PDA

View Full Version : Mbulesa-Hixhabi...pengesa!!!


Al-Shama
16-12-05, 22:27
Es-Selamu Alejkum motra dhe vėllezėr...

kėtu kemi disa Ajete dhe Hadithe te kjarta pėr mbulesen :

”O ti pejgamber, thuaju grave tua, bijave tua, dhe grave tė besimtarėve le tė vėjnė shamitė (mbulojė) e veta mbi trupin e tyre, pse kjo ėshtė mė afėr qė ato tė njihen (se nuk janė rrugaēe) e tė mos ofendohen. All-llahu fal gabimet e kaluara, Ai ėshtė mėshirues.” (el-Ahzab: 59)


Thotė All-llahu nė Kur’an:”Tė mos zbulojnė stolitė e tyre.” (Nur: 31) Thotė All-llahu nė Kur’an:”...dhe rrini nė shtėpitė tuaja e mos shfaqni bukurinė tuaj si shfaqej6 nė injorancėn e hershme.” (el-Ahzab: 33)


”Vėrtet ata qė i akuzojnė gratė e ndershme, besimtare tė pafajshme, janė tė mallkuar nė kėtė botė dhe nė botėn tjetėr dhe ata i pret njė dėnim shumė i madh.” (Nur: 23)Gjithashtu edhe fjala e Muhammedit s.a.w.s. :”…Gratė mė tė kėqija nga ju janė gratė e zbuluara, tė shfrenuara, dhe ato janė hipokritet, tė cilat s’do tė hynė nė xhennet, ashtu siē nuk hyn korbi i kuq.” Sahih: 1849


me kėto mjaft mirė kuptohet urdhėri i All-llahut pėr neve vajzave dhe grave ...


unė dua te flas pėr disa pengesa qė kemi ne vajzat dhe gratė pėr hixhabin:

unė di raste kur vajza ėshtė shumė e gatshme pėr hixhab njeashtu edhe simbas veshjes shifet mjaft kjart se vetėm hixhabi i mungon mirėpo fatekeqesisht ka probleme/presion familiar.
rasti tjetėr : vajza deshiron mbulesen mirėpo ne anėn tjetėr duhet te punoj ... nėse vendos hixhabin atėherė nuk ka te ardhura - nėse nuk ka te ardhura nuk ka as furnizim ne shtepi.
edhe njė prej rasteve te tilla ka qė ato vajza dhe gra nuk e ndiejn veten te gatshme pėr mbules


ėshtė njė gjė shumė interesante ... ato qė deshirojn mbulesen nuk munden pėr shkaqe tė ndryshme-veshtersurave e ndėrsa ato qė nuk kan veshtersina ato ne fakt nuk ju shkon mendja pėr mbules !!!


Allahu na permisoft gjendjet tona InshAllahu we Teala...


kaq prej meje

Hattabi
17-12-05, 20:15
Kush e vendosh shamin e vendos me qed askush nuk imponohet per kete gje.

Al-Shama
17-12-05, 20:57
Kush e vendosh shamin e vendos me qed askush nuk imponohet per kete gje.

Hattabi - Allahu te shperbleft ...
imponimi me zorr nuk lejohet
tegjitha ato motra qe vendosin hixhabin duhet te vendosin per hir te Allahut e te mbrojne nderin e tyre InshAllah


Allahu na ndihmoft

lule_2005
21-12-05, 14:49
Ishalla krejt ato femra dhe gra qe duan te mbulohen, behen pak me te zojat dhe ua tregojne dhembet dhe grushtet atyre qe po i penguakan te mbulohen. Njekosisht qe ishalla te gjitha ato femra dhe gra qe mbulesen e kane me zorr dhe presion prej te tjereve, e marrin guximin te vendosin vete se cka do te kene mbi koken e tyre, sepse kjo eshte gje e percaktuar me VULLNETIN e femres e jo me ZORR!!!


Pasi e permende Maqedonine.Po dua te ju thme disa fjale. Po mendoje per mbulesen e jo per femrat e mbuluara ne Maqedonin. Nese doni te dini per Maqedonin, dhe femrt ne te, mund te vini “bujrum” shumeeeeee jane te bukra.
Keshtu, po eshte vertet se ne Maqedoni ka me shume te mbuluara. Por shumica jo me dhune siq po thoni Ju. Tani eshte krejt ndryshe. Po mendoje ka me pake. Por kjo nuk done te thote se po shkojme ne te mire. Problemi eshte se tani gjoja se po perparojme, po shkollohemi e po “emancipohemi” kemi fillu dalngadal per fate te keqe te largohemi nga mbulesa e nga feja ne pergjithesi. E po behemi gati per ne EVROP. E ju shumica jeni vetem se ne Evrope dhe keni shkuar te gatuara (pa ofendime). Po, duke lexuar pak e me pak Kuranin, e sidomos fjalen e pare te cilen Allahu ja ka thene Muhamedit a.s. LEXO (Ikre) kemi filluar te “mendojme” se me qene e mbuluar (koken), qenka turp duke mose e ditur se me turp eshe mos me dite (me dite) se qka ke ne ate koke!!!! Njerin nuk duhet vleresuar se si duket, qka mban, apo qka ka te veshur. Ate duhet vleresuar nga shpirti e mbrendia shpiretrore e mendore e jo ajo truporja (e jashtme) dukja. Secili njeri eshte i lire te duket e te vishi ashtu siq ati i pelqene. E sa e di une me se paku dhune ka ne fe (jo vetem per mbulesen)! Pra! Te behemi te zonjat te dime se si dhe kujt dhe qkase ti themi Jo apo Po.

Reana
22-12-05, 00:24
Ishalla krejt ato femra dhe gra qe duan te mbulohen, behen pak me te zojat dhe ua tregojne dhembet dhe grushtet atyre qe po i penguakan te mbulohen. Njekosisht qe ishalla te gjitha ato femra dhe gra qe mbulesen e kane me zorr dhe presion prej te tjereve, e marrin guximin te vendosin vete se cka do te kene mbi koken e tyre, sepse kjo eshte gje e percaktuar me VULLNETIN e femres e jo me ZORR!!!

Pasi e permende Maqedonine.Po dua te ju thme disa fjale. Po mendoje per mbulesen e jo per femrat e mbuluara ne Maqedonin. Nese doni te dini per Maqedonin, dhe femrt ne te, mund te vini “bujrum” shumeeeeee jane te bukra.
Keshtu, po eshte vertet se ne Maqedoni ka me shume te mbuluara. Por shumica jo me dhune siq po thoni Ju. Tani eshte krejt ndryshe. Po mendoje ka me pake. Por kjo nuk done te thote se po shkojme ne te mire. Problemi eshte se tani gjoja se po perparojme, po shkollohemi e po “emancipohemi” kemi fillu dalngadal per fate te keqe te largohemi nga mbulesa e nga feja ne pergjithesi. E po behemi gati per ne EVROP. E ju shumica jeni vetem se ne Evrope dhe keni shkuar te gatuara (pa ofendime). Po, duke lexuar pak e me pak Kuranin, e sidomos fjalen e pare te cilen Allahu ja ka thene Muhamedit a.s. LEXO (Ikre) kemi filluar te “mendojme” se me qene e mbuluar (koken), qenka turp duke mose e ditur se me turp eshe mos me dite (me dite) se qka ke ne ate koke!!!! Njerin nuk duhet vleresuar se si duket, qka mban, apo qka ka te veshur. Ate duhet vleresuar nga shpirti e mbrendia shpiretrore e mendore e jo ajo truporja (e jashtme) dukja. Secili njeri eshte i lire te duket e te vishi ashtu siq ati i pelqene. E sa e di une me se paku dhune ka ne fe (jo vetem per mbulesen)! Pra! Te behemi te zonjat te dime se si dhe kujt dhe qkase ti themi Jo apo Po.Selam FALSIFIKATOREVE te kuotave. 8)

Zabeli i bacės Brahim
22-12-05, 01:01
All-llahu beri mbulesen titull nderi duke thene:

"O ti Pejgamber, thuaju grave tua, bijave tua dhe grave tė besimtarėve le tė vėjnė shamitė (mbulojė) e veta mbi trupin e tyre, spese kjo ėshtė mė afėr qė ato tė njihen (se nuk janė rrugaēe) e tė mos ofendohen. All-llahu fal gabimet e kaluara, Ai ėshtė mėshirues. "

Mbulesa (hixhabi) eshte pasterti e zemres

E kur kėrkoni prej tyre (grave tė Pejgamberit) ndonjė send, atė kėrkonie pas perdės, kjo ėshtė mė e pastėr pėr zemrat tuaja dhe tė tyre."/ahzab 23/

Mbulese eshte respekt ndaj Zotit

"O bijtė e Ademit, Ne krijuam pėr ju petk qė ju mbulon vendturpėsinė dhe petk zbukurues. Po petku i devotshmėrisė, ai ėshtė mė i miri. Kėto janė
argumentet e All-llahut, ashtu qė ata tė pėrkujtojnė. "/araf 26/

Mbulesa eshte besim

Allahu nuk u eshte drejtuar me urdherine Tij per mbulese jobesimtareve,por besimtareve.Ai thote:" Dhe thuaju besimtareve..." dhe thote 'dhe grave te besimtareve".

Mbulesa eshte per ata qe turperohen

"Cdo fe ka moralin e vet, kurse morali i Islamit eshte turpi"/hadith/
"Turpi eshte prej minait/besimit/, kurse imani te shpie ne xhenet" /hadith/

m.s
28-12-05, 14:19
Mbulesa eshte njera nder gjerat me te mira per femren ...

Sot gjitha femrat jane te mbuluara nga vullneti i tyre ,ka kaluar koha kur femres i eshte imponuar mbulesa....(p.s sot eshte e kunderta femra has shume pengesa per tu mbulu...e kam fjalen per ketu te ne)...

regi_05
29-12-05, 14:59
Es-Selamu Alejkum motra dhe vėllezėr...

kėtu kemi disa Ajete dhe Hadithe te kjarta pėr mbulesen :

”O ti pejgamber, thuaju grave tua, bijave tua, dhe grave tė besimtarėve le tė vėjnė shamitė (mbulojė) e veta mbi trupin e tyre, pse kjo ėshtė mė afėr qė ato tė njihen (se nuk janė rrugaēe) e tė mos ofendohen. All-llahu fal gabimet e kaluara, Ai ėshtė mėshirues.” (el-Ahzab: 59)


Thotė All-llahu nė Kur’an:”Tė mos zbulojnė stolitė e tyre.” (Nur: 31) Thotė All-llahu nė Kur’an:”...dhe rrini nė shtėpitė tuaja e mos shfaqni bukurinė tuaj si shfaqej6 nė injorancėn e hershme.” (el-Ahzab: 33)


”Vėrtet ata qė i akuzojnė gratė e ndershme, besimtare tė pafajshme, janė tė mallkuar nė kėtė botė dhe nė botėn tjetėr dhe ata i pret njė dėnim shumė i madh.” (Nur: 23)Gjithashtu edhe fjala e Muhammedit s.a.w.s. :”…Gratė mė tė kėqija nga ju janė gratė e zbuluara, tė shfrenuara, dhe ato janė hipokritet, tė cilat s’do tė hynė nė xhennet, ashtu siē nuk hyn korbi i kuq.” Sahih: 1849


me kėto mjaft mirė kuptohet urdhėri i All-llahut pėr neve vajzave dhe grave ...


unė dua te flas pėr disa pengesa qė kemi ne vajzat dhe gratė pėr hixhabin:

unė di raste kur vajza ėshtė shumė e gatshme pėr hixhab njeashtu edhe simbas veshjes shifet mjaft kjart se vetėm hixhabi i mungon mirėpo fatekeqesisht ka probleme/presion familiar.
rasti tjetėr : vajza deshiron mbulesen mirėpo ne anėn tjetėr duhet te punoj ... nėse vendos hixhabin atėherė nuk ka te ardhura - nėse nuk ka te ardhura nuk ka as furnizim ne shtepi.
edhe njė prej rasteve te tilla ka qė ato vajza dhe gra nuk e ndiejn veten te gatshme pėr mbules


ėshtė njė gjė shumė interesante ... ato qė deshirojn mbulesen nuk munden pėr shkaqe tė ndryshme-veshtersurave e ndėrsa ato qė nuk kan veshtersina ato ne fakt nuk ju shkon mendja pėr mbules !!!


Allahu na permisoft gjendjet tona InshAllahu we Teala...


kaq prej meje


Ue alejkum selam ue rahmetullahi ue berekatuhu!
Eshte e vertet qe ka kesoj rastesh por me ne fund eshte vet femra qe vendos, besoj se jane shume te ralla rastet ku femra nuk mund te vendos hixhabin sepse ka presione familjare (Falenderimi i takon Allahut). Ndersa rasti i dyte eshte me frekuent meqense diteve te sodit femra punon dhe ze nje pozicion te rendesishem ne shoqeri, dhe ka raste kur patjeter duhet te punoj sepse kushtet ekonomike jane shume te veshtira. Por nese nuk i lejohet te mbaje hixhabin ne nje vend pune,ndersa burri e furnizon, e ajo vazhdon te punoj, besoj se ne kete rast duhet te beje nje zgjidhje ndermjet "punes dhe fese". (Alahu e di me se miri).
Nje gje shume e rendesishme qe te gjitha femrat muslimane duhet ta dine eshte vlera e hixhabit,"pse-ja", keshtu me te vertet do te ndjene kenaqesi me ate cka jane dhe cka veshin.
Pershendetje.

munti
29-12-05, 15:30
http://www.beliefnet.com/imgs/prayer_mile/user/13905/hijab.gif


M B U L E S A

--------------------------------------------------------------------------------

“Turpi vjen nga besimi.”

Muhammedi a.s.

N e v o j a per Mbulim

Nė Dhiatėn e Vjetėr janė disa pjesė ku flitet pėr lakuriqėsinė si gjė e turpshme, dhe pjesė ku urdhėro*het mbulimi.

