PDA

View Full Version : Kur’ani ėshtė pėrmbi tė gjitha librat.


munti
01-01-06, 23:37
http://www.datacomm.ch/arkastuf/kuran/n-3.jpg

Kur’ani ėshtė pėrmbi tė gjitha librat

nga Edward Monte

Ajetet e Kur’anit janė si njė kordon artesh nė trupin e Fesė Islame.


Dijetari i famshėm orientalist Jochahim Durulph, duke treguar rėndėsinė qė i ka dhėnė Kur’ani shėndetit, thotė:
“Do t’ju tregoj njė nga virtytet e Fesė Islame, qė deri tani nuk ka tėrhequr pikėsynimin e asnjė autori europian. Nė kėtė fazė tė Fesė Islame, do ta kuptoni se si i urdhėron njerėzit tė ruajnė shėndetin. Sė pari duhet tė pranojmė se urdhėrat e Kur’anit, nė kėtė mėnyrė janė pėrmbi tė gjithė librat e tjerė. Po qe se marrim parasysh principet qė ka parashtruar Kur’ani, megjithėse do tė vėmė re se nė dukje janė principe tė thjeshta, nė realitet ato janė tė pėrsosura. Kėshtu qė kur ta marim ta hulumtojmė, do tė shohim se nė hije tė kėtij libri tė amshueshėm, sė bashku me disa pjesė tė botės, vendet e Azisė janė njė grumbullim insektesh dhe kandėrrash. Por Feja Islame muslimanėve duke ua bėrė detyrw pastėrtinė, i ka shkatėrruar mikrobet. JOCHAHIM
Ajetet e Kur’anit janė si njė kordon artesh nė trupin e Fesė Islame
Libri nė gjuhėn angleze i titulluar “Sembires Encyclopedia”, nė pjesėn e diturisė sė gjerė, jep lajme pėr Islamin:
Ajetet e Kur’anit qė kanė shndritur cilėsitė e Muhammedit, mbanin pėrsosmėrinė dhe ndikimin e pafundėm. Kėto ajete njoftojnė principet e moralit tė Fesė Islame. Gjithashtu kėto principe nuk pėrbėhen vetėm nė njė apo dy sure tė Kur’anit. Ndoshta ajetet e Kur’anit janė si njė kordon artesh nė trupin e Fesė Islame. Pasjellshmėria, gėnjeshtra, ambicja, shpenzimet e kota, prostitucioni, tradhėtia dhe gibeti (pėrgojimi), nga ana e Kur’anit, tė gjitha kėto kritikohen tmerrshėm dhe konsiderohen si skandal poshtėrsirash. Nga ana tjetėr kėshillon ēdo njeri tė ketė qėllime tė mira, tė bėhet bamirės, nderimbėrės, i turpshėm (nga veprat e pamoralshme), tolerant, durimtar, ekonomist, i drejtė, real, pajtues dhe anues nga e vėrteta. Ai kėrkon t’i besosh dhe t’i jesh i bindur Allahut xh.sh. mė shumė se tė tjerėve dhe t’i nėnshtrohesh urdhėrave tė Tij. Kėto virtyte nė pikėpamjen e besimtarit konsiderohen si themele tė besimit tė vėrtetė dhe janė cilėsitė e njė besimtari.
I dėrguari fisnik ka qenė shembullor i logjikės dhe i vetėdijes.
Profesor Eduard Monte, nė faqen 17-18 tė librit tė tij qė titullohet “Pėrhapja e krishtėrimit dhe armiku i tyre muslimanėt”, thotė:
Racionalizmi, d.m.th. po qe se mundemi ta zgjerojmė dobishmėrinė dhe rėndėsinė e tij historike tė fjalės sė logjikshmėrisė, atėherė do ta shohim se Feja Islame nuk ėshtė njė fe jashtė logjikės. Sepse studentėt me peshoren e mendjes dhe tė logjikės, kur peshojnė bindjen nė fe, pa dyshim do ta pranojnė se fjala “racionalizėm”, pa fare dallim ėshtė e pėrshtatshme me Fenė Islame. I dėrguari fisnik ėshtė shembullor nė mendime dhe pėrsėri do tė bindet se atė e kanė shndritur dritat e besimit. I dėrguari fisnik me tė njėjtin zjarr ata i ka entuziasmuar edhe ata qė kanė pėrjetuar shekullin e tij, i ka pajisur me cilėsitė qė ka pėrjetuar. Hazreti Muhammedi (a.s.) nė thirrjen e tij, Kur’anin e famshėm e ka paraqitur si revelatėn e Zotit xh.sh., pra njė revelatė hyjnore. Nė kėtė mėnyrė feja e Hazreti Muhammedit plotėsisht ka qenė e pėrshtatshme me logjikėn e mendjes. Kėshtu qė, sipas besimit tė muslimanėve bindshmėria e tyre nė kėto principe pėrmblidhet nė:
Muhammedi (a.s.m.) ėshtė Profeti i All-llahut xh.sh.. Me tė vėrtetė me vėmendje kur t’i hulumtojmė themelet e besimit Islam, e tillė na del pėrpara.T’i besosh njėsimit tė All-llahut xh.sh., dėrgueshmėrisė sė Muhammedit (a.s), ringjalljes pas vdekjes, nė kėtė mėnyrė do tė shohim se me kėto bindje qė rreshtuam, gjen fund besimi i muslimanėve. Pra, vetėm kėto dy themele nė tė cilėt njihet bindja, besimtarėt i pranojnė si tė logjikshme dhe tė gjitha kėto janė pėrmbledhur nė Kur’anin e famshėm. Shprehjet e Kur’anit janė tė pastra e tė qarta dhe ka arsyetuar pėrhapjen dhe lartėsimin e Fesė Islame nė mėnyrė tė pandėrprerė. Kėtu shumė qartė po shohim se sa janė tė lidhur muslimanėt me Kur’anin. Gjithashtu dėrgueshmėria e Pejgamberit (a.s) ėshtė vėrtetuar dhe pranuar nga ana e besimtarėve, si mesazh i amshueshėm. Pėrsėri Kur’ani ėshtė bėrė burim i frymėzimit dhe pikė mbėshtetje e muslimanėve. Gjuha e amshuar qė i ka bindur muslimanėt ėshtė vetėm Kur’ani Famėlartė, gjė qė asnjė libėr s’mund ta arrijė kurrė. Kur’ani i pėrsosur zotėron njė fuqi tė padukshme dhe Feja Islame pėr hulumtimin e secilit qė ėshtė i hapur; me tė vėrtetė, zotėron njė mrekulli tė posaēme. Nuk ka dyshim qė Feja Islame e zotėron kėtė fuqi, pėr tė tėrhequr njerėzit nga vetja.

munti
02-01-06, 15:49
Superioriteti i tė lexuarit tė Kur’anit gjatė natės

nga Arbėr Mustafa

Tė lexuarit e Kur’anit, Fjalės sė Allahut Teala, ėshtė njė ibadet, adhurim shumė i madh. Pėr mė tepėr njė nga studiuesit, Ibnu’l Xhezeri (833-1429) shprehet se leximi i Kur’anit zė vendin e parė nė radhėn e ibadeteve.
Dhe faktikisht kjo gjė ėshtė theksuar nė Kur’an nė ajetet: “Ata qė lexojnė librin e Allahut, qė falin namaz dhe qė shpenzojnė tė ardhurat e mirėsitė e tjera qė i dhamė ne, nė rrugėn e fesė, pra pėr Allahun, kanė pėrfitime qė s’do tė kenė fund kurrė.”(Fatir 35-29). “Nė mes tė atyre qė i besojnė librave tė shenjtė ka prej tyre, tė cilėt nė orėt e natės lexojnė ajetet e Allahut e mė pas pėrulen nė sexhde.’’ (Ali Imran 3-113).
Veēanėrisht Pejgamberi ynė (s.a.s.) shprehej se besimtari qė lexon Kur’an ėshtė bashkė me melekėt. Nė disa hadithe nė lidhje me kėtė thuhet: “Mė i miri ndėr ju ėshtė ai qė mėson Kur’an dhe qė ua mėson atė tė tjerėve.’’ (Buhari) “Edhe ai qė lexon njė shkronjė tė vetme nga Kur’ani pėrfiton njė sevap.’’ (Tirmidhiu)
Tė lexuarit e Kur’anit, gjė qė theksohet kaq shumė nė ajete dhe hadithe, ėshtė realizuar me devotshmėri nga muslimanėt gjatė gjithė kohės dhe veēanėrisht natėn. Pėr leximin e Kur’anit gjatė natės Allahu Teala urdhėron: “Natėn ngrihuni pėr tė falur namaz.” (Isra 17-79) Kėtė ajet Nahxhivani (920-1514) e komenton kėshtu: “Leximi i Kur’anit nė thellėsitė e natės, nė momentet kur zemra rri larg argėtimeve dhe ēdo gjėje tjetėr, edhe pse trupit i duket e lodhshme dhe nefsit (epshit) e vėshtirė, ėshtė mė efikase dhe ngulitet nė zemėr.” (Fevatih 2-455)
Ndėrsa komentuesi i njohur Hazin (725-1324) nė komentimin e ajetit: “Ngrihu nė mes tė natės ose pak mė vonė dhe lexo ngadalė Kur’an” (Muzemmil 73/3, 4) shprehet kėshtu: “Allahu, sė bashku me urdhėrin e namazit tė natės, pėrmend tė lexuarit e Kur’anit pas kėtij namazi. Pejgamberit i urdhėroi leximin ngadalė tė Kur’anit, nė mėnyrė qė zemra tė arrijė qetėsinė e plotė, tė mendojė kuptimin e ajeteve; kur tė lexojė ajetet e tė kėrkuarit tė falur, tė pėrulet; kur tė lexojė ajetet e dėnimit dhe premtimit, ti shfaqet nė mendje frika dhe shpresa; kur tė lexojė ndodhitė dhe luftėrat tė marrė mėsim dhe kėshtu zemra t’i ndriēohet me diturinė e Allahut.” (Lubat-tevil 4/165)
Edhe hadithi: “Nė ditėn e kijametit Kur’ani do tė thotė: “O Krijues! Unė kėtė njeri e lashė pa gjumė natėn, ngaqė me lexoi mua, lejomė pra tė bėhem ndėrmjetės pėr tė”, ėshtė njė nga dėshmitė qė nxit leximin e Kur’anit gjatė natės.
Hazreti Osmani (r.a.) nganjėherė gjatė natės nė dy rekate namaz lexonte tė gjithė Kur’anin.
Urve bin Zubejr (94/712) lexonte gjatė ditės njė tė katėrtėn e Kur’anit dhe po aq edhe nė namazin e natės. Mansur bin Mutemir (132/749) e ndante natėn nė 3 pjesė, nė njėrėn lexonte Kur’an, nė njėrėn qante dhe nė pjesėn tjetėr bėnte dua. Imam Evzai (157/774) thotė: “Ai qė lexon shumė Kur’an natėn, pret pak nė ditėn e gjykimit.” Huzejfe ibn Haris pyet Aishen (r.a.) se si e lexonte Pejgamberi ynė (s.a.v.s.) Kur’anin gjatė natės dhe pasi merr pėrgjigjen: “Ndonjėherė me zė, ndonjėherė pa zė’’ e shpreh gėzimin duke thėnė: “Falenderimi i takon Allahut, qė ka krijuar gjėrėsi nė kėtė temė.” (Tirmidhiu). Kėshtu qė kush ka frikė se po lexon pėr t’u dukur, le ta lexojė pa zė, ai qė nuk ka njė shqetėsim tė tillė, e lexon me zė, me kusht qė tė mos shqetėsojė tė tjerėt.
Ashtu si edhe nė ibadetet e tjera, shkaku i dhėnies kaq rėndėsi tė lexuarit tė Kur’anit ėshtė pėrfitimi i kėnaqėsisė sė Allahut si dhe zgjerimi i njohurive rreth Diturisė sė Tij. Nė sajė tė leximit tė vazhdueshėm tė Kur’anit dhe tė meditimit hapen dyert e zemrės pėr dijen rreth Allahut dhe pėrfitohet mundėsia qė nga ēdo ajet, madje nganjėherė edhe nga njė fjalė e vetme tė nxirren shumė kuptime.
Serraxh (378/988) pasi pėrmendur ajetin “A nuk e mendojnė Kur’anin? A mos vallė i kanė tė kyēura zemrat? (Muhammed, 42/47) thotė: “Zemrat e kyēura janė zemrat mbi tė cilat bie ndryshku i shkaktuar nga gjynahet, nga pasioni pėr kėtė botė, nga habia e gjatė, nga smira, nga dėshira pėr t’u lavdėuar. Me lutjen pėr falje (teube) fshihet ndryshku, ndriēohet me nur zemra dhe ai njeri flet tė vėrtetat qė i burojnė nga zemra.”
Duke lexuar kėtė fletė ndoshta ju mund tė thoni “Prapė e njėjta ftesė, prapė e njėjta dėshirė”. Porse disa pėrsėritje kanė burim domosdoshmėrinė, ashtu si tė ngrėnit apo frymėmarrja…
Dhe duke kujtuar thėnien e Zybejir Gyndyzalp “Vendosja e tullave njė pėrmbi njė, nuk ėshtė pėrsėritje, por ndėrtim.” Mund tė vendosni edhe ju njė tullė nė shėrbim tė Dritės Islame. “Detyra nuk ėshtė tė bėsh diēka tė madhe, por tė bėsh atė qė duhet, sado e vogėl qė tė jetė ajo.’’

varfnjaku
02-01-06, 17:48
Dishka nuk e kam kuptuar; Edhe hadithi: “Nė ditėn e kijametit Kur’ani do tė thotė: “O Krijues! Unė kėtė njeri e lashė pa gjumė natėn, ngaqė me lexoi mua, lejomė pra tė bėhem ndėrmjetės pėr tė”, ėshtė njė nga dėshmitė qė nxit leximin e Kur’anit gjatė natės.
Libri fole [ ndermjeteson] phiiii.
Edhe pytja apo katastrofa tjeter eshte e te cilen shpesh e kam degjuar, se Muhamedi nuk ka ditur as te lexoj e as te shkruaj edhe keshtu,[ i ka len te gjitha vendet Islamiste analfabeta].
Huzejfe ibn Haris pyet Aishen (r.a.) se si e lexonte Pejgamberi ynė (s.a.v.s.) Kur’anin gjatė natės dhe pasi merr pėrgjigjen: “Ndonjėherė me zė, ndonjėherė pa zė’’ e shpreh gėzimin duke thėnė:
Pra shka eshte kjo tash, Muhamedi e lexon Kuranin phiii a nuk ka dituar apo ka ditur te shkruaj e te lexoj ky gjeneral.

Edhe kete nuk e kam kuptuar;

Kėshtu qė kush ka frikė se po lexon pėr t’u dukur, le ta lexojė pa zė, ai qė nuk ka njė shqetėsim tė tillė, e lexon me zė, ...
Ketu behet fjal per ata qe jan te semur psiqikisht dhe kan frik nga kjo pune pra te lexojn me ze naten kan frike prej zerit te vet, e pse jan te semur JAN NGA KURANI, SEPSE ESHTE ASHTU I SHKRUAR QE TE BEJ USHTAR PER LUFT PSIKOPATA TE VDESIN PER GJENERALA SI MUHAMEDIN E TASH TJERET.

E gjith kjo pune pra ky liber me kete keshilla qe te lexohen naten te mos ushqehen diten, pra te bejn TE QMENDUR ME KETO RAMAZANA E ME LEXIME TE NJE LIBRI QE NUK ESHTE KURGJA HIQ.
KURANI ESHTE SHKATERRUS PER NJERZIT ESHTE DJALLZORE, E DI SE AJ QE I BESON KETI LIBRI DUHET ME MBROJT KETE LIBER ME JET DUHET ME ME SHAJT MUA [ OFENDU] POR LERNE NJERZE KETE PUNE KREJT, SHKONI NE DJALL ME KETE KURAN.

Straightway
02-01-06, 21:49
Munti , falemnderit per materialet e sillura ne kete Forum , Zoti te shperbleft Mundin qe ke be .
Te pershendes i nderuar munti.

Varfnjaku - Kurgja spo dishe ti :shock:

munti
03-01-06, 02:46
http://dritaislame.com/gazeta1/data/upimages/fleteKurani.gif

Si u shkruan fletėt e para tė Kur'anit

nga Gazmend Aga

Njeriu e ka tė vėshtirė tė besojė se njė shkrim apo dokument i vjetėr nėse ėshtė shkruar prej vitesh tė mos ketė asnjė ndryshim dhe pse kanė kaluar shekuj. Kjo mund tė mendohet pėr ēdo libėr, pėr ēdo gojėdhėnė por nėse do tė marrim parasysh kushtet se si ėshtė shkruar dhe ėshtė ruajtur Kur'ani kjo ėshtė e pamundur tė thuhet.

Njė njeri qė ėshtė larg dijes dhe shkencės mund tė thotė se: Kur'ani, hė se dhe aty kanė ndryshuar gjėra sipas kohės ose hoxhallarėt i kanė ndryshuar disa mendime (ruajna Zot). Nė fakt meqenėse nė Kur'an thuhet se ajo ėshtė fjala e Allahut (xh.sh.) dhe se do tė ruhet nga Allahu (xh.sh.), atėherė mjafton tė besojmė se Kur'ani ėshtė i pandryshuar qoftė dhe njė shkronjė, por dhe pėr ata qė dyshojnė ka argumenta qė nuk mund tė mohohen.
Ishte i ulur nė shtėpi dhe po shikonte televizor. Kėmbė pėrmbi kėmbė po priste me padurim ndeshjen dhe telekomandėn e mbante tė shtrėnguar nė dorė. Bashkshortja i lutej tė shikonte telenovelėn, por mė kot. Papritur hyri djali me njė gėzim tė madh me njė letėr nė dorė. Babi, mami shikoni ēmė dha postieri. Ėshtė vonė pėr letėr more bir, i tha e ėma. Mami ka ardhur letėr nga presidenti tha djali. Nga presidenti!? - pyeti i ēuditur babai. Hodhi telekomandėn pa parė se ku dhe u hodh nga djali tėrė kureshtje Nėna nga ana tjetėr dhe ajo tėrė emocione. Babai mori letrėn tėrė delikatesė dhe u ul pėr ta lexuar. Hape me kujdes i tha gruaja. Babai me letėr nė dorė i rrethuar nga djali dhe nėna filloi tė lexonte tėrė kujdes. Ai pastaj mė vonė ia lexonte tė gjithėve atyre qė vinin. Shikoni, thoshte, ka ardhur letėr nga presidenti...
Imagjinojeni veten si shembulli i mėsipėrm. Shumė nga ne nė tė njėjtėn mėnyrė do tė silleshim. Tė tė vijė letėr nga lart s'ėshtė pak. E pra tė dashur vėllezėr muslimanė. Ndėrsa shikojmė ndeshjet dhe telenovelat harrojmė se kemi njė letėr me shumė vlerė. Ne jemi krijesa dhe kemi njė Krijues. Allahu (xh.sh.) i Madhėruar jo vetėm qė ėshtė Mėshirues, jo vetėm qė ėshtė Rezzak (Furnizues) dhe na jep rrizkun, na jep familje, begati, mendje dhe tėrė botėn pėr shėrbimin tonė, por na pranon edhe si bashkėbisedues. Allahu (xh.sh.) zbriti Kur'anin si bashkėbisedues me tė. E pra na ka ardhur letėr nga Allahu (xh.sh.). Sa keq do ishte sikur ta mbanim atė tė varur nė mur apo si zbukurim nė makinė pa e shfletuar asnjėherė. Lumturi pėr atė baba qė merr nė njė anė bashkėshorten dhe nė anėn tjetėr fėmijėn e tij dhe lexojnė tėrė gėzim dhe kureshtje letrėn e ardhur nga Allahu (xh.sh.). Fatkeqėsisht harrojmė se nga kush ka adhur ai libėr. Dhe pse ne bėjmė gjynahe, megjithėse na ėshtė dhėnė mendja pėr tė arsyetuar, Ai ka zbritur Kur'anin si udhėzues tė tė dyja botėrave.

"Sikur ta kishim zbritur kėtė Kur'an mbi njė mal, do ta shihje kokulur e copė copė nga frika e Allahut (xh.sh.). Kėto shembuj ua japim njerėzve qė mendojnė." (Hashr, 59:21).

Zbritja e Kur'anit

Fjala e Zotit, Kur'ani i ėshtė shpallur Profetit (a.s.) me anė tė Xhebrailit (a.s.). Ai e merrte fjalėn nga Allahu (xh.sh.), pastaj ai ia transmetonte Profetit (a.s.). Shpallja (vahji), bėhej nė forma tė ndryshme. Zbritja e Kur'anit filloi nė natėn e Kadrit dhe zgjati 23 vjet. Kur'ani ėshtė plotėsuesi dhe pika e fundit e zinxhirit tė librave hyjnorė. Ndryshe nga librat e tjerė ai nuk ishte as pėr njė komb tė caktuar dhe as pėr njė kohė tė caktuar. Kur'ani ėshtė udhėzues pėr tėrė kombet dhe pėr tėrė kohėrat. Pėr kėtė arsye “Duke u vjetėruar koha Kur'ani rinohet”. Kanė kaluar shumė kohė nga zbritja e Kur'anit. Janė bėrė shumė komente dhe megjithėse nuk ėshtė ndryshuar asnjėherė, pėrsėri ngelet njė thesar pėr t'u zbular perla pėr lumturinė e tė dy botėrave.

Zbritja e Kur'anit pjesė pjesė dhe dobitė e saj

Kur'ani nuk u zbrit i tėri menjėherė. Kjo ka dobi tė shumta. Krijesėn e njeh mė mirė Krijuesi. Allahu (xh.sh.) e njeh shumė mirė robin e tij. E di se sa i dobėt ėshtė ai sepse Allahu (xh.sh.) di gjithēka. Nė pėrgjithėsi ajetet Kur'anore kanė zbritur sipas nevojave tė njerėzve. P.sh. nėse ndodhte diēka nė jetėn e pėrditshme atėherė si pėrgjigje shpallej njė ajet. Nga kjo mund tė kuptojmė shumė mirė se nė Kur'an ka pėrgjigje pėr ēdo problem qė mund tė ketė njeriu. Por nuk duhet harruar se nėse kanė zbritur pėr njė qėllim ose ngjarje tė ndodhur nė atė kohė, kjo s'do tė thotė se ne s'kemi pjesė nga ajo. Kur'ani ėshtė fjala e Allahut (xh.sh.). Ngjarjet e ndodhura ishin vetėm koha e zbritjes sė ajeteve. Pra Kur'ani nuk ėshtė fjalė e ndikuar nga ngjarjet dhe zakonet e atėhershme. Ato ishin koha e zbritjes sė Kur'anit. Ato ajete dhe rregulla do tė jenė pėr tėrė njerėzimin nė tėrė kohėrat. Njė dobi tjetėr ėshtė se ajetet shpalleshin sipas vėshtirėsisė sė pėrmbajtjes qė kishin. Nė fillim zbritėn ajete nė lidhje me besimin dhe moralin mė vonė shkallė-shkallė filluan tė zbritnin ajete pėr ibadetet dhe rregulla tė ndryshme.

Vendosja e ajeteve

Vendet e ajeteve janė tė paracaktuara nga Allahu (xh.sh.). Kur shpalleshin ajete kishte raste ose mė saktė nė tė shumtėn e rasteve nuk zbriste nje sure e tėrė. Por disa ajete nga njė sure disa nga njė tjetėr. Pikėrisht fundvendosja e tyre nuk ishte zgjedhje por dhe ajo ishte shpallje nga Allahu (xh.sh.). Xhebraili (a.s.) kur sillte ajetet i thoshte Profetit dhe vendin e ajetit se cilės sureje i pėrkiste. Nė tė njėjtėn kohė dhe Profeti (a.s) ia thoshte kėtė shkruesve tė shpalljes.

Shkrimi i Kur'anit

Siē dihet detyra e Muhammedit (a.s.) ishte tė pėrcillte tė lejuarat dhe tė ndaluarat e shpallura nga Allahu (xh.sh.), dhe nė tė njėjtėn kohė tė siguronte transmetimin e kėsaj shpalljeje pėr brezat e tjerė. Muslimanėt e lexonin tėrė ditėn Kur'anin dhe e mėsonin pėrmendėsh atė, por Profeti (a.s.) nuk mjaftohej me kaq. Sepse sado e fortė tė jetė kujtesa, pas njė farė kohe, me kalimin e shekujve mund tė ndryshonte ose tė harrohej ndonjė fjalė. Pėr kėtė arsye ai jo vetėm qė i nxiste tė lexonin Kur'an, por urdhėronte dhe shkrimin e ajeteve. Kur shpallej njė ajet, Profeti (a.s.) ia lexonte kėtė shkruesit. Pasi shkruhej, ai kėrkonte qė tė lexohej me zė tė lartė. Nėse kishte ndonjė gabim e rregullonte. Pėrsėri nė prani tė Profetit (a.s.) ai shumėfishohej dhe kush dėshironte e shkruante pėr vete. Ndėrsa fleta origjinale e korrigjuar (nėse kishte ndonjė shkronjė mangut ose tepėr) merrej nga Muhammedi (a.s.) dhe ruhej nė shtėpinė e tij. Mbledhja e tėrė ajeteve ka ndodhur tre herė (deri nė kohėn e Ebu Bekrit). E para u bė nė prani tė Profetit (a.s.).

Pėrmbledhja e Kur'anit nė kohėn e Ebu Bekrit

Siē e pėrmendėm dhe mė lart Kur'ani nuk ėshtė zbritur i tėri menjėherė por me ajete dhe kohė tė ndryshme. Kohė kjo qė zgjati deri nė ditėt e fundit tė jetės sė Profetit (a.s.). Pėr kėtė arsye Muhammedi (a.s.) nuk pati mundėsi t'i mblidhte ajetet e shkruara nė formė libri, sepse shpallja vazhdonte. Nė luftėn e Jemames u vranė shumė hafiza. Pasi vdiqėn shumė sahabe qė e dinin Kur'anin pėrmendėsh, atėherė Umeri (r.a.) shprehu shqetėsimin pranė halifit Ebu Bekr, se duhej mbledhur Kur'ani si njė libėr, sepse ndoshta mund tė ndodhnin dhe luftėra tė tjera. Pėr kėtė punė Ebu Bekri vendosi si pėrgjegjės Zejd b. Thabit. Pėr ēdo ajet duheshin dy dėshmitarė qė kanė qenė gjatė shkrimit. Shikoni ēfarė sistemi i mrekullueshėm. Ky sistem nuk ndiqet as nė bibliotekat mė tė mėdha tė botės. Sa marrėzi ėshtė tė mendosh se Kur'ani ka ndryshuar, ndėrkohė qė besojmė fjalė tė filozofėve mbi 2000 vite mė parė dhe qė s'kanė asgjė origjinale tė shkruar. Kur'an quhen ajetet dhe fjalėt qė ndodhen nė librin e shenjtė. Ndėrsa si libėr me kopertinė ai u quajt "Mus'haf".

Shumėfishimi i Kur'anit nė kohėn e Osmanit (r.a.)

