PDA

View Full Version : MUZIKA SHQIPTARE DHE BASTARDIMET MUZIKORE


doGzona
06-11-05, 02:55
Pershendetje te gjithe.

Muzika e vjeter shqiptare eshte trasheguar brez pas brezi ne mesin tone kombetar si ajo , folklorike , popullore , argetuese ,serenada etj .
A mundemi te themi se ne mesin tone kombetar ne ditet tona kemi bastardime te teperta dhe te shumta te muzikes sone te pasur?

Mire se vini ne debat.

doGzona

Kalt
11-11-05, 17:00
DoGzona,

Me pelqen kjo teme dhe eshte shume aktuale per dike qe mendon mire per kulturen kombetare.
Muzika shqiptare viteve te fundit eshte nje shfaqje e shperfytyruar e asaj qe trashegohet brez pas brezi.
Nuk ma kishte marre mendja kurre se do te arrihej ne kohe te tilla, kur cdokush mund te dale ne skene dhe cdokush mund te paraqitet ne tregun muzikor.
Mirepo shqetesimi me i madh eshte te fakti se a ka kulture minimale muzikore degjuesi shqiptar?
Per hir te se vertetes duhet pranuar se vetem nje pjese e vogel e jona, ka kulturen minimale muzikore, ndersa nje shumice as e ka idene.
Kjo tregon se shkolla shqiptare e ka ne program lenden e muzikes, por qe per fat te keq ajo nenvleftesohet mizorisht e ma merr mendja se ka zona te tera ku ajo as qe merret ne konsiderate.
Ajo qe eshte per te ardhur me keq, eshte nje pjese shume e madhe e rinise shqiptare qe rritet e shkollohet ne perendim (ketu nuk po e ze ne goje brezin me te vjeter), qe ngihet duke degju ore te tera muzike arabo-maxhupo-sllavo-turko-dreqi i biri.
Pra nje shumice e shqiptareve (degjues dhe kengetare) kane shije mjaft te ulta muzikore, per te mos thene bastarde.
Ky bastardim ka nga nje ane nivelin e ulet te degjuesit dhe nga ana tjeter ka po ashtu oferten teper te shemtuar te tregut muzikor.
Shume pak vlera afrohen sot nga prodhuesit shqiptare te muzikes, per te mos thene se numerohen me gishta profesionistet e vertete.
Pa permend ketu tekstet e kengeve, qe jane nje bastardim i gjuhes shqipe. Tekste qe nuk mbahen mend as nga ai qe i ka shkruar e lere me nga degjuesi.
Do te deshiroja qe te behej nje debat i gjalle ne kete teme se ja vlen.

Platone
28-07-06, 00:55
Pershendetje
Mendoj se me kete muzike qe kemi tani do te humbas fare muzika shqiptare dhe pse nuk mendoj se kemi patur ndonjehere
Se te gjitha llojet e muzikave qe kemi deri tani na dalin me prejardhje pjesa me e madhe e kengeve popullore jane dhe ne greqisht ose ne i kemi vjedhur nga ata ose ata nga ne
Kenga me origjinale shqiptare eshte Kenga Labe dhe ajo me Lahut dhe me cifteli
Pastaj po te flasim per festivalet ne vite them se nuk ka mbetur asnje kenge per t'u mbajt mend, dhe tani jemi ne kete kohe qe nuk dim cfare pelqejme dhe e kemi muziken vetem si zhurem per veshet. Mendoj se kultura muzikale ne shqiperi ka marre fund dhe as qe ka shanse per tu rregulluar se tani jo me qe kengetaret bejne muzik kot duke qene dhe kengetare te tille por ka dhe nje stacion televiziv muzikor qe po i ben dhe me shume famoz. Eshte stacioni i injorances shqiptare BBF televizion qe mjafton te paguash dhe te ben me famoz se Michael Jackson dhe pse mund te jesh nje qe as ke lidhje fare me muziken dhe me e bukura eshte se eshte stacioni me i pare ne shqiperi sa e kan quajtur Era e muzikes Shqiptarekeshtu qe mund te them me plot bindje se muzika cilesore shqiptare ka humbur me kohe