Nė Dhiatėn e Re thuhet kėshtu:

“Secilit burrė qė lutet dhe secili burrė qė kryen punė tė shenjta, do ta zhvleftėsojė kokėn e vet, por secila grua qė lutet me kokė tė zbuluar, ose secila grua qė kryen punė jo tė shenjta... do ta zhvleftėsojė kokėn e vet... Nėse gruaja nuk mbulohet le ta nėnqethė flokun; e nėse turpėrohet tė rruhet, le tė mbulo*het. Gruaja pėr burrin paraqet krenarinė, ngase burri nuk ėshtė krijuar pėr gruan por gruaja ėshtė krijuar pėr burrin...”

Sipas botėkuptimit Islam, gruaja nuk ėshtė krijesė satanike e krijuar pėr keqbėrje. Pėrkundrazi, gruaja ėshtė krijesa e parė qė i ka besuar Islamit, dhe, krijesė e respektuar qė u bė martire pėr Islam.

“Xhenneti ėshtė nėn kėmbėt e nėnave”.

Vetėm ajo mund ta humbė lehtė vlerėn e vet dhe bu*jarinė e vet, duke u mashtruar lehtė dhe duke u eksploatuar pėr shkak tė bukurisė sė trupit tė saj, gjentilitetit, ndjenjave, pastėrtisė sė shpirtit dhe sinqeritetit tė saj.

Nė Kur’an, ajetet, me fjalė tė buta dhe respekt flasin pėr gratė e burrat qė janė haram pėr martesė njėri tjetrit, tė mos e shikojnė njėri tjetrin dhe t’i ruajnė vendet e turpshme prej njėri tjetrit. Kurrė nuk ėshtė pranuar njeriu si burim i imoralitetit dhe nuk ėshtė shquar si njė qenie e tmerrshme ose si njė armik kundėr nderit. Kuptohet nė urdhėrat e ndalesat pėr mbulim, ėshtė sjellur me kujdes dhe vazhdi*misht ka qenė nė rend tė parė parimi, qė t’u frenohen ep*shet atyre personave qė nė zemėr bartin “sėmundjen e prosti*tucionit”. Nė ajetin ku u urdhėrohet besimtarėve t’i mbyllin sytė para namahremit (namahrem: njerėzit qė nuk kanė afėrsi qė pengon kurorėzimin, gruaja e burri qė s’kanė li*dhje familjare qė tė pengohet kurora):

“...e ajo ėshtė mė e pastėr pėr ta...”

Ekziston edhe njė porosi e drejtuar besimtarėve, ku thuhet:

“...kjo ėshtė mė e pastėr pėr zemrat tuaja dhe tė tyre...”

Nė ajetin ku urdhėrohen gratė besimtare tė vejnė shami, kur tė dalin nė rrugė, thu*het:

“...pse kjo ėshtė mė afėr qė ato tė njihen (se nuk janė rrugaēe) e tė mos ofendohen...

Nuk mund tė jetė e vėrtetė ajo qė thuhet: Islami, me urdhėrin qė tė mbulohet gruaja, atė e ka bėrė krijesė tė pav*lerė, ia ka marrė tė drejtėn dhe lirinė e saj. Pėrkundrazi, feja Is*lame me urdhėrin pėr mbulim, dėshiron ta ruajė gruan, ta rritė vlerėn e saj, dhe tė tregojė se ajo ėshtė personalitet qė meriton respekt.

Disa pohojnė se mbulimi nxit pėr seks. Ėshtė ky mendim i gabueshėm. Kur qėllimi i mbulimit nuk ėshtė shfaqje e pjesėve tė bukura duke i mbuluar ato mė pak tė bukura, por ėshtė mbulim i vėrtetė, atėherė ai nuk do tė jetė tėrheqės pėr seks. Ai (mbulimi) mund tė zgjojė kėrshėri tė pėrgjithshme pėr trupin e gruas tek meshkujt. E kjo do ta sjellė njeriun nė kurorėzim tė dėshirueshėm. Por, mosmbu*limi do ta sjellė njeriun, respektivisht kėrshėrinė e tij, nė marrėdhėnie tė drejtėpėrdrejta e papėrgjegjėsi, e kjo me njė fjalė tjera, quhet prostitucion.

“Nėse tek njė grua nuk ka vlerė ruajtja e nderit, me de*tyrimin e saj tė mos pėrzihet me meshkuj dhe tė mbulohet, kjo nuk do tė thotė virtyt. Gruaja duhet ta ketė nė shpirt nderin, pėrndryshe ai nuk do tė realizohet vetėm me mbu*limin e saj...”

Njė rezistencė lidhur me kėtė nuk ėshtė e logjikshme, sepse virtyti, realizohet pak edhe me ndihmėn e fuqisė. Nuk mund tė fitohet shprehi pa pėr*dorimin e forcės dhe pa pėrgatitur kushte. Njė detyrim i kėtillė do tė bėhet i ar*sye*-shėm, do tė na mbrojė dhe kėshtu do tė krijohet shprehia dhe do tė realizohet virtyti. Mbulimi dhe mospėrzierja me burra do t’i evitojė pasojat e kėqia. Si janė tė mundura mendime tė kundėrta nga ato qė i pėr*mendėm, nėse merret parasysh natyra e njeriut dhe vetitė e tij? Edhe t’a tėrheqėsh vėmendjen e meshkujve, tė jesh bashkarisht me ta e tė mos i nxisish epshet e tyre - a duhet besuar kėsaj?

Burri duhet ta pėrvetėsojė shpirtin e gruas. E nėse nuk e pėrvetėson, atėherė ē’dobi do tė ketė mbulimi?

Pėrgjigje: e para - secila grua nuk ka burrė. Mė pastaj s’ėshtė lehtė tė pėrvetėsohet shpirti. “Gruaja jeton me emocione”. Zemrat ndryshojnė. Ato nuk qėndrojnė nė pika tė njėjta. Shpirti i gruas ėshtė si lum pa pendė, qė tė mund tė pushtohet, atij lumi duhet t’i ndėrtohet njė pendė. Ja, ky ėshtė qėllimi i mbulimit.

“Sa gra janė tė mbuluara me ferexhe, dhe janė imorale. Mė shumė se ato tė zbuluarat?!”

Kėto fjalė janė tė tepruara. Pėr shembull, tė parafytyrojmė se janė tė vėrteta. Nėse njė grua e mbuluar ėshtė imorale dhe do tė bėjė kon*takt me dikė. Por, kjo nuk do tė ndikojė seksualisht tek tė rinjtė e virgjėr, tė painformuar e tė cilėt pėrbėjnė shumicėn. Ndėrsa njė grua e zbuluar, ēfarėdo qė tė ketė si nijet dhe ide, me konstruktin dhe veshjen e saj, do tė ndikojė tek njerėzit potent, e ata do t’i nxisė nė shqetėsime seksuale. Secili njeri ėshtė i mirė dhe i drejtė derisa nuk vėrtetohet e kundėrta. Por, duhet tė respektohen ndenjat e tjerėve si me sjellje, ashtu edhe me veshmbathje. Nuk duhet tė ketė agresivitet.

Njeriu vjen nė botė duke patur me veti dhe dėshira tė ndryshme. Midis njerėzve ka shumė sish tė respektuar dhe tė dashur si edhe tė atillė qė janė tė poshtėr dhe tė kėqinj deri nė shkallėn e fundit. Nėse e kuptojnė se ēka dėshirojnė ndonjėherė shpirtėrat tonė, shokėt tonė mė tė ngushtė, nuk do tė na shikojnė me sy tė njeriut. Cipa e hollė qė i mbulon dėshirat e kėqia dhe tė ulta tė njeriut, ėshtė turpi. Kur tė hiqet ajo perde, njeriu duket si njė shtazė e egėr. Turpi ėshtė stolia e njeriut, njerėzia e njeriut. E pėr gruan turpi ėshtė begatia mė e ēmuar... Njė grua mund tė humbė ēdo gjė, por s’guxon ta humbė turpin.

Njė ditė, njė grua me emrin Ummi Halid me fytyrė tė mbuluar erdhi tek Pejgamberi a.s. dhe e pyeti pėr tė birin e vet, i cili kishte rėnė martir nė njė luftė ku kishte marrė pjesė edhe Mu*hammedi a.s. Dikush nga as’habėt i tha asaj:

“-Ke ardhur ta pyesish pėr djalin, e fytyra e jote ėshtė e mbuluar. - ajo u pėrgjegj:

-Nėse e kam humbur djalin, nuk e kam humbur edhe turpin.”

Mbulimi ėshtė pranimi i Urdhėrave tė All-llahut, tė All-llahut, Krijuesit tonė e tė gjithėsisė. E nė lidhje me zbulimin, me shfrytėzimin e njė lirie tė thjeshtė, ne, nė realitet bėhemi fli tė robėrimeve tė ndryshme. Para sė gjithash, kjo ėshtė kundėr traditės kombėtare tė veshmbathjes. Ėshtė imitim i Perėndimit. Kjo, nė fund, don tė thotė, tė na robėrojnė ata qė ishin nė strehimin tonė pėr njė kohė tė gjatė. Mė pastaj, vallė nuk fshihet diē tjetėr pas shėtitjeve tė hapta? Unė s’besoj se zbulimi ėshtė vetėm shfrytėzim i tė drejtės pėr liri. Gruaja, e cila ka njė liri tė madhe, ka shkuar shumė mė larg se burri dhe ka hapur shtigje qė burri nuk shikon se ka nevojė t’i hapė ato. Ndaj, kėtu ėshtė nė pyetje vetėm dominimi i egos, dėshirės, modės, pasioneve... Nuk mund tė pranohet se trupi i gruas, pjesėt qė e tregojnė feminizmin e saj nuk ndikojnė nė palėn e kundėrt. Atėherė edhe burrat janė tė dėnuar nga pala tjetėr. Duket se njė liri e thjeshtė shkakton robėrime tė ndryshme dhe dėnime tė shumta. Dhe konsekuencat nga kėto, janė shumė tragjike.

First
29-12-05, 19:06
Kėshilla tė vogla pėr njė kurim tė madh
motrave muslimane me dashuri e respekt...

Merr rrėnjėt e pėrrulėsisė me gjethet e durimit dhe farat e modestisė e tė devotshmerisė. Shto lulet e pendimit dhe tė bindjes. Tėrė kėtė hidhe nė njė enė tė virtytit. Ndiz zjarrin e dashurisė sė Allahut duke i zbatuar praktikat me ēka jemi urdhėruar (porositur) deri nė shfaqjen e urtėsisė. Derdhe kėtė ēaj tė urtėsisė nė njė gotė tė sinqeritetit. ?mbėlsoje tė tėrėn me mjaltin e takimit me Allahun nė ditėn e Ringjalljes, dhe ti do tė vėrresh se ky ēaj do t’i largojė tė gjitha sėmundjet qė ndodhen mbi tokė».

E dashura motėr ! Pėr tė gjitha rastet dhe nė ēdo kohė, qė bukuria yte tė jetė sa mė e madhe:

Vė penelatėn e sinqeritetit nė buzėt tua, ato do tė jenė pafundėsisht mė tė bukura:

Pėrdore pendimin si pastrues tė ēdo mėkati, qė kishe pėr t’u ankuar.

Mbroj flokėt tua me mbulesėn qė do tė mbronte nga shikimet e zjarrta tė tė huajve.

Tė gjitha kėto pajisje tė mrekullueshme ti do tė mund t’i gjesh vetėm nė «dyqanin» e Islamit, pėrfito pra nga ky rast dhe nxito t’i fitosh!

Pėr buzė tėrheqėse, pėrdor fjalėt mė tė buta.

Pėr sy tė bukur, kėrko tė mirėn nė rrethin tuaj.

Pėr njė fytyrė tė pėrhjekur, ndaje ushqimin tėnd me tė varfėrin.

Pėr flokė tė mėndafshtė, lere fėmiun qė t’i pėrshkojė ato me gishtėrinnjt e vet njė ose dy herė nė ditė.

Pėr drejtėpeshim, ecni me bindjen se nuk ecni kurrė vetėm.

Familja dhe miqtė duhet tė trajtohen me kujdesin mė tė madh dhe me shumė dashuri; Kurrė mos pėrzini jashtė kėdoqoftė.

Kujtohuni, nėse kini nevojė pėr njė dorė ndihmėse, ju do ta gjeni ate nė anėn e skajshme tė krahut tuaj. Gjatė plakjes, do tė hetoni se ju kini dy duar, njerėn pėr t’u ndihmuar, tjetrėn pėr t’i ndihmuar tė tjerėt.

Bukuria e njė femre nuk qėndron nė veshjen qė mban ajo, as nė dukjen fizike tė saj e as nė mėnyrėn e tė krehurit tė flokėve. Bukuria e njė femre duhet tė shihet nė sytė e saj, sepse, ajo ėshtė derė e zemrės, vendqėndrimi dashurisė.

Bukuria e njėmendtė e njė femre pasqyrohet pėrmes shpirtit saj. Kjo ėshtė ngrohtėsia qė e jep me dashuri, pasioni qė e tregon.

Senada
21-01-06, 03:57
Desha te shtoj dic mbi ceshtjen e mbuleses, e cila eshte ceshtje mjafte delikate. Shkasi i vetem qe vie hutia ne zemrat e njerezve dhe qe mbulesen e femres e shofin gjest primitiv eshte mosdituria ku njohurite i kane te kufizuara, pasi nuk kane lexuar vlerat dhe rendesine qe sjell mbulesa tek nje femer. Ndaj do mundohem te sjell pak material ku flet pikerishte per rendesine dhe vleren e mbuleses.


Ne fillim duhet te sqarojme ate qe ne Perendim konsiderohet si simboli me i madh i shtypjes dhe i neperkembjes se femres te mbuluarit,ose shamia mbi floke. Mjerisht ne kete eopke erresire jane verbuar dhe zemrat e muslimaneve me kete virus "cilivilizimi!. Tani te mesojme se sa eshte e vertete qe ne traditen hebrejo-krishtere nuk ekziston mbulesa? Ta verifikojme.

Sipas fjaleve te rabinit dr. Menahem M. Brajer,profesor i letersise biblike ne Universitetin e Jeshivit, nga libri i tij "Femra hebreje ne letersine biblike", gjithnje ka qene zakon qe grate hebreje te dalin ne opinion me koke te mbuluar, nganjehere madje duke e lene vetem nje sy te zbuluar. Ai i citon disa rabine te lashte, "Nuk u ka hije vajzave te Izraelit qe te dalin nder njerez pa e mbuluar koken. Qofte mallkuar burri i cili lejon qe te duken floket e gruas se tij...gruaja e cila i zbulon floket e saj si stoli,sjell mjerim."

Ligji rabinian e ndalon leximin e bekimit dhe lutjeve ne prani te grave me koke te zbuluar, meqe zbulimi i flokeve te gruas eshte konsideruar si lakuriqesi". Doktor Brajeri gjithashtu permend se "gjate periudhes tanaite, leshimi i mbulimit te kokes nga ana e grave hebreje eshte konsideruar si sulm ndaj modestise se tyre. Kur gruaja e zbulon koken,mund te ndeshkohet per kete kundervajtje me katerqind zuzima." Doktor Brajer gjithashtu e permend se mbulesa e gruas hebreje gjithmone eshte konsideruar si simbol i modestise. Nganjehere e simbolizon dallimin ne status dhe luksuzitet, e jo modesti. Zari ka qene personifikim i nderit dhe i superioritetit te grave fisnike. Ai gjithashtu, ka prezantuar edhe paarritshmerine e femres, meqe ajo ka qene prone e dedikuar per burrin e vet. Ne Dhjaten e Vjeter qarte eshte bere me dije se zbulimi i kokes te femra paraqet turp te madh dhe per kete arsye prifterinjet kane qene te detyruar ta zbulojne prostituten e dyshimte me ane te gjykimit (Numrat, 15:16-18)

Si qendron puna me traditen e krishtere? Dihet se murgeshat e kane mbuluar koken me qindra vjet, mirepo kjo nuk eshte e tera. Shen Pali ka deklaruar gjera tejet interesante mbi mbulesen ne Dhjaten e Re, "Mirepo deshiroj ta dini se Krishti eshte koka e cdonjerit, ndersa njeriu koka e femres,ndersa Zoti eshte koka e Krishtit. Cdo njeri, i cili i lutet Zotit ose predikon me koke te mbuluar, e turperon koken e vet. Ndersa cdo grua, e cila predikon ose i lutet Zotit koke-zbuluar, e turperon koken e vet, ngase eshte njesoj sikur te jete e qethur. Nese gruaja nuk mbulohet, atehere mundet lirisht edhe te qethet. Mashkulli nderkaq nuk duhet ta mbuloje koken,meqe eshte pamje dhe fame e Zotit, nderkaq gruaja eshte fama e mashkullit. Ngase nuk eshte krijuar mashkulli prej femres,por femra prej mashkulli. Dhe nuk eshte krijuar mashkulli per shkak te femres,por femra per shkak te mashkullit. Prandaj gruaja duhet ta kete shenjen e pushtetit te burrit ne koke-per shkak te engjejve." (Letra e Pare Korintasve, 11:3-10)


Shen Pali na ofron nje baze logjike per mbulimin e femres, e kjo eshte shenja e autoritetit te burrit, ngase njeriu eshte krijuar sipas pamjes se Zotit, mbi gruan e cila eshte krijuar nga mashkulli dhe per mashkullin. Shen Tertuliani ne trajtesen e tij te njohur, "Mbi te mbuluarit e vajzave" shkruan: "O femra te reja, mbani shamine rruges,mbajeni ne kishe,mbajeni kur ndodheni ne mesin e te huajve, mbajeni kur ndodheni ne mesin e vellezerve tuaj..."

Ne mesin e ligjeve kanunore te kishes se sotme katolike ekziston edhe ligji i cili urdheron qe femrat ta mbulojne koken ne kisha. Disa dominime kishtare, si Amishet dhe Menonitet, mbulesen e kokes se femres e kane ruajtur deri me sot. Shkaku i mbajtjes se shamise, qe e ofron paria e trye kishtare, eshte "Simbol i nenshtrimit te gruas para burrit dhe Zotit". Logjika e njejte eshte praktikuar edhe ne Dhjaten e Re nga ana e shen Palit.

Nga te gjitha argumentet e theksuara eshte evidente se mbulimin e kokes nuk e ka shpikur Islami, ai vetem e ka vertetuar. Kur'ani i urdheron besimtaret dhe besimtaret qe ta ulin shikimin dhe ta ruajne nderin e tyre, prandaj i urdheron besimtareve ta leshojne shamine e tyre derisa te mbulojne qafen dhe krahrorin (Kur'an, 24:30-31)

Allahu: (porosit Te Derguarin e tij,Muhammedin),
"Dhe thuaju besimtareve qe ta leshojne shikimin e vet dhe te kujdesen per vendet e tyre te turpit, dhe te mos i zbulojne stolite e tyre pos atyre qe eshte ashtu jane te dukshme, dhe t'i leshojne shamite e tyre ne kraheror..."

Kur'ani tregon qarte se mbulimi i kokes (shamia) eshte pjese tejet e rendesishme e planit te dedikuar per qellime modestie, por perse te modestise? Kur'ani eshte i qarte: "O Pejgamber, i thuaj grave tua dhe bijave tua, edhe grave te besimtareve qe t'i leshojne mbulesat e tyre mbi trupin. Keshtu qe te njihen me mire dhe te mos ofendohen."
Kjo eshte ceshtja, modestia eshte percaktuar qe t'i mbroje femrat nga ofendimet; ose thene shkurte modestia eshte mbrojtje.

Pranda, qellimi i vetem i shamise ne Islam eshte mbrojtja. Shami islame, per dallim nga ajo e krishtere, nuk eshte shenje pushtetit te mashkullit mbi femren, as eshte shenje e nenshtrimit te femres ndaj mashkullit. Shembulli islam, ne dallim nga ai i tradites hebreje, nuk eshte simbol i liksit dhe dallimit te disa femrave te martuara me prejardhje fisnike. Mbulesa islame eshte vetem shenje e modestise me te vetmin qellim qe t'i mbroj femrat ne teresi. Filozofia islame perbeht nga ajo qe me mire te jesh ne te sigurte se pastaj te pendohesh. Ne esence, Kur'ani kujdeset aq mire qe ta mbroje trupin e femres dhe reputacionin e saj, sa ai qe merr guxim te akuzoje femren rrejshem per imoral, do te denohet ashper> (fjalet e Allahut) : "Ata te cilet i akuzojne grate e ndershme, e kjo nuk deshmohet me kater deshmitare, i rrihni me nga tetedhjete goditje te kamxhikut dhe kurre me mos e pranoni deshmine e tyre: te tille jane njerez te pandershem."


