PDA

View Full Version : Imitimet ne FD...


Domira
16-11-05, 15:58
Me shkoi mendja te hap nje teme rreth imitimeve ne Fd ose edhe ne forume ne pergjithsi. Disi une kam pershtypjen qe ndonjehere verej se njerezit deshirojne te behen ata qe nuk jane. Kjo ndodh per aresye te ndryshme po veēanerisht me qellim te mashtrimit se kinse "une jam ai/ajo qe ti po kerkon".

Ēka mendoni rreth kesaj dukurie te nderuar forumiste?
A ju ka ndodhur te njeheni te mashtruar ne kete menyre?

Ndoshta nuk eshte teme e kendshme por meqenese mua me ka shkuar mendja une e hapa kete teme. Nese ju te nderuar konsideroni se nuk eshte mire te diskutojme rreth kesaj dukurie, atehere une vete si moderatore do e mbyll temen.

Me nderime
Domira

Artisti
16-11-05, 16:12
Me shkoi mendja te hap nje teme rreth emitimeve ne Fd ose edhe ne forume ne pergjithsi. Disi une kam pershtypjen qe ndonjehere verej se njerezit deshirojne te behen ata qe nuk jane. Kjo ndodh per aresye te ndryshme po veēanerisht me qellim te mashtrimit se kinse "une jam ai/ajo qe ti po kerkon".

Ēka mendoni rreth kesaj dukurie te nderuar forumiste?
A ju ka ndodhur te njeheni te mashtruar ne kete menyre?
Ndoshta nuk eshte teme e kendshme por meqenese mua me ka shkuar mendja une e hapa kete teme. Nese ju te nderuar konsideroni se nuk eshte mire te diskutojme rreth kesaj dukurie, atehere une vete si moderatore do e mbyll temen.

Me nderime
Domira


Domira,mikeshe e nderueme t pershendes

Para se me shkrue Fortuna po shkruj une hahahahahahahaha

Ne pyetjen e dyte sje pergjigj,te lus mu pergjigj ne pyetjen e dyte se Fortuna ska te ndalun tani hahahahaha (Fortuna mos te mbetet hatri ).

Pyetjen e pare e ke paraqit si hyrje te temes .

e para

Kjo dukuri eshte per mua JoOrigjinalitet,e JoOrigjinaliteti nuk qendron gjate.

e dyta

Mue hala s me ka ndodh ,por ndoshta me ndodh nuk e permbylli kete dukuri.


Une jam ai qe jam edhe Fortunen e mposhti e vij ne Dardani :lol: :lol: :wink: .


Artisti

Murgesha
16-11-05, 22:46
Pėrshėndetje pėr temėn e ndruara Domirė.

Po tė paraqitemi gjithherė ata qė jemi nė ralitet na duket se nuk mund tė arrijmė shumė, andaj na duhet pak emitim pėr siguri nė veten tonė. :lol:

Domira
17-11-05, 00:45
Domira,mikeshe e nderueme t pershendes

Para se me shkrue Fortuna po shkruj une hahahahahahahaha

Ne pyetjen e dyte sje pergjigj,te lus mu pergjigj ne pyetjen e dyte se Fortuna ska te ndalun tani hahahahaha (Fortuna mos te mbetet hatri ).

Pyetjen e pare e ke paraqit si hyrje te temes .

e para

Kjo dukuri eshte per mua JoOrigjinalitet,e JoOrigjinaliteti nuk qendron gjate.

e dyta

Mue hala s me ka ndodh ,por ndoshta me ndodh nuk e permbylli kete dukuri.


Une jam ai qe jam edhe Fortunen e mposhti e vij ne Dardani :lol: :lol: :wink: .


Artisti

I nderuar Artisti te lutem qe te mos permendesh emra te forumisteve ne kete teme sepse nuk eshte ky qellimi i temes por qellimi itemes eshte trajtimi i dukurise se emitimit.

Domira

Artisti
17-11-05, 00:52
E nderuara Domira kritiken e pranoj me respekt por ti nuk u pergjigje ne pyetjen e dyte,pra mos te mbetet hatri kur dikush te thote se po hap teme e nuk po e paraqet mendimin tend se pari per temen qe e hap vete,une kam permendur emer por jo ashtu si mendojn disa,ajo ishte shaka,edhe e kam shenuar ne kllapa qe mos ti mbetet hatri.


T pershendes me pritje te pergjegjes tende ne pyetjen tende


Artisti

laliloli
17-11-05, 09:42
Pershendetje Domira per temen

Fotokopjet bien shpejt ,ndersa mbetet origjinali.
Me ndjenja te keqija nuk mund te thuash fjale te mira dhe anasjelltas.

Domira
17-11-05, 12:57
E nderuara Domira kritiken e pranoj me respekt por ti nuk u pergjigje ne pyetjen e dyte,pra mos te mbetet hatri kur dikush te thote se po hap teme e nuk po e paraqet mendimin tend se pari per temen qe e hap vete,une kam permendur emer por jo ashtu si mendojn disa,ajo ishte shaka,edhe e kam shenuar ne kllapa qe mos ti mbetet hatri.


T pershendes me pritje te pergjegjes tende ne pyetjen tende


Artisti

Po Artisti mua me ka ndodhur qe dikush me ane te emitimeve te njerezve qe une i dua, te tentojne te me mashtrojne. Une kam besuar me shume se sa duhet te keta njerez dhe natyrisht se kur jam bindur se eshte mashtrim i llojit te vet kam vepruar pa kompleks ashtu si me duket mua se eshte e drejte.
Eshte interesante Artisti, se keso tentimesh qe me emitim te karaktereve te huaja per te ardhur deri te nje qellim i caktuar ka vazhdimisht. Per njerez te sinqerte ne fillim keto dukuri lane gjurme te renda ne shpirtin e njeriut. Por me kohen njeriu mesohet te ballafaqohet me keto dukuri dhe gjithmone rri me veshe n'krah si thote populli...
Prandaj e hapa kete teme me qellim te vumjes ne pah te kesaj dukurie negative e cila si ēdo dukuri tjeter jo e mire paraqet sfide ne jeten e perditshem te njeriut sidomos ne kete te komunikimit me internet.

vushtrria
17-11-05, 13:05
domira te pershendes per temen,edhe qenka e mire s'ic jeni ju :lol: :lol:


do pergjigjem nje dite me gjat ne ket teme sepse me te vertet eshte mjafte interesante 8)

Domira
17-11-05, 13:07
domira te pershendes per temen,edhe qenka e mire s'ic jeni ju :lol: :lol:


do pergjigjem nje dite me gjat ne ket teme sepse me te vertet eshte mjafte interesante 8)

Faleminderit per komplimetet Vushtrria, jeni i mrekullueshem edhe ju i nderuar.

Jeni i mirepritur me pikpamjet tuaja ne lidhej me temen.

Me nderime
Domira

Domira
17-11-05, 13:19
Pėrshėndetje pėr temėn e ndruara Domirė.

Po tė paraqitemi gjithherė ata qė jemi nė ralitet na duket se nuk mund tė arrijmė shumė, andaj na duhet pak emitim pėr siguri nė veten tonė. :lol:

Per pak hajt diqysh perbihet Murgesha :lol: ..po cka me ba qe do do s'po e njohin ma veten hiq tu hi llugav :lol: :lol: :lol: :lol:

Mpuqq motrushe :D

doGzona
17-11-05, 13:49
Pershendetje Domira.
Une mendoj se cdo forumist ketu ka te drejte te shkruaj aty se ku don dhe cka don , ose ku e shef te arsyeshme.Te behet emitimi i dickafit cka ne fakt edhe nuk eshte njeriu eshte dobesi njerezore , por disa gjera kan edhe kufizim sepse mu per kete e kan edhe nickun e vete , pra te jene pak a shume ne mbrojtjen e individualitetit te vete.Nuk e dij tash se , a thua njerezit do te jetojn gjithe jeten me kete nick dhe a do te ju behet edhe si nje lloje pjese perberese e jetes se saj/tij.

Barbaroza
17-11-05, 14:39
Pershendetje per temen.
Ne fillim me hutoi titulloi sepse emetim eshte tjeter fjale(emetim=qarkullim),e imitim eshte tjeter.Por,ketu po u beka fjale per kopjen,pra imitimin.
Sa i perket kesaj dukurie,tjetersimin ne tjeter person,qofte edhe ne shkrime,kete e kam hetuar sepse jemi aq gjate ne forum sa qe po i dallojme fare mire stilet e njerezve ne te shkruar...!
Eshte shume e vertete se kam qene e mashtruar,por jo gjate sepse genjeshtra dhe mashtrimi jane te destinuara te vdesin ende pa lindur mire...!
Ka njerez aq te pandergjegjshem sa qe veprojne ne kete menyre pa fije turpi qofte edhe nese zbulohen.Jo me kot e mbaj ne mend nje thenje popullore:"njeriu i drejte e ka veq 1 fytyre,e ai me sherre 100 fytyra",por edhe keto ndodhin ne jete,nuk eshte hera e pare dhe as e fundit!

