PDA

View Full Version : C'ESHTE SHPIRTI?


Senada
29-10-05, 01:31
C'eshte Shpirti?

Kur'ani dhe Sunneti na japin nje dituri te kufizuar sa i perket shpirtit. Nga kjo mund te themi se fjalet arabe Ruh dhe Nefs qe perdoren per shpirtin,shpeshhere kane kuptim te njejte. Imam Ibnul-Kajjimi shkroi ne vepren e tij "Kirab er-Ruh": Shpirti(Ruh) eshte nje qenie qe dallon plotesisht nga trupi fizik.Ai eshte fisnik,fetar,trup i ndritur,i cili me gjalleri dhe levizje deperton ne thellesite e organeve dhe rrjedh neper to sikur uje trendafili,vaji ne ulli apo zjarri ne thengjill. Per aq gjate sa keto organe mbesin te afta te pranojne ngacmimet e ketij trupi fisnik,shpirti mbetet i ngjitur me keto organe dhe i pajis ato me ndjenja dhe levizje. Por,kur keto organe dobesohen(kalben) nga kaplimi i semundjeve dhe nuk jane me te afta te pranojne ngacmimet e shpirtit,atehere ai e le trupin dhe niset drejte botes se shpirterave."

Ekziston nje dallim ne menyren e perdorimit te fjaleve Ruh dhe Nefs. Ruh eshte shpirti i qendrueshem,i cili banon ne qiej dhe i nevojitet trupi fizik qe ta mbaje ate ne toke. Kur ketij shpirti i dhurohet trupi,ne ate moment fillon jeta dhe tani ky shpirt pershkruhet si Nefs. Fjala Nefs eshte perdorur me shume kuptime ne Kur'an dhe te gjitha nenkuptojne shpirtin me trup.

a) Nefsi qe nenkupton "vete": "Ti e di c'ka ne veten time,e une nuk e di se c'ka ne veten Tende."(El-Maide,116)

b) Nefsi qe nenkupton "gjak": "(Insekti) i cili ka nefsin(gjakun)rrjedhes."(hadith)

c)Nefsi si force e fuqishme ne njeriun,e cila e shtyn ate ose kah e mira ose kah e keqja. Konceptet e Nefs el-Emmare bis-Su'(shpirti qe nxit ne te keqen)dhe Nefs el-Levvame(shpirti qortues)dhe Nefs el-Mut-meinne (shpirti i kenaqur) .

DY VDEKJE DHE DY JETE

Kur'ani permend dy vdekje dhe dy jete te dhuruara nga Allahu.

"Si e mohoni Allahun,e dihet se ju ishit te vdekur,e Ai ju ngjalli,mandej ju ben te vdisni e pastaj ju ringjall,e mandej tek Ai do te ktheheni?" (El-Bekare,28)

"Ata(jobesimtaret) thone: Zoti yne,na bere te vdesim dy here dhe na ngjalle dy here,..."(Gafir,11)

Kur krijohet se pari shpirti nuk ka trup fizik dhe konsiderohet si krijese e vdekur. Ne kete faze njihet si Ruh,dhe kjo eshte vdekja e pare prej dy vdekjeve te krijuara nga Allahu.

"Ai eshte qe krijoi vdekjen dhe jeten,per t'ju provuar se cili prej jush eshte me vepermire,dhe Ai eshte Ngadhenjyesi,Mekatfalesi."(El-Mulk,2)

Gjithashtu,Kur'ani na tregon se te gjithe shpirtrat e njerezimit ishin krijuar para krijimit te Ademit dhe se ishin ftuar te deshmojne sundimin e Allahut.

"Perkujto kur Zoti yt nxori nga shpina e bijve te Ademit pasardhesit e tyre dhe i beri deshmues te vetes se tyre(duke u thene): "A nuk jam Zoti juaj?" Ata thane: "Po,deshmuam!" Te mos thoni ne diten e kijametit: "Ne nga ky(deshmim) ishim te panjohur. ""(El-A'raf,172)

Jeta e pare fillon kur shpirti frymezohet,ne mitren e nenes,dhe tani e tutje shpirti njihet si Nefs.Fjala Nefs perdoret gjithashtu per "gjakun" ,prandaj lehonat ne ditet e gjakrrjedhjes se tyre njihen me emrin Nufasaa'. Perderisa gjaku vershon ne menyre te shendoshe neper trup,do te kete jete ne ate trup.

Abdullah ibn Mesudi transmeton se i Derguari i Allahut(paqja dhe shpetimi i Allahut qofshin mbi te) ka thene: "Vertete cdo njeri nga ju formohet ne barkun e nenes se tij dyzet ditet e para ne forme te fares,pastaj ai eshte drocke gjaku per nje periudhe te ngjashme,pastaj cope mishi per nje periudhe te njejte.Pastaj dergohet nje engjell i cili frymezon shpirtin ne te...(Buhariu dhe Muslimi)

Dijetaret nga ky hadith kane konkluduar se meqenese engjelli i jetes e inspiron shpirtin ne embrionin 120 ditesh abortimi ne raste te jashtezakonshme mjekesore i lejohet vetem para se fryti te arrije moshen 4 muajshe. Kur embrionit t'i dhurohet jeta,atehere ai behet qenie e gjalle dhe t'ia marresh jeten atij konsiderohet vrasje.

Vdekja e dyte ndodh kur shpirti e braktis trupin ne castin e caktuar te jetes se tij ne toke.

"Cdo Nefs(shpirt) do te shijoje vdekjen,..."(Ali Imran,185)

Nefsi vdes dhe varroset,perderisa shpirti i tij shkon lart ne qiej. Per kete arsye i Derguari(paqja dhe shpetimi i Allahut qofshin mbi te) na mesoi: "Ne vdekje syte e percjellin shpirtin e vdekur,andaj mbylljani syte."

Jeta e dyte do te jete e amshueshme duke filluar nga Dita e Gjykimit,kur trupat do te ringjallen dhe shpirtrat e tyre do te frymezohen ne ta per here te dyte.

Senada
29-10-05, 01:33
Shpresoj se do jet material i mjaftueshem per te gjithe per te kuptuar dhe mesuar se vertete ekziston Krijuesi yne dhe inshallah eshte i frytshem dhe i dobishem per te gjithe ne.

loni19
29-10-05, 12:59
Pershendetje per ty Senada.
Un vetem pak do te shkruaj...
Ne fakt do te them ate se cka na ka preferuar Allahu ne Kuran
" E nese ju pyesin per shpirtin, ju thuani:Kjo eshte ēeshtje e Zotit tim" Ajet Kuranor.loni

Llokumi_NY
17-11-05, 15:02
Masha'Allah

Shume artikuj i bukur Senada .

Allahu jua shperblefte me te mira.

Dr. Leone
03-07-06, 14:56
Jeta dhe Shpirti function printerFriendly(){ window.open('/a.page/criteria/urtesia/p2289.html', 'printer'); return false; }http://al.fgulen.com/images/dot/transparent.gifJeta ėshtė njė e fshehtė hyjnore; natyrėn e saj e njohin vetėm ata qė janė konfidentė tė tė fshehtave hyjnore...

***
Jeta, nė kuptimin e saj absolut, ėshtė njė gjėllim fizik, trupor. Temperatura dhe gjėllimi nė trup janė krejtėsisht natyrore dhe prodhohen brenda procesit tė shndėrrimit tė lėndėve ushqimore nė gjak dhe energji.

***
Qėllimi i jetės fizike (trupore, fiziologjike) ėshtė gjėllimi dhe kryerja e njė sėrė detyrash fizike (trupore); nisur nga njė gjė e tillė, nga njė lloj jete e tillė, mes njeriut dhe kafshės nuk ka asnjė ndryshim. Kurse jeta njerėzore ėshtė jeta e pėrbėrė prej vetėdijes, njohjes dhe mundėsisė pėr tė komunikuar me botėt pėrtej dhe ja, kjo ėshtė jeta e vėrtetė!

***
Jetė s’do tė thotė shpirt. Jeta ėshtė njė gjėllim trupor, material. Kurse shpirti ėshtė njė qenie e brishtė, e pazbėrthyeshme, e papjestueshme, e ndryshme prej elementeve lėndore si dhe njė “ligj i urdhėruar” i vetėdijshėm.

***
Shpirti hyn nė raport me trupin sė bashku me jetėn dhe ndahet prej tij me ndarjen e jetės. Jeta shuhet e shkatėrrohet, kurse shpirti jeton, nė saje tė urdhrit tė Allahut, gjer nė pafundėsi.

***
Jeta ėshtė me burim krijimi dhe me dimensione natyrore. Kurse shpirti, njė frymė hyjnore, zotėron njė cilėsi mbikrijimore e mbinatyrore. Jeta ėshtė e vdekshme dhe e fundme, kurse shpirti, me pamje pėrjetshmėrie dhe i pavdekshėm.

