PDA

View Full Version : KARAKTERI qe flet VET!!!!!!!!!!!!!!!!


Honesty^uk.
05-11-05, 00:15
Edhe pse dikujt i duken te teperta keto paraqitje dhe debatime te atyre qe ndodhin ne ditet tona, edhe kesaj radhe po ju drejtohem me kete teme( QE UNE PO E SHOH REALE NE FD) per te lexuar mendimet dhe reagimet tuaja, lidhur me keto pytje dhe Titullin e temes.

Shpesh here ndodh qe verejm ose jetojm me brendine e situatave te pahijshme, te renduara, acaruara pra jo te kendshme te nje shoqerie ne grupe ose individe, por mrekullia ose habia me e madhe ndodh kur shikon, veren se po keto grupe apo individe, pas gjithe atij mllefi, inati, zilie qe kan pjellur dhe kultivuar pa kursyer as fjalet me te rendomta te shoqerise per njeri/a tjetrin/en,shikohen qafe me qaf ne syte e te tjereve.

--A mos te gjitha ato qe i kane thene ndaj njeri/a tjetrit/es u jane pershtatur per karakterin qe kane??

--Cfare mund te thoni per tipa qe gezojn nje karakter te tille, qe mendojn se fytyra nderrohet sa here qe te nderrosh PARAQITJEN

Si gjithnje ju deshiroj debate dhe diskutime sa me te kendshme dhe intensive dhe me
formin dhe pergjegjesi ndaj VETES

Honesty

doGzona
05-11-05, 02:14
Njerzit kan te drejte te jene temperament por jo shpesh qe kete ta bejne sikur veti te tyre.
Ne fjalime nuk ka edhe aq shume frenim tek dikush dhe te tere mllefin e nxjerr menjihere thuja se ne keto menyra del edhe fitues dhe se me patjeter duhet te fitoj ne kete menyre.
Vetit njerezore dhe principet jane te ndryshme dhe keto duhet te mirren parasysh , por une mendoj se nese njeriu ka mundesi te frenoj pak , atehere munden te evitohen fjalet dhe thenjet te cilat nuk mund te harrohen leht , sepse cdo gje harrohet por fjala e rend eshte shume e veshtire te harrohet.
Por se a eshte menduar me qellim te thuhet kjo fjale , ketu mund te pergjigjem se po edhe jo , ose ne te shumten e rasteve edhe behet ndoshta nje lloje pregaditje se cka dhe si te thuhet , por njeriu duhet te kete kufirin qe te mos fitoj nje shprehi qe fjalosja dhe ofendimi te jene rrugedalja e vetme, se dikur ato fjale hapin plage te medha qe nuk mund te sherohen leht.

Artisti
05-11-05, 11:29
Pershendes Honestyn,doGzonen dhe krejt tjert


Honesty,me gjithe respektin qe kam ndaj teje,ke hapur nje tem qe mue personalisht ,sa kam lexue ketu ne FD,me duket se nuk te pershtatet ne kete moment.

Ti ke nikun ,, I Sinqerti,, por perkrah fuqishem disa qe ofendojn ketu ne FD !!!!!!!!!!

p.sh.

A e ke lexue hiq kur kam shkrue te ,,Si i vlersoni mesazhet private qe i merrni,, qe Tomori me ka ofendue ne privat pa pase kurre me te as diskutim as replik as asgje,ti e perkrah Tomorin edhe thua qe eshte i pamposhtur,d.m.th. po e perkrah ate qe ofendon,me ate po e perkrah edhe karakterin e prisht te tij ofendues.

Pra me kete nuk te pershtatet kjo teme.

Une kur e shoh se dikush po te ofendon ty pa fakte,ateher edhe une e kritikoj ate person,por kjo nuk po ndodh ketu ne FD sepse ndoshta simpatia ndaj disave eshte ashtu qe pershtatet pak me karakter te atyre qe ofendojne.

Pastaj po ky Tomori ka shkruar:

,,Po i perkrah fuqishem grupet terroriste siq eshte Al-Kaida e disa tjera,,


A e perkrah ti Honesty kete mendim te Tomorit ???

Nqofse deshirojm me be nje shoqeri te mirfillt dhe pa hile,duhet ti ndjekim keta persona qe ofendojn apo perkrahin keso grupesh.

Kjo nuk u pa deri me tash as edhe me ma te voglen kritik .

Edhe pse ndoshta pas ketij shkrimi,ndoshta do te ndrroj mendja juaj ndaj meje,por une jam i Sinqert,e them mendimin tim dhe e kritikoj edhe vllaun tim nqofse e ka keq.


