PDA

View Full Version : Kur nė vend te syrit,loton shpirti...!!!


Barbaroza
04-12-05, 22:20
Te nderuar,desha te hap kete teme qe me shume asocion si titull poetik per te biseduar qofte edhe ne meyre poetike per gjerat qe fshihen ne brendine tone,siq eshte ajo kur qan shpirti ne vend te syrit...!
Shpesh,per te fshehur dhimbjen qofte ate te dashurise,qofte te ndonje fatkeqesia tjeter,ne e "mundojme"shpirtin duke fshehur dhimbjen!
A veproni keshtu dhe a mendoni se eshte e drejte kjo?

Reana
04-12-05, 23:35
Ka disa njerez qe preferojne kete; me i fshehe ndjenjat. Nuk paragjykoj;secili duhet te ndjehet i lire te jetoje sipas besimeve te veta!
Edhe pse vetes s'ia preferoj vetes nje gje te tille.
Si gjimnaziste kam qene shume nen ndikimin e letersise klasike Boterore, ku idealizohet deri ne piedestal karakteri i "permbajtur" i personazheve, dhe njekohesisht kurr se kam pelqyer histerine emocionale, apo zbrazjen dramatike emocionale, megjithate mendoj se me teper eshte shenje e vetebesimit dhe e pjekurise shprehja e hapur (pa dramatizime :lol: ) e emocioneve, se ndrydhja/fshehja e tyre!

Pse te vuaj njeriu ne heshtje, kur ka mundesi te flase hapurazi per kete dhe te merret me shkaqet e kesaj vuajtje!? Mendoj se ka njerez melankolike, qe shkurt ndjejne kenaqesi nga gjendje e tille emocionale, apo edhe te atille qe nuk e kane guximin te qendrojne drejte dhe te flasin cka ju thote zemra!!!
Per ata qe nuk e kane kete guxim, ju kisha thene "s'keni asgje per te humbur"!!!

Iam
04-12-05, 23:40
Barbaroza...ki ide..shum t'qart
sem ka ndodh hale ky sen.. po qe se em ndodh edhe jom shum optimist se qdo njeri i ndodh..ky sen en jet...do ta kisha mbajt en zemer dhe me mundsit e mija..do ta zgjidh at problem...

Murgesha
05-12-05, 14:26
Kur shpirti qan e syri nuk mund tė nxjerrė lot, bėhet njė bashkėdyzim i tmerrshėm i dhimbjes.
Shpirti mundohet tė shtrydhė edhe lotin e fundit e syri nuk bashkėpunon me te!
Kush e ka provuar e din se ēka do tė thotė kjo.
E gjithė dhimbja mblidhet nė lukth, e pastaj nė vend tė lotit, rrjedh vreri lumė.
:wink:

Gurbetqari
05-12-05, 20:40
Nė tė pyetshin si mė quajnė? Thuaju - Shqiptare
Nė tė pyetshin kė ka pėr zemėr? - Thuaju - Flamurin
Nė tė pyetshin kė ka miq?-Thuaju - Shqiponjat
Nė tė pyetshin kė ka nėnė?-Thuaju – Kosovėn


Uvauuu; Barbaroza, te lumt per kto vargje magjepse

Nė tė pyetshin si mė quajnė? Thuaju - Shqiptare
Nė tė pyetshin kė ka pėr zemėr? - Thuaju - Flamurin
Nė tė pyetshin kė ka miq?-Thuaju - Shqiponjat
Nė tė pyetshin kė ka nėnė?-Thuaju – Kosovėn

rastesishT
05-12-05, 20:44
Kur shpirti qan e syri nuk mund tė nxjerrė lot, bėhet njė bashkėdyzim i tmerrshėm i dhimbjes.
Shpirti mundohet tė shtrydhė edhe lotin e fundit e syri nuk bashkėpunon me te!
Kush e ka provuar e din se ēka do tė thotė kjo.
E gjithė dhimbja mblidhet nė lukth, e pastaj nė vend tė lotit, rrjedh vreri lumė.
:wink:

Sikur te shtrengon diq ne gjoks dhe te zihet fryma, mundohesh me ter forcen te marresh fryme....! etj etj....

Murgesha pajtohem me mendimin tend

Sy_kaltra
05-12-05, 20:51
Te lotosh me shpirt ėshtė me e veshtir se te lotoshme Sy.....Por edhe po deshe te lotosh e te mos lejoj shpirti asht nje kombinim dhembjesh te pa pershkruar......Por kur shpirti nuk lejon Lotin mendoj se asht nje Dhembje fshehur (vuajtje ne shpirt ) qe mos ti merzisim edhe te tjeret....

Ahhhhh...Sikur te Qaja me Lot do te jem Mbreteresha Botes.....Se te Vuaj me shpirt e te mos Mundem te derdh Lot..asht pak sa e veshtir ..Ngase Loti edhe asht Shprazje Mllefesh , merzish , Gezimesh etj etj ......

Sy_Kaltra.

Murgesha
05-12-05, 20:59
Nė tė pyetshin si mė quajnė? Thuaju - Shqiptare
Nė tė pyetshin kė ka pėr zemėr? - Thuaju - Flamurin
Nė tė pyetshin kė ka miq?-Thuaju - Shqiponjat
Nė tė pyetshin kė ka nėnė?-Thuaju – Kosovėn


Uvauuu; Barbaroza, te lumt per kto vargje magjepse

Nė tė pyetshin si mė quajnė? Thuaju - Shqiptare
Nė tė pyetshin kė ka pėr zemėr? - Thuaju - Flamurin
Nė tė pyetshin kė ka miq?-Thuaju - Shqiponjat
Nė tė pyetshin kė ka nėnė?-Thuaju – Kosovėn

Dhe ēka ka tė baj kjo me temėn tė lutem?? :roll: :roll:

Barbaroza
13-01-06, 16:42
Jo rralle,njeriut i ndodhe t'i "ndrydhe"ndjenjat ne shpirt.Kete shumekush me shume e parapelqen se sa t'ia besoje dhimbjen syrit...!
Me se miri eshte te kesh nje shok/shoqe,por kur ketyre nuk ua ke besimin,dhimbja s'ka mbarim!Por,edhe nese i ke,dhimbjet e shpirtit s'mund t'i sheroje askush!

Murgesha
13-01-06, 19:56
Jo rralle,njeriut i ndodhe t'i "ndrydhe"ndjenjat ne shpirt.Kete shumekush me shume e parapelqen se sa t'ia besoje dhimbjen syrit...!
Me se miri eshte te kesh nje shok/shoqe,por kur ketyre nuk ua ke besimin,dhimbja s'ka mbarim!Por,edhe nese i ke,dhimbjet e shpirtit s'mund t'i sheroje askush!

E nderuar jo gjithmonė shoqėria tė ndihmon nė kėso raste.
Pėr veten time kur nuk ja besoj dhimbjen syrit tim hiē e mė hiē nuk ja besoj shoqėrisė. :( :wink:

Naki
13-01-06, 20:42
Pėrjetimet tė pėrcjellura me vuajtje shpirtėrore,me dhimbje janė tė ndryshme dhe tė ēdo njeri ka intensitet tė ndryshėm tė pėrballimit dhe shpalosjes emocionale tė reflektuara me simptome individuale tė paraqitjes.
Mashkujt nė krahasim me femrat janė mė tė rezervuar tė qajnė me lotė dhe tė shprehun mbrendėsin shpirtėrore .
Personalishtė kamė kaluar nė faza tė ndryshme turbulente gjatė jetės ku dhimbjet i kamė ndarė me biseda nė shoqėri dhe me tė dashuritė e mi,po edhe kamė qajtur nga mos fuqija tė ndihmojė njerzitė e vuajtur nga fatkėqsija e luftės.njė pjesė emocionėve i kamė shkri nė lotė shkronjash dhe kjo ka ēenė njė zbrazje e shpirtit tė rėnduar.
Edhe unė sikurse para diskutuesit preferojė bisedat nė vendė tė heshtjes
duke i zgjedhur fragmentet se mė cilin shokė ose mikė mund tė bisedojė .
Pėrvoja e miqėve qe kanė kaluar nė raste tė ngjajshėme tė dhimbjeve shpirtėrore tregonė mė lehtė solidaritet dhe mbėshtetje dhe gjetjen e rrugėdaljeve nga vuajtjet.
Nė raste tė vetmisė edhe loti ėshtė mė i dobishėm se sa ndrydhja e ndjenjave shpirtėrore.

Pėrshėndetje pėr autoren e temės.

Naki

xida
17-01-06, 08:40
tung une hyra ne ket faqe edhe spo di cka eshte ka bahet ketu

Psikologu
17-01-06, 11:30
tung une hyra ne ket faqe edhe spo di cka eshte ka bahet ketu

Mirė se ke ardhė dhe kalofsh mirė , besoj qė me kohen do tė kesh mundesin e kuptimit dhe te afirmimit me tė madhe ne mesin tonė.

Cdo tė mirė.