PDA

View Full Version : Motivet qė tė shtyjnė tė jetosh


Toni3
16-10-05, 20:54
Ne nje shoqeri si kjo qe jetojme sot, ku respekti per te tjeret duhet te jete ne vend te pare dhe ku sic themi ne "Po ha njeriu njeriun", cilat jane ato motive apo interesa qe te shtyjne te vazhdosh te "jetosh" ne kuptimin optimist te fjales....

Urata
17-10-05, 04:10
Arritja e sukseseve...

Makaveli
17-10-05, 20:02
Beje nje te mir,dhe ne fund falendero vehtveten,mos humb koh kot duke u brendosur per njerezit qe nuk te jan mirenjohes, kjo eshte kenaqesia..!
Ndersa ne jetojme te sotmen per nje te neserme dhe te nesermen per nje te pasneserme te perafert,gjithnje duke motivuar faktin se .......

JETA ESHTE PER TU JETUAR DHE JO PER TA KUPTUAR ATE..!!!

uliksi31
18-10-05, 05:44
Jetojn te gjithe, por pak dine te jetojne :!:

Urata
18-10-05, 13:01
Arritje e suksesit vete jeta...!

LOJETARI
18-10-05, 13:39
Ndryshuar nga:

Psikologu

Psikologu
18-10-05, 17:45
Motivet pėr jeten!
Cka na shtyen tė jetojmė.
Do tė thoja se fjalen motiv do ta shenderroja nė fjalet e deshiras dhe endrras pėr realizimin e qellimeve njerzore , sepse motivi njerzorė ėshtė paksa i komplikuar.
Tė ketė njeriu motiv , mundet tė jetė edhe i gjykuar ose te gjykoj , mundet tė jetė edhe i gateshem tė kaloj ose tė duroj normat jetsore-njerzore.
Atehere , ne ketė drejtim , ėshtė vullneti , dashuria , planifikimi , angazhimi qė na bejnė tė gateshem qė jeten ta konsiderojmė si tė vlefshme dhe tė rendesishme pėr tė ardhmen tonė.
Njeriut i humb ose i rikthehet vullneti pėr jetė , por aty kerkohet motivi pse humbi e jo motivi se si do tė jetohet nė tė ardhmen.

Urata
18-10-05, 19:22
Nryshuar nga:

Psikologu

halla e madhe
18-10-05, 19:39
Jeta per mua eshte nji Labirint......po mundohem te gjeje rrugedaljen,ku eshte caku nuk dihet :?: :!:

LOJETARI
18-10-05, 23:03
Ndryshuar nga:

Psikologu
Mbeta pa fjale me intervenimin e Psikologut qe me cungoi te drejten e shfaqjes se mendimit tim per motivin kryesor qe me shtyne momentalisht te jetoj .Kjo sa me tronditi aq edhe me befasoj . !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Polic-psikologu nuk ke be mire .

Psikologu
18-10-05, 23:16
Ndryshuar nga:

Psikologu
Mbeta pa fjale me intervenimin e Psikologut qe me cungoi te drejten e shfaqjes se mendimit tim per motivin kryesor qe me shtyne momentalisht te jetoj .Kjo sa me tronditi aq edhe me befasoj . !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Polic-psikologu nuk ke be mire .

I nderuar!
Ne ketė temė kemi diskutime srioze dhe duhet ti pėrmbahemi , ndersa pėr qeshtjet e humorit kemi rubrika tjera dhe jo ketu.
Ne ketė nenforum e dini edhe vetė qe titullohet Filozofi dhe Psikologji,atehere ti permbahemi kesaj me seriozitet.
Me tė mira.

doGzona
18-10-05, 23:36
Motivimi per jeten eshte i shume llojshem dhe na lidhe ne shume plane , deshira , ndjenja dhe pasione.
Kur kemi motivin per jeten duhet te kemi edhe nje pjese te jetes se kaluar ne bagazhen tone e e kuptojme se cka eshte jeta , cili eshte esenci i jetes dhe cka kerkojm ne nga jeta dhe jeta nga ne.
Ne nuk mundemi vetem te kerkojm nga jeta , por te jemi te gateshem qe ti pergjigjemi edhe jetes, te jemi te pranishem ne cdo hap te saj.
Nganjehere na duket se jeta e ka humbur vleren e saj , por nuk eshte ashtu , sepse jeta ka vlere te madhe te cilen ne me nje perqindje te vogel e shfrytezojm dhe ajo na mbetet ashtu e pa prekur deri ne mbarim e ne keto raste eshte pasiviteti i jone qe e ule poshte motivin per jeten.
Motivimi duhet te jete qe ta njofim me shume jeten qe edhe ajo te na njef ne.

dr1ta
20-10-05, 10:32
Dita ce vjen me shtin te jetoj :P

doGzona
22-10-05, 14:27
Motivet e jetes jane te shumta ,por per mua jane motivet e dashuris ndaj botes, atij qe e dua dhe per te ardhmen e lumtur ne mesin tone.

Murgesha
22-10-05, 15:07
Shkrimet jashtė teme u bartėn nė arkiv.

Murgesha!

loni19
22-10-05, 16:08
pershendetje.
E para eshte se besoj ne Zotin dhe se duhet te punojme per boten tjeter, e cila eshte e vertete dhe e perjetshme.
pastaj jan sukseset ne jete, arsyet e ndryshme,
dashuria ndernjerezore, respekti vellazeria.
loni.

GURI SYLAJ
23-10-05, 08:14
Motivet qe te shtyejn per te jetuar jan;
Te shoh, te ndigjoj , te theme; thjeshte te beje edhe DICKA !!!!!!!!!!!!!

Murgesha
23-10-05, 11:43
Dashuria, gėzimi, vuajtja, lumturia, shpresa, nevoja qė kam pėr dikend, nevoja qė ka dikush pėr mua, janė motivet qė mė shtyjnė tė jetoj.

GURI SYLAJ
01-11-05, 09:07
Dashuria per ata qe me rrethojne dhe dashuria per jeten. D A S H U R I A !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

doGzona
02-11-05, 13:28
Vetem dehirova te dij se dashuria a eshte motiv , apo eshte force shpirterore e cila na jep mbeshtetje ne jete.

Sy_kaltra
05-11-05, 22:43
Motivet qė tė shtyjnė tė jetosh


Te gjitha Obligimet e nje njeriu te gjall :Dashuri,Femijet,Shoqeria,Puna,Gezimi,Hidherimi, Te Gjitha Stuhit e jetes si nga ana Pozitive po ashtu edhe nga ana Negative jan Motiv shtyerje qe te jetoj ....

turisti
05-11-05, 23:01
Vdekja, sepse i permban te gjithat qe njeriu i gjalle nuk i don dhe qe e shtyen qe te luftoje -qe te jetoje..... :(

LOJETARI
03-12-05, 14:54
Loja eshte motivi im kryesore per jete. Rregullat e saj , kohezgjatja , kundershtari kryesor qe zakonisht jam une vet , si dhe rezultati qe dihet qysh ne fillim .

Fshatari
03-12-05, 15:40
Nuk kam asnjė motiv tė posaēėm pėr jetė :
"Jeta s'vlen gjė! Asgjė s'e vlen jetėn"! (Malreaux).
Cfarė mendoni ju pėr kėtė ?
A s'keni ndonjė ide a ?

Reana
04-12-05, 08:02
Nuk kam asnjė motiv tė posaēėm pėr jetė :
"Jeta s'vlen gjė! Asgjė s'e vlen jetėn"! (Malreaux).
Cfarė mendoni ju pėr kėtė ?
A s'keni ndonjė ide a ?

Jeta vlen cdo dite, cdo minut, cdo sekond.
Cdo mengjes, cdo lindje te diellit, cdo puhi qe loz me flokun, cdo shkelqim rrezje drite, cdo perplasje vale ne det, cdo ze femije, cdo kenge bilbili...
jeta ia vlen edhe te gjithe mirat e kesaj Bote, por edhe dhimbjen, edhe deshtimin edhe deshprimin.
Jeta eshte vlere qe nuk ka cmim, edhe kur askush nuk ka respekt per te :( , dhe ia vlen te jetohet deri ne rrahuren e fundit te zemres pa me te voglin dyshim.

florian
04-12-05, 09:44
Ne nje shoqeri si kjo qe jetojme sot, ku respekti per te tjeret duhet te jete ne vend te pare dhe ku sic themi ne "Po ha njeriu njeriun", cilat jane ato motive apo interesa qe te shtyjne te vazhdosh te "jetosh" ne kuptimin optimist te fjales....

Nuk duhet kurajo te vdesesh , kurajo dhe guxim duhet te jetosh .
Motivi me i madh esht se cdo dit ensht ndryshe nga te tjerat ,

jadore
05-12-05, 03:24
Loja eshte motivi im kryesore per jete. Rregullat e saj , kohezgjatja , kundershtari kryesor qe zakonisht jam une vet , si dhe rezultati qe dihet qysh ne fillim.


--Nuk kuptoi !!!
-- pse luhet gjithnje pra --po e njejta --"loje"---me po te njejtat rregulla ,(nga po i njejti Lojetar, kuptohet ,se ai pregatit edhe skenarin e kesaj "loje")--dhe si perfundim gjithnje me po te njejti rezultat!!!!!!!!!--
---Une nuk e kuptoi!!!--sjell kjo- loje-diqka progres, risi,-vizjon!!!!,-- apo mbet gjithnje nje loje vendnumero????(se kuptohet dhe tereni eshte po i njejti)????

jadore
05-12-05, 03:37
Beje nje te mir,dhe ne fund falendero vehtveten,mos humb koh kot duke u brendosur per njerezit qe nuk te jan mirenjohes, kjo eshte kenaqesia..!
Ndersa ne jetojme te sotmen per nje te neserme dhe te nesermen per nje te pasneserme te perafert,gjithnje duke motivuar faktin se .......

JETA ESHTE PER TU JETUAR DHE JO PER TA KUPTUAR ATE..!!!

-------- KAQ SIPERFAQSOR JENI --- ?????????????????
--(me thuani ju lutem dallimin ne mes gjalleresave (qe jetoin)p.sh. Njeriut dhe kafshes!!! qe te dy krijesat e jeton jeten apo)????????????????

LOJETARI
05-12-05, 13:11
Ah,Jador

Zgjohem ne mengjes dhe shikoj pertej xhamave te dritares , ate qe kapin syte e mi e gelltise me endje dhe pres reaksion e telave te trurit . Nganjehere mjafton edhe sekonda te fute ne trupin tim lende te mjaftueshme shperthyese te cillen e shfrytezoj per dirigjimin e muskujve dhe eshtrave ne sherbim te emocioneve . Marre trupin tim me vete dhe filloj lojen time, pa vendenumeruar , thyej rekorde , prish rregulla dhe shikoj tabelen e rezultatit , nuk ka ndryshuar ......... por une ndjehem fitimtar . Eshte ndjenje e mire. Se loja zhvillohet ne te njejtin teren nuk ka rendesi ,sepse Tereni ka dy ane dhe une e kam nderruar qysh sa vite . Me pelqen. Shikoj "syte e kaltert" qe do te me zevendesojne ndjehem edhe me mire dhe vazhdoj lojen .................................................

jadore
05-12-05, 14:38
Ah,Jador

Zgjohem ne mengjes dhe shikoj pertej xhamave te dritares , ate qe kapin syte e mi e gelltise me endje dhe pres reaksion e telave te trurit . Nganjehere mjafton edhe sekonda te fute ne trupin tim lende te mjaftueshme shperthyese te cillen e shfrytezoj per dirigjimin e muskujve dhe eshtrave ne sherbim te emocioneve . Marre trupin tim me vete dhe filloj lojen time, pa vendenumeruar , thyej rekorde , prish rregulla dhe shikoj tabelen e rezultatit , nuk ka ndryshuar ......... por une ndjehem fitimtar . Eshte ndjenje e mire. Se loja zhvillohet ne te njejtin teren nuk ka rendesi ,sepse Tereni ka dy ane dhe une e kam nderruar qysh sa vite . Me pelqen. Shikoj "syte e kaltert" qe do te me zevendesojne ndjehem edhe me mire dhe vazhdoj lojen .................................................

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! -- RESPEKT! ---!!!!!!!!!!!!!!!!!(qka tjeter pas kesaj???)

zemermiri
05-12-05, 23:44
Tingujt e zemrave qe thurin simfonite e pakapshme per veshin e njeriut , jane nder motivet qe zemermirin e mbajne pezull ne kopshtin zoologjik pa mure te hekurta dhe hyrje gratis per te gjithe .

Psikologu
06-12-05, 03:20
Zemra e njeriut nuk ėshtė i vetmi udherrefim pėr jeten e njeriut , por ne brendesin e saj duhet tė ketė pjesė edhe logjika e cila analizon dhe vlerson cdo gjė me kujdes.

GURI SYLAJ
06-12-05, 08:37
Motivi per te jetu eshte i thjeshte.

Deshira per te pa neser, rezultatin e asaj qe ke bere sot...............dhe jeta vazhdon me kete dhe nga kjo deshire.

Kaltrushi
06-12-05, 13:56
Une mendoj se gjdo njeri duhet te ket sepaku nje motiv te jetes te cilen kure mendo se jeta ne ndonje moment ska asnje kuptim, apo se gjerat krejt ndryshe po ndodhin… , at ta thet me nje ze te vogel per vehte…

Keto jane motivet e mija te cilat me bejn te ndjehem ndoshta edhe me optimiste sesa jam:

Mos fillo me u lene nje pune qe ke ne sy ne gjysme, dhe mos e le kurre pa ja fillu atyre puneve…

Nese ne jete smundesh nje situacion me ndrysho… ndrysho shikimin ne at pune (shihe me sy tjere)

SECILI NJERI KA NJE VLEFT QE NUK PESHOHET ME ASGJE: PRA SJA VLEN PER SITUATA TE PAPRITSHME DHE JO TE MIRA; APO PER NJEREZ QE NUK TA DINE TE MIREN TE SHIKOSH NE FUND TE JETES TE HUTOSH VEHTEN KOT

zemermiri
06-12-05, 16:01
Zemra e njeriut nuk ėshtė i vetmi udherrefim pėr jeten e njeriut , por ne brendesin e saj duhet tė ketė pjesė edhe logjika e cila analizon dhe vlerson cdo gjė me kujdes.

Logjikisht analizova dhe vleresova brendesine e zemres , por assesi nuk hasa ne ndonje pjese ku mshefej logjika qe flisni ju . Aty ishte cdo gje e perkryer sa qe me dukej se do te beja mekate te medhaja po qe se filloj ta ngarkoj me keshilla nga nje pjese tjeter e trupit e cila pa ndihmen e zemres nuk kishte fare kuptim . M“u kujtuan shume raste ne jete kur logjika arrinte kufirin e saj , ndersa zemra duke rritur pulsin e saj shpaloste ne mua fryme jete dhe shprese, qe edhe sot i falenderohem.

jadore
07-12-05, 02:10
Zemra e njeriut nuk ėshtė i vetmi udherrefim pėr jeten e njeriut , por ne brendesin e saj duhet tė ketė pjesė edhe logjika e cila analizon dhe vlerson cdo gjė me kujdes.

Logjikisht analizova dhe vleresova brendesine e zemres , por assesi nuk hasa ne ndonje pjese ku mshefej logjika qe flisni ju . Aty ishte cdo gje e perkryer sa qe me dukej se do te beja mekate te medhaja po qe se filloj ta ngarkoj me keshilla nga nje pjese tjeter e trupit e cila pa ndihmen e zemres nuk kishte fare kuptim . M“u kujtuan shume raste ne jete kur logjika arrinte kufirin e saj , ndersa zemra duke rritur pulsin e saj shpaloste ne mua fryme jete dhe shprese, qe edhe sot i falenderohem.

AH)-Zemermir--(pse pasthirrme !!! ndoshta qe gjelozoim intelektin e tjetrit???))
--Nese vertet .vazhdon te me impresionosh me keto mendimet e juaj (qe rralle i hasi ketu !!!--respekt nga ana ime --ju vlersoi)--do te bej pakt -me "psikollogun"----qe te ju ngaxmoim, te ju nxis, te shkruni me shume --jo per tjeter po te pasuroi dijen, dhe zgjoi vetedijen time ,qofte edhe me analiza intelekto-psikologjike te tjetrit --(hahahah ne jemi mesuar te kopjojme nga tjeret --pse te mos kopjoi edhe une --thuhet me mire nje pseudointelektuale se nje injorante--)

LOJETARI
07-12-05, 16:10
Do te ishte ndoshta interesant qe edhe ju forumiste e nderuar ( JADOR)
te shkruani ate qe ju motivon te jetoni , e jo te beni komplimente te tilla qe ndoshta do te na e bejne Psikologun tane gjeloz e pastaj vajhalli per ne .

jadore
08-12-05, 00:46
Do te ishte ndoshta interesant qe edhe ju forumiste e nderuar ( JADOR)
te shkruani ate qe ju motivon te jetoni , e jo te beni komplimente te tilla qe ndoshta do te na e bejne Psikologun tane gjeloz e pastaj vajhalli per ne .

-flm per inkurajim!! --si duket ka forumista ketu ,qe nuk e kane te qarte akoma motivin qe i nxit te jetoi"!!??(--(jete eshte kjo "vlen te jetohet "--jo te kuptohet "???) -keshtu dikund ketu kam lexuar ???--ne tjetrin aspekt --jeta nuk eshte dhe aq e shkurter!! --ndoshta ,kam kohe te kuptoi, ate motiv???))-nje nder to --duhem te jem dhe Une"--qe nuk kam akoma pergjigje te caktuar per motivin qe me shtyn te jetoi!!!!
--shikuar ne aspektin tjeter!--une respektoi hierarkine e intelektit shoqeror,- dhe kuptoi poziten qe dominon "uni i individeve ne kete hierarki te intelektitn -"-qofte ai edhe nje psikollog !!??ne kete hierarki -!!!
!!-edhe me bindje them ,qe edhe nje titulli "psikollog" do te aprovonte mendimin tim qe shume here ligjet e natyres bejne perjashtime (fenomene)ku rastesis te lindin gjeni !--(nje shkall me larte se rangu psikollog !!!! apo apo?????)

turisti
08-12-05, 01:33
Beje nje te mir,dhe ne fund falendero vehtveten,mos humb koh kot duke u brendosur per njerezit qe nuk te jan mirenjohes, kjo eshte kenaqesia..!
Ndersa ne jetojme te sotmen per nje te neserme dhe te nesermen per nje te pasneserme te perafert,gjithnje duke motivuar faktin se .......

JETA ESHTE PER TU JETUAR DHE JO PER TA KUPTUAR ATE..!!!

-------- KAQ SIPERFAQSOR JENI --- ?????????????????
--(me thuani ju lutem dallimin ne mes gjalleresave (qe jetoin)p.sh. Njeriut dhe kafshes!!! qe te dy krijesat e jeton jeten apo)????????????????

Jador e nderuar,
_____________________________

turistiAnėtarėsuar: 25 Jul 2004
Mesazhe: 17286
Vendodhja: Nederland
Postuar: Sat Nov 05, 2005 11:01 pm Titulli i mesazhit:

--------------------------------------------------------------------------------

Vdekja, sepse i permban te gjithat qe njeriu i gjalle nuk i don dhe qe e shtyen qe te luftoje -qe te jetoje.....
_________________
ĒDO GJĖ ĖSHTĖ E KALUESHME,A MĖ I KALUESHMI ĖSHTĖ NJERI.
__________________________________________________ _________

Jeta nuk eshte aspak e lehte,por sistemi i cilin na i mundesoji shfrytezimin e jetes,knaqesite dhe perjetimet e tjera te sajna,ritmi i saj ne qytetet e medha - nuk i lejone shumicen qe te mirren me kete fenomen,ashtu qe njerzit shumehere komentojne ate qe ju duket se eshte me e pershtatshme per logjiken,me pozitive ne anet negative te jetes,sepse realiteti eshte i rende si edhe pyetja,por as shkenca nuk ka pergjegjje adekuate e pse ta ken njerzit?!
Une e kam shenuar larte VDEKJEN si motiv qe me shtyn te jetoj. Dikanin e mban ne jete urrejtja dhe jeton per momentin e hakmarrjes...... Psiqika e njeriut eshte e tille dhe punon ne baze te shenimeve te cilat jane atje te deponuara qysh prej vogjelise,por aty duhet llogaritur edhe defektet ( semundjet dhe gjurmet qe lojne)derisa personi pak a shume nuk vjen deri tek mosha mallore,megjithe qe mesohet tere jeten....andej nuk eshte dhe ēudi qe secili ndryshe e kupton.

Dallimi mes njerzve dhe kafshve?!
Njerez kan dhe jetojne dhe mbijetojne me ndjenja,derisa kafshet me instiktin e vet. Si njerzit,si kafshet,te perbashket e kan:oksigjenin,ujin,diellin- JETĖN. Dallimi eshte ne niansa.Ka njerez qe jetojne me keq se qent,ka qent qe jetojne me mire se njerez,por kete ne nuk e vendosim,siq nuk kemi pas asgje gjate marrjen e vendimit per te lindur,sepse nuk besoj qe dikush ish lajmerue vullnetarisht per te jetuar si i varfur psh.,ja si qen.

Te jem me konkret: nese don pergjegjje per pyetjen qka e shtyn njeriun te jetoje,une mendoj se eshte pergjegjja ne pyetje:PSE NJERIU BĖN VETETRASJE?

thjeshte & sinqerte,
TURISTI. :P

Flaka_1
08-12-05, 12:01
Motivi nr 1 eshte frymemarrja, mandej te gjitha me radhe :wink:

jadore
08-12-05, 15:03
Beje nje te mir,dhe ne fund falendero vehtveten,mos humb koh kot duke u brendosur per njerezit qe nuk te jan mirenjohes, kjo eshte kenaqesia..!
Ndersa ne jetojme te sotmen per nje te neserme dhe te nesermen per nje te pasneserme te perafert,gjithnje duke motivuar faktin se .......

JETA ESHTE PER TU JETUAR DHE JO PER TA KUPTUAR ATE..!!!

-------- KAQ SIPERFAQSOR JENI --- ?????????????????
--(me thuani ju lutem dallimin ne mes gjalleresave (qe jetoin)p.sh. Njeriut dhe kafshes!!! qe te dy krijesat e jeton jeten apo)????????????????

Jador e nderuar,
_____________________________

turistiAnėtarėsuar: 25 Jul 2004
Mesazhe: 17286
Vendodhja: Nederland
Postuar: Sat Nov 05, 2005 11:01 pm Titulli i mesazhit:

--------------------------------------------------------------------------------

Vdekja, sepse i permban te gjithat qe njeriu i gjalle nuk i don dhe qe e shtyen qe te luftoje -qe te jetoje.....
_________________
ĒDO GJĖ ĖSHTĖ E KALUESHME,A MĖ I KALUESHMI ĖSHTĖ NJERI.
__________________________________________________ _________