Krahasoni kete qendrim tejet te prere te Kur'anit me ndeshkimin tejet idulgjent per mbulim ne Bibel, "Nese mashkulli i takon nje vajze te virgjer, e cila nuk i eshte besuar askujt per martese, dhe e dhunon, e pastaj kjo gje zbulohet, duhet t'i paguaje babait te saj pesedhjete shekela te argjendit. Ai duhet te martohet me ate vajze,ngase e ka marre me dhune. Ai nuk mund te shkurorezohet me ate vajze deri sa te jete gjalle." Ketu njeriu duhet ta pyese veten: Ke kemi denuar ne kete rast? Njeriu qe eshte detyruar te paguaje denimin per shkak te dhunes,apo vajzen, e cila eshte e detyruar qe te martohet me njeriun i cili e ka dhunuar dhe te jetoje me te deri ne fund te jetes? Pyetja tjeter qe do te duhej bere, eshte se cili qendrim e mbron femren me shume, qendrimi strikt Kur'anor apo qellimi indulgjent biblik? Disa njerez,posacerisht ne Perendim, do ta provojne te tallin kete argument te modestise per shkak te mbrojtjes. Argumenti i tyre eshte: duhet perhapur arsimimi, sjellja civilizuese dhe vetekontrollimi. Na merr mendja se kjo eshte ne rregull, por nuk eshte e mjaftueshme. Nese "civilizimi" ofron mbrojtje te mjaftueshme, per c'arsye atehere femrat ne Ameriken Veriore kane frike te enden te vetem rrugeve te erreta,madje te kalojne neper ndonje vendparkim te zbrazet? Nese eshte zgjidhje "arsimimi", perse atehere fakultetet e njohura, sic eshte i yni,ka sherbimin per percjelljen e stduenteve ne kampe? Nese "vetekontrollimi" eshte zgjidhje, perse atehere cdo dite degjojme per rastet e keqtrajtimit seksual ne vende te punes? Profili i te akuzuarve per keqtrajtim seksual viteve te fundit ka perfshire edhe oficeret e marines,drejtoret,profesoret e universitetit,senatoret,gjykatesit suprem,madje eshte presidentin e Shteteve te Bashkuara te Amerikes! Nuk kam mundur t'u besoj syve qe kam lexuar statistikat e shtypura ne pamfleten e botuar nga dekani i repartit te femrave te Universitetit Mbreteror, te cilat do t'i paraqesim ne vazdhim:

"Ne Kanada, cdo gjashte minuta nje femer keqtrajtohet seksualisht. Nje nga tri femrat ne Kanada eshte keqtrajtuar seksualisht gjate jetes se saj. Njeres prej kater femrave i kanoset dhunimi ose tentim dhunimi ne jeten e saj. Nje ne tete femra sulmohet me motivacion seksual gjate shkollimit te mesem ose fakultetit. Hulumtimet kane deshmuar se me se gjashtedhjete perqind e te rinjeve, te cilet jane ne moshen e regjistrimit ne fakultet, pranon se do te kryejne ndonje sulm seksual sikur te ishin te sigurte se nuk do te zbulohen."


Ekziston nje gabim fundamental ne shoqerine ne te cilen jetojme. Eshte i nevojshem nje ndryshim radikal ne stilin shoqeror te jetes dhe ne kulture. Kemi nevoje te jashtezakonshme per kulturen e modestise, ne veshmbathje dhe fjale, ne sjelljen e femrave dhe te meshkujve. Ne te kunderten, statistikat e zeza do te keqsohen gjithnje e me shume nga dita ne dite dhe fatkeqesisht femrat do te jene te vetmet qe do ta paguajne cmimin. Per kete arsye,shoqeria, sic eshte ajo franceze, e cila i largon femrat e reja nga shkolla per shkak te veshjes se tyre modeste, ne fund do t'i sjell dem vetvetes.

Kur'ani u ofron femrave respekt,drejtesi dhe mbrojtje,e cila u eshte mohuar prej nje kohe te gjate. Per kete arsye nuk habit fakti se numrin me te madh te atyre qe pranojne islamin, ne vendet e Britania, sot e perbejne femrat. Ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes raporti i femrave qe pranojne islamin ndaj meshkujve eshte kater me nje. Problemi eshte se shumica e banoreve te Perendimit nuk i njeh faktet. Ata i besojne lehte pasqyres se shtremberuar mbi Islamin, qe ua sherbejne mediat. Kur'ani ua ka vene piken shume padrejtesive ndaj femres.. Ajo cka i ka thene femres Kur'ani nuk mund te krahasohet me asgje tjeter nga historia e religjionit.

Paqja qofte mbi ju!

Senada
21-01-06, 04:21
Femra duhet te demonstroj per te drejtat e saj, e asesi te vie deri tek udhekryqi i kafireve dhe te devijoj nga mbulesa. Mbulesa eshte e shenjte dhe duhet bere perpjekjet maksimale pavarsisht nga cila ane na vien sprovat. Megjithese kulmi i sprovave vien nga familja, por Allahu ua lehtesofte gjithe motrave muslimane por inshallah do bejne durim pasi nje dite drejtesia absolute do del ne pah dhe do shperblehemi per durimin ne kete dynja.

Rrefim i shkurter i nje motre muslimane ne Kosove: "Kete moter muslimane Allahu e ka ven ne sprova te medha nga familja e saj, gjegjesisht nga prinderit e saj. Kjo moter nuk guxon ta vej mbulesen dhe te kryej ritualin e namazit per shkak te prinderve te saj, por detyrohet te vej carcafin e shtratit dhe te falet tinez. Nje dite babai saj e zen duke u falur e rrafe dhe e torturon fizikisht e psiqikisht e ben deri ne alivanosje. Allahu na ruajte. Ne sexhde bie duke humbur vetedijen (shok), nena saj i qendron tek koka duke pritur vajzen e saj gjysem te vdekur nese do ket jete e t'i rikthehet vetedija serish! Elhamdulilah vajza hape syte dhe shikon nenen e terbuar, ne nderkohe nena e pyet: "Bij, di cfare ke thene para alivanosjes? "Jo, thote bija, vetem dij se erdhi dikush me mori dhe me lexoi Kur'an dhe me tha: "Kur degjon Kur'an duhet t'a ndjesh ne shpirt e, kur falesh duhet te qash t'a ndjesh ne shpirt!, perfundon vajza. Ne ato caste futet babai i saj dhe shef bija e tij serish eshte rikthyer ne jete dhe e pyet babai: "Bij c'ke ndermend te veprosh, te mbash hixhabin (mbulesen) apo jo?!, vajza i pergjgijet: "Sikur t'me hiqni lekuren e turpit tani do e duroj dhe cdo torture tjeter, por mbulesen e gjalle e vdekur nuk e hjek!. Subhanallah. Babai i thote: "Qofte per hajer bija ime. Subhanallah. Kjo eshte mrekulli qe Allahu duke pare sinqeritetin e kesaj motre ia ka zbutur zemren babait te saj dhe e shperbleu durimin e saj. I Derguari i Allahut thote: "Pas vdo veshtiresie vie lehtesimi. Po te ishte kjo jete vetem sprova,pikellim pa embelsine e nje kenaqesije vertete as jeta s'do kishte kuptim. Andaj motrave muslimane i lis qe per hire te Allahut te perpiqemi e te lusim Allahun we teala te na ruaj nga cdo sprove dhe te forcoj zemrat tona me besim dhe durim dhe inshallah Allahu na lehteson rrugen tone drejte qellimit te vetem ne kete dynja,nenshtrimit ndaj Allahut. Une kam sprova sikurse ju motrat e mia qe ju dua per hire te Allahut me shume se qe mendoni, duke qendruar zinxhir-zinxhir me besim e durim do thyejm cdo cytje te shejtanit e sprovat e kafireve dhe asesi mos te harrojme motrat e mia, pas gjithe kesaj veshtiresie qe ne e luftojme me durim dhe e mposhtim, nje dite kur takohemi me Allahun tone do shperblehemi dhe do gjejme drejtesine e cila na eshte cenuar kete dynja, serish do shijojme knaqesite qe na kane cunguar kete dynja e serish duhet te shpresojme ne ate qe na eshte premtuar nga Allahu dhe Muhammedi salallahu alejhi ve selem e Allahu nuk e thyen premtimin e Tij. Te lutemi per lirimin e motravae tona muslimane te cilat gjinden per burgjet e armiqeve te islamit dhe ne to ushtrohet dhune, persekutim e valaj lotet s'ma mundesojne te vazhdoj me tutje. Te lutemi motra, te lutemi per gjitha motrat tona se nje trup jemi gjitha e inshallah nuk vdesim pa shijuar sheriatin Islam dhe embelsine e saj. Amin.

