PDA

View Full Version : ALTERNATIVA


Faqet : [1] 2

SFA
08-12-05, 10:55
Ja edhe njė rubrikė e re

ALTERNATIVA

Pėr fillim keni 5 pyetje
(vlerėsohen)

1. Ēfarė i mungon APATRIDIT

a. Prindi
b. Pasuria
c. Gruaja
d. Atdheu2. Shqiponja gjigante e Andeve, quhet...

a. Kordon
b. Konkord
c. Korsa
d. Kondor


3. Qyteti i Korēės shtrihet rrėzė malit...

a. Gjallicė
b. Moravė
c. Korab
d. Sharr


4. Emėrtimi arab pėr marinarin ėshtė...

a. Bahri
b. Ibrahim
c. Sindbad
d. Jusuf


5. JUVENTUS nė shqip do tė thotė...

a. Zonja e vjetėr
b. Bardh e zi
c. Rinia
d. Bashkimi

Murgesha
08-12-05, 14:40
Ja edhe njė rubrikė e re

ALTERNATIVA

Pėr fillim keni 5 pyetje
(vlerėsohen)

1. Ēfarė i mungon APATRIDIT

a. Prindi
b. Pasuria
c. Gruaja
d. Atdheu2. Shqiponja gjigante e Andeve, quhet...

a. Kordon
b. Konkord
c. Korsa
d. Kondor


3. Qyteti i Korēės shtrihet rrėzė malit...

a. Gjallicė
b. Moravė
c. Korab
d. Sharr


4. Emėrtimi arab pėr marinarin ėshtė...

a. Bahri
b. Ibrahim
c. Sindbad
d. Jusuf


5. JUVENTUS nė shqip do tė thotė...

a. Zonja e vjetėr
b. Bardh e zi ?
c. Rinia
d. Bashkimi

SFA
08-12-05, 14:43
Ėėė...

Vetėm dy pėrgjigje tė sakta (1) (2)

Murgesha
08-12-05, 14:45
Ėėė...

Vetėm dy pėrgjigje tė sakta (1) (2)

:cry: :cry: :cry: :cry: :lol:

Tomori
08-12-05, 14:59
Ja edhe njė rubrikė e re

ALTERNATIVA

Pėr fillim keni 5 pyetje
(vlerėsohen)

1. Ēfarė i mungon APATRIDIT

a. Prindi
b. Pasuria
c. Gruaja
d. Atdheu


2. Shqiponja gjigante e Andeve, quhet...

a. Kordon
b. Konkord
c. Korsa
d. Kondor
3. Qyteti i Korēės shtrihet rrėzė malit...

a. Gjallicė
b. Moravė c. Korab
d. Sharr


4. Emėrtimi arab pėr marinarin ėshtė...

a. Bahri b. Ibrahim
c. Sindbad
d. Jusuf


5. JUVENTUS nė shqip do tė thotė...

a. Zonja e vjetėr b. Bardh e zi
c. Rinia
d. Bashkimi

Diana007
08-12-05, 15:01
Ja edhe njė rubrikė e re

ALTERNATIVA

Pėr fillim keni 5 pyetje
(vlerėsohen)

1. Ēfarė i mungon APATRIDIT

a. Prindi
b. Pasuria
c. Gruaja
d. Atdheu2. Shqiponja gjigante e Andeve, quhet...

a. Kordon
b. Konkord
c. Korsa
d. Kondor


3. Qyteti i Korēės shtrihet rrėzė malit...

a. Gjallicė
b. Moravė
c. Korab
d. Sharr


4. Emėrtimi arab pėr marinarin ėshtė...

a. Bahri
b. Ibrahim
c. Sindbad
d. Jusuf


5. JUVENTUS nė shqip do tė thotė...

a. Zonja e vjetėr
b. Bardh e zi
c. Rinia
d. Bashkimi

SFA
08-12-05, 15:10
Edhe pėr Tomorin dy pėrgjigje tė sakta (3) (4)

Akoma nuk e keni gjetur ēfarė do tė thotė JUVENTUS nė shqip.

Diana, mos u dėshpėro, vazhdo tė pėrgjigjesh.
Edhe ju tė tjerėt, gjithsesi.

Murgesha
08-12-05, 15:16
Atėherė tė mbetet tė shtrojsh tjetrėn pyetje.

Rinia mbeti si opcioni i vetėm i zgjidhjes. :lol:

Tomori
08-12-05, 15:21
Atėherė tė mbetesh tė shtrojsh tjetrėn pyetje.

Rinia mbeti si opcioni i vetėm i zgjidhjes. :lol:


I nderuari "SFA" ka te drejte motrushja ime...parashtroni pyetje tjeter?!!!
Ju mirepresim "SFA" :wink:

SFA
08-12-05, 15:51
Shpjegim
JUVENTUS nė shqip do tė thotė RINI. (Ju kujtohet vepra e Ndre Mjedes
Juvenilia, apo kėngėt e rinisė). Kjo fjalė ėshtė e origjinės latine.Ja pra seti tjetėr i pyetjeve (10 gjithėsejtė)

Kėsaj radhe le tė jenė 10 pyetje

1. SPIRANCA ėshtė pjesė e ...
a. Anijes
b. Avionit
c. Trenit
d. Autobusit


2. MATO GRUDA ėshtė personazh nga romani...
a. Lulja e kripės
b. Dosja H
c. Hasta La Vista
d. Njeriu me top

3. PRINCAT janė grupim i tifozė ve tė KB...
a. Bashkimi
b. Drita
c. Mabeteks
d. Trepēa

4. Kryengritjen e madhe arabe kundėr turqve,
e udhėhoqi anglezi me emrin ...
a. Xhon Kroumvel
b. Tomas Lorens
c. Xhon Pershing
d. Daglas MCArtur

5. Automobili SEAT prodhohet nė...
a. Francė
b. Itali
c. Spanjė
d. Portugali

6. Kryeministri i vetėm i tė gjithė shqiptarėve ishte...
a. Ymer Prizreni
b. Hasan Prishtina
c. Sulejman Delvina
d. Fan S. Noli

7. Fotoaparatin e parė e patentoi kompania...
a. KODAK
b. NIKON
c. ORWO
d. AGFA

8. Numri i satelitėve natyror tė Saturnit ėshtė...
a. 17
b. 18
c. 19
d. 21

9. Pllakėza me tė cilėn luhet loja e Hokeit mbi akull quhet ...
a. Pak
b. Mak
c. Lak
d. Tak

10. Tekstin e kėngės "Poēari" e shkroi...
a. Ismail Kadare
b. Dritėro Agolli
c. Xhevahir Spahiu
d. Fatos Arapi


Sukses...

Tomori
08-12-05, 16:13
Shpjegim
JUVENTUS nė shqip do tė thotė RINI. (Ju kujtohet vepra e Ndre Mjedes
Juvenilia, apo kėngėt e rinisė). Kjo fjalė ėshtė e origjinės latine.Ja pra seti tjetėr i pyetjeve (10 gjithėsejtė)

Kėsaj radhe le tė jenė 10 pyetje

1. SPIRANCA ėshtė pjesė e ...
a. Anijes b. Avionit
c. Trenit
d. Autobusit


2. MATO GRUDA ėshtė personazh nga romani...
a. Lulja e kripės
b. Dosja H
c. Hasta La Vista
d. Njeriu me top
3. PRINCAT janė grupim i tifozė ve tė KB...
a. Bashkimi
b. Drita
c. Mabeteks d. Trepēa

4. Kryengritjen e madhe arabe kundėr turqve,
e udhėhoqi anglezi me emrin ...
a. Xhon Kroumvel b. Tomas Lorens
c. Xhon Pershing
d. Daglas MCArtur

5. Automobili SEAT prodhohet nė...
a. Francė
b. Itali c. Spanjė
d. Portugali

6. Kryeministri i vetėm i tė gjithė shqiptarėve ishte...
a. Ymer Prizreni
b. Hasan Prishtina
c. Sulejman Delvina d. Fan S. Noli

7. Fotoaparatin e parė e patentoi kompania...
a. KODAK
b. NIKON
c. ORWO
d. AGFA
8. Numri i satelitėve natyror tė Saturnit ėshtė...
a. 17 b. 18
c. 19
d. 21

9. Pllakėza me tė cilėn luhet loja e Hokeit mbi akull quhet ...
a. Pak
b. Mak c. Lak
d. Tak

10. Tekstin e kėngės "Poēari" e shkroi...
a. Ismail Kadare
b. Dritėro Agolli
c. Xhevahir Spahiu d. Fatos Arapi


Sukses...

SFA
08-12-05, 16:25
Tomor

Kėsaj radhe ke (3) pėrgjigje tė sakta (1) (2) (3)

Ndoshta pyetjet janė pak mė tė vėshtira, por vlenė tė provohet.
Nuk ėshtė turp tė mos dish diēka, turp ėshtė tė mos pėrpiqesh
tė mėsosh diēka.

Vazhdoni edhe ju tė tjerėt

Tomori
08-12-05, 16:34
Tomor

Kėsaj radhe ke (3) pėrgjigje tė sakta (1) (2) (3)

Ndoshta pyetjet janė pak mė tė vėshtira, por vlenė tė provohet.
Nuk ėshtė turp tė mos dish diēka, turp ėshtė tė mos pėrpiqesh
tė mėsosh diēka.

Vazhdoni edhe ju tė tjerėt

Flm shum per njoftimin tuaj...nuk dot perpiqem ma pershkak se tju lej hapesire edhe tjerve... :wink:

Murgesha
08-12-05, 18:25
4. Kryengritjen e madhe arabe kundėr turqve,
e udhėhoqi anglezi me emrin ...
a. Xhon Kroumvel
b. Tomas Lorens
c. Xhon Pershing
d. Daglas MCArtur

5. Automobili SEAT prodhohet nė...
a. Francė
b. Itali
c. Spanjė
d. Portugali

6. Kryeministri i vetėm i tė gjithė shqiptarėve ishte...
a. Ymer Prizreni
b. Hasan Prishtina
c. Sulejman Delvina
d. Fan S. Noli

7. Fotoaparatin e parė e patentoi kompania...
a. KODAK
b. NIKON
c. ORWO
d. AGFA

8. Numri i satelitėve natyror tė Saturnit ėshtė...
a. 17
b. 18
c. 19 ???
d. 21

9. Pllakėza me tė cilėn luhet loja e Hokeit mbi akull quhet ...
a. Pak
b. Mak
c. Lak
d. Tak

10. Tekstin e kėngės "Poēari" e shkroi...
a. Ismail Kadare
b. Dritėro Agolli
c. Xhevahir Spahiu
d. Fatos Arapi


Sukses...

Barbaroza
08-12-05, 18:49
Shpjegim
JUVENTUS nė shqip do tė thotė RINI. (Ju kujtohet vepra e Ndre Mjedes
Juvenilia, apo kėngėt e rinisė). Kjo fjalė ėshtė e origjinės latine.Ja pra seti tjetėr i pyetjeve (10 gjithėsejtė)

Kėsaj radhe le tė jenė 10 pyetje

1. SPIRANCA ėshtė pjesė e ...
a. Anijes
b. Avionit
c. Trenit
d. Autobusit


2. MATO GRUDA ėshtė personazh nga romani...
a. Lulja e kripės
b. Dosja H
c. Hasta La Vista
d. Njeriu me top

3. PRINCAT janė grupim i tifozė ve tė KB...
a. Bashkimi
b. Drita
c. Mabeteks
d. Trepēa

4. Kryengritjen e madhe arabe kundėr turqve,
e udhėhoqi anglezi me emrin ...
a. Xhon Kroumvel
b. Tomas Lorens
c. Xhon Pershing
d. Daglas MCArtur

5. Automobili SEAT prodhohet nė...
a. Francė
b. Itali
c. Spanjė
d. Portugali

6. Kryeministri i vetėm i tė gjithė shqiptarėve ishte...
a. Ymer Prizreni
b. Hasan Prishtina
c. Sulejman Delvina
d. Fan S. Noli

7. Fotoaparatin e parė e patentoi kompania...
a. KODAK
b. NIKON
c. ORWO
d. AGFA

8. Numri i satelitėve natyror tė Saturnit ėshtė...
a. 17
b. 18
c. 19
d. 21

9. Pllakėza me tė cilėn luhet loja e Hokeit mbi akull quhet ...
a. Pak
b. Mak
c. Lak
d. Tak

10. Tekstin e kėngės "Poēari" e shkroi...
a. Ismail Kadare
b. Dritėro Agolli
c. Xhevahir Spahiu
d. Fatos Arapi


Sukses...

SFA
08-12-05, 19:14
5. Automobili SEAT prodhohet nė... Spanjė
a. Francė
b. Itali
c. Spanjė
d. Portugali


10. Tekstin e kėngės "Poēari" e shkroi... Dritėro Agolli
a. Ismail Kadare
b. Dritėro Agolli
c. Xhevahir Spahiu
d. Fatos Arapi

Kėto dy pėrgjigje janė tė sakta (Murgesha)


7. Fotoaparatin e parė e patentoi kompania... KODAK
a. KODAK
b. NIKON
c. ORWO
d. AGFA

Kjo pėrgjigje i regjistrohet Barbarozės

I gjeni edhe kėto tė mbeturat...

Barbaroza
09-12-05, 18:53
8. Numri i satelitėve natyror tė Saturnit ėshtė...
a. 17
b. 18
c. 19
d. 21

9. Pllakėza me tė cilėn luhet loja e Hokeit mbi akull quhet ...
a. Pak
b. Mak
c. Lak
d. Tak

SFA
09-12-05, 19:01
E saktė, Loja e Hokeit mbi akull luhet me rekuizitin qė quhet PAK.
(Sikur tė quhej SHUMĖ, do tė ishte shqip).

Pyetjet e mbetura: (askush nuk ka provuar, apo edhe e kanė provuar
por nuk e kanė gjetur).


4. Kryengritjen e madhe arabe kundėr turqve,
e udhėhoqi anglezi me emrin ...
a. Xhon Kroumvel
b. Tomas Lorens
c. Xhon Pershing
d. Daglas MCArtur


6. Kryeministri i vetėm i tė gjithė shqiptarėve ishte...
a. Ymer Prizreni
b. Hasan Prishtina
c. Sulejman Delvina
d. Fan S. Noli

7.
8. Numri i satelitėve natyror tė Saturnit ėshtė...
a. 17
b. 18
c. 19
d. 21

Barbaroza
09-12-05, 19:18
E saktė, Loja e Hokeit mbi akull luhet me rekuizitin qė quhet PAK.
(Sikur tė quhej SHUMĖ, do tė ishte shqip).