Domira
17-11-05, 16:34
Pershendetje Domira.
Une mendoj se cdo forumist ketu ka te drejte te shkruaj aty se ku don dhe cka don , ose ku e shef te arsyeshme.Te behet emitimi i dickafit cka ne fakt edhe nuk eshte njeriu eshte dobesi njerezore , por disa gjera kan edhe kufizim sepse mu per kete e kan edhe nickun e vete , pra te jene pak a shume ne mbrojtjen e individualitetit te vete.Nuk e dij tash se , a thua njerezit do te jetojn gjithe jeten me kete nick dhe a do te ju behet edhe si nje lloje pjese perberese e jetes se saj/tij.

Pershendetje edhe per ty e nderuara DoGzona.

Pajtohem plotesisht me ty se cdonjeri prej nesh ka te drejte te shkruaje ku te doje dhe cka te doje ose aty ku e sheh te aresyeshme. Kete nuk e kam kontestuar asnjehere por perkundrazi une jam idhetare e lirise se fjales se lire dhe kete te drejte ia respektoj te gjitheve. Kjo pra nuk ishte kontesti i kesaj teme e as qellimi i saj.
Te falemnderoj per inkuadrimin tend ne teme dhe shpresoj se do te vazhdojme me bashkebisedime ne kete teme po edhe ne tema tjera.

Me nderime
Domira

Domira
17-11-05, 17:10
Pershendetje per temen.
Ne fillim me hutoi titulloi sepse emetim eshte tjeter fjale(emetim=qarkullim),e imitim eshte tjeter.Por,ketu po u beka fjale per kopjen,pra imitimin.
Sa i perket kesaj dukurie,tjetersimin ne tjeter person,qofte edhe ne shkrime,kete e kam hetuar sepse jemi aq gjate ne forum sa qe po i dallojme fare mire stilet e njerezve ne te shkruar...!
Eshte shume e vertete se kam qene e mashtruar,por jo gjate sepse genjeshtra dhe mashtrimi jane te destinuara te vdesin ende pa lindur mire...!
Ka njerez aq te pandergjegjshem sa qe veprojne ne kete menyre pa fije turpi qofte edhe nese zbulohen.Jo me kot e mbaj ne mend nje thenje popullore:"njeriu i drejte e ka veq 1 fytyre,e ai me sherre 100 fytyra",por edhe keto ndodhin ne jete,nuk eshte hera e pare dhe as e fundit!

E nderuar Barbaroza.

Te falemnderit per inkuadrim ne teme.

Te falemnderoj gjithashtu edhe per verejtjen qe bere ne lidhje me fjalen te cilen e kam perdorur gabimisht pra emitimi e jo siq e shkrove ti emetimi. Ketu ne forum une per vete nuk ia vej veshin gjuhes te cilen e perdori sa me qellim sa pa qellim, po kjo ashte thjeshte shprehje e deshires time se si ndjej ne moment te caktuar. Pra ketu ne forum nuk ndjej ndonje obligim te flas apo shkruaj drejte :oops: :)

Mund te them se edhe me dashte nuk mund t'ja qelloj gjithnji te jem e perpikte ne drejtshkrim sepse nuk jam gjuhtare :lol: Bile e ndjej vehten pakes te rebeluar sepse kam shume qejf qe nga dashuria qe kam per gjuhen time shqipe, kudo qe flitet ajo, ne cilindo cep te trojeve tona qofte, kam deshire pra te "koketoj" me gjuhen dhe dialektetet tona....nejse e zgjata por ndjeva kenaqesi te them te drejten :D

Se pari ne lidhje me fjalen emitimi nje sqarim.
Ne vend te fjales emitim do te duhej te perdorim fjalen imitim ashtu siq e ka permiresuar Barabaroza.
Une nuk e sho te aresyeshme te sqaroj fjalen emetim sepse ate as qe e kam perdore!
Imitim don te thote: bej dicka pike per pike si e ben nje tjeter, riprodhoj ne menyre te perpikte a te ngjajshme levizjet, sjelljet, veprimet e tjere.

Ndoshta nuk po bej mire e nderuar Barbaroza qe po ta them nje gje e cila me preku pak ne kete shkrim nga ana jote, e kjo eshte se e ke ba pershendetje per temen :roll: tue me anashkalue mue si autore te temes pa me permendur fare thua se une jam ajer per hesapin tend. Ndoshta e kam gabim por nuk mund te mos jem e sinqerte dhe te te them se si u ndjeva kur e lexova shkrimin tend. Deshiroj te pranoj me sinqeritet se u gezova kur e pash se je inkuadruar ne teme sepse keshtu ndjehet cdo autor i temave e sidomos ne, qe ende jemi te ri dhe kemi status sado tjeter nga ju qe jeni moti ne FD.
Barbaroza ta permenda nikun disa here jo per shkak se nuk me ke permendur ti mua, e tash hajt une behem me e mire se ti, jo...Por kur bashkebisedoj me dike (ndoshta jo kur bej shaka) vetem se kur bej dialog per nje teme te caktuar, bashkebiseduesit i drejtohem me emer ne shenje respekti ndaj personalitetit te tij (dinjitetit).

Barbaroze e nderuar une i shpreha te gjitha ato qe mendova se kisha nevoje te ti them ne menyre qe te mund te jem e sinqerte me ty ne bashkebisedimet e ardhshme ne forum, pa pase nevoje te shtihem se nuk kam se cfare te te them.
Barbaroza bisedova shtruar si me te pase afer prane meje dhe kam deshire qe per te gjitha gjithnje te te ndjej ashtu.


Pershedetje te perzemerta
Domira

p.s. Me deshire do ta shkruaj drejte fjalen imitim ne titull nese ka mundesi. Ju falemnderit per mirekuptim.

vushtrria
17-11-05, 17:13
pershednetje per autoren e temes


Zoti na krijoi ne ket dynja si njerez qe me von te jemi vet-vehtja,qe ne me von te krijojme identitetin ton njerezor,apo shkurte e shqip ta tregojme vehten se kushe jemi :?

Cka d.m.then te imitoshe dikend apo ta harroshe vet-vehten dhe te beheshe ai qe nuk je per qellime te pista apo per mashtrime njerezishe,ka njerez te tille sa te duashe sa qe merre me mend futen imitime aq thelle dhe deri ne at mase sa qe kure u del gjumi nga humbja e identitetit te vet nga c'vlersimi i vehtes,nga nenqmimi i vet-vehtes te gjitha keto e sjellin njerun ne zero vler.


Origjinaliteti

Fol ashtu si je,hec ashtu si je,ha ashtu si je,luaj ashtu si je,puno ashtu si je origjinal,dashuro ashtu si je e shum te tjera me te gjitha keto do ta keshe nje jet te lumtur,je ballehapure para shqeris dhe miqve.


me nderime vushtrriu :lol:

Domira
17-11-05, 17:20
pershednetje per autoren e temes


Zoti na krijoi ne ket dynja si njerez qe me von te jemi vet-vehtja,qe ne me von te krijojme identitetin ton njerezor,apo shkurte e shqip ta tregojme vehten se kushe jemi :?

Cka d.m.then te imitoshe dikend apo ta harroshe vet-vehten dhe te beheshe ai qe nuk je per qellime te pista apo per mashtrime njerezishe,ka njerez te tille sa te duashe sa qe merre me mend futen imitime aq thelle dhe deri ne at mase sa qe kure u del gjumi nga humbja e identitetit te vet nga c'vlersimi i vehtes,nga nenqmimi i vet-vehtes te gjitha keto e sjellin njerun ne zero vler.


Origjinaliteti

Fol ashtu si je,hec ashtu si je,ha ashtu si je,luaj ashtu si je,puno ashtu si je origjinal,dashuro ashtu si je e shum te tjera me te gjitha keto do ta keshe nje jet te lumtur,je ballehapure para shqeris dhe miqve.


me nderime vushtrriu :lol:

Vushtrria te falemnderoj per inkuadrim ne teme.
Pikepamjet e tua per temen me duken shume permbajtesore dhe shume te drejta.

Me nderime
Domira

p.s.qeshtu kom menue edhe vet nashta po skom dit me thone :lol: :lol:

Urata
17-11-05, 18:13
Domira e dashur ,

Imitimi eshte pjese e jetes, mirepo jo te keqperdoret ne ate menyre sa per t'krijuar relacione. UNE I QUAJ LIDHJE TE KRIJUARA NĖ DHE ME RRENA/GENJESHTRA te cilat fatmiresisht nuk kane jetė te gjate por fatekeqesisht goditje bukur te thelle dhe gjate...!

Secili imitojme ne nje apo tjeter menyre! Tani, imitimin shume shpesh e konsideroj edhe si MODEL/im ...!

Ēdo gje qe cenon nje dėliresi e quaj ligėsi!


Qofsh e dashur dhe keshtu e mire gjithemon! Me respekt per ty si gjithehera...

Barbaroza
17-11-05, 20:04
E nderuara Domira,tani e pashe se vertete kam anashkaluar emrin tend si autore e temes,por kjo asesi nuk do te thote se ndjej me pak rrespekt per ty sesa anetaret tjere.E verteta eshte se kur kam shkruar kete shkrim,kam shkruar me nervoze ne mungese te rrjetit te ngadalshem se jo qe kam patur ndonje qellim anti-Domira.Besoj se do e kesh parasysh kete sqarim nga ana ime si shenje mirekuptimi dhe asesi ndryshe!!!
Sa i perket fjales emitim,kam dhene edhe aty nje sqarim sepse nuk e ndjej turp nese mua dikush me keshillon se jam gabim.Fundja,forumi duhet te na sherbeje edhe per te mesuar e pse jo edhe te mos harrojme drejteshkrimin shqip,sidomos per mergimtaret tane ne bote dhe kete e kam cek ne shume forume...!Ndoshta edhe mund te jete fjala emitim dhe jo emetim siq kam cekur une sepse ka kohe qe s'merrem me mesimin e drejteshkrimit,ato qe i kam incizu,kane mbetur, e tjerat s'po i pranon memoria se shume ngarkese :oops: :lol:
Sa i perket inkuadrimit tim ne teme,une cdohere paraqitem e para te pergjigjem ne cdo teme,vetem nese nuk jam prezente kur hapet tema.Mund te shikosh shume tema dhe te bindesh!!!
Ndersa ajo qe une jam e hershme ne forum,s'ka asnje rendesi,me rendesi eshte vlera dhe volumi i shkrimeve qe nje anetar i dhuron forumit.
E nderuara Domira,vertete nuk e prita nje reagim kesisoji nga ana juaj,pikerisht per faktin se s'kam patur asnje qellim te keq ndaj temes apo ndaj juve.Nuk ju njoh live,as nuk me njihni,perse pra duhet une te ndjej meri per juve?????
Qe te mos e zgjas me tutje dhe te mos i jap kahje tjeter temes,te pergezoj edhe njehere per temen sepse eshte hapur ne kohen me te duhur....!

Me rrespekt
Barbaroza

GURI SYLAJ
17-11-05, 20:43
Shume e nderuara dhe e rrespektuara Domira.
Ju pergezoj per temen .
Eshte dicka qe eshte me interes te sheshohet. I vetedijshem se nuk mund te them edhe shume rreth kesaj , une do te mundohem t'i qasem ketij problemi nga kendi im.
Une jam nje antare i ri ne kete Forum edhe thuaj se eshte i vetmi.
Une mendoj se ketu ka emitime por jo per t'u paraqit ai qe nuk jemi ne te vertete. Kete e them nga fakti se ketu, s'paku une, njihemi pak ne jeten reale me njeri tjetrin dhe nisur nga ketu edhe nese ka emitim une kete emitim e shoh si mashtrim te vetevetes e asesi te atij tjetrit.
Forumin , une e konsideroj si nje pasqyre , ku, edhe kur flas me te tjeret , ne te vertete une flas me veteveten.Pershfaqe karakterin tim .
Fjalet qe ia drejtoj dikuj ne te vertete jan fjale qe une kam deshir te m'i drejtoj dikush.
Nese ne shkrimin tim ka dashuri , kjo eshte se une jam plot dashuri.
Nese ne shkrimin tim ka urrejtje , kjo eshte se une jam plot urrejtje.
Gjithecka qe ne shkruajm ketu apo emitojm sillet neper eter dhe kthehet prap e n'a bie fytyres sepse adresa per ku eshte nise shkrimi , ne realitet eshte e pa njohur.
Nese flet me te pa njohuren , ti ne te vertete flet me veteveten.
Tek une egziston nje rregull.
Ne Forum jam Guri por nese me diken , kushdo qofte, vendose te kontaktoj ne privat pas shkrimit te dyte apo te trete bashkebiseduesi ka adresen time reale. Kete e beje ne shenj rrespekti qe kam per bashkbiseduesin dhe per te fshi cdo keqkuptim te mundshem.
Tere ate qe ne e shfaqim ketu , nuk eshte as me shume e as me pak se brendia e shpirtit ton real .

Me nderime Guri Sylaj

Barbaroza
17-11-05, 20:56
Nese ne shkrimin tim ka dashuri , kjo eshte se une jam plot dashuri.
Nese ne shkrimin tim ka urrejtje , kjo eshte se une jam plot urrejtje.

Me nderime Guri Sylaj

Fjali shume me vend keto te te nderuarit Guri Sylaj!

Domira
17-11-05, 21:08
Domira e dashur ,

Imitimi eshte pjese e jetes, mirepo jo te keqperdoret ne ate menyre sa per t'krijuar relacione. UNE I QUAJ LIDHJE TE KRIJUARA NĖ DHE ME RRENA/GENJESHTRA te cilat fatmiresisht nuk kane jetė te gjate por fatekeqesisht goditje bukur te thelle dhe gjate...!

Secili imitojme ne nje apo tjeter menyre! Tani, imitimin shume shpesh e konsideroj edhe si MODEL/im ...!

Ēdo gje qe cenon nje dėliresi e quaj ligėsi!


Qofsh e dashur dhe keshtu e mire gjithemon! Me respekt per ty si gjithehera...


E dashur URATA ne shkrimet e tua gjej gjithnje thenie te sinqerta dhe me vlere te cilat konsideroj se dalin nga shpirti. Them keshtu jo pse mua me shkojne pershtati por sepse perkojne me realitetin, mendoj une.

Me shum respekt dhe dashuri

Domira

Domira
17-11-05, 21:11
Barbaroza deshiroj qe gjithnje te kemi bashkebisedime te mira ne mes nesh.

Me pershendetje te perzemerta

Domira

Murgesha
17-11-05, 21:13
Unė s`dua ta imitoj askėnd.

E nėse dikujt i pėlqejė unė me tė gjitha tė metat dhe tė mirat qė i kam le tė mė imitojė se se kam pėr dert. :P :wink:

Sy_kaltra
17-11-05, 21:17
Unė s`dua ta imitoj askėnd.

E nėse dikujt i pėlqejė unė me tė gjitha tė metat dhe tė mirat qė i kam le tė mė imitojė se se kam pėr dert. :P :wink:a bon moj mu mundu met emitu pak :oops: :lol: :lol:

Domira
17-11-05, 21:19
Shume e nderuara dhe e rrespektuara Domira.
Ju pergezoj per temen .
Eshte dicka qe eshte me interes te sheshohet. I vetedijshem se nuk mund te them edhe shume rreth kesaj , une do te mundohem t'i qasem ketij problemi nga kendi im.
Une jam nje antare i ri ne kete Forum edhe thuaj se eshte i vetmi.
Une mendoj se ketu ka emitime por jo per t'u paraqit ai qe nuk jemi ne te vertete. Kete e them nga fakti se ketu, s'paku une, njihemi pak ne jeten reale me njeri tjetrin dhe nisur nga ketu edhe nese ka emitim une kete emitim e shoh si mashtrim te vetevetes e asesi te atij tjetrit.
Forumin , une e konsideroj si nje pasqyre , ku, edhe kur flas me te tjeret , ne te vertete une flas me veteveten.Pershfaqe karakterin tim .
Fjalet qe ia drejtoj dikuj ne te vertete jan fjale qe une kam deshir te m'i drejtoj dikush.
Nese ne shkrimin tim ka dashuri , kjo eshte se une jam plot dashuri.
Nese ne shkrimin tim ka urrejtje , kjo eshte se une jam plot urrejtje.
Gjithecka qe ne shkruajm ketu apo emitojm sillet neper eter dhe kthehet prap e n'a bie fytyres sepse adresa per ku eshte nise shkrimi , ne realitet eshte e pa njohur.
Nese flet me te pa njohuren , ti ne te vertete flet me veteveten.
Tek une egziston nje rregull.
Ne Forum jam Guri por nese me diken , kushdo qofte, vendose te kontaktoj ne privat pas shkrimit te dyte apo te trete bashkebiseduesi ka adresen time reale. Kete e beje ne shenj rrespekti qe kam per bashkbiseduesin dhe per te fshi cdo keqkuptim te mundshem.
Tere ate qe ne e shfaqim ketu , nuk eshte as me shume e as me pak se brendia e shpirtit ton real .