lule_2005
02-06-06, 12:21
Pasusi i pare eshte marre nga ju e nderuar duke dashte qe ne te komentoj dhe ta peshendes. Eshte bere kopi paste duke mos ditur se si ndryshe.
Me postimin tuaj jame nderlishur duke lene pak sa hapesire nga pasusi ime.
Pra nuk eshte bere kopjime, por eshte marre duke dashte te te komentoj ne te e nderuar.
Ketu jemi te shprehim mendime, e jo te kopjojme.
Ne islam nuk shpejtohet me reigime.
Ai i sheh gjerat nga secili kende, e me ne funde nxjere perfundim per diqka.
Pershendetje dhe mbeq mire.
Selam


Nese nuk isha e qarte ju lutem mos nguroni qe te kerkoni shqarime.

lule_2005
02-06-06, 12:23
Kjo ishte e drejtuar Reanes , e cila u frigua se i kemi marre te drejten e autorsise.
JO Raena e nderuar pasi nuk e kame ndermend ta botoj.
Tunggggg

enesi_21
07-06-06, 07:49
Ky ajet i zbriti Muhamedit alejhi selam dhe lexohet deri ne Diten e Fundit te kesaj bote:

”O ti pejgamber, thuaju grave tua, bijave tua, dhe grave tė besimtarėve le tė vėjnė shamitė (mbulojė) e veta mbi trupin e tyre, pse kjo ėshtė mė afėr qė ato tė njihen (se nuk janė rrugaēe) e tė mos ofendohen. All-llahu fal gabimet e kaluara, Ai ėshtė mėshirues.” (el-Ahzab: 59)

Pastaj keni kujdes:
”Kur All-llahu ka vendosur pėr njė ēėshtje, ose i dėrguari i Tij, nuk i lejohet asnjė besimtari dhe besimtareje qė nė atė ēėshtje tė tyre pėrsonale tė bėjnė ndonjė zgjidhje tjetėrfare, e kush kundėrshton All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij, ai ėshtė larguar shumė larg nga e vėrteta.” (Ahzab: 36)

Motėr!
Mos dėgjo pasuesit e sė kotės duke thėnė: “Mbulesa ėshtė burg, ndalesė, shkelje e tė drejtave… deri nė fund tė kėtyre shprehjeve tė kota, ngase All-llahu nuk ka urdhėruar qė mbulesa tė jetė burg, apo ndalesė ose shkelje e tė drejtave, por e ka bėrė mbulesėn mburojė, pengesė, dritė dhe mbikqyrje pėr femrėn muslimane, kudo qė ajo tė shkojė, thotė All-llahu nė Kur’an: ”O ti pejgamber, thuaju grave tua, bijave tua, dhe grave tė besimtarėve le tė vėjnė shamitė (mbulojė) e veta mbi trupin e tyre, pse kjo ėshtė mė afėr qė ato tė njihen (se nuk janė rrugaēe) e tė mos ofendohen. All-llahu fal gabimet e kaluara, Ai ėshtė mėshirues.” (el-Ahzab: 59)

Motėr!
Mos dėgjo pasuesit e sė kotės qė thonė se (besimi ėshtė tė besosh me zemėr!) Kjo qė thonė ata ėshtė rruga e shejtanit, dhe me kėtė mundohet shejtani qė t’i largojė njerėzit nga e vėrteta tė cilėn e zbriti All-llahu, nė mėnyrė qė njeriu tė largohet nga veprat e mira trupore, duke u zhytur gradualisht nė mėkate. Ndėrsa besimi i kėrkuar nga Islami ėshtė: besim i cili rezulton nė punė tė mira, qė janė nė pėlqim me atė qė ka urdhėruar All-llahu dhe i dėrguari i Tij, alejhi selam;
Besimi Islam ėshtė: Ajo qė mbizotėron nė zemėr dhe vėrtetohet nė vepėr.

Motėr!
Dije se All-llahu tė ka respektuar dhe tė ka ngritur nė vendin e merituar, pėr kėtė edhe ka urdhėruar qė tė vishesh me veshje Islame, gjė qė ėshtė respekt, nder pėr ty (motėr), mburojė qė mos tė jesh objekt reklamimi qė tė tė shikojė secili qė dėshiron, nė ēdo kohė, e qė kjo mbulesė tė jetė pengesė pėr tė tjerėt qė mos tė zhyten nė mėkat.

“Dhe ruajuni ditės kur do tė ktheheni tek All-llahu, dhe secilit njeri i plotėsohet ajo qė e ka fituar, dhe atyre nuk u bėhet e padrejtė.” (el-Bekare: 281)

“Atė ditė njeriu ikėn prej vėllait tė vet, prej nėnės dhe babait tė vet, prej gruas dhe prej fėmijėve tė vet. Atė ditė secilit njeri i mjafton ēėshtja e vet.” (Abese: 34-37)


sinqerishte enesi_21

lule_2005
09-06-06, 09:42
O vella, ju kuptojne plotesishte, po ama ata qe dojne te ju kuptojne.
Une e kame nje ide, ndoshta te gabuar.
Kame komentuar se nuk duhet lejuar me dhune te vendohet mbulesa. Ne islam nuk ka dhune, eshte me se e vertet.
Ka raste kure pasi nje jane martuar e kane linde femi, burrit i eshte kujtuar ta detyron gruan per hixhab. Ajo insiston per JO, eshte kembenguse ne ate mendim te saj, dhe ja problemi!!!!
Jame e mendimit qe ajo me mire mos te kete mbules, se sa ta keqkupton, apo ne shume raste ta mallkone.
Apo “gjoja“ ka mbules, e me shume e shpluar se sa e mbuluar.
Per mua mbulesa eshte flamur i fese dhe duhet mbajtur mire e siq i ka hije e jo vete te figurone.
Ju ndoshta mun te thoni, rap me mir e mbuluar se sa e shpluar. Po ama ne shume raste jo.
Me besoni qe njohe te atilla qe mbulesen e kane sa per sy e faqe, a pastaj apo po i perfaqesojne ato vajza te cilat me te vertet ate e bejne se i frigohen Zotit dhe vetem per hire te Tij.
Pra, lus Zotin qe secila qe e perfaqesone islamin (me mbulesen e saj) le ta ben ate siq i ka hije.
E di se shumica nuk pajtohen me mua.
Ju lutem per koment.
SELAM
[/b][/b]

Dr. Leone
03-07-06, 15:22
Urime hixhabi !


