PDA

View Full Version : Rrespekti ndaj femrės shqiptare nėpėr vite....!!!


Barbaroza
12-11-05, 19:09
Te nderuar bashkedebatues,kete teme parashtroj te diskutojme rreth rrespektit qe ka patur dhe ka femra shqiptare ne shoqerine tone neper vite!Per te mos e zgjatur me shume,shtroj pyetjen:
Sa mendoni se shte rrespektuar dhe rrespektohet femra si qenie qe kerkon fjale dhe praktike rrespekti tek ne shqiptaret prej koherave te mehershme dhe deri me sot?

Flaka_1
12-11-05, 20:04
Te nderuar bashkedebatues,kete teme parashtroj te diskutojme rreth rrespektit qe ka patur dhe ka femra shqiptare ne shoqerine tone neper vite!Per te mos e zgjatur me shume,shtroj pyetjen:
Sa mendoni se shte rrespektuar dhe rrespektohet femra si qenie qe kerkon fjale dhe praktike rrespekti tek ne shqiptaret prej koherave te mehershme dhe deri me sot?


Pershendetje per temen e nderuaura Barbaroza!
Eshte pyetje me vend, sa i perket respektit per femrat shqiptare ne pergjithesi,ndoshta edhe nuk mund te flas, mund te flas per veten dhe brezat ne familjen time,ku gjithmone femra ka pasur respect te veqante.
Kam qene dhe jam e respektuar ne rrethin familjar sa qe nga nje here mendoj se rrespektin qe kam une nuk ka njeri ne kete bote.

Psh ne kohrat e mehershme kam degjuar per gjyshet e stergjyshet, se kane qene puntore me nder dhe te respektuara deri ne ate mundesin qe kan pasur ne ate kohe!
Ne koherat e kaluara mendoj se nje femer puntore , me nder, dhe marifet nuk i ka munguar respecti nese ajo ka qene ne nje familje po ashtu me nder e marifet!
Besoj se ne nje rreth, ambient ku ka munguar ,nderi dhe marifeti natyrisht se ka munguar edhe respecti!
Ma merr mendja se edhe sot ne kete kohe qe jemi tani ndodh nje gje e tille!
Pra ne ato familje ku nuk ka pasur nder aty, ka ndodh qe femres ti mungoj respecti, e kur respecti mungon aty mungojne qe te gjitha me rend!

Flaka

Psikologu
13-11-05, 13:53
Te nderuar bashkedebatues,kete teme parashtroj te diskutojme rreth rrespektit qe ka patur dhe ka femra shqiptare ne shoqerine tone neper vite!Per te mos e zgjatur me shume,shtroj pyetjen:
Sa mendoni se shte rrespektuar dhe rrespektohet femra si qenie qe kerkon fjale dhe praktike rrespekti tek ne shqiptaret prej koherave te mehershme dhe deri me sot?

Pse a ske lexu liber hiq a , a spo lexon as sot a.
Keq valla , ska ma keq, veq tash pak ma lirė.

Barbaroza
13-11-05, 15:15
Te nderuar bashkedebatues,kete teme parashtroj te diskutojme rreth rrespektit qe ka patur dhe ka femra shqiptare ne shoqerine tone neper vite!Per te mos e zgjatur me shume,shtroj pyetjen:
Sa mendoni se shte rrespektuar dhe rrespektohet femra si qenie qe kerkon fjale dhe praktike rrespekti tek ne shqiptaret prej koherave te mehershme dhe deri me sot?

Pse a ske lexu liber hiq a , a spo lexon as sot a.
Keq valla , ska ma keq, veq tash pak ma lirė.

I nderuari Psikologu,kam lexuar libra aq shume sa nuk me biejne ne mend as titujt,e ne lidhje me emancipimin e femres shqiptare desha ta dija mendimin nga diskutuesit sepse jo te gjithe librat e diskutojne kete problem!

Psikologu
13-11-05, 15:22
Barbaroza;
E dij qe keni lexuar libra , por sot per sot mendoj qe emancipimi i femres dhe lirija e saj ėshtė berė therrė ne sy pėr dikend.
Si e quani ju ketė.

Barbaroza
13-11-05, 15:25
Barbaroza;
E dij qe keni lexuar libra , por sot per sot mendoj qe emancipimi i femres dhe lirija e saj ėshtė berė therrė ne sy pėr dikend.
Si e quani ju ketė.

Pikerisht qe edhe une ndaj mendimim me ju,kam parashtruar kete debat!

Psikologu
13-11-05, 15:36
Barbaroza;
E dij qe keni lexuar libra , por sot per sot mendoj qe emancipimi i femres dhe lirija e saj ėshtė berė therrė ne sy pėr dikend.
Si e quani ju ketė.

Pikerisht qe edhe une ndaj mendimim me ju,kam parashtruar kete debat!

Se tash vijn ata qe ju pengon veshja e femrave e ta bejn temen per marak ,se disa aty e shofin moralin.

doGzona
13-11-05, 15:39
Barbaroza;
E dij qe keni lexuar libra , por sot per sot mendoj qe emancipimi i femres dhe lirija e saj ėshtė berė therrė ne sy pėr dikend.
Si e quani ju ketė.

Emancipimi i femres simbas dikuj quhet edhe dryjim , mos me fol , mos me kundershtu e as mos me shpreh mendimin e lire.

Barbaroza
13-11-05, 15:45
Ke te drejte Psikologu.Mund te them nje shembull.Ne kohen e "tranzicionit"demokratik,kohen kur femra shqiptare akoma s'kish filluar te vishej sipas asaj qe pelqente(kuptohet te mos ishte e tepruar sepse cdo gje e tepert edhe nuk eshte e mire),ajo shihej si nje lavire nese kish te veshur nje mini fund apo nje bluze te puthitur per trupi!
Njoh edhe femer te mbuluar,grua te shtyre ne moshe qe...... :roll:

Barbaroza
13-11-05, 15:46
Barbaroza;
E dij qe keni lexuar libra , por sot per sot mendoj qe emancipimi i femres dhe lirija e saj ėshtė berė therrė ne sy pėr dikend.
Si e quani ju ketė.

Emancipimi i femres simbas dikuj quhet edhe dryjim , mos me fol , mos me kundershtu e as mos me shpreh mendimin e lire.

Po,ka shume shembuj te tille!

Psikologu
13-11-05, 16:03
Barbaroza;
E dij qe keni lexuar libra , por sot per sot mendoj qe emancipimi i femres dhe lirija e saj ėshtė berė therrė ne sy pėr dikend.
Si e quani ju ketė.

Emancipimi i femres simbas dikuj quhet edhe dryjim , mos me fol , mos me kundershtu e as mos me shpreh mendimin e lire.

E vertet kjo qė thuani , por spo dij se ku dhe si e perse njerėzit e tillė bejnė vlersimet e tilla dhe se nuk e shof tė arsyeshem njė mendim tė tillė primitiv nga tė tillet.

Murgesha
13-11-05, 16:11
Jo tė gjithė mashkujt kanė rrespekt ndaj femrės, dhe kjo ndodhė gjithkund nė botė Tek ēdo religjion, komb hasim nė nėnqmime ndaj gjinisė femrore.
Nuk pajtohem me paradiskutuesit ku kėtė trajtim mbarė botėror e shofin vetėm tek populli shqiptar.
Nga ana tjetėr jo tė gjitha femrat kanė rrespekt pėr mashkujt.

doGzona
13-11-05, 20:34
Nje femer nuk respektohet vetem me fjale , por me gjeste e me sjellje njerezore, me veper, se fjala eshte vetem fjale , ajo nuk eshte aq e vlefeshme per te perforcuar respektin.Femra shqiptare , pasi po flasim per te me kohen nuk ka qene aq sa duhet e respektuar ne mesin shoqeror , por keto jane edhe ne vendet tjera jo vetem ne mesin tone.

Psikologu
13-11-05, 20:40
Nje femer nuk respektohet vetem me fjale , por me gjeste e me sjellje njerezore, me veper, se fjala eshte vetem fjale , ajo nuk eshte aq e vlefeshme per te perforcuar respektin.Femra shqiptare , pasi po flasim per te me kohen nuk ka qene aq sa duhet e respektuar ne mesin shoqeror , por keto jane edhe ne vendet tjera jo vetem ne mesin tone.

E vertet kjo qė thuani ju , por se dij se cka do tė ndermirrej kėtu pėr tė permiresuar dicka nė ketė drejtim , apo ndoshta faji qendron edhe tek femrat ???

doGzona
13-11-05, 20:44
Psikologu

Me shtypje , dryjime dhe cungime nuk arrihet asgje ne kete bote , por vetem me toleranc dhe me sjellje te mira.Askush nuk eshte pjese e askujt edhe pse jetojne se bashku , se cdo kush e ka vleren e vete personale dhe integritetin personal.

Psikologu
13-11-05, 20:50
Psikologu

Me shtypje , dryjime dhe cungime nuk arrihet asgje ne kete bote , por vetem me toleranc dhe me sjellje te mira.Askush nuk eshte pjese e askujt edhe pse jetojne se bashku , se cdo kush e ka vleren e vete personale dhe integritetin personal.

As une nuk jam pėr shtypje dhe dryjime . larg asaj , por femrat shpesh e kalojnė edhe kufirin paraprak , mendoj se nese kemi tė bejm me meshkuj tė cilet e preferojnė gjestin e shtypjes dhe tė dryjimit e te nenqmimit , kan ndoshta pasoja psiqike , ose vujajn nga sėmundja e xhelozis , por nese kthehemi mė pas nė kohėn qė edhe kjo temė kėrkon njė trajtim tė tillė , mendoj se shumė gjėra kan qėnė tė teperta , e edhe sot , femra ėshtė jo aq sa duhet e integruar ne shoqerinė tonė shqiptare.
A duhet qė akoma femra tė behet e "moraleshme" dhe tė jetė nen urdherin e burrit ose tė jetė e pamvarur.

doGzona
13-11-05, 20:55
Psikologu

Me shtypje , dryjime dhe cungime nuk arrihet asgje ne kete bote , por vetem me toleranc dhe me sjellje te mira.Askush nuk eshte pjese e askujt edhe pse jetojne se bashku , se cdo kush e ka vleren e vete personale dhe integritetin personal.

As une nuk jam pėr shtypje dhe dryjime . larg asaj , por femrat shpesh e kalojnė edhe kufirin paraprak , mendoj se nese kemi tė bejm me meshkuj tė cilet e preferojnė gjestin e shtypjes dhe tė dryjimit e te nenqmimit , kan ndoshta pasoja psiqike , ose vujajn nga sėmundja e xhelozis , por nese kthehemi mė pas nė kohėn qė edhe kjo temė kėrkon njė trajtim tė tillė , mendoj se shumė gjėra kan qėnė tė teperta , e edhe sot , femra ėshtė jo aq sa duhet e integruar ne shoqerinė tonė shqiptare.
A duhet qė akoma femra tė behet e "moraleshme" dhe tė jetė nen urdherin e burrit ose tė jetė e pamvarur.

E tash edhe me heret se askush nuk eshte pjese e askuj dhe se nuk e dij se perse nje mashkull do te kujdesej qe nje femer ta ruaj sikur ai te ishte truproje e saj , askush nuk ka nevoje ta ruaj askend ,sepse cdo kush e ruan veten , nese ketu eshte fjala per " moral" por mendoj qe gjera te tilla jane te shprehuara vetem tek ata ose ato qe skan njohuri sa duhet me jeten dhe vlerat e saj.Jeta si jete se bashku me dikend nuk eshte vetem me mbikqyrjen sikur te ishin nen hetime policore , jeta duhet te jete me besueshmeri , sinqeritet , sepse njeriut qe si beson as nuk e don.

dr1ta
14-11-05, 01:04
Vetem pamvaresia e femres sjell respektin ne shoqerine shqiptare , kurse ne familje duhet te jet e domosdoshme respekti , po te ishim krejt njesoj te edukuar, respekt ndaj femres shqiptare sot esht: shume ose hiq asgje nuk esht ne balance :P :?

Barbaroza
14-11-05, 16:24
Jo tė gjithė mashkujt kanė rrespekt ndaj femrės, dhe kjo ndodhė gjithkund nė botė Tek ēdo religjion, komb hasim nė nėnqmime ndaj gjinisė femrore.
Nuk pajtohem me paradiskutuesit ku kėtė trajtim mbarė botėror e shofin vetėm tek populli shqiptar.
Nga ana tjetėr jo tė gjitha femrat kanė rrespekt pėr mashkujt.

Desha te flisnim per femren shqiptare se s'po me behet vone akoma per ato te huajat :!:
Eshte e vertete kur thuani se edhe ndonjeres nga femrat i mungon rrespekti ndaj nje mashkulli.Kjo flet vetem per pasqyren e karakterit te nje personi,qofte ai mashkull apo femer qe duan te jete dominant ndaj gjinise tjeter.Por,mendoj se femra shqiptare eshte ne nje perqindje shume me te madhe te ndjenjes te se nencmuarit nga mashkulli shqiptar!

Psikologu
14-11-05, 21:04
Barbaroza shkruajti:

Eshte e vertete kur thuani se edhe ndonjeres nga femrat i mungon rrespekti ndaj nje mashkulli.Kjo flet vetem per pasqyren e karakterit te nje personi,qofte ai mashkull apo femer qe duan te jete dominant ndaj gjinise tjeter.Por,mendoj se femra shqiptare eshte ne nje perqindje shume me te madhe te ndjenjes te se nencmuarit nga mashkulli shqiptar!


Femra shqiptare vetem dicka tė vogel nese benė i behet kala dhe e madhe , ndersa mashkullit , pamvarsisht se cka benė , me kendė jeton , ose si ka jetuar , ose sa femra ka , i rrihet krahu pėr zotesi dhe dituri, cka pėr mendimin tim ėshtė e pa drejtė nė shoqėrin tonė, dhe se duhet tė bėhėt njė barazpesh nė keto aspekte qė cdo kush tė trajtohet si faktor njėri .

doGzona
14-11-05, 21:12
Fjalet dhe thenjet nuk kan te ndalur asnjehere , dhe te gjitha fajesimet shkojn vetem tek femra sepse eshte femer, dhe besimi tek femra si njeri eshte edhe i vogel ,duke u bazuar ne ate se " i ka floket e gjata e mendet e shkurta".Me duhet edhe te ceki se kemi femra qe jane edhe te lira ne mesin tone shoqeror , por mendoj qe duhet te behet akoma ne ate drejtim.

Barbaroza
14-11-05, 21:18
Shpesh degjoj fjale nga njerez qe jetojne ne perendim se te huajt kane shume rrespekt ndaj femres.Ato i mbron edhe ligji dhe ato jane ligj kudo.
Dhe shpesh mendoj si mendojne meshkujt shqiptare te prosperojne,qe veten ta shohin ne mesin e popujve te zhvilluar sa i perket te drejtave dhe rrespetit ndaj femres shqiptare kur kjo akoma mungon??

doGzona
14-11-05, 21:26
Kend se ndal njerezia e vete , nuk e dij perse ka nevoje te shkon puna deri te ligji , por qe te permbahemi ne teme , eshte e vertet se ligji i mbron shume ne cdo aspekt, sepse i trajton si gjini te barabarta njerezore, e besoj qe edhe ne Kosove arrihet kjo , dhe kam ndegjuar se veq eshte formuar nje organizat per mbrojtjen e grave dhe se edhe atje denohen burrat per keqtrajtimin e femrave.

Psikologu
14-11-05, 21:33
Bazuar nga pervoja dhe puna qe e kam punuar deri me sot dhe qe akoma e punoj , me ka ndodhur shpesh qe neper burgje te vizitoj te burgosur shqiptar qe ishin per vepren e tyre (maltretimin e femres) dhe se me habisnin lotet e tyre dhe lutjet qe ajo te e fal ne cdo kusht, ka ndoshur qe femra e ka falur , por pas nje kohe terrori ka vazhduar me te madhe , qe edhe ka derguar deri te vrasja e femres (rast para gjashte javesh) , e kam fjalen se asnje femer deri me sot , nuk e ka bėrė njė veper tė tillė pa i ardhur shpirti te hunda, pra ka femra qe mė shumės e njė dekad kan qėnė pjesė e terrorit fizik por edhe atij psiqik , ndersa nder shqiptar flitej se prapė femra ėshtė fajtore se ka vepruar keq, e nė fakt , aty e tėra kishte tė bejė vetem me xhelozi , dhe asgjė mė shumė.
Femra nuk kishte mundesi tė shpreh mendimin e vetė tek askush sepse gjykohej si e pa moraleshme, por nga shteti kishte mbeshtetjen edhe ekonomike edhe atė shpirterore.
Jo pėr lavd, por mund tė themė se raste tė tilla kam pasur me qindra .
Askush se beson se si jeton njeriu nė terror , por ėshtė gjėja mė rrezikeshme qė mundet tė ndodhė.

Barbaroza
14-11-05, 21:34
Kend se ndal njerezia e vete , nuk e dij perse ka nevoje te shkon puna deri te ligji , por qe te permbahemi ne teme , eshte e vertet se ligji i mbron shume ne cdo aspekt, sepse i trajton si gjini te barabarta njerezore, e besoj qe edhe ne Kosove arrihet kjo , dhe kam ndegjuar se veq eshte formuar nje organizat per mbrojtjen e grave dhe se edhe atje denohen burrat per keqtrajtimin e femrave.

Psikologu
16-11-05, 20:10
Ke te drejte Psikologu.Mund te them nje shembull.Ne kohen e "tranzicionit"demokratik,kohen kur femra shqiptare akoma s'kish filluar te vishej sipas asaj qe pelqente(kuptohet te mos ishte e tepruar sepse cdo gje e tepert edhe nuk eshte e mire),ajo shihej si nje lavire nese kish te veshur nje mini fund apo nje bluze te puthitur per trupi!
Njoh edhe femer te mbuluar,grua te shtyre ne moshe qe...... :roll:

Raste tė tilla dhe thneje tė tilla ka pasur shumė, por nė harres ose mos dituri Øperosnale tė tyre , njerezit eddhe kalojnė nga logjika nė pa logjikė logjikė dhe bindje tė dobet shpirterore dhe mentale , ose mendojnė se rrobat dhe veshja janė pjesė e moralit tė njė femre, gjė e cila nuk ka qendruar e as nuk do tė qenroj kurrė.
Cdo kush duhet tė dij dhe tė njof kufizimin e vetė ,pamvarsishtė se cilen liri e posedon , pra keqperdorimi i cdo tė mire rritė nė veten e vetė tė keqen mė tė madhe, ose mė shkurt cdo cungim dhe dryjim shperthen vetvetiu .

Agroni22
18-11-05, 15:06
nuk e ka ate respektin qe e meriton femna shqiptare

Murgesha
18-11-05, 15:47
Njė djalė i vogėl e pyeti nėnėn kur e pa duke qarė.
-„Pse po qan“
-„Sepse unė jam grua“- ju pėrgjigj ajo.
-„Por unė nuk po e kuptoj kėtė“- ju pėrgjigj djali
Nėna pėrqafoi djalin e vogėl dhe i tha:
-„Dhe kurr nuk do ta arrijsh ta kuptojsh“
Mė vonė djali kurreshtarr e pyeti babain e vet
-„Si ėshtė e mundur qė nėna qan shpesh pa pasė ndonjė arėsye tė posaēme?”
-„Tė gjitha femrat qajnė ndonjėherė edhe pa pasė arėsye“ – ishte pėrgjigja e vetme qė babai mundi tė jepte..
Ai djalė i vogėl u rrit dhe u ba burrė, por ende e mundonte kurreshtja pse femrat qajnė.
Mė nė fund vendosi qė ti telefonojė Zotit, e kur Zoti ju lajmėrua nė telefon, ai e pyeti:
-„Zot i dashur, pėr ēka femrat qajnė shumė lehtė?“
Zoti ju pėrgjigj:
-”Kur unė krijova gruan,ajo duhej tė ishte diēka e veqantė. Unė ja bėra asaj supet tė forta qė ajo tė jetė nė gjendje tė baj dertet e botės, dhe gjithashtu tė buta qė kur mashkujt duan ngushėllim tė mbėshteten nė supin e saj…”
-”Unė i dhash asaj pjesė tė mbrendshme tė veēanta qė tė mbaj fėmiun, dhe ja dhashė pjesėt e nevojshme qė tė mbaj mbrenda edhe brengat qė janė tė shumta prej fėmijėve tė saj…”
-”Ja dhashė gjithashtu edhe njė forcė tė madhe qė e lejon atė tė vazhdojė edhe kur tė tjerėt hjekin dorė, pėr tu kujdesur pėr familjen, edhe kur ata janė tė sėmurė e tė paduruar pa u ankuar kurrė…”
-”Ja dhashė asaj ndjenjėn qė pa kufi ti dojė fėmijėt e vet, edhe atėherė kur fėmija i saj e ka lėnduar atė thellė…”
-”Unė i kam dhėnė asaj intuitėn qė ta udhėheq burrin e vet, gjatė mangėsive dhe e bėra gruan nga brinja e tij, qė ajo tė mbroj zemrėn e tij…”
-”Ja dhashė asaj dijen qė tė dijė, se njė bashkėshort i mirė asnjėherė nuk i shkakton gruas sė vetė tė kėqia, por provon qė gjithherė tė forcojė vendosshmėrinė e saj qė tė rrijė nė anėn e tij pa luhatje dhe dyshime…”
-”Dhe nė fund ja dhash asaj njė lot, qė ajo ta lėshoj… Ajo vendos vet kur duhet ta pėrdorė atė lot…”
-”Loti i saj pėrmban dhimbjenn, dashurine, krenarinė, pa tė cilėn bota nuk do tė ishte botė...”

-”Mjerė ai burrė qė tronditė zemrėn e nėnės, gruasė… Ai nuk e meriton tė pėrjetoj kėnaqėsitė e shumta qė dhuron gruaja, me thjeshtėsinė e saj qė quhet dashuri”
"Siē po e shef!" - vazhdoi Zoti:
-”Njė grua nuk ėshtė e bukur nga rrobet qė ajo mban nė trup, as nga trupi qė ajo ka, e as nga mėnyra se si ajo i mban flokėt.
Bukurinė e gruas duhet ta kėrkojsh nėpėrmjet syrit tė saj, qė ėshtė dera kryesore qė qon nė zemrėn e saj – atje ku dashuria e gruas jeton...”

-”Ēdo grua ka bukurinė e vet qė meriton t`i rrespektohet...”

Ps. Kėrkoj falje se ndoshta ky shkrim nuk ka tė baj edhe aq shumė me temėn, por mendoj se njė njeri qė nuk e rrespekton:
"Atė qė pėrkund djepin dhe me atė pėrkundje, sjell edhe fatin e boshtit tė njerėzimit nuk e meriton tė quhet njeri..."

Barbaroza
18-11-05, 18:36
Dhe pas ketij shkrimi te mrekullueshem qe na ka sjelle Murgesha,a ka zemra te tilla "burrash"qe veprojne akoma kunder nje femre/nene/gruaje...???
Nese po,atehere ata nuk jane njerez,por bisha!!

laliloli
18-11-05, 19:57
Gruaja shqipetare krahas kushteve te veshtira per jete, qe kane mbreteruar ne kohe, eshte ballafaquar edhe me nje nenqmim dhe perbuzje nga gjinia e kundert.Krejt kjo si pasoje e mentalitetit primitiv te shoqerise sone.Mendoj qe sot koha ka ndryshuar shume por ende verehet domonimi i gjinise mashkullore ndaj asaj femerore(ende per femren vendos mashkulli).

Lalii

krijuesiii
20-11-05, 19:34
...Femra Shqipetare qe moti ka qene Mbretereshe eshte respektuiar ne maksimum nga mashkulli Shqipetare, ka qene pika me e dobte ne moral dhe etiken Shqipetare ku Shqipetari e ka trajtuar me nje kujdes e respekt te vecante, andaj ka pas edhe shkelje e nencmim te femres kjo nuk mund te mohohet se ndodhin ne cdo Shoqeri sic ka ndodhe edhe shkeljet e te se drejtes mashkullore jo ndoshta nga femra po nga vete mashkujt...

... me nje fjele te vetem e drejta e femres neder Shqipetare ka qene e garantuar edhe me pushke vllau ka qite pushke me pare per motren se sa per vellan ne raste rreziku babi Shqipetare ka dorzuar me para djemet sesa vajzat ne raste roberimesh pra femra Shqipetare deri ne ditet e sotme ka pasur nje trajtim Mbreterore, Shqipetaret per Nenen kane bere cdo gje qe ka qene e mundshme...