Pyetjet e mbetura: (askush nuk ka provuar, apo edhe e kanė provuar
por nuk e kanė gjetur).

6. Kryeministri i vetėm i tė gjithė shqiptarėve ishte...
a. Ymer Prizreni
b. Hasan Prishtina
c. Sulejman Delvina
d. Fan S. Noli

SFA
09-12-05, 20:26
E saktė; - Ymer Prizreni

Po si qėndron puna me pyetjet e tjera?

Reana
09-12-05, 21:33
E saktė, Loja e Hokeit mbi akull luhet me rekuizitin qė quhet PAK.
(Sikur tė quhej SHUMĖ, do tė ishte shqip).

Pyetjet e mbetura: (askush nuk ka provuar, apo edhe e kanė provuar
por nuk e kanė gjetur).


4. Kryengritjen e madhe arabe kundėr turqve,
e udhėhoqi anglezi me emrin ...
a. Xhon Kroumvel
b. Tomas Lorens
c. Xhon Pershing
d. Daglas MCArtur


8. Numri i satelitėve natyror tė Saturnit ėshtė...
a. 17
b. 18
c. 19
d. 21

Sa i perket numrit te sateliteve te Saturnit, ky numer sa vie e shtohet, tani eshte dikund 30 satelite te njohur!
E anglezi Tomas Lorens, ka edhe nje film me titullin "Lorensi i Arabise", ku behet fjale per jeten dhe luften e tij neper shkretirat e Arabise!

SFA
09-12-05, 21:42
E kemi edhe pėrgjigjen e saktė pėr Prijėsin e kryengritjes sė madhe Arabe, kundėr pushtuesve turq. (Tomas Lorens)

Filmi mban titullin "Lorensi i Arabisė" ndėrsa rolin kryesor e luan
Peeter O'Tool.

Vazhdojmė...

Reana
09-12-05, 21:49
:lol: :lol: :lol: 8) :!:
Nder filmat me artistike me plotkuptimin e fjales, ne historine e kinematografise Boterore!
Edhe pse personazhi kyesor eshte nje personazh shume kontravers !

SFA
09-12-05, 22:22
Shkojmė tutje...

Edhe 5 pyetje tė reja.

1. Pėrveē Orfeut, pėr Euridikėn kėndoi edhe...

a. Mentor Mripa
b. Shkumbin Kryeziu
c. Sabro Fejzullahu
d. Ismet Peja


2. Mahatma Gandi, me profesion ishte...

a. Mjek
b. Mėsues
c. Avokat
d. Prift

3. Fjala AMNESTI, nė origjinė d.m.th.

a. Falje
b. Harresė
c. Mėshirė
d. Rast

4. Pjesa Evropiane e Perandorisė Otomane, quhej...

a. Anadolli
b. Rumeli
c. Avrupistan
d. Kra-Kra

5. Njėsia monetare e Indisė, ėshtė...

a. Delhi
b. Agra
c. Rupi
d. Sari


Me fat...

Reana
09-12-05, 22:38
Shkojmė tutje...

Edhe 5 pyetje tė reja.

1. Pėrveē Orfeut, pėr Euridikėn kėndoi edhe...

a. Mentor Mripa
b. Shkumbin Kryeziudihet se vetem ky dalldise kenge mitologjike :lol:
c. Sabro Fejzullahu
d. Ismet Peja


2. Mahatma Gandi, me profesion ishte...

a. Mjek
b. Mėsues
c. Avokat :wink:
d. Prift

3. Fjala AMNESTI, nė origjinė d.m.th.

a. Falje :wink:
b. Harresė
c. Mėshirė
d. Rast

4. Pjesa Evropiane e Perandorisė Otomane, quhej...

a. Anadolli
b. Rumeli apo Ballkani i sotem
c. Avrupistan
d. Kra-Kra

5. Njėsia monetare e Indisė, ėshtė...

a. Delhi
b. Agra
c. Rupi
d. Sari


Me fat...

nr 5, nuk e di!

Kalt
09-12-05, 22:41
Shkojmė tutje...

Edhe 5 pyetje tė reja.

1. Pėrveē Orfeut, pėr Euridikėn kėndoi edhe...

a. Mentor Mripa
b. Shkumbin Kryeziudihet se vetem ky dalldise kenge mitologjike :lol:
c. Sabro Fejzullahu
d. Ismet Peja


2. Mahatma Gandi, me profesion ishte...

a. Mjek
b. Mėsues
c. Avokat :wink:
d. Prift

3. Fjala AMNESTI, nė origjinė d.m.th.

a. Falje :wink:
b. Harresė
c. Mėshirė
d. Rast

4. Pjesa Evropiane e Perandorisė Otomane, quhej...

a. Anadolli
b. Rumeli apo Ballkani i sotem
c. Avrupistan
d. Kra-Kra

5. Njėsia monetare e Indisė, ėshtė...

a. Delhi
b. Agra
c. Rupi
d. Sari


Me fat...

nr 5, nuk e di!

Me zhgenjeve Reana. India ka njesi monetare Rupi.

Reana
09-12-05, 22:44
:shock: :arrow: :lol: :lol: :lol: :lol:
mos paq zhgenjime tjera, or mik! :lol:

SFA
09-12-05, 23:08
Mirė, Reana (3) pėrgjigje tė sakta.
Kalt (1) pėrgjigje tė saktė.

Vetėm AMNESTI nuk do tė thotė FALJE (etimologjia e fjalės ka njė
kuptim tjetėr).
Provo sėrish...

Reana
09-12-05, 23:40
Mirė, Reana (3) pėrgjigje tė sakta.
Kalt (1) pėrgjigje tė saktė.

Vetėm AMNESTI nuk do tė thotė FALJE (etimologjia e fjalės ka njė
kuptim tjetėr).
Provo sėrish...

Domethenja e nocionit Amnesti ne zhargonin nderkombetar dhe ate te sferes se Drejtesise ka kuptimin FALJE!!!
Etimologjine e kesaj fjale nuk e njoh, veq ne qofte amnezi prej latinishtes :roll: :!:

SFA
10-12-05, 00:15
Sigurisht qė kuptimi i gjėrė i fjalės AMNESTI, (kryesisht nė jurisprudencė)
ka konotacionin e Faljes, Lirimit, Heqjes dorė nga pėrndjekja etj.


Por, burimishit AMNESTI (latinisht) do tė thotė HARRESĖ.
.................................................. .................................................. .....

Ja edhe njė ALTERNATIVĖ... (lojė fjalėsh sėrish)


1. Fjala PARFUM, nė shqip do tė thotė ...

a. Nėpėr lule
b. Nėpėr tym
c. Nėpėr baltė
d. Nėpėr mjegull

Reana
10-12-05, 00:20
Sigurisht qė kuptimi i gjėrė i fjalės AMNESTI, (kryesisht nė jurisprudencė)
ka konotacionin e Faljes, Lirimit, Heqjes dorė nga pėrndjekja etj.


Por, burimishit AMNESTI (latinisht) do tė thotė HARRESĖ.
.................................................. .................................................. .....Harrese-amnezi latinisht!!! apo humbje e te mbajturit mend!!!
po mund te kete gjasa se edhe amnesti derivon nga fjala amnezi!!! :wink:

Reana
10-12-05, 00:39
Sigurisht qė kuptimi i gjėrė i fjalės AMNESTI, (kryesisht nė jurisprudencė)
ka konotacionin e Faljes, Lirimit, Heqjes dorė nga pėrndjekja etj.


Por, burimishit AMNESTI (latinisht) do tė thotė HARRESĖ.
.................................................. .................................................. .....Harrese-amnezi latinisht!!! apo humbje e te mbajturit mend!!!
po mund te kete gjasa se edhe amnesti derivon nga fjala amnezi!!! :wink:

U detyrova ta konsultoj Fjalorin :lol:
Etimologjia e shprehjes Amnesti ka dmth harrese, perderisa sot ka kuptimin falje, ndersa fjala Amnezi ka zevendesuar kuptimin origjinal te fjales Amnesti! :P (shkruante Fjalori :lol: )

SFA
10-12-05, 01:34
Ja edhe njė ALTERNATIVĖ... (lojė fjalėsh sėrish)


1. Fjala PARFUM, nė shqip do tė thotė ...

a. Nėpėr lule
b. Nėpėr tym
c. Nėpėr baltė
d. Nėpėr mjegull

Murgesha
10-12-05, 01:41
Ja edhe njė ALTERNATIVĖ... (lojė fjalėsh sėrish)


1. Fjala PARFUM, nė shqip do tė thotė ...

a. Nėpėr lule
b. Nėpėr tym
c. Nėpėr baltė
d. Nėpėr mjegull

Reana
10-12-05, 01:46
Ja edhe njė ALTERNATIVĖ... (lojė fjalėsh sėrish)


1. Fjala PARFUM, nė shqip do tė thotė ...

a. Nėpėr lule
b. Nėpėr tym
c. Nėpėr baltė
d. Nėpėr mjegull

:lol: :lol: :lol:
motrushe unekisha thene tym, se fum-e-s edhe ne fengjisht edhe ne anglisht dmth tym... :lol:

Murgesha
10-12-05, 01:49
Ja edhe njė ALTERNATIVĖ... (lojė fjalėsh sėrish)


1. Fjala PARFUM, nė shqip do tė thotė ...

a. Nėpėr lule
b. Nėpėr tym
c. Nėpėr baltė
d. Nėpėr mjegull

:lol: :lol: :lol:
motrushe unekisha thene tym, se fum-e-s edhe ne fengjisht edhe ne anglisht dmth tym... :lol:

O motrushe unė s“di anglisht e frengjisht u bazova ne diēka tjetėr, qė e nėnvizova nėpėr baltė. :lol:

Reana
10-12-05, 01:51
:lol: :lol: :lol: :arrow: :wink: :lol:

SFA
10-12-05, 01:52
Merreni me mend... Sikur tė kaploheshim nga paranoja anti-latine
(sikur francezėt dikur, kur detyroheshin tė shpiknin fjalė tė paqena, vetėm e vetėm tė mos i futnin nė pėrdorim fjalėt e reja angleze, gjermane etj.) ne shqiptarėt, kur do t'i drejtoheshim dikujt me "komplimentin" apo "qortimin" - Qenke parfumosur shumė, do t'i thoshim; "AMA, QENKE PĖRBALTOSUR, SE JO LLAF.

Reana ka tė drejtė;- Parfum d.m.th. NĖPĖR TYM.

Reana
10-12-05, 01:55
Merreni me mend... Sikur tė kaploheshim nga paranoja anti-latine
(sikur francezėt dikur, kur detyroheshin tė shpiknin fjalė tė paqena, vetėm e vetėm tė mos i futnin nė pėrdorim fjalėt e reja angleze, gjermane etj.) ne shqiptarėt, kur do t'i drejtoheshim dikujt me "komplimentin" apo "qortimin" - Qenke parfumosur shumė, do t'i thoshim; "AMA, QENKE PĖRBALTOSUR, SE JO LLAF.

Reana ka tė drejtė;- Parfum d.m.th. NĖPĖR TYM.

:lol: :lol: :lol:
SFA me duhet theksuar se prej konfrontimit tone tek dashuria dite me pare, shume bukur ka perparuar komunikimi :lol: ...
perndryshe, me pelqeu kjo anekdote :wink: :lol:

SFA
10-12-05, 01:55
Unė kam qindra e qindra pyetje (nga mė tė ndryshmet), por nuk e shih tė udhės tė "Monopolizoj", andaj u lė radhėn, qė edhe tė tjerėt tė bėjnė pyetje. Nėse pėrtojnė, unė gjithsesi do tė vazhdoj.
Nderime.

Murgesha
10-12-05, 02:00
Merreni me mend... Sikur tė kaploheshim nga paranoja anti-latine
(sikur francezėt dikur, kur detyroheshin tė shpiknin fjalė tė paqena, vetėm e vetėm tė mos i futnin nė pėrdorim fjalėt e reja angleze, gjermane etj.) ne shqiptarėt, kur do t'i drejtoheshim dikujt me "komplimentin" apo "qortimin" - Qenke parfumosur shumė, do t'i thoshim; "AMA, QENKE PĖRBALTOSUR, SE JO LLAF.

Reana ka tė drejtė;- Parfum d.m.th. NĖPĖR TYM.

Kani tė drejtė SFA, por unė nuk e njoh anglishten as frėpngjishten.

Dhe do t`u kisha lutur tė vazhdojsh me enigma tjera se vėrtet i keni dhėnė freski kėtij nėnforumi.

Gjilani qyteti i enigmatikėve, nganjėherė po mė shkon mendja mos jeni anėtar i klubit tė Enigmatikėve tė Gjilanit nėse ende egziston ky klub, se ka vite qė skam qenė nė Gjilan.

Reana
10-12-05, 02:01
Po ta ofrojme nderin e monopolit :wink: :arrow: :lol:
une s'kam asfare pyetje!!! :lol:

Murgesha, ku mbete moj :roll: :?:

Murgesha
10-12-05, 02:02
Po ta ofrojme nderin e monopolit :wink: :arrow: :lol:
une s'kam asfare pyetje!!! :lol:

Murgesha, ku mbete moj :roll: :?:

Shkova me u pėrbaltė pak motrushe. :( :lol: :lol: :lol: :lol:

Reana
10-12-05, 02:02
Kani tė drejtė SFA, por unė nuk e njoh anglishten as frėpngjishten.

Dhe do t`u kisha lutur tė vazhdojsh me enigma tjera se vėrtet i keni dhėnė freski kėtij nėnforumi.

Gjilani qyteti i enigmatikėve, nganjėherė po mė shkon mendja mos jeni anėtar i klubit tė Enigmatikėve tė Gjilanit nėse ende egziston ky klub, se ka vite qė skam qenė nė Gjilan.

