PDA

View Full Version : Studentet dhe kushtet Ekonomike!


doGzona
17-10-05, 12:31
Pershendetje te gjithe!

Si ia del nje student ti perballoj krizat ekonomike ,
shpenzimet dhe me ne fund te kryej studimet me sukses.

Urdheroni Shpreheni mendimin e juaj.

Mire se vini,

doGzona

Toni3
17-10-05, 13:48
Shpenzimet qe sot nje student ka jane te medha dhe nga me te ndryshmet qe mund ti imagjinosh....

1.Semestri, librat, skriptat, seminaret qe duhet ti ndjekesh...

2.Banesa, Ushqimi, Rryma, Telefoni mobil (nuk eshte luks sot te keshe mobil), Veshja, Rruga nese studjon larg sic une ne Tetove ose tjeret ne Tirane, Interneti (poashtu nuk eshte luks), Kaffeja (nevoje e domesdoshme kjo) dh shume shpenzime tjera...

Dhe le te me thote mua kush se si ja del nje student kosovar me keto duke ditur se familja mund te kete 2-3 studentė ose studentė dhe nxenes....si ja del nje familje kosovare me 120 euro rroge me gjithe keto shuma.

Une valla se dije si ja dal!

Kohera te keqija jane ka vijne, mjeret ne :(

Toni3
17-10-05, 13:52
Harrova te shtoj se per te perballuar kete gjendje une duhet qe weekendeve te punoj me honorar si kamarier ne Prishtine qe te siguroj ca euro per te henen dhe te nisem per ne fakultet, ah kjo eshte mjerim.

Urata
17-10-05, 14:01
Jeta/mundesit e studentit gjithemon ka kene te mjerueshme n'Kosove(perveq "PATRIOTEVE" punonjes uni. apo edhe pozita t'larta krahine)...


Ehhhhhhh,u detyrova t''kap boten ne sy....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!.

doGzona
27-10-05, 23:52
Kam ndegjuar se Bexhet Sallahu mundeson bursa per studentet te cilet deshirojne te studjojne jashta vendit.
Sa eshte kjo e verete , a din ndokudh per kete dhe si qendron puna?

doGzona

loni19
28-10-05, 09:35
Pershendetje te gjithe!

Si ia del nje student ti perballoj krizat ekonomike ,
shpenzimet dhe me ne fund te kryej studimet me sukses.

Urdheroni Shpreheni mendimin e juaj.

Mire se vini,

doGzona


Pershendetje.
Tema eshte me shume se e qelluar.
doGzona te uroj per temen.
po ne fakt eshte mjaft veshtire te kryhen studimet, e sidomos kur kemi parasysh krizat ekonomike qe na percjellin dhe na godasin. Lere se kemi per te mesuar shume, por edhe harxhimet....uf eshte veshtire...por besoj se ja vlen ta bejme kete sakrifice sepse eshte per dituri.
Mir e ceki Toni3.
te gjitha ato gjera qe i ceki me te vertete kur te grumbullohen del shtrenjte.
Fal u qofshim gurbetcareve qe shum kush i ka ne familje e ato nga pak ndihmojne, se me te vertete me rroga te ketyre vendeve Shqiperi, Kosove, Maqedoni, eshte veshtire, pos nese prindi nuk udheheq ndonje biznes.
Por kur po kujtoj sic me kan treguar se si babi im ka kry studimet me cfar veshiresishe e antagonizmash, dhe ne fund ka dale shume i suksesshem, atehere un nuk mendoj te kerkoj me shume...
loni19.

laliloli
28-10-05, 19:18
Per te studiuar sot ne Kosove eshte shume veshtire ,sidomod ata student me kushte te veshtira ekonomike.
Nje studenti sot minimum i nevoiten 200euro ne muaj,ndersa ka familje qe nuk krijon kaq te ardhura brenda muajit.Qka do te bejne familjet qe kan nga dy e me shume student.Eshte shume brengose qe shume te rinje edhe pse kan pasur suksese te shkelqyeshem, pikerisht per shkak te kushteve ekonomike nuk ka mundur te studioje.
Institucionet tona duhet ndermarrin diq ne kete drejtim dhe te krijojne lehtesi per studentet me kushte te veshtira ekonomike.

Rrespekt Lali

doGzona
03-11-05, 23:15
Sikur te ishte mundesia qe te formohej nje fond humanitar per ndihmen ekonomike te studenteve sa dhe si do te kontribonim ne kete aspekt , ose a do te ishte pozitive , kur e dijm se e ardhmja krijohet permes dituris dhe inteligjences.