PDA

View Full Version : Ku flitet gjuha mė e pastėr shqipe nė Kosovė!


illyria
27-12-05, 00:54
Mendimi im ėshtė qė nė prizren flitet gjuha mė e pastėr shqipe nė Kosovė.Gjuhė tė bukur shqipe flasin edhe qarqet dhe gjeneratat shkollore e akademike tė Rahovecit.
Ēfarė mendimi keni ju?

napoleoni
27-12-05, 23:17
Nė Kumanovė...

K-man
28-12-05, 06:21
Ne Prishtine. Prizrenalit e perzijin me turqisht. ata t'edukumt e folin qysh duhet, nese s'kane t'baj me turqizem. Ne prishtine shumica e njerzve e folin paster, perveq atyne 'kullerave' qe e kan fjalorin e vet

DEA
28-12-05, 23:11
Mendimi im ėshtė qė nė prizren flitet gjuha mė e pastėr shqipe nė Kosovė.Gjuhė tė bukur shqipe flasin edhe qarqet dhe gjeneratat shkollore e akademike tė Rahovecit.
Ēfarė mendimi keni ju?

Per Prizrenin dhe Rahovecin mund te themi se jane dy vendet ku me se shumti gjuha jone eshte e pshtjelluar me gjuhe te tjera, me duhet te ta them pa u menduar fare se mendimi juaj eshte absolutisht gabim.
Vjen pyetja se ku flitet me se pastri, mund te them qe askund, ndoshta Prishtina e flasin me mire se sa te tjeret por jo "paster shqip", kurse gjdo Qytet ka ato dialektet e veta, qe skane te bejne fare me gjuhe te drejt dhe paster.

Barbaroza
01-01-06, 19:41
Me pastert flitet ne Gjakove,mendoj une,ndersa me se keqi ne Ferizaj! :cry:

Barbaroza
01-01-06, 19:43
Une mundohem te flas bukur,anipse jo te gjitha fjalet ne gjuhe letrare.Theksit i kam kushtuar gjithmone rendesi te posaqme qysh nga femijeria pasi edhe ne familjen time nuk flasim keq! :)

Kalt
01-01-06, 20:08
Per shqip me mire flitet ne Gjakove a per gjuhe te tjera ndoshta ne Prishtine e Prizren.
Gjakova ka fol shqip perhere edhe ne kohe pushtimesh e bile pushtuesit vete kane fol shqip deri sa kane ik!

Reana
01-01-06, 20:26
Mendoj se ne qytetet e rrafshit te Dukagjinit, flitet me mire se gjetiu per shkak te intonacionit dhe theksit; konsiderohet theksi te jete shpirti i fjales/gjuhes!!!
E edhe me mire flasin qytetaret e ketyre qyteteve kur jetojne ne Prishtine :lol: !!! (Pershtypja ime kjo!!!)

E njejta gje vlen edhe per Pollogasit, kur flasin ne gjuhen letrare; te ka endja te degjosh muzikalitetin e shqipes!!!

Krokodilli
02-01-06, 05:32
Ne Prishtine.

Prizrenalit e perzijin me turqisht. ata t'edukumt e folin qysh duhet, nese s'kane t'baj me turqizem. Ne prishtine shumica e njerzve e folin paster, perveq atyne 'kullerave' qe e kan fjalorin e vet

Psikologu
02-01-06, 06:23
E si na qenka gjuha e paster shqipe tė nderuar/a?!

Bazuar ne cilen pasterti gjuhesore e kemi fjalen , nė atė gramatikore, krahinore ose nė cka..

Me falni por vetem ju pyesė , mundesishtė tė me pergjigji.

illyria
09-01-06, 21:46
Nė familjet e vjetra shqiptare nė qytetin e lashtė shqiptar tė Prizrenit flitet bindshėm gjuha mė e pastėr shqipe nė Kosovė.

Nė Gjakovė nuk flitet shqip...atje flitet gjakovarqe!?
Nė Prishtinė flitet muhaxherqe
Nė Kumanovė mungon shkronja Y.

krijuesiii
11-01-06, 20:31
...E paster Gjuha Shqipe per mendimin tim nuk flitet ne asnje Qytete te Kosoves per arsye se ne Kosove pergjithesisht flitet dialekti Gege e ne gjuhen Shqipe te paster ka nje permbajteje te fjaleve me shume nga dialekti Toske, keshtu qe nuk mund te flitet gjuha Shqipe e paster askund ne Kosove...


...Per nga bukuria e tingellimit te Gjuhes Shqipe ne Kosove mendoj se ne Prizeren ka dicka melankolike ne fjale, Prizerenalit e flasin me bute me embel ndersa Gjakova e flasin gjuhen e trash dhe si te eger, me fol Gjakovarqe me duket se duhet me e shtramue gojen, ne Prishtine flitet nje gjuhe direkte mundesish e shkurtume ne fjale paksa e ashper ne te tingellaurit e saj, e sa per Kumanoven me duket se e kap kufini i Toskerishtes, e me kete eshte e qarte se tingellon me pastert...


tungiii

Rokeri
18-01-06, 01:41
Pa,pa ,sa patetikė,asnjerit ti kujtohet se gjuha shqipe mė sė miri flitet mes nanes(me ēėllim nuk thash nėnės)dhe birit,ose bijes sė sajė.
Asgja ma tė bukur se gjuha e nanes teme nuk egziston nė kėt botė.
Aspak nuk ka randėsi se pej(me ēėllim nuk thash prej) kahit e kam nanen.
Ata tė cilėt mendojn se gjuha e dikujt tjeter asht ma e mirė se ajo ēė flitet mes nanes dhe thmive tė sajė ka nji kompleks tė vlerės sė ult.

TONINO
15-03-06, 14:18
O parazita te mjer qe sdini as nuk e ngoni, e shka eshte ma e keqja qe nuk keni vesh per te ndegjuar.


Ku e flet mir Rahoveci gjuhen shqipe, mas bre se kja eshte turp ta ndegjoj nje femi, me qen nuk ju kishin then rahovec e bugar.
Prishtina aj aj aj, gjuh e ndytur ata as veten nuk e kuptojn ty fol nga medja e madhe kishe kuller, ncncncncnc shka ska gjuna per bes.
Prizereni normal qe e folin mir se e kan marr theksin e gjuhes shqipe nga sulltani qe kaqen me fis krasniq hahahaha, po ata te shtin ne gjuna kur ta folin shqipen nuk e din a jan duke qajtur a ka qeshin.
Ah gjuhen e paster qe e flasin dihet, GJAKOVA e flasin paster e rrjedhshem, nuk mie aspak dakkim ne theks nga shkodranet, po shka ti bejsh q'do kush mendon qe e fol gjuhen paster.Nuk di shka te shtoj tjeter veq na qe jetojm ne diaspor, edhe pak kur dot shkojm ne kosove gjat pushimeve, nuk dot mirrem vesh ne gjuhen shqipe, por lirisht mundemi te flasin nga te gjitha gjuhet nga pak, DOT ZHDUKET SHQIPJA.

rafet llapjani
30-03-06, 08:27
O parazita te mjer qe sdini as nuk e ngoni, e shka eshte ma e keqja qe nuk keni vesh per te ndegjuar.

Ku e flet mir Rahoveci gjuhen shqipe, mas bre se kja eshte turp ta ndegjoj nje femi, me qen nuk ju kishin then rahovec e bugar.
Prishtina aj aj aj, gjuh e ndytur ata as veten nuk e kuptojn ty fol nga medja e madhe kishe kuller, ncncncncnc shka ska gjuna per bes.
Prizereni normal qe e folin mir se e kan marr theksin e gjuhes shqipe nga sulltani qe kaqen me fis krasniq hahahaha, po ata te shtin ne gjuna kur ta folin shqipen nuk e din a jan duke qajtur a ka qeshin.
Ah gjuhen e paster qe e flasin dihet, GJAKOVA e flasin paster e rrjedhshem, nuk mie aspak dakkim ne theks nga shkodranet, po shka ti bejsh q'do kush mendon qe e fol gjuhen paster.Nuk di shka te shtoj tjeter veq na qe jetojm ne diaspor, edhe pak kur dot shkojm ne kosove gjat pushimeve, nuk dot mirrem vesh ne gjuhen shqipe, por lirisht mundemi te flasin nga te gjitha gjuhet nga pak, DOT ZHDUKET SHQIPJA.


Tonino balit mos u ngut merre vehten me te mire mos thuj dikuj parazit ,se na ne llap flasimate gjuhen, sikur ti qi pe lypshe s.p gjuhen e stupcit ...hgaghaghaghaghaghaghaghaghaghghagh kallxoni kti djali a fola paster mem kuptu ghaghaaghahgaghghaaghaghagh

Murgesha
30-03-06, 09:28
Krejt, krejt flasin shqip, vetėm se ne Gjilanasit e flasim mė mirė se krejt.

Pa idhnime a....

Arb
30-03-06, 15:28
Mendoj se ne qytetet e rrafshit te Dukagjinit, flitet me mire se gjetiu per shkak te intonacionit dhe theksit; konsiderohet theksi te jete shpirti i fjales/gjuhes!!

Mu desht me u pajtu me ty...

LOJETARI
30-03-06, 16:43
Gjuha shqipe me e paster flitet ne treven e Llapit .
Deshmi :
Presidenti i Kosoves
Sabri Hamiti dhe
Une LOJETARI
Ju faleminderit per mirekuptim!

Fshatari
30-03-06, 17:19
mamirseflitetēitun'forumnukka, bile pohabitnakurpoishohdisa se asht gjakova prizezrin vushtrria prishtina.
Pasha allahin nuk ka me llap!atje bre vlla flet mu ship qysh duhet; n'dugagjin e kie theksin qe asht shpirti i guhes shkipe; drenica, nuk di ēka me thon: hashimi flet ship. n'gilan ēashtu do ship e do serbēe!
Kurse nė Dardania.de flitet "ekskluzivisht" shqip!

Murgesha
30-03-06, 21:56
mamirseflitetēitun'forumnukka, bile pohabitnakurpoishohdisa se asht gjakova prizezrin vushtrria prishtina.
Pasha allahin nuk ka me llap!atje bre vlla flet mu ship qysh duhet; n'dugagjin e kie theksin qe asht shpirti i guhes shkipe; drenica, nuk di ēka me thon: hashimi flet ship. n'gilan ēashtu do ship e do serbēe!
Kurse nė Dardania.de flitet "ekskluzivisht" shqip!

Po unė e Gillanit jam bre, dhe si shkruaj ashtu flas. Bile gjathit gjath i them e jo si tė tjerėt djath. :biggrin: :biggrin:

doGzona
30-03-06, 22:07
Ata te cilet kan kontakte me te shpeshta me shqipetaret e Shqiperise, ata e flasin me paster:biggrin:

Reana
30-03-06, 22:11
Gjuha shqipe me e paster flitet ne treven e Llapit .
Deshmi :
Presidenti i Kosoves
Sabri Hamiti dhe
Une LOJETARI
Ju faleminderit per mirekuptim!


:rolleyes: ...hmmmm....

e_martumja
30-03-06, 22:11
Ma merre mendja qe ne Gjakove dhe ne peje folin me se paster gjuhen shqipe

Reana
30-03-06, 22:14
mamirseflitetēitun'forumnukka, bile pohabitnakurpoishohdisa se asht gjakova prizezrin vushtrria prishtina.
Pasha allahin nuk ka me llap!atje bre vlla flet mu ship qysh duhet; n'dugagjin e kie theksin qe asht shpirti i guhes shkipe; drenica, nuk di ēka me thon: hashimi flet ship. n'gilan ēashtu do ship e do serbēe!
Kurse nė Dardania.de flitet "ekskluzivisht" shqip!

hahhahhahahhahha...

e kush paska mbet i mire sipas teje???:tongue:
hahahhaha...a ka ABETARE bre dikund....:tongue:

doGzona
30-03-06, 22:15
Gjithashtu dhe une mendoje qe ne Peje flitet gjuha me paster.

Reana
30-03-06, 22:16
Po unė e Gillanit jam bre, dhe si shkruaj ashtu flas. Bile gjathit gjath i them e jo si tė tjerėt djath. :biggrin: :biggrin:

Si ne Pollog....:wink:

Fshatari
31-03-06, 11:28
hahhahhahahhahha...

e kush paska mbet i mire sipas teje???:tongue:
hahahhaha...a ka ABETARE bre dikund....:tongue:
ēatje kah ana e Manhatanit po thojnė se shipja flitet mas miri. duhet me vertetue...

LOJETARI
31-03-06, 14:34
:rolleyes: ...hmmmm....

Qy xhelozja !!!:rolleyes:

ShqipeIlire
03-04-06, 08:20
pershendetjet e mia,

jam e mendimit, qytetet e kosoves me keqardhje si rrjedhoj e saksionimit te arsimit shqip, ka ngelur mbrapa ne te shprehurit e drejte te gjuhes shqipe. edhe pse ne kosove mbizoteron e folura gege, megjithate as gegnishtja nuk flitet tamam si duhet.

kam vizituar shume qytete te kosoves; prishtinen, mitrovicen, prizrenin, gjilanin, kacanikun dhe gjakoven; cdo qytet kishte stil te vecante ne te shprehur (flas per njerezit qe takoja rruges, ne shkolla, sepse kishim vizita te organizuara e ishim kurioze te flisnim ke shihnim e takonim). prej gjitha te folurave me shume merrja vesh kacanikasit, sepse flisnin me afer gegenishtes, me e lehte dhe fjalet i thonin tamam, pas tyre i merrja vesh mire te mitrovices, nderkaq te gjilanit e kishin nje te folur qe shume pak i merrja vesh; e te prishtines kishin shume fjale qe s'i kapja fare; e folura e prizrenit kishte theks turk - tingellonte bukur, por e kisha veshtire t'i kuptoja; e folura e gjakoves ishte e rende fare, tingellonte trash, e u thosha t'me perseritnin fjalet se nuk i kapja dot.

megjithate, duhet te krenohemi, kemi gjuhe te pasur, e neve na mbetet ta pasurojme akoma me shume dhe ta ruajme ate. :)

me respekte e dashuri,
te gjitheve
Shqipe Ilire

ShqipeIlire
03-04-06, 08:29
..se mos do keqkuptohem
me pelqenin te gjitha te folurat, por kam idene se behej fjale cila e folur eshte me e pastert; me e kuptueshme, ne kete rast gjykova sipas vetes sime, e sdp thote se nuk i merrja vesh, por se sa i merrja vesh..

megjithate, une kam qendruar per pak kohe ne kosove e mund te jem edhe gabim.

me respekt, ShqipeIlire

Artisti
03-04-06, 09:32
pershendetjet e mia,

jam e mendimit, qytetet e kosoves me keqardhje si rrjedhoj e saksionimit te arsimit shqip, ka ngelur mbrapa ne te shprehurit e drejte te gjuhes shqipe. edhe pse ne kosove mbizoteron e folura gege, megjithate as gegnishtja nuk flitet tamam si duhet.

kam vizituar shume qytete te kosoves; prishtinen, mitrovicen, prizrenin, gjilanin, kacanikun dhe gjakoven; cdo qytet kishte stil te vecante ne te shprehur (flas per njerezit qe takoja rruges, ne shkolla, sepse kishim vizita te organizuara e ishim kurioze te flisnim ke shihnim e takonim). prej gjitha te folurave me shume merrja vesh kacanikasit, sepse flisnin me afer gegenishtes, me e lehte dhe fjalet i thonin tamam, pas tyre i merrja vesh mire te mitrovices, nderkaq te gjilanit e kishin nje te folur qe shume pak i merrja vesh; e te prishtines kishin shume fjale qe s'i kapja fare; e folura e prizrenit kishte theks turk - tingellonte bukur, por e kisha veshtire t'i kuptoja; e folura e gjakoves ishte e rende fare, tingellonte trash, e u thosha t'me perseritnin fjalet se nuk i kapja dot.

megjithate, duhet te krenohemi, kemi gjuhe te pasur, e neve na mbetet ta pasurojme akoma me shume dhe ta ruajme ate. :)

me respekte e dashuri,
te gjitheve
Shqipe IlirePasha zotin,une s ja kam fort harq gjuhes letrare,veq kjo -- tamam -- as shqip nuk po me duket.

Mbane mend,kur te koncentrohem,shkruaj shume shume mire qyyy.

Gjuha e paster ,e paster nuk flitet askund te asnje komb,sepse gjithkund ka te atille qe e perdredhojn gjuhen.Sa te mundemi me fol mire,mire kish me qene.


.

Gurbetqari-Berlin
03-04-06, 15:50
pershendetjet e mia,

jam e mendimit, qytetet e kosoves me keqardhje si rrjedhoj e saksionimit te arsimit shqip, ka ngelur mbrapa ne te shprehurit e drejte te gjuhes shqipe. edhe pse ne kosove mbizoteron e folura gege, megjithate as gegnishtja nuk flitet tamam si duhet.

kam vizituar shume qytete te kosoves; prishtinen, mitrovicen, prizrenin, gjilanin, kacanikun dhe gjakoven; cdo qytet kishte stil te vecante ne te shprehur (flas per njerezit qe takoja rruges, ne shkolla, sepse kishim vizita te organizuara e ishim kurioze te flisnim ke shihnim e takonim). prej gjitha te folurave me shume merrja vesh kacanikasit, sepse flisnin me afer gegenishtes, me e lehte dhe fjalet i thonin tamam, pas tyre i merrja vesh mire te mitrovices, nderkaq te gjilanit e kishin nje te folur qe shume pak i merrja vesh; e te prishtines kishin shume fjale qe s'i kapja fare; e folura e prizrenit kishte theks turk - tingellonte bukur, por e kisha veshtire t'i kuptoja; e folura e gjakoves ishte e rende fare, tingellonte trash, e u thosha t'me perseritnin fjalet se nuk i kapja dot.

megjithate, duhet te krenohemi, kemi gjuhe te pasur, e neve na mbetet ta pasurojme akoma me shume dhe ta ruajme ate. :)

me respekte e dashuri,
te gjitheve
Shqipe Ilire


Te pershendes Shqipe Ilire.
gjuha shqipe flitet me mire dhe me paster aty ku ka lind.
ato qe ty po i thekson jane dialektet e gjuhes.
por mos te harojm perzierjen e gjuheve te huaja
per mua eshte gjuha e nenes.
mos me keqkuptoni.
ju respektoj.


:cool: mendo sot per neser

OROSHI
08-04-06, 20:20
Gjuha shqipe flitet me mire ne Peje,Prizren,Gjakove!
me keq e flasin Priqshtina,Mitrovica,Podujeva!

Arb
09-04-06, 00:41
A mbete ne Peje a?

laliloli
16-04-06, 17:36
pershendetjet e mia,

jam e mendimit, qytetet e kosoves me keqardhje si rrjedhoj e saksionimit te arsimit shqip, ka ngelur mbrapa ne te shprehurit e drejte te gjuhes shqipe. edhe pse ne kosove mbizoteron e folura gege, megjithate as gegnishtja nuk flitet tamam si duhet.

kam vizituar shume qytete te kosoves; prishtinen, mitrovicen, prizrenin, gjilanin, kacanikun dhe gjakoven; cdo qytet kishte stil te vecante ne te shprehur (flas per njerezit qe takoja rruges, ne shkolla, sepse kishim vizita te organizuara e ishim kurioze te flisnim ke shihnim e takonim). prej gjitha te folurave me shume merrja vesh kacanikasit, sepse flisnin me afer gegenishtes, me e lehte dhe fjalet i thonin tamam, pas tyre i merrja vesh mire te mitrovices, nderkaq te gjilanit e kishin nje te folur qe shume pak i merrja vesh; e te prishtines kishin shume fjale qe s'i kapja fare; e folura e prizrenit kishte theks turk - tingellonte bukur, por e kisha veshtire t'i kuptoja; e folura e gjakoves ishte e rende fare, tingellonte trash, e u thosha t'me perseritnin fjalet se nuk i kapja dot.

megjithate, duhet te krenohemi, kemi gjuhe te pasur, e neve na mbetet ta pasurojme akoma me shume dhe ta ruajme ate. :)

me respekte e dashuri,
te gjitheve
Shqipe Ilire


Sa mire e paske verejt

Dijedoni
24-04-06, 22:16
Nja dy fjalė rreth gjuhės sė pastėr.Pėr mua gjuha mė e ėmbėl shqipe ėshtė ajo qė flitet nė gjirin familjar,se ēdo dialekt dhe nėndialekt i ka bukuritė dhe specifikat e veta.Me randsi osht me u marr vesh vllazni.
Nė Angli psh.gjuha letrare angleze perdoret veē 2%,prandaj ju lutem tė keni konsideratė pėr gjuhėn shqipe qė flitet andej e kėndej.Gabime ka shumė edhe nė Shqipėri edhe nė Kosovė,prandaj osht mirė ta gjejm njė kompromis dhe ti pėrmirėsojm gabimet e 72,e ti shkojm pėrpara.Shėndet dhe suksese tė gjithėve.nga Gjilani.

Eleon
09-05-06, 16:35
Mendimi im personal ėshtė qe gjuha me se pasterti dhe dialekti me i thekėsuar ėshtė i Pejes, sidomos Trevat e Rugoves ata e flasim tamam shqip malsorēe, sepse atje asnjehere nuk kan banuar as turq, e as shkije, Rugovasit e flasim pikerisht shkodranēe.

Gjakovaret flasin me sh
Gjilaniasit me gj
Llapjanet flasin me ö.


i bera keto vlersime vetem per treva e jo per njerz te shkolluar, sepse ata e flasin paster pa mare parasysh se nga janė.

Virti
13-05-06, 14:05
formulimi i pyetjes eshte i gabuar:biggrin:
pergjegjja: askund!:wink:

Rrezja_00
04-07-06, 06:08
Krejt, krejt flasin shqip, vetėm se ne Gjilanasit e flasim mė mirė se krejt.

Pa idhnime a....murgesha nje pyetje per ty si i thoni TEHOLLOUESIT ju gjilani bre

Rrezja_00
04-07-06, 06:12
formulimi i pyetjes eshte i gabuar:biggrin:
pergjegjja: askund!:wink:

pajtohem me ty se me te vertet askund
gjakova mbasi po thot dikush dikush qe e fol gjuhen shqipe mir pse ateher ata thojn "SHKA" e nuk thojn "QKA gjithashtu dhe gjilani

Murgesha
04-07-06, 08:31
murgesha nje pyetje per ty si i thoni TEHOLLOUESIT ju gjilani bre

Rreze unė pėr vete i them T`hollues, por ka edhe qė i thonė "Opllogi" apo "otllogi" nėse nuk jam gabim qė pėr mendimin tim ka prejardhje turke.

Po ti nga na je, qė tė shof se a e flet gjuhėn pastėr apo jo?

Ps. Mendoj se ne Kosovarėt me pėrjashtime tė vogla flasim njėsoj gjuhėn shqipe dhe shumica me gabime.

Guri i madh
07-07-06, 21:48
gjuha ma e paster shqipe flitet ne gjakov

Studenti1
28-07-06, 01:26
Ku flitet gjuha shqipe me se miri ne Kosove?
Kjo eshte pyetja e cila parashtrohet.
Kjo eshte sikur te pyesesh: Ku eshte plazhi me i mire ne Kosove?
Natyrisht, pergjigjja do te ishte: Askund.

laliloli
28-07-06, 12:41
Ku flitet gjuha shqipe me se miri ne Kosove?
Kjo eshte pyetja e cila parashtrohet.
Kjo eshte sikur te pyesesh: Ku eshte plazhi me i mire ne Kosove?
Natyrisht, pergjigjja do te ishte: Askund.

Studenti nuk eshte edhe pyetje e njejte ,sepse megjithate dikund mund te flitet me mire .

neki76
28-07-06, 12:47
Qysh ka thane ai i moqmi, ne Ferizaj edhe mos u fjalosni mė

Gurbardhi
30-07-06, 21:25
Ku flitet gjuha shqipe me se miri ne Kosove?
Kjo eshte pyetja e cila parashtrohet.
Kjo eshte sikur te pyesesh: Ku eshte plazhi me i mire ne Kosove?
Natyrisht, pergjigjja do te ishte: Askund.

Studenti 1,
ne duhet ta kemi parasyshe se jemi Gege dhe ne ket baze ,te ne ne mase te madhe te folurit e natyrshem e gjuhes shqipe dallon natyrshem nga gjuha "Standarde",e cila sčshte veq pothuaj toskerishte e paster.Ketu nuk i perfshij
te vjetrit tane, te cilet per arsyet e njohura kane pak ose s`kane fare arsimim
ne gjuhen amtare.

Une besoj se ne ket ceshtje me mire qendron Prishtina.Arsyeja eshte e logjikshme:

ne Prishtine ka shume te ardhur nga vise te ndryshme te tokave shqiptare.Shumica kane ardhe per tu shkolluar aty dhe kane mbete aty per te jetuar.Ne kete menyre eshte rrite numri i te shkolluareve ne Prishtine ne krahasim me qytetet tjera te Kosoves.Pastaj edhe femijet e
tyre realisht flasin me natyrshem gjuhen e paster.

Per qytetet tjare sč kam idene.
Ndoshta LLapjanet!
" Normalitikisht ne e flasim, se jemi me afer Prishtines" - thot Llapjani.

Studenti1
02-08-06, 00:05
Flm Gurbardhi.
Prishtinalit per mua e flasin rende. Aq sa i kam ndegjuar. Eh Llapjani duhet ta dije se "normalitikisht" nuk eshte e shqipes, por normalisht po.

Gurbardhi
02-08-06, 12:42
Flm Gurbardhi.
Prishtinalit per mua e flasin rende. Aq sa i kam ndegjuar. Eh Llapjani duhet ta dije se "normalitikisht" nuk eshte e shqipes, por normalisht po.

Studenti 1,
siq mund te kesh vrejtur neve na nevojitet pak argetim ketu!
Te jem i sinqerte, une kam nji respekt per llapjanet. Vetem se, si cdo rajon
tjeter i Kosoves edhe llapjanet i kane do fjale mjaft origjinale qe mua me argetojne.

Une besoj se ti mua "Rrafshe e barabar" me ke kuptua!

ARVANITI
24-12-06, 15:54
Mendimi im eshte, qe nuk ka gjuhe te paster e gjuhe te piset. Gjuha eshte gjuha, eshte rrjedhim i mijra viteve, disa fjale jane harruar, jane zhukur, jane shtuar apo shpikur fjale te reja, ne varesi te kohes historike/shoqerore.

Fakti qe shqiptaret kane kaq shume nendialekte, eshe nje pasuri e cmuar kombetare. Pothuajse cdo krahine e vockel ka dialektin e vet, vecorite gjuhesore, shprehi, ton te caktuar zeri etj...

Kshuqe mendoj se gjuhe e "paster" flitet kudo.

Arb
24-12-06, 16:11
Mendimi im eshte, qe nuk ka gjuhe te paster e gjuhe te piset. Gjuha eshte gjuha, eshte rrjedhim i mijra viteve, disa fjale jane harruar, jane zhukur, jane shtuar apo shpikur fjale te reja, ne varesi te kohes historike/shoqerore.

Fakti qe shqiptaret kane kaq shume nendialekte, eshe nje pasuri e cmuar kombetare. Pothuajse cdo krahine e vockel ka dialektin e vet, vecorite gjuhesore, shprehi, ton te caktuar zeri etj...

Kshuqe mendoj se gjuhe e "paster" flitet kudo.

Ke fol mire o Arvanit!

Po ku je ti o zotni, ke hup krejt, tash e sa kohe?

Mire se je kthy!

ARVANITI
24-12-06, 16:16
Ke fol mire o Arvanit!

Po ku je ti o zotni, ke hup krejt, tash e sa kohe?

Mire se je kthy!

Mire se te gjeta Arb!

Gezuar festat:smile:

Ditaa_CH
26-01-07, 22:04
PO quditem me disa njerz qe po thojn qe kishe gjakova e flet gjuhen e mir. Une nuk kam asgje te keqe me gjakovart po se di bre shume diqysh gjuhen e rend e kan. Sa i per ket prizenalit, me pelqen gjuha tyre por nje gje nuk me duket e mir, qe e perdorin per qdo fjal gati perfundimin ISH. Si psh: a po e dhezish, a po me presish?

Une edhe pse jam ferizajaze nuk them se esht gjuha veqanerisht e mir. por tashti une jam mesu me ket gjuh dhe mua me pelqen shume.

sa i perket gjuhave qe fliten neper kosoves. Deshta tju them diqka: Nuk ka ne asnje shtet qe flitet gjuha gramatike. Si ne zvicer, si ne gjermani. ne zvicer psh me disa njerz as qe mirresh vesh. qaq dialekte te ndryshme qe kan. ashtu edhe ne gjermani e ne te gjith shtetet tjera. qdo vend ne shtet i ka dialektet e veta.
sjemi veq na o njerz

Prishtinasja_
04-05-07, 10:17
Mbase nje bisede te gjate rreth dialekteve ne Kosove...ne MSN me Elinen.... ram dakord se gjuha me e paster ne kosove flitet vetem ne "Lajme" !! :biggrin:

Elina
04-05-07, 10:19
Mbase nje bisede te gjate rreth dialekteve ne Kosove...ne MSN me Elinen.... ram dakord se gjuha me e paster ne kosove flitet vetem ne "Lajme" !! :biggrin:


Edhe e vertete eshte vendase ...:biggrin:

gazi-de
04-05-07, 10:25
Ne Llap more qy.............ahahahahhahahaha

Prishtinasja_
04-05-07, 10:28
Ne Llap more qy.............ahahahahhahahaha

Cfar LLapi bre.... Shumica e llapit folin me "Ö" :rolleyes:

gazi-de
04-05-07, 10:34
Cfar LLapi bre.... Shumica e llapit folin me "Ö" :rolleyes:
qy kjo ö....hahahahahah "paj maxhupi ka thene ne kesha koliben teme mu rrxofte"...hahhahah
Ö eshte ne shkrojne moderne ne gjuhen shqipe,e d.m.th,vetem ne Llapianet e perdorim qy..hahahhahahahhahahh

Prishtinasja_
04-05-07, 10:36
qy kjo ö....hahahahahah "paj maxhupi ka thene ne kesha koliben teme mu rrxofte"...hahhahah
Ö eshte ne shkrojne moderne ne gjuhen shqipe,e d.m.th,vetem ne Llapianet e perdorim qy..hahahhahahahhahahh


ahhahahha.... :biggrin:

Bjeshka1
04-05-07, 10:43
Nė Rugovė flitet me bukur se ne cdo vend tjeter ( pervec ne TV). :)

Prishtinasja_
04-05-07, 10:54
Nė Rugovė flitet me bukur se ne cdo vend tjeter ( pervec ne TV). :)
Bjeshka.. une edhe pak pare e ceka se me te vertet gjuha me e paster flitet vetem ne TV ....!!

Kemi shume dialekte ne Kosove keshtu qe eshte veshtir te thuash se ku flitet me mire apo me keq...

Une am e prishtines... por kam mamin te Rugoves te Pejes, keshtu qe plot fjale i flas dhe i shqiptoj si Rugova.. me te thene te drejten , njerzit qe nuk me njohin mennjehere mendojn se jam nga peja apo rugova.. kurse kur ju tham se jam nga prishtina, quditen...Sepse ndonjehere nuk tham "kam qene" por " kam kene" :rolleyes:

Rugovasit e flasim tamam shqip malsorēe !! :smile:


Tash po bazohna ne fjalet e Elines.. sepse me te vertet " femiu me shume pe merrka gjuhen e nanes.."

Albanian eX|PerT
04-05-07, 14:39
Mė e paster?

Ne Karadak :smile:

valiii
04-05-07, 17:34
Ku flitet gjuha mė e pastėr shqipe nė Kosovė!

Gjuha me e paster ne Kosove pa dyshim se flitet ne Peje .

Ne Peje 80% e fjaleve shqiptohen njejt sikurse edhe ne media elektronike .

Psikologu
08-05-07, 00:37
E ne cilin dialekt e vertetoni " Pastertin" e gjuhes shqipe?!

valiii
08-05-07, 00:40
E ne cilin dialekt e vertetoni " Pastertin" e gjuhes shqipe?!

Ne dijalektin Tosko-Gegė qe e ka prejardhjen prej Mirditasve.

RiannA
08-05-07, 09:07
Ka Dukagjini mendoj se gjuha esht ma e paster...se aty ska lloq hahahahahahaha

SoKoLi-i-Maleve
09-05-07, 02:01
Ne dijalektin Tosko-Gegė qe e ka prejardhjen prej Mirditasve.

Medova mos ishin me periardhje nga Begollet e pejes?

Zero Cool
13-05-07, 04:15
Ku flitet gjuha Shqipe ma e paster nuk e di e sa per ma e papaster mendoj qetu, ne Holande.

valiii
13-05-07, 04:33
Medova mos ishin me periardhje nga Begollet e pejes?

Qe po shifet sa e paster... veq poget e ki mongi nje "n" me duket .

SoKoLi-i-Maleve
13-05-07, 06:53
Kujdes ti dites se gjykimit,dmth mos gjyko se do gjykohesh..

prishtinasi
13-05-07, 19:33
Ku flitet gjuha mė e pastėr shqipe nė Kosovė!

-Ne shtepi...e ne rruge...pak ma ndryshe!:biggrin:

rilinda
15-05-07, 02:43
Selman Vokshi

TA FLASIM SHQIPEN PA SLLAVIZMA


Ta duam, ta mėsojmė, ta flasim e ta shkruajmė
shqipen tonė tė bukur, pa gabime e bastardime

Pėr ju prindėr shqiptarė,
Pėr ju nxėnės shkollarė,
Kosovare e kosovarė,
Shkrova kėtė poezi,
Me tė vetmen porosi:
“Shqipen tonė tė mrekulluar,
tė dashur e tė praruar,
sa mė parė pėr ta liruar,
prej shkinishtės sė tepruar,
qė aq shumė e ka kapluar,
qė mė nuk duhet duruar,
pa pasur aspak nevojė,
pėr ēdo ditė po e zėmė me gojė.”
Pse dėrzhavė e jo shtet?!
Pse zavodė e jo ent?!
Pse strujė e jo korrent?!
Pse kaish kur ai ėshtė rrip?!
Pse opshtinė e jo komunė?!
Pse vilushkė e jo pirun?!
Pse gollub e jo pėllumb?!
Pse test e jo brumė?!
Pse rekė kur ai ėshtė lumė?!
Pse porez e jo tatim?!
Pse nagradė e jo shpėrblim?!
Pse reshenje e jo vendim?!
E pse i thoni frizhider?
Kur ai ėshtė frigorifer.
Tė flasim shqipen pa gabime
Kjo ėshtė porosia ime.
Pse sobė e jo dhomė?!
Kur e kemi shprehjen tonė?!
Pse gumė e jo gomė?!
Pse stanicė e jo stacion?!
Pse upravlaē e jo timon?!
Pse penzi e jo pension?!
Pse mast e jo yndyrė?!
Pse stub e jo shtyllė?!
Pse pivė e jo birrė?!
Kur tingėllon shumė mė mirė?!
Pse carinėe jo doganė?!
Pse zadrugė e jo kooperativė?!
Pse halinė e jo fustan?!
Pse pasosh e jo pasaportė?!
Po pse shangarepė e jo karrotė?!

Pėr tė folur shqipen mirė
Duhet pasur shumė dėshirė.
Pse krevet e jo shtrat?!
Pse stomak e jo bark?!
Pse plloēė e jo pllakė?!
Pse grealicė e jo nxehėse?!
Pse pod e jo dysheme?!
Pse bubrek e jo veshkė?!
Pse breske e jo pjeshkė?!
Pse praznik e jo festė?!
Pse dnevinik e jo ditar?!
Pse konop e jo litar?!

Pse bollnicė jo spital
Pse vazduh e jo ajėr?!
Pse zejtin e jo vaj?!
Pse poziv e jo ftesė?!
Pse stan e jo banesė?!

Prandaj ta flasim me dėshirė,
Gjuhen tonė shumė tė mirė,
Se ky fjalor i mallkuar
Pa nevojė i huazuar
Shqipen tonė e ka dėmtuar.
Ky fjalor i ēoroditur,
Shqipen tonė e ka tronditur.
Shqipja jonė ėshtė shumė e pasur,
Ėshtė e ėmbėl, ėshtė e dashur,
Ėshtė gjuhė e moderuar,
Ėshtė krejtėsisht e njėsuar,
Ėshtė nė botė e respektuar.
Kėtė kurrė s’duhet harruar.
Prandaj tė flasim me dinjitet,
Me pėrkushtim e me vullnet.
Tė flasim bukur, e tė flasim lehtė,
Tė flasim pastėr siē e do ky vend.
Kėto fjalė tė huaja t’i hedhim nė det.
Dhe t’i harrojmė, pra pėrgjithmonė,
Se nuk kanė vend mė nė shqipen tonė.
Ne se kemi aspak vėshtirė,
Qė shqipen tonė ta flasim mirė.
Gjuhėn e ėmbėl, gjuhėn letrare
Gjuhėn e bukur-gjuhėn amtare.

Gjilan, maj 1998

Albanian eX|PerT
15-05-07, 13:34
Hej tipi shume nice ky topic, bravo 4 you njeri, shum fort a :biggrin:

p.s. me falni per fjalorin :tongue:

rilinda
15-05-07, 14:01
Hej tipi shume nice ky topic, bravo 4 you njeri, shum fort a :biggrin:

p.s. me falni per fjalorin :tongue:

valla n'Karadak po folka shqipja mirė! :D:D

Albanian eX|PerT
15-05-07, 14:03
valla n'Karadak po folka shqipja mirė! :D:D
Oj nusja Karadakut, mos qit "kanun" e "kajde" deshe s'deshe keshtu (s')jemi! :biggrin:

p.s. Kanun (arab.) - kushtetut - ligj
Kajde - (arab.) - rregull (shumes) - el kauaid - rregulla!

Oltiana1
29-11-09, 09:17
Nė Kosovė nuk flitet bukur gjuha shqipe nuk do kisha veēuar asnjė vend , kemi dialektin gegė dhe shumė fjalė tė huazuara qė e bėjnė gjuhėn obobo .

shfletuesi_
29-11-09, 09:20
Nė Kosovė nuk flitet bukur gjuha shqipe nuk do kisha veēuar asnjė vend , kemi dialektin gegė dhe shumė fjalė tė huazuara qė e bėjnė gjuhėn obobo .


O boboooo e ku u flitka simbas Oltiana-s... ne shqiperi apo tetove xhi bone.. apo ne shqiperi ku me koke shenja pohimi eshte ne te kunderten - hahahahhaha-

premium
29-11-09, 09:30
O boboooo e ku u flitka simbas Oltiana-s... ne shqiperi apo tetove xhi bone.. apo ne shqiperi ku me koke shenja pohimi eshte ne te kunderten - hahahahhaha-
Xhi bone - xhi kije .. kėshtu flitet nė njė rrethin tė Prizrenit , ėshtė njė dialekt se kan sjell nga xhiza ;).

... ketu nė Kosovė me dialekte tė pastėr flitet nėpėr shkollat , pėrkatsisht kur arsimtaret apo profesorėt shpjegonin lėndėn nė gjuhėn Shqipe.

Oltiana1
29-11-09, 09:43
Shfletuesi unė ju pėrgjigja temės siē ishte nuk ika nė Shqipėri apo Tetovė pėr Kosovė ishte fjala dhe ceka mendimin tim , dhe ishte goxha njė mendim i qėlluar heee ti mė trego nė cilin vend flitet gjuha jonė pastėr shumė jam kureshtare tė lexoj mendimin tėnd .

emine
26-03-12, 19:23
Aty ku jam rrite une:biggrin:
“Shqipen tonė tė mrekulluar,
tė dashur e tė praruar,
sa mė parė pėr ta liruar,
prej shkinishtės sė tepruar,

Suelaa
26-03-12, 19:34
Mendoj dhe asht mese e vertet aty ku kam prejardhjen une :)

Gega 1
26-03-12, 22:52
Ma merr menja,sipas radhes me poshte

1.Podjeve,me rrethine
2.Gjakove,pa rrethine
3.Lugine e Preshevs,krejt.
4.Prishtine,tej diku


Per kto tjerat,muni me ia shtu qysh doni.

Fshatari
27-03-12, 14:41
Ma merr menja,sipas radhes me poshte

1.Podjeve,me rrethine
2.Gjakove,pa rrethine
3.Lugine e Preshevs,krejt.
4.Prishtine,tej diku


Per kto tjerat,muni me ia shtu qysh doni.

Kjo pika e trete qe eshte e para eshte plotesisht e saket. Rajonet tjera nuk i di.

Fshatari
27-03-12, 14:42
Mendoj dhe asht mese e vertet aty ku kam prejardhjen une :)

Mos paska prejardhje nga Lugina edhe kjo suela !

elvio
05-04-12, 22:02
A s'flitet ne Prizren aa?:tongue:

ritta
06-04-12, 09:10
A s'flitet ne Prizren aa?:tongue:


Jam e te njejtit mendim ...

Virti
06-04-12, 11:37
qatyqe n'padrime! :cool:

lovely
06-04-12, 13:35
Ku e keni lane shehrin e mall ej? :biggrin:

Elina
06-04-12, 14:04
Ku e keni lane shehrin e mall ej? :biggrin:

Shuuj se n'sheher t'madh gjuha eshte shum e smute a :biggrin:

...bile as vet shpesh s'e kuptoj,qaq qe e kan miksirat tripin :tongue::biggrin:

lovely
06-04-12, 14:49
Shuuj se n'sheher t'madh gjuha eshte shum e smute a :biggrin:

...bile as vet shpesh s'e kuptoj,qaq qe e kan miksirat tripin :tongue::biggrin:


Poe, nese i hjekim turqeliat edhe kullerat e te ardhurit e sidomos masluftes, ata qe jon me rroje (demek me rraje) prishtinali, mire e folin mesap. :)

Zero Cool
06-04-12, 15:18
A s'flitet ne Prizren aa?:tongue:

Jam e te njejtit mendim ...

Hajgare a ?
Ne Pz flitet shume keq :((
a po dish
a po vish
a po hajsh
a po pish
a po...


Ik bre sa keq fltiet Shqipja en Pz :(((((

ritta
06-04-12, 16:42
Hajgare a ?
Ne Pz flitet shume keq :((
a po dish
a po vish
a po hajsh
a po pish
a po...


Ik bre sa keq fltiet Shqipja en Pz :(((((


kshtu flitet ne pjesen e Anadrinit... sa e di un


jo ne prizren