PDA

View Full Version : pse ne kosove u thoni shpendeve shpeze c`far fjale eshte kjo


figura
07-11-05, 16:30
pse ne kosove shtremberohet fjalet shqipe si per shembull shpendeve u thuhet shpeze nga vjen kjo fjale mos me keqkupetoni u pershendes

Ardani
07-11-05, 21:33
Nuk eshte shtreberim fjala shpeze por eshte e barasvlefshme me fjalen shpende

napoleoni
08-11-05, 00:25
Tė nderuar,

ne grupin e shpezėve hyn pula ndėrsa ne grupin e shpendėve, pėllumbi......

figura
08-11-05, 17:13
Nuk eshte shtreberim fjala shpeze por eshte e barasvlefshme me fjalen shpendei nderuar ne asnje fjalor SHQIP nuk u thuet shpendeve shpeze une nuk e di se ku e keni gjetur kete fjale te pershendes mos u deshpero se shpendet jone shpende e jo shpez

figura
08-11-05, 17:16
ndryshuar Naki

Dilaver
08-11-05, 17:45
I nderuar figura, nė fjalorin e Shqipes sė sotme faqe 1275 mund te gjeni;

SHPÉZ/Ė, ~A f. sh. ~Ė, ~ĖT. Shpend.

Arb
08-11-05, 22:24
pse ne kosove shtremberohet fjalet shqipe si per shembull shpendeve u thuhet shpeze nga vjen kjo fjale mos me keqkupetoni u pershendes

Ne fjalor te Gjuhes e kemi kete fjale. Nese don me e hek po e hekim... A hic s'po te pelqen a?

Krokodilli
09-11-05, 07:26
pse ne kosove shtremberohet fjalet shqipe si per shembull shpendeve u thuhet shpeze nga vjen kjo fjale mos me keqkupetoni u pershendes

pse ne shqiperi thuhet shkerdhat? :lol: :lol: , apo intjetra (ne vend te mbrapa) fjale Italiane

blero
02-12-05, 01:03
pershendetje
me vjen shum rend kur i degjoj shqipetaret e r.Kosoves kur flasin e me shum kur shkruajn
shpersh shkronjen I e zavendesojn me E
e kur shkruajn ne vend cka ata shkruajn q
nese kam gabuar dicka me permirsoni ju lutem
pershendetje

Leora
20-03-06, 18:31
pershendetje
me vjen shum rend kur i degjoj shqipetaret e r.Kosoves kur flasin e me shum kur shkruajn
shpersh shkronjen I e zavendesojn me E
e kur shkruajn ne vend cka ata shkruajn q
nese kam gabuar dicka me permirsoni ju lutem
pershendetje


Pershendetje,

Mendoj se edhe ju e keni shkruar gabim se cka nuk shkruhet me C si CIA, por shkruhet me Ē - si ēka. Pra ne shqiptarėt e R. Kosovės e shkruajmė si qka, pėr arsye se nė shumė tastatura mungon kjo shkronjė dhe mė lehtė kuptohet nėse ėshtė me Q sesa me C.

prishtinasi
20-03-06, 18:49
Pershendetje,

Mendoj se edhe ju e keni shkruar gabim se cka nuk shkruhet me C si CIA, por shkruhet me Ē - si ēka. Pra ne shqiptarėt e R. Kosovės e shkruajmė si qka, pėr arsye se nė shumė tastatura mungon kjo shkronjė dhe mė lehtė kuptohet nėse ėshtė me Q sesa me C.

ēia==s'besoj qe dikush e shkrun keshtu, po ka lloj lloj krijese

yllbardh
03-06-07, 06:03
pse ne kosove shtremberohet fjalet shqipe si per shembull shpendeve u thuhet shpeze nga vjen kjo fjale mos me keqkupetoni u pershendes

I nderuar ju me sa duket nuk keni njohuri tė gjuhės Shqipe, sepse me sa dihet nė gjuhėn shqipe ka dy dialekte: Gegė dhe Tosk. Nė Kosovė flitet dialekti gegė dhe pėr kėtė shkak edhe i quajm shpendėt-shpezė.

Pėrshėndetje

Arkza
03-06-07, 14:16
i nderuar ne asnje fjalor SHQIP nuk u thuet shpendeve shpeze une nuk e di se ku e keni gjetur kete fjale te pershendes mos u deshpero se shpendet jone shpende e jo shpezQika e mir apo Djali i mir po di se qka je me gjini dhe nga je me Origjine !!!!?
Ndoshta je nga made in Allbania ! te Pershendes pak me vones !
desha te shtoj me kete se qdo vend si ne Kosove dhe ne Shqipri kan shume dallime mes veti ! mua me ka Befasuar shume atje se Dredhzave po ju thojshin Lule-Shtrydhze !!!!!!!!!!! qudi e madhe apo ajo !!!? Lulat nuk shtrydhen po vet Dredhezen e tash te Gjykojme ne per kete a jo jo qdo kush e ka Zakonin e vet dhe keshtu ne po ashtu .
Po e lo me kaq se me kan Befasu shume edhe me do fjalet te tyre e kishin Pshtjelle me Greqisht dhe Italisht !!!!? kjo me ka habit shume sepse Shqipria eshte Shtet i vet-vetit dhe te ket perzirje kjo eshte e pa Kuptim .
Nese dikush na Drejtohet neve e ju pse SLLAVE kete dini te gjithe se PSE !!!!
HAJT ME TE MIRA Ishalla :rolleyes:

Era1
03-06-07, 15:10
I vetmi shpjegim per kete eshte DIALEKTI i cili nuk le vend per abuzime dhe ofendime krahinore.

uliksi31
05-06-07, 00:41
Allahile po kertollave qysh ju thojn ndryshe.:biggrin:

yllbardh
29-06-07, 02:39
Allahile po kertollave qysh ju thojn ndryshe.:biggrin:

po cka janė kėto kėrtolla?

Era1
29-06-07, 11:41
po cka janė kėto kėrtolla?

.................... Patate :smile:

sunshine
29-06-07, 14:26
Pse thuhet Pastiqeri e jo Ėmbėltore?
Pse quhet Lavazh e jo Autolarje?
Pse sa herė kėrkon informata nė telefon thuhet Oto e jo Tetė?
Pse thuhet Xhan e jo i/e dashur?
Pse thuhet ngjyrė e Saritė e jo e verdhė?
Pse thuhet ngjyrė Jeshile e jo e Gjelbėrt?
Pse thuhet Kaskat Blu e jo Helmetat e kaltėrta?
Pse po e shkruani shumica QKA e jo ĒKA (mė mirė cka se qka!)
Pse thuani Osht e jo ėshtė apo eshte?
Ēka ėshtė Bidoni?
Ēka ėshtė Pajdhaqe?
Ku ėshtė dallimi mes Tullacit dhe Qelit?

PSE?- Sepse gjuhėtarėt shqiptarė flejnė dhe nga gjumi i tyre kanė lulėzuar barbarizmat nė gjuhėn tonė! Pastaj, dialektet janė pjesė e gjuhės sė ēdo kombi nė botė, prandaj nuk do e merrja tragjike p.sh. dallimin shpendė-shpezė. Pėr mė tepėr duhet luftuar fjalėt e huaja qė janė, fatkeqėsisht duke u shtuar nė gjuhėn tonė!

Arkza
29-06-07, 14:44
Dhe pse thuhet Lule-shtrydhe e jo Dredheze !!!?
pse Thuhet Mi e jo Moj
pse Thuhet Avash e jo ngadale Etj... etj...........

yllbardh
29-06-07, 17:53
pse Thuhet Avash e jo ngadale Etj... etj...........

Nė kėtė rast kemi tė bėjm me turqizma. Fjala javash=ngadal; jeshil=e pėrhimėt etj....