PDA

View Full Version : MS-Office


SheTa
27-11-05, 01:20
Word-Kombinimet
Ctrl + H = Zėvendėso
Ctrl + K = Hyperlink paste
Ctrl + W = Mbyll Dokumentin
Ctrl + E = Teksti nė mes
Ctrl + R = Teksti nė tė djathtė
Ctrl + T = Tabulator
Ctrl + Z = Kthehu mbrapa
Ctrl + O = Hape

Word
Pėr ta shkruar datėn aktuale shtyp: Alt+Shift+D.

Word
Pėr ta pėrsėritur njė punė (p.sh.njė fjalė apo fjali) disa herė, shtyp tastėn F4 apo Ctrl+Y.

Excel
Pėr tė shkruar disa rreshta nė njė fushė tė tabelės shtyp Alt+Enter.

EXCEL
Pėr t`a shėndrruar njė numėr nė vlerė monetare markoje fushėn (qelinė) e numrit dhe shtyp: Ctrl + Shift + $, ndėrsa pėr ndarjen e shifrės mijshe me njė pikė shtyp: Ctrl + Shift + !

EXCEL
Viti ekonomik (llogaritja e kamatės sė faturave tė papaguara etj.) ka 360 ditė. P.Sh. Kamata vjetore 15 %, pagesa ėshtė vonuar 57 ditė, shuma e faturės 2000 DM (pa kamatė).Llogarit: [(2000x0,15):360]x57 rezultati ėshtė kamata.

TEXT
Pėr pėrdorjen e shkronjave shqipe nė tastatura tė ndryshme pėrdori kombinimet: Ė=Alt + 0203, ė=Alt + 0235, Ē=Alt + 0199, ē=Alt + 0231

EXCEL
Nėse faqja e punės posedon formula matematikore, pėr tė kaluar nga pamja e formulės nė rezultatin e saj pėrdore kombinimin e tasteve Ctrl+#