PDA

View Full Version : A mbani kafshe shtepiake?


laliloli
27-10-05, 17:01
Edhe ne familjet shqipetare ka filluar mbajtja e kafsheve shtepiake ,qeni,maca etj ,(kjo nenkuptohet ne ambientin familjar)A i mbani ju ato?,nese jo ēka mendoni per ata qe i mbajne?

Paraprakisht ju pershendes


Lali

Murgesha
27-10-05, 20:44
Nuk mbaj kafshė nė shtėpi, edhe pse fėmijėt shumė mė luten qė tė mbajmė njė Qen, por nuk dua qė tė mbaj pasi qė jetoj nė Banesė.
Ndoshta po tė kisha shtėpinė time do mbaja njė qen, por kuptohet vendin do ta ketė pėrjashta shtėpisė e jo kurrė mbrenda. :lol: :lol:

rafet llapjani
27-10-05, 21:11
Jo kafsht i kemi lan katun se ktu skan qka kullosin :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Murgesha
27-10-05, 21:12
Jo kafsht i kemi lan katun se ktu skan qka kullosin :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Ani more se njė Qen a njė Mace nuk bahet nami me e mbajtė qy.

Pėr zogj spo tė them se infekcioni........... :lol: :lol: :lol:

rafet llapjani
27-10-05, 21:15
Jo mes se spo ilejshin ktu neper koliba qet e per maca skemi mij :lol: :lol: :lol: :lol:

Domira
27-10-05, 21:21
Femiu im i trete me tranoj per me marr nji qen ne shpi e sdi qka bahet halli sepse une nuk kam deshire ta mbaj qenin ne banese :?

anna
27-10-05, 22:03
Jo edhe pse me deshire do ta kisha mbajt nje peshk ne akuarium .... :wink: :wink: :wink: :wink:

Kupid
27-10-05, 22:06
kam pas qen te shtepi. per tani jo. duhet me dit qysh me majt, nuk eshte let. qeni ma mir se mac.

Kupid
27-10-05, 22:11
Jo edhe pse me deshire do ta kisha mbajt nje peshk ne akuarium .... :wink: :wink: :wink: :wink:
mir e ki, shum lezet jan.

loni19
28-10-05, 09:47
Jo nuk mbaj kafshe ne shtepi.
Sillet aty nje mace e bute dhe shume e bukur, te cilen vazhdimisht e ushqej.
Me pare kam pas akuarium me shume peshq qe po ta shihte dikush mahnitej, por e kam hek.
Qenin se preferoj ta mbaj mbrenda...ku edi..eshte i papaster....

Por duhet te jemi te meshirshem me kafshet...

P.S. edhe harrova ha ha ha se peshqit nuk jane kafshe

Barbaroza
28-10-05, 12:32
Edhe ne familjet shqipetare ka filluar mbajtja e kafsheve shtepiake ,qeni,maca etj ,(kjo nenkuptohet ne ambientin familjar)A i mbani ju ato?,nese jo ēka mendoni per ata qe i mbajne?

Paraprakisht ju pershendes


Lali

Pershendetje Lali.
Brenda ne shtepi nuk mbajme kafshe,perveq dy kanarinave,ndersa oborri im pothuaj s'ka kafshe qe s'ka mbajtur brenda nga deshira dhe kureshtja jone sa kemi qene femije:qen te llojeve te ndryshme,mace,lepuj...etj,perveq lope,buallica dhe derra!

Barbaroza
28-10-05, 12:34
Jo edhe pse me deshire do ta kisha mbajt nje peshk ne akuarium .... :wink: :wink: :wink: :wink:

Edhe peshk ne akuarium mbajme. :)

Gentiana
28-10-05, 17:59
Jo, edhe pse ne maca te vogla ēdo her kam qen marak. :?

laliloli
28-10-05, 18:59
Ju falenderoj te gjitheve qe keni gjetur kohe per tu pergjigjur ne kete teme qe kam parashtruar.
Edhe une i dua kafshet por ne ambientin familjar nuk i preferoj ,nga shkaku se duan pune dhe kujdes te madh ,mendoj qe edhe kushtet per kete nuk jane te mjaftueshme tek ne .

Arb
28-10-05, 19:28
Kojshite po i majne edhe per mu...

doGzona
28-10-05, 21:34
Kesi lloj qeni e kam pas, por nuk e kam me :cry:
Emrin e ka pas Sled. :(

http://img420.imageshack.us/img420/8564/untitled2xr1.png

Arb
28-10-05, 21:37
Kesi lloj qeni e kam pas, por nuk e kam me :cry:
Emrin e ka pas Sled. :(

http://img420.imageshack.us/img420/8564/untitled2xr1.png

Ka shkoj dreqi?

Nexhati
28-10-05, 23:46
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Ma mire spo pergjigjem hiqe :wink:

Guri i madh
29-10-05, 00:37
une e kam nji zverkhasse por e kam nji problem me ta po kerkon ta regjistroj ne kindergart

Krokodilli
29-10-05, 04:11
Jo edhe pse me deshire do ta kisha mbajt nje peshk ne akuarium .... :wink: :wink: :wink: :wink:

wowo anna,, edhe mu me pelqejn peshqit shum

kam Akuarium me 22 peshqi, asnjeri nuk eshte i njejtit lloj, shum me pelqen ata me shum ngjyra, edhe -gold fish- me pelqen deri diku....

kam 1 qen te vogel (my puppy 8) )

dhe dy zogj te vegjel Kinez,, (chinese bird) :)

Kupid
29-10-05, 06:11
Jo edhe pse me deshire do ta kisha mbajt nje peshk ne akuarium .... :wink: :wink: :wink: :wink:

wowo anna,, edhe mu me pelqejn peshqit shum

kam Akuarium me 22 peshqi, asnjeri nuk eshte i njejtit lloj, shum me pelqen ata me shum ngjyra, edhe -gold fish- me pelqen deri diku....

kam 1 qen te vogel (my puppy 8) )

dhe dy zogj te vegjel Kinez,, (chinese bird) :)
jo krokodill te shtepi a? cfar lloj qen ki?

doGzona
30-10-05, 20:54
Kesi lloj qeni e kam pas, por nuk e kam me :cry:
Emrin e ka pas Sled. :(

http://img420.imageshack.us/img420/8564/untitled2xr1.png

Ka shkoj dreqi?

U semure, and i had to give him away :(

Gentiani
30-10-05, 21:19
pėrplot e kam tė mbushur shtėpinė :wink:

http://www.pearl.de/images/large/sa-2577_2.jpg

Stuhia
30-10-05, 22:25
E mbaj nje qen te vogel.
Ma kan dhuruar qysh moti per kontributin tim per paqe, ose me mire 4peace. :lol: :lol: :lol:

Arb
31-10-05, 06:46
Kesi lloj qeni e kam pas, por nuk e kam me :cry:
Emrin e ka pas Sled. :(

http://img420.imageshack.us/img420/8564/untitled2xr1.png

Ka shkoj dreqi?

U semure, and i had to give him away :(

Aha, e tasha ke marr ndonje qen te njejte dicka?

doGzona
31-10-05, 21:55
Jo ende nuk kam mare tjeter Arb, por mendoje qe ta mare nje
german shepherd dog.

jadore
11-02-06, 00:41
-Po! -Jack-Russell-Terner.(eshte i lindur me 27.06.05)
quhet Zeuss-(hahahaha)
-( e kam dhurate-per te vetmen qellim , qe te largoi frigen nga kafshet(fobbi),sot jame aq e adaptuar me ate sa qe per oret qe nuk e shof ndjej mungesen etij,,-po kjo nuk do te thote qe me eshte larguar "respekti"(fobia)nga kafshet tjera...

vjeshta
11-02-06, 00:46
-Po! -Jack-Russell-Terner.(eshte i lindur me 27.06.05)
quhet Zeuss-(hahahaha)
-( e kam dhurate-per te vetmen qellim , qe te largoi frigen nga kafshet(fobbi),sot jame aq e adaptuar me ate sa qe per oret qe nuk e shof ndjej mungesen etij,,-po kjo nuk do te thote qe me eshte larguar "respekti"(fobia)nga kafshet tjera...

