PDA

View Full Version : A mund te justifikohet MOS VULLNETI per te ndihmuar????????


Honesty^uk.
13-10-05, 21:07
Se bashku me lindjen e njeriut kane lindur te gjitha nevojat dhe rrjedhojat per jeten, dhe se ndikimi i shoqerise qoft per ndihme apo edhe per pengesa eshte i padiskutueshem, pasi asgje ne kete bote nuk besoj se njeriu arrin pa pasur mbeshtetjen, shtytjen e dikujt.
-Keshtu qe kur njeriut i nevoitet ndihma Ai patjeter se i drejtohet asaj shoqerie qe mendon se mundesite per ti dhuruar mbeshtetje jane te medha(kuptohet nese eshte deshira), por fatkeqesisht si ndihme marrim ZHGENJIMIN.

Tani per te kaluar ne thelbin e kesaj teme une do te beja nje pytje qe besoj se do te merrni mundimin per te paraqitur mendimet, sygjerimet tuaja.

Nese i keni kerkuar apo i kerkoni nje shoku/shoqje ndihme, dhe ju kuptoni se kerkesa juaj as qe perfillet apo te paraqiten justifikime te pavlera, si do te ishte reagimi apo qendrimi juaj ndaj asaj shoqerie dhe se a do te pranoni MOS VULLNETIN e tyre per te ju ndihmuar, si Justifikim?????????

Diskutime sa me te kendshmeju deshiron

Honesty

Murgesha
14-10-05, 09:13
I nderuari Honesty.

Nė lidhje me kėtė pyetjen tėnde do tė pėrgjigesha me njė kundėrpyetje.
Sa duhet ta pranojmė, justifikimin e dikujt nė raste tė kėtilla si tė vėrtetė??
Para disa ditėve nė ora 2 tė natės mė cingėrroi telefoni. Personi nė anėn tjetėr mė kėrkonte qė ti hipi makinės dhe tė baj njė rrugė tė gjatė pėr te. Tė nesėrmen nė ora tetė tė mėngjezit kisha njė takim tė rėndėsishėm qė nuk mund ta anuloja nė asnjė mėnyrė, e po tė shkoja atje ku ftohesha nuk mund tė kthehesha nė kohėn e caktuar.
Dhe dhashė justifikimin tim se nuk mundem ti ndihmoj pėr kėtė e kėtė shkak.
Personi qė ma kėrkoi ndihmėn nuk mė justifikoi aspak, por mė tha se e kam mundėsinė por nuk po dua??????
Si ta bindim dikend qė nuk kemi mundėsi tė ofrojmė ndihmė?? Sa jemi nė gjendje tė kuptojmė se ndoshta atij qė ja kėrkojmė ndihmėn ka dėshirėn por nuk e ka mundėsinė??

Pėrshėndetje pėr temėn interesante.

Tomori
14-10-05, 10:06
I nderuari Honesty.

Nė lidhje me kėtė pyetjen tėnde do tė pėrgjigesha me njė kundėrpyetje.
Sa duhet ta pranojmė, justifikimin e dikujt nė raste tė kėtilla si tė vėrtetė??
Para disa ditėve nė ora 2 tė natės mė cingėrroi telefoni. Personi nė anėn tjetėr mė kėrkonte qė ti hipi makinės dhe tė baj njė rrugė tė gjatė pėr te. Tė nesėrmen nė ora tetė tė mėngjezit kisha njė takim tė rėndėsishėm qė nuk mund ta anuloja nė asnjė mėnyrė, e po tė shkoja atje ku ftohesha nuk mund tė kthehesha nė kohėn e caktuar.
Dhe dhashė justifikimin tim se nuk mundem ti ndihmoj pėr kėtė e kėtė shkak.
Personi qė ma kėrkoi ndihmėn nuk mė justifikoi aspak, por mė tha se e kam mundėsinė por nuk po dua??????
Si ta bindim dikend qė nuk kemi mundėsi tė ofrojmė ndihmė?? Sa jemi nė gjendje tė kuptojmė se ndoshta atij qė ja kėrkojmė ndihmėn ka dėshirėn por nuk e ka mundėsinė??

Pėrshėndetje pėr temėn interesante.

-Murgeshe, sa qe kuptova une Honestyn,,pyetja ishte:
Nese i keni kerkuar apo i kerkoni nje shoku/shoqje ndihme, dhe ju kuptoni se kerkesa juaj as qe perfillet apo te paraqiten justifikime te pavlera, si do te ishte reagimi apo qendrimi juaj ndaj asaj shoqerie dhe se a do te pranoni MOS VULLNETIN e tyre per te ju ndihmuar, si Justifikim?????????