***
Shpirti ėshtė njė qenie qė, mbi mekanizmėn e trurit, njeh, ndien, kėrkon dhe dėshiron vetė. Kurse marrėdhėnia e tij me trupin ėshtė njė fqinjėsi e pėrkohshme dhe fat i pėrbashkėt.

***
Shpirti ėshtė njė qenie e pavdekshme qė, ashtu siē e kapėrcen lehtėsisht gropėn e varrit dhe ikėn, ashtu dhe, pa u penguar nė pritat e jetės sė varrit[2] (http://al.fgulen.com/a.page/criteria/urtesia/a2289.html#_ftn2) dhe grumbullimit pas ringjalljes, shkon dhe arrin pafundėsinė e xhehennemit e tė xhennetit!

***
Shpirti reflektohet nė pasqyra ose nė ėndrra apo iluzione disa herė i shembėllyer si njeri, disa herė nė formė avulli tė lehtė e, disa herė, nė formėn e njė elementi tjetėr dhe, si engjėjt, merret me gjėra tė dobishme ose, si djajtė, me gjėra tė dėmshme e tė kėqia.

***
Jeta e vėrtetė ėshtė ajo nė tė cilėn jeta shpirtėrore me jetėn trupore shkojnė sup mė sup. Njė jetė e tillė ėshtė, nė tė njėjtėn kohė, kėtu njė farė nga e cila del dhe ēel lule jeta e njeriut tė vėrtetė, kurse pėrtej, jeta e tė merituarve tė xhennetit qė do tė hedhė shtat e blerojė nė tė gjitha pėrmasat e saj.

***
Vetėdija dhe thjeshtėsia janė rezultat i jetės ndiesore.

***
Nuk mund tė ketė jetė shpirtėrore te ata qė e jetojnė jetėn pa pėrgjegjėsi. Edhe pėrlotimi i tyre ėshtė njė gėnjeshtėr mė vete!

***
Qysh nga ēasti kur erdhėm nė kėtė botė, jeta e vėrtetė na ėshtė dhėnė amanet e lidhur ngushtė me jetėn shtazore dhe me qėllim pėr ta zhvilluar atė. Dhe kjo pėrgjegjėsi mbetet mbi ne gjersa tė vijė ēasti qė marrėdhėnia shpirt-trup tė prishet.

***
Pėrsa i pėrket jetės shtazore, njeriu ėshtė nė koherencė me kafshėt, kurse, pėrsa i pėrket jetės shpirtėrore, nė koherencė me engjėjt. Ashtu siē ėshtė i paracaktuar engjėllizimi me kohė i atyre qė munden t’i vlerėsojnė dhe pėrdorin mundėsitė dhe dinamikat nė esencėn e krijimit tė vet, ashtu edhe ėshtė e pamėnjanueshme rėnia herėt a vonė nėn nivelin e kafshėve, madje e djallėzimit tė atyre qė i lenė tė verbėra mundėsitė dhe dinamikat nė fjalė, madje, qė, duke i shndėrruar nė elementė destruktivė, i pėrdorin pėr tė keq ato!

Dr. leone

Dr. Leone
03-07-06, 14:58
Me qė shpirtrat nuk pėsojnė transformim, edhe tė krijuar s'mund tė jenė; ē’thoni pėr kėtė?