Me nderime Guri Sylaj
I nderuari GURI SYLAJ, me nderuat dhe gezuat me kete shkrim tuajin kaq permbajtesor dhe domethenes, qe ne fakt mua me fjeti ne zemer.
Nuk kam se si te mos e quaj veshtrim tejet real e te qelluar te temes qe po trajtojme.
Nuk di se cilat pjese te shkrimit tuaj te vlefshem ti nenvizoj si te qelluara sepse do te duhej ta nenvizoj krejt tekstin.
Ajo qe asht krejt e re qe degjoj, e sinqerte dhe fundesisht njerezore eshte pjesa qe tregon se sa keni respekt per njeriun dhe dinjitetin e tjetrit.

Ne Forum jam Guri por nese me diken , kushdo qofte, vendose te kontaktoj ne privat pas shkrimit te dyte apo te trete bashkebiseduesi ka adresen time reale. Kete e beje ne shenj rrespekti qe kam per bashkbiseduesin dhe per te fshi cdo keqkuptim te mundshem.

Me respekt te thelle per ty GURI SYLAJ

Domira

Domira
17-11-05, 21:21
Unė s`dua ta imitoj askėnd.

E nėse dikujt i pėlqejė unė me tė gjitha tė metat dhe tė mirat qė i kam le tė mė imitojė se se kam pėr dert. :P :wink:

Valla me hesap du me ia nise vete me te emitu vec pse na i relakson atmosferen :lol: :lol: :lol:

Domira
17-11-05, 21:22
Unė s`dua ta imitoj askėnd.

E nėse dikujt i pėlqejė unė me tė gjitha tė metat dhe tė mirat qė i kam le tė mė imitojė se se kam pėr dert. :P :wink:a bon moj mu mundu met emitu pak :oops: :lol: :lol:

Jo moj mos ma merr rendin qyyy :P :lol: :lol:

Barbaroza
17-11-05, 21:23
Barbaroza deshiroj qe gjithnje te kemi bashkebisedime te mira ne mes nesh.

Me pershendetje te perzemerta

Domira

Gjithashtu e nderuar.Njeherit ju falenderoj per mirekuptimin!

Sy_kaltra
17-11-05, 21:24
Jo moj mos ma merr rendin qyyy :P :lol: :lol:Thash moj nja 4-5 or te bahna Murgesh ,,se jo ma teper smuj edhe me desht :lol: :lol: :lol: se me duket nuk ban me ra ne pus murgeshat :) per at shkak :P :wink:

Murgesha
17-11-05, 21:52
Domirė dhe Sykaltra, ska nevojė tė merrni leje, kur tė doni jeni tė mirėseardhura. :lol: :lol: :lol:

doGzona
17-11-05, 21:52
Pershendetje edhe per ty e nderuara DoGzona.

Pajtohem plotesisht me ty se cdonjeri prej nesh ka te drejte te shkruaje ku te doje dhe cka te doje ose aty ku e sheh te aresyeshme. Kete nuk e kam kontestuar asnjehere por perkundrazi une jam idhetare e lirise se fjales se lire dhe kete te drejte ia respektoj te gjitheve. Kjo pra nuk ishte kontesti i kesaj teme e as qellimi i saj.
Te falemnderoj per inkuadrimin tend ne teme dhe shpresoj se do te vazhdojme me bashkebisedime ne kete teme po edhe ne tema tjera.

Me nderime
Domira

E nderuara Domira.
Me duket se ne sqarimin tim te temes me larte isha e permbajtur ne ate se cka kerkohet , pra edhe e shkrova ; "Te behet emitimi i dickafit cka ne fakt edhe nuk eshte njeriu eshte dobesi njerezore " por ne lidhje me ate se cka shkruani ju edhe nuk jam hy edhe aq ne detale , por emitimi mundet te jete nese une te emitoj ty , ndersa ndryshimi eshte kur njerezit paraqiten te qete , te urte , besnike etj dhe pas asaj nuk jane origjinal ata qe kan qene ose jane ne kete forum , pra nuk i permbahen thenjeve te tyre dhe ideve te tyre te cilat i shprehin ne shkrime ketu.Do te ishte me rendesi edhe te ceki se nje gje , cdo kompetenc qe e ka dikush ketu edhe nuk e shpreh sa duhet , por rrine ne rezerv , ndoshta per shkak te asaj qe nuk deshiron shqetesime ose thellime ne shume debate.

Fortuna
18-11-05, 00:34
Shum keq me e imitu dikend. Ma mire se me qen vetvetja nuk ka.
Domira a mos valle pse eshte keshtu u inspirove per ket tem?

Domira
18-11-05, 01:37
Shum keq me e imitu dikend. Ma mire se me qen vetvetja nuk ka.
Domira a mos valle pse eshte keshtu u inspirove per ket tem?

Me vjen mire qe edhe ti e paske konstatu kete te vertete Fortuna.
Besoj dhe uroj qe ti permbahesh edhe ti e nderuar.
Mua me inspiruan ata tjeret qe nuk jane vetvetja dhe deshta me debatu me ju per pasojat dhe se si mundet me ia ba njeriu qe ta largoje kete sjellje (veti) te keqe.

Fortuna
18-11-05, 01:45
Shum keq me e imitu dikend. Ma mire se me qen vetvetja nuk ka.
Domira a mos valle pse eshte keshtu u inspirove per ket tem?

Me vjen mire qe edhe ti e paske konstatu kete te vertete Fortuna.
Besoj dhe uroj qe ti permbahesh edhe ti e nderuar.
Mua me inspiruan ata tjeret qe nuk jane vetvetja dhe deshta me debatu me ju per pasojat dhe se si mundet me ia ba njeriu qe ta largoje kete sjellje (veti) te keqe.

Dhe ke ber mir.

Sa me teper qe te gjykoni punet e keqia ne ket forum aq me te mbar dhe suksesshem do te baheni.
Por sa je e sigurte qe te tjeret nuk jan vetvetja?
A beson se Fortuna (une) eshte vetvetja apo edhe ti ne mua shef nje imitim te dikujt tjeter?

Domira
18-11-05, 01:55
Disa mendoj se jane vetvetja Fortuna e disa jo.
E per ty sdi cka te them sepse nuk ke shume shkrime dhe bashkebisedime. Po pres edhe pak e me vone ndoshta mund te jap ndonje vleresim per ty.

Pershendetje nga Domira

Fortuna
18-11-05, 01:58
Disa mendoj se jane vetvetja Fortuna e disa jo.
E per ty sdi cka te them sepse nuk ke shume shkrime dhe bashkebisedime. Po pres edhe pak e me vone ndoshta mund te jap ndonje vleresim per ty.

Pershendetje nga Domira

Me pelqeu!

Nuk duhet te ngutemi ne vleresim, sidomos kur nuk njifemi.

Urata
18-11-05, 05:08
Shum keq me e imitu dikend. Ma mire se me qen vetvetja nuk ka.
Domira a mos valle pse eshte keshtu u inspirove per ket tem?

Me vjen mire qe edhe ti e paske konstatu kete te vertete Fortuna.
Besoj dhe uroj qe ti permbahesh edhe ti e nderuar.
Mua me inspiruan ata tjeret qe nuk jane vetvetja dhe deshta me debatu me ju per pasojat dhe se si mundet me ia ba njeriu qe ta largoje kete sjellje (veti) te keqe.

Dhe ke ber mir.

Sa me teper qe te gjykoni punet e keqia ne ket forum aq me te mbar dhe suksesshem do te baheni.
Por sa je e sigurte qe te tjeret nuk jan vetvetja?
A beson se Fortuna (une) eshte vetvetja apo edhe ti ne mua shef nje imitim te dikujt tjeter?

E perse shkruajme me pseudonime ...?!!!
Per t'shenjetin Allah, po t'shkruaja me emrin tim te vertet nuk do tregohesha "tekanjoze" apo edhe "zavrake" ...

ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaa...

Sy_kaltra
18-11-05, 15:07
Murgesha veq u mahita se me ba me emitu rrzohna ,,nuk um shkon loqko :roll: ma mir kja qe jam jam :? :lol:

GURI SYLAJ
18-11-05, 15:23
Ketu dhe per kete forme te komunikimit duhet te vleje nje rregull, nje parim me te cilin do te pakesoheshin mundesite e keqkuptimeve .

