PDA

View Full Version : Shpėrfytyrimi i Jezusit


Murgesha
05-12-05, 18:00
Mateu 16-17

1) Pas gjashtė ditėsh, Jezusi mori me vet Pjetrin, Jakobin dhe gjonin, vėllanė e tij, dhe shkuan veēas nė njė mal tė lartė.
2) Pasataj Jezusi u shndėrrua para tyre: Fytyra i shkėlqeu si dielli dhe rrobat iu bėnė tė bardha si drita.
3) Papritur u shfaqėn Mosheu me Elijėn duke biseduar me tė.
4) Pas pak Pjetri i tha Jezusit: "O Zot, ėshtė mirė tė rrimė kėtu: nė qoftė se dėshiron, po pėrgaditi tri ēadra, njė pėr ty, njė pėr Mosheun e njė pėr Elijėn."
5) Ndėrsa po fliste erdhi papritur njė re e shėndritshme, zuri vend pėrmbi ta dhe u ndėgjua njė zė prej qė tha: "Ky ėshtė Biri im i dashur, i Zgjedhuri im. Atė dėgjoni!"
6) Nxėnėsit ranė me fytyrė pėr tokė dhe u trembėn jashtė mase kur dėgjuan kėtė zė.
7) Por Jezusi u afrua, i preku dhe u tha "Ngrihuni. Mos kini frikė!"
8) Kur ngritėn sytė, panė se aty ndodhje vetėm Jezusi
9) Kur po zbrisnin nga mali, Jezusi i urdhėroi: "Mos i tregoni askujt pėr atė qė patė, deri sa tė ringjallet Biri i njeriut."
10) Pastaj nxėnėsit e pyetėn: "Pėrse thonė mėsuesite Ligjit se Elija duhet tė vijė pėrsėri para mbarimit tė kėsaj epoke?"
11) Jezusi tha: "Elija, vėrtet duhet tė vijė pėr ta kthyer popullin nė gjendjen e duhur shpirtėrore.
12) Por unė po ju them: "Elija tashmė ka ardhur, por ata nuk e njohėn, dhe bėnė me tė ēfarė deshtėn."
Kėshtu edhe biri i njeriut do tė vuajė shumė pėr shkak tė tyre."
13) Vetėm atėherė nxėnėsit e kuptuan se ai e kishte fjalėn pėr Gjon Pagėzorin.
-----------------------------------------------------------

Kisha dashur qė dikush nga ata qė e njofin Biblėn tė sqaronin kėto gjėra, tė cilat i kam hasė gjatė leximit tė Biblės, por qė fatkeqėsisht nuk mundem ti kuptoj pa pasė njė spjegim.

Murgesha!

Clintoni
05-12-05, 18:52
Murgesha

Nuk te kuptoje mire se cka deshiron te dish kur te gjisha pergjigjjet i ke mu ne mes te atyre rreshtave? :roll:

Pak me kjart nese ben? :wink:

Psikologu
06-12-05, 12:10
Pershendetje e nderuara Murgesha !

Ju pėrgezoj pėr hapjen e temes sė juaj.
Nė faktė , vargjet e sjellura nga ju , ose thenė shkurtė janė tė rendesishme pėr ata tė cilet kan lexuar dhe studjuar Biblen , pra kur theme lexuar e kam qellimin tek ai lexim qė duhet kushtuar rendesi dhe kujdes tė madhe.
Nė disa besime tė tjera fetare hasim shkrime dhe kontradita se Zoti i ėshtė lajmeruar vetem Moisiut , por Z>oti ne bazė tė besimve fetare ļ ėshtė lajmeruar edhe Jezusit , por jo vetem lajmeruar , por me anen e Jezusit ne tokė Zti e tha fjalen e vetė dhe e tregoj dashurin e vetė pėr njerzimin , duke mos u treguar i vrazhet , i pa meshirė pėr mekataret , dhe denues i rreptė pėr jobesimtaret.
Zoti nė keto shkrime ėshtė plotė me dashuri pėr njerzimin , ai ėshtė i meshirshem dhe tė kqein e benė tė mirė , pa perdoru forcen , dhunen dhe pa i futur frigen nė trup se do tė digjet e piqet dikun nen gjykimin e tij.
Cdo besim fetar lidhet me qellimin tek njė Zot dhe nė keto besime tė ndryshme , fjala e tij ėshtė edhe e ndryshuar ose edhe e treguar me forcė tė madhe , me urrejtje tė madhe dhe me denim tė madhe.
Por , Zoti dergoj Jezusin qė tė deshmoj dashurin e tij dhe flijoj atė nė emrin e meshires , dashuris dhe nė emrin e faljes , sepse ne momentin e fundit Jezusi i gozhduar ne kryq thotė;
Zot fali se se dijn se cka po bejnė , do tė thotė nuk thotė ;
Zote denoj se tė perbuzen birin tendė qe ti e dergove, por me ketė mesazh , sjellė me veti dashurin , miresin dhe meshiren .

Clintoni
06-12-05, 16:52
Zoti nė keto shkrime ėshtė plotė me dashuri pėr njerzimin , ai ėshtė i meshirshem dhe tė kqein e benė tė mirė , pa perdoru forcen , dhunen dhe pa i futur frigen nė trup se do tė digjet e piqet dikun nen gjykimin e tij.
Cdo besim fetar lidhet me qellimin tek njė Zot dhe nė keto besime tė ndryshme , fjala e tij ėshtė edhe e ndryshuar ose edhe e treguar me forcė tė madhe , me urrejtje tė madhe dhe me denim tė madhe.
Por , Zoti dergoj Jezusin qė tė deshmoj dashurin e tij dhe flijoj atė nė emrin e meshires , dashuris dhe nė emrin e faljes , sepse ne momentin e fundit Jezusi i gozhduar ne kryq thotė;
Zot fali se se dijn se cka po bejnė , do tė thotė nuk thotė ;
Zote denoj se tė perbuzen birin tendė qe ti e dergove, por me ketė mesazh , sjellė me veti dashurin , miresin dhe meshiren .

Kjo ja vlen te lexohet X-here.....

Ketu eshte dallimi ne mes te Jezusit dhe Muhametit i cili ne pjesen me te madhe te frazave permend dhunen, zjarrin, tmerrin dhe luften.

Xhaxhi Clinton :wink:

M.H
06-12-05, 19:20
[quote="Clintoni"][


Ketu eshte dallimi ne mes te Jezusit dhe Muhametit i cili ne pjesen me te madhe te frazave permend dhunen, zjarrin, tmerrin dhe luften.


--------------------------------------------------------

si pike e pare dallim ne mes te Jezusit (Isaut a.s.) dhe Muhamedit a.s. nuk ka Muhamedi asnjehere nuk permend dhunen ,zjarrin ,tmerrin etje tj. po bile as Isa nuk permend gjera te tilla

ata kane thire ne besimin ne nje ZOT ne Islam,ato permenden vetem per ata njerez qe bejne mekate vrasin, vjedhin, perdhunojne ,okupojne bejne padrejtesi ne toke e ata te cilet bejne gjera te tilla e meritojne nje gje te tille

kete qe tha me larte kjo eshte shpifje e juaj :P

Psikologu
06-12-05, 19:32
M.H

Pėr dallim ėshtė se Jezusi nuk mori pjėsė nė asnjė betejė si kalores, po Muhamedi a mori pjesė dhe cilat janė fjalimet e tyre qė krijojnė dallime.

Jezusi nuk ka thirrur pėr besimin nė Islam kėtė din edhe bubrrecat , se Islami ka ardhur afer 6 shekuj pas Krisherimit.

amari
07-12-05, 09:48
Allahu xh. sh. nga mėshira e Tij dėrgoi pejgamberė pėr tė zbritur shpalljen te krijesat e Tij. Pėr tė komunikuar me njerėzit, zbriti edhe libra qė shprehin dashjen e Allahut pėr botėn e krijuar. Pėr kėtė raport caktoi edhe melekun e veēantė Xhibril, i cili barti fjalėt e Allahut nėpėrmes pejgamberėve deri tek njerėzit.

Kjo familje e tyre filloi qė me njeriun e parė, Ademin a.s., i cili llogaritet baba i tėrė njerėzimit. Kėshtu, hallka e pejgamberėve formoi lidhjen nė mes Tokės dhe qiellit, lidhjen nė mes Zotit dhe njeriut. Tė dėrguarit e Allahut bartėn amanetin dhe kėshilluan popujt pėrgjatė gjithė historisė dhe gjeneratave njerėzore. Besimi nė Njėsinė e Allahut, ishte baza dhe themeli i thirrjes sė ēdo pejgamberi. Ata ndėrroheshin dhe me kėtė ndryshonte edhe forma e kumunikimit apo praktikimit tė parimeve tė caktuara, por thelbi i besimit mbetej i paluhatur.

Tė gjithė pejgamberėt, me tėrė qenjen e tyre, thėrrisnin: "O njerėz! Ai ėshtė Allahu njė dhe i Vetėm. Allahu ėshtė Zotėruesi i Vetėmjaftueshėm, Absolut, me tė gjitha Cilėsitė e pėrsosura nė shkallėn mė tė lartė, pėr tė Cilin kanė nevojė tė gjitha krijesat dhe tė gjitha Atij i drejtohen; i Pėrhershmi; i Pafillim dhe i Pambarim; Ai s`ka nevojė pėr asgjė; as ha dhe as pi. Ai as nuk ka lindur dhe nuk ėshtė i lindur. Dhe s`ka asnjė tė barabartė ose tė krahasueshėm me Tė. Ai ėshtė Njė, Vetėm i Pashok".


Qėllimin e jetėsimit tė kėtij bazamenti tė besimit dhe faktin se kjo i ėshtė kumtuar ēdo ymmeti, e vėrteton ajeti i Kur`anit:

"Dhe me tė vėrtetė qė Ne kemi ēuar te ēdo ymet (bashkėsi njerėzish, popull, komb) tė Dėrguar (duke shpallur): "Adhuroni vetėm Allahun dhe shmangini dhe i rrini larg Tagutit (gjithēka qė adhurohet pėrveē a pėrkrah Allahut)". (En-Nahl, 36)

Edhe Jezusi pra ishte vetem rob dhe i derguar i Allahut dhe se ai nuk ka ardhur me mision per tu sakrifikuar per njerezimin siq pretendojne te krishteret por ka ardhur si cdo profet tjeter ti thras njerezit qe ta adhurojne vetem Nje Zot dhe ishte paralajmerues per ardhjen e profetit te fundit Muhamed!

Dhe, kur Isai, biri i Merjemes tha: “O beni israilė, unė jam i dėrguar i All-llahut te ju, jam vėrtetues i Tevratit qė ishte para meje dhe jam pėrgėzues pėr njė tė dėrguar qė do tė vijė pas meje, emri i tė cilit ėshtė Ahmed!” E kur ai u erdhi atyre me argumente tė qarta, ata thanė: “Kjo ėshtė magji e hapėt”. (Kuran:Saff 6)

Juda Iskarioti, nje dishepull i Jezusit(a.s), u shitė per nje premtim per tridhjet monedha argjendi, neqoftese, me ndihmen e tij, do te arrestohej Jezusi. Ne menyre per te shmangur ndonje shqetesim tjeter, u vendos qe perpjekja per kapjen e Jezusit(a.s) te behej gjate nates. Pasi arriten ne vendin ku Jezusi (a.s) pati shkuar me disa nga ndjekesit e tij, Judes i ishte thene qe te puthte Jezusin(a.s), ne menyre qe ushtaret romake ta njihnin. Por ky plan nuk pati sukses. Kur ushtaret u ben gati nga erresira erdhi nje si tip turbullire. Te dy cifutet u ngaterruan neper erresire, dhe ushtaret gabimisht arrestuan Juden ne vend te Jezusit(a.s). Keshtu qe ky i fundit pati mundesi te shpetonte. Kur’ani thote:

...sidoqofte ata nuk e vrane ate, as nuk e kryqezuan ate por vetem dike qe i ngjante dhe qe iu shfaq atyre (Kuran 4:155)


M.H

Pėr dallim ėshtė se Jezusi nuk mori pjėsė nė asnjė betejė si kalores, po Muhamedi a mori pjesė dhe cilat janė fjalimet e tyre qė krijojnė dallime.

Jezusi nuk ka thirrur pėr besimin nė Islam kėtė din edhe bubrrecat , se Islami ka ardhur afer 6 shekuj pas Krisherimit.

M.H
07-12-05, 16:58
M.H

Pėr dallim ėshtė se Jezusi nuk mori pjėsė nė asnjė betejė si kalores, po Muhamedi a mori pjesė dhe cilat janė fjalimet e tyre qė krijojnė dallime.

MUHAMEDI I LUFTOJ ATA QE E LUFTONIN,QE E NXOREN NGA SHPIJA E VET

Jezusi nuk ka thirrur pėr besimin nė Islam kėtė din edhe bubrrecat , se Islami ka ardhur afer 6 shekuj pas Krisherimit.

CILAT BUBRRECA??? BUBRRECAT KRISHTER?? PO PARA KRISHTIT CFAR KANE QENE KRISHTERET ??

ABRAHAMI, MOISIU, ADAMI?? KETO MOS VALLE KANE QENE KRISHTER??

ARGUMENTOMA TI SE KRISHTI NUK KA THIRUR NE ISLAM??

Psikologu
07-12-05, 22:47
M.H

Pėr dallim ėshtė se Jezusi nuk mori pjėsė nė asnjė betejė si kalores, po Muhamedi a mori pjesė dhe cilat janė fjalimet e tyre qė krijojnė dallime.

MUHAMEDI I LUFTOJ ATA QE E LUFTONIN,QE E NXOREN NGA SHPIJA E VET

Jezusi nuk ka thirrur pėr besimin nė Islam kėtė din edhe bubrrecat , se Islami ka ardhur afer 6 shekuj pas Krisherimit.

CILAT BUBRRECA??? BUBRRECAT KRISHTER?? PO PARA KRISHTIT CFAR KANE QENE KRISHTERET ??

ABRAHAMI, MOISIU, ADAMI?? KETO MOS VALLE KANE QENE KRISHTER??

ARGUMENTOMA TI SE KRISHTI NUK KA THIRUR NE ISLAM??

Argumento ti qė ai ka thirrur nė Islam , dhe ma gjejė vetem njė shkrim nė Bibel se ku shkruhet ndoj gjė per ardhjen e ndonje profeti pas Krishtit, por pėr Krishtin shkruan fare kjart e mirė se do tė vije , qysh se kohė me heret.

IceFusion
07-12-05, 23:04
Oki , qe te kuptojme me mire se kush eshte Jezu Krishti, duhet qe ti lejme anash paragjykimet e fituara ne menyre mekanike.
Pik se pari , per te aritur deri tek nje pergjigje e sakte njeri duhet te ve ne funksion llogjiken e shendoshe te trurit dhe ate ta mbeshtjell me fakte shkencore.
Me me vjen interesant ,personalisht , kur mendoj se jetoj ne shek 21 dhe akoma ne kete shekull ka njerez qe besojne se Jezu Krishti paska qene " I Biri i Perendise ". Dhe ky numer nuk eshte i vogel , biles kalon 1 bilion njerez !!!

Por te ndalemi nje cast te fakti qe gjithcka shikojme , ndjejme , perceptojme , shijojm etj etj eshte krijim i te madhit ZOT, dmth gjithesia , yjet , kometat , planetet , llojet e ndryshme te rezeve etj etj i ka krijuar perendija qe sipas BIBLES paska pasur nje djale te cilen e sakrifikon per njerezimin , me qellim tua laj mekatet ?!!!
Tani , ta them te verteten krejt kjo eshte ne rregull , pervec pjeses ne te cilen thuhet se Perendija ka sakrifukuar Birin e Vet!!!
Paramendojeni veten te pakten nje cast sikur ti kenit fuqit e Perendise , sikur nje ore te ishit dikush me fuqi te paimagjinuara , me te cilen do te mundenit te krijoni dhe te zhdukni kur te kishit qef dhe cka te kishit qef !!!
Athere ma thuani sa ka kuptim qe nje Perendi me fuqi te paimagjinuara te sakrifikoj "DJALIN E VET"!!! Dhe per cfar?!!! Per nje grusht njerezish te cilet ka mundesi me nje fjale ti zhduki dhe ti krijoj kur te keq qef dhe si te ket qef !!!
Perendija ka fuqi qe nese don ta ben qe hunda te te dal tek veshet , dhe veshet nese ka qef ti ben te te dalin nder mjeker !!!
Tani , cfar ndodh ?!!! Nje perendi me te gjitha ato fuqi ?!!!!!!!! Nuk arrin dot te shpetoj DJALIN E VET !!!!!!
Me tregoni atehere cfar i duhet gjithato fuqi perendise kur dihet se gjeja me e shtrejnte ne bote eshte familja dhe siguria e saj.
Si perfundim Bibla ne prezenton nje perendi aq te madhe , me plot dashuri , ciltersi , mencuri por qe ishte e pa afte te shpetoj DJALIN E VET.

PRA , SHKURT E SHQIP , BIBLA PREZENTON PERENDI TE PA AFTE.

Pra, Jezu Krishti per mua eshte vetem ajo qe thuhet ne KURAN - pra vetem nje i derguar i PERENDISE, si te gjithe te derguarit e tjere. Njeri i zgjedhur me nje mision te caktur .

Icefusion

P.S.

Realititi eshte i hidhur per dike !!!

IceFusion
07-12-05, 23:22
Zoti nė keto shkrime ėshtė plotė me dashuri pėr njerzimin , ai ėshtė i meshirshem dhe tė kqein e benė tė mirė , pa perdoru forcen , dhunen dhe pa i futur frigen nė trup se do tė digjet e piqet dikun nen gjykimin e tij.
Cdo besim fetar lidhet me qellimin tek njė Zot dhe nė keto besime tė ndryshme , fjala e tij ėshtė edhe e ndryshuar ose edhe e treguar me forcė tė madhe , me urrejtje tė madhe dhe me denim tė madhe.
Por , Zoti dergoj Jezusin qė tė deshmoj dashurin e tij dhe flijoj atė nė emrin e meshires , dashuris dhe nė emrin e faljes , sepse ne momentin e fundit Jezusi i gozhduar ne kryq thotė;
Zot fali se se dijn se cka po bejnė , do tė thotė nuk thotė ;
Zote denoj se tė perbuzen birin tendė qe ti e dergove, por me ketė mesazh , sjellė me veti dashurin , miresin dhe meshiren .

Kjo ja vlen te lexohet X-here.....

Ketu eshte dallimi ne mes te Jezusit dhe Muhametit i cili ne pjesen me te madhe te frazave permend dhunen, zjarrin, tmerrin dhe luften.

Xhaxhi Clinton :wink:


Pik se pari ti zoterote Clinton i rrejshem nuk ke njohuri te duhura qe te folish per a.s. Muhamedin. Dhe kur te folish te paktun tregojb publikut se nuk ke lidhje se cfar flet !!! Dhe per besen shqiptari ti as vet nuk din se cfar flet , nga fjalet qe i lexoj , une me siguri te plote mund te them se si je si ato tipat qe u ngjajne "mizave te LA FONTENIT".

Sa i perket luftes , besimi Islam ka vetem nje fjale per ty dhe kjo fjale eshte ISLAM= PAQE .
Pra, a.s. Muhamedi nuk flet per lufte por flet per paqe. Eshte e vertete qe lufta ne KURAN permendet , por lufta ne KURAN ka [/b] VETEM KARAKTER MBROJTES EDHE ATE ME LIGJE TE REPTA QE NUK LEJOJNE PLACKITJE, DHUNIM DHE VRASJE TE NJEREZVE TE PAAFTE SI FEMIJE , PLEQ E GRA DHE NJEREZ PA ARME , BILES AS BIME NUK LEJOHEN TE SHKATEROHEN.
Kjo zoterinje eshte lufta qe jep KURANI .

E sa i perket BIBLES qe "nuk flet" per LUFTE , vlen vetem te ceket thenia famoze ne BIBEL e cila sipas BIBLES del nga vete goja e JEZU KRISHTIT qe thot : " Une nuk kam ardhur tju sjell paqen , POR SHPATEN."

Dhe per ate zotri Clinton i rrejshem , para se te folish dicka , fillimisht armatosu me te dhena te sakta e pastaj jep mendime.
Se keshtu me te veretet dukesh qesharak dhe akoma me e keqja dukesh si nje femije 5 vjecar .

IceFusion

P.S. " Realiteti eshte i hidhur per dike "

Arb
07-12-05, 23:25
Kush paska nejt me Muhamedin bre ketu?

Psikologu
09-12-05, 10:13
IceFusion;

Te lutem nė tė ardhmen te postosh ne gjuhen shqipe , perndryshe shkrimet e tilla do tė fshihen ose barten nė arkiv.

Cdo tė mirė;

Psikologu

Psikologu
10-12-05, 01:10
IceFusion , lexo edhe kėtė nė gjuhen shqipe;

http://www.albkristian.com/apologjia/artikull_a_eshte_jezusi_zot.htm

Psikologu
10-12-05, 01:17
IceFusion , lexo a pėrputhet ndokund thenja e jote se Bibla flet ndokund pėr Muhamedin , deri me sot jo ,e tash nuk dihet cka sillet nga Arkeologjia.

Ti ke shkruar;

Ti zoteri psikologu kerkon argumenta qe ne BIBEL THEKSOHET ARDHJA E MUHAMEDIT!!! Oki. Ja une po ti jap

Ndersa fakti thotė keshtu;


http://www.albkristian.com/islami/artikull_a_parathuhet_ne_bible_muhamedi.htm

Clintoni
10-12-05, 12:49
Psikologu

Nga Bibla me kujtohet kjo thenje e Jezusit dedikuar nxenesve te tije: " Pas meje do te vijne Profet te rrejshem dhe do te thojne une jame i derguari i Zotit, e ju mos u besoni atyre"!!
Kjo mjafton t'i hedhe posht te gjitha pohimet e islamisteve lidhur me paralajmrimet ne Bibel se kinse do te vije nje profet.

Kercovari
10-12-05, 13:44
E kush jeni Ju te hedhni poshte pohimet e islamisteve kur secili ka te drejte te predikoje fene si e ka mesuar.?.Sigurisht mendoni se ju jeni pasardhes i Jezu Krishtit(Hazreti Isait)?!.Po mire kure pranoni se Jezu Krishti nuk eshte Zote po vetem Profet,po si te gjithe te tjeret.

Pa keqkuptime Clinton se Clinton nuk do te kishte pohu nje gje te tille,me sado te urente Muslimanet edhe pse nuk ka ndodhe nje gje e tille.

Clintoni
10-12-05, 15:39
E kush jeni Ju te hedhni poshte pohimet e islamisteve kur secili ka te drejte te predikoje fene si e ka mesuar.?.Sigurisht mendoni se ju jeni pasardhes i Jezu Krishtit(Hazreti Isait)?!.Po mire kure pranoni se Jezu Krishti nuk eshte Zote po vetem Profet,po si te gjithe te tjeret.

Pa keqkuptime Clinton se Clinton nuk do te kishte pohu nje gje te tille,me sado te urente Muslimanet edhe pse nuk ka ndodhe nje gje e tille.

Kercovari

Une si hodha posht, por, ajo thenja e Jezusit nga Bibla i hedhe posht ato pohime te islamisteve. A mos shkrova kund se une i hodha posht :?: Mos u hyn llugave Kercovare se as nuk thth se e pranova se Jezusi eshte vetem Profet.
Duhet dallu nje "kinse" profet siq ishte Muhameti i cili ka vrare njerez neper luftra per te hapur ideologjine e tije e per ti bindur njerzit skamnor, te padijshem te asaj kohe se ai ishte i derguari i Zotit, me Jezusin i cili tere veprimtarin e tije e ka vertetuar me mrekulli, pa dhune, pa luftra, me falje , me toleranc etj......
Kercovare...ketu eshte dallimi ne mes te Profetit te vertet dhe te rrejshem, te pelqej ty apo jo.

Kercovari
10-12-05, 15:42
Keshtu u pelqen juve e mua ajo qe e di une,po ska nevoje te komentoje. :wink:

Clintoni
10-12-05, 15:53
Keshtu u pelqen juve e mua ajo qe e di une,po ska nevoje te komentoje. :wink:

Nuk me pelqen mua ashtu, por, ashtu eshte dhe as ju nuk mund te devijoni nga kjo! :P :wink:

Zabeli i bacės Brahim
29-12-05, 19:49
Jezusi ka qene njeri si cdo njeri tjeter, i me jete dhe vdekje, POR i dalluar me profetine e tij ,si profet i Zotit ( kete e them se ketu perputhen myslimanet dhe krishteret )

Ai gjate jetes se te vet te shkurte si profet, predikimet e veta i perkushtoj ndryshimeve dhe degradimeve te dhjates te vjeter.

Nga shkrimet qe e spjegojne predikimin e tij (Bibla), nese i pranojme si fjale te tij, ai aty cfaqet me plote kondratikta.

Nese supozojme (prap, nese) Bibla eshte fjale e tij , atehere me fuqine e mendjes perfundohet se ka qene nje njeri i hutuar,i shashtrisur, i cili nje here flet si humanist, here si shashtrisur, here pa lidhje logjikore..

Per shembull : te mateu lexova se jezusi thot :"Ti je Pjeter-shkemb dhe mbi kete shkemb une do te ndertoj kishen time ..(???)"

Kurse me poshte po te mateu lexova :"athere Pjetri e ndau vetmas e filloi ta qortoje:Mos e thashte Zoti,Zoteri.Ty s'do te thote nja gje e tille.
Jezusi u kthye e i tha pjetrit :Shporru meje,he DJALLE"

Tani ,nese perdoremi me ligjet e logjikes , nga citatet e permenduara,na del se KISHA (Pjeter-shkemb)=(pjeter=djalle) > Perfundim logjik= Kisha e ndertuar mbi shkembin e Djallit > Kisha =Djalle=Lucifer=Dreq=Shejtan.

Nga shembulli i lartepermendur, nese i afrohemi problemit me premisen se ai ka qene profet dhe i pagabueshem,atehere kujtimi yne perfundon ne mendimin se citatet nuk jane te verteta,ose njera eshte e vertete, ose ciatet s'jane fjale e jezusit .

