PDA

View Full Version : GRAMATIKA


Naki
26-12-05, 02:39
Emri

Emra quhen fjalėt qė tregojnė qenie tė gjalla: djalė, vajzė, dele, dash, Agron, Mira;
Objekte materiale: gur, dru, libėr, fletore; por shpesh edhe cilėsi: dashuri, liri ose veprime: pastrim, rregullim.

Mjaft formime me prapashtesa funksionojnė nė tė njėtėn kohė si emra dhe si mbiemra: shqiptar, punėtor, fshatar, malėsor etj.

Disa ema dalin me nyje tė pėrparme: i biri, e bija, i ati, e ėma, i vėllai, e motra etj. Po kėshtu, edhe disa emra me origjinė nga mbiemri ose pjesorja e foljeve: i riu, tė rinjtė, e reja, tė rejat, e dashura, i pasuri, i varfėri, i pandehuri, tė ftohtėt, tė kėnduarit, tė folurit, tė ngrėnit.

Emrat e pėrveēėm dhe tė pėrgjithshėm
Emrat ndahen nė emra tė pėrgjithshėm dhe nė emra tė pėrveēėm.
Emra tė pėrgjithshėm quhen emrat qė tregojnė qenie ose sende tė tė njėjtit lloj: djalė, vajzė, dhi, cjap, dhomė, derė, si dhe abstrakte: miqėsi, lumturi, larje, fshirje.

Emra tė pėrveēėm quhen emrat qė tregojnė njė qenie ose njė send tė vetėm, tė dalluar nga tė gjithė tė tjerėt: Tiranė, Prishtnė, Krujė, Naim, etj.

Janė tė pėrveēėm:
-Emrat dhe mbiemrat e njerėzve, pseudonimet: Naim Frashėri, Gjergj Kastrioti, Kostandin Kristoforidhi, Asdreni (pseudonimi i Aleks Stavre Drenova), Migjeni (pseudonimi i Millosh Gjergj Nikolla)

-Emrat e kafshėve: Laro, Balo, Murro;
-Emrat gjeografikė tė shteteve, tė krahinave, tė maleve, tė lumejve, tė qyteteve, tė rrugėve, tė shesheve, tė kontinenteve, tė oqeaneve, tė deteve etj.: Franca, Shqipėria, Kosova, Drini, Korēa, (rruga) Fan Noli, (sheshi) Skėnderbej, Jupiteri, Azia, Paqėsori, Mesdheu;

-Emrat e periudhave dhe tė ngjarjeve historike: Mesjeta, Rilindja, Kongresi i Lushnjės;
-Emrat e institucioneve, tė organizatave e shoqatave: Presidenca, Kuvendi Popullor, Ministria e Financave, Instituti i Gjuhėsisė dhe i Letėrsisė, Shoqata e tė Pėrndjekurve Politikė.

-Titujt e veprave, tė revistave e tė gazetave: "Lahuta e malėsisė", "Albania", "Rilindja demokratike", "Gazeta shqiptare", "Studime filologjike".

Emrat e pėrveēėm zakonisht pėrdoren nė trajtėn e shquar:
Tirana ėshtė kryeqyteti i Shqipėrisė. Nė qendėr tė Tiranės ėshtė sheshi. Aty ndodhen Muzeu Historik Kombėtar, Pallati i kulturės, banka Kombėtare.

Tė gjithė emrat e pėrveēėm dhe emėrtimet e pėrveēme shkruhen me shkronjė tė madhe:
-emrat dhe mbiemrat e njerėzve: Gjergj Kastrioti, Leka i Madh;
-emrat e pėrveēėm tė kafshėve: Baloja, Laroja, Baloshi;
-emrat e planeteve dhe tė yjeve: Marsi, Jupiteri, Ylli Polar, Arusha e Madhe etj.;

-emėrtimet gjeografike tė njė vendi : Gadishulli Ballkanik, Qafa e Thanės, Poli i Veriut, Drini i Zi, Malėsia e Madhe;
-emėrtimet e institucioneve dhe partive: Ministria e Arsimit, Partia Socialiste, Balli Kombėtar;
-emėrtimet e periudhave dhe ngjarjeve historike: Rilindja, Mesjeta, Kongresi i Manastirit;
-emėrtimet e monumenteve tė kulturės: Dea e Butrintit, Xhamia e Et'hem Beut etj.;

-titujt e librave, tė gazetave, tė emrave tė rrugėve dhe firmave vihen nė thonjėza dhe vetem fjala e parė shkruhet me shkronjė tė madhe: "Gazeta shqiptare", "Dėshmorėt e lirisė", por rruga "Naim Frashėri", sheshi "Fan Noli".

Emri i pėrveēėm mund tė pėrdoret si emėr i pėrgjithshėm pėr tė treguar jo mė njė individ, por njė tip njerėzish qė i ngjajnė atij; jo njė krahinė, por send qė lidhet me emrin e kėsaj krahine etj.:
Ky njeri ėshtė tartuf i vėrtetė (hipokrit)
Ai porositi njė shishe kallmet (verė Kallmeti)
Nė kėto raste emrat e pėrveēėm shkruhen me shkronjė tė vogėl: ciceron, donkishot etj.

Emrat e pėrveēėm tė njerėzve dhe tė vendeve tė huaja shkruhen sipas shqiptimit qė kanė nė gjuhėn prej nga janė marrė: Shekspir, Bethoven, Klinton, Sharl dė Gol, Shiler, Nju-Jork, Kajro, Algjeri, Palestinė, Versajė etj.

Naki
26-12-05, 02:42
Gjinia e Emrave

1- Gjinia e emrave nė shumicėn e rasteve mund tė dallohet morfologjikisht nga mbaresat qė marrin ata nė trajtėn e shquar tė rasės emėrore tė njėjėsit:
Emrat mashkullorė marrin mbaresėn -i ose -u: plep-i, mendim-i, vėlla-i, burr-i (burrė), gjum-i (gjumė),
zog-u, dhč-u etj.;

Emrat femėrorė marrin mbaresėn -a ose -ja (kėtu ėshtė fjala pėr nė radhė tė parė pėr emrat e pėrgjithshėm).

Gjinia gramatikore e emrave tė pėrveēėm tė njerėzve pėrcaktohen nga seksi i personit pėrkatės, p.sh. Lekė-Leka, Dedė-Deda, Kolė-Kola, Koēo-Koēoja janė emra mashkullorė, megjithėse shkojnė sipas lakimit tė emrave femėrorė, nga ana tjetėr, emra si Nermin-i, Antigoni etj., janė emra femėrorė, megjithėse shkojnė pas lakimit tė emrave mashkullorė.
Po kėshtu disa emra si axhė-axha, dajė-daja, gegė-gega, toskė-toska, qė shėnojnė frymorė tė seksit mashkullor, megjithėse shkojnė pas lakimit tė emrave femėrorė, i pėrkasin gjinisė mashkullore, janė emra mashkullorė tė lakimit tė tretė).

Gjinia gramatikore e emrave tė mėsipėrm, tė pėrveēėm e tė pėrgjithshėm, shprehet sintaktikisht:
Fjalėt pėrcaktuese edhe fjalėt e tjera qė pėrshtaten me kėta emra, vihen nė trajtėn e gjinisė mashkullore p.sh.: Leka i Madh; Kola ėshtė punėtor i dalluar; Nermini ėshtė punėtore e dalluar; axha im; daja i vogėl etj.

2- Ka njė numėr emrash, tė cilėt dikur pėrdoreshin nė tėrė gjuhėn si asnjėanės dhe e formonin trajtėn e shquar tė emėrores me mbaresėn -t, p.sh,: drithė-t, gjalpė-t etj. Kjo formė dėgjohet ende sot nėpėr dialektet e nė tė folurit tė brezit tė vjetėr. Nė gjuhėn letrare tė sotme kėta emra pėrdoren si mashkullorė, d.m.th. e formojnė trajtėn e shquar tė emėrores sė njėjėsit me mbaresėn -j dhe formojnė trajtėn e shquar tė emėrores me mbaresėn -in.
Emrat nė fjalė janė:
ballė - balli - ballin
brumė - brumi - brumin
djathė - djathi - djathin
drithė - drithi - drithin
dyllė - dylli - dyllin
dhallė - dhalli - dhallin
dhjamė - dhjami - dhjamin
grurė - gruri - grurin
gjalpė - gjalpi - gjalpin
lesh - leshi - leshin
miell - mielli - miellin
mish - mishi - mishin
mjaltė - mjalti - mjaltin
ujė - uji - ujin
vaj - vaji - vajin

trajtat asnjėanėse tė kėtyre emrave mund tė pėrdoren nė vepra letrare pėr tė individualizuar ndonjė personazh me anė tė gjuhės ose pėr tė karakterizuar gjuhėn e njė epoke tė kaluar. Ato mund tė pėrdoren gjithashtu edhe nė shprehje frazeologjike, p.sh.: m'u ngjeth mishtė, ose kur kanė marrė njė kuptim tė veēantė, p.sh.: ujėt (nė kuptimin "ujėt e hollė„ ), dhjamėt (nė mjeksi, p.sh.: operoi dhjamėt).

Emri krye, kur pėrdoret me kuptimin "kokė", nė rasėn emėrore ose kallzore, ėshtė kurdoherė asnjėanės dhe formon trajtėn e shquar me mbaresėn -t, p.sh.: mė dhemb kryet, ndėrsa, kur pėrdoret me kuptimin "kryetar, i parė„ ose "kapitull" (libri) ėshtė kurdoherė mashkullor dhe e formon trajtėn e shquar me mbaresėn -u, p.sh.: kreu i vendit, kreu i tretė etj.

3- Njė numėr emrash, tė cilėt janė pėrdorur mė parė edhe si mashkullorė, edhe si femėrorė ose pėrdoren ende keshtu nėpėr tė folme tė ndryshme, kanė kaluar sot pėrfundimisht nė gjininė mashkullore, p.sh.:
borxh-i, djep-i, kryq-i, ligj-i, lot-i, nder-i (pėr kėtė arsye duhet thėnė faleminderit, falemnderit dhe jo faleminderės, falemnderės), pyll-i, qiell-i, shėndet-i, turp-i etj.;
Po kėshtu edhe: problem-i, program-i, komunizm-i, marksizm-i, organizm-i, reumatizm-i, sarkazm-i, etj.

Trajtat femėrore tė tyre, si borxha, djepja, ligja, lodja, ndera, problema, komunizma, reumatizma, sarkazma etj, kanė dalė jashtė normės sė sotme letrare dhe nuk duhen pėrdorur. Emri "furrė" ėshtė i gjinisė femėrore: furra (dhe jo furri).

Naki
26-12-05, 02:47
Shumėsi i Emrave Mashkullorė

Mjetet e formimit tė trajtės sė shumėsit te emrave nė gjuhėn e sotme letrare janė tė larmishme.
Nė pėrgjithsi, trajta e shumėsit formohet me anė mbaresash. Nga kėto mė tė pėrdorshmet janė: -ė, -a, -e, p.sh.: anėtarė, grurė, lekė, shoferė, etj.; dema, fusha, kodra, pėllumba, vegla etj.; aksione, fise, kombe, shtete, etj.
Njė vend tė rėndėsishėm ndėr mjetet e formimit tė shumėsit zėnė edhe mbaresat -nj e -ra, p.sh.: arinj, mullinj, penj, heronj, ftonj, etj.; dhjamėra, fshatra, mallra, ujėra etj.
Njė numėr emrash e kanė trajtėn e shumėsit tė njėllojtė me trajtėn e njėjėsit, p.sh.: njė nxėnės-shumė nxėnės, njė mėsues-shumė mėsues, njė ditė-shumė ditė, njė kala-shumė kala, njė ide-shumė ide, njė shtėpi-shumė shtėpi, njė lagje-shumė lagje, njė depo-shumė depo etj.
Disa emra e formojnė trajtėn e shquar tė shumėsit duke pėsuar ndėrrime tingujsh nė temėn e tyre. Ndėrrimet kryesore janė: a>e, e>i, k>q, g>gj, ll>nj, r>j.
Njė pjesė nga kėta emra marrin edhe njė mbaresė, p.sh.: breg-brigje, rrezik-rreziqe, kunat-kunetėr, etj;
kurse tė tjerėt nuk marrin mbaresė: dash-desh, mik-miq, plak-pleq, kungull-kunguj, bir-bij etj.

Pėr shkak tė ndikimit tė dialekteve ose tė varianteve letrare tė mėparshme, pėr disa tipa emrash nė gjuhėn e folur e nė gjuhėn e shkruar nganjėhėrė ndeshen ende dy ose mė shumė trajta shumėsi, p.sh.: oficera e oficerė, xhepa e xhepe, nxėnės (trajtė pa mbaresė) e nxėnėsa, dardhė, gjurmė (trajta pa mbaresa) e dardha, gjurma etj. Nė kėto raste zakonisht, vetėm njėra nga trajtat ėshtė nė pajtim me normėn e sotme letrare, ndėrsa trajta tjetėr nuk ėshtė normative dhe duhet mėnjanuar nga pėrdorimi letrar.

SHUMĖSI I EMRAVE MASHKULLORĖ

5- E formojnė shumėsin rregullisht me mbaresėn -ė emrat mashkullorė qė dalin me:
-ac: kupacė, pėrtacė, tullacė etj.;
-aē: gungaēė, gjembaēė, kulaēė, trazovaēė, (por ilaē-ilaēe)
-af: ēarēafė, fotografė, paragrafė, etj.;
-ak: binjakė, fshatarakė, fusharakė, kapakė, rosakė, ushtarakė, etj.;
-aq: hutaqė, shkataraqė, etj.;
-ash: balashė, gjumashė, larashė, etj.;
-eē: gjyveēė, kryeneēė etj.;
-ek: byrekė, direkė, dyfekė, dyshekė, fishekė, hendekė, lejlekė, mjekė etj;
-en: hostenė, kapitenė, legenė, sejmenė, sergjenė, etj. (bėjnė pėrjashtim: beden-bedena, liqen-liqene)
-ik: akademikė, calikė, diabetikė, historikė, ibrikė, klerikė, romantikė, zhapikėetj. (por: armik-armiq)
-in: beduinė, kofinė, latinė, pinguinė, qefinėetj.;
-ist: aksionistė, aktivistė, artistė, ballistė, futbollistė, ēiklistė, kapitalistė, specialistė, sportistė, turistė, etj.;
-ok: maēokė, malokė, misėrokė, patokė, shokėetj.;
-or: agresorė, ambasadorė, banorė, dėshmorė, fjalorė, frymorė, profesorė, punėtorė, traktorė, vaporė etj.
(por: auditor-auditore, kor-kore, korridor-korridore);
-osh: baloshė, barkorė, mjekrorė, trimorė, etj. (bėjnė pėrjashtim: kosh-kosha, djalosh-djelmosha);
-ot: despotė, himarjotė, patriotė, suljotė etj. (bėn pėrjashtim lot, qė e ka shumėsin njėsoj si njėjėsin, por nė trajtėn e shquar lot-ėt);
-tar: ēlirimtar, kėngėtarė, lojtarė, luftėtarė, shkrimtarėetj.;
-tor: fajtorė, konsumatorė, kultivatorė, muratorė, punėtorė etj.;
-uk: bishtukė, kopukė etj.

Fjalėt e mėsipėrme formojnė shumėsin me mbaresėn -ė, edhe nė rast se pėrdoren si mbiemra nė gjininė mashkullore p.sh.: djem binjakė, shkrimtarė romantikė, nxėnės punėtorė etj.
E formojnė trajtėn e shumėsit me mbaresėn -ė edhe tė gjithė mbiemrat e tjerė tė panyjshėm mashkullorė, qė dalin me fundoret e mėsipėrme, p.sh. dredharakė, artistikė, ēamarrokė etj. (Fundore quhet tingulli ose tingujt e fundit tė fjalės qė shėrbejnė si tipar klasifikues a karakterizues i saj).

6- E formojnė shumėsin pėrgjithėsisht me mbaresėn -ė emrat mashkullorė qė dalin me :
-(i)an: aeroplanė, evropianė, fazanė, filxhanė, fizikanė, gjerdanė, jargavanė, jorganė, havanė, hidroplanė, historianė, kazanė, luanė, matematikanė, partizanė, politikanė, republikanė, sahanė, shandanė, shejtanė, timpanė, tiganė, tiranė, etj.;
-ar: barbarė, detarė, fshatarė, hambarė, kalendarė, kėpucarė, korēarė, skenarė, ushtarė, etj.;
-ec: dordolecė, guralecė, memecė, mistrecė, pijanecėetj.;
-er: berberė, fenerė, frigoriferė, kaloriferė, oficerė, shoferė etj.;
-ir: Ilirė, vampirė, zinxhirė etj.;
-ol: gogolė, kaqolė, etj.;
-on: bidonė, timonė, vagonė etj.;
-un: bastunė, majmunė, pirunė, sapunė, spiunė etj.

Me mbaresėn -ė e formojnė trajtėn e shumėsit edhe mbiemra mashkullorė qė dalin me fundoret e mėsipėrme, p.sh.: djalosharė, grindavecė, barkalecė etj.

Njė numėr emrash qė dalin me tė njėjtat fundore si emrat e mėsipėrm nuk e formojnė shumėsin me mbaresėn -ė po me -a ose me -e. Mė poshtė po shėnojmė mė tė pėrdorshmit prej tyre.
Me mbaresėn -a:
-an: mana, patėllxhana;
-ec: bishtaleca, karkaleca, kastraveca, keca, speca;
-on: gramafona, magnetofona, mikrofona, telefona (dhe tė gjitha fjalėt e huaja tė pėrbėra, qė kanė si gjymtyrė tė dytė -fon), kupona, napolona;
-ol: gola, stola;
-un: ēuna, zhguna.

Me mbaresėn -e:
-an: divane, duhane, dyqane, hane, karvane, mejdane, oqeane, organe, plane, stane, tavane, vullkane (tė gjithė emrat me -an qė e formojnė shumėsin me mbaresat -a ose -e, nuk shėnojnė frymorė.
-ar: honorare, orare, pazare, qilare, seminare, tipare, thesare, visare, zare etj.
-ec: kotece;
-er: dikastere, karaktere, mermere, mindere, mistere, etj.;
-ir: hire, manastire, panaire;
-on: ballkone, ciklone, elektrone, frone, hone, hormone, kone, protone, sallone, shabllone, zakone;
-un: kanune.

7- Emrat qė dalin me -al, -ant, -at, -az, -el, -ent, -ez, -id, -it, -ont,
si rregull , e formojnė shumėsin me mbaresėn -ė, kur shėnojnė frymorė, dhe me -e (ndonjėherė me -a), kur nuk shėnojnė frymorė:

-al ą -ė admiralė, gjeneralė, intelektualė, vandalė, vasalė etj.;
-al ą -e centrale, festivale, ideale, kanale, karnavale, korale, kristale, lokale, male, materiale, minerale, etj.
(por: kuintalė)

-ant ą -ė aspirantė, elefantė, diversantė, gjigantė, kursantė, maturantė etj.;
-ant ą -e diamante, restorantė, variantė etj.;

-at ą -ė argatė, delegantė, diplomantė, kroantė, labeantė, vlonjantė etj. (kunatė - kunetėr)
-at ą -e agregate, aparate, atentate, fosfate, kampionate, kate, kombinate, pallate, silikate, shpate etj. (por: shtrat - shtretėr)

-az ą -ė matrapazė, xhambazė etj.;
-az ą -e kafaze, pullaze etj.;

-el ą -ė dembelė, kriminelė, teveqelė etj. (por: harabela);
-el ą -e akuarele, duele, hotele, pastele, tunele, zabele, etj.;
-el ą -a bela, ēengela, gjela, tegela etj.;

-ent ą -ė agjentė, asistentė, docentė, elementė, klientė, studentė etj.;
-ent ą -e aksidente, argumente, bazamente, dokumente, eksperimente, elemente (kimike), fermente, fragmente, instrumente, komente, kontinente, etj. ;

-et ą -ė atletė, dasaretė-t, deputetė, etj. (por personalitete);
-et ą -e dete, fakultete, marifete, qytete, shtete, tėrmete, etj. (por magnetė, planetė);

-ez ą -ė berlinezė, borgjezė, kinezė, vietnamezė etj
-ez ą -e qymeze, trapeze etj. (por: breza);

-id ą -ė heraklidė-t, invalidė etj.;
-id ą -e hibride, okside, romboide etj.;

-ier - jer ą -ė artiljerė, aventurierė, brigadierė, infermierė, inxhinierė, karrocierė, magazinierė, portierėetj.;
-ier - jer ą -e kantiere, kuartiere etj.;

-it ą -ė gjirokastritė, komitė, parazitė, petritė etj.;
-it ą -e boksite, deficite, fosforite, grafite, pirite, suficite,
etj. (por: satelitė, shirita);

-ont ą -ė kontė, rinocerontė, etj.;
-ont ą -e fronte, horizonte etj.;

Emrat qė mbarojnė me -il, -oz, e formojnė shumėsin me mbaresėn -ė, kur shėnojnė frymorė, dhe me -a, kur nuk shėnojnė frymorė:

-il ą - ė civilė, katilė, kopilė;
-il ą -a fitila, kandila, karafila, trėndafila etj. (por: idile)

-oz ą -ė bajlozė, karagjozė, marangozė, tifozė etj.;
-oz ą -a kavanoza, mitraloza, rrogoza, etj. (por : lloze)

Mbiemrat mashkullorė te panyjshėm qė dalin me fundoret e pėrmendura nė kėtė paragraf e formojnė shumėsin me mbaresėn -ė, idealė, normalė, italianė, injorantė, dembelė, kriminelė, tekanjozė, vitaminozė etj.

Naki
26-12-05, 02:50
Mbiemra

Mbiemra quhen fjalėt qė shėnojnė se ēfarė lloji ėshtė ose ēfarė vetie ka emri (qen i zi, qen i vogėl, ushtria shqiptare, qeveria italiane). Mbiemri pėrshtatet nė numėr, gjini dhe rasė me emrin me tė cilin lidhet:

- pėrshtatje nė gjini :
mjeku i ri
mjekja e re

- pėrshtatje nė numėr :
mjekėt e rinj
mjeket e reja

- pėrshtatje nė rasė :
mjeku i ri
i mjekut tė ri
mjekun e ri
mjekja e re
e mjekes sė re
mjeken e re

Mbiemrat e shqipes ndahen nė dy grupe: mbiemra tė nyjshėm dhe mbiemra tė panyjshėm.
Mbiemra tė nyjshėm janė:
- ata qė mbarojnė me -ė : i bardhė, i mirė, i gjatė;
- ata tė formuar me prapashtesat -(ė)m, -shėm, -(ėt): i mesėm, i shėndetshėm, i hekurt, i ftohtė etj.;
- mbiemrat e formuar nga pjesorja: i shkruar, i zėnė, i lodhur;
- disa mbiemra qė dalin me -ėr : i vjetėr, i varfėr, i verbėr, i shurdhėr,

Mbiemra tė panyjshėm janė :
- mbiemrat e formuara nga emrat pėrgjegjės me konversion: tiranas, shkodran, korēar, vlonjat;
- mbiemrat e formuar me prapashtesat -ar, -tar, -ik, -ist, -iv, -or, -tor: bankar, amtar, heroik, feminist, aktiv, verior, baritor;
- mbiemrat e formuar me prapashtesat -(ė)s, -ues, -yes, nga pjesorja ose e tashmja e foljes: djegės, ngjitės, vlerėsues, ushqyes, rrėmbyes;
- tė gjithė mbiemrat e pėrbėrė: zemėrgjerė, zemėrgur, tekniko-shkencor, ekonomiko-shoqėror, largpamės, mirėbėrės etj.

Naki
26-12-05, 02:51
Folje

Folje quhen fjalėt qė tregojnė se subjekti vepron ose pėson diēka ose ndodhet nė njė gjendje tė caktuar.

Kur themi motra, macja, e kuptojmė se ėshtė fjala pėr njerėz, kafshė dhe sende, po nuk dimė se ēfarė bėjnė ose ēfarė ndodh me ta. Por kur themi motra punon, mollėt u poqėn, macja fle atėherė prej fjalės punon mėsojmė se motra po kryen njė veprim (punon), prej fjalės u poqėn mėsojmė se mollėt pėsuan diēka (u poqėn), prej fjalės fle mėsojmė se macja ndodhet nė njė gjendje tė caktuar (fle).
Fjalėt punon, u poqėn, fle janė folje.

FOLJET KALIMTARE DHE JOKALIMTARE,
Kalimtare quhen foljet veprimi i tė cilave i kalon njė personi ose sendi tjetėr, d.m.th. qė pranojnė njė kundrinor:
Beni ēdo ditė lexon gazetėn.
Foljet qė pranojnė njė kundrinor tė drejtė janė folje kalimtare tė drejta:
Blerta ēdo ditė vadit lulet.
Foljet qė mund tė marrin kundrinor tė zhdrejtė pa parafjalė janė kalimtare tė zhdrejta:
Iliri i hipi kalit.
Ndodh qė njė folje tė marrė njėkohėsisht njė kundrinor tė drejtė dhe njė kundrinor tė zhdrejtė pa parafjalė, pra tė jėtė njėkohėsisht folje kalimtare e drejtė dhe e zhdrejtė
Ia dhashė librin Zanės.
Ia afrova Zanės tufėn e luleve.

Folje jokalimtare janė ato qė nuk pranojnė kundrinor: fle, eci, rri, qėndroj, dal etj.:
Agroni ecte i shqetėsuar.
Dje fjeta gjithė ditėn.

Disa folje pėrdoren herė si kalimtare, herė si jokalimtare. pėr tė gjetur se cilit grup i pėrkasin duhet parė se nė ē'kuptim janė pėrdorur.

FORMAT VEPRORE DHE JOVEPRORE
Foljet kalimtare tė drejta kanė dy forma , formėn veprore dhe formėn joveprore :

Forma veprore: laj, fshij, thaj
Forma joveprore: lahem, fshihem, thahem


Veprore ( laj, fshij, thaj ) janė foljet qė tregojnė se subjekti vepron ( laj fytyrėn, fshij dhomėn, thaj rrobat )
kurse
joveprore foljet qė tregojnė se subjekti pėson, d.m.th. i nėnshtrohet veprimit tė njė tjetri (lahem nga dikush) ose tregon se subjekti vepron dhe veprimi i tij kthehet po tek ai ( lahem = laj vetveten ).

Naki
26-12-05, 02:53
Kohėt e Foljeve


Kohėt themelore tė foljes janė e tashmja, e shkuara, e ardhmja.

E tashmja tregon diēka qė bėhet tani.
Fryn erė dhe bie shi.

E shkuara ka pesė nėndarje: e pakryera, e kryera e thjeshtė dhe e kryera qė shprehin veprime tė kryera para ēastit kur flasim dhe mė se e kryera dhe e kryera e tejshkuar qė shprehin veprime para njė ēasti tė caktuar tė sė shkuarės:
Frynte erė dhe binte shi.
Kishte fryrė erė dhe kishte rėnė shi.

E ardhmja ka dy kohė tė ardhmen
dhe tė ardhmen e pėrparme.
E ardhmja shpreh njė veprim qė pritet tė kryhet pas ēastit kur flasim ose qė do tė kryhet nė tė ardhmen:
Do tė bjerė shi.
E ardhmja e pėrparme shpreh njė veprim qė pritet tė kryhet para njė veprimi tjetėr nė tė ardhmen:
Kur do tė ktheheni ju, unė do t'i kem mbaruar detyrat.

Pėrveē pėrdorimeve themelore kohėt kanė edhe pėrdorime tė tjera mė tė veēanta.

Kohėt e foljeve janė: tė thjeshta dhe tė pėrbėra.

Tė thjeshta janė e tashmja, e pakryera,
e kryera e thjeshtė dhe e ardhmja. Ato formohen kryesisht me mbaresa qė i shtohen foljes: mėso-j, mėso-n, mėso-j-a, mėso-je, mėso-v-a, mėso-v-e

Kohėt e pėrbėra janė:
e kryera ( kam mėsuar ),
mė se e kryera ( kisha mėsuar ),
e kryera e tejshkuar ( pata mėsuar ),
e ardhmja e pėrparme ( do tė kem mėsuar ).
Kėto formohen me ndihmėn e foljeve ndihmėse.

Naki
26-12-05, 02:55
Mėnyrat e Foljeve


Kuptimi i asaj qė shprehet nga folja mund tė paraqitet prej folėsit nė mėnyra tė ndryshme:
- si diēka e realizuar : Ne punuam.
- si diēka e dėshirueshme, e pritshme: Tė punojmė apo tė mos punojmė.
- si urdhėr: Punoni!
- si habi: Punuakan!

Trajtat e ndryshme qė merr folja pėr tė shprehur pikėrisht kėta kuptime quhen mėnyra. Nė gjuhėn shqipe folja ka gjashtė mėnyra:
dėftore, lidhore, kushtore, habitore, dėshirore, urdhėrore.

Mėnyra dėftore e paraqet kuptimin e shprehur prej foljes si diēka tė vėrtetė ose reale, qoftė ky pohim, mohim ose pyetje:
Iliri po mėson.
Iliri nuk po mėson.
A po mėson Iliri ?

Mėnyra lidhore paraqet kuptimin e shprehur prej foljes si diēkaqė dėshirojmė ose presim tė ndodhė
Po tė punosh do tė fitosh.

Mėnyra kushtore e paraqet kuptimin e shprehur tė foljes si diēka tė mundshme qė varet (kushtėzohet) nga njė veprim tjetėr:
Po tė punoje mė shumė, do ta mėsoje mė mirė kompjuterin.

Mėnyra habitore paraqet kuptimin e shprehur prej foljes si diēka tė papritur qė shkakton habi:
Sa qėnka rritur !
Ju mėsokeni shumė !

Mėnyra dėshirore paraqet kuptimin e shprehur prej foljes nė formė urimi ose mallkimi:
Shkofsh e ardhsh shėndosh !
U bėfsh njėqind vjeē !
Tė raftė pika !

Mėnyra urdhėrore paraqet kuptimin e shprehur prej foljes nė formė urdhėri, kėrkesė, kėshillė:
Punoni mė mirė.
Mėsoni mė shumė.

Dėftorja, lidhorja, kushtorja, habitorja, dėshirorja dhe urdhėrorja kanė forma tė veēanta pėr kohė dhe pėr veta tė ndryshme tė ēdo numri.

Veē kėtyre mėnyrave ka edhe forma foljore tė pashtjelluara tė cilat nuk kanė as kohė as vetė as numėr.
Format e pashtjelluara tė foljeve janė: pjesorja, paskajorja, pėrcjellorja dhe mohorja:
- pjesorja: punuar, mėsuar, blerė, gjetur, tharė etj.;
Foljet kanė edhe njė pjesore tė shkurtuar e cila gjendet duke i hequr pjesores prapashtesėn -r, -rė, -ur, -ė,: punua(r) - punua, bler(ė)- ble(rė), gjet(ur) - gjet
thėn(ė) - thėn.
- paskajorja: pėr tė punuar, pėr tė mėsuar, pėr tė marrė etj.;
- pėrcjellorja: duke punuar, duke mėsuar, duke marrė etj.;
- mohorja: pa punuar, pa mėsuar, pa mėsuar, pa marrė etj.;

Nė kėto trajta, ajo qė shprehet nga folja nuk mund tė paraqitet prej folėsit nė mėnyra tė ndryshme, prandaj ato nuk merren si mėnyra.

Naki
26-12-05, 02:56
Vetat dhe Numrat e Foljeve

Vetė e foljes quhet forma foljore qė tregon se kush e kryen veprimin
(unė, ne, ti, ju, ai, ajo, ata, ato):

Veta I njėjės: unė punoj
Veta II njėjės ti punon
Veta III njėjės ai punon
Veta I shumės: ne punojmė
Veta II shumės: ju punoni
Veta III shumės: ato punojnė

Numėr i foljes quhet forma foljore qė tregon se veprimi kryhet nga njė ose mė shumė qėnie apo sende. Folja ka dy numra, njėjėsin dhe shumėsin:
Unė punoj (Veta I njėjės)
Ne punojmė (Veta I shumės)

Naki
26-12-05, 02:58
Pėremri

Pėremra quhen fjalėt qė pėrdorim nė ligjėrim nė vend tė emrave ose mbiemrave:
Nė strehėn e shtėpisė dallėndyshet vit pėr vit bėjnė folenė.
Ato fluturojnė me shpejtėsi para shtėpisė.
Vjollca i do shumė dallėndyshet.
Ajo kėnaqet kur i shikon ato duke fluturuar.

Pėremrat janė shtatė llojesh :
- vetorė: unė, ti, ai, ajo, ne, ju, ata, ato;

- vetvetorė: vetja, vetvehtja;

- dėftorė: ky, kjo, kėta, kėto, i kėtillė, e kėtillė, tė kėtilla, i tillė, e tillė, tė tillė, tė tilla; ai, ajo, ata, ato, i atillė, e atillė tė atillė, tė atilla;

- pronorė:
Veta I. im, ime, ynė, jonė, e mi, e mia, tanė, tona,
Veta II. yt, jote, juaj, juaj, e tu, e tua, tuaj, tuaja
Veta III. i tij, e tij, i saj, e saj, e tij, e tija, e saj, e saja, i tyre, e tyre, e tyre, e tyre;

- lidhorė: qė, i cili, e cila, tė cilėt, tė cilat, ēka, ē, ēfarė, kush, sa,

- pyetės: kush, cili, cila, cilėt, cilat, ē, ēfarė, sa, i sati, (me, pėr, nga) se;

- tė pacaktuar: dikush, ndokush, gjithkush, kushdo, askush, kurkush; njė, ndonjė, njėri, ndonjėri, asnjė, asnjėri; secili, gjithsecili, cilido, ēfarėdo, gjithēka, diēka, ca, disa, tė gjithė etj.

Naki
26-12-05, 03:00
Numėrori


Numėrorė quajmė fjalėt qė tregojnė numėr dhe sasi tė caktuar qeniesh ose sendesh:
njė, dy, tre, : dy fėmijė tri gra, katėr burra, 20 metra

Fjalėt qė tregojnė radhė si: i parė, i dytė, i dhjetė, tė cilat kanė kategoritė gramatikore tė mbiemrave, nuk do tė trajtohen si numėrorė po si mbiemra.

Numėrorėt pėrdoren pėr tė treguar :
- datėn, vitin:
Me sa jemi sot ? - Me 28 Nėntor.
- njė periudhė tė caktuar kohe:-
Kur ke qėnė nė Amerikė ? Nga 1990 deri mė 1997 .
- pėrmasa ose pėrqindje : 0,5 m, 50 pėrqind etj.
- notat nė shkollė :
Cfarė more sot ? - Dhjetė.
-nė domino: katėr-treshi, pesė-gjashta.

Kur pėrdoret me nyjen e pėrparme "tė" numėrori ka njė kuptim pėrmbledhės:
Erdhėn tė dhjetat.

Numėrori pėr tė mos pėrsėritur edhe njė herė emrin e dhėnė nė fjali ose pėr tė mos e zėnė nė gojė fare, pėrdoret i emėrzuar:
C'tė bėnin ata tre kundėr dhjetėve ?

Numėrtori pėrdoret i emėrzuar edhe nė veprime atematike:
Pesa te dhjeta hyn dy herė.
Rrėnja katrore e nėntės ėshtė treshi.

Pėrdoret nė ėmėrtimin e viteve:
A anėtar shoqate i nėntėdhjetekatėrshit.

Numrat njė, dy, tre, emėrzohen me anė tė prapashtesės -sh : njėsh-i, dysh-i, tresh-i.

Numėrorėt janė :
- fjalė tė parme: zero, njė, dy, tre, katėr etj.;
- fjalė tė pėrngjitura: njėmbėdhjetė, dymbėdhjetė, trembėdhjetė etj.;
- fjalė tė pėrbėra: tridhjetė, pesėdhjetė, gjashtėdhjetė;
- lokucione: tridhjetė e njė, pesėdhjetė e katėr etj.

Numėrorėt nė pėrgjithėsi nuk e kanė kategorinė gramatikore tė gjinisė: katėr djem, katėr vajza.
Bėn pėrjashtim numėrori tre i cili e ka kategorinė e gjinisė: tre djem, tri vajza, por edhe njėzet e tre djem dhe njėzet e tri vajza.
Numėrori e ka kategorinė e gjinisė edhe kur ka kuptim pėrmbledhės:
Sa djem erdhėn ? Tė dy(tė tre).
Sa vajza erdhėn ? Tė dyja(tė trija).
Ky dallim ruhet edhe kur numėrori tre/tri pėrdoret pa emrin pėrkatės:
Sa djem ishin ? Tre.
Po vajza sa ishin ? Tri.

Numėrorėt kur tregohen si tregues tė emrave, marrin kategorinė gramatikore tė rasės:


RASA ## Numėrori ++ +++ Mashkullore +++ Femėrore
Emėrore## dy ++ ++ ++ tė dy +++ tė dyja
Gjinore ## i ,e, dyve ++ + i,e,tė dyve ++ i,e, tė dyjave
Dhanore ## dyve +++ + tė dyve ++ tė dyjave
Kallzore## dy +++ + + tė dy ++ tė dyja
Rrjedhore ## dyve +++ ++ tė dyve ++ tė dyjave

Naki
26-12-05, 03:17
Ndajfolja


Ndajfolje quhen fjalėt e pandryshueshme qė plotėsojnė para sė gjithash foljen, duke treguar mėnyrė, vend, kohė, shak, qėllim, sasi:
Blendi shkruan bukur, qartė dhe saktė.

Ndajfoljet mund tė plotėsojnė edhe njė mbiemėr ose ndajfolje tjetėr:
Detyra ishte tepėr e vėshtirė.
Ata u ngritėn shumė herėt atė ditė.

Por nga kuptimi ndajfoljet janė gjashtė llojesh:
mėnyre, vendi, kohe, shkaku, qėllimi, sasie.

NDAJFOLJET E MĖNYRĖS
Ndajfoljet e mėnyrės luajnė rolin e grupeve parafjalore rrethanor mėnyre:
Vjollca e Dritani silleshin natyrshėm (=nė mėnyrė tė natyrshme) me tė gjithė.

Ndajfoljet kryesore tė mėnyrės janė:
- mirė, keq, bukur, pastėr, qartė, shkurt, thjesht, qė tregojnė cilėsinė e veprimit. Tė tilla janė edhe ndajfoljet gėzueshėm, natyrshėm, furishėm, etj.;
Vjollca flet bukur frėngjisht.

- menjėherė, pak nga pak, vazhdimisht, shpesh, papritur, etj. Qė tregojnė ecurinė e veprimit:
Dritani u ngrit papritur.

- cekėt, gjerė, gjtė, thellė, ulėt qė tregojnė pėrmasa:
Toka duhet punuar thellė.

- bujarisht, trimėrisht, artistikisht, besnikėrisht, teorikisht, qė kanė kuptimin e togut nė mėnyrė + mbiemėr: bujarisht (nė mėnyrė bujare), po edhe shqip, frėngjisht, anglisht:
Nė Shqipėri mė pritėn dhe mė pėrcollėn bujarisht (nė mėnyrė bujare).

NDAJFOLJET E VENDIT
Ndajfoljet e vendit luajnė rolin e grupeve parafjalorė plotės vendi.

Ndajfoljet kryesore tė vendit janė:
- afėr, larg, pranė, rreth, djathtas, majtas, aty, atje, diku, gjėkund, gjithkund, anembanė, gjithandej, kudo, ngado, asgjėkund, kurrkund, etj, qė tregojnė vendin ku kryhet veprimi:
Makina u kthye djathtas (nė anėn e djathtė).

- ku, nga:
Ku po shkon ?
Nga je edhe pse ke ardhur ?
Nė tė vėrtetė ku dhe nga janė ndajfolje pyetėse, po merren edhe si ndajfolje vendi:

NDAJFOLJET E KOHĖS
Ndajfoljet e kohės luajnė rolin e grupeve parafjalore rrethanor kohe.

Ndajfoljet kryesore tė kohės janė :
- dje, pardje, nesėr, pasnesėr, paradite, pasdite, sot, sonte, tani, vjet, qė tregojnė kohėn e saktė tė kryerjes sė veprimit:
Erdha sot (=ditėn e sotme) nga Tirana dhe do tė nisem nesėr (ditėn e nesėrme).

- njėherė, njė herė e njė kohė, gjithmonė, kurdo, sė shpejti, sė lashti, qė tregojnė njė kohė tė papėrcaktuar:
Sė shpejti do tė organizohet nė Tiranė njė konferencė pėr gjuhėn shqipe.

NDAJFOLJET E SHKAKUT
Ndajfoljet e shkakut luajnė rolin e njė grupi parafjalor rrethanor shkaku.
Ndajfoljet e shkakut janė: pėrse, pse tė cilat pėrdoren pėr tė pyetur pėr shkakun e kryerjes sė njė veprimi:
Pse (pėr ēfarė arsyeje) nuk punon edhe ti si tė tjerėt?
Pėrse (pėr ēfarė qėllimi) mė kėrkon?
Kėtu mund tė fshihen edhe fjalėt prandaj, andaj, (=pėr kėtė shkak, pėr kėtė arsye, pėr kėtė qėllim) tė cilat funksionojnė edhe si lidhėza.

NDAJFOLJET E SASISĖ
Ndajfoljet e sasisė luajnė rolin e grupeve emėrore rrethanor sasie.
Ndajfoljet kryesore tė sasisė janė:
- shumė, pak, tepėr, fort, sė tepėrmi, pėr sė tepėrmi, njėherė, dyherė, etj, qė tregojnė nė ē`masė realizohet veprimi:
E njoh mirė Butrintin, se e kam vizituar tri herė.
Gjeta njė libėr shumė tė vjetėr, tė ruajtur shumė mirė.

- fort, tepėr, sė tepėrmi, njėfish, dyfish, trefish, aq, kaq, mjaft, pak, etj. qė shprehin intensitetin ose shkallėn e njė veprimi a tė njė cilėsie.
Dėgjomė, mua plakun, se di mė tepėr se ti.

SHKALLĖT E NDAJFOLJEVE
Ndajfoljet pėrdoren nė shkallėn pohore, krahasore dhe sipėrore, kryesisht ndajfoljet e mėnyrės: mirė, bukur, qartė, si edhe disa ndajfolje vendi e kohe: lart, poshtė, afėr, larg, vonė, herėt, etj.
Shkalla krahasore dhe shkalla sipėrore e ndajfoljeve formohen me po ato fjalė me tė cilat formohen shkalla krahasore e shkalla sipėrore e mbiemrave.

- Shkalla pohore
Miri ecėn shpejt

- Shkalla Krahasore
e barazisė : Mirri ecėn aq shpejt sa Genti.
e sipėrisė : Miri ecėn mė shpejt se Genti.
e ultėsisė : Miri ecėn jo aq shpejt sa Genti.

- Shkalla sipėrore
Miri ecėn shumė shpejt.

Naki
26-12-05, 03:21
Parafjala


Parafjalė janė fjalėt e pandryshueshme qė qėndrojnė pėrpara emrave, pėremrave, numėrorėve dhe ndajfoljeve duke vendosur marrėdhėnie vartėsie ndėrmjet fjalėve :
Punoj me lopatė.
E njoha nga zėri.
U rreshtuan pėr tre.
Ka ardhur njė ftesė pėr ty.
Beni ėshtė i dashur me tė gjithė.
E njohin pėr mirė.

Parafjalėt, sipas strukturės morfologjike, janė tė thjeshta, tė pėrngjitura dhe shprehje :
- tė thjeshta : me, nė, nga, afėr, brenda, larg, para etj.;
- tė pėrngjitura : nėpėr, pėrmbi, pėrveē, sipas, etj.;
- shprehje : ballė pėr ballė, rreth e qark, nė kundėrshtim me, nė lidhje me etj.

Parafjalėt sipas lidhjeve sintaksore klasifikohen nė :
- parafjalė tė rasės emėrore: nga, te (tek):
Ėshtė nga Tirana.
U rrėzua nga lodhja.
Nga darka do tė dukemi.
Ėshtė i madh nga trupi.
Shtėpitė u ndėrtuan nga vetė banorėt.
Nė krye doli njė nga ish tė burgosurit.
Rrinte te pragu i derės dhe vėshtronte avionėt qė fluturonin.

- parafjalė tė rasės gjinore : me anė, me anėn, nė sajė, nė vend, pėr arsye, pėr shkak, etj.:
Me anė tė njė miku arrita ta kapėrcej kufirin.
Ekonomia e vendit mbahet nė sajė tė kontributit qė jep populli.
Ju kemi nė vend tė prindėrve.
Shtėpia mbeti pėrgjysėm pėr shkak tė largimit tė vėllait.

- parafjalė tė rasės kallėzore: nė, me, pa, pėr, mė, mbi, nėn, ndėr, etj.:
Erdhi vonė nė shtėpi.
U takua me vėllain nė Prishtinė.
Nuk rrihet pa punė.
Mira u nis dje pėr Bruksel.
Mė 10 qershor kam ditėlindjen.
Mos u ul mbi divan.
U shkau dheu nėn kėmbė.
Parisi ėshtė njė ndėr qytetet mė tė bukura.

- parafjalė tė rasės rrjedhore: prej, ndaj, pėr, etj.
Ishte prej Durrėsi.
Ndaj tij u morėn masa tė rrepta.
E kapi pėr gryke.

Naki
26-12-05, 03:24
Lidhėza


Lidhėzat janė fjalėt e pandryshueshme qė shėrbejnė pėr tė lidhur fjalė, grupe fjalėsh ose fjali midis tyre:
Kur vdiq Skėnderbeu, Sulltani tha: "Tani Evropa dhe Azia janė tė mijat! Mjerė Evropa, se i humbi shpata dhe mburoja".

Sipas kuptimit qė kanė, lidhėzat janė:

- shtuese: e, dhe, edhe, si edhe, as…as…, a, hem…hem…, si…si…, si… ashtu edhe, jo vetėm… por(edhe), jo vetėm qė … por as, le qė… por(edhe), jo qė…po, jo qė… po(r) edhe, jo veē (qė)… por edhe, jo vetėm (qė)… por, jo vetėm (qė)… por as, jo vetėm (qė)… por edhe, jo vetėm (qė)… porse, le qė… por as (qė), le qė… por edhe;

- kundėrshtore: po, por, kurse, megjithatė, megjithkėtė, mirėpo, ndėrsa, teksa, porse, veē, veēqė, veēse, vetėm, vetėm se etj.;

- veēuese: a, apo, ose, daē… daē, ja… ja, ndo… ndo, qoftė… qoftė, ose… ose, o… o;

- pėrmbyllėse: andaj, ndaj, pa, prandaj, domethėnė, etj.
- ftilluese: se, qė, nė, nėse;

- vendore: ku, tek, nga, kudo, ngado, tekdo, deri ku, gjer ku, nga ku, qė ku, kudo qė, ngado qė, kurdoherė qė, para se, posa qė, qė kur, qė se, qysh se, sapo qė, sa herė (qė), sa kohė (qė), pėrpara se;

- shkakore: se, sepse, si, pasi (mbasi), derisa, gjersa, pėrderisa, kur, qė, sapo, meqenėse, meqė, ngaqė, ngase, duke qenė se, nga frika se, nga shkaku qė, pėr arsye se, pėr shkak se, posa qė, sapo qė, etj.

- qėllimore: qė, me qėllim qė, nė mėnyrė qė, me tė vetmin qėllim qė;

- krahasore: sa, aq sa, se, sesa, se ē`, nga ē`, nga sa.

- mėnyrore: si, siē, ashtu si(ē), po(r) si, sikurse, sikundėrse, etj.;

- kushtore: nė, po, nėse, kur, sikur, nė qoftė se, nė ėshtė se, nė rast se, po qe se, me kusht qė etj.;

- rrjedhimore: sa, saqė, qė, aq sa, kėshtu qė;

- lejore: megjithėse, megjithėqe, ndonėse, sado(qė), sido(qė), edhe nė, edhe nė qoftė se, edhe po, edhe pse, edhe sepse, edhe sikur.

Lidhėzat mund tė grupohen nė dy grupe tė mėdha: lidhėza qė bashkojnė dy gjymtyrė ose dy pjesė qė kanė tė njėjtėn vlerė nė fjali (lidhėza bashkėrenditėse) dhe lidhėza qė bashkojnė pjesė mė vlera tė ndryshme, njėra kryesore dhe tjetra e varur (lidhėza nėnrenditėse).

Bashkėrenditėse janė lidhėzat shtuese, veēuese, kundėrshtore, pėrmbyllėse.

Nėnrenditėse janė lidhėzat ftilluese, vendore, kohore, shkakore, qėllimore, krahasore, mėnyrore, kushtore, rrjedhimore, lejore.

Naki
26-12-05, 03:26
Pasthirrmat


Pasthirrmat janė tingujt ose fjalėt e pandryshueshme qė shėrbejnė pėr tė treguar ndjenjat e folėsit ose pėrdoren pėr tė tėrhequr vemendjen e dėgjuesėve:
- O, sa mirė qė erdhėt! Ishim bėrė merak pėr ju.

Ato janė karakteristike pėr gjuhėn e filur dhe kuptimi i tyre shpesh qartėsohet nga intonacioni.
Pasthirrmat grupohen nė pasthirrma emocionale, qė shprehin ndjenja, dhe nė pasthirrma urdhėrore, qė shprehin dėshirėn ose vullnetin e folėsit.

Pasthirrma emicionale qė shprehin:
- ndjenja tė gėzuara: o, oh, oho, hoho, ohoho, tė lumtė, urra, ah, sa mirė;

- frikė, tmerr: e zeza, ububu, bobo, korba, kuku, obobo, qyqja;

- habi: au, eu, oj, ou, pa, u, ua, uh;

- mosbesim, mospėrfillje, pėrbuzje: aha, bah, ehe, ahu, i, ohu, ptu, y etj.;

- pakėnaqėsi, keqardhje, mėrzi, dhembje: a, ah, e, eh, of, oi, uf, etj.;

- nxitje (thirrje, urdhėr, lutje): ej (hej), o, ore (or, mor, more), moj (ori, mori), pėst, o burra, forca, hop, hė, na, sus, shėt, tė keqen etj.;

- pėrshėndetje, mirnjohje, mallkime, sharje, ngushėllime etj: faleminderit, lamtumirė, mirėmėngjes, mirėdita, mirėmbrėma, mirupafshim, mirė se erdhe, mirė se vjen, mirė mbeē, ditėn e mirė, natėn e mirė, tungjatjeta, udha e mbarė etj.

Pasthirrmat vendosen zakonisht nė fillim tė fjalisė, por shpesh pėrdoren edhe nė mes edhe nė fund tė saj. Pas tyre vihet presje. Kur shqiptohet me fuqi tė veēantė pas tyre vihet pikėēuditje:
Oh, ē'na gėzove.
Ua! Paske ardhur!
A! - thirri e habitur.

ONOMATOPETĖ
Janė fjalė qė shėrbejnė pėr tė riprodhuar tingujt, zėrat, zhurmat, britmat. Nė dallim nga pasthirrmat ato nuk shėrbejnė pėr tė shprehur ndjenja:
Ha, ha, ha qeshte Linda.
Mjau, mjau bėnte macja.
Ato mund tė pėrfshihen edhe tek pasthirrmat, po gjithsesi dallohen prej tyre.

Naki
26-12-05, 03:28
PjesėzatPjesėzat janė fjalė qė plotėsojnė kuptimin e njė fjalie.
Pjesėzat, sipas kuptimit, mund tė grupohen si vijon:

- dėftuese: ja:
Ja kush erdhi…

- pėrcaktuese - saktėsuese: mu, pikėrisht, tamam, porsa, sapo, deri etj.:
Pikėrisht ai mė ka paditur.

- pėrforcuese: vetėm, veē, bile, sidomos, veēanėrisht, madje etj.;
Tė gjithė flasin mirė frėngjisht, sidomos Mira.

- pėrafruese - veēuese ose kufizuese: vetėm, veē, veēanėrisht:
Vetėm tė rinjtė punonin.

- pėrafruese: afėrsisht, afro, aty-aty, nja, gati, rreth, pothuaj etj:
Nė stadium ishin rreth 10.000 vetė.

- pohuese: po, posi, po qė po, po se po, si urdhėron etj:
A do tė shkosh nė Prishtinė? Posi.

- mohuese: jo, nuk, s', mos, jo qė jo, as qė etj.;
Nuk e kam takuar.

- pyetėse: a, ė, e:
A erdhi motra nga Vlora?

- dyshuese: ndoshta, mbase, kushedi, sikur, vallė, gjė etj.:
Pėrse erdhi vallė?
E keni takuar gjė Mirėn?

- zbutėse: pa, as, le, para, dot etj.:
Pa shihni kush na ka ardhur.
A nuk e shihni se kush na ka ardhur.

- emocionale shprehėse: ē`, de, pa, pra, se, seē, etj.:
Ja pra kėshtu ndodhi.
E pse pa, pėr njė fjalė goje u zumė.

Pjesėzat janė dy llojesh: me vend tė ngulitur ose me vend tė lirė.
Tė parat qėndrojnė gjithmonė para apo pas fjalės ose grupit emėror a foljor tė dhėnė:
- para: nuk, ja, desh, sapo etj.;
- pas: de, dot etj.

Pjesėzat me vend tė lirė mund tė vendosen nė fillim, nė mes dhe nė fund tė fjalės:
Vallė, kush erdhi?
Kush erdhi vallė?
Kush tė jetė, vallė, ky qė erdhi?

Naki
26-12-05, 03:33
Shenjat e Pikėsimit


Shenjat kryesore tė pikėsimit janė : pika(.), pikėpyetja(?), pikėēuditja(!), tri pikat(…), presja(,), pikėpresja(;), dy pikat(: ), thonjėzat(" „), viza lidhėse(-) .

Pika , pikėpyetja , pikėēuditėsja , dhe tri pikat pėrdoren nė fund tė fjalisė pėr tė shėnuar pushimin qė ndan dy fjali nė gjuhėn e folur .

Pika shėnon intonacionin zbritės qė shoqėron zakonisht fundin e fjalisė dėftore :
Gazmendi erdhi vonė nė shtėpi (.)
Pikėpyetja shėnon gafikisht intonacionin ngjitės qė karakterizon pyetjen gjatė tė folurit :
Nga na vjen o djalė (?)
Pikėēuditja shėnon grafikisht intonacionin ngjitės dhe intensitetin e veēantė qė karakterizon shprehjen e njė emocioni ( njė e papritur , kundėrshtim , zemėrim , gėzim ) :
Merre lahutėn dhe na kėndo njė kėngė trimash (!)
Tri pikat tregojnė qė fjalia pėrmban njė nėntext ose qė mbetet e pambaruar :
Komandanti i urdhėroi ushtarėt tė dilnin roje se shejtani besė s'ka (…)

Presja , pikėpresja , kllapat pėrdoren brenda fjalisė .

Presja shėnon grafikisht njė pushim tė shkurtėr brenda fjalisė . Ajo shėrben pėr tė vėnė nė dukje :
- njė fjalė a njė grup fjalėsh nė rolin e njė gjymtyre tė veēuar :
Artani (,) djali mė i madh(,) punonte nė tregėti …
Njė fjalė a njė grup fjalėsh nė rolin e njė gjymtyre homogjene :
Skėnderbeu mishėronte vetitė mė pozititve tė popullit : urtėsinė (,) menēurinė e trimėrinė .
Fjalėt e togjet e fjalėve tė ndėrmjetme :
Agimi (,) pėr ēudi (,) nuk shkoi larg .
Pjesėt e njė fjalie tė pėrbėrė
Sanēoja (,) pasi rregulloi kafshėt (,) shkoi aty ku zienin ca copa mishi mbi zjarr .

Pikėpresja shėnon grafikisht njė pushim mė tė gjatė se presja . Ajo ndan nė pėrgjithėsi pjesė tė ndryshme tė pavarura tė njė fjalie tė pėrbėrė :
Ata qė mė donin , erdhėn (;) ata qė s'mė donin , nuk erdhėn .

Dy pikat shėnojnė njė pushim qė zgjat pothuajse sa pikėpresja , por ndryshe prej saj dy pikat kanė njė vlerė , lajmėrojnė njė shpjegim , njė varg shembujsh etj .
Ishte paralizuar; nuk lėvizte dot asgjė (: )as duart, as kėmbėt. Disa pemė p.sh.(: )
portokallat, limonat , mandarinat i pjekin frutat nė dimėr .

Kllapat shėnojnė njė pushim tė shkurtėr si presja e shėrbejnė pėr tė dalluar , shquar dhe veēuar njė grup fjalėsh qė shprehin njė sqarim ose njė mendim tė ndėrshtėnė :
Te fusha e kuqe ---( ajo quhej keshtu , se nė mes tė saj njė shkėmb i kuq )--- Dritėn e priste Agimi .

Thojėzat dhe vizat .
Thonjėzat dhe viza shėrbejnė pėr tė rrethuar fjalėt e njė ose mė shumė bashkėbiseduesve nė njė ligjėratė tė drejtė .
(") Zemra e prindit nuk gėnjehet aq kollaj(") , - tha plaku .

Thojėzat shėrbejnė gjithashtu pėr tė shėnuar emertimet e rrugėve , institucioneve, titujt e librave , revistave , gazetave etj .:
Banon nė rrugėn (")Naim Frashėri(").


Shkurtimet
Njė numėr fjalėsh tė gjata qė pėrdoren shpesh, shkruhen tė shkurtuara sipas njė mėnyre tė caktuar. Kėto fjalė quhen shkurtime. Shkurtimet mė tė pėrdorshme janė:
emrat e gjatė tė shteteve, oganizatave, institucioneve, shoqatave etj. : --RSh-- (Republika e Shqipėrisė), --PD-- (Partia Demokratike), --ATSh-- (Agjensia Telegrafike Shqiptare). Kėto shkurtime shkruhen me shkronja tė mėdha, pa vėnė pikė, as ndėrmjet, as pas tyre;
emrat e personaliteteve tė njohura: N.Frashėri, A.Gj.Fishta, F.Konica etj. Nė kėto raste pas shkurtimeve vihet pikė;
Disa fjalė qė pėrdoren shpesh: d.m.th. (domethėnė), p.sh. (pėr shembull), etj. (e tė tjerė), fq. (faqe), e.r. (era e re), shek. (shekulli), vėll. (vėllimi) etj. Nė kėtė rast pas ēdo shkurtimi vihet pikė;
Njėsitė qė tregojnė masė: 10 cm, 30 m, 70 km, 2 m, 3 m, 20 gr, 40 kg, 56 kv, etj. Pas shkurtimit nė kėto raste nuk vihet pikė.

Fjalėt qė shkurtohen lexohen tė plota. Disa prej tyre mund tė lexohen edhe sipas tingujve tė shkurtuar: ATSh (atėshėja), OKB (okėbėja).Marre nga ANG


Kerkese
Korigjimet dhe Formatimet nga ana e forumisteve qe kane Pregaditje Profesionale jane te mire se ardhura.


Me nderime Naki

Afrimi_17
23-09-07, 02:43
Naki Ta pergezoj kete mund je punetor me te vertet ;)

Fshatari
17-10-07, 10:14
Vura re kėtė dukuri tė ēuditshme nė gramatikėn e gjuhė shqipe :"...Mjaft formime me prapashtesa funksionojnė nė tė njėtėn kohė si emra dhe si mbiemra: shqiptar, punėtor, fshatar, malėsor etj.".
Si ėshtė e mundur qė njė fjalė mund tė definohet edhe si emėr edhe si mbiemėr nė tė njėjtėn kohė.
"...shqiptar, punėtor, fshatar, malėsor" e kėsaj liste mun t'i shtohen shumė fjalė tjera si, psh, :qytetar, mjek, profesor, bari..., janė gjithėmonė emra e jo edhe mbiemra, siē na mėson Naki.
Nė kėto dy fjali:
1) Fshatari di tė kultivojė tokėn dhe tė dalloj emrin nga mbiemri;
2) Forumisti i pa edukatė ėshtė fshatar,
fjalėt Fshatari dhe fshatar janė vetėm emra e jo mbiemra edhepse nė fjalinė e dytė fjala "fshatar" (emėr) cilėson fjalėn "Forumisti"(po ashtu emėr).
Gramatika nuk ėshtė sinonim i kategorive morfologjike. Ajo duhet kompletuar me fonologji dhe sintaksė sepse njė fjalė(quani si tė doni) nuk pėrcaktohet vetėm sipas natyrės (emėr, mbiemėr, folje, etj) morfologjike po edhe sipas funkcionit(rolit) dhe pozitės (dmth vendit)qė zė nė kuadrin e njė fjalie.
Sa herė qė neglizhohet aspekti sintaksik lindin paqartėsi nė definimin abstrakt tė njė fjale dhe nė kategorizimin e asaj fjale.

Naki
17-10-07, 15:43
Vura re kėtė dukuri tė ēuditshme nė gramatikėn e gjuhė shqipe :"...Mjaft formime me prapashtesa funksionojnė nė tė njėtėn kohė si emra dhe si mbiemra: shqiptar, punėtor, fshatar, malėsor etj.".
Si ėshtė e mundur qė njė fjalė mund tė definohet edhe si emėr edhe si mbiemėr nė tė njėjtėn kohė.
"...shqiptar, punėtor, fshatar, malėsor" e kėsaj liste mun t'i shtohen shumė fjalė tjera si, psh, :qytetar, mjek, profesor, bari..., janė gjithėmonė emra e jo edhe mbiemra, siē na mėson Naki.
Nė kėto dy fjali:
1) Fshatari di tė kultivojė tokėn dhe tė dalloj emrin nga mbiemri;
2) Forumisti i pa edukatė ėshtė fshatar,
fjalėt Fshatari dhe fshatar janė vetėm emra e jo mbiemra edhepse nė fjalinė e dytė fjala "fshatar" (emėr) cilėson fjalėn "Forumisti"(po ashtu emėr).
Gramatika nuk ėshtė sinonim i kategorive morfologjike. Ajo duhet kompletuar me fonologji dhe sintaksė sepse njė fjalė(quani si tė doni) nuk pėrcaktohet vetėm sipas natyrės (emėr, mbiemėr, folje, etj) morfologjike po edhe sipas funkcionit(rolit) dhe pozitės (dmth vendit)qė zė nė kuadrin e njė fjalie.
Sa herė qė neglizhohet aspekti sintaksik lindin paqartėsi nė definimin abstrakt tė njė fjale dhe nė kategorizimin e asaj fjale.

