PDA

View Full Version : Vetėdija dhe Nėnvetėdija !


Makaveli
20-10-05, 22:39
Psiqika e njeriut ndahet nė dy sfera nė atė subjektive(gjerat te cilat ne i shofim)dhe ndėrsubjektive(gjert tė cilat kan nderlidhshmėri me subjektivin pamjen e jashtme qė mund tė shikoj syri).
Pra nė kėtė rast porta e mendjes pa dyshim ėshtė Vetėdija sfera subjektive e personalitetit,ku nė rastin konkret kėndveshtrimi i individit pėrceptohet apo drejtohet direkt nė porten e mendjes nė Vetėdije.Me kėtė rast individi filteron shiqimin me Vetėdijen e tij dhe ajo nė njė procedur tė padukshme futet thellė nė Nėnvetėdijen e personalitetit,nė njė sferė tė tejdukshme ku nė thellėsi tė saj gjinden mijėra fuqi qė personalitti nuk e ka ditur qe i posedon,Pra nė atė qast kur mendimet futen nė porten e njė tejkalimit,vendin ku barten gjith ato mendime,figura,fjal nese mirren si tė vetėbesueshme psiqikisht,emocionalisht nga indiviti ato nė mėnyr tė pa shmangshme futen nė BANKJEREN tuaj,nė vendin ku mbahen mend gjithė ato gjėra tė cilat ne i kemi aceptuar si tė vėrteta ....gjatė qdo momenti jetėor...

Anėsit pozitive dhe negative tė VETĖDIJES-
Anėsit pozitive dhe negative tė NĖNVETĖDIJES

kėdo gjero do i spjegoj nese jeni tė interesuar ... :wink:

Ju faleminderit per mirkuptim me nderime :Makaveli

Dilaver
21-10-05, 00:04
Vetėdija hė, shum e koklavitur, vėshtirė pėr t’u kapur nga shkenca dhe studjuesit e saj edhe perkunder arritjeve tė mėdha teknologjike e shkencore, pasi qė nuk ėshtė e definuar adresa e saktė e vendbanimit tė saj (nė cilėn pjesė tė trurit) me precizitet tė mjaftueshėm pėr tė pas njė definicion nė nivelin e sė vertetės.

Jam shum kureshtar tė lexoj mė tepėr pėr ketė temė qė keni inicuar i nderuar Makaveli.Me nderime Dilaver

doGzona
21-10-05, 00:30
Pershendetje Makaveli!

Ne boten e Vetedijes dhe Nenvetedijes jane shume gjera te cilat duhet te analizohen mire dhe kjart , por sdo te shkoja aq larg sa per fillim , vetem sa per te marrur shembull menyren e Hypnozes ne kete drejtim.
Freud i sqaron mjaft mire keto dy botera te ndryshme duke pohuar se bota e Nevetdijes ka aq shume per tu studjuar , por me vone nje studim te mirefillt e takojm tek Carl Gustav Jung ku ne boten e Nenvetedijes i perdor endrrat si nje kontakt per boten e vetedijes.
A per fillim nuk do te shkoj me gjate , por besoj se kyqem prape ne kete teme te qelluar nga ana e juaj.

Makaveli
21-10-05, 19:05
Anėsit pozitive dhe negative tė VETĖDIJES- vazhdim...

Pra siq e ceka edhe nė fillim Vetėdija ėshtė njė portė,ta marrim njė shembull konkret....Ne tė gjithė e dim se dy shtete tė pėraferta i ndan njė kufi i cili tė dėrgon deri tek kufitari,kufitari ka pėr detyrė tė kontrolloj sasin e futur tė njerėzve, mallit apo gjė sendeve tė ndryshme brenda kufirit dhe tė parandaloj dukurit negative tė depėrtojnė brenda kufirit.
Tė njejtin rol tė rėndėsishem nė psiqik e luan edhe VETĖDIJA,ajo nė mendjen e personalitetit luan rolin e njė kufitari .
Nėpėrmjet subjektivit pra gjerave tė cilat ne i shofim gjith ato mendime qė mund ti kapi truri yne drejtohen direkt nė vetėdijen tone.Aty ndalon qdo mendim i vetėdijėshem dhe mendimi pėrceptohet si negativ ose si pozitiv nga vetė pėsonaliteti.
Pra si anėsi negative e VETĖDIJES sė njeriut ėshtė negativiteti i mendimeve si shprehi,njeriu nėse lejon vehtvetėn qė gradualisht tė zhvilloj mendime negative pėr gjėrat e pėrditshmėris ato gradualisht nė mėnyr tė besueshme barten deri tek NĖNVETĖDIJA,nė bazėn e psiqikes,nė bankieren e gjithė pėrjetimeve jetėsore.Pra duke mos e mohuar fatin se njeriu nė njė qast tė vetėm mendon vetėm pėr nje mendim dhe jo dy nė tė njetėn kohė atėher tė mundohemi qė ne nė tė ardhmen ti mbjellim NĖNVETDIJES sonė mendime positive qė nė fund tė korrim rrezultate positive pėr vehten dhe er tė ardhmen tonė.

Makaveli
21-10-05, 19:13
Nėse keni ndonjė pyetje atėher bėjeni para se t'ja filloj me NĖNVETDIJEN

Me nderime:Makaveli :wink:

turisti
21-10-05, 21:51
Une kam nje pyetje.

Pse vetedia nuk mundet me caktue fillimin e menstracioneve pa thene nendia? :wink:

Faleminderit,
TURISTI. :P

Makaveli
22-10-05, 12:51
O turisti se kam ditur qe ke probleme me lengjet trupore :lol: :lol:
e sa i perket menstracioneve ato tek femrat jan procese tė natyrshme,ose thene me ndryshe kete periudh mund ta spjegoj ndonje
gjinekolog i rastit ....hahaa... :lol:

turisti
22-10-05, 13:32
O turisti se kam ditur qe ke probleme me lengjet trupore :lol: :lol:
e sa i perket menstracioneve ato tek femrat jan procese tė natyrshme,ose thene me ndryshe kete periudh mund ta spjegoj ndonje
gjinekolog i rastit ....hahaa... :lol:

Po,por edhe gjinekologet ( "e rastit")duhen me e dite kete,e paramendo se sa dijne -gjinekologet te RENDOMTE,pra,nese shkruan per vetedijen dhe nendijen,une dua pergjegjje,hahahahahahaahahahaahahahaahahahaahahah aahahahahaahahahahaahahahaha,per ndryshe do ta kuptoj si pergjegjjen tende qe menstracionet nuk jane te rendesishmet dhe blehen ne trafike.

Sinqerisht,
TURISTI. :wink:

Makaveli
23-10-05, 16:33
Turisti:nese qfardo subjekcion i te pamurit(Vetedije)percillet direkt nė bazen e e Nenvetedijes ateher nenvetėdija jep urdhera....
Siq jep urdhera mosha,apo trakti i kohes se fillimit tė menstracionit tek gjinia femėrore.Ajo ka gjithashtu lidhje edhe me periudhen e zhvillimit sipas struktures mendore tek mosha perkatese.....

me nderime tė thella:Makaveli

GURI SYLAJ
23-10-05, 18:28
Eshte me se e vertete se proqeset fiziologjike dhe ato psikologjike nderlidhen ne mes vete por une dyshoj ne te drejten per t'i identifiku me njera tjetren. D.m.th egziston nje vije ndarese . Se paku ne baze te njohurise qe ne kemi per veten dhe boten qe n'a rrethon.

turisti
24-10-05, 00:00
Turisti:nese qfardo subjekcion i te pamurit(Vetedije)percillet direkt nė bazen e e Nenvetedijes ateher nenvetėdija jep urdhera....
Siq jep urdhera mosha,apo trakti i kohes se fillimit tė menstracionit tek gjinia femėrore.Ajo ka gjithashtu lidhje edhe me periudhen e zhvillimit sipas struktures mendore tek mosha perkatese.....

me nderime tė thella:Makaveli

Hahahahahaahahahahaahahahahaahahahaahahahahaahahah ahaahahahahahaahahahahahahaha,ashtu shoki i nderuar,shkurt,nendia( nese krejt eshte ne rregull) jep shenjat per fillimin e menstracioneve,e dyta: ka raste ( psh ) qe te vijsh prej Gjakoves me veture ne Prizren,mirepo pastaj e kupton qe asgje nuk te eshte kujtuar se qka ka ndodhe gjate udhetimit por prap ke mbri shendosh e mire,ajo tregon se te gjitha punet i ka kryer nendia.

Te pershendes shume dhe mundin per temen e hapur.Shpresoj se do ta vazhdojsh. :P

Sinqerisht,
TURISTI. :P

Makaveli
24-10-05, 16:05
I nderuari turisti,perveq ketyre gjerave qe cekem per nenvetedijen,ka edhe shum gjera tjera tė cilat ty edhe shum tjereve besoj qe ju interedojne ti dini :wink: ...

flm per bashkpunimin .. :lol:

Gentiani
24-10-05, 21:56
po, po ishin duke u sjellur nė forum dyjat bashkė vetėdija e nėndija nė kėrkim tė spjegimit tė tyre cila ėshtė cila :wink: :lol: :lol: :lol:

turisti
24-10-05, 23:21
I nderuari turisti,perveq ketyre gjerave qe cekem per nenvetedijen,ka edhe shum gjera tjera tė cilat ty edhe shum tjereve besoj qe ju interedojne ti dini :wink: ...

flm per bashkpunimin .. :lol:

Po,Makaveli i nderuar.Bash po me intereson,sepse libra per vetedijen dhe nendije e nje autoarit Amerikan me ka mbet ne Kosove,ashtu qe me intereson seriozisht.

Sinqerisht,
TURISTI. :P

doGzona
26-10-05, 00:29
Cdo dite Nenvetdija e jone ndikon ne ate qe te bejme gjera te ndryshme .

Kur e lexojm Freudin , kuptojm fare mire se si Nenvetdija e jone e udhezon Vetdijen tone dhe menyrat e saj ne sjellje.Nenvetdija e jone ndikon cdo dite ne ate se cfare vendimi ne marrim, cka na shtyen ne ndonje veprim per shkak te arsyes se pa pare dhe diqka qe na motivon , na shqeteson dhe na qeteson.
Metodat e reja te neuroshkences mundohen te gjejne binaret nervore qe jane aktive ne ndjenja te ndryshme dhe keto hulumtime ne kete dejtim na fashinojne nga nje gazetar i quajtur Malcom Gladwel me librin e tij ”Blink” per kete pune dhe kete studim, duhet edhe te ceket se ky liber ishte ne vendin e pare te shitjes ne USA, dhe ju preferoj qe ta lexoni.
Ne kete liber Gladwell shkruan fare mre se mbrenda disa sekondave njeriu mundet te marre shkathtesin e vendimit , shembull kur njeriu dashurohet, por ne kete lloje menyre te shpejte te mendimeve ,nje vendim i tille ndoshta do ta ushtronte trurin dhe vleren e njeriut qe te mirret pas shume muajsh , por ja qe ne sekonda te shpejt mirret nje vendim , pra nje gje e tille vjen nga Nenvetdija e jone qe na shtrengon aq shume dhe ne dergon ne mendime te cilat me vone behen edhe Vetdije , por cka e shtyn dhe e ngacmon truirn tone ne keto momente .
Ne baze te neurostudjuesve ne jemi te vetdijshem vetem per 5% te aktiviteteve tona kognitive (mendimet) dhe kjo do te thote se majoriteti i vendimeve tona , ndjenjat, sjelljet te gjitha keto ngacmohen dhe jane nen ndikimin e Nevetdijes.
Si e ngacmon nuhatja zemren tone?
Po , kete gje studjuesit e ndryshem e parashofin vetem si”mit” dhe keta mendojnė se truri i jonė zhvillohet ne nje gjithesi e cila bene qe njeriu nuk mundet ti ndaje keto aktivitete ne dy pjese , nje ne Vetdijen dhe nje ne Nenvetdijen .
Gerald Zaltman eshte profesor ne Harvard Business School i cili perpiqet qe te zbuloje se cka gjindet pas vendimit te konsumuesve kur bejne blerjen e mallit.
Ky profesor e ka krijuar nje metode qe quhet ZMET, Zaltman Metaphor Elicitation Technique, dhe ky u angazhua shume qe te krijoj edhe nje disajne per spitalet e femijve ne menyre qe perjetimet e femijeve te jene sa me pak traumatike, dhe pas shume intervistave dhe testimeve te femijve , prinderve dhe personeleve te spitalit nxorri ne perfundim disa tema univerzale si kontrolla , bashkpunimi dhe energjia.
Ky shkruan se :”Kur te ndertohet nje spital femijet do te takohen me flutura dhe me simbole te deshiruara
Dhoma e femijeve do ti perngjaj natyres se tyre shtepiake dhe ata do te ken nje kontrolle mbi sferen e tyre personale.Nje bashqe e madhe qe simbolizon ndryshimin , bashkveprimin dhe energin,do te shifet nga te gjitha dhomat dhe duhet te jete e pershtateshme per shetitje, kur femijet e semure , prinderit e brengosur ose mjeket e shqetesuar ose motrat gjinden rrethe spitalit , dhe krejt kohen keta ne kete vend do te rrethohen nga perjetimet dhe qetesimet harmonike shpirterore.

psychoman666
26-10-05, 11:32
Une veq ju kisha propozu me lexu ma shum per Dijen Dhe Nderdijen koncentronu ma shum tek OSHO......_{+}

Makaveli
27-10-05, 17:49
NĖNVETĖDIJA-anėsit pozitive dhe negative tė saj.

-Jam i sigurt qė ju forumas tė deruar keni ndėgjuar shpeshher njė fjalė tė popullit ku thotė"QFAR MBIELL EDHE KORRĖ"por un nuk dyshoj qė shumica e njerėzve nuk korrin atė se qfar mbiellin.
Arsya e mos rrezultateve nuk qendrron nė mos rrezultatet socialo-shoqėrore e as nė virtytet e pėrsonalitetit sa do tė mėdha apo tė vogla qofshin ato,por mos rrezultatet formohen mu nė frytet e para tė vetėdijes aty ku tė bjellurat e mendimeve jan egzistuese,logjike dhe kanė aftėsi tė parakalojnė portėn e qfardo mendimi(VETĖDIJEN)dhe tė Bankrotohen nė bazėn e shumė mendimeve si realizuese nė(NĖNVETĖDIJE).Pra nėse ne identifikohemi nė Vetėdijen tonė si mendim-pakontrollues,lėmė qė ngjarje,fjalė dhe mendime tėrėsisht tė pavlera tė tejkalojnė vrullshėm nė Nėnvetėdijen tonė atėher ato do mpjeken emocionalisht dhe si tė bindėshme do qrregullojnė nėnsubjektivin tone dhe ato do tejkalojnė nė peshoren e qfardo jete.
Pra tė fillojmė qė nga e sodmja ta bindim vehten qė nė brendėsi tė qdo njeriu,aty thellė ku Nėnetėdija nuk pushon punon nė qdo qaast se egziston njė forcė e paparashikuar,njė forcė e motivuar nga vetė mendimet qė ndihmojnė dhe zgjidhin qdo problem qė ju nuk mund ta realizoni me Vetėdije atė mund ta zgjidhni me NĖNVETĖDIJEN tuaj..
Neve dhe tė gjithėve na nevoitet njė revolucion mendor cili ėshtė ai???
T'ia zavendėsojmė psiqikes sonė mendimet negative nė ato pozitive dhe ta mosangazhojmė vetėdijen me mendime tė plogėshta por tė fillojmė tė mendojmė atė qė ėshtė e logjikshme,e vlefshme dhe e bukur sepse qdo mendim qė ėshtė i logjikshėm ėshtė edhe i bukur dhe qdo mendim qė ėshtė i bukur ėshtė edhe korrje e suksesshme nė atė qė kemi mbiellė nė mendjen dhe nė strukturen e psiqikes sonė..

Me nderime: Makaveli :wink:

suzi
30-10-05, 00:51
interesant stomatologjia-filozofia-psikologjia

qfare kombinimi, perndryshe postimet e mira

Makaveli
30-10-05, 15:15
suzi parasegjithash flm per komplimentin ...
dhe me intereson tė dijė se perse e ceke stomatoligjin...?? :wink:

GURI SYLAJ
01-11-05, 09:05
Kam nje pyetje per Ju , i nderuari, Makaveli.

