PDA

View Full Version : Medico-elektronika


Kercovari
18-10-05, 20:26
Medico-ElektronikaSonografi Sonosite 180 Plus

Prodhuesi Amerikan Sonosite ka leshuar ne treg Sonografin me te ri Mobil qe i perket teknologjis me te re "High End".Eshte nje aparat Medicinal Intelegjent fale Mikroprocesoreve dhe portabl dizajnit si dhe Dixhital Beam Formes i nje spektri te gjere i cili ne te ardhmen do te gjeje perdorim gjithkund ku do te shtrohet nevoja,si ne Stacione Intensiv,Ambulanca,poashtu edhe ne Stacione Emergjente dhe ne shtepi te pacienteve.
Sonosite 180 Plus eshte nje nder me te kerkuarit ne Medicin pershkak te Farb Monitorit i cili u mundeson Mjekeve ne detaje te shofin cdo ndryshim te konturave Organike te pacientit si ato te Scenimit Abdominal,poashtu edhe Vagjinal.
Eshte i pajisur me te gjitha Sondat perkatese,Abdominale,Angiosonda,Sonda Vagjinale,Kardioviskulare se dhe (EKG)Elektrokardiogram.
Te dhenat teknike dhe mundesi per te kyq edhe ne Pc-e si mundesit per te memorizuar kerkimet Dijagnostike te pacienteve jashte Reparteve Spitalore,me plote te drejte e kan quajtur kete Sonograf,"Intelegjent Sonograf".

Te dhenat Teknike-Fazit
-Farb Power Doppler
-Spektral-Pulset Wave(PW)Doppler
-Continue Wave(CW)Doppler
-Tissue Harmonik Imaging/THI/
-High-Frekuenc
-EKG Modul
-Kyqje Dierekte ne PC-e.

ACCUFIX-XQ (Accurate Vizion)SonografiBaza Interne i perket teknologjis BEAMFORMES Dixhitale me 1024 Kanale si Sinjal Hapsira e njohur si & 8222 Frekuency Compound Imaging te Formatit 3D/4D ne zgjedhje te cdo Frekuence dhe thellesije Scenimi.
Perdorimi i nje spektri te gjerre ne diagnostifikim te cdo semundjeje si ne Gjinekologji,Kardiologji,Urologji dhe semundjeve te ndryshme Interne.
Fullspektrum Teknologjija si dhe Multifrekuenc Funkcioni gjate cdo te Scenimi ne Doppler jep nje fotografi te qarte imazhi te kontrastit te larte dhe te plote ne cdo thellesi te trupit te pacientit fale XP Doppler TM Color Edge.
TM Color Edge ka be te mundur qe Mjeket te shohin ne detaje? fotografit Anatomike te pacintit gje qe nuk ka qene e mundur me pare te Sonografet 2D/3D(Dimenzional).
Programi SONO VIEW II ben edhe arkivim te materialeve te Scenuara.
Eshte i pajisur edhe me plake te ngurte HD te nje kapaciteti shume te madhe si dhe CD-MOD Regjistrator(Brener)Dixhital.
Opcioni Dicom mundeson qe permes LAN-Lacale Area Network kyqje edhe me qendra te tjera Diagnistifikimi,Spitale,dhe Institute Shkencore si dhe dergim te materialeve te Fotografuara permes E-Mail postes.
Ka tre priza Sonde dhe ne te njejten kohe mund te behen Sondime Abdomenale.


Kompjutertomografi
Kompjutertomografi eshte nje aparat me i persosur per Diagnostifikim te smundjeve te ndryshme,dhe perdore ne raste te kerkimeve intervente kur metodat e tjera Diagnostike nuk japin resultate te nevojshme.
Eshte i pajisur me nje CTs-Spiral te nej shtrese dhe CTs-Spiral te me shume shtresava,dhe i perket gjenerates me te re.
Ne nje sistem baze Workstation mund te kyqen me shume Kompjutertomografe ne te ashtequajtur MB-Rrjete,keshtuqe te gjitha Foto permbajte(Bilddaten) te DICOM-3.0 Formatit dergohen ne Workstation krejtesisht te Dixhitalizuara ne(Softcopi Reading).
Foto materiale perpunohet dhe rexhistrohet pjeserisht ne Film Konvencional,dhe atij te thate.
Te gjitha Fotomaterialet arkivohen ne Arkivin Dixhital me mundesi qe me vone edhe te rishikohen,kurse per memorizim te materijalit per nevoja lokale perdoren Plaka Magnetike Optike deri ne 2.6 Gbyte,dhe mund te rexhistrohen edhe ne Cd-e.
Qendra e nderlidhjes Workstacion ne nje Server baze/Eysy Vizion Cluster/mundeson kerkime Diagnostifikimi parale nga te gjithe vendet e punes.
Kompjutertomografi eshte nje aparat Spektri te gjere per Diagnostifikim ,dhe perdoret ne te gjitha resoret Medicinal si ne Kardiologji,Traumatollogje,Urologji etj,per Diagnostifikim te Tomoreve te Llojeve te ndryshem.

http://www.echoworld.ch/_a/echo/_imgGlob/accuvix.JPEG

Accufix-XQ (Accurate Vision)Sonografi

Sonografi Sonosite 180 Plus
http://www.shoulderdoc.co.uk/img/shoulderdoc/sonosite1.jpg

Kercovari
18-10-05, 20:30
http://radiologie.charite.de/images/139096/toshiba.jpg

Kompjuter Tomografi

Kercovari
22-10-05, 10:19
Eskimer Laser
http://www.emc-ne.co.uk/allegretto-wave.jpg

Allegreto WAVE Eya-Q 400/600 Hz.

Nje nder aparatet me modern qe perdoret ne Medicinen Okulare cili i perket teknollogjis Molekulare bazuar ne rrezet Laser Argon Flourid i padukshem per syrin e njeriut i nje gjatsie valesh 190 nm(Nano meter).

Frekuenca 400/600 Hz e njohur si Puls Frekuenc ben kete aparat Okullar nder me te kerkuarit ne Kirurgjin Okullare.
Me nje precizitet te madhe ben korigjim te shtereses syrit deri ne 0.25 Mikrometer ne cdo shkerpje te rrezeve Laser te njohura si rreze Lazer Te ftohta.
Nje shtrese e holle qe mbulon bebzen e syrit Iris dhe qe shkaktone shkurtpamsin,me kete aparat kirurgjik behet largimi dhe korigjim i pamjes dhe gati perdoret tek te gjithe moshat.
Operacionet zgjasin disa minuta mvaresisht nga mosha dhe demtimi i te pamurit.

Kercovari
02-11-05, 21:49
http://www.meb.uni-bonn.de/radiologie/Patienteninformation/Bilder/Mammographie_400.jpg

Fjala Mama rrjedh nga latinishtja qe do te thote gjiri i nenes.
Mjerisht koheve te fundit medicina perballet me smundje te ndryshme te gjirit si tumore dhe kancer.
Mamografi eshte aparati me i persosur per scenim te gjirit dhe diagnostifikim te cdo smundje.Funkcioni eshte i ngjashem me ato te rentgenit.Ky aparat ne krahasim me ato te para disa viteve te cilit gjate skenimit te gjirit pacienteve u kan shkaktu dhimbje,fale disa senzoreve te kompresimit eshte eliminu krejtesisht.
Ne raste kure mamografi nuk jep rezultate per te cilit mjeku duhet te konstatoje gjendjen vehet ne perdorim Magnet Rezonance Tomografi(Kompjutertomografi) me te cilin mjeku ben Biopsi Statike dhe me kete diagnostifikim te semundjes te gjirit.
Disa shtete te Bashkimit Evropian bejne Scenime te gjirit falas ne veqanti femrave te moshuara prej 50 vjeqe e tutje.