Njė nga ngjarjet mė tė rėndėsishme pėr pėrcjelljen e Kur'anit nė brezat e ardhshėm ėshtė shumėfishimi i Kur'anit. Nė mėnyrė qė Kur'ani i Shenjtė tė ishte nė duart e tė gjithėve dhe jo vetėm nė Mekė apo Medine, Osmani, halifi i tretė, urdhėroi tė bėhej njė komision dhe duke u marrė bazė Kur'ani i Ebu Bekrit, tė bėhej shumėfishimi i tij. U shumėfishuan 7 kopje dhe u dėrguan nė qendrat Islame mė tė njohura nė atė kohė. Nga kopjet e kohės sė Osmanit nė ditėt tona ka vetėm tre. Njėra ėshtė nė muzeun e Topkapisė, njėra nė Tashkent dhe njėra nė Londėr. Ndėrsa tė tjerat mendohet tė kenė humbur nė luftėra ose ngjarje tė ngjashme me to. Fatkeqėsisht armiqtė e Islamit meqėnėse nuk mund tė gjejnė gabime te Kur'ani, pretendojnė se janė djegur Kur'anė tė tjerė nė kohėn e Osmanit. Disa sahabe, pėrpara se Kur'ani tė shumėfishohej kishin shkruar Kur'anė personalė dhe kishte komente tė cilat i shkruanin anash faqes, ose poshtė ndonjė fjale. Osmani nė mėnyrė qė kėto mos tė ngatėrrohen me origjinalin urdhėroi qė tė digjeshin tė tėra pastaj kush donte mund tė shumėfishonte nga kopjet tė cilat ishin nga origjinali dhe pa komente.

munti
19-01-06, 02:17
KUR'ANI KERIM TE SHQIPTARĖT GJATĖ HISTORISĖ

format kryesore tė pranisė sė Kur'anit te shqiptarėt
Dr. Feti Mehdiu

Janė mbushur gjashtė shekuj dhe tanimė kemi hyrė nė shekullin e shtatė prej se Kur'ani kerim ėshtė i pranishėm nė Ballkan. Nga popujt e Ballkanit, shqiptarėt janė tė parėt qė morėn lidhje dhe e pranuan Kur'anin si libėr tė shenjt, respektivisht si burim themelor tė fesė Islame. Edhe sot populli shqiptarė i cili ėshtė rreth dhjetė milion, prej tė cilit nja gjasht a shtat milion jetojnė nė Ballkan tė ndarė nė disa shtete, afėr 80 % i pėrmbahen Kur'anit. Tė tjerėt janė tė krishterė, prej tė cilėve nė Kosovė jetojnė vetem 2%.
Kam zgjedhė t' ju paraqes njė pasqyrė tė shkurtėr dhe t' Ju flas pėr lidhjen dhe praninė e Kur'ani kerimit te shqiptarėt gjatė historisė dhe format kryesore me tė cilat ėshtė ruajtur dhe kultivuar ky libėr i shenjt te populli shqiptarė gjatė kėtyre gjashtė shekujve. Poashtu do tė flasim edhe pėr gjendjen e tij sot.
Nė bazė tė hulumtimeve tė deritashme, lidhur me kėtė ēeshtje, besoj se mund tė flitet pėr tri periudha dhe tri forma kryesore tė pranisė sė kur'anit te shqiptarėt:
Periudha e parė: shek.14-17 ( mine-l-fem ila-l-udhuni.-.nga goja nė vesh)
Periudha e dytė: shek.17-19 ( mine-l-udhuni ila-l-lubbi.- nga veshi nė zemėr tru)
Periudha e tretė: shek. 19- 21 (mine-l-lubbi ala-l-verekati.-.nga truri nė letėr)
I
Nė opinionin shqiptarė flitet dhe dėgjohen variante tė ndryshme se feja Islame Kur'ani gjithsesi pasi ėshtė themeli kryesor i kėsaj feje nė trojet shqiptare ėshtė paraqitur para se tė vinin Osmanėt nė Ballkan, pėrmes lidhjeve tregtare. Kjo ėshtė e mundshme kur kemi parasysh faktin se pėrveē rrugėve detare ėshtė e njohur edhe rruga tokėsore e quajtur “Via egnatia” e cila pėrshkonte trojet shqiptare nga Durrėsi deri nė Selanik e Stamboll dhe i lidhte ato vende me qendrat e zhvilluara tregtare, Selanikun, Stambollin dhe botėn e Lindjes sė mesme e tė largėt.. Do tė thotė se ajo rrugė kalonte nėpėr shtetin e sotėm shqiptarė, nėpėr Maqedoninė e sotme dhe dilte nė Greqi dhe Turqi.
Kjo ēėshtje edhe mė tej mbetet njė temė e hapur tė cilėn duhet hulumtuar mė hollėsisht dhe duhet argumentuar mė konkretisht. Kjo periudhė ka tė bėjė me gjendjen e kėtyre trojeve deri nė shekullin 14, mė saktė deri nė vitin 1389, kur ėshtė zhvilluar Beteja e Kosovės.Duke filluar prej vitit 1389, me ngadhėnjimin e forcave tė ushtrisė Osmane nė betejėn e Kosovės, marrim guximin tė konstatojmė se Kur'ani kerimi, tanimė ėshtė bėrė, nė forma tė ndryshme, udhėrrėfyes edhe i popullit shqiptarė. Me fjalė tjera prej asaj kohe kur'ani ėshtė i pranishėm te shqiptarėt jo mė nė formė e mėnyrė individuale, si kontakt rasti, por nė mėnyrė institucionale, pėr shkak se nė atė kohė fillon ndėrtimi i xhamive nė kėto troje tė cilat janė institucione themelore tė fesė islame dhe tė Kur'anit. Kėshtu kemi, pėr shembull, ndėrtimin e xhamisė Sulltan Murat nė Prishtinė themelet e sė cilės janė vėnė nė vitin 1392. Nė vitin 1396 kemi xhaminė Sulltan Bajezid nė Kėrēovė, - njė qytet i vogėl por me pozitė tė rėndėsishme strategjike nė jug-perėndim tė Maqedonisė; pastaj kemi xhamitė: nė Shkup, nė Manastir, nė Prizren etj.
Kjo periudhė, shek. 14 - 17 ėshtė koha kur shqiptarėt e dėgjonin Kur'anin, e lexonin nė origjinal, pa e kuptuar pėrmbajtjen e tij, e zbatonin nė namaz, prandaj mendoj se kjo mund tė quhet periudha e kontaktit me Kur'anin nė formėn “ nga goja nė vesh”. Sipas tė dhėnave qė jepen nė disa dokumente tė vakėfit dhe udhėpėrshkrimin e Evlija Ēelebiut nė kėtė kohė kemi t h e m e l i m i n e shkollave tė Kur'anit “daru-l-Kur'an” nė S h k u p , O h ė r , Manastir.
Tė pėrmendim faktin se nė njė vakufname ė s h t ė c a k t u a r shpėrblimi pėr ata qė do t'ua mėsojnė Kur'anin fėmijėve dhe ata qė do tė lexojnė Kur'an nė xhamia dhe nė kohėt e caktuara, nė drekė, nė jaci, etj.Tėra kėto flasin pėr angazhimin dhe rėndėsinė qė i jepej mėsimit tė Kur'anit.
II
Periudha e dytė, shekulli 17-19 ėshtė koha kur shqiptarėt jo vetėm qė e dėgjojnė dhe e lexojnė Kur'anin, por ata e lexojnė edhe me texhvid dhe dinė tė dallojnė e tė pėrcaktohen pėr mėnyrat (shkollat) e ndryshme pėr recitim, si kiraeti Hafs, kiraeti Asim, tertil etj.
Nė kėtė periudhė ėshtė bėrė mishėrimi aq i fortė i shqiptarėve me kėtė libėr tė shenjtė sa qė fillojnė ta nxėnė pėrmendėsh tė bėjnė hifz.Me sa kemi njohuri deri tash, nga kjo kohė kemi hafizėt e parė nga populli shqiptarė. Sipas hulumtimeve tona del se hafizi i parė nga shqiptarėt ėshtė hfz. Hysejn b. Mustafa Shkodra (1660 1737)
Kjo formė e kultivimit, hifzi, mbajtja nė mėnd e Kur'ani kerimit tregon shkallėn e lartė tė respektit qė tregon kjo popullatė pėr kėtė Libėr tė shenjtė Kur'anin. Nė pėrgjithėsi, hifzin e kryenin nė moshėn 15-20 vjeēare, por ka raste kur qysh nė moshėn 6-7 vjeēare e kishin nxėnė pėrmendėsh tėrė Kur'anit.
Deri tani dimė pėr rreth 1000 (njėmijė) hafizė tė kėtyre trojeve, nė kėtė pjesė tė Ballkanit. Nga historiku i hifzit tek ne kemi informata se disa hafizė kanė qenė tė dalluar pėr mbamėndjen e Kur'anit aq fortė sa qė ata e falin me hatme namazin e taravihve qė falet nė muajin Ramazan. Nami i tyre i kalonte vendet shqiptare. Ata shkonin, pėr muajin Ramazan, me thirrje speciale edhe nė Bosnje pėr tė kėnduar mukabele ose pėr tė falė namazin e taravihut me hatme. Tė tillė kemi edhe nė kohėn tonė, tė cilėt pėr ēdo vjet nė muajin ramazan i thėrrasin nė Bosnje
e nė Sanxhak.Hafizėt qė mund ta falin namazin me hatme janė tė rrallė. Ndėrkaq mukabele mund tė kėndojnė shumica prej atyre qė kanė kryer
hifzin. Siē po shihet nga disa vakufname kėndimi i ashereve ose mukabeles nėpėr xhamijat e kėtyre vendeve ishte shumė i shpeshtė dhe ishte nė kohė tė ndryshme tė namazit ndėrsa nė kohėn tonė kjo praktikė
ėshtė reduktuar, pothuaj se vetėm gjatė muajit tė Ramazanit, zakonisht pas namazit t ė i k i n d i s ė .
Ndonjėherė kėndohet edhe nė kohė tjera,porse Ramazani ka
qenė dhe ka mbet muaji mė i preferuar pėr kėtė, me arsye
ngase ky ėshtė muaji kur ka filluar shpallja e Kur anit.Tradita gojore ka
ruajtur kujtime qė pėrcillen brez pas brezi se nė vitet e tridhjeta tė shekullit njėzetė, nė Tiranė, me thirrje tė veēantė shkonin hafizė nga Tetova e Gostivari pėr tė kėnduar Kur'an gjatė muajit Ramazan pėr ēka shpėrbleheshin nga arka e shtetit. Njėri nga ata ka qenė hfz.
Hashim Toplica i cili nga viti 1936 deri nė vitin 1940 gjithmonė ka qenė pėr Ramazan nė Tiranė pėr tė kėnduar mukabele.
III
Nė periudhėn e tretė, shek.19-21, me zhvillimin e teknikės dhe teknologjisė si edhe tė kontakteve ndėrmjet njerėzve janė shtuar format e kultivimit dhe tė pranisė sė Kur'anit edhe tek shqiptarėt dhe
pėrgjithėsisht nė Ballkan. Kjo ėshtė koha kur pėrkthehet Kur'ani nė gjuhėt e kėtyre popujve, qoftė pjesėrisht apo tėrėsisht.
Mandej organizohen edhe gara nėpėr vende tė ndryshme ku marrin pjesė edhe shqiptarėt dhe korrin suksese tė lakmueshme.
Kėtu do t'i hedhim njė sy kėsaj ēėshtje vetėm te shqiptarėt.
Domethėnia e Kur'anit shqiptarėve u ka interesuar shumė mė herėt. Ky interesim dėshmohet me anė tė disa dorėshkrimeve nga dijetarė shqiptarė tė cilėt kanė pėrdor shkrimin arab por fjalėt shqipe. Nė ato
dorėshkrime fjala ėshtė pėr disa ajete tė Kur'ani kerimit qė janė pėrkthyer nė shqip nė kontekst rasti, do tė thotė josistematike.
Njė punė mė e plotė dhe mė voluminoze ėshtė pėrfolja e kuptimit tė disa ajeteve, pa e theksuar se prej cilės sure janė marrė ajetet dhe pėr cilat ajete ėshtė fjala, nga poeti i madh i Rilindjes Kombėtare shqiptare Naim Frashėri (1840-1900), i cili, nėn titullin “Thelbi i Kur'anit”, nė vitin 1896 ka botuar pėrmbajtjen e disa ajeteve nė librin “Mėsime”.
Nė atė tekst qė u dedikohet shkollave ky nxjerr pėrmbajtjen e disa ajeteve nė gjuhėn shqipe. Disa studiues shqiptarė kėtė kontribut tė Naimit, i cili kurrsesi nuk mund tė mohohet, dėshirojnė ta marrin dhe ta vendosin si pėrkthim tė parė tė Kur'anit nė gjuhėn shqipe, por ky nuk mund tė trajtohet si pėrkthim i mirėfilltė i Kur'anit ngase aty nuk pėrmendet as sureja as ajetet konkrete. Kėtu thuhet vetėm se ky tekst ėshtė thelb i Kur'anit, gjė e cila nuk mund tė kontestohet porse nuk i plotėson kriteret tė quhet pėrkthim.
Sa i pėrket pėrkthimit tė Kur'ani kerimit sipas kritereve qė pėrdorėn nė teorinė e pėrkthimeve, madje edhe tek pėrkthimet nė gjuhėt tjera, nė gjuhėn shqipe, tash pėr tash mund tė flitet nga vitet 1920 dhe prej kėsaj
kohe e deri sot kemi disa pėrkthime tė pjesėrishme dhe disa pėrkthime integrale tė Kur'ani kerimit nė gjuhėn shqipe.Pėrkthimi i vitit 1921 ėshtė shtypur nė Rumuni. Pėrkthimet tjera tė pjesėrishme tė
Kur'anit janė botuar nė Tiranė, nė vitet e tridhjeta tė shekullit njėzet, kurse pėrkthimi nė tėrėsi i Kur'ani kerimit botohet nė Prishtinė, nė dy dekadat e fundit tė shekullit njėzet. Pėrkthimi dhe botimi i parė i
tėrėsishėm ėshtė ai i vitit 1985, nė Prishtinė, dhe botimet tjera tė vitit 1988, gjithashtu nė Prishtinė. Nė vitin 1990 nė Islamabad botohet edhe njė pėrkthim i tėrėsishėm i Kur'anit. Nė vitet 1996-1998, nė Tiranė kemi
pėrkthimin dhe botimin e Kur'ani kerimit me komentim, sipas Muntehabu-l-tefsir, nė tėrėsi, si edhe pesė xhuz'at e parė tė tefsirit tė Sejjid Kutbit qė botohen nė Gjilan Kosovė. Krahas disa botimeve tė pjesėrishme, tė
pėrsėritura, si sureja Jasin, Xhuz'i 30 (Amme), nė vitin 2000, do tė thotė nė vitin zero, nė Riad botohet edhe njė pėrkthim i ri i Kur'anit i cili ėshtė “Pėrkthyer nė gjuhėn shqipe nga njė grup pėrkthyesish pranė
Darussalamit…” emrat e tė cilėve mbeten sekret (anonim) dhe ky ėshtė rasti i parė nė gjuhė shqipe nga pėrkthyes anonim.
Pėrkthimet e pėrmendura kanė pėrjetuar edhe ribotime.Kjo periudhė ėshtė shumė mė e pasur me forma tė ndryshme tė pranisė sė Kur'anit te
shqiptarėt.Shqiptarėt marrin pjesė nė garat qė organizohen pėr tė treguar sa e njohin kėndimin e Kur'anit, si e kėndojnė, sa e kanė
nxėnė pėrmendėsh etj.Tani Kur'anin kanė mundėsi ta dėgjojnė
edhe kur janė nė rrugė, me anė tė mediave elektronike dhe shohin recitatorė tė shquar nga e tėrė bota, kanė mundėsi tė dėgjojnė edhe interpretime tė ndryshme nga njerėz me kompetencė. Kėto forma e kanė bėrė edhe mė tė afėrt kėtė libėr edhe ashtu shumė tė preferuar pėr opinionin shqiptarė.

Arb
09-02-06, 16:35
Mos ja boni more qefin vetit...

Liber hesapi osht edhe Kurani... Djeget ne zjarr si cdo liber tjeter...

Reana
11-02-06, 01:01
Po be veq ju edhe librat e juv jane ma t'mirat, Bibla kurgjo nuk eshte sipas juve sepse ju e mohoni Krishtin edhe Zotin e vertete. Zoti juaj ju shtin veq me myt njerez te pafajshem eshte nje Zot barbar.

qy, qy...
a paska edhe Zot fals,a :roll: :twisted: :lol: ????
cka nuk ndigjon njeriu ne kete nen-forum!!!
Zoti i vertete-Zoti i pavertete...Zoti juaj, Zoti jone :roll: !!!
hemm...kam kujtuar se SHKRUAN qarte edhe ne Bibel edhe ne Kuran, se eshte NJE ZOT, dhe ai i ka krijuar te gjithe NJEREZIT, pa dallim FEJE, KOMBI, RACE, GJINIJE, si dhe cdo gje tjeter qe na rrethon :!:

Zabeli i bacės Brahim
12-02-06, 12:03
qy, qy...
a paska edhe Zot fals,a :roll: :twisted: :lol: ????
cka nuk ndigjon njeriu ne kete nen-forum!!!
Zoti i vertete-Zoti i pavertete...Zoti juaj, Zoti jone :roll: !!!
hemm...kam kujtuar se SHKRUAN qarte edhe ne Bibel edhe ne Kuran, se eshte NJE ZOT, dhe ai i ka krijuar te gjithe NJEREZIT, pa dallim FEJE, KOMBI, RACE, GJINIJE, si dhe cdo gje tjeter qe na rrethon :!:

Ashtu eshte,verehet nje perparim ...vazhdo...,bile edhe figurat ( emocionet) i ke me pak!Bravo!

musl|m
03-03-06, 14:49
Mos ja boni more qefin vetit...

Liber hesapi osht edhe Kurani... Djeget ne zjarr si cdo liber tjeter...

http://www.sllupcani.com/fakte/quran.jpg

Ja nje fakt per te vertetu se nuke sht ashtu si mendon ti "liber i thjesht" nese don edhe faktet tjera ti shikosh keshtu kliko ketu --> http://www.sllupcani.com/fakte/
Persona te tipit te ulet qe nuk kan te mbaruar kurrfar shkolle nuk kan te drejt te komentojn nje liber siē esht kur`ani, ka kush e komenton ate dhe komentet e atyre jan shum me shprese dhense se keto te juajat qe shprehin vetem injorance dhe urrejtje, sikur ti benit pyetje disa profesoreve, magjistrave, doktoreve te shkences qe kan lexuar pak pjese te kur`anit do te merrnit nje koment befasues ashtu si kam marr un ne shum raste nga shum profesor te sinqert dhe te devotshem, ata te befasuar nga ky liber kur kan gjetur argumente shkencore nga deget e tyre e kan rritur besimin ne All-llahun disa prej tyre dhe te tjeret i sugjerojne dhe i keshillojn ene rrugen e zotit.
Ju persendes dhe rrespekt per tegjith dhe ju lus mos te shpreheni flliqurazi sepse fjala e keqe drejt fjales se zotit mund te ju kushtoj shume njejt sikur ajo vajza te cilen e keni pa ne ate faqen qe ua tregova me heret!!!

Eleon
08-03-06, 11:55
Vellezer shqipetar, deri kurė te miremi me me libra te shėnjta!
Si pas juve, " Kurani qenka liber mbi te gjitha librat"
Edhe qenka shkruar e derguar nga qielli, pernjezet e ca vite.
Nje njeri qe pak ka intelegjence akademike nuk ju beson ketyre fjalve.
Pse? Sepse dihet fare mire qe se pari eshte shkruajtur Testamenti i vjeter nga Jevrejt, mandej Testamenti i ri (Bibla). Pastaj eshte Shkruar Kurani i "shenjt".
Ne keto 3 libra ka shume gjera te perbashketa , duke filluar nga Profetet Jesus, qe ishte Hasreti Isa, Eva e Adami, qe shkruhet en Kuran, Hava e Ademi, Davidi, qe muslimanet i thone hasreti Dauti. e te mos shkojme me tutje.
Historianet e te gjithe e dinė qe Arabet, dhe Jevrejt jan popull -Semetik-

Dmth ne ato kohė nuk ka pasė parti politike e majta apo e djathta, Kapitalizem, apo Komunizem, apo Demokrat apo Rebuplikan, njerzit jan ndare e jan segreguar sipas feve.

E sa i perket Profetit Muhamet, ai ka qene tregetar i Deveve, ka shit Deve, e mandej eshe martuar me nje te veje teper te pasur, bile e ka martuar edhe nje goce 9 vjeqare qe shkruan mjaft mire en Kuran. Njihet mjaft mire Morali i popujve Arab, e Kurani si Kuran eshte liber i mire te lexohet, por asesi liber mbi libra, sepse nuk ka zbulime shkencore as mjeksore qe te shpetojn jete njerzish. Ai liber eshte shkruar vete nga dora e Arabve, e per ne si popull shqiptar na ka lene mbas perplot 5 shekuj, sepse jemi ushqyer me tradita e zakone te popujve me te prishtė neØbotė".
Tani nese e mer kuranin e dergon ne analiza laboratorike ne te gjinden atome e materiale te Tokes, e jo asesi te gjithesis te Marsit apo Jupiterit, siq e pershkruajn qe kinse " Kurani ka mberrire nga Qielli"

Por prap mundoheni me nihilizem me i bind popullin qe eshte liber i shenjet, nje person qė ėshtė i shkolluar e din fare mire se cfarė ėshtė Kurani, e cfar ka sjell feja Mulimane ne Trojet Shqiptare, na kan perqa ne 6 Shtete, na lan nder kembė te shkjaut, 5 milion shqiptar sot jetojne ne Turqi, 2 milion ne Ukrahine, milinoa tjere Arbresh, edhe sot Qeveria Turke nuk e perkrah Pavaresin e Kosoves, sepse thone qe e njejta gjė neser mund te ndodhė me Qipron, apo me Kurdistanin!
Po mos te ishte Kurani te shqiptaret sot ne do ishim nje popull rreth 30 milionsh, nje popull i forte, apo me i forti en Ballkan, nje Superfuqi Evropjane.
Por Osmanet dhe Kurani na la mbas popull, kam bindjen qe pas disa dekadave Kurani tek shqiptaret, s `do jete asgjė tjeter veq se nej liber i rendomt.

Dhashtė Zoti e rinia e ardhshme e popullit shqipetar, e she nje dite, qe Feja perqan e sundon. Sepse nuk e thanė kot - leni kishe dhe gjamija fe shqiptarit shqiptaria-

Pershendetje te gjithė muslimanve modern, sepse ashtu jam edhe vetė.

Populli shqiptar ka nevoje per njerz te Zot e te menqur, e jo per Muxhahedina, qe thone vec Kurani ėshtė njė, sepse edhe Kurani ėshtė vetem nje liber qe tregon se si duhet tė jetohet jeta. Sikurse qe ka qene per ne shqiptaret Kanuni i Dukagjinit, ndoshta edhe ne duhet ta shpallim libėr te shenjt Kanunin e Lekes, sepse mijėra njerz kan jetuar nder terror per shkak te ketyre " librave te shenjet".

Zana_ch
12-03-06, 16:05
Vėrtet ata qė nuk kanė besuar prej popullit tė librit dhe adhuruesit e idhujve do tė banojn nė zjarr tė Xhehenemit ata janė prej krijesave mė tė kėqia. (Kuran)
Lavdrimi i qoft Allahut dhe paqja dhe shpėtimi qoft mbi Pejgamberin s.a.v.s.
O ju musliman qė e pranoni Allahun pėr Zot tuajin, Islamin si fe tė vetme dhe Muhamedin resulullah si pejgamber dhe lajmėtar tuajin.Tėrhiqja vrejten vetės suaj dhe fėmijėve tuaj ndaj ditėve tė mosbesimit dhe fyrjes sė Allahut. Ditėve tė turbullinave dhe tė pamoralit nė tokė, nė kėto ditė veprat e disa personave do tė zhduken (largohen) dhe pastaj ditėve nė tė cilat kodrat gati shėndėrrohen nė pluhur pėr shkak tė thėnjeve tė pakujdesėshme tė kafirave ndaj Allahut s.v.t. ndėrsa Allahu s.v.t. ju kėrcnohet atyre me dėnim ndaj tyre (... Dhe mos thuani tre (dhe mos thuani triniteti) ndaluni se ėshtė mė mirė pėr ju. . . 4:171)
Gjithashtu Allahu s.v.t. ka vendosur se feja e tyre nuk ėshtė asgjė tjetėr pėrveq se pėrgėnjeshtrim (Me siguri janė nė mosbesim ata qė thonė se mesihu i tyre (jezusi) ėshtė Allah 5:72). (Me siguri bėnė kufr (mosbesim) ata qė thanė: “ All-llahu ėshtė i treti i treve [: Ati, biri dhe shpirti i shenjėt, triniteti]. . . 5:73) Gjithashtu Allahu s.v.t. e pėrshkruan se qka ju ndodhi tė gjitha krijesave kur ato dėshmuan pėr njė thėnje tė atill tė tmerrėshme (Ata thanė: “I Gjithėfuqishmi ka fėmijė”.Ju (jobesimtarė) vėrtet sollėt njė fjalė shumė tė shėmtuar.Aq tė shėmtuar sa gati u copėtuan qiejt, gati pėlciti toka dhe gati u shembėn kodra nga ajo (fjalė).Pėr atė se tė Gjithėmėshirshmit i pėrshkruan fėmijė.E tė Gjithėmėshirshmit nuk i takon tė ketė fėmijė.Nuk ka tjetėr, vetėm se githė ēka ėshtė nė qiej e nė tokė ka pėr t’iu paraqitur Zotit si rob.Ai me diturinė e vet i ka pėrfshirė tė githė, dhe ka numėruar e evidentuar ēdo gjė tė tyre nė mėnyrė tė saktėsishme.Dhe nė ditėn e kijametit secili do t’i paraqitet Atij i vetėmuar.Nuk ka dyshim se ata qė bėnė vepra tė mira, atyre i Gjithėmėshirshmi do t’u krijojė (nė zemrat e tyre) dashuri. Te gjitha kėto ajete gjendėn nė suren merjem (19) ajeti 88-96.

O njerėz tė Allahut e nuk i shihni se si krijesat rreth nesh frikėn shumė dhe turprohen nga veprat e pabesimtarėve dhe se si ato janė hidhėruar nga idhujtaria dhe turpsirave qė po bėhen gjatė atyre ditėve, dhe arsyeja kinse e duan Allahun dhe i janė besnik me besim ndaj Tij. Ndėrsa nė lidhje me ne tė cilėve Allahu na ka besuar qė ta zbatojm njėsin e Tij nė tokė, disa prej nesh nuk e kan dert pėr ato fyrje ndaj njėsis sė Allahut dhe derisa ata qė e quajn vetėn musliman e kremtojn njė fyerje tė till ndaj Allahut e cila quhet dita e krisht lindjes, vitit tė ri. Sipas Allahut dhe tė Dėrguarit tė Tij dhe tė dijetarėve praktikues tė kėtij umeti tė gjorė ky kremtim ėshtė kulminacioni i aleancės dhe imitimit tė pabesimtarėve. Allahu ka thėnė (Njė grup (nga ju) Ai e vuri nė rrugė tė drejtė, e nga njė grup meritoi tė jetė i humbur, sepse ata (tė humburit) morėn pėr ndihmues dhe mbrojtės tė prishurit prej tyre nė vend tė Allahut, dhe e konsideronin vetėn e tyre tė jenė tė udhėzuar 7:30.) Allahu gjithashtu na ka tėrhequr vrejtjen nga tė marrurit e tyre pėr ndihmues dhe shokė (Dhe kushdo qė i merr ata si shokė dhe ndihmues atėherė me siguri ai ėshtė prej tyre 5:51)

Gjithashtu pejgamberi (s.a.v.s.) ka thėnė: kushdo qė e imiton njė popull ai ėshtė prej tyre. Imam Ibn Kethir nė tefsirin e tij ka thėnė "Ky hadith fuqimisht jep tė kuptohet pėr kėrcnimin dhe hidhėrimin e Allahut ndaj atyre qė i imitojn kafirat, nė thėnje, vepra, veshje dhe kremtim. Dhe gjėja tjetėr ėshtė se kėto nuk janė tė pranuara me sheriat - ajeti 1-4 surja el bekare.Gjithashtu edhe nė Buhari dhe Muslim: Ju duhet tė jeni tė ndryshėm nga mushrikėt, shkurtoni mustaqet dhe rritni mjekrrat. Gjithashtu Allahu na ka urdhėruar neve qė tė dallohemi prej tyre derisa edhe nė gjėra tė lejuara sikurse pejgamberi (s.a.v.s.) qė ka thėnė: tė dalloheni prej jehudive, ata nuk falen me kėpucėt e tyre apo qorapat e lėkurės (rabs) transmetuar prej Abu Davudit dhe Imam Hakibit. Gjthashtu pejgamberi a.s. ka thėnė: Ai i cili praktikon sunetin (mėnyrėn) e pabesimtarėve nuk ėshtė njėri prej neve.Gjthashtu pejgamberi a.s. ka thėnė: Ai i cili i imiton tė tjerėt pėrveq nesh nuk ėshtė prej neve. Dallohuni nga jehudit dhe krishterėt: Dhe:Jehudit kanė hidhėrimin e Allahut, Krishterėt janė tė devijuar dhe devijojnė.

Vėllezėr tė mi tė dashur tė gjtha hadithet e mė sipėrme janė hadithe tė vėrteta. Asnjė vendim mbrenda kėtyre haditheve nuk ėshtė anuluar, pra nėse ne i kundėrvihemi, nuk i ndėgjojmė apo i injorojmė ato, atėherė si do ti arsyetohemi Allahut. Kur Allahu svt. pėr ata qė i ndėgjojnė dhe i pranojnė kafirat thotė: (O ju qė besuat, nė qoftė se ju i bindeni njė grupi tė atyre qė iu ėshtė dhėnė libri (jehudi dhe tė krishterė), ata, do t’ju kthejnė nė mosbesimtarė 3: 100). Omer bin hatabi ka thėnė: "Largoju armiqėve tė Allahut gjatė festave dhe kremtimeve tė tyre". Eshtė deklaruar nga tė gjithė dijetarėt besnik tė Islamit se kushdo qė i jep njė dhurat pabesimtarit nė ditėn e tij tė kremtimit edhe nėse ėshtė ajo me vlerė tė parėndėsishme si p.sh. njė ve pėr adhuruesin e zjarrit dhe pėr tė ngjajshmit pėr fetė tjera qė ai do tė bėhet Pabesimtarė.

Pėr shkak tė gjithė kėsaj ne kėrkojm nga ju qė tė keni frikė Allahun dhe ta mbani Islamin tuaj tė paprishur, ta mbroni vetėn dhe familjet tuaja duke qenė tė diciplinuar gjatė kėtyre ditėve tė festave tė kafirave. Ju nuk duhet ti zbukuroni shtėpiat, shitoret apo biznesin tuaj. Mos jepni dhe mos pranoni dhurata gjatė kėtyre ditėve qoftė edhe ndėrmjet jush (besimtarėve), mos ju premtoni fėmijėve tuaj dhurata tė veqanta nė kėto ditė dhe mos i pėrdredhni gjuhėt dhe veprat tuaja duke u munduar qė ti barazoni Islamin dhe kafirat nė tė njėjtėn kohė dhe gjdoherė kujtone hidhėrimin e Allahut pėr gėnjeshtrat qė janė zier prej tė krishterėve pėr Allahun. (Sa e madhe ėshtė ajo fjalė qė del nga gojėt e tyre p.sh. se ka lindur apo ka marrur djalė, e ata nuk thonė tjetėr vetėm se gėnjeshtėr.18:5). Ju duhet ti luteni Allahut ashut si ka thėnė Allahu (O Zoti i jonė mos na zhduk pėr atė qė bėnė tė marrėt nga ne? 7:155).
Ti duhet ta lutesh Allahun qė tė falė ty dhe qė tė dhuroi mėshirė dhe tė tė japė siguri pėr vetėn tuaj dhe pėr familjen tuaj dhe pėr popullin e Pejgamberit tonė tė dashur.

O ju qė besuat, ruane vetėn dhe familjen tuaj prej zjarrit, lėnda djegėse e tė cilit janė njerėzit dhe gurėt. Atė (zjarrin) e mbikėqyrin engjėjt tė rreptė e tė ashpėr qė nuk e kundėrshtojnė All-llahun pėr asgjė qė Ai i urdhėron dhe punojnė atė qė janė tė urdhėruara.O ju qė mohuat, sot mos u arsyetoni; ju shpėrbleni veten pėr atė qė keni vepruar. 66:6-7vazhdon edhe nje pjes

Zana_ch
12-03-06, 16:29
O ALLAH NA JAP NEVE DHE POPULLIT TONĖ RRUGĖN E DREJT DHE NA NDIHMO QĖ TĖ JESH I KĖNAQUR ME NE DHE NA RUAJ NEVE NĖ KĖTO DITĖ TĖ LIGA

Tė uruarit e pabesimtarėve gjatė festave tė tyre
Lavdėrimi i qoft Allahut dhe selamet qofshin mbi tė Dėrguarin. O ju musliman qė e pranoni Allahun pėr Zot tuajin, Islamin si fe tuajen dhe Muhamedin si pejgamber dhe tė dėrguar tė fundit, ruane vetėn tuaj dhe femijet tuaj nga ditėt e pabesimit dhe fyerjes sė Allahut.Me siguri veprat e mira tė disa njerėzve do tė shkaėtrrohen pėr shkak tė pakujdesis sė tyre ndaj tė uruarit tė pabesimtarėve pėr fyerjen e tyre ndaj Allahut.

Me siguri janė mosbesimtare ata qė thonė se mesihu i tyre (jezusi biri i Merjemit) ėshtė Allah. Me siguri mosbesimtare jane ata qė thanė: “ All-llahu ėshtė i treti i treve .[ 5:73]

O Musliman juve ju ėshtė besuar qė ta mbroni fenė e Allahut dhe ta vendosni porosin e Teuhidit. Ne gjejmė se disa Musliman ju urojn Kafirave nė lidhje me fyerjen e Allahut duke ju thėnė, Me fat Krishtlindja, Gėzuar Viti i Ri, Gėzuar Pashkėt etj.

Allahu dėshmon pėr krijesat se qka ju ka ndodhur kur kanė thėnė thėnie tė atill.

Ata thanė: “I Gjithėfuqishmi ka fėmijė”.Ju (jobesimtarė) vėrtet sollėt njė fjalė shumė tė shėmtuar.Aq tė shėmtuar sa gati u copėtuan qiejt, gati pėlciti toka dhe gati u shembėn kodra nga ajo (fjalė).Pėr atė se tė Gjithėmėshirshmit i pėrshkruan fėmijė.E tė Gjithėmėshirshmit nuk i takon tė ketė fėmijė.Nuk ka tjetėr, vetėm se githė ēka ėshtė nė qiej e nė tokė ka pėr t’iu paraqitur Zotit si rob. [19: 88-93]

O robė tė Allahut, shikoni se si ju hyri frika nė krijesat qė tė shkatėrroj tokėn tė ndahet nė copa pėr shkak tė peshės sė mėkatit tė bėrė nga Pabesimtari.Edhe pse ashtu, ky ėshtė mėkati pėr tė cilin Muslimanėt dėrgojnė komplimente dhe bėjnė festė, pėr ata qė quhet Kėrshėndella dhe Vit Tė Ri!!
Pyetja e tė uruarit tė pabesimtarėve ndaj festave dhe pushimeve tė tyre veqanarisht qė ka tė bėjė me Muslimanėt qė jetojnė nė vendet Jo Muslimane dhe ėshtė shqyrtuar nga shumė dijetarė eminent tė sė kalurės.

