PDA

View Full Version : Pse duhet ta hani mėngjesin?


Barbaroza
23-12-05, 12:52
Alarmi asnjėherė nuk ndalet. Jeni vonuar pėr punė, fėmijėt nuk mundėn ti gjejnė detyrat e shtėpisė, qenin duhat ta ushqeni – Ėshtė koha pėr mėngjes? Asesi!Sipas njė statistike tė bėrė qysh nė vitin 1987, njė prej katėr femrave tė moshės 25-37 zakonisht nuk hanė mėngjėsin.Shumė hulumtime shkencore gjatė 20 viteve tė fundit kanė sjellur pėrfundime se mėngjesi ėshtė ushqimi mė i rėndėsishėm dhe njėherit kanė sjellur arėsyė se pse nuk duhet asnjėherė tė lejoni qė tė mos e hani mėngjesin:1. MĖNGJESI SJELL VITAMINA: Njė mėngjes i thjeshtė me sallatė, qumėsht dhe frute cdoherė sjell sasi tė mjaftueshme tė kalciumit, B6, hekur etj.2. MĖNGJESI JU MUNDĖSON KONCENTRIM MĖ TĖ MADH: Fėmijėt qė hanė mėngjės kanė treguar rezultate tė shkėlqyera nė teste si dhe njė nivel mė tė lartė t ėkoncentrimit nė klase; ata gjithashtu janė mė tė gjallė dhe mė kreativė Ndėrsa, tė riturit nėse kanė bėrė me rregull mėngjesin e tyre atėherė janė mė tė kthjellur nė ambientin e punės si dhe mė tė koncentruar.3. MĖNGJESI E ZMADHON MUNDĖSINĖ PĖR TĖ KONTROLLUAR PESHĖN E JUAJ: Njė statistikė e vitit 1994 ka treguar se nė njė familje ku fėmijėt rriten me dy prindėr, Tėherė fėmijėt qė nuk hanė mėngjes dyfish mė shumė kanė gjasa tė shtojnė mė shumė nė kilogramė se fėmijėt qė mėngjesin e tyre e hanė rregullisht. Shumė tė rritur nuk hanė mėngjės me shpresė sė do tė dobėsohen. Pėr fat tė keq, ky program I humbjes sė kilogramėve tė tepruar do tė ju dėshtojė. Duke ju larguar mėngjesit kjo sjellė deri tek krijimi I urisė mė tė madhe gjatė ditės mė vonė, qė pastaj resulton ne kalori mė shumė.SI TĖ GJENI KOHĖ DHE, CKA DUHET TĖ HANI?TAni mė I kuptuat tė gjitha arėsyet shkencore lidhur me rendėsinė e mėngjesit tė rregullt. Mirėpo sit ė gjejmė kohė tė hamė, deh cfarė nė tė vėrtetė domethėnė njė “Mėngjes I balacuar”?Mendoni nė 3 lloje tė ushqimit:1. Zarzavate pėr energji;

2. Frute pėr tė ju sjellur fuqi vitaminash; dhe

3. Proteina pėr energji tė pėrhershme.GRUPI I PARĖNė kėtė kategori hynė zarzazvatet e ziera ose tė freskėtaGRUPI i DYTĖ I FRUTAVEShumė njerėz hanė pemė vetėm njė herė nė ditė: ne mėngjes. Mund tė mos ju pėlqejė tė hani banana cdo ditė po mundohuni tė bėheni mė kreativė!GRUPI I TRETĖ I PROTEINAVEUshqimi I mėngjesit zakonisht ka mė tepėr proteina, gjė qė na mbanė nė formė gjatė tėrė ditės.. Ato (proteinat) gjithashtu na mundėsojnė qė tė mos jemi tė uritur shpejtdhe njėherit e plotėsojnė mėngjėsin tonė.· Produktet sic janė qumėshti dhe jogurti janė proteina tė shkėlqyera.

· Mėngjesi tradicional me vezė gjithashtu pėrmban proteina, mirėpo zakonisht me njė masė jo edhe aq tė shėndetshme tė yndyrės. Provoni vezė tė ziera ose tė fėrguara me tost tė tėrė.MOS HARRONI TA PĖRDORNI IMAGJINATĖN TUAJNjerėzit zakonisht nuk e hanė mėngjesin pasi qė nuk e duan mėngjesin tradicional. Pėrdoreni pak imagjinatėn tuaj!· Hani oriz, tė pėrzier me zarzavate dhe me zopa tė imėta tė mishit tė pulės.

· Sanduic me njė gotė qumėsht dhe pemė ėshtė gjithashtu njė kombinim I mirė pėr mėngjes.

· Pica qė ju ka ngelur prej njė natė pėrpara, ėshtė e lehtė dhe pėrbėn njė ushqim mėngjesi tė plotė.

· Nėse nuk I doni zarzavatet, hani cfarė tė doni, mirėpo keni kujdes ce sa mė shumė tė konsumani edhe zarzavate co mėngjes.PUNONI PAK EDHE NĖ VETEN DHE MĖNYRĖN E JETESĖSNuk keni kohė pėr ushqim? Njė natė pėrpara pėrgatisni pėr nė mėngjes. Pėrzieni qumėshtin me pemėn tuaj tė preferuar dhe mbajeni nė frigorifer deri nė mėngjes. Vėndosni njė copė bukė nė makinėn e tostit dhe pėr 5 min. keni njė mėngjes tė shkėlqyer! Ose merrni njė mėngjes me vete: merrni me vete ndonjė frut, sanduic pėr drekė ekstra dhe hani atė rrugės.Mbajeni nė mend: duke u kujdesur pėr veten, jo vetėm se do tė ndjeheni mė mirė por edhe do ti mėsoni si duhet fėmijėt tuaj. Mundohuni tė hani njė mėngjes tė shėndetshėm, me pemė tė freskėta, proteina dhe zarzavate cdo mėngjes.

Huazuar

Guri i madh
10-07-06, 21:42
kta studiusit qa kan than nuk e di po une kurr nuk ha mengjes kafe bukur shum pij deri ne drek e sa per hekura mu kan merzit se gjith diten me hekra punoj:biggrin: