PDA

View Full Version : Me intereson SA duhet mi besu kur bėn be ne kuran


engjulli_16
12-12-05, 11:23
mua me intereson sa duhet mi besu dikujna kur ben be ne zot dhe qka nese aj ben be ne zot rrejshum me ndimoni shpjegomna tung.

Senada
13-12-05, 14:36
Se pari duhet te njihesh mire me personalitetin e atij njeriu i cili betohet ne Zot, pasi kemi te atille me personalitet te dobet dhe betimet e tilla u kalojne ne shprehi dhe i perdorin per vet-mbrojtje.

Allahu thote: "Mos respekto aske qe betohet shume dhe eshte i poshter! Qe eshte pergojues e ban fjale nder njerez." (El-Kalem: 10-11)

Fjalet e Allahu te Madheruar na mesojne se, se pari duhet njohur cilesite e personit te cilit duam ti besojme dic. Keshtuqe,nese e njofim ate person i cili betohet ne Zot dhe posedon cilesi te nen nivelit, atehere si mund ti besohet!

Hattabi
13-12-05, 21:54
Se pari nuk duhet me u betu ne Zot per gjithqka vetem kur o qashtu parjeter, edhe leje mo me rrejt.

Nese betohesh rrejshem ateher duhet me agjeru 3 dit.

hasanmehmeti
13-06-07, 12:36
mua me intereson sa duhet mi besu dikujna kur ben be ne zot dhe qka nese aj ben be ne zot rrejshum me ndimoni shpjegomna tung.

sa i peket keti shkrimi qe citova , te jane pergjigjur me heret ata dhe kjo paska qene moti kohe , por sa i perket titullit qe ke vendos eshte nje gje qe duhet te sqarohet:

Titull-pyetja Juaj thote:Me intereson SA duhet mi besu kur bėn be ne kuran (http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=18343)

Berja be ne Allah drejte perse drejti dhe ne Kuran siq perdoret tek ne ka dallim te madhe .
E para lejohet per te deshmuar te verteten e nje qeshtje , ndersa e dyta lejohet dhe ndalohet sipas interpretimit qe i ben personi qe ben be.

Lejohet: Te beshe be ne Kuran duke pasur per qellim fjalet e Allahut subhanehu we teAla , pasi ato jane prej Cilesive dhe Emrave te Zotit .

Ndalohet: Te besh be ne Kuran nese ke per qellim Kopertinat apo fletet e Kuranit e jo fjalet qe gjenden ne te , ne kete raste ky betim hyn ne rangun e betimit dhe mbeshtjetjes ne dike tjeter Pos Allahut subhanehu we teAla gje qe eshte shume e rrezikshme per Besimin e Nje Muslimani , pasi kush mbeshtetet e ne kete raste edhe betohet ne dike tjeter pos Allahut ben Shirke.Dhe tek ne me shume perdoret Betimi ne letrat e nje libri se ne fjalet qe gjenden ne te.Pra kur te behet be ne Kuran duhet bere be me qellim fjalet e Allahut qe gjenden ne te e jo kopertinat e letrat. Dhe Veprat shperblehen sipas qellimit(hadithe). Dhe Allahu diten e gjykimit secilin e len ne ate qe mbeshtetet , ai qe mbeshtetet tek ndonje kengetar , prinde , president , etj etj diten e Gjykimit Zoti i thot atyre qe te kerkojne shpetim prej tyre qe u mbeshteten e jo nga Allahu i Madheruar pasi e harruan mbeshtetjen tek Ai subhanehu we teAla. E dihet se perfundimi i tyre eshte ne Xhehnem Allahu na ruajt prej tij.


Dhe Allahu e din me se miri.

E Lutja jone e fundit eshte :
Falenderimi dhe i tere Suksesi i takon vetem Allahut subhanehu we teAla.

selamualejkum
hasani

alkimisti
13-06-07, 14:10
mua me intereson sa duhet mi besu dikujna kur ben be ne zot dhe qka nese aj ben be ne zot rrejshum me ndimoni shpjegomna tung.

I jap shume te drejte shqetesimit te engjullit!