Edhe kjo ėshtė njė ndėr ēėshtjet e thella tė teologjisė. Nė kėtė pyetje pėrfshihen kėto gjėra: Gjithėsia ėshtė e krijuar, e kushtėzuar pėr ndryshim dhe ndodhet nė ndryshim tė pandėrprerė. Nga ky kėndvėshtrim ne i themi gjithėsisė e krijuar ose, me njė term shkencor-filozofik, aksidencė (akcidencė), domethėnė qė ėshtė krijuar, ėshtė kompozuar pas dhe qė shkon drejt dekompozimit final e tėrėsor pėrmes njė procesi dekompozimi tė vazhdueshėm. Pėr rrjedhojė, ne themi se tė gjitha zbėrthimet, pra, ndryshimet, shndėrrimet dhe dekompozimet i ka radhitur dhe rregulluar dikush qė ėshtė vetė i pazbėrthyeshėm e i patransformueshėm. Kėtij parimi mund t’i thuhet parimi sipas tė cilit mbi gjėnė qė ndyshon, ndodhet, qėndron individualiteti qė s’ndryshon. Ēdo gjė qė ndryshon dhe transformohet, shėrben si argument, argumenton ekzistencėn e Individualitetit tė Lartė Eternal qė s’ka tė bėjė me ndryshimin, transformimin, ngjyrėn dhe trajtėn, i cili ėshtė Allahu, Zoti i Gjithėsisė. Ai ėshtė qenie e domosdoshme, i ndryshėm prej tė gjitha dukurive humane e kozmike, prej tė gjitha simptomave, prandaj edhe ėshtė i shenjtė. Ja, pra, prej kėtyre premisave tė parashtruara mbi individualitetin hyjnor del nė shesh kjo pyetje.
Allahu nuk ėshtė krijesė, Ai nuk ndėrron; nuk ha, nuk pi, nuk pėrdor dhe nuk shpenzon gjė. Ai ėshtė eternal, domethėnė i paraqenė, me ekzistencė tė vetvetishme si dhe i pafundmė.
Nga ana tjetėr, edhe shpirti ka karakter elementar dhe esencial, i thėnė ndryshe, shpirti nuk ėshtė i pėrbėrė prej lėnde. Nė tė njėjtėn kohė, nuk ėshtė prej botės sė krijuar, po, sipas shprehjes sė Kur’anit, prej botės sė urdhėrit hyjnor. Shpirti nuk ėshtė njė gjė apo njė qenie e dalė nė shesh nėpėrmjet bashkimit tė atomeve, por, ashtu si edhe engjėjt e lartė, ėshtė nga kanunet (ligjet) e vetėdijshme, tė pajisur me dritėn hyjnore, tė krijuar me urdhėr tė Allahut. Ashtu si ligji i zhvillimit (aftėsia mbirėse) tek fara, si ligji i tėrheqjes dhe shtytjes mes trupave, mes atomeve, madje mes bėrthamės dhe elektroneve tek atomi, ashtu edhe shpirti ėshtė njė ligj. Por i vetėdijshėm. Kurse tek ligjet e tjera nuk ka jetė dhe vetėdijė.
Shpirti ėshtė i thjeshtė, elementar, sepse nuk ėshtė i pėrbėrė prej lėnde, nuk zbėrthehet dhe nuk jonizohet. Ai ka njė ekzistencė tė qėndrueshme. Me kėtė aspekt, disave u shkon nėpėrmend - larg qoftė - ta pėrngjasojnė me Zotin. Sipas tyre, me qė edhe shpirti nuk u nėnshtrohet transformimeve, cili ėshtė ndryshimi mes tij dhe Zotit?
Fakti qė Zoti nuk ka tė bėjė me ndryshimin dhe transformimin, me ngjyrėn dhe trajtėn, ėshtė i vetvetishėm, kurse shpirti ėshtė i krijuar nga Zoti si njė qenie e thjeshtė. Zoti ėshtė krijues, kurse shpirti, krijesė. Allahu ekziston nė vetvete, ekzistenca e Tij ėshtė e vetvetishme. Kurse ēdo gjė pėrfshi edhe shpirtin, ekziston nė saje tė Tij. Ēdo gjė ka ngritur duart kah Ai dhe ėshtė kah lutet: “Vetėm prej Teje kėrkojmė ndihmė!”.(1) Kurse Ai ėshtė kah u pėrgjigjet dhe kah u jep ndihmė tė gjitha lutjeve tė tilla. Edhe shpirti ėshtė ndėr krijesat sė cilės Allahu i zgjat dorėn e ndihmės. Edhe ekzistenca e shpirtit ėshtė nė saje tė Allahut. Edhe shpirti ekziston pėr sa kohė mbėshtetet te Zoti. Po tė mos mbėshtetet tek Ai, shkatėrrohet e mbaron. Shpirtin, si njė ligj me jetė dhe vetėdijė, Zoti e ka mbėshtetur te vullneti dhe vetėdija e vet, duke i dhėnė, kėshtu, vazhdimėsi atij.
Po qe se ēėshtjen do ta paraqisnim me njė shembull, do tė thoshim kėshtu: Nė diell ka dritė, rrezatim dhe ngjyra. Kėtė e vėzhgojmė edhe nė hėnė. Por, po tė supozonim se dielli nuk ekziston, atėherė nuk do tė ekzistonte mundėsia qė nė hėnė t’i mendonim dritėn, rrezatimin dhe ngjyrat. Dritat-simptomė mbi sipėrfaqen e hėnės janė shfaqje, shėmbėllime a variacione tė dritėrave qė pėrbėjnė individualitetin e diellit. Nė ēastin kur ne supozojmė mosqenien e diellit, asgjėsohet edhe mundėsia pėr vazhdimėsinė e dritės mbi sipėrfaqen e hėnės. Atėherė, a mund tė vini ju, nė kėto kushte, shenjėn e barazimit midis diellit e hėnės? Kurrsesi! Kur’ani pėrdor pėr hėnėn fjalėn “munir”, “e ndriēuar”, kurse diellin e shėmbėllen me njė llambė qė ndriēon duke shkėlqyer. Nė njė aspekt, ky paralelizėm i yni mes diellit dhe Zotit nuk ėshtė fort i pėrshtatshėm, por ja qė pėr ta kuptuar ēėshtjen ndihet nevoja e shembujve konkretė.
Edhe pas ringjalljes, nė jetėn tjetėr, bashkė me shpirtrat, Zoti do t’i bėjė tė pėrjetshėm edhe trupat. Edhe Zoti i pėrjetshėm, edhe ata tė pėrjetshėm. Vetėm se pėrjetshmėria e tyre, e varur prej Zotit, nė saje te Tij. Po tė dojė, Zoti i asgjėson nė ēast tė gjithė. Kurse ekzistenca e Zotit ėshtė e vetvetishme, e lidhur me Individualitetin e vet. Ata mund tė asgjėsohen, kurse Individualiteti i Lartė ėshtė i paraqenė dhe i pafundmė!