Ibn el-Kajimi nė Ahkam Ahl al-dhimi (vell1, f 205) shkruan, Tė dėrgosh urime nė kohė tė veqanta qė janė nė veqanti pėr pabesimtarėt, siq ėshtė tė uruarit e tyre gjatė festave tė tyre duke ju thėnė, Festa tė bekuara pėr ty apo urime tė ngjajshme konsiderohen tė ndaluara nga pajtueshmėria e dijetarėve. Edhe nėse ai qė e thotė atė ėshtė i lirė nga ndonjė aspekt i felėshimit, ende ėshtė njė akt i ndaluar (haram) dhe ėshtė njėjt sikur se ti urosh ata kur i pėrkulen kryqzuesit. Nė realitet ky ėshtė njėri prej mėkateve mė tė mėdha nė syt e Allahut. Ky ėshtė mėkat edhe mė i madh se sa ti pergezosh ata pėr pirjen e verės dhe pėr prostitucion dhe kėshtu me radhė. Shumė prej tyre qė nuk janė shumė fetar nuk e kuptojn se sa e madhe nė realitet ėshtė tė vepruarit e tyre. Kushdo qė e uron njė person nė mėkatin e tij, ju ka ekspozuar felėshimit qė tė bie nėn hidhėrimin dhe dėnimin e Allahut.

Ibni Kethiri nė tefsirin e tij tė ajetit 104 cekė njė hadith tė sakt tė pejgamberit s.a.v.s.: Kushdo qė e imiton njė popull atėherė me siguri ai ėshtė njėri prej tyre.

Ai gjithashtu e komenton kėtė hadith duke indikuar pėr kėrcnimin dhe hidhėrimin e fuqishėm tė Allahut nė lidhje me ata qė i imitojnė Kafirat, nepėrmes mėnyrės sė thėnjeve, veprave, veshjes, dhe festimeve gjithashtu edhe pėr aspektet e tjera tė cilat nuk janė tė lejuara pėr ne sipas sheriatit.

Ibn el-Kajimi nė Ahkam Ahl al-dhimi (vėll2, f 722) shkruan: Nuk ėshtė e lejuar pėr ata qė ti festojn festat e tyre, nuk ėshtė e lejuar pėr ne qė tė ju ndihmojm atyre nė festat e tyre apo tė marrim pjes. Nė fakt juristėt qė ndjekin 4 shkollat legale e kanė bėrė kėtė tė qart nė librat e tyre. Abu al Kasim al Tabari shkruajti, Nuk ėshtė e lejuar pėr besimtarėt qė tė marrin pjes nė festat dhe festivalet e pabesimtarėve sepse ėshtė llojė i gėnjeshtrės. Nėse njerėzit e mirė pėrzihen me njerėzit e kėqinj pa sjellur nė pėrfundim atė qė ata po e bėjnė atėherė do tė bėhen sikurse ata qė janė nėn ndikim tė sė keqės. Al Baihaki ka shėnuar me zigjir tė sakt se Abdullah Ibn Omeri ka thėnė, Kushdo qė qėndron nė vendin e huaj dhe feston dhe sillet sikurse ata ditėn e gjykimit do tė ringjallet me ata.

Ne shpresojm se keni vrejtur:

1. Mos jepni dhe mos pranoni dhurata gjatė kėtyre ditėve qoftė edhe ndėrmjet jush
1.Mos i zbukuroni shtėpiat, shitoret apo bizneset tuaja.
1.Mos ju premtoni fėmijėve tuaj dhurata tė veqanta nė kėto ditė
1.Mos i pėrdredhni gjuhėt tuaja nė mėnyrė qė tė i bėni tė kėnaqur Pabesimtarėt dhe Allahun nė tė njėjtėn kohė.

O ju qė besuat, ruane vetėn dhe familjen tuaj prej zjarrit, lėnda djegėse e tė cilit janė njerėzit dhe gurėt. Atė (zjarrin) e mbikėqyrin engjėjt tė rreptė e tė ashpėr qė nuk e kundėrshtojnė All-llahun pėr asgjė qė Ai i urdhėron dhe punojnė atė qė janė tė urdhėruara.O ju qė mohuat, sot mos u arsyetoni; ju shpėrbleni veten pėr atė qė keni vepruar. 66:6-7
Kur lexova ket artikull nuk mujta pa e sjell edhe ketu ėshtė nje artikull se gjeja eshte i shkruar nga libri shejt kurani.
Vllazer dhe motra musliman mos bisedoni me neve vellezrit dhe mortrat Katolike sepse keni me u djeg dhe nuk keni me pa ftyren e allahit.
Ju kisha lutur mos me uroni ma ditelindjet,krishtelindjet apo vitin e ri ...oo kesh ka harroi edhe pake dite i kemi festen e pashkeve dhe mos ma uroni se ju vret allahi ne baze te kesaj se qfar shkrun ma nalt dmth nese ju me uroni festen mue apo dikuj tjeter se nuk i perket fes muslimane allahi ka me e djeg ne zjarm dhe une nuk kam deshir qe ju te djegi ne zjarm.
VELLEZER DHE MOTRA POR A E DIN SE VEQ NJE ZOT KA NE KET BOTE AI KA KRIJUE TE GJITHAT NE KET BOTE E MOS HY ME I NUMRUE .
NE BAZE TE KSAJ QFAR SHKRUHET MA NALT DEL SE VETEM ALLAHI EKXZISTON DHE AI E KA VEQ POPULLIN MUSLIMAN,SHUM GABIM ESHTE KJO THENJE DHE KTO MENDIME, MVJEN SHUM KEQ QE BENI KESI PREDIKIME NE POPULLIN TONE SHQIPTAR SA I PERKET LIBRIT SHEJTE KURANIT.
ME SIGURI ALLAHI NUK E DIN SE KA POPULL SHQIPTAR QE I TAKON TE DY FEVE TE ASJA TE PARES FE KATOLIKE DMTH TE VITIT 59 ... POR EDHE TE FES ISLAME POR KY LIBER DHE KTO
PREDIKIME ESHTE QE NA KA NDA SHQIPTART E KET FE ISLAME RRETH VITIT 1400 ....KETE MOS E HARRONI SE ESHTE SHUM GABIM .

P.S
Pra edhe nje her mos folni ma me mue se po djegi ne zjarm .
Zana_ch

Eleon
22-03-06, 22:24
O ALLAH NA JAP NEVE DHE POPULLIT TONĖ RRUGĖN E DREJT DHE NA NDIHMO QĖ TĖ JESH I KĖNAQUR ME NE DHE NA RUAJ NEVE NĖ KĖTO DITĖ TĖ LIGA


PREDIKIME ESHTE QE NA KA NDA SHQIPTART E KET FE ISLAME RRETH VITIT 1400 ....KETE MOS E HARRONI SE ESHTE SHUM GABIM .

P.S
Pra edhe nje her mos folni ma me mue se po djegi ne zjarm .
Zana_ch

-------------------------------------------------------------------------------------------------------E nderuara Zana ėshtė shumė e vėshtirė tė bisedohet me nje femer ne tema te prehta siq ėshtė feja, apo gjėra qė kan tė bėjnė me identitetin e njė populli. Vetem femrat e shkolluara dhe qė kan nje nivel te ngritur akademik mund tė bisedohėt pėr kėto tema, aspak nuk e perula gjiniė femrore, por siq duket qė ti kercen si ne zjarr edhe i mer gjėrat shumė afer zemres, e flet me zemer e jo me fakte. SHumė me vjen keq per ju e nderuar.
Por te gjitha ato fjalė pa tė pakten nje argument , por vetem pralla arabėsh, ėshtė e kotė te diskutohet kjo ēėshtje.

E sa i pėrket asaj qė te mos falsim me ty sepse si djeg ne zjarm nuk ta kam friken aspak, sepse nese ti djeg me zjarr unė te freskoj mė ujė te Antraktikut, sepse fuqia me e madhe nė botė ėshtė uji e jo zjarri, nese lexon 5 elementet me te forta ne planet thuhet qė uji ėshtė me i qeti, por mė i rrezikshmi, sepse uji e ndal zjarrin por zjarri nuk mundet dot ta mund ujin.

Suksese herave tjera

Nuk me vjen inat pse me genjeni, por me vje inat pse mendoni qe besoj ne ju.

Zana_ch
22-03-06, 23:10
-------------------------------------------------------------------------------------------------------E nderuara Zana ėshtė shumė e vėshtirė tė bisedohet me nje femer ne tema te prehta siq ėshtė feja, apo gjėra qė kan tė bėjnė me identitetin e njė populli. Vetem femrat e shkolluara dhe qė kan nje nivel te ngritur akademik mund tė bisedohėt pėr kėto tema, aspak nuk e perula gjiniė femrore, por siq duket qė ti kercen si ne zjarr edhe i mer gjėrat shumė afer zemres, e flet me zemer e jo me fakte. SHumė me vjen keq per ju e nderuar.
Por te gjitha ato fjalė pa tė pakten nje argument , por vetem pralla arabėsh, ėshtė e kotė te diskutohet kjo ēėshtje.

E sa i pėrket asaj qė te mos falsim me ty sepse si djeg ne zjarm nuk ta kam friken aspak, sepse nese ti djeg me zjarr unė te freskoj mė ujė te Antraktikut, sepse fuqia me e madhe nė botė ėshtė uji e jo zjarri, nese lexon 5 elementet me te forta ne planet thuhet qė uji ėshtė me i qeti, por mė i rrezikshmi, sepse uji e ndal zjarrin por zjarri nuk mundet dot ta mund ujin.

Suksese herave tjera

Nuk me vjen inat pse me genjeni, por me vje inat pse mendoni qe besoj ne ju.


O te kerkoi falje Eleon.... se po me duket ate fjalin time nuk e ke kuptue lexoje edhe nja dy her mire ....pra pak me thejshte :
ju te fes muslimane mos bisedoni me Shqiptar te feve te tjera se po djegi ne zjarm nga feja e juaj : mbroni allahin ...dmth eshte e marrur prej shkrimit qė ėshte cekur ma nalt per ate edhe e kam then se une per zotin nuk djegi askend ne zjarr dhe as qe kam ndermend ....ok
sa i perket asaj tjetres se qfar ke shkrue per mua nuk me hjek fort rendesi se secili i din aftesit e veta ...nuk ke se per qfar te vie keq per mue .me nderime
Zana

HappyLinda
01-04-06, 03:36
Kurani eshte liber i shenjet. Disa nga ketu thuan se e kan lexuar por shihet qart qe nuk din asgje per Kuranin. Thone se gjeja eshte i arabve edhe thone qe na ka len mrapa. Kurani po ta lexosh ka shume gjera shkencore ka shume fakte te bindesh ne at qe lexon. Kurani flet qart per rendesine e edukimit, pastertise te respektosh te tjeret edhe veten. Te kujdesesh dhe ta duash familjen. Te ju ndihmosh te varverve. Femren ta respektosh dhe femra kurrsesi te mos shtypet. Kurani te afron me familje dhe me te dashurit e tu. Te largon nga droga, alkoholi i tepruar, nga prostitucionet, te largon nga rruga e keqe. Eshte dicka tjeter nese ti nuk i prakton keto gjera dhe faktikisht mbetesh mbrapa ne shume drejtime, e gjithashtu edhe ne at shpirterore. E i nderuari Eleon te preferoj ta lexosh Kuranin ti vet e kurrsesi te mos bazohesh ne arabet apo fjalet e disave. Sepse arabet shume gjera i bejne nga traditat e tyre e jo nga feja islame. E ata qe nuk i perbahen Kuranit pasi qe po flitet ketu per Kuranin normalisth se edhe mbetin mbrapa pasi qe humbin respektin per familje e per gjume gjera tjera. E Kurani nuk ka qen ai qe na ka len mbrapa sepse aty thuhet qart rendesia e shkollimit por kan qene shuem faktore tjer qe na kan penguar apo e kan penguar dikend dikend te ece me tutje ne rrugen me te mire. Feja Ismale nuk i imponohet askujt nese mendon se te ka len mbrapa mund te shkosh ta ndrrosh, ta marresh nje feje qe te pelqen ty. Ose mbaje si duhet ose ndrroje. Kurani flet shume per Moralin gje qe eshte shume e rendesishme per te gjithe. Te spjegon si te jesh i moralshem, e une besoj se kjo te shtyn te ecesh perpara e te arrish dicka e nuk te len mbrapa kurrsesi.

Me respekt HappyLinda.

Arb
01-04-06, 08:46
Kurani e cdo liber i ashtuquajtur "i shenjte" vleren e vetme e kane ne rastet kur mungon motivimi per tu ballafaquar me aktivitetet e jetes se perditshme.

Ata qe e konsiderojne mbi cdo liber tjeter, kane dal jashte cdo kontrolli te jetes se tyne... Le ti bijne vetit mbas!

Zana_ch
01-04-06, 09:12
All-llahu ėshtė mbrojtėsi ynė e ata nuk kanė mbrojtės
Faleminderimi i takon All-llahut, atė e faleminderojm dhe prej Tij, falje dhe ndihmė kėrkojm. Kėrkojmė mbrojtje nga All-llahu prej tė kėqijave tė vetvetes dhe tė veprave tona. Kė e udhėzon All-llahu ska kush e lajthit dhe kė e largon nga rruga e vėrtet Ai ska kush e udhėzon. Dėshmoj se ska hyjni tjetėr pėrvec All-llahut, i cili ėshtė njė dhe dėshmoj se Muhamedi ėshtė robi dhe i Dėrguari i tij. Paqja dhe mėshira e All-llahut qofshin mbi tė, mbi familjen dhe shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata tė cilėt i pasojnė ata me tė mira, deri nė ditėn e gjykimit.
Pas mbarimit tė luftės sė Uhudit dhe ndodhive qė ndodhėn nė kėtė lufte, Ebu Sufjani (para pranimit tė islamit) iu drejtohet besimtarėve (muslimanėve) me kėto fjalė: “Ne e kemi Uzėn (idhull qė adhurohej nė injorancė) ndėrsa ju nuk keni Uzėn”. Kėta fjalė ishin nė ato momente kur muslimanėt i goditi humbja e luftės dhe ranė shehid 70 dėshmor, nė mesin e tyre ishte Hamza r.a axha i tė Dėrguarit tė All-llahut, ishin momentet mė tė rėnda pėr besimtarėt. I Dėrguari s.a.v.s iu drejtohet shokėve tė tij duke iu thėnė:
“Pse nuk pėrgjigjeni? Thanė: Ē’tė themi o i Dėrguari i All-llahut?
Tha: thuani “All-llahu ėshtė mbrojtėsi ynė e ju nuk keni mbrojtės. Ebu Sufjani tha kjo ditė me ditėn e Bedrit. Omeri r.a iu pėrgjigj duke i thėnė nuk ėshtė njėjtė tė mbyturit tanė nė xhenet kurse tė juajit nė zjarė. “All-llahu ėshtė mbrojtėsi ynė ndėrsa pabesimtarėt nuk kanė mbrojtės”. All-llahu e mbrojti Nuhin a.s kur populli i tij ishin grumbulluar pėr ta mbytur. Me Nuhin nuk ishin vetėm se njė pakic e ata ishin tė dobtė, pabesimtarėt talleshin me tė Dėrguarin e All-llahut dhe besimtarėt, sipas pretendimėve tė pabesimtarėve, kėta ishin mė tė dobėtit dhe tė poshtrit, por nė besim ishin kodra. Nuhi i tha popullit tė vetė: “Nėse talleni me ne, edhe ne do tė tallemi me ju, ashtu siē po talleni ju!” Hud 38
Po vėllezėr, All-llahu ėshtė mbrojtėsi ynė, ndėrsa ata nuk kan mbrojtės.
Nuhi a.s i ngriti duartė, e luti All-llahun: ,,E ai iu drejtua Zotit tė vet: “Unė jam i mundur, prandaj mė ndihmo!” Kamer 10
Ndryshoj zakoni i natyrės, qielli prej tė cilės nuk kishte pikė shiu, filloi tė rrjedh me vrrull tė madh, po ashtu toka dhe shkretirat nė tė cilėt nuk kishte ujė, filluan burimet tė burojnė me njė intenzitet tė lartė, ai iu drejtua Zotit tė vet: “Unė jam i mundur, prandaj mė ndihmo!”Atėherė Ne
me njė shi tė vrullshėm i hapėm dyert e qiellit. Dhe Ne tokėn e zbėrthyem nė burime uji, kurse uji u bashkua siē ishte caktuar.,,Kamer10-12
Hudi a.s e thėrriste popullin e tij pėr njėsimin e All-llahut nė adhurim, kurse populli i tij dėshiroj qė ta mbyste. Hudi a.s ishte i mbėshtetur tek All-llahu xh.sh dhe kėrkoi ndihmė prej All-llahut e i tha popullit tė vetė:
,,Unė dėshmitar e kam All-llahun, e ju dėshmoni se unė jam larg nga ajo ēka ju i shoqėroni (larg adhurimit) Pos Tij. Ju pra, tė gjithė pėrpiquni kundėr meje e mos mė jepni afat. Unė iu kam mbėshtetur All-llahut, Zotit tim dhe Zotit tuaj, pse Ai nuk ka asnjė nga gjallesat, e qė Ai tė mos e ketė nėn sundim, vėrtet Zoti im ėshtė i drejtė.”Hud 54-56
Vallė, ēfarė force posedonte Hudi a.s i cili i tha popullit tė vetė: Tė gjithė pėrpiquni kundėr meje e mos mė jepni afat. Po vllezėr tė dashur, Hudi a.s e kishte All-llahun dhe u mbeshtet nė tė, bindjen se ndihma e All-llahut ėshtė afėr, All-llahu ėshtė mbrojtėsi yni ndėrsa pabesimtarėt nuk kan mbrojtės. Populli i Hudit a.s Adi u shkatrrua, All-llahu xh.sh i dėrgoi njė ushtar prej ushtris sė tij, iu dėrgoi njė erė tė fortė dhe tė ftohėt, e
barte njeriun deri nė qiellė pastaj e hedhte pėr toke aq forte sa qė ia kėputke njeriut kokėn.“ A nuk e di ti se ē'bėri Zoti yt me Ad-in? Me banorėt e Iremit me ndėrtesa tė larta Qė si ata (populli Ad) nuk ėshtė krijuar askush nė tokė!” El-Fexher 6-8

Ky fragmet eshte marre prej kuranit te shejt, ju lutem lexoni me vemendje dhe e kuptoni se sa i shejte ashte ky liber ....ate se qfar e kam shenue me te zez dhe me te kuqe e tregon ma se miri .
Me mbyte popullin ashte shum leht ani vetem prej nje ushtari te allahit dhe me qfaros nje popull valla kjo nuk hahet fare ne ket jete. Une nga kjo e kuptoi se vetem me luftra dhe me mbytjen e popullit eshte perhap islami nga friga se mos me vdek populli ashte detyrue me pranue ......ndersa ju e thuni se eshte liber mbi te gjitha sa i perket mbytjev per zotin edhe une e besoi se eshte liber mbi te gjitha .

Me respekt
Zana

hasanmehmeti
01-04-06, 11:54
esselamualejkum

o moj Zana sa e prapambetur qe je dhe ate shume e kufizuar ne kuptimin e gjerave.Nuk e di ti se kush ishte se pari populli i Adit ateher e fol kot se koti .Per Allahun ushtri jane gjithqka qe ai deshiron te jete , shiu, erat,melaqet por edhe ai qe e mbron fjalen e Tij dhe punon sipas asaj.
Dhe nuk merren keshtu ajetet shabllon siq e ke marren ti se kjo tregon se nuk ke gje lidhje me fene Islame dhe shkencat qe posedon .Keshtu nuk kuptohet ky ajet , se pari duhet kuptar kush ishte ky popull qe e hidheroj aq shume me sjelljen e tyre Krijuesin e tyre .Pasi Ai e krijoj dhe mos harro qe te merre , siq po i merre vdekja dite per dite njerezit .Sa per dije ne ate popull ka pase amoralitet te madhe , sjellje te ndyta dhe mosrespektim te fjales dhe urdhrave te KRIJUESIT te tyre .Ajo qe tregon kuptimin tuaj ndaj ajeteve eshte se si i komenton ato , nuk behet fjala per nje lufte me ushtri ketu ndaj dikujt por ketu ushtare ka qene Era e forte dhe e ftohet , siq thot ne Kuran atu.
Dhe shume gjera tjera qe ty te nevoiten ti mesoshe rrethe popullit te adit qe permenden atu dhe te vishe me shabllonet tua dhe te na beshe ketu nje diskutim njerezore me intelekt te larte dhe argumente shkencore (te shkencave fetare).Ne Islam per me u kuptu nje ajet ka nje shkenc te veqant e cila merret me qellimin e ardhjes se keti ajeti e qe ate e Studiojne Mufesirat (njerez qe merren me kete shkenc ) dhe e shiqojne mos ka gje tjeter ne Kuran qe e spjegon me mire , pastaj ne Fjalet e Pejgambarit , pastaj ne fjalet e tri gjenetratave te para pas Pejgamberit se si e kuptuan ata kete ajet apo edhe tjerat e me ne fund na tregojne se pse eshte ardhe ky ajete ke ne .

Pra je me modest me dijen qe e posedon se ajo te kundervihet ty , po te ishte kuptimi i gjerave siq e merreni ju ne te gjithe vetem me fjalet ne Kuran do vepronim dhe nuk do na nevoitej fjala e Te derguarit , madje fjalet e dijetareve e keshtu me radhe .Modestia ofron sukses !!!!
Dhe nje gje po te theme se eshte : kot se koti te zhduket injoranca me Top.

selamualejkum musliman

musl|m
01-04-06, 12:47
Nena e Vajzes ne foto ka qene duke lexuar Kur`an, nderkoh qe ka ardh Vajza e saj ne shtepi dhe kur e ka pa Nenen e saj duke lexuar Kur`an per te saten here i ka ardhur tek hunda dhe ka filluar ta qortoj Nenen e saje me qellim ta pengonte te lexonte Kur`anin sepse mendonte qe eshte pun e kote dhe Kur`ani nuk ka ndonje vlere te veēant dhe nuk besonte se eshte liber i shenjte ashtu sikur disa ketu qe shprehen shum keq per Kur`anin pa ndonje arsye te posaqme vetem ashtu kot flasin dhe ofendojne Kur`anin, nuk ju kuptoj a jeni njerez a qka jeni qe shani diqka qe nuk ua ze udhen nuk ju detyron askush ta doni me dhune, jeni plotesisht te lire e jetoni jeten e juaj si te doni beni ēka te doni nuk gjej arsye pse ta shani kete liber a nuk keni frik se nje hidherim i Zotit mund te ju kushtoj shum shtrenjte njejt sikur kesaj vajze ne foto:

http://www.sllupcani.com/fakte/foto1.jpg

Vajza ruhet ne nje dhome te sigurte ne nje spital neuropsihiatrik diku ne europe, dhoma e saj eshte e ndertuar prej gjerave jo te forta ne menyr qe mos te vij deri tek vetvrasja e saj per shkak se ajo disa here kishte tentuar te mbyt veten ngase nuk mund te perballoj nje jete te tille kur sejcili qe e shef tmerrohet dhe gerditet nga pamja e saj, ajo vetedijen e ka po te njeriut asaj i eshte ndryshuar vetem forma ēka don te thot se ajo eshte ne vetedije se ēka i ndodh!!!

Mosni njerez mos shani diēka qe nuk ua zen udhen e thash edhe me heret mos veproni keshtu se ne ket menyr mund te hidheroni keq Zotin, un gjithashtu jam kunder njerezve musliman qe e ofendojne Isain a.s apo Profetet e tjere qe i ka derguar Zoti per ti udhezuar njerezit, megjithate ketu e shof nje pa barazi ne kete aspekt verej se jo muslimanet ofendojn teper Kur`anin dhe te derguarin e Zotit Muhamedin a.s kete nuk e shof te arsyeshme perderisa ju jetoni si eshte me mire dhe jeni ne paqe askush nuk ju ben dem nuk e shof te arsyeshme te shani dhe te ofendoni gjera te shenjta si Kur`ani.

Megjithate do te ju lus prap mos te ju shkoj mendja te mendoni keq per Kur`anin sepse raste te tilla sikur rasti kesaj vajze kan ndodhur edhe me heret dhe sigurisht qe do te ndodhin prap, ju sigurisht qe nuk besoni por ju lus me zemer te keni kujdes sepse mendoj qe nje denim i till mund te ju ndodh edhe juve.

Thash ju mund te mos besoni sepse sigurisht nuk keni hulumtuar per raste te tilla dhe nuk dini asgje per keto gjera nderkaq un qe kam lexuar dhe kam bere nje hulumtim te shkurter jam bindur ne kete gje se nenēmimi i Allahut dhe i Kur`anit njerzve mund te ju kushtoj me nenēmim dhe perbuzje jo vetem ne boten e amshuar por edhe ne kete jete njejt sikur rasti i vajzes.

Jan disa ajete ne Kur`an qe tregojne per raste te tilla qe kan ndodhur me heret, pra kur zoti i ka denuar pa besimtaret kur jan tallur me Te ose me Profetet dhe Librat e Tij:

Sure A`raf

163.Dhe pyeti ti (Muhammed) pėr fshatin qė ishte nė breg tė detit e ata e shkelėn rendin e tė shtunės (qė e kishin tė ndaluar gjuajtjen e peshqve), kur nė tė shtunėn e tyre peshqit u vinin sheshazi mbi ujė, e nė ditėn qė nuk festonin nuk u vinin. Ja, kėshtu i sprovuam ata ngase ishin mėkatarė.164.Dhe kur njė grup prej tyre thanė: "Pėrse kėshilloni njė popull qė All-llahu do ta shkatėrrojė ose dėnojė me njė dėnim tė ashpėr?" Thanė (kėshilluesit): "Arsyetimi para Zotit tuaj dhe me shpresė qė t'ju largohen gabimeve".165.E kur braktisėn atė pėr tė cilėn ishin kėshilluar, Ne i shpėtuam ata qė pengonin nga tė kėqiat, ndėrsa ata qė kundėrshtuan i kapėm me njė dėnim tė fortė, ngase ishin tė shfrenuar.166.E kur ata tejkaluan me arogancė tė hapėt, nga ajo qė ishin tė ndaluar, Ne i shndėrruam nė majmunė tė pėrbuzur.167.Pėrkujto (o i dėrguar) kur Zoti Yt shpalli qartas se mbi ta do tė vė, deri nė ditėn e kijametit, sundimin e ndonjė qė ka pėr t'ua shijuar atyre mundimin mė tė shėmtuar. Vėrtet Zoti yt ndėrmerr shpejt dėnimin, Ai edhe falė e mėshiron shumė.


Sure BEKARE
65.
Ju tanimė e keni tė njohur ēėshtjen e atyre nga mesi juaj qė nuk respektuan (urdhėrin) nė tė shtunėn, e Ne u thamė: Shndėrrohuni nė majmunė tė pėrbuzur!66.Atė (shndėrrimin e tyre) e bėmė masė ndėshkuese pėr ata qė e pėrjetuan (me sy) dhe pėr tė pastajshmit, por edhe si kėshillė pėr tė devotshmit.

Shpresoj qe te kuptoni dhe te ndaloni veten nga e keqja qe beni pa patur nevoje, sepse ne ate menyre e hidheroni Zotin shume, dhe pasojat mund te jen shum te medha.

Espresso
01-04-06, 14:00
Nena e Vajzes ne foto ka qene duke lexuar Kur`an, nderkoh qe ka ardh Vajza e saj ne shtepi dhe kur e ka pa Nenen e saj duke lexuar Kur`an per te saten here i ka ardhur tek hunda dhe ka filluar ta qortoj Nenen e saje me qellim ta pengonte te lexonte Kur`anin sepse mendonte qe eshte pun e kote dhe Kur`ani nuk ka ndonje vlere te veēant dhe nuk besonte se eshte liber i shenjte ashtu sikur disa ketu qe shprehen shum keq per Kur`anin pa ndonje arsye te posaqme vetem ashtu kot flasin dhe ofendojne Kur`anin, nuk ju kuptoj a jeni njerez a qka jeni qe shani diqka qe nuk ua ze udhen nuk ju detyron askush ta doni me dhune, jeni plotesisht te lire e jetoni jeten e juaj si te doni beni ēka te doni nuk gjej arsye pse ta shani kete liber a nuk keni frik se nje hidherim i Zotit mund te ju kushtoj shum shtrenjte njejt sikur kesaj vajze ne foto:

http://www.sllupcani.com/fakte/foto1.jpg

Vajza ruhet ne nje dhome te sigurte ne nje spital neuropsihiatrik diku ne europe, dhoma e saj eshte e ndertuar prej gjerave jo te forta ne menyr qe mos te vij deri tek vetvrasja e saj per shkak se ajo disa here kishte tentuar te mbyt veten ngase nuk mund te perballoj nje jete te tille kur sejcili qe e shef tmerrohet dhe gerditet nga pamja e saj, ajo vetedijen e ka po te njeriut asaj i eshte ndryshuar vetem forma ēka don te thot se ajo eshte ne vetedije se ēka i ndodh!!!

Mosni njerez mos shani diēka qe nuk ua zen udhen e thash edhe me heret mos veproni keshtu se ne ket menyr mund te hidheroni keq Zotin, un gjithashtu jam kunder njerezve musliman qe e ofendojne Isain a.s apo Profetet e tjere qe i ka derguar Zoti per ti udhezuar njerezit, megjithate ketu e shof nje pa barazi ne kete aspekt verej se jo muslimanet ofendojn teper Kur`anin dhe te derguarin e Zotit Muhamedin a.s kete nuk e shof te arsyeshme perderisa ju jetoni si eshte me mire dhe jeni ne paqe askush nuk ju ben dem nuk e shof te arsyeshme te shani dhe te ofendoni gjera te shenjta si Kur`ani.

Megjithate do te ju lus prap mos te ju shkoj mendja te mendoni keq per Kur`anin sepse raste te tilla sikur rasti kesaj vajze kan ndodhur edhe me heret dhe sigurisht qe do te ndodhin prap, ju sigurisht qe nuk besoni por ju lus me zemer te keni kujdes sepse mendoj qe nje denim i till mund te ju ndodh edhe juve.

Thash ju mund te mos besoni sepse sigurisht nuk keni hulumtuar per raste te tilla dhe nuk dini asgje per keto gjera nderkaq un qe kam lexuar dhe kam bere nje hulumtim te shkurter jam bindur ne kete gje se nenēmimi i Allahut dhe i Kur`anit njerzve mund te ju kushtoj me nenēmim dhe perbuzje jo vetem ne boten e amshuar por edhe ne kete jete njejt sikur rasti i vajzes.

Jan disa ajete ne Kur`an qe tregojne per raste te tilla qe kan ndodhur me heret, pra kur zoti i ka denuar pa besimtaret kur jan tallur me Te ose me Profetet dhe Librat e Tij:

Sure A`raf

163.Dhe pyeti ti (Muhammed) pėr fshatin qė ishte nė breg tė detit e ata e shkelėn rendin e tė shtunės (qė e kishin tė ndaluar gjuajtjen e peshqve), kur nė tė shtunėn e tyre peshqit u vinin sheshazi mbi ujė, e nė ditėn qė nuk festonin nuk u vinin. Ja, kėshtu i sprovuam ata ngase ishin mėkatarė.164.Dhe kur njė grup prej tyre thanė: "Pėrse kėshilloni njė popull qė All-llahu do ta shkatėrrojė ose dėnojė me njė dėnim tė ashpėr?" Thanė (kėshilluesit): "Arsyetimi para Zotit tuaj dhe me shpresė qė t'ju largohen gabimeve".165.E kur braktisėn atė pėr tė cilėn ishin kėshilluar, Ne i shpėtuam ata qė pengonin nga tė kėqiat, ndėrsa ata qė kundėrshtuan i kapėm me njė dėnim tė fortė, ngase ishin tė shfrenuar.166.E kur ata tejkaluan me arogancė tė hapėt, nga ajo qė ishin tė ndaluar, Ne i shndėrruam nė majmunė tė pėrbuzur.167.Pėrkujto (o i dėrguar) kur Zoti Yt shpalli qartas se mbi ta do tė vė, deri nė ditėn e kijametit, sundimin e ndonjė qė ka pėr t'ua shijuar atyre mundimin mė tė shėmtuar. Vėrtet Zoti yt ndėrmerr shpejt dėnimin, Ai edhe falė e mėshiron shumė.