-Honesty nuk e ka fjalen nese kerkojme Taxiste,,, qe te keqeperdoret shoku....
Murgeshe nuk keni perse te Justifikoni ju veten ju jeni shum ne rregull..se ai miku yte ka kerkuar lukse...se ai nese ka bere 1500kilometra ka pase mundesi edhe nja 300 te tjera,,se komunikacione ka Autobusa trena e tjera..e jo qe te kerkoje qe ju te dilni ne kufi apo ne aeroporte,,,
ai nuk ka kerkuar ndihme por lukse....
-Murgeshe une Tomori ndryshe kuptoje pyetjen e Honestyt... :wink:

turisti
14-10-05, 12:18
I nderuari Honesty.

Nė lidhje me kėtė pyetjen tėnde do tė pėrgjigesha me njė kundėrpyetje.
Sa duhet ta pranojmė, justifikimin e dikujt nė raste tė kėtilla si tė vėrtetė??
Para disa ditėve nė ora 2 tė natės mė cingėrroi telefoni. Personi nė anėn tjetėr mė kėrkonte qė ti hipi makinės dhe tė baj njė rrugė tė gjatė pėr te. Tė nesėrmen nė ora tetė tė mėngjezit kisha njė takim tė rėndėsishėm qė nuk mund ta anuloja nė asnjė mėnyrė, e po tė shkoja atje ku ftohesha nuk mund tė kthehesha nė kohėn e caktuar.
Dhe dhashė justifikimin tim se nuk mundem ti ndihmoj pėr kėtė e kėtė shkak.
Personi qė ma kėrkoi ndihmėn nuk mė justifikoi aspak, por mė tha se e kam mundėsinė por nuk po dua??????
Si ta bindim dikend qė nuk kemi mundėsi tė ofrojmė ndihmė?? Sa jemi nė gjendje tė kuptojmė se ndoshta atij qė ja kėrkojmė ndihmėn ka dėshirėn por nuk e ka mundėsinė??

Pėrshėndetje pėr temėn interesante.

Po shoqe,ke drejta,sepse jo pakhere,jeta na bjen ne pozite kur flasim sinqerisht nga zemra,por tjeret thojne:"po,po,te besoj,por ti me dasht ma kryen kete pune..." dhe ashtu na lojne fajtore,na nervozojne,ne vend te marrin lugen e afruar,ato naj kthejne gishtat dhe na tregojne qe realiteti i yne nuk vlen,e as qe mundohen te na besojne....

Sinqerisht,
TURISTI. :P

turisti
14-10-05, 12:22
I nderuari Honesty.

Nė lidhje me kėtė pyetjen tėnde do tė pėrgjigesha me njė kundėrpyetje.
Sa duhet ta pranojmė, justifikimin e dikujt nė raste tė kėtilla si tė vėrtetė??
Para disa ditėve nė ora 2 tė natės mė cingėrroi telefoni. Personi nė anėn tjetėr mė kėrkonte qė ti hipi makinės dhe tė baj njė rrugė tė gjatė pėr te. Tė nesėrmen nė ora tetė tė mėngjezit kisha njė takim tė rėndėsishėm qė nuk mund ta anuloja nė asnjė mėnyrė, e po tė shkoja atje ku ftohesha nuk mund tė kthehesha nė kohėn e caktuar.
Dhe dhashė justifikimin tim se nuk mundem ti ndihmoj pėr kėtė e kėtė shkak.
Personi qė ma kėrkoi ndihmėn nuk mė justifikoi aspak, por mė tha se e kam mundėsinė por nuk po dua??????
Si ta bindim dikend qė nuk kemi mundėsi tė ofrojmė ndihmė?? Sa jemi nė gjendje tė kuptojmė se ndoshta atij qė ja kėrkojmė ndihmėn ka dėshirėn por nuk e ka mundėsinė??

Pėrshėndetje pėr temėn interesante.

-Murgeshe, sa qe kuptova une Honestyn,,pyetja ishte:
Nese i keni kerkuar apo i kerkoni nje shoku/shoqje ndihme, dhe ju kuptoni se kerkesa juaj as qe perfillet apo te paraqiten justifikime te pavlera, si do te ishte reagimi apo qendrimi juaj ndaj asaj shoqerie dhe se a do te pranoni MOS VULLNETIN e tyre per te ju ndihmuar, si Justifikim?????????

