PDA

View Full Version : Rwanda : Franca e implikuar nė gjenocid


Fshatari
10-12-05, 11:46
- Ndėrkohė qė shefi i diplomacisė franceze po bredh nėpėr rrugėt e beogradit e Prsihtinės, i gjithė shtypi francez po raporton me tė madhe se franca ka marrė pjesė drejtėpėrdrejt nė gjenocidin ruandez nė 1994 : i ka shitur armė fisit utu i cili ka masakruar 800 mijė tuci (fis tjetėr ruandez).
Dėshmitar okular raportojnė se nė shumė raste, vetė ushtarė francez kanė ekzekutuar civil tuci.
- Mė 1991, viktima e parė civile nė bosnje(nėnkryetari i parlamentit boshnjak) ėshtė vrarė nė njė autoblindė tź ushtrisė franceze nė Sarajevė.
Madje, sa pėr kujtesė, kryeprokuroja e parė e Tribunalit tė Hagės, Louise Arbour, ka pas kėrkuar nga autoritet e Parisit dorėzimin e gjeneralit francez, Janvier, kėtij tribunali, nė "cilėsin e dėshmitarit" : kryeministri i atėhershėm dhe kryetari francez patėn refuzuar kategorikisht ekstradimin e gjeneralit tė tyre. Dyshohet pra se Franca e "pėrjetshme humanitare" ėshtė e implikuar edhe nė gjenocidin boshnjak. Madje pikėrisht pėr kėtė arėsye nuk janė arrestuar deri tani autorėt kryesor tė krimeve dhe gjenocideve recidiviste tė llahtarshme nė territorin ish-jugosllav : mlladiēi, karaxhiēi, e shumė tė tjerė. Kėta dy tė fundit kanė shumė gjėra interesante pėr tė rrėfyer nė atė tribunal edhe pėr serbinė edhe pėr francėn.
Si ka fytyrė njė ministėr francez tė shkel nė tokėn e Kosovės dhe t'u jap lekcione "demokracie" e "humanitarizmi" kosovarve!
Zoti ministėr, ēdo model tjetėr nė botė po! Modeli i juaj ėshtė anti-njerzor, anti-human, i papranueshėm pėr njerzin!
Prandaj vizita juaj e imponuar ėshtė e papėlqyeshme nė Kosovė!

Me plotė indinjatė, si zakonisht, i pranishėm nė ēdo moment, kudo,
i Juaji , Fshatari

Reana
12-12-05, 07:55
ReanaAnėtarėsuar: 17 Apr 2005
Mesazhe: 2729
Vendodhja: Manhattan
Postuar: 16.07.2005 18:08


Kesaj liste mjerimi te deshtimeve te politikes ndekombetare franceze ia kisha renditur edhe spinunimin nga Brukseli (qendra e NATOs) e planeve te bombardimeve gjate luftes ne Kosove me 1999, ku officere te larte franceze njohtuan ushtrine serbe me kohe per caqet e sulmeve, perkrhajen politike e ushtarake Hutuve ne Rwande (1994), dergimin e paramilitareve serbe si mercenar franceze ne Konfliktin e Ruandes dhe Kongos Belge (ish Zair) per te ndihmuar Hutut (kryersit e masakres ne Ruande), etj...

Kontradikta franceze e Kushtetues se Republikes se Peste ( ) shkon edhe me larg; Territori i Republikes Franceze, eshte entitet i pandashem!
Bindje te dala nga kesi mentaliteti, bashkepunimi Serbo-Francez gjate Lufes se I Boterore e me vone, paragjykimet fetare ndaj jo-katolikeve, urrjetja/ndjenja e inferioritetit ndaj Amerikes dhe pozicionimit Amerikan ne Ballkan, etj. kane si pasoje nje politike te ketille Franceze, plot kunderthenie, ndaj shqipetareve!

_________________Fshatari,

Kjo qe keni komentuar, eshte nje realitet i ditur mire. E kemi diskutuar perafersisht edhe me pare, prandaj mos u shqetsoni shume, drejtesia e ka doren e gjate, thote nje thenie!!!
Megjithate ngel edhe me e indinjuar nga mundesia qe nje ksenofob si Jean Marie le Pen, te vije ne pushtet ne France!
Nese qeverite socialiste jane kaq te deshtuara, cfare mund te prese dikush nga nje qeveri pothuaj ekstreme djathtiste ne France :? :?: