PDA

View Full Version : ...Lunderim te kendshem neper lumin time poetik krijuesii...


krijuesiii
21-11-05, 19:33
Gjurmeve te jetes....

Shfletoj kujtimet
Fletat e fletoreve mbushur plot shkronja.
Neper vite kaluar
Ditet e jetes sime...

Buze terur
Sy lagur
Shpirt trazuar
Permbledhe mesimet e jetes.

Nga nje Pranvere ne nje tjeter.
Nga nje Stine ne tjeter...
I Lire desha te jetoj
Ne cdo hape te jetes kerkova LIRIN.

I kam mbytur zhgenjimet.
I kam harruar vuatjet, mjerimet, dhimbjet.
SHQIPETARE dua tju shoh te bashkuar...
SHQIPERI A ALBANI emer qe me knaqe shpirtin
SHQIPERI e ndare neper pjese.
Per mua ishe gjithmon nje.
E bukur Loqke shpirti.
SHQIPONJE DY KRENARE....

Gjurmeve te jetes qe me shpiejn gjithmon te ti...

shkruar nje nate marsi 2004

Ty

Ah Kohe, largesi monotone
Ne duar mbaj nje stilolapse..
Desha ti shkruaj do fjal per ty.
Ne fundin e kesaj toke te zeze.

Te lisin i gjate qe po i numronte vitet.
mu shfaqe si engjellushe.
Nje Engjellushe
qe po i krinte floket plote zjarre..

Zjarre..
Ta shuaje!?
te lashe ndezur
per jete..

Me penden time
lavrova diku nje copez
tokes se zeze
mbolla uraten e shpirtit per ty...

Nje dite
lutem qe frytet
ti jetosh vetem ti
Se jane vetem per ty.

krijuesiii
24-11-05, 22:43
Den Spuren des Lebens

Ich durchblättere meine Erinnerungen
in den Seiten meines Hefters voller Buchstaben gefüllt
dort sah ich wie mit den Jahren
auch die Tage meines Lebens vergingen…

Mit vertrockneten Lippen,
feuchten Augen und
beunruhigter Seele
fasse ich den Sinn meines Lebens zusammen…

Von einem Frühling zum anderen
von einer Jahreszeit zum anderen
frei wollte ich leben…..
und nach jedem Schritt meines Lebens
sehnte ich mich nach der Freiheit….Habe die Verzweifelung, das Leiden, die Armut
und die Schmerzen verbannt…
Ich möchte alle Albaner vereint sehen
Albanien, ein Name, der meine Seele zufrieden stellt
Albanien, ein Land, das in Stücken zerteilt wurde.
doch für mich warst Du seit je und für immer EINS
Deine Schönheit besänftigt meine Seele
Du, das Land der stolzen doppelköpfigen Adler….

Die Spuren meines Lebens führen mich stets zu Dir hin….

krijuesiii
24-11-05, 22:44
Schweigend

Schweigend zähl ich meine Exiljahre.
Schweigend schreibe ich Gedichte über mich selbst
Schweigend suche ich nach dem Sinn von diesem Leben.
Schweigend und ganz allein, versuche ich den Tod zu besiegen.
Schweigend fühle ich mich stark und schwach.
Schweigend bin ich überall und nirgends…!

Schweigend komme ich oft durch, auch da wo mich niemand akzeptiert.
Schweigend bestreite ich jeden Tag mein Exil Leben.
Schweigend verstecke ich mich in einem Staat,
da wo mich niemand kennt, nur meine Name!
Schweigend bin ich abgehauen. Von Zeugen die mich ganz gut kannten.
Schweigend, Schweigend, Schweigend…

Wenn eines Tages über mein Herz
Die Sonne scheint, Über mein Herz Kosova.
Dann würde ich der glücklichste Mensch
Diese Erdballs sein,
wenn in Kosova wieder die Kinder frei in die Schule gehen können.
Wenn das schweigen vorbei ist.

08. April 1997 Weingarten

krijuesiii
24-11-05, 22:47
Kosova ime e pasluftes

Prape pranga.
Prape Liri e pergjysmuar.
Prap shkelje.
Prap vuatje

Kosova ime e dashure.
Deri kur keshtu.
Ti ke ende plage te pasheruara.
Ata prap te plagojne e prangojne.