Jeta nuk eshte aspak e lehte,por sistemi i cilin na i mundesoji shfrytezimin e jetes,knaqesite dhe perjetimet e tjera te sajna,ritmi i saj ne qytetet e medha - nuk i lejone shumicen qe te mirren me kete fenomen,ashtu qe njerzit shumehere komentojne ate qe ju duket se eshte me e pershtatshme per logjiken,me pozitive ne anet negative te jetes,sepse realiteti eshte i rende si edhe pyetja,por as shkenca nuk ka pergjegjje adekuate e pse ta ken njerzit?!
Une e kam shenuar larte VDEKJEN si motiv qe me shtyn te jetoj. Dikanin e mban ne jete urrejtja dhe jeton per momentin e hakmarrjes...... Psiqika e njeriut eshte e tille dhe punon ne baze te shenimeve te cilat jane atje te deponuara qysh prej vogjelise,por aty duhet llogaritur edhe defektet ( semundjet dhe gjurmet qe lojne)derisa personi pak a shume nuk vjen deri tek mosha mallore,megjithe qe mesohet tere jeten....andej nuk eshte dhe ēudi qe secili ndryshe e kupton.

Dallimi mes njerzve dhe kafshve?!
Njerez kan dhe jetojne dhe mbijetojne me ndjenja,derisa kafshet me instiktin e vet. Si njerzit,si kafshet,te perbashket e kan:oksigjenin,ujin,diellin- JETĖN. Dallimi eshte ne niansa.Ka njerez qe jetojne me keq se qent,ka qent qe jetojne me mire se njerez,por kete ne nuk e vendosim,siq nuk kemi pas asgje gjate marrjen e vendimit per te lindur,sepse nuk besoj qe dikush ish lajmerue vullnetarisht per te jetuar si i varfur psh.,ja si qen.

Te jem me konkret: nese don pergjegjje per pyetjen qka e shtyn njeriun te jetoje,une mendoj se eshte pergjegjja ne pyetje:PSE NJERIU BĖN VETETRASJE?
thjeshte & sinqerte,
TURISTI. :P

--sinqerishte dhe thjeshte ,-shume thjeshte--ju falenderoi per kete leter!!

p.s.-- do te mendoi keto motive qe me nxiisin te jetoi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! --(sa per vdekjen jo !!??--e le kete (mendoi une )-kur ti takoi botes tjeter? --mendoi qe ndoshta do te kem kohe, atehere te mendoi pse njeriu bene vetevrasje ????--shpresoi qe ne ate bote do te keme kohe te mjaftushme per keso meditime???!!!!
pershendet Jador

krijuesiii
11-12-05, 23:34
...motivi per te jetuar eshte ideali, eshte dashuria, eshte e nesemerja, eshte respekti dhe knaqesija ne rezultatet e sukses (i gezohem edhe sukseseve me te vogela se ato e bejn motivin edhe me interesant), motiv eshte njeriu si qenje apo shtaza me perfekte e Krijuar nga Lartemadheria e tij Zoti...

...motiv tjera ka more shume jeta eshte e bukur dhe e shenjte sa do e veshtir e me sakrifica te jete ajo ia VLEN te jetohet e me kete te ndertohen e krijohen motive edhe nga asgje, vetem te jene motive qe permbushin dicka qe permbushin jeten tone...

...une mendoj se jeta eshte nje varge nje vale qe krijon nje lume "te pasure apo te varfer" n“varet nga ne por qe ne fund lumi mbete i thate si nje prrocke vetem pak gjurme te vockel kujtimesh nga brezat qe vijne pas...

tungiii

Daja POLIC
23-07-06, 02:27
Nuk kam asnjė motiv tė posaēėm pėr jetė :
"Jeta s'vlen gjė! Asgjė s'e vlen jetėn"! (Malreaux).
Cfarė mendoni ju pėr kėtė ?
A s'keni ndonjė ide a ?

:biggrin::biggrin: ky Malreaux ja paska fut kot , mos ka ber vetvrasje me von ky tipi

Nuk e di une vetem, edhe met kqija edhe met mira ja vlen te jetosh