-Honesty nuk e ka fjalen nese kerkojme Taxiste,,, qe te keqeperdoret shoku....
Murgeshe nuk keni perse te Justifikoni ju veten ju jeni shum ne rregull..se ai miku yte ka kerkuar lukse...se ai nese ka bere 1500kilometra ka pase mundesi edhe nja 300 te tjera,,se komunikacione ka Autobusa trena e tjera..e jo qe te kerkoje qe ju te dilni ne kufi apo ne aeroporte,,,
ai nuk ka kerkuar ndihme por lukse....
-Murgeshe une Tomori ndryshe kuptoje pyetjen e Honestyt... :wink:

Tomoro shoki,mos u ngut me konkludimet,sepse secili e kupton ndryshe temen-dhe ti.Une p.sh. "heci" si lopa neper kollomoq.

Sinqerisht,
TURISTI. :P

Naki
14-10-05, 14:52
Njeriu Kėrkonė ndihmė aty ka ymud thotė populli,Nė pėrgjithėsi Thirrja pėr Ndihmė duhet tė ketė Kufirin e Tolerances, tė jetė e pėrballueshėme pėr tė dy palėt duke pasur parasysh kriteret Kohen,Mundėsinė-siq thotė populli kaqikun,Autoritetin etj.

Ka raste tė jashtėzakonshėme ku ndihma duhet tė jetė emergjente dhe nuk kėrkonė filozofi por punė duke mos pyetur vullnetin.

Duke mos dashur askendė tė ofendojė,nga njė herė ndihma sjellė njerzit nė parazitė dhe ndikonė negativishtė nė procesin e vetėmarrjes nė duar tė timonit.

me nderime Naki

doGzona
14-10-05, 15:15
Njeriu nuk e humb vullnetin per ti ndihmuar dikuj por nganjehere kete vullnet ta humbin te tjeret, sepse ne shume raste , kur nuk ka njeriu mundesi ti ndihmoj dikuj , atehere akuzohet se gjoja nuk don edhe pse realieti qendron ndryshe dhe nga kjo mbetet sikur ta kishim obligim qe ti ndihmojm dikuj me dashje ose pa dashje.
Njeriu ndihmon kur ka mundesi dhe kur ka kohe , e keto gjera duhet ti ken parasysh ata te cilet kerkojn ndihm dhe te mos hidherohen kur nuk egzistojn kushtet dhe mundesia.

Murgesha
14-10-05, 16:02
-Murgeshe, sa qe kuptova une Honestyn,,pyetja ishte:
Nese i keni kerkuar apo i kerkoni nje shoku/shoqje ndihme, dhe ju kuptoni se kerkesa juaj as qe perfillet apo te paraqiten justifikime te pavlera, si do te ishte reagimi apo qendrimi juaj ndaj asaj shoqerie dhe se a do te pranoni MOS VULLNETIN e tyre per te ju ndihmuar, si Justifikim?????????

-Honesty nuk e ka fjalen nese kerkojme Taxiste,,, qe te keqeperdoret shoku....
Murgeshe nuk keni perse te Justifikoni ju veten ju jeni shum ne rregull..se ai miku yte ka kerkuar lukse...se ai nese ka bere 1500kilometra ka pase mundesi edhe nja 300 te tjera,,se komunikacione ka Autobusa trena e tjera..e jo qe te kerkoje qe ju te dilni ne kufi apo ne aeroporte,,,
ai nuk ka kerkuar ndihme por lukse....
-Murgeshe une Tomori ndryshe kuptoje pyetjen e Honestyt... :wink:

Pikėrisht se e kam kuptuar shumė mirė Honestyn, e tregova njė rast tė vetėm nga shumė raste kur mė ėshtė kėrkuar ndihmė dhe pėr arėsye tė ndryshme nuk kam mundur ta jap.
Se ndihma kėrkohet nė mėnyra tė ndryshme, por kur nuk e ke as mė tė voglėn mundėsi pėr ta dhėnė atė, duhet qė kėrkuesi i ndihmės tė tė kuptoj.
Kurse tek ne nė pėrgjithėsi kjo nuk kuptohet.
Sa pėr informim tė them se shumė mirė e kam kuptuar temėn e Honestyt, bile mė mirė se qė ta merr mendja Ty.

