PDA

View Full Version : A duhet qė Kosova t'i bashkohet Shqipėrisė?


figura
05-11-05, 15:06
A DUHET KOSOVA TI BASHKOHET SHQIPERIS NE NJE TE ARDHME SA ME TE AFERT [/b]

Krokodilli
06-11-05, 03:29
ne nje te ardhme te shpejt JO
ne nje te ardhme shpresojm se PO

Arb
06-11-05, 03:37
Po

Murgesha
06-11-05, 12:49
Po.

vushtrria
06-11-05, 12:54
PO

rilinda
06-11-05, 12:58
Po.

Krokodilli
10-11-05, 07:12
http://www.kosovo.com/aacllg.gif

lazdrani
13-11-05, 17:27
Po te gjitha trojve banuse shqiptare :roll: :wink:

Barbaroza
13-11-05, 18:24
Edhe une jam per nje bashkim ne te ardhmen e afert.
Keta qe jane deklaruar ne vota kunder,s'po figurojne me shkrime.Kane frike si duket. :lol:

MemphiSx
14-11-05, 13:16
Mendoj qe tanu nuk eshte koha per bashkim,sepse vetem sa do te shtohej kriza ekonomike.
Neqoftese Kosova apo Shqiperia do te ishte shtet i fuqishem ekonomik,ateher edhe bashkimi me Shqipero sdo te kishte problem.
Tani per tani mendoj qe nuk jan kushtet per bashkim me Shqiperin.

Psikologu
14-11-05, 19:22
PO

Krokodilli
15-11-05, 06:56
Mendoj qe tanu nuk eshte koha per bashkim,sepse vetem sa do te shtohej kriza ekonomike.
Neqoftese Kosova apo Shqiperia do te ishte shtet i fuqishem ekonomik,ateher edhe bashkimi me Shqipero sdo te kishte problem.
Tani per tani mendoj qe nuk jan kushtet per bashkim me Shqiperin.

ne nje te ardhme te shpejt JO
ne nje te ardhme shpresojm se PO

Tomori
15-11-05, 17:23
Mendoj qe tanu nuk eshte koha per bashkim,sepse vetem sa do te shtohej kriza ekonomike.
Neqoftese Kosova apo Shqiperia do te ishte shtet i fuqishem ekonomik,ateher edhe bashkimi me Shqipero sdo te kishte problem.
Tani per tani mendoj qe nuk jan kushtet per bashkim me Shqiperin.


-A je nvete orreee, qka flet nese mendon se problemi qendron ne aspektin ekonomik..!
Te theme se e kunderta eshte me bashkime ekonomija dote gjalleroje shum shpejte, se hapen resurset natyrore dhe njerzore..!

-Nuk mundesh me pase zhvillium ekonomik nese je hendikep...(i ndare prej trungut)
'MemphiSx" do tju pytsha juve:
-Si mendoni ju psh: A keni ma shume perparsi ju te zhvilloheni hendikep me nje dorre, me nje kembe e me nje sy,,,
se sa te jeshe me dy kembe e me dy duar...?!!!
Qka mendoni ju... :arrow:

MemphiSx
16-11-05, 13:18
-A je nvete orreee, qka flet nese mendon se problemi qendron ne aspektin ekonomik..!
Te theme se e kunderta eshte me bashkime ekonomija dote gjalleroje shum shpejte, se hapen resurset natyrore dhe njerzore..!

-Nuk mundesh me pase zhvillium ekonomik nese je hendikep...(i ndare prej trungut)
'MemphiSx" do tju pytsha juve:
-Si mendoni ju psh: A keni ma shume perparsi ju te zhvilloheni hendikep me nje dorre, me nje kembe e me nje sy,,,
se sa te jeshe me dy kembe e me dy duar...?!!!
Qka mendoni ju...


Tomori i nderuar pa nervizizem ;)

Mendoj qe nuk mund te zhvillohesh edhe nese i ke dy duart e dy syte nese nuk i ke te shendoshe ;)
Keshtu qe per qdo shtet te fuqishem perparesi duhet te ket Ekonomia,ky eshte mendim i imi ;)

Barbaroza
16-11-05, 13:24
Bashkimin me shtetin ame e deshiron cdo njeri qe i thote vetes shqiptar,por mendoj se akoma duhet rruge e gjate derisa te konsolidohen gjerat qe te arrihet ajo qe e deshirojme.
Ne njefare menyre pajtohem me MemphiSx!

anna
28-11-05, 22:23
Mendoj qe tanu nuk eshte koha per bashkim,sepse vetem sa do te shtohej kriza ekonomike.
Neqoftese Kosova apo Shqiperia do te ishte shtet i fuqishem ekonomik,ateher edhe bashkimi me Shqipero sdo te kishte problem.
Tani per tani mendoj qe nuk jan kushtet per bashkim me Shqiperin.

:D

MemphiSx
29-11-05, 00:05
Mendoj qe tanu nuk eshte koha per bashkim,sepse vetem sa do te shtohej kriza ekonomike.
Neqoftese Kosova apo Shqiperia do te ishte shtet i fuqishem ekonomik,ateher edhe bashkimi me Shqipero sdo te kishte problem.
Tani per tani mendoj qe nuk jan kushtet per bashkim me Shqiperin.

:D


He moj a fola keq a mir :D ;)

ninnela
29-11-05, 00:41
PO SHQIPERIA E MADHE :lol:

anna
30-11-05, 22:35
Mendoj qe tanu nuk eshte koha per bashkim,sepse vetem sa do te shtohej kriza ekonomike.
Neqoftese Kosova apo Shqiperia do te ishte shtet i fuqishem ekonomik,ateher edhe bashkimi me Shqipero sdo te kishte problem.
Tani per tani mendoj qe nuk jan kushtet per bashkim me Shqiperin.

:D


He moj a fola keq a mir :D ;)

Mire shume ke fol :wink:

rilinda
01-12-05, 15:44
MemphiSx edhe ju tjert qe jeni me nje mendje me MemphiSx-in mos harroni se:

"PA BASHKIM NUK KA FITORE"

laliloli
01-12-05, 18:09
Po

rafet llapjani
02-12-05, 09:47
PO per bashkim kombtar


Memphisx me vjen mire qe te koke ekspert per ekonomi inderuar :lol: :lol: por mos gabo nuk dote shkon aqe larg kjo tashe qe pote doket enderr ka me tu ba gjgenderr.

rilinda
02-12-05, 09:51
PO per bashkim kombtar


Memphisx me vjen mire qe te koke ekspert per ekonomi inderuar :lol: :lol: por mos gabo nuk dote shkon aqe larg kjo tashe qe pote doket enderr ka me tu ba gjgenderr.

:wink:

Kalt
02-12-05, 10:01
Mendoj qe tanu nuk eshte koha per bashkim,sepse vetem sa do te shtohej kriza ekonomike.
Neqoftese Kosova apo Shqiperia do te ishte shtet i fuqishem ekonomik,ateher edhe bashkimi me Shqipero sdo te kishte problem.
Tani per tani mendoj qe nuk jan kushtet per bashkim me Shqiperin.

MemphiSx,

Ekonomia moderne ka per baze tregun apo jo?
Sa me i madh tregu, aq me i madh dhe me i forte eshte biznesi, perndryshe shkohet drejt renjes ekonomike.
Tash eshte koha qe shqiptaret te kene nje treg te vetin unik, njejte sic vepruan vendet qe sot jane anetare te Bashkimit Evropian, te ashtuquajturat vende te Benelux-it.
Si arrihet bashkimi i tregut shqiptar MemphiSx? Cfare thone librat?

Reana
03-12-05, 04:46
MemphiSx,

Ekonomia moderne ka per baze tregun apo jo?
Sa me i madh tregu, aq me i madh dhe me i forte eshte biznesi, perndryshe shkohet drejt renjes ekonomike.
Tash eshte koha qe shqiptaret te kene nje treg te vetin unik, njejte sic vepruan vendet qe sot jane anetare te Bashkimit Evropian, te ashtuquajturat vende te Benelux-it.
Si arrihet bashkimi i tregut shqiptar MemphiSx? Cfare thone librat?

Hemmm :arrow:
Tregu i lire (qe eshte i hapur per konkurence te mallereva ne tregun nderkombetar) i nje vendi, varet prej dy faktoreve ekonomike, keto jane dy shtyllat kryesore te cdo ekonomie-demand &supply apo kerkesa dhe oferta.
Ne nje shtet te varfer, me arke te zbrazur buxhetore, pa investime nga jashte (pa valutat e huaja-shkembimet bankare te valutave te huaja i japin gjithmone vlere valutes vendore), pa eksporte (eksportet jane burimi kryesor per mbushjen e arkes shteterore), pa prodhime vendore dhe me shume prodhime te importuara (zbrazesit kryesor te arkes shteterore), ekonomia e atij vendi ka gjasa shume te dobeta per perparim. Nese kesaj ia shton papunesine dhe inflacionin e larte, si qe eshte rasti me Kosoven dhe Shqiperine, une kisha thene dite me te keqia jane perpara; Ne regjion kerkesat e ekonomise vendore jane te dizajnuar ne ate menyre qe shumica e ofertave vendore s'mund ti dale ne balle; njekohesisht oferta vendore (apo prodhimet vendore) duhet te jene prodhime me vlere dhe cmime konkuruese edhe ne tregun nderkomebtar-nese kjo nuk arrihet perseri ne vend te eksporteve do te kesh importe dhe zbrazje te metutjeshme te arkes vendore!!!

Ne cilendo ekonomi boterore menyra per te tejkaluar krizen ekonomike, apo per te perparuar ekonomine eshte duke zhvilluar nje strategji ekonomike qe do te terhiqte investoret e huaj per investime!
Per shqiptaret ne pergjithesi, politika dhe politizimet e ndryshme jane shume me rendesi; te gjithe jane politikane :D , ndersa ekonomia nuk eshte koncept shume i rendesishem-megjithate per te qene politikan me plotkuptimin e fjales se pari duhet te jesh ekonomist!
Shtetet me integritet te pacenuar, jane zakonisht shtetet e pasura dhe te fuqishme ekonomikisht, jo shtetet me numrin me te madh te politikaneve! :(

Tomori
03-12-05, 14:03
PO SHQIPERIA E MADHE :lol:
JO SHQIPERIA E MADHE :twisted:
PO SHQIPERIA ETNIKE :lol:

Kalt
03-12-05, 21:01
MemphiSx,

Ekonomia moderne ka per baze tregun apo jo?
Sa me i madh tregu, aq me i madh dhe me i forte eshte biznesi, perndryshe shkohet drejt renjes ekonomike.
Tash eshte koha qe shqiptaret te kene nje treg te vetin unik, njejte sic vepruan vendet qe sot jane anetare te Bashkimit Evropian, te ashtuquajturat vende te Benelux-it.
Si arrihet bashkimi i tregut shqiptar MemphiSx? Cfare thone librat?

Hemmm :arrow:
Tregu i lire (qe eshte i hapur per konkurence te mallereva ne tregun nderkombetar) i nje vendi, varet prej dy faktoreve ekonomike, keto jane dy shtyllat kryesore te cdo ekonomie-demand &supply apo kerkesa dhe oferta.
Ne nje shtet te varfer, me arke te zbrazur buxhetore, pa investime nga jashte (pa valutat e huaja-shkembimet bankare te valutave te huaja i japin gjithmone vlere valutes vendore), pa eksporte (eksportet jane burimi kryesor per mbushjen e arkes shteterore), pa prodhime vendore dhe me shume prodhime te importuara (zbrazesit kryesor te arkes shteterore), ekonomia e atij vendi ka gjasa shume te dobeta per perparim. Nese kesaj ia shton papunesine dhe inflacionin e larte, si qe eshte rasti me Kosoven dhe Shqiperine, une kisha thene dite me te keqia jane perpara; Ne regjion kerkesat e ekonomise vendore jane te dizajnuar ne ate menyre qe shumica e ofertave vendore s'mund ti dale ne balle; njekohesisht oferta vendore (apo prodhimet vendore) duhet te jene prodhime me vlere dhe cmime konkuruese edhe ne tregun nderkomebtar-nese kjo nuk arrihet perseri ne vend te eksporteve do te kesh importe dhe zbrazje te metutjeshme te arkes vendore!!!

Ne cilendo ekonomi boterore menyra per te tejkaluar krizen ekonomike, apo per te perparuar ekonomine eshte duke zhvilluar nje strategji ekonomike qe do te terhiqte investoret e huaj per investime!
Per shqiptaret ne pergjithesi, politika dhe politizimet e ndryshme jane shume me rendesi; te gjithe jane politikane :D , ndersa ekonomia nuk eshte koncept shume i rendesishem-megjithate per te qene politikan me plotkuptimin e fjales se pari duhet te jesh ekonomist!
Shtetet me integritet te pacenuar, jane zakonisht shtetet e pasura dhe te fuqishme ekonomikisht, jo shtetet me numrin me te madh te politikaneve! :(

Prej terminologjise shpresoj te jesh ekonomiste dhe te na hapesh ndonje teme ekonomike.
Shume pak diskutohet neper forume per ekonomine, arkeologjine, shkencat etj.
Shume drejte ke thene se poulli shqiptar eshte tejet i politizuar ose me mire te themi ndjekes i verber i pseudopolitikaneve.
Pa dale nga tema desheroj qe te debatohet per bashkimin kombetar duke u nisur vetem nga interesi ekonomik e pastaj interesat e tjera.
A kemi interesa ekonomike qe te kemi nje treg te perbashket?

Reana
03-12-05, 21:39
Prej terminologjise shpresoj te jesh ekonomiste dhe te na hapesh ndonje teme ekonomike.
Shume pak diskutohet neper forume per ekonomine, arkeologjine, shkencat etj.
Shume drejte ke thene se poulli shqiptar eshte tejet i politizuar ose me mire te themi ndjekes i verber i pseudopolitikaneve.
Pa dale nga tema desheroj qe te debatohet per bashkimin kombetar duke u nisur vetem nga interesi ekonomik e pastaj interesat e tjera.
A kemi interesa ekonomike qe te kemi nje treg te perbashket?

Kam pefunduar dy drejtime njekohesisht Menaxhment(perfshire Ekonomine) si dhe Drejtesi. (tani jam ne studime pasuniverzitare).

Tregu i hapur, nuk eshte garance per zhvillim ekonomik, per arsye se prodhimet vendore i nenshtrohen ligjeve te konkurences. Kjo po ndodh ne Bashkimin Europian tani, ku me pranimin e anetareve te rinje, shume ekonomi jane ne recesion, per shak te pranise se konkurences me te larte. Kjo quhet domino efekt, apo edhe shkuarje prapa prej aspektit ekonomik... s'dua te them se bashkimi i trojeve shqiptare NUK DUHET te ndodhe, puna eshte se trojet shqiptare duhet ti kushtojne ekonomise rendesi me te madhe. Kriza nuk sjell asgje te hajrit..gjeja e fundit qe na duhet ne skenen shqiptare eshte te akuzojme edhe ne nivele tjera se kush e ka fajin, si qe ndodh perafersisht ne Gjermanine e bashkuar!

Kalt
03-12-05, 22:14
Domethene ti je per nje treg proteksionist.
Ndersa per mendimin tim, tregu i lire i jep fryme ekonomise, nxit konkurencen dhe aplikimin e teknologjive te larta me qellim qe te perballohet konkurenca.
Ne fillim tregu i lire shkakton krize, papunesi te larte, rritje cmimesh, rritje te importeve. Po me kalimin e kohes ai nxit reagimin e biznesit per t'u mbrojt nga falimentimi, permes investimeve ne sektorin prodhues, i cili nxit prodhimin vendas, pra eksportin, shton punesimin dhe mbush buxhetin me taksa. Sot gati jane hequr taksat doganore ne mes te shteteve te Ballkanit dhe e vetmja rruge per te mbushur buxhetin jane investimet.
Ndersa tregu i mbrojtur, ne fakt e frenon zhvillimin dhe ul konkurencen.
Eshte e vertete qe vendet e reja te bashkimit Evropian ne kete faze po vuajne, por pas disa viteve atje do te jete transferuar teknologjia prej shteteve te tjera me te zhvilluara (sic edhe po behet), sepse niveli i pagave eshte me i ulet. per rrjedhoje do te hapen vende te reja pune, do te rriten eksportet etj.
Une jam perkrahes i tregut te lire.
Shqiptaret pikerisht kete po vuajne qe sa vite, pra rikonstruktimin e ekonomise. Si Shqiperia ashtu dhe Kosova kane patur sistemin socialist te planifikuar ekonomise, ndonese ne ish-Jugosllavi ka qene sistemi ekonomik me liberal (veteadministrimi).
Gjendja e teknologjise aktuale, kualifikimi i punetoreve, sistemi menaxhues nuk pershtaten me ekonomine e tregut te lire.
Industria e vjeter ka falimentuar dhe nga ana tjeter nuk ka interes as te ringrihen serish sepse kerkojne investime qe nuk jane efektive.
Rrjedhimisht duhet nderruar kahu i levizjes prej nje industrie te rende, ne industrine e lehte prodhuese, sektorin e sherbimeve dhe transportit, turizmin etj.
Mirepo Shqiperia dhe Kosova duhet te ndertojne nje strategji te perbashket te zhvillimit ekonomik, duke hapur tregun se pari.
A kane shqiptaret nje strategji te perbashket ekonomike?

Reana
03-12-05, 22:40
Domethene ti je per nje treg proteksionist.
Ndersa per mendimin tim, tregu i lire i jep fryme ekonomise, nxit konkurencen dhe aplikimin e teknologjive te larta me qellim qe te perballohet konkurenca.
Ne fillim tregu i lire shkakton krize, papunesi te larte, rritje cmimesh, rritje te importeve. Po me kalimin e kohes ai nxit reagimin e biznesit per t'u mbrojt nga falimentimi, permes investimeve ne sektorin prodhues, i cili nxit prodhimin vendas, pra eksportin, shton punesimin dhe mbush buxhetin me taksa. Sot gati jane hequr taksat doganore ne mes te shteteve te Ballkanit dhe e vetmja rruge per te mbushur buxhetin jane investimet.
Ndersa tregu i mbrojtur, ne fakt e frenon zhvillimin dhe ul konkurencen.
Eshte e vertete qe vendet e reja te bashkimit Evropian ne kete faze po vuajne, por pas disa viteve atje do te jete transferuar teknologjia prej shteteve te tjera me te zhvilluara (sic edhe po behet), sepse niveli i pagave eshte me i ulet. per rrjedhoje do te hapen vende te reja pune, do te rriten eksportet etj.
Une jam perkrahes i tregut te lire.
Shqiptaret pikerisht kete po vuajne qe sa vite, pra rikonstruktimin e ekonomise. Si Shqiperia ashtu dhe Kosova kane patur sistemin socialist te planifikuar ekonomise, ndonese ne ish-Jugosllavi ka qene sistemi ekonomik me liberal (veteadministrimi).
Gjendja e teknologjise aktuale, kualifikimi i punetoreve, sistemi menaxhues nuk pershtaten me ekonomine e tregut te lire.
Industria e vjeter ka falimentuar dhe nga ana tjeter nuk ka interes as te ringrihen serish sepse kerkojne investime qe nuk jane efektive.
Rrjedhimisht duhet nderruar kahu i levizjes prej nje industrie te rende, ne industrine e lehte prodhuese, sektorin e sherbimeve dhe transportit, turizmin etj.
Mirepo Shqiperia dhe Kosova duhet te ndertojne nje strategji te perbashket te zhvillimit ekonomik, duke hapur tregun se pari.
A kane shqiptaret nje strategji te perbashket ekonomike?


Te mos-keqkuptohemi-jam per treg te lire, por pervoja e shteteve moderne tregon se kur humbet fokusi prej ekonomise, shembuj te fresket e ke Francen dhe Gjermanine, ku burreshtetasit ne vend se ta pergatisin ekonomine e vendit me kushtet e reja te BE-se, apo edhe te ekonomise Boterore ku Kina ka vershuar tregjet me mallerat e saja konkurese edhe ne cmim edhe kualitet :wink:, :arrow: e drejtojne vemendjen e opinionit drejt politizimeve e patriotizmit falso, e problemet ekonomike mundohen ti fusin nen qylym!!!
Ne fund te dites, pamarreparasysh se a pajtohet Chirac-u me Bushin apo jo, ne France ngelin 11% te papune dhe inflacioni shume i larte-si konsekuence e pame se cka ndodhi dy-tri jave me krizen me shtresat e varfera te shoqerise.
Edhe ne Kosove, Shqiperi, pamarre parasysh cfare arritjesh politike ditore behen sot apo neser, ne mbremje te gjithe e dime sa eshte inflacioni i larte dhe sa te papune jane :( :!: Ketu qendron politika e vertete e nje shteti.
Nuk jam per ekonomi proteksioniste, por jam per nje ekonomi te shendoshe :P me politike fiscale vizonare-bashkimi eshte proces i paevitueshem me kohen :wink:

MemphiSx
08-12-05, 14:07
Mendoj qe tanu nuk eshte koha per bashkim,sepse vetem sa do te shtohej kriza ekonomike.
Neqoftese Kosova apo Shqiperia do te ishte shtet i fuqishem ekonomik,ateher edhe bashkimi me Shqipero sdo te kishte problem.
Tani per tani mendoj qe nuk jan kushtet per bashkim me Shqiperin.

