PDA

View Full Version : E rrespekton--te nenvlereson


laliloli
01-12-05, 18:44
Shpesh ne perditshmerine tone degjojme fjalen :"aq me shume qe rrespekton dike, ai te nenvlereson"dhe "aq me shume qe rrin ne distance me dike ,ai te vlereson me shume".
A mendoni qe personin qe e rrespektoni ,ka krijuar nje bindje se ty te ka mik ose shoke "te sigurt"dhe nuk te vlereson edhe aq,ndersa e rrespekton dike tjeter dhe mundohet ta beje per vete.
Qka mendoni per kete dukuri,a keni hasur ju ne diqka te ngjashme ,ne jeten e perditshme ose ketu ne FD.
Te dikutojme shoqerisht ne kete teme.

Paraprakisht ju pershendes

Lali

DEA
01-12-05, 21:09
Laliloli, ketu e ke thene thuaja te gjithe ate qe eshte per te thene, mund ta shtoja vetem shembullin e hijes. Nese i drejtohesh ajo largohet, e nese ja kthen shpinen ajo te ndjek pas!

laliloli
01-12-05, 21:23
Laliloli, ketu e ke thene thuaja te gjithe ate qe eshte per te thene, mund ta shtoja vetem shembullin e hijes. Nese i drejtohesh ajo largohet, e nese ja kthen shpinen ajo te ndjek pas!

Dea dmth ju pajtoheni se keshtu eshte ne jeten e perditshme. A eshte kjo ne rregull?????

DEA
01-12-05, 21:25
Laliloli, ketu e ke thene thuaja te gjithe ate qe eshte per te thene, mund ta shtoja vetem shembullin e hijes. Nese i drejtohesh ajo largohet, e nese ja kthen shpinen ajo te ndjek pas!

Dea dmth ju pajtoheni se keshtu eshte ne jeten e perditshme. A eshte kjo ne rregull?????

Ne rregull nuk eshte, po ky eshte realiteti, se gjithmone marrin vemendje me te madhe ata kokefortit.................. realitet i hidhur!

Reana
01-12-05, 22:03
Shpesh ne perditshmerine tone degjojme fjalen :"aq me shume qe rrespekton dike, ai te nenvlereson"dhe "aq me shume qe rrin ne distance me dike ,ai te vlereson me shume".
A mendoni qe personin qe e rrespektoni ,ka krijuar nje bindje se ty te ka mik ose shoke "te sigurt"dhe nuk te vlereson edhe aq,ndersa e rrespekton dike tjeter dhe mundohet ta beje per vete.
Qka mendoni per kete dukuri,a keni hasur ju ne diqka te ngjashme ,ne jeten e perditshme ose ketu ne FD.
Te dikutojme shoqerisht ne kete teme.

Paraprakisht ju pershendes

Lali

Teme shume interesante Lali.
Megjithate mendoj se menyra si i perjetojme gjerat, bisedat, kritikat, debatet te gjitha format e komunikimit ne kuader te nje ambienti virtual, nuk eshte e njejte sikur te kesh takuar dikend personalisht dhe te gjitha keto ti kesh perjetuar "sy me sy". Mendoj keshtu, sespe njerezit komunikojne jo vetem permes kuptimit te fjales, (kuptim ky i cili mund te marr mijera nyanca, varesisht prej pikepamjeve tona personale), qe eshte i mundur permes komunikimit virtual, perkunder nje ndeshje sy me sy, ku njerezit komunikojne poashtu permes shprehjes se fytyres, intonacionit te zerit, gjestikulacioneneve te ndryshme etj.
Nje fjale e vetme, mund te kete mijera interpretime, varesisht si e perjetojme ne personalisht, prandaj jo gjithmone ajo qe nenkuptojme ne, eshte dmth ajo qe ka deshte te thote autori.
Nese behet fjale per biseda private, qe bejne personat, permes mjeteve tjera te komunikimit, ma merr mendja se edhe ketu ka mundesi per keqkuptime, varesisht sa jane te hapur dhe te sinqerte, personat te cilet jane duke komunikuar.
Por edhe kur njihen njerezit personalisht, mundesite per kequptime jane te medha; jo rralle ndodh dikush ti thote dikujt, te njoh qe 10/15/20 e me shume vjet, por ende s'me kupton, apo ende s'me njeh. Jo patjeter kjo eshte mungese respekti, por mendoj se raportet nder-personale, jane gjithmone raporte shume te komplikuara, sespe vete natyra njerezore eshte e komplikuar.
Njekohjesisht qe njerezit shpesh e kane veshtire qe te mos i angazhojne emocionet me secilen forme komunikimi qe bejne...
Jo cdo gje merret me zemer, dhe gjerat ne jete kane nevoje per me shume qasje racionale sesa emocionale. Shembull, fakti se une nuk po pajtohem me ty plotesisht ne lidhje me formulimin e kesaj teme, nuk eshte JO RESPEKT.

Mendoj se edhe tradicionalisht si shqiptar, por edhe si popull qe ka kaluar nen diktature moniste, te gjithe ne njefare menyre te heshtur kemi ne vete elemente te besimit, se nese e shpreh hapur mendimin tend kundershtues, kritiken, etj, s'po respektuake rendin, vendin, baben, nenen, familjen, shkollen, partine, etj, etj...
kjo eshte edhe forme "edukative" permes te ciles edhe sot e kesaj dite edukohen edhe gjeneratat e reja.
"ulu pis, ku guxon me ma kthy fjalen" :roll: :!:
Ma merr mendja se kjo nuk eshte ne rregull; shpesh shoh te rinje e besa edhe me te vjeter, te cilet per te qene ne grup me dikend i sakrifikojne bindjet e tyre. Aq me keq, keto grupe mund te jene jo vetem grupe me bindje te gabueshme, por edhe me veprime te gabueshme. Nese edukon femiun qe gjithmone te kete forcen morale te ngritet dhe te thote "une s'mendoj keshtu", pa e denuar, pa e gjykuar, atehere do te kemi nje shoqeri me te shendoshe; te menduarit kritik e individualist-te pavarur, eshte GJENERATORI qe sjell cdo segment te jetes se perparuar e qytetare.


Ndoshta dola ne nje kah, qe nuk ka te beje me ate qe ke deshur te thuash ti, por permes ekranit te komjuterit, une arrita qe temen tende ta lexoj ne kete menyre :P :wink: :arrow:

doGzona
01-12-05, 22:45
Pershendetje

Nese nje njeri respektohet me te vertet atehere nuk ka dredhina dhe lojra te ndryshme qe nuk mund te trajtohen aspak si respekt.Te jesh i/e respektuar do te thote te logjikosh nga dita ne dite se si te jipet respekti , por edhe te logjikosh se si e jep respektin.Kam ndegjuar per raste te tilla qe i keni cekur ju lali ne temen e hapur nga ju , por nje gje e tille me duket sikur nje loje femijesh qe nuk e dijne se cka deshirojne ose cka kerkojne.Kujdesi per ate qe e duam dhe qe deshirojme te i jemi afer duhet deshmuar edhe me fjale por edhe me veper.Fakt qe dikush edhe e tepron me disa menyra te sjelljes si ne shoqeri e si ne familje , pra sjellje huligane , duke u bazuar ne ate se e drejta dhe mendimi qendrojne ne anen e tij/saj dhe se ashtu duhet te mbetet.Njeriu qe na vlen , qe na afron , duhet per ta ruajtur mire e mos ta vendosim ne keto llloje gjestesh te keqeija ,s epse duhet pyetur veten a e mertion ai ose ajo keshtu , ose a ja vlene keshtu.Njerezit edhe shpesh ngulin kembe ku me kercenime e ku me dredhi qe do te ia arrijne qellimit te tyre me cdo kusht .Femijet mesohen qysh ne femijeri qe kur u thuhet jo , duhet te jete jo , ndersa kur u thuhet jo e pastaj i lejojme atehere ata e mesojne kete taktik dhe kohe pas kohe e humbin edhe respektin dhe ndegjimin per prinder.E vertet se njerezit duhet trajtuar ne menyra te veqanta , dhe per kete edhe e kam fjalen se ; njeriu qe ka respekt ndaj nesh nuk bene lojra te tilla ndersa ai /ajo qe nuk kan qellim respekti ata jane pjese e ketyre lojrave femijerore te pa nderprera.

dr1ta
01-12-05, 23:23
Pershendetje per temen shume interesante Lali

Me nalt kishe shtuar pyetjen a esht nje sjellje e tille ne rregull , ? nuk do te shtoj dicka me teper pasi ce Dea, Reana ,dogzona paskan shkruar shume bukur , cka te them: njeriu ka disa instinkte te kafsheve. :D

Gentiani
01-12-05, 23:37
Shumė edhe nuk i kam kushtuar rėndėsi kėsaj dukurie, ndoshta pėr faktin qė rrespekti nuk ka masė me tė cilin do tė mundeshim ta peshonim sa mė rrespekton dikush mua ose dikėnd tjetėr ose intenzitetit tė rrespektit. Ka persona qė ndoshta me vite nuk i kam takuar, por megjithäte kam rrespekt pėr ta, por ka persona qė ndoshta edhe ēdo ditė i takoj, por mė shumė i shoh si ēėshtje rutine.

Murgesha
01-12-05, 23:47
Pėrshėndetje pėr temėn i nderuari Lali.

Shpesh ne perditshmerine tone degjojme fjalen :"aq me shume qe rrespekton dike, ai te nenvlereson"dhe "aq me shume qe rrin ne distance me dike ,ai te vlereson me shume".

E po Lali, gjithmonė e panjohura ngjallė mė tepėr rrespekt se e njohura.A mendoni qe personin qe e rrespektoni ,ka krijuar nje bindje se ty te ka mik ose shoke "te sigurt"dhe nuk te vlereson edhe aq,ndersa e rrespekton dike tjeter dhe mundohet ta beje per vete.

Jo nuk mundem tė mendoj ashtu.
Natyrisht se kur dy veta njihen mirė mes vete, edhe rrespekti ėshtė mė i vogėl, se shkon krejt nė njė shoqėri tė ndėrsjellė dhe pa teklife si themi ne.
Nuk kėrkoj nga shoqėria ime rrespekt tė pėrhershėm, por mė tepėr kėrkoj mirėkuptim dhe kėnaqėsi tė ndėrsjellė nė tė gjitha momentet e mundshme.

Por nėse shof interesim tek ata qė i rrespektoj pėr dikend tjetėr, natyrisht se edhe pse ndoshta ndjej dhimbje, nuk mundohem aspak tė ndikoj nė zgjedhjen e tyre.


Qka mendoni per kete dukuri,a keni hasur ju ne diqka te ngjashme ,ne jeten e perditshme ose ketu ne FD.
Te dikutojme shoqerisht ne kete teme.

Kam hasur edhe nė jetėn e pėrditshme e besa edhe kėtu nė FD.
Deri sa nuk njihemi me dikend jemi mė tė rezervuar nė biseda, kemi mė shumė rrespekt, e kur njifemi bėhemi mė shoqėrues, mė shakagji, dhe rrespektin sikur e lojmė pak a shumė anash.

Kishe parashtruar edhe pyetjen:

A ėshtė nė rregull tė jetė kėshtu?

Natyrisht se nuk ėshtė nė rregull, por edhe njėherė po e them.
Familjen nuk mundesh ta zgjedhėsh, e shoqėrinė gjithmonė po.

Flaka_1
02-12-05, 17:13
Shpesh ne perditshmerine tone degjojme fjalen :"aq me shume qe rrespekton dike, ai te nenvlereson"dhe "aq me shume qe rrin ne distance me dike ,ai te vlereson me shume".
A mendoni qe personin qe e rrespektoni ,ka krijuar nje bindje se ty te ka mik ose shoke "te sigurt"dhe nuk te vlereson edhe aq,ndersa e rrespekton dike tjeter dhe mundohet ta beje per vete.
Qka mendoni per kete dukuri,a keni hasur ju ne diqka te ngjashme ,ne jeten e perditshme ose ketu ne FD.
Te dikutojme shoqerisht ne kete teme.

Paraprakisht ju pershendes

Lali

Pershendetje Lali per kete teme qe po sa lexova me rrenqethi thelle ne shpirte!
Eshte e vertet se njeriun te cilin e respekton ai te nenvlereson por nuk jam e pajtimit se jo nga te gjithe njerezit qe i respekton ndodh nje gje e tille!
E gjithe kjo mvaret nga ndjenjat shpirterore, njerezit qe kane shpirte te mire e te drejte kurre nuk te nenvleresojne, ata shpirte liget perhere!
Une mendoj se nuk jane te gjithe njerezit njesoj!
Kam nje rast qe me ka ndodhe vete mua,per here te pare shoqja me e ngushte qe kam patur me ka nenvleresuar, edhe shume me tak-tike ka be nje gje te tille.
Ishte e dashur,e afert me mua ne fillim te 4 viteve, kur kishte nevoje per ndihmen qe ia ofroja.
Kur une e kam njoftuar ate nuk e dinte per veteveten se kush ishte ajo,mbas mbeshtetjes qe ia ofrova, ateher filloi ta ndiente veteveten se kush eshte ajo !
Nuk dua te ceku se qfare ndihme ia ka m ofruar, edhe nuk dua te shkoj me gjate lidhur per kete qeshtje!

Prape po e them se nuk jane te gjithe njerezit njesoj !vetem dua te shtoj se thte nje fjale popullore :

:arrow:

Buka jote te vret !


**
**


Me dashuri Flaka


***

turisti
02-12-05, 18:08
Shpesh ne perditshmerine tone degjojme fjalen :"aq me shume qe rrespekton dike, ai te nenvlereson"dhe "aq me shume qe rrin ne distance me dike ,ai te vlereson me shume".
A mendoni qe personin qe e rrespektoni ,ka krijuar nje bindje se ty te ka mik ose shoke "te sigurt"dhe nuk te vlereson edhe aq,ndersa e rrespekton dike tjeter dhe mundohet ta beje per vete.
Qka mendoni per kete dukuri,a keni hasur ju ne diqka te ngjashme ,ne jeten e perditshme ose ketu ne FD.
Te dikutojme shoqerisht ne kete teme.

Paraprakisht ju pershendes

Lali

Pershendetje per temen lali.

Respekti nuk eshte emocion siq eshte dashuria,shoqerimi ose fascinimi.Nuk eshte vertetim as akti intelektual,por eshte dikun mes tyre - dukuri e posaqshme.
A mund dhe si te konstatohet se a e meriton dikush respektin a jo? Ndoshta qe eshte qenje njerzore? Ēdo njeriu eshte njeri. Njeriu po,por pergjegjja eshtee veshtire.Pse duhet ta respektojme njeriun? Ndoshta qe eshte krijesa e Zotit? Ndoshta qe,duke e respektuar njeriun,e respektojme dhe drejten morale,artin ose te verteten ne te,sepse e verteta eshte e perhershme.?!

Personalisht,secili me cilin filloj me komunikue eshye ne -0- te respektit,e pastaj simbas merites ( mos t'harrojme se 0 - ja eshte pozitive).Ka edhe raste qe i kam ndihmuar me teper se vetvetes dhe ajo ndihma ime me vone me ka demoralizuar aq sa qe shpesh po e pyes veten: A eshte e mundur dhe ku eshte llogjika e teres kesaj? A mos valle me ndihmen time - vetveten e kam bo budalle????

Une prap po i ndihmoj njerzve,por ēdo here me frike,sepse besimi ne veper te mire per cilen jam mundue eshte kthye jo si :( respekt,por si denim. :(

thjeshte & sinqerte,
TURISTI. :P

laliloli
02-12-05, 20:43
Miq te nderuar se pari ju falenderoj shume per opinionet e juaja qe keni dhene per kete teme .Me te vertet keni dhene pergjigje shume te hollesishme qe me kenaqesi i kam lexuar radhazi.

-Njeriu rrespekton ate qe mendojme se e meriton rrespektin tone,por shpesh ndodhe qe ne rrespektojme dike qe edhe nuk e meriton ate.Ne rastin e fundit shpesh ndjehemi te deshperuar ,por me i deshperuar duhet te ndjehet ai qe ka keqperdorur rrespektin tone.


Shembull shume i thjeshte :

E keni ftuar dike ne kafe 3 here (jo kafe virtuale) : ,Ose i keni shkruar miqesisht 3 here ne MP,ose 3 here e keni pershendetur tek pershendetjet ,dhe asnje nuk iu eshte kthyer,a mendoni se eshte nenvleresuar rrerspekti i juaj.Si do te veproni ne raste te tilla??

Barbaroza
02-12-05, 20:57
Shpesh ne perditshmerine tone degjojme fjalen :"aq me shume qe rrespekton dike, ai te nenvlereson"dhe "aq me shume qe rrin ne distance me dike ,ai te vlereson me shume".
A mendoni qe personin qe e rrespektoni ,ka krijuar nje bindje se ty te ka mik ose shoke "te sigurt"dhe nuk te vlereson edhe aq,ndersa e rrespekton dike tjeter dhe mundohet ta beje per vete.
Qka mendoni per kete dukuri,a keni hasur ju ne diqka te ngjashme ,ne jeten e perditshme ose ketu ne FD.
Te dikutojme shoqerisht ne kete teme.

Paraprakisht ju pershendes

Lali

Pershendetje laliloli per temen!
Eshte shume e vertete fjalia e pare qe keni cekur.Me ka ndodhur qe kam rrespektuar tejmase dike(shoqe),por kam pare nje nenvleresim nga ajo me apo pa dije,tash me se miri e din ai person megjithese une qarte e kam verejte nenvleresimin!
Kjo eshte dukuri tejet e keqe qe besoj rrenjen e ka tek mosedukata e personit.Nese ne i kemi ndihmuar dje dikujt qe iu eshte nevoitur ndihma jone dhe tani ai person pasi ka marre ndihmen tende te te shohe me nevleresim,kjo kryekeput ka te beje me mosedukate.
Sa i perket virtualitetit,ketu s'mund te flas sepse eshte krejt tjeter problem,eshte problem shume me i lehte se sa ai ne realitet kur ti e njeh dike,i dhuron miqersi dhe ndihme dhe si shperblim merr injorance!

Artisti
02-12-05, 21:05
Shpesh ne perditshmerine tone degjojme fjalen :"aq me shume qe rrespekton dike, ai te nenvlereson"dhe "aq me shume qe rrin ne distance me dike ,ai te vlereson me shume".
A mendoni qe personin qe e rrespektoni ,ka krijuar nje bindje se ty te ka mik ose shoke "te sigurt"dhe nuk te vlereson edhe aq,ndersa e rrespekton dike tjeter dhe mundohet ta beje per vete.
Qka mendoni per kete dukuri,a keni hasur ju ne diqka te ngjashme ,ne jeten e perditshme ose ketu ne FD.
Te dikutojme shoqerisht ne kete teme.

Paraprakisht ju pershendes

Lali


lali t pershendes

gjithqka e re te terhjek,mirepo mos te harrojm te vjetren,sepse e reja ka mangesit e saja qe ne nuk i kemi vene re ende.

Thojne :

Edhe bukuroshja me e madhe e ka te keqen e vete

Prandaj mos nenqmoni te vjetren per te rene se do te pendoheni .Vllazerisht

Artisti

turisti
02-12-05, 21:24
Miq te nderuar se pari ju falenderoj shume per opinionet e juaja qe keni dhene per kete teme .Me te vertet keni dhene pergjigje shume te hollesishme qe me kenaqesi i kam lexuar radhazi.

-Njeriu rrespekton ate qe mendojme se e meriton rrespektin tone,por shpesh ndodhe qe ne rrespektojme dike qe edhe nuk e meriton ate.Ne rastin e fundit shpesh ndjehemi te deshperuar ,por me i deshperuar duhet te ndjehet ai qe ka keqperdorur rrespektin tone.


Shembull shume i thjeshte :

E keni ftuar dike ne kafe 3 here (jo kafe virtuale) : ,Ose i keni shkruar miqesisht 3 here ne MP,ose 3 here e keni pershendetur tek pershendetjet ,dhe asnje nuk iu eshte kthyer,a mendoni se eshte nenvleresuar rrerspekti i juaj.Si do te veproni ne raste te tilla??

Ketu nuk ban me perzi rastin e kafes ne jete private dhe m/p,sepse dallimi eshte shume i madh a edhe te dy rate e kan piken e perbashket - kohen. Pse? Po nese nuk kam kohe,ajo nuk dmth qe nuk e respektoj dikanin,ja nese nuk i ja kthej menjihere m/p. Lali i nderuar,fakt qe rastet e ketilla kan dallim te madh nese ndodhin dhe shiqohen nga kendi ( nese jeton) ne Kosove dhe nese shiqohet nga kendi i forumistave qe jetojne dhe veprojne ketu ne perendim ( duke e marr parasysh si punohet dhe jetohet me hapa te shpejta edhe qe duhesh mu kujdes gjithmone me nje udhe 2 pune m'i krye),sepse njerzit ne Kosove jane me te prekshem,me te lidht,me nderojne,derisa ketu jane te ftohte,pothuaj pa ndjenja - gje qe na pengon shume sepse nuk jemi mesuar ashtu,por ketu jane ligjet tjera,qielli i kaltert pa ate ngrohtesi,pa buzeqeshjet nga zemra por artificiale,ketu as pemet,as perimet,po as kafja nuk e ka ate shijen e KOSOVES. :( :(

Respekti i krijuar ne zemer ( fjalen e kam per veti),do te jet i pandryshuar derisa te respektuarit nuk dalin vet.

thjeshte & sinqerte,
TURISTI. :P

Barbaroza
02-12-05, 21:47
Shembull shume i thjeshte :

E keni ftuar dike ne kafe 3 here (jo kafe virtuale) : ,Ose i keni shkruar miqesisht 3 here ne MP,ose 3 here e keni pershendetur tek pershendetjet ,dhe asnje nuk iu eshte kthyer,a mendoni se eshte nenvleresuar rrerspekti i juaj.Si do te veproni ne raste te tilla??

Nese e kam ftuar dike ne kafe dhe s'i eshte pergjigjur fteses sime,atehere para se te ndihem e ofenduar,kerkoj arsyen pse ka ardhur deri tek aty!
Ndersa rreth temes se pershendetjeve,nuk e marr si diqka kushedi per tu prekur.Jane bere shume anetare dhe eshte veshtire t'i"mberthesh"te gjithe me pershendetje!
Ndersa keto m/p po i shoh me vonese pasha mamin!Mos ma zini per kusur! :lol:

laliloli
02-12-05, 22:04
kohen[/b]. Pse? Po nese nuk kam kohe,ajo nuk dmth qe nuk e respektoj dikanin,ja nese nuk i ja kthej menjihere m/p. Lali i nderuar,fakt qe rastet e ketilla kan dallim te madh nese ndodhin dhe shiqohen nga kendi ( nese jeton) ne Kosove dhe nese shiqohet nga kendi i forumistave qe jetojne dhe veprojne ketu ne perendim ( duke e marr parasysh si punohet dhe jetohet me hapa te shpejta edhe qe duhesh mu kujdes gjithmone me nje udhe 2 pune m'i krye),sepse njerzit ne Kosove jane me te prekshem,me te lidht,me nderojne,derisa ketu jane te ftohte,pothuaj pa ndjenja - gje qe na pengon shume sepse nuk jemi mesuar ashtu,por ketu jane ligjet tjera,qielli i kaltert pa ate ngrohtesi,pa buzeqeshjet nga zemra por artificiale,ketu as pemet,as perimet,po as kafja nuk e ka ate shijen e KOSOVES. :( :(


Respekti i krijuar ne zemer ( fjalen e kam per veti),do te jet i pandryshuar derisa te respektuarit nuk dalin vet.

thjeshte & sinqerte,
TURISTI. :P

Ne rregull ishin ato vetem shembuj me te thjeshte qe i ceka me lart ,sepse njeriu edhe ne raste te tilla mund te ndjehet i nenvleresuar.
Ndersa ato ishin vetem shembuj qe per fat te mire nuk me kane ndodhur -te mos keqkuptohemi.

Po qka mendoni, dikush nenvlereson rrespektin tuaj sepse ndoshta nuk ka pasur edhe nevoj per te ,e ju ia keni ofruar??

turisti
02-12-05, 22:09
Lali shkruajti:

"Po qka mendoni, dikush nenvlereson rrespektin tuaj sepse ndoshta nuk ka pasur edhe nevoj per te ,e ju ia keni ofruar??"

Ti e ke treguar njerzien tende,e ai nese nuk e kupton,ai nuk kupton as : qe jetes nuk i dihet kurre dhe se i fundit saora behet i pari......

Naki
03-12-05, 23:05
Respekti si njė nga normat e vlerės sė njeriut ėshtė jo gjithmonė pro e zbatimit pėr tė gjithė.

Tė marrim njė shembull respektimi i ligjit tė komunikacionit,sa e respektojnė :?: ēka ndodhė me mos respektimin :?: etj.

I nderuari lali Po kyqem tani nė pytjen tuajė,Pėrsonalishtė nuk kamė pasur zhgėnjime .
Vertetėt Njerzit qė e meritojnė i respektojė pa kur farė hezitimi,dhe pėr kėtė nuk presė Llogaritje nė masė apo Intensitet.
Miēėt e kanė vendin dhe respektin gjithėherė dhe gjithmonė pa marrė parasysh nėse nė rrethin e miqėve apo shoqėri hynė njė antarė i ri pėr tė cilin vemendja dhe angazhimi kėrkonė mė tepėr njohuri
dhe komunikim.
Nuk ėshtė e mirė nėse nė njė hapsirė gjinden miqėt e krijuar dhe ata ignjorohen dhe antari apo shoku ose shoqja ndahen nė njė rreth duke i kushtuar vemendje dhe respekt tė pėrmasave tė mėdha.

Pra mos respektimi i Miqėve shkaktonė ndrrimin e ligjit apo tė neneve.
apo vendosjen e sanksioneve.

Me nderime Naki

Arb
04-12-05, 01:59
Shpesh ne perditshmerine tone degjojme fjalen :"aq me shume qe rrespekton dike, ai te nenvlereson"dhe "aq me shume qe rrin ne distance me dike ,ai te vlereson me shume".
A mendoni qe personin qe e rrespektoni ,ka krijuar nje bindje se ty te ka mik ose shoke "te sigurt"dhe nuk te vlereson edhe aq,ndersa e rrespekton dike tjeter dhe mundohet ta beje per vete.
Qka mendoni per kete dukuri,a keni hasur ju ne diqka te ngjashme ,ne jeten e perditshme ose ketu ne FD.
Te dikutojme shoqerisht ne kete teme.

Paraprakisht ju pershendes

Lali

Drejteperdrejte po permend nje rast qe mund te lidhet me kete temen e juaj.

Ne temen rreth "Djegjes se Flamurit te Dardanise," kemi pasur disa mesazhe te shkembyera.

Mesazhet e juaja kane perfunduar me, "me respekt."

Nese me kete fjale ke dashur te me respektosh, duke pasur parasysh qendrimet tona te skajshme rreth kesaj teme, mund te them halpur se nuk kam shprehur aspak respekt per ty.

Kjo nuk do te thote se mungonte respekti ndaj teje personalisht, por ndaj qendrimeve tua rreth asaj teme.

laliloli
04-12-05, 18:25
Drejteperdrejte po permend nje rast qe mund te lidhet me kete temen e juaj.

Ne temen rreth "Djegjes se Flamurit te Dardanise," kemi pasur disa mesazhe te shkembyera.

Mesazhet e juaja kane perfunduar me, "me respekt."

Nese me kete fjale ke dashur te me respektosh, duke pasur parasysh qendrimet tona te skajshme rreth kesaj teme, mund te them halpur se nuk kam shprehur aspak respekt per ty.

Kjo nuk do te thote se mungonte respekti ndaj teje personalisht, por ndaj qendrimeve tua rreth asaj teme.

Se pari ju falenderoj te gjitheve per inkuadrimin ne kete teme.

Arb une kete temepo e nderlidhi me temen "Shprehja e lire".Per mua nese dikush shpreh nje mendim te kundert me mua, pamarre parasysh per qfare qeshtje eshte fjala do te jete ndoshta me i rrespektuar ,nga shkaku qe mendimi i kundert mos te ndikoje ne prishjen e miqesise. shoqerise etj.
Ndersa, nese ju mendoni qe duhet rrespektuar vetem ata persona qe kane mendime te ngjajshme me ju ,ose vetem ateher kur "ta rrehin shpinen",e ke gabimisht.Duhet te mesohemi qe te jetojme ne jeten pluraliste dhe mendimi i kundert te mos ndikoje ne uljen e rrespektit.

Me rrespekt Lali

Arb
04-12-05, 23:28
Se pari ju falenderoj te gjitheve per inkuadrimin ne kete teme.

Arb une kete temepo e nderlidhi me temen "Shprehja e lire".Per mua nese dikush shpreh nje mendim te kundert me mua, pamarre parasysh per qfare qeshtje eshte fjala do te jete ndoshta me i rrespektuar ,nga shkaku qe mendimi i kundert mos te ndikoje ne prishjen e miqesise. shoqerise etj.
Ndersa, nese ju mendoni qe duhet rrespektuar vetem ata persona qe kane mendime te ngjajshme me ju ,ose vetem ateher kur "ta rrehin shpinen",e ke gabimisht.Duhet te mesohemi qe te jetojme ne jeten pluraliste dhe mendimi i kundert te mos ndikoje ne uljen e rrespektit.


Nuk eshte pune mendimi te kundert ketu...

Te mbrosh ata qe hoqen dhe dogjen Flamurin e propozuar nga Presidenti nuk eshte mendim i kundert. Eshte ne menyre jo te drejteperdrejte bashke-pjesemarrje ne ate akt qyqar.

laliloli
05-12-05, 11:23
Nuk eshte pune mendimi te kundert ketu...

Te mbrosh ata qe hoqen dhe dogjen Flamurin e propozuar nga Presidenti nuk eshte mendim i kundert. Eshte ne menyre jo te drejteperdrejte bashke-pjesemarrje ne ate akt qyqar.

Arb kisha dashur ta gjesh nje fjale timen atje ku une kam perkrahur aktin e djegies,por eshte fakt qe nuk kam perkrahur edhe aktin e njeanshem te presidentit.Ok te mos dalim nga tema ,or po them se debati yne atje nuk me ka inspiruar ne hapjen e kesaj teme,per kete te jesh i bindur.

Me rrespekt Lali

Arb
05-12-05, 19:54
Arb kisha dashur ta gjesh nje fjale timen atje ku une kam perkrahur aktin e djegies,por eshte fakt qe nuk kam perkrahur edhe aktin e njeanshem te presidentit.Ok te mos dalim nga tema ,or po them se debati yne atje nuk me ka inspiruar ne hapjen e kesaj teme,per kete te jesh i bindur.

Edhe nese nuk e ke thene as nje fjale te vetme kunder atyre qe dogjen flamurin, ne menyre jo te drejteperdrejte duke gjykuar Flamurin e propozuar, te promovuar ne diten e madhe Kombetare, ke mbeshtetur ata zagare qe hoqen e dogjen Flamurin.

Nuk e kam permendur se tema qe ke hapur ka gjetur frymezim tek mesazhet qe ne shkembyem (tek Politika). U kyqa ne kete teme pasi qe pjeserisht ishte nje shembull qe kishte te bente me ate formulen, "e respektoj - te nenvlereson."

Gentiani
05-12-05, 20:03
Arb, lėre more mos u merr me politikė edhe kėtu ! :lol: :lol: :lol:

A mos tė ka marrė malli me na ardhė Shpati me Fadilin edhe te shoqėrorja, se pak po i shohim te politika :lol: :wink:

Arb
05-12-05, 20:06
Gentian,

Populli thote, "ra kjo deke e u pame."

Me disa anetare te tjere i kemi pase edhe do deke ma pare, po me disa tash keto ditet e fundit.

Gentiani
05-12-05, 20:17
Ha,hahaaa Arb!

por, mos harro se te politika e kemi pa pardon dhe me gjithė arsenalin e mundshėm konvencional. E vėrejte atje se Fadili kish vendosur tė na paditė edhe nė tribunal, vetėm se kemi shprehur mendimet tona. :lol:

Megjithėate, nuk do tė ishte mirė qė rrjedhat e diskutimeve nga njė temė e forum tjetėr tė reflektojnė dhe tė barten edhe tek temat tjera. Personalisht mendoj qė Lalioli ėshtė diskutues i matur dhe i peshon fjalėt nė diskutimet e tija dhe ėshtė vėrtetė bashkėbisedues me tė cilin njeriu mundet tė diskutojė edhe kur kemi mendime tė kundėrta.

tė ma rrespektoni shkrimin, po gaboni e po e nėnvlerėsoni, pėrndryshe thirra Fadilin e Shpatin kėtej :lol: :lol: :wink:

Arb
05-12-05, 20:23
a more Gentian...

Fadili e Shpati s'kane cka te thone ne kete teme, ata bile kane treguar surratin kohe me pare, po "kjo deka e fundit," qiti ne pah edhe disa te tjere se...

Reana
05-12-05, 20:41
Ha,hahaaa Arb!Megjithėate, nuk do tė ishte mirė qė rrjedhat e diskutimeve nga njė temė e forum tjetėr tė reflektojnė dhe tė barten edhe tek temat tjera. Personalisht mendoj qė Lalioli ėshtė diskutues i matur dhe i peshon fjalėt nė diskutimet e tija dhe ėshtė vėrtetė bashkėbisedues me tė cilin njeriu mundet tė diskutojė edhe kur kemi mendime tė kundėrta.


Ndaj te njejtin mendim, dhe mendoj se nuk duhet ndare njerezit ne vija ideologjike-nese bejme ate, atehere vertete kemi rene pre e monizmit!
Njekohesisht si e kam shprehur edhe me pare, shprehja e mendimit te kundert, apo te ndryshem, nuk eshte shrehje mos-respekti!
Voltaire ka thene "I disapprove of what you say, but I will defend to the death your right to say it", apo "Nuk pajtohem me ate qe thua, por do te mbroje deri ne vdekje, lirine tende ta thuash mendimin tend"!!!
Nese luftojme per liri, duhet te jete per lirine e plote te te gjitheve, pa kushtezime!

Arb
05-12-05, 20:50
Ndaj te njejtin mendim, dhe mendoj se nuk duhet ndare njerezit ne vija ideologjike-nese bejme ate, atehere vertete kemi rene pre e monizmit!
Njekohesisht si e kam shprehur edhe me pare, shprehja e mendimit te kundert, apo te ndryshem, nuk eshte shrehje mos-respekti!
Voltaire ka thene "I disapprove of what you say, but I will defend to the death your right to say it", apo "Nuk pajtohem me ate qe thua, por do te mbroje deri ne vdekje, lirine tende ta thuash mendimin tend"!!!
Nese luftojme per liri, duhet te jete per lirine e plote te te gjitheve, pa kushtezime!

heeeu sha Zotin... le te flasin e le te pelcasin, me fund te barkut e me fund te kamve...

Vetem se ia bana me dije se me qendrime te atilla, respektin s'ke me e pa me sy...

Barbaroza
06-12-05, 12:31
Me rrespekton-asnjehere nuk do i mungoje rrespekti im apo edhe mbirrespekti,ne te kunderten ,kot e ke me ate qe nuk di te rrespektoje dhe as mos t'prese rrespekt prej meje ndonjehere!

Psikologu
06-12-05, 12:47
Nese ke respekt dhe din cka ėshtė respekti , e meson edhe dikend tjeter se cka ėshtė respekti , duke e flijuar veten pėr durim , por duke udhezuar tjetrin nė rrugen e pėrmbajtjes sė respektit.
Fjalen respekt e dijnė shumė , por sa e pėrdorin , ajo ėshtė vetem mos njohja e tij , pra , askush nuk ėshtė i pėrkryer , por ėshtė dituri qė tė mesosh dikend nė rrugen e drejtė dhe tė mirė ,nese vetė e din atė rrugė dhe e ke kaluar.
Respekti kerkon kohė dhe deshmi mė shumė se fjala.

Barbaroza
06-12-05, 13:18
Ai qe nuk e ka rrespektin te gatuar nga femijeria ,e ka te veshtire ta mesoje ne pjekuri,apo ndoshta nuk e ka ate shanse fare!Rrespekti nuk mesohet!

Psikologu
06-12-05, 13:34
Respekti ėshtė mesuar dhe mesohet cdo here , pra njeriu me kohen mesohet , nuk ėshtė respekti vetem bazė e familjes ose e vegjelis , sepse kalimi nga familja ne shoqeri kerkon menyra tė tjera tė sjelljes, ehde pse nė familje mesohet se i vjetri din me shumė , ose qė femra nuk duhet tė flasė etj etj , pra keto janė gjera qe deri me sot kan qenė pjesė e shoqeris shqiptare ne shumė vende.
Sikur tė mos mesohej respekti , atehere ne duhet ti fundosim tė gjithė filozofet dhe dijetaret ne fund tė detit e ti pėrmbahemi vetem mesimeve nga vegjelia.
Mvaret cfarė respekti kerkoni dhe cili ju mungon ta prisni nga dikush.

Barbaroza
06-12-05, 13:49
Krejt mendoj se varet nga pjekuria e njeriut.Eshte e kote nese dikush te meson te rrespektosh kur ti nuk din cfare eshte fjala rrespekt.
Fatmiresisht ne rethin,familjen ku jam rritur une,femres i degjohet zeri shume dhe pikerisht kjo me ka bere te mendoj se si njeriu derisa e ka lirine qe te shprehe vete ndjenjat dhe deshirat e tij,keto duhet t'i takojne edhe tjetrit person,por kjo nuk do te thote pse une kam liri te shprehjes,duhet te sillem sikur kapadai,perkundrazi...!
Ne fund,as qe behet fjale te mesoj une rrespektin nga filozofet derisa kete e kam mesuar vete dhe e zbatoj tek ata qe e meritojne!

Psikologu
06-12-05, 14:08
KOhė pas kohe njeriu meson dhe mesohet , dhe kohė pas kohe , akoma nuk kam takuar njeri qe ka thene qe nuk din se cka ėshtė respekti , ose qė ka thenė qė ėshtė i perkryer nė respekt.
Tė studjohet respekti krye ne veti dhe tė thuhet se nuk mesohet edhe nga shkolla , do tė thotė tė krijoihen ligje personale tė cilat nė fakt , nė tė ardhmen me kohen bien ne ndesh se pari me personalietetin e njeriut e pastaj krijojnė edhe probleme per vazhdimesin e lumturis nė jetė.
Cdo kush i don prinderit e vetė dhe bash nga aty e ka edhe bazen e pregaditjes sė tij pėr jetė , por me shkollen dhe diturin behet edhe kompletimi i njeriut nė pergjithesi, por jo i pėrkryer.
Dikush mendon qė respektin e ka nga familja , por edhe nuk ėshtė ashtu , sepse familja e ka menyren e jeteses se saj , ndersa shqoeria ka njė menyrė krejt tjeter, e nuk dihet se tash a pėrputhet respekti i marrur nga familja , a ka ecur me kohen , apo ka mbetur mbrapa kohes.
NJe here kam lexuar dikund njė thenje se :

Njerzit e pajisur me karakter pasqyrojnė ndergjegjjen e shoqeris...
R.Emerson

Barbaroza
06-12-05, 14:15
Psikologu,une po e them nje rast,besoj se nuk dal shume nga tema.
Marrim shembullin e nje hajni.Ate askush ne familje ndoshta nuk e ka edukuar te behet hajn por ai hajnine e ka profesion.Tani ai rritet dhe fillon inkuadrimi tij ne rrethin me te gjere...!Veren se rrethi nuk sillet sikur ai,por ai nuk don te veproje ndryshe sepse ashtu e ka edukaten.
Si mund te spjegosh kete rast?

doGzona
06-12-05, 14:34
Respekti si baze e njeriut forcohet me dituri dhe me urtesi , edhe pse baza kryesore eshte nga familja.Te flasim per respektin duhet te ndajm ate ne shume menyra , duke i filluar nga ai familjar , shoqeror , dashuris , punes dhe respekti ne sjellje te pergjiteshme.Dikush ndryshon me kohen e dikush mbetet ashtu siq ka qene , por cdo gje mvaret edhe nga korigjimi i vetes se tij personale, nga sjellja e tij dhe nga pranimi i kritikave nese edhe ashtu kerkohet , Njerzit edhe harrojne te kuptojne se per te fituar respektin , duhet dhene edhe respektin , por me shume te jipet sesa te mirret dhe bindja ne keto raste i mundeson cdo kuj te kuptoj me shume se respketi eshte baze e tolerances dhe baze e durimit , por jo te atij qe i kalon kufijt,si do te reagonte njeriu qe ka respekt ndaj vetes , nese dikush e fyen , ose si do te perqendrohej ne keto raste.Normal se nuk hyhet ne thes me cdo kend qe njeriu ta perule veten dhe te bie ne nivelin e cdo kuj , por besoj qe nese i tregojme respket pak a shume sa per fillim , cdo gje behet e mire dhe merre kahje tjeter ne shoqeri dhe ne jete.

Te respketosh do te thote te kesh respektin se pari per veten tende e pastaj te kesh mundesi qe te besh ndikim dhe pershtypje tek dikush tjeter.

laliloli
06-12-05, 19:48
Edhe nese nuk e ke thene as nje fjale te vetme kunder atyre qe dogjen flamurin, ne menyre jo te drejteperdrejte duke gjykuar Flamurin e propozuar, te promovuar ne diten e madhe Kombetare, ke mbeshtetur ata zagare qe hoqen e dogjen Flamurin.Te kuptova Arb qe ju rrespektoni vetem bashkemendimtaret,ndersa gjithe te tjeret qe kane mendim te kundert per ju nuk vlejne.Duhet ta dish edhe nje gje se ne kete bote ka edhe njerez te papercaktuar dhe per qeshtje te ndryshme japin vleresimin si ata mendojne e jo si i pelqen dikujt.

Me Rrespekt

laliloli
06-12-05, 19:54
Me rrespekton-asnjehere nuk do i mungoje rrespekti im apo edhe mbirrespekti,ne te kunderten ,kot e ke me ate qe nuk di te rrespektoje dhe as mos t'prese rrespekt prej meje ndonjehere!

Barbaroza te rrespektosh dike ,se pari e ke rrespektuar vetveten ,e te hysh me nje thes me gjithkend ,nuk ia vlen ..

Me rrespekt Lali

Psikologu
06-12-05, 19:55
Psikologu,une po e them nje rast,besoj se nuk dal shume nga tema.
Marrim shembullin e nje hajni.Ate askush ne familje ndoshta nuk e ka edukuar te behet hajn por ai hajnine e ka profesion.Tani ai rritet dhe fillon inkuadrimi tij ne rrethin me te gjere...!Veren se rrethi nuk sillet sikur ai,por ai nuk don te veproje ndryshe sepse ashtu e ka edukaten.
Si mund te spjegosh kete rast?

Cdo kush behet hajn simbas nevojes , ose simbas kujdesjes sė vogel tė tij.Ke marrur shembullė hajnin , por edukata ne hajni nk ka qenė asnjehere.
Njė femij qė e merrė ketė rrugė jnaė keto gjera:
Mos biseda e tij/saj e lirė me prinderit
MOs lirija e mjaftuar nga prinderit ( duhani etj)
Kushtet e veshtira ekonomike
Mbeshtetja nga familja ( merrė sendin e huaj e se obligon ta kthejė)
Por spo i numeroj se ka koxha shumė se perse diksuh behet hajnė , e nese ai rrinė me ata qė nuk vjedhin , me doemos ky princip i keq i hiqet.
Tė mos harrojmė se tė rriturit e kalojnė kohen me shumė me shoqeri sesa me familje.

laliloli
06-12-05, 19:56
heeeu sha Zotin... le te flasin e le te pelcasin, me fund te barkut e me fund te kamve...

Vetem se ia bana me dije se me qendrime te atilla, respektin s'ke me e pa me sy...

Arb deri sa nuk cenon dinjitetin time ,do te kesh rrespektin gjithmone pa marre parasysh se mund te keshe qendrime te kunderta me mua per shume qeshtje.

Me rrespekt Lali

Barbaroza
06-12-05, 20:11
Psikologu,normalisht se edukata e mire nuk qendron tek hajnia,por edukata e keqe!!
Tani une shtrova pyetjen kur ai femije rritet dhe mbetet po me ate edukate te keqe sepse hajnat jane te cdo moshe,jo veq te moshes se mitur.Shembuj kemi perplot,deri tek parlamenti bile :lol:
Por nuk besoj se nje hajni i hiqet ai ves qe e ka ushqyer vazhdimisht edhe nese rrin me te rritur.Te pakta jane ato raste,shume te pakta kur njeriu pendohet thelle per veprat e gabuara,mund te ndodhe kjo ne nje moshe te shtyre kur e sheh se s'ka patur asnje dobi nga ato vepra!!
Keshtu qe dua te them se rrespekti vjen nga pjekuria e njeriut sepse edhe hajni po te ishte me i vetedijshem,kurre nuk do te pranonte te behej hajn!

Barbaroza
06-12-05, 20:14
Me rrespekton-asnjehere nuk do i mungoje rrespekti im apo edhe mbirrespekti,ne te kunderten ,kot e ke me ate qe nuk di te rrespektoje dhe as mos t'prese rrespekt prej meje ndonjehere!

Barbaroza te rrespektosh dike ,se pari e ke rrespektuar vetveten ,e te hysh me nje thes me gjithkend ,nuk ia vlen ..

Me rrespekt Lali

Lali,une e kam kuptuar se nuk hyhet ne nje thes me gjithkend,e aq me pak me ate qe nuk di cka eshte rrespekti,per ate i shmangem futjes ne nje thes me te :wink:

laliloli
06-12-05, 20:16
Pra bisedojme ne temen "e rrespekton te nenvlereson".

A keni perjetuar ju diq te ngjashme ?
A i kushtoni shume vemendje nese nje i rrespektuar nga ju te ka nenvleesuar apo nenqmuar?
A mund te ndodhe qe ndoshta nuk kemi arritur si duhet ta vleresojme rrespektin e dikujt ?
Nese dikujt i ofron rrespektin ,por ai nuk ka patur nevoje per rrespektin tuaj,si reagoni?

Ju mirepres

Reana
06-12-05, 20:40
Pra bisedojme ne temen "e rrespekton te nenvlereson".

A keni perjetuar ju diq te ngjashme ?
A i kushtoni shume vemendje nese nje i rrespektuar nga ju te ka nenvleesuar apo nenqmuar?
A mund te ndodhe qe ndoshta nuk kemi arritur si duhet ta vleresojme rrespektin e dikujt ?
Nese dikujt i ofron rrespektin ,por ai nuk ka patur nevoje per rrespektin tuaj,si reagoni?

Ju mirepres

I nderuari Lali,

edhe nga shkrimet e forumisteve, edhe nga forma e debatimit, eshte me se e qarte, se jo te gjithe ndajne te njejtin DEFINICION per ate qe cka eshte respekt.
Ajo qe eshte respekt per ty, jo patjeter eshte mua; apo ajo qe eshte respekt per Arbin jo patjeter eshte respekt per Psikologun!
Pra secili/la i japim ngjyre personale ketij definicioni, varesisht prej bindjeve tona.

Kush ka te drejte-te gjithe kane te drejte :lol: :lol: :lol:
sepse te gjithe kane te drejte te kene mendimin e tyre-problemi qendron aty qe te KOMUNIKOJME dhe te mos-keqkuptojme!!!
Fundja askush nuk eshte i obliguar te kete respekt apo te pelqeje secilin/len individ;perseri varesisht prej bindjeve personale njerezve mund te mos ju pelqej dikush-dhe kjo eshte e drejte personale e secilit/les.

Psikologu
07-12-05, 23:05
Te nderuar/a!
Fjala respekt ka njė domethenje te madhe , dhe luan rol pėr atė qė din ta mirė -pres , por edhe ta shfaq ,ndoshta dikush edhe mendon se respekti pėr njė person lind nga ndjenjat ose pas dashurisė qė ta marrim si shembullė me konkret.
Une mendoj se dashuria fitohet me respekt e jo me ndjenja , sepse ndjenjat edhe janė tė luhatura gjatė jetes , pra ecin para dhe mbrapa, bejnė tė miren dhe tė keqen.
A duhet ti frenojmė ndjenjat tona dhe cdo gjė ta ndertojmė se pari me respket dhe realitet e sinqeritet, e pas kesaj tė i ndertojmė ndjenjat e pasterta ne mbrendesin e shpitit tonė.
A rritet ndjenja gjatė respektit , apo respekti rritet nga ndjenja?!
Besoj qė nuk kam dalur nga tema.

Diana007
08-12-05, 08:20
Aq shum me kan lenu ata qe me se shumi i kam respektu sa po e urrej edhe vet :twisted: tani :?

baxha
10-12-05, 06:18
Nese ke respekt dhe din cka ėshtė respekti , e meson edhe dikend tjeter se cka ėshtė respekti , duke e flijuar veten pėr durim , por duke udhezuar tjetrin nė rrugen e pėrmbajtjes sė respektit.
Fjalen respekt e dijnė shumė , por sa e pėrdorin , ajo ėshtė vetem mos njohja e tij , pra , askush nuk ėshtė i pėrkryer , por ėshtė dituri qė tė mesosh dikend nė rrugen e drejtė dhe tė mirė ,nese vetė e din atė rrugė dhe e ke kaluar.
Respekti kerkon kohė dhe deshmi mė shumė se fjala.

Ti Psikolog paske me hjekė shumė nė jetė.
Sot kerkohet dredhija , lere respektin se ai te shkon huq , po sdite te dredhesh e zdredhesh , keq i ke punet.
Derisa te tregosh respekt jeta kalon, perdore dredhimė veq pakez .
Ata qe tregojne respekt deshtojnė cdo here ne jetė , e ti a ke deshtuar akoma a jo?