Kercovari
03-11-05, 19:12
Endoskopi

http://www.ernaeringsdrikke.dk/images/-3/17538.jpg

Kururgjia moderne sot nuk mund te mendohet pa aparate medicinal te nje spektri te gjere dhe mu per kete Endoskopi eshte quajtur Multitalent Aparat.Perdoret gjate diagostifikim te cdo smundje Interne si;Gastroskop,te smundjeve te lukthit si Ulcera,Ulkus Duodeni( Zora dymbedhjete gishtore),Si Kologanoskop-tek smundjet e zorres trashe Hemoragjiale(Hemoroid te brenshem)deformim te zorres trashe, smundje kancerogene etj.Laparoskop,smundje te zorres qore(Appendit)smundje te zores holle,te tamthit,shpenetkes si dhe te melqis zeze(hepatitit)Cirosez etje.
Endoskopi eshte i pajisur me kamera minijature te cilat gjate cdo diagnostifikimi futen ne brendesi te organit te semure te pacientit ku fale Video Teknollogjis Dixhitale 3 D(Tre dimenzionale)jo vetem q behet skenim i organit te semure po ne te njejten kohe merret edhe Brisk(pjese e organit te semure)per kerkime te mututjeshme diagnostike.
Ky aparat eshte edhe dora e djathte e cdo Kirurgu edhe pse eshte ne kontrole te plote te mjekut.
Arkivimi i cdo foto materiali dhe te dhenat diagnostike memorizohen ne nje te ashtequajtur plake e ngurte Hd me mundesi rishikimi saher te shtrohet nevoja.

Kercovari
06-11-05, 11:47
Ne medicin per diagnostifikim te semundjeve inetrne perdoren dy lloje te Endoskopeve.

Fiberglas Endoskopi dhe Video Endoskopi

Fiberglas Endoskopi Okular-ku permes nje kanali ne drejtin te Fiberglas Okullarit leshohen rreze drite te cilat ndrisin siperfaqen e organit te semure ku behen edhe fotografi te nevojshme.

Video Endoskopi

http://www.filmed.com.tr/foto/humaneye.jpg

Eshte nje pajisje elektronike qe i perket Fotochip Teknologjis i cili merr fotografi ne forme te valeve elektromagnetike te cilat barten permes rrjetik elektrik deri te procesori perkates,dhe ky i fundit i konverton ne Video Fotografi te kualitetit te larte te cilat mund te ndiqen ne monitor.

Kercovari
13-11-05, 11:23
Cdo nderhyrje kirurgjike cofte ajo Fleksibel(operacione te lehta)apo operacione te thella ne brendesi te trupit ,nuk do te ishte e mundur gati asnje nderhyrje Endoskopi Kirurgjie pa Pajisje adekuate qe perdoren ne Medicine ne vend te Skalpelit te meparshem.

http://www.medizintechnik-benesch.at/img/apcicc35.jpg

Aparati APC-300 Argon Plasma,eshte nje Pajisje e nje spektri te gjere dhe Aplikohet ne cdo nderhyrje kirurgjike,Fleksibel dhe te thella.
APC-Sonda mundeson qe permes nje gjeneratori te tensionit te larte Elektrik dhe Argon Gazit,nderhyrje kirurgjike te gjitha natyrave Anatomike.
Rrezet Argon Plasma Aplikohen si per prerje te shteresave te lekures,djegje te Tumoreve te ndryshem pa lene gjurme korozive dhe ndalim te cdo gjakderdhje gjate nderhyrjes kirurgjike dhe me pas.

Kercovari
22-01-10, 18:08
Acuson Ultratingul Sonografi

Mini-sistem me ultratinguj, Acuson P10 Motorola,mjekėt mund tė pėrdorin tė u ofrojė skenėn e diagnozės fillestare. Pajisje me ultratinguj me e vogėl nė botė gjen vend nė ndonjė ēantė tė zakonshme ose pallto,dhe pėr mjekėt ėshtė veēanėrisht i pėrshtatshėm pėr rastet akute nė klinikė ambulatore, nė helikopterėt e shpėtimit, dhe ne teren.