I zhgenjyer nga karakteri i disave


Artisti

dr1ta
05-11-05, 13:29
http://www.dardania.de/v2/board/viewtopic.php?t=6075


Nje tem e ngjajshme :arrow:

Honesty^uk.
05-11-05, 13:29
[quote="Artisti"]
Honesty,me gjithe respektin qe kam ndaj teje,ke hapur nje tem qe mue personalisht ,sa kam lexue ketu ne FD,me duket se nuk te pershtatet ne kete moment.

Pershednetje per pjesemarrjen ne teme i nderuar, nuk eshte e thene qe cdo teme qe hapet nga autori duheti qe ti pershtatet atij/asaj, pra une nuk kam shtruar kete teme per diskutim ne baze te pershtatjes por per te analizuar ato qe une kam parapyetur me lart.

Ti ke nikun ,, I Sinqerti,, por perkrah fuqishem disa qe ofendojn ketu ne FD !!!!!!!!!!

p.sh.

A e ke lexue hiq kur kam shkrue te ,,Si i vlersoni mesazhet private qe i merrni,, qe Tomori me ka ofendue ne privat pa pase kurre me te as diskutim as replik as asgje,ti e perkrah Tomorin edhe thua qe eshte i pamposhtur,d.m.th. po e perkrah ate qe ofendon,me ate po e perkrah edhe karakterin e prisht te tij ofendues.

Me keqardhje i lexoj keta reshta qe ti paske cituar ne lidhje me perkrahjen se gjoja une ju bej personave qe paraqesin ofendime ndaj dikujt.
Jo zoteri nuk eshte e vertet aspak, perkundrazi , kurse persa i perket temes qe ti ke vecuar, edhe une kam dhene mendimin tim ne lidhje me mesazhet private, por jo se eshte e drejte e imja per te hyre ne mes te problemeve private te askujt, ndersa per personin TOMORI eshte e vertet se une kam respekt per te , por kjo nuk do te thote se une e perkrahi ate apo kushdoqofte nese ai/ajo paraqitet me ofendime


Une kur e shoh se dikush po te ofendon ty pa fakte,ateher edhe une e kritikoj ate person,por kjo nuk po ndodh ketu ne FD sepse ndoshta simpatia ndaj disave eshte ashtu qe pershtatet pak me karakter te atyre qe ofendojne.

Aspak nuk jam apo kam qene i informuar dhe as qe dua te jem per problemet personale, secili ato duhet ti zgjidhe ne privat.

Edhe pse ndoshta pas ketij shkrimi,ndoshta do te ndrroj mendja juaj ndaj meje,por une jam i Sinqert,e them mendimin tim dhe e kritikoj edhe vllaun tim nqofse e ka keq.

hahahahhaha
me vjen mire qe kam te bej me nje person qe problemet dhe pershtypjet e tij i shpreh pa ngurim dhe hapur, por une nuk kam pasur as me te voglin paragjykim ndaj jush, dhe se gjithnje keni hasur ne respektin tim.Mbetesh i pershednetur nga
Honesty[/code]

Honesty^uk.
05-11-05, 13:36
http://www.dardania.de/v2/board/viewtopic.php?t=6075


Nje tem e ngjajshme :arrow:

Me vjen keq dr1ta, por tematika e asaj teme ska asgje te perbashket me kete qe shkruhet me lart, pra atje thuhet ose trajtohet deshira per tu njohur me nje person, ndersa ketu trajtohet problemi pas ndarjes, shkaterrimit, degradimit te nje shoqerie, qe me kalimin e kohes duket se te gjitha ato sharje, fyerje etjetj qe kan shkembyer ne mes tyre sikur i ka marr era 8)

dr1ta
05-11-05, 13:43
http://www.dardania.de/v2/board/viewtopic.php?t=6075


Nje tem e ngjajshme :arrow:

Me vjen keq dr1ta, por tematika e asaj teme ska asgje te perbashket me kete qe shkruhet me lart, pra atje thuhet ose trajtohet deshira per tu njohur me nje person, ndersa ketu trajtohet problemi pas ndarjes, shkaterrimit, degradimit te nje shoqerie, qe me kalimin e kohes duket se te gjitha ato sharje, fyerje etjetj qe kan shkembyer ne mes tyre sikur i ka marr era 8)

Normal ce tematikat nuk jan te njejta , por behet fjal per karakterin e njeriut , dhe shoqeri pikerisht ne fd , e kunderta e ksaj femonemi esht ai fenomeni tjeter , :D


Kurse karakteri i njeriu nuk ndrohet ac leht , nese nje person esht serioz dhe i sinqert :D cfar do ce te ndodh njeriu fal .

Artisti
05-11-05, 15:59
[quote="Honesty^uk."]Me keqardhje i lexoj keta reshta qe ti paske cituar ne lidhje me perkrahjen se gjoja une ju bej personave qe paraqesin ofendime ndaj dikujt.
Jo zoteri nuk eshte e vertet aspak, perkundrazi , kurse persa i perket temes qe ti ke vecuar, edhe une kam dhene mendimin tim ne lidhje me mesazhet private, por jo se eshte e drejte e imja per te hyre ne mes te problemeve private te askujt, ndersa per personin [b]TOMORI[/b] eshte e vertet se une kam respekt per te , por kjo nuk do te thote se une e perkrahi ate apo kushdoqofte nese ai/ajo paraqitet me ofendimeI nderuari Honesty,kur ke respekt per nje person qe fyen,ateher automatikisht e perkrah ate,une e pashe se ti i ike pyetjes time,kjo nuk tregon sinqeritet duke ju ikur pyetjev.
Aspak nuk jam apo kam qene i informuar dhe as qe dua te jem per problemet personale, secili ato duhet ti zgjidhe ne privat.

Nuk eshte e nevojshme qe te jesh i informuar per probleme private te njerzve,une nuk kam problem me Tomorin,por ai ka problem me karaktaerin e tij,e ti nese ke respekt ndaj tij dhe ja don te miren,mendoj se do te ishte e udhes ta keshillosh pak ose ta kritikosh,sepse kur ai ofendon e sheh qe Honesty pi thote ,, Tomor une kam respekt ndaj teje dhe je i pamposhtur,, ai mendon se edhe pse ofendon eshte i pamposhtur ,te lutem mos i merr keta rreshta qe kam diqka kunder teje,por me kete po due me thane qe eshte gabim me shkrue qe po e respekton dikend kur e sheh se eshte ne rruge te gabuar,pra me ate po e perkrah edhe me shume qe ta ndjek ate rruge te gabuar.hahahahhaha
me vjen mire qe kam te bej me nje person qe problemet dhe pershtypjet e tij i shpreh pa ngurim dhe hapur, por une nuk kam pasur as me te voglin paragjykim ndaj jush, dhe se gjithnje keni hasur ne respektin tim.

Honesty i nderuar flm per respekt por une keshtu jam dhe shpresoj se do te mbetem keshtu,edhe njeher po te lus qe mos mi marr keto shkrime si diqka kunder teje,sepse ke shkrime shume te mira,per ate kam edhe une respekt ndaj jush.
Mbetesh i pershednetur nga
Honesty

Gjithashtu t pershendes


Artisti

Honesty^uk.
05-11-05, 18:01
I nderuari Honesty,kur ke respekt per nje person qe fyen,ateher automatikisht e perkrah ate,une e pashe se ti i ike pyetjes time,kjo nuk tregon sinqeritet duke ju ikur pyetjev.

Artisti

Artisti i nderuar, edhe ne ditet e sotshme theniet dhe veprimet e Nastradinit,( nuk po me duket e nevojshme te citoj ndonje, sepse jam i vetdijshem se ju do ti merrni me mend) gezojn vend dhe zbatim te pakontestueshem

Gjithsesi te pershendes dhe seriozisht kam perforcuar respektin ndaj teje, per paraqitjen e pershtypjeve tuaja haptazi

Nderime
Honesty

Vetima
06-11-05, 15:17
Sa mujta me kuptu temen fjala me duket ishte per ata persona te cilet mrenda dites dhe te njejtin vend e tem ndrrojne shprehjet e veta ku paradite shprehen ndryshe e mas dite ndryshe po per te njejten tem ne fjal.

Per keta persona mendoj se me teper shprehen per at se si ti bej pershtypje tjeterit/es e jo ti pershtaten karakterit te vet per at se si qendrojne dhe mendojn taman vet .

turisti
06-11-05, 22:00
Karakteri eshte vetia osciluese me interesat dominuese. :(

Fortuna
07-11-05, 03:10
Lexova me kujdes shkrimin hyres ne ket tem, dhe verejta se kjo teme me teper eshte personale se sa teme e mirefillte diskutimi.
Siq duket autori qenka i nderlidhur ne nje shoqeri ku jan bere thashetheme nga me te ndryshmet per nje apo grup personash. Nga friga se mund ti dalin ne shesh edhe fjalet e tija hap teme per te akuzuar i pari para se ta akuzojne te tjeret.
Kerkoj falje nese autori ndjehet i fyer nga ky shkrim i imi por vet tema e koklavitur dhe mendimet qe per mua mund te jen vetem hipoteza te autorit me qojne ne ket perfundim.

laliloli
07-11-05, 10:00
Ne baze te sjelljeve te perditshme edhe tregojme karakterin tone --ate nuk mund ta maskojme.
Edhe mua me duket qe kjo teme merret drejteperdrejt me anetaret e forumit dhe mund te preket ndoshta dikush .
Mendoj qe personat qe kan mospajtime ndonjehere e ndoshta edhe fyerje ne mes vete,me mire eshte kur i shohim qe kane lene menjane ato gjera dhe prap komonikojne si miq dhe shoke,sesa te shikojne shtrember njeri tjetrin dhe te mos flasin.Thene te drejten kjo dukuri tek une nuk eshte prezente .

Honesty^uk.
07-11-05, 18:14
Lexova me kujdes shkrimin hyres ne ket tem, dhe verejta se kjo teme me teper eshte personale se sa teme e mirefillte diskutimi.
Siq duket autori qenka i nderlidhur ne nje shoqeri ku jan bere thashetheme nga me te ndryshmet per nje apo grup personash. Nga friga se mund ti dalin ne shesh edhe fjalet e tija hap teme per te akuzuar i pari para se ta akuzojne te tjeret.
Kerkoj falje nese autori ndjehet i fyer nga ky shkrim i imi por vet tema e koklavitur dhe mendimet qe per mua mund te jen vetem hipoteza te autorit me qojne ne ket perfundim.


Pershendetje ZONJE,( sa do nika ti nderrosh, prerjen e fytyres suaj e dalloj nga Avioni)
kurse tema eshte pergjithesuese, por ai/ajo qe e ka GREJZIN nen kesule patjeter se i djeg.
Une asnje here nuk i jam trembur dhe as si trembem te vertetes, lere me ketyre piselleqeve qe edhe era ju ka ikur sepse vet jeta juaj shihet qe ishte nje mocalishte ku edhe qelizat e ujin kishin vdekur.

Nuk ke perse te kerkosh falje, sepse vet prania juaj ketu e verteton nje gje te tille.

Fortuna
08-11-05, 02:51
Pershendetje ZONJE,( sa do nika ti nderrosh, prerjen e fytyres suaj e dalloj nga Avioni)
kurse tema eshte pergjithesuese, por ai/ajo qe e ka GREJZIN nen kesule patjeter se i djeg.
Une asnje here nuk i jam trembur dhe as si trembem te vertetes, lere me ketyre piselleqeve qe edhe era ju ka ikur sepse vet jeta juaj shihet qe ishte nje mocalishte ku edhe qelizat e ujin kishin vdekur.

Nuk ke perse te kerkosh falje, sepse vet prania juaj ketu e verteton nje gje te tille.

Fjalet e tua qe po i flet tregojn se qfar karakteri dhe qfar njeriu je, po
per fat te mir qe ne ket bot ka shum pak budallenj si ti, qe mendojne se te gjitha budallaqet qe i shet te tjeret duhet ti ja blejne per menquri.
Hajt tani ma deshmo se kur dhe ku jemi njohur une dhe ti qe po e njihke fytyren time?
Perndryshe pjesen e dyte te shkrimit tend e marr si deshmi qe ke karakter te nje mburraveci idiot, dhe te pa cipe.
Flet per mos trembje nga e verteta e nga ana tjeter kercenon si i marre me do fare pislleqe qe per mendimin tim je i zhytyr deri ne fyt.

Te ishte kjo tem per karakterin ne pergjithesi do ta kuptoja por jo kur ti mundohesh te nenqmojsh karakteret e anetareve te nje forumi per te cilet nuk ke aspak njohuri se kush jan dhe qfare jane.

Honesty^uk.
08-11-05, 19:41
Fjalet e tua qe po i flet tregojn se qfar karakteri dhe qfar njeriu je, po
per fat te mir qe ne ket bot ka shum pak budallenj si ti, qe mendojne se te gjitha budallaqet qe i shet te tjeret duhet ti ja blejne per menquri.

:roll: sa mire qe tregon se paska dugaj me shite, se nuk do kem nevoje te shkoj me ne pune.

[b]Hajt tani ma deshmo se kur dhe ku jemi njohur une dhe ti qe po e njihke fytyren time?[/b]
Perndryshe pjesen e dyte te shkrimit tend e marr si deshmi qe ke karakter te nje mburraveci idiot, dhe te pa cipe.
Flet per mos trembje nga e verteta e nga ana tjeter kercenon si i marre me do fare pislleqe qe per mendimin tim je i zhytyr deri ne fyt.