Sure BEKARE
65.
Ju tanimė e keni tė njohur ēėshtjen e atyre nga mesi juaj qė nuk respektuan (urdhėrin) nė tė shtunėn, e Ne u thamė: Shndėrrohuni nė majmunė tė pėrbuzur!66.Atė (shndėrrimin e tyre) e bėmė masė ndėshkuese pėr ata qė e pėrjetuan (me sy) dhe pėr tė pastajshmit, por edhe si kėshillė pėr tė devotshmit.

Shpresoj qe te kuptoni dhe te ndaloni veten nga e keqja qe beni pa patur nevoje, sepse ne ate menyre e hidheroni Zotin shume, dhe pasojat mund te jen shum te medha.

gagagagagaggaaggagaa hahahahahahahahaha keso te qeshuri nuk me ka ndodh qe moti hahahaahahahahaha

Ik more i semure se e marrove intelektin tend hahahaha a mendon se nje njeri normal bie ne gracken tende hahahaha

musl|m
01-04-06, 14:36
gagagagagaggaaggagaa hahahahahahahahaha keso te qeshuri nuk me ka ndodh qe moti hahahaahahahahaha

Ik more i semure se e marrove intelektin tend hahahaha a mendon se nje njeri normal bie ne gracken tende hahahaha

Shifet qarte se ty ne ball te shkruan PA BESIMTAR!

Ti nuk je asgje... ti nuk je as Ateist se ata te pakten flasin me fakte e jo keshtu si ti ne menyr kaq te ēoroditur dhe jo normale.

Denimi i madh esht per ata qe tallen ne kete menyr si ti, ke frik Zotin o i nderuar se hidherimin e tij do ta paguash shum shtrenjt, ke frik dhe pendohu ēka flet se po i ben dem vetes asgje me shum, nuk ke kurrfar fitimi me keto shprehje, vetem krijon armiq ne kete dhe ne boten tjeter, nuk di pse ke nevoj per armiq, nuk di pse ke nevoj te tallesh me Zotin, me vjen shum keq per ty, Zoti te udhezofte inshAll-llah, sa per hajgare kap ndonje teme tjeter nese je hajgarexhi e jo te tallesh me gjera te tilla, mos e lejo veten te jesh aq...
Nuk ke kurrfar fitimi nga ajo, vetem i siguron vetes denime te medhaja.

Sure ENEBIJA

1.Njerėzve u ėshtė afruar koha e llogarisė sė tyre, e ata tė hutuar nė pakujdesi nuk pėrgatiten fare pėr tė.
2.

Atyre nuk u vjen asnjė kėshillė e re (nė Kur'an) nga Zoti i tyre, e qė ata tė mos tallen me tė duke e dėgjuarSure ZUHRUF

5.A thua Ne ta lėmė kėshillimin ndaj ju e t'ju braktisim, pse ju jeni popull i shfrenuar?
6.

E, sa pejgamberė kemi dėrguar te popujt e lashtė?!

7.

Dhe nuk u erdhi atyre asnjė pejgamber, e tė mos tallen me tė


Sure Mutaffifin

34.E sot, (nė ditėn e gjykimit), ata qė besuan do tė tallen me jobesimtarėt.

Mos e harro kete se diten e gjykimit inshAll-llah do te kerkoj llogari per tallejn tende, do te qesh me ty keshtu si ben sot ti me mua, sidoqofte zoti te udhezofte inshAll-llah se po e shof qe nuk po e din ēka po ben!

Zana_ch
01-04-06, 16:19
All-llahu ėshtė mbrojtėsi ynė kurse po besimtarėt nuk kanė mbrojtės .
Pabesimtarėt ishin mbledhur (grumbulluar)pėr tė mbytur tė Dėrguarin e All-llahut(muhamedin s.a.v.s) dhe shokun e tij Ebu Bekrin r.a, kėta dy ishin nė shpell, filloj Ebu Bekri tė qajė pyeti i Dėrguari s.a.v.s ēka tė shtyri tė qajshė o Ebu Bekėr tha: O i Dėrguari i All-llahut nė qoftė se shikon ndonjėri prej tyre nė vendin ku i vendos kėmbėt do tė na shohėshin i tha i Dėrguari i All-llahut Ebu Bekrit ē’ka mendon pėr dy persona i treti
ėshtė All-llahu “Ne mos e ndihmonim atė (Pejgamberin), atė e ka ndihmuar All-llahut” kush e ndihmoj pėrpos All-llahut i vetmi pa rival “Kur ata qė nuk besuan, e nxorėn atė vetė tė dytin” Dy persona i ndjek i gjith rozuli toksor i ndjek populli i tij, ushtri torturuese diktatore tė gjithė kėta i ndjekin dy persona tė dobėt nuk posedojn kurfar force nė krahasim me kundėrshtarin pėrveē forcės sė imanit dhe mbėshtetje tek All-llahu “Kur qė tė dy ishin nė shpellė, kur po i thoshte shokut tė vet: “Mos u pikėllo (friko), All-llahu ėshtė me ne”Et-Tevbe40 Pra vllezėr tė dashur ky
ėshtė dallim sepse All-llahu fuqi ploti ėshtė me besitmarėt.
“All-llahu ėshtė mbykqyrės i atyre qė besuan i nxjer ata prej errėsirave nė drit. E kujdestar tė atyre qė nuk besuan janė djajt qė i nxjerrin ata prej drite e i hudhin nė errėsir” El-Bekare 257
Cdo send ėshtė me caktimin e All-llahu Thuaj Neve nuk na godet asgjė tjetėr pėrveē ēka ėshtė caktuar nga All-llahu Ai ėshtė ndihmėtari ynė dhe se ēdo send qė ndodhė nė tokė ėshtė me dijen e All-llahu dhe caktimin e tij.
“A mendojnė se ne nuk dėgjojm ndenjėn e fshehtė tė tyre dhe bisedėn mes tyre? Po e dėgjojm dhe tė Dėrguarin tonė (engjejt qė janė praėn tyre shkruajnė” El-Zuhruf 80
Nė luftėn e Ahzabit u mbledhėn tė gjith njerėzit kundėt tė Dėrguarit s.a.v.s dhe shokėve tė tij dhe nė kėto qaste munafikėt (dyftyrėshit) filluan tė flasin. Po vėllezėr kjo ėshtė koha e tyre pėr tė dalė nė shesh po kjo ėshtė koha kur besimtarėt janė nė momente mė tė vėshtira,po nė kėto kohėra munafikat(hipokritwt) i ngrejn kokat lart kur pabesimtarėt mblidhen kundėr muslimanėve fillojnė tė flasin munafikat dhe tė dalin nė shesh po vėllezėr
kjo ėshtė koha e tyre dhe kjo ėshtė shansi i tyre pėr tė futur nė reshtat e muslimanėve dyshime deri sa njėri prej tyre tha: Ndonjė prej neve nuk mund tė dalė nga frika pėr ta kryer nevojėn kurse i Dėrguari ju premton ēlirimin e bizantit dhe perandoris romake. A mund tė ndodhė kjo kurse ne nuk mund tė kyejm nevojėn. Nė ato ēaste flasin dhe thojnė “All-llahu dhe i Dėrguari i Tij nuk na premtuan tjetėr vetėm njė mashtrim” EL-Ahzab 12
Por besimtarėt e sinqertė kurė i panė pabesimtarėt se janė grumbulluar pėrreth Medinės dhe jehudit e thyen marrveshjen dhe munafikat bėnin pėrēarje nė rradhet e muslimanėve. “Kur ata u erdhėn juve edhe prej sė larti edhe prej sė poshti dhe kur shikimet u shtangėn e zemrat aritėn nė fyt e ju
sajonit mendime tė llojllojta pėr All-llahun. Atje nė atė vend qen sprovuar me njė dridhje tė fortė” El-Ahzab 10-11 Nė kėto qaste tė vėshtira a thua se ēka thanė besimtarėt “E kur muslimanėt e panė ushtrin aleate than –Kjo ėshtė ajo qė All-llahu dhe i Dėrguari i Tij na premtuan neve, E All-llahu dhe i Dėrguari i tij e than tė vėrtetėn. Ajo (ushtria e arimikut qė e panė) vetėm ua shtoi atyre besimin dhe mbėshtetjen” El-Ahzab 22
All-llahu ėshtė mbrojtėsi yne kurse pabesimtarėt nuk kanė mbrojtės i Dėrguari s.a.v.s luftonte dhe nė zemrėn e tij ishte ky besim se All-llahu fuqiploti ėshtė mbrojtės i tij dhe se Ai do ta ndihmoj. Thotė Aliu r.a duke cilėsuar Pejgamberin s.a.v.s ai ishte mė trimi nė ditėn e Bedrit kur u ashpėrsua lufta qėndronim mbrapa Muhamedit a.s duke kėrkuar mbrojtje prej pabesimtarėve, i Dėrguari s.a.v.s ishte nė ditėn e Bedrit mė afėr kundėrshtarit dhe mė sė shumti qė i dėmtoj ata.
Po vėllezėr mė trimi ishte i Dėrguari i All-llahut Muhamedi s.a.v.s kurė muslimanėt lanė frontin nė luftėn e Hunejnit duke ikur prej pabesimtarėve Abasi r.a thotw filloj i Dėrguari s.a.v.s ta shpejtoj mushkėn e tij nė drejtim tė kundėrshtarit e lanė frontin muslimanėt kurse i Dėrguari i All-llahut dhe disa shok tė tij qėndruan nė sheshin e luftės. Nuk u tėrheq i Dėrguari i All-llahut por e kundėrta sulmonte, ecte pėrpara duke ju drejtuar radheve tė pabesimtarėve dhe ishin nė numėr tė madhė ishin grumbulluar pėr ta mbytur tė dėrguarin por a ii priste duke u thėnė:
Unė jamė pejgamber pa gėnjeshtėr Une jam i biri Abdul-Mutalibit
Thot Abasi r.a une i kasha fre (dizginat) e mushkės tė Pejgamberit s.a.v.s qė tė mos i sulmoj kurse i Dėrguari prej trimėris qė kishte ecte pėrpara drejt kundėrshtarit.
All-llahu bleu Kjo ėshtė tregi vėlla i dashur po a e shite ti rob i All-llahut. Tregti shikojeni mallin dhe shikojeni ēmimin. “Prej besimtarėve shpirtrat dhe pasurin e tyre me xhenet” Shpirtin tėnd, pasurinė tėnde ja dorėzon All-llahut dhe ēmimi ėshtė xheneti.Por si ėshtė rruga e tregtis:
“Luftojnė nė rrugėn e All-llahut”Tanke, raketa, plumba, armė dhe mbytje. “Mbysin dhe mbyten (All-llahu dha) premtim tė cilin e vėrtetoj, Inxhil e Kur’an”Vėlla i dashur don garantim pėr kėtė shitblerje “E kush ėshtė ma zbatues i sigurt i premtimit tė vet se All-llahu? Pra, gėzonu tregtin qė e bėtė me tė ky ėshtė sukses i madh”
Et-Teube 111 “O ju qė keni besuar e t\ju tregoj pėr njė tregti tė bujshme qė ju shpėton prej njė dėnimi tė dhėmbshėm. T’i besoni All-llahut dhe tė Dėrguarit tė tij tė luftoni nė rrugėn e All-llahut” Por me ēka tė luftojm nė rrugėn e All-llahut “Me pasurin tuaj dhe me vetėn tuaj, e kjo ėshtė shum e dobishme pėr ju nėse jeni qė e dini” ES-SAFF 10-11
Vallė nuk e keni dėgjuar fjalėn e tė Dėrguarit s.a.v.s ku thot “Dyert e xhenetit janė nėn hijėt e shpatave” “Njė mėngjes ose njė mbrėmje nė xhihad ėshtė ma e mirė se kjo botė dhe ēka ka nė tė” “Qėndrimi i njė ēasti nė xhihad ėshtė mė mirė se tė falurit nė natėn e kadrit tek guri i zi (Qabe)” Nata mė e vlefshme nė vitė dhe vendi mė i vlefshėm nė rruzullin tokėsor dy kompėnentėt mė tė vlefshėm nė qoftė se njė njeri falet tėr natėn e
kadrit nuk do tė barazonte qėndrimin e njė ēasti nė xhihad.
Berau bin Malik r.a thotė i Dėrguari s.a.v.s pėr tė “Prej njerėzve i pa krehur i pluhurosur nuk i jepėt rėndėsi nė qoftė se betohet tek All-llahu do tja plotėsoj betimin prej tyre Berau”
Berau i cili shiti shpirtin All-llahut, trim i cili tha Omeri pėr tė duke kėshilluar udhėheqėsit e ushtrive “Mos e caktoni El-Berrau nė krye tė ushtris muslimanė” A e dini vėllezėr pse? “Nga friga se ai do ti marrė nė qafė ushtarėt muslimanė pėr shkak tė guximit tė tij” Nė luftėn e Ridės (kur u kthynė disa musliman prej fejes islame nė idhujtari” Kur muslimanėt e luftuan musejlemėn dhe kėta u futėn nė njė fortifikat saqė asnjė prej
besimtarėve nuk arriti tė depėrtoj deri atje. A e dini ē’bėri Berau r.a u tha shokėve tė vetė mė vini mua nė njė mburojė dhe cone mburojen me shigjeta e pastaj mė gjuani mua nė kopsht afėr derės ose do tė bie dėshmor ose do t’ua hap derėn juve qė tė hyni mbrenda” dhe e hudhėn Berau brenda nė fortifikat dhe iu luftoj jobesimtarėt deri sa e hapi derėn muslimanėve dhe fitorja ishte pėr besimtarėt kurse Berrau i kishte me shum se 70 plagė.
Ku janė muslimanėt sikurse Berrau? Ku janė trimat sikurse Berrau? Ku janė muxhahidat sakrifikues? Kush i ndalon ata? Kėnaqėsit e kėsaj bote!!!!

Libri juaj i shejt ben fjal veq per luftra dhe mnashtrime ....pra i derguari i allahut muhamedi paska qen trim i madhe dhe luftetar sepse nuk e paska leshue frontin ndersa ne fund te luftes ju ka the se duhet me e nderue allahun me pasurin e juaj dhmth ju ka marre te gjitrha sendet e vlefshme per shperblim qe ka fitue luften ndersa ky el berrau paska qen edhe ky njeri i allahut qe paska marre 70 plage ne trup dhe nuk paska vdek deri sa ka hap deren muslimanve te tjer.
Qfar perralle e bukur a po ju pelqen edhe juve .

Shnet paqi nga
Zana

P.S hey Simone nuk eshte me rendesi vjetersija por intelegjenca a more vesht ma mir thuj mora vesht bile shum mir se kjo zana qenka duku u rritur ne boten perparimtare dhe qka spo dika bre.......hehehehe mos i ul bashkbisedusit se te dalin dardhe me bisht fjal e popullit.!!!!

Savior
04-04-06, 21:29
Po eshte e vertete qe kurani eshte permbi gjithe librat tjere per nga jotoleranca.

Savior
04-04-06, 21:51
Bibla - Psalmet Pjeas 1


1


Lum njeriu qė nuk ecėn sipas kėshillės tė tė pabesėve, qė nuk ndalet nė rrugėn e mėkatarėve dhe nuk ulet bashkė me tallėsit,
2


por qė gjen kėnaqėsinė e tij nė ligjin e Zotit, dhe qė mendon thellė ditė e natė mbi ligjin e tij.
3


Ai do tė jetė si njė pemė e mbjellė gjatė brigjeve tė ujit, qė jep frytin e tij nė stinėn e tij dhe tė cilit gjethet nuk i fishken; dhe gjithēka bėn do tė ketė mbarėsi.
4


Tė tillė nuk janė tė pabesėt; janė si byku qė era e shpėrndan.
5

Prandaj tė pabesėt nuk do tė pėrballojnė gjykimin, as mėkatarėt nė kuvendin e tė drejtėve.
6

Sepse Zoti njeh rrugėt tė drejtėve, por rruga e tė pabesėve tė ēon nė shkatėrrim.

Stuhia
04-04-06, 21:59
Nena e Vajzes ne foto ka qene duke lexuar Kur`an, nderkoh qe ka ardh Vajza e saj ne shtepi dhe kur e ka pa Nenen e saj duke lexuar Kur`an per te saten here i ka ardhur tek hunda dhe ka filluar ta qortoj Nenen e saje me qellim ta pengonte te lexonte Kur`anin sepse mendonte qe eshte pun e kote dhe Kur`ani nuk ka ndonje vlere te veēant dhe nuk besonte se eshte liber i shenjte ashtu sikur disa ketu qe shprehen shum keq per Kur`anin pa ndonje arsye te posaqme vetem ashtu kot flasin dhe ofendojne Kur`anin, nuk ju kuptoj a jeni njerez a qka jeni qe shani diqka qe nuk ua ze udhen nuk ju detyron askush ta doni me dhune, jeni plotesisht te lire e jetoni jeten e juaj si te doni beni ēka te doni nuk gjej arsye pse ta shani kete liber a nuk keni frik se nje hidherim i Zotit mund te ju kushtoj shum shtrenjte njejt sikur kesaj vajze ne foto:

http://www.sllupcani.com/fakte/foto1.jpg

Vajza ruhet ne nje dhome te sigurte ne nje spital neuropsihiatrik diku ne europe, dhoma e saj eshte e ndertuar prej gjerave jo te forta ne menyr qe mos te vij deri tek vetvrasja e saj per shkak se ajo disa here kishte tentuar te mbyt veten ngase nuk mund te perballoj nje jete te tille kur sejcili qe e shef tmerrohet dhe gerditet nga pamja e saj, ajo vetedijen e ka po te njeriut asaj i eshte ndryshuar vetem forma ēka don te thot se ajo eshte ne vetedije se ēka i ndodh!!!

Mosni njerez mos shani diēka qe nuk ua zen udhen e thash edhe me heret mos veproni keshtu se ne ket menyr mund te hidheroni keq Zotin, un gjithashtu jam kunder njerezve musliman qe e ofendojne Isain a.s apo Profetet e tjere qe i ka derguar Zoti per ti udhezuar njerezit, megjithate ketu e shof nje pa barazi ne kete aspekt verej se jo muslimanet ofendojn teper Kur`anin dhe te derguarin e Zotit Muhamedin a.s kete nuk e shof te arsyeshme perderisa ju jetoni si eshte me mire dhe jeni ne paqe askush nuk ju ben dem nuk e shof te arsyeshme te shani dhe te ofendoni gjera te shenjta si Kur`ani.

Megjithate do te ju lus prap mos te ju shkoj mendja te mendoni keq per Kur`anin sepse raste te tilla sikur rasti kesaj vajze kan ndodhur edhe me heret dhe sigurisht qe do te ndodhin prap, ju sigurisht qe nuk besoni por ju lus me zemer te keni kujdes sepse mendoj qe nje denim i till mund te ju ndodh edhe juve.

Thash ju mund te mos besoni sepse sigurisht nuk keni hulumtuar per raste te tilla dhe nuk dini asgje per keto gjera nderkaq un qe kam lexuar dhe kam bere nje hulumtim te shkurter jam bindur ne kete gje se nenēmimi i Allahut dhe i Kur`anit njerzve mund te ju kushtoj me nenēmim dhe perbuzje jo vetem ne boten e amshuar por edhe ne kete jete njejt sikur rasti i vajzes.

Jan disa ajete ne Kur`an qe tregojne per raste te tilla qe kan ndodhur me heret, pra kur zoti i ka denuar pa besimtaret kur jan tallur me Te ose me Profetet dhe Librat e Tij:

Sure A`raf

163.Dhe pyeti ti (Muhammed) pėr fshatin qė ishte nė breg tė detit e ata e shkelėn rendin e tė shtunės (qė e kishin tė ndaluar gjuajtjen e peshqve), kur nė tė shtunėn e tyre peshqit u vinin sheshazi mbi ujė, e nė ditėn qė nuk festonin nuk u vinin. Ja, kėshtu i sprovuam ata ngase ishin mėkatarė.164.Dhe kur njė grup prej tyre thanė: "Pėrse kėshilloni njė popull qė All-llahu do ta shkatėrrojė ose dėnojė me njė dėnim tė ashpėr?" Thanė (kėshilluesit): "Arsyetimi para Zotit tuaj dhe me shpresė qė t'ju largohen gabimeve".165.E kur braktisėn atė pėr tė cilėn ishin kėshilluar, Ne i shpėtuam ata qė pengonin nga tė kėqiat, ndėrsa ata qė kundėrshtuan i kapėm me njė dėnim tė fortė, ngase ishin tė shfrenuar.166.E kur ata tejkaluan me arogancė tė hapėt, nga ajo qė ishin tė ndaluar, Ne i shndėrruam nė majmunė tė pėrbuzur.167.Pėrkujto (o i dėrguar) kur Zoti Yt shpalli qartas se mbi ta do tė vė, deri nė ditėn e kijametit, sundimin e ndonjė qė ka pėr t'ua shijuar atyre mundimin mė tė shėmtuar. Vėrtet Zoti yt ndėrmerr shpejt dėnimin, Ai edhe falė e mėshiron shumė.


Sure BEKARE
65.
Ju tanimė e keni tė njohur ēėshtjen e atyre nga mesi juaj qė nuk respektuan (urdhėrin) nė tė shtunėn, e Ne u thamė: Shndėrrohuni nė majmunė tė pėrbuzur!66.Atė (shndėrrimin e tyre) e bėmė masė ndėshkuese pėr ata qė e pėrjetuan (me sy) dhe pėr tė pastajshmit, por edhe si kėshillė pėr tė devotshmit.

Shpresoj qe te kuptoni dhe te ndaloni veten nga e keqja qe beni pa patur nevoje, sepse ne ate menyre e hidheroni Zotin shume, dhe pasojat mund te jen shum te medha.


S|m3one a ban te me tregojsh ne cilen faqe te kuranit eshte ky fare portreti i ketij majmuni te qoroditur qe e paske paraqitur tek tema Kurani permbi te gjitha librat.
O njerez te pa dije a spo e shifni veten se sa qesharak jeni bere me gjera te ketilla qe per cdo dite mbushni netin.
Nese Kurani qenka permbi te gjitha librat ai ska nevoje per deshmi te tilla, por keni nevoj ju syleshat per tu bindur ne besimin e lekunder qe keni dhe mbani.

Aq i paditur je, sa nje foto e tille e krijuar me lehtesi te madhe ne programin me te lehte per rregullim fotosh, sigurisht se te ban te kendojsh tere diten mineshetjaniraxhimm, duke menduar se zoti do tju ruaj nga dreqnit qe i keni te ngulitur thell ne mendjet tuaja te topitura.

musl|m
04-04-06, 22:33
S|m3one a ban te me tregojsh ne cilen faqe te kuranit eshte ky fare portreti i ketij majmuni te qoroditur qe e paske paraqitur tek tema Kurani permbi te gjitha librat.
O njerez te pa dije a spo e shifni veten se sa qesharak jeni bere me gjera te ketilla qe per cdo dite mbushni netin.
Nese Kurani qenka permbi te gjitha librat ai ska nevoje per deshmi te tilla, por keni nevoj ju syleshat per tu bindur ne besimin e lekunder qe keni dhe mbani.

Aq i paditur je, sa nje foto e tille e krijuar me lehtesi te madhe ne programin me te lehte per rregullim fotosh, sigurisht se te ban te kendojsh tere diten mineshetjaniraxhimm, duke menduar se zoti do tju ruaj nga dreqnit qe i keni te ngulitur thell ne mendjet tuaja te topitura.

Shifet qart se je i zhytur ne ujra te zeza, un sigurisht qe kam lexuar dhe kam kerkuar mjaft deri sa kam fituar kete bindje qe ti besoj asaj fotoje, nuk e kam be ate aq leht si mendoni ju, beni vlersime te shpejtuara dhe vini ne perfundime te gabuara.

Tek e fundit ai ishte mendimi im me te cilin nuk ofendova askend, un thjesht besoj se nje gje e tille ka ndodh dhe mund te ndodh, dhe vetem ju luta te tjereve qe te ken kujdes se librave te shenjta siē eshte Kur`ani duhet tju kushtojme rendesi dhe kujdes.

Megjithate hallall nga un ofendimet sepse po e shof qe nuk din ēka flet, dhe per fund te lutem perseri te mos prektikosh ndonje te keqe te pa nevojshme me fjale ose me vepra mbi gjerat e shenjta si All-llahu, Kur`ani, Profeti etj, sepse prap po e them jam i bindur thell se do ta pesosh shum keq, merre ket si keshille per te mire e jo si kercnim.

Per fund, e kam postuar ate vetem me qellim qe ti ndaloj ata te cilt ofendojn ose tallen me kto gjera vetem per kot e kot, nuk ke nevoj te ju besosh por nuk ke edhe nevoj ti ofendosh perderisa nuk te prek diēka ty personalisht ashtu si me preket ju mua.

Selam (Paqe)

Stuhia
04-04-06, 22:56
Shifet qart se je i zhytur ne ujra te zeza, un sigurisht qe kam lexuar dhe kam kerkuar mjaft deri sa kam fituar kete bindje qe ti besoj asaj fotoje, nuk e kam be ate aq leht si mendoni ju, beni vlersime te shpejtuara dhe vini ne perfundime te gabuara.

Tek e fundit ai ishte mendimi im me te cilin nuk ofendova askend, un thjesht besoj se nje gje e tille ka ndodh dhe mund te ndodh, dhe vetem ju luta te tjereve qe te ken kujdes se librave te shenjta siē eshte Kur`ani duhet tju kushtojme rendesi dhe kujdes.

Megjithate hallall nga un ofendimet sepse po e shof qe nuk din ēka flet, dhe per fund te lutem perseri te mos prektikosh ndonje te keqe te pa nevojshme me fjale ose me vepra mbi gjerat e shenjta si All-llahu, Kur`ani, Profeti etj, sepse prap po e them jam i bindur thell se do ta pesosh shum keq, merre ket si keshille per te mire e jo si kercnim.

Per fund, e kam postuar ate vetem me qellim qe ti ndaloj ata te cilt ofendojn ose tallen me kto gjera vetem per kot e kot, nuk ke nevoj te ju besosh por nuk ke edhe nevoj ti ofendosh perderisa nuk te prek diēka ty personalisht ashtu si me preket ju mua.

Selam (Paqe)

Paqja qofte edhe me ty!
E sa per ate se ke lexuar dhe je bindur mos u mundo te japesh me teper sqarime, se nuk je i pari qe po e sjell ket foto ne forumin dardania.
Pse ti i beson nuk do te thote se tjeret besojne.
Une psh. besoj se kjo perveq nje propagande e turpshme qe i bahet fese islame nuk eshte asgje tjeter.
Si une e di se ka edhe shum te tjere.
Dhe per fund jo qe ndalon ata qe tallin e ofendojne por i shtyjne edhe me teper te tallen ne llogari tenden.
Duhet me jetu tere jeten njeriu dikund ne shkretetirat e Sahares, qe ska pare kurr civilizim njerezor per te besuar nje foto te tille.
Kush po tallet me shum ne emer te Allahut, Kuranit Profetit? Ti qe i po permend pa kurrfar shkaku se une askund su talla me asnjerin prej tyre apo une qe po te them se Allahu, Kurani dhe Profeti nuk kane nevoje per deformime te tilla per ti lartesuar ata.
Dhe mos baj ti dertin tim ne do ta pesoj apo jo?
Ti nuk je kompetent per gjera te tilla, apo ndoshta aq shum je i verber sa qe mendon se me keshillen time ndaj meje fiton ndonje merite per ate "dynjane" tjeter?

musl|m
04-04-06, 23:09
Paqja qofte edhe me ty!
E sa per ate se ke lexuar dhe je bindur mos u mundo te japesh me teper sqarime, se nuk je i pari qe po e sjell ket foto ne forumin dardania.
Pse ti i beson nuk do te thote se tjeret besojne.
Une psh. besoj se kjo perveq nje propagande e turpshme qe i bahet fese islame nuk eshte asgje tjeter.
Si une e di se ka edhe shum te tjere.
Dhe per fund jo qe ndalon ata qe tallin e ofendojne por i shtyjne edhe me teper te tallen ne llogari tenden.
Duhet me jetu tere jeten njeriu dikund ne shkretetirat e Sahares, qe ska pare kurr civilizim njerezor per te besuar nje foto te tille.
Kush po tallet me shum ne emer te Allahut, Kuranit Profetit? Ti qe i po permend pa kurrfar shkaku se une askund su talla me asnjerin prej tyre apo une qe po te them se Allahu, Kurani dhe Profeti nuk kane nevoje per deformime te tilla per ti lartesuar ata.
Dhe mos baj ti dertin tim ne do ta pesoj apo jo?
Ti nuk je kompetent per gjera te tilla, apo ndoshta aq shum je i verber sa qe mendon se me keshillen time ndaj meje fiton ndonje merite per ate "dynjane" tjeter?

Pershendetje perseri, ju keni hasur ne nje keqkuptim sepse jeni kyqur pak me vonese ketu, me heret ka pasur disa shkrime te cilat tash jan shlyer dhe ne te cilat esht ofenduar dhe nenēmuar burimi i jetes se Muslimaneve (Kur`ani), dhe e kam pa te arsyeshme te postoj ate keshille bashke me ate foto me qellim qe ti ndaloj ata qe po shpreheshin ne ate menyre pa nevoj, dhe shpresoj qe te ket patur sukses sepse shumica prej tyre jan penduar per nje gjest te till dhe nuk kan perseritur gjera te tilla te pa nevojshme, pra shpresoj te keni te qarte se ajo keshilla ime e pa nevojshme ishte si pasoj e atyre ofendimeve te pa nevojshme.

Nese kam then diēka ku kam patur te drejte mu ka mundesuar nga All-llahu, nese kam qen gabim eshte imponuar nga Djalli dhe Un.

Reana
04-04-06, 23:13
Shifet qarte se ty ne ball te shkruan PA BESIMTAR!

Ti nuk je asgje... ti nuk je as Ateist se ata te pakten flasin me fakte e jo keshtu si ti ne menyr kaq te ēoroditur dhe jo normale.

Denimi i madh esht per ata qe tallen ne kete menyr si ti, ke frik Zotin o i nderuar se hidherimin e tij do ta paguash shum shtrenjt, ke frik dhe pendohu ēka flet se po i ben dem vetes asgje me shum, nuk ke kurrfar fitimi me keto shprehje, vetem krijon armiq ne kete dhe ne boten tjeter, nuk di pse ke nevoj per armiq, nuk di pse ke nevoj te tallesh me Zotin, me vjen shum keq per ty, Zoti te udhezofte inshAll-llah, sa per hajgare kap ndonje teme tjeter nese je hajgarexhi e jo te tallesh me gjera te tilla, mos e lejo veten te jesh aq...
Nuk ke kurrfar fitimi nga ajo, vetem i siguron vetes denime te medhaja.

Sure ENEBIJA

1.Njerėzve u ėshtė afruar koha e llogarisė sė tyre, e ata tė hutuar nė pakujdesi nuk pėrgatiten fare pėr tė.
2.

Atyre nuk u vjen asnjė kėshillė e re (nė Kur'an) nga Zoti i tyre, e qė ata tė mos tallen me tė duke e dėgjuarSure ZUHRUF

5.A thua Ne ta lėmė kėshillimin ndaj ju e t'ju braktisim, pse ju jeni popull i shfrenuar?
6.

E, sa pejgamberė kemi dėrguar te popujt e lashtė?!

7.

Dhe nuk u erdhi atyre asnjė pejgamber, e tė mos tallen me tė


Sure Mutaffifin

34.E sot, (nė ditėn e gjykimit), ata qė besuan do tė tallen me jobesimtarėt.

Mos e harro kete se diten e gjykimit inshAll-llah do te kerkoj llogari per tallejn tende, do te qesh me ty keshtu si ben sot ti me mua, sidoqofte zoti te udhezofte inshAll-llah se po e shof qe nuk po e din ēka po ben!

Pha, pha, pha... Zoti, paska me kerku llogari, a??? Ku po e din ti??? Mos je parashikues i motit, apo i vendimeve te Zotit
Cka kane lidhje keto KOPJIME te librave fetare, me foto-montazhat e paraqitura me lart????
O bac, te paska treguar Stuhia fort mire-se pos ata njerzit e shkretirave, qe syte xixe ju dalin per nje pike uje, duke pritur prej qiellit, tjeterkush NUK eshte cmendur ende, te iu besojne ketyre cirkuzeve...

musl|m
04-04-06, 23:24
Ato kopjime nuk ishin te shoqeruara me ate foto, ato jan Ajete (fragmente) te Kur`anit, te cilat jan te shkurta, qarta dhe qka esht me e mira Shqip, dhe nese nuk e din kuptimin e atyre fjalive ateher fajin me te vogel e kam un pse ti nuk kupton ate qe lexon.

Dhe nje gje, per kaq koh sa shkruaj ne ket forum nuk ka as 2 jave, kam takuar njerez aq te devijuar sa qe nuk ma ka marr mendja se ka te tille, kam hasur ne fjal te shumta nga te cilat habitem, i bej pytje vetes SI NA MBAN TOKA? Vertet All-llahu eshte i plotfuqishem qe duron kaq shume, vertet ai qenka MESHIRUESI ME I MADH.

SINQERISHT SA ME SHUM PO SHKRUANI KUNDER ISLAMIT AQ ME TEPER PO E DUA ATE!

Stuhia
05-04-06, 01:11
Ato kopjime nuk ishin te shoqeruara me ate foto, ato jan Ajete (fragmente) te Kur`anit, te cilat jan te shkurta, qarta dhe qka esht me e mira Shqip, dhe nese nuk e din kuptimin e atyre fjalive ateher fajin me te vogel e kam un pse ti nuk kupton ate qe lexon.

Dhe nje gje, per kaq koh sa shkruaj ne ket forum nuk ka as 2 jave, kam takuar njerez aq te devijuar sa qe nuk ma ka marr mendja se ka te tille, kam hasur ne fjal te shumta nga te cilat habitem, i bej pytje vetes SI NA MBAN TOKA? Vertet All-llahu eshte i plotfuqishem qe duron kaq shume, vertet ai qenka MESHIRUESI ME I MADH.


SINQERISHT SA ME SHUM PO SHKRUANI KUNDER ISLAMIT AQ ME TEPER PO E DUA ATE!


E para askush nuk eshte ka te detyron te rrijsh patjeter ketu, e dyta je i vetmi qe po shef te devijuar ketu, e treta ska kohe All-llahu me ndegju te gjithe te cmendurit e kesaj bote, dhe e katerta ajo kryesorja.
Sa me shum po lexoj nga kush po mbrohet islami aq me shum po them mjer feja kush ka mbet me e mbrojte.

musl|m
05-04-06, 01:30
E para askush nuk eshte ka te detyron te rrijsh patjeter ketu, e dyta je i vetmi qe po shef te devijuar ketu, e treta ska kohe All-llahu me ndegju te gjithe te cmendurit e kesaj bote, dhe e katerta ajo kryesorja.
Sa me shum po lexoj nga kush po mbrohet islami aq me shum po them mjer feja kush ka mbet me e mbrojte.

Pse ke frik nga un dhe deshiron qe te shkoj?
Jam i vetmi sepse mbi 30 vellezer te mi jan te perjashtuar nga ky forum dhe nuk i lejojn te shkruajn.
Edhe pse mundohem, sado pak qe do te kem sukses ti paraqes vlerat e Islamit, do te mjaftonte te shifnit pak drite ne jeten tuaj.

Kuptohet qe nuk jam kompetent sepse nuk jam teolog dhe ndoshta bej gabime te shumta, nese e keni fjalen per mua kur thekson ata qe mbrojn Islamin, po nese thoni per tegjith qe jan ne Islam ateher serioziteti fjales tuaj bie ne nivelin me te ulet sa qe nuk do te mundohesha me teper me ju.

Reana
05-04-06, 01:51
E para askush nuk eshte ka te detyron te rrijsh patjeter ketu, e dyta je i vetmi qe po shef te devijuar ketu, e treta ska kohe All-llahu me ndegju te gjithe te cmendurit e kesaj bote, dhe e katerta ajo kryesorja.
Sa me shum po lexoj nga kush po mbrohet islami aq me shum po them mjer feja kush ka mbet me e mbrojte.

Tybe motrushe, fort mire ke folur, po KUJT me i fole!!!
hajde rrime te une kur te kesh deshire nese nuk je fort larg:tongue:

Luani_fr
05-04-06, 09:55
Nena e Vajzes ne foto ka qene duke lexuar Kur`an, nderkoh qe ka ardh Vajza e saj ne shtepi dhe kur e ka pa Nenen e saj duke lexuar Kur`an per te saten here i ka ardhur tek hunda dhe ka filluar ta qortoj Nenen e saje me qellim ta pengonte te lexonte Kur`anin sepse mendonte qe eshte pun e kote dhe Kur`ani nuk ka ndonje vlere te veēant dhe nuk besonte se eshte liber i shenjte ashtu sikur disa ketu qe shprehen shum keq per Kur`anin pa ndonje arsye te posaqme vetem ashtu kot flasin dhe ofendojne Kur`anin, nuk ju kuptoj a jeni njerez a qka jeni qe shani diqka qe nuk ua ze udhen nuk ju detyron askush ta doni me dhune, jeni plotesisht te lire e jetoni jeten e juaj si te doni beni ēka te doni nuk gjej arsye pse ta shani kete liber a nuk keni frik se nje hidherim i Zotit mund te ju kushtoj shum shtrenjte njejt sikur kesaj vajze ne foto:

http://www.sllupcani.com/fakte/foto1.jpg

Vajza ruhet ne nje dhome te sigurte ne nje spital neuropsihiatrik diku ne europe, dhoma e saj eshte e ndertuar prej gjerave jo te forta ne menyr qe mos te vij deri tek vetvrasja e saj per shkak se ajo disa here kishte tentuar te mbyt veten ngase nuk mund te perballoj nje jete te tille kur sejcili qe e shef tmerrohet dhe gerditet nga pamja e saj, ajo vetedijen e ka po te njeriut asaj i eshte ndryshuar vetem forma ēka don te thot se ajo eshte ne vetedije se ēka i ndodh!!!

Mosni njerez mos shani diēka qe nuk ua zen udhen e thash edhe me heret mos veproni keshtu se ne ket menyr mund te hidheroni keq Zotin, un gjithashtu jam kunder njerezve musliman qe e ofendojne Isain a.s apo Profetet e tjere qe i ka derguar Zoti per ti udhezuar njerezit, megjithate ketu e shof nje pa barazi ne kete aspekt verej se jo muslimanet ofendojn teper Kur`anin dhe te derguarin e Zotit Muhamedin a.s kete nuk e shof te arsyeshme perderisa ju jetoni si eshte me mire dhe jeni ne paqe askush nuk ju ben dem nuk e shof te arsyeshme te shani dhe te ofendoni gjera te shenjta si Kur`ani.

Megjithate do te ju lus prap mos te ju shkoj mendja te mendoni keq per Kur`anin sepse raste te tilla sikur rasti kesaj vajze kan ndodhur edhe me heret dhe sigurisht qe do te ndodhin prap, ju sigurisht qe nuk besoni por ju lus me zemer te keni kujdes sepse mendoj qe nje denim i till mund te ju ndodh edhe juve.

Thash ju mund te mos besoni sepse sigurisht nuk keni hulumtuar per raste te tilla dhe nuk dini asgje per keto gjera nderkaq un qe kam lexuar dhe kam bere nje hulumtim te shkurter jam bindur ne kete gje se nenēmimi i Allahut dhe i Kur`anit njerzve mund te ju kushtoj me nenēmim dhe perbuzje jo vetem ne boten e amshuar por edhe ne kete jete njejt sikur rasti i vajzes.

Jan disa ajete ne Kur`an qe tregojne per raste te tilla qe kan ndodhur me heret, pra kur zoti i ka denuar pa besimtaret kur jan tallur me Te ose me Profetet dhe Librat e Tij:

Sure A`raf

163.Dhe pyeti ti (Muhammed) pėr fshatin qė ishte nė breg tė detit e ata e shkelėn rendin e tė shtunės (qė e kishin tė ndaluar gjuajtjen e peshqve), kur nė tė shtunėn e tyre peshqit u vinin sheshazi mbi ujė, e nė ditėn qė nuk festonin nuk u vinin. Ja, kėshtu i sprovuam ata ngase ishin mėkatarė.164.Dhe kur njė grup prej tyre thanė: "Pėrse kėshilloni njė popull qė All-llahu do ta shkatėrrojė ose dėnojė me njė dėnim tė ashpėr?" Thanė (kėshilluesit): "Arsyetimi para Zotit tuaj dhe me shpresė qė t'ju largohen gabimeve".165.E kur braktisėn atė pėr tė cilėn ishin kėshilluar, Ne i shpėtuam ata qė pengonin nga tė kėqiat, ndėrsa ata qė kundėrshtuan i kapėm me njė dėnim tė fortė, ngase ishin tė shfrenuar.166.E kur ata tejkaluan me arogancė tė hapėt, nga ajo qė ishin tė ndaluar, Ne i shndėrruam nė majmunė tė pėrbuzur.167.Pėrkujto (o i dėrguar) kur Zoti Yt shpalli qartas se mbi ta do tė vė, deri nė ditėn e kijametit, sundimin e ndonjė qė ka pėr t'ua shijuar atyre mundimin mė tė shėmtuar. Vėrtet Zoti yt ndėrmerr shpejt dėnimin, Ai edhe falė e mėshiron shumė.


Sure BEKARE
65.
Ju tanimė e keni tė njohur ēėshtjen e atyre nga mesi juaj qė nuk respektuan (urdhėrin) nė tė shtunėn, e Ne u thamė: Shndėrrohuni nė majmunė tė pėrbuzur!66.Atė (shndėrrimin e tyre) e bėmė masė ndėshkuese pėr ata qė e pėrjetuan (me sy) dhe pėr tė pastajshmit, por edhe si kėshillė pėr tė devotshmit.

Shpresoj qe te kuptoni dhe te ndaloni veten nga e keqja qe beni pa patur nevoje, sepse ne ate menyre e hidheroni Zotin shume, dhe pasojat mund te jen shum te medha.


Po si nuk keni pak rrespekt per at qe trombetoni se jeni apo embroni pra per Islamin.
Ju ne asnje menyr nuk i ndihmoni per kundrazie domtoni fene Islame me keto figura te montuara qe tani me po thuaj edhe nje femi ti rregullon.
Mir esht te behet propagant edhe te rrehet dikush por jo kaq genjeshtra naive sepse keto Nuk je tuj postue ne ndonje forum Arab ne Azi apo ne afrik ne pergjithesi une edie se atje shiten keto genjeshtra krejt pa kryp.
Pra kujdes mos ju trego atyre jo muslimanve apo atyre qe nuk jan te bindun saduhen ne Islam se kaq Naiva apo kaq Injorant ka tek muslimanet. kujdes pra mos bej keso genjeshtra me!!!

musl|m
05-04-06, 16:02
Po si nuk keni pak rrespekt per at qe trombetoni se jeni apo embroni pra per Islamin.
Ju ne asnje menyr nuk i ndihmoni per kundrazie domtoni fene Islame me keto figura te montuara qe tani me po thuaj edhe nje femi ti rregullon.
Mir esht te behet propagant edhe te rrehet dikush por jo kaq genjeshtra naive sepse keto Nuk je tuj postue ne ndonje forum Arab ne Azi apo ne afrik ne pergjithesi une edie se atje shiten keto genjeshtra krejt pa kryp.
Pra kujdes mos ju trego atyre jo muslimanve apo atyre qe nuk jan te bindun saduhen ne Islam se kaq Naiva apo kaq Injorant ka tek muslimanet. kujdes pra mos bej keso genjeshtra me!!!

Pershendetje dhe Selam (Paqe)

Falemderit per ofendimet e kota dhe te pa baza, nese ju nuk i besoni ajo do te mbetet ne llogarin tende, nese un besoj perseri them do te jet ne llogarin time si mekat apo si veper e mire ate e din Zoti, dhe ti nuk je Zoti qe te me urdherosh diēka, mund te me kshillosh edhe ate ne menyr njerezore ashtu siē shkruaj e jo te sillesh keshtu si je i edukuar me ata te rruges.

Ne lidhje me ate foto kam postuar edhe ajete Kur`anore ku tregohet per gjera te tilla qe kan ndodhur, pra kur Zoti i ka shendrruar njerezit ne Majmun te perbuzur ose Derra te shfrenuar, nese je besimtar dhe din per Islamin ateher sigurisht duhet te dish faktin se Zotit i mjafton te thot "Behu" diēka dhe ajo behet.

Lexo keto ajete dhe njeher me vemendje dhe pastaj vlerso dhe komento, por jo ne menyr te tille se sigurisht qe nuk jam aq naiv sa tu esht dukur ty.

163. Dhe pyeti ti (Muhammed) pėr fshatin qė ishte nė breg tė detit e ata e shkelėn rendin e tė shtunės (qė e kishin tė ndaluar gjuajtjen e peshqve), kur nė tė shtunėn e tyre peshqit u vinin sheshazi mbi ujė, e nė ditėn qė nuk festonin nuk u vinin. Ja, kėshtu i sprovuam ata ngase ishin mėkatarė.

164. Dhe kur njė grup prej tyre thanė: "Pėrse kėshilloni njė popull qė All-llahu do ta shkatėrrojė ose dėnojė me njė dėnim tė ashpėr?" Thanė (kėshilluesit): "Arsyetimi para Zotit tuaj dhe me shpresė qė t'ju largohen gabimeve."


165. E kur braktisėn atė pėr tė cilėn ishin kėshilluar, Ne i shpėtuam ata qė pengonin nga tė kėqiat, ndėrsa ata qė kundėrshtuan i kapėm me njė dėnim tė fortė, ngase ishin tė shfrenuar.

166. E kur ata tejkaluan me arogancė tė hapėt, nga ajo qė ishin tė ndaluar, Ne i shndėrruam nė majmunė tė pėrbuzur.

167. Pėrkujto (o i dėrguar) kur Zoti Yt shpalli qartas se mbi ta do tė vė, deri nė ditėn e kijametit, sundimin e ndonjė qė ka pėr t'ua shijuar atyre mundimin mė tė shėmtuar. Vėrtet Zoti yt ndėrmerr shpejt dėnimin, Ai edhe falė e mėshiron shumė.

Bekare:

65. Ju tanimė e keni tė njohur ēėshtjen e atyre nga mesi juaj qė nuk respektuan (urdhėrin) nė tė shtunėn, e Ne u thamė: Shndėrrohuni nė majmunė tė pėrbuzur!

66.Atė (shndėrrimin e tyre) e bėmė masė ndėshkuese pėr ata qė e pėrjetuan (me sy) dhe pėr tė pastajshmit, por edhe si kėshillė pėr tė devotshmit.

Zoti ju udhezoft inshAll-llah, sepse siē e shof shumica jan te HUMBUR totalisht dhe me vie shum keq per ket, shpresoj qe me ndihmen e All-llahut do te ju ndihmoj sado pak te ndaloni nga e keqja, sepse kritikat dhe reagimet e tilla te cilat i shkruani me plot mllef nuk jan diēka e mire sigurisht, andaj mos genjeni veten se jeni ne te drejte dhe zemer mire se po te ishit ashtu do te shpreheshit ndryshe jo keshtu.

Cfardo qe te me thoni, ose te me beni, nuk do te humb vullnetin dhe nuk do te ju le te zhyteni dit e me shum ne mendime te kija, kam premtim nga Zoti im: Thirrni njerezit ne Islam dhe ndaloni nga e keqja, sado qe te ofendoheni, perbuzeni, malltretoheni, mos u deshproni kurre sepse All-llahu eshte gjithmon me ju, dhe pos kesaj drejtesia gjithmone fiton.

Selam (Paqe) nga vellau i juaj ne Islam,

Vetoni

Espresso
06-04-06, 19:32
Pershendetje perseri, ju keni hasur ne nje keqkuptim sepse jeni kyqur pak me vonese ketu, me heret ka pasur disa shkrime te cilat tash jan shlyer dhe ne te cilat esht ofenduar dhe nenēmuar burimi i jetes se Muslimaneve (Kur`ani), dhe e kam pa te arsyeshme te postoj ate keshille bashke me ate foto me qellim qe ti ndaloj ata qe po shpreheshin ne ate menyre pa nevoj, dhe shpresoj qe te ket patur sukses sepse shumica prej tyre jan penduar per nje gjest te till dhe nuk kan perseritur gjera te tilla te pa nevojshme, pra shpresoj te keni te qarte se ajo keshilla ime e pa nevojshme ishte si pasoj e atyre ofendimeve te pa nevojshme.

Nese kam then diēka ku kam patur te drejte mu ka mundesuar nga All-llahu, nese kam qen gabim eshte imponuar nga Djalli dhe Un.

Me terrorfoto deshe te na ndalosh sjelljen tone? Kame menduar se Allahu mbron gjithcka, edhe Muhametin dhe nuk ka nevoje per mbrojtje nga Robt e tij siq beren me rastin e karikaturave te profetit si te krisur. Me siguri kane pasur frike se Allahu nuk do i del ne ndihme profetit!!!:eek: :biggrin:

Espresso
06-04-06, 19:36
i bej pytje vetes SI NA MBAN TOKA? Vertet All-llahu eshte i plotfuqishem qe duron kaq shume, vertet ai qenka MESHIRUESI ME I MADH.Rrespekt! Fjal me vend. Allahu eshte zemermire dhe duron tyrlifar krijesa si ti.:wink:

munti
09-05-06, 00:06
http://www.astronews.com/news/bilder/2005/0512-016.jpgKur'ani dhe Teoria e Ajnshtajnit

Updated: 01.05.2006


Kur’ani nė dy vende tregon pėr shkurtimin e kohės, dhe atė:

“Atje ngjiten engjujt dhe Ruhi (Xhibrili) nė njė ditė qė zgjat pesėdhjetė mijė vjet.” (El Mearixh: 4)


“Ai i kordinon tė gjitha ēėshtjet prej qielli deri nė tokė, e pastaj tė gjithė Atij do t’i shkojnė nė ditėn e cila sipas llogaritjes tuaj zgjat njė mijė vjet.” (Es Sexhde: 5)


Pse ėshtė shkurtuar koha? Pse vlerėsimi i shkurtimit tė kohės dallohet nė dy ajetet e lartėpėrmendura?

Nė ajetin e parė kur’anor dita pėrmendet se ėshtė e gjatė pesėdhjetė mijė vjet, ndėrsa nė ajetin e dytė njė mijė vjet; dhe pse Kur’ani nė dy ajetet e lartėpėrmendura e potencon “lėvizjen”, gjegjėsisht tė “ngjiturit”?

Pėrgjigje mė tė mirė nė kėtė pyetje, nė frymėn e komentimit shkencor tė Kur’anit, do tė na jep drejtori i katedrės sė Shkencave Natyrore pranė Fakultetit tė Femrave tė Universitetit “Ein Shems” nė Kajro, Dr. Mensur Muhammed Hasib En-Nebijj. Dr. Mensuri thotė: “All-llahu mė sė miri e di se pėrgjigje tė drejtpėrdrejtė dhe bindėse nė lidhje me kėtė ēėshtje, pėrkatėsisht problematikė, duhet kėrkuar nė parimet themelore tė “teorisė sė relativitetit” tė Ajnshtajnit, dhe atėherė do ta kuptojmė elokuencėn shkencore tė Kur’anit, ku do tė vėrejmė se gjendemi para pėrsosshmėrisė sė madhe… me tė cilėn polemizojnė ata individė qė veten e konsiderojnė tė “mėdhenj”, e qė nė tė vėrtetė s’janė asgjė tjetėr pos kokėfortė, tė pandjeshėm, tė verbėr dhe tė pavetėdijshėm”.

Dr. Mensuri vazhdon mė tej: “Ajnshtajni e anuloi hapėsirėn dhe kohėn nė “teorinė e tij tė njohur tė relativitetit”, nė vitin 1905 kur tha: “Nuk mundemi tė bėjmė fjalė pėr kohėn, e ta lėmė pas dore hapėsirėn, e as qė mundemi tė bėjmė fjalė pėr hapėsirėn, e tė mos e marim nė konsiderim kohėn. Duke marė parasysh se gjithēka lėviz, ndėrsa ajo gjithēka duhet ta ketė kohėn e vet… e, meqė gjithēka lėviz shpejt, koha e tij e lėvizjes do tė pakėsohet nė raport me kohėn e lėvizjeve tjera dhe do tė jetė mė e ngadalshme se sa e tyre”.

Kėtė shkurtim tė kohės ne nuk e kuptojmė… Shtrohet pyetja: Pse? Sepse lėvizja jonė nė tokė ėshtė e pamjaftueshme nė raport me shpejtėsinė lėvizėse, shpejtėsia e sė cilės ėshtė 300.000 kilometra nė sekondė, pėrkatėsisht 186.000 milja nė sekondė, qė njėherit ėshtė edhe absolutisht shpejtėsia mė e madhe. Sa pėr ilustrim, korpuskulat (trupthat) atomike lindin dhe zhduken, dhe pas njė kohe tė caktuar “jeta” u zgjatet, duke marė parasysh shkurtimin e kohės, kuptohet nėse lėvizin me shpejtėsinė e dritės…

Pėr shembull, ta paramendojmė njė raketė e cila lėviz me shpejtėsi 10 nga shpejtėsia e dritės nė drejtim tė planetit i cili ėshtė larg nesh 20 vite tė dritės, d.t.th. nė largėsi prej 120 miliard miljash, dhe nėse kjo raketė arrin tė kalon njė distancė kohore prej 25 vjetėsh sipas kalendarit tonė tė tė llogariturit, atėherė kjo e njėjta kohė shkurtohet nė 15 vjet nė raport me kosmonautėt qė gjenden brenda nė raketė!!!

Kjo ėshtė gjithnjė sipas “teorisė sė relativitetit” tė Ajnshtajnit, qė do tė thotė se prindėrit (etėrit) qė gjenden brenda nė raketė mund tė paramendojmė se pas kthimit nga udhėtimi astronautik janė bėrė mė tė rinj me vjet se sa fėmijėt e tyre tė cilėt i kanė lėnė nė tokė, ngase 30 vjetėt e zgjatjes sė udhėtimit tė tyre tė nisjes dhe kthimit nga hapėsira i pėrgjigjen kohės prej 50 vitesh tė jetuara nė tokė…

Sipas kėsaj “teorie”, rruga e cila zgjat me mijėra vite sipas llogaritjes tokėsore tė kohės, mundet tė zgjat vetėm njė ditė nė raport me ekuipazhin nė raketė, kuptohet nėse shpejtėsia e lėvizjes i afrohet shpejtėsisė sė dritės.

Me tė drejtė shtrohet pyetja: Vallė si mund ta kuptojmė shkurtimin e kėtillė tė kohės nė raport me ata anėtarė tė ekuipazhit tė cilėt udhėtojnė me shpejtėsi tė jashtėzakonshme? A mund tė besojmė se mund t’i vizitojmė edhe pikat e fundit dhe mė tė largėta tė kozmosit dhe tė kthehemi nė sipėrfaqen e tokės para se tė pėrfundojė jeta jonė? Si dhe, se kur do tė kthehemi do ta gjejmė gjeneratėn e dytė dhe ndryshime tė shumta nė tokė, ndryshime kėto qė na e bėjnė me dije dhe na tregojnė se kanė kaluar mijėra vjet nė raport me banorėt e tokės qė nuk kanė udhėtuar…?

Mirėpo e gjithė kjo do tė ndodhte me kusht qė udhėtimi tė zhvillohet me shpejtėsi e cila ėshtė e pėrafėrt me shpejtėsinė e dritės, pa marė parasysh pamundėsinė e bėrjes sė njė udhėtimi tė kėtillė, ngase raketa e cila do tė udhėtonte me kėtė shpejtėsi do tė duhej tė harxhonte lėndė djegėse (karburante) hiē mė shumė e hiē mė pak se dhjetė mijė herė mė tepėr se sa mbarė harxhimi i lėndėve djegėse pėr njė vit nė tėrė rruzullin tokėsor! E pamundshme apo jo!?

Ky ėshtė problemi i shkurtimit tė kohės nė rast tė shpejtėsive tė mėdha tė cilat i afrohen shpejtėsisė sė dritės, dhe tė cilėn e vė nė dukje Ajnshtajni. Prandaj, me tė drejtė shtrohet pyetja vetvetiu: A vėrehet nė mėnyrė tė dukshme pėrsosshmėria shkencore e shkurtimit tė kohės, e pėrmendur nė Kur’anin Fisnik nė dy ajetet e lartėshėnuara tė sures El-Mearixh dhe Es-Sexhde? Disa pohojnė se ekziston kundėrthėnie, pėrkatėsisht kontradiktė nė pėrmbajtjen e kėtyre dy ajeteve kur’anore, kjo duke marė parasysh dallimin e shkurtimit tė kohės nė tė dy udhėtimet…”

“Mirėpo”, vazhdon Dr. Mensuri, “kjo nuk ėshtė kontradiktė, por pėrkundrazi, pėrsosshmėri shkencore. Sipas “teorisė sė relativitetit”, koha shkurtohet duke u varur nė shpejtėsinė e shtuar. Sipas kėsaj, ngjitja e melekėve dhe Xhibrilit [alejhis-selam] do tė ndodhė nė njė ditė e cila ėshtė e barabartė me kohėn “prej pesėdhjetė mijė vjetėsh”, e qė njėherit jep kufizim (ngushtim) mė tė madh kohor, pėrkatėsisht shpejtėsia e “tė ngjiturit” ėshtė mė e madhe… Por, “tė ngjiturit” nė ajetin tjetėr do tė pėrfundon “nė njė ditė” e cila ėshtė e barabartė “me njė mijė vjet”, qė d.t.th. kufizim (ngushtim) mė tė shkurtėr kohor.

Mirėpo kėtu nuk ka kontradiktė, pėrkundrazi, e gjithė kjo ėshtė plotėsisht e kuptueshme, pasi qė e dimė se melekėt dhe Xhibrili [alejhis-selam] janė krijesa drite, tė cilat ngjiten mė shpejtė se krijesat tjera pėr tė cilat bėhet fjalė nė ajetin tjetėr.

Shtrohet pyetja: A e ka lexuar Albert Ajnshtajni Kur’anin para shpalljes sė “teorisė sė relativitetit?”, apo Muhammedi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] (pėr tė cilin biografėt pohojnė dhe vėrtetojnė besueshėm se nuk dinte shkrim-lexim) e ka njohur “teorinė e relatitivitetit” para se tė shpallej kjo “teori” njė mijė e treqind vjet pas vdekjes sė tij?!?!

Kjo vlen sa pėr informim pėr ata tė cilėt me padije dhe me kokėfortėsi pohojnė se gjoja Kur’ani ėshtė vepėr njerėzore (sic!)…”

“Pėrsosshmėria shkencore”, vazhdon mė tej Dr. Mensuri, “nuk pėrfundon vetėm me shkurtimin e kohės. Folja “je’aruxhu”, e pėrmendur nė dy ajetet e sipėrpėrmendura tė Kur’anit, nė apektin gjuhėsor do tė thotė: “Ngjitje shtegut tė shtrembėrt” e jo vijės sė drejtė. “Shtegu i shtrembėrt” ėshtė parimi themelor i “teorisė sė relativitetit”, bashkim pėr tė gjitha lėvizjet e materieve dhe forcave nė vasionė (hapėsirė), “teori” tė cilėn Ajnshtajni e elaboroi nė vitin 1916 pėr ta shpjeguar baraspeshėn (ekuilibrin). Pohimin e tij e plotėsoi me pjerjen e dritės sė planetit nė kozmos dhe matjen e shtigjeve tė shtrembėrta.

Albert Ajnshtajni thotė: “I tėrė kozmosi shtrihet nė sipėrfaqe, e cila sipėrfaqe ėshtė nė trajtė tė sferės sė mbushur si balonė, i mbyllur nė vetvete, qė d.t.th. se kozmosi nuk ėshtė brenda balonės, por me trupat e vet e formon sipėrfaqen e balonės. Kėshtu qė, pėr rrjedhojė, lėvizja e materieve nė kozmos ėshtė pjertazi e jo drejtė”.

Lidhur me kėtė pohim tė Ajnshtajnit, Dr. Mensuri thotė: “Kėtė mė sė miri e shpjegon folja “je’aruxhu” qė ėshtė pėrdorė nė ajetet e sipėrpėrmendura, e jo ndonjė shprehje tjetėr, pėr shpjegimin e udhėtimeve vasionike, qė shpie tamam nė precizitetin shkencor, sikur qė pėrdoret edhe nė ajetet kur’anore vijuese:

“Edhe sikur Ne t’u hapnim atyre njė derė nė qiell dhe tė ngjiteshin vazhdimisht lart nė tė (e tė shihnin engjujt e fshehtėsisė).” (El Hixhr: 14)

“E di se ēka futet nė tokė dhe ēka del prej saj, dhe ēka bie nga qielli e ēka ngjitet nė qiell…” (Sebe’ė: 2)

Ėshtė thėnė se kozmosi ngjan sikur balonė. Ajnshtajni llogariti se gjysma e kozmosit ėshtė e barabartė me 35 bilion vite tė dritės. Largėsia e trupave tė Kozmosit njėri prej tjetrit ėshtė vėrtetuar dhe shkencėrisht ėshtė argumentuar. Nė lidhje me kėtė tregon edhe ajeti kur’anor vijues:

“Ne kemi ngritur qiellin me forcėn tonė, por me tė vėrtetė mundemi edhe mė tepėr.” (Edh Dharijatė: 47) D.t.th. All-llahu i Madhėrishėm qiellin, respektivisht kozmosin, e ndėrtoi (ngriti) me Fuqinė e Pėrsosshmėrisė sė Vet qysh nė periudhėn parahistorike, nė gjėrėsi shumė tė madhe; si dhe zgjerimin e qiellit, qė ėshtė dukuri konstante, nė pėrputhshmėri me zgjerimin e kozmosit, gjė qė edhe kjo shkencėrisht ėshtė vėrtetuar, tė cilėn e vėrtetoi (shpalli) Hebeli pas llogaritjes qė filloi nė vitin 1929 e qė vazhdon gjer nė ditėt e sotme…

Pasi qė Krijuesi, sipas Cilėsive tė Veta, dallohet nga krijesat e Tij, Ai ėshtė i Vetmi qė nuk ka kufij, Ai ėshtė i Vetmi qė ėshtė mbi hapėsirėn dhe kohėn, siē na rrėfen ajeti kur’anor vijues:

“Ai ėshtė i pari dhe i fundit; I Dukshmi dhe i padukshmi. Ai ėshtė I Gjithdijshėm pėr ēdo send!” (El Hadid: 3) dhe “…e Tij ėshtė ē’ka ka nė qiej dhe ē’ka ka nė tokė…” (El Bekare: 255)

munti
09-05-06, 00:08
>vazhdim<

“Sipas kėsaj”, vazhdon Dr. Mensuri “All-llahu i Madhėrishėm ėshtė Krijuesi i pėrhershėm. Ekzistenca e krijesave ėshtė e kufizuar me kohėn, ndėrsa ekzistimi i Krijuesit ėshtė i pėrhershėm pėr ēdo kohė. Ai nuk ka tė kaluar, tė sotshme dhe tė ardhme. Ai, I Madhėruar qoftė, ėshtė pėrherė i Pėrhershmi…

All-llahu i Madhėrishėm krijesave tė veta ua ka dhėnė kohėn, kurse Ai Vetė ėshtė mbi rrjedhat e kohės. Gjithēka qė Atij i ėshtė e njohur, veēmė ka ndodhur. Argument pėr kėtė ėshtė: All-llahu i Madhėrishėm i pėrshkruan ngjarjet e Ditės sė Gjykimit me foljen e kohės sė kaluar, edhe pse ajo (Dita e Gjykimit) ka tė bėjė me tė ardhmen…

“Erdhi (ėshtė afruar) caktimi i All-llahut (kijameti), pra mos kėrkoni ngutjen (ardhjen para kohės) e tij!...” (En Nahl: 1)

“… dhe do t’i fryhet (vėrejtje: folja nė perfekt) surit dhe tė gjithė do t’i tubojmė.” (vėrejtje: folja gjithashtu nė perfekt) (El Kehf: 99)

All-llahu i Madhėrishėm nuk ėshtė i kufizuar me kohėn dhe hapėsirėn. Ai ėshtė prezent (gjendet) nė tokė dhe qiej. Musa [alejhisselam] bisedoi me All-llahun e Madhėrishėm nė tokė (kodrinėn Turi-Sina), ndėrsa vulės sė Pejgamberėve, Muhammedit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem], nė natėn e Israsė dhe Miraxhit, ia zbuloi dhe tregoi shenjat e Tij mė tė mėdhaja nė Mbretėrinė Qiellore (Fronin e Tij, Arshin), ku koha dhe hapėsira gjithashtu ishin tė anuluara”.

