PDA

View Full Version : HAXHI


Hattabi
18-12-05, 19:29
Pasi qe jemi afer haxhit edhe te gjithe ata qe Allahu xh.sh. iu ka mundesuar te shkojne Allahu xh.sh. iu pranoft dhe ju deshirojm rrugetim te mbar dhe ibadet te lehte.

Gjithqka rreth Ritualit te Haxhit me fotografi:http://www.klubikulturor.com/Rituali%20i%20haxhit.htm

Allahu xh.sh. na mundesoft te gjitheve Muslimaneve qe ta kryejme kete shtylle te islamit.

Etrit_Titi
20-12-05, 17:22
Inshalla lutjet tua edhe te krejtve pr hxh ishalla na pranohen te Allahu Xh.sh

ishalla nje dite e kryejme ehde ne kete kusht te Feses Islme

netgear
22-12-05, 22:34
INSHALLAH INSHALLAH INSHALLAH sa ma shum musliman shkojn ne Qabe
dhe ELHAMDULILAH jam Musliman

uliksi31
20-11-09, 02:12
MILIONA HAXHINJ
MILIONA DASHURI...

Miliona haxhinj
Miliona dashuri
U nisėn, po nisėn
Nga toka,
Deti dhe qielli
Atje ku lindi Dielli
Pėr tė vizituar
Vendin e Shenjtėruar
Qaben e Madhėruar
Meken e Bekuar
Pėr tė zbritur
Nė Medinen e Ndritur…

Miliona haxhinj
Miliona dashuri
Nga tė dy gjinitė
Po i lėnė shtėpitė
Po i lėnė foletė
Po i lėnė atdhetė
Me mall, me lot,
Por me shpirtin plotė
Veē pėr t’Madhin Zot…

Miliona haxhinj
Miliona dashuri
Tė bardhė e tė zinj
Tė vjetėr e tė rinjė
Tekbire kėndojnė,
All-llahun e Madhėrojnė.
Para Tij nėnshtrohen
Para Tij pendohen…

Haxhinjt shqiptarė
Rreth flamurit kombėtar
Me zemėr tė pastruar
Me shpirt tė lartėsuar
Kujtohen edhe pėr ne
Qė jemi n’Atdhe:
Lutėn pėr Kosovėn,
Lutėn pėr Ēamėrinė
Lutėn pėr Shqipėrinė…

Mexhid YVEJSI, Gjakovė

P.S. Huazuar nga nje forum shqiptar

Makresh
20-11-09, 14:26
MILIONA HAXHINJ
MILIONA DASHURI...

Miliona haxhinj
Miliona dashuri
U nisėn, po nisėn
Nga toka,
Deti dhe qielli
Atje ku lindi Dielli
Pėr tė vizituar
Vendin e Shenjtėruar
Qaben e Madhėruar
Meken e Bekuar
Pėr tė zbritur
Nė Medinen e Ndritur…

Miliona haxhinj
Miliona dashuri
Nga tė dy gjinitė
Po i lėnė shtėpitė
Po i lėnė foletė
Po i lėnė atdhetė
Me mall, me lot,
Por me shpirtin plotė
Veē pėr t’Madhin Zot…

Miliona haxhinj
Miliona dashuri
Tė bardhė e tė zinj
Tė vjetėr e tė rinjė
Tekbire kėndojnė,
All-llahun e Madhėrojnė.
Para Tij nėnshtrohen
Para Tij pendohen…

Haxhinjt shqiptarė
Rreth flamurit kombėtar
Me zemėr tė pastruar
Me shpirt tė lartėsuar
Kujtohen edhe pėr ne
Qė jemi n’Atdhe:
Lutėn pėr Kosovėn,
Lutėn pėr Ēamėrinė
Lutėn pėr Shqipėrinė…

Mexhid YVEJSI, Gjakovė

P.S. Huazuar nga nje forum shqiptar

uNgB5mQuGBU

Makresh
20-11-09, 15:01
Malcolm X - Islam: The Solution to Racism - Hajj Pilgrimage

BTOQQz9Eqjc&feature=related


Mekka, Haxhxhi

Askund nuk kam takuar njė mikėpritje tė kėtillė tė ngrohtė nė shpirtin e pashmangshėm tė vėllezėrve musliman , i cili shpirt i lidhė tė gjithė njerėzit tė bardhė dhe tė zinjė kėtu , nė kėtė vend tė shenjtė , shtėpinė e Ibrahimit, Muhammedit dhe tė gjithė tė Dėrguarve tjerė nga shkrimet e shenjta. Kėtė javė isha pa fjalė dhe i rrethuar nga mirėsia e njerėzve tė tė gjitha ngjyrave tė cilėt i kam takuar rreth meje.

Isha i bekuar me vizitėn e qytetit tė shenjtė Mekės , kam bėrė tavaf shtatė herė rreth Qabes , nėn udhėheqjen e tė riut Muhammed , kam pirė ujė vet nė burimin Zem Zem. Kam vrapuar shtatė herė ndėrmjet kodrave Safa dhe Merva. Jam lutur nė qytetin e vjetėr Mina dhe nė kodrėn e Arafatit.

Ishin rreth dhjetėmijė haxhxhinjė nga tė gjitha anėt e botės. Tė gjitha ngjyrat e njerėzve i pashė nga tė bardhė dhe tė verdhė deri nė ngjyrėn e zezė afrikane. Por , tė gjithė ishin tė pėrkushtuar nė ritet e njejta duke treguar shpirt tė unitetit dhe vėllazėrisė tė cilat gjatė pėrvojave tė mia nė Amerikė asnjėherė nuk kam mundur t`i takoj tė bardhėt dhe tė zinjtė nė njė formė tė tillė.

Amerika duhet tė mėsojė nga Islami , pėrderisa kjo ėshtė njė fe e cila i shlyen problemet racore nė rrethet e saja. Gjatė udhėtimeve tė mia na botėn islame , kam biseduar dhe kam shkėmby mendime me tė bardhė , bile kam takuar edhe musliman tė bardhė nga Amerika , pėr tė cilėt nė Amerikė kam pasur mendim ndryshe tė gabuar pėr to. Askund dhe asnjėherė nuk kam parė sinqeritet tė kėtillė midis vėllezėrve tė vėrtet tė cilėt e praktikojnė islamin njejtė pa marrė parasysh ngjyrėn e trupit.

Ndoshta edhe do tė shokoheni nga kėto fjalėt e mia. Por , nė kėtė haxhx atė ēka kam parė dhe pėrjetuar , jam detyruar qė disa mendime tė mia tė dikurshme t`i ndryshojė. Pa marrė parasysh bindjeve tė mia tė fuqishme , gjithmonė kam qenė njeri qė ėshtė munduar t`i pėrshtatet rrethit dhe kam qėndruar fuqishėm nė atė qė tė pranojė realitetin e jetės , se ai sjellė pervoja tė reja dhe njohuri tė reja. Gjithnjė kam pasur mendje tė hapur, ēka paraqet njė fleksibilitet tė patjetėrsueshėm e cila duhet tė hapėrojė njejtė dhe bashkė me kėrkimin intelegjent dhe tė vazhdueshėm tė tė Vėrtetės.

Kėto njėmbėdhjetė ditė tė kaluara nė botėn muslimane , kam ngrėnė nga e njejta tave , kam pirė nga e njejta gotė , dhe kam fjetur nė objektin e njejtė- duke iu lutur Zotit tė njejtė- me muslimanėt tjerė, tė cilėt sytė e tyre kanė pasur njė niansė mė ndryshe se unė , tė cilėt flokėt e tyre kanė qenė tė verdha, dhe lėkura e trupit ka pasur niancė tė bardhėsisė. Edhe nė fjalėt dhe veprat e muslimanėve tė bardhė kam hasur nė tė njejtin sinqeritet si tek muslimanėt e zinjė afrikan nga Nigeria, Sudani dhe Gana.

Ne me tė vėrtet ishim vėllezėr- pėrderisa besimi i tyre nė njė Zot tė vetėm hapte bardhėsi nė mendjet e tyre , bardhėsi nė ndėrgjegjen e tyre dhe bardhėsi nė rrethin se ku vepronin.
Kėtu kam mundur tė vėrej se nėse Amerikanėt besojnė nė njė Zot , ato munden tė pranojnė edhe realitetin e unitetit tė njerėzimit- dhe do tė ndaleshin t`i peshojnė , pengojnė dhe lėndojnė tjerėt pėr shkak tė dallimit nė ngjyrėn e lėkurės.

Me racizmin e cila e ka kapluar Amerikėn si njė semundje e pashėrueshme , ajo zemėr e bardhė “ krishtere” duhet tė jetė imune dhe tė zgjidhė problemet e kėtilla destruktive. Ndoshta ėshtė koha qė tė shpėtohet Amerika nga katastrofa e patjetėrsueshme , njejtė si ndodhi nė Gjermani ku pėr shkak tė racizmit u shkatėrrua edhe vet Gjermania.

Secila orė kėtu nė vendin e shenjtė mi hap horizontet e meditimit shpirtėror ajo qė mu mbyll nė Amerikė ndėrmjet dallimeve midis tė bardhėve dhe tė zinjve. I ziu amerikan asnjėherė nuk duhet tė ndihet fajtor pėr shkak tė ngjyrės sė lėkurės sė trupit tė tij- ai vetėm reagon nė racizmin katėrqindvjeēar tė amerikanėve tė bardhė. Por, siē racizmi e ēon Amerikėn nė rrugėn vetvrasėse , besoj , nga pėrvojat qė kam pasur me to , se gjenerata e re e tė bardhėve , nė kolegje dhe univerzitete, kanė parė tė vėrtetėn nėpėr mure dhe shumica e tyre do tė ngrehen shpirtėrisht nė rrugėn e vėrtet- e vetmja rrugė e cila Amerikėn e udhėheq drejtė shpėtimit nga katastrofa qė po iu imponohet me racizmin.

Askund nuk kam qenė i ndėruar nė kėtė formė. Askund kėtu nuk kam gjetur tė nėnēmuar dhe tė lėnduar. Kush do tė besonte nė bamirėsinė qė iu bėhet njė tė ziu amerikan? Para disa netėve njeriu i cili nė Amerikė ishte i akuzuar dhe i lodhur nga torturat e mėdha , ndėrsa kėtu nė vendin e shenjtė mė trajtuan si ambassador , mysafir i mbretit , mė dhanė apartament tė vet , krevet tė vet. Asnjėherė nuk kam mund tė besoj se do tė jam i ndėruar nė kėtė formė , nderim i cili nė Amerikė i bėhet Mbretėrve dhe jo tė zinjve.
Lavdėrimi i takon All-llahut, Zotit tė botrave.

Me rrespekt, haxhiu Malik Esh-Shabaz( Malcolm X)