PDA

View Full Version : A e ke pyet veten ndonjehere?


Kalt
24-11-05, 13:48
A e ke pyetur veten ndonjehere se pse njerez me te njejtin formim ose kapacitet, lehtesisht ose me shpejt ju ecen fati ne jete me shume se ty?

vjeshta
24-11-05, 13:52
A e ke pyetur veten ndonjehere se pse njerez me te njejtin formim ose kapacitet, lehtesisht ose me shpejt ju ecen fati ne jete me shume se ty?
Vete edhe e ceke ju ecen fati,pse jan me fat :P

Kalt
24-11-05, 13:59
A e ke pyetur veten ndonjehere se pse njerez me te njejtin formim ose kapacitet, lehtesisht ose me shpejt ju ecen fati ne jete me shume se ty?
Vete edhe e ceke ju ecen fati,pse jan me fat :P

Po pikerisht Vjeshta, pse mendon se ata kane fat dikush tjeter nuk paska fat.
Une nuk mendoj keshtu.
Ka aresye nga me te ndryshmet dhe nuk eshte pune fati, sepse edhe fati eshte si di ta kerkosh.
Po pse dikush pra po di ta gjeje fatin e dikush tjeter jo?
Kjo eshte ceshtja.

Kalt
24-11-05, 14:00
Cfare i mungon nje personi qe ta gjeje rrugen e fatit ose me shqip rrugen e suksesit ne jete?

Murgesha
24-11-05, 14:31
Cfare i mungon nje personi qe ta gjeje rrugen e fatit ose me shqip rrugen e suksesit ne jete?

Po e tregoj njė anekdotė nė lidhje me kėtė i nderuari Kalt.

Njė njeri tėrė jetėn kishte qenė fukara, dhe tėrė kohėn i lutej Zotit qė ti dhuronte pasuri.
Njė ditė Zoti u lodhė dhe vendosi tja falė njė vegsh me lira.
E kishte pėrcjellur gjithnjė se kur kthente nė shtėpi ai njeri kalonte nėpėr njė urė.
Pak pa arriturr tek ura Zoti i bindur se do tė kaloj mbi urė ja len njė vegsh me lira.
Por ky i shkreti qė ēdo herė kalonte nėpėr atė urė, vendosi qė kėsaj herė tė pėrvjel pantollet e ti bjerė trup ujit, pasi qė i dukej mė afėr pėr tė shkuar nė shtėpi.

Ēka dua me thėnė me kėtė?
Ėshtė gjeturia nė raste tė caktuara, ajo qė na bėn tė na buzėqesh fati.

vjeshta
24-11-05, 16:16
Cfare i mungon nje personi qe ta gjeje rrugen e fatit ose me shqip rrugen e suksesit ne jete?

vjeshta
24-11-05, 16:22
Cfare i mungon nje personi qe ta gjeje rrugen e fatit ose me shqip rrugen e suksesit ne jete?
Nje njeri qe te gjeje rrugen e sukesesit duhet qe te kete kembngulje dhe vullnet per ate gje qe e kerkon.Por ne shume here ndalemi ne gjysem rruge ,sepse ndoshta veme ne pikepyetje aftesit tona per mos arritjen e qellimit.Por ne duhet te vazhdojm bash aty ku ne mendojm qe eshte i kote vazhdimi,

Luana
27-11-05, 02:16
A e ke pyetur veten ndonjehere se pse njerez me te njejtin formim ose kapacitet, lehtesisht ose me shpejt ju ecen fati ne jete me shume se ty?

kalt eshte tem e qelluar dhe me pelqen shume ,
une e pyes veten time shpesh her , a thua pse une nuk fitoj lloto po ku po shkojn e fitojn pleqt , bre nonen e nenes :lol: :lol: :lol: :lol:

Dreni30
27-11-05, 02:22
A e ke pyetur veten ndonjehere se pse njerez me te njejtin formim ose kapacitet, lehtesisht ose me shpejt ju ecen fati ne jete me shume se ty?

kalt eshte tem e qelluar dhe me pelqen shume ,
une e pyes veten time shpesh her , a thua pse une nuk fitoj lloto po ku po shkojn e fitojn pleqt , bre nonen e nenes :lol: :lol: :lol: :lol:

Prit moj sa te plakesh edhe pak se fiton edhe ti nashta. :lol: :lol: :lol:

Luana
27-11-05, 02:59
Prit moj sa te plakesh edhe pak se fiton edhe ti nashta. :lol: :lol: :lol:

Qka me prit o Dreni qe edhe floket me kan zbardhu duke lujt lloto kah 10$ dollar ne dy javet , le ta han dreqi hooo :twisted: :twisted: :twisted: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

vushtrria
27-11-05, 13:05
Cfare i mungon nje personi qe ta gjeje rrugen e fatit ose me shqip rrugen e suksesit ne jete?
Nje njeri qe te gjeje rrugen e sukesesit duhet qe te kete kembngulje dhe vullnet per ate gje qe e kerkon.Por ne shume here ndalemi ne gjysem rruge ,sepse ndoshta veme ne pikepyetje aftesit tona per mos arritjen e qellimit.Por ne duhet te vazhdojm bash aty ku ne mendojm qe eshte i kote vazhdimi,kjo eshte e vertet qe thoni ju vjeshta :lol:

Artisti
27-11-05, 15:32
A e ke pyetur veten ndonjehere se pse njerez me te njejtin formim ose kapacitet, lehtesisht ose me shpejt ju ecen fati ne jete me shume se ty?


Kalt t pershendes edhe valla me gjakftohtesi ka mu pergjigj :


Njerezit qe kane fat,jane lindur ne momentin e duhur ne kohen e duhur ne vendin e duhur,per ate i percjell ai moment i duhur ne kohen e duhur ne vendin e duhur .


A e kuptuat ? :lol: :wink:


.

Reana
27-11-05, 18:51
A e ke pyetur veten ndonjehere se pse njerez me te njejtin formim ose kapacitet, lehtesisht ose me shpejt ju ecen fati ne jete me shume se ty?


Ne ambientin ku jetoj, faktorin kryesor per te qene "me fat" e quajne 'drive' apo ambicie personale/motivim personal qe ti ndjekesh idealet/endrrat jetesore.

Po per mendimin tim ka te beje me ate se cka quajme/konsiderojme "fat".
Per dikend eshte fat suksesi material dhe posedimi i pasurive te ndryshme materiale, per dikend fat eshte suksesi profesional dhe detyrat e ndryshme ne kuader te shoqerise, perderisa per dikend fat eshte te jetoje i qete ne fshat dhe te kete farmen e vet me pula dhe dele, i rrethuar me familjen e vet.
"Fat" per mua eshte te jesh i sinqerte ndaj vetevetes, te jesh ne gjendje te artikulosh idealet personale dhe te punosh ne ate drejtim. Secili person qe ndjek enderren/ambicien e vet, pa lejuar te "korruptohet"/shtremberohet/ri-dizajnohet nga mjedisi, dhe qe jeton ne rrethana shoqerore/ekonomike/politike te cilat ia mundesojne te jete besnik i vetevetes, per mua eshte njeri fatlum.

laliloli
27-11-05, 19:43
A e ke pyetur veten ndonjehere se pse njerez me te njejtin formim ose kapacitet, lehtesisht ose me shpejt ju ecen fati ne jete me shume se ty?

Nuk e kam pyetur, sepse jeta dhe fati im eshte i ndare nga te tjeret.
Ai qe mundohet dhe punon le te shkoje perpara ,me behet qejfi per kete.

turisti
28-11-05, 01:32
A e ke pyetur veten ndonjehere se pse njerez me te njejtin formim ose kapacitet, lehtesisht ose me shpejt ju ecen fati ne jete me shume se ty?

Nuk e kam pyetur, sepse jeta dhe fati im eshte i ndare nga te tjeret.
Ai qe mundohet dhe punon le te shkoje perpara ,me behet qejfi per kete.

Respekt per kete mendim korekt lali. :wink:

laliloli
29-11-05, 18:16
Ai qe arrin me shume se ne ,sigurisht ka edhe kapacitetin me te madh ,ndoshta nuk e ekspozon ate kur nuk eshte vendi,ose nuk kemi vleresuar drejte.

Te falenderoj Turisti

doGzona
29-11-05, 23:08
Shpesh here e pyes veten per shume gjera , por ato me mbesin vetem nje ? e madhe dhe asgje me shume .

DEA
29-11-05, 23:13
Shpesh here e pyes veten per shume gjera , por ato me mbesin vetem nje ? e madhe dhe asgje me shume .

Q“do pyetje ka pergjigje e nderuar, pranoje sido qe te jete ajo!

doGzona
29-11-05, 23:32
Po DEA , e vertet se cdo pyetje ka pergjegjje , por mendoj se ndoshta edhe duhet te gjejm pergjegjjen e sakt per cdo gje.

jadore
21-01-06, 01:08
Cfare i mungon nje personi qe ta gjeje rrugen e fatit ose me shqip rrugen e suksesit ne jete?
mendoi ...vetebesimi veteiniciativa ,ambicja,etj etj

jadore
21-01-06, 01:12
A e ke pyetur veten ndonjehere se pse njerez me te njejtin formim ose kapacitet, lehtesisht ose me shpejt ju ecen fati ne jete me shume se ty?


Kalt t pershendes edhe valla me gjakftohtesi ka mu pergjigj :


Njerezit qe kane fat,jane lindur ne momentin e duhur ne kohen e duhur ne vendin e duhur,per ate i percjell ai moment i duhur ne kohen e duhur ne vendin e duhur .


A e kuptuat ? :lol: :wink:


.
artisti -artist...
-- me nje fjal kjo quhet supersticizem...(edhe pse e thate mire..)

Vin-Diesel
11-08-06, 10:31
A e ke pyetur veten ndonjehere se pse njerez me te njejtin formim ose kapacitet, lehtesisht ose me shpejt ju ecen fati ne jete me shume se ty?

Ne shumicen e Rasteve nuk ju ecen ati atyre personave se Nuk rrezikojn per nje gje !

dr1ta
11-08-06, 23:58
Esht shume e logjikshme kur LALI shkruan ce fatin tone shume her e vendosin dhe e ndajm me te tjeret , njeriu esht i mvarun nga njeriu per te mbijetuar , Duhet te buroj pak ( vetem pakes xhelozi) :tongue: nga secili ne per te aritur dicka , me mire kisha then me marr inspiracion nga tjeret . Por ideat dhe energjia e njeiut dallon , keshtu ce gjith do te ket dallim sa ka njeriu sukses .Dikush knaqet me pak e dikush nuk ngihet kurre, por edhe cdo njeri nuk mundet te ket fat , dikush duhet hjekur perndryshe bota nuk kish ec perpara ...mendoj. :confused:

Vin-Diesel
25-08-06, 14:41
Esht shume e logjikshme kur LALI shkruan ce fatin tone shume her e vendosin dhe e ndajm me te tjeret , njeriu esht i mvarun nga njeriu per te mbijetuar , Duhet te buroj pak ( vetem pakes xhelozi) :tongue: nga secili ne per te aritur dicka , me mire kisha then me marr inspiracion nga tjeret . Por ideat dhe energjia e njeiut dallon , keshtu ce gjith do te ket dallim sa ka njeriu sukses .Dikush knaqet me pak e dikush nuk ngihet kurre, por edhe cdo njeri nuk mundet te ket fat , dikush duhet hjekur perndryshe bota nuk kish ec perpara ...mendoj. :confused:

Ne shumicen e shteteve, Secili person e shikon te Pasurin edhe thot me veten, qka ka ky qe se kam une pse smund te bej edhe une sikur ky....ne shumicen e shtetev tjera shikojn te pasurin edhe mundohen ta rrezojn ate ne kategorin e vet...Dmth kjo gje shumice e Personave qe kan Inat apo gjelozi ndaj dikuj i len mbrapa !

Keshtu qe nese e sheh te pasurin mundou te arrish me shume se aj e mos u mundo ta rrezosh ate ne kategorin tende!

emine
17-08-12, 11:08
jo nanen e kam vete,tha qika jem t'kena maru me dashni,qata je dal sheqer krejt:tongue:

jadore
09-09-12, 23:47
A e ke pyetur veten ndonjehere se pse njerez me te njejtin formim ose kapacitet, lehtesisht ose me shpejt ju ecen fati ne jete me shume se ty?

Jo ( Dashe , se e dij qe ajo do te vie e para te lexoj nga kurreshtja ) fatmiresishte fati deri me sot nuk me ka sfiduar
kam pyetur vehten vetem per nje fenomen qe me ndodh , pse sa here marr vendime jo te mira shof ne qiell nje yll qe bie !

Bona-us
10-09-12, 16:31
Pse zakonshmja ėshtė sėmundja mė famėkeqe?

Sepse na bėn tė pranojmė ēdo fatkeqėsi, ēdo dhimbje, ēdo vdekje.

emine
08-11-12, 19:33
JO

Fati,suksesi ,dhe gjithcka qka te tjeret kan ne jete s'ka te beje me mua,

Cdo njeri a zdrukthetar i fatit dhe suksesit tije,askush seshte pergjegjes i perhershem i pasuksevev dhe sukseve