Urime oj motėr hixhabi
Shamia e bukur nė kokė
Sa e bukur sot ti po dukesh
I lartėsuar qofsh o Zot!

Nė fytyrė po t' shkėlqen nuri
Sa bukur tė rri shamia
Asgjė ty s'tė pėrkuli
Gėzim t'madh ka shoqėria.

E lumja ti oj motėr
Qė kėtė rrugė e zgjodhe
Atė qė urdhėroi Zoti
Nė vepėr e jetėsove.

Tė jesh gjithmonė krenare
Pėr kėtė gjest tė mirė
E devotshme dhe fetare
Motėr oj zemėrdlirė.

Urime, urime oj motėr
Tė gjithė po tė pėrgėzojmė
Dashuria ndaj Allahut
Pėrjetė le tė shoqėrojė.

Dr. Leone
03-07-06, 15:27
Hixhabi - Mbulesa e Motres Muslimane


Hixhabi - Akt i bindjes
Hixhabi eshte nje akt i bindjes ndaj Allahut. "Kur All-llahu ka vendosur pėr njė ēėshtje, ose i dėrguari i Tij, nuk i takon (nuk i lejohet) asnjė besimtari dhe asnjė besimtareje qė nė atė ēėshtje tė tyre personale tė bėjnė ndonjė zgjidhje tjetėrfare. E kush e kundėrshton All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij, ai ėshtė larguar shumė larg sė vėrtetės." (Kur'an, 33:36)

Po ashtu ne Kur'an Allahu thote:

"Thuaju edhe besimtareve tė ndalin shikimet e tyre, tė ruajnė pjesėt e turpshme tė trupit tė tyre.
Tė mos zbulojnė stolitė e tyre pėrveē atyre qė janė tė dukshme,
le tė venė shamitė mbi krahrorin e tyre dhe tė mos ua tregojnė bukuritė e tyre askujt pėrveē burrave tė vet, babajve tė vet ose babajve tė burrave tė vet, djemve tė vet ose djemve tė burrave tė vet, vėllezėrve tė vet ose djemve tė vėllezėrve tė vet, apo djemve tė motrave tė veta, ose grave tė tyre (qė u pėrmenden) dhe robreshave, tė cilat i kanė nė pronėsinė e tyre, ose shėrbetoreve meshkujt tė cilėt nuk ndiejnė nevojė pė femrat ose fėmijėt qe nuk janė tė pjekur (pėr gra).
Le tė mos kėrcasin me kėmbėt e tyre pėr tė mos zbuluar fshehtesinė nga stolitė e tyre.
Pendohuni tė gjithė te Allahu, o besimtarė, nė mėnyrė qė tė gjeni shpėtim."
(Kur'an, 24:31)
Hixhabi eshte Modesti

Allahu (swt) thote ne Kur'an: "O ti Pejgamber, thuaju grave tua, bijave tua dhe grave tė besimtarėve le tė vėjnė shamitė (mbulojė) e veta mbi trupin e tyre, pse kjo ėshtė mė afėr qė ato tė njihen (se nuk janė rrugaēe) e tė mos ofendohen. All-llahu fal gabimet e kaluara, Ai ėshtė mėshirues." (Kur'an, 33:59)
Thote Allahu (swt) ne Kur'an: "O bijtė e Ademit, Ne krijuam pėr ju petk qė ju mbulon vendturpėsinė dhe petk zbukues. Po petku i devotshmėrisė, ai ėshtė mė i miri. Kėto janė argumentet e All-llahut, ashtu qė ata tė pėrkujtojnė. (Kur'an, 7:26)
Hixhabi eshte Simbol i Islamit

Nje nga parimet themelore te Islamit eshte qe besimi eshte nje mesazh, deklarate apo komunikim me ane te gjuhes, nje besim ne zemer, i cili manifestohet ne cdo pjese te trupit. Prandaj kur nje besimtare muslimane deshmon per besimin e saj ne Allahun dhe te Derguarin e Tij, me siguri do te vendose te manifestoje besimin e saj edhe ne veshje per t'u dalluar nga jo-besimtaret.

Rruga per tek Hixhabi

Hixhabi nuk eshte diēka arabe, pakistaneze, zezake, etj. Por eshte nje komand nga Allahu (swt), e sqarimet per te jane dhene ne Kur'an si dhe ne Sunetin e Profetit Muhammed (as) per t'i dhene gruas mbrojtje dhe siguri.
Rruga per tek Hixhabi pershkon keto 3 hapa:
Nijeti (apo qellimi) eshte hapi i pare. Veshja e Hixhabit eshte permbushje e nje prej urdhrave te Allahut, prandaj mund te klasifikohet si nje akt adhurimi. Hixhabi duhet te vishet vetem dhe vetem qe te jesh ne perputhje me urdherin e Allahut (swt) duke kerkuar kenaqesine e Tij.

Dituria eshte hapi i dyte. Imam Bukhari, dijetar i madh per Hadithin, ka thene: "Dituria duhet t'i paraprije cdo veprimi apo thenieje". Prandaj motra muslimane duhet te kerkoje dituri per ceshtjen e Hixhabit ne Kur'an, Sunetin e Profetit dhe ne literaturen islame qe te jete sa me e qarte dhe sigurte vete.
Dashuria eshte hapi i trete. Nje nga shenjat e besimit te vertete eshte ta besh adhurimin me dashuri. Dashuria per Hixhabin qe ka qene tek brezat e pare te grave muslimane duket sikur eshte dobesuar pak ne zemrat e gruas muslimane sot. Kur Aliu e pyeti gruan e tij Fatimen, vajzen e Profetit, se "Cila eshte gjeja me e dashur per nje grua besimtare?", ajo iu pergjigj "Te mos shikoje e te mos e shoh asnje burre te huaj". Ēfare ndodhi me kete dashuri per modestine? Qe te kthejme dashurine per Hixhabin ne zemrat tona, ne, gruaja muslimane, duhet te largoje nga zemrat semundjen sipas te ciles Hixhabi na ben inferiore dhe na kufizon jeten. Hixhabi i gruas muslimane eshte e drejta e saj dhe nderi i saj qe ia ka dhene Allahu, Zot i te gjithe boterave. Eshte drita e saj qe e dallon motren muslimane nga erresira e jobesimtareve.