PDA

View Full Version : Tallava


Arb
20-11-05, 05:07
Pashe ne nje Faqe Interneti kenge tallava, edhe gabele qe e kishin perzi gabelishten me shqip...

E cka ke kjo lloj muzike "Tallava?"

andromeda_rock
30-11-05, 10:26
kjo lloj muzike ashty muzika ma e keqe qe egziston e kisha zhduk jo vetem kto por edhe ata njerz qe e dojn ket muzik

Murgesha
30-11-05, 13:42
Pashe ne nje Faqe Interneti kenge tallava, edhe gabele qe e kishin perzi gabelishten me shqip...

E cka ke kjo lloj muzike "Tallava?"

I nderuari Arb.

Tallava ėshtė kopjim i lirė i muzikės gazmore, qė e bėjnė magjupėt e qė tani me tė madhe ėshtė kopjuar nga pseudo kėngėtarėt tė ndryshėm shqiptar.

Ajo qė mė shqetėson mė sė shumti ėshtė se pse nuk ngritet zėri, nuk injorohen kėngė dhe kėngėtarė tė tillė nga askush.
Shfleton faqet ku mund tė gjejsh muzikė, e pikėrisht ky lloj zhanri i muzikės ėshtė nė Top listat e ndėgjimeve, shkarkimeve, ndėgjoj radio tė ndryshme netti, mė sė shumti kanė kėtė lloj muzike. :roll: :roll:
Ky lloj i kėngėve pėr mua nuk ka kurfarė kuptimi, muzika ėshtė e kopjuar tekstet skanė asgjė tė mirėfilltė, pos qė nė tė shumtėn e herave pėrsėriten vargjet dhe zgjatet zėri.
Kemi kėngėtar tė mirėfilltė tė kėngės shqipe, por sikur janė lanė anash, sikur nuk ndėgjohen mė, sikur janė bėrė demode nė krahasim me pseudo kėngėtarėt Tallava qė po mbijnė ditė e mė tepėr dhe qė pėr mendimin tim ka ardhur koha tė ju thuhet STOP nė bastardimin e muzikės sė mirėfilltė shqiptare.

E haaaaajt bre vllaaaaaaaaa se o prish kjo dynjaaaaaaaa. :lol: :lol:

anna
01-12-05, 19:50
Tallava ofaaaa ,thjesht eshte nje muzike pa lidhje !!!se preferoj hiq!! :x

Arb
02-12-05, 02:45
Pashe ne nje Faqe Interneti kenge tallava, edhe gabele qe e kishin perzi gabelishten me shqip...

E cka ke kjo lloj muzike "Tallava?"
Ajo qė mė shqetėson mė sė shumti ėshtė se pse nuk ngritet zėri, nuk injorohen kėngė dhe kėngėtarė tė tillė nga askush.
Shfleton faqet ku mund tė gjejsh muzikė, e pikėrisht ky lloj zhanri i muzikės ėshtė nė Top listat e ndėgjimeve, shkarkimeve, ndėgjoj radio tė ndryshme netti, mė sė shumti kanė kėtė lloj muzike. :roll: :roll:

Po, Murgeshe, ke te drejte. e verejta kete ne Top Kenget e Muzikes tek www.dashuria.com. Duket se se paku 3 kenge tallava jane ne listen e dhjete kengeve me te degjuara.

Barbaroza
02-12-05, 17:17
Nuk degjoj muzike te tille bastarduese,asnje kengetari te tille nuk ia njoh fytyren as nuk ia di emrin!

anna
04-12-05, 17:32
Nuk degjoj muzike te tille bastarduese,asnje kengetari te tille nuk ia njoh fytyren as nuk ia di emrin!

Pse ku po jeton ??ahahahah . Ne Ferizaj eshte e pamundur te mos degjosh muzike te tille si ne radio ashtu edhe ne tv, muzika tallava eshte cdo kund...pastaj te mos flasim per rruget qe jane mbush me shites te kesaj muzike ..ne nje far menyre te imponohet degjimi !!ok nuk e pelqejm ...por muzike te tille si une ashtu edhe ti kemi degju dhe sigurisht i njohim edhe kengetaret e muzikes tallava ...realiteti eshte ky dada Roze ... :D :wink:

Barbaroza
04-12-05, 21:41
Nuk degjoj muzike te tille bastarduese,asnje kengetari te tille nuk ia njoh fytyren as nuk ia di emrin!