Une ofroj cka kam mundesi e ti merr cka te duhet!

Formesimi i nje vetedije te tille do te n'a mundesonte qe te krijojm nje rend dhe te bejme nje seleksionim te asaj qe ofrojm dhe asaj qe pranojm
e pse jo edhe nje rreth me interese dhe qasje te ngjajshme rreth problemeve te caktuara.

Gentiani
18-11-05, 19:14
hajde, hajde imitues njėri pas tjetri :lol: :lol:

Njėri e pėrshėndet temėn dhe autoren e saj, e vjen tjetri e imiton parashkruesin :lol: :lol:

Ja imituesit i gjeta nė temė, mos i kėrkoni mė nė forum :lol: :lol:

vetėm njė nuk e kam tė qartė pėr ēfarė imitimesh bėhet fjalė - qėllimi i diskutimit tė imitimit me kėtė temė? imitim personash, shkrimesh, mendimesh ?

Urata
18-11-05, 22:16
hajde, hajde imitues njėri pas tjetri :lol: :lol:

Njėri e pėrshėndet temėn dhe autoren e saj, e vjen tjetri e imiton parashkruesin :lol: :lol:

Ja imituesit i gjeta nė temė, mos i kėrkoni mė nė forum :lol: :lol:

vetėm njė nuk e kam tė qartė pėr ēfarė imitimesh bėhet fjalė - qėllimi i diskutimit tė imitimit me kėtė temė? imitim personash, shkrimesh, mendimesh ?

O gjithemon qellueshem flet ti ...!
Kush s'mund t'emitoj ty perzete...

Sport_Billy
19-11-05, 01:55
pershednetje per autoren e temes


Zoti na krijoi ne ket dynja si njerez qe me von te jemi vet-vehtja,qe ne me von te krijojme identitetin ton njerezor,apo shkurte e shqip ta tregojme vehten se kushe jemi :?

Cka d.m.then te imitoshe dikend apo ta harroshe vet-vehten dhe te beheshe ai qe nuk je per qellime te pista apo per mashtrime njerezishe,ka njerez te tille sa te duashe sa qe merre me mend futen imitime aq thelle dhe deri ne at mase sa qe kure u del gjumi nga humbja e identitetit te vet nga c'vlersimi i vehtes,nga nenqmimi i vet-vehtes te gjitha keto e sjellin njerun ne zero vler.


Origjinaliteti

Fol ashtu si je,hec ashtu si je,ha ashtu si je,luaj ashtu si je,puno ashtu si je origjinal,dashuro ashtu si je e shum te tjera me te gjitha keto do ta keshe nje jet te lumtur,je ballehapure para shqeris dhe miqve.


me nderime vushtrriu :lol:

Imitimi= sikur stimulimi i Orgazmit te ni femen :lol:, jete shkurt! ( m'falni po teper me seriozitet e kini mar ket tem!).
Nuk osht i mir imitimi Kopjimi ( ne do shtete edhe i ndalum me ligje), po demokracia nuk i ndal kopjimet se ne do raste jon edhe pozitive!

Psh:
1- Nese zdon me pagu kineman 7-10Euro; e mer filmin e kqyr ne Komp..
2- Ni njeri apo ni familje qe gjith kan honger buk me gishta e, e kan pa te tjetri qe po han me pirun e lug" nuk muni me thon qe osht send negativ ", nese aj njeri e kopjon ket tjetrin me hoonger me pirun e lug edhe ky. :)
3- Ni njeri qe zdin mu shpreh qysh duhet e msohet prej tjetrit mu shpreh mir = e imiton/kopjon ne menyr pozitive :) ........

Ne fund te fundit Jeta osht Imitim= kopjim, lind ja nis e rritesh sheh se qka po bojn tjeret " Kopjon, mson" ( mvaret a e keqperdor at kopjim apo jo!), bohesh adult( ke pa se qysh duhet me kon jeta kur je adult = ke kopju, msu!), prind ( sjelljet e prindve i ke pa se si jon ne PRIND tu= Kopjim, msim, edhe ja vazhdon edhe vet diqka qashtu apo pak ma ndryshe!), plak(......) edhe vdes.
Senet Baze ne jet jon te njejta, lind, rritesh, bohesh prind edhe vdes( Mos menoni ne filmin Matrix se ska rrugdalje :lol:). Karakteri edhe personaliteti i nje persone nuk mundet me u stimulu nese nuk Kopjon/Imiton ne menyre pozitive edhe nganiher qysh i pershtatet atij njeri :)
Pra imitimi/kopjimi mundet me kon edhe POZITIV! ne do raste.

Ndryshe osht keqperdorimi kur mundohesh mu bo dikush tjeter e sje hiq aj person! Kta njerz s'jon te sigurt ne veteveten edhe obligohen prej vetevetes me vepru ashtu!

Rrini ashtu qysh jeni se t'mir boll jeni :lol: ska njeri Perfekt ne tana senet!

Apet femnat jon ma te forta ne Imitime/kopjime e stimulime :lol: ( kidding )

ME t'mira

dr1ta
19-11-05, 01:59
Shume tem e qelluar , por nje gje nuk kuptoj si te gjithe dulen ac orgjinal :shock: :shock: , valla une per veti nuk imitoj :lol: vec ndonjher ndonje thenje e kopijoj sepse me pelqen , nuk dmth ce behem sikur ai/ajo, kam shume idola por nuk imitoj, e lejushme esht me kendu sikur adelina ma ka lon ta ka lon :lol: , perndryshe si ndihem ashtu sjellem, her e lige her me trimeresh, :lol: dhe ashtu jam ne reall life :lol:


bllaaa blaa blaaaaaaaa

pershendetje

Fortuna
19-11-05, 02:37
E perse shkruajme me pseudonime ...?!!!
Per t'shenjetin Allah, po t'shkruaja me emrin tim te vertet nuk do tregohesha "tekanjoze" apo edhe "zavrake" ...

ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaa...

Dhe sigurisht nuk do te qeshje kaq shume, pasi qe ne realitet nuk qenke zavrajke.

Por as edhe Uraten nuk po e emiton aq shum oj Urat.

Reana
19-11-05, 04:56
Pershendetje per temen.
Ne fillim me hutoi titulloi sepse emetim eshte tjeter fjale(emetim=qarkullim),e imitim eshte tjeter.Por,ketu po u beka fjale per kopjen,pra imitimin.
Sa i perket kesaj dukurie,tjetersimin ne tjeter person,qofte edhe ne shkrime,kete e kam hetuar sepse jemi aq gjate ne forum sa qe po i dallojme fare mire stilet e njerezve ne te shkruar...!
Eshte shume e vertete se kam qene e mashtruar,por jo gjate sepse genjeshtra dhe mashtrimi jane te destinuara te vdesin ende pa lindur mire...!
Ka njerez aq te pandergjegjshem sa qe veprojne ne kete menyre pa fije turpi qofte edhe nese zbulohen.Jo me kot e mbaj ne mend nje thenje popullore:"njeriu i drejte e ka veq 1 fytyre,e ai me sherre 100 fytyra",por edhe keto ndodhin ne jete,nuk eshte hera e pare dhe as e fundit!

E nderuar Barbaroza.

Te falemnderit per inkuadrim ne teme.

Te falemnderoj gjithashtu edhe per verejtjen qe bere ne lidhje me fjalen te cilen e kam perdorur gabimisht pra emitimi e jo siq e shkrove ti emetimi. Ketu ne forum une per vete nuk ia vej veshin gjuhes te cilen e perdori sa me qellim sa pa qellim, po kjo ashte thjeshte shprehje e deshires time se si ndjej ne moment te caktuar. Pra ketu ne forum nuk ndjej ndonje obligim te flas apo shkruaj drejte :oops: :)

Mund te them se edhe me dashte nuk mund t'ja qelloj gjithnji te jem e perpikte ne drejtshkrim sepse nuk jam gjuhtare :lol: Bile e ndjej vehten pakes te rebeluar sepse kam shume qejf qe nga dashuria qe kam per gjuhen time shqipe, kudo qe flitet ajo, ne cilindo cep te trojeve tona qofte, kam deshire pra te "koketoj" me gjuhen dhe dialektetet tona....nejse e zgjata por ndjeva kenaqesi te them te drejten :D

Se pari ne lidhje me fjalen emitimi nje sqarim.
Ne vend te fjales emitim do te duhej te perdorim fjalen imitim ashtu siq e ka permiresuar Barabaroza.
Une nuk e sho te aresyeshme te sqaroj fjalen emetim sepse ate as qe e kam perdore!
Imitim don te thote: bej dicka pike per pike si e ben nje tjeter, riprodhoj ne menyre te perpikte a te ngjajshme levizjet, sjelljet, veprimet e tjere.