Nese,citatet e permendura jane te verteta , atehere edhe rezultati i perfundimit logjik eshte i vertete( Kisha=Djall) !!

Nese nuk jane te verteta,perfundohet se Bibla ne vehte mban edhe fjale te paverteta,boshe.Nese njera e flet te verteten e tjetar jo, perfundohet se bibla,perskaj fjaleve te verteta mbane edhe fjalet te pavertata (genjeshtra).

Ketu lind edhe nje problem tjeter : cilat jane te verteta e cilat jo?
Nese i fargmentojme ne te verteta edhe te paverteta ,cili eshte argumenti i fragmentimit, dallimit?

PRA, cili citat e flet te verteten?
Te diskutojme!

(Kujtoj se Bibla eshte nje lemsh i ngatruar, se perefytyrimi i jezusit ne Bibl nuk mund te miret si e vertete.
Ky ishte mendimi im vetem per dy citate biblike, kujtoj se bibal eshte perplot me kundershtime me vete fjalet e e saj.)

Sport_Billy
30-12-05, 05:24
ARDHJA E TIJ ISHTE PARATHĖNĖ

Qindra vjet para lindjes sė Krishtit, Shkrimi i Shenjtė mbante tė shkruara fjalėt e profetėve tė Izraelit, qė parashikonin ardhjen e Jezus Krishtit. Dhiata e Vjetėr, shkruar nga shumė vetė gjatė njė periudhe 1500 vjeēare, pėrmban mė shumė se 300 profeci qė pėrshkruajnė ardhjen e Tij. Tė gjitha kėto detaje u bėnė realitet, duke pėrfshirė kėtu lindjen e Tij tė mbinatyrshme, jetėn e Tij tė papėrlyer, mrekullitė e Tij tė shumta, vdekjen dhe ringjalljen e Tij.

Kodi i Davinēit thote se nena e Jezu Krishtit ishte Prostitutk! Po ashtu edhe biblen e ē'vlerson Kodi i Davinēit!

Shkenca e ka konstatu se nuk mundet me pas fekondim te mbinatyrshem. S'mundet me pas fekondim pa hyrjen e spermatozoidit ne qelizen Veze.

Bibla thot qe nena e jezu krishtin ishte e virgjer! Dmth propozon Lindje te Mbinatyrshme!

Dilema eshte, njekosisht edhe mendim i imi; kujt ti besohet nga kto 3 fakte?
Nese bazohesh ne shkence! Bidet njeriu menjeher por Bibla thot se eshte i derguari i zotit (mundet me pase edhe superfuqi), shkenca nuk po mundet mi konstatu! Vjen Kodi i Davinēit e thot nena e tij ishte prostitutk! Per mendimit tim tani per tani besimin tim e lo te shkenca, Kodi i davinēit vetem sa me ndihmon te besoj edhe me shum ne shkenc! Shkenca bashk me Kodin e Davinēit po arrijn ta demantojn thenien e Bibles qe Jezu Krishti ka lindur ne menyr te mbinatyrshme, ateher zdi pse te besoj aq shum se qka thot Bibla kur ardhjen(lindjen) e yllit te saj kan arritur ta demantojn!! Edhe pse nuk ka udhezime te kqija ne Bibel.

Barbaroza
30-12-05, 15:53
Psikologu

Nga Bibla me kujtohet kjo thenje e Jezusit dedikuar nxenesve te tije: " Pas meje do te vijne Profet te rrejshem dhe do te thojne une jame i derguari i Zotit, e ju mos u besoni atyre"!!
Kjo mjafton t'i hedhe posht te gjitha pohimet e islamisteve lidhur me paralajmrimet ne Bibel se kinse do te vije nje profet.

Clintoni,per bese shume me bere te qesh tash! :lol: :lol: :lol:

Barbaroza
30-12-05, 15:55
Clintoni,a ke lexuar kund te Bibel(se ashtu kam degjuar une se shkruhet aty)se paralajhmerohet per ardhjen pejgamber te Muhamedit a.s por me emrin Ahmed ne vend te Muhamed?

Psikologu
30-12-05, 18:41
Pas shumė tentimesh tė ndryshme , analizash , asnjehere nuk ėshtė mundur tė gjindet ndonjė shkrim nė Bibel i cili e paralajmeron ardhjen e Muhamedit ( Ahmet ) pas Jezusit , dhe mu pėr shkak tė kesaj behen cdo here tentime dhe urrejtje kunder BIbles.
Pėr ardhjen e Jezusit flitet qysh se nga Zanafilla e deri ne plotesimin total tė vepres se ardhjes se Jezusit nė tokė.

Psikologu
30-12-05, 18:45
ARDHJA E TIJ ISHTE PARATHĖNĖ

Qindra vjet para lindjes sė Krishtit, Shkrimi i Shenjtė mbante tė shkruara fjalėt e profetėve tė Izraelit, qė parashikonin ardhjen e Jezus Krishtit. Dhiata e Vjetėr, shkruar nga shumė vetė gjatė njė periudhe 1500 vjeēare, pėrmban mė shumė se 300 profeci qė pėrshkruajnė ardhjen e Tij. Tė gjitha kėto detaje u bėnė realitet, duke pėrfshirė kėtu lindjen e Tij tė mbinatyrshme, jetėn e Tij tė papėrlyer, mrekullitė e Tij tė shumta, vdekjen dhe ringjalljen e Tij.

Kodi i Davinēit thote se nena e Jezu Krishtit ishte Prostitutk! Po ashtu edhe biblen e ē'vlerson Kodi i Davinēit!

Shkenca e ka konstatu se nuk mundet me pas fekondim te mbinatyrshem. S'mundet me pas fekondim pa hyrjen e spermatozoidit ne qelizen Veze.

Bibla thot qe nena e jezu krishtin ishte e virgjer! Dmth propozon Lindje te Mbinatyrshme!

Dilema eshte, njekosisht edhe mendim i imi; kujt ti besohet nga kto 3 fakte?
Nese bazohesh ne shkence! Bidet njeriu menjeher por Bibla thot se eshte i derguari i zotit (mundet me pase edhe superfuqi), shkenca nuk po mundet mi konstatu! Vjen Kodi i Davinēit e thot nena e tij ishte prostitutk! Per mendimit tim tani per tani besimin tim e lo te shkenca, Kodi i davinēit vetem sa me ndihmon te besoj edhe me shum ne shkenc! Shkenca bashk me Kodin e Davinēit po arrijn ta demantojn thenien e Bibles qe Jezu Krishti ka lindur ne menyr te mbinatyrshme, ateher zdi pse te besoj aq shum se qka thot Bibla kur ardhjen(lindjen) e yllit te saj kan arritur ta demantojn!! Edhe pse nuk ka udhezime te kqija ne Bibel.

I nderuar!

Nese nuk mund tė besojmė ne lindjen e Jezusit me anen e shpirtit tė shenjet , atehere duhet me doemos qė cdo besim nė mrekullin e Zotit ta hudhim poshtė si tė pavlerė, sikur atė tė jetes sė pasosur , atė tė mrekullis e shumė gjera tė tjera tė cilat janė tė shkruara nė librat fetare.
Nese bazohemi ne KOdin e Davinqit , atehere mendoj se duhet tė bazohemi edhe nė librat e historis shqiptare tė cilat edhe figurta tona kombtare i hudhin poshtė qe nga Skenderbeu e me tutje.
Si mendon ti , fakt , roman apo propagandė e perfitimit publik dhe atij material.

Zabeli i bacės Brahim
31-12-05, 00:30
Tema e diskutimit me duket intersant....

Mbasi ne dilemat e vargjeve qe i citova ne postimin e fundit s'ka as nje sqarim ,nga diskutuesit e temes .(pergjigje ne pyetjet e parashtruara) , munde te perfundojme se bibla eshte perplot me kontradikta logjike dhe biblike.

Reagimi i fundit me ngacmoj qe te 'hulumtoj' pak Biblen ...dhe aty lexova:

Isaja 28:10-11 :"Pasi ai duhet te jete mendimi mbi mendimin, mendirni mbi mendim; rreshti mbi rresht. pak ketu e pak atje: me buze te dridhura e me nje gjuhe te huaj ai do'tu drejtohet njerezve."

dhe:

Isaja 29:12:" Dhe libri dot'i jepet atij qe nuk eshte i mesuar me fjalet : Lexoje kete: Vetem ty te lutem dhe ai do te thote: Une nuk jam i mesuar. "

Ketu lindin disa pyetje/dilema per ata qe besojne ne Krisht (mbasi tema eshte Mesime nga bibla)

1.Cili eshte ai liber qe do t'i jepet?
2.Kujt do ti jepet?
3.Kush eshte ai qe nuk eshte i mesuar?
4.Kush do ti drejtohet njerzeve me gjuhe te huaja?

??!!

Clintoni
31-12-05, 13:13
Ndryshuar


Psikologu

Barbaroza
31-12-05, 15:24
NdryshuarPsikologu

Clintoni
31-12-05, 15:36
Ndryshuar


Psikologu

Barbaroza
31-12-05, 16:11
NdryshuarPsikologu

Clintoni
31-12-05, 16:17
Ndryshuar


Psikologu

Barbaroza
31-12-05, 16:24
NdryshuarPsikologu

Clintoni
31-12-05, 16:31
NdryshuarPsikologu

Psikologu
31-12-05, 22:30
Tema e diskutimit me duket intersant....

Mbasi ne dilemat e vargjeve qe i citova ne postimin e fundit s'ka as nje sqarim ,nga diskutuesit e temes .(pergjigje ne pyetjet e parashtruara) , munde te perfundojme se bibla eshte perplot me kontradikta logjike dhe biblike.

Reagimi i fundit me ngacmoj qe te 'hulumtoj' pak Biblen ...dhe aty lexova:

Isaja 28:10-11 :"Pasi ai duhet te jete mendimi mbi mendimin, mendirni mbi mendim; rreshti mbi rresht. pak ketu e pak atje: me buze te dridhura e me nje gjuhe te huaj ai do'tu drejtohet njerezve."

dhe:

Isaja 29:12:" Dhe libri dot'i jepet atij qe nuk eshte i mesuar me fjalet : Lexoje kete: Vetem ty te lutem dhe ai do te thote: Une nuk jam i mesuar. "

Ketu lindin disa pyetje/dilema per ata qe besojne ne Krisht (mbasi tema eshte Mesime nga bibla)

1.Cili eshte ai liber qe do t'i jepet?
2.Kujt do ti jepet?
3.Kush eshte ai qe nuk eshte i mesuar?
4.Kush do ti drejtohet njerzeve me gjuhe te huaja?

??!!

E pastaj , cka deshte tė thuash ose tė pyesesh...
Lere aman me keto dreqni e keto muhalife , nuk flitet pėr fe e as pėr asgja me dy libreca..

Zabeli i bacės Brahim
01-01-06, 12:35
Tema e diskutimit me duket intersant....

Mbasi ne dilemat e vargjeve qe i citova ne postimin e fundit s'ka as nje sqarim ,nga diskutuesit e temes .(pergjigje ne pyetjet e parashtruara) , munde te perfundojme se bibla eshte perplot me kontradikta logjike dhe biblike.

Reagimi i fundit me ngacmoj qe te 'hulumtoj' pak Biblen ...dhe aty lexova:

Isaja 28:10-11 :"Pasi ai duhet te jete mendimi mbi mendimin, mendirni mbi mendim; rreshti mbi rresht. pak ketu e pak atje: me buze te dridhura e me nje gjuhe te huaj ai do'tu drejtohet njerezve."

dhe:

Isaja 29:12:" Dhe libri dot'i jepet atij qe nuk eshte i mesuar me fjalet : Lexoje kete: Vetem ty te lutem dhe ai do te thote: Une nuk jam i mesuar. "

Ketu lindin disa pyetje/dilema per ata qe besojne ne Krisht (mbasi tema eshte Mesime nga bibla)

1.Cili eshte ai liber qe do t'i jepet?
2.Kujt do ti jepet?
3.Kush eshte ai qe nuk eshte i mesuar?
4.Kush do ti drejtohet njerzeve me gjuhe te huaja?[/color]

??!!

E pastaj , cka deshte tė thuash ose tė pyesesh...
Lere aman me keto dreqni e keto muhalife , nuk flitet pėr fe e as pėr asgja me dy libreca..

Mos u mundo me e zhvendose vemendjen nga dilemat..se pyejtet jane te qarta ,e nese te ka kapluar mauhalifeti,lexoj edhe nje here dhe pergjigju ne ekipe nese libercat te kane hutue.

Por, aman, mos u pergjigjegj me spjegime dhe mbulesa apologjetike, se dukeni jo serioz , por me argumente valide dhe referenca te qarta.

Psikologu
01-01-06, 20:17
Zabeli;

Ne KUran , ne kapitullin Mejram shkruan fare kjartė se kur lindi jezusi , sapo lindi , Allahiu i dha atij librin qė ta lexoj...
Nese ka nevojė ua sjelli edhe me Sure dhe Ajete..

Sa i perket librit nė Bibel qė ju kerkoni sqarim , keni harruar tė shkruani se ky kapitull i juaji qė e keni shkruar pra nga Isaia 28 shkruan fare mirė dhe fillon qė nga 28:7-13 Kunder prifterinjeve dhe profeteve tė rremė

dhe mu nė keta rreshta flitet fare mirė se profet e rrejshem do tė vijnė pas Jezusit , ndersa ne lidhje me ketė sa pėr fund edhe shkruan nė 28:13-Citoj;

Prandaj , Zoti keshtu do t“u thotė "Ligjė mbi ligjė, rregullė mbi rregull ,pak ketu e pak atje" qė tė shkojnė e tė bien nė kokerr tė shpines, qė tė thermohen , tė zihen nė leq e tė kapen!..

Pra kjo i nderuar Zabeli , vlenė pėr profetet e rremė dhe pėr prifterinjet e rremė.
Ne fillim tė kapitullit 28: 1 , shkrimet janė tė drejtuara Kunder Samarisė , dhe pastaj pasojnė me tutje Kunder Profeteve dhe prifterinjeve tė rremė, Kunder keshilltarve tė keqij etj etj.

U thas edhe me para se Bibla don lexim dhe studim e jo vetem kalim tė faqeve , por duhet ditur sė cka flitet , shkruhet pėr kend dhe kunder kuj , ose me cilin qellm.

Kaloni mirė.

Zabeli i bacės Brahim
01-01-06, 21:46
Psikologu,

Mos fol copa-copa , me manipulime :wink:

1.
Flasim per biblen e ti me sjedh argumente nga Kurani ne" mbrojtje" te biblės, aty shkruan,sa lexova, se Jezusi ka thene :

Ai (Isai) tha: "Unė jam rob i All-llahut, mua mė ka dhėnė (ka caktuar tė mė japė) librin dhe mė ka bėrė Pejgamber.”

Jezusi pranon se ėshtė rob i All-llahut ( e Jo zot) dhe se ėshtė pejgamber..

Ti pranon se Ai (Jezusi tha) qe do te thotė se pranon edhe pjesen tjetėr te ajetit?

Se Jezusi ke thene edhe :

“ Dhe, kur Isai, biri i Merjemes tha: "O beni israilė, unė jam i dėrguar i All-llahut te ju, jam vėrtetues i Tevratit qė ishte para meje dhe jam pėrgėzues pėr njė tė dėrguar qė do tė vijė pas meje, ...".”

E pranon edhe ketė ajet si argument?

Nejse....


2.
Libri i biblės Isai, kapitulli 28 : 11

“ Nė fakt do tė ndodhė qė me buzė qė belbėzojnė dhe me njė gjuhė tjetėr Zoti do t`i flasė kėtij popull “

ZOTI DO TI FLAS KETIJ POPULLI thotė bibla

Cila ėshtė gjuha tjetėr me te cilėn do ti flite Zoti ( apo profeti) popullit ēifut?Gjuha e Jezusit jo ,se bibla thot me gjuhė tjetėr!


3.
Pjesa tjetėr thotė :

Isaja 29:12:" Dhe libri dot'i jepet atij qe nuk ėshtė i mėsuar me fjalėt : Lexoje ketė: Vetėm ty te lutem dhe ai do te thotė: Unė nuk jam i mėsuar. "


Lexo mirė Bibla thotė :

Lexoje ketė: Vetėm ty te lutem dhe ai do te thotė: Unė nuk jam i mėsuar. "
Ky verset ėshtė ne kundėrshtim me imazhin e jezusit ne bibel.

Kush ėshtė ai cili kur ti drejtohet Zoti Lexo do te pėrgjigje une nuk di te lexoj?
Jezusi jo!Ai dinte te lexonte !

4.
Qe edhe nje citat tjetėr qe lexova :
Gjoni1 :

Dhe kjo ėshtė dėshmia e Gjonit, kur Judenjtė i dėrguan nga Jeruzalemi priftėrinj dhe levitė pėr ta pyetur: ``Kush je ti?``.

20 Ai edhe e rrėfeu, edhe nuk e mohoi, dhe rrėfeu: ``Unė nuk jam Krishti``.

21 Atėherė ata e pyetėn: ``Kush je, pra? A je Elia?``. Ai tha: ``Nuk jam!``. ``Je ti profeti?``. Dhe ai pėrgjigjej: ``Jo!``.

22 Atėherė ata i thanė: ``Kush je ti, qė t`u japim pėrgjigje atyre qė na dėrguan? Ē`thua pėr veten tėnde?``.

23 Ai u pėrgjigj: ``Unė jam zėri i atij qė bėrtet nė shkretėtirė: drejtoni udhėn e Zotit, sikurse tha profeti Isaia``.
24 Dhe ata qė qenė dėrguar, ishin nga farisenjtė;

25 ata e pyetėn dhe i thanė: ``Atėherė pse ti pagėzon, kur nuk je as Krishti, as Elia, as profeti?``.[gjoni 1]


Pra prifterinjte e pyesin Gjon pagėzorin

- se a je ti krishti
- je ti Elia dhe
- a je ti Profeti.

Sipas pyetjeve ,me rezulton nje pėrfundim logjik :

-se Elia ishte Gjon pagezori
-e krishti ishte Jezusi

Atehere, cilin profet pritnin priftrinjte?!

Psikologu
02-01-06, 06:21
Zabeli shruajti:

Ai (Isai) tha: "Unė jam rob i All-llahut, mua mė ka dhėnė (ka caktuar tė mė japė) librin dhe mė ka bėrė Pejgamber.”

Jezusi pranon se ėshtė rob i All-llahut ( e Jo zot) dhe se ėshtė pejgamber..

PO mirė ore zabeli , po kuj i tha Jezusi , edhe sa vite ishte Jezusi para Muhamedit (Ahmed) .

Ne shkrimet e tua pėr citimet e Gjonit dhe tė thenjeve tjera Biblike tė kisha lutur qė edhe njehere ti lexosh e ti sjellish ashtu si duhet..

Me nderiem:

Psikologu

Zabeli i bacės Brahim
02-01-06, 11:25
Zabeli shruajti:

Ai (Isai) tha: "Unė jam rob i All-llahut, mua mė ka dhėnė (ka caktuar tė mė japė) librin dhe mė ka bėrė Pejgamber.”

Jezusi pranon se ėshtė rob i All-llahut ( e Jo zot) dhe se ėshtė pejgamber..

PO mirė ore zabeli , po kuj i tha Jezusi , edhe sa vite ishte Jezusi para Muhamedit (Ahmed) .

Ne shkrimet e tua pėr citimet e Gjonit dhe tė thenjeve tjera Biblike tė kisha lutur qė edhe njehere ti lexosh e ti sjellish ashtu si duhet..

Me nderiem:

Psikologu

Hė ,pra psikologu, bibla sipas kishės ėshtė libėr shpjegimi " e te se kaluarės dhe parashaqimeve te se ardhmes njerėzore " ,mbasi pėrmende Muhamedin , a ėshtė ēudi qe bibla te parashqon njė profet mbas Jezuit?
A po profetiket 'biblike' i zgjedhin sipas dėshirės, momentit , qejfit, politikes?

PO, ne kuran shkruan se jezusi ju drejtua te pranishmeve me ato fjale,dhe me se ėshtė e njohur, islami e pranon jezusin si profet,dhe shpjegon fjalėt e tij.
Por, ti mos lako nga pyetjet: NESE e pranon ajetin kuranor , e si duket se po, atėherė a e pranon se po ai Jezus , po aty ne kuran, ka thėne edhe:

“ Dhe, kur Isai, biri i Merjemes tha: "O Beni israilė, unė jam i dėrguar i All-llahu te ju, jam vėrtetues i Tevratit qė ishte para meje dhe jam pėrgėzues pėr njė tė dėrguar qė do tė vijė pas meje, ...".”

E pranon edhe ketė ajet si argument?
Pėrgjigju.


Andaj aty qėndrojnė edhe pyetjet :

1.
-Cila ėshtė gjuha tjetėr me te cilėn do ti flitė Zoti ( apo profeti) popullit ēifut?Gjuha e Jezuit jo ,se bibla thotė me gjuhė tjetėr!

Ē’ka thonė komentuesit biblik pėr kėto vesrsete biblike?

2.
Citimet e gjonit i kam postuar ashtu si janė ne:

lexo :http://www.albkristian.com/bibla_shqip/b43c001.htm

Nėse ne "biblėn" tende janė ndryshe,apo nuk je katolik na trego per biblen qe e lexon,qe te jemi ne rafsh te njejte te bisedimeve :wink:

Edhe njė herė pėr Gjonin :

- Pra priftėrinjtė e pyesin Gjon pagėzorin

- se a je ti Krishti
- je ti Elia dhe
- a je ti Profeti.

Sipas pyetjeve ,me rezulton njė pėrfundim logjik :

-se Elia ishte Gjon pagėzori
-e Krishti ishte Jezusi

Atėherė, cilin profet pritnin priftėrinjtė?!

Dhe pyetjeve te parashtruara mos iu pėrgjigj me pyetje,por bėnu korekt dhe pergjigju, kuptohet nėse ke njohuri pėr pyetjet e parashtruara, se fundit , jane biseda biblike!
Me siguri se gjindet donjė prift aty pari dhe pėrgjigejt.

Me nderime,

Psikologu
03-01-06, 17:06
Zabeli ;

Pėr fat tė keq ose pėr mosditurin tende e ke ngaterruar keq fare edhe pyetjen e edhe sqarimin nė tė gjitha aspektet.
ti shkruan dhe pyetė;

PO, ne kuran shkruan se jezusi ju drejtua te pranishmeve me ato fjale,dhe me se ėshtė e njohur, islami e pranon jezusin si profet,dhe shpjegon fjalėt e tij.
Por, ti mos lako nga pyetjet: NESE e pranon ajetin kuranor , e si duket se po, atėherė a e pranon se po ai Jezus , po aty ne kuran, ka thėne edhe:

“ Dhe, kur Isai, biri i Merjemes tha: "O Beni israilė, unė jam i dėrguar i All-llahu te ju, jam vėrtetues i Tevratit qė ishte para meje dhe jam pėrgėzues pėr njė tė dėrguar qė do tė vijė pas meje, ...".”

Ajetin Kuranor nuk mundem ta pranoj aspak , jo vetem une por askush qė mundet tė logjikoj sado pak nė shkrimin e ketij ajeti.

Pastaj shkruan;

Andaj aty qėndrojnė edhe pyetjet :

1.
-Cila ėshtė gjuha tjetėr me te cilėn do ti flitė Zoti ( apo profeti) popullit ēifut?Gjuha e Jezuit jo ,se bibla thotė me gjuhė tjetėr!

Ē’ka thonė komentuesit biblik pėr kėto vesrsete biblike?

Pėrkthimi i Bibles nuk ėshtė as nuk ka qenė i ndaluar ,dhe mu pėr ketė e kemi edhe kontributin e shen Jeronimit tonė Ilirė i cili benė edhe pėrkthimin e Bibles, sepse ne kuntesen e Kushtetutes Dogmatike e Koncilit lll tė Vatikanit (Zbulimi HYjnor V .17) dhe nė Zbulimin Hujnor Vl 25) theksohet se " Pėr ketė arsye do tu mundesohet fetarve leximi i Shkrimit shenjtė duke e pėrkthyer ne gjuhet e ndryshme"
Pėr tė njohur mė thellsishtė gjuhen e predikimit tė Jezusit , mundesh tė logjikosh fare mirė edhe gjuhen armene , edhe pse Biblen dhe thenjet Biblike i takojmė nė gjuhen greke me vonė , por ja edhe pėr ketė njė sqarim pak tė shkurter.
Pesė librat e para tė Bibles perbejnė njė tėrsi tė cilet hebrenjet e quajnė Tora-Ligji
Keto pesė libra , qysh ne fillim tė krishterimit u quajten Pesėlibersh, dhe emertimi vjen nga greqishtja Pantateuhos (biblos) , e se u nda keshtu , qysh ne kohet e lashta , na e verteton pėrkthimi greqishtė i Shtatėdhjeteve LXX dhe keta pėrkthyes ketė Pesėlibersh e ndanė ne keshtu;
1.Zanafilla-Genesis
2.Dalja-Exodos
3.Leviteku-Levitikon
4..Numrat-Arithmoi
5.Ligji i pėrtrirė-Deuteronominion
Pra , keto tė lartė shenuara i gjenė tek Beslidhja e vjeter, e cila mė vonė behet lidheshmeri me Beslidhjen e re..
POr pėr tė hyrė thellė ne detale duhet kohe e gjatė e sqarimeve , por me kohen do ti sebatojmė tė gjitha fije pėr fije.

Ju me tutje shkruani;


Citimet e gjonit i kam postuar ashtu si janė ne:

lexo :http://www.albkristian.com/bibla_shqip/b43c001.htm

Nėse ne "biblėn" tende janė ndryshe,apo nuk je katolik na trego per biblen qe e lexon,qe te jemi ne rafsh te njejte te bisedimeve

Edhe njė herė pėr Gjonin :

- Pra priftėrinjtė e pyesin Gjon pagėzorin

- se a je ti Krishti
- je ti Elia dhe
- a je ti Profeti.

Sipas pyetjeve ,me rezulton njė pėrfundim logjik :

-se Elia ishte Gjon pagėzori
-e Krishti ishte Jezusi

Atėherė, cilin profet pritnin priftėrinjtė?!