MemphiSx,

Ekonomia moderne ka per baze tregun apo jo?
Sa me i madh tregu, aq me i madh dhe me i forte eshte biznesi, perndryshe shkohet drejt renjes ekonomike.
Tash eshte koha qe shqiptaret te kene nje treg te vetin unik, njejte sic vepruan vendet qe sot jane anetare te Bashkimit Evropian, te ashtuquajturat vende te Benelux-it.
Si arrihet bashkimi i tregut shqiptar MemphiSx? Cfare thone librat?Marrveshjet per tregti te lir qe po bėhen kohet e fundit ne Kosove,deri me tani me Shqiperin,Maqedonin dhe shum shpejt edhe me Bosnjen,jan shenjat e para per ngritjen dhe zhvillimin ekonomik ne Kosove.
Kosova pas luftes ka dal me nje ekonomi te shkaterruar,poashtu edhe Shqiperia me nderrimin e pushteteve edhe ajo ka pesu mjaft,dmth zhvillim te hovshem ka pas vec korrupcioni.
Thithja e donacioneve nga gjigant te medhenje Evropiano-Amerikane,jan qellimet e Kosoves,per nje ngritje me te shpejt te zhvillimit ekonomik ne Kosove.
Besoj se shtete te fuqishme do te ken interesa te shumta qe te investojn ne Kosove,duke pas parasysh pasurit natyrore qe i ka Kosova.
Shpresojm qe t'forcohemi mir ekonomikisht,te zejm vend ne Evrope e pastaj pse jo te mos bashkohen te gjitha trojet Shqiptare ;)

Kalt
08-12-05, 14:39
Si shpjegohet qe deri sot pjeset e kombit shqiptar nuk kane nje bashkerendim sa i perket interesave ekonomike, por kane mbetur vetem ne kornizat e projekteve dhe fjaleve.
Per mendimin tim, statusi nuk pengon ne kete aspekt.
Bashkerendimi me i mire eshte arritur ne sferat e veprimtarive ilegale. :evil:
Ku bashkepunohet pervec shkembimit te vizitave te ndersjellta?
Per mendimin tim askund dhe per kete jane pergjegjese institucionet perkatese, qe ende nuk e kane kuptuar rendesine e tregut te lire.
Por faji me i madh i bie qeverise se Shqiperise e cila ka ndrojtje te nxise ekspansionin ekonomik ne rajon, por kenaqet me shtrirjen e biznesit ne autostraden Tirane-Durres.
Po ashtu nga ana e saj qeveria kosovare nuk duhet te rrije si nxenesi para mesuesit, para qeverise shqiptare, por te kerkoje me ngulm bashkerendim.
Nuk eshte problemi vetem ti jipet dora Berishes, por dhe ti kerkohet llogari nga publiku shqiptar andej e kendej se pse eshte kjo gjendje e rende ekonomike dhe infrastrukturore.
A po duhet dhe ketu ndermjetesimi i UNMIK-ut? Po ashtu presidenti Rugova duhet te jete me aktiv ne kete aspekt dhe te mos kenaqet vetem duke bere reklamen e pasurive nentokesore te Kosoves, kur edhe nje shtet xhuxh si Maqedonia eshte ne gjendje te pushtoje tregun kosovar me prodhime.
Ka dy mundesi: ose nuk dine, ose nuk duan.

Barbaroza
08-12-05, 21:13
Kam degjuar te thuhet se shtetet e medha e te zhvilluara,nuk kane interes te investojne ne vende te vogla e me numer te vogel popullsie!
Di kush te me sqaroje,sa qendron kjo?

Kalt
08-12-05, 21:21
Kam degjuar te thuhet se shtetet e medha e te zhvilluara,nuk kane interes te investojne ne vende te vogla e me numer te vogel popullsie!
Di kush te me sqaroje,sa qendron kjo?

Thjesht tregu.
Nje treg i pjesshem, me pengesa, me taksime te ndryshme, me administrata te ndryshme, me veshtiresi te ndryshme eshte jo terheqes per cdo investitor.

Kalt
08-12-05, 21:31
Do te ishte me interes nje pergjigje e Reana, po ajo ende nuk eshte dukur per sonte. :roll:

M_u_k_i
31-12-05, 03:45
se di as vet valla :roll: :roll: :roll:

Agroni22
09-05-06, 21:41
niher per nniher jooo

halla e madhe
10-05-06, 08:26
Deshira eshte e madhe te jemi nje shtet UNIK,po sa punojme neve ne ate drejtim do te shifet tashe mbas.

HoteL-MadriD
10-05-06, 11:12
Pershendetje.

Mua po me ndegjuan JO them. Pasi qe sduhet te bashkohen sbashku sepse tani do krijohen grupe grupe dhe mandej fillon rrebelizmi. Dhe nuk dihet se cbehet, dhe kush vrahet apo sdi gje.

JO Bashkim me shqiperin, me as nje shtet me mire te jemi n`vete.

Tung

Zero Cool
10-05-06, 11:21
Nuk ka asgje ma mire sesa gjdo Shqiptare te jetoj ne nje shtet ( po them gjdo Shqiptar), per ata qe nuk jane apo nuk e ndjejn vetin Shqiptar natyrisht kjo nuk vlen dhe jane kunder nje shteti te perbashket.
Dit te kendshme me tutje.

Lijanna
19-06-06, 13:18
Po patjeter kisha then duhet te bashkohen (sa keq kam dajet atje dhe para luftes asnjehere nuk mund te shkoja , ndersa tani PO:tongue: )

DebiaN
27-06-06, 22:13
se shpejti do kemi per ca kohe dy shtete shqipfolese ne ballkan...

Bashkimi Kosove-Shqiperi? Duhen kaluar 2 referendume, si ne Shqiperi e ne Kosove, e ja nqse kta bien ok, po Europa???

Me thoni kur ka qene njoht si shtet Shqiperia? Ne 1913 nese nuk gaboj...

SHume e veshtire me duket bashkimi, por nejse... un i bashkum jam per vete...

Drinni
28-06-06, 16:50
Po patjeter kisha then duhet te bashkohen (sa keq kam dajet atje dhe para luftes asnjehere nuk mund te shkoja , ndersa tani PO:tongue: )

Bashkimi i trojeve shqiptare eshte ēėshtje kohe dhe menyre, si dhe kur !
Lexova diku se dikush po u munduaka te zbuloj nje far lloj identiteti kosovar si komb. hahahahha, po se dijė a eshte per te qeshur per nje mjerizem te tillė, apo per ta vetedijesuar ne njeren nga entet per rehatin e shpirtit"psykiatri".
Identiteti si komb kosovar i paraprin nje konfederate me serbin.
Fare thjesht ,del ne rruget e Dardanis se lasht dhe i thuaj dikujt se ēfar kombi je e ēdo njeri do te thot, shqiptar more . e besa mos ta dhasht ndoj grusht mir ke shpetuar.

I gjithė rajoni pergjatė kufirit zyrtar shqiptaro- shqiptar e edhe me tej jan familjar te ndar.

Drinni
28-06-06, 16:59
se shpejti do kemi per ca kohe dy shtete shqipfolese ne ballkan...

Bashkimi Kosove-Shqiperi? Duhen kaluar 2 referendume, si ne Shqiperi e ne Kosove, e ja nqse kta bien ok, po Europa???

Me thoni kur ka qene njoht si shtet Shqiperia? Ne 1913 nese nuk gaboj...

SHume e veshtire me duket bashkimi, por nejse... un i bashkum jam per vete...

Secili shtet ne vete zgjedhė menyren per tu qliruar apo bashkuar mes veti!

Ne nuk e kemi buxhetin e ish Gjermanis federale(ndihmuar edhe nga Amerika) per tė joshur Gjermanin lindore, ku edhe sot e kasaj dite ka ndonje penges te vogel.
Ne duhet te zgjedhim vete rrugen e drejt qe na bie me se lehti dhe me se miri.

DebiaN
28-06-06, 19:09
Secili shtet ne vete zgjedhė menyren per tu qliruar apo bashkuar mes veti!

Ne nuk e kemi buxhetin e ish Gjermanis federale(ndihmuar edhe nga Amerika) per tė joshur Gjermanin lindore, ku edhe sot e kasaj dite ka ndonje penges te vogel.
Ne duhet te zgjedhim vete rrugen e drejt qe na bie me se lehti dhe me se miri.

Normale, kjo as qe diskutohet... por mos te flasim kot e thjesht duke shprehur deshiren per te qene nje shtet i vetem, dakort kjo eshte deshira e cdo shqiptari...edhe e imja... kudo qofte ai (Shqiperi, Kosove, Cameri, Macedoni, Mali i Zi). Por ka faktore qe e pengojne kete gje... jo me kot e bera pyetjen... Kur u krijua shteti i pare shqiptar? Ne vitin 1913... e si u njoht? Ashtu pergjysem... pa Kosoven, pa Camerine etj etj... Pra mendoni se do ndryshojne kufijte e 1913?

Rasti i Gjermanise... Gjermania ka qene e bashkuar, e u nda ne dy pjese vetem pas luftes se II boterore... pra asnje ndryshim, thjesht u kthye ashtu sic ishte... Por ne kur kemi qene zyrtarisht te bashkuar? E keni menduar kete? Apo ne kohen e principatave te Arbrit, ose te Ilireve ku secili ishte per hesap te vet, e sa shtete ka pas edhe atehere? Nejse mo, jam dakort me ate qe perfundoi Drinni " Ne duhet te zgjedhim vete rrugen e drejt qe na bie me se lehti dhe me se miri"

Berkan
13-05-07, 01:49
Te gjithe e deshirojme por deshirat dhe mundesia jane dy gjera te kunderta

Zero Cool
13-05-07, 04:09
Apsolutisht, nje komb nje shtet !

SoKoLi-i-Maleve
13-05-07, 07:38
POOOO, sigurisht sa te plotsohen kushtet.

prishtinasi
13-05-07, 14:44
Po more...po si duket...e kane hjeke kete opcion pa na vete (popullin) hiq!

luckyman
13-05-07, 18:13
Ghithesesi.................

arton bala
13-05-07, 21:04
OP be njeri, patjeter!!

RiannA
14-05-07, 17:30
Edhe pse jena nje Popull, tnje gjakut mendoj se keta dy shtete aq shum kan dallim kullutror qe nuk esht e mundshme te bashkohen dhe te mos dallohem me prej njera tjetres. Esht mir qe te hapet kufiri, dhe te bashkpunojn pak a shum...amo nje Fuzion nuk esht e mundshme.
As gjermani pa shum se 10 vitev nuk esht bashku komplet se hala ka dallime masive tek BDR dhe ish-DDR.

Shnetje

Arkza
14-05-07, 17:43
Un mendoj se jo , dhe Votova per JO .
Tani per tani dua te jemi te pa varun , mendoj se mjaft kemi qen te lidhur me Serbin , dhe mendoj se gjendja jone Ekonomike eshte shume e dobte te Bashkuhimi me Shqiprin , shtrohet Pytja se pse !
Sepse siq e dini edhe ju mir se edhe atje eshte gjendja Ekonomike shume e dobte ,

lazdrani
14-05-07, 17:48
Pytja do te ishte me e mire a duhet trojet shqipatre te bashkohen ne nje shtet,une them PO!!!

RiannA
14-05-07, 17:50
Pytja do te ishte me e mire a duhet trojet shqipatre te bashkohen ne nje shtet,une them PO!!!

Po si e paramendon ti te gjitha trojet cillat jan zvillu ne drejtime te ndrryshem sipas mendmit tim ti bashkosh qe tjesh i sigurt se e qojn mir bashk pa ofendime etj etj...ma mir qeshtu qysh jan, me miqsi se sa mu perzi edhe mu bo kerrsh tana....

t“pershendes

SANTANA-29
14-05-07, 17:56
http://www.kosovamail.com/albums/albums/userpics/10004/normal_album_pic3.jpg (javascript:;)po,e jo,:confused:

Zero Cool
17-05-07, 02:30
E ??http://img.photobucket.com/albums/v155/zerocoolnl/Avatars/Kosova.jpg

dardan100
04-03-08, 20:26
Kosova me Shqiperi? JO.
Ne njeren ane sepse jam separatist nga natyra, ne anen tjeter do te detyroheshim qe te ndahemi pas pak kohe, sepse problemet do te ishin njemije here me te medha!

teutaA
30-05-08, 08:33
jo po ata me kan te mir kishin ba diqka ma shum per vete

BE LK
30-05-08, 13:27
Une them PO, por realisht eshte turp ky zondazh te kete kete rezutultat.

26 = PO

20 = JO

Ky eshte kulmi, shpresoj qe ato qe kane votuar per jo ta kene bere thjeshte nga injoranca qe i karakterezin !!!

TURP

Fshatari
30-05-08, 13:32
Po, gjithsesi.
Madje nuk ėshtė nė pyetje bashkimi po ribashkimi.

Dardan Kastrati
30-05-08, 13:33
PO edhe atė tė madhe ...............Pėr bashkim kombėtar....

King Street
24-05-12, 21:54
Seriozisht , A ka hala kesi njerz qė besojn nė kete ?

elvio
24-05-12, 21:56
Seriozisht , A ka hala kesi njerz qė besojn nė kete ?


Po ka:smile:

Une:smile:

King Street
24-05-12, 22:03
Po ka:smile:

Une:smile:

aha mire , ėndrro at'here .. mirmbetesh

elvio
24-05-12, 22:06
aha mire , ėndrro at'here .. mirmbetesh


S'ke faj,sepse e ke pare me syrin e aktrimit Kingo.

Klm :tongue:

LOJETARI
24-05-12, 22:22
Jo , njėherė jo !Ma vonė ,kur tė rritet tedyjat , tė fillojnė me ecė!

premium
24-05-12, 23:02
Po me veriun e Shqiperise

Sulltan-Alim
01-09-12, 00:10
Patjeter! Por, jo me te shantazhuarit Salih Berisha, Hashim Thaqi e Ali Ahmeti. Ata qe e jetesojne kete realitet te nevojshem per ballansen gjeostrategjike ne Ballkan jane ne rrugetim e siper. Herave tjera mos shtroni keso pyetjesh arbitrare, por punoni ne menjanimin e ketyre pengesave te larteapostrofuara.

King_Gentius
01-09-12, 21:49
Po me veriun e Shqiperise

Pse nuk i ploteson jugu perqindjet e duhura per sunite, lol

natyra
03-09-12, 03:23
...qe kur jan thye kufijt..nuk duhet shum pun per ribashkim.

respektoi kete vendim her do kur,sepse atje kemi fiset tona Kelmend e Kuq,Nikq,e Shkrel..Dem Bog e Selc..e shum te tjere...Prandaj,thuajini ne vazhdim kush i din per fiset qe keni atje ne Memen Shqiperi....

me nderime
Natyra/Rugovase/Nikqi

Oqeani
03-09-12, 07:14
Me u pas dashte ishte bashku, jo more se se pari duhet me u faru njena ane, per me mbizoteru ana tjeter, sa fotelja hupe -
Mos vet a duhet, por a mundet?

Nese mundet, si?
Nese ji, pse?

E ju kallxova se pse jo!

Bile e ksiha nda edhe K... edhe Sh.... edhe ne shume shtete, tan shipja neper karrika ;)

Hajra
08-09-12, 08:17
.....oooo po po, a hala se murrt vesh a, :rolleyes:

vjeshta
08-09-12, 13:33
Nuk duhėt ,ama qe jan te pajtimit ,Urime !


Veq mė vdekė duhėt !lol

Bajlozi i Zi
08-09-12, 14:04
Nuk duhėt ,ama qe jan te pajtimit ,Urime !


Veq mė vdekė duhėt !lol

Mėndėj sė ė kėnė ėshprėhėrėrurė njė mėnėdėmė shėmė tė mėnqėrėrėrurė nė kėtė tėmė.

vjeshta
08-09-12, 14:12
Mėndėj sė ė kėnė ėshprėhėrėrurė njė mėnėdėmė shėmė tė mėnqėrėrėrurė nė kėtė tėmė.


Vetem budallaqi citon thenje budallaqe !

Po ti je ndryshe,e kuptove thėnjėn !


Mėndėjmėprapėnjėjtė ?;)

Bajlozi i Zi
08-09-12, 14:25
Vetem budallaqi citon thenje budallaqe !

Po ti je ndryshe,e kuptove thėnjėn !


Mėndėjmėprapėnjėjtė ?;)

ėėė, nėk pė dėj sė tė tė thėmė ė... jėnė shėmė shėmė ė mėnqėrėrurėsuėrė ė.

Gjėthėshtė tė ėrėj pėr Ėbėtėrėn ė rė, shprėsėj mėsėhėshė pėr tė shkruėrėrurė ė.

kimi111
08-09-12, 17:53
Bashkimi me shqiperin duhet me ndodh me nji te ardhme te afert.

Jana
08-09-12, 23:39
...jo .....

elvio
08-09-12, 23:43
...jo .....


Thojne qe kur shikon nje cift qe duhen,dikushi nga ata sakrifikon:smile:


U plotesofte vullneti i atyre qe heshtin.

Jo e une!

Jana si citim mora shkrimin tend,per te me shuar kureshtjen pse jo?

Jana
08-09-12, 23:53
Thojne qe kur shikon nje cift qe duhen,dikushi nga ata sakrifikon:smile:


U plotesofte vullneti i atyre qe heshtin.

Jo e une!

Jana si citim mora shkrimin tend,per te me shuar kureshtjen pse jo?Nuk jam kunder por mendoj qe duhet me deshmu veten njeher Shqiperia dhe Kosova ...e nese bashkohen le te jen dy shtete te fuqishme ...e jo ne kto kushte qysh jemi edhe na ishim bo ma keq se disa vende qe jan ka Arabai apo andej ka Afrika .....

...paramendo Parlamentin ...kuku gazi i Botes ishim bo ....

..mendimi im eshte ...

valiii
08-09-12, 23:56
Po faktikishte te bashkuar jemi, kur t qohet i hype kerrit edhe sta tarashkate kurkush ne kufi, shko ka dush e kthehu kur dush. Sju konvenon ktyne hajnave qe te udheheqen nga nje qeveri e vetme tani si konvenon "uncle sam-it" qe te zgjerohen trojet te cilido shtet... Per sy t'zi nuk i boni cope cpe brss-ne ish yu etj...

Tema extreme palidhje kjo, ndoshta i kish sherby motrave nderjetlla (mustafa) si inspirim per ndonje album te ri.

elvio
09-09-12, 00:00
Nuk jam kunder por mendoj qe duhet me deshmu veten njeher Shqiperia dhe Kosova ...e nese bashkohen le te jen dy shtete te fuqishme ...e jo ne kto kushte qysh jemi edhe na ishim bo ma keq se disa vende qe jan ka Arabai apo andej ka Afrika .....

...paramendo Parlamentin ...kuku gazi i Botes ishim bo ....

..mendimi im eshte ...


Ngushellohem nga pergjigjet e para te antareve ne kete teme,edhe pse e kam konsumuar me 100-ra here gjithandej,e jo vetem,,,,,,,,,!

Do befasohesha nga rezultati nqs do behej nje sondazh ne krejt Kosoven,edhe gjithe Shqiperine per te votuar per kete c'ka tema shtron.

Jam per bashkimin,edhe te jete nje ZE.:smile:

Jana
09-09-12, 00:04
...em Fal Miku amo jam e sigurt qe kurr s'ka me ndodh .... se mir tha Valii s'lojn hajnat ....po nejse kryesore ishalla perparojm si komb ....f

elvio
09-09-12, 00:09
Po faktikishte te bashkuar jemi, kur t qohet i hype kerrit edhe sta tarashkate kurkush ne kufi, shko ka dush e kthehu kur dush. Sju konvenon ktyne hajnave qe te udheheqen nga nje qeveri e vetme tani si konvenon "uncle sam-it" qe te zgjerohen trojet te cilido shtet... Per sy t'zi nuk i boni cope cpe brss-ne ish yu etj...

Tema extreme palidhje kjo, ndoshta i kish sherby motrave nderjetlla (mustafa) si inspirim per ndonje album te ri.Prit mor Vali,sepse s'qendron kjo c'ka thua.

Bashkepunoj me firme ne Ferizaj te Kosoves,edhe dogana 20% s'ke ku i leviz,pervec ato te shefit:biggrin: sikurse anasjelltas.:smile:

valiii
09-09-12, 00:26
Prit mor Vali,sepse s'qendron kjo c'ka thua.

Bashkepunoj me firme ne Ferizaj te Kosoves,edhe dogana 20% s'ke ku i leviz,pervec ato te shefit:biggrin: sikurse anasjelltas.:smile:

Sikurse anasjelltas pra :)) Njejte si mi marr prej nje xhepit e mi shti ne xhep tjeter. Kryesorja me sille parane Hahahhaaa... Tregova une teme e "bylbylave t'mushtishtit" eshte kjo !

LaCoStA
14-09-12, 02:40
Prit mor Vali,sepse s'qendron kjo c'ka thua.

Bashkepunoj me firme ne Ferizaj te Kosoves,edhe dogana 20% s'ke ku i leviz,pervec ato te shefit:biggrin: sikurse anasjelltas.:smile:

Ani kur t'bjen rruga nga Ferizaj, lshoje ni za se dalim e t'presim.

A po bashkohemi a jo? :biggrin:

Lona
20-09-12, 11:00
te kene zhvillim ekonomik teknologjik...te mire ...dhe bashkpunim te mire

premium
20-09-12, 16:10
unė jam pėr trampa me bo vendet :)

Zero Cool
20-10-12, 16:16
Mos vdeksha pa i pa trojet shqiptare tė bashkuara nė njė shtet qė quhet Shqipėri.

murrizi
20-10-12, 19:17
Mos vdeksha pa i pa trojet shqiptare tė bashkuara nė njė shtet qė quhet Shqipėri.

Keshtu ka then edhe Hajredin pasha-Kuqi nje nate tuj ba hajgare te Besim Dina.

Artisti
20-10-12, 20:19
Njė shtet, njė votė nė arenėn ndėrkombėtare!

Dy shtete, dy vota nė arenėn ndėrkombėtare.


Kufinjtė nuk duhet tė praktikohen, rasti i FSK-sė me parakalimin nė Tiranė, lėri nė letėr kufinj!


Tė gjitha punėt, qytetarėt, le tė konsiderohen si njė shtet por nė kėtė rast, bashkimi dobėson!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.

murrizi
20-10-12, 20:23
Gjermania eshte e perber prej 16 Republikave.
Qė tė gjitha kėto me parlamente e qeveri tė veta.
Nė botė gjermania nuk e ka parė tė arsyeshme tė shpėrndahet nė 16 copa e per ti patur 16 tė drejta votimi.
Argument i opozites.

Artisti
20-10-12, 20:33
Gjermania eshte e perber prej 16 Republikave.
Qė tė gjitha kėto me parlamente e qeveri tė veta.
Nė botė gjermania nuk e ka parė tė arsyeshme tė shpėrndahet nė 16 copa e per ti patur 16 tė drejta votimi.
Argument i opozites.Ja ke nis po therr edhe ti hahahahahahaa, pėrshėndetjeeee vėllazėroreeeee.


Unė po e kuptoj qė, murrizi po e pėrkrah bashkimin apo?

Tė gjithė atyre qė kanė dėshirėn e momentit pėr bashkim, gabim e keni!!!!

Arėsyeja, tė bėjmė me dy vota njė ZĖ tė Fuqishėm si tė Gjermanis, kur tė arrijmė kėtė, sa pėr mua, secili qytet le tė shpallet Republik, por tani me atė ZĖ tė Fuqishėm, ia msyjmė Ēamėris, Preshevės, Malit tė ZI, Maqedonis e shumė pjesėve tjera, tė cilat presin pėr ndihmė.


.

murrizi
20-10-12, 20:43
Tė gjithė atyre qė kanė dėshirėn e momentit pėr bashkim, gabim e keni!!!!

Arėsyeja, tė bėjmė me dy vota njė ZĖ tė Fuqishėm si tė Gjermanis, kur tė arrijmė kėtė, sa pėr mua, secili qytet le tė shpallet Republik, por tani me atė ZĖ tė Fuqishėm, ia msyjmė Ēamėris, Preshevės, Malit tė ZI, Maqedonis e shumė pjesėve tjera, tė cilat presin pėr ndihmė.


.

Jo jo veq le te kuptohemi drejt.
Unė e perkrah bashkimin sepse kam jam i mendimit qe 99 % e shqiptarėve e perkrahin. Tashi tė dal une e tė mos perkrah tyben po tutna !?
me fol kah del shpirti a !

Plus,
Ne nuk guxojm ti msyjm kerkujt, jo pėr i gjė por ka mundesi tė na bėjnė krahasime me ato shtete qė ju kanė "msy" kojshive e pėr fund ėshtė dashur tė pajtohen me humbjen e 30 pėrqind tė territoreve (ke plot nė botė sosh) ėshtė fakt qe ne me ja msy me gur i marrim pjest tona, por hėpėhė ne vetem duhet tė "dojm" kjo mjafton.

Artisti
20-10-12, 21:00
Jo jo veq le te kuptohemi drejt.
Unė e perkrah bashkimin sepse kam jam i mendimit qe 99 % e shqiptarėve e perkrahin. Tashi tė dal une e tė mos perkrah tyben po tutna !?
me fol kah del shpirti a !

Plus,
Ne nuk guxojm ti msyjm kerkujt, jo pėr i gjė por ka mundesi tė na bėjnė krahasime me ato shtete qė ju kanė "msy" kojshive e pėr fund ėshtė dashur tė pajtohen me humbjen e 30 pėrqind tė territoreve (ke plot nė botė sosh) ėshtė fakt qe ne me ja msy me gur i marrim pjest tona, por hėpėhė ne vetem duhet tė "dojm" kjo mjafton.Titulli " A duhet qė Kosova ti bashkohet Shqipėris?"


Pėr cilėn periudhė kohore jemi duke biseduar, pėr momentale apo pėr periudhėn e Zėrit tė Fuqishėm?

Nėse flasim pėr periudhėn momentale, atėherė, gabim e keni!

Nėse flasim pėr periudhėn e Zėrit tė Fuqishėm, atėherė edhe unė ai 1% -shi jam pėr bashkim sepse nė atė kohė, bashkimi bėn Fuqin dhe Mbrojtjen edhe pse Mbrojtjen veq po fillojmė me parakalimin e FSK-sė.

Ku mė la murrizi vetėm, e po lyp bashkim eu euuuu.


.

elvio
20-10-12, 21:07
Titulli " A duhet qė Kosova ti bashkohet Shqipėris?"


Pėr cilėn periudhė kohore jemi duke biseduar, pėr momentale apo pėr periudhėn e Zėrit tė Fuqishėm?

Nėse flasim pėr periudhėn momentale, atėherė, gabim e keni!

Nėse flasim pėr periudhėn e Zėrit tė Fuqishėm, atėherė edhe unė ai 1% -shi jam pėr bashkim sepse nė atė kohė, bashkimi bėn Fuqin dhe Mbrojtjen edhe pse Mbrojtjen veq po fillojmė me parakalimin e FSK-sė.

Ku mė la murrizi vetėm, e po lyp bashkim eu euuuu.


.Une nuk e besoj:smile:Vetem ?:rolleyes:

Artisti
20-10-12, 21:23
Une nuk e besoj:smile:Vetem ?:rolleyes:


I ēmuari elvio, murrizi ėshtė djalosh por, nganjėherė po hahemi e po pihemi kėshtu hahahahahaha.

Ja lshoj nganjėherė kaqat hahahahaha..

Dardanesha
31-10-12, 15:32
PO. As qe duhet te vihet ne dyshim ky bashkim :cool:...

elvio
31-10-12, 19:32
Pershendetje.

Mua po me ndegjuan JO them. Pasi qe sduhet te bashkohen sbashku sepse tani do krijohen grupe grupe dhe mandej fillon rrebelizmi. Dhe nuk dihet se cbehet, dhe kush vrahet apo sdi gje.

JO Bashkim me shqiperin, me as nje shtet me mire te jemi n`vete.

TungMjafton qe s'te pyet askushi,madje e vullneti yt ngel me emrin dobesi.

Se a duhet kete e tregon vullneti i Shqiptareve qe festojne,edhe ndjenja qe tregojne ne nje dite flamuri sikurse e 28 Nentorit.

Fatmiresisht vullneti i tyre s'para del ketu.


:smile:

Lona
06-11-12, 10:28
JO. Por duhen te kene bashkpunim te ngushte shtetror!

Oltiana1
12-11-12, 17:28
Tė gjithė shqiptarėt jemi pėr bashkim , por askush nuk po na dėgjon ! :frown:

elvio
12-11-12, 18:57
Tė gjithė shqiptarėt jemi pėr bashkim , por askush nuk po na dėgjon ! :frown:
Te degjon koha,edhe eshte ne favorin e tyre.Beso sepse ka per te ndodhur nje dite!


Lona e Tetoves!
Po Kosova me Iliriden ben?
Apo jeni me mire keshtu si jeni,edhe mjafton nje bashkepunim i mire mes dy vendeve?:smile:

natyra
13-11-12, 01:34
Une jem per PO
Bashkimi Ben Fuqin...Perpara "shqiptari" kurr me afer se keni pas shancen se ne Festen e 100 Vjetorit.

"Vetem komunistat e 2 vendeve..Se duan nje gje te tille!:rolleyes:

Dardanesha
22-11-12, 10:56
http://www.youtube.com/watch?v=sfvXEDzHp4k


KUQ E ZI Videoklipi Kombetar Shqiptar

Zero Cool
17-12-12, 11:02
64% pro bashkimit, 25 % kundėr


Tiranė, 15.12.2012

Gjatė njė sondazhi tė fondacionit 'Kult' nga Maqedonia, nga 1200 qytetarė tė Shqipėrisė 64% janė deklaruar pro bashkimit tė Shqipėrisė me Kosovės, ndėrkohė qė 25 % e tyre janė deklaruar kundėr bashkimit. Nė tė njėjtin sondazh, 6 muaj para zgjedhjeve tė pėrgjithshme tė 23 qershorit tė 2013, nėse zgjedhjet do tė zhvilloheshin sot 36,5 % kanė thėnė se do t'ia besonin votėn e tyre PS-sė, ndėrsa 29.6 % PD-sė.

Naim Zengu kryetar i kėtij fondacioni ka bėrė publike nė Tiranė mesditėn e sė shtunės, rezultatet e njė sondazhi zhvilluar nga data 8-14 dhjetor, ku janė pyetur 1200 qytetarė nė mėnyrė tė rastėsishme, nė 100 qendra votimi tė shpėrndara nė tė gjithė Shqipėrinė.

Dy janė ēėshtjet pėr tė cilat janė pyetur tė anketuarit. Ajo e bashkimit mes Shqipėrisė dhe Kosovės dhe zgjedhjet e pėrgjithshme nė Shqipėri.

Pyetjes nė qoftė se zhvillohen zgjedhjet sot, a do tė votoni dhe a e keni ndarė mendjen se pėr cilėn parti do tė votoni?, 71 % janė pėrgjigjur se do tė votojnė dhe e kanė pėrcaktuar partinė pėr tė cilėn do tė votojnė, 9 % nuk e janė pėrcaktuar ende, 5 % s’janė tė sigurt nėse do tė votojnė ndėrsa 15% nuk do tė votojnė.

Nėse zgjedhjet do tė zhvilloheshin sot 36,5 % thonė se do t'ia besojnė votėn e tyre PS, ndėrsa 29.6 % PD. Paēka se ka vetėm dy vjet ekzistencė Aleanca Kuqezi e Kreshnik Spahiut nė kėtė sondazh renditet e treta me 14.1%. LSI renditet nė vend tė katėrt me 4.7% , ndėrsa FRD e Bamir Topit 4.1 %.

Nė lidhje me pyetjet qė lidhen me ēėshtjen kombėtare, Naim Cengu shpjegon indicien pėr pėrfshirjen e kėsaj tematike nė sondazh.

"Pas deklaratės qė Kryeministri shqiptar qė bėri nė Shkup me rastin e 100-vjetorit tė Pavarėsisė pėr Bashkim Kombėtar dhe Aleancės Kuqezi pėr njė referendum tė mundshėm, ndėrmjet Kosovės dhe Shqipėrisė ne si fondacion bėmė njė sondazh, fillimisht nė Shqipėri, pastaj do tė vazhdojmė nė Maqedoni dhe nė Kosovė, do tė shohim se sa janė shqiptarėt tė pėrgatitur pėr bashkim kombėtar", tha Cengu.

64% e tė pyeturve dėshirojnė qė bashkimi i Shqipėrisė me Kosovėn tė ndodhė para bashkimit me Evropėn, ndėrsa 25 % janė kundra.“Cila parti po bėn punėn mė konkrete pėr bashkimin sa mė tė shpejtė tė Shqipėrisė me Kosovėn?', ėshtė njė tjetėr pyetje nė sodazh e cila ka prodhuar kėtė rezultat: AK, 39%, PD 32%, PS 19%, LSI 2%, PDIU 2%, ndėrsa 6 % thonė se nuk e dinė.

Zanzi/M
21-12-12, 22:47
Une mendoj qe me mire kalojme qeshtu si gjysme te bashkuar se sa te bashkuar plotesisht. Une votoj jo bashkimit me shqiperine.

Me vet vet faktin se vetevendosje edhe aleanca kuq e zi e kerkojne ket gje me ngulm, une mendoj qe kjo gje eshte dicka jo e mire, prandaj bashkim ne bashkimin europian. ;)

Dardanesha
21-12-12, 23:47
Skemi me mujt me hy ne BE si dy shtete te ndara,duhet te behemi nje se ndryshe sben.

Ylli-1
05-12-14, 08:42
Pro bashkimit, por me kujdes...

UniCorN
03-03-15, 20:01
S[di qka me thon. Here jam per Po , here jam per Jo. Ka kohe mu menu hala spo gutna me dhane pergjigje definitive

power8
05-02-16, 00:53
Kjo pyetje po shtrohet ne disa forume shqiptare dhe ēdokund PO votohet masovikisht.
Ne jemi popull i lenduar, popull i copetuar...I vetmi sherim dhe shpetim per popullin tim te dashur shqiptar eshte formimi i nje shteti te fuqishem shqiptar.