...pra femra Shqipetare sot nuk guxone ti bije me krye murit e te mendoj se eshte e shkelune se te shkelun e te nencmua ne defakto sot jemi te gjithe si Shqipetare sidomos ne ne Kosove, prandaj ajo duhet te beje sakrificen e vete ne lufte per Liri edukimi emancipim e zhvillim te mbare e jo te kerkoj te jete vetem e degjeneuar e shfrenuar qe te kete mundesi te poshteroj veten dhe nderin e popullit te familjes e te mashkullit Shqipetare sic ngjet tani me veshjen provokative me injorimin e detyres se saj marrjen me pune te kota dhe te demshme per shoqerin tone...


...Me shume respekt per Nenat tona femrat Shqipetare Mbretreshave te Qendreses sone neper shekuj qe shkejt e armiqet e ndryshem u thyen ne edukimin e bijeve te tyre qe i rriten per liri dhe qe sakrifikuan shume cka per Kosoven dhe Shqiperine une perulem me nder te vecante per Femrat Shqipetare si NENE SALE E JASHAREVE E SHUME E SHUME NENA TE TJERA TE HERONJEVE TE ATDHEUT apo edhe para vepres e lavdise se HEROINES ME TE RE TE HISTORIS SHQIPETARE XHEVAHIRE LLADROVCITE ...


tungiii

Barbaroza
20-11-05, 19:59
Krujuesiii,pershendetje!
Ne fakt une pajtohem me shkrimin tend dhe e pershendes kur flet ne menyre te pergjithesuar per femren shqiptare,por edhe nje kenge thote keshtu disi:"pika me e larte ne moral eshte motra"
E une pyes,a veq motrat tuaja qenkan pika me e larte e moralit qe duhet mbrojtur dhe duhet neperkembe moralin e atyre qe nuk i ke motra,a??
Nese nuk mendojme edhe per vajzat tjera ashtu siq mendojme dhe i mbrojme motrat tona,atehere s'mund te flitet per asnje rrespekt per femren shqiptare!!

doGzona
20-11-05, 20:42
Edhe me heret e kam shkruar dhe po e shkruaj prape , se qeshtja e moralit eshte vetem qeshtje private e nje njeriu , dhe ne keto raste nuk e dij se perse disa meshkuj shprehen qe jane roje e dikuj ose ku eshte qellimi dhe friga e tyre.Femrat nder shekuj , per shkak te meshkujve te cilet kan pasur vetebesim te vogel dhe pasiguri ne veten e tyre personale , kan shtypur , rrahur dhe torturuar femrat duke i pasur duart e lira nga perkrahje e shume rretheve shoqerore e dikun dikun edhe atyre ligjore.Njerezit edhe e kan kultivuar kete veti te dobet edhe te femijet e vete , me porosi se " Mos lejo qe femra te sundoj " duke harruar se asgje nuk ka te beje me sundim por vetem me nje jete te perbashket ku fjala e lire dhe mendimi duhet te jete i pranishem ne mesin e bashkejeteses se qifeteve.
Ne shoqerin tone shqiptare duhet kohe e gjate qe te arrihet ajo liri te cilen duhet ta kete femra , pa marre parasysh e martuar ose e pa martuar , sepse akoma jane ndikimet e vjetra te trasheguara aty ketu , pamvarsisht se ku jeton dhe ne cilin vend ose shtet.
Morali i shqiptarit nuk eshte i lidhur vetem me jeten e femres , por eshte i lidhur edhe me shume tipare te tjera njerezore , te cilat i gjejme me shume te pranishme bash te nje femer sesa te nje mashkulle.
E drejta nuk fitohet me heshtje dhe me bindje se mashkulli ka cdo gje te drejte vetem se eshte mashkulle , por duhet te largohemi nga ajo bindje e tille se cdo individ ka te drejte per jete , mendim dhe veprim , ku per cdo gje mban pergjegjesi cdo kush, e jo se ckado qe te bene mashkullli ka te drejte sepse eshte mashkulle dhe ne shqiptaret e kemi nje tradite te tille , cka ne fakt ne nuk e kem nje tradite te tille , sepse historia njef shume femra dhe trimeresha qe kan qene me shume se disa meshkuj, e tash per tash , cdo veprim , cdo sjellje , problem i cilit do lloje te jete , prape se prape eshte femra fajtore, cka une mendoj se eshte total e pa drejte dhe e pa arsyeshme.

Naki
20-11-05, 21:36
Sa mendoni se ishte rrespektuar dhe rrespektohet femra si qenie qe kerkon fjale dhe praktike rrespekti tek ne shqiptaret prej koherave te mehershme dhe deri me sot?


Do tė mundohem tė japė segmente tė kohes ēė unė kamė pėrjetuar prej viteve 70" e kėndej.

Parandalimi i tė drejtės sė shkollimit,izolimi i femres nė njė rreth tė ngushtė familjarė,mungesa dhe gadishmėria e emancipimit tė femres
ishin disa elemente fundamentale tė marrjes sė drejtes ēė femrat nuk i gėzonin nė disa rajone tė shoqėrisė sonė.
Lindja e femijėve dhe dallimet nė gėzime po lindi djemė bėhen festa dhe ahengje e nė tė kunderten lindja e vajzave ēė kalonte nė heshtje atėherė po edhe tani janė praktika ēė tek njė numer i shqiptarėve shprehet mos respektimi i qenjės femėrore.
Falė Kėmbėngulsisė tė Prindėrve tė emancipuar u bė thyrja e akullit dhe shkollimit tė femres ,e mė kėtė Femra shqiptare muarė vetė nė duarė Vetėbesimin Instrumentete jetės Ku ėshtė e zoja vetė tė mbrojė indentitetin,tė luftojė pėr tė drejtat e barabarta me mashkujt.
Sot edhe pse ende nė numėr Tė vogel nė krahasim me mashkujtė Janė Institucion i vlerave pėrcaktuese tė shoqėrisė Shqiptare.
Pra Respekti pėr Femren po rritet,Tani ajo ėshtė Ambasadore e Shtetit,Mjeke,Pedagoge,Sociologe,Inzhinjere,Ushtar ake etj.

Me nderime Naki

krijuesiii
20-11-05, 21:59
...Barbaroze edhe une te pershendes e me lejo ti pergjigjem shkurt ksaj pyetjes sate...


E une pyes,a veq motrat tuaja qenkan pika me e larte e moralit qe duhet mbrojtur dhe duhet neperkembe moralin e atyre qe nuk i ke motra,a??


...Kur nje njeri respekton motren e tij i respekton edhe motrat (femrat tjera)e te tjerev dhe i trajton ato me kujdes e me respekt, kjo eshte shpesh nje realitet askund nuk fola qe duhet te neperkembet moral i kujt do qofte eshte nje paragjykim ky i rend e i mallkuar...


... e di e jam i vetedijshem se Femra Shqipetare njashtu si edhe mashkulli se ka te lehte te depertoj e te pavaresohet ne mendimet e veprimet e saj ne kohen qe jetojm, por kjo duhet te arrihet me pune e zhvillim ekonomik me kompromise e respektimin e rrethanave dhe tradites Vlerave qe kane baze te pamohushme e qe meritojn te jetohen edhe me teje...

...Mashkulli dhe Femra edhe ne shoqerin tone si ne cdo shoqeri boterore do te kene konfliktet e vete por une uroj qe keto konflikte mos te shendrrohen ne lufte psiqike tek ne Shqipetaret sidomos tek disa femra qe mendojn se edukimi dhe civilizimi i tyre eshte me deomos te mbisundoj mashkullin te tallet ti ndrroj ata per partner saher qe e si ajo do sepse keshtu bene shume "autogola"...tungiii

Reana
21-11-05, 05:30
...Barbaroze edhe une te pershendes e me lejo ti pergjigjem shkurt ksaj pyetjes sate...


E une pyes,a veq motrat tuaja qenkan pika me e larte e moralit qe duhet mbrojtur dhe duhet neperkembe moralin e atyre qe nuk i ke motra,a??


...Kur nje njeri respekton motren e tij i respekton edhe motrat (femrat tjera)e te tjerev dhe i trajton ato me kujdes e me respekt, kjo eshte shpesh nje realitet askund nuk fola qe duhet te neperkembet moral i kujt do qofte eshte nje paragjykim ky i rend e i mallkuar...


... e di e jam i vetedijshem se Femra Shqipetare njashtu si edhe mashkulli se ka te lehte te depertoj e te pavaresohet ne mendimet e veprimet e saj ne kohen qe jetojm, por kjo duhet te arrihet me pune e zhvillim ekonomik me kompromise e respektimin e rrethanave dhe tradites Vlerave qe kane baze te pamohushme e qe meritojn te jetohen edhe me teje...

...Mashkulli dhe Femra edhe ne shoqerin tone si ne cdo shoqeri boterore do te kene konfliktet e vete por une uroj qe keto konflikte mos te shendrrohen ne lufte psiqike tek ne Shqipetaret sidomos tek disa femra qe mendojn se edukimi dhe civilizimi i tyre eshte me deomos te mbisundoj mashkullin te tallet ti ndrroj ata per partner saher qe e si ajo do sepse keshtu bene shume "autogola"...tungiii

:lol: :lol: :lol:

Ka vetem nje liri i nderuar.
Ne kete jete ose jeton ne liri, ose jo! Liria nuk ka kompromise dhe nyanca hijesimesh, perderisa ajo qe je munduar ti te thuash ne shkrimin tend, tradita, rrethi dhe gjithe zhargoni percjelles, s'i thone gje tjeter pos imponim/presion/shtypje!
Iu mbetet individeve te lire, qofte meshkuj apo femra te vendosin nese deshirojne te percjellin fare tradite (aq me keq, kur kemi parasysh se shumica e tyre jane te imponuara dhe origjinojne prej zemres se Azise).

Edhepse po mundohem qe te mos keqinterpretoj kete qe ke shkruar, po shpresoj se ne veten tende do ta gjesh te arsyeshme te kuptosh se pavaresimi i gjinise femorore -BESO- nuk behet per te te tallur ty apo meshkujt tjere; dmth pusho se menduari se Bota sillet rreth teje si mashkull, dhe se barazimi apo lirite e femres te shendrruakan ty apo cilindo mashkull tjeter ne objekt tallje!!!

krijuesiii
21-11-05, 16:25
...Barbaroze edhe une te pershendes e me lejo ti pergjigjem shkurt ksaj pyetjes sate...


E une pyes,a veq motrat tuaja qenkan pika me e larte e moralit qe duhet mbrojtur dhe duhet neperkembe moralin e atyre qe nuk i ke motra,a??


...Kur nje njeri respekton motren e tij i respekton edhe motrat (femrat tjera)e te tjerev dhe i trajton ato me kujdes e me respekt, kjo eshte shpesh nje realitet askund nuk fola qe duhet te neperkembet moral i kujt do qofte eshte nje paragjykim ky i rend e i mallkuar...


... e di e jam i vetedijshem se Femra Shqipetare njashtu si edhe mashkulli se ka te lehte te depertoj e te pavaresohet ne mendimet e veprimet e saj ne kohen qe jetojm, por kjo duhet te arrihet me pune e zhvillim ekonomik me kompromise e respektimin e rrethanave dhe tradites Vlerave qe kane baze te pamohushme e qe meritojn te jetohen edhe me teje...

...Mashkulli dhe Femra edhe ne shoqerin tone si ne cdo shoqeri boterore do te kene konfliktet e vete por une uroj qe keto konflikte mos te shendrrohen ne lufte psiqike tek ne Shqipetaret sidomos tek disa femra qe mendojn se edukimi dhe civilizimi i tyre eshte me deomos te mbisundoj mashkullin te tallet ti ndrroj ata per partner saher qe e si ajo do sepse keshtu bene shume "autogola"...tungiii

:lol: :lol: :lol:

Ka vetem nje liri i nderuar.
Ne kete jete ose jeton ne liri, ose jo! Liria nuk ka kompromise dhe nyanca hijesimesh, perderisa ajo qe je munduar ti te thuash ne shkrimin tend, tradita, rrethi dhe gjithe zhargoni percjelles, s'i thone gje tjeter pos imponim/presion/shtypje!
Iu mbetet individeve te lire, qofte meshkuj apo femra te vendosin nese deshirojne te percjellin fare tradite (aq me keq, kur kemi parasysh se shumica e tyre jane te imponuara dhe origjinojne prej zemres se Azise).

Edhepse po mundohem qe te mos keqinterpretoj kete qe ke shkruar, po shpresoj se ne veten tende do ta gjesh te arsyeshme te kuptosh se pavaresimi i gjinise femorore -BESO- nuk behet per te te tallur ty apo meshkujt tjere; dmth pusho se menduari se Bota sillet rreth teje si mashkull, dhe se barazimi apo lirite e femres te shendrruakan ty apo cilindo mashkull tjeter ne objekt tallje!!!


...pershendetje e nderura :wink: ...

...cfare eshte liria? e kush tha se ajo do kompromise Liria sdo kompromis por jeta moje qike do kompromise, sepse te jetojm ashtu si ti shprehesh per Lirine me te vertet njeriu duhet te ike ne najfare gjunglle ku ska nevoj ti pershatet askujt e do ta beje jeten i lire shume, apo te beje jeten sikur disa shtazeve edhe ato nuk kujdesen fort per kompromise e gjera tjera mjafton te jetojne te lira...

...Liria per mua eshte e shenjte vertet duke e dashur pakufinje lirin time jam mesuar te respektoj e te keme shume kujdes edhe per lirin e te tjerev si te femrave njashtu edhe te mashkujve, por njerzimi prej qe eshte krijuar dhe i madhe Krijuesi yne i madherishem qe ateher i ka urdheruar apo ne nje menyre edhe detyruar qe njerzit te krijojn ligje rregulla etj. paramendo sot cfare do te ndodhej ne bote sikur te mos ekzistonin gjera te tilla dhe secila apo secili te vepronte simbas deshires bota do te shfrenohej ne total...

...une jam me gjithe fuqine veprues si nje mashkull ne kete bote per te bere cmos qe te garantohet e drejta e barabarte te femres qe ajo te kete mundesin shansin dhe Vleren e njejte ne veprim si te mashkullit e kjo ne shoqerin tone arrihet me hapa te ngadalshem e me kujdes duke mos kaluar ne ekstrem dhe urretje ndergjinore, kjo d.m.th se mashkulli dhe femra do ti kene te drejtat e barabarta por detyrimet ne jete sdo mund kurrr te barazohen se vete Zoti na ka fal ashtu mashkullin e forte e femren e bute, sot e dje shume systeme politike, doktrina fetare etj kane provuar te zgjidhin kete problem por askush ska arrite defenitivishte ti jap nje permbyllje apo formule qe do te ishte e lumtur e e akceptuar, Une jame i bindure se vetem ne Kurane nese nuk keqinterpretohet jane te ndara keto drejtesi ne menyren e arsyshme e njerzore,
Nitsche nder te tjera ka thene "mashkulli eshte luftetare ne jete ndersa femra eshte pushimi apo clodhja e luftetarit...

...mos harro kur nuk kam Besuar se bota sillet rrethe meje e as femrat por vetem me ka ra te mesoj se gezoj shume simpati nga femrat :wink: se ma paske keqinterpretue pak fjalen po nejse...

tungiii

Reana
21-11-05, 18:18
...pershendetje e nderura :wink: ...

...cfare eshte liria? e kush tha se ajo do kompromise Liria sdo kompromis por jeta moje qike do kompromise, sepse te jetojm ashtu si ti shprehesh per Lirine me te vertet njeriu duhet te ike ne najfare gjunglle ku ska nevoj ti pershatet askujt e do ta beje jeten i lire shume, apo te beje jeten sikur disa shtazeve edhe ato nuk kujdesen fort per kompromise e gjera tjera mjafton te jetojne te lira...

...Liria per mua eshte e shenjte vertet duke e dashur pakufinje lirin time jam mesuar te respektoj e te keme shume kujdes edhe per lirin e te tjerev si te femrave njashtu edhe te mashkujve, por njerzimi prej qe eshte krijuar dhe i madhe Krijuesi yne i madherishem qe ateher i ka urdheruar apo ne nje menyre edhe detyruar qe njerzit te krijojn ligje rregulla etj. paramendo sot cfare do te ndodhej ne bote sikur te mos ekzistonin gjera te tilla dhe secila apo secili te vepronte simbas deshires bota do te shfrenohej ne total...

...une jam me gjithe fuqine veprues si nje mashkull ne kete bote per te bere cmos qe te garantohet e drejta e barabarte te femres qe ajo te kete mundesin shansin dhe Vleren e njejte ne veprim si te mashkullit e kjo ne shoqerin tone arrihet me hapa te ngadalshem e me kujdes duke mos kaluar ne ekstrem dhe urretje ndergjinore, kjo d.m.th se mashkulli dhe femra do ti kene te drejtat e barabarta por detyrimet ne jete sdo mund kurrr te barazohen se vete Zoti na ka fal ashtu mashkullin e forte e femren e bute, sot e dje shume systeme politike, doktrina fetare etj kane provuar te zgjidhin kete problem por askush ska arrite defenitivishte ti jap nje permbyllje apo formule qe do te ishte e lumtur e e akceptuar, Une jame i bindure se vetem ne Kurane nese nuk keqinterpretohet jane te ndara keto drejtesi ne menyren e arsyshme e njerzore,
Nitsche nder te tjera ka thene "mashkulli eshte luftetare ne jete ndersa femra eshte pushimi apo clodhja e luftetarit...

...mos harro kur nuk kam Besuar se bota sillet rrethe meje e as femrat por vetem me ka ra te mesoj se gezoj shume simpati nga femrat :wink: se ma paske keqinterpretue pak fjalen po nejse...

tungiiiMe duhet te them se si ithare e racionalizmit, po mi vret syte ky fare kallabellek demagogjizmi, e jo se kam dicka personale kunder jush.
Duke respektuar te drjten tuaj te shprehjes se mendimit te lire, jam plotsisht e bindur se JU jeni personalisht te lire te besoni ne kete cka e keni thene, por s'do me thene se eshte keshtu kjo. ( A e keni verejtur ne shtetet moderne si ato Skandinave pershembull, meqe te gjithe kane lirine e vendosjes, si femrat si meshkujt, shumica ikin ne xhungel se qenka e pamundur sipas jush te jetohet pa bere femrat kompromise tradicionale :roll: :lol: :lol: :lol: )

Filozofia eshte sistem shprehjesh mendimesh, shkence shoqerore dhe jo-egzakte. Filozof, jo Niceja po edhe gjyshja ime din te behet, perderisa racionalizmi dhe shkencat egzakte kerkojne prova dhe fakte shkencore per secilen teze/pikepamje te shprehur; prandaj meqe faktet tuaja, provat shkencore per te mbeshtetur kete qe keni thene jane te mbeshtetura vetem ne ide personale e bindje te nje grupacioni, e aspak ne shkence, me duhet te them se keni nevoje te lexoni pak me teper ne lemine e shkences, dhe ti zgjeroni pak me teper diapazonet tuaja me materiale shkencore per te dalur me konkludime kush e si eshte me i forte apo me i dobet.

Se a keni ju simpati, apo kush ju ka mesuar juve se cka eshte simpatia, ko eshte krejtesisht irrelevante. Femrat nuk egzistojne ne kete Bote, te ta mesojne ty konceptin e simpatise (po me dhimbesesh qe paske kaluar vite te tera pa e njohur), apo askujt tjeter ne kete Bote simpatine e butesine; fatekeqesisht fale kultures patriarkale ne shume shoqeri duke pershire edhe ate shqiptare, te shumte jane ata qe do te kishin mbeshtetur kete fare demagogjie tende, fatmiresisht kjo periudhe, kjo etape ne Boten e qyteteruar po merr fund njehere e pergjithmone, e ty dhe te gjithe te tjereve iu ngel ose te adaptoheni me raportet e reja shoqerore ose t'iu shkel rrota e historise.

krijuesiii
21-11-05, 19:09
Me duhet te them se si ithare e racionalizmit, po mi vret syte ky fare kallabellek demagogjizmi, e jo se kam dicka personale kunder jush.
Duke respektuar te drjten tuaj te shprehjes se mendimit te lire, jam plotsisht e bindur se JU jeni personalisht te lire te besoni ne kete cka e keni thene, por s'do me thene se eshte keshtu kjo. ( A e keni verejtur ne shtetet moderne si ato Skandinave pershembull, meqe te gjithe kane lirine e vendosjes, si femrat si meshkujt, shumica ikin ne xhungel se qenka e pamundur sipas jush te jetohet pa bere femrat kompromise tradicionale :roll: :lol: :lol: :lol: )

Filozofia eshte sistem shprehjesh mendimesh, shkence shoqerore dhe jo-egzakte. Filozof, jo Niceja po edhe gjyshja ime din te behet, perderisa racionalizmi dhe shkencat egzakte kerkojne prova dhe fakte shkencore per secilen teze/pikepamje te shprehur; prandaj meqe faktet tuaja, provat shkencore per te mbeshtetur kete qe keni thene jane te mbeshtetura vetem ne ide personale e bindje te nje grupacioni, e aspak ne shkence, me duhet te them se keni nevoje te lexoni pak me teper ne lemine e shkences, dhe ti zgjeroni pak me teper diapazonet tuaja me materiale shkencore per te dalur me konkludime kush e si eshte me i forte apo me i dobet.

Se a keni ju simpati, apo kush ju ka mesuar juve se cka eshte simpatia, ko eshte krejtesisht irrelevante. Femrat nuk egzistojne ne kete Bote, te ta mesojne ty konceptin e simpatise (po me dhimbesesh qe paske kaluar vite te tera pa e njohur), apo askujt tjeter ne kete Bote simpatine e butesine; fatekeqesisht fale kultures patriarkale ne shume shoqeri duke pershire edhe ate shqiptare, te shumte jane ata qe do te kishin mbeshtetur kete fare demagogjie tende, fatmiresisht kjo periudhe, kjo etape ne Boten e qyteteruar po merr fund njehere e pergjithmone, e ty dhe te gjithe te tjereve iu ngel ose te adaptoheni me raportet e reja shoqerore ose t'iu shkel rrota e historise.

:mrgreen:

...ti me ngjet me nje lundruese antike qe shtirrej per princesh dhe ne nje lundrim oqeanik me njerze te ndryshem cili si pelqente apo kishte ndonje mendim te kundert e urdhronte rojen ti hudhte ne oqean e ju thoshte ja ju shkeli rrota historike edhe pse ata te shkretit luftonin ne uje per te shpetuar shpirtin...

...demagogji me kalabellak me quajte mendimet e mija pa pasur kurfare mundesi qe ti vertetoni ato dhe sa menjeher rate ne poziten e injorantes ndoshta pa deshur fare sepse ne nje ane duani qe te mbaheni per te vertetuaren dhe ekzakten e ne nje ane tjeter gjykatore emocional e verbale kjo me duket se nuk shkone be?! po ku i dihet se...

...hm po qajo shkenca jote Egzakte cfare vertetoj sna tregove me ne detaj se ma le zhige hahah??? edhe ajo disa here bije ne kundershtim me veteveten e kurr smunde e arsyton te verteten e saj as mbi 65%

...sa per femrat ne Suedi dhe te drejten e tyre smund te gjykoj shume se nuk jetoj atje por kam pas nje shoqe shume te ngushte nga atje qe studionte ne gjermani ishte dicka e afert me Astrit Lindgren poeteshen, dhe kemi rrahur shpesh temat e mentaliteteve njerzore e raporteve ndergjinore neper shoqeri pasi ajo ne fillim kishte pas patur nje mendim paragjykim shume negative per Shqipetaret, por pasi i njohe pak me mire Shqipetaret thoshte sdua te kthehem ne suedi me gjeje nje vend te kthehem ne Kosove, nga ajo me ka ra te mesoj se ekzistone nje gjendje e merdhire ne mardhenjet femer mashkull ne suedi se mbizotron induvidualizmi i teperuar qe shendrrohet si nje egersire njerzore, ajo vazhdonte tek shoqeria ime smund te gjeja kurrr nje mbeshtetje kaq te qiltert sikur me te huajit ketu, ne suedi ose ke sukses e je triumfale te dojne te gjithe ose sje asgje vetem nje qenie qe ekzistone e pamvarure po jo edhe e lumtur ose e respektuar ju me beni thoshte ajo te ndjej ngrohtesin e vertet njerzore nejse vetem nje shembull per mrrekullin e pamvarur suedin se prap kam frike se do keqkuptohem se nuk preka hiq shkencen ekzakte sa mekatare qe jam nganjeher!?...

..sa per simpatin pajtohem me ty le te jete shume irelevante hahaha...


...tek thelbi i temes me duhet edhe nje here te shtoje se Femra mbetet Femer e mashkulli Mashkull ne cdo Shoqeri detyrat mund te nderrohen e te jene te ndryshme e te barabarta por rolet kurrr nuk barazohen e nuk mund te krahasohen...

...te mjera ato femra qe se besojne e kuptojen ende se i takojn gjinis se bute do ta kene shuuuume te veshtire orientimin ne jete...tungiii

Reana
21-11-05, 19:25
...Femra Shqipetare qe moti ka qene Mbretereshe eshte respektuiar ne maksimum nga mashkulli Shqipetare, ka qene pika me e dobte ne moral dhe etiken Shqipetare ku Shqipetari e ka trajtuar me nje kujdes e respekt te vecante, andaj ka pas edhe shkelje e nencmim te femres kjo nuk mund te mohohet se ndodhin ne cdo Shoqeri sic ka ndodhe edhe shkeljet e te se drejtes mashkullore jo ndoshta nga femra po nga vete mashkujt...

... me nje fjele te vetem e drejta e femres neder Shqipetare ka qene e garantuar edhe me pushke vllau ka qite pushke me pare per motren se sa per vellan ne raste rreziku babi Shqipetare ka dorzuar me para djemet sesa vajzat ne raste roberimesh pra femra Shqipetare deri ne ditet e sotme ka pasur nje trajtim Mbreterore, Shqipetaret per Nenen kane bere cdo gje qe ka qene e mundshme...

...pra femra Shqipetare sot nuk guxone ti bije me krye murit e te mendoj se eshte e shkelune se te shkelun e te nencmua ne defakto sot jemi te gjithe si Shqipetare sidomos ne ne Kosove, prandaj ajo duhet te beje sakrificen e vete ne lufte per Liri edukimi emancipim e zhvillim te mbare e jo te kerkoj te jete vetem e degjeneuar e shfrenuar qe te kete mundesi te poshteroj veten dhe nderin e popullit te familjes e te mashkullit Shqipetare sic ngjet tani me veshjen provokative me injorimin e detyres se saj marrjen me pune te kota dhe te demshme per shoqerin tone...


...Me shume respekt per Nenat tona femrat Shqipetare Mbretreshave te Qendreses sone neper shekuj qe shkejt e armiqet e ndryshem u thyen ne edukimin e bijeve te tyre qe i rriten per liri dhe qe sakrifikuan shume cka per Kosoven dhe Shqiperine une perulem me nder te vecante per Femrat Shqipetare si NENE SALE E JASHAREVE E SHUME E SHUME NENA TE TJERA TE HERONJEVE TE ATDHEUT apo edhe para vepres e lavdise se HEROINES ME TE RE TE HISTORIS SHQIPETARE XHEVAHIRE LLADROVCITE ...


tungiii

Shembull tipik i nje shkrimi ne formen DESHIRORE, por qe nuk ka shume te beje me realitetin, kur dihet se femra shqiptare ENDE trajtohet si "valigje", pa te dejte vendosje, si ne familjen e prindit si ne ate te burrit.
Ky shkrimi yti eshte konkretisht, nje shembull tipik i nje shkrimi naiv prej pikapmjesh idealiste. Te lutem mos me keqkupto, edhe une do te DESHIROJA te jete keshtu, fatekqesisht ne realitet gjerat jane krejtesisht ndryshe!

Sa per shoqen tende te afermen e autores se perallave per femije Astrid Lindgren ("Pipi corapegjata" jam e sigurte se ka edhe tjere anetare te fD-se te cilet i kane lexuar keto perralla fiktive per femije), une e respektoj deshiren e saj te jetoje ne Kosove, bile sikur e afermja e saj Lindgren i deshiroj te behet vete autore e famshme perrallash tjera per femije te stilit "Pipi corapegjata" :wink: !

krijuesiii
21-11-05, 19:54
Shembull tipik i nje shkrimi ne formen DESHIRORE, por qe nuk ka shume te beje me realitetin, kur dihet se femra shqiptare ENDE trajtohet si "valigje", pa te dejte vendosje, si ne familjen e prindit si ne ate te burrit.
Ky shkrimi yti eshte konkretisht, nje shembull tipik i nje shkrimi naiv prej pikapmjesh idealiste. Te lutem mos me keqkupto, edhe une do te DESHIROJA te jete keshtu, fatekqesisht ne realitet gjerat jane krejtesisht ndryshe!

Sa per shoqen tende te afermen e autores se perallave per femije Astrid Lindgren ("Pipi corapegjata" jam e sigurte se ka edhe tjere anetare te fD-se te cilet i kane lexuar keto perralla fiktive per femije), une e respektoj deshiren e saj te jetoje ne Kosove, bile sikur e afermja e saj Lindgren i deshiroj te behet vete autore e famshme perrallash tjera per femije te stilit "Pipi corapegjata" :wink: !


:lol: :lol: :lol:

...jo be qike apo zonje mos ja kaj dertine se nuk ishte shkrim i trajtes Deshirore prap gabove e harrove shkencen ekzakte, ishte kendveshtrim Historik mund ta cfletoshe neper libra Historie te popullite tend pra Shqipetare dhe me siguri se dale nga dale do vertetoheni se shkrimi sishte DESHIRORE por historike kaq e te pershendes se ja morrum nje copeze te madhe temes e mos na pisket nikoqiraja e temes...


...kaloni bukur o civiliste e civilista...
tungiii

Reana
21-11-05, 20:46
:lol: :lol: :lol:

...jo be qike apo zonje mos ja kaj dertine se nuk ishte shkrim i trajtes Deshirore prap gabove e harrove shkencen ekzakte, ishte kendveshtrim Historik mund ta cfletoshe neper libra Historie te popullite tend pra Shqipetare dhe me siguri se dale nga dale do vertetoheni se shkrimi sishte DESHIRORE por historike kaq e te pershendes se ja morrum nje copeze te madhe temes e mos na pisket nikoqiraja e temes...


...kaloni bukur o civiliste e civilista...
tungiii
Me keqardhje ju informoj se Historia si dhe pothuaj gjithe shkencat tjera shoqerore NUK JANE shkenca egzakte!

Njekohesisht duke iu referuar perseri shkrimit tuaj, me duhet te ju jap shembuj qe kundershtojne tezat tuaja;
Shkon nje i aferm i familjes sime se bashku me bashkeshorten e tij per te kerkuar doren e nje vajze 19 vjecare ,per te birin e tyre, ne rrethin e Podujeves.
Dhe vllau me i madh i saj trimi yt, qe sipas teje nxjerr pushke per motren, pas 10 vitesh ne mergim ne nje vend te perparuar e demokratik, me te kuptuar se e motra e tij e moshes madhore qenka takuar me djalin e ketij ciftit qe kane shkuar te kerkojne doren e saj, fillon te sillet si rrebel i semure, dhe pas pak del jashte dhe fillon te rrahe ne menyre brutale te gjitha motrat ne shtepi derisa dikush vie dhe kerkon qe prindi i vajzes te leje oden e "burrerise" dhe te shkoje t'iu dale ndihme vajzave te pambrojtuar nga mllefi i vllaut trim!!!!

Kjo ndodhi ka ngjare ne muajin korrik te vitit 2005. Duke e njohur mentalitetin shqiptar, me duhet te them se kjo ngajrje nuk eshte e izoluar.
(http://www.dardania.de/v2/board/viewtopic.php?t=5988&postdays=0&postorder=asc&start=0)

Te jesh person qe ka cdo te drejte dhe liri, per vetevendosje dhe te zgjedhesh te jetosh nje menyre jetese, qofte edhe ajo me primitivja qofte, nuk eshte e njejte sikur te jesh i kufizuar, shtypyr, detyruar te jetosh menyren e jeteses te cilen ta imponon dikush. Prandaj mendoj se nuk jemi ne te njejtat vale ketu-ti je duke folur per rastin e dikujt qe nga sefaja e lirise ZGJEDH vete se ku deshiron e si deshiron te jetoje!!!

Me siguri kjo vajza 19 vjecare nga Kosova, vllau i madh i se ciles ka jetuar ne Gjermani, qenka deshur te shkoje deri ne Gjermani, dhe te marr lejen e tij nese ajo ka te drejte apo jo te takoje nje djale i cili i pelqen asaj si individ i moshes madhore!!!
Sepse ajo duhet ta dije se edhe ne Suedi paska ndonje suedeze se ciles po i pelqyeka me teper jeta Kosovarce se ajo Suedezqe!!!
Suedezja ska jetuar kurre e gjysme-roberuar nga qindra nivele autoritetesh, baba, nena, vllau i madh, vllau i vogel, axha, babegjyshi, daja, mjedisi, mahalla, katuni, regjioni, etj....prandaj personalisht nuk mund ta marre thenien e nje sudezje, mbi njohurine qe kam per menyren e jeteses ne mjediset shqiptare- por nese per ty me valide qenka thenia e suedezes, atehere je i lire te vazhdosh te jetosh ne botekuptimet e tua se gjerat qenkan aq ideale e te persosura ne mjedisin shqiptar!

krijuesiii
21-11-05, 22:56
Me keqardhje ju informoj se Historia si dhe pothuaj gjithe shkencat tjera shoqerore NUK JANE shkenca egzakte!

Njekohesisht duke iu referuar perseri shkrimit tuaj, me duhet te ju jap shembuj qe kundershtojne tezat tuaja;
Shkon nje i aferm i familjes sime se bashku me bashkeshorten e tij per te kerkuar doren e nje vajze 19 vjecare ,per te birin e tyre, ne rrethin e Podujeves.
Dhe vllau me i madh i saj trimi yt, qe sipas teje nxjerr pushke per motren, pas 10 vitesh ne mergim ne nje vend te perparuar e demokratik, me te kuptuar se e motra e tij e moshes madhore qenka takuar me djalin e ketij ciftit qe kane shkuar te kerkojne doren e saj, fillon te sillet si rrebel i semure, dhe pas pak del jashte dhe fillon te rrahe ne menyre brutale te gjitha motrat ne shtepi derisa dikush vie dhe kerkon qe prindi i vajzes te leje oden e "burrerise" dhe te shkoje t'iu dale ndihme vajzave te pambrojtuar nga mllefi i vllaut trim!!!!

Kjo ndodhi ka ngjare ne muajin korrik te vitit 2005. Duke e njohur mentalitetin shqiptar, me duhet te them se kjo ngajrje nuk eshte e izoluar.
(http://www.dardania.de/v2/board/viewtopic.php?t=5988&postdays=0&postorder=asc&start=0)

Te jesh person qe ka cdo te drejte dhe liri, per vetevendosje dhe te zgjedhesh te jetosh nje menyre jetese, qofte edhe ajo me primitivja qofte, nuk eshte e njejte sikur te jesh i kufizuar, shtypyr, detyruar te jetosh menyren e jeteses te cilen ta imponon dikush. Prandaj mendoj se nuk jemi ne te njejtat vale ketu-ti je duke folur per rastin e dikujt qe nga sefaja e lirise ZGJEDH vete se ku deshiron e si deshiron te jetoje!!!

Me siguri kjo vajza 19 vjecare nga Kosova, vllau i madh i se ciles ka jetuar ne Gjermani, qenka deshur te shkoje deri ne Gjermani, dhe te marr lejen e tij nese ajo ka te drejte apo jo te takoje nje djale i cili i pelqen asaj si individ i moshes madhore!!!
Sepse ajo duhet ta dije se edhe ne Suedi paska ndonje suedeze se ciles po i pelqyeka me teper jeta Kosovarce se ajo Suedezqe!!!
Suedezja ska jetuar kurre e gjysme-roberuar nga qindra nivele autoritetesh, baba, nena, vllau i madh, vllau i vogel, axha, babegjyshi, daja, mjedisi, mahalla, katuni, regjioni, etj....prandaj personalisht nuk mund ta marre thenien e nje sudezje, mbi njohurine qe kam per menyren e jeteses ne mjediset shqiptare- por nese per ty me valide qenka thenia e suedezes, atehere je i lire te vazhdosh te jetosh ne botekuptimet e tua se gjerat qenkan aq ideale e te persosura ne mjedisin shqiptar!