:P :arrow: Ku je moj qe je zhdukur??? :roll: :(

Reana
10-12-05, 02:03
Po ta ofrojme nderin e monopolit :wink: :arrow: :lol:
une s'kam asfare pyetje!!! :lol:

Murgesha, ku mbete moj :roll: :?:

Shkova me u pėrbaltė pak motrushe. :( :lol: :lol: :lol: :lol:

:lol: :lol: :lol: :wink:
cila ishte balta yte e preferuar??? :lol: :wink:
e imja vie nga escada :lol:

SFA
10-12-05, 02:17
FLM (pėr monopolin)

Gjilani, qytet (krye) i ENIGMATIKĖS. Mė duket paksa e egzagjeruar kjo,
por ashtu kemi pasur qejft (te vetėlavdėrohemi).
Ėshtė njė thėnie e vjetėr ; "O Gjilan, o viran, dy dyqane njė mejhan".
Tashmė ka ndryshuar diēka, por... mentaliteti i dyqanit dhe mejhanes
dosido, ka mbetur. (Jo vetėm nė Gjilan, jo).

Mirė, ja pra edhe disa pyetje, e do tė flej (pėr t'i lexuar nesėr pėrgjigjet)
Nėse ju tė dyja vazhdoni tė pėrgjigjeni me devotshmėri, sigurisht se tė gjitha do t'i qėlloni. Edhe tė tjerėt (s'ka pėrjashtime).1. Ajo qė pėr Grekėt ishte Afrodita, pėr Ilirėt ishte...

a. Alketa
b. Laura
c. Anzotika
d. Dodona


2. Latinėt pėr PROTESTĖN, e kishin fjalėn...

a. Emision
b. Program
c. Reklamė
d. Demonstratė

3. BALENĖN, arabėt e quajnė...

a. Iliaz
b. Abaz
c. Elmaz
d. Kajtaz

4. Hollywood, nė shqip do tė thotė...

a. Pylli i shenjtė
b. Pylli i murrizave
c. Pylli i lavdisė
d. Pylli i shtrigave


5. Radio-valėt i zbuloi ....

a. Hajnrih Herc
b. Luigji Galvani
c. Xhejms Xhul
d. Enriko Fermi

Mirė, do t'ju pres disa minuta (ta shtyj gjumin)...

Me fat

Reana
10-12-05, 02:25
FLM (pėr monopolin)

Gjilani, qytet (krye) i ENIGMATIKĖS. Mė duket paksa e egzagjeruar kjo,
por ashtu kemi pasur qejft (te vetėlavdėrohemi).
Ėshtė njė thėnie e vjetėr ; "O Gjilan, o viran, dy dyqane njė mejhan".
Tashmė ka ndryshuar diēka, por... mentaliteti i dyqanit dhe mejhanes
dosido, ka mbetur. (Jo vetėm nė Gjilan, jo).

Mirė, ja pra edhe disa pyetje, e do tė flej (pėr t'i lexuar nesėr pėrgjigjet)
Nėse ju tė dyja vazhdoni tė pėrgjigjeni me devotshmėri, sigurisht se tė gjitha do t'i qėlloni. Edhe tė tjerėt (s'ka pėrjashtime).
4. Hollywood, nė shqip do tė thotė...

a. Pylli i shenjtė
b. Pylli i murrizave
c. Pylli i lavdisė
d. Pylli i shtrigave


5. Radio-valėt i zbuloi ....

a. Hajnrih Herc
b. Luigji Galvani
c. Xhejms Xhul
d. Enriko Fermi
po ua le rendin edhe te tjereve :wink: :arrow:

SFA
10-12-05, 02:30
Op.

Pėr ēfarė konfrontimi ishte fjala (nuk e kuptova dot)?
.................................................. ..........................................

Sa i pėrket Hollywoodit, ėėėė. Nuk ėshtė Pylli i shenjtė.

H. Herci, e saktė.

Reana
10-12-05, 02:37
Op.

Pėr ēfarė konfrontimi ishte fjala (nuk e kuptova dot)?
.................................................. ..........................................

Sa i pėrket Hollywoodit, ėėėė. Nuk ėshtė Pylli i shenjtė.

H. Herci, e saktė.

:lol: :lol: :lol:
mire qe paske harruar :lol:

pyelli i murrizave (po thote Fjalori) :lol:

SFA
10-12-05, 02:45
Ashtu pra... I Murrizave. (Kur i kisha thėnė njė shoku qė e adhuron Amerikėn, mė ishte pėrgjigjur ; -Lėre mos fol budallaqe. Ku ka Murriza nė Amerikė?).

Reana
10-12-05, 02:57
Ashtu pra... I Murrizave. (Kur i kisha thėnė njė shoku qė e adhuron Amerikėn, mė ishte pėrgjigjur ; -Lėre mos fol budallaqe. Ku ka Murriza nė Amerikė?).

Kane mbetur edhe pak :lol: :lol: :lol:

Barbaroza
10-12-05, 16:06
FLM (pėr monopolin)

Gjilani, qytet (krye) i ENIGMATIKĖS. Mė duket paksa e egzagjeruar kjo,
por ashtu kemi pasur qejft (te vetėlavdėrohemi).
Ėshtė njė thėnie e vjetėr ; "O Gjilan, o viran, dy dyqane njė mejhan".
Tashmė ka ndryshuar diēka, por... mentaliteti i dyqanit dhe mejhanes
dosido, ka mbetur. (Jo vetėm nė Gjilan, jo).

Mirė, ja pra edhe disa pyetje, e do tė flej (pėr t'i lexuar nesėr pėrgjigjet)
Nėse ju tė dyja vazhdoni tė pėrgjigjeni me devotshmėri, sigurisht se tė gjitha do t'i qėlloni. Edhe tė tjerėt (s'ka pėrjashtime).1. Ajo qė pėr Grekėt ishte Afrodita, pėr Ilirėt ishte...

a. Alketa
b. Laura
c. Anzotika
d. Dodona3. BALENĖN, arabėt e quajnė...

a. Iliaz b. Abaz
c. Elmaz
d. KajtazMirė, do t'ju pres disa minuta (ta shtyj gjumin)...

Me fat

SFA
10-12-05, 19:11
Barbaroza, nuk janė tė sakta pėrgjigjet e dhėna.

Po i pėrsėris. (4) dhe (5) i ka qėlluar Aurena.1. Ajo qė pėr Grekėt ishte Afrodita, pėr Ilirėt ishte...

a. Alketa
b. Laura
c. Anzotika
d. Dodona


2. Latinėt pėr PROTESTĖN, e kishin fjalėn...

a. Emision
b. Program
c. Reklamė
d. Demonstratė

3. BALENĖN, arabėt e quajnė...

a. Iliaz
b. Abaz
c. Elmaz
d. Kajtaz

4. Hollywood, nė shqip do tė thotė...

a. Pylli i shenjtė
b. Pylli i murrizave
c. Pylli i lavdisė
d. Pylli i shtrigave


5. Radio-valėt i zbuloi ....

a. Hajnrih Herc
b. Luigji Galvani
c. Xhejms Xhul
d. Enriko Fermi

Mirė, do t'ju pres disa minuta (ta shtyj gjumin)...

Reana
10-12-05, 19:32
Barbaroza, nuk janė tė sakta pėrgjigjet e dhėna.

Po i pėrsėris. (4) dhe (5) i ka qėlluar Aurena.)...

:roll: :arrow: Aurena?? :( :cry: :cry:
Kush ke kjo??? :lol: :lol: :lol:

Reana
10-12-05, 19:45
2. Latinėt pėr PROTESTĖN, e kishin fjalėn...

a. Emision
b. Program
c. Reklamė
d. Demonstratė

3. BALENĖN, arabėt e quajnė...

a. Iliaz
b. Abaz
c. Elmaz
d. Kajtaz


Mirė, do t'ju pres disa minuta (ta shtyj gjumin)...

(Mos flej perseri more :lol: )
Kajatazi po me tingellon si balene, jo se jam e sigurte per kete :lol: Njoh shume Abaza, e shpresoj si kam thirrur "Oj balene" secilen here qe ua kam thirrur emrin, prandaj po shpresoj te jete Kajtaz :lol:

Ndersa sa i perket Protestes, eshte interesante se cila alternative e prezentuar mund te jete pergjegjja e sakte sepse pro-teste eshte togfjaleshi Pro-per dhe testare-s apo deshmi, (perseri fjale qe ka te beje me drejtesine :lol:) dmth per te ofruar deshmi...

SFA
10-12-05, 20:09
Tung "Aurena" (Reana)

S'di si mė ėshtė shpifur ky emėr dhe... "Lapsus scrivere" .
Sidoqoftė, Aurena ėshtė personazh nga filmi "Mbreti i Unazave" e luan
(Liv Tajler- e bukur). Andaj, ndodh t'i ngatėrroj emrat (por assesi
me qėllim).

Ata qė i ke quajtur Abaz (mos ke frikė) i ke quajtur "Luan i mvrejtur,
i mėrrolur", por nėse tė ka ndodhur t'i drejtohesh dikujt me Kajtaz,
atėherė rrumbullak i ke thėnė "BALENĖ". Merre me mend, nėsa dikujt i je drejtuar me "Axha Balenė".???!!!

Kalt
10-12-05, 20:11
Proteste eshte Demonstrate.

SFA
10-12-05, 20:21
O Kalt,
e vėrtetė qė sot ka marrė kėtė kuptim, por ēėshtja ėshtė se
ē'domethėnie ka pasur nė orgjinė (lat.).

PROTESTĖ = _ _ _ _ _ _ _

Reana
10-12-05, 20:22
Demonstrate???
Demos-eshte popull ne lat... :roll:...kete s'jam e sigurt!

Reana
10-12-05, 20:27
Tung "Aurena" (Reana)

S'di si mė ėshtė shpifur ky emėr dhe... "Lapsus scrivere" .
Sidoqoftė, Aurena ėshtė personazh nga filmi "Mbreti i Unazave" e luan
(Liv Tajler- e bukur). Andaj, ndodh t'i ngatėrroj emrat (por assesi
me qėllim).

Ata qė i ke quajtur Abaz (mos ke frikė) i ke quajtur "Luan i mvrejtur,
i mėrrolur", por nėse tė ka ndodhur t'i drejtohesh dikujt me Kajtaz,
atėherė rrumbullak i ke thėnė "BALENĖ". Merre me mend, nėsa dikujt i je drejtuar me "Axha Balenė".???!!!

:lol: :P :wink:
FLM, spaska qene me qellim te keq :wink: lapsus "tastaturis" po i quaj une :lol:
Reana-emer ilir, qe dmth qielli ku beher rrufeja 8) :lol: :lol: :lol: po edhe Aurena, nuk qenka keq :lol:
Sa mire..."axha Balene(Kajtaz)" :lol: :lol: :lol: :arrow:

Kalt
10-12-05, 20:36
Atehere reklame mbeti per proteste. Sepse nga latinishtja protesto, protestor do te thote ne anglisht: affirm, to declare in public.

Reana
10-12-05, 20:36
1. Ajo qė pėr Grekėt ishte Afrodita, pėr Ilirėt ishte...

a. Alketa
b. Laura
c. Anzotika
d. Dodona


..

Reana
10-12-05, 20:37
Mire qe, te perfshiheshin edhe te tjeret, s'dua ta marr monopolin e pergjegjjeve!!! :lol:

SFA
10-12-05, 20:38
Hajde Reana,
provo e gjeje (si duket kėsaj radhe e ke harruar Fjalorin, apo...).

"OOOOO, i kam shfletuar postimet. Dhe, gjithnjė kisha kujtuar se
ato "fjalėt e ashpra" i kisha shkėmbyer me dikend tjetėr e jo me TY".
Po, duket tė ketė qenė "aksident" (pa pasoja), sepse ... edhe
Dr. 18 vjeē, mund tė jetė "nxituar" pak.

SFA
10-12-05, 20:41
E saktė Kalt.

Reklamė, ishte shprehja latine pėr Protestėn.

Reana
10-12-05, 20:42
Hajde Reana,
provo e gjeje (si duket kėsaj radhe e ke harruar Fjalorin, apo...).

"OOOOO, i kam shfletuar postimet. Dhe, gjithnjė kisha kujtuar se
ato "fjalėt e ashpra" i kisha shkėmbyer me dikend tjetėr e jo me TY".
Po, duket tė ketė qenė "aksident" (pa pasoja), sepse ... edhe
Dr. 18 vjeē, mund tė jetė "nxituar" pak.

:lol: :lol: :lol:
Dua te bazohem ne veten-me fjalor nuk eshte fort fer!!! :wink:

E sa per shkembimet e ashpra, :arrow: :lol: :lol:, eshte "sagllek" thuhet turqisht :lol: :wink:

SFA
10-12-05, 20:44
Reana, Ti qė ke emėr (nik) Ilir, ėshtė dashur ta gjesh edhe
Anzotikėn.
E ke gjetur.


Tė gjithėve...

Duke pasur parasysh numrin e vogėl tė anėtarėve qė pėrgjigjen
nė kėto pyetje, ndoshta do tė ishte mė mirė tė mos vazhdoj tutje.
(S'di sa ka kuptim)?

Reana
10-12-05, 20:46
Pak pergjigjen, por shume lexojne :wink:
vazhdo te lutem...nje "ushtrim" mjaft me vlere!

SFA
10-12-05, 20:47
Reana,
me keqardhje po them, qė nuk e kuptoj atė turqizėm "sagllek".
Si do t'i binte shqip?
FLM

Reana
10-12-05, 20:50
Reana,
me keqardhje po them, qė nuk e kuptoj atė turqizėm "sagllek".
Si do t'i binte shqip?
FLM

Nuk eshte turqizem, eshte ne turqishte :wink: :arrow: shendet shqip!!!

SFA
10-12-05, 21:10
Nė rregull pra (megjithėse kam pėrshtypjen qė pak po bėhet
"bajat", sepse vetėm unė po shtroj pyetje)

Vėrejtje: - Pėrvetsimi, (marrja pa leje) dhe pėrdorimi i
kėtyre pyetjeve jashtė forumit do tė ishte i
pandershėm.
(Respektoni tė drejtėn autoriale)
Pyetjet janė nxjerrė nga njė tėrėsi dhe janė
tė pėrgatitura pėr "diēka"...


1. Plotėsoni emrin e shkrimtarit tė madh spanjoll
Miguel De Servantes...

a. Kihote
b. Manēa
c. Arazabal
d. Savedra

2. Toka ėshtė mė afėr diellit, nė muajin ...

a. Janar
b. Shkurt
c. Korrik
d. Gusht

3. Kryetrmi i Akejve, Akili mund tė vritej,
vetėm me kusht qė tė qėllohej nė...

a. Zemėr
b. Gju
c. Bėrryl
d. Thembėr

4. Njeriu qė mohon Zotin, quhet...

a. Altruist
b. Afarist
c. Ateist
d. Anarkist

5. Fjalėn "Robot", pėr herė tė parė e pėrdori
shkrimtari...

a. Zhyl Vern
b. Mark Tuen
c. Karol Ēapek
d. Xhroxh Oruel

Ju lutem pėrgjigjuni nė tė gjitha pyetjet...

Me fat

Kalt
10-12-05, 21:14
Nė rregull pra (megjithėse kam pėrshtypjen qė pak po bėhet
"bajat", sepse vetėm unė po shtroj pyetje)

Vėrejtje: - Pėrvetsimi, (marrja pa leje) dhe pėrdorimi i
kėtyre pyetjeve jashtė forumit do tė ishte i
pandershėm.
(Respektoni tė drejtėn autoriale)
Pyetjet janė nxjerrė nga njė tėrėsi dhe janė
tė pėrgatitura pėr "diēka"...


1. Plotėsoni emrin e shkrimtarit tė madh spanjoll
Miguel De Servantes...

a. Kihote
b. Manēa
c. Arazabal
d. Savedra

2. Toka ėshtė mė afėr diellit, nė muajin ...

a. Janar
b. Shkurt
c. Korrik
d. Gusht

3. Kryetrmi i Akejve, Akili mund tė vritej,
vetėm me kusht qė tė qėllohej nė...

a. Zemėr
b. Gju
c. Bėrryl
d. Thembėr

4. Njeriu qė mohon Zotin, quhet...

a. Altruist
b. Afarist
c. Ateist
d. Anarkist

5. Fjalėn "Robot", pėr herė tė parė e pėrdori
shkrimtari...

a. Zhyl Vern
b. Mark Tuen
c. Karol Ēapek
d. Xhroxh Oruel

Ju lutem pėrgjigjuni nė tė gjitha pyetjet...

Me fat

Barbaroza
10-12-05, 21:26
Kalt,per 4 jam e sigurte qe i ke gjetur,ndoshta edhe ate tjetren,s'munda ta di sakte une!

SFA
10-12-05, 21:39
Barbaroza, mirė e ke (4) tė sakta, po cilat?

Ku mbeti Au( Reana)?

Kalt
10-12-05, 21:42
Barbaroza, mirė e ke (4) tė sakta, po cilat?

Ku mbeti Au( Reana)?

Ne vend te Zhyl Vern duhet Karel Capek. :wink:

Barbaroza
10-12-05, 21:45
Barbaroza, mirė e ke (4) tė sakta, po cilat?

Ku mbeti Au( Reana)?

Ne vend te Zhyl Vern duhet Karel Capek. :wink:

Keshtu po mendoj edhe une.Kushedi tash!

SFA
10-12-05, 21:49
Kalt, Barba... Tani tė gjitha pėrgjigjet janė tė sakta.


Pėr ta nėdrruar pak ritmin, po shtroj njė problem tjetėr.
E bartur nga nėntema ANTONIMI (E KUNDĖRTA).

Gjeni titullin : SHTAZA QĖ URRENTE PAQĖN

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Murgesha
10-12-05, 21:51
Kalt, Barba... Tani tė gjitha pėrgjigjet janė tė sakta.


Pėr ta nėdrruar pak ritmin, po shtroj njė problem tjetėr.
E bartur nga nėntema ANTONIMI (E KUNDĖRTA).

Gjeni titullin : SHTAZA QĖ URRENTE PAQĖN

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Njeriu qė donte Lirinė.

SFA
10-12-05, 21:54
Murgeshė, mojjj...

Shumė afėr je!!!??? (Vetėm njė fjalė e ke gabim)

Kalt
10-12-05, 21:55
Njeriu qe donte luften.

SFA
10-12-05, 22:00
Bravo Kalt...
Bravo Murgeshė...

Shkojmė tutje


FERRAT E NXEHTA TĖ TETORIT

zgj. ______________________________

Kalt
10-12-05, 22:01
Lulet e ftohta te Prillit.

Murgesha
10-12-05, 22:03
Murgeshė, mojjj...

Shumė afėr je!!!??? (Vetėm njė fjalė e ke gabim)


Pha ta hongtė drei Llap topin, ne mend e kisha luftėn, po sdi me shkru mirė me Laptop e paskam shruar lirinė. :cry:

vjeshta
10-12-05, 22:08
Murgeshė, mojjj...

Shumė afėr je!!!??? (Vetėm njė fjalė e ke gabim)


Pha ta hongtė drei Llap topin, ne mend e kisha luftėn, po sdi me shkru mirė me Laptop e paskam shruar lirinė. :cry:
Jo bre ti je paqifiste ,per ata e ke shkru :lol:

SFA
10-12-05, 22:09
Murgeshė, nejse de... (s'ishte keq)

Kalt, bravo.


Ja edhe njė antonim (Kalt, durim, mos u pėrgjigj i pari)

PAQJA E URTĖ E MOTRAVE ENGELS

zgj. __________________________

SFA
10-12-05, 22:11
Eh moj Vjeshtė, pse nuk pėrgjigjesh edhe ti?
Provo, nuk dhemb!!!

Reana
11-12-05, 20:23
Ku qenkan "alternativat" e dites se sotme??? :roll: :(

Barbaroza
11-12-05, 20:24
Murgeshė, nejse de... (s'ishte keq)

Kalt, bravo.


Ja edhe njė antonim (Kalt, durim, mos u pėrgjigj i pari)

PAQJA E URTĖ E MOTRAVE ENGELS

zgj. __________________________

Lufta e ashper e motrave Engels!
:roll:

Reana
11-12-05, 20:27
Lufta e ashper e vellezerve Marks :lol:

Kalt
11-12-05, 20:27
Lufta e eger e vellezerve franceze.

Kalt
11-12-05, 20:28
Lufta e eger e vellezerve Marks.

SFA
11-12-05, 20:47
Kalt, kėsaja radhe e huqe...
Murgesha (laptopi yt i ka fajet, sėrish...)

Reana, je pėrgjigjur saktė. (E kisha menduar qė ishte e
vėshtirė)


.................................................. ..........................

Tani, ta ndėrrojmė pak lojėn (mos tė ju kaploj monotonia).

1. Nė Amerikė quhen gangsterė. Si quhen tė njejtit nė Japoni?

2. Me cilin emėr tė rmerrshėm e njohim Vladislav Tepeshin?

3. Si quhej Kali mitologjik me krah tė cilin e shalonte
Herakliti?

>Vėrejtje <
Respektoni autorėsinė

Murgesha
11-12-05, 20:59
Kalt, kėsaja radhe e huqe...
Murgesha (laptopi yt i ka fajet, sėrish...)Po unė sjam pėrgjigjur mė, ani-ani se ma ke gjetė hallin qė se dita kėsaj here. :cry: :cry: :cry: :wink:

Reana
11-12-05, 21:05
Lufta e eger e vellezerve franceze.

:shock: :arrow: :lol: :wink:

Reana
11-12-05, 21:06
[quote="SFA"]Kalt, kėsaja radhe e huqe...
Murgesha (laptopi yt i ka fajet, sėrish...)

Reana, je pėrgjigjur saktė. (E kisha menduar qė ishte e
vėshtirė)


.................................................. ..........................

Tani, ta ndėrrojmė pak lojėn (mos tė ju kaploj monotonia).

1. Nė Amerikė quhen gangsterė. Si quhen tė njejtit nė Japoni?

Jakuzi :wink:

Reana
11-12-05, 21:09
Kalt, kėsaja radhe e huqe...
Murgesha (laptopi yt i ka fajet, sėrish...)

Reana, je pėrgjigjur saktė. (E kisha menduar qė ishte e
vėshtirė)


.................................................. ..........................


2. Me cilin emėr tė rmerrshėm e njohim Vladislav Tepeshin?

Kont Drakulla (shume dicka i paske ne qef lugeterit :lol: )

Reana
11-12-05, 21:22
he more, a veq une me u pergjegj a?? :lol: :arrow: :oops:

SFA
11-12-05, 21:42
Dy pėrgjigje tė sakta pėr Reanėn.

Mė fal Murgeshė (ishte shaka).

Ku je Kalt?

.................................................. ..

Digresion; - (Reanės) "Lugetėrit"

Ja njė vjershė e shkurtėr pėr ta dhe e kupton
(pasionimin tim pėr Ta).

Djalli

Thuhej njė herė, se njėfar plakut
I kishte hyrė pėr vrime tė oxhakut.

Derisa flisnin pėr kėto llahtari
Harronin tė gjorėt se ishim fėmijė.

Gjithēka qė flitej pėr vdekje-Jetė
Ne e besonim, si krejt tė vėrtetė.

"Jakupit t"Bisles njė herė, njė natė
I kishte dalur njė karvan i gjatė..."

Me gjithfarė zėrash, si njė lukuni
E kishin trishtuar, fqiun tim tė zi.

Nga tmerri i madh qė kishte pėsuar
Gjashtė javė nė shtrat kishte lėnguar.

E sot. askush nuk e sheh me Sy
Thonė se djalli, hyri nė njeri.

Hajde, vazhdoni tė pėrgjigjeni, se pa e marr edhe pėrgjigjen
e tretė, nuk shtroj mė pyetje.

Reana
11-12-05, 21:56
:lol: :lol: :lol: FLM per vjershen mbi pasionin tuaj!

Pergjegjja e trete, Kali i drunjte i Trojes :lol: (e vetmja zgjidhje qe po me shkon ndermend :roll: )!

SFA
11-12-05, 22:18
Ėėė...

Jo, nuk ėshtė Kali i Trojės...

Presim pėrgjigje tė tjera!

Reana
11-12-05, 22:22
Ėėė...

Jo, nuk ėshtė Kali i Trojės...

Presim pėrgjigje tė tjera!

Do dale mengjesi ore atje ke ju, duke pritur.. :( :cry:

SFA
11-12-05, 23:33
Mirė, pasiqė nuk ka pėrgjigje, vazhdojmė me pyetje.

1. Si quhej kali mitologjik (e shalonte Herakliti)?

2. Sa vjeēe ishte Xhuljeta (A. Shekspir) kur
bėri vetėvrasje?

3. Cila shtazė (veē njeriut) bėn seks pėr qejf?


ANTONIMI

JETA NĖ AMSTERDAM

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Reana
11-12-05, 23:52
2. Sa vjeēe ishte Xhuljeta (A. Shekspir) kur
bėri vetėvrasje?(William Shakespeare-W.S. apo shqip V.Sh.-edhepse emrat e perveqem nuk perkthehen/pershtaten :wink: ) Xhulieta ishte 14 vjece, sa e mbaj mend :lol: :lol: :lol: !

Reana
11-12-05, 23:56
Mirė, pasiqė nuk ka pėrgjigje, vazhdojmė me pyetje.

1. Si quhej kali mitologjik (e shalonte Herakliti)? Centauri Sheron po shkruan ne nje liber te Mitologjise qe kam! :roll:


ANTONIMI

JETA NĖ AMSTERDAM

Vdekja ne New York??? :roll: :lol:

_ _

SFA
12-12-05, 00:23
Reana,
E saktė ėshtė pėrgjigja pėr Xhuljetėn (14). (Do duhej
akuzuar Romeo, pėr pedofili).

VDEKJA NĖ NJU JO-JORK!!!???
Ėshtė njė qytet evropian (me shumė veēanti qė ka
Amsterdami).

Reana
12-12-05, 00:30
Reana,
E saktė ėshtė pėrgjigja pėr Xhuljetėn (14). (Do duhej
akuzuar Romeo, pėr pedofili).

VDEKJA NĖ NJU JO-JORK!!!???
Ėshtė njė qytet evropian (me shumė veēanti qė ka
Amsterdami).

I mjeri Romeo, ishte 14 vjec poashtu, keshtuqe s'di cili do te duhej te akuzohej :lol: :wink:
New York-u eshte quajtur me pare New Amsterdam! Nuk e di cili qytet Evropian mund te jete antonim i Amsterdamit! :roll:

SFA
12-12-05, 00:41
Nejse de... (ai pėr pedofilinė ishte veē koment i kotė)
(Ku akuzohet njeriu i vdekur, hahahah....)


Holandezėt e kanė themeluar NJU JORKUN dhe e kishin
pagėzuar NJU AMSTERDAM.

Por, pyetja ka tė bėj me njė qytet qė ka karakteristika
si Amsterdami. (Bile Amsterdami mbanė nofkėn
_ _ _ _ _ _ _ _ i veriut.

Reana
12-12-05, 00:47
Nejse de... (ai pėr pedofilinė ishte veē koment i kotė)
(Ku akuzohet njeriu i vdekur, hahahah....)

Jo vetem se akuzohet, po bile gjykohet Post-mortum :lol: po ka qelluar person fiktiv se :wink: :lol:

Holandezėt e kanė themeluar NJU JORKUN dhe e kishin
pagėzuar NJU AMSTERDAM.
E vertete :P :wink:

Por, pyetja ka tė bėj me njė qytet qė ka karakteristika
si Amsterdami. (Bile Amsterdami mbanė nofkėn
_ _ _ _ _ _ _ _ i veriut.Veqorite e Amsterdamit..hemm, uji, kanalet-Venediku i veriut? Edhepse nuk e kam degjuar kete me pare!

SFA
12-12-05, 00:49
E saktė...

VDEKJA NĖ VENEDIK.

#Reana, njeriu mėson sa tė jetoj#

SFA
12-12-05, 10:03
1. Pėrveē Orfeut, pėr Euridikėn kėndoi edhe...

a. Mentor Mripa
b. Shkumbin Kryeziu
c. Sabro Fejzullahu
d. Ismet Peja


2. Mahatma Gandi, me profesion ishte...

a. Mjek
b. Mėsues
c. Avokat
d. Prift

3. Fjala AMNESTI, nė origjinė d.m.th.

a. Falje
b. Harresė
c. Mėshirė
d. Rast

4. Pjesa Evropiane e Perandorisė Otomane, quhej...

a. Anadolli
b. Rumeli
c. Avrupistan
d. Kra-Kra

5. Njėsia monetare e Indisė, ėshtė...

a. Delhi
b. Agra
c. Rupi
d. Sari

SFA
12-12-05, 12:18
Postimi, para kėtij (me pėrgjigje tė kuqe) nuk ėshtė
bėrė nga unė.......