U lajmeru mungesa :lol: :lol:

jadore
11-02-06, 00:47
-Po! -Jack-Russell-Terner.(eshte i lindur me 27.06.05)
quhet Zeuss-(hahahaha)
-( e kam dhurate-per te vetmen qellim , qe te largoi frigen nga kafshet(fobbi),sot jame aq e adaptuar me ate sa qe per oret qe nuk e shof ndjej mungesen etij,,-po kjo nuk do te thote qe me eshte larguar "respekti"(fobia)nga kafshet tjera...

U lajmeru mungesa :lol: :lol:
hahahahahaha -edhe ketu me prite-a!!!!
(nuk po guxoj ta marr de ne vend punim!)

e_martumja
11-02-06, 00:47
gjithmon kemi mbajt peshkat, prind e mi e kan nje akarium gjigontesk ku i kan mbi 50 peshqit, edhe une kam pas deri vitin e kalum amo i mbyti njoni te gjithe ja fillojke prej syret e mos vete tani dhe cka me bo mbeta po to ahahahhah fajin e kisha une se aq koke forte i blejsha veq per jeshi e i perzisha armikun me mikun :lol: :lol: :lol:
por tash kam vendos me ble zogjt keshtu per femijun ma merre mendja qe eshte mire te kemi nje kafsh edhe pse e kemi nje te madh :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

krijuesiii
11-02-06, 01:16
...une i maj do miza e mickoja ka te hine veres e luj me to a po muj me i zane jane shume simpatike mizat...


...me pas ku me majte me plote deshire do ta mbaja nje Kali dhe nje Lope te bukure me pelqejn se jane kafshem shume fisnike dhe simpatike, me kam mbete ndoshta nga femijria kam qene shume i vockel e e pata pate nje Lope shume kulll o kone ma e mire se lopte e millkes e ka pase ngjyren e murrrme me nje balosh si hajmali te bardhe ne balle o Zot kush ma shike ate lope u tranojke bile mi paten ra mesyshe gjynahit ani cfare brina ka pas si te kaprollit te rrumullakte, edhe nje gje ka pas ka qene shume intelegjente me intelegjent se disa...tun giii

Guri i madh
11-02-06, 04:02
po une kam nji kafsh shtepiake shum e respektoj se edhe mua me respekton.

kur e ban gabimin me perkulet para kamve e per ata e respektoj edhe e dua shum

rafet llapjani
13-02-06, 12:54
Qe de ktu nuk paska dallim prej qobanin se edhe qobani man kafsh te ahrijet hahahahahahahaah

arben-ks
13-02-06, 13:18
Nje qen e kena pas ne aborr me nje kulibe por shkit naj kan vra se seka lshu shpijen e vet etash ekena veq nje klysh te vogel veq pokthizet edhe po tutet prej shezve se lere me njek kan a me hanger.
Me deshir do ta kisha marr nje Papagall se sa per qene maca te kojshive sun del pa tu kap a pa t trishtu ma shum qen e maca kan se sa thmi :wink:

Lona
13-02-06, 15:09
JO.

Lona
13-02-06, 15:09
JO.

FrEsKiA
13-02-06, 15:11
Nuk i lakmoj kafshet nepergjithesi!

DEA
13-02-06, 22:10
Kafshet me pelqejne, por asesi ta mbaj ne shtepi, mendoj qe sado mire e paster ta mbash, prap nuk jane hygjiene qe te jetojne bashke me njerzit.

dr1ta
15-02-06, 17:29
mij :lol: :lol: :x

Paradox_13
06-03-06, 16:56
Hee qysh na erdh ky vakt more nu ka gja as ne katun e le ma ne qytet kuku kuku.
Une per vete mund tu them se kam majt lop,bullica,dhen(dele),kuaj pastaj nga shpendet pula po edhe gjela,qura edhe qurana....etj..etj (ateher perkujdesej nana per to)po ja qe sot nuk i kam e ndoshta do doja ti kisha.
Ndoshta nuk do te ishte veshtir qe ti siguroja prap por shum me veshtir eshte perkujdesi ndaj tyre(se nana nuk mundet ma) e ma mir mos me hy ne gjyna me to.Shum leht e gjen nje lop apo dhi por veshtir e gjen nje kujdestare (Baqic) per me mjel at lop apo dhi e keshtu qe me mir te rri pa lop e pa dhi se sa te sjell fesatin ne shtepi.
Te ne thuhej :"Sa kisha qura e qurana kisha miq edhe jarana"

Dea IS
09-03-06, 19:04
Me vjen pak keq ta pranoj por une nuk i dua fare kafshet keshtu qe as nuk i mbaj ne shtepi

Murgesha
09-03-06, 19:19
Me vjen pak keq ta pranoj por une nuk i dua fare kafshet keshtu qe as nuk i mbaj ne shtepi

Hajt moj mos tė vijė fare keq, se edhe unė nuk dua me i pa me sy. :biggrin:

Studenti1
09-03-06, 19:32
skam kafshe ne shtepi.

Luana
09-03-06, 22:33
Para disa viteve kisha nji macė dhe ajo ishte vetėm 3 javė e doja pa mas , sa herė qė shkojsha ne pune u merzitsha shume per to , pasi qe zuri te rritet zuri te ēoroditet u lazdrua shume dhe filloj qe te me grithe kauēat i rjepi te gjitha rrobet , dhe mu desh pa tjeter qe ta largoj , kur shkoj Maca ne nji vend tjeter te jetoj , disi e ndjejsha mungesen e saj e ka pas emrin Cabanna :biggrin:

Prespa
10-03-06, 12:25
Nuk mbaj kafshe shtepiake. Do te me pelqente nje qenush, po kurrsesi nje mace. Ato i kam shume inat.

vjeshta
16-03-06, 07:56
Per momentin nuk kam ,me vone te shohim ,ndoshta nje qen .

turisti
16-03-06, 12:33
Momentalish nuk kam.

Krokodilli
16-03-06, 16:47
E kom pas gjet nje arush te vogel 1 javshe ne gryk te Rugoves para 5 viteve, tash u rrit u ba alamet, pe mbaj ne oborr te shpis,

jo more qfar arushe, kam nje mac te vogel, dhe nja 20 peshqi ne akuarium, kam pas nje qen po nuk e kam me,

harrova poashtu tash ka dal vera mickoja po ka ngapak,, i kom nja dy po mu sillen qetu afer, thash mos ti mbys, ti mbaj si kafsh shtepiake

Nexhati
18-03-06, 14:52
Nje Leprushe :wink:

Rizuana
26-10-08, 16:51
Kam mbajt 1 mace ama para 1 muji ia kam dhon dikujt, s'pata mundsi me mbajt me shume shkaku se shpesh po me bje me udhtu andej-ktej, smujsha me marr gjithe mas vete.
Vec kur t'mundem kismet marr prape naj mace se jane shuuuuuuuume tmira (edhe shume te pasterta jane, kjo gje edhe mbon me i desht me shume)

http://i202.photobucket.com/albums/aa72/Lijanna/Family/funny-cat.jpg

Jana
26-10-08, 17:28
Jo bre iri i kam.....