PDA

View Full Version : Emancipimi i femres shqiptare!


FrEsKiA
19-12-05, 10:42
Deri vone te gjithe kemi thene nje gje te vertete, se femra shqiptare ne pergjithsi gezon shume me pak te drejta se sa mashkulli. Padyshim, ketu ka pas segregacion (ndarje) ne mes gjinive te ndryshme, ku mashkulli ka pas qasje ne shume gjera ne te cilat femres i eshte ndaluar.

Kohen e fundit eshte evident fakti se edhe femrat tona me shumice shkollohen neper Univerzitetet lokale dhe ato nderkombetare anekend botes, qe eshte gje shume pozitive.

Po a mendoni se me kete ajo eshte e barabarte me mashkullin, dmth a ka qasje ne jeten shoqerore si mashkulli sot?

Pergjigjet tuaja do te jene shume te rendesishme, pasi reflektojne mendimet e te rinjve shqipetare.

Me dashuri per te gjithe juFreskia

EnIgMa
20-12-05, 12:52
Pershendetje FrEsKiA :wink:

Jemi nje nga popujt me te emancipuar ne bote.E kam fjalen jo vetem ne
emancipimin femeror por ne emancipimin e shoqerise ne pergjithesi.Emancipimi ishoqerise Shqiptare ka ardhur si rezultat i nje
tolerance fetare qe ka ekzistuar ne te kaluaren dhe akoma ekziston.
Kemi pasur nje tradite shume te lashte demokracije e cila ka qene e misheruar nepermjet "kuvendeve lokale"apo e quajtur ndryshe ne termat moderne "peralmentave lokale".
Kemi pasur nje tradite te lashte emancipimi i cili ka rrjedhur si rezultat i nje kulture te lashte qe kemi gezuar prej Ilireve.
Kemi pasur dhe kemi nje familje te paster dhe te pasur Shqiptare dhe jo "Idalgo" familje si neper bote sot ku babai pi hashash ,femija 13 vjec shkon ne disko merr ekstesi ndersa nena nuk merret vesh ku shkon.Ketej nuk ekziston asnje lloj disipline familjare.

Cfare mendoni Ju a duhet te jemi krenare me famijlen shqiptare,me
shkallen e emancipimit qe kemi ?

jadore
14-01-06, 01:23
Emancipimi i femres Shqipetare!!

--mendoi --kushte i domosdoshem i nje shoqerije te civilizuar--!

--p.s(nuk e di pse kam bindje qe tingellon sikurse te mvarej "a na lejoin te tjeret"!!?? --shoqeria njerzore perbehet nga dy gjini te vetme !- pra gjithesecili ka te drejten e vete te pa mohushme!!-mendoi se me e drejte do te ishte te shtrojme vetevetes pytjen??-- sa bene femra shqiptare qe te jete e emancipuar??? -mendohet ne te gjitha sferat jetesore !!)

Prishtinasja_
19-11-06, 15:54
Per mendimin tim, eshte proces pozitiv dhe i domosdoshem.
Mirepo emancipimi i femres eshte proces i rendesishem per shoqerine dhe reflektohet ne te gjitha aspektet shoqerore sepse nje shoqeri me femer te ngritur eshte shume me produktive se shoqeria ku femra eshte e shtypur!
Femra edhe mashkulli duhet ti kene te drejtate barabarta, kur e theme kete mendoje qe te drejtat duhet ti kene te dy gjinit te barabarta por eshte dallimi se ne cilen fushe te jetes duhet angazhuar me shume burri e ne cilen gruaja qe mos te angazhohen ne fushat e jetes te kunderta se ku munden ata te dhene kontributi e vete.

Por duhet kohe qe nje pjese e shqiptareve te arrijne te kuptojne rendesine e grave, mesiguri qe jane bere mjafte ndryshime gjate ketyre koheve por duhen bere akoma dhe shume te tjera.

dardan100
19-11-06, 16:45
I nderuari Enigma, ne cilin planet jeton ti, o burre. Per ēfare emancipimi po flet? Per ate te gruas nuk besoj fare. mos u mashtro me ate pak perfaqesi qe kane grate ne Kuvend te Kosoves, sepse ajo ka qene merite e Bashkesise nderkombetare qe te stimoloj hyrjen e gruas ne politike, sesa per angazhimin e politikanve tane nuk do te ishin as 2 gra ne Parlament. Pra u detyrua klasa politike patriarkale kosovare qe te beje kete hap!
Duhet akoma shume pune per tu bere ne aspektin e barazise gjinore, dhe ketu jam dakord me Prishtinasjen dhe Freskine. Dhe po shtyhem me thelle; nese u lejohet ktyre fare fetareve te medhenje e te "ndriēur" te vendit (te cilat jane te shumte ne kete forum) te kene qasje ne vendim-marrje veē se do te thellohet pabarazia gjinore. Femra edhe sot e kesaj dite, sidomos tek ne konsiderohet si send apo si mjet qe te fabrikoje femije dhe te anashkalohet ne nje kend kur te mirren vendimet e rendesishme per tere shoqerine, sikurse ajo te mos bente fare pjese ne te! Femra kosovare duhet ta fitoj dinjitetin dhe respektin e merituar ne shoqeri perkrahe mashkullit, mirpo per te arritur kete ka nevoje sidomos per mbeshtetjen e njerezve te hapur e perparimtare qe besojne shume ne kualitetet dhe aftesite e tyre...

Murgesha
19-11-06, 23:41
I nderuari Enigma, ne cilin planet jeton ti, o burre. Per ēfare emancipimi po flet? Per ate te gruas nuk besoj fare. mos u mashtro me ate pak perfaqesi qe kane grate ne Kuvend te Kosoves, sepse ajo ka qene merite e Bashkesise nderkombetare qe te stimoloj hyrjen e gruas ne politike, sesa per angazhimin e politikanve tane nuk do te ishin as 2 gra ne Parlament. Pra u detyrua klasa politike patriarkale kosovare qe te beje kete hap!
Duhet akoma shume pune per tu bere ne aspektin e barazise gjinore, dhe ketu jam dakord me Prishtinasjen dhe Freskine. Dhe po shtyhem me thelle; nese u lejohet ktyre fare fetareve te medhenje e te "ndriēur" te vendit (te cilat jane te shumte ne kete forum) te kene qasje ne vendim-marrje veē se do te thellohet pabarazia gjinore. Femra edhe sot e kesaj dite, sidomos tek ne konsiderohet si send apo si mjet qe te fabrikoje femije dhe te anashkalohet ne nje kend kur te mirren vendimet e rendesishme per tere shoqerine, sikurse ajo te mos bente fare pjese ne te! Femra kosovare duhet ta fitoj dinjitetin dhe respektin e merituar ne shoqeri perkrahe mashkullit, mirpo per te arritur kete ka nevoje sidomos per mbeshtetjen e njerezve te hapur e perparimtare qe besojne shume ne kualitetet dhe aftesite e tyre...

