PDA

View Full Version : Kremtimi i vitit tė ri tek muslimanėt- HARAM


at|n|
27-12-05, 10:41
Kremtimi i vitit tė ri tek muslimanėt

Gjindemi nė prag tė disa ditėve, nė tė cilat bota do tė mveshėt me petkun e gėzimit dhe haresė. Madje qė sot, njerėzit morėn levizjet e tyre pėr tu pėrgaditur dhe mikpritur sa mė mirė kėto ditė. Bashkė me to mund t'i gjeshė edhe njė pjesė bukur tė madhe nga muslimanėt. E gjitha kjo pėr ta festuar festėn e "lindjės sė krishtit" dhe festėn e "vitit tė ri"! Po, edhe muslimanėt i sheh prej sot duke u pėrgatitur pėr kėto ditė. Angazhimin e tyre vėrehet dukshem tek ta.
Reklamimi nėpėr dyqane dhe kafene, tė zbukuruara me piktura dhe vizatime tė ndryshme. Poashtu, sheh ftografė dhe njerėz me veshje tė posaēme tė "Baba Dimrit", tė cilėt ndalen rrugėve, nepėr koptshte qė njerėzit tė marrin fotografi kujtimi.
Shitja e luleve, rritja e ēmimeve tė artikujve ushqimordhe joushqimor, me njė masė tė lartė saqė kjo rritje nuk ka ndodhur mė herėt. Parapėrgatitjet janė prezente nė ēdo vend dhe nė ēdo anė pėr ngjalljen e kėtyre festave krishtere. Kėsaj pėrgatitje nuk i shmangen shtėpitė, restoranet dhe hotelėt e ndryshėm, ku me rastin e prezentimit tė natės sė vitit tė ri, dėgjohėn zėra tė muzikės veshshurdhuese.
Toleranca dhe ulja e ēmimeve nėpėr hotele turistike me qėllim tė pėrfitimit tė njerėzve, poashtu vėrehen veēime nė artikuj pėr hirė tė vitit tė ri.
Embėltorėt tė cilat shpenzojnė gjithė atė qė kanė nė rregullimin e ėmbėlsirave tė ndryshme pėr hirė tė kėsaj feste: pėrgatitjen e ėmbėlsirave, tė reja dhe tė vjetra, tė mira dhe tė kėqija, tė idhėta dhe tė ėmbla, tė gjitha kėto qė ta presin vitin e ri krishter.
Tė gjitha kėtyre iu bashkangjiten edhe reklamat e ndryshme, parapėrgatitja e programeve dhe koncertėve deri sa tė vijė nata e premtuar e vitit tė ri, ku njerėzit e kalojnė tėrė natėn me alkool, prostitucion, mėkate, e shumė gjėra tė ndryshme tė ndaluara dhe tė urrejtura. Nė kėtė vend dhe natė nuk turpėrohen tė dalin shejtanėt. Kjo natė i pėrngjan sikur ne tė jemi nė njė kryeqytet pėrendimor tė kufrit (pabesimit).
Vėllezėr tė dashur, nė realitet ky pasim i pėrgjithshėm perėndomor ėshtė prodhues i pakėsimit tė besimit tė pastėrt dhe tė vėrtetė. Tė gjitha kėto janė vepra tė urrejtura dhe tė ndaluara, tė cilat tė fusin nė hallkėn e hadithit tė Pejgamberit a.s. ku thotė: "Kush i pėrngjan njė popullit ai ėshtė prej tyre" (transmeton Ebu-Davudi).
Imam Ahmedi thotė: Ky hadith nė mbrendėsinė e tij e ndalon tė pėrngjarurit me pabesimtarė, dhe nė shikimin e jashtėm bėhėt e qartė se kush iu pėrngjanė pabesimtarėve ka bėrė kufėr (mosbesim). Pra, ka rėnė nė pabesim siē ka ardhur nė fjalėn e Allahut xh.sh. ku thotė: "E kush miqėson ata ai ėshtė prej tyre" (El-Maide 51).
Pėrngjarja e muslimanėve me jomusliman ėshtė poshtėrsi dhe nėnēmim pėr muslimanėt, pėr arsye se muslimani ėshtė mė i lartė se jomuslimani. E nėse e pason atė atėherė ai e humbė etikėn e tij dhe bie nė nivelin atij qė pason. Ai i cili e bėnė kėtė e ka ndryshuar tė mirėn me tė keqėn. Ky poashtu ka refuzuar begatinė me vlerė tė madhe, pėr arsye se Islami mbizotėron e nuk lejon tė mbizotėrohet.
Ligji Islam ėshtė udhėzim i drejtė qė i kundėrshton pabesimtarėt dhe pasuesit e librit. Gjithashtu ėshtė ligj qė pasohet e jopasues!
Vėllezėr tė dashur. Duhet ta dini se shumė prej muslimanėve do t'i shoqėrojnė jomuslimanėt nė kremtimin e vitit tė ri. Ata nuk e dinė se shoqėrimi i tyre nė festa ėshtė shoqėrim nė ceremoni prej ceremonive tė jomuslimanėve, dhe gėzimi nė festat e tyre ėshtė gėzim prej ceremonive tė kufrit (pabesimit). Poashtu kjo simbolizon pėrhapjen e mosbesimit dhe rritjen e tij, dhe ky shoqėrim paraqet rrezik pėr besimin e pastėrt tė muslimanėve.
Si ka mundesi qė njė musliman tė bie nė pelqim qė t'i shoqėrojė jomuslimanėt nė festat e tyre, kur ai lexon fjalėn e Allahut: "As ata, ithtarėt e librit qė nuk besuan, e as idhujtarėt nuk duan qė juve tė ju vijė ndonjė e mirė nga Zoti juaj. Mirėpo, All-llahu me mėshirėn e vet veēon atė qė dėshiron, All-llahu ėshtė Zot i mirėsisė sė madhe." (El-Bekare 105).

Si gėzohet muslimani me festat e jo muslimanėve e ai lexon fljalėn e Allahut: "Shumė ithtarė tė librit (jehudi, krishterė), edhe pasiqė iu ėshtė bėrė e qartė e vėrteta, nga vetė zilia e tyre personale dėshiruan qė pas besimit tuaj t'iu kthejnė nė mosbesimtarė, pra ju lini dhe largohuni prej tyre derisa All-llahu ta sjellė urdhėrin e vet. All-llahu ka mundėsi pėr ēdo send." (El-Bekare 109)

Si e zbukuron muslimani besimin e tij kur i shoqėron jo muslimanėt nė ritualet e tyre fetare, e ai lexon fjlėn e Allahut: "Ata dėshirojnė qė edhe ju tė mos besoni sikurse nuk besuan vetė dhe bėheni tė njejtė. Mos i zini pėr miq prej tyre derisa ata tė shpėngulen (si ju) pėr hirė tė All-llahut, e nėse refuzojnė, atėherė kudo qė t'i gjeni, kapni dhe mbytni dhe prej tyre mos zini as mik as ndihmės". (En-Nisa 89)

"Nėse ata ia dalin t'ju mundin, ata do tė jenė armiq tuaj, do tė zgjasin duart e veta dhe gjuhėt e veta kundėr jush, duke ju pėrbuzur, sepse ata dėshironin tė mos besonit." (El-Mumtehine 2)


Vėllezėr tė dashur besimtarė,
Frikėsojuni Allahut dhe falėnderone Atė pėr bagatitė ndaj jush qė iu ka udhėzuar nė dritėn e Islamit, posaēėrisht me dėrgimin e Pejgamberit tė mėshirės Muhamedin a.s.. Nėse ju kapeni fortė pėr kėtė fe dhe e pasoni Pejgamberin a.s. do tė jeni populli mė i mirė i ardhur pėr njerėz. Krenohuni me fenė tuaj, pėr arsye se ajo ėshtė e pasur me besim tė pastėrt, ligj tė drejtė dhe moral tė lartė. Mos u mashtroni me atė ēka veprojnė disa prej nesh, nga injoranca ndaj Islamit, ndaloni kėto trillime dhe harame, tė cilat po e luftojnė shoqėrinė dhe popullin tonė. "Pėrvetėsoni atė qė ju ėshtė zbritur nga zoti juaj, e mos zini miq (pėrkrahės) pos Tij. Pak ėshtė ajo qė po merrni pėrvojė." (El-A'raf 3)
"E mos u bėni si ata qė harruan All-llahun, pra (All-llahu bėri qė ata) harruan vetveten! Tė tillėt janė tė Fasikėt" (El-Hashr 19)

Transmetohet nga Enesi r.a. (kėnaqėsia e Allahut qoftė mbi tė) i cili ka thėnė: Shkoi Pejgamberi a.s. nė Medines e ata (banoret e medinės muslimanė) kishin dy ditė, tė cilat luanin nė to. Tha Pejgamberi a.s.: C'ka janė kėto ditė? Thanė: Kemi luajtur nė kohėn e injorancės nė to. Tha: Me tė vėrtetė Allahu ua ka zėvendėsuar kėto dy ditė me dy tė tjera mė tė mira: Ditėn e Kurban Bajramit dhe Fitėr Bajramit" (transmeton Ebu Davudi).
Vėllezėr tė dashur: Nuk lejohet qė muslimani ta kremtojė festėn e vitit tė ri, pėr arsye se kjo festė nuk ėshtė pėr muslimanėt.
Obligohet pėr tregtarėt muslimanė qė mos t'i ulin ēmimet, mos t'iu shesin asgjė pabesimtarėve pėr hirė tė kėsaj feste, qė mos t'iu pėrngjajnė tregtarėve jomuslimanė. Poashtu, zbukurimi i dyqaneve me drita e bredha tė ndryshėm nė prag tė kėsaj feste.
Ibėn Haxhi nė librin e tij El- Med'hal thotė: Nuk lejohet pėr muslimanėt qė t'iu shesin jomuslimanėve asgjė me rastin e festave tė tyre, as mish, as rrobe etj. Poashtu nuk lejohet tė iu ndihmojnė diē nė fenė e tyre, pėr arsye se kjo ndihmė ėshtė prej madhėshtisė sė fesė sė tyre-mosbesimit (kufrit). Prandaj, obligohet nga udhėheqėsat e popullit qė t'i ndalojnė muslimanėt nga kjo. Imam Maliku thotė: Nuk di asnjė prej dijetarėve i cili ka kundėrshtuar nė kėtė.
Vėllezėr tė dashur, obligohet pėr ne qė tė ndalohemi dhe tė shkėputemi prej kėtyre festave.
A nuk mundet ēdo njėri prej nesh qė sė paku ti'i ndalon fėmijėt dhe familjen e tij nga krimtimi i kėtyre festave krishtere?
Pėr Allahun, si ia merr mendja njė muslimanit qė t'i sheh fėmijėt e tij duke u pėrgatitut pėr vitin e ri, e ai nuk ndėrrmer asgjė pėr ndalimin e kėsaj?
Pėrkundrazi, ka disa prej prindėrve qė i shoqėrojnė familjet e tyre nė kėtė festė, ua blejnė tė gjitha gjėrat e duhura pėr atė natė dhe ua pėrgatitė atmosferėn e kėndshme nė mėnyrė qė ta kalojnė tėrė natėn me tė afėrmit dhe shoqėrinė e tyre duke vallėzuar deri nė mėngjesit. Tė gjitha kėto vepra dhe tė ngjashme me to janė tė ndaluara nga Allahu xh.sh.. Janė vepra qė e bėjnė ballin tė djersitet, syrin tė qajė dhe ankohet prej tyre morali i lartė njerėzorė.
Megjithatė ai i mjeri e konsideron kėtė gjė normale dhe tė pranuar, dhe e harron pėrgjegjėsinė e tij qė e ka ndaj familjes. "O ju qė besuat, ruane veten dhe familjen tuaj prej zjarrit, lėnda djegėse e tė cilit janė njerėzit dhe gurėt. Atė (zjarrin) e mbikėqyrin engjėjt tė rreptė e tė ashpėr qė nuk e kndėrshtojnė All-llahun pėr asgjė qė Ai i urdhėron dhe punojnė atė qė janė tė urdhėruara" (Et-Tahrim 6)

A ėshtė ky prind i mbrojtur nga zjarri i xhehennemit, i cili nuk i ndalon fėmijėt e tij nga kjo festė, bile i shoqėron ata?
Robėr tė Allahut, frikėsohuni Allahut, nėnshtrohuni urdhėrave tė Tij, largohuni nga mėkatet, nxitni gratė dhe fėmijėt tuaj pėr pasimin e ligjit tė Allahut dhe ndihmoni nė kėtė, e nėse nuk e bėni kėtė do tė hyni bashkė me ta nė zjarr.
E lusim Allahun xh.sh. qė tė kemi dobi nga Kur'ani i lartė dhe nga fjalėt e Pejgamberit a.s.
Amin.

Pėrktheu:
Lulzim Murseli

shėnim:(gjithashtu ėshtė e ndaluar tė urohen festat e krishtlindjeve dhe vitit tė ri)
marrė nga. www.ankebut.com

at|n|

at|n|
27-12-05, 11:01
Kujdesė nga pėrputhja me pabesimtarėt nė festat e tyre

1. Argumentet qė e mdalojnė kremtimin e festave tė jobesimtarėve
Kanė ardhur shumė argumente nga Sheriati Islam, tė cilat tėrheqin vėrejtjen nė mėnyrė tė pėrgjithshme nga tė pėrngjajturit me pabesimtarėt. Gjithashtu kėto argumente tėrheqin vėrejtjen nga shoqėrimi i tyre nė festat e tyre nė mėnyrė tė veēantė.


Prej argumenteve nė tė pėrngjarurit e pėrgjithshėm kemi:

1. "Udhėzona nė rrugėn e drejtė! Nė rrugėn e atyre ndaj tė cilėve ke bekimin, e jo nė tė atyre qė je i hidhėruar , dhe qė kanė humbur" (El-Fatiha 6-7)

2. "Dhe prej tyre ka tė tillė qė thonė: "Mė lejo mua (tė mos shko nė luftė) e mos mė vė nė sprovė!" Ja, ata mu nė sprovė kanė rėnė (mė parė). Xhehennemi gjithsesi i pėrfshin nga tė gjitha anėt jobesimtarėt." (Et-tevbe 49)

3. "Pastaj, Ne tė vumė ty nė njė rrugė tė drejtė tė fesė, pra ti ndiqe atė e mos ndiq dėshirat e atyre qė nuk dinė." (El-Xhathije 18)


4. "O ju qė besuat! Mos zini miq as jehuditė, e as tė krishterėt. Ata janė miq tė njėri-tjetrit. E kush prej jush i miqėson ata, ai ėshtė prej tyre. Vėrtetė All-llahu nuk vė nė rrugė tė drejtė popullin zullumqarė." (El-Maide 51)

5. "O ju qė besuat, nėse keni dalė (prej vendlindjes) pėr hirė tė luftės pėr rrugėn Time, duke kėrkuar kėnaqėsinė Time ndaj jush, mos e zini mik armikun Tim dhe armikun tuaj, duke shprehur ndaj tyre dashuri, kur dihet se ata mohuan tė vėrtetėn qė u erdhi juve. Ata e dėbojnė tė dėrguarin dhe ju, sespe i besoni All-llahut, Zotit tuaj, e ju fshehurazi u ofroni miqėsi, po Unė mė sė miri e di atė qė e keni fshehur dhe atė qė e keni publikuar. Ai qė punon ashtu nga pala juaj, ia e ka humbur rrugėn e drejtė." (El-Mumtehine 1)

6. "Nuk gjen popull qė e beson All-llahun dhe ditėn e gjykimit, e ta dojė atė qė e kundėrshton All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij, edhe sikur tė jenė ata (kundėrshtarėt) prindėrit e tyre, ose fėmijėt e tyre, ose vėllezėrit e tyre, ose farefisi i tyre." (El-Muxhadele 22)


7. "Ata dėshirojnė qė edhe ju tė mos besoni sikurse nuk besuan vetė dhe bėheni tė njejtė. Mos i zini pėr miq prej tyre deisa ata tė shpėrngulen (si ju) pėr hirė tė All-llahut, e nėse refuzojnė, atėherė kudo qė t'i gjeni, kapni dhe mbytni dhe prej tyre mos zini as mik as ndihmės." (En-nisa 89)

8.Transmetohet nga Sejid El-Hudriju se Pejgamberi a.s. ka thėnė: "Do t'i pasoni traditat e tyre qė ishin para jush, pėllėmbė pėr pėllėmbė dhe krah pėr krah, do t'i pasoni ata nė qoftė se hynė edhe nė birė tė hardhucės. Thanė: O i Dėrguari i Allahut, a Jehuditė dhe Krishterėt? Tha: Po kush tjetėr? (transmeton Buhariu 3269 dhe Mislimi 2669).