Edhe me heret , nese i beni veshtrim shkrimeve tė shkruara ne ketė forum pėr Biblen ne www.albkristian.com nuk janė tė shkruara tė gjitha gjerat gjersishtė , por pėr tė njohur me mirė pėrkthimin e Bibles nė gjuhen shqipe , ju preferoj tė lexoni atė tė dom Simon Filipaj , ku afroheni shumė aferė me kuptimin Biblik, por tė pandryshuar..
Dihet fare mirė se Jezusi u gozhdua ne kryq se e quanin si profet i rremė , e si mund tė pyesni se cili profet e pritnin prifterinjet judenjė tė cilet ishin kunder Jezusit nė cdo hap , pra shifet qė akoma nuk jeni ne njohjen globale tė besimit tė krishterė.

Ju shkruani me tutje;

Dhe pyetjeve te parashtruara mos iu pėrgjigj me pyetje,por bėnu korekt dhe pergjigju, kuptohet nėse ke njohuri pėr pyetjet e parashtruara, se fundit , jane biseda biblike!
Me siguri se gjindet donjė prift aty pari dhe pėrgjigejt.


Pyetjet e juaja nuk janė aspak pyetje Biblike por pyetje absurde tė nxjerrura vetem nga nje rreshtė i leximit tė fjaleve nė Bibel , dhe se krahasimi biblik me shkrimet e tjera fetareėshtė shumė i saktė , sepse shkrimet dhe thenjet biblike nuk mirren sikur tė kishin ra nga qielli ne asnjė kohė, por janė tė trasheguara , tė ruajtura dhe tė pashkelura deri me sot ne asnjė menyrė.
Nese ju u ka penguar njė pyetje e imja drejtuar ju , atehere me duhet tė u themė se njė princip i tillė nuk mund tė quhet debat , por vetem pyetje dhe mos perfillje aspak as me shkrimet biblike ne asnje menyrė , por vetem tentim i njė pėrmbysje fillestar tė njė diskutuesi qė i duhet akoma kohė tė mesoj e lexoj , por se bashku , permes komunikimit dhe debati , do tė vijmė edhe deri te mundesimi dhe kuptimi i asja qė akoma u mungon .

Me nderime;

Psikologu

Zabeli i bacės Brahim
03-01-06, 22:19
Zabeli ;

Pėr fat tė keq ose pėr mosditurin tende e ke ngaterruar keq fare edhe pyetjen e edhe sqarimin nė tė gjitha aspektet.
ti shkruan dhe pyetė;


Mashalla, qė tė kena tė “ dishėm”,aq sa i ngatroni faktet dhe qėllimisht i lakon pyetjeve.


Ajetin Kuranor nuk mundem ta pranoj aspak , jo vetem une por askush qė mundet tė logjikoj sado pak nė shkrimin e ketij ajeti.


T'ju pėrkujtoj , se paskeni kujtim tė shkurtė :
Ju i shkruani :
“Postuar: 01.01.2006 20:17 Titulli i mesazhit:
Zabeli;
do ta ngrisė ndėr ta njė pejgamber sikur ti [Moisi], dhe do t'i vendos fjalėt e Mia nė gojėn e tij, dhe ai do t'u flasė atyre gjithė atė qė do ta urdhėroj".

Ka shumė vargje nė Dhjatėn e Vjetėr qė profetizojnė ardhjen e Jezusit, paqja qoftė mbi tė. Mirėpo, kjo s'ėshtė prej tyre. Kjo qartė mund tė shihet nė katėr pikat vijuese:

- Sikur Moisiu

Muslimanėt besojnė nė tė gjithė pejgamberėt e mėparshėm. Ata nuk bėjnė dallim mes tyre, e as qė e vendosin ndonjėrin mbi tė tjerėt nė devotshmėri. Mirėpo, ata tė gjithė janė njerėz, dhe si tė tillė ata dallojnė nga njėri-tjetri nė cilėsitė e tyre. Ti krahasojmė kėto cilėsi:


1) Tė Krishterėt dhe muslimanėt pajtohen qė Moisiu dhe Muhamedi, mbi ta, patėn baballarė dhe nėna. Tė dy ata poashtu besuan qė Jezusi, pati vetėm nėnė dhe jo baba. Ndaj, Muhamedi ėshtė sikur Moisiu, por Jezusi ėshtė ndryshe nga Moisiu.


2) Moisiu dhe Muhamedi, , u martuan dhe u lindėn fėmijė. Jezusi, kurrė nuk u martua e as qė pati ndonjė pasardhės. Ndaj, Muhamedi ėshtė sikur Moisiu, por Jezusi ėshtė ndryshe nga Moisiu.

3) Moisiu, , qe pranuar nga Ēifutėt dhe deri mė sot, si njė popull, ata e pranojnė atė si pejgamberin e tyre. Muhamedi, , qe pranuar nga populli i tij, dhe si njė popull, mbi njė miliardė muslimanė gjithandej botės e pranojnė atė si pejgamberin e Allahut. Jezusi, , qe refuzuar nga populli i tij [Ēifutėt], siē thuhet nė Biblėn e vetė Krishterėve:"Erdhi ndėr tė vetėt, e tė tijtė nuk e pranuan". [Gjoni 1:11]. Ndaj, Muhamedi ėshtė sikur Moisiu, por Jezusi ėshtė ndryshe nga Moisiu.

4) Moisiu dhe Muhamedi, qenė mbretėr nė Tokė nė kuptimin qė ata patėn pushtet themelor tė qeverisjes - pushtetin pėr ta zbatuar dėnimin me vdekje. Kur Ēifutėt sollėn pėrpara Moisiut Israilitin i cili kishte qenė zėnė duke bledhur dru-zjarri nė Sabath [e Shtunė e Ēifutėve], Moisiu e gurėzoi atė deri nė vdekje [Numrat 15:36]. Muhamedi,pati pushtet tė ngjashėm. Kur njė grua erdhi pėrpara tij tė pranonte [pa dėshmitarė] se kishte bėrė kurvėri, ai i dha asaj njė shans qė ajo tė mendojė pėr seriozitetin e pohimit tė saj dhe dėnimin qė ajo do ta pranonte. Kur ajo insistoi, ai urdhėroi qė ajo tė gurėzohej deri nė vdekje dhe urdhėroi shoqėruesit e tij qė ta respektojnė atė pėr pendimin e saj pėrfundimtar dhe tė sinqertė. Jezusi, paqja qoftė mbi tė, qartė hodhi poshtė pohimin qė ai kishte mbretėri nė tokė. Kur ai qe tėrhequr zvarrė pėrpara Governatorit Romak, Pontius Pilat, me akuzėn pėr rebelim, ai tha:"Jezusi pėrgjigji: Mbretėria ime s'ėshtė e kėsaj bote. Po tė ishte mbretėria ime e kėsaj bote, ushtarėt e mi do tė kishin luftuar qė tė mos u bie nė dorė judenjėve [Ēifutėve]. Porse, mbretėria ime nuk ėshtė prej kėndej" [Gjoni 18:36]. Jezusi,nuk do tė gėnjente pėr tė shpėtuar. Pra, ai nuk pati mbretėri tokėsore. Mė tej, nė Gjoni 8:1-7 lexojmė rrėfenjėn e gruas, e cila ishte akuzuar pėr kurvėri nga Ēifutėt dhe sjellur pėrpara Jezusit. Ata shpresonin ta fusin nė kurth atė ose duke e bėrė atė qė t'i kundėrshtonte ligjet e Moisiut me mosgurėzimin e saj, ose duke e vendosur atė nė njė pozitė tė keqe me perandorinė Romake duke e marrė ligjin nė duart e tij dhe tė urdhėronte qė ajo tė gurėzohej. Jezusi me zgjuarsi e nxorri veten nga ky telash duke i urdhėruar ata:"Ai midis jush qė ėshtė i pamėkat, le ta gjuajė i pari me gurė atė". Kėshtu qė gruaja qe liruar. Ndaj, Muhamedi ėshtė sikur Moisiu, por Jezusi ėshtė ndryshe nga Moisiu.

5) Moisiu dhe Muhamedi,erdhėn me njė grupazh ligjesh tė reja gjithėpėrfshirėse pėr njerėzit e tyre. Jezusi, siē dėshmohet nga Mateu, pohoi tė ketė prezantuar ligje tė reja, por, se kishte ardhur ta restauronte ligjin e Moisiut dhe as mos tė shtonte, as mos tė heqte nga ai. Nė Mateu 5:17-18 lexojmė:"Mos t'ju shkojė ndėr mend se erdha pėr ta shlyer Ligjin ose Profetėt! Jo s'erdha ta shlyej, por ta pėrkryej. Pėr tė vėrtetė po ju them: derisa tė jetė qielli e toka, asnjė germė dhe asnjė presje nuk do t'i hiqet Ligjit, por do tė zbatohen tė gjitha". Ndaj, Muhamedi ėshtė sikur Mosiu, por Jezusi ėshtė ndryshe nga Moisiu.

6) Moisiu dhe Muhamedi,vdiqėn me vdekje natyrore. Jezusi, paqja qoftė mbi tė, pohohet nga tė Krishterėt tė ketė vdekur dhunshėm nė kryqin. Ndaj, Muhamedi ėshtė sikur Mosiu, por Jezusi ėshtė ndryshe nga Moisiu.

7) Moisiu dhe Muhamedi, janė tė varrosur nė tokė. Jezusi,pohohet nga tė Krishterėt tė banojė nė qiell. Ndaj, Muhamedi ėshtė sikur Moisiu, por Jezusi ėshtė ndryshe nga Moisiu.

9) Moisiu dhe Muhamedi, , nisėn misionin e tyre pejgamberik nė moshėn katėrdhjetė vjeē. Jezusi, e nisi nė tė tridhjetat. Ndaj, Muhamedi ėshtė sikur Moisiu, por Jezusi ėshtė ndryshe nga Moisiu.

10) Tė Krishterėt pohojnė qė Jezusi, qe ringjallur pas vdekjes sė tij. As muslimanėt as tė Krishterėt nuk pohojnė qė Moisiu apo Muhamedi qenė ringjallur. Ndaj, Muhamedi ėshtė sikur Moisiu, por Jezusi ėshtė ndryshe nga Moisiu.

Ka edhe pika tjera veē kėtyre qė do tė mund tė pėrmedeshin, por do tė mjaftohemi me kėtė tani pėr tani.


Pėrkthimi i Bibles nuk ėshtė as nuk ka qenė i ndaluar ,dhe mu pėr ketė e kemi edhe kontributin e shen Jeronimit tonė Ilirė i cili benė edhe pėrkthimin e Bibles, sepse ne kuntesen e Kushtetutes Dogmatike e Koncilit lll tė Vatikanit (Zbulimi HYjnor V .17) dhe nė Zbulimin Hujnor Vl 25) theksohet se " Pėr ketė arsye do tu mundesohet fetarve leximi i Shkrimit shenjtė duke e pėrkthyer ne gjuhet e ndryshme"
Pėr tė njohur mė thellsishtė gjuhen e predikimit tė Jezusit , mundesh tė logjikosh fare mirė edhe gjuhen armene , edhe pse Biblen dhe thenjet Biblike i takojmė nė gjuhen greke me vonė , por ja edhe pėr ketė njė sqarim pak tė shkurter.
Pesė librat e para tė Bibles perbejnė njė tėrsi tė cilet hebrenjet e quajnė Tora-Ligji
Keto pesė libra , qysh ne fillim tė krishterimit u quajten Pesėlibersh, dhe emertimi vjen nga greqishtja Pantateuhos (biblos) , e se u nda keshtu , qysh ne kohet e lashta , na e verteton pėrkthimi greqishtė i Shtatėdhjeteve LXX dhe keta pėrkthyes ketė Pesėlibersh e ndanė ne keshtu;
1.Zanafilla-Genesis
2.Dalja-Exodos
3.Leviteku-Levitikon
4..Numrat-Arithmoi
5.Ligji i pėrtrirė-Deuteronominion
Pra , keto tė lartė shenuara i gjenė tek Beslidhja e vjeter, e cila mė vonė behet lidheshmeri me Beslidhjen e re..
POr pėr tė hyrė thellė ne detale duhet kohe e gjatė e sqarimeve , por me kohen do ti sebatojmė tė gjitha fije pėr fije.

Psikolugu, nuk jeni korekt, sidheni rreth e rotull, me spjegime historike, NDĖRSA pyetja ėshtė e QARTE dhe KONKRETE:

-Cila ėshtė gjuha tjetėr me te cilėn do ti flitė Zoti ( apo profeti) popullit ēifut?Gjuha e Jezuit jo ,se bibla thotė me gjuhė tjetėr!
CILA GJUHĖ!!
Ne tesktin me larte ke pergjigjen , te cilen ju i nderuari, prej inati apo kokėfortisisė nuk i pranoni!Edhe me heret , nese i beni veshtrim shkrimeve tė shkruara ne ketė forum pėr Biblen ne www.albkristian.com nuk janė tė shkruara tė gjitha gjerat gjersishtė , por pėr tė njohur me mirė pėrkthimin e Bibles nė gjuhen shqipe , ju preferoj tė lexoni atė tė dom Simon Filipaj , ku afroheni shumė aferė me kuptimin Biblik, por tė pandryshuar..
Dihet fare mirė se Jezusi u gozhdua ne kryq se e quanin si profet i rremė , e si mund tė pyesni se cili profet e pritnin prifterinjet judenjė tė cilet ishin kunder Jezusit nė cdo hap , pra shifet qė akoma nuk jeni ne njohjen globale tė besimit tė krishterė.

b]
Hmm, Psikologu...prap nuk pergjigjeni??!!