Dr. leone

Dr. Leone
03-07-06, 14:58
Me qė shpirtrat nuk pėsojnė transformim, edhe tė krijuar s'mund tė jenė; ē’thoni pėr kėtė?


Edhe kjo ėshtė njė ndėr ēėshtjet e thella tė teologjisė. Nė kėtė pyetje pėrfshihen kėto gjėra: Gjithėsia ėshtė e krijuar, e kushtėzuar pėr ndryshim dhe ndodhet nė ndryshim tė pandėrprerė. Nga ky kėndvėshtrim ne i themi gjithėsisė e krijuar ose, me njė term shkencor-filozofik, aksidencė (akcidencė), domethėnė qė ėshtė krijuar, ėshtė kompozuar pas dhe qė shkon drejt dekompozimit final e tėrėsor pėrmes njė procesi dekompozimi tė vazhdueshėm. Pėr rrjedhojė, ne themi se tė gjitha zbėrthimet, pra, ndryshimet, shndėrrimet dhe dekompozimet i ka radhitur dhe rregulluar dikush qė ėshtė vetė i pazbėrthyeshėm e i patransformueshėm. Kėtij parimi mund t’i thuhet parimi sipas tė cilit mbi gjėnė qė ndyshon, ndodhet, qėndron individualiteti qė s’ndryshon. Ēdo gjė qė ndryshon dhe transformohet, shėrben si argument, argumenton ekzistencėn e Individualitetit tė Lartė Eternal qė s’ka tė bėjė me ndryshimin, transformimin, ngjyrėn dhe trajtėn, i cili ėshtė Allahu, Zoti i Gjithėsisė. Ai ėshtė qenie e domosdoshme, i ndryshėm prej tė gjitha dukurive humane e kozmike, prej tė gjitha simptomave, prandaj edhe ėshtė i shenjtė. Ja, pra, prej kėtyre premisave tė parashtruara mbi individualitetin hyjnor del nė shesh kjo pyetje.
Allahu nuk ėshtė krijesė, Ai nuk ndėrron; nuk ha, nuk pi, nuk pėrdor dhe nuk shpenzon gjė. Ai ėshtė eternal, domethėnė i paraqenė, me ekzistencė tė vetvetishme si dhe i pafundmė.
Nga ana tjetėr, edhe shpirti ka karakter elementar dhe esencial, i thėnė ndryshe, shpirti nuk ėshtė i pėrbėrė prej lėnde. Nė tė njėjtėn kohė, nuk ėshtė prej botės sė krijuar, po, sipas shprehjes sė Kur’anit, prej botės sė urdhėrit hyjnor. Shpirti nuk ėshtė njė gjė apo njė qenie e dalė nė shesh nėpėrmjet bashkimit tė atomeve, por, ashtu si edhe engjėjt e lartė, ėshtė nga kanunet (ligjet) e vetėdijshme, tė pajisur me dritėn hyjnore, tė krijuar me urdhėr tė Allahut. Ashtu si ligji i zhvillimit (aftėsia mbirėse) tek fara, si ligji i tėrheqjes dhe shtytjes mes trupave, mes atomeve, madje mes bėrthamės dhe elektroneve tek atomi, ashtu edhe shpirti ėshtė njė ligj. Por i vetėdijshėm. Kurse tek ligjet e tjera nuk ka jetė dhe vetėdijė.
Shpirti ėshtė i thjeshtė, elementar, sepse nuk ėshtė i pėrbėrė prej lėnde, nuk zbėrthehet dhe nuk jonizohet. Ai ka njė ekzistencė tė qėndrueshme. Me kėtė aspekt, disave u shkon nėpėrmend - larg qoftė - ta pėrngjasojnė me Zotin. Sipas tyre, me qė edhe shpirti nuk u nėnshtrohet transformimeve, cili ėshtė ndryshimi mes tij dhe Zotit?