Fytyra juaj lere qe ishte e shemtuar, por kete shemti ja shtojn edhe me shume avanturat e CROSS GIRL ne te cilat ju jetoni


Te ishte kjo tem per karakterin ne pergjithesi do ta kuptoja por jo kur ti mundohesh te nenqmojsh karakteret e anetareve te nje forumi per te cilet nuk ke aspak njohuri se kush jan dhe qfare jane

Ata/o qe kam dashur te di se kush dhe si jane jam teper i informuar per ta, kurse per funderrina sic jeni Ju as qe me vjen mendja te di me shume, sepse ju jeni papagalli qe po tregoni vet.

.

Vranina
11-11-05, 19:17
Edhe pse dikujt i duken te teperta keto paraqitje dhe debatime te atyre qe ndodhin ne ditet tona, edhe kesaj radhe po ju drejtohem me kete teme( QE UNE PO E SHOH REALE NE FD) per te lexuar mendimet dhe reagimet tuaja, lidhur me keto pytje dhe Titullin e temes.

Shpesh here ndodh qe verejm ose jetojm me brendine e situatave te pahijshme, te renduara, acaruara pra jo te kendshme te nje shoqerie ne grupe ose individe, por mrekullia ose habia me e madhe ndodh kur shikon, veren se po keto grupe apo individe, pas gjithe atij mllefi, inati, zilie qe kan pjellur dhe kultivuar pa kursyer as fjalet me te rendomta te shoqerise per njeri/a tjetrin/en,shikohen qafe me qaf ne syte e te tjereve.

--A mos te gjitha ato qe i kane thene ndaj njeri/a tjetrit/es u jane pershtatur per karakterin qe kane??

--Cfare mund te thoni per tipa qe gezojn nje karakter te tille, qe mendojn se fytyra nderrohet sa here qe te nderrosh PARAQITJEN

Si gjithnje ju deshiroj debate dhe diskutime sa me te kendshme dhe intensive dhe me
formin dhe pergjegjesi ndaj VETES

Honesty

Nese nje shoqeri pas acarimit te nje maredhenie shoqerore,fillon e behet qaf me qaf me shoqerine e mehershme,ma merr mendnja se ajo shoqri eshte mrekullia me e madhe e mundshme.Mund te jene zbuluar shume faktor qe kane cuar ne degradimin e asaj shoqerie per nje kohe dhe tani pasi eshte sqaruar e tera ,qofte ai inat,zili,urrejtje apo gjera tjera siq cek autori,mrekullia ka ndodhur-pajtimi.

Honesty^uk.
11-11-05, 23:45
Edhe pse dikujt i duken te teperta keto paraqitje dhe debatime te atyre qe ndodhin ne ditet tona, edhe kesaj radhe po ju drejtohem me kete teme( QE UNE PO E SHOH REALE NE FD) per te lexuar mendimet dhe reagimet tuaja, lidhur me keto pytje dhe Titullin e temes.

Shpesh here ndodh qe verejm ose jetojm me brendine e situatave te pahijshme, te renduara, acaruara pra jo te kendshme te nje shoqerie ne grupe ose individe, por mrekullia ose habia me e madhe ndodh kur shikon, veren se po keto grupe apo individe, pas gjithe atij mllefi, inati, zilie qe kan pjellur dhe kultivuar pa kursyer as fjalet me te rendomta te shoqerise per njeri/a tjetrin/en,shikohen qafe me qaf ne syte e te tjereve.

--A mos te gjitha ato qe i kane thene ndaj njeri/a tjetrit/es u jane pershtatur per karakterin qe kane??

--Cfare mund te thoni per tipa qe gezojn nje karakter te tille, qe mendojn se fytyra nderrohet sa here qe te nderrosh PARAQITJEN

Si gjithnje ju deshiroj debate dhe diskutime sa me te kendshme dhe intensive dhe me
formin dhe pergjegjesi ndaj VETES

Honesty

Nese nje shoqeri pas acarimit te nje maredhenie shoqerore,fillon e behet qaf me qaf me shoqerine e mehershme,ma merr mendnja se ajo shoqri eshte mrekullia me e madhe e mundshme.Mund te jene zbuluar shume faktor qe kane cuar ne degradimin e asaj shoqerie per nje kohe dhe tani pasi eshte sqaruar e tera ,qofte ai inat,zili,urrejtje apo gjera tjera siq cek autori,mrekullia ka ndodhur-pajtimi.

well done :wink:
ke trajtuar dhe paraqitur nje mendim sikur te kishe qene ne dijeni te cdo situate tash e 1 vit dhe jo sapo qenke regjistruar
te falenderoj per keto fjale teper me vend

Flaka_1
13-11-05, 02:08
:arrow:
Te shprehurit eshte pasqyra e karaketerit !
Syte jane pasqyra e shpirtit !

Respect Flaka

turisti
14-11-05, 13:38
:arrow:
Te shprehurit eshte pasqyra e karaketerit !
Syte jane pasqyra e shpirtit !

Respect Flaka

:wink:

Fortuna
18-11-05, 01:42
:roll: sa mire qe tregon se paska dugaj me shite, se nuk do kem nevoje te shkoj me ne pune.Fytyra juaj lere qe ishte e shemtuar, por kete shemti ja shtojn edhe me shume avanturat e CROSS GIRL ne te cilat ju jetoni
Ata/o qe kam dashur te di se kush dhe si jane jam teper i informuar per ta, kurse per funderrina sic jeni Ju as qe me vjen mendja te di me shume, sepse ju jeni papagalli qe po tregoni vet.

.

Fjale qe flasin per karakterin e dikujt jan keto, apo thjesht dhe shqip tregojne karakterin tend?

doGzona
18-11-05, 02:19
Fortuna :
Cdo njeri ka momentet e tij/saj kur edhe shkruan dhe flet pa qellim , por une mendoj se nje diskutim i mire behet jashte kornizave te ofendimit , jo qe ju ose ai keni ofenduar ,por kam deshire qe te gjithe ketu te diskutojme ne nje menyre te qete duke i ikur shume e me shume perdorimit te fjaleve ofenduese.

Urata
18-11-05, 05:24
Durimi eshte virtyt...
'Ngutia' gjithemon t'keshillon gabim...!Nuk kemi faj...
Ishim te shtypur ...
dhe tani pakez "trigger-shkrehës" perkujtim/thirrje dhe vlojmë...

Sa mire t'flasim vetem me gjakeftohtesi...!Qellimi i ketyre fjaleve t'mia nuk eshte per t'gjykuar njerin apo tjetrin...

E kemi ne gjake/gjen ...!
Ju lutem mos u merrni me nicka/persona ...!!!

t'sulmojm mendimet vetem me mendime ...
dakord!

Honesty^uk.
18-11-05, 23:18
:roll: sa mire qe tregon se paska dugaj me shite, se nuk do kem nevoje te shkoj me ne pune.Fytyra juaj lere qe ishte e shemtuar, por kete shemti ja shtojn edhe me shume avanturat e CROSS GIRL ne te cilat ju jetoni
Ata/o qe kam dashur te di se kush dhe si jane jam teper i informuar per ta, kurse per funderrina sic jeni Ju as qe me vjen mendja te di me shume, sepse ju jeni papagalli qe po tregoni vet.

.

Fjale qe flasin per karakterin e dikujt jan keto, apo thjesht dhe shqip tregojne karakterin tend?

Kete shkrim tuajin e shikova pasi te shkruaja tek oda juaj e prezantimit, dhe se nuk me len karakteri qe ate te cilen e peshtyj me e lepire perseri, keshtu qe skam asgje per te thene vecse te uroj dhe deshiroj suksese ashtu sic i meriton.

Honesty

Fortuna
19-11-05, 02:10
Kete shkrim tuajin e shikova pasi te shkruaja tek oda juaj e prezantimit, dhe se nuk me len karakteri qe ate te cilen e peshtyj me e lepire perseri, keshtu qe skam asgje per te thene vecse te uroj dhe deshiroj suksese ashtu sic i meriton.

Honesty

Po une tek prezentimet nuk kam shkruar asgje per ty qe te mos i pergjigjesh pyetjes time ne kete tem.

Eshte tema e jote kjo dhe duhet te ju pergjigjesh pyetjeve qe te bahen.
Merr mesim se si po veproj une me temen Pse valle eshte keshtu?

Reana
19-11-05, 04:30
Aiiiii bre!
Mosha, respektivisht pjekuria, nuk eshte mosha kalendarike, apo data se kur eshhte lindur njeriu!

Eshte pjese perberese e te qenurit te pjekur dhe e karakterit te njeriut qe konsiderohet i moshes madhore, aftesia per te mbyll nje kapitull, dhe per te vazhduar me tej, apo per te hapur nje te ri.
Asomomenti kur nuk jemi ne gjendje ta bejme kete, lejojme te behemi peng i kohes dhe i rrethanave te caktuara; konsekuence e kesaj eshte ajo qe konsderojme se dikend e ka shkelur koha, sepse personi ngel duke u marr me me te njeten ceshtje me teper kohe se qe ka nevoje.

iu kisha preferuar te gjitheve te gjejne force brenda qenies se tyre te arrijne te permbyllin kapituj te caktuar, dhe te ecin perpara.
thote proverbi i urte " me mire nje fund i dhimbshem se dhimbje pa fund"...veshtire ndoshta per t'iu permbajtur, por shenje e mire qe flet per nje karakter te forte e te formuar mire te personave qe arrijne qe asnjehere te mos e humbin arsyen e shendoshe, pamarreparasysh shtjellimet/involvimet emotive!
Dhe te mos harrojme se personat me karakter te forte e te skalitur mire, e dine se ne jete nuk ka 100% fitues, apo 100% humbes; cfaredo qe bejme apo qe arrijme dicka fitojme, apo dicka humbim, pamarreparasysh se per cka behet fjale! Ne ate moment qe krijojme imunitet nga botekuptimet dhe paragjykimet mbi "fituesit" apo "humbesit", arrijme te jetojme nje jete permbushese ashtu si na don neve zemra e shpirti, dhe pushojme te jetojme per per te permbushur pritjet e grupeve/mahalles/kusherinjeve/kuluareve apo si thote populli-"hallkut" :lol: :wink:

Arb
19-11-05, 04:36
Aiiiii bre!
Mosha, respektivisht pjekuria, nuk eshte mosha kalendarike, apo data se kur eshhte lindur njeriu!

Eshte pjese perberese e te qenurit te pjekur dhe e karakterit te njeriut qe konsiderohet i moshes madhore, aftesia per te mbyll nje kapitull, dhe per te vazhduar me tej, apo per te hapur nje te ri.
Asomomenti kur nuk jemi ne gjendje ta bejme kete, lejojme te behemi peng i kohes dhe i rrethanave te caktuara; konsekuence e kesaj eshte ajo qe konsderojme se dikend e ka shkelur koha, sepse personi ngel duke u marr me me te njeten ceshtje me teper kohe se qe ka nevoje.

iu kisha preferuar te gjitheve te gjejne force brenda qenies se tyre te arrijne te permbyllin kapituj te caktuar, dhe te ecin perpara.
thote proverbi i urte " me mire nje fund i dhimbshem se dhimbje pa fund"...veshtire ndoshta per t'iu permbajtur, por shenje e mire qe flet per nje karakter te forte e te formuar mire te personave qe arrijne qe asnjehere te mos e humbin arsyen e shendoshe, pamarreparasysh shtjellimet/involvimet emotive!
Dhe te mos harrojme se personat me karakter te forte e te skalitur mire, e dine se ne jete nuk ka 100% fitues, apo 100% humbes; cfaredo qe bejme apo qe arrijme dicka fitojme, apo dicka humbim, pamarreparasysh se per cka behet fjale! Ne ate moment qe krijojme imunitet nga botekuptimet dhe paragjykimet mbi "fituesit" apo "humbesit", arrijme te jetojme nje jete permbushese ashtu si na don neve zemra e shpirti, dhe pushojme te jetojme per per te permbushur pritjet e grupeve/mahalles/kusherinjeve/kuluareve apo si thote populli-"hallkut" :lol: :wink:

bjeri pak ma shkurt o dreq...

Reana
19-11-05, 05:19
bjeri pak ma shkurt o dreq...

s'jam more ne klase te pare, qy :lol:

Arb
19-11-05, 09:13
bjeri pak ma shkurt o dreq...

s'jam more ne klase te pare, qy :lol:

Ani thjeshteso oj shejtone...

Reana
19-11-05, 09:19
shejtonka eshte martu moti, valla... :lol: :lol: :lol:

Arb
19-11-05, 09:20
shejtonka eshte martu moti, valla... :lol: :lol: :lol:

paska lone zedhendsen e vete...

Dreni30
19-11-05, 10:38
shejtonka eshte martu moti, valla... :lol: :lol: :lol:

Edhe ty ku te qoj dreqi e permende ne kete sabah qyyyyy. :cry: :cry: :cry:

Dreni30
19-11-05, 10:40
bjeri pak ma shkurt o dreq...

s'jam more ne klase te pare, qy :lol:

Moj Reana nuk te ka than keq Arbi se pasha zotin nga habia nganjehere po keqkuptohen gjanat. :lol: :lol: :lol: :lol:

Flaka_1
25-11-05, 05:26
Karakteri flet vete!
Vete flet Karakteri !

turisti
27-11-05, 12:44
Karakteri eshte vetia osciluese me interesat dominuese. :(

Me falni qe po e perseris postimin,por e verteta e plote mshefet pas ketyre fjaleve ne jete. :( :(

Honesty^uk.
27-11-05, 13:20
Karakteri eshte vetia osciluese me interesat dominuese. :(

Me falni qe po e perseris postimin,por e verteta e plote mshefet pas ketyre fjaleve ne jete. :( :(

Lumi ai/ajo qe din te kuptoj keto fjale shume domethenese qe paraqiten jo nga cdo kush, por vetem nga i nderuari TURIST.
Ketu qendron e verteta e pamohueshme edhe pse shpesh here bjen ne kontradit me vetvetev tone

Respekt per ju
Honesty

LABI
27-11-05, 18:38
Shpesh here ndodh qe verejm ose jetojm me brendine e situatave te pahijshme, te renduara, acaruara pra jo te kendshme te nje shoqerie ne grupe ose individe, por mrekullia ose habia me e madhe ndodh kur shikon, veren se po keto grupe apo individe, pas gjithe atij mllefi, inati, zilie qe kan pjellur dhe kultivuar pa kursyer as fjalet me te rendomta te shoqerise per njeri/a tjetrin/en,shikohen qafe me qaf ne syte e te tjereve.
--A mos te gjitha ato qe i kane thene ndaj njeri/a tjetrit/es u jane pershtatur per karakterin qe kane??

Njeriu vazhdimisht perpiqet te njoh veten ne raport me te tjeret dhe mjedisin qe e rrethon. Prandaj shfrytezone burime te ndryshme per te arritur deri tek njohja – duke ju referuar fese , autoritetit , paragjykimit dhe shkences . Ne cdo shoqeri ekzistojn keto burime ku njerzit i absorbojn per ti futur ne sherbim te njohurise , diturise , ndjenjes dhe besimit

Sensi per veten (vetekonceptimi) zakonisht mbeshtetet ne dy elemente , dy fusha :
1.Kur vemendjen tone ne e drejtojm ne brendesi dhe ndeshemi me permbajtjen e vetes tone , cilesite dhe karakteristikat qe i shofim … dhe besojm qe i kemi – ky aspect i vetes njifet apo quhet si MUA ose NJOHJE , qe zakonisht me nje fjale njfet si KONCEPT I VETES .

2.Aspekti i dyte i vetes tone , cili bene perceptimin – pengon ose drejton vemendjen tone tek brendesia qe sociopsikologet te shumten e rasteve e shprehin si NDJESI ose VETEDIJE
Njeriu si qenie individuale me vision dhe realitet te kundert nga shoqeria , ka synime , qendrime te kundert ne raport me jeten shoqerore .

Diversitetet , botekuptimet per jeten per vleren , moralin…. per cfaredo fenomeni qofte ai varirojn dhe varesisht nga qendrimet tona – nese e besojm e pranojm si positive dhe e njofim si - EDUKATIVE , nese qendrimi jone eshte kunderthenes dhe nuk e besojm atehere kete e akseptojm si diq negative dhe e njohum si PROPAGAND .

Te shumten e rasteve njeriu per t’i ikur tendecave te pakendeshme psikologjike , drejtimin e njohjes ndaj vetes e drejton ne benefekcion , ku vazhdimisht tentojme ta shikojme veten ne anen e ndritshme , ku sukseset zakonisht ia dedikojme vetes , ndersa shkakun e humbjes e shmangim nga vetja .
Ka shume situate qe infulencojn ne raportet e sjelljes te cilat ndikojn ne qendrimet tona
Qendrimet – nuk jane te paluhatshme , ato ndryshojne , ndikohen nga rrethanat dhe situatat qe na imponohen gjate jetes , nuk do te thote qe qendrimet ona cdo here te perfundojn te pa luhatshme apo ne sjelljen e parapare . Qendrimet na sherbejn qe ti realizojm qellimet tona gjate jetes, qe nje qendrim te ndodhe ne sjellje perkatese .

Njera prej formave te qendrimeve ndaj objekteve eshte edhe
INGRATACIONI – kur individi per te situar forcen e vete terheqese tek nje person i caktuar , ne menyre qe ai/ajo t’i pranoj me teper kerkesat e tyre .

Nje taktike e tille mund te jete LAJKATIMI – duke shprehur aprovim per pikepamjet e objektit , duke treguar interes per objektin , duke shfaqur shprehje pozitive per personin qe kemi per objekt … taktike tjeter mundet me qen edhe
KONTROLLI PERSHTYPJES – qe eshte perpjekje e ingratiatorit per te krikuar tek objekti pershtypje sa me te favorshme per veten ..

Prandaj karakteri qe flet vete shpesh here mund te jet i kamufluar ... apo i rrejshem:wink: :wink:

Estella
31-01-09, 00:43
deshe apo s'deshe shumicen e rasteve karakteri flet vet shume e vertet....

lirik
04-02-09, 10:19
karakteri nuk bazohet mbi nji reagim te qastit ai paraqet te metat e reagimit por jo te krejt karaklterit