E mbeture peng.
Penge e te se kaluares.
Ne duarte e atyre te vjeterve.
Ne duarte e Titisteve te mallkuar.

Kosova ime e dashure...
Perse, perse prap peng e atyre.
Qe s“te deshen kurre me te vertete.
E atyre qe shkelen mbi varret tua.

Kosova ime e dashure.
Ata qe te deshen po ti burgosin.
Ata qe dhane te gjitha.
Ti pse si nderon pse i mallkon.

Kosova ime e dashure.
Perse i le papergdhelje.
Gjithe ata femij jetima...
Gjithe ato Nena pabije.

Kosova ime e dashure.
Me drita te fikura.
Me femije te mbeture jetima.
Me Titista e karrjerista.

Kosova ime e dashure.
E mbushure me demagogji.
E mbushure me police e ushtri
Te kuq te bardhe e te zinje...

Kosova ime e dashure.
Je e gjalle ne lotet e Nenave.
Je e gjalle ne zemrat e femijve kembezbathure.
Je e gjalle ne syte e mie...

Kosova ime e dashure...

06 Mars 20002 Ravensburg

krijuesiii
27-11-05, 00:25
I fundosuri ne mes te dy detrave

nje nate tmerri po nxihej
mbi token Shqipetare
dheu ishte i lageshtume
me arome lulesh te thara

kembezbathurit e Kosoves
ishine ne brigjet e Vlores
per te ikur
drejte brigjeve te amshuara

per te ikur nga barbaria serbe
nga shtypja e me shume
nga varferia
ah Kosove kembe e duar lidhur

shikonte qiellin
foton e te dashures e te Nenes
para nate e tmerrit te ikjes
para nate e kenges se qyqeve

gumon 25 vete mbushe
gumon me largo me shpejt
gumon me duan parat
gumon andej a me qone???

ku jame ne detin jon
a ne detin adriatik
ne mes thoni se i biem
ne mes detrash?!!

Trishtim ne syte e atyre
Detrat po terboheshin
o njeri na kthe mbrapa
se vdiqem!!!

e shohe vdekjen ne sy
ishte zeri i ati qe
kishte lene te dashuren e nenen
i ati ne mesin e atyre te ikureve

o shkerdhat c“te duhet jeta pa leke
shqiperia ste do pa leke
o do tju hudhe ne brigje
o do mbytemi

heshtja mortore e detrat te terbuar
e lufta per jete a vdekje
25 jetra te rinjesh
25 lule shqipetare ne gumon ne mes detrash

valet ishin te cmendura
ai qe po lutej Allahun
i ikure nga barbaria serbe
per te dale ne brigjet e barbareve te modernizuar

Token e lashe thera plote
Nene e te dashuren me lote
hallall oj Nene a ma bene?
sa shume dhimbje do tju shkaktoj...

vdekje, nate e zeze
deti perbiu 25 jetra
25 djem Shqiperie
25 lule per eshtrat e fundosur


25 nena shqipetare qe treten ne pritje,
pakufoma pa varre
per djem e fundosure
ne mes detrash
tungiii

krijuesiii
27-11-05, 00:42
Rinia Shqipetare ne Bote

Kush zgjate doren dhe shikimin.
Ne boten tragjike!
Ne boten e refugjateve!
Ne boten e rinis tragjike te Evropes.
Ne boten e rinis Shqipetare.
Te torturuar e te perndjekur.
Te perjashtuar e te ndaluar.
Ne prag te shekullit 20.
Kush mund ti kuptoj dhembjet dhe humbjet tona...
Rrugeve te botes shekuj me radhe.
Jo askush jo o Zot jo...
Moshatareve te mije Evropian
Keto iu tingellojn si tragjedit e Shekspirit.
Rinia e popullit te ndaluar.
Evropa sdo fjale, diq tjetre do ajo!
Gjake varre te humbur...
Kush eshte Evropa?....
Fytyra e saj demagogjike!
Deri kur do te demagogjoje.
Kjo Evrope mbi plaget e popullit tim...


16 Prill 1997 Bodnegg.

krijuesiii
02-12-05, 22:52
Ushtarė nėpėr Shtigje e brigje

Ju u ngritet kur te tjeret heshten
Ju u ngritet kur te gjithe harruan
Harruane se Shqipja ka bije
E nuk janė dorzuar me mijra vjetė.
Ju u ngritėt me bekimin e Legjendės
Adem Jasharit dritė tregues i juaj.
Ju u ngritėt mbi gjunjezimin e poshtrimin
Ju u ngritrėt mbi frikėn dhe mallkimin
Qė shperndanin pseopolitikanėt dhe armiku..
Ju u ngritėt mbi errėsirėn e shekullit.
Ju u ngritėt pėr mos rėnė kurr...

Edhe Tokėn ua minuan
Atje nė kufi.
Nė trupin Shqipėtare tė ndarė.
Njė copėz buke mė krip e qep.
Krahrorin mbushur me plumba
Zemren mbushure me trimer e djalėri.
Nga 48 ore nė kėmbė nėpėr Shtigje e Brigje.
Tė atdheut te ndarė...
Ishit shume tė rinje si lulėkuqet e Pranverės.
Nė sytė e juaj kam parė Jetėn.
Vetėm nė mesin tuaj kam ndiere lumturin e vėrtet.
A sa tė mirė ishit ma tė mirė se Pranvera vetė!

Nga ēdo pjese e Atdheut tė ndarė...
Ju bashkoj njė emėr,
Emer drite emer Ushtrie
Ju bashkoje Ushtria Ēlirimtare..
As sju ndalte furtuna as plumbi e as vdekja.
Ju ishit me te forte se ēdo gje sepse ishit
Vetė pjesa mė e ndritshme e Atdheut tė ndarė.
E Kaluar ju kishte harruar
E tashmja provon qe t“ju mohoj
E Ardhmje ju Takone djemve si ju.


Ju jeni zanafill dhe vazdhimi i rrugetimit te Lirise.
Ju Vllezerite e gjakut time
Ju dua shume,
Ju kam shpirte
Ju kam jete.
Kam frike se nuk jua pershkruaj heroizmen si duhet...
Juve Drita e syve te mia
Permes jush shijoj jeten
Permes jush shijoj ate copez Lirie KOSOVE..
Me ju ne Pranveren qe do te gjelberoj gjithnje.
Ju Gjaku i Adem Jasharit....
Jeni Dritė-lindja ringjallja shpirtrore.
E ATDHEUT tim...

krijuesiii
18-12-05, 23:08
Ti largesia ime!?

Ne ato rruge te mbushura plot njerze...
Atje diku u takuam une dhe ti.
Cdo gje filloj befasisht dhe papritur
Atje large ishe ti...

Per nje cast
Ishim ne te dy prane njeri tjetrit.
Pash thjeshtesin tende
Nje bukuri te heshtur!

Sy e ty te shkruar qe me shikonin.
Here sikur donin te me gelltisni
E here sikur donin te me dashuronin.
Syte magjik te lodhur nga mosnjohja!?

Realitet i hidhur shiu qe binte
Dhe eresira qe shtrihej andej dritareve.
Ne mrrolat e ballit tend pash nje liber.
Te mbushur plot vargje...

Desha ti lexoja te gjitha
Ti ndjeja ti prekja ti dashuroja
Por kisha frike nga mosnjohja.
Isha i varfer perballe teje...

Koha ishte e shkurte!
Cdo gje sikur ishte e thene te deshtoje?!
E te mbetet vetem si nje kujtim...
Cdo gje kalon e tera sikur shendrrohet ne kujtim!...

Ti ike ne nje drejtim.
E une ne nje tjeter.
Por ne u pame e mbytem largesin.
Tani mbeten vetem emocionet e nje takim...


27 Shtatore 2002 Donauwörth.

krijuesiii
23-01-06, 19:17
Perball tej...

Mos me thuaj
Mos
Mos te lutem
Mos thuaj Lamtumire...

Nate Loteshe
Nate shiu
Nate kur edhe Detrat u perzien
Nata kur ma mbyti dashurin...

Te kujtohet nje Luledielli mbaja ne dore.
Ti ia ndaj flete nje nga nje
Ma ndaje edhe shpirtin time nje nga nje
Sa e pameshirshme ajo Nate...

Ti mos thuaj asgje
Ti shkretove Lulen e Diellit
Ti shkretove shpirtin tim
Ne kete Nate te bere qulle...

E une i shkreti...
Te shiqova thelle ne sy:
Ne syte qe spo i njihja me...
Nuk ishin me ata syte e tu...

Ula Koken e vara mbi krahet e mij
Ikja large ikja prej tej si i cmenduar
Ne Naten e ber Qulle
Po ikja i lagura nga lotet e perzier me shiun...[/i]

krijuesiii
23-01-06, 19:23
Ka Kohe


Ka kohe
Bylbylat fluturoj nepre kohe
Harresash
E shkruar e thene
Per tu jetuar
Jeta vargu shpirti ime
I heshture
I endrruar kerkon shijene e aromen
e trupit shpirti tende
Trandafilet e kuqe
Mbushe perlot dashuri
Eja te te puthe ata sy...

Jeta plote vuatje mbushure
Endrra harrime shkrime kerkime
Te gjitha une i perjetoja
Deri ateher kur ty te takoja
Qielli qante me ne
Heshtja luante ne shikimet tona
Dashuri ishte apo vetem vuatje???

krijuesiii
02-02-06, 19:03
oh

kur toka te qahet ne mes
kur qielli te shkaperdihet
neper te vetmin nje labyrinthe
kur ti te mbetesh pezull e asnjeres

kur sdo kesh fat
te qendrosh
ball per ball
me mua

kam mbetur udhetar
i paepure rrugeve te mija
kerkoj ate qe se gjeta kurre
atje ne mes tokes e qiellit
varurr kishte mbetur per jete

jeta do vazhdone
episode
qaste
momente
sa te duash le te kete

vetem se neper vragjet e mija
ti kurr sdo te jesh
do mbeteshe e humbure per jete
aspak nuk me trishtohem aspake
lajmi se ti ke ikur per jete

oohhh ju qe lexoni
o ju qe syri ju bene drite
i falni pak paqe tokes
se nje dite do qahet vertet

qiellin ma leni
te qete e te mrrolur
me shi perplote
sdua trishtime as lote
dua paqe per jete e mote

mos harroni te merrne me vete
gjithmon
leksikonin e jetes
thjeshtesin dashurin dhe veten tuaj

ohhh ju qe lexoni edhe me tej
dua tju them
shikon thelle ne shpirtin tim
se ai ju fale dashurie
dashuri per jete

eh une
mbetem te perplasem
me stuhit e te nesmeres
e asaj qe po vije

Lulekuqen time
te mos ma gjakosni me
le te rritet
ajo e lire
neper harten e shpirtit time
neper token time pika gjaku

une shkrova pakorniza e rregulla
neper rregullat e mija
jane jetrat e thjeshta
lulekuqet qe gjithmojn mbijne
e nuk mbarojne

lulekuqe
qofshin te mbushura
keto jetrat
tona

oh ti
mos me rri me pezull
e asnjeres
mos ke frik as nga toka
e as nge qielli
eja ketu bash si nje
lulekuqe


fund pranvera e dymije e katershit

krijuesiii
11-02-06, 13:25
KASTRIOT vendlindja ime


I bukur shtriehesh
Buze Cicavices
te kqija te mbyten
ne lumin e Sitnices

atje ne malete e lavdis
ku femrat si Shota
leni te ngordhure mbi tanke
barbarte e Serbist...

KASTRIOT dashuria ime

Kastrioti i JASHAR JASHARIT
Prijesi Hero qe sjelli Lirine
Me Vllezrite e te madherishmes UCK-se
mbronte nderin tend e te SHQIPERISE

Ne zemren tende
Lote e gjake perzier
Dashuri e gezime pafunde
Femije e lule sheshet mbush

KASTRIOT qyteteza ime

Kembezbathur ne ty u rrita
I lodhure e i merzitur
Large nga ty merguar
Zemra ime ne copeza coptuar

Kur kthehem tek ti
Me vije femijria ne mendime
Aty ku jam rritur me gezime
Tek porta e prindeve te mi

KASTRIOT Shpresa ime

Tek shkollat e tua
Ku mesova te jem ky qe jam
ku ndertova themelet e jetes
ku mesova urtesin e dashurin

Tek Xhamia jote e bukur
Me vllezer kur benim lutjet
E peruleshim para ALLAHUT
Per nje Shqiperi te bashkuar e te Lire


KASTRIOT neper shekujt trasheguar
i forte krenar e bujare
mbeteshe neper vite e shekuj
ILIRO SHQIPETARE