Tomori
14-10-05, 16:18
Hahahahahahahaaaa.....motrushja ime...mire de :wink:
_Po ja une te nisem nga veti ...asnjeher nuk dot kisha kerkuar qe naj shoke te dale me makine qe tme mare ne nje vente te caktuar me qindra kilometra...kjo eshte e pa kuptimshe per mua,,,,
-Ndihme une konstideroje per gjera elementare psh te theme ne tel-
-Murgeshe te lutem me ndihmo se kam nevoje per kaq leke (400E)se nuk kam idare per momentin...!
Ose Murgeshe kam nise shpijen po me mungojne edhe 5000euro..!
ose per diqka tjeter Ok
Por dot them eja me mer ne aeroporte me makin ,,nuk kalogjik per mua?
Perse une kur kam ardhe ner at ikse qytet me aeroplane,,jam ne gjendje te mare taxin e te vi ner te banesa motrushes sime..
_A me kuptone ku aludoje moj e nderuara motrushja ime,,
_Aj shnet tashe shpirti vllaqkos... :wink:

Murgesha
14-10-05, 16:27
Po mirė more Tomor ti a nė shpresė se ti gjej unė 5000 euro do tė nisje shtėpinė a??
Kur nuk ke idare, nėse kam pse JO tė dėrgoj, po ja qė unė ndoshta nuk e kam ditur se ti je pa idare, dhe paratė e kurrsyera i kam shpenzuar ndoshta pėr makinė, ose ndoshta kam blerė mobile tė reja, ose kam qenė pėr pushime, ose thjesht nuk kam dhe tė them se pėr kėtė apo atė nuk kam mundėsi me t`i quar ato para qė ty tė duhen, a do tė pranoje ti justifikimin tim???

laliloli
14-10-05, 18:38
Nese i keni kerkuar apo i kerkoni nje shoku/shoqje ndihme, dhe ju kuptoni se kerkesa juaj as qe perfillet apo te paraqiten justifikime te pavlera, si do te ishte reagimi apo qendrimi juaj ndaj asaj shoqerie dhe se a do te pranoni MOS VULLNETIN e tyre per te ju ndihmuar, si Justifikim?????????

Diskutime sa me te kendshmeju deshiron

Honesty


Pershendetje per autorin e temes dhe te tjeret,nje teme shume dometthenese.

Te gjithe kemi nevoje per ndihmen e njeri tjetrit,une sot -ti neser ..........
Njeriu duhet te kerkoj ndihme vetem atehere kur me te vertet ka nevoj per te dhe nuk ka zgjidhje tjeter,ne menyre qe mos te behet kjo rutine--e perseritshme dhe e merzitshme per tjeret.Njeriu kerkon ndihme aty ku ka besim dhe aty ku mendon se mund te gjen ate-nuk kerkohet sy prej te verberit .
Edhe nese nuk te ofrohet ndihma prej njeriut qe me se shumti ke pritur dhe mendon se ka pasur mundesin per te ta ofruar ate ,nuk duhet te veprojme me nguti pa e analizuar mire arsyetimin e tij .Nese arsyetimi eshte i pavlere ateher mos llogarit me ne ndihmen e tij ,po edhe ti mos ia ofro---Si ta pash motin ketheje gezofin

Me rrespekt Lali

Honesty^uk.
14-10-05, 18:51
I nderuari Honesty.

Nė lidhje me kėtė pyetjen tėnde do tė pėrgjigesha me njė kundėrpyetje.
Sa duhet ta pranojmė, justifikimin e dikujt nė raste tė kėtilla si tė vėrtetė??
Para disa ditėve nė ora 2 tė natės mė cingėrroi telefoni. Personi nė anėn tjetėr mė kėrkonte qė ti hipi makinės dhe tė baj njė rrugė tė gjatė pėr te. Tė nesėrmen nė ora tetė tė mėngjezit kisha njė takim tė rėndėsishėm qė nuk mund ta anuloja nė asnjė mėnyrė, e po tė shkoja atje ku ftohesha nuk mund tė kthehesha nė kohėn e caktuar.
Dhe dhashė justifikimin tim se nuk mundem ti ndihmoj pėr kėtė e kėtė shkak.
Personi qė ma kėrkoi ndihmėn nuk mė justifikoi aspak, por mė tha se e kam mundėsinė por nuk po dua??????
Si ta bindim dikend qė nuk kemi mundėsi tė ofrojmė ndihmė?? Sa jemi nė gjendje tė kuptojmė se ndoshta atij qė ja kėrkojmė ndihmėn ka dėshirėn por nuk e ka mundėsinė??