Fakti qė Zoti nuk ka tė bėjė me ndryshimin dhe transformimin, me ngjyrėn dhe trajtėn, ėshtė i vetvetishėm, kurse shpirti ėshtė i krijuar nga Zoti si njė qenie e thjeshtė. Zoti ėshtė krijues, kurse shpirti, krijesė. Allahu ekziston nė vetvete, ekzistenca e Tij ėshtė e vetvetishme. Kurse ēdo gjė pėrfshi edhe shpirtin, ekziston nė saje tė Tij. Ēdo gjė ka ngritur duart kah Ai dhe ėshtė kah lutet: “Vetėm prej Teje kėrkojmė ndihmė!”.(1) Kurse Ai ėshtė kah u pėrgjigjet dhe kah u jep ndihmė tė gjitha lutjeve tė tilla. Edhe shpirti ėshtė ndėr krijesat sė cilės Allahu i zgjat dorėn e ndihmės. Edhe ekzistenca e shpirtit ėshtė nė saje tė Allahut. Edhe shpirti ekziston pėr sa kohė mbėshtetet te Zoti. Po tė mos mbėshtetet tek Ai, shkatėrrohet e mbaron. Shpirtin, si njė ligj me jetė dhe vetėdijė, Zoti e ka mbėshtetur te vullneti dhe vetėdija e vet, duke i dhėnė, kėshtu, vazhdimėsi atij.
Po qe se ēėshtjen do ta paraqisnim me njė shembull, do tė thoshim kėshtu: Nė diell ka dritė, rrezatim dhe ngjyra. Kėtė e vėzhgojmė edhe nė hėnė. Por, po tė supozonim se dielli nuk ekziston, atėherė nuk do tė ekzistonte mundėsia qė nė hėnė t’i mendonim dritėn, rrezatimin dhe ngjyrat. Dritat-simptomė mbi sipėrfaqen e hėnės janė shfaqje, shėmbėllime a variacione tė dritėrave qė pėrbėjnė individualitetin e diellit. Nė ēastin kur ne supozojmė mosqenien e diellit, asgjėsohet edhe mundėsia pėr vazhdimėsinė e dritės mbi sipėrfaqen e hėnės. Atėherė, a mund tė vini ju, nė kėto kushte, shenjėn e barazimit midis diellit e hėnės? Kurrsesi! Kur’ani pėrdor pėr hėnėn fjalėn “munir”, “e ndriēuar”, kurse diellin e shėmbėllen me njė llambė qė ndriēon duke shkėlqyer. Nė njė aspekt, ky paralelizėm i yni mes diellit dhe Zotit nuk ėshtė fort i pėrshtatshėm, por ja qė pėr ta kuptuar ēėshtjen ndihet nevoja e shembujve konkretė.
Edhe pas ringjalljes, nė jetėn tjetėr, bashkė me shpirtrat, Zoti do t’i bėjė tė pėrjetshėm edhe trupat. Edhe Zoti i pėrjetshėm, edhe ata tė pėrjetshėm. Vetėm se pėrjetshmėria e tyre, e varur prej Zotit, nė saje te Tij. Po tė dojė, Zoti i asgjėson nė ēast tė gjithė. Kurse ekzistenca e Zotit ėshtė e vetvetishme, e lidhur me Individualitetin e vet. Ata mund tė asgjėsohen, kurse Individualiteti i Lartė ėshtė i paraqenė dhe i pafundmė!

Dr. leone

Hakikat
31-10-06, 09:50
A ėshtė shpirti nefs a ėshtė nefsi shpirtė?
A ėshtė shpirti dhe nefsi dy llojeshė?

Flm