Ka aty kėtu pėrjashtime tė vogla, por nė pėrgjithėsi pajtohem me shkrimin tėnd tė qėlluar Dardan.

LABI
20-11-06, 15:43
Nese ndalemi bejem nje retrospekcion mbi socializimin, edukimin e nje femre , e sidomos mbi ate qe njifet si edukim institucional ... do ta vrejme qe argumentimet e stereotipeve gjinore nuk cendrojne me ato thenje (paragjykime) qe femra nuk mundet , apo kapacitetet e tyre jane te limituara, per shkak te natyres se krijeses se tyre ( biologjise se tyre )...
Mirepo, kjo nuk cendron . Nese ndalemi shiqojm qe nga fillimet e para te socializimit institucional do t'vrejm qe vajzat perparojne me mire ne shkollen fillore dhe ne fazen e hershme te shkollimit te mesem ... Vajzat me vone, stagnojne ne shkollimin e tyre... apo jane te diskrimnuara ne pjesemarrje , ne dispropercion ne disa fusha te caktuara te edukimit te larte , per dallim nga meshkujt . Si psh , ne fushat e mjekesise, inxhinierise .. te cilat konisderohen tipike si profesione mashkullore - te cilat jane te dominuara nga ta .

Edhe pse kurikula e zyrtare e arsimimit , opurtunitetin per shkollim nuk e dallon, ne ndonje menyre femrat nga meshkujt ... Megjithate, ketu nuk eshte problemi. Problemi , me shume eshte kulturore , ku faktoret e dominimit tradicional - patriarkale ende jane te forta.

Keta faktore , po thuaj ne te gjitha segmentet e jetes , jane ndares (diskriminues) , identifikues sa i perket roleve gjinore . Qe nga lojnat , librat , te cilat perfotesojne konstrukcionet per ndarjen e roleve sipas gjinive . Nese ndalemi shikojme librat - me tregime per femije.. ne te shumten e rasteve mashkujt i identifikojne me atributetet e iniciatives dhe pavaresise, me racionale ., perderisa vjazat - si me inferiore ( qe presin nga mashkulli t'ju rrefej rrugen), me pasive, me emocionale ..
TREGIMET PER VAJZA - gjithemon lidhen per shtepine , preokupimet rreth saj , te rriturit e femijes ... ndersa
TREGIMET PER DJEM - kane nje casje pak me ndryshe - kane personazhe te cilet arrijne te korrin sukses ne shkollim , udhetimet e largeta - apo ne cfaredo menyre tjeter qe i bene te pavarur dhe i zoti vetevetes .

Mu keto konstrukcione lidhur me identitetin dhe rolin gjinore... jane ato qe kane ndertuar edhe ato STEREOTIPET GJINORE -- ku ndahet SFERA PUBLIKE dhe PRIVATE ...
Gruaja duhet te ndej ne shtepi , per t'rritur femijet , t'i beje punet e shtepise - pasi qe ato i perkasin sferes private .
Ndersa burri eshte ai qe eshte i pavarur , del jasht komunikon me boten e hapur , qe punet jashta shtepise jane tipike per burrin e keshtu me radhe ...

Problemi eshte kulturor , casja dhe edukimi i brezave duhet te behet ne ate menyre qe keto paragjykime , stereotipe te zbehet za me shume te jet e mundur... qe ne t'ardhmen te mund te shpresojme per nje shoqeri pa ndarje dhe dallime ndermjet gjinive .

emine
27-02-12, 18:16
Kush i ban nja 20 kg geshtenja per dimen do mille drute,edhe punone Baci Musa per ta,ka arrite kulminacionin e emancipimit,,,

Jadore mos mu idhno se qetu ska femen ma te amancipune sa je ti,,bile kam nis me te marr lakmi se une diqysh typisch shqiptare,qashtu me naivitet edhe kerkesa Palidhje,te lodhta! jam :tongue:

jadore
28-02-12, 13:58
Kush i ban nja 20 kg geshtenja per dimen do mille drute,edhe punone Baci Musa per ta,ka arrite kulminacionin e emancipimit,,,

Jadore mos mu idhno se qetu ska femen ma te amancipune sa je ti,,bile kam nis me te marr lakmi se une diqysh typisch shqiptare,qashtu me naivitet edhe kerkesa Palidhje,te lodhta! jam :tongue:

Analize !
( kohen e fundit po me pelqen te mirrem me analitike ..)

pergjate gjithe historise femra shqiptare ka qene shtylle e rendesishme ne familje per sigurimin e egzistences jo vetem sociale por dhe te mirave materjale perkrah fuqise se mashkullit , jo me kote dhe sot perdoret fjala rob qe asocion ne numrin fizike dhe te produktivitetin e fuqise se saj ..
prandaj e nderuara Emine te sigurosh jetese per vete dhe rrethin nuk thirret emancipim..e as nuk e zbuluam as une e as ti sigurimin e te mirave materjale por eshte ligj natyral idomosdoshmerise se mbiegzistences. pike

