PDA

View Full Version : A ESHTE BIBLA LIBRI I PARE FETAR?


doGzona
06-11-05, 02:27
Pershendetje te gjithe.

Deshirova vetem te dij , se a eshte Bibla nje nder librat te vjetra fetare dhe se ne cilen kohe u lexua ose u shkrua Bibla e pare dhe se ne perkujdesje te kuj ishte botimi i ketij libri fetar?

Ju mirepres.

doGzona

Kalt
08-11-05, 18:29
Pershendetje te gjithe.

Deshirova vetem te dij , se a eshte Bibla nje nder librat te vjetra fetare dhe se ne cilen kohe u lexua ose u shkrua Bibla e pare dhe se ne perkujdesje te kuj ishte botimi i ketij libri fetar?

Ju mirepres.

doGzona

Libri i pare fetar i shkruar, me sa di une eshte Tanakh (ose Bibla hebraike) dhe ka qene e perbere ne tri pjese: Torah (Lirat e Moisiut ose Mozese), Nevi'im (Profetet) dhe Ketuvim (Shkrimet).
Pra Bibla e hebrenjve, ka qene e shkruar ne hebraisht dhe disa pjese ne gjuhen Aramease.
Nje perkthim i saj ne greqishten e vjeter u be rreth shekullit te 3-te p.K.
Ndersa Dhjata e Re ose Bibla e kristianizmit, ishte e shkruar ne greqishten e vjeter.
Perkthimi me i hershem ne latinisht daton ne vitin 382 pas Krishtit dhe u be nen perkujdesjen e Papes Damasus dhe u be nga sekretari i tij Saint Jerome.
Ndersa teksti i pare i Bibles u shtyp (jo i shkruar sepse ka nje ndryshim mes te shkruar dhe te shtypur) me 23 shkurt 1455 ne shtypshkronjen e pare Gutenberg, ne Mainz-Gjermani.
Ky botim ishte nje perkthim nga Latinishtja Vulgata dhe u be ne nje sasi prej 180 kopjesh.
Ne gjuhen holandeze eshte shtypur per here te pare, ne vitin 1477 (vetem Dhjata e Vjeter), ndersa Dhjata e Re ne vitin 1516, nga Erasmus i Roterdamit.
Ne gjuhen gjermane Dhjata e Re u perkthye nga Martin Luther, ne vitin 1523.
Sot Bibla eshte e perkthyer ne 2100 gjuhe dhe ne rreth 5 miliarde kopje.

Kalt
08-11-05, 18:36
Perpjekja e pare per te perkthyer Biblen ne shqip, u be Nga Gjon Buzuku, ne librin e titulluar "Meshari", ne vitin 1555.
Perpjekja e dyte u be nga Konstandin Kristoforidhi, ne vitin 1872.
Kristoforidhi arriti te beje nje pershtatje te Dhjates se Re, ne te dy dialektet e gjuhes shqipe.
Perkthimi i plote i Bibles u realizua nga Simon Filipaj.

Psikologu
10-11-05, 17:37
Pershendetje per temen dhe autoren!
Njė ndėr librat fetare me tė vjetra deri me sot ėshte Bibla.
Bibla qe perdoret nga te krishteret pėrbėhėt nga 66 libra qė ndahen nė dy grupe: Dhiata e Vjeter e Dhiata e Re. Gjatė nje periudhe prej 1500 vjetesh, 40 autore tė ndryshem shkruan mesazhe tė dhena nga Zoti. Keto mesazhe te kombinuara pėrmbajne njė informacion tė rendesishem ne fushen e historise, shkences, shėndetit, psikologjise e disa temave te tjera.
Megjithate, tema qendrore e Bibles eshte kjo: Zoti i gjithefuqishem e i perjetshem e krijoi njerezimin per Lavdine e Kenaqesine e Tij. Ky Zot, permes njohurise sė Tij hyjnore, e dinte se njerezit qe Ai krijoi, do ta pėrdornin dhuraten e vullnetit tė lirė pėr tė rebeluar kundra Tij e qeverisjes se Tij. Ky rebelim, qe quhet mekat, do ta ndante njeriun nga marredhenia e tij me Zotin.

Por permes dashurisė sė Tij tė pakufijshme per njeriun, Zoti e kishte menduar zgjidhjen. Ai kishte planifikuar tė vinte nė kėtė botė, e ta paraqiste veten nė formen e njė njeriu, si Shpetimtar, duke ofruar keshtu njė rrugė ribashkimi me Te, pas renies e ndarjes sė njeriut prej Tij.
Shpetimtari i premtuar, Jezusi erdhi. Gjatė jetes nė tokė, Ai beri tė njohur dhe demonstroi se gjithcka e shkruar rreth Tij ne librat e Dhiates se Vjeter, duke perfshire edhe detajet me te vogla, do te plotesohej, 100 per qind, e ashtu ndodhi.
Nje provė domethėnese e autoresise hyjnore tė Bibles ėshteė fakti qe Biblia ėshtė i vetmi liber i shkruar nė historine njerezore, qė pėrmban profetizime qė janė provuar tė jenė 100% te sakta.

Edhe pse pjesa mė e madhe e Bibles u shkrua nga pasardhes tė Abrahamit, Isakut e Jakobit (tė njohur si Bijte e Izraelit ose Hebrenjte) njė lexim me vemendje i Bibles, ve nė dukje se Zoti nuk ben dallime mes njerezve. Pavaresisht nga mosha, gjinia, raca, mjedisi etnik, gjendja arsimore, sociale apo ekonomike, Zoti shtrin doren e Tij duke ofruar dashuri pėr tė gjithė njerėzimin.
Biblia ben tė njohur se kerkesat e Zotit ndaj gjithe njerezimit janė teė njejta. Nė tė thuhet se tė gjithė duhet tė shikojne Jezusin si te vetmen rrugė kthimi te Zoti. Mesazhi i Zotit na meson se asnjė akt njerėzor sado fisnik qe tė jetė, asnje fe sado e moralshme, mund te mbylle boshllekun midis njeriut mekatar e Perendise.
Zoti na tregon se gjithcka qe ne bejme s'eshte e perkryer e ndoshta mund tė na sjellė neve lavdi, por jo Atij. Ai na kerkon qe ta veme tė gjithe besimin tonė ne te perkryerin Zot-Njeri, Jezus, si Shpetimtarin tonė. Ai Jezus qe pagoi nė kryq penalltine per mekatin e rebelimin tonė ndaj Zotit, na ofron sot tė vetmen rruge drejt faljes e bashkimit me Perendine.
"Une jam udha, e verteta dhe jeta, askush nuk vjen tek Ati pervecse nepermjet meje." Gjoni 14:6

Me nderime;

Psikologu

Tomori
03-12-05, 14:10
Asesi smundet me qene Bibla, liber fetare ma e vjeter.

-Ka njerez te tille qe kan humbur rrugen e pohojne se Bila na qenka liber me i vjeter Injoranca nuk ka kufi... :arrow: :?: :!: :!: :!:

Clintoni
03-12-05, 19:48
Asesi smundet me qene Bibla, liber fetare ma e vjeter.