Nė fund, Dr. Mensuri thotė: “All-llahu i Madhėrishėm deri diku edhe neve na ka dhėnė aftėsi qė tė lirohemi nga nocionet kohė dhe hapėsirė, me anė tė imagjinatės, ėndėrrave etj. Me anė tė imagjinatės, imagjinon vitet e shkuara sikur tė mos kishin kaluar fare. Kurse nėpėrmjet ėndrrave thyhet bariera e kohės dhe hapėsirės, ngase kjo forcė (pra, thyerja e nocionit kohė dhe hapėsirė, vėrej. e pėrkth.) ėshtė shenjė e shpirtit tė njeriut dhe dėshmi se shpirti ėshtė i pavdekshėm, i pėrjetshėm.

E njėjta gjė ndodh edhe me vetė shpirtin i cili del (largohet) nga gjymtyrėt e trupit, dhe pa marė parasysh kohėn dhe hapėsirėn, me anė tė shpejtėsisė sė vet, shpejtėsi kjo qė vetėm All-llahu i Madhėrishėm e din, mbėrrin nė botėn tjetėr - ahiret”.

Zero Cool
11-05-06, 18:45
Tema me duket eshte kjo: Kur’ani ėshtė pėrmbi tė gjitha librat.
per kete mund te them se kurani per mua nuk eshte mbi te gjitha librat por dikun ne fund se ashtu i kam rradhitur une, kurse nese ketu mendohet figurativisht mbi te gjitha librat dmth me vlere te veqant, atehere me duhet te ju them se nuk ka kurrfare vlere, sidomos jo per Shqiptaret te cilet kan sadopak libra te veta historie e nuk na nevojitet histori e harapeve te ngerthehet me hisorine tone.
Sa i perket ati muslimanit me nick te krishtere (S|m3oNe, me duket) i cili ka botu fotomotazhe ketu dhe i ka lidhe ato me leximet e ndonje libri, ato jane prralla femijesh(ma mire lexo Rifat Kukaj) dhe te propozoj te vizitosh ndonje psikolog nese jeton jasht kosove e nese je ne kosove atehere shko te naj hoxhe i yti e te shkrun se nuk je mire ti.

*ylli
11-05-06, 21:32
Pajtohem me shume dijetare dhe mendimtare te denjte e te sinqeret se Kur-ani eshte libri i fundit dhe me i kompletuari qe ju eshte shpallure njerzimit nga i Lartemadheruari Krijuesi i gjithesis dhe i te mirav mbi kete toke Allahu ati i qofshim fale...


dhe nje liber te till te perfeksionuar per ta mbrojte dhe udhezuar njeriun ne jeten e lumture ne kete bote dhe ne boten e perjetshem ne ahiret nuk mund te krijoj njeri sa do me mendje te ndriture qe mund te jete ai...

Zoti xh.sh. ne nje kohe kishte priviligjuar popullin evrej pra jahudit dhe atyre u kishte derguar shume pejgamber qe ne nga Musa a.s e deri te isaja, edhe pse Musa a.s apo Mosis, pasi dikush kishte vra nje njeri dhe per ta gjete fajtorin Zoti xh.sh i ndihmoj duke i mundesuar qe me gjakune e nje lope te prem te ngjalle te vrarin qe ai te deshmoj se kush e kisht vra, Me kete musa a.s. deshi ti therret keta njerze ne islam pra qe te besojne ne nje Zote xh.sh. e jahudive as keto fakte nuk ju mjaftuan...

Prandaj Kur-ani eshte libere per te gjithe njerzimin eshte fanari qe ndriqone jeten dhe faqebaredhsone e begatone ate me Lumturi dhe dashuri ne kete jete e sidomos ne boten e jeten e perhershme boten e ameshura

Permes ketij libri te shenjte Allahu deshmon se kush do qe njek rrugen e tij si qe i bardhe apo i zi si qe i verdhe apo i kuq per nga ngjyra e lekures si qe Arab Shqipetare Gjerman Rus Egjiptjan etj. te gjitha tek Ai jane te barabarte...

per ca koke boshe qe deshirojne te nencmojn e keqpropagandojne Kur-ani dhe vleren e ti me naj rifate kuku qe kendoj si qene kumunizmi tites dhe te tjerev ai le te shkone e te vajtone edhe neper varrre te tyre se nuk i pengon kujt ajo,

Kur-ani eshte themeli i dashuris paqes dhe i njeriut te pergaditure per rrugen e drejte

-Prandaj lexon e mesoni o Vllezer e Motera Kur-ane se ai na i mbushe Zemrta plot iman e plot dashni e mos u merrni me kotesira dhe te me te humbure te treture mbas idhujve shenjterimeva magareske...


Selam per Vllezrit e Motrat ne Islam

munti
12-05-06, 00:04
Dielli dhe hėnaNė sistemin diellor si dhe nė galaktika ekzistojnė edhe trupa qiellorė pėr tė cilėt njeriu ka informata, siē janė mjegullnajat, satelitėt dhe shumė tė tjerė, tė cilėt ndoshta njeriu nuk do t'i njohė kurrė. Shumė versete tė Kur'anit fisnik flasin pėr dallimin:

"Dhe kemi vėnė ndriēuesin qė flakėron (diellin)". (Nebe'ė. 13)

"Edhe dielli udhėton pėr nė kufirin e vet. Ai ėshtė pėrcaktim i Ngadhėnjyesit, tė Dijshmit". (Jasin. 38)

"Ai e bėri diellin shndėrritės, e Hėnėn dritė dhe asaj ia caktoi fazat, qė ta dini numrin e viteve dhe llogarinė. Allahu nuk krijoi kėtė pėr tjetėr, pos me qėllim tė caktuar. Ai ia sqaron argumentet njė populli qe kupton". (Junus. 5)

"I madhėrishėm ėshtė Ai qė krijoi yje nė qiell dhe vendosi nė tė dritė (diell) e hėnė qė ndriēon". (El Furkanė, 61)

Dielli ėshtė njė trup i madh i gaztė, i pėrbėrė nga hidrogjeni, heliumi dhe nga 60 elemente tė tjera qė janė shėnuar nė sistemin e Mendelievit. Diametri i Diellit arrin nė 1.390.000 km dhe ėshtė 109 herė mė i madh se i Tokės. Ndėrsa sipėrfaqja e Diellit ėshtė 11.930 herė mė e madhe se sipėrfaqja e Tokės, kurse mbėshtjellėsi ėshtė 1.308.800 mė i madh se masa e Tokės, ndėrsa vėllimi i Diellit ėshtė 1.300.000 herė mė i madh se vėllimi i Tokės,

Dielli shendrit vazhdimisht me energjinė e vet nė tė gjitha anėt e hapėsirės sė ftohtė qiellore. Edhe pse mė pak se 1/2 e energjisė sė pėrgjithshme diellore arrin nė planetin tonė, megjithatė ajo ėshtė e mjaftueshme pėr njė jetė normale.

Pėr pėrbėrjen kimike tė Diellit nxjerrim pėrfundimin mbi bazė tė analizave spektrale. Hidrogjeni dhe heliumi marrin pjesė me 99% nė ndėrtimin e materies diellore. Elementet e tjera, si: oksigjeni, azoti, kalciumi etj. gjenden nė sasi shumė tė vogla. Kėshtu, nė Diell mund tė veēohen katėr sfera:

1. Qendra - nė tė cilėn dominon temperatura prej 20 milionė °C, kurse shtypja rreth 400 miliardė atmosfera;

2. Fotosfera - e paraqet pjesėn e dukshme tė Diellit qė e jep dritėn. Temperatura sillet rreth 7000°C;

3. Kromosfera - ose atmosfera diellore duket vetėm kur Dielli zihet, gjegjėsisht kur fotosfera ėshtė zėnė nga Hėna;

4. Korona - paraqet pjesėn e jashtme tė atmosferės diellore. Mund tė hetohet vetėm gjatė zėnies sė plotė tė Diellit. Shndrit me dritė tė fortė ngjyrė argjendi.

Dielli ėshtė ylli i vetėm nė sistemin tonė diellor, i cili paraqet burimin e energjisė (nxehtėsisė), tė dritės dhe tė jetės nė tokė. Ai ėshtė trup qendror i kėtij sistemi dhe njėherazi ylli mė i afėrt. Si burim i nxehtėsisė, ai, qė nė stadin e hershėm tė zhvillimit tė njerėzimit, u bė trup i magjepsjeve. Zotat e Diellit hasen te tė gjitha civilizimet e vjetra, kurse njerėzit ndėrtuan tempuj pėr nder tė Diellit, duke i bėrė edhe flijime. Mbeturinat e atyre kulteve tė vjetra, tė modifikuara, mund tė hasen edhe nė shumė religjione bashkėkohore. Por Kur'ani fisnik ėshtė kategorik qė Dielli mos tė adhurohet. sepse ai ėshtė vetėm njėri prej shenjave tė Gjithėkrijuesit, siē pėrkujton verseti kuranor:

"Nga faktet e madhėshtisė sė Tij janė nata, dita, dielli e hėna. Mos i bėni sexhde as diellit, as hėnės! Sexhde bėni vetėm Allahut, i cili i krijoi ato, nėse adhuroni vetėm Atė!". (Fussiiet. 37)

Edhe pėr Hėnėn si trup qiellor kemi versete tė shumta nė Kur'anin famėmadh. Po i pėrrnendim vetėm disa:

"Ai e bėri diellin shndėrritės e hėnėn dritė dhe asaj ia caktoi fazat qė ta dini numrin e viteve dhe llogarinė...". (Junus. 5)

"Edhe hėnės i kemi caktuar fazat derisa tė kthehet nė trajtėn e harkut (rrem i hurmės sė tharė) ". (Jasin, 39)

"l madhėrishėm ėshtė Ai qė krijoi yje nė qiell dhe vendosi nė tė dritė (diell) e hėnė qė ndriēon". (El Furkan. 61)

"Tė pyesin ty pėr hėnėn e re (dhe fazat e saj). Thuaj: ‘Ato janė pėrcaktime tė kohės pėr njerėz dhe pėr haxh..." (EIBekare. 189)

Hėna si trup qiellor paraqet satelitin e vetėm natyror tė Tokės. Hėna ėshtė njėkohėsisht edhe trupi mė i studiuar qiellor nė Sistemin Diellor, prandaj njeriu ka argumente tė shumta pėr Hėnėn. Hėna ėshtė trup qiellor i errėt, i ftohtė dhe i fortė. Ajo nuk pėrmban ujė, nuk ka atmosferė dhe deri mė tani nuk ėshtė konstatuar se ka jetė nė tė.

Tė dhėnat themelore pėr Hėnėn janė:

1. Diametri i Hėnės ėshtė 3474 km dhe paraqet 0.27% tė diametrit tė Tokės, qė ėshtė 400 herė mė i vogėl se diametri i Diellit;

2. Sipėrfaqja e Hėnės ėshtė 37.91 km2, 13 herė mė e vogėl se sipėrfaqja e Tokės;

3. Dendėsia e Hėnės ėshtė 3.3 g/cm;

4. Forca tėrheqėse e Hėnės ėshtė pėr 6 herė mė e vogėl se e Tokės. Pėr kėtė arsye, nėse njė trup nė Tokė peshon 90 kg, po ai trup nė Hėnė do tė peshojė vetėm 15 kg;

5. Largėsia mesatare prej Tokės ėshtė 384.000 km.

6. Nga studimet dhe hulumtimet mė tė rėndėsishme, llogariten: a. Mė 1.7.1959 sateliti sovjetik "Lunik 3" e incizoi pėr herė tė parė pjesėn e padukshme tė Hėnės; b. Mė 2.3.1966 sateliti "Lunik 4" u ul pėr herė tė parė nė Hėnė pa ekuipazh njerėzish; c. Mė 3-21.7.1969 me "Apollo 11", astronautėt amerikanė Nil Amstrong dhe Edvin Alldrin qenė njerėzit e parė qė shkelėn nė Hėnė.

Hėna ka tre lloj lėvizjesh: rreth boshtit tė vet, rreth Tokės (rotacioni), sė bashku me Tokėn rreth Diellit (revolucion).

Kohėzgjatja e rotacionit dhe revolucionit tė Hėnės ėshtė 27 ditė, 7 orė, 43 minuta dhe 11 sekonda.

Buhariu dhe Muslimi nė pėrmbledhjet e tyre tė haditheve i transmetojnė fjalėt e Muhammedit s.a.v.s.: "Dielli dhe Hėna janė dy shenja tė Allahut tė cilat nuk errėsohen pėr shkak tė vdekjes apo jetės tė cilitdo nga njerėzit, por me atė Allahu i frikėson dhe paralajmėron robtė e vet. Kur shihni diē tė ngjashme, lutuni Allahut duke e madhėruar (tekbir), duke falur nafile dhe duke dhėnė lėmoshė (sadaka) derisa tė kalojė errėsira".

Kėto fjalė i ka thėnė Muhammedi s.a.v.s. kur ėshtė zėnė Dielli, me rastin e vdekjes sė djalit tė tij, Ibrahimit. Atėherė njerėzit filluan tė flasin se zėnia ndodhi pėr shkak tė vdekjes sė djalit tė Muhammedit s.a.v.s.

Pėr tė ērrėnjosur besimin e kotė dhe besėtytnitė, Muhammedi s.a.v.s. i ka cituar fjalėt qė i cituam mė sipėr, nė mėnyrė qė t'u tregojė njerėzve se gjithēka ndodh sipas ligjeve dhe pėrcaktimeve tė Allahut tė madhėrishėm.

Pjesėtarėt e Islamit e mbajtėn vitin e Hėnės me 12 muaj hėnorė mbi bazė tė verseteve kuranore:

"...Dhe asaj (hėnės) ia caktoi fazat, qė ta dini numrin e viteve dhe tė dini tė llogarisni...". (Junus. 5)

"Te Allahu numri i muajve ėshtė dymbėdhjetė (sipas hėnės), ashtu si ėshtė nė librin e Allahut prej ditės kur krijoi qiejt dhe tokėn...". (Et Tevbe. 36)

Muhammedi s.a.v.s. thotė: “Viti i Hėnės ėshtė marrė pėr arsye se fillimi i ramazanit dhe i dy bajramave ėshtė lidhur me shikimin e Hėnės”.

Ndryshimet e Hėnės janė tė qarta dhe mund tė llogariten dhe mund tė caktohet saktėsisht fillimi ose mbarimi i muajve.

Padyshim, Dielli si ylli qendror i Sistemit tonė Diellor, ėshtė burim i energjisė, sepse jeta nė tokė do tė ishte e pamundur pa dritėn e nxehtėsinė e tij.

Dielli nuk ėshtė asgjė mė tepėr se njė yll qė jep dritė, nxehtėsi dhe energji. Mu pėr kėtė arsye Allahu i madhėrishėm thotė: "Dhe kemi vėne ndriēuesin qė flakėron".

Fjala siraxh do tė thotė "diēka qė jep dritė e shkėlqim", kurse vehhaxh do tė thotė "diēka qe jep edhe dritė, edhe nxehtėsi-energji".

Nga kėndvėshtrimi i shkencės sė astronomisė, Dielli pėrbėhet nga hidrogjeni, gazi i lėngėt, dhe heliumi. Nga e tėrė masa e Sistemit Diellor, Dielli pėrbėn 99,86%, kurse masėn tjetėr 0,14% e pėrbejnė nėntė planetėt e tjerė tė kėtij sistemi, pėrfshirė kėtu edhe satelitėt e tyre. Kjo masė kaq e madhe dhe ky gravitet kaq i fuqishėm i Diellit i ka "robėruar"-detyruar sigurisht nėntė planetėt e Sistemit Diellor; Tokėn, Marsin, Venerėn, Merkurin, Saturnin, Jupiterin. Neptunin, Uranin dhe Plutonin qė tė sillen rreth tij nėpėr shtigje spirale. Toka, planeti ynė, njė lėvizje tė tillė rreth Diellit e kryen pėr 365 ditė. Dielli ėshtė i mbushur pėrplot me gazra. Bashkė me mbeturinat e elementeve tė tjera, pėrbėjnė dy mijė trilionė (2+10³ŗ) tonė materie.

Pėr ēdo milion atome tė hidrogjenit ka afėr 85.000 atome tė heliumit dhe vetėm pėrafėrsisht 1000 atome tė elementeve tė tjera. Njė varg reaksionesh fuzive nukleare. tė cilat e shndėrrojnė hidrogjenin nė helium, ndodhin nė njė shkallė shumė tė lartė dhe lirojnė sasi tė mėdha tė energjisė nė formė tė nxehtėsisė, dritės, rrezeve etj.

Sipėrfaqja e Diellit ėshtė mbi 12 mijė herė mė e madhe se ajo e Tokės, ndėrsa masa e tij ėshtė 333.000 herė mė e madhe se e Tokės. Largėsia midis Diellit dhe Tokės ėshtė 150 milion km, kurse rrezja e dritės sė Diellit deri nė Tokė arrin pėr 8 minuta e 20 sekonda.ehli sunneti

munti
12-05-06, 00:05
Dielli dhe hėnaNė sistemin diellor si dhe nė galaktika ekzistojnė edhe trupa qiellorė pėr tė cilėt njeriu ka informata, siē janė mjegullnajat, satelitėt dhe shumė tė tjerė, tė cilėt ndoshta njeriu nuk do t'i njohė kurrė. Shumė versete tė Kur'anit fisnik flasin pėr dallimin:

"Dhe kemi vėnė ndriēuesin qė flakėron (diellin)". (Nebe'ė. 13)

"Edhe dielli udhėton pėr nė kufirin e vet. Ai ėshtė pėrcaktim i Ngadhėnjyesit, tė Dijshmit". (Jasin. 38)

"Ai e bėri diellin shndėrritės, e Hėnėn dritė dhe asaj ia caktoi fazat, qė ta dini numrin e viteve dhe llogarinė. Allahu nuk krijoi kėtė pėr tjetėr, pos me qėllim tė caktuar. Ai ia sqaron argumentet njė populli qe kupton". (Junus. 5)

"I madhėrishėm ėshtė Ai qė krijoi yje nė qiell dhe vendosi nė tė dritė (diell) e hėnė qė ndriēon". (El Furkanė, 61)

Dielli ėshtė njė trup i madh i gaztė, i pėrbėrė nga hidrogjeni, heliumi dhe nga 60 elemente tė tjera qė janė shėnuar nė sistemin e Mendelievit. Diametri i Diellit arrin nė 1.390.000 km dhe ėshtė 109 herė mė i madh se i Tokės. Ndėrsa sipėrfaqja e Diellit ėshtė 11.930 herė mė e madhe se sipėrfaqja e Tokės, kurse mbėshtjellėsi ėshtė 1.308.800 mė i madh se masa e Tokės, ndėrsa vėllimi i Diellit ėshtė 1.300.000 herė mė i madh se vėllimi i Tokės,

Dielli shendrit vazhdimisht me energjinė e vet nė tė gjitha anėt e hapėsirės sė ftohtė qiellore. Edhe pse mė pak se 1/2 e energjisė sė pėrgjithshme diellore arrin nė planetin tonė, megjithatė ajo ėshtė e mjaftueshme pėr njė jetė normale.

Pėr pėrbėrjen kimike tė Diellit nxjerrim pėrfundimin mbi bazė tė analizave spektrale. Hidrogjeni dhe heliumi marrin pjesė me 99% nė ndėrtimin e materies diellore. Elementet e tjera, si: oksigjeni, azoti, kalciumi etj. gjenden nė sasi shumė tė vogla. Kėshtu, nė Diell mund tė veēohen katėr sfera:

1. Qendra - nė tė cilėn dominon temperatura prej 20 milionė °C, kurse shtypja rreth 400 miliardė atmosfera;

2. Fotosfera - e paraqet pjesėn e dukshme tė Diellit qė e jep dritėn. Temperatura sillet rreth 7000°C;

3. Kromosfera - ose atmosfera diellore duket vetėm kur Dielli zihet, gjegjėsisht kur fotosfera ėshtė zėnė nga Hėna;

4. Korona - paraqet pjesėn e jashtme tė atmosferės diellore. Mund tė hetohet vetėm gjatė zėnies sė plotė tė Diellit. Shndrit me dritė tė fortė ngjyrė argjendi.

Dielli ėshtė ylli i vetėm nė sistemin tonė diellor, i cili paraqet burimin e energjisė (nxehtėsisė), tė dritės dhe tė jetės nė tokė. Ai ėshtė trup qendror i kėtij sistemi dhe njėherazi ylli mė i afėrt. Si burim i nxehtėsisė, ai, qė nė stadin e hershėm tė zhvillimit tė njerėzimit, u bė trup i magjepsjeve. Zotat e Diellit hasen te tė gjitha civilizimet e vjetra, kurse njerėzit ndėrtuan tempuj pėr nder tė Diellit, duke i bėrė edhe flijime. Mbeturinat e atyre kulteve tė vjetra, tė modifikuara, mund tė hasen edhe nė shumė religjione bashkėkohore. Por Kur'ani fisnik ėshtė kategorik qė Dielli mos tė adhurohet. sepse ai ėshtė vetėm njėri prej shenjave tė Gjithėkrijuesit, siē pėrkujton verseti kuranor:

"Nga faktet e madhėshtisė sė Tij janė nata, dita, dielli e hėna. Mos i bėni sexhde as diellit, as hėnės! Sexhde bėni vetėm Allahut, i cili i krijoi ato, nėse adhuroni vetėm Atė!". (Fussiiet. 37)

Edhe pėr Hėnėn si trup qiellor kemi versete tė shumta nė Kur'anin famėmadh. Po i pėrrnendim vetėm disa:

"Ai e bėri diellin shndėrritės e hėnėn dritė dhe asaj ia caktoi fazat qė ta dini numrin e viteve dhe llogarinė...". (Junus. 5)

"Edhe hėnės i kemi caktuar fazat derisa tė kthehet nė trajtėn e harkut (rrem i hurmės sė tharė) ". (Jasin, 39)

"l madhėrishėm ėshtė Ai qė krijoi yje nė qiell dhe vendosi nė tė dritė (diell) e hėnė qė ndriēon". (El Furkan. 61)

"Tė pyesin ty pėr hėnėn e re (dhe fazat e saj). Thuaj: ‘Ato janė pėrcaktime tė kohės pėr njerėz dhe pėr haxh..." (EIBekare. 189)

Hėna si trup qiellor paraqet satelitin e vetėm natyror tė Tokės. Hėna ėshtė njėkohėsisht edhe trupi mė i studiuar qiellor nė Sistemin Diellor, prandaj njeriu ka argumente tė shumta pėr Hėnėn. Hėna ėshtė trup qiellor i errėt, i ftohtė dhe i fortė. Ajo nuk pėrmban ujė, nuk ka atmosferė dhe deri mė tani nuk ėshtė konstatuar se ka jetė nė tė.

Tė dhėnat themelore pėr Hėnėn janė:

1. Diametri i Hėnės ėshtė 3474 km dhe paraqet 0.27% tė diametrit tė Tokės, qė ėshtė 400 herė mė i vogėl se diametri i Diellit;

2. Sipėrfaqja e Hėnės ėshtė 37.91 km2, 13 herė mė e vogėl se sipėrfaqja e Tokės;

3. Dendėsia e Hėnės ėshtė 3.3 g/cm;

4. Forca tėrheqėse e Hėnės ėshtė pėr 6 herė mė e vogėl se e Tokės. Pėr kėtė arsye, nėse njė trup nė Tokė peshon 90 kg, po ai trup nė Hėnė do tė peshojė vetėm 15 kg;

5. Largėsia mesatare prej Tokės ėshtė 384.000 km.

6. Nga studimet dhe hulumtimet mė tė rėndėsishme, llogariten: a. Mė 1.7.1959 sateliti sovjetik "Lunik 3" e incizoi pėr herė tė parė pjesėn e padukshme tė Hėnės; b. Mė 2.3.1966 sateliti "Lunik 4" u ul pėr herė tė parė nė Hėnė pa ekuipazh njerėzish; c. Mė 3-21.7.1969 me "Apollo 11", astronautėt amerikanė Nil Amstrong dhe Edvin Alldrin qenė njerėzit e parė qė shkelėn nė Hėnė.

Hėna ka tre lloj lėvizjesh: rreth boshtit tė vet, rreth Tokės (rotacioni), sė bashku me Tokėn rreth Diellit (revolucion).

Kohėzgjatja e rotacionit dhe revolucionit tė Hėnės ėshtė 27 ditė, 7 orė, 43 minuta dhe 11 sekonda.

Buhariu dhe Muslimi nė pėrmbledhjet e tyre tė haditheve i transmetojnė fjalėt e Muhammedit s.a.v.s.: "Dielli dhe Hėna janė dy shenja tė Allahut tė cilat nuk errėsohen pėr shkak tė vdekjes apo jetės tė cilitdo nga njerėzit, por me atė Allahu i frikėson dhe paralajmėron robtė e vet. Kur shihni diē tė ngjashme, lutuni Allahut duke e madhėruar (tekbir), duke falur nafile dhe duke dhėnė lėmoshė (sadaka) derisa tė kalojė errėsira".

Kėto fjalė i ka thėnė Muhammedi s.a.v.s. kur ėshtė zėnė Dielli, me rastin e vdekjes sė djalit tė tij, Ibrahimit. Atėherė njerėzit filluan tė flasin se zėnia ndodhi pėr shkak tė vdekjes sė djalit tė Muhammedit s.a.v.s.

Pėr tė ērrėnjosur besimin e kotė dhe besėtytnitė, Muhammedi s.a.v.s. i ka cituar fjalėt qė i cituam mė sipėr, nė mėnyrė qė t'u tregojė njerėzve se gjithēka ndodh sipas ligjeve dhe pėrcaktimeve tė Allahut tė madhėrishėm.

Pjesėtarėt e Islamit e mbajtėn vitin e Hėnės me 12 muaj hėnorė mbi bazė tė verseteve kuranore:

"...Dhe asaj (hėnės) ia caktoi fazat, qė ta dini numrin e viteve dhe tė dini tė llogarisni...". (Junus. 5)

"Te Allahu numri i muajve ėshtė dymbėdhjetė (sipas hėnės), ashtu si ėshtė nė librin e Allahut prej ditės kur krijoi qiejt dhe tokėn...". (Et Tevbe. 36)

Muhammedi s.a.v.s. thotė: “Viti i Hėnės ėshtė marrė pėr arsye se fillimi i ramazanit dhe i dy bajramave ėshtė lidhur me shikimin e Hėnės”.

Ndryshimet e Hėnės janė tė qarta dhe mund tė llogariten dhe mund tė caktohet saktėsisht fillimi ose mbarimi i muajve.

Padyshim, Dielli si ylli qendror i Sistemit tonė Diellor, ėshtė burim i energjisė, sepse jeta nė tokė do tė ishte e pamundur pa dritėn e nxehtėsinė e tij.

Dielli nuk ėshtė asgjė mė tepėr se njė yll qė jep dritė, nxehtėsi dhe energji. Mu pėr kėtė arsye Allahu i madhėrishėm thotė: "Dhe kemi vėne ndriēuesin qė flakėron".

Fjala siraxh do tė thotė "diēka qė jep dritė e shkėlqim", kurse vehhaxh do tė thotė "diēka qe jep edhe dritė, edhe nxehtėsi-energji".

Nga kėndvėshtrimi i shkencės sė astronomisė, Dielli pėrbėhet nga hidrogjeni, gazi i lėngėt, dhe heliumi. Nga e tėrė masa e Sistemit Diellor, Dielli pėrbėn 99,86%, kurse masėn tjetėr 0,14% e pėrbejnė nėntė planetėt e tjerė tė kėtij sistemi, pėrfshirė kėtu edhe satelitėt e tyre. Kjo masė kaq e madhe dhe ky gravitet kaq i fuqishėm i Diellit i ka "robėruar"-detyruar sigurisht nėntė planetėt e Sistemit Diellor; Tokėn, Marsin, Venerėn, Merkurin, Saturnin, Jupiterin. Neptunin, Uranin dhe Plutonin qė tė sillen rreth tij nėpėr shtigje spirale. Toka, planeti ynė, njė lėvizje tė tillė rreth Diellit e kryen pėr 365 ditė. Dielli ėshtė i mbushur pėrplot me gazra. Bashkė me mbeturinat e elementeve tė tjera, pėrbėjnė dy mijė trilionė (2+10³ŗ) tonė materie.

Pėr ēdo milion atome tė hidrogjenit ka afėr 85.000 atome tė heliumit dhe vetėm pėrafėrsisht 1000 atome tė elementeve tė tjera. Njė varg reaksionesh fuzive nukleare. tė cilat e shndėrrojnė hidrogjenin nė helium, ndodhin nė njė shkallė shumė tė lartė dhe lirojnė sasi tė mėdha tė energjisė nė formė tė nxehtėsisė, dritės, rrezeve etj.

Sipėrfaqja e Diellit ėshtė mbi 12 mijė herė mė e madhe se ajo e Tokės, ndėrsa masa e tij ėshtė 333.000 herė mė e madhe se e Tokės. Largėsia midis Diellit dhe Tokės ėshtė 150 milion km, kurse rrezja e dritės sė Diellit deri nė Tokė arrin pėr 8 minuta e 20 sekonda.