Emancipim te femres une nenkuptoj jo vetem pavarsi te saj , por pergjegjesi ( e ceku dhe nje here , pergjegjesi) personale te saj ne zhvillimin e cdo sfere te shoqerise, qofte psiqike ,sociale , politike ,etj ejt .. te gjitha keto si nr nuk mungojne as ne shoqerine tone , por pytja shtrohet sa eshte e formesuar e ditur dhe e ngritur nje femer per pergjegjesine qe bart .. kjo eshte e meta e shoqerise sone ..Ne kemi kuantitet, kemi mase te femres se integruar ne shoqeri por jo kualitet te vleres dhe dijes se sajte shprehur qe lene gjurme ..
p.s.
nuk mund te quhet kualitet i emancipimit te femres lirija e te shprehurit ..''ja boj bajta qe i bjen pishman qe me foli ''ky eshte bastartdhim i lirise se te shprehurit , nenqmim dhe keqperdorim ndaj kesaj lirije ,te thuash "ja bej bajat"ne formen me te thjeshte ne shoqeri duhet te jesh ne superioritet te cdo rrafshi ndaj tjetri ta deshmosh e qe tjetri pra bashkbiseduesi te kete cka te perfitoj nga leksioni i marrur por kjo e thene me shume maturi qe shpreh ne vete emancipimin e nje femre te reflektohet pa u vrejtur qe cenove integritetin dhe individualitetin e tjetrit ,(thene shkurt nga leksionet e mames ne formesimin dhe edukimin tone hahaha , biseduesi edhe pas tri ore te mos harroj fjal per fjal biseden tende te thene , a po e shef sa te veshtire e kemi pas e me kerkesa shume, tutoren hahahah..ska te ajo nje moto ka qeverise jeten e saj ..o mire o hiq ..ka lene gjurme ne histrori forma e saj e emancipimit hahahah p.s. pak hajgare ke kjo qe me te shti ty me qesh .. )
... tjetra cka me bene mua pershtypje pse kjo forme fodulle e shprehur kaq shlirshem nga femra shqiptare e qe nuk e kuptojne peshen dhe pergjegjesine e emancipimit (nuk je ti e vetmja jo )perballe botes mashkullore eshte , qe te vlersohet drejte qe vertet e argumenton kete epersi qe tjetrin ta diskualifikosh duhet te jete bisede ne nivel homologesh , cka ne nje rreth te lire eshte me se e pamundur ..pra thene shkurt cdo nenvlersim i yni ndaj tjetrit del qe eshte mbivlersim ireal i vetevetes apo shkurt e shqip guxim i budalles ..
.kjo eshte ajo qe mua me vret syrin kur e lexoj nje shprehje te tille ''se bej hesap'' , mos marrja e rendesise se peshes qe bart mbrenda vehtes nje shprehje e tille .

p.s.
insh'Allah ( u qova prej vendit ) u sqarum ne te dyja dhe me kane kuptuar te gjitha motrat e mija shqipe,drejte , nuk ke mendim i thene te ju nenvlersoj por te ju perkujtoj.. ( ndryshe mama s'ma fal )

emine
28-02-12, 16:53
Analize !
( kohen e fundit po me pelqen te mirrem me analitike ..)

pergjate gjithe historise femra shqiptare ka qene shtylle e rendesishme ne familje per sigurimin e egzistences jo vetem sociale por dhe te mirave materjale perkrah fuqise se mashkullit , jo me kote dhe sot perdoret fjala rob qe asocion ne numrin fizike dhe te produktivitetin e fuqise se saj ..
prandaj e nderuara Emine te sigurosh jetese per vete dhe rrethin nuk thirret emancipim..e as nuk e zbuluam as une e as ti sigurimin e te mirave materjale por eshte ligj natyral idomosdoshmerise se mbiegzistences. pike

Emancipim te femres une nenkuptoj jo vetem pavarsi te saj , por pergjegjesi ( e ceku dhe nje here , pergjegjesi) personale te saj ne zhvillimin e cdo sfere te shoqerise, qofte psiqike ,sociale , politike ,etj ejt .. te gjitha keto si nr nuk mungojne as ne shoqerine tone , por pytja shtrohet sa eshte e formesuar e ditur dhe e ngritur nje femer per pergjegjesine qe bart .. kjo eshte e meta e shoqerise sone ..Ne kemi kuantitet, kemi mase te femres se integruar ne shoqeri por jo kualitet te vleres dhe dijes se sajte shprehur qe lene gjurme ..
p.s.
nuk mund te quhet kualitet i emancipimit te femres lirija e te shprehurit ..''ja boj bajta qe i bjen pishman qe me foli ''ky eshte bastartdhim i lirise se te shprehurit , nenqmim dhe keqperdorim ndaj kesaj lirije ,te thuash "ja bej bajat"ne formen me te thjeshte ne shoqeri duhet te jesh ne superioritet te cdo rrafshi ndaj tjetri ta deshmosh e qe tjetri pra bashkbiseduesi te kete cka te perfitoj nga leksioni i marrur por kjo e thene me shume maturi qe shpreh ne vete emancipimin e nje femre te reflektohet pa u vrejtur qe cenove integritetin dhe individualitetin e tjetrit ,(thene shkurt nga leksionet e mames ne formesimin dhe edukimin tone hahaha , biseduesi edhe pas tri ore te mos harroj fjal per fjal biseden tende te thene , a po e shef sa te veshtire e kemi pas e me kerkesa shume, tutoren hahahah..ska te ajo nje moto ka qeverise jeten e saj ..o mire o hiq ..ka lene gjurme ne histrori forma e saj e emancipimit hahahah p.s. pak hajgare ke kjo qe me te shti ty me qesh .. )
... tjetra cka me bene mua pershtypje pse kjo forme fodulle e shprehur kaq shlirshem nga femra shqiptare e qe nuk e kuptojne peshen dhe pergjegjesine e emancipimit (nuk je ti e vetmja jo )perballe botes mashkullore eshte , qe te vlersohet drejte qe vertet e argumenton kete epersi qe tjetrin ta diskualifikosh duhet te jete bisede ne nivel homologesh , cka ne nje rreth te lire eshte me se e pamundur ..pra thene shkurt cdo nenvlersim i yni ndaj tjetrit del qe eshte mbivlersim ireal i vetevetes apo shkurt e shqip guxim i budalles ..
.kjo eshte ajo qe mua me vret syrin kur e lexoj nje shprehje te tille ''se bej hesap'' , mos marrja e rendesise se peshes qe bart mbrenda vehtes nje shprehje e tille .

p.s.
insh'Allah ( u qova prej vendit ) u sqarum ne te dyja dhe me kane kuptuar te gjitha motrat e mija shqipe,drejte , nuk ke mendim i thene te ju nenvlersoj por te ju perkujtoj.. ( ndryshe mama s'ma fal )Ani Jadore mase pe din mire emancipimin edhe pergjithesin per edukimine brezav,qka kontribove ti ne ket drejtim pos fjaleve,a e mendone se qetu e qatje jan dy bota te ndryshme,e ti munesh bajagi me eduku qetu brezat e atje,asnje fije kontribut se jep,pos asaj me e nevlersu bacen muse e qit si njeri ahmak perball gjithe ktij forumi,,,,nejse,une nuk i tjerri senet holle pa mu pagu ora e punes,kshtuqe me qekaq te la rehat,,,e sa per tjerat sene e di luga qka ka vegshi,,,,

Zero Cool
29-02-12, 15:49
Amviset janė po aq tė lumtura sa femrat nė punė


29.02.2012 13:12
Njė studim i bėrė nga qeveria britanike ka dalė nė pėrfundimin se amvisat janė tė kėnaqura nga jeta e tyre po aq sa edhe ato femra qė shkojnė nė punė dhe kanė njė karrierė, shkruan TCH.
Por, nga ana tjetėr meshkujt qė rrinė nė shtėpi janė shumė mė tė palumtur se shokėt e tyre qė kanė tė ardhura nga puna.

Rezultatet e fushatės sė David Cameron pėr tė matur mirėqenien zbulojnė gjithashtu se personat mė tė lumtur janė ata qė janė tė martuar. Ciftet qė martohen janė mė tė lumtur se ata qė nuk e kanė kurorėzuar lidhjen ende, ndėrsa ēiftet qė kanė fėmijė janė mė tė pėrgjegjshėm.
Rezultatet e studimit tė qeverisė britanike nxorrėn nė pah se tė rinjtė dhe mosha e tretė janė mė tė lumtur se sa personat nė moshėn e mesme.

Kėto rezultate dolėn nga njė sondazh me 80 mijė persona tė cilėve iu bėnė 4 pyetje: sa tė kėnaqur ishin me jetėn e tyre; nė sa fusha tė jetės ishin tė kėnaqur; sa tė lumtur ishin ndjerė njė ditė mė parė dhe sa tė stresuar ishin ndjerė njė ditė mė parė.

Domira
01-03-12, 13:51
Analize !
( kohen e fundit po me pelqen te mirrem me analitike ..)

pergjate gjithe historise femra shqiptare ka qene shtylle e rendesishme ne familje per sigurimin e egzistences jo vetem sociale por dhe te mirave materjale perkrah fuqise se mashkullit , jo me kote dhe sot perdoret fjala rob qe asocion ne numrin fizike dhe te produktivitetin e fuqise se saj ..
prandaj e nderuara Emine te sigurosh jetese per vete dhe rrethin nuk thirret emancipim..e as nuk e zbuluam as une e as ti sigurimin e te mirave materjale por eshte ligj natyral idomosdoshmerise se mbiegzistences. pike

Emancipim te femres une nenkuptoj jo vetem pavarsi te saj , por pergjegjesi ( e ceku dhe nje here , pergjegjesi) personale te saj ne zhvillimin e cdo sfere te shoqerise, qofte psiqike ,sociale , politike ,etj ejt .. te gjitha keto si nr nuk mungojne as ne shoqerine tone , por pytja shtrohet sa eshte e formesuar e ditur dhe e ngritur nje femer per pergjegjesine qe bart .. kjo eshte e meta e shoqerise sone ..Ne kemi kuantitet, kemi mase te femres se integruar ne shoqeri por jo kualitet te vleres dhe dijes se sajte shprehur qe lene gjurme ..
p.s.
nuk mund te quhet kualitet i emancipimit te femres lirija e te shprehurit ..''ja boj bajta qe i bjen pishman qe me foli ''ky eshte bastartdhim i lirise se te shprehurit , nenqmim dhe keqperdorim ndaj kesaj lirije ,te thuash "ja bej bajat"ne formen me te thjeshte ne shoqeri duhet te jesh ne superioritet te cdo rrafshi ndaj tjetri ta deshmosh e qe tjetri pra bashkbiseduesi te kete cka te perfitoj nga leksioni i marrur por kjo e thene me shume maturi qe shpreh ne vete emancipimin e nje femre te reflektohet pa u vrejtur qe cenove integritetin dhe individualitetin e tjetrit ,(thene shkurt nga leksionet e mames ne formesimin dhe edukimin tone hahaha , biseduesi edhe pas tri ore te mos harroj fjal per fjal biseden tende te thene , a po e shef sa te veshtire e kemi pas e me kerkesa shume, tutoren hahahah..ska te ajo nje moto ka qeverise jeten e saj ..o mire o hiq ..ka lene gjurme ne histrori forma e saj e emancipimit hahahah p.s. pak hajgare ke kjo qe me te shti ty me qesh .. )
... tjetra cka me bene mua pershtypje pse kjo forme fodulle e shprehur kaq shlirshem nga femra shqiptare e qe nuk e kuptojne peshen dhe pergjegjesine e emancipimit (nuk je ti e vetmja jo )perballe botes mashkullore eshte , qe te vlersohet drejte qe vertet e argumenton kete epersi qe tjetrin ta diskualifikosh duhet te jete bisede ne nivel homologesh , cka ne nje rreth te lire eshte me se e pamundur ..pra thene shkurt cdo nenvlersim i yni ndaj tjetrit del qe eshte mbivlersim ireal i vetevetes apo shkurt e shqip guxim i budalles ..
.kjo eshte ajo qe mua me vret syrin kur e lexoj nje shprehje te tille ''se bej hesap'' , mos marrja e rendesise se peshes qe bart mbrenda vehtes nje shprehje e tille .

p.s.
insh'Allah ( u qova prej vendit ) u sqarum ne te dyja dhe me kane kuptuar te gjitha motrat e mija shqipe,drejte , nuk ke mendim i thene te ju nenvlersoj por te ju perkujtoj.. ( ndryshe mama s'ma fal )

Se pari Fjala emancipim don te thote clirim i njeriut nga nje gjendje e papjekurise, gjendje e varshmerise ose clirim nga shkeljet ligjore si dhe ruatja e te drejtes per vetvendosje dhe barazi me te tjeret.