-Ka njerez te tille qe kan humbur rrugen e pohojne se Bila na qenka liber me i vjeter Injoranca nuk ka kufi... :arrow: :?: :!: :!: :!:

Mire e ka Tomori.....libri i pare asht Kurani edhe pse ka dasht me cek po se ka cek. Ky liber egziston qe nga fillimi i dynjas, po Allahu ka prit me miljarda vite kur te lind Muhameti me pshtu njerzimin permes kti libri gagagaggagagaa :lol: :lol:

xhaxhi Clinton :wink:

Reana
03-12-05, 21:24
Asesi smundet me qene Bibla, liber fetare ma e vjeter.

-Ka njerez te tille qe kan humbur rrugen e pohojne se Bila na qenka liber me i vjeter Injoranca nuk ka kufi... :arrow: :?: :!: :!: :!:

Mire e ka Tomori.....libri i pare asht Kurani edhe pse ka dasht me cek po se ka cek. Ky liber egziston qe nga fillimi i dynjas, po Allahu ka prit me miljarda vite kur te lind Muhameti me pshtu njerzimin permes kti libri gagagaggagagaa :lol: :lol:

xhaxhi Clinton :wink:

Xhaxhi Clinton :roll:,

sa e mbaj mend une njekohe ke qene diplomat i dashur nga te gjithe (ani me prej femrave, kuku medet :lol: ) por edhe prej te gjitha komuniteteve fetare ne Bote...
Bile e mbaj mend se atje ku eshte dukur e pamundur te kete paqe, ti ke shkuar dhe i ke bere njerezit te shtrngojne duart dhe ti ulin armet :!:
Cka te ka gjete more tash??? :? :roll: :?: :arrow:

florian
04-12-05, 10:26
Pershendetje te gjithe.

Deshirova vetem te dij , se a eshte Bibla nje nder librat te vjetra fetare dhe se ne cilen kohe u lexua ose u shkrua Bibla e pare dhe se ne perkujdesje te kuj ishte botimi i ketij libri fetar?

Ju mirepres.

doGzona

Libri i pare fetar i shkruar, me sa di une eshte Tanakh (ose Bibla hebraike) dhe ka qene e perbere ne tri pjese: Torah (Lirat e Moisiut ose Mozese), Nevi'im (Profetet) dhe Ketuvim (Shkrimet).
Pra Bibla e hebrenjve, ka qene e shkruar ne hebraisht dhe disa pjese ne gjuhen Aramease.
Nje perkthim i saj ne greqishten e vjeter u be rreth shekullit te 3-te p.K.
Ndersa Dhjata e Re ose Bibla e kristianizmit, ishte e shkruar ne greqishten e vjeter.
Perkthimi me i hershem ne latinisht daton ne vitin 382 pas Krishtit dhe u be nen perkujdesjen e Papes Damasus dhe u be nga sekretari i tij Saint Jerome.
Ndersa teksti i pare i Bibles u shtyp (jo i shkruar sepse ka nje ndryshim mes te shkruar dhe te shtypur) me 23 shkurt 1455 ne shtypshkronjen e pare Gutenberg, ne Mainz-Gjermani.
Ky botim ishte nje perkthim nga Latinishtja Vulgata dhe u be ne nje sasi prej 180 kopjesh.
Ne gjuhen holandeze eshte shtypur per here te pare, ne vitin 1477 (vetem Dhjata e Vjeter), ndersa Dhjata e Re ne vitin 1516, nga Erasmus i Roterdamit.
Ne gjuhen gjermane Dhjata e Re u perkthye nga Martin Luther, ne vitin 1523.
Sot Bibla eshte e perkthyer ne 2100 gjuhe dhe ne rreth 5 miliarde kopje.

Plotesisht e sakt .
Po ju jap disa kuriozitete rreth kesaj teme .
libri i par fetar Tanakh esht i shkruar pak a shum rreth viteve 1500 para krishtit DHE FLISTE TAMAM PER FEN EBTRAIKE , ne tashme token e izeraelit aty k dhe jan gjetur gjurmet me te lashta te qytetrimit rreth 4000 vitesh perpara.

Papa Damasus ka qen ai qe ne librin e tij futi nje pjes qe dhe sot esht nje nga gjert me te diskutuara ,AI THA QE DO ME PELQENTE QE PRIFTERINJTE TE ISHIN SI UN TE PA MARTUAR ) dhe qe ateher kjo u be tradit dhe sot ata nuk martohen , pervec te krishterve Protestant Qe er ata nuk esht e ndaluar martesa .iose krijimi i families.
PERSHEDETJE .

amari
05-12-05, 17:04
Njė nga bazat e besimit (imanit) ne islam ėshtė tė besohen te gjitha Librat e All-llahut xh.sh., tė cilat ua ka shpallur Pejgamberėve tė vet.

Ashtu siē All-llahu xh.sh. ia ka shpallur Kur’anin Muhammedit a.s., ashtu edhe Pejgamberėve tė tjerė ua ka shpallur Librat e Veta.
Disa prej kėtyre Librave All-llahu xh.sh. i ka pėrmendur nė Kur’an:

1 - Tevratin, tė cilin ia ka shpallur Musait a.s. All-llahu xh.sh. thotė:
“Ne kemi dėrguar Tevratin, nė tė cilin ėshtė udhėzimi dhe drita. Sipas tij - Pejgamberėt, tė cilit ishin tė bindur e tė ndershėm ndaj All-llahut i gjykonin hebrenjtė, por edhe tė diturit dhe juristėt, gjykonin sipas asaj qė ėshtė ruajtur nga Libri i All-llahut, e pėr tė cilin ata dėshmonin (se ėshtė i vėrtetė).” (El-Maide: 44).

2 - Inxhili, i cili i ėshtė shpallur Isait a.s. All-llahu xh.sh. thotė:
“Na dėrguam nė gjurmėt e Pejgamberėve, Isain - tė birin e Merjemės, vėrtetues tė Tevratit qė e kanė para tyre. Dhe na ia dhamė atij Inxhilin, nė tė cilin ka udhėzim dhe dritė, vėrtetues i Tevratit tė shpallur para tij - udhėrrėfim dhe kėshillim pėr ata qė i druajnė All-llahut.” (El-Maide: 46).

3 - Zeburi, i cili i ėshtė shpallur Davudit a.s. All-llahu xh.sh. thotė:
“... dhe Davudit i kemi dhėnė Zeburin.” (El-Is’ra: 55).

4 - Suhufet (fletushkat), tė cilat All-llahu xh.sh. ia ka shpallur Ibrahimit a.s. dhe Musait a.s. Pėr to All-llahu xh.sh. na informon nė kėto ajete:
“Vallė, a nuk ėshtė i lajmėruar ai - pėr atė qė gjendet nė fletėt e Musait (nė Tevrat) dhe tė Ibrahimit: - i cili i plotėsoi (obligimet) - qė askush nuk do t’i bartė mėkatet e personit tjetėr, dhe qė njeriu do tė ketė vetėm atė qė ėshtė marrė me te (punuar atė) dhe qė pėrpjekjet e tij pa dyshim do tė shihen sė shpejti, (dhe se) do tė shpėrblehet me shpėrblim tė plotė, dhe se te Zoti yt do tė jetė kthimi.” (En-Nexhm: 36-42).

“Shpėtimin do ta arrijė ai qė pastrohet (nga tė kėqijat) dhe qė e pėrmend emrin e Zotit tė vet dhe bėnė namaz! Por ju, pėrkundrazi, mė shumė po e parapėlqeni jetėn e kėsaj bote, por, jeta tjetėr ėshtė mė e mirė dhe e pėrhershme (e amshuar). Kjo, me tė vėrtetė, ka qenė shėnuar nė faqet e broshurave tė lashta, nė fletėt e Ibrahimit dhe Musait.” (El-A’la: 14-19)
E, pėr sa i pėrket Librave tė tjera, qė u janė shpallur Pejgamberėve tė tjerė, All-llahu xh.sh. nuk na informon pėr emrat e tyre, porse na lajmėron se ēdo Pejgamber i Tij. ka pasur shpalljen tė cilėn ia ka kumtuar popullit tė vet. All-llahu xh.sh. thotė:

“(Dikur) tė gjithė njerėzit i kanė takuar njė bashkėsie (pastaj lindi mospajtimi ndėr ta), dhe All-llahu u ka dėrguar Pejgamberė si sihariques dhe si qortues, dhe me ta dėrgoi Libėr nė tė cilin gjendej e vėrteta, qė me tė, tė gjykoheshin njerėzit pėr ato gjėra qė nuk janė pajtuar...” (El-Bekare: 213).

Ne jemi tė obliguar t’u besojmė kėtyre Librave edhe pse nuk janė pėrmendur me emra. Por nuk e kemi tė lejuar qė All-llahut xh.sh. t’ia pėrshkruajmė ēfarėdo libri qoftė tė cilėn Ai Vet nuk ia ka pėrshkruar Vetes nė Kur’an.

Jemi tė obliguar edhe tė besojmė se tė gjitha kėto Libra kanė ardhur me tė vėrtetėn, dritėn, udhėzimin dhe tevhidin (veēimin, njėsimin) e All-llahut xh.sh., nė rububijjetin e Tij, uluhijjetin e Tij me emrat e bukur dhe mee cilėsitė hyjnore tė Tij. E ēdo gjė qė ėshtė shkruar mė vonė nė to dhe kundėrshtohen me kėto baza, ky ėshtė falsifikim qė e kanė bėrė njerėzit. All-llahu xh.sh. pėr Tevrat thotė:

“Na kemi dėrguar Tevratin, nė tė cilin ėshtė udhėzimi dhe drita.” (El-Maide: 44).

Pėr Inxhilin thotė:

“Na dėrguam nė gjurmėt e Pejgamberėve, Isain - tė birin e Merjemės, vėrtetues tė Tevratit qė e kanė para tyre. Dhe na ia dhamė atij Inxhilin, nė tė cilin ka udhėzim dhe dritė, vėrtetues i Tevratit tė shpallur para tij - udhėrrėfim dhe kėshillim pėr ata qė i druajnė All-llahut.” (El-Maide: 46).
Jemi tė obliguar tė besojmė se Kur’ani ėshtė Libri i fundit qė ėshtė shpallur nga All-llahu xh.sh. dhe se All-llahu xh.sh. e ka dekoruar atė me dekoratė tė posaēme mbi tė gjitha librat tjera tė shpallura mė herėt. Dekoratat mė tė rėndėsishme janė:

1 –] Se ai pėrmbanė porosinė e Zotit dhe se ka ardhė si vėrtetim i vėrtetėsisė tė asaj se ēka kishte ardhur nė Librat e mėparshme mbi tevhidin (njėsimin) e All-llahut xh.sh., adhurimit kushtuar vetėm Atij dhe obligueshmėrinė e tė nėnshtruarit vetėm Atij. Se Kur’ani ka pėrmbledhur tėrė atė qė ka qenė e shpėrndar nėpėr ato Libra mbi tė mirėn dhe mbi virtytet. Se Kur’ani ka ardhur si fjalė e fundit me tė cilin kontrollohet korrektėsia e tė gjitha librave tė tjera, sepse ky verifikon tė vėrtetėn qė gjendet nė to, ndėrsa i flakė ato qė njerėzit kanė futur nė to duke u pėrpjekur t’i shtrembėrojnė ato. All-llahu xh.sh. thotė:
“Na ty (o Muhammed!) ta kemi dėrguar Librin (Kur’anin), tė vėrtetėn e kulluar, qė t’i vėrteton Librat e shpallura mė parė dhe tė vigjilon mbi to.” (El-Maide: 48).
Tė besuarit se ai ka ardhur me Sheriatin (Ligjin) pėr tėrė njerėzimin gjithashtu e kemi obligim. Sheriati pėrmbanė tėrė atė qė i nevojitet njerėzve pėr lumturinė e tyre nė tė dy botėt dhe me kėtė janė anuluar tė gjitha ligjet e mėparshme qė u kanė ardhur popujve tė mėparshėm. Nė Sheriat janė caktuar ligjet e fundit e tė pėrjetshme (amshueshme), tė cilat vlejnė pėr tė gjitha kohėt dhe pėr tė gjitha vendet.

2-] Se Kur’ani ėshtė i vetmi Libėr mbrojtjen e tė cilit e garanton All-llahu xh.sh.:
“Na, me tė vėrtetė, kemi shpallė Kur’anin dhe, Na, me tė vėrtetė, do ta ruajmė atė (origjinalitetin e tij).” (El-Hixhėr: 9).


Pėr falsifikimet dhe ndėrrimet qė kanė bėrė hebrenjtė nė Tevrat, All-llahu xh.sh. thotė:
“A shpresoni ju se pėr hir tuajin hebrenjtė do tė bėhen besimtarė, kur disa prej tyre i dėgjonin fjalėt e Zotit, e pasi i kuptonin, me vetėdije i pėshtjellonin (ato fjalė).” (El-Bekare: 75).
“Nė mesin e hebrenjve ka tė tillė qė shtrembėrojnė kuptimin e fjalėve...” (En-Nisa’: 46).

Ndėrsa pėr ndėrrimet qė i kanė bėrė tė krishterėt ne Inxhil, All-llahu xh.sh. thotė:
“Dhe prej atyre qė thanė: “Jemi tė krishterė”, kemi marrė zotimin e tyre, por edhe kėta kanė harruar njė pjesė nga ato qė janė kėshilluar, prandaj ua shtiem armiqėsinė dhe urrejtjen nė mes tyre deri nė Ditėn e Kiametit. Se, All-llahu, me tė vėrtetė, do t’i lajmėrojė ata pėr ato qė kanė punuar. O ithtarėt e Librit! Ju erdhi juve Pejgamberi Ynė i cili u shpjegon gjėra nga ato qė i keni fshehur ju prej Librit (Tevratit dhe Inxhilit) dhe ju falė shumė (kalon nė heshtje). E, prej All-llahut ju erdhi juve dritė (Pejgamberi) dhe Libri i qartė (Kur’ani).” (El-Maide: 14-15).
Nga gjėrat e shtrembėruara qė i kanė futur hebrenjtė dhe tė krishterėt nė fenė e tyre ėshtė edhe ajo se hebrenjtė pohojnė se Uzejri ėshtė i biri i All-llahut, e tė krishterėt pohojnė se Mesihu ėshtė i biri i All-llahut.Pershendetje te gjithe.

Deshirova vetem te dij , se a eshte Bibla nje nder librat te vjetra fetare dhe se ne cilen kohe u lexua ose u shkrua Bibla e pare dhe se ne perkujdesje te kuj ishte botimi i ketij libri fetar?

Ju mirepres.

doGzona

IceFusion
06-12-05, 22:11
Pik se pari dua te them se cdo liber ka rendesine e tij. Tani a eshte bibla libri me i vjeter i shkruajtur ose jo , ketu nk ka diskutim qe pergjigja eshte JO ( biles nje JO e madhe ). Para Bibles ke Iliaden dhe Odisene e homerit , Eneida e Virgjilit , por keto vepra jane epose , nuk jane vepra fetare.

Sa u perket librave fetar atehere libri i pare qe eshte shpallur njerezimit eshte TORA. Pastaj ZEBURI ( Psalmet ) me vone shpallet Inxhili ( BIBLA ) dhe si vule e te gjithe ketyre librave shpallet KURANI.

Kjo zoterinj e zoteresha eshte e verteta. Dikush ne shkrimin e tij kishte shkruajtur se BIBLA ka shum informata te rendesishme Historike , shkencore, gjeografike etj etj. Per keto informata i ka cdo veper , informata te tilla mund te gjenden edhe tek veperat e Homerit dhe Virgjilit.

Mua me vjen keq te them se sa i perket bibles ne bilel ka me shum informata te gabuara se sa te verteta.
Thjesht nuk kuptoj se me cfar entuziazmi te madh besimtaret kristijan mundohen te bindin boten se perendija ka djale ?!!!! Nese ky pohim eshte ie vertete , atehere kush mund te mohoj pohimin se Perendija ka edhe vajze , edhe vella , edhe nene edhe baba ?!!!! E Pse te mos i kete per derisa ka djale ?!!!!
Po kete nuk e kane shkruajtur apostujt , nuk e kane shkruajtur sepse nuk u ka shkuar nder mend
Sidoqofte cdo fe (besimtare te librave ) eshte e mire perderisa jeni ne kufijte e asaj feje.
Nqs i kaloni do te beheni si Osama bin Laden ose si ai klani me emer ne amerik KU KLAKS KLAN qe ne emer te Jezu Krishtit i digjnin per se gjalli zezaket .

Zabeli i bacės Brahim
10-12-05, 00:25
Pershendetje per temen dhe autoren!
Njė ndėr librat fetare me tė vjetra deri me sot ėshte Bibla.
Bibla qe perdoret nga te krishteret pėrbėhėt nga 66 libra qė ndahen nė dy grupe: Dhiata e Vjeter e Dhiata e Re. Gjatė nje periudhe prej 1500 vjetesh, 40 autore tė ndryshem shkruan mesazhe tė dhena nga Zoti. Keto mesazhe te kombinuara pėrmbajne njė informacion tė rendesishem ne fushen e historise, shkences, shėndetit, psikologjise e disa temave te tjera.
Megjithate, tema qendrore e Bibles eshte kjo: Zoti i gjithefuqishem e i perjetshem e krijoi njerezimin per Lavdine e Kenaqesine e Tij. Ky Zot, permes njohurise sė Tij hyjnore, e dinte se njerezit qe Ai krijoi, do ta pėrdornin dhuraten e vullnetit tė lirė pėr tė rebeluar kundra Tij e qeverisjes se Tij. Ky rebelim, qe quhet mekat, do ta ndante njeriun nga marredhenia e tij me Zotin.

Por permes dashurisė sė Tij tė pakufijshme per njeriun, Zoti e kishte menduar zgjidhjen. Ai kishte planifikuar tė vinte nė kėtė botė, e ta paraqiste veten nė formen e njė njeriu, si Shpetimtar, duke ofruar keshtu njė rrugė ribashkimi me Te, pas renies e ndarjes sė njeriut prej Tij.
Shpetimtari i premtuar, Jezusi erdhi. Gjatė jetes nė tokė, Ai beri tė njohur dhe demonstroi se gjithcka e shkruar rreth Tij ne librat e Dhiates se Vjeter, duke perfshire edhe detajet me te vogla, do te plotesohej, 100 per qind, e ashtu ndodhi.
Nje provė domethėnese e autoresise hyjnore tė Bibles ėshteė fakti qe Biblia ėshtė i vetmi liber i shkruar nė historine njerezore, qė pėrmban profetizime qė janė provuar tė jenė 100% te sakta.

Edhe pse pjesa mė e madhe e Bibles u shkrua nga pasardhes tė Abrahamit, Isakut e Jakobit (tė njohur si Bijte e Izraelit ose Hebrenjte) njė lexim me vemendje i Bibles, ve nė dukje se Zoti nuk ben dallime mes njerezve. Pavaresisht nga mosha, gjinia, raca, mjedisi etnik, gjendja arsimore, sociale apo ekonomike, Zoti shtrin doren e Tij duke ofruar dashuri pėr tė gjithė njerėzimin.
Biblia ben tė njohur se kerkesat e Zotit ndaj gjithe njerezimit janė teė njejta. Nė tė thuhet se tė gjithė duhet tė shikojne Jezusin si te vetmen rrugė kthimi te Zoti. Mesazhi i Zotit na meson se asnjė akt njerėzor sado fisnik qe tė jetė, asnje fe sado e moralshme, mund te mbylle boshllekun midis njeriut mekatar e Perendise.
Zoti na tregon se gjithcka qe ne bejme s'eshte e perkryer e ndoshta mund tė na sjellė neve lavdi, por jo Atij. Ai na kerkon qe ta veme tė gjithe besimin tonė ne te perkryerin Zot-Njeri, Jezus, si Shpetimtarin tonė. Ai Jezus qe pagoi nė kryq penalltine per mekatin e rebelimin tonė ndaj Zotit, na ofron sot tė vetmen rruge drejt faljes e bashkimit me Perendine.
"Une jam udha, e verteta dhe jeta, askush nuk vjen tek Ati pervecse nepermjet meje." Gjoni 14:6

Me nderime;

Psikologu

Pershendetje,psikologu

Ne tekstin e postuar nuk 'pashe' as nje argument qe verteton pohimin se Bibla si liber fetar eshte liber me i vjeter.

Kujtoj se nuk munden te miren si argumente shkencore pohimet dhe spjegimet fetare qe i predikon ne postimin tend!
Nese ke njohuri, do te ishte mire dhe e preferuar qe me argumente valide dhe shkencore ta vertetoni pohimin mbi vjetersine e Bibles .
Nuk pajtohem as me argumentet e mohuese te keti pohimi, se ,edhe ata perdorin elemente predikuese,fetare.

Psikologu
10-12-05, 01:07
Zabeli i baces Brahim;

Lexo vetem pak ketu , besoj se tė mjafton sa pėr fillim.

http://www.albkristian.com/apologjia/artikull_libri_zbuleses.htm

Zabeli i bacės Brahim
10-12-05, 18:31
Zabeli i baces Brahim;

Lexo vetem pak ketu , besoj se tė mjafton sa pėr fillim.

http://www.albkristian.com/apologjia/artikull_libri_zbuleses.htm

I nderuari psikologu,

Lexova dhe dhe cka??

as aty s'ka as nje argument shkencor qe verteton 'lashetsine,vjetersine' e bibles, por vetem statistika te sondazheve te publikut amerikan (?) dhe predikime fetare,as nje pike argumenti shkencor?!!!