Postimi, para kėtij (me pėrgjigje tė kuqe) nuk ėshtė
bėrė nga unė.......

Postimi, para kėtij (me pėrgjigje tė kuqe) nuk ėshtė
bėrė nga unė.......

Postimi, para kėtij (me pėrgjigje tė kuqe) nuk ėshtė
bėrė nga unė.......
3. Si quhej Kali mitologjik me krah tė cilin e shalonte
Herakliti (Herkuli)?

SFA
12-12-05, 12:50
1. Si quhej Kali mitologjik me krah tė cilin e shalonte
Herakliti (Herkuli)?

2. Cila shtazė (veē njeriut) bėn seks pėr qejf?

Reana
12-12-05, 16:02
Eshte konstatuar se nje lloj majmunash eshte poashtu lloj promiskues, sikurse njerezit! (edhe mos shkruaj more me ngjyra se na i more syte :lol: )

SFA
12-12-05, 16:13
Reana
Uhaaa, sa u mėsova tė shkruaj me ngjyra (ti mė qorton)!


Eshte konstatuar se nje lloj majmunash eshte poashtu lloj promiskues, sikurse njerezit! (edhe mos shkruaj more me ngjyra se na i more syte


Jooo. Mund tė ketė majmunė (Promiskues) ( a do tė thotė kjo
qė i ndėrrojnė partnerat shpesh?)


Ėshtė njė shtazė qė jeton nė ujė......

Barbaroza
12-12-05, 16:13
1. Si quhej Kali mitologjik me krah tė cilin e shalonte
Herakliti (Herkuli)?

2. Cila shtazė (veē njeriut) bėn seks pėr qejf?

Majmuni :?: :lol:

Barbaroza
12-12-05, 16:14
Atehere balena! :roll:

Reana
12-12-05, 16:25
Jooo. Mund tė ketė majmunė (Promiskues) ( a do tė thotė kjo
qė i ndėrrojnė partnerat shpesh?)


Ėshtė njė shtazė qė jeton nė ujė......

Po, promiskues dmth ndrrimi i partnereve seksuale! dhe poqese e bejne kete dmth bejne seks vetem per qef, e jo patjeter per mbaresim :wink: , pra nuk qenka vetem nje shtaze, paska me shume :lol: !!!

Shaze qe jeton ne uje..hemmm...bretkoca ndoshta (edhepse nuk jeton tere kohen ne uje)

Reana
12-12-05, 16:27
2. Mahatma Gandi, me profesion ishte...

a. Mjek
b. Mėsues
c. Avokat
d. Prift:roll: :?: :arrow:
Avokat na ishte Gandi se jo mjek!!!

SFA
12-12-05, 16:28
Atehere balena!


Barbaroza,
gjithnjė ofrohesh shumė (e nuk e qėllon). Edhe kėsaj
radhe i ke ndihmuar dikujt.

SFA
12-12-05, 16:30
2. Mahatma Gandi, me profesion ishte...

a. Mjek
b. Mėsues
c. Avokat
d. Prift

Reana
shiko mė lartė (unė nuk e kam postuar kėtė) kam dhėnė
shpjegim.
AVOKAT

Barbaroza
12-12-05, 16:31
Atehere balena!


Barbaroza,
gjithnjė ofrohesh shumė (e nuk e qėllon). Edhe kėsaj
radhe i ke ndihmuar dikujt.

Duhet te tregohemi edhe human ndonjehere! :lol:

Reana
12-12-05, 17:24
Alternativa te reja :wink:


1.Qyteti i lashte Ilir, Butrinti (Buthrotum) u ne shekullin e pare te epokes se re, u trajtua nga Julius Cezari, Perandori Romak si:

a. Baze ushtarake

b. Koloni filozofesh mediteran

c. Vendpushim veteranesh te luftes

d. Qender e kultures helenike


2. Pas pese shekujsh nen Perandorine Otomane, qyteti i lashte I Butrintit ishte lene ne harrese, dhe e kishte mbuluar balta dhe bari; ne cilin vit te shekullit 20-te filluan eskavimet arkeologjike te udhehequra nga arkeologu Italian Luigi Ugolini ne kete qytet te lashte Ilir?

a. Menjehere pas shpalljes se Pavaresise se Shqiperise me 1912

b. Me 1924

c. Gjate periudhes se aneksimit te Shqiperise nga italia fashiste me 1939

d. Me 1945


3.Butrinti si qytet i lashte konsiderohet te jete pasuri kulturore Boterore qe meriton konservim dhe perkujdesje, dhe eshte nen mbrojtjen e organizates Nderkombetare te:


a. OSBE-se

b. UNMIK-ut

c. OKB-se

d. UNESCO-s

Barbaroza
12-12-05, 17:31
Alternativa te reja :wink:


1.Qyteti i lashte Ilir, Butrinti (Buthrotum) u ne shekullin e pare te epokes se re, u trajtua nga Julius Cezari, Perandori Romak si:

a. Baze ushtarake

b. Koloni filozofesh mediteran

c. Vendpushim veteranesh te luftes

d. Qender e kultures helenike


2. Pas pese shekujsh nen Perandorine Otomane, qyteti i lashte I Butrintit ishte lene ne harrese, dhe e kishte mbuluar balta dhe bari; ne cilin vit te shekullit 20-te filluan eskavimet arkeologjike te udhehequra nga arkeologu Italian Luigi Ugolini ne kete qytet te lashte Ilir?

a. Menjehere pas shpalljes se Pavaresise se Shqiperise me 1912

b. Me 1924

c. Gjate periudhes se aneksimit te Shqiperise nga italia fashiste me 1939

d. Me 1945


3.Butrinti si qytet i lashte konsiderohet te jete pasuri kulturore Boterore qe meriton konservim dhe perkujdesje, dhe eshte nen mbrojtjen e organizates Nderkombetare te:


a. OSBE-se

b. UNMIK-ut

c. OKB-se

d. UNESCO-s

Reana
12-12-05, 17:36
Bravo Barbaroza :P

Reana
12-12-05, 17:53
Alternativa te reja:

Kufijte e Shqiperise se Sotme u percaktuan nga Fuqite e Medha te dhe perfaqesues Shqiptar e Jugosllav me:

a. 1913

b. 1918

c. 1926

d. 1928


2. Ne cilin vit u antaresua Shqiperia ne organizaten nderkomebtare Lidhja e Kombeve (The League of Nations) qe eshte parardhese e Organizates se Kombeve te Bashkuara (OKB):

a. 1919

b.1920

c.1921

d.1922


3. Pytje: Cili president Amerikan punoi ne njohjen e Shiperise si shtet i pavarur ne Arenen ndrekomebtare?

Barbaroza
12-12-05, 18:27
Po provoj,edhe nese nuk ia qelloj,nuk eshte turp! :lol:

Alternativa te reja:

Kufijte e Shqiperise se Sotme u percaktuan nga Fuqite e Medha te dhe perfaqesues Shqiptar e Jugosllav me:

a. 1913
b. 1918

c. 1926

d. 1928


2. Ne cilin vit u antaresua Shqiperia ne organizaten nderkomebtare Lidhja e Kombeve (The League of Nations) qe eshte parardhese e Organizates se Kombeve te Bashkuara (OKB):

a. 1919

b.1920

c.1921

d.1922


3. Pytje: Cili president Amerikan punoi ne njohjen e Shiperise si shtet i pavarur ne Arenen ndrekomebtare?

Ruzvelti

Reana
12-12-05, 18:40
Po provoj,edhe nese nuk ia qelloj,nuk eshte turp! :lol:

[quote=Reana]Alternativa te reja:


2. Ne cilin vit u antaresua Shqiperia ne organizaten nderkombetare Lidhja e Kombeve (The League of Nations) qe eshte parardhese e Organizates se Kombeve te Bashkuara (OKB):

a. 1919

b.1920

c.1921

d.1922
Vetem pergjegjja e dyte eshte e sakte Barbaroza.
Shqiperia u antaresua ne Lidhjen e Kombeve me 17 Dhjetor 1920, fale zotesise/diplomacise dhe oratorise te Fan S. Nolit, i cili udhehoqi delegacionin shqiptar ne Ligen e Kombeve. Njohja e Shqiperise ne kete organizate konsiderohet te jete po aq i rendesishem sa edhe vete Shpallja e Pavaresise se Shqiperise nga Ismajl Qemajli me 1912.

Mire qe ke guximin me u pergjegje moj :wink: krejt mesojme ngapak keshtu!

Barbaroza
12-12-05, 18:46
Per te paren pyetje edhe ashtu s'kam qene aq e sigurte,por per te treten po.Megjithate,po ua le radhen tjereve!

Reana
12-12-05, 18:51
:wink: ..A po sheh si na humbi SFA prej kesaj dhome :lol:
cake nje se trimereshe je :wink: !

SFA
12-12-05, 19:03
Reana

..A po sheh si na humbi SFA prej kesaj dhome
cake nje se trimereshe je"

.................................................. ......................................


Jo ore nuk humbem unė kollaj. Kthehem, kthehem,
veē drejt me ju thėnė, mue s'po ma qitke me juve.
(Ēika, unė kam punė tjera qė duhet me i krye).
Juve s'po ju dalke dita (sikur t'i kishte 25 orė).

Po ende nuk i mora tė gjitha pėrgjigjet. E pasi tė
pėrgjigjeni (kėtu mė keni, me pyetje tė reja).

Reana
12-12-05, 19:07
Pyetje te reja:


1. Ne cilin vit u pavaresua kisha Ortodokse autoqefale shqiptare nga Kisha greke?


2. Me cfare prejardhje etnike ishte Mbreteresha Xheraldine, gruaja e mbretit Zog?


3. Cilat simbole gjinden ne monedhat e metalta shqiptare te perdoruar ne periudhen se Zogut?

Reana
12-12-05, 19:08
.................................................. ......................................


Jo ore nuk humbem unė kollaj. Kthehem, kthehem,
veē drejt me ju thėnė, mue s'po ma qitke me juve.
(Ēika, unė kam punė tjera qė duhet me i krye).
Juve s'po ju dalke dita (sikur t'i kishte 25 orė).

Po ende nuk i mora tė gjitha pėrgjigjet. E pasi tė
pėrgjigjeni (kėtu mė keni, me pyetje tė reja).

hajt se po ta falim :lol: 8) shpresoj te mos jene obligime "tunduese" :lol: :oops: !

Barbaroza
12-12-05, 19:50
Pyetje te reja:


2. Me cfare prejardhje etnike ishte Mbreteresha Xheraldine, gruaja e mbretit Zog?
Angleze

3. Cilat simbole gjinden ne monedhat e metalta shqiptare te perdoruar ne periudhen se Zogut?
Vete imazhi i mbretit Zog,perkrenarja e Skenderbeut me daten e Pavaresise,Shqiponja..

Reana
12-12-05, 19:58
Pyetje te reja:3. Cilat simbole gjinden ne monedhat e metalta shqiptare te perdoruar ne periudhen se Zogut?
Vete imazhi i mbretit Zog,perkrenarja e Skenderbeut me daten e Pavaresise,Shqiponja..

Kjo eshte pergjegjje e sakte Barbaroza; ne njeren ane te monedhave te metalta gjindej imazhi i Mbretit Zog, me titullin "Mbret i shqiptarevet", ndersa ne anen tjeter emblema shqiptare me shqiponjen dy krereshe si dhe perkrenaren e Skenderbeut.
(por pa daten e pavaresise)!

Barbaroza
12-12-05, 20:03
Ok,por edhe mbreteresha Xheraldine ishte me etnicitet anglez por e shperngulur ne Australi,me sa kam kuptuar.Rridhte nga nje familje mbretrore angleze!

Kalt
12-12-05, 20:06
Ok,por edhe mbreteresha Xheraldine ishte me etnicitet anglez por e shperngulur ne Australi,me sa kam kuptuar.Rridhte nga nje familje mbretrore angleze!

Xheraldina sa e di une eshte hungareze. 8)

Barbaroza
12-12-05, 20:09
Ok,por edhe mbreteresha Xheraldine ishte me etnicitet anglez por e shperngulur ne Australi,me sa kam kuptuar.Rridhte nga nje familje mbretrore angleze!

Xheraldina sa e di une eshte hungareze. 8)

Ndodhe te jem gabim une atehere! :?

Barbaroza
12-12-05, 20:09
Kalt,ndoshta ka qene mbese e anglezeve dhe ka anuar kah dajat! :lol:

Reana
12-12-05, 20:11
Ok,por edhe mbreteresha Xheraldine ishte me etnicitet anglez por e shperngulur ne Australi,me sa kam kuptuar.Rridhte nga nje familje mbretrore angleze!

Xheraldina sa e di une eshte hungareze. 8)

hemmm :twisted: :arrow: :wink:

Hungareze dhe???

Kalt
12-12-05, 20:11
Mė 26 prill 1938 u bė martesa e mbretit Zog me konteshėn Geraldinė tė Hungarisė. Pėr martesėn e mbretit Zog u mblodh Parlamenti mė 31 janar tė vitit 1983. Ky Parlament miratoi martesėn e Zogut me konteshėn Geraldin Appony, e cila rridhte nga familjet e perandorisė romano-gjermanike. Ajo ishte vajza e kontit Appony tė perandorisė mė tė madhe tė kohės dhe mbesa e mareshalit tė madh tė oborrit perandorak Franc Jozef. Geraldina, e quajtur ndryshe dhe "Trėndafili i bardhė i Budapestit", u njoh me Zogun nė vitin 1937 dhe pas kurorėzimit si mbretėreshė e Shqipėrisė do tė qėndronte vetėm 12 muaj nė Shqipėri. Mė pas, gjatė largimit tė mbretit Zog, mė 7 Prill tė viti 1939, ajo do ta shoqėronte atė pėr 23 vjet nėpėr gjithė vendet ku u vendos Zogu. Megjithėse ishte njė zgjidhje diplomatike pėr Mbretėrinė e re tė Shqipėrisė, mė 26 prill u zhvillua ceremonia martesore mė e madhe dhe mė luksoze qė ishte bėrė ndonjėherė nė shtetin shqiptar. Nė ceremoni morėn pjesė pėrfaqėsues nga tė gjitha vendet evropiane. Martesa u krye nė ritin civil, pėr arsye se feja e bashkėshortėve nuk ishte e njėjtė. E gjithė ceremonia u pasqyrua nga shtypi i kohės dhe nė radio. Mjaft pėrfaqėsues nga zona tė ndryshme tė Shqipėrisė do tė ishin tė ftuar nė dasmėn e mbretit Ahmet Zogu, gjė qė konfirmonte pėrkrahėsit qė ai kishte, tė parėt e fiseve nė kėto krahina. Edhe pse nuk kishte nevojė pėr dhurata, Ahmet Zogut iu dhuruan aq shumė nga dasmorėt e pasur.