Motorola zhvillon teknika tė kujdesit shėndetėsor dhe ėshtė nė gjendje tė pėrshtaten komponentėt e njė sistemi kompleks tė ultrazėrit nė formatin miniaturė dhe nė tė njėjtėn kohė arritjen e njė imazhi tė lartė dhe cilėsorė. Mjeku pėrdor sistemin si njė kompjuter lehtėsisht me gishta.

Pėrafėrsisht peshon 700 gramė, ka litium-jon bateri qė tė lejonė njė hetim kohėzgjatje prej pėrafėrsisht njė orė. Kėshtu, mjeku i urgjencės ka kohė pėr tė identifikuar rrezikshmerinė pėr jetėn ,plagosje nė vendin e aksidentit dhe tė iniciojė njė trajtim tė shpejtė dhe objektiv nė spital. Imazhet e kapur mund tė shpėtojė mjeku menjėherė pėr tė futur nė sistemin informativ tė spitalit.

http://w1.siemens.com/press/pool/de/pressebilder/photonews/PN200802/PN200802-03_072dpi.jpg

Kercovari
22-01-10, 19:45
Nanonmaxx

Sistemi Nanomaxx- Imazh rezolucion i lartė dhe udhėzime procedurale

http://www.sonosite.com/img/products/nanomaxxLg.jpg

Portabėl pajisje medicine dhe i thjeshtė nė pėrdorim. ™ sistemi NanoMaxx ultratingull pajisje, njė kombinim i shkėqyer dhe punė tė klases parė me pėrballueshmėri nė ēdo hapsirė. Ekrani,Touch Interface njė lėng rezistente dhe e lehtė tė pastruar dhe dezinfektuar, kombinuar me lehtėsi tė paparė e pėrdorimit, Sistemi NanoMaxx vendos njė standard tė ri nė sigurinė e pacientit dhe kombinime tė lehtsuara pėrdorimi me udhezime dhe diagnoza tė sakta.
http://www.sonosite.com/img/products/nanomaxxOverview.jpg

· Imazhe rezolutė e lartė me hartė tė plotė rrjedhe ngjyrash
· User interface Touch Screen
· Fluid-rezistent - lehtė pėr tė pastruar dhe dezinfektuar
· Dial Kontrol i Sofistikuar
· Qėndrueshmėri Unrivaled – rėnie e testuar nė 3 feet/91.4 cm
· dhe i lehtė - 6 lbs/2.7 kg

Transduker/Sonda

L38n
http://www.sonosite.com/img/products/transducer_L38n.jpg

10-5MHz, 38-mm broadband rrjet linear, 9cm skanim thellėsi
Aplikimet: deje, enėve tė gjakut, pjesė tė vogla, musculoskeletal, nervore, IMT

L25n
http://www.sonosite.com/img/products/transducer_L25n.jpg

13-6MHz, 25-mm broadband rrjet linear, 6cm skanim thellėsi, udhėzues tėrthor nė dispozicion
Aplikimet: deje, enėve tė gjakut, musculoskeletal, sipėrfaqėsore, nervore, IMT

C11n
http://www.sonosite.com/img/products/transducer_C11x.jpg

8-5MHz, 11-mm broadband I lakuar array, 10cm skanim thellėsi
Aplikimet: abdomen, vaskulare

C60n
http://www.sonosite.com/img/products/transducer_C60x.jpg

5-2MHz, 60-mm broadband I lakuar array, 4.7cm minimal skanim thellėsi, 30 cm thellėsi maksimale skanimi
Aplikimet: abdomen, gjinekologji, obstetrikė, nervore

P21n
http://www.sonosite.com/img/products/transducer_P21x.jpg

5-1MHz, 21-mm broadband array me faza, 35cm skanim thellėsi
Aplikimet: abdomen, obstetrikė, kardiak

Kercovari
17-02-10, 14:03
Shikim i kulluar trurit:
Aparati Hybrid 9,4-T-MR-PET: Kombinim unik i hulumtimit tė trurit

http://www.fz-juelich.de/portal/lw_resource/datapool/__pages/pdp_1054/9_komma_4_22_10_08_054_2.jpg

Depėrtim nė trurin e njeriut krejtėsisht pa anestezi dhe pa ndėrhyrje kirurgjike, por nė detaje mė tė hollėsishme se kurrė mė parė. Mė 29 Prill 2009 nė Istitutin Jülich pėr Mjekesi dhe Neuroscience(Neuro hulimtime), u pėrurua njė pajisje globalisht unique: njė kombinim i 9,4 Tesla –Magnet RezonanceTomograf (MRT) me njė Pozitron Emision Tomograf (PET).