Ju faliminderit pėr korigjimė dhe plotėsim profesional,ky ishte edhe apeli imė- i para dy viteve.
Sė bashku pasurojmė forumin!

Naki

Dilaver
17-10-07, 19:59
Struktura fjalėformuese midis emrave e mbiemrave edhe pse ka ndryshime ato kanė edhe pika tė pėrbashkėta.

arton bala
31-10-07, 16:50
Vura re kėtė dukuri tė ēuditshme nė gramatikėn e gjuhė shqipe :"...Mjaft formime me prapashtesa funksionojnė nė tė njėtėn kohė si emra dhe si mbiemra: shqiptar, punėtor, fshatar, malėsor etj.".
Si ėshtė e mundur qė njė fjalė mund tė definohet edhe si emėr edhe si mbiemėr nė tė njėjtėn kohė.
"...shqiptar, punėtor, fshatar, malėsor" e kėsaj liste mun t'i shtohen shumė fjalė tjera si, psh, :qytetar, mjek, profesor, bari..., janė gjithėmonė emra e jo edhe mbiemra, siē na mėson Naki.
Nė kėto dy fjali:
1) Fshatari di tė kultivojė tokėn dhe tė dalloj emrin nga mbiemri;
2) Forumisti i pa edukatė ėshtė fshatar,
fjalėt Fshatari dhe fshatar janė vetėm emra e jo mbiemra edhepse nė fjalinė e dytė fjala "fshatar" (emėr) cilėson fjalėn "Forumisti"(po ashtu emėr).
Gramatika nuk ėshtė sinonim i kategorive morfologjike. Ajo duhet kompletuar me fonologji dhe sintaksė sepse njė fjalė(quani si tė doni) nuk pėrcaktohet vetėm sipas natyrės (emėr, mbiemėr, folje, etj) morfologjike po edhe sipas funkcionit(rolit) dhe pozitės (dmth vendit)qė zė nė kuadrin e njė fjalie.
Sa herė qė neglizhohet aspekti sintaksik lindin paqartėsi nė definimin abstrakt tė njė fjale dhe nė kategorizimin e asaj fjale.

Mendim i logjikshem. Problemi eshte qe ne dallim me disa gjuhe tjera, ne gjuhen shqipe nuk ka signale optike per te dalluar emrin nga mbiemri, apo me mire te thuhet: mbiemrin e nominalizuar nga emri, ne gjuhen shqipe ky seleksionim duhet te behet simbas kriterieve qe i ke cekur ti (sintakses, semantikes, morfologjise e tj.).

Nje shembull, per ata qe flasin gjermanisht:

1. "Die fleißige Biene"
"Bleta e zellshme" apo "E zellshmja blete"
Rregulla:
"fleißige" ketu eshte mbiemer dhe per ate shkruhet me te vogel.

kurse

2. "Die Fleißige, die ich zuletzt sah"
"E zellshmja, te cilen e pash heren e fundit"
Rregulla:
"Fleißige" ketu eshte emer (mbiemer i nominalizuar), per ate shkruhet me te
madhe. Kurse ne gjuhen shqipe nuk ka signal optik per te dalluar a eshte fjala
"e zellshme" emer apo mbiemer, sidomos nese mirret parasysh perkthimi i dyte i
fjalise se pare. Keshtu qe ne shqip, pyetja se a eshte fjala "e zellshmja" emer apo
mbiemer, duhet te pergjigjet nepermjet te fjalise ne teresi, gjegjesisht nepermjet
te kriterieve te cekura nga ti..

Kodra
31-10-07, 22:28
**********
**********
**********

Tė nderuarė bashkėatdhetarė,

ēdo fjalė e shkruar si fjalė e vetme ka kuptimin e vet, tė cilin nuk kemi nevojė ta kėrkojmė se a ėshtė emėr apo mbiemėr, folje apo diēka tjetėr.

Kur tė shkruhet njė bashkim fjalėsh, kėtu duhet tė kėrkojmė kuptimin e fjalėve nė veēanti, natyrisht nėse na intereson tė dijmė se, njė fjalė e vetme nė kėtė bashkim fjalėsh, a ėshtė emėr, mbiemėr, folje, pėremėr etj.

Blerim Hasani shkoi nė Qytet!

Fjala Blerim ėshtė emėr, Hasani ėshtė mbiemėr, shkoi ėshtė folje, nė ėshtė lidhėsja e cila jep lexuesit tė kuptojė, nė kėtė rast ku shkoi Blerimi me mbiemrin Hasani, Qytet ėshtė emėr i padefinuar me emėr ( mos tė ju ēudit kjo), e nė kėtė Qytet ka shkuar Blerimi me mbiemrin Hasani.

Ardian Malėsori shkoi nė Fshat!

I njėjti spjegim si mė lart!!!!

Kodra Fshatari vizitoi Qytetin dhe Fshatin!!!!!

Kodra ėshtė emėr, Fshatari ėshtė mbiemėr, pra kemi njė emėr shqip dhe njė mbiemėr shqip me tė cilėt shumė prej nesh nuk jemi mėsuar t'i dėgjojmė, pėr kėtė edhe na duket ēudi se si njė emėr mund tė pėrdoret edhe si mbiemėr.

Nė rastin e Blerim Hasanit, Hasani mund tė jetė edhe emėr, por nė kėtė rast ėshtė mbiemėr, jemi mėsuar, jemi mėsuar ta dėgjojmė pėr atė edhe nuk na bie nė veshin tonė si emėr.

Emri, nuk mund tė pėrdoret nė tė njėjtėn kohė si mbiemėr por, emri nė pėrgjithėsi mund tė pėrdoret si mbiemėr, varėsisht nga paraqitja e fjalisė sė shkruar.


Kodra

Kodra
31-10-07, 23:00
Mendim i logjikshem. Problemi eshte qe ne dallim me disa gjuhe tjera, ne gjuhen shqipe nuk ka signale optike per te dalluar emrin nga mbiemri, apo me mire te thuhet: mbiemrin e nominalizuar nga emri, ne gjuhen shqipe ky seleksionim duhet te behet simbas kriterieve qe i ke cekur ti (sintakses, semantikes, morfologjise e tj.).

Nje shembull, per ata qe flasin gjermanisht:

1. "Die fleißige Biene"
"Bleta e zellshme" apo "E zellshmja blete"
Rregulla:
"fleißige" ketu eshte mbiemer dhe per ate shkruhet me te vogel.

kurse

2. "Die Fleißige, die ich zuletzt sah"
"E zellshmja, te cilen e pash heren e fundit"
Rregulla:
"Fleißige" ketu eshte emer (mbiemer i nominalizuar), per ate shkruhet me te
madhe. Kurse ne gjuhen shqipe nuk ka signal optik per te dalluar a eshte fjala
"e zellshme" emer apo mbiemer, sidomos nese mirret parasysh perkthimi i dyte i
fjalise se pare. Keshtu qe ne shqip, pyetja se a eshte fjala "e zellshmja" emer apo
mbiemer, duhet te pergjigjet nepermjet te fjalise ne teresi, gjegjesisht nepermjet
te kriterieve te cekura nga ti..


**********
**********
**********

I nderuari arton bala,

pėr rastin e parė:

mbiemėri nuk tregon veprim, pėr atė edhe spjegimi qė ėshtė dhėnė, pėr mendimin tim ėshtė i gabuar, pėr atė e shkruara me tė vogėl ėshtė e drejtė. Ēdo mbiemėr nė ēdo gjuhė, shkronja e parė fillon me tė madhe.Nė rastin tonė, fjala " e zellshmja", ėshtė parafjalė mund tė themi edhe folje vepruese ( tregon veprimin e Bletės).

"E zellshmja" vie nga folja zellem e cila folje, si folje, nuk ėshtė shumė e pėrfolur nė gjuhėn shqipe.Pėr rastine dytė:

kėtu ėshtė emėr, duhet tė shkruhet me tė madhe por duhet ta dijmė qė ėshtė emėr i padefinuar, tregon veprim tė pasaktė dhe nuk tregon se kush qenka e zellshmja, pėr kėtė edhe emrat e padefinuar sipas rastit tė fjalisė, mund tė shkruhen me shkronja tė vogla apo tė mėdha. Kėtu vie nė pėrdorim mendimi yt qė thotė se, nė mėnyrė optike nuk mund tė vėrehet se a ėshtė emėr apo mbiemėr.


Kodra

arton bala
01-11-07, 13:09
**********
**********
**********

I nderuari arton bala,

pėr rastin e parė:

mbiemėri nuk tregon veprim, pėr atė edhe spjegimi qė ėshtė dhėnė, pėr mendimin tim ėshtė i gabuar, pėr atė e shkruara me tė vogėl ėshtė e drejtė. Ēdo mbiemėr nė ēdo gjuhė, shkronja e parė fillon me tė madhe.Nė rastin tonė, fjala " e zellshmja", ėshtė parafjalė mund tė themi edhe folje vepruese ( tregon veprimin e Bletės).

"E zellshmja" vie nga folja zellem e cila folje, si folje, nuk ėshtė shumė e pėrfolur nė gjuhėn shqipe.
Pėr rastine dytė:

kėtu ėshtė emėr, duhet tė shkruhet me tė madhe por duhet ta dijmė qė ėshtė emėr i padefinuar, tregon veprim tė pasaktė dhe nuk tregon se kush qenka e zellshmja, pėr kėtė edhe emrat e padefinuar sipas rastit tė fjalisė, mund tė shkruhen me shkronja tė vogla apo tė mėdha. Kėtu vie nė pėrdorim mendimi yt qė thotė se, nė mėnyrė optike nuk mund tė vėrehet se a ėshtė emėr apo mbiemėr.


Kodra

Shume pershendetje, Kodra.

E shoh qe ke keqkuptuar nje gje. Ketu po behet fjale per mbiemrin si njeren nga 10 pjeset e ligjerates te Gjuhes Shqipe, jo per fjalen mbiemer ne kuptimin e dyte qe ka kjo fjale (si pjesa e dyte e emrit tek njerezit). Ne Gjuhen Shqipe fjala mbiemer ka dy domethenie. Prap nje krahasim m gjermanishten, si ndihmese:

- mbiemri si pjese e ligjerates (als Wortart) quhet Adjektiv (oder Wiewort)
- mbiemri si pjesa e dyte e emrit tek njerezit quhet Nachname.

Kete duhet te dallosh.

Ndersa mbiemri si pjese e ligjerates definohet (sic tha Naki me larte) ne kete menyre:


Mbiemra

Mbiemra quhen fjalėt qė shėnojnė se ēfarė lloji ėshtė ose ēfarė vetie ka emri (qen i zi, qen i vogėl, ushtria shqiptare, qeveria italiane). Mbiemri pėrshtatet nė numėr, gjini dhe rasė me emrin me tė cilin lidhet: ...

Ky definicion eshte i sakte. Fjala "e zellshme" nuk tregon veprim, sic mendove te kem thene une, por nje cilesi te bletes (si emrit gramatikor). Per kete arsye "e zellshme" eshte mbiemer. E njejta vlen edhe per fjalen "e zellshmja" ne fjaline " e zellshmja blete".

Kodra
01-11-07, 15:03
Shume pershendetje, Kodra.

E shoh qe ke keqkuptuar nje gje. Ketu po behet fjale per mbiemrin si njeren nga 10 pjeset e ligjerates te Gjuhes Shqipe, jo per fjalen mbiemer ne kuptimin e dyte qe ka kjo fjale (si pjesa e dyte e emrit tek njerezit). Ne Gjuhen Shqipe fjala mbiemer ka dy domethenie. Prap nje krahasim m gjermanishten, si ndihmese:

- mbiemri si pjese e ligjerates (als Wortart) quhet Adjektiv (oder Wiewort)
- mbiemri si pjesa e dyte e emrit tek njerezit quhet Nachname.

Kete duhet te dallosh.

Ndersa mbiemri si pjese e ligjerates definohet (sic tha Naki me larte) ne kete menyre:

[/font][/color]

Ky definicion eshte i sakte. Fjala "e zellshme" nuk tregon veprim, sic mendove te kem thene une, por nje cilesi te bletes (si emrit gramatikor). Per kete arsye "e zellshme" eshte mbiemer. E njejta vlen edhe per fjalen "e zellshmja" ne fjaline " e zellshmja blete".[/size]


**********
**********
**********


Gjithashtu pėrshėndetje dhe respekt,Mbiemra

Mbiemra quhen fjalėt qė shėnojnė se ēfarė lloji ėshtė ose ēfarė vetie ka emri (qen i zi, qen i vogėl, ushtria shqiptare, qeveria italiane). Mbiemri pėrshtatet nė numėr, gjini dhe rasė me emrin me tė cilin lidhet:


tregon " qen i zi" veprim? - Pėrgjegjeja ėshtė Jo!

tregon "qen i vogėl" veprim? - Pėrgjegjeja ėshtė Jo!

Mbiemėri nuk tregon veprim, mbiemėri ėshtė plotėsues i emėrit i cili tregon se ēfarė ėshtė emri por kurrėsesi nė mėnyrėn e veprimit.


Kodra

Fshatari
06-11-07, 18:11
" parafjalė tė rasės kallėzore: nė, me, pa, pėr, mė, mbi, nėn, ndėr, etj.:
Erdhi vonė nė shtėpi.
U takua me vėllain nė Prishtinė.
Nuk rrihet pa punė.
Mira u nis dje pėr Bruksel.
Mė 10 qershor kam ditėlindjen.
Mos u ul mbi divan.
U shkau dheu nėn kėmbė.
Parisi ėshtė njė ndėr qytetet mė tė bukura.
- parafjalė tė rasės rrjedhore: prej, ndaj, pėr, etj.
Ishte prej Durrėsi.
Ndaj tij u morėn masa tė rrepta.
E kapi pėr gryke."(Naki)

Janė vėrtet nė rasėn kallėzore kėta emra :
-shtėpi
-Prishtinė
-punė
-Bruksel
-qershor
-divan
-kėmbė


Ja rasa kallėzore e kėtyre emrave :shtėpinė,Prishtinėn, punėn,Brukselin, qershorin, divanin, kėmbėn.
Nuk di a pranon gramatika e shqipes njė rasė qė dikur quhej "vendore"(lokativ) po e di qė shembujt e Nakit i pėrgjigjen shumė mirė pikėrisht asaj rase(vendore, pra).

Fshatari
06-11-07, 18:51
Kodra mendon qė :
"Shteti Funksional,ėshtė Alergjik ndaj Korrupcionit".
Edhe unė mbėshtesė kėtė devizė moralisht tė justifikueshme...!
Dikushi mund tė mendojė qė fshatari ngatėrron politikėn e gramatikėn nė prag tė zgjedhjeve parlamentare nė Kosovė : jo!
Imagjinova vetėn student, nė muajin qershor, periudha e provimeve, para profesorit tė morfosintaksės qė kėrkon njė analizė tė devizės sė Kodrės.
Fjali e plotė atributive, i pėrgjigjem profit, qė ka pėr kryefjalė(grup nominal) "Shteti Funksional" pėr predikat(grup foljor) foljen "ėshtė" e shoqėruar nga mbiemri "alergjik" si atribut i kryefjalės...!
Profi mė tha se ashtu siē e shkruan Kodra, fjalia ime atributive nuk ėshtė fjali :presa ėshtė e tepėrt, mė tha ai!
Nuk mund tė "prehet"(me presė pra) kryefjala nga kallėzuesi por duhet shkruar kėshtu: Shteti funksional ėshtė alergjik ndaj korrupsionit.
... analiza morfologjike javėn e ardhshme.

Kodra
06-11-07, 19:35
Kodra mendon qė :
"Shteti Funksional,ėshtė Alergjik ndaj Korrupcionit".
Edhe unė mbėshtesė kėtė devizė moralisht tė justifikueshme...!
Dikushi mund tė mendojė qė fshatari ngatėrron politikėn e gramatikėn nė prag tė zgjedhjeve parlamentare nė Kosovė : jo!
Imagjinova vetėn student, nė muajin qershor, periudha e provimeve, para profesorit tė morfosintaksės qė kėrkon njė analizė tė devizės sė Kodrės.
Fjali e plotė atributive, i pėrgjigjem profit, qė ka pėr kryefjalė(grup nominal) "Shteti Funksional" pėr predikat(grup foljor) foljen "ėshtė" e shoqėruar nga mbiemri "alergjik" si atribut i kryefjalės...!
Profi mė tha se ashtu siē e shkruan Kodra, fjalia ime atributive nuk ėshtė fjali :presa ėshtė e tepėrt, mė tha ai!
Nuk mund tė "prehet"(me presė pra) kryefjala nga kallėzuesi por duhet shkruar kėshtu: Shteti funksional ėshtė alergjik ndaj korrupsionit.
... analiza morfologjike javėn e ardhshme.


**********
**********
**********


I nderuari Fshatari,

i bėnė tė fala "profit" me fjalėt ,,ke tė drejtė plotėsisht ka thėnė Kodra".

Kodra nuk ėshtė naiv, Kodra gėzohet kur dikush mė gjen gabime, njeriu nga gabimet mėson!.

E pėrshėndes " profin" dhe ty duke mos u lėkundur nga ,, mbiemri nuk tregon veprim".Me respekt pėr tė gjithė qė marrin pjesė nė debate tė mirėfillta, ju pėrshėndet


Kodra

arton bala
07-11-07, 15:29
" parafjalė tė rasės kallėzore: nė, me, pa, pėr, mė, mbi, nėn, ndėr, etj.:
Erdhi vonė nė shtėpi.
U takua me vėllain nė Prishtinė.
Nuk rrihet pa punė.
Mira u nis dje pėr Bruksel.
Mė 10 qershor kam ditėlindjen.
Mos u ul mbi divan.
U shkau dheu nėn kėmbė.
Parisi ėshtė njė ndėr qytetet mė tė bukura.
- parafjalė tė rasės rrjedhore: prej, ndaj, pėr, etj.
Ishte prej Durrėsi.
Ndaj tij u morėn masa tė rrepta.
E kapi pėr gryke."(Naki)

Janė vėrtet nė rasėn kallėzore kėta emra :
-shtėpi
-Prishtinė
-punė
-Bruksel
-qershor
-divan
-kėmbė


Ja rasa kallėzore e kėtyre emrave :shtėpinė,Prishtinėn, punėn,Brukselin, qershorin, divanin, kėmbėn.
Nuk di a pranon gramatika e shqipes njė rasė qė dikur quhej "vendore"(lokativ) po e di qė shembujt e Nakit i pėrgjigjen shumė mirė pikėrisht asaj rase(vendore, pra).

Prap postim shume i mire. S“po bon pa t“lavdu.. :wink: Vetem per ate rregullen se nuk ndahet kryefjala e kallezuesi me nje prese nuk jam i sigurte. Te lajmerohna, nese e gjej nje shembull bindes.

Kur po i lexoj ato fjalet (e kuqe) nga Naki, po e pyes veten: Nese "nė, me, pa, pėr, mė, mbi, nėn, ndėr" qenkan parafjale (pavaresisht te ciles rase), atehere ku eshte dallimi ne mes te ndajfoljeve (te llojit te ndryshem: vendi, kohe, e tj.) dhe ketyre parafjaleve?? :confused:


duke mos u lėkundur nga ,, mbiemri nuk tregon veprim".

Nuk jam i sigurte si ta kuptoj kete pohim tendin, mirepo mbiemri (gramatikor) nuk tregon veprim, por cilesi, veti, trajte (lexo definicionin e Nakit). Per kete arsye fjala "e zellshme" eshte mbiemer. Sepse kjo fjale nuk tregon veprim. Foljet tregojne veprim. Askush nuk tha ne kete teme se mbiemri tregon veprim.

Ma-Origano
06-12-07, 14:38
te lumt Naki shum pune e bukur!

Idila
29-01-09, 23:00
Kush nga ju do tė tregojė definicionin se cfarė quajmė fjali?

Ps. S`ėshtė keq tė pėrsėrisim gramatikėn....:smile:

ShEjToNkA
29-01-09, 23:25
Kush nga ju do tė tregojė definicionin se cfarė quajmė fjali?

Ps. S`ėshtė keq tė pėrsėrisim gramatikėn....:smile:
Fjalia ėshtė njėsi gramatikore, e pėrbėr nga disa fjalė dhe ka njė kuptim tė caktuar.


SP. O, Idilė, po c'mė ke kthy njė kohė mbrapa kur tė lexova, mbylla sytė dhe parafytrova vetėn pranė tabelės duke u pyetur.:smile:
Shpresoj tė jam pėrgjigjur drejtė dhe s'e kam harruar!

Idila
29-01-09, 23:53
Shumė bukur, kryesorja thelbin e paske thėnė oj nxėnėse e shkėlqyer. :smile:


Tani mė intereson, kush nga ju do zgjedhoj foljen -----Jam e vogėl?

shfletuesi_
29-01-09, 23:58
Shumė bukur, kryesorja thelbin e paske thėnė oj nxėnėse e shkėlqyer. :smile:


Tani mė intereson, kush nga ju do zgjedhoj foljen -----Jam e vogėl?

Jam e vogel rrumbullake...
Jam e shijshme per merake..
Piqem heret ne pranver...
Jam e bukur nuk kam ere...
A e dini se kush jam...
Une qershi emrin e kam....

Idila, a e pate fjalen per kete..:biggrin: :biggrin: :tongue:

Idila
30-01-09, 00:06
Jam e vogel rrumbullake...
Jam e shijshme per merake..
Piqem heret ne pranver...
Jam e bukur nuk kam ere...
A e dini se kush jam...
Une qershi emrin e kam....

Idila, a e pate fjalen per kete..:biggrin: :biggrin: :tongue:
Djalo, s`tė kėrkova vjershė tė mė shkruash por tė zgjedhosh....
Lėre se e ke ndricuar fare!! :rolleyes: Sikur tė tė kisha nxėnėsin tim tash.... :redface: :P


Pyetja vazhdon tė shohim kush sa din tė zgjedhojė! :smile:

Dallandyshja_718
30-01-09, 00:06
Une...jam e vogėl
Ti...je e vogėl
Ajo...ėshtė e vogėl

Ne...jemi t'vogla
Ju... jeni t'vogla
Ato...janė t'vogla


:biggrin: :biggrin:

Idila
30-01-09, 00:09
Une...jam e vogėl
Ti...je e vogėl
Ajo...ėshtė e vogėl

Ne...jemi t'vogla
Ju... jeni t'vogla
Ato...janė t'vogla


:biggrin: :biggrin:
Po ku e le gjininė mashkullore ti moj dallėndyshe? :rolleyes:

shfletuesi_
30-01-09, 00:13
Djalo, s`tė kėrkova vjershė tė mė shkruash por tė zgjedhosh....
Lėre se e ke ndricuar fare!! :rolleyes: Sikur tė tė kisha nxėnėsin tim tash.... :redface: :P


Pyetja vazhdon tė shohim kush sa din tė zgjedhojė! :smile:

Ok ika une nga ketu... Po te mos ishte kjo GRAMATIKA une do mbaroja dhe fakultetin... shkaku i GRAMATIKES mbeta pa fakultet.. Ika nga ketu

shfletuesi_
30-01-09, 00:15
Po ku e le gjininė mashkullore ti moj dallėndyshe? :rolleyes:

Gjinia mashkullore do vazhdonte me

Une jam i Vogel..
Ti je i vogel
Ai eshte i vogel..

Ne jemi te Vegjel
Ju jeni te vegjel
Ata jan te vegjel...

Dallandyshja_718
30-01-09, 00:18
Po ku e le gjininė mashkullore ti moj dallėndyshe? :rolleyes:

E po "shtruesja" e pyetjes kishte faj, se jo "nxenesja" se "mesuesja" pyeti per zgjedhjen e foljes "jam e vogel" jo "jam i/e vogel" ...hahahhahahahhahhah


P.S. a po don arsyetim se jo loje:biggrin::biggrin:

Idila
30-01-09, 00:21
Gjinia mashkullore do vazhdonte me

Une jam i Vogel..
Ti je i vogel
Ai eshte i vogel..

Ne jemi te Vegjel
Ju jeni te vegjel
Ata jan te vegjel...
Ok pra, enkas ua parashtrova pyetjen tė shoh si do ta bėni dallimin tek: Ata janė tė vegjėl-ato janė tė vogla.

E kaluat provimin! :biggrin:

Idila
30-01-09, 00:24
E po "shtruesja" e pyetjes kishte faj, se jo "nxenesja" se "mesuesja" pyeti per zgjedhjen e foljes "jam e vogel" jo "jam i/e vogel" ...hahahhahahahhahhah


P.S. a po don arsyetim se jo loje:biggrin::biggrin:
Cfarė gabimi trashanik paskam bėrė! Gabim shtypi me siguri! :tongue:

shfletuesi_
30-01-09, 00:25
Ok pra, enkas ua parashtrova pyetjen tė shoh si do ta bėni dallimin tek: Ata janė tė vegjėl-ato janė tė vogla.

E kaluat provimin! :biggrin:

Hee provokuese je ti.... mos harro qe gramatika mund dhe te harrohet mire po me nje rifreskim ( refresh ) te kokes shume shpejt mund te rikthehet qdo gje...

Hajt shkruaje nje fjali ne menyren deftore.... !!??

Idila
30-01-09, 00:32
Hee provokuese je ti.... mos harro qe gramatika mund dhe te harrohet mire po me nje rifreskim ( refresh ) te kokes shume shpejt mund te rikthehet qdo gje...

Hajt shkruaje nje fjali ne menyren deftore.... !!??
Shfletuesi luan me topa dėbore. :smile:

romansa
30-01-09, 08:41
Emrin "dardania" lakoje neper rasat gramatikore....

shfletuesi_
30-01-09, 10:16
Emrin "dardania" lakoje neper rasat gramatikore....

tash tregomi ti cilat jan rasat gramatikore une do ta lakoj... :mad: se kam harruar..

Mos eshte Lis, Lisit, i/e lisit, prej lisit kshtu diqka..

romansa
30-01-09, 10:38
tash tregomi ti cilat jan rasat gramatikore une do ta lakoj... :mad: se kam harruar..

Mos eshte Lis, Lisit, i/e lisit, prej lisit kshtu diqka..
po ashtu rasat jane...
emrore,gjindore,dhanore,kallzore,thirrore dhe rrjedhore se edhe une i kam harruar por po me duken keto jane

shfletuesi_
30-01-09, 11:01
po ashtu rasat jane...
emrore,gjindore,dhanore,kallzore,thirrore dhe rrjedhore se edhe une i kam harruar por po me duken keto jane

Valla une spo kam guxim t'ja filloj me laku neper rasa se mos po gaboj diq..:biggrin: Ja la radhen dikujt tjeter..

Dallandyshja_718
31-01-09, 07:11
Emrore - Dardania
Gjinore - Dardanisė
Dhanore - Dardanisė
Kallzore - Dardaninė
(Thirrore) - Oooo Dardani
Rrjedhore - Dardanisė


:smile:

romansa
31-01-09, 13:32
Emrore - Dardania
Gjinore - Dardanisė
Dhanore - Dardanisė
Kallzore - Dardaninė
(Thirrore) - Oooo Dardani
Rrjedhore - Dardanisė


:smile:
shkelqyshem (5)

Arkza
31-01-09, 13:51
S'di a bon me shkru ne kete teme .. po me Inatereson Fjala Kanelle a e ka Kuptimin e saj Ciment ( Nje fare Arome per Embelsire ) Dhe desha te Pys se a eshte veq nje Lloj Kanelle apo ka lloj llojshme ??

Idila
02-02-09, 18:57
Kush nga ju do tė tregojė se cilat janė pjesėt pėrbėrėse tė fjalisė?

ritta
02-02-09, 19:06
Kallzuesi dhe kryefjala...........

Idila
02-02-09, 21:44
Kallzuesi dhe kryefjala...........
Po Rita.


Dhe tani cfarė quajmė kallėzues dhe cfarė kryefjalė? :smile:

>>{SpOnGeBoB}<<
02-02-09, 22:11
Kush nga ju do tė tregojė se cilat janė pjesėt pėrbėrėse tė fjalisė?

a bon be une me ta kallezue. A e din qysh um kujtohet kur na kallezojke msusja ne klase te dyte. Edhe qysh um kujtohet mos e paqa harrue pjese perberse te fjalise duhet mu kane shkronjat tana vijne fjalet tana fare pike a presje munet me qillue naper ta o naj peremen o naj hajdar asine po du me thane emer e qishtu. Si mus te jesh e kenaqme me pergjigjen kallezo ti idilo mos te vie marre se tana shkoj fill e pys msusen.

Oqeani
20-03-09, 20:46
Kush nga ju do tė tregojė definicionin se cfarė quajmė fjali?

Ps. S`ėshtė keq tė pėrsėrisim gramatikėn....:smile:Njėsi tėrėsore e ligjėrimit, e cila pėrbehet nga varg fjalėsh ( ose nja njė fjalė ), tė formėsuara e tė lidhura gramatikisht dhe ėshtė mjeti kryesor pėr shprehjen dhe kumptimin e mendimit.

Oqeani
20-03-09, 20:58
Po Rita.


Dhe tani cfarė quajmė kallėzues dhe cfarė kryefjalė? :smile:

Kryefjalė :

Gjymtyrė kryesore e fjalisė e shprehur me njė emėr apo pėremrėr nė rasėn emėrore pa parafjalė, e cila nuk varet gramatikisht nga gjymtyret e tjera dhe shėnon qenien a sendin qė kryen a pėson veprimin ose qė ka tiparin e shprehur nga kallėzuesi.

Kallėzuesi :

Gjymtyrė kryesore e fjalisė, e cila shpreh njė veprim, njė gjendje ose njė tipar tė qenies a tė sendit qė shėnohet nga kryefjala.

p sh. : Populli kosovar nderton shtetin e ri.

Autori
21-10-09, 08:22
Emrore - Dardania
Gjinore - Dardanisė
Dhanore - Dardanisė
Kallzore - Dardaninė
(Thirrore) - Oooo Dardani
Rrjedhore - Dardanisė


:smile:


Jo shkėlqyeshėm (5) po vetėm mirė (3)!
Se kėto punė duhen tė dihen pak ma mirė inshalla:

rasa emėrore: dardania.de
rasa gjinore: (i, e) dardanisė.de
rasa dhanore: dardanisė.de
rasa kallėzore. dardania.de; dardaninė.de
rasa thirrore: oj dardania.de
apo
kur ėshtė vetėm: dardania - oj dardani
rasa rrjedhore: (nga) dardania; (prej) dardanisė

P.S.
dallėndyshe ta kisha dhanė me qef 5 po nuk ban.
Se notave tė faluna pėr njoftėsi e bukuri jau sheh sherrin pasha bacin!

rrespekt!

Aurena.
21-10-09, 13:05
S'di a bon me shkru ne kete teme .. po me Inatereson Fjala Kanelle a e ka Kuptimin e saj Ciment ( Nje fare Arome per Embelsire ) Dhe desha te Pys se a eshte veq nje Lloj Kanelle apo ka lloj llojshme ??
Po,kanella eshte cimet-i qe e njohim.Nuk e di nese ekzistojne edhe lloje tjera te cimetit.

Dallandyshja_718
27-10-09, 16:39
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dallandyshja_718
Emrore - Dardania
Gjinore - Dardanisė
Dhanore - Dardanisė
Kallzore - Dardaninė
(Thirrore) - Oooo Dardani
Rrjedhore - Dardanisė

Jo shkėlqyeshėm (5) po vetėm mirė (3)!
Se kėto punė duhen tė dihen pak ma mirė inshalla:

rasa emėrore: dardania.de
rasa gjinore: (i, e) dardanisė.de
rasa dhanore: dardanisė.de
rasa kallėzore. dardania.de; dardaninė.de
rasa thirrore: oj dardania.de
apo
kur ėshtė vetėm: dardania - oj dardani
rasa rrjedhore: (nga) dardania; (prej) dardanisė

P.S.
dallėndyshe ta kisha dhanė me qef 5 po nuk ban.
Se notave tė faluna pėr njoftėsi e bukuri jau sheh sherrin pasha bacin!

rrespekt!


Dhe cili n'a qenka dallimi, i nderuar Autori?!!!:confused:
Pėrveē qė Ti paske lakuar dardania.de (shkronja e pare duhet t'jete D e madhe, emrat e pėrveēėm, gjithere shkruhen me shkronje t'madhe:smile: ) kurse une paskam lakuar emrin Dardania.
Kjo "oj" ėshtė lokalizėm dhe pėrdoret sipas qejfit...:wink:
P.S. Kėshilla eshte e mireseardhur prej kujdoqoft, te faleminderit!:smile:


Dallandyshja

Oltiana1
29-11-09, 08:13
Nė fillim kisha thėnė qė nuk kemi 6 rasa po 5 , rasa Thirmore nuk ekziston mė .

Emėrore dardania
Gjinore i,e dardanisė
Dhanore dardanisė
Kallėzore dardaninė
Rrjedhore prej dardanisė

Rasat u pėrgjigjen kėtyre pyetjeve :

Emėrorja kush , cila
Gjinorja i(e)kujt , i(e) cilės
Dhanore kujt , cilės
Kallėzore kė , cilen , ēfarė
Rrjedhore prej kujt , prej cilės

Oqeani
22-01-10, 00:28
Kush nga ju do tė tregojė definicionin se cfarė quajmė fjali?

Ps. S`ėshtė keq tė pėrsėrisim gramatikėn....:smile:


Fjali quajme nje varg fjalesh te rradhitura ne pajtim me rregulalt gramatikore qe kan kuptim.

Fjalia mund te jete edhe nga nje fjale e vetme, ose nga disa pjese te cilat jane te mvarura njera me tjetren ose te pavarura qe japin kuptim te plote fjalise.

Fjalia mund te shprehe nje deshire, kerkese, urdher, pyetje ..

Ajo mund te jete: deftore, thirrore, pyetese, urdherore, deshirore dhe ka 8 kohe.

Idila
22-01-10, 09:24
Fjali quajme nje varg fjalesh te rradhitura ne pajtim me rregulalt gramatikore qe kan kuptim.

Fjalia mund te jete edhe nga nje fjale e vetme, ose nga disa pjese te cilat jane te mvarura njera me tjetren ose te pavarura qe japin kuptim te plote fjalise.

Fjalia mund te shprehe nje deshire, kerkese, urdher, pyetje ..

Ajo mund te jete: deftore, thirrore, pyetese, urdherore, deshirore dhe ka 8 kohe.
Na i trego tė lutem cilat janė ato 8 kohė? :)

Oltiana1
22-01-10, 10:37
Fjali quajme nje varg fjalesh te rradhitura ne pajtim me rregulalt gramatikore qe kan kuptim.

Fjalia mund te jete edhe nga nje fjale e vetme, ose nga disa pjese te cilat jane te mvarura njera me tjetren ose te pavarura qe japin kuptim te plote fjalise.

Fjalia mund te shprehe nje deshire, kerkese, urdher, pyetje ..

Ajo mund te jete: deftore, thirrore, pyetese, urdherore, deshirore dhe ka 8 kohe.
Oqeani ke harruar me thėnė qė kemi fjali tė thjeshtė dhe tė pėrbėrė , dhe ēka mė ra nė sy mendimi qė ke cekur tek mėnyrat , ti ke cekur mėnyrat dhe ke thėnė kanė 8 kohė . E vetmja mėnyra dėftore ka 8 kohė e tė tjerat jo , por nė shqip mėnyra dėftore ka edhe njė formė tjetėr tė sė ardhmes qė ndėrtohet duke vendosur pėrpara formės sė pashtjelluar tė tipit pėr tė + pjesorja format e sė tashmes sė foljes (kam) si p,sh :Unė kam pėr tė punuar
Ti ke pėr tė punuar
Ai ka pėr tė punuar


Ne kemi pėr tė punuar
Ju keni pėr tė punuar
Ata kanė pėr tė punuar .

Oqeani
30-01-10, 10:19
Na i trego tė lutem cilat janė ato 8 kohė? :)MĖNYRA DĖFTORE

K. e tashme - unė kėndoj
K. e pakryer - unė kėndoja
K. e kryer e thjeshtė - unė kėndova
K. e ardhme - unė do tė kėndoj
K. e kryer - unė kam kėnduar
K. e kryer e plotė - unė kisha kėnduar
K. e kryer e tejshkuar - unė pata kėnduar
K. e ardhme e perparme - unė do tė kem kėnduar


MĖNYRA KUSHTORE

K. e tashme - unė do tė kėndoja
K e kryer - unė do tė kisha kėnduar

MĖNYRA LIDHORE

K. e tashme - qė te kendoj
K. e kryer - qė tė kem kėnduar
K. e pakryer - qė tė kisha kėnduar


MĖNYRA URDHĖRORE

K. e tashme -

1- ------------
2- Kėndo!
3- ------------

1- Tė kendojmė !
2- Kėndoni!
3- -------------

MĖNYRA PASKAJORE

K. e tashme - pėr tė kėnduar
K. e shkuar - qė kam kėnduar

MĖNYRA PJESORE

K. e tashme - duke kėnduar
K. e shkuar - kėnduar

Oltiana1
30-01-10, 12:08
Oqeani nuk munda me heshtur pa shtuar diē te kėto mėnyra , ndoshta nuk tė ngel hatri .


Qė ke thėnė nė fund ėshtė :Mėnyra paskajore dhe pjesore , sa e di unė duhet me qenė (Mėnyra habitore dhe Mėnyra dėshirore ) sepse ato tė fundit qė ke cekur paskajore e pjesore janė format e pashtjelluara tė foljeve .

Oqeani
30-01-10, 12:22
MĖNYRA HABITORE

Me anė te kėsaj mėnyrė, shprehet ne pėrgjithėsi modaliteti i vertetesise, i shoqėruar edhe me ndjenjen e habise se folesit pėr njė veprim te papritur, qe ėshtė kryer ne te shkuaren ose qe kryhet ne castin e ligjerimit.
Anasjelltas, kur folesi shpreh habine pėr moskryerjen e njė veprimi ne te shkuaren ose ne castin e ligjerimit, atėherė i shoqeron format e mėnyrės habitore me pjesezen e mohimit nuk ose s': -

C'ju paska ngjare?

Dhe unė s'paskam ditur gjė!

Nepermjet mėnyrės habitore folesi mund te shprehe edhe dyshimin ose mospajtimin e tij ndonjėherė edhe ironi lidhur me njė thėnie a pohim te njė tjetri:

Tė ju o folka shumė e s'u punueka gjė!

Mėnyra habitore pra ka dy kohe kryesore: te tashmen dhe te shkuaren.


MĖNYRA DĖSHIRORE

Me anė te kėsaj mėnyrė shprehet modaliteti i deshires ne formė urimi ose mallkimi:

U befsh atdhedashes!

Mėnyra deshirore ka dy kohe: te tashmen dhe te kryeren.

Oltiana1
30-01-10, 12:32
MĖNYRA HABITORE

Me anė te kėsaj mėnyrė, shprehet ne pėrgjithėsi modaliteti i vertetesise, i shoqėruar edhe me ndjenjen e habise se folesit pėr njė veprim te papritur, qe ėshtė kryer ne te shkuaren ose qe kryhet ne castin e ligjerimit.
Anasjelltas, kur folesi shpreh habine pėr moskryerjen e njė veprimi ne te shkuaren ose ne castin e ligjerimit, atėherė i shoqeron format e mėnyrės habitore me pjesezen e mohimit nuk ose s': -

C'ju paska ngjare?

Dhe unė s'paskam ditur gjė!

Nepermjet mėnyrės habitore folesi mund te shprehe edhe dyshimin ose mospajtimin e tij ndonjėherė edhe ironi lidhur me njė thėnie a pohim te njė tjetri:

Tė ju o folka shumė e s'u punueka gjė!

Mėnyra habitore pra ka dy kohe kryesore: te tashmen dhe te shkuaren.


MĖNYRA DĖSHIRORE

Me anė te kėsaj mėnyrė shprehet modaliteti i deshires ne formė urimi ose mallkimi:

U befsh atdhedashes!

Mėnyra deshirore ka dy kohe: te tashmen dhe te kryeren.Oqeani ka katėr kohė Mėnyra habitore :E tashmja , e pakryera , e kryera , mė se e kryera . E mėnyra dėshirore ka kohėt :E tashmja dhe e kryera .

Oqeani nuk po pėrzihem mė , mė fal por nganjėherė syri nuk po mundet me i pranuar ca gabime , besoj mė kupton :)

Oqeani
30-01-10, 12:39
Oqeani ka katėr kohė Mėnyra habitore :E tashmja , e pakryera , e kryera , mė se e kryera . E mėnyra dėshirore ka kohėt :E tashmja dhe e kryera .

Oqeani nuk po pėrzihem mė , mė fal por nganjėherė syri nuk po mundet me i pranuar ca gabime , besoj mė kupton :)

Mese e drejte. Te korogjosh, do te thot te mesosh te tjeret, andaj mos hezitoni !

Oltiana1
30-01-10, 12:41
Mese e drejte. Te korogjosh, do te thot te mesosh te tjeret, andaj mos hezitoni !
Oqeani faleminderit qė mė kupton i nderuar :)

Hajdede
18-05-10, 14:03
Ndėrkaq, nėse duam tė sqarojmė se ē'shkakton tė ndenjurit gjatė nė kėmbė...Ku i ke ė-jat, hajdede

Ke te drejte. Te lumte!

roadrunner
18-05-10, 14:09
Prap ju mungojnė ė-jat. Megjithatė, mė pėlqen mėnyra e spjegimit tė mėsipėrm.Ke te drejte. Te lumte!

Lapsi
19-05-10, 16:29
Lapsi e ka shkruar gabim.

Sakte eshte "Duke ndenjur".


__________________________________________________ _Gabim je ti: Duke ndenjur nuk thuhet por ndejte
Dmth po rri
ashtu si thua ti nuk shkon DUKE por JAM

Oltiana1
19-05-10, 17:55
Gabim je ti: Duke ndenjur nuk thuhet por ndejte
Dmth po rri
ashtu si thua ti nuk shkon DUKE por JAM

Lapsi mirė ka thėnė Hajdede , fare nuk ka gabuar : Duke ndenjur thuhet jo ndejtė , mė fal qė korrigjova .

Lapsi
19-05-10, 21:49
Lapsi mirė ka thėnė Hajdede , fare nuk ka gabuar : Duke ndenjur thuhet jo ndejtė , mė fal qė korrigjova .e ca do te thote NDENJUR???

elvio
19-05-10, 21:54
ndenjur-qendruar:frown:

Hajdede
19-05-10, 23:00
e ca do te thote NDENJUR???

Lapsi, i nderuar, ndenjur do te thote; ulur ne nje vend, ndenjje pa levizur vendi (ne bythe).

Oltiana1
20-05-10, 11:06
e ca do te thote NDENJUR???

Lapsi nuk po pėrgjigjem tek pyetja , pasi janė pėrgjigjur Hajdede dhe Elvio .

Po ēuditem me ca postime qė i lexova tek kjo temė , sidomos me shkrimet e personit qė ka hapur temėn ku fare nuk e ka respektuar temėn , nė ēdo shkrim i mungon shkronja ( ė ) . Kjo temė kėrkon respektin e tė gjitha shkronjave por edhe tė gjitha shenjave tė pikėsimit , nėse nuk i pėrdorim shenjat e pikėsimit drejt sė paku tė i shkruajmė fjalėt siē duhet . Mė falni qė ceka mendimin tim por kėto gabime nuk kapėrdihen lehtė .

Hajdede
22-05-10, 03:23
Kjo me njė fjalė ėshtė pėrgjegjegjia pėr kėrkushin qė u ankua njė dite pse ju paska boe forumi bajat bajagi.
dhe ėshtė pikėrsiht ky "inelektuali" (panta_i) qė i ka mshue sa ka mujt pėr me rrėzue, si ca "burra" tjerė...
Unė pėrgjigjem (Do te pėrgjigjem, dua/s'dua te pėrgjigjem, nuk i pėrgjigjem dot)
Ti pėrgjigjesh (Do te......, dua/s'dua te..............., si nuk i pėrgjigjesh dot)
Ai pėrgjigjet (................................................. .., e sheh se nuk pėrgjigjet dot)
Ne pėrgjigjemi (...............ne duam te pėrgjigjemi...........)
Ju pėrgjigjeni (.............ju doni te pėrgjigjeni....)
Ata pėrgjigjen (Ata s'duan te pėrgjigjen......)

Unė (iu) (u) pėrgjigja
Ti pėrgjigje
Ai pėrgjigj
Ne pėrgjigjėm
Ju pėrgjigjėt
Ata pėrgjigjėn

Unė (tė) pėrgjigjesha
Ti pėrgjigjeshe
Ai pėrgjigjej
Ne pėrgjigjeshim
Ju pėrgjigjeshit
Ata pėrgjigjeshin

Unė jam pėrgjigjur
Ti je...
Ai ėshtė...
Ne jemi...
Ju jeni...
Ata janė....

Vini Re! Alfabeti i gjuhes shqipe posedon shkronjat G, J, GJ dhe SH, te cilat duhet te shkruhen dhe shqiptohen ashtu sic jane dhe i kemi mesuar qe ne klase te pare, megjithese i vihen prane njera-tjetres dhe formojne nje fjale, Gjj Gjsh.

shih, ne kete rast, p.sh. Pėrgjigjja e juaj ėshtė e saktė, iu erdhi pėrgjigjja atyre - secilit.

Jam lodhur sė pėrgjigjuri vetem pyetjeve te tija.

Pėrgjigju kur te flas!!
Pėrgjigjuni atyre kur ju flasin!!

Veē nė u pėrgjigjsh ti, atėherė po. Pėrndryshe, as unė - kurrė!

Veē nė u pėrgjigjtė ai pėrpara meje.

Pėrgjigje e shpejtė.
Ktheu pėrgjigje, mė nė fund.

Mos iu pėrgjigj atij.
Mos iu pėrgjigjni pyetjeve ne f. 3 dhe 6. Pergjigjuni vetem pyetjeve ne f. 1,......Per sot kaq. Ju faleminderit!

Gentiani
26-05-10, 13:14
Lapsi e ka shkruar gabim.

Sakte eshte "Duke ndenjur".

Sqarim:


une (po) ndej (rri)

ti (po) nden rri
ai (po) nden rri
ne (po) ndejmė rrimė
ju (po) ndeni rrini
ata (po) ndejnė rrinė__________________________________________________ _
Edhe kur ti sqaroni, kallezoni qityne qitu, qe po e mesojne gjuhen shqipe, ose te pakten dojne ta mesojne, qe qikjo ndeja rrjedhe nga folja e parregullt shqipe rri, se qishtu tane ngelcana mbesin.

halla e madhe
26-05-10, 20:12
Edhe kur ti sqaroni, kallezoni qityne qitu, qe po e mesojne gjuhen shqipe, ose te pakten dojne ta mesojne, qe qikjo ndeja rrjedhe nga folja e parregullt shqipe rri, se qishtu tane ngelcana mbesin.

:biggrin: ece e mos kesh,....me te madhe bile:biggrin: :biggrin:

Fshatari
27-05-10, 09:01
Edhe kur ti sqaroni, kallezoni qityne qitu, qe po e mesojne gjuhen shqipe, ose te pakten dojne ta mesojne, qe qikjo ndeja rrjedhe nga folja e parregullt shqipe rri, se qishtu tane ngelcana mbesin.Qe de! shqiptari as me nejt nuk din me rregull:
ndeja jone eshte e parregullt, dixit Gentiani!

Gentiani
27-05-10, 14:52
Qe de! shqiptari as me nejt nuk din me rregull:
ndeja jone eshte e parregullt, dixit Gentiani!

po, po de hala nuk dijne qysh rrinė e ja nisin fill me nejte edhe ata ndenja e ndenjem deri sa u lodhem hamene :tongue:

qajo nelte qe e sqarove ke ne kohen e qitashme

e masnej ne kohen e pakryer i bie:
unė rrija
ti rrije
ai ose ajo rrinte

ne rrinim
ju rrinit
ata (ato) rrinin

tana vie koha e sosme:tongue: (e kryer) e thjeshte

unė ndenja
ti ndenje
ai ndenji
ne ndenjėm
ju ndenjėt
ata ndenjėn

tana qishtu te natane tu i kapercye kohėrat

unė kisha ndenjur
ti kishe ndenjur
ai(ajo) kishte ndenjur
ne kishim ndenjur
ju kishit ndenjur

tana vjen qajo koha qe ka me ardhe ... e ardhmja

unė do tė rri
ti do tė rrish
ai(ajo) do tė rrijė
ne do tė rrimė
ju do tė rrini
ata(bashke me ato) do tė rrinė onllajne deri sa te mshelet forrumi ne kater te mjesit :wink:

po shume e ngelcanin :biggrin: e kam msue qiknenaj qysh shkruhet qikjo gjuha shqipe sa e mirė e sa e bukur, ama nuk ma dijnė se janė qasishna mosmirenjohėsa edhe pismileta prej kohes kryer plote e deri ne ne kohen e ardhshme tė pakryer deri ne infinit!

Shnetje!:smile:

panta_rhei
27-05-10, 15:36
tė ndenjėsh, ose tė rrijsh ndenjur, ka kuptimin ulur.

mund tė thuhet: Gentiani ndenji. Por nuk mund tė thuhet: aparati ndenji.

Pse?

Gentiani ėshtė njeri, prandaj: Gentiani rri i ndenjur, pra i ulur. Ndėrsa aparati rri i fikur, ose rri i ndalur, por jo edhe i ndenjur, pra i ulur.

Poenta ime kėtu ėshtė qė folja RRI, nuk e zėvendėson foljen NDEJĖ.

Unė ndejė, dmth, unė qėndroj ulur.

Kurse folja RRI, tregon njė GJENDJE KONSTANTE. Psh. Gentiani rri duke folur, rri vazhdimisht duke shkruar, ai rri vazhdimisht duke punuar, ai rri vazhdimisht duke ndenjur, ai rri vazhdimisht duke kėnduar, ai rrinte nė kėmbė.

nejse

P.S. nuk i kom lexu diskutimet te gjitha, prandaj sorry nėse kam pėrsėritur vėrejtjet e ndonjėrit/ės.

Idila
27-05-10, 16:46
Gentian, tė lutem zgjedhoje foljen rri nė kohėn e tashme tė vazhduar.

Fshatari
27-05-10, 17:16
Gentian, tė lutem zgjedhoje foljen rri nė kohėn e tashme tė vazhduar.
Tu nejte bre ēika e bacit!lol
Duke ndenjur(duke+pjesorja e foljes).
PS: po largohem duke i kėrkuar falje Gentianit se ia mora fjalėn prej gojės!

Gentiani
27-05-10, 17:22
tė ndenjėsh, ose tė rrijsh ndenjur, ka kuptimin ulur.

mund tė thuhet: Gentiani ndenji. Por nuk mund tė thuhet: aparati ndenji.

Pse?

Gentiani ėshtė njeri, prandaj: Gentiani rri i ndenjur, pra i ulur. Ndėrsa aparati rri i fikur, ose rri i ndalur, por jo edhe i ndenjur, pra i ulur.

Poenta ime kėtu ėshtė qė folja RRI, nuk e zėvendėson foljen NDEJĖ.

Unė ndejė, dmth, unė qėndroj ulur.

Kurse folja RRI, tregon njė GJENDJE KONSTANTE. Psh. Gentiani rri duke folur, rri vazhdimisht duke shkruar, ai rri vazhdimisht duke punuar, ai rri vazhdimisht duke ndenjur, ai rri vazhdimisht duke kėnduar, ai rrinte nė kėmbė.

nejse

P.S. nuk i kom lexu diskutimet te gjitha, prandaj sorry nėse kam pėrsėritur vėrejtjet e ndonjėrit/ės.

Jo, Pantha, jo, per qata qe nuk mund te rrine ndenjur, e kane ndreqen foljen ulem :tongue:

Fjala eshte per foljen e parregullt rri, qe ndryshon temen (jo temen qitu, por ne zgjedhimin e vehte foljes)komplet ne te kryeren e thjeshte dhe ne pjesore.

E tashme = rri
E kryer e thjeshtė= ndenja
Pjesorja= ndenjur

Pra fjala eshte per foljen rri, por qe pason ndryshime.

ndryshe nuk mund te thuhet dhe do te ishte pakuptimtė, sepse do tė ishte do te ishte deformim gjuhesore ne stilin: a po rrijsh, apo vijsh.

O ti Idila be, a hajgare po bojsh ti qishtu me mua a ? qasishne kohe te tashme te vazhduar nuk ka ne katalog te porosive :tongue: edhe nuk besoj qe e ndreqin mjeshterit e gjuhes shqipe se shpejti.

Qishtu, qysh ma ka mesuar mua zonja Mesuese e dije qe qito foljet ndahen ne tri themelore:

e tashmja, e shkuara dhe e ardhmja

E tashmja - kallezon per diēka qe po behet qitash per qitash ( nuk ka te tashme ta vazhduar)
E shkuara - (ne 5 copa me kukall) e pakryer, e kryer e thjeshte dhe kryera tregojne diēka qe po flasim per diēka qe ka ndodhur pak me pare, para momentit kur bisedojme.Dhe jane me se e kryera dhe te kryeren e plote.

E ardhmja- ka 2 nenndarje: te ardhmen afert dhe te ardhmen e larget (pertej qisaj te fundit, vetem ēka lodhesh, se edhe ashtu nuk e arrine :tongue: )

panta_rhei
27-05-10, 20:00
Jo, Pantha, jo, per qata qe nuk mund te rrine ndenjur, e kane ndreqen foljen ulem :tongue:

Fjala eshte per foljen e parregullt rri, qe ndryshon temen (jo temen qitu, por ne zgjedhimin e vehte foljes)komplet ne te kryeren e thjeshte dhe ne pjesore.

E tashme = rri
E kryer e thjeshtė= ndenja
Pjesorja= ndenjur

Pra fjala eshte per foljen rri, por qe pason ndryshime.

ndryshe nuk mund te thuhet dhe do te ishte pakuptimtė, sepse do tė ishte do te ishte deformim gjuhesore ne stilin: a po rrijsh, apo vijsh.

O ti Idila be, a hajgare po bojsh ti qishtu me mua a ? qasishne kohe te tashme te vazhduar nuk ka ne katalog te porosive :tongue: edhe nuk besoj qe e ndreqin mjeshterit e gjuhes shqipe se shpejti.

Qishtu, qysh ma ka mesuar mua zonja Mesuese e dije qe qito foljet ndahen ne tri themelore:

e tashmja, e shkuara dhe e ardhmja

E tashmja - kallezon per diēka qe po behet qitash per qitash ( nuk ka te tashme ta vazhduar)
E shkuara - (ne 5 copa me kukall) e pakryer, e kryer e thjeshte dhe kryera tregojne diēka qe po flasim per diēka qe ka ndodhur pak me pare, para momentit kur bisedojme.Dhe jane me se e kryera dhe te kryeren e plote.

E ardhmja- ka 2 nenndarje: te ardhmen afert dhe te ardhmen e larget (pertej qisaj te fundit, vetem ēka lodhesh, se edhe ashtu nuk e arrine :tongue: )
Gentian,
nė gjuhėn shqipe, ULĖSET e veturės quhen NDENJĖSE.

Edhe, nė secilėn trajtė mund tė lakohen edhe folja RRI, edhe folja NDENJĖ, pavarur nga njėra tjera. Unė kėmbėngulė se kėto dy folje kanė identitet tė pavarur nga njėra tjera.

Unė ndejė - Unė rri.

Ti ndenė - Ti rrin.

Ai ndenė... etj.


Ne kemi ndenjur ndenjur - Ne rrinim ndenjur.

Ne ndenim - Ne rrinim.

Ne do tė ndejmė - Ne do tė rrijmė.

Ne do tė ndenim - Ne do tė rrinim.
Ti do tė ndeje - Ti do tė rrije.


Rrėnja e kėsaj foljeje ėshtė NDE. (Ke parasysh shprehjen "jam naehė ... tu fjetė, jam naehė tu hanger")..

P.S. ti ke tė drejtė kur pretendon se "do tė ishte e pakuptimtė". Normal. Qashtu qysh na doket neve njė folje nė hungarisht e pakuptimtė, qashtu edhe njė "jugori" ēdo tingullim GEG ose verior i duket trishtim.

NDE (ME NDEJTĖ) ėshtė paskajorja (infinitivi). To stay, nė anglishte.

P.S. ku puthet gjuha shqipe me motrat e saj? Me anglishten, pėrshembull!?
tek paskajorja e saj, tek infinitivi, gjė qė gjuha standarde nuk e ka.

Unė kam ndejtė ndejtė. Ka kuptim.

I njėjti lakim (pėrsėritės) nė anglisht, ka kuptim:

I had had. (unė pata pasur).

,,,

nejse (apet) :)
pa fije emocioni, na thjesht llaf po bojmė.

Tė pėrshėndes

Idila
27-05-10, 20:16
O ti Idila be, a hajgare po bojsh ti qishtu me mua a ? qasishne kohe te tashme te vazhduar nuk ka ne katalog te porosive :tongue: edhe nuk besoj qe e ndreqin mjeshterit e gjuhes shqipe se shpejti.

Qishtu, qysh ma ka mesuar mua zonja Mesuese e dije qe qito foljet ndahen ne tri themelore:

e tashmja, e shkuara dhe e ardhmja

E tashmja - kallezon per diēka qe po behet qitash per qitash ( nuk ka te tashme ta vazhduar)
E shkuara - (ne 5 copa me kukall) e pakryer, e kryer e thjeshte dhe kryera tregojne diēka qe po flasim per diēka qe ka ndodhur pak me pare, para momentit kur bisedojme.Dhe jane me se e kryera dhe te kryeren e plote.

E ardhmja- ka 2 nenndarje: te ardhmen afert dhe te ardhmen e larget (pertej qisaj te fundit, vetem ēka lodhesh, se edhe ashtu nuk e arrine :tongue: )
O xhani i Idilės be :d
Gentian, cilės kohe i pėrkasin fjalitė:
Jam duke ngrėnė... (qė shumica kėtu thonė: jam duke hangėr)
Jam duke ndenjur... (jam tu nejt)
Pra, Ti je duke ngrėnė (nė kohėn e tashme) por qė akoma vazhdon tė hash, dmth, s`ke mbaruar sė ngrėni (pra quhet, koha e tashme e vazhduar)
Kapishi :tongue:

Gentiani
28-05-10, 14:46
Gentian,
nė gjuhėn shqipe, ULĖSET e veturės quhen NDENJĖSE.

Edhe, nė secilėn trajtė mund tė lakohen edhe folja RRI, edhe folja NDENJĖ, pavarur nga njėra tjera. Unė kėmbėngulė se kėto dy folje kanė identitet tė pavarur nga njėra tjera.

Unė ndejė - Unė rri.

Ti ndenė - Ti rrin.

Ai ndenė... etj.


Ne kemi ndenjur ndenjur - Ne rrinim ndenjur.

Ne ndenim - Ne rrinim.

Ne do tė ndejmė - Ne do tė rrijmė.

Ne do tė ndenim - Ne do tė rrinim.
Ti do tė ndeje - Ti do tė rrije.


Rrėnja e kėsaj foljeje ėshtė NDE. (Ke parasysh shprehjen "jam naehė ... tu fjetė, jam naehė tu hanger")..

P.S. ti ke tė drejtė kur pretendon se "do tė ishte e pakuptimtė". Normal. Qashtu qysh na doket neve njė folje nė hungarisht e pakuptimtė, qashtu edhe njė "jugori" ēdo tingullim GEG ose verior i duket trishtim.

NDE (ME NDEJTĖ) ėshtė paskajorja (infinitivi). To stay, nė anglishte.

P.S. ku puthet gjuha shqipe me motrat e saj? Me anglishten, pėrshembull!?
tek paskajorja e saj, tek infinitivi, gjė qė gjuha standarde nuk e ka.

Unė kam ndejtė ndejtė. Ka kuptim.

I njėjti lakim (pėrsėritės) nė anglisht, ka kuptim:

I had had. (unė pata pasur).

,,,

nejse (apet) :)
pa fije emocioni, na thjesht llaf po bojmė.

Tė pėrshėndes

Po normall se qikjo gramatika eshte nje sistem rregullash qe mundeson nje komunikim me ane te cilave fjalet lidhen dhe i japin kuptim te caktuar te fjalive.

jo vetem qe ndejne, disa rrijne, disa hungjen e qysh u bie me se miri dhe mvaresisht ne cilin vend jetojne dhe qysh asaj i thone, ama per kete ka nje standard unik qe mundeson komunikimin te pakten ne gjuhen e shkruar.

Ama hajde qitash me zgjedhue foljen hungjem

une hungjem
ti hungjesh
ai(ajo) hungjet
ne hungjemi
..........
ne do te hungjemi qatje ne rreshtat e para ! :tongue: a qata prej jugut, nuk te kane marre vesh se ēka je ka don me marue kur te ja zgjdhosh foljen hungjem e sa foljet tjera...

folja rri nuk percakton qe rri dikush ne nje vend. Sepse mund te rri ulur, te rri ne kembe, te rri shtrire. Pra foljes rri i bashkangjitet edhe folja ndihmese, qe i tregon se si po rri.

Per kete jane vendosur edhe rregullat ne gjuhen e shkruar, qe ti japin kuptimin asaj, ani qe gjuha shqipe eshte gjuhe e folur dhe gjuhe e shkruar.


O ti Idila e xhanit be :tongue:

qaj qe thote:

jam duke ngrene ose (jam duke henger)

eshte ne kohen e tashme, ne menyren deftore: (edhe ate shume mire po te kallezon se ēka eshte tu marue, qaj qe po perēapet ) a po kupton qitash ?! :tongue:
i thua te befte mire more :biggrin: edhe ate ne kohen e qitashme.

E shkruajta njehere qe nuk ka kohe te tashme te vazhduar.

Sepse folja ne te shprehur merr trajta te ndryshme. A ke degjuar ndonjehere per:

Deftoren, Lidhoren, Kushtoren, Habitoren, Deshiroren dhe Urdheroren e foljeve ?

Hej shnetje nihere, se kurkush nuk paguan per qito leksione!

jadore
28-05-10, 16:13
Po normall se qikjo gramatika eshte nje sistem rregullash qe mundeson nje komunikim me ane te cilave fjalet lidhen dhe i japin kuptim te caktuar te fjalive.

jo vetem qe ndejne, disa rrijne, disa hungjen e qysh u bie me se miri dhe mvaresisht ne cilin vend jetojne dhe qysh asaj i thone, ama per kete ka nje standard unik qe mundeson komunikimin te pakten ne gjuhen e shkruar.

Ama hajde qitash me zgjedhue foljen hungjem

une hungjem
ti hungjesh
ai(ajo) hungjet
ne hungjemi
..........
ne do te hungjemi qatje ne rreshtat e para ! :tongue: a qata prej jugut, nuk te kane marre vesh se ēka je ka don me marue kur te ja zgjdhosh foljen hungjem e sa foljet tjera...

folja rri nuk percakton qe rri dikush ne nje vend. Sepse mund te rri ulur, te rri ne kembe, te rri shtrire. Pra foljes rri i bashkangjitet edhe folja ndihmese, qe i tregon se si po rri.

Per kete jane vendosur edhe rregullat ne gjuhen e shkruar, qe ti japin kuptimin asaj, ani qe gjuha shqipe eshte gjuhe e folur dhe gjuhe e shkruar.


O ti Idila e xhanit be :tongue:

qaj qe thote:

jam duke ngrene ose (jam duke henger)

eshte ne kohen e tashme, ne menyren deftore: (edhe ate shume mire po te kallezon se ēka eshte tu marue, qaj qe po perēapet ) a po kupton qitash ?! :tongue:
i thua te befte mire more :biggrin: edhe ate ne kohen e qitashme.

E shkruajta njehere qe nuk ka kohe te tashme te vazhduar.

Sepse folja ne te shprehur merr trajta te ndryshme. A ke degjuar ndonjehere per:

Deftoren, Lidhoren, Kushtoren, Habitoren, Deshiroren dhe Urdheroren e foljeve ?

Hej shnetje nihere, se kurkush nuk paguan per qito leksione!

jo valla po. jam ka ti thaj deri ne cent ty e pantes lekt ,po virtualishte e ju nuk jeni ka i shifni ... pra una jam e parapagume mujore bile avans.. keshtu qe rrnofshit se mi kujtut edhe nje here senet , ishalla di edhe me i praktiku ..
p.s.
krejte krejte cka me pliqej me shume ndaleni e analizomani me shume pjesen ndihmse habitoren , edhe deshiroren ..sa per urdheroren e kam lone me e mundu Artistin ..mos te ju zahmetoj juve ...

Artisti
28-05-10, 17:29
jo valla po. jam ka ti thaj deri ne cent ty e pantes lekt ,po virtualishte e ju nuk jeni ka i shifni ... pra una jam e parapagume mujore bile avans.. keshtu qe rrnofshit se mi kujtut edhe nje here senet , ishalla di edhe me i praktiku ..
p.s.
krejte krejte cka me pliqej me shume ndaleni e analizomani me shume pjesen ndihmse habitoren , edhe deshiroren ..sa per urdheroren e kam lone me e mundu Artistin ..mos te ju zahmetoj juve ...Ah moj mike qė mė fike


Hahahhaaaahhaa


Urdhėroren kurrė nuk e kam preferuar, mė shumė e kam preferuar preferoren hahahahahahahhaaaaa

Shujjjjjjjjjj tash hahahahahhahaaa

Shpresoj se ta rikujtova


.

jadore
28-05-10, 17:32
Hahahhaaaahhaa


Urdhėroren kurrė nuk e kam preferuar, mė shumė e kam preferuar preferoren hahahahahahahhaaaaa

Shujjjjjjjjjj tash hahahahahhahaaa

Shpresoj se ta rikujtova


.


problemi eshte qe une e preferoj se ..
si t'ja bejme tash ... !
hajde merre mundin pak...vazhdo...(qy ngutu sa nuk jane ardhe tjeret..)
hahahahaha..

Qika^Me^Kule
28-05-10, 21:20
O xhani i Idilės be :d
Gentian, cilės kohe i pėrkasin fjalitė:
Jam duke ngrėnė... (qė shumica kėtu thonė: jam duke hangėr)
Jam duke ndenjur... (jam tu nejt)
Pra, Ti je duke ngrėnė (nė kohėn e tashme) por qė akoma vazhdon tė hash, dmth, s`ke mbaruar sė ngrėni (pra quhet, koha e tashme e vazhduar)
Kapishi :tongue:

Ihhaaa hair inshall-llah ghaaghaghaghaghaghaghaghaghagghaagh edhe lot me kan dal....


hmmmm shum fjal kret ndrshe..

Hajdede
29-05-10, 15:15
Edhe kur ti sqaroni, kallezoni qityne qitu, qe po e mesojne gjuhen shqipe, ose te pakten dojne ta mesojne, qe qikjo ndeja rrjedhe nga folja e parregullt shqipe rri, se qishtu tane ngelcana mbesin.Sqarimi i pare dhe i fundit nga une per ty. Nuk po te shkruaj pse duhet te te shkruaj por ashtu po kerkon momenti, ngase s'dua qe edhe keta ketu, sikurse ti, t'i mesojne gabim gjerat qe ke sqaruar ti. Pata thene se nuk do te marr pjese me ne kete forum por ja, kur vihet ne pyetje gjuha shqipe, sikur s'mund pa nderhy.

Shih, lexo dhe kupto.


Ekzistojne te dyja "une rri" dhe "une ndej".

Ne vijim; "ndej".

unė ndej
ti nden
ai nden
ne ndejmė
ju ndeni
ata ndejnė

unė ndeja
ti ndeje
ai ndente
ne ndenim
ju ndenit
ata ndenin

unė ndeva
ti ndeve
ai ndeu
ne ndemė
ju ndetė
ata ndenė

unė do tė ndej
ti do tė ndesh
ai do tė ndejė
ne do tė ndejmė
ju do tė ndeni
ata do tė ndejnė

unė tė ndej
ti tė ndesh
ai tė ndejė
ne tė ndejmė
ju tė ndeni
ata tė ndejnė

unė tė ndeja
ti tė ndeje
ai tė ndente
ne tė ndenim
ju tė ndenit
ata tė ndenin

unė do tė ndeja
ti do tė ndeje
ai do tė ndente
ne do tė ndenim
ju do tė ndenit
ata do tė ndeninunė nė ndefsha mė shumė, me vrit!!
ti nė ndefsh mė shumė se njė orė, do tė tė them trim!!
ai nė ndeftė ka pėr tė tė mė nxjerr problem
ne nė ndefshim kemi pėr tė bėrė nam
ju nė ndefshi etj.
ata nė ndeshin etj.

unė ndekam, sipas teje nuk bėkam asgjė
ti ndeke, nuk bėke asgjė
ai ndeka, nuk bėka asgjė
ne ndekemi, nuk bėkemi asgjė
ju ndekeni, nuk bėkeni asgjė
ata ndekan, nuk bėkan asgjė

unė ndekėsha pa bukė e ujė, meqė e meritoj
ti ndekėshe pa prindėr, sa i keq qė je
ai ndekėsh (kjo trajtė, megjithėse e saktė, rrallė herė pėrdoret nė tė shprehur.)
ne ndekėshim nė kėmbė, meqė vet kemi faj pse erdhėm vonė
ju ndekėshit handikapė gjatė gjithė jetės!!
ata ndekėshin tė uritur, s'dua t'ua di pėr ta!!

(ti) nde aty!! urdhėr


(ju) ndeni aty!! urdhėrTani, ne vijim "unė rri", per formen qe ti flitje pak me pare me me shume mendjemadhesi, sesi nderron kah/forme ne te shprehur. Mesohu.

unė rri
ti rri
ai rri
ne rrimė
ju rrini
ata rrinė

unė rrija vet
ti rrije vet
ai rrinte vet
ne rrinim bashke
ju rrinit ndaras
ata rrinin bashke

unė ndjenja vet
ti ndjenje vet
ai ndjenji vetem
ne ndenjėm se bashku
ju ndenjėt vec e vec
ata ndenjėn se bashku

unė do tė rri
ai do tė rri
ti do tė rrish
ne do tė rrimė
ju do tė rrini
ata do tė rrinė

unė tė rri
ti tė rrish
ai tė rrijė
ne tė rrimė
ju tė rrini
ata tė rrinė

unė tė rrija
ti tė rrije
ai tė rrinte
ne tė rrinim
ju tė rrinit
ata tė rrinin

unė do tė rrija
ti do tė rrije
ai do tė rrinte
ne do tė rrinim
ju do tė rrinit
ata do tė rrinin

unė nė ndenjsha
ti nė ndenjsh
ai nė ndenjtė
ne nė ndenjshim
ju nė ndenjshi
ata nė ndenjshin

unė ndenjkam
ti ndenjke
ai ndenjka
ne ndenjkemi
ju ndenjkeni
ata ndenjkan

unė ndenjkėsha
ti ndenjkėshe
ai ndenjkėsh
ne ndenjkėshim
ju ndenjkėshit
ata ndenjkėshin


I nderuari, Gentian, se pari duhet t'i dini nente menyrat e te te shprehurit ne gjuhen shqipe e pastaj t'i kundervihesh dikujt. Jo kane thene kot nderkombetaret se gramatika e jone eshte e dyta me e veshtira pas kinezishtes.
Halla e Madhe, qeshu ti prape!!

Gentiani
29-05-10, 16:56
Sqarimi i pare dhe i fundit nga une per ty. Nuk po te shkruaj pse duhet te te shkruaj por ashtu po kerkon momenti, ngase s'dua qe edhe keta ketu, sikurse ti, t'i mesojne gabim gjerat qe ke sqaruar ti. Pata thene se nuk do te marr pjese me ne kete forum por ja, kur vihet ne pyetje gjuha shqipe, sikur s'mund pa nderhy.

Shih, lexo dhe kupto.


Ekzistojne te dyja "une rri" dhe "une ndej".

Ne vijim; "ndej".

unė ndej
ti nden
ai nden
ne ndejmė
ju ndeni
ata ndejnė

unė ndeja
ti ndeje
ai ndente
ne ndenim
ju ndenit
ata ndenin

unė ndeva
ti ndeve
ai ndeu
ne ndemė
ju ndetė
ata ndenė

unė do tė ndej
ti do tė ndesh
ai do tė ndejė
ne do tė ndejmė
ju do tė ndeni
ata do tė ndejnė

unė tė ndej
ti tė ndesh
ai tė ndejė
ne tė ndejmė
ju tė ndeni
ata tė ndejnė

unė tė ndeja
ti tė ndeje
ai tė ndente
ne tė ndenim
ju tė ndenit
ata tė ndenin

unė do tė ndeja
ti do tė ndeje
ai do tė ndente
ne do tė ndenim
ju do tė ndenit
ata do tė ndeninunė nė ndefsha mė shumė, me vrit!!
ti nė ndefsh mė shumė se njė orė, do tė tė them trim!!
ai nė ndeftė ka pėr tė tė mė nxjerr problem
ne nė ndefshim kemi pėr tė bėrė nam
ju nė ndefshi etj.
ata nė ndeshin etj.

unė ndekam, sipas teje nuk bėkam asgjė
ti ndeke, nuk bėke asgjė
ai ndeka, nuk bėka asgjė
ne ndekemi, nuk bėkemi asgjė
ju ndekeni, nuk bėkeni asgjė
ata ndekan, nuk bėkan asgjė

unė ndekėsha pa bukė e ujė, meqė e meritoj
ti ndekėshe pa prindėr, sa i keq qė je
ai ndekėsh (kjo trajtė, megjithėse e saktė, rrallė herė pėrdoret nė tė shprehur.)
ne ndekėshim nė kėmbė, meqė vet kemi faj pse erdhėm vonė
ju ndekėshit handikapė gjatė gjithė jetės!!
ata ndekėshin tė uritur, s'dua t'ua di pėr ta!!

(ti) nde aty!! urdhėr


(ju) ndeni aty!! urdhėrTani, ne vijim "unė rri", per formen qe ti flitje pak me pare me me shume mendjemadhesi, sesi nderron kah/forme ne te shprehur. Mesohu.

unė rri
ti rri
ai rri
ne rrimė
ju rrini
ata rrinė

unė rrija vet
ti rrije vet
ai rrinte vet
ne rrinim bashke
ju rrinit ndaras
ata rrinin bashke

unė ndjenja vet
ti ndjenje vet
ai ndjenji vetem
ne ndenjėm se bashku
ju ndenjėt vec e vec
ata ndenjėn se bashku

unė do tė rri
ai do tė rri
ti do tė rrish
ne do tė rrimė
ju do tė rrini
ata do tė rrinė

unė tė rri
ti tė rrish
ai tė rrijė
ne tė rrimė
ju tė rrini
ata tė rrinė

unė tė rrija
ti tė rrije
ai tė rrinte
ne tė rrinim
ju tė rrinit
ata tė rrinin

unė do tė rrija
ti do tė rrije
ai do tė rrinte
ne do tė rrinim
ju do tė rrinit
ata do tė rrinin

unė nė ndenjsha
ti nė ndenjsh
ai nė ndenjtė
ne nė ndenjshim
ju nė ndenjshi
ata nė ndenjshin

unė ndenjkam
ti ndenjke
ai ndenjka
ne ndenjkemi
ju ndenjkeni
ata ndenjkan

unė ndenjkėsha
ti ndenjkėshe
ai ndenjkėsh
ne ndenjkėshim
ju ndenjkėshit
ata ndenjkėshin


I nderuari, Gentian, se pari duhet t'i dini nente menyrat e te te shprehurit ne gjuhen shqipe e pastaj t'i kundervihesh dikujt. Jo kane thene kot nderkombetaret se gramatika e jone eshte e dyta me e veshtira pas kinezishtes.
Halla e Madhe, qeshu ti prape!!

o Hajde de, folje ndejme dhe zgjedhim ne gjuhen shqipe ne formen qe ke sjellur ti nuk ka, ajo mundet te jete folje e zgjedhuar ne menyren tende, por folje ndej dhe zgjedhim me te ēoroditur edhe te shashtrisur qe i ke bere nuk kam hasur edhe nuk besoj qe e has diku ne gjuhen shkruar shqipe, pos ne kete teme ketu.

unė ndenjkėsha
ti ndenjkėshe
ai ndenjkėsh
ne ndenjkėshim
ju ndenjkėshit
ata ndenjkėshin


hajde, hajde gjuha shqipe sa e shtire dhe e perziere !!! :eek:

Jo, qishtu nese zgjedhohen foljet ne menyren qe ke sjellur, kane per te ja kaluar gramatikes kinezqe bashke me mongolqen.

Hajdede
29-05-10, 17:12
o Hajde de, folje ndejme dhe zgjedhim ne gjuhen shqipe ne formen qe ke sjellur ti nuk ka, ajo mundet te jete folje e zgjedhuar ne menyren tende, por folje ndej dhe zgjedhim me te ēoroditur edhe te shashtrisur qe i ke bere nuk kam hasur edhe nuk besoj qe e has diku ne gjuhen shkruar shqipe, pos ne kete teme ketu.

unė ndenjkėsha
ti ndenjkėshe
ai ndenjkėsh
ne ndenjkėshim
ju ndenjkėshit
ata ndenjkėshin


hajde, hajde gjuha shqipe sa e shtire dhe e perziere !!! :eek:

Jo, qishtu nese zgjedhohen foljet ne menyren qe ke sjellur, kane per te ja kaluar gramatikes kinezqe bashke me mongolqen.


E shoh se ti nuk i ditke nente (9) menyrat e te te shprehurit/shkruarit ne gjuhe shqipe. Por, megjithate ti mos u shqeteso se s'je i vetmi. Madje, as mesuesit e gjuhes shqipe, vec atyre qe kane studiuar me tej morfologji dhe sintakse mund t'i dine keto te gjitha. Ndersa, as edhe ata, nese nuk i perserisin rregullisht, mund t'i harrojne.

Babi im eshte studiues i gjuhes dhe letersise shqipe, ndaj i di dhe vazhdoj akoma te mesoj (me ndihmen e babit) por prape nuk di asgje per aq kohe sa ka tentuar ai te te me mesoje. Pse?, sepse gramatika e gjuhes shqipe do perkushtim te madh, duhesh te jesh vazhdimisht i lidhur - ne ngjarje.

Nderkaq, shkollimi i sotem ne KS, Maqedoni e ne troje te tjera shqiptare eshte ne nivelin barazi me ZERO. Me vjen keq, por, njeheresh, gramatika e gjuhes shqipe praktikohet vetem ne Shqiperi.

Kaq.

Gentiani
29-05-10, 17:38
E shoh se ti nuk i ditke nente (9) menyrat e te te shprehurit/shkruarit ne gjuhe shqipe. Por, megjithate ti mos u shqeteso se s'je i vetmi. Madje, as mesuesit e gjuhes shqipe, vec atyre qe kane studiuar me tej morfologji dhe sintakse mund t'i dine keto te gjitha. Ndersa, as edhe ata, nese nuk i perserisin rregullisht, mund t'i harrojne.

Babi im eshte studiues i gjuhes dhe letersise shqipe, ndaj i di dhe vazhdoj akoma te mesoj (me ndihmen e babit) por prape nuk di asgje per aq kohe sa ka tentuar ai te te me mesoje. Pse?, sepse gramatika e gjuhes shqipe do perkushtim te madh, duhesh te jesh vazhdimisht i lidhur - ne ngjarje.

Nderkaq, shkollimi i sotem ne KS, Maqedoni e ne troje te tjera shqiptare eshte ne nivelin barazi me ZERO. Me vjen keq, por, njeheresh, gramatika e gjuhes shqipe praktikohet vetem ne Shqiperi.

Kaq.

Ēfare ka te beje shkollimi i sotem gjithandej me rregullat elementare dhe standarde te gramatikes se gjuhes shqipe ?

Qarte, qe nuk i dije une 9 menyrat e te shprehurit sipas Gramatikes hajdede, ama te garantoj qe per baze kam gramatiken standarde te gjuhes shqipe, e as te babes e as te babalokit.

Gramatika e gjuhes shqipe, kerkon vetem zbatimin sipas rregullave qe ajo i ka te pershkruara, pa pasur nevoje te shpike secili gramatiken e vehte ne stilin e tij.

Paramendo sikur te fillojme te zgjedhojme folje ne stilin

une shtrehem
ti shtrehesh
ai shtrehet
dhe bla,bla,bla

gjuha shqipe do te perfundonte pertej p..urtorikos.


Per te mos i humbur kuptimin temes, mundemi te koncentrohemi me sqarimet qe kane te bejne nga gramatika.

Hajdede
29-05-10, 19:08
Ēfare ka te beje shkollimi i sotem gjithandej me rregullat elementare dhe standarde te gramatikes se gjuhes shqipe ?

Qarte, qe nuk i dije une 9 menyrat e te shprehurit sipas Gramatikes hajdede, ama te garantoj qe per baze kam gramatiken standarde te gjuhes shqipe, e as te babes e as te babalokit.

Gramatika e gjuhes shqipe, kerkon vetem zbatimin sipas rregullave qe ajo i ka te pershkruara, pa pasur nevoje te shpike secili gramatiken e vehte ne stilin e tij.

Paramendo sikur te fillojme te zgjedhojme folje ne stilin

une shtrehem
ti shtrehesh
ai shtrehet
dhe bla,bla,bla

gjuha shqipe do te perfundonte pertej p..urtorikos.


Per te mos i humbur kuptimin temes, mundemi te koncentrohemi me sqarimet qe kane te bejne nga gramatika.

Nje sqarim te shkurter, i nderuar, nese me lejoni.

Gjithsej kemi nente (9) menyra te foljeve; gjashte (6) te shtjelluara dhe (3) te pashtjelluara.

Te shtjelluara: deftore, lidhore, kushtore, habitore, deshirore dhe urdherore.

Te pashtjelluara: pjesore, paskajore dhe percjellore.

__________________________________________________

Deftore: Ti po lexon nje liber
Lidhore: Ti po mundohesh te lexosh liber
Kushtore: Ti do te ia kaloje me mire po te lexoje liber
Deshirore: Mos e lexofsh kurre ate liber
Habitore: Do te thote qe ti lexuake liber (avav, ti lexuake liber, une s'e dija kete wow)
Urdherore: Lexoje shpejt!! Lexoji sidomos rreshtat e fundit, more vesh!!

__________________________________________________ _______

Pjesore: koha; e tashme, e shkuar dhe veprore.


Paskajore: shpreh nje veprim a nje gjendje ne menyre te
pergjithshme, pa u lidhur me nje kohe a vete te
caktuar.

Percjellore: Percjelloren e perben pjesorja me pjesezen duke vrapuar dhe
tregon rrethanat qe shoqerojne veprimin e foljes
drejtuese.

Per me shume informacion rreth ketyre te tria mund te lexoni ne kete webfaqe, meqe do nje sqarim me te gjere.

http://letersia.zemrashqiptare.net/comment/5106/

Hajdede
29-05-10, 19:51
vazhdim --------->


Format gramatikore tė mėnyrės habitore
Folja nė mėnyrėn habitore pėrdoret pėr tė shprehur njė veprim ose gjendje tė papritur, qė ngjall njė farė habie tek folėsi, p.sh. “Sa qenke rritur!”
Mėnyra habitore ka dy kohė themelore - kohėn e tashme dhe tė shkuarėn. Koha e shkuar e kėsaj mėnyre ka tri ndarje kryesore, tė cilat janė:
1, e pakryera,
2, e kryera
3, mė se e kryera.

Unė do tė ta sqaroj vetėm ndarjen e kohės sė tretė (3) e shkuar – e cila ėshtė MĖ SE E KRYERA, ngase ti nuk e ditke se ekziston. Pse “ndenjkėsha”?, the ti dhe po mendoje se unė i kam shpikur vet kėto forma, i nderuari Gentian.


Mė se e kryera
Kjo kohė ndėrtohet duke i paravendosur pjesores sė foljes format vetore tė sė pakryerės habitore tė ndihmėses , p.sh. nė diatezėn veprore fjala “paskam”; paskėsha larė, paskėshe larė, paskėsh larė, paskėshim larė, paskėshit larė, paskėshin larė etj..

Ndėrsa, nė diatezėn pėsore/veprore vetvetore fjala “qenke”, p.sh. qenkėsha larė, qenkėshe larė, qenkėsh larė etj..

halla e madhe
30-05-10, 00:10
...bukur do vjet i kame,edhe nje mesues te mrekullushem kisha ne ate kohen time qe na spjegoj gramatiken me themel...po kete gramatiken dhe drejtshkrimin e juaj s'po muj e kuptoj..kushedi, ndoshta pleqnija e bene te veten e kame harru..gjithecka bene vaki me neve:rolleyes:
ps:hiq s'asht mu keshe!:confused:

Hajdede
30-05-10, 02:17
Kam vene re gjithashtu se keni probleme me foljen "shkruaj", ndaj jua kam sjelle ketu te gjitha menyrat e kesaj foljeje.

unė shkruaj
ti shkruan
ai shkruan
ne shkruajmė
ju shkruani
ata shkruajnė

unė shkruaja
ti shkruaje
ai shkruante
ne shkruanim
ju shkruanit
ata shkruanin

unė shkrova
ti shkrove
ai shkroi
ne shkruam
ju shkruat
ata shkruan

unė do tė shkruaj
ti do tė shkruash
ai do tė shkruajė
ne do tė shkruajmė
ju do tė shkruani
ata do tė shkruajnė

unė tė shkruaj
ti tė shkruash
ai tė shkruajė
ne tė shkruajmė
ju tė shkruani
ata tė shkruajnė

unė tė shkruaja
ti tė shkruaje
ai tė shkruante
ne tė shkruanim
ju tė shkruanit
ata tė shkruanin

unė do tė shkruaja
ti do tė shkruaje
ai do tė shkruante
ne do tė shkruanim
ju do tė shkruanit
ata do tė shkruanin

unė nė shkrofsha
ti nė shkrofsh
ai nė shkroftė
ne nė shkrofshim
ju nė shkrofshi
ata nė shkrofshin
------------------------------------------

HABITORE!!

unė shkruakam bukur, cuditem me veten
ti shkruake bukur, pse nuk shkruan me shpesh
ai shkruaka bukur, meqe e ditka shqipen mire
ne shkruakemi bukur, sipas mesuesve tane
ju shkruakeni bukur, te dy qenkeni te shkelqyeshem
ata shkruakan bukur, por nuk jane ne dijeni
------------------------------------------

Habitore 2!!

unė shkruakėsha
ti shkruakėshe
ai shkruakėsh
ne shkruakėshim
ju shkruakėshit
ata shkruakėshin
--------------------------------------------

(ti) shkruaj!! urdherore


(ju) shkruani!! urdherore

--------------------------------------------

(u iu) shkrua (U shkrua te rrihemi dhe ndodhi), (ku dhe iu shkrua heroizmi ne historine shqiptare)

Njesoj si "U punesua ne nje shkolle", "Iu drejtua vetem atij" etj..
-------------------------------------------

Unė kam shkruar
Ti ke shkruar
Ai ka shkruar
Ne kemi shkruar
Ju keni shkruar
Ata kanė shkruar
-----------------------------------------------

Oltiana1
30-05-10, 10:08
[quote=Hajdede]vazhdim --------->

Mėnyra habitore ka dy kohė themelore - kohėn e tashme dhe tė shkuarėn. Koha e shkuar e kėsaj mėnyre ka tri ndarje kryesore, tė cilat janė:
1, e pakryera,
2, e kryera
3, mė se e kryera.

Hajdede kėtė shpjegim tė mėnyrės habitore si tėndin qė ke thėnė dy kohė kam lexuar edhe tek njė postim i anėtarit , por sipas njohurisė time do thoja qė ka katėr kohė mėnyra habitore :

zgjedhimi vepror :

E tashmja ndėrtohet nga pjesorja e shkurtuar e foljes dhe mbaresat - kam , ke , ka , kemi , keni , kanė .

E pakryera ndėrtohet nga pjesorja e shkurtuar e foljeve dhe mbaresat - kėsha , kėshe , kėsh , kėshim , kėshit , kėshin .

E kryera ndėrtohet duke vendosur , para pjesores sė foljes , tė tashmen e mėnyrės tė foljes kam .

Dhe mė se e kryera ndėrtohet duke vendosur para pjesores sė foljes tė pakryerėn e mėnyrės habitore tė foljes ndihmėse kam , p,sh : Babai u shqetėsua , kur dėgjoi kėtė plan qė (paskėsh pasur) nė kokė i biri .

Ndėrsa tek zgjedhimi jovepror , mėnyra habitore e tashmja dhe e pakryera formohet duke u vėnė pėrpara formave pėrkatėse veprore pjesėzėn u : Te koha e tashme u lakam te e pakryera u lakėsha .

Te kohėt e pėrbėra tė sė shkuarės kuptohet qė kohėt e shkuara janė e kryera dhe mė se e kryera ku formohen me ndihmen e foljes jam , te e kryera bėn qenkam larė te mė se e kryera qenkėsha larė .

Hajdede mė erdhi mirė qė prapė i lexoj shkrimet e tuaja sidomos tek tema : Gjuhė shqipe , sepse ka nevojė kjo temė pėr persona siē je ti , dhe mė fal qė vazhdova kėtė shkrim timin por tregova arsyen pse .

Hajdede
30-05-10, 11:18
[quote=Hajdede]vazhdim --------->

Mėnyra habitore ka dy kohė themelore - kohėn e tashme dhe tė shkuarėn. Koha e shkuar e kėsaj mėnyre ka tri ndarje kryesore, tė cilat janė:
1, e pakryera,
2, e kryera
3, mė se e kryera.

Hajdede kėtė shpjegim tė mėnyrės habitore si tėndin qė ke thėnė dy kohė kam lexuar edhe tek njė postim i anėtarit , por sipas njohurisė time do thoja qė ka katėr kohė mėnyra habitore :

zgjedhimi vepror :

E tashmja ndėrtohet nga pjesorja e shkurtuar e foljes dhe mbaresat - kam , ke , ka , kemi , keni , kanė .

E pakryera ndėrtohet nga pjesorja e shkurtuar e foljeve dhe mbaresat - kėsha , kėshe , kėsh , kėshim , kėshit , kėshin .

E kryera ndėrtohet duke vendosur , para pjesores sė foljes , tė tashmen e mėnyrės tė foljes kam .

Dhe mė se e kryera ndėrtohet duke vendosur para pjesores sė foljes tė pakryerėn e mėnyrės habitore tė foljes ndihmėse kam , p,sh : Babai u shqetėsua , kur dėgjoi kėtė plan qė (paskėsh pasur) nė kokė i biri .

Ndėrsa tek zgjedhimi jovepror , mėnyra habitore e tashmja dhe e pakryera formohet duke u vėnė pėrpara formave pėrkatėse veprore pjesėzėn u : Te koha e tashme u lakam te e pakryera u lakėsha .

Te kohėt e pėrbėra tė sė shkuarės kuptohet qė kohėt e shkuara janė e kryera dhe mė se e kryera ku formohen me ndihmen e foljes jam , te e kryera bėn qenkam larė te mė se e kryera qenkėsha larė .

Hajdede mė erdhi mirė qė prapė i lexoj shkrimet e tuaja sidomos tek tema : Gjuhė shqipe , sepse ka nevojė kjo temė pėr persona siē je ti , dhe mė fal qė vazhdova kėtė shkrim timin por tregova arsyen pse .


E nderuara, Oltiana, eshte logjike te mendohet se ka me shume se dy kohe themelore, por, sqarimi qe solle, ne fakt, nuk qendron (megjithese nga ana logjike je fenomenale). Jo pse une personalisht vendos keshtu, por kjo teori bie ndesh me vete normen dhe rregullat gramatikore te gjuhes shqipe.

Megjtihate, ne lidhje me kete, do te bej nje kerkim te metejshem, keshtu qe per nje kohe po e le hapur.

Oltiana1
30-05-10, 11:29
[quote=Oltiana1]

E nderuara, Oltiana, eshte logjike te mendohet se ka me shume se dy kohe themelore, por, sqarimi qe solle, ne fakt, nuk qendron (megjithese nga ana logjike je fenomenale). Jo pse une personalisht vendos keshtu, por kjo teori bie ndesh me vete normen dhe rregullat gramatikore te gjuhes shqipe.

Megjtihate, ne lidhje me kete, do te bej nje kerkim te metejshem, keshtu qe per nje kohe po e le hapur.

Hajdede ti kėrko pėr kėtė mėnyrė shkrime por se besoj qė ky shpjegim i imi do jetė mė ndryshe sepse tek kėto mėnyra qė kemi nuk ka ndryshime aq dhe mendimin tim ceka dhe me atė mendim do rri , jam 100% e sigurt qė ėshtė shpjegim i saktė e si e tek nuk po tregoj pse jam aq e sigurt :)

Gentiani
30-05-10, 13:38
vazhdim --------->


Format gramatikore tė mėnyrės habitore
Folja nė mėnyrėn habitore pėrdoret pėr tė shprehur njė veprim ose gjendje tė papritur, qė ngjall njė farė habie tek folėsi, p.sh. “Sa qenke rritur!”
Mėnyra habitore ka dy kohė themelore - kohėn e tashme dhe tė shkuarėn. Koha e shkuar e kėsaj mėnyre ka tri ndarje kryesore, tė cilat janė:
1, e pakryera,
2, e kryera
3, mė se e kryera.

Unė do tė ta sqaroj vetėm ndarjen e kohės sė tretė (3) e shkuar – e cila ėshtė MĖ SE E KRYERA, ngase ti nuk e ditke se ekziston. Pse “ndenjkėsha”?, the ti dhe po mendoje se unė i kam shpikur vet kėto forma, i nderuari Gentian.


Mė se e kryera
Kjo kohė ndėrtohet duke i paravendosur pjesores sė foljes format vetore tė sė pakryerės habitore tė ndihmėses , p.sh. nė diatezėn veprore fjala “paskam”; paskėsha larė, paskėshe larė, paskėsh larė, paskėshim larė, paskėshit larė, paskėshin larė etj..

Ndėrsa, nė diatezėn pėsore/veprore vetvetore fjala “qenke”, p.sh. qenkėsha larė, qenkėshe larė, qenkėsh larė etj..


po be, se une po "ndenjkėsha" duke pritur kur do te regjistrohej hajdedeja qiknenaj me shpjegue gramatiken,nderkohe qe permi trapazan qiko nelte e kam kater vite, qe kam te blere flake prej fafrikes botuese EDFA librin qe i shpjegon qartesisht gjerat e nuk shpike folje "ndenjkash".

http://www.albaniabook.com/books/pub/Gramatika_e_gjuhes_shqipe_per_mesues2870.jpg


Ku jane te perfshira nga:
Fonetika
Struktura dhe formimi i fjaleve
Semantika
Morfologjia-Emri
Mbiemri, numerori
Peremri
Folja
(klasifikimit sipas funksionit dhe kuptimit)
foljet kalimtare dhe jokalimtare
format veprore dhe joveprore te foljeve
Menyra e foljeve
vetat dhe numrat e foljeve
folje njevetore
folje pavetore
zgjedhimi i foljeve
menyra deftore
menyra lidhore
menyra habitore
menyra deshirore
menyra urdherore
pjesorja
paskajorja
percjellorja
e pashtjelluara mohore
zgjedhimi i foljeve te parregullta
zgjdhimi jovepror
folje modale dhe aspektore

Ndajfolja, parafjala, lidheza, pjeseza, pasthirrma


e deri ne ligjeraten e zhdrejte te lire.

A po kupton qitash hajdede, une i referohem nje autori te verifikuar me titull shkencore, me emer e mbiemer me adrese botimi e jo autoreve anonim.

Ndersa zgjedhimin qe i bere ndenjes, i ndenjkave, mundet te jete vetem "kryeveper" e ytja gramatikore, se te tille po ta riperserise, nuk e kam hasur e as qe do ta has asnjeri nga keta ketu, pos ne kete teme!

Pra, pa dashur ne asnje menyre, ama ne asnje menyre te nderhyje, sa per te thene keq e ke nuk eshte qishtu, por qellimi eshte te mesohen gjerat ne menyre te drejte.

P.S gati harrova te ja le ketu edhe linkun ku mundeni me porosite per 900 leke!

http://www.albaniabook.com/books/Fjalore_dhe_metoda/Shqip/Bahri_Beci_Gramatika_e_gjuhes_shqipe_per_te_gjith_ 2451.php

Hajdede
30-05-10, 13:45
Vazhdojme me foljen "vė", vendos mbi dicka/lėshoj mbi dicka/e ndej nje cast etj.

-Vini re!! Mos e ngaterroni kete folje me foljen "var", var xhaketen/pallton, ngase nuk jane te njejta, megjithese dhe mediet shqiptare keto te dyja i ngaterrojne ne te shprehur/shkruar.


unė vė (librin mbi tavoline / ne dukje dicka)
ti vė (librin ne dysheme, ndaj eshte bere cope-cope / ne dukje te domosdoshmen)
ai vė (librin gjithandej, ndaj s'mund ta gjej dot / ne dukje situaten e brishte ne Mitro..)
ne vėmė (disa kushte te cilat Serbia duhet t'i plotesoje)
ju vėni (kushte vetem Kosoves)
ata vėnė (kushte per te gjithe)

----------------------------------------------------------
Njejte edhe te folja "vij /erdha" (une nuk vija, ti nuk vije askush nuk vinte).

unė vija (lule mbi varrin e gjyshes sime, tani kam nje kohe pa e bere kete)
ti vije (lule mbi varret e deshmoreve, tani nuk iu vė askush)
ai vinte (mbeturina mbi lule, ndaj u ndeshkua)
ne vinim (lulet ne nje vend te vecante)
ju vinit (lule aty ku nuk nevojitej)
ata vinin (lule te gjitheve)
-------------------------------------------------------------

unė vura (re se ai nuk ishte njeri i sinqerte / librin ne te njejtin vend qe e gjeta)
ti vure (re se sot, qe politikanet tane genjejne / librin ne nje vend tjeter)
ai vuri (re se po i binin floket / librin ne te njejtin vend si une)
ne vumė (re me vonese hapat e Serbise ndaj Kosoves / sot asgje ne goje)
ju vutė (re me kohe se Serbia synon ndarjen e Kosoves / emrin femijes Arian, apo?)
ata vunė (re hapat e serbeve dhe i parandaluan ato /emrin vajzes Ardita!!)

unė do tė vė (shume kushte, eshte pune per mua se cilat do te jene ato)
ti do tė vėsh (shume kushte, por nuk besoj se do t'i pranoje njeri)
ai do tė vetė (shume kushte, por nuk ia var askush)
ne do tė vemi (kushte te cilave duhet t'u permbahet gjithsecili)
ju do tė veni (kushte te cilat nuk parashikoheshin me pare)
ata do tė venė (shume kushte, te cilat ne do t'i hedhim poshte)

unė tė vė (qe une te vė nje kusht)
ti tė vėsh (qe ti t'i vėsh ca kushte)
ai tė vėrė (qe ai t'ia vėrė ca kushte)
ne tė vėmė (qe ne t'ia vėmė ca kushte)
ju tė vini (qe ju t'ua vini ca kushte)
ata tė vėnė (qe ata t'ua vėnė atyre ca kushte)

unė tė veja
ti tė veje
ai tė vente
ne tė venim
ju tė venit
ata tė venin

unė do tė veja
ti do tė veje
ai do tė vente
ne do tė venim
ju do tė vėnit
ata do tė vėnin

unė vėnēa (te vėnēa ne dhe)
ti vėnē (e vėnē ne dhe)
ai vėntė (ndersa ai ate e vėntė ne dhe)
ne vėnēim
ju vėnēi
ata vėnēin

unė vėnkam
ti vėnke
ai vėnka
ne vėnkemi
ju vėnkeni
ata vėnkan

unė vėnkėsha
ti vėnkėshe
ai vėnkėsh
ne vėnkėshim
ju vėnkėshit
ata vėnkėshin

------

Urdherore

(ti) vėr librin ne ate vend!!


(ju) vini librat aty ku duhet!!
-----------------------------------

kam vėnė
ke vėnė
ka vėnė
kemi vėnė
keni vėnė
kanė vėnė
-------------------------------------

duke vėnė

pėr tė vėnė

Hajdede
30-05-10, 14:03
po be, se une po "ndenjkėsha" duke pritur kur do te regjistrohej hajdedeja qiknenaj me shpjegue gramatiken,nderkohe qe permi trapazan qiko nelte e kam kater vite, qe kam te blere flake prej fafrikes botuese EDFA librin qe i shpjegon qartesisht gjerat e nuk shpike folje "ndenjkash".


Mire, 're Gentian, po e leme keshtu - une dhe ti s'mund te jemi dakord. Nuk ia vlen te zgjatemi me shume.

Respekt!

pasioni_
30-05-10, 18:26
Disa forma dallojnė sipas tekstit "Gramatika e gjuhės shqipe" pjesa e parė, botuar nga Akademia e Shkencave e Republikės sė Shqipėrisė (Instituti i gjuhėsisė dhe i letėrsisė), botuar nė Tiranė, nė vitin 1995.
(Kryeredaktor Prof. Mahir Domi me bashkėpunėtorėt prof. dr. Fatmir Agalliu, dr. Engjėll Angoni, prof.Shaban Demiraj, prof. Ali Dhimro, as. prof. dr. Enver Hysa, prof. dr. Emil Lafe dhe prof. dr. Ethem Likaj)

Me respekt,
pasioni_

Hajdede
01-06-10, 02:29
Zgjedhimi i foljes ndihmėtare KAM

MĖNYRA KUSHTORE

Koha e tashme 1

Unė kam qenė/dėshirė
Ti ke
Ai (Ajo) ka

Ne kemi
Ju keni
Ata (Ato) kanė

Koha e tashme 2

Unė do tė kisha ble shumė gjėra
Ti do tė kishe bėrė ēmos pėr t'ia dalur
Ai (Ajo) do tė kishte mundėsi pėr ta bėrė

Ne do tė kishim dalur sė bashku sikur edhe ti tė vije
Ju do tė kishit dėshtuar nė ēdo rast
Ata (Ato) do tė kishin rrahur po qė se ti nuk do t'i dėgjoje

------------------------------------------------------------------------------------

Koha e pakryer

Unė kisha qenė/dėshirė
Ti kishe
Ai (Ajo) kishte

Ne kishim
Ju kishit
Ata (Ato) kishin
---------------------------------------------------------------------

Koha e kryer e thjeshtė

Unė pata qenė/dėshirė
Ti pate
Ai (Ajo) pati qenė/dėshirė

Ne patėm
Ju patėt
Ata (ato) patėn
-------------------------------------------------------------------------

Koha e kryer

Unė kam pasur dėshirė/ndėr mend ta..., por...
Ti ke pasur
Ai (Ajo) ka pasur

Ne kemi pasur
Ju keni pasur
Ata (Ato) kanė pasur
--------------------------------------------------------------------------

Koha e kryer e plotė

Unė kisha pasur dėshirė
Ti kishe pasurshumė probleme
Ai (Ajo) kishte pasur pasuri tė madhe

Ne kishim pasur miqėsi, jo mahi
Ju kishit pasur mundėsi tė shumta
Ata (Ato) kishin pasur
----------------------------------------------------------------------------

Koha e ardhme

Unė do tė kem dy vetura nė vitin e ardhshėm
Ti do tė kesh probleme te mėdha nė tė ardhmen
Ai (Ajo) do tė ketė mė shumė tė holla sesa ne tė dy sė bashku

Ne do tė kemi
Ju do tė keni
Ata (Ato) do tė kenė
------------------------------------------------------------------------------

Koha e ardhme e pėrparme

Unė do tė kem pasur 1 milion euro brenda vitit
Ti do tė kesh pasur shumė vetura derisa ai do tė blejė njė
Ai (Ajo) do tė ketė pasur plane plot, ndėrsa ne as qė mendojmė rreth asaj ēėshtjeje

Ne do tė kemi pasur mė shumė zgjidhje deri nė javėn e ardhshme, kėshtu qė mė mirė tė presim
Ju do tė keni pasur edhe dy fėmijė, nėse nuk i humbisni shpresat dhe do tė vazhdonit
Ata (Ato) do tė kenė pasur

Do tė thotė, shprehja "do tė kem pasur" tregon njė veprim ose gjendje qė parashikohet tė kryhet ose tė vijė nė tė ardhmen para njė veprimi ose njė gjendjeje tjetėr.
----------------------------------------------------------------------

MĖNYRA DĖSHIRORE

Koha e tashme

Paēa shendetin, pėr tė tjera s'dua t'ia di
Paē fat gjithmonė nė jetė!!
Pastė ymėr djali, i priftė rrita e mbarė!!

Paēim fat ne tė dy
Paēi fat dhe sukse ju tė dy!!
Paēin fat ēifti i ri!!
------------------------------------------------------------------------------

Koha e kryer

Unė do tė kisha pasur dėshirė qė dhe ju tė vinit me ne
Ti do tė kishe pasur dėshirė tė shkoje vet
Ai (Ajo) do tė kishte

Ne do tė kishim pasur
Ju do tė kishit pasur
Ata (Ato) do tė kishin pasur
-----------------------------------------------------------------------------

MĖNYRA URDHĖRORE

Ki! kujdes, djalo
Kini! kujdes tė gjithė
------------------------------------------------------------------------------

MĖNYRA PASKAJORE

Pėr tė pasur
------------------------------------------------------------------------------

MĖNYRA PĖRCJELLORE

Koha e tashme

Duke e pasur
--------------------------------------------------

Koha e kryer

Duke e pasur pasur
----------------------------------------------------

MĖNYRA LIDHORE

Koha e tashme Tė kem
Koha e pakryer Tė kisha
Koha e kryer Tė kem pasur (p.sh. nuk besoj tė kem pasur ndonjė konflikt ndonjėherė me shefin)

Koha e kryer e plotė Tė kisha pasur
--------------------------------------------------------------------


Vazhdon ----> zgjedhimi i foljes ndihmėtare JAM

Naten e mire!!

Fshatari
01-06-10, 07:45
Zgjedhimi i foljes ndihmėtare KAM

MĖNYRA KUSHTORE(mos e ke fjalen per menyren Deftore ?)
Koha e tashme 1

Unė kam qenė/dėshirė
Ti ke
Ai (Ajo) ka

Ne kemi
Ju keni
Ata (Ato) kanė

Koha e tashme 2

Unė do tė kisha ble shumė gjėra
Ti do tė kishe bėrė ēmos pėr t'ia dalur
Ai (Ajo) do tė kishte mundėsi pėr ta bėrė

Ne do tė kishim dalur sė bashku sikur edhe ti tė vije
Ju do tė kishit dėshtuar nė ēdo rast
Ata (Ato) do tė kishin rrahur po qė se ti nuk do t'i dėgjoje

------------------------------------------------------------------------------------

Koha e pakryer

Unė kisha qenė/dėshirė
Ti kishe
Ai (Ajo) kishte

Ne kishim
Ju kishit
Ata (Ato) kishin
---------------------------------------------------------------------

Koha e kryer e thjeshtė

Unė pata qenė/dėshirė
Ti pate
Ai (Ajo) pati qenė/dėshirė

Ne patėm
Ju patėt
Ata (ato) patėn
-------------------------------------------------------------------------

Koha e kryer

Unė kam pasur dėshirė/ndėr mend ta..., por...
Ti ke pasur
Ai (Ajo) ka pasur

Ne kemi pasur
Ju keni pasur
Ata (Ato) kanė pasur
--------------------------------------------------------------------------

Koha e kryer e plotė

Unė kisha pasur dėshirė
Ti kishe pasurshumė probleme
Ai (Ajo) kishte pasur pasuri tė madhe

Ne kishim pasur miqėsi, jo mahi
Ju kishit pasur mundėsi tė shumta
Ata (Ato) kishin pasur
----------------------------------------------------------------------------

Koha e ardhme

Unė do tė kem dy vetura nė vitin e ardhshėm
Ti do tė kesh probleme te mėdha nė tė ardhmen
Ai (Ajo) do tė ketė mė shumė tė holla sesa ne tė dy sė bashku

Ne do tė kemi
Ju do tė keni
Ata (Ato) do tė kenė
------------------------------------------------------------------------------

Koha e ardhme e pėrparme

Unė do tė kem pasur 1 milion euro brenda vitit
Ti do tė kesh pasur shumė vetura derisa ai do tė blejė njė
Ai (Ajo) do tė ketė pasur plane plot, ndėrsa ne as qė mendojmė rreth asaj ēėshtjeje

Ne do tė kemi pasur mė shumė zgjidhje deri nė javėn e ardhshme, kėshtu qė mė mirė tė presim
Ju do tė keni pasur edhe dy fėmijė, nėse nuk i humbisni shpresat dhe do tė vazhdonit
Ata (Ato) do tė kenė pasur

Do tė thotė, shprehja "do tė kem pasur" tregon njė veprim ose gjendje qė parashikohet tė kryhet ose tė vijė nė tė ardhmen para njė veprimi ose njė gjendjeje tjetėr.
----------------------------------------------------------------------

MĖNYRA DĖSHIRORE

Koha e tashme

Paēa shendetin, pėr tė tjera s'dua t'ia di
Paē fat gjithmonė nė jetė!!
Pastė ymėr djali, i priftė rrita e mbarė!!

Paēim fat ne tė dy
Paēi fat dhe sukse ju tė dy!!
Paēin fat ēifti i ri!!
------------------------------------------------------------------------------

Koha e kryer

Unė do tė kisha pasur dėshirė qė dhe ju tė vinit me ne
Ti do tė kishe pasur dėshirė tė shkoje vet
Ai (Ajo) do tė kishte

Ne do tė kishim pasur
Ju do tė kishit pasur
Ata (Ato) do tė kishin pasur
-----------------------------------------------------------------------------

MĖNYRA URDHĖRORE

Ki! kujdes, djalo
Kini! kujdes tė gjithė
------------------------------------------------------------------------------

MĖNYRA PASKAJORE

Pėr tė pasur
------------------------------------------------------------------------------

MĖNYRA PĖRCJELLORE

Koha e tashme

Duke e pasur
--------------------------------------------------

Koha e kryer

Duke e pasur pasur
----------------------------------------------------

MĖNYRA LIDHORE

Koha e tashme Tė kem
Koha e pakryer Tė kisha
Koha e kryer Tė kem pasur (p.sh. nuk besoj tė kem pasur ndonjė konflikt ndonjėherė me shefin)

Koha e kryer e plotė Tė kisha pasur
--------------------------------------------------------------------


Vazhdon ----> zgjedhimi i foljes ndihmėtare JAM

Naten e mire!!

MĖNYRA KUSHTORE(mos e ke fjalen per menyren Deftore ?)
Koha e tashme 1

Unė kam qenė/dėshirė : Une kam(deshire) eshte ne rregull.
(Une kam qene=koha e kryer e foljes Jam ne menyren deftore).
Ti ke
Ai (Ajo) ka

Ne kemi
Ju keni
Ata (Ato) kanė

Hajdede
01-06-10, 11:12
MĖNYRA KUSHTORE(mos e ke fjalen per menyren Deftore ?)
Koha e tashme 1

Unė kam qenė/dėshirė : Une kam(deshire) eshte ne rregull.
(Une kam qene=koha e kryer e foljes Jam ne menyren deftore).
Ti ke
Ai (Ajo) ka

Ne kemi
Ju keni
Ata (Ato) kanė

Tė lumtė, Fshatari!

Saktė, Mėnyra Dėftore. Kėrkoj ndjesė. Gėzohem qė mė korrigjuat, faleminderit.

(Paskam pire caj rusi shume, a dic tjeter, Zoti mund ta dije.)

Oltiana1
01-06-10, 11:24
Pėr aq sa kam lexuar tek ca postime tė anėtarėve jeni duke i pėrzier kohėt e mėnyrave por edhe zgjedhimin e tyre , tani me gjihė qejf do i zgjedhoj tė gjitha kohėt e mėnyrave si tek zgjedhimi vepror dhe jovepror , e ndarjen e kohėve e kam pas postuar mė herėt .

Zgjedhimi vepror
Mėnyra dėftore

Koha e tashme

Unė laj
Ti lan
Ai lan

Ne lajmė
Ju lani
Ata lajnė

Koha e pakryer

Unė laja
Ti laje
Ai lante

Ne lanim
Ju lanit
Ata lanin

E kryera e thjeshtė

Unė lava
Ti lave
Ai lau

Ne lamė
Ju latė
Ata lanė

E kryera

Unė kam larė
Ti ke larė
Ai ka larė

Ne kemi larė
Ju keni larė
Ata kanė larė

Mė se e kryera

Unė kisha larė
Ti kishe larė
Ai kishte larė

Ne kishim larė
Ju kishit larė
Ata kishin larė

E kryera e tejshkuar

Unė pata larė
Ti pate larė
Ai pati larė

Ne patėm larė
Ju patėt larė
Ata patėn larė

E ardhmja

Unė do tė laja
Ti do tė lash
Ai do tė lajė

Ne do tė lajmė
Ju do tė lani
Ata do tė lajnė

Mos tė harroj me treguar se nė shqipe ka edhe njė formė tjetėr tė sė ardhmes qė ndėrtohet duke vendosur pėrpara formės sė pashtjelluar tė tipit pėr tė + pjesore format e sė tashmes sė foljes kam :

E ardhmja e dytė

Unė kam pėr tė punuar
Ti ke pėr tė
Ai ka pėr tė
Ne kemi pėr tė
Ju keni pėr tė
Ata kanė pėr tė

E ardhmja e pėrparme

Unė do tė kem larė
To do tė kesh larė
Ai do tė ketė larė

Ne do tė kemi larė
Ju do tė keni larė
Ata do tė kenė larė

Zgjedhimi jovepror

Koha e tashme

Unė lahem
Ti lahesh
Ai lahet

Ne lahemi
Ju laheni
Ata lahen

E pakryera

Unė lahesha
Ti laheshe
Ai lahej

Ne laheshim
Ju laheshit
Ata laheshin

E kryera e thjeshtė

Unė u lava
Ti u lave
Ai u la

Ne u lamė
Ju u latė
Ata u lanė

E kryera

Unė jam larė
Ti je larė
Ai ėshtė larė

Ne jemi larė
Ju jeni larė
Ata janė larė

Mė se e kryera

Unė isha larė
Ti ishe larė
Ai ishte larė

Ne ishim larė
Ju ishit larė
Ata ishin larė

E kryera e tejshkuar

Unė qeshė larė
Ti qe larė
Ai qe larė

Ne qemė larė
Ju qetė larė
Ata qenė larė

E ardhme

Unė do tė lahem
Ti do tė lahesh
Ai do tė lahet

Ne do tė lahemi
Ju do tė lajeni
Ata do tė lahen

Eardhme e pėrparme

Unė do tė jem larė
Ti do tė jesh larė
Ai do tė jetė larė

Ne do tė jemi larė
Ju do tė jeni larė
Ata do tė jenė larė .

Oltiana1
01-06-10, 11:37
Zgjedhimi vepror

Mėnyra lidhore
E tashmja

Unė tė laj
Ti tė lash
Ai tė lajė

Ne tė lajmė
Ju tė lani
Ata tė lajnė

E pakryera

Unė tė laja
Ti tė laje
Ai tė lante

Ne tė lanim
Ju tė lanit
Ata tė lanin

E kryera

Unė tė kem larė
Ti tė kesh larė
Ai tė ketė larė

Ne tė kemi larė
Ju tė keni larė
Ata tė kenė larė

Mė se e kryera

Unė tė kisha larė
Ti tė kishe larė
Ai tė kishte larė

Ne tė kishim larė
Ju tė kishit larė
Ata tė kishin larė

Zgjedhimi jovepror

E tashme

Unė tė lahem
Ti tė lahesh
Ai tė lahet

Ne tė lahemi
Ju tė laheni
Ata tė lahen

E pakryera

Unė tė lahesha
Ti tė laheshe
Ai tė lahejtė

Ne tė laheshim
Ju tė laheshit
Ata tė laheshin

E kryer

Unė tė jem larė
Ti tė jesh larė
Ai tė jetė larė

Ne tė jemi larė
Ju tė jeni larė
Ata tė jenė larė

Mė se e kryera

Unė tė isha larė
Ti tė ishe larė
Ai tė ishte larė

Ne tė ishim larė
Ju tė ishit larė
Ata tė ishin larė .

Oltiana1
01-06-10, 11:46
Zgjedhimi vepror
Mėnyra kushtore

E tashmja

Unė do tė laja
Ti do tė laje
Ai do tė lante

Ne do tė lanim
Ju do tė lanit
Ata do tė lanin

E kryera

Unė do tė kisha larė
To do tė kishe larė
Ai do tė kishte larė

Ne do tė kishim larė
Ju do tė kishit larė
Ata do tė kishin larė

Zgjedhimi jovepror

E tashme

Unė do tė lahesha
Ti do tė laheshe
Ai do tė lahej

Ne do tė laheshim
Ju do tė laheshit
Ata do tė laheshin

E kryera

Unė do tė isha larė
Ti do tė ishe larė
Ai do tė ishte larė

Ne do tė ishim larė
Ju do tė ishit larė
Ata do tė ishin larė .

Oltiana1
01-06-10, 12:02
Zgjedhimi vepror
Mėnyra habitore

E tashmja

Unė lakam
Ti lake
Ai laka

Ne lakemi
Ju lakeni
Ata lakan

E pakryera

Unė lakėsha
Ti lakėshe
Ai lakėsh

Ne lakėshim
Ju lakėshit
Ata lakėshin

E kryera

Unė paskam larė
Ti paske larė
Ai paska larė

Ne paskemi larė
Ju paskeni larė
Ata paskan larė

Mė se e kryera

Unė paskėsha larė
Ti paskėshe larė
Ai paskėsh larė

Ne paskėshim larė
Ju paskėshit larė
Ata paskėshin larė

Zgjedhimi jovepror

E tashmja dhe e pakryera formohen duke u vėnė pėrpara formave pėrlkatėse veprore pjesėzėn ( u ) Unė u lakam pėr tė tashmen dhe Unė u lakėsha pėr te e pakryera .

Ndėrsa koha e kryer dhe mė se e kryer formohen me ndihmen e foljes jam te e kryera bėn Unė qenkam larė e te mė se e kryera bėn Unė qenkėsha larė .

Oltiana1
01-06-10, 12:08
Zgjedhimi vepror
Mėnyra dėshirore

E tashmja

Unė lafsha
Ti lafsh
Ai laftė

Ne lafshim
Ju lafshi
Ata lafshin

E kryera

Unė paēa larė
Ti paē larė
Ai pastė larė

Ne paēim larė
Ju paēi larė
Ata paēin larė

Zgjedhimi jovepror bėn te koha e tashme Unė lafsha , te e kryera Unė qofsha larė .

shfletuesi_
01-06-10, 12:10
Zgjedhimi vepror
Mėnyra habitore

E tashmja

Unė lakam
Ti lake
Ai laka

Ne lakemi
Ju lakeni
Ata lakan

E pakryera

Unė lakėsha
Ti lakėshe
Ai lakėsh

Ne lakėshim
Ju lakėshit
Ata lakėshin

E kryera

Unė paskam larė
Ti paske larė
Ai paska larė

Ne paskemi larė
Ju paskeni larė
Ata paskan larė

Mė se e kryera

Unė paskėsha larė
Ti paskėshe larė
Ai paskėsh larė

Ne paskėshim larė
Ju paskėshit larė
Ata paskėshin larė

Zgjedhimi jovepror

E tashmja dhe e pakryera formohen duke u vėnė pėrpara formave pėrlkatėse veprore pjesėzėn ( u ) Unė u lakam pėr tė tashmen dhe Unė u lakėsha pėr te e pakryera .

Ndėrsa koha e kryer dhe mė se e kryer formohen me ndihmen e foljes jam te e kryera bėn Unė qenkam larė e te mė se e kryera bėn Unė qenkėsha larė .

Oltiana1, a je lodhe se paske bere gogja nje pune te madhe , paske la e shperla qe mos vet e paska maarr uji forumin pa e ndal qeshmen ti veq laj e qo uj posht :)Te lumte per kete sqarim a je ti moj a me ban syt :)

Oltiana1
01-06-10, 12:16
Zgjedhimi vepror
Mėnyra urdhėrore bėn Unė laj , te zgjedhimi jovepror bėn Ti lahu .

Ndėrsa format e pashtjelluar tė foljeve : Pjesorja bėn larė , Paskajorja pėr t`u larė ,Pėrcjellorja duke larė dhe format e pashtjelluara pa u larė .

Dhe mos thoni ke gabuar kėtu apo aty se vetėm gaboni nėse thoni ashtu se e di qė mirė janė hahahhaha ( pak shaka )

Oltiana1
01-06-10, 12:22
Oltiana1, a je lodhe se paske bere gogja nje pune te madhe , paske la e shperla qe mos vet e paska maarr uji forumin pa e ndal qeshmen ti veq laj e qo uj posht :)Te lumte per kete sqarim a je ti moj a me ban syt :)

Vendas jo hiē nuk jam lodhur me gjithė qejf kam shkruajtur besom , hahhahaa e di qė kam shkruajtur shumė por e ceka shpjegimin e kohėve dhe zgjedhimin e mėnyrave qė kam cekur se goxha ndryshime po ka e thash hajt sa po rri tė shpjegoj diēka hahahah , a di si po mė duket vetja ore tani me gjithė kėtė shkrim qė bėra besoj qė e di , faleminderit po ajo jam vet , vendasja jote kalo bukur se ika tung :)

Murgesha
01-06-10, 12:40
Vendas jo hiē nuk jam lodhur me gjithė qejf kam shkruajtur besom , hahhahaa e di qė kam shkruajtur shumė por e ceka shpjegimin e kohėve dhe zgjedhimin e mėnyrave qė kam cekur se goxha ndryshime po ka e thash hajt sa po rri tė shpjegoj diēka hahahah , a di si po mė duket vetja ore tani me gjithė kėtė shkrim qė bėra besoj qė e di , faleminderit po ajo jam vet , vendasja jote kalo bukur se ika tung :)

S`i do tė dukej nėse e shkruajmė kėshtu?


Vendas, jo hiē nuk jam lodhur.
Me gjithė (dėshirė) qejf kam shkruajtur.
Mė beso - hahhahaa!
E di qė kam shkruajtur shumė, por e ceka shpjegimin e kohėve dhe zgjedhimin e mėnyrave qė kam cekur, se goxha ndryshime po ka e thash hajt sa po rri tė shpjegoj diēka hahahah.
A di si po mė duket vetja tani ore?
Gjithė kėtė shkrim qė bėra besoj qė e din!
Faleminderit, po ajo jam vet , (po jam ajo vet) vendasja jote.
Kalo bukur se ika.
Tung! :)

Oltiana1
01-06-10, 14:07
S`i do tė dukej nėse e shkruajmė kėshtu?


Vendas, jo hiē nuk jam lodhur.
Me gjithė (dėshirė) qejf kam shkruajtur.
Mė beso - hahhahaa!
E di qė kam shkruajtur shumė, por e ceka shpjegimin e kohėve dhe zgjedhimin e mėnyrave qė kam cekur, se goxha ndryshime po ka e thash hajt sa po rri tė shpjegoj diēka hahahah.
A di si po mė duket vetja tani ore?
Gjithė kėtė shkrim qė bėra besoj qė e din!
Faleminderit, po ajo jam vet , (po jam ajo vet) vendasja jote.
Kalo bukur se ika.
Tung! :)

Murgesha ke dashur me mė korrigjuar apo ? Dhe ky citim qė ke bėrė ti nė atė formė po mė duket si lloj dialogu , nuk ke pse shkruan ashtu , vetėm fjalėt e Shfletuesit mungojnė tek ky shkrim i yti pasi dialogu zhvillohet ndėmjet dy apo mė shumė personash hahhah , mė fal , por kur nuk ke aq njohuri mos shkruaj nuk jam kundėr por gjuha shqipe kėrkon goxha njerėz qė njohin kėtė profesion tung :)

Hajdede
01-06-10, 14:16
S`i do tė dukej nėse e shkruajmė kėshtu?


Vendas, jo hiē nuk jam lodhur.
Me gjithė (dėshirė) qejf kam shkruajtur/shkruar.
Mė beso - hahhahaa!
E di qė kam shkruajtur/shkruar shumė, por e ceka shpjegimin e kohėve dhe zgjedhimin e mėnyrave qė kam cekur, se goxha ndryshime po ka e thash hajt sa po rri tė shpjegoj diēka hahahah.
A di si po mė duket vetja tani ore?
Gjithė kėtė shkrim qė bėra besoj qė e din!
Faleminderit, po ajo jam vet , (po jam ajo vet) vendasja jote.
Kalo bukur se ika.
Tung! :)

Unė kam shkruar
Ti ke shkruar
Ai ka shkruar
Ne kemi shkruar
Ju keni shkruar
Ata kanė shkruar

Une kam "shkruajtur" eshte gabim, sakte eshte "une kam shkruar ose une shkruaj"
Ai "shkruajti" eshte gabim, sakte eshte "ai shkroi"
Ata "shkruajten" eshte gabim, sakte eshte "ata shkruan"

Hidhni nje sy faqes numer 7, po ne kete teme, dhe lexoni me gjeresisht rreth folljes "shkruaj".

Hajdede
01-06-10, 14:25
S`i do tė dukej nėse e shkruajmė kėshtu?


Vendas, jo hiē nuk jam lodhur.
Me gjithė (dėshirė) qejf kam shkruajtur.
Mė beso - hahhahaa!
E di qė kam shkruajtur shumė, por e ceka shpjegimin e kohėve dhe zgjedhimin e mėnyrave qė kam cekur, se goxha ndryshime po ka e thash hajt sa po rri tė shpjegoj diēka hahahah.
A di si po mė duket vetja tani ore?
Gjithė kėtė shkrim qė bėra besoj qė e din!
Faleminderit, po ajo jam vet , (po jam ajo vet) vendasja jote.
Kalo bukur se ika.
Tung! :)

Murgesha, te korrigjosh nuk do te thote te hakmerresh. Ti po ashtu ke gabuar, sakte eshte (...)por jam vete ajo...

shfletuesi_
01-06-10, 14:39
Murgesha, te korrigjosh nuk do te thote te hakmerresh. Ti po ashtu ke gabuar, sakte eshte (...)por jam vete ajo...


Edhe ti ke gabuar jo shkruar por shenoj :P E mora lapsin dhe shenova numrin e telefonit :)

Dallandyshja_718
01-06-10, 16:14
Krejt po m'dridhen duart kur po shėnoj (shkruaj) nė kėtė temė. Unė kisha frikė nga Idila dhe Fshatari,:biggrin: ata qenkan "majltė e tlyen" nė krahasim me Oltiana1 dhe Hajdede, k'ta dy t'fundit "t'kėputkan n'kryq" me gramatikė...:smile:

P.S. J'u faleminderit pėr kėto sqarime!

shfletuesi_
01-06-10, 17:01
Krejt po m'dridhen duart kur po shėnoj (shkruaj) nė kėtė temė. Unė kisha frikė nga Idila dhe Fshatari,:biggrin: ata qenkan "majltė e tlyen" nė krahasim me Oltiana1 dhe Hajdede, k'ta dy t'fundit "t'kėputkan n'kryq" me gramatikė...:smile:

P.S. J'u faleminderit pėr kėto sqarime!


Eeee eshte vendase imja :) hahaha:tongue:

Murgesha
01-06-10, 17:35
Murgesha ke dashur me mė korrigjuar apo ? Dhe ky citim qė ke bėrė ti nė atė formė po mė duket si lloj dialogu , nuk ke pse shkruan ashtu , vetėm fjalėt e Shfletuesit mungojnė tek ky shkrim i yti pasi dialogu zhvillohet ndėmjet dy apo mė shumė personash hahhah , mė fal , por kur nuk ke aq njohuri mos shkruaj nuk jam kundėr por gjuha shqipe kėrkon goxha njerėz qė njohin kėtė profesion tung :)

Jo, nuk deshta tė tė korigjoj!

E ku kam unė potencial tė korigjoj njė goxha gjuhėtare si ty Oltiana?

Vetėm deshta ti ndaj fjalitė aty ku duhet pėrdorur pika, dhe te fillohet fjalia tjetėr me shkronjė tė madhe!

Shpresoj mos tė ketė lėnduar ndėrhyrja e njė tė paditure si unė!

Oltiana1
01-06-10, 17:44
Jo, nuk deshta tė tė korigjoj!

E ku kam unė potencial tė korigjoj njė goxha gjuhėtare si ty Oltiana?

Vetėm deshta ti ndaj fjalitė aty ku duhet pėrdorur pika, dhe te fillohet fjalia tjetėr me shkronjė tė madhe!

Shpresoj mos tė ketė lėnduar ndėrhyrja e njė tė paditure si unė!

Murgesha nuk kam dashur me tė ofenduar e as unė nuk kam arsye tė lėndohem , por forma e tė shkruarit tėnd ėshtė formė dialogu , tek shenjat e pikėsimit duhet secili/a tė kemi shumė njohuri por prapė nuk mė ke korrigjuar mirė . Dhe se di pėrse mė bėre gjuhėtare kur nuk e di ēfarė profesioni kam :)

Fshatari
01-06-10, 19:14
Krejt po m'dridhen duart kur po shėnoj (shkruaj) nė kėtė temė. Unė kisha frikė nga Idila dhe Fshatari,:biggrin: ata qenkan "majltė e tlyen" nė krahasim me Oltiana1 dhe Hajdede, k'ta dy t'fundit "t'kėputkan n'kryq" me gramatikė...:smile:

P.S. J'u faleminderit pėr kėto sqarime!
I imagjinoj duart qe dridhen kur shkruajne: duhet te jene shume delikate e qytetare e aspak malesore!

Murgesha
01-06-10, 19:16
Murgesha nuk kam dashur me tė ofenduar e as unė nuk kam arsye tė lėndohem , por forma e tė shkruarit tėnd ėshtė formė dialogu , tek shenjat e pikėsimit duhet secili/a tė kemi shumė njohuri por prapė nuk mė ke korrigjuar mirė . Dhe se di pėrse mė bėre gjuhėtare kur nuk e di ēfarė profesioni kam :)


Oltiana, tė kam ndarė fjalitė nė kryerreshta qė t`i shofėsh mė mirė pikat dhe nismėn e fjalisė me tė madhe e jo ta bėj shkrimin formė dialogu.
Nuk e them se e kam bėrė mirė sepse as nuk dashta tė tė bėj njė korigjim tė pėrpiktė. Mendoj se edhe monologjet pėrbėhen prej fjalive, e si tė tilla kan nevojė pėr shenjėn e pikėsimit pikėn!
Nė atė shkrim jan disa fjali, tė gjitha i mbaron me presje, ndoshta ke veti tė flasėsh shpejt e nuk tė duhet pika asku gjatė foljes por nė tė shkruar pika ka rėndėsi tė madhe.

Pra kuptoje, mė bėri pėrshtypje, formulimi i fjalive tuaja pa pikė, pikėēuditėse apo pikėpyetje!
Mendoj se ato janė mė se tė nevojshme kur shkruhet te gramatika e gjuhės shqipe!

Epo kur mė drejtohesh ti kėshtu:

- por kur nuk ke aq njohuri mos shkruaj nuk jam kundėr por gjuha shqipe kėrkon goxha njerėz qė njohin kėtė profesion tung


edhe pse dyshoj tė jesh e tillė patjetėr mė duhet tė tė quaj gjuhėtare!

Oltiana1
01-06-10, 19:35
Oltiana, tė kam ndarė fjalitė nė kryerreshta qė t`i shofėsh mė mirė pikat dhe nismėn e fjalisė me tė madhe e jo ta bėj shkrimin formė dialogu.
Nuk e them se e kam bėrė mirė sepse as nuk dashta tė tė bėj njė korigjim tė pėrpiktė. Mendoj se edhe monologjet pėrbėhen prej fjalive, e si tė tilla kan nevojė pėr shenjėn e pikėsimit pikėn!
Nė atė shkrim jan disa fjali, tė gjitha i mbaron me presje, ndoshta ke veti tė flasėsh shpejt e nuk tė duhet pika asku gjatė foljes por nė tė shkruar pika ka rėndėsi tė madhe.

Pra kuptoje, mė bėri pėrshtypje, formulimi i fjalive tuaja pa pikė, pikėēuditėse apo pikėpyetje!
Mendoj se ato janė mė se tė nevojshme kur shkruhet te gramatika e gjuhės shqipe!

Epo kur mė drejtohesh ti kėshtu:

- por kur nuk ke aq njohuri mos shkruaj nuk jam kundėr por gjuha shqipe kėrkon goxha njerėz qė njohin kėtė profesion tung


edhe pse dyshoj tė jesh e tillė patjetėr mė duhet tė tė quaj gjuhėtare!

Murgesha erdha prapė me tė thėnė diē kur nuk i shkruan fjalėt mirė si korrigjim pse shikon me mė korrigjuar , sepse nuk i njeh vendet e shenjave tė pikėsimit . Unė nuk i respektoj tė gjitha shenjat e pikėsimit sepse pėrtoj dhe nuk i vendosi vend e pa vend si shumė tė tjerė .

Dhe sa mirė qė dyshon tek profesioni im hahhhahah sepse me ditur profesionin tim dy fjalė nuk i kishe bėrė me mua , nuk kam ēfarė tė them mė shumė vetėm tė pėrshėndes .

shfletuesi_
01-06-10, 19:38
Qfar replikash te mira syri me tu kenaq duke lexuar hahahah

Murgesha
01-06-10, 19:46
Murgesha erdha prapė me tė thėnė diē kur nuk i shkruan fjalėt mirė si korrigjim pse shikon me mė korrigjuar , sepse nuk i njeh vendet e shenjave tė pikėsimit . Unė nuk i respektoj tė gjitha shenjat e pikėsimit sepse pėrtoj dhe nuk i vendosi vend e pa vend si shumė tė tjerė .

Dhe sa mirė qė dyshon tek profesioni im hahhhahah sepse me ditur profesionin tim dy fjalė nuk i kishe bėrė me mua , nuk kam ēfarė tė them mė shumė vetėm tė pėrshėndes .


Megjithatė mė mirė ti shkruajsh aty ku mendon se duhen tė jenė se mos ti shkuajsh fare.

S`i frigohem profesionit tė askujt pėr tė ndėrruarr dy fjalė goje!
Por edhe nė qofsh profesioniste e FBI a CIA unė prap do tė tė them qė shkrimet pa shenjat e pikėsimit nuk vlejnė pėr asku e aq mė pak kur tema ka tė bėjė me gramatikėn e gjuhės shqipe!


Pėrshėndetje edhe pėr ty gjithashtu!

Oltiana1
01-06-10, 20:01
Murgesha a ta them njė kėshillė tė vogėl , mėsoje njėherė drejtshkrimin ku pėrdoret shkronja (ė) tani shenjat e pikėsimit sepse shenjat e pikėsimit nuk luajnė aq rol . Qė thua me i vendosur shenjat vend e pavend sa ēudi hahahahah ishalla nuk je gjuhėtare me profesion siē kam lexuar tek nje temė se paske diplomė tė falsifikuar , tung tani .

Murgesha
01-06-10, 20:09
Murgesha a ta them njė kėshillė tė vogėl , mėsoje njėherė drejtshkrimin ku pėrdoret shkronja (ė) tani shenjat e pikėsimit sepse shenjat e pikėsimit nuk luajnė aq rol . Qė thua me i vendosur shenjat vend e pavend sa ēudi hahahahah ishalla nuk je gjuhėtare me profesion siē kam lexuar tek nje temė se paske diplomė tė falsifikuar , tung tani .

Bafsh hajr qė ma hoqe dertin e kėtyre shenjave, se qė moti kam qenė nė "zahmet" prej tyre, tuj u mundu me i pėrdorė aty ku e kanė vendin! Nuk tė thash vend e pavend por aty ku ti mendon se duhet tė jenė.
Jo Oltiana nuk jam gjuhėtare, mbetem me shpresė se do tė denjosh tė flasėsh prap me mua! :biggrin: Tung edhe prej meje e bafsh qef ashtu siē dėshiron ti!

Lapsi
01-06-10, 20:29
Bafsh hajr qė ma hoqe dertin e kėtyre shenjave, se qė moti kam qenė nė "zahmet" prej tyre, tuj u mundu me i pėrdorė aty ku e kanė vendin! Nuk tė thash vend e pavend por aty ku ti mendon se duhet tė jenė.
Jo Oltiana nuk jam gjuhėtare, mbetem me shpresė se do tė denjosh tė flasėsh prap me mua! :biggrin: Tung edhe prej meje e bafsh qef ashtu siē dėshiron ti!Bėfsh (fjalia duhet tė jetė: Bėre mirė qė...)
zahmet - vėshtirė
tuj - nuk e kuptoj kėtė
Denjosh- edhe kėtė nuk e kuptoj

Murgesha
01-06-10, 21:06
Bėfsh (fjalia duhet tė jetė: Bėre mirė qė...)
zahmet - vėshtirė
tuj - nuk e kuptoj kėtė
Denjosh- edhe kėtė nuk e kuptoj

Bafsh hajr pėr reagimin e shpejtė Lapsi!

ore neve spo na luajnė rol shenjat e pikėsimit fare nė tė shkruar as Ė dhe Ē qė i shkruajmė si E dhe C e ti po mė kritikon pse i kam shkru nė gjuhėn e popullit fjalėt e mia

Denjosh vallahi e di qė ka njė domethėnie nė gjuhėn shqipe e bash po mė ēudit qė nuk po e kupton.

Lapsi
01-06-10, 22:04
Bafsh hajr pėr reagimin e shpejtė Lapsi!

ore neve spo na luajnė rol shenjat e pikėsimit fare nė tė shkruar as Ė dhe Ē qė i shkruajmė si E dhe C e ti po mė kritikon pse i kam shkru nė gjuhėn e popullit fjalėt e mia

Denjosh vallahi e di qė ka njė domethėnie nė gjuhėn shqipe e bash po mė ēudit qė nuk po e kupton.Jo Oltiana nuk jam gjuhėtare, mbetem me shpresė se do tė denjosh tė flasėsh prap me mua!

Jo, nuk jam gjuhėtare, mbetem me shpresė se do tė pranosh (nė vazhdim) tė flasėsh me mua...

me qellim per DENJOSH dhe TUJ thash qe nuk i kuptoj,
e para
denjo- kur i pėlqen, pranon

tuj- nuk e di nėse tė mungon Ė apo jo
nėse ėshtė ashtu,1. TUj- e ke pasur qėllimin tė shprehėsh DUKE (ashtu e deshifroj)

2. TUJĖ- hare, kėnaqėsi

Murgesha
01-06-10, 22:25
Jo Oltiana nuk jam gjuhėtare, mbetem me shpresė se do tė denjosh tė flasėsh prap me mua!

Jo, nuk jam gjuhėtare, mbetem me shpresė se do tė pranosh (nė vazhdim) tė flasėsh me mua...

me qellim per DENJOSH dhe TUJ thash qe nuk i kuptoj,
e para
denjo- kur i pėlqen, pranon

tuj- nuk e di nėse tė mungon Ė apo jo
nėse ėshtė ashtu,1. TUj- e ke pasur qėllimin tė shprehėsh DUKE (ashtu e deshifroj)

2. TUJĖ- hare, kėnaqėsi


Pėrshėndetje Lapsi!

Nuk di sa po e kupton qėllimin e ndėrhyrjes time tek shkrimi i Oltianės?

Tema ka titullin GRAMATIKA!

Ju lutem, sė paku juve qė shkruani nė kėto tema, t`a drejtėshkruani gjuhėn shqipe, pa ja lėnė anash asnjė pikė e presje, Ė apo Ē!

Nuk ėshtė nė rregull tė thuhet, nuk i shkruaj unė se nuk laujnė rol, se mė mungon koha, apo ēfarėdo arėsyetimi tjetėr kėtu, nuk vlen.

Tė lumtė qė e solle kuptimin e fjalės TUJĖ. Ja ku mėsova diēka tė re, ėshtė hera e parė qė e ndėgjoj se fjala TUJĖ paska kuptim hare, kėnaqėsi, edhe pse unė nuk e pėrdora nėn atė kuptim!

E shef si tė ranė ty nė sy gabimet e mia tė cilat i bėra me qėllim sepse pritova me e shkru fjalėn vėshtirėsi kur nė popull mė shumė pėrdoret zahmeti, pse me hargju unė ngjyrėn e me shkru DUKE, kur ma lehtė mė vjen me shkru tuj.

Tash a me ja nisė unė me tė quajt ty tė pa denjė tė mė kundėrshtosh mua?

Deri kur do t`i ikim ne shqiptarėt ballafaqimit me gabimet tona?

Hajdede
02-06-10, 01:07
Pėrshėndetje Lapsi!

Nuk di sa po e kupton qėllimin e ndėrhyrjes time('sime' prapashtesa e fjales 'nderhyrjes') eshte 's', ndaj pason 'sime') tek ('te', fjala 'shkrimi' nuk fillon me ndonje zanore, ndaj shkruhet (te). Perndryshe, 'tek Agroni') shkrimi i Oltianės?

Tema ka titullin GRAMATIKA!

Ju lutem, sė paku veēanėrisht/sidomos juve qė shkruani nė kėto tema, t`a drejtėshkruani ta drejtshkruani (pa 'ė') gjuhėn shqipe, pa ja (ia) lėnė anash asnjė pikė e presje, Ė apo Ē!

Nuk ėshtė nė rregull tė thuhet, nuk i shkruaj unė se nuk laujnė rol, (Vėri shenjen (:) dy pikė nė fillim tė njė a mė shumė shembujve, p.sh. :unė nuk i shkruaj, se nuk luajnė rol,... se mė mungon koha..., se une nuk kam kohe, apo ēfarėdo arėsyetimi tjetėr kėtu, nuk vlen.

Tė lumtė qė e solle kuptimin e fjalės 'TUJĖ'. Ja, mėsova diēka tė re. Ėshtė hera e parė qė e ndėgjoj dėgjoj, se fjala 'TUJĖ' paska kuptim do tė thotė 'hare', 'kėnaqėsi', edhe pse unė nuk e pėrdora nėn atė kuptim une nuk po mendoja ne ate kuptim te fjales!

E shef sheh sesi ty tė ranė nė sy gabimet e mia, tė cilat une i bėra shkrova me qėllim, sepse pritova pėrtova me e shkru tė shkruaj fjalėn 'vėshtirėsi' kur nė popull mė shumė pėrdoret zahmeti kur zakonisht njerėzit mė tepėr e pėrdorin 'zahmeti', pse me hargju unė ngjyrėn e me shkru DUKE pse une tė harxhoj/shpenzoj ngjyrė dhe ta shkruaj 'duke', kur ma lehtė mė vjen me shkru tuj kur nė vend (instead anglisht) mė lehtė mė erdhita shkruaj 'tuj'.

Tash, a me ja nisė unė me tė quajt ty tė pa denjė tė mė kundėrshtosh mua? , tė filloj unė qė tė tė konsideroj ty si jo e denjė pėr tė tė mė u kundėrvėr mua?

Deri kur do t`i ikim ne shqiptarėt ballafaqimit me gabimet tona?

Deri kur ne shqiptaret t'i ikim ballafaqimit me faktin se tė gjithė ne gabojmė?


S'do mend se tė gjithė ne shkruajmė me gabime dhe se asnjėri prej nesh nuk ėshtė i pagabueshėm, veē Zotit - Krijuesi i Gjithėsisė.

Hajdede
02-06-10, 02:26
Nė vijim, disa shembuj se kur duhet pėrdorur 'time', 'sime', 'tonė', 'sonė', 'saj', 'sė', 'sė tij', 'sate' etj...-Nėna ime ėshtė e sėmuar, nėnės sime i ka rėnė gripi.

-Nėna e Lulit ėshtė e sėmuar, nėnės sė tij i ka rėnė gripi.

-----------------------------, nėnės sė saj-------------Ø.

Motrės sime
Vėllait tim
Tezes sime
Shoqes sime
Shokut tim
Shoqėrisė sime
Dashurisė sė nembur
Dashurisė sė ėmbėl
Mėsueses sime
Mėsuesit tim
Shkollės sime
Lojės sė djeshme
Ngjarjes sė sotme
Ditėlindjes sime
Motos sė rėndėsishme 'ja vdekje, ja liri'
Politikės sė jashtme
Njė pjesė e qendrės sė Prishtinės (sonė) ėshtė e mbushur me plot mbeturina. (Fatkeqėsi)


Kryetari i Republikės sė Kosovės do tė vizitojė Amerikėn, kryetarit tė Shteteve tė bashkuara tė Amerikės i erdhi shumė mirė.
Finalja e sė nesėrmes quhet Liga e Kampionėve.

Interneti i sotėm ėshtė i zhvilluar, por, ai i sė nesėrmes ėshtė i paimagjinueshėm.

Shikoji kėta tė dy fėmijė tė vegjėl, janė artistė tė sė nesėrmes (parandjenjė).


Motra jonė lindi djalė, t'i themi urime motrės sonė.

Kujtimet e tė sė kaluarės sonė.

Mirupafshim nė manifestimin e sė nesėrmes!

Tregoji nėnės sate qė edhe ti do tė vish me ne.

Sot ėshtė Dita e grave, blijani njė lule nėnės suaj, motrės suaj, motrave tuaja, vėllait tuaj gay...mė falni...tė dashurės suaj, dashnores suaj, shoqes suaj, nuses suaj, shoqeve tuaja etj..

Hajdede
03-06-10, 03:24
Kur duhet perdorur: (ju ), (iu ), (ua ), (ia ), (ja ), (juaj ), (juaja ), (tuaj ), (tuaja ), (tu ), (t'u ) etj..

Disa shembuj shkurt dhe qartė.

Fillojmė me "ja". Kam vėnė re qė shumica kėtu e ngatėrrojnė kėtė pjesėz me trajtėn "ia", p.sh. nė vend se tė shkruajnė "ia vlen" ata e shkruajnė "ja vlen", "ia dhuroi" e shkruajnė "ja dhuroi" etj..

Tani, kur mund tė pėrdorim pjesėzėn "ja"?, lexojini me kujdes shembujt nė vijim:

Ja si ndodhi, dėgjomėni mua. Unė po ecja rrugės sime kur, ja, ai u shfaq.

Ja shtėpia ime, shikojeni dhe vlerėsojeni.

Ja, mė nė fund zbardhi drita. Ja, shkova dhe erdha.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Vazhdojmė me trajtėn "ia".

Unė ia dhash asaj fjalėn, por ajo prapė nuk mė beson.

Ajo ia dha atij fjalėn, por ai prapė nuk i beson.

Pėrse ata nuk ia dhanė asaj librin?

Nuk ia vlen tė merremi me njerėz tė atillė!

Nuk ia fal gabimin, sot e shtatėqind vjet!
-------------------------------------------------------------------------------------------

Vazhdojmė; trajta "ua". Lexojini me kujdes fjalitė poshtė, po tė njėjtat, sikurse ato sipėr (shih te "ia"), sesi ndryshojnė nė trajtėn "ua", pėrveē shprehjes "ia vlen", e cila kurrė nuk ndryshon.

Unė ua dhash atyre fjalėn, por ata prapė nuk mė besojnė.

Ajo ua dha atyre fjalėn, por ata prapė nuk i besojnė.

Pėrse ata nuk ua dhanė atyre librin?

Nuk ia vlen (qoftė nė numėr njėjės apo shumės, "ia vlen" nuk ndryshon kurrė) tė merremi me njerėz tė atillė!

Nuk ua fal (atyre) gabimin, sot e shtatėqind vjet!

---------------------------------------------------------------------------------------------

Vazhdojmė me trajtat "ju"dhe "iu" njėkohėsisht qė ju tė mundeni t'i dalloni mė lehtė.

Unė ju thash juve jo, por ju s'marrkeni vesh.

Unė iu thash edhe atyre jo, por as ata, me sa pash, nuk marrkan vesh.

Iu the atyre qė dasma fillon nesėr? -Jo, unė ju thash juve qė ju t'iu thoni atyre qė dasma do tė fillojė nesėr! Atėherė, as unė s'do t'iu them (atyre).

Ju jeni ata tė cilėt e vodhėt arin!

As ju as ata, por vetė unė.

Ju tė rinjtė nė njė anė, ju pleqtė nė tjetrėn anė.

---------------------------------------------------------------------------------------------

Vazhdojmė me "tu" dhe "t'u", po ashtu njėkohėsisht.

Kėta djem, janė shokėt e tu?

Fėmijėt e tu.

Pėr t'u shkolluar (unė, ti, ajo, ata, ai, ju, tė gjithė), duhen shumė para.

Ka pėr t'u shuar ky vend, nėse ti s'do tė jesh mė kėtej.

Shkoi tė studiojė jashtė, porse qare s'ka, ka pėr t'u kthyer njė ditė.

Veprat e liderėve tanė janė pėr t'u ardhur keq.

Ėshtė pėr tė ardhur keq sa shumė korrupsion ka nė Kosovė.


Vini Re!!! Assesi, pra kurrė, as dhe njė herė, nuk guxojmė tė shkruajmė
"Ka pėr t'u thėnė atyre shumėēka", ngase do tė ishte gabim fatal nėse nė vend tė "t'iu" tė pėrdoret "t'u" nė rastin qė ceka. Saktė ėshtė "Ka pėr t'iu thėnė atyre shumėēka.". Pra, le tė gabojnė mediet, politikanėt tanė, Radio Televizioni i Kosovės dhe televizione tė tjera shqiptare, por ju mos gaboni!!

------------------------------------------------------------------------------------------------------


Vazhdon......

Artisti
03-06-10, 09:56
Murgesha a ta them njė kėshillė tė vogėl , mėsoje njėherė drejtshkrimin ku pėrdoret shkronja (ė) tani shenjat e pikėsimit sepse shenjat e pikėsimit nuk luajnė aq rol . Qė thua me i vendosur shenjat vend e pavend sa ēudi hahahahah ishalla nuk je gjuhėtare me profesion siē kam lexuar tek nje temė se paske diplomė tė falsifikuar , tung tani .Fillimi:

Murgesha, a ta them njė kėshillė tė vogėl?!
Mėsoje njėherė drejtshkrimin ku pėrdoret shkronja ė, tani shenjat e pikėsimit, sepse, shenjat e pikėsimit nuk luajn aq rol.
Qė thua ; - "T'i vendosėsh shenjat vend e pavend...", sa ēudi hahahaha.Shpresoj, nuk je gjuhėtare me profesion siē kam lexuar te njė temė se paske diplomė tė falsifikuar.
Tung tani.

Fundi


E nderuara Oltiana1,

nuk jam pėrgjegjės tė tė urdhėroj( i kam shkruar jadores se urdhėroren nuk e pėrqafoj), nuk jam pėrgjegjės tė tė mėsoj por, jam pėrgjegjės tė tė kėshilloj!

Kur ti thua ; - " me i vendosur..", mė jep tė kuptoj se nuk i njeh trajtat gramatikore.
Kur ti shkruan ;- " tek njė temė...", mė jep tė kuptoj se nuk e njeh rastin, kur shkruhet tek e kur te.

Pa shenja pikėsimi ėshtė sikurse shkrimet e Zeqirit qė as fjalėt nuk i ndan hahahahahaa


Tė pėrshėndet

Artisti

Oltiana1
03-06-10, 10:48
E nderuara Oltiana1,

nuk jam pėrgjegjės tė tė urdhėroj( i kam shkruar jadores se urdhėroren nuk e pėrqafoj), nuk jam pėrgjegjės tė tė mėsoj por, jam pėrgjegjės tė tė kėshilloj!

Kur ti thua ; - " me i vendosur..", mė jep tė kuptoj se nuk i njeh trajtat gramatikore.
Kur ti shkruan ;- " tek njė temė...", mė jep tė kuptoj se nuk e njeh rastin, kur shkruhet tek e kur te.

Pa shenja pikėsimi ėshtė sikurse shkrimet e Zeqirit qė as fjalėt nuk i ndan hahahahahaa


Tė pėrshėndet

ArtistiMirėdita , Artist !


Akoma po merreni me nofkėn time ?!


Artist kėshilla e juaj nuk mė duhet , tė falem nderit !


Tė pėrshėndet , Oltiana1 .

Artisti
03-06-10, 11:40
Mirėdita , Artist !


Akoma po merreni me nofkėn time ?!


Artist kėshilla e juaj nuk mė duhet , tė falem nderit !


Tė pėrshėndet , Oltiana1 .Mirėdita Oltiana,

edhe pse nuk mė kujtohet ndonjėherė tė jem marrė me nofkėn tėnde, duke tė kėrkuar falje pėr lėndimin e ēastit qė ke pasur nga kėshilla ime, tė njohtoj se nuk do tė ndalem sė kėshilluari, kuptohet aty ku mendja ime mė thotė se e ke keq.

Kėshilluesi

Artisti

Oltiana1
03-06-10, 11:48
Mirėdita Oltiana, ( Mirėdita , Oltiana ! )

edhe pse nuk mė kujtohet ndonjėherė tė jem marrė me nofkėn tėnde, duke tė kėrkuar falje pėr lėndimin e ēastit qė ke pasur nga kėshilla ime, tė njohtoj se nuk do tė ndalem sė kėshilluari, kuptohet aty ku mendja ime mė thotė se e ke keq.

Kėshilluesi

ArtistiKujdes ! Me pėrshėndetjet .

Tė pėrshėndes , tani e kuptova sa ke njohuri hahahahahahha

Artisti
03-06-10, 11:53
Kujdes ! Me pėrshėndetjet .


Pėr ndryshim nga ti, gėzohem kur e ke mirė dhe mė pėrmirėson hahahahahaa.

Mirėdita Oltiana1, ( presje).

Pyete Hajdeden hahahahahaa.


Ndoshta e sheh Hajdede edhe nė kėtė shkrim tė shkurt tėndin se ku e ke bėrė gabimin hahahahha.


Me dėshirė tė madhe, tė pėrshėndet

Artisti

Hajdede
04-06-10, 01:54
Fillimi:

Murgesha, a ta them do qė tė tė jap njė kėshillė tė vogėl?!

Sidoqoftė, (Nė kėtė rast duhet filluar me "Sidoqoftė,", ngase ne nuk e dimė nėse bashkėbiseduesja do apo s'do tė pranojė kėshillėn qė ne ia ofruam.) mėsoje njėherė drejtshkrimin se ku pėrdoret mėso njėherė se kur duhet pėrdorur shkronja 'ė', tani pastaj shenjat e pikėsimit, sepse, shenjat e pikėsimit nuk luajnė dhe aq rol.

Qė thua; - "T'i vendosėsh shenjat vend e pavend...", sa ēudi hahahaha.Shpresoj, nuk je gjuhėtare me profesion siē kam lexuar te njė temė se paske diplomė tė falsifikuar. Ndėrkaq, pėr sa i pėrket kėsaj qė shkrove "T'i vendosėsh shenjat vend e pavend" mund tė tė them se unė sinqerisht shpresoj qė, ti, me profesion, tė mos jesh "gjuhėtare", sikur ke pohuar nė njė temė kėtu se je, mbase duhet tė kesh njė diplom tė falsifikuar. Tung tani Tani, tung.

Fundi


E nderuara, Oltiana!

nuk jam pėrgjegjės tė tė urdhėroj Nuk mė pėrket mua qė tė tė urdhėroj (i kam shkruar jadores, se urdhėroren nuk e pėrqafoj), e as nuk jam pėrgjegjės tė tė mėsoj, veē por, jam pėrgjegjės tė tė kėshilloj! (nėse e shkruajmė njė herė "...jam pėrgjegjės tė tė mėsoj" nuk duhet pėrsėritur prapė "...jam pėrgjegjės tė tė kėshilloj" siē ke bėrė, ngase komenti mund humb tematiken kuptimore.).

Kur ti thua ; - Mė tė shprehur "me i vendosur", mė jep bėn qė unė tė krijoj bindjen tė kuptoj se ti nuk i njeh njohke trajtat gramatikore.

Si dhe, Kur ti shkruan ;- mė tė shprehur "tek njė temė", mė jep tė kuptoj se nuk e njeh rastin, bėn qė unė tė krijoj njė bindje tjetėr, se ti as nuk e ditke se kur shkruhet kur duhet tė shkruajmė tek dhe te.

Pa shenja pikėsimi ėshtė Mėnyra e tė tė shkruarit thjesht, ėshtė njėlloj sikurse shkrimet shkrimi i Zeqirit, qė as fjalėt nuk i ndan hahahahahaa


Tė pėrshėndet nga zemra! Mirė mbetsh! Tė pėrshėndet ngrohtė! etj..

ArtistiArtist, i nderuar, mė pėlqen kur njerėzit pėrpiqen (lodhin trurin), kėshtu qė ti vetėm vazhdo.


PS. Po ik te bej nje kafe. Ditėn fle, natėn zgjuar - katastrofė!!

Oltiana1
04-06-10, 07:26
I nderuari , Artist !

Kush t`i ka mėsuar ato pėrshėndetje gabim ?

Ditėn e mirė !

Hahahahahahhahahh (vdeka sė qeshuri ) :biggrin: :biggrin: :biggrin:

Hajdede , tė lumtė !

shfletuesi_
04-06-10, 07:52
I nderuari , Artist !

Kush t`i ka mėsuar ato pėrshėndetje gabim ?

Ditėn e mirė !

Hahahahahahhahahh (vdeka sė qeshuri ) :biggrin: :biggrin: :biggrin:

Hajdede , tė lumtė !


Ēka ka pėr tu ēuditur kėtu ?

Kur thua, Ditėn e mirė !. Pse e vendosni ! ( Pikėēuditsen ).Aq mė shumė qe mendon njėriu qė di aq mė shumė mund tė gaboj.

Gramatika egziston por sa i pėrmbahemi ne asaj nė realitet kur nuk jemi pranė pc-s :).
E flasim gjuhėn me gramatikė.?!

Oltiana1
04-06-10, 08:08
Ēka ka pėr tu ēuditur kėtu ?

Kur thua, Ditėn e mirė !. Pse e vendosni ! ( Pikėēuditsen ).Aq mė shumė qe mendon njėriu qė di aq mė shumė mund tė gaboj.

Gramatika egziston por sa i pėrmbahemi ne asaj nė realitet kur nuk jemi pranė pc-s :).
E flasim gjuhėn me gramatikė.?!

Vendas , nė fund tė fjalėve dėshirore vihet pikėēuditje .

Ditėn e mirė !

Natėn e mirė !

Unė mendova qė mė ke korrigjuar te fjala ( vdeka- vdiqa sė qeshuri ) hahahhahahha .

Mbeēi me shėndet !

P.S , nuk shkruaj mė kėtu :biggrin:

shfletuesi_
04-06-10, 08:22
Vendas , nė fund tė fjalėve dėshirore vihet pikėēuditje .

Ditėn e mirė !

Natėn e mirė !

Unė mendova qė mė ke korrigjuar te fjala ( vdeka- vdiqa sė qeshuri ) hahahhahahha .

Mbeēi me shėndet !

P.S , nuk shkruaj mė kėtu :biggrin:Jo shkruani shkruani :) vetem kujdes.

Artisti
04-06-10, 18:22
Artist, i nderuar, mė pėlqen kur njerėzit pėrpiqen (lodhin trurin), kėshtu qė ti vetėm vazhdo.


PS. Po ik te bej nje kafe. Ditėn fle, natėn zgjuar - katastrofė!!


Sehr geehrte Damen und Herren,

hiermit möchte ich Sie ...........


Dear Mr. President Sejdiu,

you are exellent and .........


e kėshtu me radhė.


Vetėm nė shqip qenka ndryshe!

Pėr ndryshim nga ti disa lodhin trurin, ti pa e lodhur fare po gabon ēdo herė.
Tė kisha kėshilluar, sė paku tė fillosh me lodhjen e trurit, kėshtu nuk ke dalje nga melankolia e Hajdedes.

Po tregon se ēfarė sistemi ke, ditėn fle, natėn zgjuar, krejt gabim.Jam i sigurt se ti natėn sheh veq terr edhe pse sytė i ke tė hapur, prandaj edhe gabimet e njėpasnjėshme.


.

Artisti
04-06-10, 18:26
Jo shkruani shkruani :) vetem kujdes.
Hahahahahahaaa, e more vendas, ka tė atilla qė kanė inat sė tepėrmi, shkaku i inatit vazhdojn me gabimet e tyre pa u skuqur fare.

.

Hajdede
04-06-10, 23:00
Sehr geehrte Damen und Herren,

hiermit möchte ich Sie ...........


Dear Mr. President Sejdiu,

you are exellent and .........


e kėshtu me radhė.


Vetėm nė shqip qenka ndryshe!

Pėr ndryshim nga ti disa lodhin trurin, ti pa e lodhur fare po gabon ēdo herė.
Tė kisha kėshilluar, sė paku tė fillosh me lodhjen e trurit tė lodhėsh trurin, kėshtu nuk ke dalje nga melankolia e Hajdedes.

Po tregon se ēfarė sistemi ke, ditėn fle, natėn zgjuar, "ditėn fle, natėn zgjuar", krejt gabim. Jam i sigurt se ti natėn sheh veq(ē) terr edhe pse sytė i ke tė hapur, prandaj edhe gabimet e njėpasnjėshme.

Kėtė herė ke qenė me tė vėrtetė fenomenal. Tė lumtė!


Artist, tė tė korrigjojnė nuk do tė thotė tė tė pėrulin, ngase ne tė gjithė mėsojmė nga gabimet tona. Megjithatė, kurrė nuk do tė tė korrigjoj mė, porse kije parasysh qė ne jemi tė varur nga njėri-tjetri; dikush mėson diē nga ti, ti ose ai apo ajo keni mėsuar diē nga unė, ndėrsa unė (tani shprehem sinqerisht) kam mėsuar nga: Gentiani, Idila, Fshatari, Pasion dhe Oltiana. Pra, sado qė kėta gjithashtu bėjnė gabime drejtshqiptimi, pikėrisht nga po tė njėjtit kam mėsuar gjėra tė cilave nuk ua kisha idenė mė parė.

Natėn e mirė!

pasioni_
05-06-10, 03:07
Kėtė herė ke qenė me tė vėrtetė fenomenal. Tė lumtė!


Artist, tė tė korrigjojnė nuk do tė thotė tė tė pėrulin, ngase ne tė gjithė mėsojmė nga gabimet tona. Megjithatė, kurrė nuk do tė tė korrigjoj mė, porse kije parasysh qė ne jemi tė varur nga njėri-tjetri; dikush mėson diē nga ti, ti ose ai apo ajo keni mėsuar diē nga unė, ndėrsa unė (tani shprehem sinqerisht) kam mėsuar nga: Gentiani, Idila, Fshatari, Pasion dhe Oltiana. Pra, sado qė kėta gjithashtu bėjnė gabime drejtshqiptimi (drejtshkrimi), pikėrisht nga po tė njėjtit kam mėsuar gjėra tė cilave nuk ua kisha idenė mė parė.

Natėn e mirė!

Paskam gabuar ndonjėherė?

Hajdede
05-06-10, 05:27
Paskam gabuar ndonjėherė?

Sigurisht. Ja, shih

Tema "Kam mėsuar..."

Pasion shkroi:

se, fatkeqėsisht dhe tragjikisht NE kemi shumė "INDIVIDĖ" qė i "ndihmojnė" popullit me mish e me shpirt (qė tė ia thejnė thyejnė qafėn)!!!

Gabim drejtshkrimor.


Po nė tė njėjtėn temė.

Pasion shkroi:

.. se kjo "pakicė" po na del per hunde, sepse nuk ka as masė, as kriter. Nuk din tė ndalet dhe tė ngihet me "pak". Veprimet e "pakicės" nuk dallojnė nga "A edhe ti bir Brut?"

Korrigjuar nga unė:

.. se kjo "pakicė" po na del pėr hunde, sepse nuk ka as masė, as kriter. Nuk din tė ndalet dhe tė ngihet me "pak". Megjithėse "pakicė" bėhet fjalė pėr mė shumė se vetėm njė individ. Dhe, kthyer nė formėn shumės, duhet tė shkruajmė Nuk dinė tė ndalur dhe tė ngihen me "pak". Ndėrsa, marrė nė formėn njėjės, duhet tė shkruajmė "Nuk di(n) tė ndalet dhe tė ngihet me "pak" Veprimet e "pakicės" e sė pakicės nuk dallojnė nga "A edhe ti bir Brut?"

Gabim drejtshqiptimor.Tė gjithė gabojmė, shok!

pasioni_
05-06-10, 08:39
Hajdede,

unė ndjenja vet
ti ndjenje vet (ndjenja ose emocioni, apo jo?
ai ndjenji vetem (j - tepėr)
********************

I nderuari, Gentian, se pari duhet t'i dini (shumės) nente
menyrat e te te shprehurit ne gjuhen shqipe e pastaj t'i
kundervihesh (njejės) dikujt. Jo kane thene kot nderkombetaret
se gramatika e jone eshte e dyta me e veshtira pas kinezishtes.
************************************************** **

E shoh se ti nuk i ditke nente (9) menyrat e te te
shprehurit/shkruarit ne gjuhe shqipe. Por, megjithate ti mos u
shqeteso se s'je i vetmi. Madje, as mesuesit e gjuhes shqipe,
vec atyre qe kane studiuar me tej morfologji dhe sintakse mund
t'i dine keto te gjitha. Ndersa, as (???) edhe ata, nese nuk i
perserisin rregullisht, mund t'i harrojne.
********************************

Nėna ime ėshtė e sėmuar (sėmurė), nėnės sime i ka rėnė gripi.
-Nėna e Lulit ėshtė e sėmuar (sėmurė), nėnės sė tij i ka rėnė gripi.
************************************************** *****

I nderuar, sado qe pretendoni qe une te kem gabuar diku ne
sqarimin tim, jua them me plot bindje se gaboheni shume.
Nderkaq, nese po synonit pamjen e sakte te apostrofit, qe
veshtire dallohet ne te pare, atehere, po, e pranoj se ndoshta
nuk kam arritur te shtyp si figure.
Sido qe te jete, perqendrohuni me teper ne thelbin, cfare
sherben nje apostrof, sesa se si duhet te duket nje i atille.
Megjtihate (gabim teknik), nese prape ngul kembe se une te kem gabuar diku,
se sqarimi im nuk qendron, sic pretendojne te dyja Idila e
Dallėndyshe, atehere, mundesisht, nese je i zoti, lutesh te te
na sjellesh ti gjithashtu nje sqarim. Inkuadrohu ne teme, e te
shohim pastaj. (Shumės - Njejės; Ti dhe Ju, kanė dallim tė madh.)
************************************************** *****


Dallendyshe, sqarimet e Ideles (gabim teknik, gishti dhe tastatura) ne pyetjet qe ke shtruar jane teresisht gabim. Por, meqe vete ti (e tepruar) the se edhe ne vazhdim do
t'i drejtohesh Idiles, po te le te vazhdosh te mesosh gabim.
Pres mendimin tuaj, Pasion, ate te sakte dhe jo me hamendje. Nuk ka zili, vec kenaqesi.
************************************************** *********************

E di ti se c'flet? Pashe ate Zot, thuajme, ben sikur s'e di,
tallesh apo me te vertete nuk e ditke dallimin ne mes
"-------" dhe '--------'??

Unė e di dallimim shumė mirė. Kėshtu tė "vizatuara" besoj se i pasket kuptuar.

************************************************** *

Nė shembullin e parė, ku jane perdor vetem thonjėzat "mos ki dert, do te vij!", tregon sesi ti iu drejtohesh nje personi (ose te dashurit tend), duke ia rikujtuar fjalet e tij aty per aty (ankohesh).
Ndersa, ne shembullin e dyte "mbreme ishim ne Restorantin 'Edona' tha Oltiana.", tregon sesi ti i rrefehesh (i tregon) nje personi (ose te dashurit tend) ate se cfare ke biseduar ti
dikur me shoqen tuaj.
******************

I nderuari Hajdede,

Stili i tė shkruarit dallon kurse rregullat janė rregulla. Nuk po diskutojmė pėr stilin, apo jo?

Me respekt,
pasioni_

Hajdede
05-06-10, 14:39
Hajdede,

unė ndjenja vet
ti ndjenje vet (ndjenja ose emocioni, apo jo?
ai ndjenji vetem (j - tepėr)
********************

Si nuk i paskam vėnė re vet kėto gabime, megjithėse i kam lexuar nja dhjetė herė!!??

Sidoqoftė, janė gabime tė bėra nxitimthi. Por, megjithatė, gabimet janė gabime dhe duhet pranuar.

Unė ndenja
Ti ndenje
Ai ndenji

Kėtu mund vetėm tė tė them tė lumtė!!


Ndėrkaq, "gabimet" e sopozuara poshtė kėtu, nuk janė gabime. Sqarim.

"t'i dini nėntė mėnyrat" Pasion, thuajmė, sa njėsha pėrbėjnė numrin nėntė? Del shumės apo njėjės? Ke korrigjuar kuturi.

Tė mė njohėsh mė vonė
T'i njohėsh tė shtatat gra.

"dikujt" Kjo kėtu do njė saqrim 10 faqesh, por unė kam bėrė gabim?, abolutisht jo!

Po qė se do ta kisha shkruar "t'i kundėrshtosh dikujt" nė vend tė "t'i kundėrshtohesh, atėherė gjithsesi kishte me qenė gabim.

Sėrish, korrigjim kuturi.

I nderuari, Gentian, se pari duhet t'i dini (shumės) nente
menyrat e te te shprehurit ne gjuhen shqipe e pastaj t'i
kundervihesh (njejės) dikujt. Jo kane thene kot nderkombetaret
se gramatika e jone eshte e dyta me e veshtira pas kinezishtes.
************************************************** **


Sėmurė - korrigjim i saktė

Pretendoni - korrigjim jo i saktė

Ndėrsa, as ??? edhe - Nuk i njohke ca shprehje, Pasion, ėshtė pėr tė ardhur keq. Edhe kėtu ke korrigjuar kuturi.

Pėrqėndrohuni - kuturi prapė.

Ju - kur duam tė respektojmė dikė.

"(...)nese je i zoti, lutesh te te
na sjellesh ti gjithashtu nje sqarim. Inkuadrohu ne teme, e te
shohim pastaj. (Shumės - Njejės; Ti dhe Ju, kanė dallim tė madh.)..."

Ti - kur duam tė shprehemi thjeshtė.


Idilės - Ti bashkė me Idilėn duhet tė mėsoni rreth ndryshimit tė emrit nė tė shkruar bazė mėnyrave tė kohės.

Kujt i ranė? Idilės

Kė e shanė? Idilėn

Kush ėshtė ajo? Idila Pra, i bie se ke korrigjuar sėrish kuturi.

"(...)sesi ti iu drejtohesh..." - Dakord, do tė duhej ta shkruaja "i drejtohesh njė personi".


Meghjithatesshs - Ha ha, po, qe njė gabim teknik.


I nderuar, ndryshe nga ti, unė e pranoj se jam i gabueshėm, si dhe gėzohem shumė qė jam. Kėshtu kujtoj mė shpesh qė Zoti ekziston - i Pagabueshmi.

pasioni_
05-06-10, 23:05
I nderuari Hajdede,

Si nuk i paskam vėnė re vet kėto gabime, megjithėse i kam lexuar nja dhjetė herė!!??
Sidoqoftė, janė gabime tė bėra nxitimthi. Por, megjithatė, gabimet janė gabime dhe duhet pranuar.

Diēka qė lexohet dhjetė herė nuk mund tė thuhet se ėshtė bėrė
nxitimthi!

****************************************
Ndėrkaq, "gabimet" e sopozuara (gishti) poshtė kėtu, nuk janė gabime. Sqarim.

*****************************
"dikujt" Kjo kėtu do njė saqrim (gishti) 10 faqesh, por unė kam bėrė gabim?, abolutisht (gishti) jo!

Filozofi e kotė. Mos shitni ... shumė!
*************************************

Ti - kur duam tė shprehemi thjeshtė.

Jo, jo, kujdes. Nuk ka lidhje me tė shprehurit thjeshtė por me pėrdorimin TI dhe JU kur i drejtoheni personit tė caktuar.
(Element i edukatės, kulturės, mirėsjelljes dhe respektit).
***********************************

Pėr apostrofin dhe thonjėzat (shikojini me llupė) nuk ka nevojė tė diskutohet mė shumė.

Thonjėzat janė "-----".

Apostrofi ėshtė `(besoj se po e dalloni?)
**********************************

Ndėrkaq, "gabimet" e sopozuara (ah, gishti?) poshtė kėtu, nuk janė gabime. Sqarim.

***************************
... "perqendrohuni",..., "nėse je i zoti",..., "inkuadrohu"

...pėrqėndrohu... ... pėrqėndrohuni...
...nėse je i zoti... OSE ... nėse jeni i zoti
...inkuadrohu... ... inkuadrohuni
(pak grafikė tė lehtė)

I nderuari Hajdede,

Shprehjet: tallje, hamendje, kuturi, zili, kėnaqėsi, i ditke, nuk i ditke janė tė tepėrta.

Me respekt,
pasioni_

Hajdede
06-06-10, 02:00
I nderuari Hajdede,

Si nuk i paskam vėnė re vet kėto gabime, megjithėse i kam lexuar nja dhjetė herė!!??
Sidoqoftė, janė gabime tė bėra nxitimthi. Por, megjithatė, gabimet janė gabime dhe duhet pranuar.

Diēka qė lexohet dhjetė herė nuk mund tė thuhet se ėshtė bėrė
nxitimthi!

****************************************
Ndėrkaq, "gabimet" e sopozuara (gishti) poshtė kėtu, nuk janė gabime. Sqarim.

*****************************
"dikujt" Kjo kėtu do njė saqrim (gishti) 10 faqesh, por unė kam bėrė gabim?, abolutisht (gishti) jo!

Filozofi e kotė. Mos shitni ... shumė!
*************************************

Ti - kur duam tė shprehemi thjeshtė.

Jo, jo, kujdes. Nuk ka lidhje me tė shprehurit thjeshtė por me pėrdorimin TI dhe JU kur i drejtoheni personit tė caktuar.
(Element i edukatės, kulturės, mirėsjelljes dhe respektit).
***********************************

Pėr apostrofin dhe thonjėzat (shikojini me llupė) nuk ka nevojė tė diskutohet mė shumė.

Thonjėzat janė "-----".

Apostrofi ėshtė `(besoj se po e dalloni?)
**********************************

Ndėrkaq, "gabimet" e sopozuara (ah, gishti?) poshtė kėtu, nuk janė gabime. Sqarim.

***************************
... "perqendrohuni",..., "nėse je i zoti",..., "inkuadrohu"

...pėrqėndrohu... ... pėrqėndrohuni...
...nėse je i zoti... OSE ... nėse jeni i zoti
...inkuadrohu... ... inkuadrohuni
(pak grafikė tė lehtė)

I nderuari Hajdede,

Shprehjet: tallje, hamendje, kuturi, zili, kėnaqėsi, i ditke, nuk i ditke janė tė tepėrta.

Me respekt,
pasioni_

Pasion, i nderuar, se vajti nata, ndėrsa unė pa as edhe njė kokėrr gjumi nė sy.

Po filloj me fjalinė pėr tė cilėn ti akoma dyshuake gjoja ta kem shkruar gabim, qė, sikur ta dija mė herėt se bėhej fjalė pikėrisht pėr kėtė fjali, e nė veēanti pėr keto dy fjalė "ju" dhe "pėrqendrohu", pėrgjigjen tani nga unė do ta merrnit me kohė.

Ja, mė nė fund dhe fjalia pėr tė cilėn bėhet fjalė.


Sido qe te jete, perqendrohuni me teper ne thelbin, cfare sherben nje apostrof, sesa se si duhet te duket nje i atille.I nderuar, kur njė rast shqyrtohet nga (merren me tė) mė shumė se vetėm njė frymor (ishim: unė, ti, Idila dhe Dallėndyshe qė u merrnim me apostrofin dhe, edhe ato njėjtė si ti, po e prisnin njė sqarim nga unė), atėherė edhe sqarimin duhet paraqitur asisoj, t'iu drejtohesh secilit, megjithėse unė po tė citoja ty. Jo duhet cituar tė tre ju dhe dhėnė tė njėjtėn pėrgjigje.

__________________________________________________ _________

sopuzuar dhe abolutisht - Vetėkuptohet, gishti pra.

Megjithatė, tė lumtė ty. Dhe, natyrisht, unė i gėzohem faktit qė ka tė kėtillė, okular siē je vetė ti, tė cilėt i vėshtrojnė komentet e mia nga afėr, ngaqė s'do tė doja qė anėtarėt e tjerė kėtu tė merrnin mėsim tė gabuar.
__________________________________________________ _____________

... "perqendrohuni",..., "nėse je i zoti",..., "inkuadrohu"

...pėrqėndrohu... ... pėrqėndrohuni... I nderuar, ti po ashtu ke gabuar, shqiptohet pėrqendrohu :)

...nėse je i zoti... OSE ... nėse jeni i zoti Ruana, Zot! Pasion, nė njėjės pėrdorim shprehjen "nese je i zoti", ndėrsa nė shumės "nėse jeni tė zotė", si dhe, shembulli i tretė "ah, tė zotėt ata, i kryejnė punėt mė kohė"
...inkuadrohu... ... inkuadrohuni Ndėrsa, kėtu, tek e fundit, vallain, Pasion, ptjetėr duhet tė tė them qė ti nuk ua paske idenė mėnyrave tė kohės.


Fjala "dikujt" ėshtė e shkruar saktė.
__________________________________________________ ____________


Shprehjet: tallje, hamendje, kuturi, zili, kėnaqėsi, i ditke, nuk i ditke janė tė tepėrta. Tė gjitha kėto qenė kritika ndaj teje, porse, assesi, nėnēmuese. Tė mos bėhemi shumė tė ndjeshėm -meshkuj jemi, jo femra. *shaka*Tė uron njė natė sa mė tė kėndshme - shumė seks!

Hajdede.

Gentiani
07-06-10, 13:53
kujt i rane ? Idiles - me peremer pyetes dhanor!
kė e shane? Idilen - peremer pyetes kallezore!
kush eshte ajo? Idila - peremer pyetes emeror!

e sosen Idilen e hajt, e nuk po dihet kush po sjelle kush po e shane ? :tongue:


Hajdede, mire bere qe i solle keto ketej, ama disa jane te ngaterruar pak, per ate po insistoj qe te jete e pasqyruar dhe sa me lehte per tu kuptuar edhe nga tjeret.

Pra, te sqarohen ne radhitje kronologjike se cila dhe ēfare eshte, e per te vazhduar me perdorimin e tyre.

Fshatari
07-06-10, 14:17
kujt i rane ? Idiles - me peremer pyetes dhanor!
kė e shane? Idilen - peremer pyetes kallezore!
kush eshte ajo? Idila - peremer pyetes emeror!

e sosen Idilen e hajt, e nuk po dihet kush po sjelle kush po e shane ? :tongue:


Hajdede, mire bere qe i solle keto ketej, ama disa jane te ngaterruar pak, per ate po insistoj qe te jete e pasqyruar dhe sa me lehte per tu kuptuar edhe nga tjeret.

Pra, te sqarohen ne radhitje kronologjike se cila dhe ēfare eshte, e per te vazhduar me perdorimin e tyre.

E paska pesue keq Idila sot!lol!

Analiza morfologjike(lakimi i permerit ne rasa) eshte e sakte.Meqenese kemi te bejme me fjali, ēdo rase i pergjigjet nje rol(funkcion) sintaksik.
Nė shembujt qe citon Gentiani(me falni, ne shembujt e vete Gentianit), ne fjaline e pare, kemi nje kundrinor te zhdrejte :kujt.
Ne te dytin behet fjale per kundrinor te drejtė : Kė.
Dhe e fundit, Kush eshte kryefja e kesaj fjalie.
Forma e kundrinorit varet nga kuptimi i foljes qe e shoqeron. Per shembull, kur i meshon shpulle dikujt(kundrinor i zhdrejte), rasa dhanore e dikujt eshte ne varesi ndaj kuptimit te foljes meshoj.
Bile shume mire qe eshte i zhdrejte se po te ishte i drejte, dhimbja do t'ishte e padurueshme.
Konkluzion: shqiptari as shpulle te drejteperdrejte nuk din me dhan...! po gjithnje siperfaqesisht e anesisht i meshon!

Idila
07-06-10, 14:28
Fshatar, mirė bėre qė s`paske marrė si shembull tė mė japėsh ndonjė shpullė, se keq puna... mė sakatuan tė gjallė lol

Nė shkrimet e Hajdede-sė, kam vėnė re kur na drejtohet nė numrin shumės;
Hajdede thotė:
"Doja tė tė ju them..."
Tani, si mendoni ju, ku qėndron gabimi nė kėtė fjali?

Lapsi
07-06-10, 14:30
Fshatar, mirė bėre qė s`paske marrė si shembull tė mė japėsh ndonjė shpullė, se keq puna... mė sakatuan tė gjallė lol

Nė shkrimet e Hajdede-sė, kam vėnė re kur na drejtohet nė numrin shumės;
Hajdede thotė:
"Doja tė tė ju them..."
Tani, si mendoni ju, ku qėndron gabimi nė kėtė fjali?Dua..

Fshatari
07-06-10, 16:59
Fshatar, mirė bėre qė s`paske marrė si shembull tė mė japėsh ndonjė shpullė, se keq puna... mė sakatuan tė gjallė lol

Nė shkrimet e Hajdede-sė, kam vėnė re kur na drejtohet nė numrin shumės;
Hajdede thotė:
"Doja tė tė ju them..."
Tani, si mendoni ju, ku qėndron gabimi nė kėtė fjali?
Besoj se njė "tė" ėshtė e tepėr. Dua te ju them, mjafton. Nė njėjės vlen forma Dua tė tė them(due me te than, ne geg) qe ndryshon nga fjalia Dua tė them(due me than, ne gegnishte)...vazhdon ne numrin e ardhshem!
PS: Nuk jap shpesh shpulla une; s'po guxoj me korruptue se vaj halli per mue...!

Artisti
07-06-10, 17:09
Fshatar, mirė bėre qė s`paske marrė si shembull tė mė japėsh ndonjė shpullė, se keq puna... mė sakatuan tė gjallė lol

Nė shkrimet e Hajdede-sė, kam vėnė re kur na drejtohet nė numrin shumės;
Hajdede thotė:
"Doja tė tė ju them..."
Tani, si mendoni ju, ku qėndron gabimi nė kėtė fjali?


E nderuara Idila,

gabimi qė po bėn Hajdede ėshtė se, #75 (http://www.dardania.de/vb/upload/showpost.php?p=1930562&postcount=75) .


I kam thėnė, largohu nga tepėrsia, mos te pėrsėris veten, kliko mbi "rezoluten" #75 (http://www.dardania.de/vb/upload/showpost.php?p=1930562&postcount=75) .

Pastaj shiqo kėtė:....................si dhe, mė vjen mirė qė kėtė keqkuptim, sado qė qe i vogėl, e zgjodhėm me mirėkuptim.

Po pėrdor presjen pas lidhėses dhe. Hmmmmmmm

Duke tė ēmuar lartė, tė pėrshėndet


Artisti

Fshatari
07-06-10, 18:07
si dhe, mė vjen mirė qė kėtė keqkuptim, sado qė qe i vogėl, e zgjodhėm me
Artisti

Shpeshėherė po i ngatėrrojmė dy folje, tė afėrta fonetikisht, tė largėta semantikisht:
zgjedh dhe zgjidh.
Deputeti, kryetari komunės zgjedhet...
Keqkuptimi, problemi,ēėshtja,martesa, litari, zgjidhen. Pra e zgjidhėm keqkuptimin.

Artisti
07-06-10, 19:04
Shpeshėherė po i ngatėrrojmė dy folje, tė afėrta fonetikisht, tė largėta semantikisht:
zgjedh dhe zgjidh.
Deputeti, kryetari komunės zgjedhet...
Keqkuptimi, problemi,ēėshtja,martesa, litari, zgjidhen. Pra e zgjidhėm keqkuptimin.Oooo Fshatar hahahahahahahaha, oooo tė pėrshėndessss me ēekan hahahahahaa.

Mė ke cituar mua, unė nuk e kam shkruar ashtu po ishte njė fjali nga njė shkrim i Hajdedes.

Lexo edhe njėherė hahahahahaa ose kliko mbi "rezoluten" #75 (http://www.dardania.de/vb/upload/showpost.php?p=1930562&postcount=75), aty e gjen se kush e ka shkruar.


Mos manipulo hahahahahahahaaa!


Fundja, nuk ėshtė me rėndėsi se kush e ka shkruar, sqarimin tėnd duhet pranuar secili.
Me pėrshėndetje ēekanore nga


Artisti

Idila
07-06-10, 20:03
Pra e zgjidhėm keqkuptimin.


Zgjidhje-zgjedhje
Tė lutem mė ndihmo nė zgjidhjen e kėtij problemi matematikor!
Kush u zgjodh pėr kryetar komune?
Le tė zgjedhim mė tė mirin.

E zgjidhėm problemin.
E zgjodhėm mė tė mirin e klasės.

P.s. Shkėlqyeshėm Fshatar, na i hape sytė! :)

gabimi qė po bėn Hajdede ėshtė se, #75 (http://www.dardania.de/vb/upload/showpost.php?p=1930562&postcount=75) .


I kam thėnė, largohu nga tepėrsia, mos te pėrsėris veten, kliko mbi "rezoluten" #75 (http://www.dardania.de/vb/upload/showpost.php?p=1930562&postcount=75) .

Pikėrisht kjo ėshtė edhe arsyeja pse unė kėrkova sqarimin e atyre dy tė tė-jave, nga tė cilat njėra ėshtė e tepėrt.

Sidoqoftė le tė presim arsyetimin e Hajdede-sė, i cili me siguri ėshtė nė gjum tani.
Lutem t`i lajė sytė, para se tė vijė kėtu lol

P.s. respekt i ndėrsjelltė i nderuari Artist.
Hej, prej qė u shfaq Hajdede-ja, dukesh mė shpesh kėtej :biggrin: .
Sinqerisht, mė gėzon fakti qė tė shoh tė pranishėm nė forum.