Reana
12-12-05, 20:14
Shkelqyeshem Kalt.
Mbreteresha Geraldine ishte Hungareze dhe????

Kalt
12-12-05, 20:16
Nje hungareze nuk eshte angleze. 8)

Reana
12-12-05, 20:22
Mire pra, pasiqe e zbulove pjeserisht origjinen e Mbretereshes Xheraldine, ia vlen te konsiderohet si zgjidhje e sakte.
E ema e Xheraldines ishte Amerikane, e bija e nje milioneri nga Virgjinia e Shteteve te Bashkuara te Amerikes, si dhe kusherine e familjes se Kryetareve Amerikane Richard Nixon dhe George Bush!!! Gjyshi i Mbretereshes Xheraldine (i ati i se emes) ishte Diplomat dhe Ambasadori Amerikan ne Evrope John Henry Stewart. :wink:

Reana
12-12-05, 20:23
Pra Mbreteresha Xheraldine ishte Hungareze-Amerikane me konfesion te krishtere katolik.

Reana
12-12-05, 20:36
Alternativa te reja:

Kufijte e Shqiperise se Sotme u percaktuan nga Fuqite e Medha te dhe perfaqesues Shqiptar e Jugosllav me:

a. 1913

b. 1918

c. 1926

d. 1928


2. Ne cilin vit u antaresua Shqiperia ne organizaten nderkomebtare Lidhja e Kombeve (The League of Nations) qe eshte parardhese e Organizates se Kombeve te Bashkuara (OKB):

a. 1919

b.1920 E gjetur nga Brabaroza

c.1921

d.1922


3. Pytje: Cili president Amerikan punoi ne njohjen e Shiperise si shtet i pavarur ne Arenen ndrekomebtare?

Dy pytjet tjera ngelin edhe me tej!

Kalt
12-12-05, 20:38
Alternativa te reja:

Kufijte e Shqiperise se Sotme u percaktuan nga Fuqite e Medha te dhe perfaqesues Shqiptar e Jugosllav me:

a. 1913

b. 1918

c. 1926

d. 1928


2. Ne cilin vit u antaresua Shqiperia ne organizaten nderkomebtare Lidhja e Kombeve (The League of Nations) qe eshte parardhese e Organizates se Kombeve te Bashkuara (OKB):

a. 1919

b.1920 E gjetur nga Brabaroza

c.1921

d.1922


3. Pytje: Cili president Amerikan punoi ne njohjen e Shiperise si shtet i pavarur ne Arenen ndrekomebtare?

Wilson

Dy pytjet tjera ngelin edhe me tej!

Reana
12-12-05, 20:39
Pyetje te reja:


1. Ne cilin vit u pavaresua kisha Ortodokse autoqefale shqiptare nga Kisha greke?


2. Me cfare prejardhje etnike ishte Mbreteresha Xheraldine, gruaja e mbretit Zog? Hungareze-Amerikane, e gjetur nga Kalt


3. Cilat simbole gjinden ne monedhat e metalta shqiptare te perdoruar ne periudhen se Zogut? Imazhi i Mbretit Zog, shqiponja dy krereshe dhe perkrenarja e Skenderbeut, e gjetur nga Barbaroza

Pyetja e pare ngel edhe me tej!

Kalt
12-12-05, 20:43
Pyetje te reja:


1. Ne cilin vit u pavaresua kisha Ortodokse autoqefale shqiptare nga Kisha greke?

1937


2. Me cfare prejardhje etnike ishte Mbreteresha Xheraldine, gruaja e mbretit Zog? Hungareze-Amerikane, e gjetur nga Kalt


3. Cilat simbole gjinden ne monedhat e metalta shqiptare te perdoruar ne periudhen se Zogut? Imazhi i Mbretit Zog, shqiponja dy krereshe dhe perkrenarja e Skenderbeut, e gjetur nga Barbaroza

Pyetja e pare ngel edhe me tej!

Arb
12-12-05, 20:43
Pyetje te reja:


1. Ne cilin vit u pavaresua kisha Ortodokse autoqefale shqiptare nga Kisha greke?


2. Me cfare prejardhje etnike ishte Mbreteresha Xheraldine, gruaja e mbretit Zog? Hungareze-Amerikane, e gjetur nga Kalt


3. Cilat simbole gjinden ne monedhat e metalta shqiptare te perdoruar ne periudhen se Zogut? Imazhi i Mbretit Zog, shqiponja dy krereshe dhe perkrenarja e Skenderbeut, e gjetur nga Barbaroza

Pyetja e pare ngel edhe me tej!

18 Shtator, 1922.

Enciklopedite po dojne shume a

Barbaroza
12-12-05, 20:44
Sa i perket pyetjes se pare,po provoj.Mund te jete viti 1950?

Kalt
12-12-05, 20:46
Une po pres se cka po thote Reanesha. :wink:

Arb
12-12-05, 20:49
Une po pres se cka po thote Reanesha. :wink:

S'ka me thane ajo ksaj rradhe... boll ka thane...

Kalt
12-12-05, 20:50
Me thene nese jane pergjigjet ne rregull. :wink:

Reana
12-12-05, 20:50
[quote=Reana]Alternativa te reja:

1. Kufijte e Shqiperise se Sotme u percaktuan nga Fuqite e Medha te dhe perfaqesues Shqiptar e Jugosllav me:

a. 1913

b. 1918

c. 1926

d. 1928


2. Ne cilin vit u antaresua Shqiperia ne organizaten nderkomebtare Lidhja e Kombeve (The League of Nations) qe eshte parardhese e Organizates se Kombeve te Bashkuara (OKB):

a. 1919Wilson

Dy pytjet tjera ngelin edhe me tej!

Qe te dyja jane te sakta Kalt! :P

1. Kufijte e sotem te Shqiperise u percaktuan perfundimisht prej Komisionit Nderkombetar, ne korrik 1926, dhe Protokoli i fundit u nenshkrua ne Paris, me 30 korrik 1926, prej Ambasadoreve te Anglise, Frances, Italise dhe Japonise, si dhe prej nga nje perfaqesuesi te Jugosllavise, te Greqise e te Shqiperise.

2. Presidenti Amerikan Wodroow Wilson nen influencen e atdhetarit dhe patriotiot shqiptar Fan S. Noli ndoqi me vemendje apelin shqiptar dhe te gjitha pro-te per njohjen e Shqiperise ne arenen nderkombetare si shtet i pavaruar.

Arb
12-12-05, 20:50
Me thene nese jane pergjigjet ne rregull. :wink:

jane konfirmu pergjigjet nga nje Enciklopedi Interneti...

Reana
12-12-05, 20:53
Perseri e sakte Kalt!!!
Ishte viti 1937 kur u pavaresua kisha ortodokse shqiptare prej kishes greke, dhe shkeputja prej influencave poltike qe kanalizonte Greqia permes kishes ne trojet shqiptare!!!

Reana
12-12-05, 20:58
Presidenti Amerikan Wodroow Wilson nen influencen e atdhetarit dhe patriotiot shqiptar Fan S. Noli ndoqi me vemendje apelin shqiptar dhe te gjitha pro-te per njohjen e Shqiperise ne arenen nderkombetare si shteit i pavarur, dhe punoi ne sensibilizimin ee fuqive tjera te medha, ne favor te apelit shqiptar.

Reana
12-12-05, 21:00
Jane edhe dy pytje tejra nga SFA, une kam provuar te ia qelloj, por nuk ka qene e sakte!!!

Arb
12-12-05, 21:01
Jane edhe dy pytje tejra nga SFA, une kam provuar te ia qelloj, por nuk ka qene e sakte!!!

qitnaj ato dreq pyetje e ti gjejme...

Reana
12-12-05, 21:03
Mirė, pasiqė nuk ka pėrgjigje, vazhdojmė me pyetje.

1. Si quhej kali mitologjik (e shalonte Herakliti)?

2. Sa vjeēe ishte Xhuljeta (A. Shekspir) kur
bėri vetėvrasje? 14 vjeq, kete e kam gjetur une :lol:

3. Cila shtazė (veē njeriut) bėn seks pėr qejf?
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Arb
12-12-05, 21:06
Mirė, pasiqė nuk ka pėrgjigje, vazhdojmė me pyetje.

1. Si quhej kali mitologjik (e shalonte Herakliti)?

2. Sa vjeēe ishte Xhuljeta (A. Shekspir) kur
bėri vetėvrasje? 14 vjeq, kete e kam gjetur une :lol:

3. Cila shtazė (veē njeriut) bėn seks pėr qejf?
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

cfare pyetje palidhje more jane keto?

Reana
12-12-05, 21:07
:lol: :lol: :lol:
Si more palidhje :twisted: :arrow:
:lol: :lol: :lol:

Arb
12-12-05, 21:10
:lol: :lol: :lol:
Si more palidhje :twisted: :arrow:
:lol: :lol: :lol:

Po kujt po i intereson emni i Kalit te Trojes, pashe Zotin?

Tani kjo pyetja tjeter palidhje rreth qefit...

Reana
12-12-05, 21:11
:lol: :lol: :lol: :arrow: :twisted:

Arb
12-12-05, 21:12
:lol: :lol: :lol: :arrow: :twisted:

i ki lazdru kto adalet emocionet po m'doket?

A e din kush qysh osht qyjt mazi i Trojes?

Reana
12-12-05, 21:16
:lol: :lol: :lol:
Gabim je krejt!!!
Provo bej do pyetje vete, hajt :wink: :arrow:

Murgesha
12-12-05, 21:28
Luteni tė mbeteni nė temė.

Ėshtė njė temė tjetėr po nė kėtė rubrikė Lojė me foto e atje mund tė postoni edhe foto.

Shpresoj nė mirėkuptim.

Murgesha!

Reana
12-12-05, 21:42
:lol: :lol: :lol:
po ku je moj deri tash :wink: !

Reana
12-12-05, 22:32
Pyetje te reja

1. Cili ishte mbreti i fundit Ilir

2. Cili fis ilir konsiderohet se para pushtimeve romake, zakonisht ka qeverisur me veteveten ne menyre te pavarur prej qeverisjes se pjeses tjeter te Ilirise?

3. Cilat ishin dy qytetet njekohesisht qendrat me te medha te kultures dhe zhvillimit ne kohen e Mbretit Bardhyl?

DEA
12-12-05, 23:56
Pyetje te reja

1. Cili ishte mbreti i fundit Ilir

2. Cili fis ilir konsiderohet se para pushtimeve romake, zakonisht ka qeverisur me veteveten ne menyre te pavarur prej qeverisjes se pjeses tjeter te Ilirise?

3. Cilat ishin dy qytetet njekohesisht qendrat me te medha te kultures dhe zhvillimit ne kohen e Mbretit Bardhyl?


1) Genti


2).......


3).........

Reana
13-12-05, 00:19
[quote=Reana]Pyetje te reja

1. Cili ishte mbreti i fundit Ilir

Genti


..

Pergjegjje e sakte Dea :P :wink:

SFA
13-12-05, 01:44
Tung.

Dikush kishte pyetur, si quhet mazi i Trojės.
Ē'koincidencė. Pikėriisht mban emrin e atij
qė e kishte postuar pyetjen. Rastėsia, mbret i botės...

Arb
13-12-05, 01:49
Tung.

Dikush kishte pyetur, si quhet mazi i Trojės.
Ē'koincidencė. Pikėriisht mban emrin e atij
qė e kishte postuar pyetjen. Rastėsia, mbret i botės...

Palaco i Cirkut Dardan!

Ke ndonje pyetje tjeter?

Reana
13-12-05, 01:56
:? :arrow: :?

Reana
13-12-05, 02:00
Pyetje te reja2. Cili fis ilir konsiderohet se para pushtimeve romake, zakonisht ka qeverisur me veteveten ne menyre te pavarur prej qeverisjes se pjeses tjeter te Ilirise?

3. Cilat ishin dy qytetet Ilire, njekohesisht qendrat me te medha te kultures dhe zhvillimit ne kohen e Mbretit Bardhyl?

Mbeten edhe keto dy pytje!!!!

SFA
13-12-05, 14:51
2. Cili fis ilir konsiderohet se para pushtimeve romake, zakonisht ka qeverisur me veteveten ne menyre te pavarur prej qeverisjes se pjeses tjeter te Ilirise?

3. Cilat ishin dy qytetet Ilire, njekohesisht qendrat me te medha te kultures dhe zhvillimit ne kohen e Mbretit Bardhyl?1. ARDIANĖT

2. ENKELENA dhe DYRRAHU

Reana
13-12-05, 16:12
3. Cilat ishin dy qytetet Ilire, njekohesisht qendrat me te medha te kultures dhe zhvillimit ne kohen e Mbretit Bardhyl?ENKELENA dhe DYRRAHU

Epidamnos (apo Dyrrachium/Dyrrhacion si quajt pas pushtimeve romake-Durresi i sotem), u themelua ne vitin 627 para eres sone, ndersa mbreti Bardhyl ne shekullin e IV para erese sone e shendrroi kete qytet ne fortifikate qeverisje te fuqishme dhe qender te zhvillimit. Ne historine Boterore ky qytet eshte i njohur si vend-start i Via Ignatia-rruges qe lidhte Azine me Evropen
Qyteti i dyte nuk eshte Enkelena! Eshte nje qytet tjeter

Reana
13-12-05, 16:18
2. Cili fis ilir konsiderohet se para pushtimeve romake, zakonisht ka qeverisur me veteveten ne menyre te pavarur prej qeverisjes se pjeses tjeter te Ilirise?Mbetet edhe kjo pyetje! (ky fis jetonte edhe gjeografikisht i kufizuar prej fiseve tjera Ilire)

Barbaroza
13-12-05, 16:48
Duke njohur dhe lexuar per zotesine e fisit dardan per te qeverisur me veteveten,mendoj se eshte fisi dardan!