...oh be qike si mund te bazohesh ne nje rast te till per te vlersuar gjerat raste te tilla ka ne tere boten psh. ne gjermani shpesh ndodhe te lexoj ne gazeta si babai e dhunon qiken qe me 9 vjete pa hyre ne pubertet dhe pa ditur se cfare eshte sexi vetem pse ju ka plakure gruja e ka epshe shtazarake dhe ka raste kur ai e bene me vitet te tere e qika sguxone te tregoje, njerze te poshter e idiota ka kudo ne bote dhe kesi raste si ai i ati "trimi" nuk mund te matet filozofia dhe praktika e te jetuarit gjymes robe sic thua ti qe dukesh te jesh shume e zemruar dhe e inatosure pse eshte jeta e till por e sheh se edhe ne boten demokratike nuk jane gjerat edhe aq fatelume sic dukete ne kosmetiken e jashtme te shoqerive te ndryshme nese do edhe keto evropjane, prandaj nga kjo dele se nje Shoqeri e njerze qe ndjekin rrugen e Zotit dhe kane adhurime e dashuri per ALLAHUN do te kene adhurime e dashuri edhe per njeriune dhe kurr sdo mund te bijen ne nje manifestime te dhunes ne trajta te tilla te vrazhda sic ka ndodhure ne raste te me larta prandaj bashkangjitu rruges fatelume rruges se Allahut merre burrin besimtare te vertet e kurrr sdo te kesh probleme te tilla vetem paqe e lumturi ne shtepi nejse kete merre si shkence ekzakte e te vertetuar nga shkenctare te ndryshem se ai qe i ka droj Zotit te keq njeriut smund ti beje, por ata shtazaraket ne mendje e me trup njeriu mendojn se jane se mund te vendosin mbi fatet e te tjereve...


...hajt tash ejvalla ishalla tu largohet zemerimi e tu kthehet besimi ne familjen dhe veten tende se vetem me perkushtime te perbashkete e vullnet te mire kalohen edhe kesi lloj barrierashe...tungiii

Reana
21-11-05, 23:19
Me fal te lutem, po ti perseri nuk je duke e kuptuar ate qe jam duke thene une.
Une e di se njerez me gjithafare karakteri ke gjithekund, ne secilin shtet, dhe mos u frikeso se nuk vuaj prej afare idealizmi per asgje dhe per askend; si qenka puna ne perendim une e di, se nuk jetoj ne Marec, po si jane punet ne trevat shqiptare e di edhe kete!

Perndryshe, ne nje shtet perendimor e demokratik, aparati shteteror eshte i tille qe egziston tranparence(ose se paku keshtu duhet te jete) dhe gjerat qe ndodhin dalin ne shesh heredokurdo dhe atyre iu drejtohet ne menyre profesionale.
Ne Kosove, nese e dhunon dikend se pari egziston stigma shoqerore qe vjen prej botekuptimeve te njerezeve me mendje gjysem te roberuar, e pastaj edhe institucionet deri vone nuk kane qene te pregatitura te merren me dukuri te ketilla, dhe shpesh gjerat kalohen brenda kater mureve te shtepise, dhe ti dhe une qe bejme sefa neper perendim se kuptojme kurre.
Nje e keqe e ketille ne shoqerine ku femrat skane ze ne menyre instucionale per shak te barrierave shoqerore, nuk mund te krahasohet me njevend ku institucionet jane ne sherbim te te gjitheve!

Njekohesisht qe po me vjen keq, qe realiteti yne, te tingellon ty si zemerim i imi. Ndoshta kishe preferuar nje kenge epike me sharkia per betejat e trimave, sesa marrjen me dobesite e shoqerise sone.

krijuesiii
21-11-05, 23:46
...ja per luftimin e dobesive tona ja ku me ke do behem menjeher ushtari yte po deshe se te tilla kemi shume e dojne nje casje te sinqerte e me perkushtim, po veshtire per te rregulluar dicka nga large por si thote ajo shkenca jo ekzakte " po deshe ta ndryshosh boten ndryshimi fillon nga vetevetja" edhe ne fund be ne dashe knoj nje kange me sharkie per hire te nostalgjise e ruatje se asaj cfare jemi e kemi qene qyy...tungiii

Fortuna
22-11-05, 03:01
...Femra Shqipetare qe moti ka qene Mbretereshe eshte respektuiar ne maksimum nga mashkulli Shqipetare, ka qene pika me e dobte ne moral dhe etiken Shqipetare ku Shqipetari e ka trajtuar me nje kujdes e respekt te vecante, andaj ka pas edhe shkelje e nencmim te femres kjo nuk mund te mohohet se ndodhin ne cdo Shoqeri sic ka ndodhe edhe shkeljet e te se drejtes mashkullore jo ndoshta nga femra po nga vete mashkujt...

Pershendetje Krijuesii.
Njeher e paraqet femren shqiptare ne trajtim te nje Mbretereshe e pastaj ankohesh se pikerisht nga ky trajtim aq i larte ndaj saj edhe ka pas shkelje dhe nenqmim te saj.
Si eshte e mundur te dyjat njeheresh Mbreteresh dhe Roberesh?
Kur femra shqiptare i shkeli te drejtat e mashkullit shqiptar?

... me nje fjele te vetem e drejta e femres neder Shqipetare ka qene e garantuar edhe me pushke vllau ka qite pushke me pare per motren se sa per vellan ne raste rreziku babi Shqipetare ka dorzuar me para djemet sesa vajzat ne raste roberimesh pra femra Shqipetare deri ne ditet e sotme ka pasur nje trajtim Mbreterore, Shqipetaret per Nenen kane bere cdo gje qe ka qene e mundshme...

Dhe po ai vella qe ka qitur pushke me pare per motren se vellaun, po ai baba qe ne rast rreziku ka dorezuar djemte e jo vajzat, ne kohera te caktuara e ka derguar motren, bijen e vet nuse me fishek ne Paje.

...pra femra Shqipetare sot nuk guxone ti bije me krye murit e te mendoj se eshte e shkelune se te shkelun e te nencmua ne defakto sot jemi te gjithe si Shqipetare sidomos ne ne Kosove, prandaj ajo duhet te beje sakrificen e vete ne lufte per Liri edukimi emancipim e zhvillim te mbare e jo te kerkoj te jete vetem e degjeneuar e shfrenuar qe te kete mundesi te poshteroj veten dhe nderin e popullit te familjes e te mashkullit Shqipetare sic ngjet tani me veshjen provokative me injorimin e detyres se saj marrjen me pune te kota dhe te demshme per shoqerin tone...

Sigurisht keni te drejte.
Deri dje femra Shqiptare u trajtua si Mbreteresh, ishte e lire dhe rrespektohej.
Sot kur i ka ardhe koha te jet edhe me e lire, nuk po din si te sillet e po shfrenohet. :shock: :shock:
Kjo nuk qendron aspak me shkrimin tend hyres ku femren shqiptare neper historine shqiptare e shef me trajtim Mbreteror.
Se te kishte qene gjithmone e lire dhe e rrespektuar, sot ate do ta gjeje ne perfeksionim te vetvetes e jo te humbur ne sfidat e kohes siq po ndodh ne realitet sot me femren shqiptare.


...Me shume respekt per Nenat tona femrat Shqipetare Mbretreshave te Qendreses sone neper shekuj qe shkejt e armiqet e ndryshem u thyen ne edukimin e bijeve te tyre qe i rriten per liri dhe qe sakrifikuan shume cka per Kosoven dhe Shqiperine une perulem me nder te vecante per Femrat Shqipetare si NENE SALE E JASHAREVE E SHUME E SHUME NENA TE TJERA TE HERONJEVE TE ATDHEUT apo edhe para vepres e lavdise se HEROINES ME TE RE TE HISTORIS SHQIPETARE XHEVAHIRE LLADROVCITE ...


tungiii

Po lavdi Xhevahire Lladrovcit, ndersa sa i perket nenes se Jasharajve pakez me ngadal.
Mjere ajo per ata djem qe nuk kan pase pike rrespekti per zemren e saj prej neneje, po ja kan plase edhe ne momentin e vdekjes.
Vetem ajo qe eshte nene e din se sa dhimbje shkakton humbja e femijeve te vet para syve te saj.

krijuesiii
22-11-05, 22:13
1. Si eshte e mundur te dyjat njeheresh Mbreteresh dhe Roberesh?
Kur femra shqiptare i shkeli te drejtat e mashkullit shqiptar?

2.Dhe po ai vella qe ka qitur pushke me pare per motren se vellaun, po ai baba qe ne rast rreziku ka dorezuar djemte e jo vajzat, ne kohera te caktuara e ka derguar motren, bijen e vet nuse me fishek ne Paje.3. Sigurisht keni te drejte.
Deri dje femra Shqiptare u trajtua si Mbreteresh, ishte e lire dhe rrespektohej.
Sot kur i ka ardhe koha te jet edhe me e lire, nuk po din si te sillet e po shfrenohet. :shock: :shock:
Kjo nuk qendron aspak me shkrimin tend hyres ku femren shqiptare neper historine shqiptare e shef me trajtim Mbreteror.
Se te kishte qene gjithmone e lire dhe e rrespektuar, sot ate do ta gjeje ne perfeksionim te vetvetes e jo te humbur ne sfidat e kohes siq po ndodh ne realitet sot me femren shqiptare.


4. Po lavdi Xhevahire Lladrovcit, ndersa sa i perket nenes se Jasharajve pakez me ngadal.
Mjere ajo per ata djem qe nuk kan pase pike rrespekti per zemren e saj prej neneje, po ja kan plase edhe ne momentin e vdekjes.
Vetem ajo qe eshte nene e din se sa dhimbje shkakton humbja e femijeve te vet para syve te saj.


...Fortuna ke njashtu pershendetjen time te ngrohte...

...me te vertet ju femrat pa marre parasyshe nationalitetin keni prirje dhe intelegjensi teorike te madhe kurse praktikish e logjikisht me duhet te konstatoj (pa dashure per te lenduar asnje femer ne bote Zoti mos e befte :wink: ) se jeni shume mbrapa apo nuk jave rroke forte ...

1. Edhe Roberesh edhe Mbretereshe une spajtohem hiq me kete konstatim tendin ndoshat robereshe e zemrave djaloshare por jo roberesh ne kuptimin negative te fjales, ajo ka krye detyrat e veta ne shoqerine e atehershem dhe merrej me punete e till me perkushtimin e rritjes se femijeve krijimite te nje atmosfere te lumtur si Nene si Moter si Nuse e kshtu me radhe derisa edhe mashkulli kishte detyrimet e vete punen ne ara luften per Liri e shume e shume te tjera, prandaj e roberuar nuk ka qene kurre ne kuptime e shpjegimit tend ka pasure pergjithesit e veta dhe i eshte pershtatur kushteve te jetes, sikur sot qe e bene ti si e femer e une si mashkull i pershatemi jetes here me dashje e here padashje...

-Ndoshta edhe femra Shqipetare i ka shkel te drejtat e mashkullit pasi kjo ka mund te ndodhe shume shume rralle por ka pas asi femra intrigante qe kane sjell bela ne fshate e qytete dhe bile jane nisure e bere luftra per femren mos harro aaa...

2.bijen e vet nuse me fishek ne Paje. e ka bere per arsye se ka qene menyra me e mire dhe me e mundshme per ti siguruar bijes se vete nje trajtim korrekt e te sinqerte ne fis te huaj, njerzite kane qene te paarsimuar si mashkulli dhe femra pra ka pase nevoja per rregulla te till defenitivisht...

3. Se te kishte qene gjithmone e lire dhe e rrespektuar, sot ate do ta gjeje ne perfeksionim te vetvetes e jo te humbur ne sfidat e kohes siq po ndodh ne realitet sot me femren shqiptare.
e humbure neper sfida te till gjendet e tere Kosova e i tere populli Shqipetare prandaj as femra mjerishte nuk ka mundur ta kete ma mire se nuk shkone be femra me jetu si ne amerike me kerrkue kerr mos me kqyre lopen :P me u shminkue e me dal me miniq neper sheher me ju shite te tjerev gjyksa te medhenje e mashkulli me punu si shtaze ka 12 ore ne dite per 200 € ne muaj kjo nuk shkone lufta e emancipimi behen vetem me perkushtim e mund te perbashket...

4. Vetem ajo qe eshte nene e din se sa dhimbje shkakton humbja e femijeve te vet para syve te saj Sakrifikimi per nje popull per Lirine e nje Shoqerie e te njerzimit eshte akti me madhore se Lira per Nenen Heroike eshte me e shtrenjte se vete jeta nenroberi, prandaj une mendoj se ky popull ndoshta ska merituar nje sakrifikim te till dhe ka perbuzure ate mjerish deri diku po, Por ALLAHU i shpreblen ne Ahriet njerzte e sidomos Nenat e tilla se tek e fund ne kete jete jemi vetem vizitore te rendomte LIRIA duhet te jete aspirate e secilit e kufiri qe sduhet te lejojm te na shkilet...
tungiii

doGzona
22-11-05, 22:35
Perderisa femra te mos i gezoj te drejtat e veta si qytetare e lire , nuk mund te presim emancipim te duhur ne shoqerin tone shqiptare. Si qytetar e te lira edhe ato duhet te ken te drejten qe te flasin fjalen , te vendosin per veten dhe mbi veten , te u hiqet fajesimi se cdo here ajo eshte fajtore , pamvarsisht nga rrethanat e ndryshe. Kur te arrijm deri te ky nivel i qyteterimit , atehere e dijm se jemi ne rrugen e drejte , ne rrugen e paster edhe nga ana ligjore , edhe nga ana shoqerore edhe nga ana familjare.Femra ne kohen ka qene cdo here e shkelur ne te gjitha nivelet , edhe pse aty ketu kan pasur nje dalje nga roberia dhe qellimet e gabuara shoqerore , por nje gje e tille besoj qe sdo te perseritet prape , pamvarsisht se dikuj ndoshta i vret syrin dhe mendjen , por lirija eshte per te gjithe njerezimin , e jo vetem per gjinin mashkullore.
Kete qellim , e kishin edhe motrat dhe bijat tona e cilat luftuan dhe derdhen gjakun per nje liri te gjithe banorve shqiptar , atehere pra , duhet te pyesim veten se perse ato ishin te lira per lufte dhe te vendosin per veten e tyre , njejt duhet te jene te lira edhe ne liri.

Fortuna
23-11-05, 03:06
4.
Sakrifikimi per nje popull per Lirine e nje Shoqerie e te njerzimit eshte akti me madhore se Lira per Nenen

Nuk po kuptoj a ke dashte te thuash Liria apo Lira, po nejse po supozoj se eshte Liria ajo qe ke menduar te thuash.
Nena nuk duron humbjen e familjes per asgje ne bote, pra qofte edhe lirine.

Heroike eshte me e shtrenjte se vete jeta nenroberi, prandaj une mendoj se ky popull ndoshta ska merituar nje sakrifikim te till dhe ka perbuzure ate mjerish deri diku po,

A po e shef ku po bjen ndesh me vetveten? Larte shkruan sakrifikohet edhe nena, e kendej thua ky popull se ka merituar.

Por ALLAHU i shpreblen ne Ahriet njerzte e sidomos Nenat e tilla se tek e fund ne kete jete jemi vetem vizitore te rendomte LIRIA duhet te jete aspirate e secilit e kufiri qe sduhet te lejojm te na shkilet...

tungiii

Allahu qofte i kenaqur me te. Po sa ka qen ajo e kenaqur me Allahun qe ja ka sjell nje fund kaq te tmerrshem?

Tungi edhe prej meje.

krijuesiii
23-11-05, 22:29
...Fortuna te kerkoj se pari ndjese per gabimete e mia shkrimore pas qe jam pake pertace ne kete drejtim e se beje kurr korigjime e te shkruarit e mund nga ngutia te me rreshqet ndonje gabim a gabime eshte e vertet se desha te theme LIRIA...

...po shiqo moj qike ajo Nene e ata deshmore Legjendare te Kosoves kane vdekur si burrat kane ndrrua jete duke luftuar Armiq shkje e barbare, ajo mendoj eshte vdekje me e mrrekullueshme se te vdisesh nga semundje a viruset e ndryshme e te lengosh me vitet te tera...

...e ata e as ajo NENE E MADHE nuk bere vdekje ne te vertet ata kane bere nje RILINDJE madheshtore te kthyer ne Legjend femijet tane para varreve te tyre do perulen me nderin me te madhe do te kene nje shtyll mbeshtetese per tia rriture krenarine e tyre Kombetare e njerzore se ei takojne nje Kombi qe sdurone Roberi...

...une kame thene ndoshta ky popull se ka merituar arsyet e skepticizmite time jane gjendja e mjerushme njerzore e shpirterore e popullit qe ua dha voten njerzeve te deshtuar te udheheqin me te e jo njerzev te sakrifices dhe vlerave po njerzev te peruljes dhe nenshtrimeve shpresoj te me kuptoni kesaj radhe ne menyren logjike se e di si femer e ke pake veshtire :wink: ...


tungiii

Fortuna
24-11-05, 01:19
...Fortuna te kerkoj se pari ndjese per gabimete e mia shkrimore pas qe jam pake pertace ne kete drejtim e se beje kurr korigjime e te shkruarit e mund nga ngutia te me rreshqet ndonje gabim a gabime eshte e vertet se desha te theme LIRIA...

...po shiqo moj qike ajo Nene e ata deshmore Legjendare te Kosoves kane vdekur si burrat kane ndrrua jete duke luftuar Armiq shkje e barbare, ajo mendoj eshte vdekje me e mrrekullueshme se te vdisesh nga semundje a viruset e ndryshme e te lengosh me vitet te tera...

...e ata e as ajo NENE E MADHE nuk bere vdekje ne te vertet ata kane bere nje RILINDJE madheshtore te kthyer ne Legjend femijet tane para varreve te tyre do perulen me nderin me te madhe do te kene nje shtyll mbeshtetese per tia rriture krenarine e tyre Kombetare e njerzore se ei takojne nje Kombi qe sdurone Roberi...

...une kame thene ndoshta ky popull se ka merituar arsyet e skepticizmite time jane gjendja e mjerushme njerzore e shpirterore e popullit qe ua dha voten njerzeve te deshtuar te udheheqin me te e jo njerzev te sakrifices dhe vlerave po njerzev te peruljes dhe nenshtrimeve shpresoj te me kuptoni kesaj radhe ne menyren logjike se e di si femer e ke pake veshtire :wink: ...


tungiii

Krijuesi me vjen keq po ne dy si duket nuk po kuptohemi rreth kesaj teme, dhe per mendimin tim eshte e kote te vazhdojme ket debat me.

Tungiiiiiiiii edhe prej meje.

Kalt
27-11-05, 17:10
DHUNA NDAJ GRAVE NĖ KOSOVĖ ĖSHTĖ SHTUAR DY VITET E FUNDIT, VLERĖSOJNĖ OJQ-TĖ

Nadije Ahmeti, Prishtinė


Dhuna ndaj gruas ėshtė njė ndėr format mė tė turpshme tė shkeljes sė tė drejtave tė njeriut dhe si e tillė nuk njeh kufij kulturorė gjeografikė apo status social. Me kėtė fjali, kryeministri i Kosovės Bajram Kosumi e ka shėnuar ditėn ndėrkombėtare pėr eleminimin e dhunės ndaj grave. Kryeministri Kosumi, njėkohėsisht tha se fenomeni i dhunės ndaj gruas ndikon negativisht jo vetėm tek anėtarėt e familjes, por edhe nė shoqėrinė kosovare nė pėrgjithėsi.
"Vetėm ajo shoqėri e cila nuk kultivon dhunėn mund tė shkojė drejt avancimit nė tė gjitha sferat e jetės shoqėrore ekonomike dhe kulturore, si dhe mund tė dėshmojė barazinė pėrpara ligjit".
Organizatat joqeveritare qė merren me mbrojtjen e tė drejtave tė gruas, tėrheqin vėrejtjen se dhuna ndaj gruas ėshtė rritur dy vitet e fundit.
Nė raportin e fundit qė ka bėrė Qėndra pėr Mbrojtjen e Grave dhe Fėmijėve nė Prishtinė, thuhet se numri i pėrgjithshėm i viktimave tė trajtuara nga kjo qendėr, prej vitit 200 e deri nė dhjetor tė vitit 2004, ėshtė 20 mijė e 730 viktima mbi tė cilėt ėshtė ushtruar dhunė, nė shumicėn e rasteve nga bashkėshortėt e tyre. Bahrie Deva, koordinatore nė kėtė qendėr, thotė se forma tė dhunės janė nga mė tė ndryshmet.
"Faktor apo shkaktar mund tė them se ėshtė sindromi postraumatik i luftės dhe gjendja e rėndė ekonomike."
Hamide Latifi, udhėheqėse e organizatės "Gratė pėr gratė" nė Prishtinė, thotė se niveli i ulėt i arsimit nė shumė raste ka bėrė qė gratė tė mos jenė nė gjendje tė pėrcaktojnė dhunėn, duke menduar se dhuna ėshtė vetėm ajo e formės fizike.
"Kufizimet tė cilat u bėhen grave nė lirinė e lėvizjes, nė vendimarrjen nė familje, rreth fėmijėve, mbajtja e pozicionit tė tyre pasiv, edhe pse prej tyre ka pritje qė t'i kryejnė tė gjitha obligimet shtėpiake si kuzhiniere, mbajtėse tė familjes, e ku ta di unė, por kur vjen fjala e fundit ato janė jashtė sistemit. Unė konsideroj se kjo ėshtė pjesė e dhunės ose e abuzimit tė tė qenurit tė saj si subjekt".
Ndryshe kryeministri Kosumi tha se qeveria e Kosovės ka kapacitet dhe potencial, por edhe vullnet tė mirė qė tė veprojė nė mėnyrė konkrete kundėr dhunės nė ēfarėdo forme, e posaēėrisht kundėr dhunės qė ushtrohet ndaj gruas dhe vajzave.
"Mirėpo nuk duhet tė jemi tė kėnaqur me kėto tė arritura. Ne besojmė se pozita e tė gjithė qytetarėve tė Kosovės do tė pėrmirėsohet edhe mė tej. Bėrja e shtetit tė Kosovės, i cili ėshtė parakusht pėr zhvillim tė hovshėm tė demokracisė, lirive njerėzore dhe tė ekonomisė, do ta ndryshojė edhe mė shumė pozitėn e gruas nė shoqėrinė tonė tė re. Gruaja do tė jetė jo vetėm fokus respektimi, por dhe forcė shtytėse e zhvillimit tė shoqėrisė.
Kuvendi i Kosovės tashmė ka miratuar ligjin pėr barazinė gjinore dhe ligjin kundėr diskriminimit, nė pėrpjekje pėr tė parandaluar pėrdorimin e dhunės. Por zonja Deva nga Qendra pėr Mbrojtjen e Grave dhe Fėmijėve, pohon se ligji nuk ka ndonjė peshė derisa tė mos zbatohet.
"Nė rast se do zbatohej ligji do ishte ulur pak niveli i dhunės dhe ne duam ta reduktojmė sa mė tepėr nė kėto institucione."
Sidoqoftė studimet e organizatave joqeveritare, tregojnė se numri i vėrtetė i viktimave tė dhunės nė familje, sigurisht ėshtė edhe mė i madh. Por dhuna heshtet nga vetė viktimat, kryesisht pėr shkak tė paragjykimeve tė vjetra tradicionale. Sipas kėtyre studimeve, kur kėsaj i shtohet edhe zbatimi jo i drejtė i ligjeve nė fuqi, heshtja e viktimave dhe ngurimi pėr tė kėrkuar ndihmė ėshtė e kuptueshme.

vjeshta
02-12-05, 18:20
Derisa nga goja e femres dalin fjalet urdhero dhe si urdhero,
ndoshta mund te flasim per respekt.

thjesht & sinqert

Vjeshta :P

Reana
02-12-05, 19:34
Derisa nga goja e femres dalin fjalet urdhero dhe si urdhero,
ndoshta mund te flasim per respekt.

thjesht & sinqert

Vjeshta :P

:roll: :? :(
Derisa nga goja e te dy paleve dalin ato fjale, behet fjale per respekt te dyanshem; kur kete e thote vetem njera pale, duke ndenjur gatitu, kesaj i thuhet servantilizem e nderuar; urdhero dhe siurdhero me thote shebertorja qe punon te ne! :?

halla e madhe
02-12-05, 20:09
Derisa nga goja e femres dalin fjalet urdhero dhe si urdhero,
ndoshta mund te flasim per respekt.

thjesht & sinqert

Vjeshta :P

:roll: :? :(
Derisa nga goja e te dy paleve dalin ato fjale, behet fjale per respekt te dyanshem; kur kete e thote vetem njera pale, duke ndenjur gatitu, kesaj i thuhet servantilizem e nderuar; urdhero dhe siurdhero me thote shebertorja qe punon te ne! :?

Mos e nencmo moj sherbtoren,edhe ajo grua asht sikur neve :wink:

Reana
02-12-05, 20:14
Derisa nga goja e femres dalin fjalet urdhero dhe si urdhero,
ndoshta mund te flasim per respekt.

thjesht & sinqert

Vjeshta :P

:roll: :? :(
Derisa nga goja e te dy paleve dalin ato fjale, behet fjale per respekt te dyanshem; kur kete e thote vetem njera pale, duke ndenjur gatitu, kesaj i thuhet servantilizem e nderuar; urdhero dhe siurdhero me thote shebertorja qe punon te ne! :?

Mos e nencmo moj sherbtoren,edhe ajo grua asht sikur neve :wink:

Ashtu e kane mesuar ate, kushdo qe ia ka dhene shkollen!!!
Sikur qe disa po mundohen ta "shkollojne" femren shqiptare edhe ne shekullin 21 te ngel edhe me tutje sherbetore!!!! :?

vjeshta
02-12-05, 20:46
Derisa nga goja e femres dalin fjalet urdhero dhe si urdhero,
ndoshta mund te flasim per respekt.

thjesht & sinqert

Vjeshta :P

:roll: :? :(
Derisa nga goja e te dy paleve dalin ato fjale, behet fjale per respekt te dyanshem; kur kete e thote vetem njera pale, duke ndenjur gatitu, kesaj i thuhet servantilizem e nderuar; urdhero dhe siurdhero me thote shebertorja qe punon te ne! :?

Mos e nencmo moj sherbtoren,edhe ajo grua asht sikur neve :wink:

Ashtu e kane mesuar ate, kushdo qe ia ka dhene shkollen!!!
Sikur qe disa po mundohen ta "shkollojne" femren shqiptare edhe ne shekullin 21 te ngel edhe me tutje sherbetore!!!! :?

Ngadale more ,qka u ba ,se me doket u keqekuptume :?
Femra respektohet ateher nga meshkujt vetem kur ajo ju bindet ,ta marrim si shembull ate sherbetoren tende :)

Reana
02-12-05, 21:10
Ngadale more ,qka u ba ,se me doket u keqekuptume :?
Femra respektohet ateher nga meshkujt vetem kur ajo ju bindet ,ta marrim si shembull ate sherbetoren tende :)

:lol: :lol: :lol: :arrow:
Po de, mire po thua ti-edhe une pajtohem :lol: , femra bindet, mashkulli ben cfare te doje (demek e respekton :lol: ) dhe del dhe i shetit edhe dy a tri femra tjera te cilat poashtu vuajne nga bindshmeria ndaj madherise se tij mashkullit :lol: ...edhe pse ne fund ATO dalin fajtore e jo kurre AI, sepse ne vend qe t'ia kishin dhene nja dy-tri shuplaka fytyres atij qe i ka dhene vetes madje edhe guximin t'ju afrohet femrave tjera duke pasur grua ne shtepi, ato i kane thene "si-urdhero"(veq a don don ti mem shetit mua-natyrisht ne mungese te vete-respektit).
Pasi te kete bere qef mire e mire, pastaj ky azgani kthehet ne shtepi tek gruaja qe perseri i rrin gatitu, e ky perseri gjen shkaqe e arsye per kritika (se ndoshta nuk din mire me be seks, nuk eshte e holle sa duhet, apo e trashe sa duhet( :? ), etj etj...) e tani kjo e mjera e nenqmuar ne shtepine e vet behet e gatshme te pranoje edhe nje a dy ortake (legale apo ilegale), veq ti rrije "gatitu" burrit te saj qe ka respekt ndaj saj-vetem kur ajo bindet :P ( a ja kam qelluar tash :?: :roll: , apo u keqkuptuam perseri :lol: :arrow: )
Servilizmi, shegertlleku modern, gjysem-skllaverizmi, ka forma te ndryshme, njera prej formave eshte kjo ne te cilen femra shqiptare e gjen veten shpesh!

vjeshta
02-12-05, 21:16
Ngadale more ,qka u ba ,se me doket u keqekuptume :?
Femra respektohet ateher nga meshkujt vetem kur ajo ju bindet ,ta marrim si shembull ate sherbetoren tende :)

:lol: :lol: :lol: :arrow:
Po de, mire po thua ti-edhe une pajtohem :lol: , femra bindet, mashkulli ben cfare te doje (demek e respekton :lol: ) dhe del dhe i shetit edhe dy a tri femra tjera te cilat poashtu vuajne nga bindshmeria ndaj madherise se tij mashkullit :lol: ...edhe pse ne fund ATO dalin fajtore e jo kurre AI, sepse ne vend qe t'ia kishin dhene nja dy-tri shuplaka fytyres atij qe i ka dhene vetes madje edhe guximin t'ju afrohet femrave tjera duke pasur grua ne shtepi, ato i kane thene "si-urdhero"(veq a don don ti mem shetit mua-natyrisht ne mungese te vete-respektit).
Pasi te kete bere qef mire e mire, pastaj ky azgani kthehet ne shtepi tek gruaja qe perseri i rrin gatitu, e ky perseri gjen shkaqe e arsye per kritika (se ndoshta nuk din mire me be seks, nuk eshte e holle sa duhet, apo e trashe sa duhet( :? ), etj etj...) e tani kjo e mjera e nenqmuar ne shtepine e vet behet e gatshme te pranoje edhe nje a dy ortake (legale apo ilegale), veq ti rrije "gatitu" burrit te saj qe ka respekt ndaj saj-vetem kur ajo bindet :P ( a ja kam qelluar tash :?: :roll: , apo u keqkuptuam perseri :lol: :arrow: )
Servilizmi, shegertlleku modern, gjysem-skllaverizmi, ka forma te ndryshme, njera prej formave eshte kjo ne te cilen femra shqiptare e gjen veten shpesh!

Qake doren tash se ja qellove ,po nuk e di se edhe une a ja kam qellu :?:

ALBAANIANPASSION
08-03-09, 01:03
Eshte per te ardhur keq me llogjiken e mykur te ketyre femarave shqiptare apo dhe te ketyre meshkujve idiote ketu, femra shqiptare do ta beje ne token tone si ne evrope ku gruaja eshte perendeshe dhe burri eshte i fundit ne liste, ajo nuk qan per te drejta ajo qan per kontroll qe ne emer te qurravitjes, ankeses dhe dobesise te perfitoje dhe te marre fuqine e mashkullit. Desha te theksoja qe ne qofte se femra e quan jete personale dhe liri persobnale te ngreje kembet te behet prostitute dhe te marre shembull nga te kkeqijat e evropes atehere eshte liria dhe zgjidhja e saj, por nqs se une nuk e dua dhe e respektoj kete lloj femre ATEHERE KJO ESHTE LIRIA IME DHE KETO FEMRA ASKUSH SI MUA PAO TERE MESHKUJT E THJERE SDUHET TE NA THONE APO GJYKOJNE, RESOPEKTI FITOHET NUK JEPET TE DASHURA FEMRA SHQIPTARE NE KETE FORUM, ZGJIDHJA JOTE ESHTE TE NGRESH KEMBET ZGJIDHJA IME ESHTE JORESPEKTI, AS UNE SHYJ NE ZONEN TENDE AS TI NE TIMEN. KURRE MOS MENDONI QE DO TE NA VINI POSHTE DHE TA BENI SI NE EVROPEN E KALBUR DHE DEKADENTE PERENDIMORE APO USA SE GJAKU DERI NE GJU KA PER TE SHKUAR, SIGURISHT NE KETO LVIZJE TE PUTANERISE SE FEMRES SHQIPTARE KANE DHE TE HUAJT GISHT QE DUAN TE KRIJOJNE KONFLIKTE MIDIS NESH QE ATA TE PERFITOJNE,ULJA E POZITES TE MASHKULLIT TE FORTE DHE LUFTARAK SHQIPTAR I BEN KLASAT E PASURA TE HUAJA APO DHE SHQIPTARE TE SHITURIT TEK TE HUAJT QE TE PERFITOJNE SEPSE ME NJE MASHKULL TE DOBET SKA REZISTENCE DHE POPULLI KTHEHET NE SKLLAV, NJE GJE SPO E KUPTOJ ME FEMRAT SHQIPTARE UNE, TERE FEMRAT PERENDIMORE MARTOHEN ME MESHKUJ TE GHUAJ QE KANE KULTURE NE LISHJE ME FEMREN TE NGJASHME SI NE SHQIPTARET, PO TE ISHTE KAQ I MIRE KY SISTEM EVROPIAN ATEHERE PERSE TERE FEMRAT PERENDIMORE DUAN BURRA NGFA VENDET E BOTES SE TRETE? SEPSE BURRAT EVENDEVE TE BOTES TE TRETE JANE ME TE VERTETE MESHKUJ KOENFIDENTE DHE ME TABAN NDERSA MESHKUJTE E FEMINIZUAR TE EVROPES PERENDIMORE JANE JO TE MIRA PER KETO FEMRA,PO PRIT PAK PO AS ISHIN KETO FEMRA QE E SHPUNE KETE SISTEM DHE I TRANSFORMUAN MESHKUJT E VENDEVE PERENDIMORE DERI NE KETE PIKE ME REVULUCIONIN E TYRE TE LEVIZJES FEMINISTE? AS SIHIN KETO FEMRA TE EVROPES LINDORE QE BENE TE NJEJTEN GJE QE PO PERPIQEN TE BEJNE FEMRAT SHQIPTARE TANI? PO PERSE VALLE TANI NUK U PELQEJNE FRUTET? KUR JANE MESHKUJT USHEHEQES DHE TAMAM MESHKUJ FEMRAT U ANKOKAN KUR JANE ME TE BUTE SU PELQEN ATEHERE CFARE DUAN FEMRAT?ASKUSH SE DI POR NJE GJE DIHET QE FEMRAT SE KANE IDENA CFARE DUAN SEPSE JANE ME SHUME EMOCIONANTE SE LLOGJIKE DHE NE TERE ATO VENDE KU KA MARRA FEMRAT NE DORE FUQINE KA FILLUAR DEKADENCA, DEGJENERIMI, KALBEZIMI.UNE KAM JETUAR DHE NE KOHEN E KOMUNIZXMIT DHE FEMREN E MBRONTE LIGJI QE TE DY PALET I MBRONTE POR AI SISTEM SADO QE KISHTE TE KEQIJAT E VETE I EDUKOI BREZT ME MORAL SPESE PA MORAL TE SHENDOSHE SKA FAMILJE TE SHENDOSHE, KA PAS RASTE QE KUR BUSRRI TRADHETIONTE GRUAN E HIQNIN NGA PUNA BILES E FUSNIN DHE NE BURG, PO E NJEJTA GJE ME FEMREN, TE DASHURA MOTRA SHQIPTARE TI NUK MUND TE MBASH DIETE DHE TE HASH SI KAFSHE NE TE NJEJTEN KOHE, TI NUK MUND TE JESH E PAMORALSHME DHE TE KERKOSH RESPEKT SE RESPEKTI PER BUSHTRAT SE EKZISTION,PA MORAL TE SHENDOSHE SKA RESPEKT, BASHKPUNIM DHE LIDHJE TE SHENDOSHE NE NJE SHOQERI.CIVILIZXIMN LERJANI EVROPES ME PROBLEMET E PLAKJES SE POPULLSISE,DIVORCEVE,KALBEZIMIT,PEDERASTISE,DROGES .INE DUHET TE RUAJME KULTUREN TONE POR DHE ME NJE RESPEKT PER TE DYJA PALET.,I TERE KY DEGJENERIM ESHTE I MONTUAR NGA BANKIERET INTERNACIONAL CIFUT QE BEHET PER NEW WOLD ORDER QE TE BEHET BOTA ME NJE QEVERI, ME NJE MONEDHE DHE ME DEGJENERIM VEHENI RESEARCH NE GOOGLE DHE DO TA SHIHNI, NJEREZIT ME MORAL ME NJE MASHKULL DHE FEMER TE MORALSHME KANE IDENTITET PRINCIPET SHOQERORE POR SOT DUKET QE KLASA DHE QARQE TE CAKTUARA KUDO NE BOTE DUAN TIA SHKATERROJNE FAMILJEN NJERIUT DHE TA LENE PA IDENTITET QE TE BESOJE TEK PARAJA DHE ATA QE ZOTEROJNE PARANE TE JENE ZOT

LABI
08-03-09, 01:05
Respekt per femren, nenen, gruan shqiptare .

Shfrytezoj rastin t'ju uroj 8 marsin