Me kėtė pajisje shkencėtarėt e kombinuan zhvillimin e metodave tė reja pėr diagnozė dhe terapi tė ērregullimeve neurologjike tė trurit.Pajisje e cila koshton 20 milion euro, dhe qė ėshtė financuar nga Ministria Federale Hulumtuese (BMBF) dhe Sony Ericsson, jep imazhe tė trurit tė njeriut nė qartėsi tė paparė mė heret.Arsye pėr kėtė ėshtė fushė magnetike e MRI. Fusha magnetike e forcės Tesla 9,4 bėn kėtė pajisje deri nė gjashtė herė mė tė fortė se pajisjet konvencionale - dhe 190.000 herė mė e madhe se fusha magnetike e Tokės.

Kombinimi MRT dhe PET
http://www.fz-juelich.de/portal/lw_resource/datapool/__pages/pdp_1563/MR-PET-broschure9k4_470x470.jpg

Ėshtė kombinim i (MRI) i imazheve funksionale dhe Emisioneve Pozitron Tomography (PET), pėr hulumtuesit njė pajisje e re me perspektivė unike. Teknika MRI pasqyron indet e trurit.Nė tė njėjtėn kohė, PET analiza PET i bėn metabolizmat nė qeliza tė dukshme nėpėrmjet njė substancė shumė tė dobėt radioaktive.Dhe kėshtu MRI dhe PET,tė dyja ofrojnė njė 9,4 ".

Pėrmirėsimi i kapaciteteve diagnostike

Matja e njėkohshme e strukturave tė trurit dhe proceset metabolike, nė tė ardhmen hapin mundėsi tė reja pėr kėrkime nė ērregullime neurodegenerative si epilepsi, damlla, sėmundja Alzheimer ose Multiple Sklerozė .Me kėtė pajisje tė re tė kombinuar , hulumtuesit mund tė lokalizojnė indet e sėmura dhe trazirat nė metabolizmin e strukturės sė trurit pikėrisht pėr milimetėr.

Translational hulumtimi dhe transformim

9,4-MR T-PET plotėson platformėn kėrkimore Jülich "TransFor" e teknikave tė kėrkimit tė imazhit nė tru. Hulumtuesit Jülich,pėr partnerėt e tyre nė arsim dhe kujdesin shėndetėsor,kann ofruar njė seri tė tėrė tė pajisjeve qė janė pėrdorur dhe qė janė nė dispozicion pėr kėrkimet bazė, ose janė tashmė nė pėrdorim nė klinika.

Qulle/Burimi: http://www.fz-juelich.de/ (http://www.fz-juelich.de/)

Kercovari
11-07-10, 07:25
Zehn Imaging

C-Bogen(Lak ose krah) Pajisje Medicinale

Pėr mė shumė se tridhjetė vjet, Ziehm Imaging presenton pajisje medicinale tė njohura si C-Bogen(lak), prodhime tė cilėsisė sė lartė dhe me produktet e saj vazhdimisht ka vendosur standarde tė reja tė imazhit tė ri mjekėsore, pėrfitimet e konsumatorėve dhe siguri pėr pacientėt dhe personelin mjekėsor. C-Lak ose krah pajisje medicinale janė tė njohura pėr cilėsinė e tyre unike dhe imazhe cilesi tė lartė qė vlerėsohet shumė pėr funksionet e saj, lėvizshmėrinė dhe rrjet lidhje.

