PDA

View Full Version : Po te ishit kryetar komune


laliloli
05-10-05, 20:09
Shoqeria shqipetare ballafaqohet me probleme te shumta ,te cilat kerkojne zgjidhje.
Po te ishit kryetar ne cilet sektore do te shpenzonit me shume bugjetin ,ose cilat probleme do ti venit ne prioritet per ti zgjidhur?

Me rrespekt Lali

Artisti
05-10-05, 20:14
laliiii t pershendes moreeee qyyyyy

vallahin na knaqe me do tema t reja t freskta hhahaha


Me pase kane kryetar komune une e kisha pase si prioriete me rregullue


1.Kanalizimin
2.Rruget
3.Rrymen dhe Ujin mos me jav ndal qytetareve


Tjerat le ti bejn vete :lol: :lol: :lol:Artisti

laliloli
05-10-05, 20:20
Artisti te falenderoj shume per inkuadrimin tuaj,keni permendur problemet te cilat me te vertet jane elementare , dhe kerkojne zgjidhje te shpejte .

Jam shume mirenjohes qe kam gjetur perkrahjen tek ju po edhe tek te tjeret ne hapjen e temave te reja .

Vellazerisht Lali

turisti
05-10-05, 20:40
Pershendetje LALI i nderuar.

Tema eshte shume interesante dhe ka shume hapsire per diskutim.

Nga kendi ku jam,dhe kendi ku kam qene,dallimi eshte shume i madhe ne ēdo aspekt,por ajo e cila me brengos eshte qe njerzit ket nuk jane me te afte se ne KOSOVE,por me te disciplinuar dhe nuk jan kompleksum per -pozita-......

Une i kisha kushtuar kohe


gjelberimit te qytetit dhe rregullimit te parqeve per femije.

Sinqerisht,
TURISTI. :P

MemphiSx
05-10-05, 21:08
Temė shum domethense.

Po t'kisha ket post,fillimisht ne qytetin ku jetoj une,ka nevoj shum per rregullimin e infrastruktures,duke perfshi asfaltimin e rrugve,ndriqimin e qytetit,rregullimin e Planit hapsinor,ndalimin e ndertimeve te egra etj.

Por duke pas parasysh edhe mundesit bugjetore,e di qe kjo eshte e pa mundur :)

GURI SYLAJ
05-10-05, 22:02
Ne rend te pare ne vendet udheheqese njerez te ndergjegjeshem dhe te pergjegjeshem.Secili me e njohte punen qe i eshte besu dhe me u pergjegje per ate qe eshte bere por edhe per ate qe nuk eshte bere. Thithja dhe shfrytezimi racional i te gjitha mundesive per punesim, per zhvillimin e nje ekonomije te vogel qe do te prodhomte per tregun vendor. Edukimi , shendetesia..
Lufte te pa kompromis gjitheckaje qe eshte ne kundershtim me ligjin.
Krijimi i nje vetedije qe kriteri i pare per vleresim te jete puna e jo fjalet.............

Naki
06-10-05, 13:19
Nga kėndėveshtrimi dualė qė ka nė fokusim Gjegrafikishtė Vendlindjen si mėrgimtarė dhe Boten Krahasuese qė ėshtė njė Ornament i zhvilllimit Modernė tė strukturave Komunale,do tė kisha Qasje tė njė procesi tė Investimeve duke i Klasifikuar nė tri kategori.

Investime Emergjente:

Ivestimi i parė do tė ishte nė sektorin Socialė qė qytetarėt qė kanė nevojė tė ju sigurohej Strehimi dhe Ushqimė

Investimi I dyte prioritarė do tė Ishte Nė sektorin e shėndetėsisė dhe Higjenės(ujė tė mjaftushėm dhe Kanalizimet(

Investimi i Tretė prioritarė do tė ishte Nė sektorin e energjetikės /tė ketė rrymė tė mjaftushėm.

Investime nė sektorin Ekonomik , Juridikė dhe Arsimimit

-Hapja e Vendeve tė reja tė punes
-Respektimi i Ligjit,Ndjekja e korrupcionit
-Pajisja dhe rindertimi i shkollave,hapjen e qendrave tė ndryshme edukative dhe sportive.

Investime Inovative

Pėrgaditja dhe Kualifikimet tė kuadrave nė sektorė tė ndryshem
Investime nė Infrastrukturė Rrugore dhe ambientė
Investime nė sistemin Tatimorė etj


Naki

Tomori
08-10-05, 17:56
-Kurgje nuk dot bejsha veq dot isha si figure pa lidhje...
...dot mirsha pjese ne Ahenge si keta kryetaret e sotqem....
......prandaj edhe po te kem ket Ofert pise nuk do ta pranoja per momentin...
-Populli po vuan per koren e bukes...e keta japin premtime boshe..
...zoti i denofte keta shkerdhata kryetare,,, :arrow:

Krokodilli
09-10-05, 06:55
po te isha kryetar Komune, kryetar komune Prishtine

Investim dhe kushtim me te madh do ti kushtoja ne rend te par pastertis

1.Ministis se Ambientit dhe Planifikimit Hapėsinor

2.Ministris se Punės dhe Mirėqėnies Sociale

3.Ministiris se Financave dhe Ekonimisė

4.Ministris se Shėndetsisė

5.Ministris se Arsimit
Shkencės & Teknologjisė

6.Ministris se Tregtisė dhe Industrisė

7.Ministris se Shėrbimeve Publike

8.Ministris se Transportit dhe Komunikacionit

9.Ministris se bujqesis dhe Zhvillimit Rular

10Ministria e Kulturės Rinisė dhe Sporteve

laliloli
11-10-05, 19:00
JU falenderoj te gjitheve per kuntributin ne kete teme dhe une deshta ti them dy tri fjale .
Komunat ne Kosove perballen me shume probleme qe kerkojne zgjidhje emergjente ,por une mendoj se sherbimet publike jane elementare per qytetarin :uji ,rryma,kanalizimi....
-Punesimi eshte nje qeshtje qe zgjidhja e tij do te zgjidhte vet vetiu edhe shume probleme te tjera,edhe pse sot me bugjet komunal nuk ndertohen fabrika si ne kohen e socializmit .Por joshja e investitoreve te jashtem dhe brendshem, duke siguruar lokacione dhe lehtesira tatimore do te ndikonte ne zbutjen e papunesise
-Ndertimi i infrastruktures per aktivitete rinore ,do te largonte rinine nga dukurite negative,
-Urbanizmi --eshte shqetesuese se ne shekullin 21 ne qender te qytetit ndertohen objekte pa plan urbanistik ,kjo ne vendet tjera nuk ndodhe as ne fshatrat me malore .
-Personat me nevoja te veqanta duhet te kene nje tretman te veqant dhe te behen pjes e barabart e shoqerise ........................tjeetj