9. Thotė Pejgamberi a.s: "Kush i pėrngjan njė populli ai ėshtė prej tyre" (transmeton Ebu Davudi 4031 dhe Ahmedi 5093).

Ndėrsa prej argumenteve, tė cilat tėrheqin vėrejtjen
nga shoqėrimi i tyre nė festa:

1. Allahu xh.sh. thotė: "Robėrėt e Zotit janė edhe ata qė nuk dėshmojnė rrejshėm" (El-Furkan 72).
Thotė Ibėn Sirini: Kjo ėshtė e diela e Larit apo e diela e delfinėve (festė prej festave tė Krishterėve). Ndėrsa Muxhahidi thotė: Ato janė festat e idhujtarėve si dhe tė ngjashme me kėtė e transmeton Dahaku.

2. "Secilit popull ne i dhamė ligj (fetar) qė ata tė veprojnė sipas tij, pra le tė mos polemizojnė (popujt tjerė) me ty pėr kėtė ēėshtje (pėr ēėshtjen e shtetit islam), e ti thirri te Zoti yt, se pa dyshim ti je nė rrugė tė drejtė." (El-Haxh 67)

3. Transmetohet nga Abdullah ibėn Amėr se Pejgamberi a.s ka thėnė: "Kush ndėrton nė tokėn e idhujtarėve, feston Nejruzin (vitin e ri tė Persianėve), e iu pėrngjan atyre, nėse vazhdon kėshtu deri nė vdekje, do tė ringjallet nė Ditėn e Gjykimit me ta" (Transmeton Bejhekiu nė Sunenin e madh 234\9).

4. Thotė Atav bin Jesari (praj Tabiinėve) se Omeri r.a (kėnaqėsia e Allahut qoftė mbi tė) i cili ka thėnė: Keni kujdesė nga dokrrat (kopallat) e tė huajėve si dhe hyrjen nė kishat e idhujtarėve gjatė festave tė tyre.

Festat janė prej veēantive tė fesė

Transmetohet nga Aisheja r.a. (kėnaqėsia e Allahut qoftė mbi tė) se Pejgamberi a.s. ka thėnė: "O Ebu Bekr, pėr ēdo popull ka festė, ndėrsa kjo ėshtė festa jonė" (transmeton Buhari 952 dhe Muslimi 892).


Ndėrsa nė thėnien e Ukbetu bin Amir Pejgamberi a.s ka thėnė: "Dita e Arafatit, dita e therrjes sė Kurbanit si dhe ditėt e Mines (vend nė Mekke ku bėhet gjuajtja e gurėve me rastin e kryerjes sė haxhit), janė festa tė muslimanėve poashtu janė festa tė ngrėnies dhe pirjes." (transmeton Ebu Davudi 2418).


Transmetohet nga Enesi se Pejgamberi a.s erdhi nė Medine e ata (muslimanėt nfa Medina) i kishin dy ditė qė luanin nė to tha Pejgamberi a.s: "Ē'ka janė kėto dy ditė? Thanė ata: Luanim nė to nė kohėn e injorancės, atėherė Pejgamberi a.s tha: Allahu ua ka zėvendėsuar kėto dy ditė me dy tė tjera mė tė mira: ditėn e Kurban Bajramit dhe Fitėr Bajramit." (transmeton Ebu Davudi 1134, Nesaiu 1556 dhe Ahmedi 1241).

2. Shkaku i ndalimit mga tė pėrngjarurit me pabesimtarė

Pra, tė pėrngjarurit me pabesimtarė qoftė edhe nė ēėshtjet e dunjasė trashėgon dashuri dhe pėrkrahje ndaj tyre. Ka thėnė Ibėn Tejmijje: Nėse bashkohen dy njerėz nė njė udhėtim apo qytet tė panjohur dhe kanė ngjashmėri nė kapelat , rrobet apo nė mjet e udhėtimit e tė ngjashme me kėtė, do tė ketė harmoni mes tyre mė shume se mes dikujt tjetėr.3. Sheriati Islam urdhėron dallimin me pabesimtarėt dhe largimin nga punėt e fesė apo dunjasė?

1. Thotė Ebu Hurejra: Kur Pejgamberi a.s. e pėrcillte ndonjė kufomė thoshte: "Shpėrndahuni me tė a mos u zvarritni ashtu siē zvarriten Jehuditė me kufomat e tyre" (transmeton Ahmedi 8542).

2. Pejgamberi a.s thotė: "Jehudėt nuk ngjyrosen prandaj kundėrshtoni ata" (transmeton Buhariu3257 dhe Muslimi2103). Gjithashtu Pejgamberi a.s ka thėnė: "Ngjyrosni flokėt e thinjura dhe mos iu pėrngjani Jehudėve" (transmeton Tirmidhiu 1752, Nesaiu 5073 dhe Ahmedi 7492).

3. Pejgamberi a.s. thotė: "Dallahuni nga Idhujtarėt; lėshoni mjekrrat dhe shkurtoni musteqėt" (transmeton Buhariu 5553 dhe Muslimi 259). Ka thėnė Mervedhiu: E kam pyetur Ebu Abdullahun (Imam Ahmedin) pėr rruarjen prapa qafės ai tha: kjo ėshtė vepėr e Mexhusėve e kush i pėrngjan njė populli ai ėshtė prej tyre.

4. Pejgamberi a.s. thotė: "Kundėrshtoni Jehudėt sepse ata nuk falen me kėpucėt dhe ēorapėt e tyre" (transmeton Ebu Davudi 652, Hakimi 1\260 imam Dhehebiu kėtė hadith e bėnė tė vėrtetė).

5. Pejgamberi a.s thotė: "Dallimi mes agjėrimit tonė dhe agjėrimit tė ithtarėve tė librit (Krishterėt dhe Jehudėt) ėshtė ngrėnia e syfyrit" (transmeton Muslimi 1096, Ebu Davudi 2343, dhe Hakimi 1\431) Gjithnjė do tė jetė feja e qėndrueshme pėrderisa njerėzit e shpejtojnė iftarin ngase Jehudėt dhe Krishterėt e vonojnė"

6. Transmetohet nga Ibėn Abbasi se kur e agjėroi Pejgamberi a.s.ditėn e Ashurės si dhe urdhėroi pėr agjėrimin e saj, dikush tha: O i Dėrguari i Allahut ajo ėshtė njė ditė tė cilėn e madhėrojnė Jehudėt dhe Krishterėt, atėherė tha: "nėse e arrijmė vitin e ardhshėn, inshallah do tė agjėrojmė ditėn e nėntė." Tha Ibėn Abbasi: Vitin qė erdh, Pejgamberi a.s. vdiq." (transmeton Muslimi1134) Ndėrsa nė Musnedin e Ahmedit qėndron se Pejgamberi a.s. ka thėnė: "Agjėroni ditėn e Ashurės (e dhjeta) dhe kundėrshtoni nė tė Jehudėt duke agjėruar njė ditė para apo pas saj" (transmeton Ahmedi 2155).

7. Transmeton Seid bin Mensurit e ky nga Ebi Abdurrahman Es-sanaxhi se Pejgamberi a.s. ka thėnė: "Vazhdimisht ymmeti (populli) im do tė jetė i shtrėnguar pėrderisa tė mos presin nė mbrėmje pėrleshjen e yjeve ngjashmėri me Jehudėt, pėrderis atė mos presin rėnditjen (dobėsimin) e yjeve nė mėngjes, ngjashmėrinė me Krishterėt, dhe tė mos ua besojnė (dorėzojnė) kufomat familjeve tė tyre".

8.Gjithashtu Pejgamberi a.s thotė: "Mos pini nė enėn e artė apo tė argjendit si dhe mos hani nė piajta tė arit dhe tė argjendit, sepse ato janė pėr ta (pabesimtarėt) nė kėtė botė ndėrsa pėr ju (muslimanėt) nė botėn tjetėr" (transmeton Buhariu 5426, Muaslimi 2067).

9. Ndėrsa nė njė hadith tjetėr mirėpo nė tė ka dobėsi, transmeton Abdullah bin Amėr se Pejgamberi a.s. ka thėnė: "Nuk ėshtė prej nesh kush i pėrngjan tjetėr kujt, mos iu pėrngjani Jehudėve dhe Krishterėve, sepse pėrshėndetja e Jehudėve ėshtė shenja me gishta, ndėrsa pėrshėndetja e Krishterėve ėshtė shenja me dorė"
(transmeton Tirmidhiu 2695).

Kur lejohen disa forma tė pėrgjarurit me pabesimtarė qė nuk kanė tė bėjnė me fe dhe besim?

Ka thėnė Ibėn Tejmijje: Nėse muslimani ėshtė nė nėj vend, me tė cilin ėshtė nė luftė apo vend tė jobesimtarėve pa luftė, nuk ėshtė i urdhėruar qė t'i kundėrshtojė ata nė formėt e jashtme nėse kjo pėr tė ėshtė dėm. Mirėpo, i preferohet apo i obligohet atij qė t'i shoqėrojė ata formalisht nėse nė kėtė ka dobi pėr fenė. P.sh: Pėr ti thirrur nė fenė islame, zbulimi i fshehtėsive pėr ti lajmėruar muslimanėt pėr kėto apo largimi i dėmit nga muslimanėt si dhe tė tjera prej qėllimeve tė mira" (Iktidau Siratul- Elmustekim 1\419).

Pėrktheu:
Abedin Haxhiaj
www.ankebut.com

at|n|

at|n|
27-12-05, 11:06
Kremtimi i festave jomuslimane


Kėto ditė jomuslimanėt festojnė ditėn pėr tė cilėn besojnė se ėshtė lindur Isa biri i Merjemes (paqa qoftė mbi ata), dhe vitin e ri. Mjerisht edhe disa bijė tė ummetit marrin pjesė nė kėto festa, duke i imituar dhe duke i kushtuar rėndėsi tė madhe traditave tė tyre. Por, tė tillėt as qė e kuptojnė rėndėsinė e kėtyre festave dhe traditat me besimet e fabrikuara dhe tė deformuara, dhe as nuk e kanė tė qartė qėndrimin e Sheriatit mbi pjesmarrjen e tyre.

Sheriati ka caktuar festat muslimane, tė cilat janė specifike vetėm pėr ata, e ato janė 'Eid ul-Fitr dhe 'Eid ul-Adha (dy Bajramet). Transmeton En-Nasaa'i nga Anasi se ka thėnė:“Pasi qė i Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. bėri hixhret nė Medine, banorėt e Medinės kishin dy festa, nė ato dy ditė mbanin karnevale dhe kremtonin. Pejgamberi s.a.v.s. kishte thėnė: “Nė vend tė kėtyre dy ditėve All-llahu ka caktuar pėr ju dy ditė tė tjera tė cilat janė mė tė mira se kėto, ditėt e 'Eid ul-Fitr dhe 'Eid ul-Adha (Bajrami Ramazanit dhe ai i Kurbanit).”Nga ky hadith i Pejgamberit s.a.v.s. shohim se muslimanėt kanė vetėm dy ditė festa, 'Eid ul-Fitr dhe 'Eid ul-Adha. Ato dy ditė feste i zėvendėsuan tė gjitha festat tjera nga koha e injorancės (xhahilijetit). Dy Bajramet janė tė lidhura me akiden islame, sipas aspektit tė teuhidit, bindjes dhe pasimit tė dispozitave tė All-llahut.

Sa i pėrket festimit tė krishtlindjeve nė pėrgjithėsi, e sidomos kur janė nė pyetje perėndimorėt, bėhet fjalė pėr festėn e cila bazohet nė besimin e tyre tė devijuar nė Isain a.s., tė pėrzier me traditat e helenėve antik dhe atyre romake. Nuk ka musliman tė cilėt dyshojnė nė devijimet e atyre tė cilėt besojnė nė to.“Gjithashtu bėnė kufr ata qė thanė: “All-llahu ėshtė i treti i treve”

(El Maide, 73)“E mohuan (e bėnė kufr) tė vėrtetėn ata qė thanė se: “Zoti ėshtė ai, Mesihu bir i Merjemes”

(El Maide, 17)Gjatė festave tė veta ata i zbukurojnė shtėpitė e tyre, dyqanet, shkollat dhe rrugėt. Mbajnė kremtime publike dhe familjare, nė kisha dhe nė vende tjera, shkėmbejnė dhurata dhe kėndojnė kėngė.Sheriati u ndaloj muslimanėve tė imitojnė tė tjerėt, nė gjėrat e tyre religjioze dhe simbolet e tyre. Buhariu nė sahihun e tij shėnon se Ebu Said Al-Khudri ra. Transmeton se Pejgamberi s.a.v.s. ka thėnė:“Jam i sigurtė se do tė ndiqni rrugėt e tė parėve, hap pas hapi, arshin pas arshini. Ata edhe nėse hyjnė nė birėn e zhapinit edhe ju do tė hyni nė tė! ‘O Pejgamber i Allahut’ – e pyetėm pėr hebrenjtė dhe tė krishterėt? ‘Kush tjetėr?!’ – tha ai.”Kėshtu pra, Pejgamberi s.a.v.s. ka ndaluar pasimin e hebrenjėve dhe krishterėve, duke i qortuar ata tė cilėt i pasojnė mėnyrėn e jetės sė tyre, imitojnė zakonet e tyre, traditat dhe simbolet e tyre. Kjo ėshtė dėshmi e cila ndalon muslimanėt t’i imitojnė. Sheriati e plotėson kėtė ndalesė duke i rėnditur pasuesit e tyre me vetė ata. Pejgamberi s.a.v.s. thotė:“Ai i cili imiton disa njerėz, i pėrket atyre!”

(Ahmedi dhe Ebu Davudi)Pėr kėtė arsye nuk u lejohet muslimanėve tė festojnė festat joislame, siē janė krishtlindjet dhe viti i ri, tė cilėt janė specifike pėr krishterė. Nuk u lejohet pjesmarrja nė to, tė jėtė ai festim publik apo familjarė, e mbajtur nė kishė, shkollė apo diku tjetėr. Ndalesės i bashkangjiten tė gjitha ato tė cilat kanė lidhje me festimin nė kuptimin e shprehjes dhe simboleve, me tė cilat do tė tregohet se muslimani ėshtė pjesmarrės nė to, siē janė shkėmbimi i dhuratave, urimeve, zbukurimi i shtėpive dhe dyqaneve etj.

Arsyeja kryesore pse disa muslimanė kopjojnė perėndimin ėshtė kompleksi i inferioritetit. Ai buron nga dekurajimi i tyre intelektual dhe emocional, pėr shkak tė mungesės sė vetėdijes, ideve dhe zakoneve islame, dhe mendimeve se vetėm ata mund tė sigurojnė drejtėsinė, lumturinė dhe plotėsimin e tėrė njerėzimit. Nė tė njejtėn kohė ata nuk e vėrejnė ēoroditjen e asaj kulture, vlerave, traditave, motiveve dhe mėnyrės sė jetės nė tė cilėn themelohen.All-llahu i Madhėrueshėm thotė:“Nėse u vjen nga Unė udhėzim (libėr e Pejgamber) kush i pėrmbahet udhėzimit Tim, ai nuk ka pėr tė humbur (nė dynja) e as nuk ka pėr tė dėshtuar (nė jetėn tjetėr). E kush ia kthen shpinėn udhėzimit Tim, do tė ketė jetė tė vėshtirė…”

(Ta Ha, 123-124)O musliman!Nė Bajramet tuaja manifestohen vlera dhe mendime tė larta. Kėshtu me Bajramin e Ramazanit ('Eid ul-Fitri) shėnoni fundin e muajit tė bekuar tė ramazanit, muajit tė bindjes dhe adhurimit ndaj All-llahut tė Madhėruar. Ky ėshtė muaj i dhėnjės sė lėmoshės dhe forcimit tė lidhjes nė mės tė muslimanėve, muaj i pėrkushtimit dhe vlerave ku muslimanėt garojnė nė vepra tė mira, sikurse garojnė tė largohen nga gjėrat tė cilat All-llahu i ndaloj nė kuptimin e veprave tė kėqija dhe tė qortuara. Nė atė Bajram manifestohen vlerat e mėshirės ndaj jetimėve dhe atyre tė cilėt ndodhen nė fatkeqėsi.

Ndėrsa sa i pėrket festės sė bekuar tė Kurbanit Bajramit ('Eid ul-Adha), nė tė kryhen ceremonitė e Haxhit, atėherė kur muslimanėt nguten nė drejtim tė shtėpisė sė All-llahut pėr tė lavdėruar All-llahun, tė pastrohen nga mėkatet dhe tė lirohen nga shirku. Nė kėtė Bajram shihen mendimet e larta tė bindjes dhe sakrificės nė rrugėn e All-llahut, kur muslimanėt pasojnė rrugėn e babait tė tyre Ibrahimit a.s. Tė dy Bajramet janė shprehje e unitetit tė muslimanėve nga njėra anė e botės nė tjetrėn, me kufijtė dhe barijerat tė cilat i kanė vendosur kolonialistėt e huaj qė ta ndajnė ummetin islam.

O Musliman, ju tė cilėt e morrėt pėrgjithėsinė qė tė mbani mesazhin e islamit si udėhėzim i njerėzimit. All-llahu ju ka bekuar me islam, qė ta praktikoni nė tė gjitha sferat e jetės tuaj. Dhe u pėcaktoj pėrhapjen e mesazhit islam, tė shpėtoni njerėzit nga mjerimi dhe padrejtėsitė e sistemit kapitalist dhe demokratik. Mundohuni tė keni sukses nė kėtė botė dhe nė tjetrėn. Mos i dėboni tė tjerėt nga feja e juaj duke pasuar mėnyrėn e jetės sė tyre, t’i imitoni traditat dhe simbolet e tyre, duke treguar njė anim mė tė madhė kah ata se sa kah vetja juaj. Pėrkundrazi, duhet tė jeni ambasadorė tė islamit dhe shtetit islam, atėherė ju dhe tė gjithė njerėzit e tjerė me ndihmėn e All-llahut do tė jeni tė lumtur nėn dritėn dhe drejtėsinė e Islamit.

All-llahu i Madhėruar thotė:

“Dhe ashtu (sikur u udhėzuam nė fenė islame) Ne u bėmė juve njė popull tė drejtė (njė mes tė zgjedhur) pėr tė qenė ju dėshmitarė (nė ditėn e gjykimit) ndaj njerėzve, dhe pėr tė qenė i dėrguari dėshmitar ndaj jush.”

(El Bekare, 143)


26.12.2005.islamgjakova.net

at|n|

munti
27-12-05, 14:36
PSE PRITJA DHE KREMTIMI I VITIT TĖ RI - ĖSHTĖ KOTĖSI,
ĖSHTĖ MARRĖZI?


Mexhid Yvejsi, Gjakove

( Pasha kohėn !
Njeriu me siguri ėshtė nė humbje.
Pėrveē atyre qė besojnė, porosisin
pėr
drejtėsi dhe kėshillojnė
njėri-tjetrin
tė jenė tė durueshėm.)

(Kur’an-i, 103:1-3)


Pyetja mė e shpeshtė qė po bėhet kėto ditė, nė
fund tė muajit dhjetor, pra, nė fund tė vitit, ėshtė: Ku do
ta pritni, kremtoni, Vitin e Ri?
Shpesh ndodh qė pyetjet nuk ēojnė te pėrgjegjet,
por te pyetjet tjera. Njėra nga pyetjet ėshtė edhe kjo: Pse
pritja dhe kremtimi i Vitit tė Ri ėshtė kotėsi, ėshtė
marrėzi?
Ėshtė kotėsi, ėshtė marrėzi, pritja, kremtimi i
Vitit tė Ri, sepse, thėnė shkurt e trup, kjo ėshtė njė
festė pagane. Prejardhja e kėsaj feste pagane e ka burimin
nė Babiloni, Azi.
Babilonasit paganė, 4000 vjet para, e festonin
ndėrrimin e viteve nė ditėn e Pranverės, kur Hėna ishte e
plotė, kur nata e dita janė tė barabarta, kur natyra
rilindė mbas dimrit tė gjatė…
Nė Evropė, nė gjithė hemisferėn perėndimore edhe
pėrtej Atlantikut, kjo festė pagane e ka prejardhjen nga
Roma antike pagane, para 2000 vjetėve…
Nė vitin 274, Imperatori romak pagan,
Aurelian-i, e shpalli 25 dhjetorin:
Natalis Solis Invicti (Festa e Diellit
tė Pamposhtur), qė kremtohej nė gjithė Perandorinė Romake.
Kjo e ka prejardhjen nga hyu pagan i iranianėve tė lashtė,
i cili quhej Mithra, hyu pagan iranian i dritės, qė besohej
se kishte lindur me 25 dhjetor! Kjo festė pagane kremtohej
njė javė, deri me 1 janar, tani pėr nder tė hyjnisė Janus,
hyu dyerve dhe hyrjeve, prej tė cilit ka prejardhjen emri
i muajit tė parė tė vitit-Janari, qė ėshtė dera, hyerja nė
Vitin e Ri…!
Pra, kjo festė e lashtė pagane, nė Perandorinė
Romake, zgjaste njė javė. Njė historian perėndimor, J.M.
Wheeler, nė librin e tij: “Paganism in the Christian
Festivals”, (Paganizmi nė Festat Kristiane) ndėr tė
tjera, shkruan:
“Tė gjithė festonin dhe gėzonin, puna dhe tregtia ishin
pezulluar tėrėsisht. Shtėpitė ishin zbukuruar me bredha,
pisha, me dafina dhe me bimė e pemė me blerim tė
pėrhershėm; midis miqėve shkėmbeheshin dhurata e vizita.
Ishte njė periudhė gėzimi dhe dashamirėsie dhe populli
jepej pas ēdo lloj argėtimi…”
Pse ndodhnin kėto? Pse gėzoheshin,
argėtoheshin…? Sepse popujt paganė evropianė besonin se
kur ditėt shkurtoheshin, e dita mė e shkurtėr bie me 21 ose
me 22 dhjetor, ata mendonin se Dielli-zoti ėshtė sėmurė dhe
porsa dita fillon tė zgjatėt ata gėzoheshin dhe festonin,
duke besuar se Dielli-zoti i tyre po shėrohet, po forcohet
dhe vera po afrohet!
Ky besim i verbėr pagan ishte i pėrhapur ndėr
popujt evropianė, por qė ka prejardhje nga egjyptasit e
lashtė paganė, tė cilėt e adhuronin hyun pagan Ra, hyu i
agrikulturės, por qė vjen nga besim pagan iranian i
Mithras, hyu pagan kushtuar Diellit tė pamposhtur…!
Edhe sot e kėsaj dite, nė mijėvjeēarin e tretė,
nė shumė vende tė botės, kjo festė kremtohet me madhėshti,
njerėzit argėtohen, gėzohen, tranohen…!
Pėr nder tė kėsaj feste pagane zbukurohen,
dekorohen, shtėpitė, fshatrat, qytetet me bredha, pisha, me
blerim tė pėrhershėm, nga njerėzit e pėrkohshėm dhe
populli, siē dihet, jepet pas ēdo lloj argėtimi-deri te
shfrenimi…!
Pėrse zbukurohen, dekorohen shtėpitė, fshatrat,
qytetet, me bredha, pisha? Sepse popujt paganė, para
krishterimit, pemėt e gjelbėrta, siē janė bredhi, pisha, tė
cilat tėrė vitin e ruajnė blerimin e tyre, ngjyrėn e tyre,
edhe nė dimėr, popujt paganė besonin se kėto pemė kishin
diēka hyjnore, dhe adhuroheshin pėr qėndresėn e tyre, si
diēka e shenjtė, prandaj porsa fillonte dimri i dekoronin,
i zbukuronin, duke menduar, duke besuar se, meqė ato i
qėndrojnė dimrit tė ftohtė e tė gjatė, do t’i ndihmojnė
edhe atyre tė mjerėve tė qėndrojnė…!
A ka kuptim qė popujt me besim monoteist, siē
jemi edhe ne , shqiptarėt, qofshin tė krishterė apo
muslimanė, tė presim, tė kremtojmė, tė gėzohemi, tė
tranohemi pėr njė festė pagane, siē ėshtė Viti i Ri? Kėtė
e gjykon Bibla, e gjykon Kur’ani, dy Librat Hyjnorė, mė tė
lexuara, mė tė pėrhapura, mė tė nderuara, nė rruzullin
tokėsor.

Shėn Pali, nė letrėn dėrguar Efesianėve,
ndėr tė tjera, shkruan:
“…Pėrbehem nė Zotin: mos jetoni sikurse
jetojnė paganėt me mendje tė errėrsuar, larg nga jeta e
Hyut, pėr shkak tė paditurisė qė ėshtė ndėr ta pėr arsye tė
trashamanisė sė zemrės sė tyre. Vetveten e kanė bėrė tė
pandjeshėm, u dhanė mbas shfrenisė, nė mėnyrė, tė shtyrė
prej lakmisė, tė bėjnė ēdo poshtėrsi.”
(Bibla,
Efesianėve, 4:17-20)
A keni menduar, si besimtarė, ndonjėherė rreth
kėsaj ēėshtje? Nėse nuk keni menduar, atėherė shtrohet
pyetja: Deri kur tė pranojmė, pa menduar, ēdo festė qė tė
tjerėt na kanė servuar - si njė sofėr e shtruar?!
Sidoqoftė, para nesh ėshtė Viti i Ri, por jo
pėr ta pritur, se ai vjen vet, jo pėr ta kremtuar, jo pėr
ta uruar, jo pėr t’u gėzuar, jo pėr t’u shfrenuar, por pėr
tė medituar!
Meditimi rreth Vitit tė Ri do tė na ēon kah njė
kuptim mė i thellė i jetės, i kohės. Koha, pėr tė cilėn
betohet Krijuesi i Madhnueshėm nė Kur’an, ėshtė gjėja mė e
ēmueshme pėr krijesėn-njeriun.
Njeriu i sotėm, modern, bashkohor,
perėndimor, materialist, ėshtė i aftė pėr tė drejtuar, pėr
tė kontrolluar fuqitė e ndryshme natyrore, por qe de, ėshtė
i pa aftė pėr tė frenuar epshet e veta shtazore…!
Mos frenimi i epsheve shtazore, duke qenė
larg Zotit, duke mos pėrfillur udhėzimet e Tij, shumicėn e
njerėzve e ka tėrhequr kotėsia, marrėzia, shfrenia tė
shtyrė nga lakmia…
Nė etapa tė ndryshme kohore, miliona njerėz
pėr shkak tė mosdijes, lakmisė, grykėsisė, padrejtėsisė
janė shkatėrruar, janė asgjėsuar. Po tė kthehemi nė
histori, do tė pyesim me habi: Ku janė gjithė ato
perandori?! Perandori shekullore, tė fuqishme, qė dukeshin
aq madhėshtore, por u shkrinė si me qenė fluska bore!
Sot, sikurse dje, njerėzit qė nuk kanė besim
nė t’Madhin Zot-jetojnė kot! Ata e presin me pa durim Vitin
e Ri, duke shpresuar, duke besuar se Viti i Ri ju sjellė
begati!
Me kohė, bota e kapitalit, e tregtisė, e
bisnisit, me reklama, me dredhi, joshje e mashtrime prej
ēdo lloj pisit, kėtė e kanė kuptuar dhe pėrgatitjet pėr
Vitin e Ri , qė moti, ata i kanė filluar. I kanė filluar
dhe do t’i pėrfundojnė pėrgatitjet tė organizuara mė bukur
se ēdo herė, sepse me fitime tė mėdha, si asnjėherė, e
shpėrblejnė vetveten menjėherė…!
Pėr natėn e Vitit tė Ri thuhet se ėshtė nata mė e
gjatė, nata mė e mrekullueshme. Po, por kėtė e thonė tė
gjithė ata qė janė nė gjėndje tė trullueshme!
Nė tė vėrtetė, jo vetėm qė ėshtė nata mė e trullueshme,
duke pirė- pije alkoolike e narkotike, duke kėnduar, duke
vallėzuar, pa rend e vend, pa kurrfarė sjellje, duke hangėr
deri nė vjellje , duke luejtur bixhoz, lotari duke bėrė
edhe ndonjė marrėzi…! Pra, nata e Vitit tė Ri bėhet jo
vetėm nata mė e trubullueshme, ajo bėhet edhe nata mė e
mjerueshme, mė e mallkueshme, mė e dėnueshme…! Pse? Sepse
kjo ėshtė njė festė pagane, e cila urohet pothuejse nga
mbarė bota, por tė gjitha urimet janė tė kota! Urojnė,
urojnė, urojnė, derisa e teprojnė, edhe pse ata ashtu nuk
mendojnė…!
Ka shumė qė do tė thonė, ėshtė e drejta
jonė, jemi n’Evropė, jetojmė nė liri, nė demokraci dhe e
gėzojmė tė drejtėn tė kremtojmė, ta presim Vitin e Ri!
Po, me siguri, keni tė drejtė ta pritni, tė
kremtoni , por njė ditė do tė vajtoni…! E drejta juaj nuk
do tė thotė se po veproni drejt. E drejta juaj, nė kėtė
rast ju bėn tė huaj! Nėqoftėse dėshironi tė jeni si tė
tjerėt, atėherė kush do tė jetė si ju?
Me pak fjalė, kjo ėshtė e Vėrteta, e
Vėrteta: Pse pritja, kremtimi i Vitit tė Ri – ėshtė kotėsi,
ėshtė marrėzi? E Vėrteta, siē thoshte Shileri, nuk pėson
nėse dikush nuk e beson.
E Vėrteta ėshtė Zoti. Zoti ėshtė Krijues,
Furnizues, Dhurues. Prandej, tė gjithė kemi nevojė pėr
Zotin. Zoti nuk ka nevojė pėr ne. Kush vepron mirė,
shpreson mirėsi
nga Mirėsia e Tij, jo nga Viti i Ri. Kush vepron keq, por
pendohet, shpreson se do tė falet dhe qetėsohet, rahatohet…
I varfėri shpreson tė pasurohet, i sėmuri tė shėrohet, i
papuni tė punėsohet, i burgosuri tė lirohet…
Zoti ėshtė i vetmi Krijues, i vetmi
Furnizues dhe i vetmi Dhurues pėr gjithēka. Ai Krijon,
Furnizon, Dhuron nga oqeani i pashtershėm i Mirėsisė dhe
Bujarisė sė Tij, jo Viti i Ri.
Nė Kur’an, All-llahu i Madhnueshėm urdhėron e
thotė:
“Kush nuk beson barrėn e mosbesimit e ka kundra
vetes” (30:40)
Pra, kush nuk beson, ai qė ėshtė kundėr vetes. Ai
qė ėshtė kundėr ka krijuar burgun e vet. Nė burgun e vetė,
vetvetja nė kėtė jetė i duket mė e largėt se ēdo planetė…

First
30-12-05, 20:13
Deshta tė festoi vitin e ri…?!

Deshta ta festoi vitin e ri, por mu kujtua bota e “civilizuar” qė desh e mohoi ekzistencėn e kombit shqiptar. E coptuan nė Kongresin e Berlinit, nė Konferencėn e Londrės e tė Versajės. M’u kujtua diplomacia prendimore qė po i heq maskat qė u japin pamje njerėzore kėtyre diplomatėve dhe nxjerr nė shesh fėtyrat e tyre tė lyeme me gjak tė pafajshėm. E pėr ēfar tė festoi unė?.
Deshta tė festoi vitin e ri, por m’u kujtuan 50 vjetė tė Partisė qė ua shpėrlau trurin shqiptarėve duke propaganduar idetė mė antishqiptare, pėr vėllazėrimin me serbėt, me grekėt, me rusėt e me proletarėt e gjithė botės. Mu kujtua se populli shqiptar nuk ka pasur traditė pėr ta pritur e pėr ta kremtuar vitin e ri. Kjo festė pagane iu "imponua" nga ndikimi i TV-sė nga ish regjimi komunist! Pėr hirė tė kėsaj feste, ish-diktatorėt e kuq mbanin fjalime nė Radiotelevizion, jepnin intervista nė shtyp, ku numronin "sukseset", "arrijtjet", nė tė gjitha fushat, pėrmendnin fitoret nė tė gjitha frontet... dhe pėr hirė tė kėsaj feste ngritnin gotat pėr partinė e pėr lumturinė e popullit...?! E pėr cilen lumturi tė popullit tim tė festoi unė?
Deshta tė festoi vitin e ri, por, mu kujtua rrėnimi i demokracisė nė Shqipėri dhe prurja e tė huajve nė krye tė saj, qė u bėn shkak i 6000 varrezave tė reja, tė djemve e tė vajzave shqiptare, qė dogjen fabrika, muze, shtėpi e ēdo gjė tė tokės shqiptare… Mu kujtuan fjalėt e udhėheqėsve qė kanė shijen e byrekut me kashtė… Mu kujtua viti 1990, kur vala e keyqzatorve skizofon pushtoi mbarė Shqipėrinė, kur pėr njė teneqe bukė, mjaft shqiptar tė varfėr vorėn kryqat nėpėr qafė si kėmbanė dhije…! M’u kujtuan takimet e Kretės e tė Beogradit! Mu kujtuan miqėsitė me Athinėn dhe kufomat nė kufirin greko-shqiptar! Mu kujtuan vilat e “bosave” tanė dhe vuajtjet e fėmijėve tanė pėr bukė?! E pėr ēka tė festoi unė?
Deshta tė festoi vitin e ri, fundin e kėti shekulli, por m’u kujtua Lufta e Parė Botėrore dhe 26 milionet e saj tė vdekur, Lufta e Dytė Botėrore me 53 milionėt e saj tė vdekur, M’u kujtuan 6 milion kufoma nė Kore e Vjetnam… Mu kujtuan 500 milion njerėz qė vuajn nga mungesa e ushqimit, 40% e popullatės e privuar nga sigurimet shėndetėsore, 30% prej tyre me mungesė tė ujit tė pijshėm, 40.000 fėmijė qė vdesin pėr ēdo ditė nė botė, 10 milion fėmijė viktimė e sėmundjeve fizike e mendore... Mu kujtuan masakrat e Hebronit, masakrat e Sabrės e Shatilės… M’u Kujtuan 50000 varre tė reja nė Kashmir. Mu kujtua Tuneli i Hajberit dhe 50000 viktimat e saj Brenda njė nate…?! Mu kujtuan kufomat e masakrat e Bosnjės tė Srebernicės..., tė Bangladeshit, tė Ēeēenisė e tė Afganistanit. E pėr ēka tė festoi unė…?
Deshta tė festoi Vitin e Ri , por mu kujtua Reēaku e Drenica, mu kujtuan shifrat qė flasin pėr fshatra tė djegura, e shtėpi tė rrėnuara. Mu kujtuan shifra tė panjohura tė njerėzve qė ranė nėpėr beteja e prita tė ndryshme, qė u ekzekutuan e u masakruan rrugėve, burgjeve apo nėpėr kasaphane tė ndryshme…!? Mu kujtuan grate e vrara nė shtėpitė e tyre, tė tjerat duke ikur maleve pėr tė shpėtuar nderin e moralin! Mu kujtuan ato qė vdiqen gjatė lindjes nė vapėn e madhe tė verės apo nė ngricat e mėdha tė dimrit. Mu kujtuan pleqėt qė nga pamundėsia pėr tė ikur, u dogjen bashkė me shtėpitė e tyre. Sa fėmijėve tė posalindur ua ndalėn rritėn, pa e shijuar jetėn, pa e pare lirinė, sa tė tjerė mbeten bonjakė! Mu kujtuan 1 milion tė dėbuar, 120.000 shtėpi tė shkatrruara,, 400 shkolla te shendrruara ne gėrmadha, 200 xhami, 170 bibloteka… Mu kujtuan kolonat e njėzve me vetura, me traktorė, me automjete, nė kėmbė, me fėmi pėr dore, me pleq nėpėr karroca. Mu kujtuan trenat famkeq qė bartnin fatkeqėt e shekullit 21 – shqiptarėt e Kosovės. Mu kujtuan radhėt e gjata tė kolonave ku njerėzit lindin, por edhe vdesin. Mu kujtuan kampet e perqendrimit, familje tė ndara, zemra tė thyera…Vallė, a mund ti harroj kaq shpejt ato? E pėr ēka tė festoi unė?
Deshta tė festoi vitin e ri, por mu kujtuan ushtarėt e KFOR-it qė ndalonin flamurin tonė kombėtar nė raste dasmash, qė e hiqnin flamurin nga institucionet shtetrore me preteks se “u pengonte serbėve”. Na e ndalonin e na e pėrbaltnin simbolin e kombit, flamurin qė ka fitua tė gjithė betejat kundėr hordhive barbare, flamurin qė u priu djemve tė Kosovės nė luftėn ēlirimtare e po mbulohen martiret e kombit… E pėr ēka tė festoi unė…?
Deshta tė festoi vitin e ri, por mu kujtua faktori ndėrkombėtar qė na ndihmoi tė mbetemi gjallė e tani kėrkon tė bashkėjetojmė me vrasėsit, kėrkon ti harrojmė 20.000 shqiptar qė ua shuan jetėn. Edhe ata qė mbetėn gjallė kanė me vete dramėn e tmerrshme qė do ta mbartin me vete gjatė gjithė jetės?! Mu kujtua Kushneri dhe pas ardhėsit e tij, qė kanė harruar detyrėn e administratorit e merren me projekte planesh pėr ta lėnė Kosovėn sėrish nėn Serbi! Mu kujtua oficeri francez qė spiunoi pėr Serbinė. Mu kujtua shumėkombėshja franceze qė u shėndrrua nė infrastrukturė tė okupatorit nė Kosovė. Mu kujtua adoleshentja e dhunuar dhe e mbytur nga “paqėruajtėsi” amerikan! Mu kujtuan shqiptaret e ndare copa copa pėr tė jetuar si hyzmeqarė tė tė tjerėve nė trojet e tyre, pėr tė ulur kurrizin nėn peshen e robėrisė pėr hirė tė bashkėjetesės me vrasėsit. Mu kujtuan serbėt kah pijnė lėngje frutash nėn mbrojtjen e KFOR-it, ndėrsa shqiptarėt jetonin nėn ēadra, pasi shtėpitė ua kishin djegur serbėt… Mu kujtuan ndėrkombėtarėt qė veē “lirisė” na sollėn edhe prostitucionin, drogėn, korrupsionin, dhe tė gjitha veset negative tė shoqėrisė sė degjeneruar prendimore! E unė, pėr ēka tė festoi…?
Deshta tė festoi vitin e ri, por mu kujtuan “intelektualėt” tanė, qė vazhdimisht tjerrin nė furkat e tyre tė vjetra, tė akuzave se Greqisė dhe Serbisė tokat shqiptare ja ka dhėnė Turqia...! Se Islami duhet tė anulohet nga shqiptarėt dhe se duhet krishterizimi pėr tė na pėrbi mė lehtė ujqėrit qė kemi pėr rreth…! Mu kujtuan intelektualėt e politikanėt tanė qė stomakun e qefet i kanė nė Prendim, kurse shpirtin nė Sheshin e Kuq tė Moskės e tė Kremlinit!? Mu kujtuan ato qė luftojnė “terrorizmin” Islamik, nė Shqipėri pėr tė kėnaqė orekset monstruoze fundame-ntaliste ortodokse tė Athinės e tė Beogradit. E pėr ēka tė festoi unė?
Deshta tė festoi vitin e ri, tė uroj pėr Civilizimin islam qė lulėzoi nė shekuj, atėherė kur bota prendimore injorancėn e konsideronte devotshmėri. Desha tė festoi, por mu kujtuan muslimanėt sot, tė shtypur e tė pėrēarė, tė ndarė nėpėr lugina tė thella e nėpėr fusha me prroje tė ujrave tė turbulluara, tė mbuluar nga injoranca, nga ndarjet nėpėr sekte e nėnsekte, vetėm pėr tė mos qenė tė unjisuar e tė pathyeshėm, nė mėnyrė qė ujku ta ketė mė lehtė shkatrrimin e ummetit! Edhe ato tė devotshmit duhet ti nėnshtrohen torturave e dhunes nga pushteti diktatorial… Kudo bombardime, gjakderdhje, tortura, burgje e padrejtėsi mbi to... E pėr ēka tė festoi unė…?
Deshta tė festoi vitin e ri, por mendova, vallė... a ende ėshtė koha tė festoi ceremonialet e paganėve. Mu kujtuan burra e gra tė dehur rrugave te mbushura me plehra. Mu kujtua se kjo ėshtė thjeshtė festa e tregtarėve qė zgjerojnė kapitalin e tyre. Mu kujtua se kjo ėshtė “festė” pėr tė pėrmbushur epshet, kapitalsitėt kremtonjnė, uronjnė e fitojnė – kurse ne tė gjithė humbim...! Humbim sepse asgjė nuk fitohet me urime boshe, por me besim nė Zotin, me mend, me punė, me vepra, me djersė e flijime tė vazhdueshme, me tė gjitha ato qė ne i kemi harrue. Mu kujtua se atė natė konsumohen pije tė ndryshme alkoolike, luhet bixhoz e kėrkohet fat nė loteri, hahet deri nė vjellje, vallėzohet deri nė dalldisje dhe secili i di marritė e veta. Dance nudizmi tė tė gjitha llojeve… Tė gjitha kėto qė behen pėr festėn e vitit te ri, e afrojnė njeriun mė shumė nga shtazarakia… E pėr ēka tė festoi unė...?
Unė mendova thėnien e dietarit tė orjentit qė tha: “Nuk ka kafshė mė tė urryer se ai qė emiton qorrazi apo pėr efekte servilizmi…” Mendova se me celebrime te tilla, mos bėhem mohues i Muhamedit e i Jezusit, paqa dhe mėshira e Allahut qoftė mbi to, mos u bashkohem paganėve nė celebrimin e festive tė tyre. Mos u arsyetoni se kjo nuk ka efekte, se ėshtė e parandėsishme, sepse e keni gabim, edhe fillimi i ceremonialeve tė tilla para njė shekulli ka qenė sipėrfaqėsisht i parėndėsishėm, por e shihni, sot e gjithe bota feston e celebron pėr perėnditė pagane, e ku dallojmė ne nga ato...? E unė, pėr ēka tė festoj...?!
Shumė nga bashkėkombasit e mij jetojnė nė errėsirė, jetojnė nė kaos brėnda njė shpirti tė lig. Objektivi qė duan tė arrijnė janė vilat e kėsaj bote, floriri, paratė, veturat, mendjemadhėsia. Shumė nga ato pėrpiqet tė jetojnė nė kurrizin e tė tjerėve... Eshtė njė kaos nė tė cilin njerėzit janė futur dhe e ndjejnė atė, por u pėlqen kjo gjė sepse i mbėshtetė vetė djalli. Mua mė quajn “tė padėshirueshėm”, vetė fundamentalistėt mė thonė “fundamentalist islamik”, mė kėrkojnė tė ndrroj fenė qė kam zgjedhur, mė kėrkojnė tė ndrroj emrin e tė pagėzohem, ulin pėrqindjen e bashkėfetarėve tė mi, madje mė kėrkojnė qė edhe Zotit t’i lutem greqisht e nė serbisht... Lakuriqėsinė ma quajn “modė”, prostitucionin e quajn profesion, mosrespektimi i prindėrve ėshtė normale... Vallė, edhe pas kėsaj festoj... Po pėr ēfar tė festoj unė!?

Psikologu
02-01-06, 06:22
Asgja me teper vetem se propagandė pėrqarese Arabe...

First
02-01-06, 15:28
pershendetje
mos po keni argument i nderuar perveq ketyre fjaleve juve sju ka mbet tjeter veq fjal te kota te shkruani nese jeni te zotet e mendjes dhe te argumentit bisedo me argumente ok
pershendetje

ARVANITI
02-01-06, 17:41
Pu pu.....injorantet kane dale sheshit :?

ebubekr_albani
02-01-06, 23:24
eselamu alejkum (paqa dhe meshira e allahut qoften mbi ju)

Si gjithnje kur nuk kan shka me fol thojn vetem propagandė ajiii shum pergjigje e dobt be po me duket u knaqa kur po i shoh argumntet e nuk po kan si me ju ba kundershtim allahu ju shperbleften gjith juve shka keni postu allahu ju rujten kudo qe jeni Allahume amiin ju perndesh me perhsndetjen islame dhe te xhenetit eselamu alejkum (paqa dhe meshira e Allahut qoften mbi ju)

Tomori
13-01-06, 15:01
Asgja me teper vetem se propagandė pėrqarese Arabe...

-Qfar propagande or Psikologu>
Propaganden e keni shpikur ju te krishteret Qe te paverteten te plasoni se gjoja eshte e vertete...si psh qe propagandoni Biblat tuja te shumta se kush eshte e verteta?!!!
Ne realitete asnjena nukj esht e vertet...?!!
-Ne muslimant nuk kemi nevoje per propagante per arsyje se nuk kemi te paverteta siq keni ju te krishteret ndermjet me turlifar Biblash.
-Na kemi Kuranin-kerim ne dore qe eshte i paster si loti :arrow:
Kjo eshte e verteta :lol: :lol: :lol: :lol:

Reana
13-01-06, 16:53
pershendetje
mos po keni argument i nderuar perveq ketyre fjaleve juve sju ka mbet tjeter veq fjal te kota te shkruani nese jeni te zotet e mendjes dhe te argumentit bisedo me argumente ok
pershendetje

Argumente??? :lol:
po si jo!!!

[b]Cdo vit sipas matjeve te sakta astronomike i ka:365.242 189 67 dite apo (365 d 5 h 48 min 45 s)
Prandaj Viti i ri festohet permes nje kalendari te tille, e jo kalendarit te krijuar me mates te shtremberuar te cilin arabet e quajne Hijra sipas te cilit muajt jane muaj lunar dhe viti kalendarik eshte me i shkurter per 11 dite sesa viti i realte-e sipas te cilit kalendar Ramazani bie, here ne vere e ne dimer, dhe pranvera varesisht se ne cilin shekull jane, here bie ne dimer e here ne vjeshte :? :lol: !!!

BE LK
14-01-06, 09:11
meturtutojn mendimit e tua reana me fjalet e tua prej nje vajze te ditur por dua te them se irespektoj mendimet e tua por se cfar shkruan nuk e kupton kerkush dhe se besoj se as vet nuk i kupton (por mos mendo se shkruan me ndonje filozofi qe nuk e marim vesh ne!!!!!! )

4peace
14-01-06, 14:06
*


Urime... Kujt? Pėr ēfarė? Pėr se?

...Viti i Ri? Cili? Ai sipas kalendarit gregorian? Julian? Kinez? Musliman? Sa shume kalendarė! Sa Vite tė Reja! Nga njė ditė feste pėr ēdo Vit tė Ri, sipas kalendarėve tė ndryshėm na dalin mė shumė se njė javė festė/festash. Urime Vitin e Ri gregorian, kinez, hindus... Pėr ēfarė? Pėrse? Pėr asgjė.

Kalendari. Viti, muaji, java, dita, ora, minuta, sekonda, njė e qindta e sekondės...Njėsoj sikur: kilometri, metri, centimetri, milimetri, nanometri... apo: kilolitri, litri, decilitri... Tė gjitha s’janė asgjė mė shumė pos njėsi matėse. Asgjė mė shumė e asgjė mė pak.

Tė festosh Vitin e Ri nuk ėshtė as mė shumė e as mė pak sikur tė urosh kėshtu:
Urime rezervoarin e ujit tė mbusht me kaq e kaq litra.
Urime arritjen e shtatit prej kaq metrash e centimetrash.
Urime arritjen e peshės kaq e kaq kilogram.

Pastaj, nėse kėto “festa” na duken tė pakta ia fillojmė kėshtu:
Urime rezervoarin e ujit me kaq e ka barela.
Urime arritjen e shtatit (lartėsisė) me kaq e kaq kėmbė/inē.
Urime arritjen e peshės me kaq e kaq funt.

Nė kėtė mėnyrė na dalin mė shumė se njė festa (disa sosh) nė ditė.

Nė fund ju uroj tė gjithėve arritjen e rezolucionit prej 10 MP (megapixel)!!! :wink:


*

GURI SYLAJ
14-01-06, 18:15
Ja ,dy arsye, pse duhet te festohet Viti i Ri.

Viti i Ri eshte pike referimi dhe pike orjentimi.

Ndarja e kohes ne njisi me te mdha apo me te vogla u be nga njeriu jo njehere dhe kjo qe kemi tani eshte me e perkryera .Nuk do te thot se nuk do te kete orvatje tjera per nje ndarje te kohes ne nje menyre a forme tjeter.Ne baze te kesaj ndarje , njeriu orjentohet dhe e bene organiozimin e jetes .

Dhe e dyta ,Kjo ndarje n'a ndihmon qe kur te pyet dikush sa vjet ke ti i pergjigjesh -njezete e katra e jo as Njezete e kater rezervare te mbushur me uje , as njemeter e njezet e kater , as ,as,as,

Ose kur e pyet dikend per sa kohe shkon ne Prishtin ,ai te thot per njezete e kater minuta e nuk thot ,deri sa te zihet nje vegshe me pasul.Edhepse edhe kjo forma e dyte eshte nje matje kohe por shume me e hershme dhe me primitive sepse me kan drute e lagta e zjarri i dobet ti shkon e edhe kthehesh e pasuli ende i pa zier.

Reana
15-01-06, 03:41
meturtutojn mendimit e tua reana me fjalet e tua prej nje vajze te ditur por dua te them se irespektoj mendimet e tua por se cfar shkruan nuk e kupton kerkush dhe se besoj se as vet nuk i kupton (por mos mendo se shkruan me ndonje filozofi qe nuk e marim vesh ne!!!!!! )

A lexon ti se paku ate qe shkruan vete???

1."i respektoj mendimet e tua por se cfar shkruan nuk e kupton kerkush"
dhe
2. "por mos mendo se shkruan me ndonje filozofi qe nuk e marim vesh ne"...

tash pyetja eshte, e kupton-ni, apo jo :lol: !!!

shpresoj se e kupton-i ate qe kam shkruar, se do deshprohesha teper ta dij se nuk ke-ni kuptuar dicka qe edhe femijet e dijne se nje vit ka 365 dite e kater ore, e jo 354 dite :? !!!