Pėrshėndetje pėr temėn interesante.


Flm per pershendetjen Murgesha, eshte mese e kuptueshme se Ndihma ka cakun , kufirin dhe kajarin e vet, si i ka thene populli dikur
Po ashtu ndihma mundet te duket shume e vogel (psh na kerkohet nje adrese ne KINE)por emergjenca ne kohen qe ajo lypet e ben te kete vlere shume te madhe, gjithashtu NDIHMA ndahet dhe klasifikohet sipas mundesive dhe konfidencave te ndryshme

Psh nese mua qe jetoj ne Junik me kerkohet nje emer rruge, shkolle, apo spitali ne Gjakove, ateher kjo eshte mese e kuptueshme se une duhet te bej perpjekjet e mia per ta kryer kete nder, dhe eshte krejtesisht ndryshe kur mua dikush me kerkon apo me lutet qe te udhetoj nga Juniku per ne Plave apo Guci, pra ne baze te ketyre kushteve une mendoj se vullneti yne per ti ndihmuar dikujt qe na kerkon ndihme ka shume ndryshim.

Bisedime te kendshme dhe kurr mos pac nevoje per ndihme

Sinqerisht
Honesty

Honesty^uk.
14-10-05, 18:54
.Njeriu kerkon ndihme aty ku ka besim dhe aty ku mendon se mund te gjen ate

Lali te pershendes per citimin e ketyre fjaleve.

Me respekt
Honesty

Tomori
14-10-05, 18:57
Po mirė more Tomor ti a nė shpresė se ti gjej unė 5000 euro do tė nisje shtėpinė a??
Kur nuk ke idare, nėse kam pse JO tė dėrgoj, po ja qė unė ndoshta nuk e kam ditur se ti je pa idare, dhe paratė e kurrsyera i kam shpenzuar ndoshta pėr makinė, ose ndoshta kam blerė mobile tė reja, ose kam qenė pėr pushime, ose thjesht nuk kam dhe tė them se pėr kėtė apo atė nuk kam mundėsi me t`i quar ato para qė ty tė duhen, a do tė pranoje ti justifikimin tim???
JO nuk do te pranoja justifikimin tende sa i perket ndihmes se dyte Idares..!!!!
Parse nuk do te Justifikoja...!!
-Ne radhe te pare nuk jan shume Leke qe te randojne 400Euro,,edhe ti keshe shpenzuar per makine apo diqka tjeter,,,,po deshe tme ndihmojshe shume lehte i huazone atje,,,ke hapsire si Banken apo naj mike...
...po te krahasojshe meketu qe une vllaqkoja jote i pa pune me shum kalamaj,pa asnifar sistemi shtetnore qe gjendja sociale eshte e mjerueshme....e tme thuash qe nuk ke mundesi tme ndihmojshe per 400Euro,,,ateher perse rine e punone ne Mergim,,,ma mire te bie hypi aeroplanit dhe eja ketu ne vendlindje e bejme sefa,,,,,
-A me kuptone Murgeshe,,, nuk ka si dot Justifikoje,,,
...perveqese te ngeli i zhgenjyer prej teje,,,,,
-Mos haro se Leke (ndihme nuk i kerkohet sekujte..)
Tung Murgesha.....

...pak shaka:
nuk ti dua 400Eurot nese mendon se bahesh zengin per kta Leke...po deshe une ti qoje 400Euro edhe se skame po deshe ti gjeje,,,e moj Murgeshe dynjaja shkall shkalle eshte,,,hahahhaa)
:wink:

Murgesha
14-10-05, 19:06
Flm per pershendetjen Murgesha, eshte mese e kuptueshme se Ndihma ka cakun , kufirin dhe kajarin e vet, si i ka thene populli dikur
Po ashtu ndihma mundet te duket shume e vogel (psh na kerkohet nje adrese ne KINE)por emergjenca ne kohen qe ajo lypet e ben te kete vlere shume te madhe, gjithashtu NDIHMA ndahet dhe klasifikohet sipas mundesive dhe konfidencave te ndryshme

Psh nese mua qe jetoj ne Junik me kerkohet nje emer rruge, shkolle, apo spitali ne Gjakove, ateher kjo eshte mese e kuptueshme se une duhet te bej perpjekjet e mia per ta kryer kete nder, dhe eshte krejtesisht ndryshe kur mua dikush me kerkon apo me lutet qe te udhetoj nga Juniku per ne Plave apo Guci, pra ne baze te ketyre kushteve une mendoj se vullneti yne per ti ndihmuar dikujt qe na kerkon ndihme ka shume ndryshim.

Bisedime te kendshme dhe kurr mos pac nevoje per ndihme

Sinqerisht
Honesty

Ma mori mendja posa e pashė temėn.
Mė vjen keq qė nuk njohė askend qė jeton nė Kinė.
Ishalla kam nevojė sė shpejti pėr Ty. :lol: Nuk besoj tė mė refuzojshė.
:wink:

Murgesha
14-10-05, 19:10
JO nuk do te pranoja justifikimin tende sa i perket ndihmes se dyte Idares..!!!!
Parse nuk do te Justifikoja...!!
-Ne radhe te pare nuk jan shume Leke qe te randojne 400Euro,,edhe ti keshe shpenzuar per makine apo diqka tjeter,,,,po deshe tme ndihmojshe shume lehte i huazone atje,,,ke hapsire si Banken apo naj mike...
...po te krahasojshe meketu qe une vllaqkoja jote i pa pune me shum kalamaj,pa asnifar sistemi shtetnore qe gjendja sociale eshte e mjerueshme....e tme thuash qe nuk ke mundesi tme ndihmojshe per 400Euro,,,ateher perse rine e punone ne Mergim,,,ma mire te bie hypi aeroplanit dhe eja ketu ne vendlindje e bejme sefa,,,,,
-A me kuptone Murgeshe,,, nuk ka si dot Justifikoje,,,
...perveqese te ngeli i zhgenjyer prej teje,,,,,
-Mos haro se Leke (ndihme nuk i kerkohet sekujte..)
Tung Murgesha.....

...pak shaka:
nuk ti dua 400Eurot nese mendon se bahesh zengin per kta Leke...po deshe une ti qoje 400Euro edhe se skame po deshe ti gjeje,,,e moj Murgeshe dynjaja shkall shkalle eshte,,,hahahhaa)
:wink:

Pikėrisht kėtu qėndron problemi Tomor i nderuar.
Ne gyrbetqarėt nuk duhet tė themi kurrė se nuk kemi se nuk akceptohemi nga ju atje poshtė.
Dhe marre pėr neve me e thonė atė fjalė, kur nė gyrbet mund tė mbledhėsh para edhe kah ecėn rrugės.

Honesty^uk.
14-10-05, 19:15
Ma mori mendja posa e pashė temėn.
Mė vjen keq qė nuk njohė askend qė jeton nė Kinė.
Ishalla kam nevojė sė shpejti pėr Ty. :lol: Nuk besoj tė mė refuzojshė.
:wink:

Ti e din se une jam real, biles nga njehere teper se duhet, pra jam urryes i perbetuar i genjeshtres, dredhive, dhe cdo veprimi pas kraheve te tjetrit.

Edhe une e kam ditur se do ta marrin mendja dhe do ta kuptosh shume mire temen :wink: por ishalla kurr se thot ZOTI qe te bjere puna per ndihmen time sepse do te mahnitesh

Reana
14-10-05, 20:19
A mund te justifikohet MOS vullneti per te ndihmuar???
JO, mendoj une!
Por jo te gjithe jane te stimuluar apo motivuar nga deshira per te ndihmuar te tjeret!
Jo te gjithe mund te jetojne per te ndihmuar te tjeret, dhe jo te gjithe kane kohe apo edhe mundesi per te ndihmuar!
Kur ndihmojme dikend, kjo kryesisht vjen nga ndjenja e dhimbshmerise, solidaritetit, etj, por nganjhere edhe kur egziston vullneti, nuk egzistojne mundesite!
Prandaj eshte mire te behemi te zotet e vetes, dhe te mos te kemi shume nevoje per ndihmen e te tjereve :arrow:

Kodra
14-10-05, 21:12
**********
**********
**********Pėrshėndetje tė ngrohtė pėr Autorin dhe gjithashtu pėr bashkėdiskutuesit


Temė shumė interesante dhe gjithmonė aktuale!!


Drejtvendosja ( Justifikimi) e Mosvullnetit,


Shoqėria si shoqėri ndahet nė disa shkallė!!!!.

1 .Shoqėria qė ke nė punė me koleg tė punės

2 . Shoqėria qė i njeh njerėzit nga disa takime dhe

3. Shoqėria qė ke shoqėri familjarisht.

Unė mendoj se njeriu ,drejtvendos (Justifikon) ,nė rend tė parė pėr veten e vet duke menduar se gjithmonė,ajo ndihmė qė i jep dikujt,do ti kthehet edhe si ndihmė nga ai person.

