PDA

View Full Version : Si e kaluat kėtė ditė Agjėrimi??


Murgesha
04-10-05, 14:31
Le tė jetė kjo njė temė ku do tė flasim pėr agjėrimin ditor tė forumistėve.
Ēka bėtė pėr Syfyr, si e pritėt Iftarin??

Mer nderime pėr tė gjithė Agjėruesit.

Murgesha!

04-10-05, 15:27
Murgesha Muslimani Levdrohet me Pun te mira qe i ben ne koh te agjerimit e jo cka hengri e piu .
Nese Ja din Vleren Ramazanit FALU E AGJERO E BEN ADHURIM sa te mundesh se cka do qe te hash kot e ke pas ca ore te shkon ....
Kshtu pra FALUNI LEXONI KURAN - BENI DHIKER ALLAHUN DHE CDO TE MIR sipas Udhzimeve te FES islame .

Ju Perhsnedes : RENTISI

uliksi31
05-10-05, 02:51
I nderuar Rentis, titulli i kesaj teme eshte: si kaluat diten e agjerimit.
Cka do te thot; se aty perfshihen lutjet, te falurit, agjerimi, ndihma nevojnikve, iftari, teravit, syfyri si dhe ibadete tjera. Pra nuk shoh dicka jo islamike ne temen qe e ka fillua e nderuara Murgesha. Pastaj edhe nese bene dikush dicka gabim, neve sikur fetar duhet qe me fjale te zgjedhura t'u drejtohemi mases se gjere.
Pervec asaj, ketu eshte edhe qellimi i te agjruarit, qe zemrat tona te zbuten dhe te jemi te sjellshim ndaj njerzve, pamvarsisght se kush jane.

Une ty te kuptoj plotsisht, mirpo ketu kemi 6 mi e kusur diskutues. Sa i perket ushqimit gjat muajit te shenjt te ramazanit, gjithqysh edhe per kete kemi hadithe nga Profeti s.a.w.s.

Pra te nderuar nuk kisha per qellim qe te mposhti diken me keto fjale, por vetem te perkujtoj juve dhe veten time, qe te jemi me tolerues, bile gjat ketij muaji te shenjt.

Me nderime Uliksi

GURI SYLAJ
05-10-05, 08:41
Agjirim nuk don te thote vetem per te mos ngrene e pire por don te thot edhe miresi n'mes njerezve , afersi e pse jo edhe biseda te gezuara , ne cfardo forme, e edhe permes ketij mediumi.
Nuk don te thote vetem me u fale por edhe me fale, nuk don te thot vetem me lexu por edhe me ndigju e me bisedu me njeri tjetrin.
Ne kete Muaj trupi por edhe shpirti duhet te gjejn prehjen dhe qetesine , duhet te gjejn miresine dhe afersine me njerez. Thjeshte duhet te jemi te afert ,te gezuar , tolerant dhe mbi te gjitha te gatshem per ndihme.Duhet te jemi vertete ashtu si i ka hije nji NJERIU.

Urime e pergezime me rastin e ketij Muaj te Madherishem.

05-10-05, 13:00
Shum mir Ke then dhe Flm per Keshillen .
Por nese eshte qe te shkruje Ndokush TE mirat e veta qe i ka be gjat dites leta dije se kur ti shenoje ketu ata fshihen atje ku jan shkru e mbet pa asgje atje ku duhet me pasen o Vlla i DASHUR une e verej se ketu shuuuum pak njerz ka qe Jam Musliman sikur qe duhet me qen nje Musliman .
Ja Psh keto femrat qe po pergjigjen apo po i dal ne Krah Fes Islame a thua Valla keto jan te gjitha qe i respektojn Ligjet e Zotit
Nje prej te cilve eshet FARZ per cod femer Mbulesa a Jan te gjitha keta qe po shkrujn ne emer te fes te Mbuluara me mbules te sheriatit Islamik .
Nese jo Ateher Si merr Guxim te fole me tutje .
Kjo eshte pak Po a thua Jan keto qe po pergjigjen ne emer te fes qe i FALIN 5 Koh Namaz ?
O vlla jem ne fe pa i be disa Pun vet mos sheno per te tjert se ska efeket asgje .
Allahu ne Kuran ne Suren Saff Thot : [b]2. O ju qė besuat, pse po e thoni atė qė nuk e punoni?
3. Te All-llahu ėshtė shumė e urrejtur ta thoni atė qė nuk e punoni!
Pra a nuk e kan lexuar keto te shkret ket Ajet apo Sju Pelqen ta respektojn ate.
A vlla i dashur pa i Lexu 10 Faqe te FES islame Mos merr Guxim mei shenu 20 se sta dalin as 1% prej tyre te Verteta .
Te gjith I dua ata Qe Jan Musliman Por shuuum me dhimben sepse mendojn se Jan Duket vepruar dicka te mir e sjan duke e dit se ndodh e Kunderta me ate Veper.
Musliman Jam Por jo me Mask e As Musliman Evrope e As MuslimanoAmerikan i Urrej te gjith ata qe Luftojn dhe Shkatrrojn Muslimanet pa marr parasysh Kombet e tyre .
E ti Uliksi Allahu te shperbleft per Keshillen dhe cdo her Keshillat Jan te mirseardhura nga Cdokush .
Ju Pershendes : RENTISI

[b]

loni19
16-10-05, 14:36
Elhamdulilah si zakonisht