1. Ti jadore ende nuk je cliru nga gjendja e papjekurise me faktin se cdo veprim e arsyeton duke u thirre ne mesimet e nenes. Kjo do te ishte e arsyeshme po te ishe adoleshente.
2. Te larteshenuarat vlejne edhe sa i perket gjendjes tende te varshmerise por ketu ti shton kjarte edhe gjendjen tende te varshmerise ndaj parase ose lekeve si te duash.
3. Sa i perket emancipimit tend ne aspektin e shkeljeve ligjore kete e din ti vet ma mire por une mendoj se nje njeri i varun kaq shume nga paraja dhe egocentrizmi eshte e veshtire qe ne nje ose forme tjeter nuk e shkel ligjin.
4. Sa i perket aspektit te vetevendosjes nuk po tregon as ketu se je e tille nga fakti se e ke be veten shume te varur nga paraja e me kete sigurisht edhe nga ata qe ta mundesojne ate.
5. Sa i perket barazise me te tjeret ti nuk aludon ne kete me faktin se ti synon me cdo kusht ta vesh veten ne epiqender.

Nuk nderhyna ketu nga deshira qe te replikoj me ty por me shtyu pergjigja shume cinike qe i ke dhene emines, qe eshte e mbushur me shume te paverteta ne kete shkrim tendin.
Pra uroj qe te mendosh te fillosh me u emancipu sepse shum po i kushtojne Kosoves tone njerez te pa emancipuar per te cilet Kosova ka investuar shume.
Ne mos per veten tende atehere se paku per obligimin qe duhet te kesh ndaj njerezve ndaj te cileve ke obligim.

jadore
01-03-12, 14:32
Se pari Fjala emancipim don te thote clirim i njeriut nga nje gjendje e papjekurise, gjendje e varshmerise ose clirim nga shkeljet ligjore si dhe ruatja e te drejtes per vetvendosje dhe barazi me te tjeret.

1. Ti jadore ende nuk je cliru nga gjendja e papjekurise me faktin se cdo veprim e arsyeton duke u thirre ne mesimet e nenes. Kjo do te ishte e arsyeshme po te ishe adoleshente.
2. Te larteshenuarat vlejne edhe sa i perket gjendjes tende te varshmerise por ketu ti shton kjarte edhe gjendjen tende te varshmerise ndaj parase ose lekeve si te duash.
3. Sa i perket emancipimit tend ne aspektin e shkeljeve ligjore kete e din ti vet ma mire por une mendoj se nje njeri i varun kaq shume nga paraja dhe egocentrizmi eshte e veshtire qe ne nje ose forme tjeter nuk e shkel ligjin.
4. Sa i perket aspektit te vetevendosjes nuk po tregon as ketu se je e tille nga fakti se e ke be veten shume te varur nga paraja e me kete sigurisht edhe nga ata qe ta mundesojne ate.
5. Sa i perket barazise me te tjeret ti nuk aludon ne kete me faktin se ti ve synon me cdo kusht ta vesh veten ne epiqender.

Nuk nderhyna ketu nga deshira qe te replikoj me ty por me shtyu pergjigja shume cinike qe i ke dhene emines, qe eshte e mbushur me shume te paverteta ne kete shkrim tendin.
Pra uroj qe te mendosh te fillosh me u emancipu sepse shum po i kushtojne Kosoves tone njerez te pa emancipuar per te cilet Kosova ka investuar shume.
Ne mos per veten tende atehere se paku per obligimin qe duhet te kesh ndaj njerezve ndaj te cileve ke obligim.

hajde shoqja psihologe ,alias avokate e vetshpallur ne mbrojte te "viktimave "te J'adorizuara
ja fillojme nje here nga pakjartesite qe i kam nga postimi jote .
(prej fundit e perpjete -a, i ke pytjet e parashtruara ..)

..ndaj kujt sipas teje paskem Une obligim ..?
4. kush me mundeson mua parane , dhe vasale e kujt qenkam ..!
3. cilat shkelje ligjore moj e uruar ! ke quan ligj ti .po emancipimi nuk ka ligje ,ka kode norma ..!hm..megjithate te pergjigjem ..prap me cinizem , ke harru ti qe ligjin e bene Maliqi .. pra i forti ..!
2-ta paska lidheshmeri me te 4-ten , prap paraja .. epo sa te duhen Zemrushe , flase -ke nevoje ..?ani tash koleksioni i ri pranvere /vere ..wow .se ate kuptoj nga sukoshienca e juaj ,problemin e parase ..
-..cka intevsoj Kosova ne mua .. se nuk e kuptova ,qe ti e thua aq shume i paskem kushtuar dhe qenkem duke e shkatrruar ( sepse shkrimi me drejtohej mua apo ..!)..valla Do-mi-re/fa-so-la-si , me fol ka del shpirti boll me takat temin jam duke i kontrubu ..hm..u mundova nje here ta bej ftese dhe ty per solidarizim por jo ende te mjegulluara i ke idet dhe intelektin , vetem sa do te mi trullojshe edhe me shume mendoj keto motrat tua qe po mundohem ti emancipoj ..ama emancipim te mirefillte -a, jo dosido ..
..kthemi keto pergjigje ,(amoni te kofte , se ma bone vesvese )

e sqarimet e mia i ke te poshte shenuara ..
5. jam ne epiqender , kur je ne nje pozite ske se si synon se pastaj po ndrrove kordinata ,rrezikon te humbasesh percaktimin statik ndaj asaj pike te rendeses .
1. ashtu eshte , qe bile paralelishte po te prgjigjem dhe ty dhe asaj ne msn ( thene konkretishte ,po konsulltohem me te lidhje me pergjigjet drejtuar ty )

p.s.
si mendime te thena ne nje postim nga ana jote rreth nje problemi shoqeror , e them sinqerishte ky do te ishte vlersuar me noten 2- , (nese te nervozon J'adore ,drejtoju dhe shprehe mllefin ne temen e saj , e ka nje ekstra te hapur me titull J'adore ..)si shkrim eshte total jashte konceptit perveq frazes se pare sypozoj marre nga copy paste ..

Domira
01-03-12, 15:11
hajde shoqja psihologe ,alias avokate e vetshpallur ne mbrojte te "viktimave "te J'adorizuara
ja fillojme nje here nga pakjartesite qe i kam nga postimi jote .
(prej fundit e perpjete -a, i ke pytjet e parashtruara ..)

..ndaj kujt sipas teje paskem Une obligim ..?

O nale veten me kercenime o jado!
Jado nuk je ti aq me takat me shkaktu ''viktima''...no no...ti je viktim vet e naivitetit dhe deshirave tua te pakontrolluara po nijm prej shoqes tane...po kjo esht pun e jotja.

Sa per vitkima nuk e mohoj ti me karakterin tend je ne rrug te mire per shkaktimin e tyre, po se ke gjat...!
Obligim ke ndaj Kosoves e dashur dhe mos e nencmo shume kete gja se nuk esht mir!!!


4. kush me mundeson mua parane , dhe vasale e kujt qenkam ..!

Krejt Dardania e din vasale e kujt je, asgje te re nuk ke than! E parase moj!!!

3. cilat shkelje ligjore moj e uruar ! ke quan ligj ti .po emancipimi nuk ka ligje ,ka kode norma ..!hm..megjithate te pergjigjem ..prap me cinizem , ke harru ti qe ligjin e bene Maliqi .. pra i forti ..!

Maliqi nuk e ben ligjin vec per ty, por te gjith nuk i jargiten Maliqit jadoo! Ti prap po harron se rreth teje ka njerez oj jadooo!


2-ta paska lidheshmeri me te 4-ten , prap paraja .. epo sa te duhen Zemrushe , flase -ke nevoje ..?ani tash koleksioni i ri pranvere /vere ..wow .se ate kuptoj nga sukoshienca e juaj ,problemin e parase ..
-..cka intevsoj Kosova ne mua .. se nuk e kuptova ,qe ti e thua aq shume i paskem kushtuar dhe qenkem duke e shkatrruar ( sepse shkrimi me drejtohej mua apo ..!)..valla Do-mi-re/fa-so-la-si , me fol ka del shpirti boll me takat temin jam duke i kontrubu ..hm..u mundova nje here ta bej ftese dhe ty per solidarizim por jo ende te mjegulluara i ke idet dhe intelektin , vetem sa do te mi trullojshe edhe me shume mendoj keto motrat tua qe po mundohem ti emancipoj ..ama emancipim te mirefillte -a, jo dosido ..
..kthemi keto pergjigje ,(amoni te kofte , se ma bone vesvese )

e sqarimet e mia i ke te poshte shenuara ..

Jado jado moti ma ke ofru ti edhe parane por ta kam kthyer un o jado sepse un kam zgjedh lirine oj jadile hahahahaha o ty duhet me ti vizatu do gjana se smer ere ti ...qe je jade je sepse je e dashururar ne kolekcione dhe per kolekcione je ne gjendje me dhan vatanin hahahaha sa tragjikomike je o Zot!
mu marr me kolekcionet tua esht si mu marr me fruthin e parvjetshit hahahaha


5. jam ne epiqender , kur je ne nje pozite ske se si synon se pastaj po ndrrove kordinata ,rrezikon te humbasesh percaktimin statik ndaj asaj pike te rendeses .
1. ashtu eshte , qe bile paralelishte po te prgjigjem dhe ty dhe asaj ne msn ( thene konkretishte ,po konsulltohem me te lidhje me pergjigjet drejtuar ty )
p.s.
si mendime te thena ne nje postim nga ana jote rreth nje problemi shoqeror , e them sinqerishte ky do te ishte vlersuar me noten 2- , (nese te nervozon J'adore ,drejtoju dhe shprehe mllefin ne temen e saj , e ka nje ekstra te hapur me titull J'adore ..)si shkrim eshte total jashte konceptit perveq frazes se pare sypozoj marre nga copy paste ..

masi po flas me ty qe qet fjal t'urt: po fjete me fmin do zgjohesh i dh... qishtu qysh u zgjuam te gjith me 27 shkurt e haj medet per ne me ju!!

p.s. mos te harroj se ty duhet me ta than: ktyneher shkinat kur dojshin me e livdu dikon ose me u livdu vet, admirojshin inteligjencen dhe harrojshin siq po harron edhe ti se inteligjent jane edhe te gjith kriminelet ma te rande neper bote. Por cka te duhet inteligjenca kur mungon miresia!

jadore
01-03-12, 17:00
O nale veten me kercenime o jado!
Jado nuk je ti aq me takat me shkaktu ''viktima''...no no...ti je viktim vet e naivitetit dhe deshirave tua te pakontrolluara po nijm prej shoqes tane...po kjo esht pun e jotja.

Sa per vitkima nuk e mohoj ti me karakterin tend je ne rrug te mire per shkaktimin e tyre, po se ke gjat...!
Obligim ke ndaj Kosoves e dashur dhe mos e nencmo shume kete gja se nuk esht mir!!!
Krejt Dardania e din vasale e kujt je, asgje te re nuk ke than! E parase moj!!!Maliqi nuk e ben ligjin vec per ty, por te gjith nuk i jargiten Maliqit jadoo! Ti prap po harron se rreth teje ka njerez oj jadooo!
Jado jado moti ma ke ofru ti edhe parane por ta kam kthyer un o jado sepse un kam zgjedh lirine oj jadile hahahahaha o ty duhet me ti vizatu do gjana se smer ere ti ...qe je jade je sepse je e dashururar ne kolekcione dhe per kolekcione je ne gjendje me dhan vatanin hahahaha sa tragjikomike je o Zot!
mu marr me kolekcionet tua esht si mu marr me fruthin e parvjetshit hahahaha
masi po flas me ty qe qet fjal t'urt: po fjete me fmin do zgjohesh i dh... qishtu qysh u zgjuam te gjith me 27 shkurt e haj medet per ne me ju!!

p.s. mos te harroj se ty duhet me ta than: ktyneher shkinat kur dojshin me e livdu dikon ose me u livdu vet, admirojshin inteligjencen dhe harrojshin siq po harron edhe ti se inteligjent jane edhe te gjith kriminelet ma te rande neper bote. Por cka te duhet inteligjenca kur mungon miresia!

..ok shkrimin tend do ta riperseris per qellimin e vetem ..te pasqyroj nivelin e te shpehurit dhe te menduarit te femres bashkohore shqiptare ...ja shkalla ne na perfaqeson neper bote .

qe te analizoj do nxjerr nje konteks nga citati juaj ..

Jado jado moti ma ke ofru ti edhe parane por ta kam kthyer un o jado sepse un kam zgjedh lirine oj jadile hahahahaha o ty duhet me ti vizatu do gjana se smer ere ti

ah kjo liria .. aq te mjere jemi e ne gjene na eshte futur sa qe sot manifestohet ne forme frustrimi tek te gjithe maj pipell , dikush humb parane per lirine (absurd ,veq hajt po e leme qashtuqene, edhe pse kete koment tendin nuk po di si ta nenkuptoj..! ) dikush dashurine per lirine , dikush vatanin per lirine , dikush lirine per lirine ( eshte edhe ky absurd fillozofi ne vete , po ncuk spo e analizoj ) pa e kuptuar ju te dashurit e mij qe koncepti i lirise eshte tjetersuar e keqinterpretuar ne varshemri te karakterit ,intelektit dhe natyres se njeriut ..komunikim , ndihme , shkembim ,parteritet, bashkpunim , nuk quhet humbje lirije por reciprocitet ti ne raport me tjeret dhe tjeret me Ne , marrje japje ,perndyshe jeta nuk do te kishte kuptim ...kjo eshte nje leksion ne vehte qe i duhet sot ne mase te madhe jo vetem femres qe te quhet e emancipuar por gjithe shqiptareve te lire nga roberija fizike por jo psiqike ..perndyshe do shkoj jeta pa kuptuar vleren reale te lirise.
p.s.
tjeterhere e dashur Do-re-mi, mendo te lutem para se te shkruash , ndjej pergjegjesi ndaj vehtes , jo ndaj meje apo tjereve perndyshe na bastardon e keq interperton jo vetem emancipimin por edhe civilizimin ..

Domira
01-03-12, 18:09
Jadore e di qe nuk e kupton nocionin e lirise, as sakrifices.
Ti e kupton vetem gjuhen e interesit personal. Ti e kupton gjuhen e cila ka te beje vetem me ty dhe rreth teje dhe kjo eshte aresyeja se jo gjithkush duhet te te nenshtrohet ne kalkulimet e tua te pasinqerta, ne te verteten e cila te pergjigjet ty dhe ka te beje vetem me ty dhe veprimet tua.
Per fat te keq ti e kupton vetem gjuhen e cinizmit dhe nese njeriu te drejtohet (pa deshiren e vet) me te njejten gjuhe atehere fillon ndjekja e yte per ta njollosur dikend per shkak nivelit qe e perdor dikush.
Sidoqofte une respektoj mendimin e njerezve te pergjegjshem per mua, atyre qe se pari e duan Atdheun e pastaj vehten dhe atyre qe kane sakrifikuar dhe vazhdojne te punojne pa interes personal per vendin e vet.
E sa per ty jadore, cfar te them ..le te mebetet si thone shumica.

Zero Cool
01-03-12, 18:51
Nė esenė e famshme “Ē’ėshtė iluminizmi?”, Immanuel Kant bėn ndarjen ndėrmjet ‘pėrdorimit publik dhe privat tė arsyes’.

Sipas Kantit, pėrdorimi publik i arsyes duhet tė jetė gjithmonė i lirė dhe si i tillė ai mund tė sjellė iluminimin ndėr njerėzit, ndėrsa pėrdorimi privat i arsyes ėshtė gjithnjė i kufizuar dhe e pengon iluminimin e pėrgjithshėm. Kėshtu, Kant thotė se “me pėrdorimin publik tė arsyes unė kuptoj pėrdorimin qė njė person i bėn asaj si dijetar/shkollar para leximit publik. Pėrdorim privat unė e quaj atė qė njeriu mund tė bėjė nga ajo nė njė post i veēantė civil ose posti qė i ėshtė besuar atij”.

Nė harmoni me interpretimin kantian tė pėrdorimit tė arsyes, mund ta gjeni vetveten, sidomos "tė emancipuarat".

Puna, dinjiteti dhe ėndrra e thyer e femrės sė rėndomt, e cila "lufton" pėr tė mbijetuar me familjen e vet, tani janė peng i papėrgjegjshmėrisė, i ndėrgjegjes, i arrogancės dhe mungesės sė horizontit tė femrava tė cilat veten e quajn tė emancipuara dhe intelektuale.

Vlerat e njė tė vetquajture intelektuale janė kėto ? Pėrse njė arrogancė, mendjemadhėsi dhe inferioritet i tillė ?

emine
01-03-12, 21:34
Mos mi shlyni postimet,se jau tregoi emancipimin juve


:mad:

Murgesha
01-03-12, 21:42
Mos mi shlyni postimet,se jau tregoi emancipimin juve


:mad:

Pėrshėndetje Emine!

Pėr biseda e kėshilla personale egzistojnė mesazhet private.

Tė falemnderit nė mirėkuptim.

emine
01-03-12, 21:50
[QUOTE=Murgesha;2198368]Pėrshėndetje Emine!

Pėr biseda e kėshilla personale egzistojnė mesazhet private.

Tė falemnderit nė mirėkuptminCfare mirekuptimi Murgeshe,te shenoi ato qka deshirone ti mi lexu a,,,,,HARROJE!!!!
e ti mundesh me shly ,me banirat mi ba gjitha,po asgje ste duhet forumi nese udheheqet simbas sistemit tende,

e sa per emancipimin

ne gjakove kan than pa tu ndrru qermidet 50 here sje Gjakovare,kshtuqe emancipimi so me pas aftsi em ja ndalu dikujt at qka deshirone ta thote,te pelqeu apo jo!

Murgesha
01-03-12, 22:09
Cfare mirekuptimi Murgeshe,te shenoi ato qka deshirone ti mi lexu a,,,,,HARROJE!!!!
e ti mundesh me shly ,me banirat mi ba gjitha,po asgje ste duhet forumi nese udheheqet simbas sistemit tende,

e sa per emancipimin

ne gjakove kan than pa tu ndrru qermidet 50 here sje Gjakovare,kshtuqe emancipimi so me pas aftsi em ja ndalu dikujt at qka deshirone ta thote,te pelqeu apo jo!


Po tė mos mė pėlqente emancipimi (njėmend ēka ke emancipimi?) do ta kisha mbyllė kėtė temė qė kur ėshtė hap.
Pėr mendimin tim, nuk ėshtė emancipim shkrimi qė tė fshiva, po nėse ty tė duket kulminacion i emancipimit ai shkrim vazhdo e shkruaj, ama nuk tė garantoj qė nuk do tė fshihet.

Dali!Keq!ch
02-03-12, 00:07
Deri vone te gjithe kemi thene nje gje te vertete, se femra shqiptare ne pergjithsi gezon shume me pak te drejta se sa mashkulli. Padyshim, ketu ka pas segregacion (ndarje) ne mes gjinive te ndryshme, ku mashkulli ka pas qasje ne shume gjera ne te cilat femres i eshte ndaluar.

Kohen e fundit eshte evident fakti se edhe femrat tona me shumice shkollohen neper Univerzitetet lokale dhe ato nderkombetare anekend botes, qe eshte gje shume pozitive.

Po a mendoni se me kete ajo eshte e barabarte me mashkullin, dmth a ka qasje ne jeten shoqerore si mashkulli sot?

Pergjigjet tuaja do te jene shume te rendesishme, pasi reflektojne mendimet e te rinjve shqipetare.

Me dashuri per te gjithe juFreskia


Presidentin e kemi Femer edhe Krenar jam edhe un.
Pra ajo qe ka dasht me plot vullnet te arrij dicka ka arrit edhe qysh ne kohet e vejetera sic asht Nexhmije Pagarusha.
sa do qe te mos njihet e barabart femra ajo me vullnet dhe veper e deshmon edhe ja tekalon mashkullit ne cfar do drejtimi.

p.s kete temen tende 100% te ngjajshme e kam pa dhe e kam lexu ne 2005 ne Forumin Dardania.

jadore
13-04-12, 14:53
nese si qytetare ke te besh me subjektet administrative ja forma se sa jemi te emancipuar dhe si veprojme ..
ne kete rast personazhi rastisi femer ( nje ne dhjete ne raport me mashkujte ne kete kontest )

punonesnja administrative ja kthene njeres dokumentacionin sepse nuk e ka te kompletuar ..
fillon dialogu .

a punon te ju Iliri ..!
cili Ilir ? e pyet prap subjekti administrativ ..

Ilir .....
Po .. pergjigja ..

thirre e thuj u ardhe nusja e Irfanit .

subjekti administrafiv (nuk priton ) sjell nr e telefonit per komunikim te mbrendshem dhe flet me Ilirin .. nusja e Irfanit ashte ktu po si ka letrat ne rregull ..!
qytetarja stoike , pret nderkohe ( sa here i leviz floket era e parfemit te rond mbush hapsiren )
. .Iliri po thote nuk e njoh ..! pergjigjet pas nje pause personi administrativ ( po i gjinise se njejte femer , ne kete rast )
qe po e thirri burrin le te fol me Ilirin , ja kthen qytetarja e brengosur .. po qysh bre burri jam ka fol me to i ka thone kur te vjen te Na veq le te lajmerohet .. shpreh brengosje ajo ..
Oj e Uruar , nderhyje une ne kete rast .. a na le neve tjereve radhen deri sa sqarohesh Ti me Irfanin e Irfani me Ilirin e Iliri me kete kolegen e tij , me ti kry punte pa letra adekuate ..
Po prit se me tha me prit kjo mu ..pergjigjet qytetarja e shqetesuar kete rast ..
po mire de , ja kthej , Ti deri sa pret e sqarohesh kush je ne tjeret kyrejme pune .
qe qe , se gati e kreva pergjigjet ajo pa pasur asgje te sigurt konkretishte . oj ti shoqe thirre edhe nje here Ilirin ne telefon dhe thuaj po thote Irfani me te thone jam reja e djalit te dajes Ymri ..!
subjekti administrativ prap thirr ne telefon Ilirin dhe transmeton biseden ..reja e djalit te dajes Ymri tond koka , a me ja kry punt a jo !
( si duket Iliri dorzohet kete radhe , dhe merr pergjegjesine mbi veti , reja e djalit te dajes Ymri .gjithesesi ) ne presim dhe 10 minuat deri sa e reja e djalit te dajes Ymri te Ilirit qe punon ne ate department te kryne pune me faqebardhesi dhe pastaj fillojme procedurat tona ..megjithate ti jep rendesi qeshtjes dhe Irfanit prap nusja e tij nuk levize , sjell numrat dhe lajmeron Irfanin .
Irfan kryva pune , po kjo gruja ketu mi ndreqi foli Iliri se kish pas harru qe i ke thone ti .. po po qe edhe po nalna ne barnatore edhe vij ..
mbyll telefonin nusja e Irfanit dhe i kthehet prap subjektit administrativ , faliminderes shume boni te fala shume Ilirit , thuj Nusja e Irfanit te ka bo te fala

nderkohe qe une numroj .. nontedhjete e tete , nentedhjete e nonte ,per se di te saten here sepse prej te qeshurave kur i degjoja ato se si rregullohen dokumentacionet tek Ne me humbiste radha e te numeruarit qe te kaloj kohen ,nusja e Irfanit prap me nje te tundur koke e floke largohet plot krenari qe fal kemgenguljes se saj rregulloj pune , pa cka qe asgje nuk ishte e protokolluar as e arkivuar ..!
Iliri garantoj ....
p.s.
milet o milet ....!

jadore
09-05-12, 20:15
i domosdoshem .
qe pse !

kalimthi e takova nje kojshike dhe e pyeta ..

e kalove mire diten e pushimit sot,,?

cfare pushimi ,ma kthej ..jam kput ,deri pares tuj punu ..
po te pakten e ke pas diten pushim , te lire prej punes ..
jo qik , ma kthej ..Une ne pune pushoj se ne shpi kputna tuj punu ..

e di ja ktheva , po te gjelozoj vendin e punes se"" derzhaves"", ''sallamadi'' e keni edhe ju atje ne EULEX ,tamam vend per pushim e relax mbas lodhjes se puneve te shtepise ...

Denim
31-05-12, 12:56
I bej thirrje femrave shqiptare qe pervec kujdesjes qe tregojne ndaj imazhit te jashtem te investojne me shume per te treguar vleren e tyre te vertete jo thjesht si nje ikone e bukur ne krah te mashkullit, por si nje shoqe jete e afte per te marre pergjegjesi, per te zgjidhur situata, per te edukuar brezin e ri i cili do jete pasqyra e vertete e ndryshimit dhe emancipimit te shoqerise shqiptare ne pergjithesi.