Babgjyshi im, me pat spjeguar baca Brahim se kishte 'parashikuar' se do te vjen nje kohe qe njerezit do ti shofim ne kuti ?(tv???), dhe tani cka te them? Se perpara shpikjes te Tv,internetit ka imagjinuar ardhmerine?
Babegjyshi nuk i ka kaluar kure kufite e Zabelit te vet!!!
Babegjyshi im, me logjiken tende duhet te shpallet i shenjte,hyjnor!!!

I nderuar psikologu , argumente!!

Psikologu
10-12-05, 19:04
I nderuari Zabel;

Sė pari duhet tė lexoni mirė dhe gjatė cdo studim fetar dhe letrar, historik , arkeologjik dhe teologjik, pastaj tė kuptoni dallimin dhe rendesin e cdo studimi mirė emirė.

Ja edhe nje material tė huazuar pėr ju;

http://www.albkristian.com/apologjia/artikull_fakte_unike.htm

Zabeli i bacės Brahim
10-12-05, 22:36
I nderuari Zabel;

Sė pari duhet tė lexoni mirė dhe gjatė cdo studim fetar dhe letrar, historik , arkeologjik dhe teologjik, pastaj tė kuptoni dallimin dhe rendesin e cdo studimi mirė emirė.

Ja edhe nje material tė huazuar pėr ju;

http://www.albkristian.com/apologjia/artikull_fakte_unike.htm

Pershendetje psikologu,

Kujtoj se te thash se e lexova dhe aty s'gjeta as nje argument !

Nese ti i ke 'hetuar' postoj , dhe na njofto me argumentet!

Angellusha
14-12-05, 00:10
Ndryshuar

Bond

UserX
24-01-06, 02:08
Psikolog ne ate linkun qe ke postu edhe une hyra dhe po sa fillova ta lexoj menjeher mu be e qart se me te vertet bibla nuk eshte fjal e Zotit ashtu qysh thuani ju per arsye se aty vet thuani se bibla eshte shkruar nga me shume se 40 autor ?!!! Si mundet te jet Fjal e Zotit ku autor i saj(bibles) jane me shume se 40 autor?

Ja ckemi ne ate webfaqe

Bibla ėshtė i vetmi libėr qė...

1. U shkruajt nė njė periudhė prej 1500 vjetėsh.


2. U shkruajt nga mė shumė se 40 autorė nga nga shumė fusha tė jetės. Ata ishin mbretėr, gjeneral ushtire, fshatarė, filozofė, peshkatar, taksa mbledhės, poetė, muzikantė, pushtetar, dijetarė, barinj, etj. si pėr shembull:

Moisiu - pushtetar dhe gjyqtar, i edukuar nė universitetet e Egjyptit;
Davidi - mbret, poet, muzikant, ēoban, dhe luftėtar;
Amosi - bari;
Jozueu - gjeneral ushtrie;
Nehemia - mbajtės kupe pėr njė mbret pagan;
Danieli - kryeministėr;
Solomoni - mbret dhe filozof;
Luka - mjek dhe historian;
Pjetri - peshkatar;
Mateu - taksa mbledhės;
Pali - rabin (mėsues ligji); dhe
Marku - sekretari i Pjetrit.

Psikolog na sqaro dicka ne lidhje me kete..

UserX
24-01-06, 02:11
Ndoshta dola nga tema qe eshte por,pasi qe edhe linku ishte i postuar ketu,edhe une bera pyetjen perarsye se ai linku kete na jep te kuptojna apo jo?

Psikologu
24-01-06, 21:17
Ndoshta dola nga tema qe eshte por,pasi qe edhe linku ishte i postuar ketu,edhe une bera pyetjen perarsye se ai linku kete na jep te kuptojna apo jo?

Kemi ditė zije more shoq, kemi dhimbje e lot , skemi kohė Bible e Kurani , ai qe e ndin veten shqiptar nuk mirrt me keto tash.
Me te vertet ke dal prej teme.

Lavdi vepres dhe jetes tė tė madhit tė kombit dr:Ibrahim Rugova

de01
26-01-06, 13:05
pash temen dhe mu duk mjaft interesante dhe doja ta falenderoja autorin
e kesaj teme.
bibla eshte liber i zotit por nuk eshte i pari se i ka zbritur jezusit dhe se jezusi dihet kur ka jetuar por ne coft se mund te cuhen te gjith librat ce jane shpallur nga zoti bibla ateher eshte e sakt se eshte e para dhe ne coft se te gjith romanet jane me nje emer ate her pse mos te themi se gjenerali i ushris se vdekur eshte romani i par ne bote pergezime Kadare
doja te thoja mendimin tim per sa i perket librit te par fetar ne bot
Mendoj se bibla eshte liber mjaft i lashte dhe se ka vlerat e saja qe nuk ja mohon kush por dua te di se nese ky liber eshte i sakt pse nuk eshte vetem nje dhe jan disa bibla te shkruar nga njerez te ndryshem dhe se kan shum ndryshyme mes njeri tjetrit dua sqarime se pse bibla flet per zotin dhe i ven atij shpifje se ka femije
1 ne coft se zoti ka femije ateher pse mos te vij dhe ta shohim ne
2 ne coft se zoti ka femije ai cenka cenje e pa persosur dhe jo apsolut
3 ne cof se zoti ka femije ate here dhe adami cenka bir i tij dhe eva bije e tij
4 ne coft se zoti ka femije ateher pse nuk pohohet se ai paska nevoj per seks
5 ne coft se zoti ka femije ate here ju rrezokonka posti i tij
6 ne coft se zoti ka femije kush eshte trashgimtari i tij
7 ne coft se zoti ka femije ai ka bere mekat se nuk ka lidhur kuror me marian
8 ne coft se zoti ka femije ai cenka zullumqar
9 ne coft se zoti ka femije ai doka te pendohet per mekatin e tij
10 ne coft se zoti ka femije ai nuk cenka zot por zullumcar
dhe se fundi zoti per ju cenka ...
scarim shkrimi i par eshte i cunguar per arsyje shpejtesie

de01
03-02-06, 10:34
o krishter te ndruar dua pergjigj'je per kete qe kam shkruar se po tu thoshe muslimaneve keto pytje besoj se do kishin tentuar per pergjigj'je

Zabeli i bacės Brahim
11-02-06, 00:46
o krishter te ndruar dua pergjigj'je per kete qe kam shkruar se po tu thoshe muslimaneve keto pytje besoj se do kishin tentuar per pergjigj'je
[b]
Kot e ke de01, " s'kanė kohė, kanė ditė zie " :lol: :lol: :lol:[b]

[b] Kuran : "Dhe thuaj: "Erdhi e vėrteta e u zhduk e kota". Vėrtet, e kota gjithnjė ka qenė e zhdukur." [b]

GURI SYLAJ
12-02-06, 20:19
Deshira per te dite dhe me dituri me e mund tjetrin eshte dicka qe njeriu ,per cdo dite ,vrapon mbas saje.Por gjithmone duke harru se e tera kjo eshte e manget dhe shume , shume e vogel ne krahasim me ate qe ne nuk e dijm.
Njeriu harron se , perderisa nje papagall arrin me i msu disa fjale te gjuhes njerezore, dhe me i kry disa "urdhera "qe i merr nga i zoti , njeriu kurr nuk ka arrijte te mesoj as edhe nje fjale te gjuhes se papagallit.
Sistemi i navigacionit (orjentimit ) te nje zogu ne xhungel eshte shume me i perkryer se cdo sistem qe sot e njeh dhe e perdor njeriu.
Dhe ne vend qe te jemi te vetedijshem per dijen tone te pakt(e ndoshta edhe kjo qe dijm eshte e gabuar) , ne mburremi me mosdijen tone ,e harrojm se ndoshta papagallet edhe tallen me ne!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Dhe per t'i vu kapuq kesaj injorance, une po i pys te gjithe besimtaret ,a kishte ADEMI (ADAMI) kerthize???????????????????????????

Murgesha
12-02-06, 20:27
Dhe per t'i vu kapuq kesaj injorance, une po i pys te gjithe besimtaret ,a kishte ADEMI (ADAMI) kerthize???????????????????????????


Do tė kėshilloja qė t`a hapėsh temė mė vete kėtė i nderuari Guri.

musl|m
04-04-06, 15:38
Un po ju them nje gje dhe ju beni hulumtime me vite dhe do te vini ne ket perfundim:

Kater librat e Zotit jane:

TEVRAT - i zbriti Musas a.s
ZEBURI - i zbriti Davudit a.s
INGJILLI - i zbriti Isaut a.s
KUR`ANI - i zbriti Muhammedit a.s

Psikologu
14-05-06, 16:21
Un po ju them nje gje dhe ju beni hulumtime me vite dhe do te vini ne ket perfundim:

Kater librat e Zotit jane:

TEVRAT - i zbriti Musas a.s
ZEBURI - i zbriti Davudit a.s
INGJILLI - i zbriti Isaut a.s
KUR`ANI - i zbriti Muhammedit a.s


Moisiu -Musa
Davidi _Davudi
Jezusi_Isa
Muhamedi_Ahmeti

Pse ore spo jau leni emrat ashtu siq i kan dhe ashtu si i ka thirrur Zoti ne fillim.

GURI SYLAJ
23-06-06, 09:47
......... Njeri lidhe per kryqi
tjetri lidhe per hane,
kur shahen ne mes veti-
shahen ne gjuhe te nje nane...................

GURI SYLAJ
24-06-06, 07:12
Edhe Kryqi e edhe Hena jan simbole me te vjetra (shume me te vjetra )se besimi i krishter dhe ai islam por megjitheate qe te dyat ,ne nje fare forme lidhen me besimet ne fjale..........

Pause_Print_Scroll
01-07-06, 14:17
Pershendetje...

I nderuari anetarė Psikolgu tė kam treguar edhe mė herėt nė disa postime se kam njė konsiderat ndaj teje, mirėpo dita ditės po mė habit me ato stragjitė e tua tė ikjes nga tema, sa qė them, ku e ka interesin ky person me keto ide.

I nderuari anetarė atė ēka kam thėnė une dhe pasfolėsi me nick name musl|m janė shumė tė qarta dhe tė pėrputhshme, se qėllimi i krijimit djallit ka qenė qė tė vihet nė pah se kush po e pason rrugėn e tij tė humbur.

E mos ik nga tema nė temė, se kinse tani vetėm ēėshtja e djallit [alejhi le'anetAllah] po tė interesojke.

Po pate dėshirė futemi nė ndonjė debat siē tė tregova me herėt, ****Bibla a ėshtė fjalė E Zotit apo e 40 autorėve.????***** Po pate dėshirė hape ti temėn???? dhe tė ofrojė argumente...

Pershendetje....

Nga Asketi SmArTs_WAY
Ebu Dawud AbdulMuhsin ibn Jahja el Albani el Darekutni
Maqedoni, 01.07.2006

Psikologu
01-07-06, 16:55
Pershendetje...

I nderuari anetarė Psikolgu tė kam treguar edhe mė herėt nė disa postime se kam njė konsiderat ndaj teje, mirėpo dita ditės po mė habit me ato stragjitė e tua tė ikjes nga tema, sa qė them, ku e ka interesin ky person me keto ide.

I nderuari anetarė atė ēka kam thėnė une dhe pasfolėsi me nick name musl|m janė shumė tė qarta dhe tė pėrputhshme, se qėllimi i krijimit djallit ka qenė qė tė vihet nė pah se kush po e pason rrugėn e tij tė humbur.

E mos ik nga tema nė temė, se kinse tani vetėm ēėshtja e djallit [alejhi le'anetAllah] po tė interesojke.

Po pate dėshirė futemi nė ndonjė debat siē tė tregova me herėt, ****Bibla a ėshtė fjalė E Zotit apo e 40 autorėve.????***** Po pate dėshirė hape ti temėn???? dhe tė ofrojė argumente...

Pershendetje....

Nga Asketi SmArTs_WAY
Ebu Dawud AbdulMuhsin ibn Jahja el Albani el Darekutni
Maqedoni, 01.07.2006

Mesa duket , ju vetė filluat i nderuarė tė merreni nė keto shkrime rrethė Islamit , edhe pse une deri me sot , nuk kam shkruarė ne rubriken pėr Mesime nga Kurani asgjė kunder besimit tė juaj , sepse aty quhet mesime nga Kurani e ketu mesime nga Bibla.
Per temen e hapur se " A ėshtė Bibla Libri i parė fetarė " e dini fare mirė se sa vite ėshtė para Kuranit , pamvarsishtė se kush e ka shkruarė dhe si e ka shkruarė, sepse tė dyjat libra si Kuran e Bibel i ka shkruarė dora e njeriut dhe askush me teper.
Ndersa , ato qe thua se : -Cka thua ti dhe muslim janė tė qarta - , une mendoj se sikur tė ishin tė qarta dhe faktike , nuk besoj qe do Øt shkruante dikush , por do tė pajtohet me shkrimet e juaja dhe faktet e sjellura, sidomos ato tė cilat nuk janė tė vertetuara as me anen shkencore dhe as me atė Astrologjike dhe me asgjė hiq.
LLogarit sikur tė ishin shkrimet e juaja tė sakta , sidomos pėr ndarjen e henes , a thua nuk do tė shkruante askush , e pse sdo tė shkruante, a thua edhe Galileo , Kepler e shumė tė tjerė nuk diten tė e cekin ketė , ose pasken harruarė.
Mos i merrė keto shkrime si dicka personale, sepse ky eshte debat , por tė jemi kompetentė qe tė e flasim te verteten pa anime , edhe nese ju , ai e ajo jeni besimtarė dhe nuk lejon besimi fetarė tė e gjeni tė verteten dhe bazen shkencore por mbetet vetem studim ne kuadrin fetarė.

Pause_Print_Scroll
01-07-06, 23:08
Pershendetje...

I nderuari anetarė Psikolgu une ne asnje teme nuk kam filluar tė shkruaj i pari, biles ke mundėsi tė shikosh anėsh se vetėm ca postime kam, dhe jam anėtarė i ri.

Mirėpo ajo ēka thua ti ėshtė kundėr demokracisė, sepse tė shprehim mendimin, i cili prej neve po bazohet dhe argumentohet me transmetime, ėshtė liri e tė shprehurit (nė kurnizat njerėzore- shkencore). Neve nuk po ia fusim kot kėtė ēka e kemi thėnė mirėpo e dim se edhe idhujtarėt e hershėm kanė shkruajtur pėr kėtė ēėshtje se ėshtė ndarė Hana, mirėpo pse nuk e kanė pranuar ėshtė tjetėr punė. Kur idhujtarėt tė cilėve nuk iu konvenon kjo, e kanė thėnė e pse mos ta themi ne kur ajo ngjarje ėshtė bėrė nga mėsuesi ynė. Biles idhujtarėt tė cilėt e kanė transmetuar kėtė janė tallur duke thėnė se ai ka bėrė magji apo duke i llogaritur si tė ēmendur ata qė kanė qenė prezent se iu ka dukur.

Ndėrsa sa i pėrket asaj qė thuani, se tema ėshtė: "A ĖSHTĖ BIBLA LIBRI I PARĖ FETARĖ", kthehuni dhe shikoni se kush ka dal prej teme unė apo dikush tjetėr. Dhe dije se unė nuk mbajė asnjė pėrgjegjėsi pėr askend vetėm pėr vete. E vėrtetė ėshtė se Bibla ėshtė shkruar para Kuranit, mirėpo edhe unė po tė them ty se tema ėshtė "A ĖSHTĖ BIBLA LIBRI I PARĖ FETARĖ", e tema nuk ėshtė "A ĖSHTĖ BIBLA PARA KURANIT". E ndoshta ti i nderuar e ke fjalėn pėr atė Biblėn (Inxhilin) tė cilėn Zoti ia dėrgoi Isaut [paqa e Allahut qofshtė mbi tė] apo e ke fjalėn pėr kėto versionet qė dalin si shpesh.

Ndėrsa sa i pėrket asaj qė e thatė ju se Kurani dhe Bibla ėshtė shkruar nga dora njeriut, tek Kurani e keni shumė gabim. Mirėpo unė nuk do tė tė pėrgjigjem ty, mirėpo do ti tregoj fjalėt e Biologut mė eminent kėto kohėt e fundit (Dr. Kith Mur) tė tė pėrgjigjet me fjalėt e tij: "Kurani ėshtė fjalė e Zotit, e jo e njeriut, sepse kėto fakte shkencore qė unė i zbulove tani me kėtė teknik nuk ka pasur mundėsi t'i zbulon njė njeri qė jetoi para 1400 vjetėve".

Mbeteni i pėrshėndeturi nga kolegu juaj anėtar
SmArTs_WAY, Ebu Dawud AbdulMuhsin ibn Jahja el Albani el Darekutni Maqedoni, 02.07.2006

Psikologu
04-07-06, 09:51
Pershendetje....

heheheh (te qeshi pak ne fillim).

I nderuari Psikolog unė ndoshta kam njohuri tė pakta, mirėpo tė mjaftueshme pėr tė kuptuar se ti je njė person qė ik prej teme nė temė.

Pse gėnjen???????? Po kthehu dhe lexo se ēka kam thėnė: mirėpo e dim se edhe idhujtarėt e hershėm kanė shkruajtur pėr kėtė ēėshtje se ėshtė ndarė Hana, mirėpo pse nuk e kanė pranuar ėshtė tjetėr punė. Kur idhujtarėt tė cilėve nuk iu konvenon kjo, e kanė thėnė e pse mos ta themi ne kur ajo ngjarje ėshtė bėrė nga mėsuesi ynė. Biles idhujtarėt tė cilėt e kanė transmetuar kėtė janė tallur duke thėnė se ai ka bėrė magji apo duke i llogaritur si tė ēmendur ata qė kanė qenė prezent se iu ka dukur. D.m.th po bėhet fjalė pėr idhujtarėt nė kohėn e Profetit a.s apo pas tij (shume qarte eshte,). E jo si thua ti para Islamit. E mos me ik prej teme me ato pallavra te ashurave, sepse ashurat nuk i festojne muslimanet, mirepo i festojne shijat. E ne muslimanet nuk jemi shija. (e kuptove!?!?!?!)

Kush tė tha ty se Kurani ėshtė shkruar nė kohėn e Profetit... Po nuk ėshtė tema aty.... pse del prej teme????!?!?!?!... mirėpo ti nuk e ke tė qartė se ata persona tė cilėt e ruajtėn Kuranin nė mendjet e tyre nuk janė sikur ti qė harron pėr qfarė teme jemi duke FOLUR.

Unė nuk e di se kush ka kcyer kaq shumė prej temave, dhe kėshilloj vetvetėn dhe tė tjetėr qė nėse dėshirojmė tė hapim ndonjė diskutim, hapeni temėn nė veti.

Pėrshendetje nga Asketi SmArTs_WAY
Ebu Dawud AbdulMuhsin ibn Jahja el Albani el Darekutni
Pause_Print_Scroll
Maqedoni, 02.07.2006

Psikologu , nuk tė ik prej teme nė temė , jeni ju ata qė i dhatė kahje kesaj teme ne drejtimin Muhamedan , dhe cka spjeguatė asgja, vetem e vetem pėrralla dhe asgja tjeter.
Pėrndryshe , ketu eshte dashur tė debatohet se : A ėshtė Bibla libri i parė fetarė , dhe ketė e din ti mirė por edhe islamistet si ti , se Bibla ėshtė libri i parė fetarė , e pse disa injorantė islamistė , pas vdekjes se Muhamedit , me plotė urrejtje shkruajnė dhe kopjojnė nga Bibla , ajo ėshtė dicka qesharake e cila edhe do tė mbetet edhe qesharake por edhe vulgare dhe luftė nxitese , si arsye e asaj qe Muhamedi si lakmues i femrave dhe epsheve seksuale , u helmua nga roberesha dhe nga kjo pasuan mallkimet ngaj pabesimtarve , dhe shkaku i ketij mallkimi edhe sot bota e vendeve islame e ka njė pamundesi qė tė jetė pjesė e paqes , fjales sė lirė , liriØsė sė gruasė etj etj .
Si pasojė e kesaj " kulture " ose " diturie " mbilen edhe sot aty ketu gabelhanet arabe ne trojet tona.
Cka kerkon ti e ai ose shumė tjerė.
Sė pari , duhet tė mirresh me kerkomin e identietit tednė kombetarė, tė jesh me shumė i aktivizuarė ne boten e civilizimit e jo ketu , ne net tė shkruash se je e kush je , sepse ne shtepi , se besoj qe ti praktikon kush keto gjera.
Kjo nuk eshte dalje nga teme aspak , por vetem pergjegjje pėr ty dhe pėr atä si ti e asgjė me shumė.
Ti fare mirė e shkruan , por jo edhe ti , se ;
Kush tha qe Kurani i shkrua ne kohen e MUhamedit !!!!!!!!!
Mirė eke , sepse as ne kohen e tij , por vetem 100 vjet pas vdekjes sė tij , pra njė perpilim letrar i perzier me filozofi tė kopjuarė Biblike , citime tė ndryshme letrare dhe bpoetike , gjė e cila deshmon se ;
Asgjė qė pėrputhet me njė ndodhi dhe brealitet , nuk ka tė beje ketu ne KUran , gjė tė cilen ti , pėr njė akt qesharak shkruan se Shija nuk qenkan musliman e kush na qenkan ata ??!!
Ndoshta qe shija , ua nxjerr nė shesh tė gjitha veprat e kalifeve faqezi tė cilet nuk kishin qellim tė spjegimit tė islamit por tė uzurpimit tė botes dhe enderronin tė vinin edhe deri ne Romė , por nuk ia arriten .
A thua se perse e benė ketė duke e spjeguarė islamin me shpatė ne dorė apo cka ??
Por , nese don , tė i lemė anesh keto shkrime pėr Islamin dhe pėrrallat e Aladinit dh


ti kthehemi ftemes se :

A eshte Bibla libri i parė fetarė.


Po ėshtė dhe do tė jetė , edhe pse shumė jan mesuarė nga Bibla , ajo akoma mbetet liber fetar me plotė sqarimefilozofike , astrologjike , shkencore etj etj.

************************************************** *************

Tė gjitha shkrimet qė ishin jasht teme u ndanė nga kjo temė, dhe tema e re me shkrime jasht teme u mbyll.

Vetėm kjo pjesė e tekstit me shkronja tė zmadhuara ka tė bėj me temėn.

Shkrimet jasht teme do tė fshihen.Bond


Tema titullohet;

A ėshtė Bibla libri i parė fetarė.

Hakikat
26-08-06, 22:14
Ungjilli i parė prej Jezusit a.s. ėshtė Ungjilli i Markut, nė kėtė Ungjill se Mesihu a.s. ,,Tij je Mesihu‘‘ (8/29) shkruan, qė nė Ungjillin e L’ukės ,,Tij je Mesihu i Zotit‘‘ (9/20), the nė Ungjillin e Mateut ,,Tij je Mesihu, Biri i Zotit‘‘ (16/16)
Shum e shum gjėra citate kann marrur prej Markut, Mateu the L’uka.
Dhe ke letratė e Palit ka shkresa nė Trinibesim. Ata qė nė ditėn e sotshme nė Ungjilin nė Trinibesim rrjedhė nga Baba i ideoritė, qė e kanė ngritur nė shkallėn e Zotit rrjedhin nga mendimet (letrat) tė Palit.
Sotė nė Ungjillin po thuj se mė shumė se gjysma e librit tė shejntė ėshtė e pėrbarė prej letrave tė Jahudive tė shkruar nga PALI.
,,Nė periudhėn e Jahudive, Pali ishte njė HKAHKAAM (prift Jahudi) nė Romė, andaj dhe, para se tė pranonte besimin e fesė Krishtere, ndaj njė numri shum tė madhė tė Krishterve kishte bėrė masakėrs, shtypje dhe tirani mbi ta. Mirpo pasi qė ishte bėrė Krishter, rregullishtė i kishės shkruante letra dhe ato letrat e shkruara tė Kishės ia bashkangjitėn Ungjillit qė tjetė njė pjesė e Ungjillit- pjesė e 27 e sojė, e cila pothujse gjysma e Ungjillit ėshtė ku ato letra tė tia, ka futur ka bėrė njė shpifje dhe gėnjeshtėr n’fundamentin kryesor t’besimit Krishter- ka thėn se Jezusi ėshtė i biri i Zotit dhe Kryqi i tij. Kjo shpifje dhe gėnjeshtėr ėshtė nga Pali i cili i vuri gurė themelin e parė tė devijimit fesė Krishter.‘‘ Kėt vealitet dhe vėrtetėsi na e zbulon Revista Amerikane: ( US NEWS AND WORLD REPORT, 20 Pril-1992 nė faqen 70)
Njė nga Priftrit me titull tė lartė sipas deklaratės sė tij thotė se: ,,Mendimet e djallėzuara tė Palit nė letrat e shkruara tė tij, tė cilat linonin nga urrejtja dhe gjellozia e tij e djallėzuar i cili bėnte dhe pasonte tė tjerėt qė t’bėnin spionllėqe pėr Spionazhė.‘‘ Mjerėsishtė qė njė numėr shum i madh i kėtyre letrave janė pėrplotė me dekadencė janė tė mbushura.
,,PALI, e emri i tij i vėrtetė quhetė –SAUL, njė Jahudi nga Tarsusi. Dhe ėshtė i pari i cili tha sipas paralajmėrit tė tij TRE. Dhe kėshtu kėt deklaratė tė shpifur e t’ė gėnjeshtruar e publikoi, ky publikim para se tė merr shtrijren dhe pėrhapjenė nė masa tė gjėra tė pojpujve krishter, sė pari kėrkoi qė kjo dokrinė, edhe nė literatarėn e Jevrejve KABBALA n’KUDS veē e kishte vendosur. (The Concised Atlas of the Bible.Faqe124)
,,Edhe Kisha e Anadollit veē filloi pastaj kėt doktrin pėr me e predikuar dhe me e pėrhapur n’mesin e besimtarve tė vet, se Jezusi a.s. ėshtė i Biri i Atij tė shenjėt. Por kėtė doktrinė ishte nė krye diskutimit letrat-shkrimit tė PALIT.‘‘ (The Concised Atlas of the Bible. Faqe 70)

Hakikat
26-08-06, 22:15
Nė Ungjillin e Gjonit nė kapitullin (6/14) ku thotė: ,,Ky ėshtė pėrnjėmend Profet qė duhet tė vij nė botė.‘‘ Nė Ungjillin e Mateut (15/24) ku thotė: ,, Unė jam vetėm i Dėrguar ke deletė e shpisė sė Israilit.‘‘ Nė Ungjillin e Lukės (7/16) ku thotė: ,,Profeti i madh u duk ndėr ne.‘‘ Kurse prapė nė Ungjillin e Mateut (13/57) ku thotė: ,,Profetit nuk i jepet nderim vetėm nė vendlindjen e vet e nė shtėpin e vet.‘‘
Qė tė gjith kėto fakte dhe argumente tė sipėt pėrmenduar po nga vet Ungjilli i juaj shumė qartė dėshmojnė se ka qenė Profet dhe Dėrguar i Zotit. Kurse nga ana tjetėr nė po tė njejtin Ungjill, dėshmon qartė devijimi i Ungjillit kur thotė Jezusi ėshtė ,,i biri i Zotit‘‘ siē bie fjala nė Ungjillatė e Lukės: 9/35, Mateut: 3/17, Markut: 1/11, Gjonit: 1/18), u sjellėm fakte the argument mjaftė tė qarta nga libri i shenjėt i juaj tė cilat dėshmojnė shum qartė devijimin e mėdha nė Unjill. A ka kundėrshtime mė tė mėdha e mė tė qarta se sa kė to citate. Si mund tė jenė kundėrshtime dhe kundėrthėnije nė libėr tė shenjėt, nė libėr tė Zotit.

SoKoLi-i-Maleve
27-08-06, 04:55
A ėshtė Bibla libri i parė fetarė? ishte pytja
Bibla asht libri i par fetar nder besimet( fete) monoteiste( besimi ne Nji Zot)asht shkrua nga 1850 vjet para Krishtit dhe deri me 67 vj AD(mbas lindjes se Krishtit)