Reana
13-12-05, 17:06
2. Cili fis ilir konsiderohet se para pushtimeve romake, zakonisht ka qeverisur me veteveten ne menyre te pavarur prej qeverisjes se pjeses tjeter te Ilirise?

Mbetet edhe kjo pyetje! (ky fis jetonte edhe gjeografikisht i kufizuar prej fiseve tjera Ilire-dallimet gjeografike per te cilat behet fjale jane shume karakteristike.
Ndersa hera e fundit qe ky fis Ilir ishte nen te njejtin administrim me fiset tjera Ilire, ishte gjate mbreterise te Gentit :wink:

(Perndryshe Barbaroza mire qe i paske permendur Dardanet , pasiqe vlen te permendet se historikisht konsiderohet se Dardanet ishin Thrako-Ilir, dhe nuk ishin pjese e Ilirise!:!: )

Murgesha
13-12-05, 17:08
Oj Reana mos janė moj Labeatėt??

Reana
13-12-05, 17:25
Jo Murgesha, nuk behet fjale per ta!

Ishin pothuaj te rrethuar me uje :wink: dhe ja lista ne vazhdim e te gjitha fiseve Ilire:

Abri
Albanoi
Amantini
Andizetes
Arbanitai (Arbanios)
Ardiaei
Ardiani
Arrianes
Atitani (Atintanes)
Autariatae (Autariates)
Azali
Breuci
Briges
Bylliones
Carni
Catari
Celegeri
Chelidones
Colapiani (Colapani)
Cornacates
Daesitiates
Dalmatae (Delmatae)
Daorsoi
Dardani (fis Thrako-Ilir)
Dassaretae (Dassarstae, Dassarenses, Dasaretae)
Daversi
Deraemestae
Deuri
Dindari
Ditiones
Docleatae
Enchelaeae (Enchelleae)
Eravisci
Glintidiones
Grabaei
Histri
Iapydes (Iapodes)
Iasi (Jasi)
Illyrioi
Labeatae (Labeates)
Lopsi
Maezaei
Meslcumani
Naransii
Oseriates (Osseriates)
Pannoni
Parthini
Penestae (Perestae)
Pirustae (Pipustae)
Plearaei
Sardeaties
Scirtari
Seleiitan
Soirtones
Taulanti (Taulani)
Vardaei

Reana
13-12-05, 17:32
Regjioni ne te cilin shtriheshin sot e mban emrin e tyre :P

SFA
13-12-05, 17:32
Reana,
po trego ma, se plasėmmmmm...

Arb
13-12-05, 17:47
Regjioni ne te cilin shtriheshin sot e mban emrin e tyre :P

Dalmatet a

Reana
13-12-05, 17:47
:roll: :arrow: :lol:
Jo bre, ky duhet te jete nje ushtrim per argetim dhe nxenie te njohurise jo per te plase!!!
ishin DALMATET. Fis ilir qe zakonisht qeverisej vete, e jo si pjese e Ilirise. Per here te fundi ishin nen te njeten qeverisje(mbreteri) me fiset tjera Ilire, gjate kohes se Mbretit Genti.
Ndersa gjeografikisht ishin teresi ne vete sepse ishin pothuaj te rrethuar nga deti i Adriatikut. Dhe Dalmacia e sotme ne Kroaci edhe sot e kesaj dite mban emrin e vjeter te ketij fisi Ilir, dhe po te bisedosh me banoret, deklarojne se jane pasardhes te Ilireve dhe jo-sllav :P :wink: :!:

Arb
13-12-05, 17:49
historikisht konsiderohet se Dardanet ishin Thrako-Ilir, dhe nuk ishin pjese e Ilirise!:!:

Ti cika e mire...

Si erdhe ne kete perfundim? Cfare burimi ke shfrytezuar?

SFA
13-12-05, 17:51
Ja njė pyetje (pasiqė jemi te ILIRĖT).

Cili qytet ishte seli e mbretėreshės Teutė?

Arb
13-12-05, 17:55
Skodra...

laliloli
13-12-05, 18:08
Ju lutem ne ēdo loje zbavitese duhet t'iu permbaheni rregullave qe paraqiten ne fillim te saj.

Me rrespekt Laliloli

Arb
13-12-05, 18:10
:roll: :arrow: :lol:
Jo bre, ky duhet te jete nje ushtrim per argetim dhe nxenie te njohurise jo per te plase!!!
ishin DALMATET. Fis ilir qe zakonisht qeverisej vete, e jo si pjese e Ilirise. Per here te fundi ishin nen te njeten qeverisje(mbreteri) me fiset tjera Ilire, gjate kohes se Mbretit Genti.
Ndersa gjeografikisht ishin teresi ne vete sepse ishin pothuaj te rrethuar nga deti i Adriatikut. Dhe Dalmacia e sotme ne Kroaci edhe sot e kesaj dite mban emrin e vjeter te ketij fisi Ilir, dhe po te bisedosh me banoret, deklarojne se jane pasardhes te Ilireve dhe jo-sllav :P :wink: :!:

Gjeta kete fis duke e postuar pergjigjen e sakte per qinta te sekondit me shpejte.

Arb
13-12-05, 18:11
Ju lutem ne ēdo loje zbavitese duhet t'iu permbaheni rregullave qe paraqiten ne fillim te saj.

Me rrespekt Laliloli

Ka rregulla ne kete "loje zbavitese?"

Reana
13-12-05, 18:17
historikisht konsiderohet se Dardanet ishin Thrako-Ilir, dhe nuk ishin pjese e Ilirise!:!:

Ti cika e mire...

Si erdhe ne kete perfundim? Cfare burimi ke shfrytezuar?

Ne te gjitha hartat antike Dardania eshte teresi ne vete gjeografikisht, njekohesisht qe ne baze te autoreve antike, Dardanise i referohet si vend thrako-ilir, dhe konsiderohet se Trojanet(thrake) qe jetonin ne Dardanele (derivon prej Dardanus) disa prej tyre, kishin levizur dhe vendosur ne territoret e Ilirve (Dardani)!! Historikisht, themeluesi i Trojes ishte Dardanus-i!!
Edhe historianet shqipetare e konfirmojne prejardhjen thrako-ilire te Dardaneve!!!

Themel

laliloli
13-12-05, 18:22
Ju lutem ne ēdo loje zbavitese duhet t'iu permbaheni rregullave qe paraqiten ne fillim te saj.

Me rrespekt Laliloli

Ka rregulla ne kete "loje zbavitese?"

Autori i temes nuk ka paraqitur ndonje rregull te veqant ,por te pakten si eshte filluar ,ashtu le te vazhdon .

Me rrespekt Lali

Arb
13-12-05, 18:27
Ju lutem ne ēdo loje zbavitese duhet t'iu permbaheni rregullave qe paraqiten ne fillim te saj.

Me rrespekt Laliloli

Ka rregulla ne kete "loje zbavitese?"

Autori i temes nuk ka paraqitur ndonje rregull te veqant ,por te pakten si eshte filluar ,ashtu le te vazhdon .

Me rrespekt Lali

Pasi je moderator, beri rregullat ashtu sic don... Merre shpaten ne dore e vec prej...

Arb
13-12-05, 18:29
historikisht konsiderohet se Dardanet ishin Thrako-Ilir, dhe nuk ishin pjese e Ilirise!:!:

Ti cika e mire...

Si erdhe ne kete perfundim? Cfare burimi ke shfrytezuar?

Ne te gjitha hartat antike Dardania eshte teresi ne vete gjeografikisht, njekohesisht qe ne baze te autoreve antike, Dardanise i referohet si vend thrako-ilir, dhe konsiderohet se Trojanet(thrake) qe jetonin ne Dardanele (derivon prej Dardanus) disa prej tyre, kishin levizur dhe vendosur ne territoret e Ilirve (Dardani)!! Historikisht, themeluesi i Trojes ishte Dardanus-i!!
Edhe historianet shqipetare e konfirmojne prejardhjen thrako-ilire te Dardaneve!!!

Themel

Ne librat shkollore nuk me ka ra ne sy nje pohim i ketille. Nuk e di per cfare Historiane Shqiptare e ke fjalen?

Ka ndonje burim te besueshem ne Internet ku mund te lexohet nje pohim i ketille?

laliloli
13-12-05, 18:38
Pasi je moderator, beri rregullat ashtu sic don... Merre shpaten ne dore e vec prej...

Nuk e di Arb perse me keqkuptove menjeher .Une e pata per te miren e te gjitheve ne menyre qe kjo loje(gare) ,nese mund ta quajme si te tille,te mos merr kahje tjeter ,sepse ne disa raste ketu jane paraqitur pyetje te temave tjera .

Rregullat i vene autoret e temave ,te lutem

Me rrespekt Lali

Reana
13-12-05, 18:41
DARDANIANS

The Dardanians inhabited the lands south of the Tribalians along the upper part of Morava and Vardar. Many historians consider the Dardanians as tribes who had come from the Illyrians and who in later periods were mixed with the Thracians creating a separate political-ethnic community. Part of them migrated to Asia Manor in the 1500 BC. It is assumed that the name of Dardanelles (Turkish Straits) comes from the city founded by them on the Asia Manor coast, having the name of Dardania.

(Forumi Illyria http://www.network54.com/Forum/63400/thread/1075757672/last-1075757672/Lost+People+in+Haimos)
Burime te ndryshme historike ne libra dhe internet e konfirmojne kete!!!
Ska asgje te keqe ne kete, Thraket krejtesisht jane asimiluar/zhdukur, dhe nuk ka ngelur popull tjeter pasardhes i tyre!!!

Reana
13-12-05, 18:47
3. Cilat ishin dy qytetet Ilire, njekohesisht qendrat me te medha te kultures dhe zhvillimit ne kohen e Mbretit Bardhyl?

[/quote]

SFA e gjeti njeren pjese te pergjegjjes, pra njeri qytet ishte Durresi i sotem, apo Dyrrhachium, ka ngelur edhe nje qytet pa u gjetur, qe poashtu sot ka emer te ngjashem me emrin e tij antik :wink: !!!

Reana
13-12-05, 18:49
DARDANIANS

The Dardanians inhabited the lands south of the Tribalians along the upper part of Morava and Vardar. Many historians consider the Dardanians as tribes who had come from the Illyrians and who in later periods were mixed with the Thracians creating a separate political-ethnic community. Part of them migrated to Asia Manor in the 1500 BC. It is assumed that the name of Dardanelles (Turkish Straits) comes from the city founded by them on the Asia Manor coast, having the name of Dardania.

(Forumi Illyria http://www.network54.com/Forum/63400/thread/1075757672/last-1075757672/Lost+People+in+Haimos)
Burime te ndryshme historike ne libra dhe internet e konfirmojne kete!!!
Ska asgje te keqe ne kete, Thraket krejtesisht jane asimiluar/zhdukur, dhe nuk ka ngelur popull tjeter pasardhes i tyre!!!

Arb,
Kur ta shikosh filmin "Troja" perseri, do ta keshe te qarte, nga ju ka mbetur shqiptareve tradite, me ua grabite nuset te tjereve :twisted: :lol: :!: I kemi pasur kusherinje keta fare trimash :wink:

vjeshta
13-12-05, 19:05
3. Cilat ishin dy qytetet Ilire, njekohesisht qendrat me te medha te kultures dhe zhvillimit ne kohen e Mbretit Bardhyl?SFA e gjeti njeren pjese te pergjegjjes, pra njeri qytet ishte Durresi i sotem, apo Dyrrhachium, ka ngelur edhe nje qytet pa u gjetur, qe poashtu sot ka emer te ngjashem me emrin e tij antik :wink: !!![/quote]

Butrinti :roll:

Reana
13-12-05, 20:14
Jo Vjeshta, behet fjale per periudhen e Mbreterise se Gentit.
Eshte qytet qe sot kufizohet me qarkun e Shkodres, Kukesit, Dibres, Durresit dhe ka dalje ne Detin Adriatik. Eshte qytet qe edhe ne kohen e Gjergj Kastriotit, prmendet si qender me rendesi :wink:

Kalt
13-12-05, 20:16
Lissus :wink:

Barbaroza
13-12-05, 20:18
Lissus :wink:

E qellove po m'duket! :P

Murgesha
13-12-05, 20:22
Jo Vjeshta, behet fjale per periudhen e Mbreterise se Gentit.
Eshte qytet qe sot kufizohet me qarkun e Shkodres, Kukesit, Dibres, Durresit dhe ka dalje ne Detin Adriatik. Eshte qytet qe edhe ne kohen e Gjergj Kastriotit, prmendet si qender me rendesi :wink:

Lezha. :lol:

Kalt
13-12-05, 20:23
Lissus - Alessio - Leshi - Lezha. :wink:

Barbaroza
13-12-05, 20:23
Po de Murgesha! :wink:

Reana
13-12-05, 20:28
Lissus - Alessio - Leshi - Lezha. :wink:

E sakte...
Murgesha dhe Kalt!!!

Reana
13-12-05, 20:50
Jo Vjeshta, behet fjale per periudhen e Mbreterise se Gentit.
Eshte qytet qe sot kufizohet me qarkun e Shkodres, Kukesit, Dibres, Durresit dhe ka dalje ne Detin Adriatik. Eshte qytet qe edhe ne kohen e Gjergj Kastriotit, prmendet si qender me rendesi :wink:


***Ketu kam shtypur gabim, e kam pasur fjalen per Mbretin Bardhyl, si qe e kam cekur ne fillim kur e kam parashtruar pyetjen.

Pra dy qytetet, dy qendrat me te zhvilluara gjate mbreterise se Mbretit Bardhyl ne shekullin e IV para epokes se re, ishin Lissus(Lezha) dhe Epidamnus (Durresi).

Arb
13-12-05, 20:59
DARDANIANS

The Dardanians inhabited the lands south of the Tribalians along the upper part of Morava and Vardar. Many historians consider the Dardanians as tribes who had come from the Illyrians and who in later periods were mixed with the Thracians creating a separate political-ethnic community. Part of them migrated to Asia Manor in the 1500 BC. It is assumed that the name of Dardanelles (Turkish Straits) comes from the city founded by them on the Asia Manor coast, having the name of Dardania.

(Forumi Illyria http://www.network54.com/Forum/63400/thread/1075757672/last-1075757672/Lost+People+in+Haimos)
Burime te ndryshme historike ne libra dhe internet e konfirmojne kete!!!
Ska asgje te keqe ne kete, Thraket krejtesisht jane asimiluar/zhdukur, dhe nuk ka ngelur popull tjeter pasardhes i tyre!!!

Prape duket burim jo i besueshem. Ne fund si burim citohet te jete, balkanica.org.

Pastaj nese e ke verejtur, ne paragrafin e trete te ketij artikulli ("Lost People"), shkruan se Liburnet (per te cilet kemi mesuar se jane nje prej fiseve Ilire), qenkan nje prej grupeve etnike, qe bashke me Kretanet, Pellazget, Frigjianet, Moesianet, Greket, Thraket dhe Iliret te jete menduar te jene popullata me e vjeter e Gadishullit Ballkanik.

Reana
13-12-05, 21:03
Nuk jam bazuar ore vetem aty!!! :? Nuk eshte histori e sotit kjo :?
Ti gjej njemije autore e burime te ndryshme per kete. Po nuk eshte ketu tema per ta diskutuar kete!!!

Shtro ndonje pyetje apo alternative ketu!!!

Arb
13-12-05, 21:13
Nuk jam bazuar ore vetem aty!!! :? Nuk eshte histori e sotit kjo :?
Ti gjej njemije autore e burime te ndryshme per kete. Po nuk eshte ketu tema per ta diskutuar kete!!!

Shtro ndonje pyetje apo alternative ketu!!!

Mi gjej ata njemije autore e burime te ndryshme lidhur me kete...

Ose postoje nje teme tjeter, ose me shkruaj ne MP.

Reana
13-12-05, 21:20
Dardania was a region encompassing the area of the modern-day Kosovo, western parts of the Former Yugoslav Republic of Macedonia, and parts of northern Albania. Its native Dardani people were a tribe of mixed Illyrians and Thracians. They seem to have often been a threat to the kingdom of Macedon. Dardania's largest towns were those of Naissus (Nis, Serbia), Scupi (Skopje), and their capital was Ulpiana (close to present day Priština, Kosovo).

The area was conquered by the Romans in 28 BC and became part of the Roman province of Moesia, on the border with Illyricum and Macedonia. After AD 85 it was part of Moesia Superior. Emperor Diocletian later made Dardania into a special province with its capital at Naissus (Niš).

Today it is considered an ancient term for Kosovo, and there are even proposals to rename the province that way. :wink:

A Boue and von Hahn proposed that the name Dardania comes from the Albanian word dardhė which means "pear" in Albanian. Dardhani or Dardhania in Albanian means land with pear trees. And it has been remarked that in the area pear-trees abound.

Retrieved from "http://en.wikipedia.org/wiki/Dardania_%28Europe%29"

Arb
13-12-05, 21:22
Dardania was a region encompassing the area of the modern-day Kosovo, western parts of the Former Yugoslav Republic of Macedonia, and parts of northern Albania. Its native Dardani people were a tribe of mixed Illyrians and Thracians. They seem to have often been a threat to the kingdom of Macedon. Dardania's largest towns were those of Naissus (Nis, Serbia), Scupi (Skopje), and their capital was Ulpiana (close to present day Priština, Kosovo).

The area was conquered by the Romans in 28 BC and became part of the Roman province of Moesia, on the border with Illyricum and Macedonia. After AD 85 it was part of Moesia Superior. Emperor Diocletian later made Dardania into a special province with its capital at Naissus (Niš).

Today it is considered an ancient term for Kosovo, and there are even proposals to rename the province that way. :wink:

A Boue and von Hahn proposed that the name Dardania comes from the Albanian word dardhė which means "pear" in Albanian. Dardhani or Dardhania in Albanian means land with pear trees. And it has been remarked that in the area pear-trees abound.

Retrieved from "http://en.wikipedia.org/wiki/Dardania_%28Europe%29"

Wikipedia, the free encyclopedia that anyone can edit.

I besueshem te duket ky burim?

Murgesha
13-12-05, 21:24
Arb dhe Reana, ju lutem tė keni parasysh se kjo temė ėshtė temė argėtuese, pėr kėto gjėra ftoheni tė shkruani tek kultura kombėtare.

laliloli
13-12-05, 21:25
Reana dhe Arb ju lutem te mbeteni ne teme

Me rrespekt Lali

Arb
13-12-05, 21:25
Arb dhe Reana, ju lutem tė keni parasysh se kjo temė ėshtė temė argėtuese, pėr kėto gjėra ftoheni tė shkruani tek kultura kombėtare.

Durim bre fisnike, se gati vec e kryjtem...

Arb
13-12-05, 21:29
Reana dhe Arb ju lutem te mbeteni ne teme

Me rrespekt Lali

Nuk kemi dal aq shume larg temes, po masi po kerkoni atehere po e perfundojme...

Reana
13-12-05, 21:31
Lexoje Wilkes, John-"The Illyrians", dhe do te gjesh ne sa burime te njohura antike romake e helenike bazohet!!!

http://images.bestwebbuys.com/muze/bookmed/75/0631198075.jpg
mundesh me e porosite: http://www.bestwebbuys.com/0631198075!!!

pokeri
13-12-05, 23:40
Njė pyetje.

Pėrfundi ujė, pėrsipėr ujė, nė mes mjaullinė maca.

pokeri
14-12-05, 00:22
1. Si quhej Kali mitologjik me krah tė cilin e shalonte
Herakliti (Herkuli)?

2. Cila shtazė (veē njeriut) bėn seks pėr qejf?1. PEGAZ (PEGASUS)

2. Delfini

Murgesha
14-12-05, 00:44
Ok Poker ja njė prej meje.

Pse kėmbėt mbajnė erė? - e din ti kėtė.

vjeshta
14-12-05, 00:45
Ok Poker ja njė prej meje.

Pse kėmbėt mbajnė erė? - e din ti kėtė.

hahahahahaahahahah :wink:

pokeri
14-12-05, 00:53
Ok Poker ja njė prej meje.

Pse kėmbėt mbajnė erė? - e din ti kėtė.

hahahahahaahahahah :wink:


Ti, kishe po e din, a ...????????

Murgesha
14-12-05, 00:54
Ok Poker ja njė prej meje.

Pse kėmbėt mbajnė erė? - e din ti kėtė.

hahahahahaahahahah :wink:

A e din moj??

vjeshta
14-12-05, 00:54
Une ,po ,veq ke e drejtume per ty :lol:

pokeri
14-12-05, 00:55
Une ,po ,veq ke e drejtume per ty :lol:Unė e dij, po s'po mė kujtohet .

vjeshta
14-12-05, 00:57
E qysh i thone kesaj ,pra
qe nuk e din :lol:

Murgesha
14-12-05, 00:59
E qysh i thone kesaj ,pra
qe nuk e din :lol:

Oj vjeshta po thuaje moj ti.

pokeri
14-12-05, 01:00
E qysh i thone kesaj ,pra
qe nuk e din :lol:


Kėsaj i thonė " - S'po mė kujtohet...
E kam ditur, por pėr momentin nuk po mė bjen
nė mend. Kėshtu i thonė.
E Ti nėse e din, thuaje ( i fiton pikėt).

vjeshta
14-12-05, 01:03
E qysh i thone kesaj ,pra
qe nuk e din :lol:

Oj vjeshta po thuaje moj ti.
Pse i ka rrenjet ne prapanice :oops: (keshtu e di une)

Murgesha
14-12-05, 01:05
Pse i ka rrenjet ne prapanice :oops: (keshtu e di une)

Hhaghaghaghghaghaghaghaha.

Pėrgjigjja plotėsisht e saktė. :lol: :lol: :lol:

pokeri
14-12-05, 01:07
Pse i ka rrenjet ne prapanice :oops: (keshtu e di une)

Hhaghaghaghghaghaghaghaha.

Pėrgjigjja plotėsisht e saktė. :lol: :lol: :lol:


Qysh mundet me i pasė rrėnjėt pėrpjetė?
S'ka logjikė.

pokeri
14-12-05, 01:23
Qysh mundet me i pasė rrėnjėt pėrpjetė?
S'ka logjikė.

Reana
14-12-05, 20:43
Qysh mundet me i pasė rrėnjėt pėrpjetė?
S'ka logjikė.

Me siguri nuk je i njohur me konceptet e perspektives :twisted:

pokeri
15-12-05, 17:30
Qysh mundet me i pasė rrėnjėt pėrpjetė?
S'ka logjikė.

Me siguri nuk je i njohur me konceptet e perspektives :twisted:


Ore, i njoh deri dikund, por nga kjo del
se "era u vie vetėm kėmbėve tė femrave"...

Barbaroza
15-12-05, 20:52
Po vazhdoj une me alternativen.
Si mbret i pare dardan njihet:


1.
a)Batua
b)Longari
c)Monuni


2.Cili ishte qytet njihej si me i zhvilluari ne Dardani(ku preheshin monedhat),apo njihej edhe si kryeqytet sipas disa hulumtuesve?

Barbaroza
15-12-05, 21:22
Hajde more pergjigjuni se k'sajde qenkeni! :lol: :lol:

Reana
15-12-05, 21:30
Po vazhdoj une me alternativen.
Si mbret i pare dardan njihet:


1.
a)Batua
b)Longari

c)Monuni
Longari, Batua dhe i treti Monuni :wink:

Barbaroza
15-12-05, 21:32
Sakte Reana!
Te shohim te dyten pyetje nese e din kush?!2.Cili ishte qytet njihej si me i zhvilluari ne Dardani(ku preheshin monedhat),apo njihej edhe si kryeqytet sipas disa hulumtuesve?

Reana
15-12-05, 21:34
Hajde more pergjigjuni se k'sajde qenkeni! :lol: :lol:

Moj po bejme llaf edhe ne tema tjera :wink:
a me u pergjejgje edhe ne pyetjen tjeter, apo t'ia le te tjereve? :wink:

Barbaroza
15-12-05, 21:39
Hajde more pergjigjuni se k'sajde qenkeni! :lol: :lol:

Moj po bejme llaf edhe ne tema tjera :wink:
a me u pergjejgje edhe ne pyetjen tjeter, apo t'ia le te tjereve? :wink:

Ok,moj,beni llafe sa te doni,veq mos humbni nga kendej shpesh! :lol: :wink:
Pasi s'je pergjigjur ne fillim,eshte mire t'ua lesh radhen tjereve! :wink:

Reana
15-12-05, 21:41
2.Cili ishte qytet njihej si me i zhvilluari ne Dardani(ku preheshin monedhat),apo njihej edhe si kryeqytet sipas disa hulumtuesve?


Pasi askush nuk deshiron ta marre fjalen, po vazhdoj une perseri :oops: :lol:
Qyteti me i njohur i Dardanise, ku rremiheshin xehet dhe preheshin edhe monedha, ishte Damastioni (thote historia :lol: )!

Barbaroza
15-12-05, 21:51
E sakte.Damastioni kerkohet ne kete rast!

Barbaroza
16-12-05, 12:33
Vazhdojme....

Cilin njohim si mbret te pare ilir:
1.
a)Agroni
b)Bardhyli
c)Sirra


2.Cili mbret i cilit fis ilir,u martua me te bijen e mbretit Monun te Dardanise?

Reana
16-12-05, 21:36
:P Edhe me shume histori te shenjte Ilire :P :wink:

Mbreti i pare Ilir ishte Sirra!!!

pokeri
16-12-05, 21:38
:P Edhe me shume histori te shenjte Ilire :P :wink:

Mbreti i pare Ilir ishte Sirra!!!


Kėtė e dij edhe unė, por kėtė tė dytėn jo!????

Reana
16-12-05, 22:18
:P Edhe me shume histori te shenjte Ilire :P :wink:

Mbreti i pare Ilir ishte Sirra!!!


Kėtė e dij edhe unė, por kėtė tė dytėn jo!????

:lol: :lol: :lol:
Nese e ke ditur pse nuk je pergjegjur, ore-paske pasur kohe gjithe diten e Evropes :roll: :lol: !!!

(te dyten se kam hasur ne asnje material historik, meqe nuk e besoj te jete me peshe te madhe historike!!!)
Presim indikacione me te gjeresishme, prej Barbarozes ne lidhje me kete pyetje!

pokeri
16-12-05, 23:57
:P Edhe me shume histori te shenjte Ilire :P :wink:

Mbreti i pare Ilir ishte Sirra!!!


Kėtė e dij edhe unė, por kėtė tė dytėn jo!????

:lol: :lol: :lol:
Nese e ke ditur pse nuk je pergjegjur, ore-paske pasur kohe gjithe diten e Evropes :roll: :lol: !!!

(te dyten se kam hasur ne asnje material historik, meqe nuk e besoj te jete me peshe te madhe historike!!!)
Presim indikacione me te gjeresishme, prej Barbarozes ne lidhje me kete pyetje!


Mė vjen inat pak... prandaj nuk kisha dashur ta jap
pėrgjigjen gjysmake (mbetet tė besosh qė e kam ditur).
Nė tė kundėrtėn, nuk dua tė 'zbukurohem" me " pendla
(lexo-pėrgjigje) tė tė tjerėve.
Di sa di, njė gjė e di; - Kurrė nuk i mjafton njeriut, ajo
sa din!

Reana
17-12-05, 00:23
Mė vjen inat pak... prandaj nuk kisha dashur ta jap
pėrgjigjen gjysmake (mbetet tė besosh qė e kam ditur).
Nė tė kundėrtėn, nuk dua tė 'zbukurohem" me " pendla
(lexo-pėrgjigje) tė tė tjerėve.
Di sa di, njė gjė e di; - Kurrė nuk i mjafton njeriut, ajo
sa din!

:roll: :lol:
S'po me duket arsye e shendoshe, per inat kjo;
dhe aq me rendesi qenka qe te te besoj, a??? :roll: :twisted: ;
mendoj se ky aktivitet nuk behet per "zbukurime", po per te nxene dije/njohuri :wink:
perndryshe vetem nje gje dijme-se nuk dijme asgje :lol: :wink: