PDA

View Full Version : Poezi nga loni19...


loni19
25-11-05, 13:15
Pershendetje anetare te nderuar...
Shume here jam menduar a te postoj ketu poezite e mia apo jo...
Ketu lexoj poezi te cilat me pelqejne shume dhe me te vertete kam shume komplimente per disa anetare dhe ju uroj vetem sukses ne te ardhmen...
Te them te drejten, ndoshta tingellon mjaft keq, por ne luften e 2001 me ka humbur nje fletore me 82 poezi, prej te cilave me se shumti kane qene patriotike(shume prej tyre te shkruara ne kohe te luftes), por ka pasur edhe te tematikave te tjera si poezi dashurie, fetare, etj..
Atehere disi me humbi vullneti dhe u ndala se shkruari, por me vone prap kam filluar...dhe ketu do t'i postoj jo shume poezi te mia...
numri do te jete i vogel...
me nderime loni19.

loni19
25-11-05, 13:48
Trojet e Arbėrit


U nisa dhe shkova anembanė tokės arbnore...
Pėr t’kujtu tė parėt qė luftuan prore.
I pashė ato vende ku pushka qėllonte.
Edhe ato male ku zėri i trimave jehonte.

Kalova pranė Shkupit aty pari rashė.
Mė dha vullnet ajo qė aty pashė.
Mė ra ndėrmend Isa Boletini...
Qė ēliroi Shkupin dhe aty hyni.

Kumanova na kujton emra madhėshtorė.
Sulė Hotlėn qė luftoi me armė nė dorė.
Ismet Jashari, “Zemra e Kumanovės”.
Dha jetėn e tij pėr lirinė e Kosovės.

Sllupēani, Mateēi, Hotla heroizėm treguan.
Asnjė pėllėmbė toke shkaut sja lėshuan.
U bėnė trimat bashkė nga trojet shipėtare.
Pėr tė vazhduar luftėn tonė legjendare...

Ah sa vuajtje ke pėrjetuar ti o Karadak.
E gjithė toka yte ėshtė ujitur me gjak.
Emri yt pėrmendet deri sa tė jetė kjo jetė.
Pėr trimėrinė tėnde dhe luftėn e vėrtetė.

Pa tė shohim se ē’na kujton toka e Dardanisė.
Ėshtė simbol fitoreje, simbol i lirisė...
Me kryetrimin legjendar, Adem Jasharin.
I cili nė dorė mbajti bajraktarin.

Drenica trime, drenica krenare...
Ėshtė zemra e Kosovės, kjo tokė legjendare.
I dha grusht tė fortė armikut gjithmonė.
Tė duam Drenicė ti je zemra jonė.

Na linde Shabana, Shota e Azema.
Na linde Tahira, Hamza, e Adema.
Na linde burra qė shkaut ja shtine zinė.
Na linde burra qe na sollėn lirinė.

Anembanė Shqiptaria trima ka lindur.
Nė ideal e pėr Atdhe, kanė qenė tė bindur.
Nga Shkupi, Prishtina, Drenica, e Tetova.
Tirana, Peja, Deēani e Kumanova...

Tek ti Koshare u drejtuan trimat me gjithė zemėr.
Pėr ta mbrojt farėn, fisin, dhe kėtė tė dashur emėr.
Emrin “Shqiptar” qė e kemi prej nė lashtėsi.
Dhe tokėn tonė tė dashur A R B Ė R I.

Tė kujtojmė edhe ty Shkodėr, Tropojė, Elbasan.
Edhe ty Dibėr, Korēė, e jona Tiranė.
Janė kėto vende ku shqipja fluturon.
Aty ėshtė Vlora, ku flamuri valon.

Aty u luftua me armė e me penė.
Pėr kėtė gjak, qė na vlon nė venė.
Nė beteja ku trimat sulmonin si murlani.
Nė mėrgim me rilindas pėr hirė tė kėtij vatani.

Aty kishim Samiun, kishim Naima e Abdyla.
Lavdi prindėrve tė tyre, pėr kėto bylbila.
Ismailin, Hasanin, Bajramin mos ti harrojmė.
Pėrgjithmonė e jetė ne do ti kujtojmė.

Edhe vepra jote Avni ka qenė shumė me vlerė.
Na lirove prej mercenarėve dhe nuk lejove bejlerė.
Ti ishe ilaē pėr tuxharė e tradhėtarė.
Me ty ėshtė krenar secili shqiptar.

Ka lindur Shqiptaria gjithmonė trima.
Qė veten e kanė quajtur jetima.
Se Atdheun e kanė pasė babė e nanė.
E tė robėruar, kurrqysh s’ban me lanė.

Ka dhe shumė trima, qė nga kujtimet sna janė tretur.
Qė luftuan dhe ranė dėshmorė “kurrė pėr tė mos vdekur”.
Ishin pishtarė tė popullit, qė kurrė nuk u dorėzuan.
Pėr lirinė e Arbėrisė deri ne vdekje luftuan.

Ata na sollėn lirinė qė sot ne e gėzojmė.
Prandaj amanetin e tyre nė vend duhet ta ēojmė.
Se ata janė dėshmorė dhe tash janė pa halle.
Po djega e tyre ishte « Shqipėria e Madhe ».

Pėr ty do tė luftojmė toka jonė.
Ti do tė jesh e jona pėrgjithmonė.
Derisa per rreth do tė ketė ushtarė kuq e zi.
E atė vend do ta quajmė “kufi”.

Perbrenda do te ketė Shqipėrinė e Dardaninė.
Do tė zgjatet prej Ulqini e deri ne Janinė.
E jona ėshtė ILIRIDA e Kosova Lindore.
Kjo ėshtė Shqipėria e Madhe, Toka Arbėrore.

Arbėria jonė ti ketu ishe.
Atėhere kur kėtu askush nuk ishte.
Nuk kishte shka as sllav, as as... asgja...
Arbėria jonė ti ishe e vetmja kala.


E kush ėshtė sot aj biri i shkinės.
Qė moti na sulmon prapa shpinės.
Eh po mė i ka ardhė fundi.
Se do ta shkatėrroj e do ta tundi...

Mjaft mė me lot, nėna shqiptare.
Ti je ndėr gjithė nėnat, mė krenare.
Ke lindur burra, ke lindur luftėtarė.
Ke lindur trima, ke lindur atdhetarė.

Sot do ta gezojme lirine qe shume gjate e kemi pritur
Ajo erdhi fale trimerise qe djemt ne shesh e qiten
Gjaku i tyre eshte gjak lirie dhe gjak i ndritur
Perhajr ju qofte liria qe te ne ka arritur...

loni19
25-11-05, 13:55
Pasiviteti

Kur koha kalon pa mėshirė...
Edhe vret gjithcka qė sheh.
E ne nuk bėjmė vepėr tė mirė.
Tė lutem o Zot na mėshiro...

Pse pasiviteti na shtrėngon?!!!
Padituria na mbulon!!!
Mėkati na shkatėrron!!!
Prap zemra diēka kėrkon...

Kėrkojmė faljen nga Zoti.
Nga syri na pikon loti...
Dėshpėrimin e dėbojmė..
O Zot pranoma pendimin...

loni19
25-11-05, 14:08
Durimtari i kohės

Mėrgimtar nė vendin e lindjes.
I huaj nė prag tė shtėpisė.
I fuqishėm nė kėshtjellat e bindjes
I privuar prej rehatisė...

Kėrkon liri, kėrkon nė vazhdimėsi...
Has nė pėrbuzje, nė padrejtėsi...
I lodhur, i rraskapitur, nė zemėr i prekur.
I dobėt, pa ndihmė nė atė vend i gjetur.

Ai ėshtė mė i madhi durimtar.
Pėrballues i vėshtirėsive, shumė krenar.
Nė premtimin e Zotit shpreson...
Ky njeri qė rreth Kudsit jeton.
P.S- Per ata te cilet nuk e kuptojne se per ke eshte poezia:
I kushtohet banorit Musliman palestinez, i cili per shume vite ben durim ndaj dhunes qe ushtrohet nga Izraelitet..
Ai eshte cdo banor i mundshem:Burre, grua, plak, plake, femij etj..
Kerkoj falje, por deshta te bej sqarim plus, per ata qe jane kurioz te dijne qellimin e poezise...