Ndoshta nuk po bej mire e nderuar Barbaroza qe po ta them nje gje e cila me preku pak ne kete shkrim nga ana jote, e kjo eshte se e ke ba pershendetje per temen :roll: tue me anashkalue mue si autore te temes pa me permendur fare thua se une jam ajer per hesapin tend. Ndoshta e kam gabim por nuk mund te mos jem e sinqerte dhe te te them se si u ndjeva kur e lexova shkrimin tend. Deshiroj te pranoj me sinqeritet se u gezova kur e pash se je inkuadruar ne teme sepse keshtu ndjehet cdo autor i temave e sidomos ne, qe ende jemi te ri dhe kemi status sado tjeter nga ju qe jeni moti ne FD.
Barbaroza ta permenda nikun disa here jo per shkak se nuk me ke permendur ti mua, e tash hajt une behem me e mire se ti, jo...Por kur bashkebisedoj me dike (ndoshta jo kur bej shaka) vetem se kur bej dialog per nje teme te caktuar, bashkebiseduesit i drejtohem me emer ne shenje respekti ndaj personalitetit te tij (dinjitetit).

Barbaroze e nderuar une i shpreha te gjitha ato qe mendova se kisha nevoje te ti them ne menyre qe te mund te jem e sinqerte me ty ne bashkebisedimet e ardhshme ne forum, pa pase nevoje te shtihem se nuk kam se cfare te te them.
Barbaroza bisedova shtruar si me te pase afer prane meje dhe kam deshire qe per te gjitha gjithnje te te ndjej ashtu.


Pershedetje te perzemerta
Domira

p.s. Me deshire do ta shkruaj drejte fjalen imitim ne titull nese ka mundesi. Ju falemnderit per mirekuptim.

Domira, Romaket kane thene "lapsus kalami" :lol: apo gabim shkrimi(lapsi), e tani pasi po shkruajme me tastature e jo me laps( :lol: :lol: :lol: ) po them "lapsus tastaturis: :lol: (shiko si e shpika nje fjale te re ne latinishte-kush ka thene more qe eshte gjuhe e vdekur??? :lol: :lol: :lol: )
Motrushe Domira dhe Barbaroza, lapsus "tastaturisi" :wink: :lol: mund ti ndodh secilit, madje edhe profesoreve te Gjuhes Shqipe. Ju shkruani shume bukur ne gjuhen shqipe, si nuk e kam nje makine per shumimin e shqiptareve qe shkruajne shqipen bukur keshtu, se do t'iu kisha shumezuar ne fuqine infinit :lol: ...

Sa i perket temes dhe imitimit qe supozoj se bejne disa ne FD, mendoj se eshte veti e keqe ne pergjithesi, por me duhet te them se mjedisi ne te cilin komunikojme ketu eshte mjedis virtual dhe si i tille iu lejon te gjitheve te perziejne imagjinaten/fikcionin/ dhe kreativitetin e tyre shpirteror e ndoshta edhe letrar me realitetin.
Por nese komunikimi me dikend kalon ne komunikim privat, jashte FD-se, nuk e shoh te arsyeshme as imitimin e as perzierjen e imagjinates me realitetin.

Urata
19-11-05, 05:26
E perse shkruajme me pseudonime ...?!!!
Per t'shenjetin Allah, po t'shkruaja me emrin tim te vertet nuk do tregohesha "tekanjoze" apo edhe "zavrake" ...

ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaa...

Dhe sigurisht nuk do te qeshje kaq shume, pasi qe ne realitet nuk qenke zavrajke.

Por as edhe Uraten nuk po e emiton aq shum oj Urat.

O ty guri i mullinit ta blofte kryet hė...!

ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaa...

Urata
20-11-05, 19:08
Shume e nderuara dhe e rrespektuara Domira.
Ju pergezoj per temen .
Eshte dicka qe eshte me interes te sheshohet. I vetedijshem se nuk mund te them edhe shume rreth kesaj , une do te mundohem t'i qasem ketij problemi nga kendi im.
Une jam nje antare i ri ne kete Forum edhe thuaj se eshte i vetmi.
Une mendoj se ketu ka emitime por jo per t'u paraqit ai qe nuk jemi ne te vertete. Kete e them nga fakti se ketu, s'paku une, njihemi pak ne jeten reale me njeri tjetrin dhe nisur nga ketu edhe nese ka emitim une kete emitim e shoh si mashtrim te vetevetes e asesi te atij tjetrit.
Forumin , une e konsideroj si nje pasqyre , ku, edhe kur flas me te tjeret , ne te vertete une flas me veteveten.Pershfaqe karakterin tim .
Fjalet qe ia drejtoj dikuj ne te vertete jan fjale qe une kam deshir te m'i drejtoj dikush.
Nese ne shkrimin tim ka dashuri , kjo eshte se une jam plot dashuri.
Nese ne shkrimin tim ka urrejtje , kjo eshte se une jam plot urrejtje. Gjithecka qe ne shkruajm ketu apo emitojm sillet neper eter dhe kthehet prap e n'a bie fytyres sepse adresa per ku eshte nise shkrimi , ne realitet eshte e pa njohur.
Nese flet me te pa njohuren , ti ne te vertete flet me veteveten.
Tek une egziston nje rregull.
Ne Forum jam Guri por nese me diken , kushdo qofte, vendose te kontaktoj ne privat pas shkrimit te dyte apo te trete bashkebiseduesi ka adresen time reale. Kete e beje ne shenj rrespekti qe kam per bashkbiseduesin dhe per te fshi cdo keqkuptim te mundshem.
Tere ate qe ne e shfaqim ketu , nuk eshte as me shume e as me pak se brendia e shpirtit ton real .

Me nderime Guri Sylaj

Sa domethenese ato fjalet e zmadhuara dhe bold ...!
Secili barte ne ndergjegjen e tij ate qe vepron/vepruar me nje fjale ndertuar ndergjegjen e tij...!

Naki
20-11-05, 21:55
Mbathja e qerapave tė huaja kundermonė,zė frymen e pastertė.
Mbathi qorapat tuaja e flejė rahat,mos ke dertė do tė jeshė i qetė i pushushėm.

Urata
21-11-05, 02:11
Me ba e me i shtrydh keto fjalet e Nakit, plot qellim(t'qellimte) rrjedhin...

ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaa...

Wisdom say eshte...!

Fortuna
21-11-05, 02:20
O ty guri i mullinit ta blofte kryet hė...!

ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaa...

Ja fillove ti prap me keto:
ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaa...

Mbasi mua; "Guri i mullirit ma blofte kryet"

Ty: Ta hongshin macat persheshin.

Natyrisht nese din te besh pershesh.

Urata
21-11-05, 02:27
ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaa...

Sa shume t'kam kuptue...!
Pershesh fjalesh/qellimesh nuk di me ba...!

ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaa...

Fortuna
21-11-05, 02:33
ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaa...

Sa shume t'kam kuptue...!
Pershesh fjalesh/qellimesh nuk di me ba...!

ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaa...

Ma ka marre mendja se sdin e per ate te thash.

E kur nuk din me mire eshte te shkosh tek tema jote e heshtjes dhe te heshtesh.

Urata
21-11-05, 04:40
O ty guri i mullinit ta blofte kryet hė...!

ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaa...

Ja fillove ti prap me keto:
ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaa...

Mbasi mua; "Guri i mullirit ma blofte kryet"

Ty: Ta hongshin macat persheshin.

Natyrisht nese din te besh pershesh.


More a t'vete per pershesh, qy...!
ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaa...ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaa...

Sa shume t'kam kuptue...!
Pershesh fjalesh/qellimesh nuk di me ba...!

ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaa...

Ma ka marre mendja se sdin e per ate te thash.

E kur nuk din me mire eshte te shkosh tek tema jote e heshtjes dhe te heshtesh.

Mos ma "ngacmo" heshtjen...
se mjafte e paten randue Psikologu e doGzona...!

Pekej, abej...!

Fortuna
22-11-05, 03:19
Mos ma "ngacmo" heshtjen...
se mjafte e paten randue Psikologu e doGzona...!

Pekej, abej...!

Abeja don me thene qenkam une.

E pse pra ike prej Abejes?

Domira
23-11-05, 02:00
hajde, hajde imitues njėri pas tjetri :lol: :lol:

Njėri e pėrshėndet temėn dhe autoren e saj, e vjen tjetri e imiton parashkruesin :lol: :lol:

Ja imituesit i gjeta nė temė, mos i kėrkoni mė nė forum :lol: :lol:

vetėm njė nuk e kam tė qartė pėr ēfarė imitimesh bėhet fjalė - qėllimi i diskutimit tė imitimit me kėtė temė? imitim personash, shkrimesh, mendimesh ?

Gentiani pershendetjet, shprehjet ofenduese, ngacmimet, secila ne vete kane emrues te perbashket e kjo ndoshta edhe eshte aresyja e shakase tende per kopjimet e parafolesve tu :lol: ...mendoj se e ke arritur efektin per nje relaksim te temes :D ...te falemnderit per kontributin :wink:

Une e kisha fjalen per imitimet ose emitimet qe dikush i ben per te arritur qellime te caktuara personale te ndonje person tjeter duke perdorur mendimet e tjetrit qe nenkupton pra imitimin e personit te caktuar.

Edhepse titulli i temes eshte: emitimet ne FD mendoj se kam bere leshim qe kete fenomen e kam futur ne "kornizen" e FD, ne fakt kjo dukuri eshte dukuri qe mund te ndodh me larg se ne FD gjegjesisht ne komunikimet tjera siq eshte msn p.sh. Kete e pershkrroi shume bukur REANA.

Aresyeja se pse e hapa kete teme nuk eshte fare ajo e temes se Fortunes, gje qe ne menyre te terthorte po behet perpjekje te me mvishet, por thjeshte mendim qe me preokupon nje kohe te gjate.

Imitimet sigurisht qe behen ne jete dhe jane pjese e jetes si te thuash, sepse ne njefare dore jane edhe rezultat i mesimeve te njeriut. Mirepo imitimet me qellim te perfitimit personal (jo material) duke demtuar shipirtin e njeriut dhe cenuar dinjitetin e njeriut, i konsideroj jo te mira dhe jonjerezore pa marre parasysh se a perfshihen ne rregullore te mjeteve te komunikimit me te cilat sherbehemi per cdo dite.

Po e perseris, FD nuk eshte ndonje rrezik per kete fenomen por nuk don te thote se nuk ndodh edhe ketu.

Deshiroj te cek se cfaredo ngjajshmerie qe mund te hasim te trajtimi temave tjera paraqet vetem koincidence me temen te cilen e inicova une.

Me shprese se do te jem e kuptuar drejte, i pershendes te gjithe diskutuesit e kesaj teme.

Me nderime
Domira

Tomori
24-11-05, 09:44
E nderuara "Domira" ju pershendes per temen e qelluar..!
A ka Intimitet ne FD une besoje qe ka bile ne piken ekstreme,,,
edhe perse nuk kam perjetuar vet nje ghe te tille..?!!!
-Po kam bindjen qe ne FD intimiteti kalon biles edhe ne SEX vizual..!
po perjetime te realta..!
-Ndoshta gabohem se une veq po supozoje pa fakte..!

Domira ju pershendes me respekt te madhe.. ju mprifte e mbara:wink:

Domira
24-11-05, 13:02
E nderuara "Domira" ju pershendes per temen e qelluar..!
A ka Intimitet ne FD une besoje qe ka bile ne piken ekstreme,,,
edhe perse nuk kam perjetuar vet nje ghe te tille..?!!!
-Po kam bindjen qe ne FD intimiteti kalon biles edhe ne SEX vizual..!
po perjetime te realta..!
-Ndoshta gabohem se une veq po supozoje pa fakte..!

Domira ju pershendes me respekt te madhe.. ju mprifte e mbara:wink:


Cfare lidhje ka emitimi me intimitet Tomori?
Tomori kjo teme nuk ben fjale per intimitet, por per imitime dhe te lutem permbaju temes!

Nese mendon se intimiteti ka lidhje me imitime atehere urdhero dhe debato sepse nuk e mohoj e as i pengoj debate konstruktive.

Domira

Gentiani
24-11-05, 20:35
Gentiani pershendetjet, shprehjet ofenduese, ngacmimet, secila ne vete kane emrues te perbashket e kjo ndoshta edhe eshte aresyja e shakase tende per kopjimet e parafolesve tu :lol: ...mendoj se e ke arritur efektin per nje relaksim te temes :D ...te falemnderit per kontributin :wink:

Une e kisha fjalen per imitimet ose emitimet qe dikush i ben per te arritur qellime te caktuara personale te ndonje person tjeter duke perdorur mendimet e tjetrit qe nenkupton pra imitimin e personit te caktuar.

Edhepse titulli i temes eshte: emitimet ne FD mendoj se kam bere leshim qe kete fenomen e kam futur ne "kornizen" e FD, ne fakt kjo dukuri eshte dukuri qe mund te ndodh me larg se ne FD gjegjesisht ne komunikimet tjera siq eshte msn p.sh. Kete e pershkrroi shume bukur REANA.

Aresyeja se pse e hapa kete teme nuk eshte fare ajo e temes se Fortunes, gje qe ne menyre te terthorte po behet perpjekje te me mvishet, por thjeshte mendim qe me preokupon nje kohe te gjate.

Imitimet sigurisht qe behen ne jete dhe jane pjese e jetes si te thuash, sepse ne njefare dore jane edhe rezultat i mesimeve te njeriut. Mirepo imitimet me qellim te perfitimit personal (jo material) duke demtuar shipirtin e njeriut dhe cenuar dinjitetin e njeriut, i konsideroj jo te mira dhe jonjerezore pa marre parasysh se a perfshihen ne rregullore te mjeteve te komunikimit me te cilat sherbehemi per cdo dite.

Po e perseris, FD nuk eshte ndonje rrezik per kete fenomen por nuk don te thote se nuk ndodh edhe ketu.

Deshiroj te cek se cfaredo ngjajshmerie qe mund te hasim te trajtimi temave tjera paraqet vetem koincidence me temen te cilen e inicova une.

Me shprese se do te jem e kuptuar drejte, i pershendes te gjithe diskutuesit e kesaj teme.

Me nderime
Domira

Po, deshta tė jem mė origjinal se ata parashkruesit tjerė nė temė, dhe tė mos leja dyshimin qė unė imitoj :lol: :lol: :lol: :lol: :wink:


Shikuar nė pėrgjithėsi njeriu me dashje pa dashje, me vetėdije - ( me shpresė qė nuk e lexon Makiaveli kėtė tė fundit, sepse pastaj.... ha,haha e merr gjithė akraballakun e saj me vehte, e ec e dije cila ishte, motra, tezja, vėllau e gjyshi i vetėdijes :lol: :wink: ).

Kjo dukuri ndeshet me secilin nga ne dhe secili nga ne ndeshet me kėtė dukuri nė jetė. Pikėrisht nė jetėn tonė, 80 % nėse e marrim si dukuri hollė e hollė ėshtė imitim.

Njerėzit marrin frymė, u rrahin zemrat, mendojnė, shfaqin emocione, kanė vizione, tė mėsojnė nga tė njėjtat libra, munden rastėsisht tė kenė edhe vetura tė njėjta, veshin pantollona, fustana, kėpuca etj, etj qė munden edhe tė jenė jo rastėsisht tė njėjta. :wink: :lol:

Imitimet sigurisht qe behen ne jete dhe jane pjese e jetes si te thuash, sepse ne njefare dore jane edhe rezultat i mesimeve te njeriut. Mirepo imitimet me qellim te perfitimit personal (jo material) duke demtuar shipirtin e njeriut dhe cenuar dinjitetin e njeriut, i konsideroj jo te mira dhe jonjerezore pa marre parasysh se a perfshihen ne rregullore te mjeteve te komunikimit me te cilat sherbehemi per cdo dite.

Kėtė lloj tė imitimit nuk e kam tė njohur dhe nuk e kam tė qartė, si e shihni dhe nė ēka keni menduar konkretisht - perfitim personal (jo material) duke demtuar shpirtin e njeriut dhe cenuar dinjitetin e njeriut! megjithėate do tė mė interesonte ta lexoja njė shembull pėr kėte. Nuk e dij pse e pėrdorė ai imitues - imitimin pėr tė pėrfituar personalisht, e jo materialisht. Megjithėate unė mendoj se imitimi mė shumė i shkon dhe pėrshtatet pėrfitimit material se atij personal.

Estella
26-11-09, 19:45
Me shkoi mendja te hap nje teme rreth imitimeve ne Fd ose edhe ne forume ne pergjithsi. Disi une kam pershtypjen qe ndonjehere verej se njerezit deshirojne te behen ata qe nuk jane. Kjo ndodh per aresye te ndryshme po veēanerisht me qellim te mashtrimit se kinse "une jam ai/ajo qe ti po kerkon".