Personi qė kėrkon ndihmė,duhet ta vendos veten nė pozitėn e atij ,prej tė cilit po kėrkon ndihmė,nėse kjo bėhet atėher asnjėherė,nė asfarė mėnyre nuk vjen deri te justifikimi i Mosvullnetit,por vjen te justifikimi i Mosmundėsisė .

Unė pėrmenda shkallėt e shoqėrisė,pėr tė vetmen arėsye,qė ne ta kuptojm mė mirė atė person prej tė cilit kėrkojm ndihmė.

Nė shoqėrin e parė,bėjnė pjesė ata tė cilėt njeriu i njeh pak a shumė dhe mund ta vendos tė kėrkoj ndihmė,pa e ditur tėrė situatėn ,mundėsit e tyre qė kanė pėr tė tė ndihmuar.
Fazit: **Justifikim Jovullneti kėtu nuk ka**.


Nė shoqėrin e dytė bėjnė pjesė ata njerėz prej tė cilėve mė sė paku e pret ndihmėn,por qė nganjėher ata tė ndihmojnė mė sė shumti,qoftė me qėllime tė caktuara apo edhe pa to.
Fazit: **Justifikim Jovullneti kėtu nuk ka**.


Nė shoqėrin e tretė , bėjnė pjesė shoqėria mė e dashur pėr njeriun,prej tyre pritet ndihma nė ēdo moment,duke marrė parasysh kushtet tė cilat kanė kėta njerėz,nė atė moment kur kėrkohet ndihma.
Fazit : **Justifikim Jovullneti kėtu nuk ka**.


Pėrgjithėsisht: Po ti kishim tė gjithė,tė gjitha,nuk do tė kėrkonim ndihmė,me kėtė i pėrfshij edhe ata persona prej tė cilėve ėshtė kėrkuar ndihma ,por nė mungesė tė pamundėsisė,nuk ka pasur ndihmė.Kodra

Psikologu
17-10-05, 10:15
Pershendetje Honesty dhe pergezime pėr hapjen e kesaj teme!

Ne realitet , ndihma kerkohet nga njerezit qė njeriu ka besim , mirpo ne fakt , nes e kjo deshton nga rrethanat tė ndryshme , perse athere njeriu e ndjen veten tė prekur , sepse ndoshta ndihma e kerkuar ka qenė e madhe ne shumė aspekt e, ndoshta edhe deri tek ato kunder ligjore, ose ato tė shkalles sė alrtė , edhe pse personit qė kerkon ndihmė do ti dukej e vogel.
Kur e kemi fjalen tek adresa nė Kinė , atehere nuk mund tė jetė ketu vetem adresa , po cka eshte ne fundin dhe qellimin e kesaj adrese, sepse ka pasur shumėkeqpedorime me raste tė tilla.
Nese njė shoqeri qė lidhet mes veti me shumė aspekte, dhe mvaret nga njeri tjeteri dhe njofen nje kohė tė gjatė, do tė vlente ndoshta te rrezikohej , por nese njė shoqeri njifet vetem pėr pak kohė ose nuk njifet hiq , si tė besohet qė eshte puna vetem pėr adres.
Njė rast;
Ne Lozanė tė Zvicrres ne vitin 1992 , udhetoja me tren nga Luzerni.
Nje grua shqiptare me dy valigje tė medha qendronte afer duke pritur trenin , dhe kur erdhi treni me beri lutje qe ti ndihmoj me valigjet gjė tė cilen edhe e bera e per fat te keq , e kishim vendin e uljes afer njeri tjetrit.
Ne te arritur ne Lozanė , me beri lutje prapė ti ndihmoj deri tek dalja e jashteme , por pas nje ecje tė shkurter u rrethuam nga policija dhe ajo se pranonte aspak qe ėshte valigjja e saj dhe thoshte se nuk me njef.
Pėr te mos e zgjatur me shumė, pas 6 oresh ne polici u lirova, sepse ajo ishte gjetur ne genjeshter dhe se faktet ishin ne munges , por sikur tė besohej variacioni te saj, a thua cdo tė ndodhte me mua?!
E ketu pra , si tė besohet qė ti ndihmohet dikuj qė nuk e njef , dhe cka ndikon dhenja e adreses te personi i panjohur , nese e kemi fjalen pėr njė adresė.

Honesty^uk.
17-10-05, 16:48
Pershendetje Honesty dhe pergezime pėr hapjen e kesaj teme!

Ne realitet , ndihma kerkohet nga njerezit qė njeriu ka besim , mirpo ne fakt , nes e kjo deshton nga rrethanat tė ndryshme , perse athere njeriu e ndjen veten tė prekur , sepse ndoshta ndihma e kerkuar ka qenė e madhe ne shumė aspekt e, ndoshta edhe deri tek ato kunder ligjore, ose ato tė shkalles sė alrtė , edhe pse personit qė kerkon ndihmė do ti dukej e vogel.
Kur e kemi fjalen tek adresa nė Kinė , atehere nuk mund tė jetė ketu vetem adresa , po cka eshte ne fundin dhe qellimin e kesaj adrese, sepse ka pasur shumėkeqpedorime me raste tė tilla.
Nese njė shoqeri qė lidhet mes veti me shumė aspekte, dhe mvaret nga njeri tjeteri dhe njofen nje kohė tė gjatė, do tė vlente ndoshta te rrezikohej , por nese njė shoqeri njifet vetem pėr pak kohė ose nuk njifet hiq , si tė besohet qė eshte puna vetem pėr adres.
Njė rast;
Ne Lozanė tė Zvicrres ne vitin 1992 , udhetoja me tren nga Luzerni.
Nje grua shqiptare me dy valigje tė medha qendronte afer duke pritur trenin , dhe kur erdhi treni me beri lutje qe ti ndihmoj me valigjet gjė tė cilen edhe e bera e per fat te keq , e kishim vendin e uljes afer njeri tjetrit.
Ne te arritur ne Lozanė , me beri lutje prapė ti ndihmoj deri tek dalja e jashteme , por pas nje ecje tė shkurter u rrethuam nga policija dhe ajo se pranonte aspak qe ėshte valigjja e saj dhe thoshte se nuk me njef.
Pėr te mos e zgjatur me shumė, pas 6 oresh ne polici u lirova, sepse ajo ishte gjetur ne genjeshter dhe se faktet ishin ne munges , por sikur tė besohej variacioni te saj, a thua cdo tė ndodhte me mua?!
E ketu pra , si tė besohet qė ti ndihmohet dikuj qė nuk e njef , dhe cka ndikon dhenja e adreses te personi i panjohur , nese e kemi fjalen pėr njė adresė.

Ju faleminderit per pershendetjen dhe per kycjen tuaj ne kete teme.
Pa hyre ne detaje te hollesishme, doja te thoshja se askush nuk eshte i detyruar per ti dhene as me te voglen ndihme kujt do qofte, por detyrimi moral bie mbi personin nese AI premton per te ndihmuar.

Me nderime
Honesty

uliksi31
18-10-05, 06:46
Pershendetje Honesty,

Mendoj se, me veshtir eshte me kerkua, sesa me dhen. Shoku i vertet i ofron ndihem vullnetarisht atij qe e din se ka nevoj.
Bujaria e vertet, s'matet me kulet.

Tomori
18-10-05, 11:51
Pershendetje Honesty,

Mendoj se, me veshtir eshte me kerkua, sesa me dhen. Shoku i vertet i ofron ndihem vullnetarisht atij qe e din se ka nevoj.
Bujaria e vertet, s'matet me kulet.

-Te lumte goja "uliksi31",,,burerija kete e ka,,,tung i nderuari :wink:

Domira
22-10-05, 19:34
Njeriu nese ka nevoje per ndihme atehere e kerkon nga miku.

Nese ka justifikim real per pamundesi per ta dhene ndihmen atehere duhet kuptuar kete situate.
Por nese jusifikimi eshte i pa arsyshem atehere njeriu e rirreshton mikun ne koekn e vet dhe ja nderron pak vendin...Zaten thuhet se miku i mire duket ne kohna te liga.

Gjithashtu nese miku ta di hallin dhe nuk te ndihmon pa ia kerku ndihmen atehere edhe kjo miqesi duhet te diskutohet sepse nese une e di se nje mik imi ka nevoje per ndihme nuk ka nevoje qe ai ose ajo, te vie ne situate per te me kerkuar ndihmen, pra nuk pres qe miku te me luse per ndihme. Nese ndodh kjo atehere aty nuk ka miqesi.
Se mos te flas per rastet kur njeriu e lut mikun per ndihme e ky far miku sa var hiq...nuk diskutohet se ketu kemi te bejme me te kunderten e miqesise...