PDA

View Full Version : Nje kenge e ushtareve norvegjeze te KFOR-it, per Kosoven.


Kalt
13-11-05, 17:51
http://www.break.com/articles/kosovo.html

Kalt
13-11-05, 17:55
Njė kėngė hit pushton Ballkanin: “Millosheviē ...ti je kurvė...”
Nga: Lavdrim TERZIU
E-mail autorin: [email protected]


Ndoshta djemtė norvegjezė nuk e kishin menduar kurrė se shakaja e tyre do ti bėnte ata tė famshėm brenda ditės. Ata janė vetėquajtur “Big Boys” dhe kėngėn e tyre e kanė titulluar “Shiptari Boy – Kosovo” (Shiptari – akronim qė serbėt e pėrdorin si ofendues pėr shqiptarėt e Kosovės). Ca vargje tė thurura mes ushtarėsh ata i kanė bashkuar nėn melodinė kėngės sė famshme tė viteve 80`, “Kakomo” tė Beach Boys. Pėr ta e gjithė kjo histori e montuar nė formėn e njė vidioklipi ishte njė shaka mes ushtarėsh, njė mėnyrė dėfrimi pėr konsum tė brendėshėm.

“Diku, pėrtej detit, ndodhet njė vend qė e quajnė Kosovė. Tė jetosh aty nuk ke qar, nėse nuk je shqiptar...”- thuhet ndėr vargjet e ushtarėve norvegjezė. Mė tej, ata vazhdojnė tė aludojnė mbi krimet e serbėve nė atė pjesė tė Evropės. “Ne jemi kėtu tė mbrojmė tė drejtat e njeriut... do ti bombardojmė shkėrdhatat serbė deri nė vrimėn e miut...”.

Por, hiti i tyre ka marrė dhenė brenda 24 orėsh. Madje, televizioni shtetėror serb e ka transmetuar tė plotė videoklipin e tė rinjve nordikė. Talenti i ushtarėve norvegjezė ka krijuar trazira diplomatike nė atė zonė tė nxehtė tė Evropės. Kokat e nxehta tė Beogradit qė turbullohen pėr pak, janė ndezur sėrish. “Tė tilla iniciativa vetėm sa i acarojnė mė keq serbėt tė cilėt janė tė bindur se nė Kosovė nuk respektohet as siguria, as tė drejtat e njeriut dhe as diversiteti etnik, - ėshtė shprehur Sllobodan Samarxhixh, kėshilltar i kryeministrit Koshtunica. Ambasadori norvegjez nė Beograd ka kėrkuar ndjesė me kėtė rast duke shpresuar se kjo nuk do tė ndikojė nė marrėdhėniet historikisht tė mira midis dy vendeve. Ky incident, qė ka marrė pėrmasa diplomatike, ka vėnė nė pozitė tė vėshtirė edhe vetė autoritetet e KFOR-it nė Kosovė. Nė njė komunikatė pėr shtyp, komanda e pėrgjithėshme e KFOR-it e ka quajtur veprimin e norvegjezėve “njė shaka tė papranueshme”. Mirėpo, pala shqiptare nė Prishtinė ka marrė anėn e ushtarėve tė huaj. Njė gazetar ėshtė shprehur se veprimi i ushtarėve norvegjezė tregon thjeshtė se ata janė qenie njerėzore dhe jo makineri. “Ata kanė ndjenja dhe opinionet e tyre mbi realitetin nė tė cilin jetojnė. Ata kanė tė drejtėn e tyre ti shprehin ato ndjenja nė formėn e tyre”, - ka thot gazetari Arif Muharremi i tė pėrditshmes “Ekspres”.