Pse ku po jeton ??ahahahah . Ne Ferizaj eshte e pamundur te mos degjosh muzike te tille si ne radio ashtu edhe ne tv, muzika tallava eshte cdo kund...pastaj te mos flasim per rruget qe jane mbush me shites te kesaj muzike ..ne nje far menyre te imponohet degjimi !!ok nuk e pelqejm ...por muzike te tille si une ashtu edhe ti kemi degju dhe sigurisht i njohim edhe kengetaret e muzikes tallava ...realiteti eshte ky dada Roze ... :D :wink:

Po le te kultivohet muzike e tille,le te kendojne sa te duash kenge te tilla kengetare qe merrem me muzike te tille,le te degjohet deri ne kupe te qiellit ajo kenge,une nuk merrem me analizat e tyre.Une degjoj kenget qe mua me flene ne shpirt, e cka degjojne tjeret,mua s'me takon te kritikoj,te gjithe kane shijen e tyre kudoqofte,ne Ferizaj,Prishtine,Gjakove etj etj.Ky eshte realiteti im Teta anna..... :D :wink:

anna
05-12-05, 19:40
Nuk degjoj muzike te tille bastarduese,asnje kengetari te tille nuk ia njoh fytyren as nuk ia di emrin!

Pse ku po jeton ??ahahahah . Ne Ferizaj eshte e pamundur te mos degjosh muzike te tille si ne radio ashtu edhe ne tv, muzika tallava eshte cdo kund...pastaj te mos flasim per rruget qe jane mbush me shites te kesaj muzike ..ne nje far menyre te imponohet degjimi !!ok nuk e pelqejm ...por muzike te tille si une ashtu edhe ti kemi degju dhe sigurisht i njohim edhe kengetaret e muzikes tallava ...realiteti eshte ky dada Roze ... :D :wink:

Po le te kultivohet muzike e tille,le te kendojne sa te duash kenge te tilla kengetare qe merrem me muzike te tille,le te degjohet deri ne kupe te qiellit ajo kenge,une nuk merrem me analizat e tyre.Une degjoj kenget qe mua me flene ne shpirt, e cka degjojne tjeret,mua s'me takon te kritikoj,te gjithe kane shijen e tyre kudoqofte,ne Ferizaj,Prishtine,Gjakove etj etj.Ky eshte realiteti im Teta anna..... :D :wink:

ok ok une spo them ti degjoj se normal secili vendos per veten e vete...ama doja te thoja qe ne kosove eshte e pamundur te mos kesh ndegju muzike tallava sigurisht pa dashur ti degjoj me qef...nejse ky seshte as realiteti im as i joti por eshte realiteti kosovar!! :wink:

PRESHEVARE
07-12-05, 08:13
Pashe ne nje Faqe Interneti kenge tallava, edhe gabele qe e kishin perzi gabelishten me shqip...

E cka ke kjo lloj muzike "Tallava?"

E kish ndaluar me ligj, ket muzik. edhe pik

Daja POLIC
01-01-06, 16:43
ap ap ap sa njerz TOLERANTA i kemi ne forum

shikoni diskot shqiptare sh.m.b ne zwicer . gjermani etj aty shumicen e kohes ke vetem muzik tallava e pse? sepse e kerkojn

mua nuk me pelqen tallava

e_martumja
01-01-06, 17:46
Une e kam marak Tallava se knaqesh tu vallzu sidomos Imer Bajramin, Muhamet Sejdiu dhe Shqipe abaziiiiiii

E tan me rend aman du me ju disponu opaaaaaaaaaaaaaaaaaaa :wink:

raptile
03-01-06, 11:25
tallava e mir a ? sdi qysh po kan ftyr me qit ksi muzike veq zhurm me ba.

PRESHEVARE
04-01-06, 13:42
Une e kam marak Tallava se knaqesh tu vallzu sidomos Imer Bajramin, Muhamet Sejdiu dhe Shqipe abaziiiiiii

E tan me rend aman du me ju disponu opaaaaaaaaaaaaaaaaaaa :wink:


e nderuar pikellohem per ket, sepse valltari si valltar e din me cka vallzohet, e ne si shqiptar kemi vallet tona nuk kemi mbet per valle te magjupve. 8)

raptile
08-01-06, 20:19
Une e kam marak Tallava se knaqesh tu vallzu sidomos Imer Bajramin, Muhamet Sejdiu dhe Shqipe abaziiiiiii

E tan me rend aman du me ju disponu opaaaaaaaaaaaaaaaaaaa :wink:


e nderuar pikellohem per ket, sepse valltari si valltar e din me cka vallzohet, e ne si shqiptar kemi vallet tona nuk kemi mbet per valle te magjupve. 8)
hallall bre, qashtu, bravo .

RIN0RI
08-01-07, 02:56
Pashe ne nje Faqe Interneti kenge tallava, edhe gabele qe e kishin perzi gabelishten me shqip...

E cka ke kjo lloj muzike "Tallava?"

Shum po shprehen qe e urrejn tallavane!
Mir por shum te pakt jan ata qe kur bejn dasem,apo mbremje gazmore shum te pakt jan ata qe nuk vallzojne,edhe pse esht tallava.!!
Spo e kuptoj ket se kam te kjart!!

Tallava kendon sot Bekim Kumanova,tallava kendon Muahmet Sejdiu-Gjakova,tallava kendon Sinan Vllasaliu,tallava kendon Afrim Muqiqi,tallava kendojn edhe Vllezrit Mziu,tallava kendojn edhe kengetar-e nga Shqiperia!
Tallava po kendojn shum Shqiptar edhe pse esht tallava!
Spo e kuptoj,spo e kam te kjart!

Un e dua kengen Shqipe,e jo gabelqe,por kur ma kendon Shqiptari edhe tingllon Shqip e degjoj edhe un.


Tallava esht magjupisht,me nje far kuptimi Gazmore.
Kur bisedohet per tallavan turperohen te gjith,por ne fakt ka pak Mic sokol-esha qe nuk e degjojn.
A thua pse????!!!
Ka ketu diqka te kjart,a mundet dikush me na spjeguar pse,edhe e degjojm edhe kur vjen biseda e tallavas nuk e pranojm??!!!!

RIN0RI
08-01-07, 03:05
Ka ende shum Shqiptar Kosovar dhe Shqiptar Maqedonas qe degjojn keng Serbisht ,Tuqisht nga ato jan me shum Femra!!
Nga Shqiperia degjojn Greqisht,Turqisht edhe qdo kafiq i ka keto keng!!

Ndersa ne Gurbetqaret ne Diaspor e degjon Tallavan!

Me i marr edhe me i grombulluar keto te gjitha askush nuk qenkemi Shqiptar sa duhet!

Me vjen turp te adhuroj Muziken e armikut,se sa te degjoj Keng tallava nga vet Kengetrat me te adhuruar si Bekimi,Sinani,Muahameti,Afrimi etj..

Rammstein_1979
08-01-07, 14:49
...Per mendimin tem ..ket muzik e ndegjojn shtresa ma e ult e Njerzimit.

RIN0RI
08-01-07, 17:49
...Per mendimin tem ..ket muzik e ndegjojn shtresa ma e ult e Njerzimit.

Rammstein o mixha ram-stein e cfar niveli na qenka me adhuru ramsteinin a bon mu antarsu edhe un te ramsteinovite?

Albani_Alb
17-02-07, 18:20
po une per veti e ndegjoj shume kete muzike eshte muzik disponuese kto kengetaret tan qe pe kujn veten artist kete tallava kendojne neper diaspor per tallava knaqna te ngue bekim kumanoven dulin mnetor kurtishin xhezen me disponojn krejt.......

hari mata hari
21-02-07, 16:06
Ah, kuku none bre,...po m`dhem midisi,
qyqja nona, sa shpejt ta nisi,
udhes tu shku perpjet
me nje cike jam zatet e
ju afrova dhe deshta me vet e
ah bre qiko, a mundesh mem n`gjeshe..
shkova non n`Amerike, Suedi e Gjermani
kur shkova n`Australi, me dhane azil ne Itali...hajde hajde kalle kalle
Ah tan me rend du me ju knue, du me ju disponue....

Ky eshte njeri nder tekstet origjinale te nje tallavaje...

hari mata hari
22-02-07, 15:27
Pse, a je i sigurt se ata qe e degjojne kete muzike jane njemendesisht njerez????
...Per mendimin tem ..ket muzik e ndegjojn shtresa ma e ult e Njerzimit.

Rammstein_1979
25-02-07, 00:57
Po nji pjes e madhe e Popullates Shqiptare e ndegjoj ket muzik edhe ose ket muzik ekan kultivu perpara Magjupt (gabelt) e kan pas buk perndryshe ekan pas profesion .
Mirpo un e ndjej veten shum Krenar qe nuk kam veti te njejta me popullin tim kam disa veti te veqanta prej shiptarve ...kshtu ndihem shum Krenar qe nuk ndegjoj ksi muzike...

e per ma teper nuk po du me diskutu ma shum lidhje me ket tem ,,,thjesht spo du me qit veten shum posht me diskutu lidhje me ket tem.