Edhe njė herė pėr Gjonin :

- Pra priftėrinjtė e pyesin Gjon pagėzorin

- se a je ti Krishti
- je ti Elia dhe
- a je ti Profeti.

Sipas pyetjeve ,me rezulton njė pėrfundim logjik :

-se Elia ishte Gjon pagėzori
-e Krishti ishte Jezusi

Atėherė, cilin profet pritnin priftėrinjtė?!
Lexo mirė ,kupto![/b]


Pyetjet e juaja nuk janė aspak pyetje Biblike por pyetje absurde tė nxjerrura vetem nga nje rreshtė i leximit tė fjaleve nė Bibel , dhe se krahasimi biblik me shkrimet e tjera fetareėshtė shumė i saktė , sepse shkrimet dhe thenjet biblike nuk mirren sikur tė kishin ra nga qielli ne asnjė kohė, por janė tė trasheguara , tė ruajtura dhe tė pashkelura deri me sot ne asnjė menyrė.
Nese ju u ka penguar njė pyetje e imja drejtuar ju , atehere me duhet tė u themė se njė princip i tillė nuk mund tė quhet debat , por vetem pyetje dhe mos perfillje aspak as me shkrimet biblike ne asnje menyrė , por vetem tentim i njė pėrmbysje fillestar tė njė diskutuesi qė i duhet akoma kohė tė mesoj e lexoj , por se bashku , permes komunikimit dhe debati , do tė vijmė edhe deri te mundesimi dhe kuptimi i asja qė akoma u mungon .

[b]
Prap me predikime boshe dhe apologjetike tė thjeshtė, as gje ė konkrete, mė pėrkujtoni njė pohim te Dr. W Graham Scroggie i Moody Bible Institute, Ēikago, njė nga misionet mė me prestigj tė Krishtere , i cili thotė pėr biblėn "Ėshtė prej njeriut, megjithatė hyjnore".

I nderuari, jam i njohur me faktin tė cilin ju me kėnaqėsi po e pėrdorni nė pėrgjigjet e prezantuara,gjegjėsisht njė numėr i konsiderushėm i komentuesve tė krishterė e konsideruan si mendjemprehtėsi trillimet, dhe kundėrthėniet biblike, t'i shpjegojnė duke nėnvizuar kėtė arsyetim: se autorėt biblikė janė shprehur varėsisht nga faktorėt shoqėrorė me kulturė dhe mentalitet tė shumėllojshėm, duke thėnė se gjuha ėshtė pengesė e cila ka ēuar deri te pėrkufizimi si i kuptimit apo shpjegimeve tekstuale..

Njė mėnyrė tjetėr qė e pėrdorni edhe ju si shumica e komentuseve krishter tė biblės,ėshtė ajo qė- teksti pėrkatės tė mbulohet me shqyrtime apologjetike duke tentuar qė vėmendja e lexuesit tė zhvendoset nga problemi thelbėsor i vėrtetėsisė sė versetit, pėr t'u pėrqėndruar nė probleme tė tjera e qė nuk kanė as lidhje as kuptim me tekstin nė tė cilin kėrkohet pėrgjigja!

Futja nė kėtė mėnyrė e kėsaj ,metode, nė dialektikėn subtile tė pėrgjigjeve tregon,paditurinė, pamundėsinė e pėrgjigjeve konkrete,analitike dhe precize.

Me tė vėrtetė kėtė menyrė tė argumentimit nuk pranohet,jo vetėm nga une por edhe nga secili i cili kėrkon pėgjigje tė qarta ekuivalent pyetjeve tė prashtruara, sepse megjithėmend,pėrgjigjet e juaja nuk janė serioze.

Menderime,[b]

amari
04-01-06, 10:57
MUHAMMEDI(PQMT):Ėshtė njė profet i vėrtetė i Zotit sipas Biblės-(a)"…ēdo frymė(me kuptimin,ēdo profet)qė rrėfen se Jezu Krishti ka ardhur nė mish,ėshtė nga Perėndia."1GJONI 4:2


Krahasoni kėtė me Kur’anin e Shenjtė 3:4 dhe mė shumė referenca tė tjera Kur’anore ku Jezusi pėrmendet si KRISHT.


MUHAMMEDI(PQMT) I PĖRMENDUR ME EMĖR NĖ BIBĖL:


(b)"Goja e tij ėshtė vetė ėmbėlsia;po,ai ėshtė(Muhammed-im)tėrheqės nė ēdo pikpamje.Ky ėshtė i dashuri im,ky ėshtė miku im,o bija tė Jeruzalemit."KANTIKU I KANTIKĖVE 5:16


Nga dorėshkrimet origjinale Hebreje fjala "MUHAMMED-IM" ėshtė pėrkthyer si "tėrheqės nė ēdo pikpamje"qė aktualisht ėshtė fjala MUHAMMED me njė "IM" tė shtuar."IM" ėshtė shumėsi pėr respect nė gjuhėn hebreje.


MUHAMMEDI NJĖ "NGUSHLLUES"SI JEZUSI(PQMT):


(c)"Dhe unė do ti lutem Atit dhe ai do do t’ju japė njė Ngushllues TJETER qė do tė qėndrojė pėrgjithmon me ju."GJONI 14:16


Jezusi(PQMT)ishte Ngushlluesi i parė,dhe NJĖ TJETĖR duhet tė ketė qenė si ai,i njėjtė me Jezusin,njė njeri dhe jo njė SHPIRT(FRYMĖ).Clintoni,a ke lexuar kund te Bibel(se ashtu kam degjuar une se shkruhet aty)se paralajhmerohet per ardhjen pejgamber te Muhamedit a.s por me emrin Ahmed ne vend te Muhamed?

M.H
04-01-06, 20:16
lene o zebel se i dha SHAH MAT :D :D

ska argumente sepse argumentet flasin qarte ne anen tuaj,cdo njeri i ditur dhe me logjike te paster padyshim do te te jepte te drejte

kalofsh mire

norda
04-01-06, 20:47
Ketu ku ti e paske gjetur ti se shkruhet ne Bibel emri i Muhammedit, eshte shtremberim nga ana e juaj.

(b)"Goja e tij ėshtė vetė ėmbėlsia;po,ai ėshtė(Muhammed-im)tėrheqės nė ēdo pikpamje.Ky ėshtė i dashuri im,ky ėshtė miku im,o bija tė Jeruzalemit."KANTIKU I KANTIKĖVE 5:16Nga dorėshkrimet origjinale Hebreje fjala "MUHAMMED-IM" ėshtė pėrkthyer si "tėrheqės nė ēdo pikpamje"qė aktualisht ėshtė fjala MUHAMMED me njė "IM" tė shtuar."IM" ėshtė shumėsi pėr respect nė gjuhėn hebreje.

Ky ketu eshte origjinali.
Goja tij eshte e embel kur e puth; gjithcka e tij mua me magjeps.
Ja si eshte i dashuri im o grate e Jerusalemit.

(c)"Dhe unė do ti lutem Atit dhe ai do do t’ju japė njė Ngushllues TJETER qė do tė qėndrojė pėrgjithmon me ju."GJONI 14:16

Origjinali:
Une do ti lutem Atit qe tju jap Ndihmesin (per te me zavendesuar), shpirtin e se vertetes i cili do te qendroje pergjithmone me ju.

Nese ju bazoheni ne ket ateher as kjo nuk qendron se me sa e di une ka shekuj qe Muhammedi ka vdekur.

amari
05-01-06, 09:27
ja si eshte origjinal perkthimi

His mouth is sweetness; yes, he is altogether lovely. This is my beloved, and this is my friend, daughters of Jerusalem (song of solomn 5:16)

Ske faj, se ne albkristian eshte normale te pergenjeshtrohen citatet biblike, ndersa sa i perket asaj se thua Muhamedi ka vdekur, po eshte e vertet, mirepo ketu eshte fjala per Traditen e tij qe do te jet gjithemon me ne deri ne diten e shkatrrimit, pra Suneti (Tradita) jane gjalle dhe ne jemi te obliguar ta ruajme traditen e Profetit te fundit, pra nese dikush i permbahet mesimeve te Jezusit ateher padyshim se jemi ne muslimanet dhe ne jemi me te aferm me Jezusin, sepse besojmi ne Nje Zot sikur se besonte vet Jezusi!


Ketu ku ti e paske gjetur ti se shkruhet ne Bibel emri i Muhammedit, eshte shtremberim nga ana e juaj.


Ky ketu eshte origjinali.
Goja tij eshte e embel kur e puth; gjithcka e tij mua me magjeps.
Ja si eshte i dashuri im o grate e Jerusalemit.

(c)"Dhe unė do ti lutem Atit dhe ai do do t’ju japė njė Ngushllues TJETER qė do tė qėndrojė pėrgjithmon me ju."GJONI 14:16

Origjinali:
Une do ti lutem Atit qe tju jap Ndihmesin (per te me zavendesuar), shpirtin e se vertetes i cili do te qendroje pergjithmone me ju.

Nese ju bazoheni ne ket ateher as kjo nuk qendron se me sa e di une ka shekuj qe Muhammedi ka vdekur.

loni19
05-01-06, 18:47
pershendetje....

Pse pas MUhammedit a.s, nuk pati me te derguar, pra pse nuk pati profete???
dhe cka don te thote kjo, ae dini, ju qe pretendoni se logjikoni...

Zabeli i bacės Brahim
05-01-06, 23:40
norda,

Ju gaboni nė faktet e prezentura,nga se Jezusi s'kaqene sheiptar as qė bibla ėshtė shpalle nė gjuhėn shqipe, andaj pėr tė kėrkuar orgjinalitetin e e tekstit duhet ti kthehemi tekstit orgjinal, tekstit ne gjuhėn Hebreje.

Nė bazė tė orgjinalitetit fjala "MUHAMMED-IM", nė gjuhėn Hebreje, ėshtė pėrkthyer si "tėrheqės nė ēdo pikpamje"qė aktualisht ėshtė fjala MUHAMMED me njė "IM" tė shtuar."IM" ėshtė shumėsi pėr respect nė gjuhėn hebreje.

kalofsh mirė,

Clintoni
06-01-06, 19:27
pershendetje....

Pse pas MUhammedit a.s, nuk pati me te derguar, pra pse nuk pati profete???
dhe cka don te thote kjo, ae dini, ju qe pretendoni se logjikoni...

Po si jo mar, profeti i funit i revolucionit islamik eshte Osama Bin Ladani. :D

Kercovari
06-01-06, 20:41
pershendetje....

Pse pas MUhammedit a.s, nuk pati me te derguar, pra pse nuk pati profete???
dhe cka don te thote kjo, ae dini, ju qe pretendoni se logjikoni...

Po si jo mar, profeti i funit i revolucionit islamik eshte Osama Bin Ladani. :D

Kujte ju dashte ky Osama bin Laden nder shqiptare?.
Na scaro se cka kan te perbashket shqiptaret me Osama bin Ladenat?.
A nuk u duket se dilini jashte cdo etike kur vellau velluat i imponon cmednurin e tjetrit dhe fytyren e felliqur te nje njeriu si Osma qe nuk ka te beje asgje me kombin dhe rrenjet tona nder me te vjeterat ne bote?!
Pse akuzoni njeri tjetrin per fytyra religjioze qofte Isa/Jezusi apo Muhamedi kur asnje nuk ka thene se i prkasin gjenit tone?!
Nese jeni ne gjendje te diskutoni si njerze pa akuza dhe fyerje,bejeni keto ne menyre me te kultuaruar,qe per ne funde te mbeteni besimtare te denjte asaj qe i besoni.
Kercovari

Clintoni
06-01-06, 20:50
Kerqovari

Kur tham Osama bin ladeni eshte profeti i funit i isamit, nuk menoj se eehste profeti i shqiptareve, ashtu siq nuk eshte profeti i shqiptareve muhamet pedofili i mekes. Heren tjeter merri gjanat ma kjart ok?

Kercovari
06-01-06, 21:00
:lol: Kur te kuptoshe se qe dua te theme une,nuk do te shkruash me se do te kesh te kjarta te gjitha.
Pedofi?Ndoshta ai i kohes vete po qe bejm me pedofilat e sodit qe kan mbushe shtypin perplot.Mos i haro keto se jan me te fresket!

Portokalli
06-01-06, 21:04
:lol: Kur te kuptoshe se qe dua te theme une,nuk do te shkruash me se do te kesh te kjarta te gjitha.
Pedofi?Ndoshta ai i kohes vete po qe bejm me pedofilat e sodit qe kan mbushe shtypin perplot.Mos i haro keto se jan me te fresket!

Amo qaj profet bre kerqovare. i udhezuar nga Perenia apo allahu siq i thuni ju :lol: :lol: :lol: :lol:

Kercovari
06-01-06, 21:12
Nuk kan qen te tjeret asgje me te mire!

Portokalli
06-01-06, 21:16
Nuk kan qen te tjeret asgje me te mire!

kan po menon me te tjeret? Jezusin me krahasu me Muhametin a? :lol: :lol: :lol:

Kercovari
06-01-06, 21:26
Reptesisht e kam te ndalume te hy ne tema religjioze si betim me i madhe qe kam dhen jetes gjithcka te i perkushtoje Kombit dhe popullit tim.Temat religjoze jan nder me te ndieshmet dhe kerkojen pjekuru dhe disktutime me gjakftohtesi,ne te kunderten jan pjelle e urejtjes.
Flm per mirekuptim.

Portokalli
06-01-06, 21:31
Reptesisht e kam te ndalume te hy ne tema religjioze si betim me i madhe qe kam dhen jetes gjithcka te i perkushtoje Kombit dhe popullit tim.Temat religjoze jan nder me te ndieshmet dhe kerkojen pjekuru dhe disktutime me gjakftohtesi,ne te kunderten jan pjelle e urejtjes.
Flm per mirekuptim.

Edhe nihere ke than ashtu ama hin me qejf kaj here me provoku dhe ja mbath pastaj. Gezohem pra se koke aso burri kerqovar. :wink:

Kercovari
06-01-06, 21:35
Kam te drejte te them dicka po jo te hy thelle.
Nuk posedoje aftesi profesionale se u perket religjioneve,dhe kete askush nuk duhet te marre si nje provokim.

amari
07-01-06, 10:52
Pa ofendime


Psikologu

amari
07-01-06, 16:08
Ti thuhet profetit tone pedofil qenka per ty normale psiokolg a? a keto qenkan mesime nga Bibla??

Elhamdulilah qe nuk mesojme mesime te tilla!!


Pa ofendime


Psikologu

ra
29-01-06, 05:26
Learn true Islam at www.islamtomorrow.com and by the way we don't hate attack and don't use irracional comments like some people do!

Kastri
10-02-06, 20:40
............................................
............................................

Pershendetje

Tomori i nderuare,edhe une po e gjykoi kete shkrime te Clintonite,por mos bre vlla mos e merr aqe per shpirti ,se ai vete do mbaje gjynahet,mos bie ne provokome.Tomori i nderuare edhe shkrimi juaje eshte ofendues-ku do na qone kjo nese e harroime traditene tone Shqiptare-TOLERANCEN.

Nderi i secilite ne vende te vete. Seicili shkruane ate qe ja thote Zemra apo Intelektualiteti i ti.

Meti_tetova
07-09-06, 20:47
mik e mikesha te forumit.
si cdo pjestar i ketij forumi edhe une e kam lexu analizu deri me tani PYETJET shume te sakta te BACES....!.mirepo pergjigjen e tyre e ka vetem nje liber! e ai liber padyshim eshte FJALA E ZOTIT KURANI FAMELARTE.askund tjeter nuk mund te bazohena ne pergjigje te shendosha.ky zotriu i nderuar ,,psikologu"ndoshta eshte tani ne dyshim rreth besimit te tij.le ta marrim nga nje kendveshtrim tjeter. shume me e kapshme eshte te thuhet se te gjith te derguarit kane ardh me frymezim apo me shpallje nga allahu xh.sh dhe me mrekullite e tyre per njerzit ,qe te shohin driten e cila normal u ka munguar te gjithve atyre qe skane besuar. se sa te themi se kurani eshte fjale e nje njeriut pa dije shkrimi dhe leximi.kurani eshte liber pa asnje kunderthenie, liber qe dita dites shkenctare,filozofe,prifterinj e pranojn se smund te jete veper njerzore e leje me e nje njeriut sic e ceka me lart. une e pranoj biblen edhe librat para bibles por nuk kam argument, arsye,fakte shkencore qe ta mohoj KURANIN a.m. Prandaj ju lutem parashtroni pyetje rreth Kuranit ne do ju pergjigjena po nga KURANI , prandaj ju lutemi edhe na pegjigjeni po nga BIBLA!! PYETJA ESHTE : A JENI TE SIGURTE SE JESUZI ESHTE I GOZHDUM ?? (pergjigja ju lutem nga parashikimet e bibles)

Savior
09-09-06, 15:39
Ti thuhet profetit tone pedofil qenka per ty normale psiokolg a? a keto qenkan mesime nga Bibla??

Elhamdulilah qe nuk mesojme mesime te tilla!!

Juve muslimanve ju kisha lut te beheni me racionale. Ju po thoni sikur te thuhet p.sh. per dike "vrane njerez por nuk eshte vrases", apo "dhunon femra por nuk eshte dhunues femrash", ndjek secilen femer qe e sheh por nuk eshte Don Zhuan.
Ka marredhenie seksuale me femije ose lakmon femijet por nuk eshte pedofil.

Jo bre cfare mesimesh nga Bibla qfare je duke folur, ajo shume kohe para Muhamedit eshte shkruar.

Me te vertete edhe une e pranoj se Muhamedi ishte nje orator i mrekullueshem dhe bile me i mire se Adolf Hitler, po si mund te kontrollonte masat e gjera kaq mire, myslimanet (arabet) i ngriste ne qiell (sikur Hitleri qe ngriste Gjermanet (apo racen ariane), ndersa te tjeret jane inferiore sipas tij te krijuar per ne ferr.

7:179. Ne krijuam shumė nga xhinėt e njerėzit pėr Xhehennem (Allahu me paska krijuar mua per ne ferr - hahaha:biggrin: sa humorist ky Muhamedi, vertete ka talent per humor por fatkeqsisht talent i zbuluar). Ata nuk kanė zemra qė me to nuk kuptojnė, ata kanė sy qė me ta nuk shohin dhe ata kanė veshė qė me ta nuk dėgjojnė (jo jo neve syte dhe veshet se koti na paska dhene "m'i bajt per se rendi"). Ata janė si kafshėt (ketu Muhamedi na krahason me kafshe (a nuk eshte kjo racizem, sikur Hitleri qe thoshte per Jahudi, lexo librin 'Mein Kampf'" eshte pothuajse i njejte si Kurani, vetem se aty mungon Allahu) per dallim nga disa ajete tjera qe na quan 'njerzit e librit'), bile edhe mė tė humbur (bile as kafshe, e cka pra, mos jemi djaj pahiri:tongue: ), tė tillėt janė ata tė marrėt (ne qenkemi te marre sepse nuk besojme paudhesite e tij, sepse mendojme se martesa eshte gje e shenjte, kundershtojme martesen me femije, besojme se te gjithe njerzit jane te barabarte para Zotit (upssss harrova nime mos ma zini per te madhe pash Zotin, muslimanet jane me te miret, me te mencurit, me mendjendriturit, me te shenjtet, engjuj qe zbriten nga parajsa, por pse braktiset parajsen kur kishit atje 72 virgjeresha se kete nuk mund ta kuptoj, ne te tjeret te krijuar per xhehenem), po po krejt qashtu eshte si po thua ti o i nderuari 'profet', kush guxon ty me ta prishe 'zjermi i gjehenemit ka me djege qa po ta nine ty a t'kena ty 'profet' per qefi a jo':wink: ).


Me poshte thote se ne njerzit jemi te krijuar qe ta adhurojme.

51:56. Unė nuk i krijova xhinėt dhe njerėzit pėr tjetėr pos qė tė mė adhurojnė. (me heret ne Kuran tha se disa i ka krijuar per ne ferr, tani i ra pishman, aha po nime Zoti bene kesi gabime te renda, kete une e quaj abuzim te fuqise Hyjnore dhe tallje me Zotin)

Shiko kete ajet se cfare ka thene Muhamedi.


34:50. Thuaj: “Nėse unė kam humbur, atėherė e keqja e humbjes ėshtė vetėm nė dėm timin, e nėse e kam gjetur tė vėrtetėn, atėherė ajo ėshtė me ndihmėn e Zotit tim; Ai ėshtė dėgjues, i afėrt!”

Ky ajet eshte ne kundershtim me mesimet e Kuranit.

34:50. Thuaj: “Nėse unė kam humbur, atėherė e keqja e humbjes ėshtė vetėm nė dėm timin *(nese ke humbur (gje qe eshte e sigurte sipas Ungjillit dhe logjikes se shendoshe) o i nderuari 'profeti' Muhamed atehere te gjithe myslimanet jane te humbur sepse nuk besojne Mesine [[["Kurani mohon kryqzimin e Jezusit dhe sakrificen e Tij per mekatet tona"]]]), e nėse e kam gjetur tė vėrtetėn (si e ke gjetur te verteten a nuk the se tu kane dhene shpallje nga engjulli Gabriel (Xhebrail), atėherė ajo ėshtė me ndihmėn e Zotit tim (cilit zot, hyjnise pagane a, eshte cudi se si hyjnite pagane te behen Krijues te Gjithesise); Ai ėshtė dėgjues, i afėrt!”


21:98. Ju, dhe ajo (p.sh. Jezusi) qė adhuruat ju pos All-llahut, do tė jeni lėndė e Xhehennemit, dhe keni pėr tė hyrė nė tė. (Jezusi sipas ketij ajeti ka shkuar ne ferr, sepse adhurohet dhe lavderohet nga ne te Krishteret)

Ne kete ajet me poshte thote se Jezusi u ngrit prane Allahut, (si mund qe nje profet i thjeshte te ngritet prane Allahut)


4:158. Pėrkundrazi, All-llahu e ngriti atė pranė Vetes. All-llahu ėshtė i poltfuqishėm, i dijshėm.


3:49. Dhe, tė dėrguar te bijtė e Israilit: unė kam ardhur nga Zoti juaj me argument, unė nga balta ju bėj diē si shpendi, i fryej atij dhe ai me lejen e All-llahut bėhet shpend, unė i sheroj tė verbėrit, tė sėmurit ne lėkurė, dhe unė me lejen e All-llahut ngjalli tė vdekurit (mos i paska jep pak si shume pushtet bre Allahu juaj nje profeti (njeriu) te thjeshte (sipas jush), pra i ka dhene pushtet te futet ne pune te Allahut (ringjallja e te vdekurve, dicka nga balta Jezusi mund te beje shpend (mos harro se nga balta (dheu) Zoti krijoi njeriun, pra sipas ketij ajeti edhe Jezusi paska mundur te krijoje qenie te gjalle nga balta), pse nuk ja dha kete pushtet Muhamedit mbasi ishte 'vula e profeteve' por ai nuk mund te bente asnje mrekulli, bile as ta deshmonte misionin e tij qe 'ia paska dhene' Zoti): unė ju tregoj pėr atė qė e hani dhe pėr atė qė e depononi nė shtėpiat tuaja. Vertetė, kjo ėshtė fakt pėr ju nėse jeni besimtarė.


Nene Tereza shkon ne ferr sepse nuk eshte myslimane, Sadam Hyseini shkon ne parajse, po natyrisht se ai esht mysliman.


5:72. Bėnė kufr (mohuan tė vėrtetėn) ata qė thanė: “All-llah ėshtė ai (Allah nuk eshte por Zot), Mesihu, bir i Merjemes”. E vetė Mesihu, (Isai) tha: “O beni israil, adhuronie All-llahun, Zotin tim dhe Zotin tuaj (ku bre tha Jezusi ashtu, qysh po ja merr mendja Muhamedit ai po thote [[[Jezusi tha: Une jam nje me Atin, askush nuk vjen tek Ati perpos nepermjet meje]]]), sepse ai qė i pėrshkruan Zotit shok (Zotit shok, hahaha), All-llahu ia ka ndaluar (ia ka bėrė haram) atij Xhennetin (Xhehenetin na paska bere haram, :biggrin: ) dhe vendi i tij ėshtė zjarri. Pėr mizorėt nuk ka ndihmės (Nene Tereza eshte mizore sepse ka ndihmuar femijet bonjake dhe te pastrehet, Bin Ladeni shkon ne Parajse sepse ka vrare mijera njerez , cudi sesi ky zoti juaj po i dojka terroristet ).


(shkronjat me te zeza te theksuara jane komentim i imi)


I lutemi Zotit te na jape forcen qe te perballemi me kete ideologji te cmendur shkatrruese.


Ati Ynė qė je nė qiell,
u shenjtėroftė emri yt
Ardhtė mbretėria jote, u bėftė dėshira jote,
nė tokė si nė qiell.
Bukėn tonė na e jep sot
Na i fal fajet tona
Qė edhe ne t'i falim fajtorėt tanė
Mos na lejo tė biem nė tundim
dhe ruana nga i ligu.
Mbretėria dhe fuqia ėshtė pėr ty
gjithashtu adhurimi e lavdi pėr jetė tė jetėve, Amen


Ju pershendes Savior, KS.

Savior
10-09-06, 14:40
Sipas ketij ajeti te Krishteret luten te kthyer nga Jeruzalemi:biggrin: , gabim trashanik dhe keqkuptim i madh i Muhamedit.

2:145. Po edhe sikur t’u sillshe ēdo lloj argumenti atyre qė u ėshtė dhėnė libri, ata nuk pasojnė kiblen tėnde, e as ti nuk do tė pasosh kiblen e tyre (qe Muhamedi mendonte se eshte Jeruzalemi, edhepse te Krishteret kurre nuk luten te kthyer nga Jeruzalemi dhe nuk kane kibel, apo vend tek te cili kthehen kur te luten), po asnjėra palė nuk do ta pasojė kiblen e tjetrės ('Kibla' e te Krishtereve eshte Zoti, jo ndonje vend ne toke). E pas dijes, e cila tė ka ardhur, po e zėmė se ishe vėnė pas dėshirave tė tyre, atėherė ti do tė ishe mizor.

musl|m
11-09-06, 12:38
Paqe dhe Selam per vellezerit e mi ne Islam,

Lexova me vemendje ne kete teme gjithqka qe arrita, dhe me gezon shum fakti qe muslimanet kan sjellur argumente te shumta dhe te forta perkunder te krishterve qe bazamentin (zemren) e kan te dobet sepse nuk kan besim ne te mos te flasim per tjeter.

All-llahu qofte i kenaqur me ju se vertet lexova shum qka qe nuk dija dhe na shtuat imanin drastikisht. Ma keni be zemren mal!!!

Paqja dhe meshira e All-llahut qofte mbi Muhammedin a.s dhe Pasuesit e Tij!

Savior
11-09-06, 13:55
Paqe dhe Pershendetje per krejt njerzit e vullnetit te mire kudo qe jane pa dallim feje. Zoti i do shume krejt njerzit pa dallim (upsss, perseri harrova - vetem myslimanet i do). Ni faleminderim per Zotin qe me don kaq shume. edhepse une nganjehere nuk e dua as veten Zoti perseri me don.

Nje pyetje per te gjithe myslimanet qe i kisha lut te pergjigjen. Jezusi lindi nga nje lindje jo-natyrore dhe nga nje virgjereshe (edhe sipas Kuranit), por perse te dallonte pra nga njerzit e tjere mbasi ishte ai njeri (sipas jush). Perse pra Zoti ia dha forcen te ringjallte te vdekurit, cudi njeriu ringjalle njeriun ne vend te Zotit nje qenie nga dheu. Perse nuk lindi si profetet tjere, perse ky te dallonte nga profetet tjere, dhe cili ishte misioni i tij sipas jush.

Ia hiq Judaizmit Moisiun dhe ja hiq Islamit Muhamedin ato perseri mbeten fe, por ja hiq Krishterimit Krishtin, nuk mbetet kurrfare kuptimi ne te.

--------------------------------------------------
Nė librin e tij tė famshėm "Thjesht Krishterim", C.S. Ljuis shpall: "Njė njeri, i cili ėshtė thjesht njeri dhe thotė ato gjėra qė ka thėnė Jezusi, nuk mund tė jetė njė mėsues i madh morali. Ai do tė jetė, ose i lojtur nga fiqiri – deri nė atė shkallė sa e quan veten 'njė vezė e zier' – ose djalli vetė. Duhet tė zgjidhni! Ose ky ishte dhe ėshtė Biri i Zotit, ose ndryshe njė i marrė apo mė keq se kaq. Ose quajeni budalla, ose bini para kėmbėve tė Tij dhe quajeni Perėndi dhe Zot. Po le tė mos arrijmė nė njė pėrfundim jologjik, duke pohuar se Ai ishte thjesht njė mėsues i madh njerėzor. Pėr hyjninė e Tij nuk ka vend pėr dyshim."
--------------------------------------------------

Une preferoj te bij para kembeve te Tij, dhe per mua eshte Perendi dhe Zot. Nuk ka variant te trete sikur qe thone Myslimanet. Por mos harroni se 300 profeci e pershkruajne ardhjen e Tij. Islami mohon Kryqzimin e Tij dhe misionin e Tij Mesianik me nje varg qesharak ('Ata nuk e kryqzuan por u perngjau', cudi as nena e vet Maria nuk e paska njohur a. Por cka rreth ringjalljes se Tij, 500 veta e pane LIVE. Asnje shkrim nuk mohon Ringjalljen e Tij, madje as nga armiqte e Tij me te medhenje.

Zana_ch
12-09-06, 17:13
Paqe dhe Selam per vellezerit e mi ne Islam,

Lexova me vemendje ne kete teme gjithqka qe arrita, dhe me gezon shum fakti qe muslimanet kan sjellur argumente te shumta dhe te forta perkunder te krishterve qe bazamentin (zemren) e kan te dobet sepse nuk kan besim ne te mos te flasim per tjeter.

All-llahu qofte i kenaqur me ju se vertet lexova shum qka qe nuk dija dhe na shtuat imanin drastikisht. Ma keni be zemren mal!!!

Paqja dhe meshira e All-llahut qofte mbi Muhammedin a.s dhe Pasuesit e Tij!


Pershendetje i nderuari Musllim ....Pasi qe i paske lexue mir shkrimet e vellezerve tu musliman ......tash kemi pas deshir ne te tjeret me dite se kah sa lek do i paguesh per postimet qe i kan sjell se per Zotin na kana knaq me muhalife dhe me shkrime pa kurrfar lidhe ......veq dojne me ba perqamje ne Popull e asgje ma shum .

E more i shkrek turqin nuk kan mundur 5 shekuj me na humb fene tone dhe as ti me disa krimba qe ke perrreth vetit nuk ke shans fare me na ber asgje .


Zoti e ruajt popullin Shqiptar te drejt .....ndersa injorantave jau humb fare

Savior
13-09-06, 15:57
"Paqe dhe Selam per vellezerit e mi ne Islam" (a po e shihni cfare ndarje bejne, ne realitet Islami e ben kete ndarje).

Dashuria ndaj armiqve

Mateu 5:43 Ju, gjithashtu, e dini se thuhet: Duaje te afermin tend dhe urreje armikun tend. 43 Por une po ju them: Duajini armiqte tuaj, lutjuni Perendise per ata qe ju perndjekin. 45 Keshtu do te vertetohet qe jeni femijet e Atit tuaj qiellor, sepse Ai i trajton njerzit pa dallim: ben te linde dielli i tij mbi te keqij e mbi te mire dhe te bjere shi mbi te gjithe, qofshin te drejte a te padrejt. 46 E si mund te pritni nje shperblim nga Zoti, ne qofte se doni vetem ata qe ju duan? Edhe kriminelet e duan njeri-tjetrin. 47 Ēfare veēantie keni ne qofte se silleni mire vetem me bashkbesimtaret tuaj? A nuk bejne edhe keshtu te pafete? 48 Jo, ju duhet te silleni mire me te gjithe njerzit pa dallim, ashtu siē ben Ati juaj qe eshte ne qiell.

Hesht nese ajo qe ke per te thene s'eshte me e mire se heshtja... Kete thenie e perkrah edhe une 100%. Kur nuk ka pasur Muhamedi asgje te thote, me mire ka qene qe ai te heshte.

Mateu 7:21 Ēdonjeri qe me thote vazhdimisht "O Zot", nuk eshte e thene se do te hyje patjeter ne mbreterine e qiellit, por vetem ai qe kryen vullnetin e Atit tim qe eshte ne qiell.

Mateu 7:22 Diten e Gjyqit shume veta do te me thone: "O Zot, o Zot, a nuk profetizuam ne emrin tend, a nuk debuam shpirtrat e keqij ne emrin tend, a nuk beme shume mrekulli?".

7:23 E megjithate, une do te nxjerr kete vendim: "Kurre nuk iu kam njohur! Nuk keni jetuar sipas vullnetit te Zotit; Largohuni prej meje".

"Kush ka veshe le ta degjoje", nuk mjafton vetem te therrasim kot "O Zot, o Zot te besoj ty" por duhet t'i ndjekim urdherat qe na jep Ai.

Pershendetje.

Mustaqedredhur
19-09-06, 21:18
Lluka : 1/15 :> SEpse do te jete i madh para Zotit.Nuk do te pije vere as pije dehese "

Qy,qy,....Jezusi ka pi vere... PRA nuk asht i madh po i vogel para Zotit!!!
nc,nc..tarllabuxhe biblike!!

( Muhamedi s'k api as vere as pije dehese ai asht i madh para Zotit! )

Savior
19-09-06, 23:48
Lluka : 1/15 :> SEpse do te jete i madh para Zotit.Nuk do te pije vere as pije dehese "

Qy,qy,....Jezusi ka pi vere... PRA nuk asht i madh po i vogel para Zotit!!!
nc,nc..tarllabuxhe biblike!!

( Muhamedi s'k api as vere as pije dehese ai asht i madh para Zotit! )

Muhamedi i madh para Zotit!?, je gabim plotesisht i nderuar, ai tani e vuan denimin e tij (pa ofendime).

I nderuar, ne kete varg behet fjale per Gjon Pagzorin e jo per Jezusin.

Luka 1:13 Por engjėlli i tha: ``Mos u tremb, Zakaria, sepse lutja jote u plotėsua dhe gruaja jote Elizabeta do tė lindė njė djalė, tė cilit do t`ia vėsh emrin Gjon.

14 Dhe ai do tė jetė pėr ty shkak gėzimi dhe hareje, dhe shumė vetė do tė gėzohen pėr lindjen e tij. (Kush u gezua per lindjen e Muhamedit, askush hiq, sepse askush nuk e dinte se do te behej 'profet' (i vetshpallur), ketu behet fjale per Gjon Pagzorin)

15 Sepse ai do tė jetė i madh pėrpara Zotit; nuk do tė pijė as verė as pije dehėse dhe do tė jetė i pėrplotė me Frymėn e Shenjtė qė nė barkun e s`ėmės. (Muhamedit me sa di une, Gabrieli "iu ka shfaqur" ne moshen 40 vjecare e jo ne barkun e s'emes)

Ketu flitet per Gjon Pagzorin, Mustaqedredhur, keshtu qe mos e lexo veq nje varg, por lexoje dhe postoje te gjithe ate pjese dhe analizoji ato pjese se cfare thone, nese nuk ke kohe mos posto hiq pra genjeshtra (pa ofendime).

Pershendetje, ju lutem argumente, nese gjeni argumente ne Bibel qe profetizojne ardhjen e Muhamedit, ju lutem postoni, une i pari do ta pranoj si Profet timin, e do te behem mysliman me deshire dhe prej asaj dite do luftoj per Islamin, me vepra e me fjale. Por dyshoj se do t'i gjeni, pak si shtir e keni.

Mustaqedredhur
20-09-06, 16:21
E pra ‘savior’ je ne taban me fjalet e mia, pra po perdore krahasime per t’na spjegue sebepin e fjaleve, ani de, qe edhe une po veproj si ti

Ne librin e juej,kryqali, po lexoj :


Ligji i Pėrtėrirė 18:18

“ Unė do tė nxjerr pėr ta njė profet nga gjiri i vėllezėrve tė tyre dhe do tė vė nė gojėn e tij fjalėt e mia, dhe ai do t`u thotė atyre tė gjitha ato qė unė do t`i urdhėroj.”

Pra sipas ‘metodes’ qi ti po e punon, del se:

Fjala e “ Ligji i Pėrtėrirė 18:18 “, na tregon per ard e Pejgaberit Islam, Muhamedit a.s. Ma mer menja se po pyt se si , qe :


1.
Jezusi I juej nuk ashte sikur Mojsiu per arsye se, simbas juve kryqalive Jezusi ashte djali i Zotit ( m’falte Zoti per keto fjale!) ose vet zoti tek te I cili po luteni, kurse Mojsiu nuk ashte i tille, e as ne fletushkat e juaja m’Bibel, nuk permendet si i tille.

2.
Jezusi simbas jush vdiq .,medemek ,duke i mar permbi veti gjith gjunahet e kesaj bote, kurse Mojsiu jo, vdiq nga vdekja natyrale, me exhel njeri.

Fjalet qe I citova ma nalt, flasin per Muhamedin as. QE PSE :

1.
Edhe Mojsiu edhe Muhamedi a.s. kane le prej nje nene dhe prej nje babe. Jezusi I juej kryqali, kishte nje nene por jo edhe babe..

2.
Edhe Mojsiu edhe Muhamedi a.s. kana le ne rrethanat normale, kurse Jezusi JO

3.
Ashtu sikur Mojsiu edhe Muhamedi a.s. ishin te martuem dhe kishin femi. Kurse Jezusi ishte i pamartuar dhe pa femi.

4.
Edhe Mojsiu edhe Muhamedi a. s. u njohten nga populli i tyre si pejgamber (Mojsiu u njoht nga jehudet, kurse Muhamedi nga arabet), kurse Jezusi JO, bile edhe sot mas 2000 vjece Jezusi nuk njihet nga populli jehud,cifut si profet i tyre (ani pse edhe Jezusi cifut ishte).

5.
Edhe Mojsiu edhe Muhamedi a.s. ishin profet dhe udheheqes, kryetar te nje populli te tane, (jcifur, arab) kurse Jezusi jo.

7.
Edhe Mojsiu edhe Muhamedi a.s. vdiqen nga vdekja natyrore, kurse Jezusi simbas jush ktyqali vdiq ne kryq.

8.
Edhe Mojsiu edhe Muhamedi a.s. u varrosen ne toke kurse Jezusi JO

Pra ‘savior’ ma mer menja se je tok me tru edhe e mer vesh mire se aty (Ligji i Pėrtėrirė 18:18 )te fjala e drejtuar Mojsiut "Nje profet sikur ti...." i pergjigjet ma shume Muhamedit a. s. dhe jo Jezusit.
Kjo pune asht e qarte si drita e diellit!Vec kush e ka inat e kryenec s’e mer vesh!Nese vazhdon muhabetin, ‘ savior’ t’kom rixha mos ju largo temes ne fjale!