Ēka mendoni rreth kesaj dukurie te nderuar forumiste?
A ju ka ndodhur te njeheni te mashtruar ne kete menyre?

Ndoshta nuk eshte teme e kendshme por meqenese mua me ka shkuar mendja une e hapa kete teme. Nese ju te nderuar konsideroni se nuk eshte mire te diskutojme rreth kesaj dukurie, atehere une vete si moderatore do e mbyll temen.

Me nderime
Domira


Kjo dukuri mendoj un se eshte shume prezente ne FD

thellenza
26-11-09, 21:20
Mund vetem te them se me kan ra shpesh ne sy edhe ketu imitimet.

teutaA
27-11-09, 22:59
aktrim po ka (e vetmja menyr qe tema te mbijetoj) ndersa emitim nuk mendoj qe ka :smile:

DEA
27-11-09, 23:14
aktrim po ka (e vetmja menyr qe tema te mbijetoj) ndersa emitim nuk mendoj qe ka :smile:

Te aktrosh , do te thot ta luash nje rol tjeter dhe poashtu te emitosh thot te luash rol tjeter.
dallimet jane minimale....

Mendimi im ka edhe ska,

Virti
27-11-09, 23:20
tema qenka rreth imitimit e jo emitmit.

teutaA
27-11-09, 23:24
Te aktrosh , do te thot ta luash nje rol tjeter dhe poashtu te emitosh thot te luash rol tjeter.
dallimet jane minimale....

Mendimi im ka edhe ska,

po por te emitosh do te thot behet fjal per nje emitim te ndonje personi tjeter psh ne forum te pelqen stili i nje antari dhe e emiton ate qe ti mendon qe do te dukesh me i afert ose me intelegjent ndersa te aktrosh ne forum eshte nje gje e pa shmangshme sidomos kur jemi te humori dhe kafja e forumit gjithqka ka te bej me aktrimin :smile:

DEA
27-11-09, 23:32
po por te emitosh do te thot behet fjal per nje emitim te ndonje personi tjeter psh ne forum te pelqen stili i nje antari dhe e emiton ate qe ti mendon qe do te dukesh me i afert ose me intelegjent ndersa te aktrosh ne forum eshte nje gje e pa shmangshme sidomos kur jemi te humori dhe kafja e forumit gjithqka ka te bej me aktrimin :smile:

Une e kuptova se qellimi i temes ishte, sa jemi vetvetja, andaj edhe i pashe dallimet minimale te dy opsioneve.
Por mundet me qene edhe ashtu si thua ti....

thellenza
27-11-09, 23:40
E kuptoj fjalen emitimim por jo imimtim, kam mendu qe te dy fjalet kane te njejten domethenje, uuuupssssss :biggrin:

teutaA
27-11-09, 23:51
E kuptoj fjalen emitimim por jo imimtim, kam mendu qe te dy fjalet kane te njejten domethenje, uuuupssssss :biggrin:

hahahah un sguxova me vet ku eshte dallimi mes ketyre dyjave se thash ndoshta veq un spo e kuptoj:wink:

DEA
27-11-09, 23:52
hahahah un sguxova me vet ku eshte dallimi mes ketyre dyjave se thash ndoshta veq un spo e kuptoj:wink:

O Virti e ka veq me na trullu, hiqnu tina hahaha

thellenza
27-11-09, 23:55
hahahah un sguxova me vet ku eshte dallimi mes ketyre dyjave se thash ndoshta veq un spo e kuptoj:wink:pritova me pranu qe nuk po e kuptoj edhe une, por une e kam dhone nje pergjigje te kjo teme, tu mendu se po bohet fjale per > emitime <.. ku me dite qysh i ka ra tash ajo cka e kam thone une :biggrin::biggrin:, per ata u detyrova ta pranoj.

DEA
28-11-09, 00:12
Hej qika, qishtu me erdh prej s“neltit perkthimi:
emetim-transmetim,imitim-kopjim i rolit psh ,tung nga nait

Murgesha
28-11-09, 00:18
Hej qika, qishtu me erdh prej s“neltit perkthimi:
emetim-transmetim,imitim-kopjim i rolit psh ,tung nga nait

O tybe qashtu si te paska then Naiti eshte.

Nuk eshte tema per emitimin e valeve te Radio Dardanise, po per imitim mes anetaresh.

DEA
28-11-09, 00:19
O tybe qashtu si te paska then Naiti eshte.

Nuk eshte tema per emitimin e valeve te Radio Dardanise, po per imitim mes anetaresh.

e po dojna kishe me msu gjuhe t`huja...............

teutaA
28-11-09, 00:19
Hej qika, qishtu me erdh prej s“neltit perkthimi:
emetim-transmetim,imitim-kopjim i rolit psh ,tung nga nait

transmetim prej vendit te ngjarjes aa hahah tash tema spo pershtate kerkun krejt ma perzive qitash:smile:

DEA
28-11-09, 00:23
transmetim prej vendit te ngjarjes aa hahah tash tema spo pershtate kerkun krejt ma perzive qitash:smile:

Hej kfillu, sa copa bakllave i ke hanger deri tash hahaha, Tema eshte imitim, e imitimi ke kopjim qyyyy, a e don nje got sherbet hahahaha

Murgesha
28-11-09, 00:24
e po dojna kishe me msu gjuhe t`huja...............

Veq mos u mundo me imitu ne gjuhe te huj, se me msu mso sa te mujsh ne ate gjuhe. :wink:

teutaA
28-11-09, 00:26
Hej kfillu, sa copa bakllave i ke hanger deri tash hahaha, Tema eshte imitim, e imitimi ke kopjim qyyyy, a e don nje got sherbet hahahaha

prap po qendroj me teorin tem un se ne fd ka aktrim por jo imitim a kopjim qka koka ky se edhe me imitu dikon ju smundeni me dit se jan veq shkronja e te vertetet smundet me dit askush e me shkru per vite te tera ne fd tu imitu dikon eshte e pa mundeshme:wink:

DEA
28-11-09, 00:28
Veq mos u mundo me imitu ne gjuhe te huj, se me msu mso sa te mujsh ne ate gjuhe. :wink:
jo si t`permenden imitimi, e emetimi, une nje hap mbrapa si Leci ahhahaha

DEA
28-11-09, 00:29
prap po qendroj me teorin tem un se ne fd ka aktrim por jo imitim a kopjim qka koka ky se edhe me imitu dikon ju smundeni me dit se jan veq shkronja e te vertetet smundet me dit askush e me shkru per vite te tera ne fd tu imitu dikon eshte e pa mundeshme:wink:

Diqysh erdhem tek nje perfundim eeeeeeeee. a deshte bakllave nime ti :smile:

teutaA
28-11-09, 00:30
Diqysh erdhem tek nje perfundim eeeeeeeee. a deshte bakllave nime ti :smile:

hahah o jo se nuk lan me hanger ketu te diskutimet :wink:

Murgesha
28-11-09, 00:33
jo si t`permenden imitimi, e emetimi, une nje hap mbrapa si Leci ahhahaha


Dhe mbaje mend imitimi nuk eshte kopjim, por me ta spjegu kshtu rrast e shqip shtramim, psh kur e shtramon dike si flet, si han, si pin, ose si shkrun.

Ketu n forum imitimi mund te verehet nese ti i perdor fjalet e mia apo une tuajat, por ngaqe nuk mundesh me i nxjerr origjinal si i baj une apo ti ato verehen.

Ja psh Spongi eshte origjinal, por kur vjen tinky winky e do te tjer qe mundohen me e perdore stilin e tij shifet kjarte se bajn nje imitim te dobet. :biggrin:

DEA
28-11-09, 00:33
hahah o jo se nuk lan me hanger ketu te diskutimet :wink:

Hahahhaahha, prej dore kqyrin me ta marre

teutaA
28-11-09, 00:37
Dhe mbaje mend imitimi nuk eshte kopjim, por me ta spjegu kshtu rrast e shqip shtramim, psh kur e shtramon dike si flet, si han, si pin, ose si shkrun.

Ketu n forum imitimi mund te verehet nese ti i perdor fjalet e mia apo une tuajat, por ngaqe nuk mundesh me i nxjerr origjinal si i baj une apo ti ato verehen.

Ja psh Spongi eshte origjinal, por kur vjen tinky winky e do te tjer qe mundohen me e perdore stilin e tij shifet kjarte se bajn nje imitim te dobet. :biggrin:

aha qitash ma rroki po un i pasna ngaterru kto dy fjal se i pasna kuptu ne te kundertet dmth imitimin e pasna quejt emitim edhe pse e pasna kuptu si shtramim ehh mir e pasna dhan mendimin si me dit qka koka kan emitimi e imitimi:smile: