PDA

View Full Version : Vetura vezė


Dilaver
01-10-05, 16:57
http://img134.imageshack.us/img134/144/pivo64rl.jpg
http://img134.imageshack.us/img134/5719/pivo8tc.jpg
http://img134.imageshack.us/img134/5763/pivo17ab.jpg
http://img134.imageshack.us/img134/6877/pivo27ri.jpg
http://img134.imageshack.us/img134/8517/pivo58jh.jpg
http://img134.imageshack.us/img134/2440/pivo34hu.jpg
http://img134.imageshack.us/img134/8661/pivo45rp.jpgTokio, 30 Shtator - Ju lodhin parkimet paralele? Nissan Motors Co. ka gjetur zgjidhjen.

Vėrtetė ėshtė paksa e ēuditshme kur e sheh, duket si njė vezė e stėrmadhe mbi njė platformė me rrota, por Nissan Pivo, koncepti mė i ri nga makinaprodhuesi japonez mund tė rrotullohet 360 gradė dhe tė drejtojė rrotat nė cilindo drejtim tė dėshironi.

Teknologjia e pėrdorur tek Pivo bėn tė mundur shkėputjen e plotė mekanike tė kabinės nga rrotat dhe frenat. Sistemi qė njihet si - drive by wire - lejon qė manovrimi i makinės, frenimi apo ngritja e shpejtėsisė tė bėhen nė mėnyrė elktronike. Avionėt e ndėrtuar 10 vjetėt e fundit aplikojnė kėtė teknologji pėr tė drejtuar mjetin fluturues.

Nissan do ta nxjerrė Pivon nė vitrinė gjatė Ekspozitės sė Automieteve Tokyo 2005 qė hapet mė 22 tetor.

Gjatė parapėrgatitjeve pėr ekspozitėn njė shofer demonstroi parkimin me fytyrė drejt murit nė njė vendparking tė ngushtė, pastaj e rrotulloi kabinėn 180 gradė me njė buton tė vetėm e doli fare kollaj nga ana e pasme.

GM dhe DaimlerChrystler kanė prototipa tė makinave me teknologjinė -drive by wire- nė pėrpunim. Makinat e tyre ngjajnė shumė me kabina avionėsh mbi rrota.


Blendi Salaj

http://www.peshkupauje.com/


http://www.peshkupauje.com/archive/home/www/web33/html/peshku/nissan.jpg