Kompania ka selinė e saj nė Nuremberg ,kurse qendrat ndėrkombėtare tė pėrsosmėrisė nė Itali, Finlandė, Singapori, Kina, Rusia dhe Riverside (SHBA). Prodhuesi Ziehm Imazhe ėshtė prodhues kryesor botėror i C- Bogen(Lak)mobil. Pėrfitimet nga produkti pėr konsumatorin ėshtė tėrhequr si prioritet mė i lartė dhe 260 punonjėsit e shoqėrisė,janė tė mbeshtetur nga njė rrjet botėror i partnerėve nė mė shumė se 70 vende tė botės.

Ziehm Imazhe ka koncentruar energjitė e tij dhe tė gjitha burimet nė dispozicion pėr prodhimin e pajisjeve C-Bogen(Lak ose krahu)mobil,dhe ka qenė gjithmonė njė udhėheqės nė prodhimin e avancuar teknologjikisht dhe inovativ tė imazhe zgjidhje mjekėsore.

Ziehm Compact

Compact Design - pushtet i plotė

Vlersueshmeria e-C-Bogen(Lak)pajisje medinale,mbanė krahun e cilėsisė nė kompaktėsi tė pajisur me njė standard tė ultra-tė ndritshme 18 col ekran i rafshėt ",qė e bėn Compact Ziehm tė jetė zgjedhja e parė nė dhomat e trajtimit tė mbyllura. Ai ofron imazhe me cilėsi optimale pėr pėrdorime kirurgjikale, pėrdorime tė pėrgjithshme ose studime nė dhomėn e urgjencės,si dhe ortopedi dhe traumatologji.


Rritja e Foto cilėsisė dhe mobilitet

http://www.ziehm.com/images/products/ziehm_compact_carm_1_221x300.jpg

· 18 "ekran tė sheshtė me shkėlqim tė lartė qė siguron nė mėnyrė mė tė shpejtė imazhe me cilėsi tė lartė,fotografi vendimmarėse pėr mjekėt ēka mėtutje.
· Program korigjimi metalik i Sofistifikuar pėr tė shmangur rrezatime tė tepėrta nga implantate metalike
· Nė botė testuesi mė i lehtė-C-Boge(lak) ose krah, nė sajė tė peshės reduktuar20 kg.
· Mė shumė liri lėvizje pėr OP-personelin qė veprojnė nė afėrsi tė monitorit dhe kontroll konsolės
· Printer Ergonomik nė anė tė pėrshtatshme tė monitorit (pajisje standarde)
· Tė gjitha lėvizjet e-C-bogen(krahu) nė tė gjitha pozicionet me peshė tė barabartė.

Pėrdorim-shėrbim Intuitiv

http://www.ziehm.com/images/products/ziehm_compact_carm_2_220x329.jpg

· E Vetėvendosur pėrdorues ndėrfaqe imazhi dhe pėrpunim nė kohė reale tė imazhit
· Shkallė e lartė e automatizimit i lejon operatorit tė koncentrohet plotėsisht nė operacionin
· Menjėherė pas fillimit tė procesit nė sajė tė start konfigurimit tė pėrshtatshėm.
· Fije kryq nė ekran, tė sinkronizuara me dritė lazer vizier
· Mundėsi tė kombinuara-levė- timon dhe frena

Pajisje e lehtė – Imazhe Funkcione tė avancuara

· Total image funksione me lidhje ocpionale nė nje monitor karrocė me rezolucion tė lartė-zgjidhje 23 inch "me ekran tregues ne ekran tė ndarė
· Shtrirje tė gjerė tė foto arkivimit opsione
· Finkcion i zgjeruar image pėrpunimi si zgjerimin e skajeve, Windows zmadhuesin dhe shkallėzuesin
· Funkcion i Programueshėm ("F-"), buton pėr Kinema lak ,Fije kryq dhe distinacioni filtėr funkcionit.

Ziehm 8000

C-Bogen(Laku.krahu)i cilėsisė vlerėsuar

Me cilėsi vlersime mė tė mira,C-boge(krahu) nė kombinim me High-End tė lartė-24 "- ekran tė sheshtė me ultra grimca tė ndritshme, e bėn Ziehm 8000 zgjedhjen e parė pėr pėrdorime tė pėrgjithshme ortopedike, dhimbje terapi(kurime), Traumatologji dhe kėrkime urologjike..

Shfaq cilėsi optimale

http://www.ziehm.com/images/products/ziehm_8000_monitor_200x269.jpg

Foto cilėsi perfekte(tė pėrsosur) nga rezolucioni i lartė madhėsi ekrani-23 "me ekran tė ndarė
· Njohjen e shkėlqyer tė detajuar pėr shkak tė raporteve tė shkėlqyera kontrast dhe shkėlqim drite tė lartė
· Standard i pajisur me funksione tė postredaktimit tė imazhit tė tilla si zgjerimin e skajeve(Buzė),Windows shkallėzimi dhe zmadhimi.
· Korrigjim tė sofistikuara tė metalit dhe indeve tė buta pėr tė parandaluar mbo dozė rrezatim

Pėrdorim-Sherbim Intuitiv

· E Vetėvendosur pėrdorues ndėrfaqe imazhi dhe pėrpunim nė kohė reale tė imazhit
· Shkallė e lartė e automatizimit i lejon operatorit tė koncentrohet plotėsisht nė operacionin
· Menjėherė pas fillimit tė procesit nė sajė tė start konfigurimit tė pėrshtatshėm.
· Fije kryq nė ekran, tė sinkronizuara me dritė lazer vizier.
· Mundėsi tė kombinuara-levė- timon dhe frena

http://www.ziehm.com/images/products/Bedienelement_500.jpg

Lėvizshmėri e pakapshme

http://www.ziehm.com/images/products/ziehm_8000_carm_252x220.jpg

· Reduktimi Radikal i monitor karrocė peshės pėr pėrmirėsimin e kushteve tė punės nė OP
· Tė gjitha hapat e rėndėsishme hetimore direkt nga tabela operative tė kapshėm
· Tė gjitha lėvizjet e-C-Bogen (krahut) nė tė gjitha pozicionet i mundshėm me peshė tė balancuar.
· I shkėlqyeshėm-C.Boge( krahu) i hapjes
· Standard pajisje me mundėsi tė kombinuara-levė- timon dhe frena

Inhalt/Pėrmbajtje:

http://www.ziehm.com/ (http://www.ziehm.com/)

Kercovari
11-07-10, 07:26
Philips
PET/MRT

Premierė evropiane nė Spitalin e Universitetit tė Gjenevės: Philips PET /MRT- Skaner i brezit mė tė ri sjell imazhe hapsira nga arti i fundit i teknologjise se re.

http://www.shqiponjat.ch/uploads/photos/5976.jpg
Bild/Imazh:Philips

Spitali Universitar i Gjenevės (HUG) qė nga e shtuna e kaluar ka PET/MRT-Scanerin e gjithe trupit i pari nė Evropė i llojit tė tillė, Positronen Emision Tomografi(PET),dhe Magnet Rezonance Tomografi (MRT),dy nė njė.Ėshtė zhvilluar nga Philips dhe ėshtė njė pajisje e ndėrtuar nė bazė tė njohurive tė teknologjisė mė tė fundit tė pajisje hibride po aq spektakolare sa edhe vetė paketimi i saj.Pajisja u solle nga njė konvoj special dhe u dha nė natėn nga e premtja deri tė shtunėn e instaluar nė njė kontainer tė veēantė gati pėr tė u lidhur nė ndėrtesėn e klinikės. Kėshtu, masa komplekse tė rindėrtimit nė spital normalisht gjatė blerje tė kėtij lloji pajisje,janė tė panevojshme.


Njė kryevepėr teknologjike

Me kėtė pajisje, Philips kompania ka bėrė njė hap tė vėrtetė teknologjik, duke qenė se ai kombinon mundėsitė e imazhit tė rezonancės magnetike (MRI) dhe emisionit pozitron tomography (PET), nė njė pajisje tė vetme, pa paragjykime tė fushave tė ndryshme magnetike, janė reciprokisht ekskluzive. Nga ky sistem i ri hibrid nė botė janė aktualisht vetėm dy pajisje tė prodhuara.Testimet e para dhe studimet klinike do tė bėhen nė Mount Sina Hospital nė Nju Jork dhe nė Spitalin e Universitetit nė Gjenevė. Gjatė kėsaj faze provė e teknologjisė sė re, do tė pėrdoret edhe nė praktikėn klinike nė pacientėt tė cilėt do u nėnshtrohen kėrkimeve diagnostike. Disa projekte kėrkimore pritet pėr tė treguar vlerėn e shtuar tė pajisjes dhe efektivitetin diagnostikues edhe nė fusha tė ndryshme si neurologji dhe kardiologji, por edhe nė sėmundjet infektive dhe nxitėse.


Dy hulumtime(kėrkime) nė njė

Kombinimi i rezonancės magnetike dhe emisionit pozitron tomography lejon vizualizim tė veprimtarisė metabolike tė organeve dhe tė funksionit biokimik te indeve nė tė njėjtėn shėmbėllim(Fotografi). Aktualisht, dy kėrkime tė veēanta,kryhen duke pėrdorur dy pajisje tė ndryshme, dhe kryhen shpesh nė ditė tė ndryshme,po edhe rezultatet mund tė jenė shumė vėshtirė saktė tė vendosen pikėrisht nė pėrputhje me kerkesat diagnostike,pėrshkak se pacienti nuk mer pozitėn e afėrt nė milimetėr qė tė pėrputhet me orientimin e skanerit MRT dje dhe PET sot,dhe shpesh ndodhe jo gjithmonė te kemi rezultate tė ndryshme po edhe jo tė sakta.


Nga teknologjia e re hibride, imazh specialistėt shpresojnė se , duke pėrfshirė sėmundjet e caktuara komplekse si kanceri i Mitrės dhe ovarian(vezoreve), gjirit apo kanceri i prostatės,do tė mund tė diagnostifikohen dhe trajtohen mė mirė,po edhe gjatė shėrimit pėr tė vėrejtur mė mirė.Me zbatimin e njėkohshėm e tė dy kėrkimeve, gjithashtu ofron pacientėve njė rehati tė madhe dhe redukton shpesh pritjet pikėlluese. Po kėshtu, sistemi i ri hibrid rrit kapacitetet diagnostike dhe saktėsinė e hetimeve.


Njė sistem revolucionar modulare

Shikuar nga kėndi i pėrsosur tekonologjikė,PET skaner / MRI tė impresionon edhe nga njė Dizajn koncept krejtėsisht i ri dhe aplikimi. Pajisja ėshtė vendosur nė njė modul autonom i kompanisė X-jon, njė lloji ene e madhe, e cila ofron ekipit mjekėsorė hapsirė tė plotė dhe qasje tė gjėrė ne imazh sisteme hapėsira.Skaner ėshtė i pėrforcuar me modulin dhe ėshtė transportuar nė kėtė mėnyrė, i instaluar dhe i gatshėm qė tė jetė e lidhur nė ndėrtesėn e klinikės. Ky sistem modular redukton kostot, orė tė punės dhe tė gjitha instalimet e pajisjeve tė tjera nė departamentet radiologjike.


Do tė i duhet disa javė profesor Osman Ratib, kreu i Imazhe repartit tė kujdesit shėndetėsor dhe teknologji informata tė Spitalit Universitarė nė Gjenevė, dhe ekipi i tij tė presin para se tė mund tė marrin skaner plotėsisht operacional. Kjo mund tė ndodhė nė pranverė dhe duhet tė jetė nė kontekstin e njė simpoziumi shkencor, ku zyrtarsiht PET skaner / MRI, brezi i fundit do tė jepet nė pėrdorim ku edhe do tė festohet.

Inhalt/Permbajtja:

http://www.philips.ch/ (http://www.philips.ch/)