----------------------------------

munti
13-05-06, 00:06
"Sigurisht qė ky Kur’an udhėzon drejt mė tė drejtės dhe mė tė vėrtetės dhe pėrgėzon besimtarėt (e vėrtetė tė Allahut dhe tė Dėrguarit tė Tij Muhammed a.s.) qė punojnė me drejtėsi, se do tė kenė shpėrblim tė madh (Xhennetin)." [El Isra, 9]


Kurani i Lartė
Shkeputur nga libri "Minhaxhu el Muslim"
Ebu Beker el Xhezairi

Muslimani beson se Kurani i Shenjtė ėshtė Libri i Allahut tė cilin ia ka shpallur krijesės sė Tij mė tė mirė dhe Pejgamberit tė Tij mė tė zgjedhur, tė Dėrguarit tonė, Muhamedit (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!). Ashtu siē ka zbritur edhe Librat e tjerė tek tė Dėrguarit e mėparshėm. Kurani i abrogoi tė gjitha dispozitat e vendosura nė Librat qiellorė tė mėparshėm, ashtu si dhe me profetėsinė e atij tė cilit iu shpall ai (Kurani), u vulos ēdo profetėsi e mėparshme.
Kurani ėshtė Libri gjithpėrfshirės i legjislacionit mė tė madh Hyjnor, pėr zbatuesin e tė cilit, Zbritėsi i tij ka garantuar lumturi nė tė dyja jetėt, ndėrsa atė i cili i kthen shpinėn atyre, Ai e ka kėrcėnuar me mjerim nė tė dyja botėt.
Ai ėshtė libri i vetėm pėr tė cilin Allahu ka garantuar paprekshmėrinė, ruajtjen nga tė shtuarit apo tė pakėsuarit prej tij, ndryshimin apo shtremėrimin e tij dhe mbetjen e tij nė tokė deri sa ta ngrejė atė nė fund tė jetės nė kėtė botė.
Pėr tė gjitha kėto kemi argument nga tekstet Hyjnore dhe nga logjika e shėndoshė:

Argumentet nga tekstet Hyjnore:
1. Allahu i Lartėsuar thotė: “I Lartėsuar me Madhėshti qoftė Ai i Cili zbriti Kriterin e sė Vėrtetės (Kuranin) te robi i Tij (Muhamedi), qė tė jetė kėshillues pėr tė gjitha botėt!” [El Furkan: 1].

------------------------


“Ne tė tregojmė ty tregimet mė tė mira me anė tė shpalljes sė kėtij Kurani, edhe pse para kėsaj (shpalljeje) ti ishe prej atyre qė nuk dinin asgjė pėr tė.” [Jusuf: 3].

----------------------

“Ne tė kemi zbritur ty Librin me tė vėrtetėn me qėllim qė tė gjykosh mes njerėzve me atė qė tė ka shpallur Allahu, ndaj mos kėrko falje pėr tė pabesėt!” [En Nisa: 105].

----------------------

“O ithtarė tė Librave tė parė (ēifutė e tė krishterė)! Tashmė ka ardhur te ju i Dėrguari Ynė (Muhamedi). Ai u sqaron juve shumė prej atyre qė ju i fshihnit prej Librit dhe i kalon shumė tė tjera. Vėrtet qė ju ka ardhur nga Allahu Dritė (Muhamedi) dhe Libėr i qartė (Kurani). Me anė tė tij Allahu udhėzon tė gjithė ata tė cilėt kėrkojnė Kėnaqėsinė e Tij drejt rrugėve tė paqes dhe Ai i nxjerr ata nga errėsira nė dritė me Vullnetin e Tij dhe i udhėzon nė Rrugėn e Drejtė.” [El Maide: 15-16].

----------------------------

“Kushdo qė ndjek Udhėzimin Tim, nuk do tė humbė, as nuk do tė bjerė nė mjerim e skamje. Por kushdo qė i kthen shpinėn Mesazhit Tim, padyshim qė pėr tė do tė ketė jetė tė vėshtirė dhe nė Ditėn e Kijametit do ta ringjallim atė tė verbėr.” [Taha: 123-124].


--------------------

“Dhe ai ėshtė njė Libėr i nderuar dhe i vlerėsuar. Nuk hyn gėnjeshtra nė tė as nga para dhe as nga prapa: ai ėshtė i zbritur nga mė i Urti dhe mė i Denji pėr tė gjitha lavdėrimet.” [Fusilet: 42].

--------------------
“Vėrtet qė Ne e kemi zbritur Pėrkujtimin (Kuranin) dhe padyshim se Ne jemi Gjithėruajtės tė tij.” [El Hixhr: 9]

------------------

2. I Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) tė cilit i ėshtė shpallur Kurani, ka thėnė: “Vėrtet qė mua mė ėshtė dhėnė Kurani dhe njė i ngjashėm si ai bashkė me tė.”[1]

Ai (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) gjithashtu ka thėnė: “Mė i miri prej jush ėshtė ai i cili e mėson Kuranin dhe ua mėson atė tė tjerėve.”[2]

“Zilia nuk lejohet veēse nė dy gjėra: pėr atė burrė tė cilit Allahu i ka dhėnė Kuranin (e ka mėsuar atė) dhe ai e lexon atė ditė e natė dhe pėr atė burrė tė cilit Allahu i ka dhėnė pasuri dhe ai e shpenzon atė (jep lėmoshė pėr Hir tė Allahut) ditė e natė.”[3]

“Cdokujt prej pejgamberėve i janė dhėnė mrekulli me tė cilat njerėzit nuk kishin tjetėr veēse tė besonin, ndėrsa ajo qė mė ėshtė dhėnė mua ėshtė shpallje tė cilėn ma shpall Allahu dhe unė shpresoj tė kem mė shumė pasues se tė gjithė ata, nė Ditėn e Gjykimit.”[4]

3. Besimi i biljona muslimanėve se Kurani ėshtė Libri i Allahut dhe shpallja e Tij tė cilėn ia ka shpallur tė Dėrguarit tė Tij, Muhamedit (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) dhe bindja e tyre e prerė pėr kėtė gjė, shto edhe leximin, mėsimin e tij pėrmendėsh dhe tė vepruarit sipas udhėzimeve tė tij prej dispozitave e ligjeve. Ky ėshtė argument i qartė se Kurani ėshtė Libri dhe shpallja e Allahut tė Madhėruar dhe agrogues i tė gjitha librave tė mėparshėm.
Argumentet logjike:

1. Fakti qė Kurani i Ndershėm pėrmban shkenca tė ndryshme brenda tij, megjithėse njeriu tė cilit ai iu shpall ishte analfabet qė nuk dinte shkrim e lexim, dhe as qė kishte shkuar ndonjėherė tek ndonjė mėsonjės apo shkollė.
Prej kėtyre shkencave tė pėrmendura nė Kuran ėshtė: Astronomia, Historia, Legjislacioni dhe Drejtėsia, Politika dhe Strategjia luftarake.
Pėrmbajtja e Kuranit kėto shkenca tė ndryshme ėshtė argument i fortė se ai ėshtė Fjalė e Allahut tė Lartėsuar dhe shpallje nga Ai, pasi qė ėshtė absurde qė tė gjitha kėto shkenca tė burojnė nga njė njeri analfabet i cili nuk di shkrim e kėndim.
2. Allahu i Madhėruar, Shpallėsi i Kuranit i ka sfiduar me tė njerėzit dhe xhinėt nga tė pėrpiluarit e njė libri si ai, me Fjalėn e Tij: “Thuaj: Sikur tė mblidheshin njerėzit dhe xhinėt sė bashku qė tė sillnin njė Kuran si ky, ata nuk do tė mundnin edhe sikur tė ndihmonin tė gjithė njėri-tjetrin.” [El Isra: 88].
Ashtu si dhe ka sfiduar oratorėt dhe gjuhėtarėt arab nga tė pėrpiluarit e dhjetė sureve si ai, madje tė njė sureje tė vetme, por ata u sfiduan dhe nuk mundėn ta bėnin kėtė gjė.
Ky ishte argumenti mė i madh dhe prova mė e fortė se Kurani ėshtė Fjalė e Allahut dhe nė asnjė mėnyrė nuk ėshtė fjalė e njeriut.
3. Fakti qė Kurani pėrmban njė numėr tė madh njoftimesh tė fshehta, disa prej tė cilave kanė ndodhur ashtu si ka thėnė ai, pa shtuar dhe pa pakėsuar asgjė. Shembull pėr kėtė ėshtė njoftimi i tij se Romakėt do tė triumfonin mbi Persėt pas disa vitesh nga zbritja e atij ajeti, ndėrkohė qė romakėt ishin tė mundur nga persėt dhe tė nėnshtruar para atyre. Nuk kaluan nėntė vjet, veē kur romakėt i mundėn persėt. Allahu i Lartėsuar pėr kėtė ka thėnė: “Elif, lam, mim. Romakėt u thyen, nė tokėn mė tė ulėt (nė Sham), por ata pas humbjes do tė jenė fitimtarė, brenda nėntė vjetėsh.” Er Rrum: 1-4].
4. Pėrderisa Allahu i Madhėruar ka zbritur edhe libra tė tjerė tek pejgamberė tė tjerė pėrveē Muhamedit (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!), si Teuratin tė cilin ia ka zbritur Musait dhe Inxhilin tė cilin ia ka zbritur Isait (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi ta!), atėherė nuk mohohet qė Kurani tė jetė zbritur nga Allahu ashtu si edhe librat e mėparshėm. A ka gjė tė paimagjinueshme qė Kurani tė ketė zbritur nga Allahu?! Sigurisht qė jo. Pėrkundrazi, logjika e aprovon me forcė dhe e konsideron tė detyrueshme shpalljen e tij.
5. Paralajmėrimet e Kuranit janė mbikqyrur me kujdes dhe ato janė vėrtetuar ashtu si janė parashikuar. Ashtu si dhe janė studiuar tregimet e tij pėr tė kaluarėn dhe kanė dalė nė pėrputhje me atė qė ai ka thėnė. Po kėshtu janė provuar ligjet dhe dispozitat e tij dhe kanė dhėnė rezultatet e pritura prej sigurisė, krenarisė, nderit, dijes e mirėnjohjes, gjė pėr tė cilėn tregon shteti i Halifėve tė drejtė (Allahu qoftė i kėnaqur me ta!). Madje edhe ne vetė e kemi parė atė ndodhi me Arabinė Saudite nė njė kohė kur siguria kishte humbur nė tė gjithė tokėn e Hixhazit, rrėmuja dhe trazirat kishin pėrfshirė vendin, vjedhjet dhe vrasjet ishin shtuar sa qė pelegrinėt nuk ishin tė sigurtė pėr pasurinė dhe jetėn e tyre. Por menjėherė me shpalljen e Arabisė Saudite shtet tė Kuranit, ato vende i mbuloi siguria e gjithanshme, si shembulli i tė cilės nuk kemi parė veēse shtetin e Halifėve tė drejtė (Allahu qoftė i kėnaqur me ta!).
E ēfarė argumenti dhe prove mė tė madhe se kjo kėrkohet pėr tė vėrtetuar se Kurani ėshtė Fjalė e Allahut dhe shpallje e Tij tė cilėn ia ka zbritur krijesės sė Tij mė tė mirė dhe vulės sė Lajmėtarėve e tė Dėrguarėve tė Tij (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė gjithė ata!)?!

[1] E transmeton Ebu Daudi (4604), Ibėn Maxheh (12). Imam Albani e ka konsideruar tė saktė.
[2] E transmeton Ebu Daudi (1452), Tirmidhiu (2907) dhe Ibėn Maxheh (211). Shejh Albani e ka konsideruar tė saktė - Sahih.
[3] E transmeton Buhariu (9/189).
[4] E transmeton Muslimi (1/134).

munti
13-11-06, 02:45
BOTA SHKENCORE PO I KTHEHET ZOTIT http://www.ehli-sunnet.com/images/topics/kuranidheshkenca.jpg (http://www.ehli-sunnet.com/modules.php?name=News&new_topic=2)

Gazetat ende po u bėjnė jehonė fjalėve plot keqardhje tė thėna nga Anthony Flew, qė dikur ka qenė njė filozof ateist shumė i njohur. Profesori i filozofisė, britaniku 81 vjeēar Flew, ka zgjedhur tė bėhet ateist qė nė moshėn 15 vjeēare dhe pėr herė tė parė bėri bujė nė fushėn akademike me dokumentin qė publikoi nė vitin 1950. Nė 54 vitet e ardhshme ai e mbrojti ateizmin si profesor nė universitetin e Oksfordit, Aberdinit, Keelesit dhe Readingut si dhe nė shumė universitete amerikane dhe kanadeze me anė tė debateve, librave, leksioneve dhe artikujve. Megjithatė, ditėt e fundit Flew shpalli se e ka braktisur kėtė gabim dhe se e pranon faktin qė universi ėshtė krijuar.
Faktor vendimtar nė kėtė ndėrrim radikal pikėpamjesh janė faktet e pastra dhe definitive tė zbuluara nga shkenca rreth subjektit tė krijimit. Flew e kuptoi, duke parė kompleksitetin e jetės, se origjina e vėrtetė e jetės ėshtė dizajni inteligjent dhe se ateizmi qė ka pėrkrahur pėr 66 vjet ishte njė filozofi e diskredituar.
Flew i paraqiti arsyet shkencore themelore pėr kėtė ndryshim nė besimin e tij me kėto terma:
“Hulumtimi i ADN-sė nga ana e biologėve ka shfaqur, me kompleksitetin e pabesueshėm tė rregullimeve qė nevojiten pėr krijimin e jetės, se kėtu ėshtė e pranishme inteligjenca”.


“Ėshtė bėrė shumė e vėshtirė madje edhe tė mendohet pėr konstruktimin e njė teorie natyrore tė evolucionit pėr organizmin e parė riprodhues”.
“Mė ėshtė mbushur mendja se ėshtė thjesht e pamundur qė materia e parė e gjallė evoluoi nga materia e vdekur dhe pastaj u zhvillua nė krijesė jashtėzakonisht tė komplikuar”.
Hulumtimet e ADN-sė, qė Flew i citon si shkak themelor i ndėrrimit tė opinionit tė tij, nė tė vėrtetė kanė zbuluar fakte tė mrekullueshme rreth krijimit. Forma spirale e molekulės sė ADN-sė, posedimi nga ana e saj e kodit gjenetik, fijet nukleotide qė hedhin poshtė shansin e verbėr, depoja me sasi enciklopedike informatash dhe shumė zbulime tė tjera mahnitėse kanė nxjerr nė shesh se struktura dhe funksionimi i kėsaj molekule ėshtė rregulluar me dizajn special. Komentet nga shkencėtarėt qė janė marrė me studimin e ADN-sė e dėshmojnė kėtė fakt.
Francis Crick, pėr shembull, njėri nga shkencėtarėt qė zbuloi formėn spirale tė ADN-sė, e pranon se origjina e jetės ėshtė treguese e njė mrekullie:
“Njeriu i sinqertė, i armatosur me tė gjitha dituritė tė mundshme sot, mund tė konstatojė se pėr momentin origjina e jetės shfaqet si njė mrekulli, sepse tė shumta janė rrethanat qė duhet tė plotėsohen qė jeta tė fillonte”.
Duke u bazuar nė llogaritjet e tij, Led Adleman i Universiteti Southern California nė Los Anxheles, ka konstatuar se njė gram (1 gr.) ADN mund tė depozitojė po aq informata sa njė trilion kompakt disqe. Gene Mayers, shkencėtar i punėsuar nė projektin “Gjenotipi Njerėzor”, ka thėnė fjalėt e mėposhtme pas rregullit tė mrekullueshėm qė ai pa me sytė e tij:
“Ajo qė me tė vėrtetė mė mahnit ėshtė arkitektura e jetės...Sistemi ėshtė jashtėzakonisht kompleks. Si tė ėshtė dizajnuar....Prapa saj qėndron njė inteligjencė e pamatshme”.
Fakti mė i habitshėm rreth ADN-sė ėshtė ekzistenca e informacioneve gjenetike tė koduara nuk mund tė shpjegohet me anė tė materies dhe energjisė ose me anė tė rregullave tė natyrės.
Dr. Werner Gitt, profesor nė Institutin Federal Gjerman tė Fizikės dhe Teknologjisė, ėshtė shprehur kėshtu pėr kėtė subjekt:
“Sistemi i kodeve ėshtė gjithmonė rezultat i procesit intelektual...Duhet theksuar se rastėsia ėshtė e paaftė tė krijojė ndonjė kod. Tė gjitha pėrvojat tregojnė se nevojitet njė qenie qė mendon dhe qė e shpreh vullnetarisht vullnetin e lirė, njohurinė dhe kreativitetin e vet. Nuk ekziston ndonjė ligj i njohur i natyrės nėpėrmjet sė cilės materia mund tė sjellė informacion, e poashtu nuk ekziston ndonjė proces fizik ose fenomen material qė mund tė bėjė kėtė”.
Shkencėtarėt dhe filozofėt, duke u mbėshtetur nga kėto zbulime, luajtėn rolin kryesor nė pranimin e dizajnit inteligjent nga Flew. Kohėt e fundit Flew mori pjesė nė debate me shkencėtarė dhe filozofė qė ishin ithtarė tė krijimit dhe shkėmbeu ide me ta.
Pika e kthesės nė atė proces ishte diskutimi i organizuar nga Instituti pėr Hulumtimet Metashkencore i mbajtur nė Maj 2003 nė Teksas. Flew ishte bashkėpjesėmarrės sė bashku me autorin Roy Abraham Varghese, me fizikantin nga Izraeli dhe biologun molekular Gerald Schroeder dhe me filozofin katolik John Haldane. Flew ishte i impresionuar nga pesha e fakteve shkencore nė favor tė krijimit dhe nga natyra bindėse e argumenteve tė kundėrshtarėve tė tij dhe e lėshoi ateizmin si ide nė periudhėn qė pasoi atė diskutim. Nė letrėn qė ai shkroi pėr edicionin gusht-shtator tė revistės angleze “Philosophy Now”, ai rekomandoi librin e Schroederit “Fytyra e fshehur e Zotit: Shkenca zbulon tė vėrtetėn e fundit” dhe librin e Vargheses “Bota e Mrekullueshme” (The Wonderfull World).
Gjatė njė interviste me profesorin e filozofisė dhe tė teologjisė Gary R. Habermas, i cili gjithashtu luajti njė rol tė madh nė ndryshimin e ideve tė tij, si dhe nė videon “A e ka zbuluar shkenca Zotin?”, ai haptazi deklaroi se beson nė “dizajnin inteligjent”.

“INTELIGJENCA QĖ KA PUSHTUAR UNIVERSIN” DHE DĖSHTIMI I ATEIZMIT

Nė dritėn e zhvillimeve shkencore tė dhėna mė lart, pranimi i dizajnit inteligjent nga Anthony Flew, i famshėm pėr mbrojtjen e ateizmit pėr shumė vjet, reflekton skenėn e fundit nė procesin e dėshtimit qė po pėson ateizmi. Shkenca moderne ka dėshmuar ekzistencėn e “inteligjencės qė pushton gjithė universin”, duke e lėnė ateizmin jashtė ekuacionit.
Nė librin e tij “Fytyra e fshehur e Zotit” (Hiden face of God), shkencėtari Gerald Shroeder shkruan:
“Njė vetėdije e veēantė, njė menēuri universale, e pushton universin. Zbulimet e shkencės, ato qė hulumtojnė natyrėn kuantike tė lėndės nėnatomike, na kanė sjellė deri nė zbulimin befasues: E gjithė ekzistenca ėshtė pasqyrim i kėsaj menēurie. Nė laborator ne e pėrjetuam atė si informacion qė sė pari u artikulua fizikisht si energji dhe pastaj u kondensua nė formėn e materies. Ēdo grimcė, ēdo krijesė, nga atomi deri te njeriu, paraqet njė shkallė tė informatės, tė menēurisė”.
Hulumtimet shkencore nė funksionimin e qelizės dhe nė tė dhėnat nėnatomike tė materies e kanė zbuluar kėtė fakt nė mėnyrė tė qartė: Jeta dhe universi janė sjellė nė ekzistencė nga asgjėja, nga dėshira e Qenies sė pajisur me intelekt superior dhe urtėsi. Nuk ka dyshim se pronari i kėsaj diturie dhe intelekti qė mbush universin nė tė gjitha shkallėt e tij ėshtė Allahu Fuqiplotė.
Allahu e tregon kėtė tė vėrtetė nė Kur’an: “Tė Allahut janė edhe (anėt nga) lindja edhe nga perėndimi, dhe ngado qė tė ktheheni, aty ėshtė fytyra e Allahut. Vėrtetė, Allahu ėshtė i gjerė (nė bujari) e i dijshėm.” (Kur’an, Bekare 115).


info:ehlisunneti

falma_lotin
17-02-07, 00:44
Kurdo qė Allahu dėshiron tė flasė Ai flet. Ky i folur as nuk i ngjan tė folurit tė krijesave tė tij e as nuk mund tė krahasohet me tė. Superioriteti i tė folurit tė Allahut ndaj tė folurit tė krijesave tė Tij ėshtė njėlloj si superioriteti i Allahut mbi krijimin.

Kush thotė se Kur'ani ėshtė i krijuar ėshtė kefėr sipas konsensusit tė dijetarėve Islamė duke pasur parasysh qė ai deklarohet kefėr pasi i aplikohen kushtet dhe ndalesat e tekfirit nė tė njėjtėn kohė dhe me dije tė saktė dhe gjykim tė drejtė nga persona tė ditur dhe pa u nxituar.

Kur’ani ėshtė fjala e Allahut qė i ėshtė shpallur Rrasulit dhe nuk ėshtė i krijuar. Ai erdhi nga Allahu dhe Atij do t’i rikthehet. Ёshtė e folura e Allahut si gėrmat po ashtu edhe kuptimi i tij.

Allahu vėrteton se Kur’ani ėshtė fjala e Tij kur thotė:

“E nėse ndonjė nga politeistėt kėrkon strehimin tėnd, jepi mbrojtje qė ai tė mund tė dėgjojė fjalėn e Allahut (Kur’anin)”

Ai dėshmon se Kur’ani ėshtė i shpallur kur thotė:

“I Bekuar ėshtė Ai qė i shpalli Kriterin (Kur’anin) robit tė Tij”

Allahu dėshmon se Kur’ani nuk ėshtė i krijuar:

“Er-Rahmen! Ёshtė ai qė ua mėsoi ( ju ) Kur’anin. Ёshtė Ai qė krijoi njeriun”

Pra Allahu bėri dallim mes tė krijuarės dhe asaj qė nuk ėshtė e krijuar. Ai bėri dallim mes njeriut dhe Kur’anit duke thėnė pėr Kur’anin “Ёshtė ai qė ua mėsoi ( ju ) Kur’anin” dhe pėr njeriun “Ёshtė Ai qė krijoi njeriun”. Sikur Kur’ani tė qe i krijuar Allahu do tė thoshte: “Er-Rahmen! Ёshtė ai qė krijoi Kur’anin. Ёshtė Ai qė krijoi njeriun” por Allahu nuk e thotė diēka tė tillė. Nėse Allahu nuk e thotė diēka tė tillė si munden njerėzit tė marrin guximin dhe tė thonė se Kur’ani ėshtė i krijuar? Allahu na ruajtė nga diēka e tillė. Allahu e ka bėrė tė qartė dallimin mes krijimit dhe Kur’anit kur thotė:

"Vėrtetė Atij i pėrket Krijimi dhe Komanda.”

Pra Allahu e ka veēuar komandėn nga Krijimi dhe Kur’ani ėshtė nga komanda e Allahut pasi Allahu dėshmon pėr kėtė kur thotė:

“ Kėshtu tė zbresim shpallje ty nga komanda jonė”

“Kjo ėshtė komanda e Allahut qė Ai tė ka shpallur ty”

Prova qė Kur’ani fillon nga Allahu ėshtė se Ai e ka lidhur atė me Vehten e Tij. Dhe e folura nuk i lidhet dikujt veē atij qė e flet atė.

Prova qė Kur’ani do t’i rikthehet Allahut ėshtė nė trasmetimin nga Ibn Maxha dhe Hakim nga Hudhejfa nė formė Marfu ku thuhet: “... dhe libri i Allahut do tė ngrihet brenda njė nate kėshtu qė nuk do tė mbetet as edhe njė ajet nga ai nė tokė...”. (Hakim thotė se hadithi ėshtė sahih sipas kriterit tė Muslim-it dhe Dhahabi ėshtė dakort me tė. Albani thotė nė Es-Sahihah: “ Dhe ėshtė sikurse qė tė dy kanė thėnė (ėshtė sahih)”. Po ashtu ky hadith ėshtė i vėrtetė edhe nė formė Maukuf si thėnie e Abu Hurrejrės dhe Ibn Mas’udit).

Provat qė Kur’ani ėshtė me gėrma dhe fjalė janė tė shumta qoftė nga Kur’ani, qoftė nga Sunnah. Mjafton tė pėrmendim se 29 sure tė Kur’anit fillojnė me gėrma tė veēuara si p.sh. Elif, Lam, Mim apo Ja, Sin etj.

Prova se kėto janė gėrma tė veēuara gjendet tek hadithi i trasmetuar nga Tirmidhi dhe Ibn Maxha se Rrasuli tha: “ Kushdo qė reciton njė gėrmė nga libri i Allahut, do t’i quhet njė vepėr e mirė dhe njė vepėr e mirė ka vlerė dhjetė fish. Unė nuk them se “ Elif, lam, mim” ėshtė njė gėrmė, por po them se “Elif” ėshtė njė gėrmė, “Lam” ėshtė njė gėrmė dhe “Mim” ėshtė njė gėrmė”. (Albani thotė se hadithi ėshtė Sahih).

Po ashtu trasmetohet nga Ibn Ebi Sheibah dhe Ibn Xharir Et-Tabari nė tefsirin e tij nga Shuajb ibn el- Hibhab qė ai tha: “ Kur dikush recitonte nė prani tė Abul-‘Alijah-s ai nuk thoshte: nuk recitohet kėshtu, por thoshte kurse unė e recitoj kėshtu. Kėshtu qė unė ia pėrmenda kėtė Ibrahim En-Nakhait e ai mė tha: “ Unė e shoh se shoku juaj ka dėgjuar thėnien (e Aliut), kush nuk beson njė fjalė tė tij nuk e beson tė tėrin”. (Zinxhiri i trasmetimit ėshtė sahih).

Po ashtu trasmetohet nga Ibn Kudamah nė “Mjaftueshmėria nė Akidah” (qė sė shpejti do tė jetė e mundur tė gjendet nė shqip nė dashtė Allahu) se Aliu ka thėnė: ”Kush nuk beson nė njė gėrmė tė tij (Kur’anit) nuk beson nė tė tėrin”.

Po ashtu trasmetohet nė Musenefin e Ibn Ebi Sheibės se kur e pyetėn Aliun nėse a mund tė lexohej Kur’ani kur je xhunub? Aliu tha: “As edhe njė fjalė e tij”.

Po ashtu Ibn Kudamah trasmeton nė “Mjaftueshmėria nė Akidah” se Myslimanėt kanė rėnė dakort unanimisht pėr numrin e sureve, ajeteve, fjalėve dhe gėrmave tė Kur’anit”.

Muatezila-t, Xhahmijah-t dhe Ashairah-t mohojnė tė folurit e Allahut dhe shtrembėrojnė kuptimin e ajeteve tė Kur'anit lidhur me kėtė ēėshtje.

Imami i Ahlus-sunahs Ahmed Ibn Hanbal (Allahu ia ndristė fytyrėn e tij ditėn e gjykimit dhe ia rristė gradėn) u persekutua si rrjedhim i kundėrshtimit qė ai i bėri teorisė sė kufrit qė "Kur'ani ėshtė i krijuar". Ai (Allahu e mėshiroftė) qėndroi i patundur ndaj torturave tė tė devijuarve dhe ēimentoi pozicionin e Ahlus-sunnah wal xhamasė rreth vėrtetėsisė dhe realitetit rreth Kur'anit. Ai qėndroi i patundur nė pozicionin e saktė se Kur'ani ėshtė fjala e Allahut e pėrjetėshme dhe e pa krijuar.

Salih (I biri i Ahmed ibn Hanbal) thotė se i ati ka thėnė: " Xhahmijah pėrbėhet nga tre sekte. Njė sekt thotė se Kur'ani ėshtė i krijuar, njė tjetėr thotė qė ėshtė fjala e Allahut dhe heshtin dhe tjetri thotė qė recitimi ynė i Kur'anit ėshtė i krijuar. Nuk duhet tė falemi pas atyre qė heshtin e as pas atyre qė thonė se Kur'ani ėshtė i krijuar".

Ahmed Ed-Dawraki ka thėnė se ai pyeti Ahmed ibn Hanbal rreth atij qė thotė se recitimi im i Kur'anit ėshtė i krijuar: Ai iu pėrgjigj: "Kjo ėshtė mė djallėzore se thėnia e xhahmiahs. Kush thotė kėshtu thotė se Xhibriili foli dhe erdhi tek Rrasuli me ē'ėshtė e krijuar (me Kur'anin)".

Ē' thonė Ahlus-sunnah rreth tė folurit tė Allahut?

Ahlus-sunnah thonė se Kur'ani ėshtė fjala e Allahut dhe nuk ėshtė i krijuar. Dhe Allahu flet kur dėshiron dhe e folura e Allahut nuk ėshtė si e folura e krijimit tė Tij por superiorioriteti i tė folurit tė Allahut ndaj tė folurit tė krijesave tė Tij ėshtė njėlloj si superioriteti i Allahut mbi krijimin. Dhe e folura e Allahut ėshtė nga sifatet e Allahut me vehten e Tij. Ai flet me tė sipas Dėshirės dhe Fuqisė sė Tij dhe flet kurdo dhe sa herė tė dojė dhe si tė dėshirojė Ai qė tė flasė rreth saj dhe me gėrma dhe tinguj tė dėgjueshėm. Ai as nuk ka pushuar sė foluri e as nuk do tė pushojė sė foluri. Pra e folura e Tij nuk ėshtė diēka e re qė Ai sapo paraqet pasi nuk qe aty mė parė. Po ashtu pjesė tė veēanta dhe fjalė tė pėrcaktuara paraqiten si tė reja nė lidhje me kohėn qė Ai flet. Kjo ndodh ngaqė e folura e Tij ėshtė e lidhur me Dėshirėn e Tij. Pra kur Ai Dėshiron, Ai flet pėr ēfarė tė dojė dhe siē dėshiron Ai tė flasė rreth saj. Dhe ēfarėdo thėnie e Tij qė Ai flet ėshtė e stabilizuar me vehten e Tij dhe nuk ėshtė krijesė e ndarė nga Ai siē thonė Muatezilat e as nuk ėshtė e aplikuar tek Ai sikurse jeta siē thonė Ashairaht pėrkundrazi i bindet Dėshirės dhe Fuqisė sė Allahut. Dhe se Allahu i foli Musės, Ademit, Rrasulit (natėn e miraxhit sipas Bukharit dhe Muslimit) etj... dhe do t'u flasė robėve tė Tij Ditėn e Gjykimit pa pėrkthyes apo ndėrmjetės siē ėshtė trasmetuar nga Adi ibn Hatim qė Rrasuli tha: "S'ka askush nga ju veē se Allahu do t'i flasė atij Ditėn e Gjykimit pa pasur pėrkthyes mes Tij dhe tij. Ai (robi) do shohė nė anėn e djathtė tė tij dhe nuk do shohė veē veprave tė tij dhe do shohė nė tė majtėn e tij dhe nuk do shohė veē veprave tė tij. Dhe do shohė pėrpara tij dhe xhehenemi do jetė vėnė para tij. Prandaj kush mundet tė shpėtojė fytyrėn (vehten) e tij nga xhehenemi qoftė me njė gjysėm hurme arabie (duke dhėnė sadaka)le ta bėjė kėtė. (Hadithi trasmetohet nga Bukhari,Muslim, Tirmidhi, Ibn Maxha, Ahmed e tė tjerė).

Provė se Allahu ka tė folurin si Sifat tė Tij ėshtė duaja e Rrasulit: “…Kėrkoj strehim nė Fjalėn e plotė tė Allahut nga sherri i asaj qė Ai ka krijuar…” (Sahih Muslim nga Abu Hurreira).

Dhe dihet se tė kėrkosh strehim nga diēka apo dikush tjetėr veē Allahut ėshtė shirk i madh. Dhe hadithi ėshtė sahih prandaj nuk ka pikė dyshimi se Rrasuli e ka thėnė diēka tė tillė dhe ua ka mėsuar sahabave tė tij. Dhe Rrasuli ėshtė i pastėr nga kufri dhe shirku. Kush thotė se tė folurit e Allahut nuk ėshtė nga sifatet e Allahut, po e akuzon Rrasulin me shirk e me kufr dhe kush e bėn diēka tė tillė ėshtė kefėr sipas koncensusit tė tė gjithė ymetit Islam.

Po ashtu provė ndaj atyre qė mohojnė tė folurit e Allahut ėshtė thėnia e Allahut drejtuar Musės:

“Vėrtetė Unė jam Allahu! Askush nuk ka tė drejtė tė adhurohet veē Meje! Pra mė adhuro Mua!”

E diēka e tillė ėshtė e pamundur tė thohet nga dikush tjetėr veē Allahut. Kush pretendon se diēka e tillė ėshtė thėnė nga Xhibriili apo nga ndonjė engjėll tjetėr po i akuzon engjėjt me kufr dhe mosbindje ndaj Allahut. Allahu thotė pėr engjėjt dhe tė dėrguarit e Tij:

“Allahut i bėjnė sexhde ē’ka nė qiej e ē’ka nė tokė dhe engjėjt dhe ata nuk janė arrogantė (pėrpara Allahut)”

“Nuk ėshtė e mundur qė njė njeri tė cilit i ėshtė dhėnė Libri dhe Urtėsia(syneti) dhe pozicioni si profet qė ai t’u thotė njerėzve: bėhuni adhuruesit e mi nė vend tė Allahut, pėrkundrazi ai do thotė: bėhuni adhurues tė Zotit tė vėrtetė, pasi ju e keni mėsuar kėtė nė libėr dhe e keni studiuar sinqerisht. As nuk do t’u thonte qė merrni engjėj e profetė si zota. A do t’u shpinte ai nė kufr pasi tė ishit myslimanė?”

“Mesihu (Isa) kurrė nuk ėshtė i pakėnaqur me tė qėnėt e tij rob i Allahut e as engjėjt mė tė afėrt (me Allahun). Ata qė urrejnė adhurimin e Tij dhe janė arrogantė Ai do t’i mbledhė qė tė gjithė sė bashku (e do t’i japin Atij llogari)”

“...Nėse ndonjėri nga ata tė thoshte: Unė jam zot veē Tij(Allahut), atė Ne e shpėrblejmė me xhehenem. Kėshtu i shpėrblejmė Ne zullumqarėt”. (
Pra Allahu dėshmon se engjėjt dhe tė dėrguarit e Tij janė tė devotshėm ndaj Allahut dhe tė pastėr nga mosbindja, kufri dhe shirku. Kush thotė se Xhibriili apo ndonjė engjėll tjetėr i tha Musės: “Vėrtetė Unė jam Allahu! Askush nuk ka tė drejtė tė adhurohet veē Meje! Pra mė adhuro Mua!” po i akuzon ata me shirk e kufr dhe po hedh poshtė dėshminė e Allahut. E tė bėsh kėtė ėshtė Kufr qė tė nxjerr automatikisht nga feja.

Kush thotė se ėshtė zjarri apo shejtani ėshtė ai qė i foli Musės, po mohon tė qėnit e Musės, profet i Allahut dhe kush bėn kėtė ėshtė kefėr sipas koncensusit tė ymetit Islam.

Allahu pėrmend tė folurit e tij nė shumė vende nė Kur'an.

"...njė pjesė e tyre e dėgjonin fjalėn e Allahut..."

"..Disave nga ata Allahu u foli direkt.."

" ..E kush ėshtė mė i vėrtetė nė thėnie se Allahu?"..

"...E fjalėt e kujt mund tė jenė mė tė vėrteta se fjalėt e Allahut?"

"..Dhe Musės Allahu i foli direkt".

"...Kur Allahu do tė thotė: O Isa i biri i Merjemes..."

"...Dhe fjala e Zotit tėnd ėshtė pėrmbushur me vėrtetėsi dhe drejtesi..."

"...dhe Zoti i tyre i thirri e u tha: A nuk ua ndalova atė pemė?"

"... dhe Zoti i tij i foli atij (Musės)"

"...jepi strehim atij qė tė mund tė dėgjojė fjalėn e Allahut"

"...Askush nuk mund t'i ndryshojė fjalėt e Tij..."

"...dhe Ne e thirrėm atė nga ana e djathtė e malit dhe tė Na afrohej pėr t'i folur atij"

"...kur Zoti yt thirri Musėn (e i tha): shko tek zullumqarėt..."

"...E kujto ditėn kur do t'u themi: ē'pėrgjigje i dhatė tė dėrguarve?"

"..Ata duan tė ndryshojnė fjalėt e Allahut...etj.

 Ē'ka urdhėruar Zoti juaj?

Bukhari trasmeton nė Sahihun e tij nga Abu Hurreira se Rrasuli tha: " Kur Allahu jep njė urdhėr nė qiell, engjėjt pėrplasin krahėt duke shprehur dorezim total ndaj fjalėve tė Tij (krahet e ngjejve) qė tingėllojnė si zinxhirė qė terhiqen mbi shkėmb. Dhe kur frika u largohet nga zemrat e tyre, ata pyesin njėri-tjetrin: Ēka urdhėruar Zoti juaj?(Vini re Allahu u mėshiroftė se engjėjt nuk pyesin ē'ka krijuar Zoti juaj por ē'ka urdhėruar Zoti juaj) Ata thonė qė Ai ka urdhėruar ē'ėshtė e vėrtetė dhe e drejtė e Ai ėshtė Mė i Larti, Mė i Madhi.......

Nė "Fet’hul- Mexhid" thuhet pasi pėrmendet ky hadith dhe tė tjerė tė ngjashėm me tė: " Kėta hadithe tė nderuara dhe tė tjera si kėto kanė kuptim. Ata konfirmojnė se Allahu ėshtė Mė i Larti dhe mbi krijesat e tij, Lartėsi qė i pėrshtatet Madhėshtisė dhe Lartmadhėrisė sė Tij, dhe se vėrtetė Ai prapė mund tė thotė fjalė po qe se Ai dėshiron, dhe ato mund tė dėgjohen nga egjėjt dhe kjo ėshtė ajo qė njerėzit e synetit besojnė unanimisht, njerėzit e synetit qė kanė kaluar tashme dhe ata qė do vijnė mė pas (tė herėshmit dhe tė ardhshmit) nė kundėrshtim me atė qė xhahmijah-t, ashaira-t dhe muatezila-t besojnė. Prandaj kini kujdes kur shihni apo lexoni ato qė njerezit qė mohojnė, zbukurojnė pėr ne. E ne i kthehemi pėr ndihmė, pėrkrahje e mbėshtetje vetėm Allahut".

O Allahu ynė! Kėrkojmė strehim tek kėnaqėsia Jote nga Hidhėrimi Yt dhe nė faljen Tėnde nga ndėshkimi Yt. Kėrkojmė strehim tek Ty nga Ti. Ne nuk mund tė tė lartmadhėrojmė siē e meriton Ti. Ti je i Lartmadhėruar, ashtu siē e ke pėrshkruar Vehten.

falma_lotin
17-02-07, 00:45
Kurdo qė Allahu dėshiron tė flasė Ai flet. Ky i folur as nuk i ngjan tė folurit tė krijesave tė tij e as nuk mund tė krahasohet me tė. Superioriteti i tė folurit tė Allahut ndaj tė folurit tė krijesave tė Tij ėshtė njėlloj si superioriteti i Allahut mbi krijimin.
Kush thotė se Kur'ani ėshtė i krijuar ėshtė kefėr sipas konsensusit tė dijetarėve Islamė duke pasur parasysh qė ai deklarohet kefėr pasi i aplikohen kushtet dhe ndalesat e tekfirit nė tė njėjtėn kohė dhe me dije tė saktė dhe gjykim tė drejtė nga persona tė ditur dhe pa u nxituar.
Kur’ani ėshtė fjala e Allahut qė i ėshtė shpallur Rrasulit dhe nuk ėshtė i krijuar. Ai erdhi nga Allahu dhe Atij do t’i rikthehet. Ёshtė e folura e Allahut si gėrmat po ashtu edhe kuptimi i tij.
Allahu vėrteton se Kur’ani ėshtė fjala e Tij kur thotė:
“E nėse ndonjė nga politeistėt kėrkon strehimin tėnd, jepi mbrojtje qė ai tė mund tė dėgjojė fjalėn e Allahut (Kur’anin)”
Ai dėshmon se Kur’ani ėshtė i shpallur kur thotė:
“I Bekuar ėshtė Ai qė i shpalli Kriterin (Kur’anin) robit tė Tij”
Allahu dėshmon se Kur’ani nuk ėshtė i krijuar:
“Er-Rahmen! Ёshtė ai qė ua mėsoi ( ju ) Kur’anin. Ёshtė Ai qė krijoi njeriun”
Pra Allahu bėri dallim mes tė krijuarės dhe asaj qė nuk ėshtė e krijuar. Ai bėri dallim mes njeriut dhe Kur’anit duke thėnė pėr Kur’anin “Ёshtė ai qė ua mėsoi ( ju ) Kur’anin” dhe pėr njeriun “Ёshtė Ai qė krijoi njeriun”. Sikur Kur’ani tė qe i krijuar Allahu do tė thoshte: “Er-Rahmen! Ёshtė ai qė krijoi Kur’anin. Ёshtė Ai qė krijoi njeriun” por Allahu nuk e thotė diēka tė tillė. Nėse Allahu nuk e thotė diēka tė tillė si munden njerėzit tė marrin guximin dhe tė thonė se Kur’ani ėshtė i krijuar? Allahu na ruajtė nga diēka e tillė. Allahu e ka bėrė tė qartė dallimin mes krijimit dhe Kur’anit kur thotė:
"Vėrtetė Atij i pėrket Krijimi dhe Komanda.”
Pra Allahu e ka veēuar komandėn nga Krijimi dhe Kur’ani ėshtė nga komanda e Allahut pasi Allahu dėshmon pėr kėtė kur thotė:
“ Kėshtu tė zbresim shpallje ty nga komanda jonė”
“Kjo ėshtė komanda e Allahut qė Ai tė ka shpallur ty”
Prova qė Kur’ani fillon nga Allahu ėshtė se Ai e ka lidhur atė me Vehten e Tij. Dhe e folura nuk i lidhet dikujt veē atij qė e flet atė.
Prova qė Kur’ani do t’i rikthehet Allahut ėshtė nė trasmetimin nga Ibn Maxha dhe Hakim nga Hudhejfa nė formė Marfu ku thuhet: “... dhe libri i Allahut do tė ngrihet brenda njė nate kėshtu qė nuk do tė mbetet as edhe njė ajet nga ai nė tokė...”. (Hakim thotė se hadithi ėshtė sahih sipas kriterit tė Muslim-it dhe Dhahabi ėshtė dakort me tė. Albani thotė nė Es-Sahihah: “ Dhe ėshtė sikurse qė tė dy kanė thėnė (ėshtė sahih)”. Po ashtu ky hadith ėshtė i vėrtetė edhe nė formė Maukuf si thėnie e Abu Hurrejrės dhe Ibn Mas’udit).
Provat qė Kur’ani ėshtė me gėrma dhe fjalė janė tė shumta qoftė nga Kur’ani, qoftė nga Sunnah. Mjafton tė pėrmendim se 29 sure tė Kur’anit fillojnė me gėrma tė veēuara si p.sh. Elif, Lam, Mim apo Ja, Sin etj.
Prova se kėto janė gėrma tė veēuara gjendet tek hadithi i trasmetuar nga Tirmidhi dhe Ibn Maxha se Rrasuli tha: “ Kushdo qė reciton njė gėrmė nga libri i Allahut, do t’i quhet njė vepėr e mirė dhe njė vepėr e mirė ka vlerė dhjetė fish. Unė nuk them se “ Elif, lam, mim” ėshtė njė gėrmė, por po them se “Elif” ėshtė njė gėrmė, “Lam” ėshtė njė gėrmė dhe “Mim” ėshtė njė gėrmė”. (Albani thotė se hadithi ėshtė Sahih).
Po ashtu trasmetohet nga Ibn Ebi Sheibah dhe Ibn Xharir Et-Tabari nė tefsirin e tij nga Shuajb ibn el- Hibhab qė ai tha: “ Kur dikush recitonte nė prani tė Abul-‘Alijah-s ai nuk thoshte: nuk recitohet kėshtu, por thoshte kurse unė e recitoj kėshtu. Kėshtu qė unė ia pėrmenda kėtė Ibrahim En-Nakhait e ai mė tha: “ Unė e shoh se shoku juaj ka dėgjuar thėnien (e Aliut), kush nuk beson njė fjalė tė tij nuk e beson tė tėrin”. (Zinxhiri i trasmetimit ėshtė sahih).

Po ashtu trasmetohet nga Ibn Kudamah nė “Mjaftueshmėria nė Akidah” (qė sė shpejti do tė jetė e mundur tė gjendet nė shqip nė dashtė Allahu) se Aliu ka thėnė: ”Kush nuk beson nė njė gėrmė tė tij (Kur’anit) nuk beson nė tė tėrin”.

Po ashtu trasmetohet nė Musenefin e Ibn Ebi Sheibės se kur e pyetėn Aliun nėse a mund tė lexohej Kur’ani kur je xhunub? Aliu tha: “As edhe njė fjalė e tij”.

Po ashtu Ibn Kudamah trasmeton nė “Mjaftueshmėria nė Akidah” se Myslimanėt kanė rėnė dakort unanimisht pėr numrin e sureve, ajeteve, fjalėve dhe gėrmave tė Kur’anit”.

Muatezila-t, Xhahmijah-t dhe Ashairah-t mohojnė tė folurit e Allahut dhe shtrembėrojnė kuptimin e ajeteve tė Kur'anit lidhur me kėtė ēėshtje.

Imami i Ahlus-sunahs Ahmed Ibn Hanbal (Allahu ia ndristė fytyrėn e tij ditėn e gjykimit dhe ia rristė gradėn) u persekutua si rrjedhim i kundėrshtimit qė ai i bėri teorisė sė kufrit qė "Kur'ani ėshtė i krijuar". Ai (Allahu e mėshiroftė) qėndroi i patundur ndaj torturave tė tė devijuarve dhe ēimentoi pozicionin e Ahlus-sunnah wal xhamasė rreth vėrtetėsisė dhe realitetit rreth Kur'anit. Ai qėndroi i patundur nė pozicionin e saktė se Kur'ani ėshtė fjala e Allahut e pėrjetėshme dhe e pa krijuar.

Salih (I biri i Ahmed ibn Hanbal) thotė se i ati ka thėnė: " Xhahmijah pėrbėhet nga tre sekte. Njė sekt thotė se Kur'ani ėshtė i krijuar, njė tjetėr thotė qė ėshtė fjala e Allahut dhe heshtin dhe tjetri thotė qė recitimi ynė i Kur'anit ėshtė i krijuar. Nuk duhet tė falemi pas atyre qė heshtin e as pas atyre qė thonė se Kur'ani ėshtė i krijuar".

Ahmed Ed-Dawraki ka thėnė se ai pyeti Ahmed ibn Hanbal rreth atij qė thotė se recitimi im i Kur'anit ėshtė i krijuar: Ai iu pėrgjigj: "Kjo ėshtė mė djallėzore se thėnia e xhahmiahs. Kush thotė kėshtu thotė se Xhibriili foli dhe erdhi tek Rrasuli me ē'ėshtė e krijuar (me Kur'anin)".

Ē' thonė Ahlus-sunnah rreth tė folurit tė Allahut?

Ahlus-sunnah thonė se Kur'ani ėshtė fjala e Allahut dhe nuk ėshtė i krijuar. Dhe Allahu flet kur dėshiron dhe e folura e Allahut nuk ėshtė si e folura e krijimit tė Tij por superiorioriteti i tė folurit tė Allahut ndaj tė folurit tė krijesave tė Tij ėshtė njėlloj si superioriteti i Allahut mbi krijimin. Dhe e folura e Allahut ėshtė nga sifatet e Allahut me vehten e Tij. Ai flet me tė sipas Dėshirės dhe Fuqisė sė Tij dhe flet kurdo dhe sa herė tė dojė dhe si tė dėshirojė Ai qė tė flasė rreth saj dhe me gėrma dhe tinguj tė dėgjueshėm. Ai as nuk ka pushuar sė foluri e as nuk do tė pushojė sė foluri. Pra e folura e Tij nuk ėshtė diēka e re qė Ai sapo paraqet pasi nuk qe aty mė parė. Po ashtu pjesė tė veēanta dhe fjalė tė pėrcaktuara paraqiten si tė reja nė lidhje me kohėn qė Ai flet. Kjo ndodh ngaqė e folura e Tij ėshtė e lidhur me Dėshirėn e Tij. Pra kur Ai Dėshiron, Ai flet pėr ēfarė tė dojė dhe siē dėshiron Ai tė flasė rreth saj. Dhe ēfarėdo thėnie e Tij qė Ai flet ėshtė e stabilizuar me vehten e Tij dhe nuk ėshtė krijesė e ndarė nga Ai siē thonė Muatezilat e as nuk ėshtė e aplikuar tek Ai sikurse jeta siē thonė Ashairaht pėrkundrazi i bindet Dėshirės dhe Fuqisė sė Allahut. Dhe se Allahu i foli Musės, Ademit, Rrasulit (natėn e miraxhit sipas Bukharit dhe Muslimit) etj... dhe do t'u flasė robėve tė Tij Ditėn e Gjykimit pa pėrkthyes apo ndėrmjetės siē ėshtė trasmetuar nga Adi ibn Hatim qė Rrasuli tha: "S'ka askush nga ju veē se Allahu do t'i flasė atij Ditėn e Gjykimit pa pasur pėrkthyes mes Tij dhe tij. Ai (robi) do shohė nė anėn e djathtė tė tij dhe nuk do shohė veē veprave tė tij dhe do shohė nė tė majtėn e tij dhe nuk do shohė veē veprave tė tij. Dhe do shohė pėrpara tij dhe xhehenemi do jetė vėnė para tij. Prandaj kush mundet tė shpėtojė fytyrėn (vehten) e tij nga xhehenemi qoftė me njė gjysėm hurme arabie (duke dhėnė sadaka)le ta bėjė kėtė. (Hadithi trasmetohet nga Bukhari,Muslim, Tirmidhi, Ibn Maxha, Ahmed e tė tjerė).

Provė se Allahu ka tė folurin si Sifat tė Tij ėshtė duaja e Rrasulit: “…Kėrkoj strehim nė Fjalėn e plotė tė Allahut nga sherri i asaj qė Ai ka krijuar…” (Sahih Muslim nga Abu Hurreira).

Dhe dihet se tė kėrkosh strehim nga diēka apo dikush tjetėr veē Allahut ėshtė shirk i madh. Dhe hadithi ėshtė sahih prandaj nuk ka pikė dyshimi se Rrasuli e ka thėnė diēka tė tillė dhe ua ka mėsuar sahabave tė tij. Dhe Rrasuli ėshtė i pastėr nga kufri dhe shirku. Kush thotė se tė folurit e Allahut nuk ėshtė nga sifatet e Allahut, po e akuzon Rrasulin me shirk e me kufr dhe kush e bėn diēka tė tillė ėshtė kefėr sipas koncensusit tė tė gjithė ymetit Islam.

Po ashtu provė ndaj atyre qė mohojnė tė folurit e Allahut ėshtė thėnia e Allahut drejtuar Musės:

“Vėrtetė Unė jam Allahu! Askush nuk ka tė drejtė tė adhurohet veē Meje! Pra mė adhuro Mua!”

E diēka e tillė ėshtė e pamundur tė thohet nga dikush tjetėr veē Allahut. Kush pretendon se diēka e tillė ėshtė thėnė nga Xhibriili apo nga ndonjė engjėll tjetėr po i akuzon engjėjt me kufr dhe mosbindje ndaj Allahut. Allahu thotė pėr engjėjt dhe tė dėrguarit e Tij:

“Allahut i bėjnė sexhde ē’ka nė qiej e ē’ka nė tokė dhe engjėjt dhe ata nuk janė arrogantė (pėrpara Allahut)”

“Nuk ėshtė e mundur qė njė njeri tė cilit i ėshtė dhėnė Libri dhe Urtėsia(syneti) dhe pozicioni si profet qė ai t’u thotė njerėzve: bėhuni adhuruesit e mi nė vend tė Allahut, pėrkundrazi ai do thotė: bėhuni adhurues tė Zotit tė vėrtetė, pasi ju e keni mėsuar kėtė nė libėr dhe e keni studiuar sinqerisht. As nuk do t’u thonte qė merrni engjėj e profetė si zota. A do t’u shpinte ai nė kufr pasi tė ishit myslimanė?”

“Mesihu (Isa) kurrė nuk ėshtė i pakėnaqur me tė qėnėt e tij rob i Allahut e as engjėjt mė tė afėrt (me Allahun). Ata qė urrejnė adhurimin e Tij dhe janė arrogantė Ai do t’i mbledhė qė tė gjithė sė bashku (e do t’i japin Atij llogari)”

“...Nėse ndonjėri nga ata tė thoshte: Unė jam zot veē Tij(Allahut), atė Ne e shpėrblejmė me xhehenem. Kėshtu i shpėrblejmė Ne zullumqarėt”. (
Pra Allahu dėshmon se engjėjt dhe tė dėrguarit e Tij janė tė devotshėm ndaj Allahut dhe tė pastėr nga mosbindja, kufri dhe shirku. Kush thotė se Xhibriili apo ndonjė engjėll tjetėr i tha Musės: “Vėrtetė Unė jam Allahu! Askush nuk ka tė drejtė tė adhurohet veē Meje! Pra mė adhuro Mua!” po i akuzon ata me shirk e kufr dhe po hedh poshtė dėshminė e Allahut. E tė bėsh kėtė ėshtė Kufr qė tė nxjerr automatikisht nga feja.

Kush thotė se ėshtė zjarri apo shejtani ėshtė ai qė i foli Musės, po mohon tė qėnit e Musės, profet i Allahut dhe kush bėn kėtė ėshtė kefėr sipas koncensusit tė ymetit Islam.

Allahu pėrmend tė folurit e tij nė shumė vende nė Kur'an.

"...njė pjesė e tyre e dėgjonin fjalėn e Allahut..."

"..Disave nga ata Allahu u foli direkt.."

" ..E kush ėshtė mė i vėrtetė nė thėnie se Allahu?"..

"...E fjalėt e kujt mund tė jenė mė tė vėrteta se fjalėt e Allahut?"

"..Dhe Musės Allahu i foli direkt".

"...Kur Allahu do tė thotė: O Isa i biri i Merjemes..."

"...Dhe fjala e Zotit tėnd ėshtė pėrmbushur me vėrtetėsi dhe drejtesi..."

"...dhe Zoti i tyre i thirri e u tha: A nuk ua ndalova atė pemė?"

"... dhe Zoti i tij i foli atij (Musės)"

"...jepi strehim atij qė tė mund tė dėgjojė fjalėn e Allahut"

"...Askush nuk mund t'i ndryshojė fjalėt e Tij..."

"...dhe Ne e thirrėm atė nga ana e djathtė e malit dhe tė Na afrohej pėr t'i folur atij"

"...kur Zoti yt thirri Musėn (e i tha): shko tek zullumqarėt..."

"...E kujto ditėn kur do t'u themi: ē'pėrgjigje i dhatė tė dėrguarve?"

"..Ata duan tė ndryshojnė fjalėt e Allahut...etj.

Ē'ka urdhėruar Zoti juaj?

Bukhari trasmeton nė Sahihun e tij nga Abu Hurreira se Rrasuli tha: " Kur Allahu jep njė urdhėr nė qiell, engjėjt pėrplasin krahėt duke shprehur dorezim total ndaj fjalėve tė Tij (krahet e ngjejve) qė tingėllojnė si zinxhirė qė terhiqen mbi shkėmb. Dhe kur frika u largohet nga zemrat e tyre, ata pyesin njėri-tjetrin: Ēka urdhėruar Zoti juaj?(Vini re Allahu u mėshiroftė se engjėjt nuk pyesin ē'ka krijuar Zoti juaj por ē'ka urdhėruar Zoti juaj) Ata thonė qė Ai ka urdhėruar ē'ėshtė e vėrtetė dhe e drejtė e Ai ėshtė Mė i Larti, Mė i Madhi.......

Nė "Fet’hul- Mexhid" thuhet pasi pėrmendet ky hadith dhe tė tjerė tė ngjashėm me tė: " Kėta hadithe tė nderuara dhe tė tjera si kėto kanė kuptim. Ata konfirmojnė se Allahu ėshtė Mė i Larti dhe mbi krijesat e tij, Lartėsi qė i pėrshtatet Madhėshtisė dhe Lartmadhėrisė sė Tij, dhe se vėrtetė Ai prapė mund tė thotė fjalė po qe se Ai dėshiron, dhe ato mund tė dėgjohen nga egjėjt dhe kjo ėshtė ajo qė njerėzit e synetit besojnė unanimisht, njerėzit e synetit qė kanė kaluar tashme dhe ata qė do vijnė mė pas (tė herėshmit dhe tė ardhshmit) nė kundėrshtim me atė qė xhahmijah-t, ashaira-t dhe muatezila-t besojnė. Prandaj kini kujdes kur shihni apo lexoni ato qė njerezit qė mohojnė, zbukurojnė pėr ne. E ne i kthehemi pėr ndihmė, pėrkrahje e mbėshtetje vetėm Allahut".

O Allahu ynė! Kėrkojmė strehim tek kėnaqėsia Jote nga Hidhėrimi Yt dhe nė faljen Tėnde nga ndėshkimi Yt. Kėrkojmė strehim tek Ty nga Ti. Ne nuk mund tė tė lartmadhėrojmė siē e meriton Ti. Ti je i Lartmadhėruar, ashtu siē e ke pėrshkruar Vehten.

SoKoLi-i-Maleve
22-05-07, 04:34
http://pergjigje.com/Autor/Euxhen/Thote.htm

Albanian eX|PerT
24-05-07, 00:03
Mrekullitė e Kur'anit/Njeriu nė bark tė nėnės
Nga Wikibooks, Enciklopedia e Lirė

NJERIU NĖ BARK TĖ NĖNĖS

Shtrohet pyetja, vallė ėshtė orvatur ose jo, qė para Kur’anit ose gjatė revelimit tė Kur’anit, dikush tė shkruajė rreth kėsaj teme. Pėrgjigjeja do tė ishte - askush. I pari qė foli ishte Kur’ani dhe ky na dha njė tė pa njohur, sepse krijimi ėshtė i panjohur.

Tė thellohemi mė tepėr nė atė se ē’na thotė Kur’ani mbi zhvillimin e foshnjes nė bark tė nėnės, si dhe ē’na thotė shkenca pėr zhvillimin e embrio-nit. Rreth kėsaj theksuam diēka nga pjesa tjetėr e librit, por, tani do tė kthehemi edhe njėherė. Shtrohet pyetja, vallė ėshtė orvatur ose jo, qė para Kur’anit ose gjatė revelimit tė Kur’anit, dikush tė shkruajė rreth kėsaj teme. Pėrgjigjeja do tė ishte - askush. I pari qė foli ishte Kur’ani dhe ky na dha njė tė pa njohur, sepse krijimi ėshtė i panjohur. Pėrderisa All-llahu i Lartėsuar na dha kėto etapat e embrionit, ėshtė argumet qė e madhėron dhe tregon forcėn dhe diturinė e Tij. I Lartėsuari thotė:

“Pas kėsaj Ne e bėmė atė (njeriun, pasardhėsin e Ademit) nė nutfe (lėngu i ngjizur pas bashkimit tė spermės mashkullore me atė femėrore), duke e siguruar ate nė vend tė sigurt (mitėr). Mandej, Ne e bėmė Nutfete nė Alakaten (shushunjė, copė gjaku tė mpiksur, gjė tė varur); mandej atė alakate e bėmė Mudgaten (xhungė mishi, si gjė pėr tė pėrtypur);mandej Ne atė el Mudgate e bėmė asht pastaj mbėshtollėm ashtin me mish…” 82

Shkenca e embriologjisė, kėtė nuk e ka njohur mė parė, ajo u njoftua tani me kėtė. Ashtu siē thamė mė herėt, Kur’ani ėshtė libėr, leximi i tij konsiderohet adhurim, ai nuk ndryshon e as nuk zėvendėsohet. Ajo qė ėshtė theksuar nė Kur’an, do tė mbetet deri nė ditėn e fundit. Kur Kur’ani na tregon diēka, ai sikur kėrkon t’i sfidojė shkencat dhe shkencėtarėt, deri nė ditėn e kataklizmės. Atyre sikur dėshiron t’u thotė: “Ja, tani para jush ėshtė zhvillimi i embrionit nė barkun e nėnės, kurse Unė ju kam pėrmendur etapat nė hollėsi, kėtė nuk e ka shkruar askush mė parė, para revelatės sė Kur’anit”.

Por, kjo nuk u njoh ndėr njerėzit edhe pas disa shekujsh. Unė e regjistrova kėtė, pėr arsye, se kur tė vijė koha qė t’u mundėsoj qė t’i njihni kėto etapa, do tė vėrtetoheni se autori i Kur’anit ėshtė All-llahu xh.sh., ngase askush nga njerėzit nuk mund t’i thotė kėto fjalė, kurse All-llahu e garanton vėrtetėsinė e kėsaj ndėr gjenerata dhe mė vonė. Ai e heq perden e zbulimit, pėr ta parė njerėzit atė tė cilėn nuk e kanė ditur. A nuk ėshtė ky All-llahu, Ai i cili garanton atė, qė njeriu nuk mund tė garantojė pėr tė, asnjė njeri sado i ditur tė jetė ai? Si mund tė garantojė njeriu, se pas njė viti, ose dhjetė e qindra vite, nuk do tė pėsojė ndryshime dhe do tė kundėrshtohet. Kush e vėrteton mos saktėsinė e tij.

Sikur fjala mos t’ishte pėr All-llahun dhe sikur mos t’ishte fjala pėr njė bindje tė plotė, tė thellė, Kur’ani thujase iu ka dhėnė armėt pėr shkatrimin e vet. Mjaftonte qė njeriu tė thoshte, u vėrtetua shkencėtarisht, se etapat e theksuara nė Kur’an, nuk janė tė vėrteta. Do tė mjaftonte kjo ta shkatėrronte fenė qė nga themeli, sepse Kur’ani ju kishte dhėnė mohuesve tė fesė armėn mė tė fortė. Ai qė e ka zbuluar embriologjinė ėshtė i bindur nė vėrtetėsinė e Kur’anit, ashtu siē ėshtė i bindur, se sado qė tė zbulojnė gjėra tė reja shkencėtarėt, ata nuk do tė munden ta pėrgėnjėshtrojnė kėtė ajet. Pas hulumtimeve tė gjata nė kėtė shkencė, ėshtė vėrtetuar pėr vėrtetėsinė e Kur’anit qė e ka thėnė para 14 shekujsh, dhe kjo nuk kundėrshtohet pėr asnjė imtėsirė, edhe pse kjo ka qenė njė e panjohur, ēėshtje pėr tė cilėn nuk ka folur asnjė njeri mė parė. Kur’ani kėtu na tregoi imtėsisht dhe pėrcaktoi etapat e zhvillimit embrional, dhe mė vonė, shkenca vėrtetoi thėnjet e Tij. Konstatojmė se ai qė tregoi kėtė ėshtė All-llahu, dhe vetėm Ai ėshtė bindėsi i vetėm, i plotė.

burimi http://sq.wikibooks.org (http://forumi.kurandhesunet.net/links.php?url=http://sq.wikibooks.org)