Cka ndodhe me mendimet qe jan te logjikeshme , jan edhe te bukura por qe nuk perkojn me realen?
Aduhet hapur rruge,ketyre mendimeve, qe te shtresohen ne nenvetedijen tone apo duhet t'i leme te kalojn vetem si nje puhi freskuese?

Me nderime Guri Sylaj

Makaveli
01-11-05, 12:19
I nderurari Guri,mendimet qė gjasojnė nė realen ose nė pėrditshmėrin tonė por thjesht janė njė imagjinatė mendimesh duhet pasur kujdes qė ti ndahsojmė ato nė pozitive ose nė negative.Nese jan pozitive ateher thjesht lejo qė Nėnvetėdija tė pasurohet me imagjinata jo tė kota por domėthėnėse sepse qdo imagjinatė e bukur ėshtė lutje dhe qdo lutje ėshtė njė shpresė mė shumė.

Me nderime:Makaveli flm pėr bashkpunimin tuaj :wink:

turisti
02-11-05, 01:53
suzi parasegjithash flm per komplimentin ...
dhe me intereson tė dijė se perse e ceke stomatoligjin...?? :wink:

Ndoshta e din per kazanoven,

hahahahahaahahahahahaahahahahaahahahahahahahahaaha hahahaha ahahahahaahahahahahaahahahaha. :wink:

Makaveli
02-11-05, 18:05
oooo Turisti mos .....hahahahahahahaha
jo po menoj mos pom njeh suzi ...hahahaahhahahaahha :lol: :lol:

turisti
03-11-05, 00:34
oooo Turisti mos .....hahahahahahahaha
jo po menoj mos pom njeh suzi ...hahahaahhahahaahha :lol: :lol:

Ka drejta shoqi,sepse talenti shifet. :wink:

Gentiani
04-11-05, 00:07
interesant stomatologjia-filozofia-psikologjia

qfare kombinimi, perndryshe postimet e mira

pėrndryshe edhe mė interesante ėshtė kotėsia e gjithė asaj rreth nėndijes, vetėdijes dhe asgjėthėnjes nga ana e autorit qė ka inicuar pėr diskutim.

Hė, e pastaj ku mbetėm :wink: Makiavel shiko, se ndoshta edhe ndonjė pėrrallė e Ezopit mundet ti pėrshtatet kėsaj teme rreth nėndijes kėtu :wink: :lol:

Makaveli
04-11-05, 17:12
Gentiani nese kjo eshte kotesi ateher te lus qe te futesh ne aso tematikash si psh: PSE MĖ TRADHEVOVE E DASHUR :lol: :lol:

sepse me sa po kuptoj un ti nuk e ke vendin ne keso tematikash..

edhe desh harrova edhe diqka:T'KISHA PAS VEQ NI METER AFER TA KISHA PSHTELL NI SHUPLAK FTYRES EDHE T'KISHA DETYRU MEM THON FLM :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Dilaver
04-11-05, 17:24
TA KISHA PSHTELL NI SHUPLAK FTYRES EDHE T'KISHA DETYRU MEM THON FLM :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Zoteri Makaveli, e kishe bere kete faqe te zeze me vetdije apo...?

Gentiani
04-11-05, 23:46
Gentiani nese kjo eshte kotesi ateher te lus qe te futesh ne aso tematikash si psh: PSE MĖ TRADHEVOVE E DASHUR :lol: :lol:

sepse me sa po kuptoj un ti nuk e ke vendin ne keso tematikash..

edhe desh harrova edhe diqka:T'KISHA PAS VEQ NI METER AFER TA KISHA PSHTELL NI SHUPLAK FTYRES EDHE T'KISHA DETYRU MEM THON FLM :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


bla,bla,bla

Hehe, ndoshta nuk fillon me ra shi nė Gjakovė e duhet tė shkosh te shtėpia me marr olltinė me u rrah :wink:

Apropo Vetėdija e Ezopit tė quajtur Makaveli tregon se nėndija dhe vetėdija e yte janė nocione qė duhet gropuar thellė pėr ti gjetur ato, edhe atė gjasat janė 2 me 100 :wink:

Shiko kėrkoj se ndoshta mundesh ti gjesh dyja bashkė, me kusht qė ti ketė humbur dikush :wink:

Po, pra pėr gjėrat qė nuk ke njohuri mos fillo ti shesės si pėrralla ose nėse fillon nė njė temė tė diskutosh pėr diēka, atėherė diskuto pėr temėn e jo muhalife :wink:

Makaveli
05-11-05, 16:53
Gentiani- vazhdo ti per kete tematik nese di diq me shum se q'thash !!
nese nuk di ateher lus Administratoret ....qe te mos paraqitesh kendej.. :?

Gentiani
06-11-05, 20:54
Gentiani- vazhdo ti per kete tematik nese di diq me shum se q'thash !!
nese nuk di ateher lus Administratoret ....qe te mos paraqitesh kendej.. :?

kėsaj radhe vetėdija yte paska qenė mbrenda portės, nė krahasim me shkresėn e parė ose ka qenė ai sinjali negativ i vetėdijes qė ka ndikuar tek nėndija ? :wink:

Kjo tematikė ishte interesante dhe gjithsesi se do tė kyēem, pėr ate edhe insistova tė mos shėndėrrohet nė tematikė pėrrallash. Pėrderi sa nuk i pėrmbahesh temės dhe vehtė si inicues i saj e nxjerr jashtė binarėve nuk ke tė drejtė askujt ti drejtohesh.

Makaveli
12-11-05, 16:06
I nderuari Gentiani:mbasi ti e vazhdove kete tematik ateher kam nje pyetje per ty ....---nese mund ti pergjigjesh kuptohet :lol: :lol: :lol:

QKA ĖSHTĖ SUGJEKSIONI NĖ NĖNVETĖDIJE?....dhe qfarė rėndėsije ka (parasimpatiku nė kėtė proces... :?:

Gentiani
13-11-05, 16:10
I nderuari Gentiani:mbasi ti e vazhdove kete tematik ateher kam nje pyetje per ty ....---nese mund ti pergjigjesh kuptohet :lol: :lol: :lol:

QKA ĖSHTĖ SUGJEKSIONI NĖ NĖNVETĖDIJE?....dhe qfarė rėndėsije ka (parasimpatiku nė kėtė proces... :?:

Makaveli, tani e vėrejta shkrimin tėnd kėtu e edhe pyetjen.

Tani nuk mundem ti pėrgjigjem, e ndoshta shkon edhe njė kohė tė marrėsh pėrgjigje, sė fundit janė gjėra qė i kam kaluar ka shumė vite nga kjo lėmi, por nė kuptimin e pėrgjithshėm tė vetėdijes e nėndijes mundem tė shkruaj, sepse mė ka ra tė ndeshem me kėte e nėse tė nevojitet literaturė mundem tė tė gjej e tė ofroj sa tė duash...

Makaveli
13-11-05, 21:39
T'faleminderit Gentiani per pergjigjen....por nuk me nevoitet literatura,
kerkoje ti ate se qfar me nevoitet e nese nuk e gjen ateher une to te te tregoj shoki .... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

hahahaahahahahahahhahahahahahahhahahahahahahahhhah aha........

Gentiani
17-11-05, 00:07
T'faleminderit Gentiani per pergjigjen....por nuk me nevoitet literatura,
kerkoje ti ate se qfar me nevoitet e nese nuk e gjen ateher une to te te tregoj shoki .... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

hahahaahahahahahahhahahahahahahhahahahahahahahhhah aha........


Ha,hahaaaaaaaaaa Makaveli, kam qeshė edhe mė shumė se ti kur e kam lexuar pėrgjigjen tėnde, sepse intuitivisht kam qenė i bindur se kėshtu diēka do tė pasojė shkrimi i yt.

Hė, mendove e zura tani pa pėrgjigje atė qė adresonte vėrejtje me temėn. Nė shkrimin mė lartė e ceka se shkon kohė pėr tė marrė pėrgjegje, sepse jam i nxėnė me ca shkresa edhe pėr ca ditė, Pėr atė kur jemi tek Sugjestioni pėrmes ndjenjės, mendimit dhe veprimit. Erdha nė pėrfundimin e sė parės - ndjenjės se duhet ti pėrmbahesha tė fundit - veprimit, sepse gjėrat primare dhe sekundare nuk i kombinoj me njėra tjetrėn :lol: :wink:

Megjithėate e vazhdojmė lidhur me temėn, edhe pse jam i mendimit qė lidhur me vetėdijen dhe nėndijen ende ka shumė pėr tu sqaruar dhe shkruar para se tė vijmė tek Suggesstioni dhe Parasimpatiku. Nėse fillohet tė spjegohet njė leksion nuk spjegohet nga fundi, por nga fillimi. Prej tė pėrgjithshmes nė drejtim tė detajeve, ose vehtė temėn e ke parashikuar si pyetje - pėrgjigje. Dakord, por ka ende shumė gjėra pėr tu cekur lidhur me vetėdijen dhe nėndijen.

Makaveli
17-11-05, 17:33
I nderuari Gentiani :Sugjestioni edhe njė temperament i cili spjegohet ose me saktesisht eshte e nevojshme te diskutohet para se te futemi ne gjerat me interesante qe ka NĖNVETĖDIJA.....

Pra shkurt mos i ik pyetjes ....pergjigju......ose nese nuk ke koh pse ke marr nje pergjithėsi....thjesht pergjigju mos diskuto ....

Gentiani
18-11-05, 19:07
I nderuari Gentiani :Sugjestioni edhe njė temperament i cili spjegohet ose me saktesisht eshte e nevojshme te diskutohet para se te futemi ne gjerat me interesante qe ka NĖNVETĖDIJA.....

Pra shkurt mos i ik pyetjes ....pergjigju......ose nese nuk ke koh pse ke marr nje pergjithėsi....thjesht pergjigju mos diskuto ....


Ėshtė e vėrtetė qė nuk kam kohė, por "pėrgjegjėsinė" e kam marrė, pikėrisht duke e parė qė tema - Vetėdija dhe Nėndija janė numėr i madh kėpucėsh pėr ty. Jo rastėsisht kam ndėrhyrė nė temė, dhe se nuk ndėrhyjė nė tema vetėm sa pėr tė shkruar diēka - kėshtu si rasti yt :wink:

Ai qė ka lexuar- mėsuar pėr Suggestionin e din qė nuk ėshtė temperament. Sugestionin ta spjegova edhe atė me shembull konkret nė shkrimin mė lartė, por si duket pėr ty vetėdije e nėndije ėshtė gjithēka qė diskutohet e ēka na kujtohet kėtu prej menstruacioneve tė grave e deri... nė infinit :wink:

Sugjestioni paraqitet si dukuri e ndikimit tė mendjes, ndjenjės, dėshirės dhe veprimit tė njė personi, gjatė sė cilės pėrcepton mendimet, ndjenjat, paraqitjet e njė personi tjetėr.

Ndėrsa temperamenti paraqitet si lloj dhe mėnyrė e veprimit - reagimit tė sjelljes sė njė personi.

Qėshtutne me mėsuesin e Psikologjisė a :wink:

herave tjera kur tė shkruash, shkruaj rend e me rregull jo ēka tė kujtohet. E nėse ke pyetje kuizi inico temėn tjetėr.

Barbaroza
18-11-05, 21:16
Sugjestioni paraqitet si dukuri e ndikimit tė mendjes, ndjenjės, dėshirės dhe veprimit tė njė personi, gjatė sė cilės pėrcepton mendimet, ndjenjat, paraqitjet e njė personi tjetėr.

Ndėrsa temperamenti paraqitet si lloj dhe mėnyrė e veprimit - reagimit tė sjelljes sė njė personi.

Qėshtutne me mėsuesin e Psikologjisė a :wink:Nje kesi pergjigje jam kah e pres qe sa kohe o shoku mesues i njemendte i Psikologjise,alias nipqeja im Gentiani.
Te falenderoj shume!

Makaveli
18-11-05, 22:21
Sugjestioni paraqitet si dukuri e ndikimit tė mendjes, ndjenjės, dėshirės dhe veprimit tė njė personi, gjatė sė cilės pėrcepton mendimet, ndjenjat, paraqitjet e njė personi tjetėr.
:lol: :lol:

I nderuari Gentiani 1%e sakte me keqardhje,por gjithsesi flm per kontributin e pergjithesis(nuk eshte sugjestioni tematik e lir por ka term te veqant i lezetshmi i pergjithesis) por gjithsesi flm aaaa :lol: :lol: ..

Nese do komentin e termit ateher thuaje .....dite te mir
Me nderime:Makaveli

Makaveli
18-11-05, 23:35
" Forca e imagjinates eshte me e rendesishme se dituria "

Me sugjestion nenkuptojme pranimin e nje ideje apo mendimi te huaj lehte,pa u munduar dhe pa pjesmarrjen e deshires.Psh: nje femije eshte ne gjendje ta nderprej tere orkestren,ne qofte se para tyre befas lepin ndonje limon.Eshte i madh perdorimi i sugjestioneve edhe ne mjeksi, per sherimin e neurozave,te thatit ne bark etj. Pra sugjestioni dhe autosugjestioni paraqesin force, e cila me veprimin e vet shume here tejkalon te gjitha prirjet tona, por nuk duhet harruar se kjo force mund te jete e drejtuar si ne kahjen pozitive ashtu eshte ne ate negative.Sugjestioni dhe autosugjestioni gjithashtu luajne rol te rendesishem ne krijimin dhe formimin e opinioneve te individualtitetit personal ose kolektiv.Andaj q'do fjal apo fjali qe e perdorim gjate te shprehurit ne jeten e perditshme duhet ti kushtojme rendesi shume te madhe.

Me rrespket Makaveli .........
vazhdo tani dhe nese ke diqka devijuese perseri do te nderhy...
pa keqkuptime .....Gentiana

Gentiani
21-11-05, 19:15
" Forca e imagjinates eshte me e rendesishme se dituria "

Me sugjestion nenkuptojme pranimin e nje ideje apo mendimi te huaj lehte,pa u munduar dhe pa pjesmarrjen e deshires.Psh: nje femije eshte ne gjendje ta nderprej tere orkestren,ne qofte se para tyre befas lepin ndonje limon.Eshte i madh perdorimi i sugjestioneve edhe ne mjeksi, per sherimin e neurozave,te thatit ne bark etj. Pra sugjestioni dhe autosugjestioni paraqesin force, e cila me veprimin e vet shume here tejkalon te gjitha prirjet tona, por nuk duhet harruar se kjo force mund te jete e drejtuar si ne kahjen pozitive ashtu eshte ne ate negative.Sugjestioni dhe autosugjestioni gjithashtu luajne rol te rendesishem ne krijimin dhe formimin e opinioneve te individualtitetit personal ose kolektiv.Andaj q'do fjal apo fjali qe e perdorim gjate te shprehurit ne jeten e perditshme duhet ti kushtojme rendesi shume te madhe.

Me rrespket Makaveli .........
vazhdo tani dhe nese ke diqka devijuese perseri do te nderhy...
pa keqkuptime .....Gentiana


Makiavel tė dėshiroj diskutim tė kėndshėm me vetėvehten tėnde, sepse vėrtetė definitivisht u binda se nuk mirresh vesh ti nė kėto gjėra :wink:

Vetėdija dhe Nėndija

pastaj sugjestioni e autosugjestioni. Mėsohu ti sqarosh gjėrat cila ėshtė ēka e jo tė kalosh nga njėra nė tjetrėn pa e sqaruar ēka ishte njėra.

Kėsaj i thonė inkompetencė e drejtimit tė temės. Nė vend se tė sqarosh nė atė qė thirresh ta sqarosh, parashtron pyetje.

Ta sqaron ty Gentiani vetėdijen e nėndijen si duhet, vetėm duhet tė posedosh durim edhe njė kohė a! :wink:

jadore
22-11-05, 03:58
Une veq ju kisha propozu me lexu ma shum per Dijen Dhe Nderdijen koncentronu ma shum tek OSHO......_{+}
Resspekt!!!! e i njeh shkrimet e --"Osho-s---!!!!!

Bond
09-12-05, 20:16
Diskutues tė nderuar ju ftoj qė diskutimet t'i pėrqendroni rreth temės, mos devijoni nga tema.


Me nderime Bond