PDA

View Full Version : A mund tė harroni lehtė diqka qė u ka ndodhur?


Barbaroza
03-01-06, 17:38
Diskutues te nderuar,ju ftoj te diskutojme ne kete teme qe besoj se do e zgjoje interesin tuaj per te debatuar.
Tani une ketu nuk dua te diskutojme per faljen,sepse falja eshte tjeter pune,por per diqka tjeter.
Jo rralle,jemi ndjere te lenduar kur kemi kerkuar ndihme nga dikush,por ajo s'ka arritur apo ndoshta edhe ka arritur por ne menyren qe ne as qe mundnim ta imagjinonim:me fyerje!!!!
Tani lere qe s'mund te harrohet kjo gje,por edhe shume gjera ndodhin me pas:zhgenjimi ne"miqte"tane,humbja e besimit se s'mund t'i kerkosh ndihme askujt se ndihme s'do gjesh dhe ajo ne fund qe s'mundemi asesi ta harrojme"ndihmen" e atij/asaj.Dikush edhe mund ta harroje kete,por ja qe dikush s'mundet asesi dhe gjithmone jeton me ndjenjen e hidhur qe i ka ofruar mikja/miku!
Jeni ndjere ne kesi lloj pozite dhe a do t'mund te harronit lehte nje diqka si kjo qe parashtrova ne teme?

Diskutime te mbara!

Murgesha
03-01-06, 17:52
E nderuar Barbaroza!
Jeta po tė ofrojke lloj-lloj sprovash.

A mundem tė harroj lehtė?
Fyerjet qė mė janė shkaktuar e mė shkaktohen ēdo ditė nga persona tė ndryshėm nuk janė pjesė e pandashme e jetės time.
I qes mbas shpinde dhe shumė shpejt i takojnė tė kaluarės, e pas njė kohe edhe mund t`i pajtohem njeriut qė mė ka fyer dhe qė nė momentin e fyerjes mė ėshtė dukur se kurrė nuk do ta harroj.
Po hajde po e zėmė se u dashka tė jetojmė tėrė kohėn me lėndimet e fyerjet e dikujt.
Ēka fitohet prej kėsaj?
Asgjė!
Pos mbyllje nė vetvete dhe pesimizėm tė pėrhershėm.

Nėse dikush tė fut njė shpullė, ktheja dhe faqen tjetėr se do jesh i fituar.

Espresso
03-01-06, 18:10
Nėse dikush tė fut njė shpullė, ktheja dhe faqen tjetėr se do jesh i fituar.

Sa bukur firma juaj Murgesha. :wink:

Me kane ngjare raste te tilla. Kame kerkuar ndihme nga te afermit dhe nuk me eshte ofruar. Ndihme, e cila, do ta dirigjonte ardhmerin time; nga e cila mund te varej ardhmeria ime. Por, c'ti besh! Atyre qe u beson nuk ta dojne te miren. Nuk kame humbur shpresat per mosofrimin e ndihmes, mirpo, ofendimet dhe thashethemet prapa shpine kane qene te teperta. Prap, ndihem i lumtur dhe kam arritur ate qe kame pasur si "Cil" qe ne shkollen fillore pa ndihmen e atyre qe u besoja. :arrow: Ndihmen ma ofroi nje me i larget.

Domira
03-01-06, 18:29
Barbaroza e nderuar.
Kjo qe te ka ndodhur ty ne nji menyre apo tjetren i ndodh gjithkujt.
Pra me ka ndodhur edhe mua ne njifare forme.
S'ke qka ban dhe nuk ia vlen qe te mendosh per fyerjen, por ne vend qe te ngarkohesh me ndjenjen e keqe qe te kaplon, me mire eshte qe te nxjerresh mesim. Beju krenare qe ke provuar edhe kete sfide dhe tejkaloje duke e studjuar ne menyre qe herave tjera ta sfidosh me lehtesi si nje kafshate te vockel :D
Mos harro se ti je e re, e bukur dhe shume e menēur :)

Gentiani
03-01-06, 18:37
Diskutues te nderuar,ju ftoj te diskutojme ne kete teme qe besoj se do e zgjoje interesin tuaj per te debatuar.
Tani une ketu nuk dua te diskutojme per faljen,sepse falja eshte tjeter pune,por per diqka tjeter.
Jo rralle,jemi ndjere te lenduar kur kemi kerkuar ndihme nga dikush,por ajo s'ka arritur apo ndoshta edhe ka arritur por ne menyren qe ne as qe mundnim ta imagjinonim:me fyerje!!!!
Tani lere qe s'mund te harrohet kjo gje,por edhe shume gjera ndodhin me pas:zhgenjimi ne"miqte"tane,humbja e besimit se s'mund t'i kerkosh ndihme askujt se ndihme s'do gjesh dhe ajo ne fund qe s'mundemi asesi ta harrojme"ndihmen" e atij/asaj.Dikush edhe mund ta harroje kete,por ja qe dikush s'mundet asesi dhe gjithmone jeton me ndjenjen e hidhur qe i ka ofruar mikja/miku!
Jeni ndjere ne kesi lloj pozite dhe a do t'mund te harronit lehte nje diqka si kjo qe parashtrova ne teme?

Diskutime te mbara!

As qė do ta mbaja nė mend, se lėre pėr ta harruar!

zgjidhja harroje - shlyeje nga tefteri mikun/miken me gjithė ndihmen :lol: :lol: :wink: dhe i thua ndihmat e tilla ndali dhe mundesh ti mbash pėr vehte qė nga ky moment e nė tė ardhmen :lol: :lol: :wink:

A e shkruajta mirė more ?! :lol:

laliloli
03-01-06, 18:43
As qė do ta mbaja nė mend, se lėre pėr ta harruar!

Pajtohem

zgjidhja harroje - shlyeje nga tefteri mikun/miken me gjithė ndihmen :lol: :lol: :wink: dhe i thua ndihmat e tilla ndali dhe mundesh ti mbash pėr vehte qė nga ky moment e nė tė ardhmen :lol: :lol: :wink:

A e shkruajta mirė more ?! :lol:

Shkelqyeshem :lol:

Psikologu
03-01-06, 18:51
Pershendetje !

Cdo njeri qė me ka kerkuar ndihmė ,e ka marrur dhe do ta merrė cdo here nga une , kuptohet simbas mundesive tė mia.
Kur i shof njerzit ne vujtje , pamvarsishtė se cilat , me gjithė zemer i ndihmoj dhe pa asnje interes dhe se nuk pranoj qe askush tė me ndihmoj me ndonje interes tė asnjė llojė.
Njerezit e afermė qe i kam dhe qė i dua , nuk pres tė me kerkojnė ndihmė, kur i shof rrethanat se aty kerkohet ndihma , besa edhe nderhyrja nese ashtu do ta deshironte puna.
Dikush ndihmon me prapavijė pėr arritjen e ndonje qellimi , ose ndihmon sa pėr lavdatė , por te une keto nuk kan qenė e sdo tė jenė kurrė , edhe pse zemermiresia dhe zemergjersia e ime , shpesh me ka kushtuar shumė ne jetė , por jam cdo here krenar dhe do tė jem qė nuk i takoj pėrsonalitetit tė interesave , lavdatave dhe mendjes se madhe.
Tė kerkosh ndihmė tek i keqi ėshtė sikur tė hudhesh me kokė e ne bunar, e me njė fjalė;
Ndihmo edhe kur nuk tė thuhet , se kur tė thuhet atehere je paksa i obliguar.

krijuesiii
03-01-06, 22:30
...hm te kerkosh ndihme eshte gje normale dhe njerzore te mos e merresh ate ndihme edhe pse e ke pritur nga nje apo tjeter mik/e edhe kjo eshte njerzore, edhe pse njeriu ne ato momente/kohe ndjen nje mllef nje deshprim duhet te mbetet gjithe se si stabel ne veten e tij...

...mua me ka rastis te me befasoj jeta shpesh me befasi kontraverze nga njeher nga ata qe kam qene i bindure se do te me ndihmojn kane heshture ndersa nga ata qe kurrr skisha priture ndihme me ka ardhe ndihma edhe ate ne momentet shume te veshtira jete...

...pra jeta eshte e till dhe fundi e mesimi ime dhe mesazhi per kete ceshtje eshte, ndihmo kur ke mundesi, por ndihmo painteres se me siguri do te vije ndihma kur je ne rrezik apo krize, kete ma ka vertetuar jeta...
tungiii

Vera
04-01-06, 13:41
Te kerkosh ndihm, e mos te marresh ndihm me keq nuk ka, normal e e nddejj vehten te zhgenjyer, po them jo nga jeta, por e ndjej vehten thejesht keq kur me shkon mendja tani menjeher nese une nuk i kam ndihmuar dikujt e ka pas nevoj dikush per ndihmen time. Edhe per ate nuk e harroj kurr por edhe mesoj prej kesaj qe nuk qenka mir per askend qe ju duhet ndihm e mos te gjej.


Mos e harroni kurr se do te permirsoheni tani ju.

Vera

Murgesha
04-01-06, 13:59
Mendoj se kjo temė, nuk ka tė bėjė me gjykimin e atyre qė nuk japin ndihmėn e kėrkuar, por se a mundemi tė harrojmė, nėse dikush na e banė njė padrejtėsi qoftė edhe kur kėrkojmė ndihmė.

Barbaroza nėse tema ėshtė pikėrisht pėr mosdhėnjen e ndihmės, atėherė mė duhet tė tė them qė njė temė e tillė ėshtė po nė kėtė nėnforum e hapur nga Honesty.

Gentiani
04-01-06, 14:20
Mendoj se kjo temė, nuk ka tė bėjė me gjykimin e atyre qė nuk japin ndihmėn e kėrkuar, por se a mundemi tė harrojmė, nėse dikush na e banė njė padrejtėsi qoftė edhe kur kėrkojmė ndihmė.

Barbaroza nėse tema ėshtė pikėrisht pėr mosdhėnjen e ndihmės, atėherė mė duhet tė tė them qė njė temė e tillė ėshtė po nė kėtė nėnforum e hapur nga Honesty.

A erdhe ti ndihmosh me kėtė Murgeshė a ? :lol: :lol: :lol: :lol: :wink:

Murgesha
04-01-06, 14:37
A erdhe ti ndihmosh me kėtė Murgeshė a ? :lol: :lol: :lol: :lol: :wink:

Paj me njė mėnyrė po. :lol: :lol: :lol:

Lona
04-01-06, 15:17
Nese dikush nuk me ofron ndihme, duke pas parasysh faktin se iu jepet mundesia, kete nuk mund te haroje, nje fjale popullore thote,, Bota eshte rrotull,, keshtu qe e pres diten dhe momentin por ne fakt nuk kam ashtu shpirti qe mos tu ndihmoje njerezve mundohem me mundesin e fundit, por kam qejf veq tua perkujtoje ate dikur!!!, ndoshta seshte veprim i mire por keshtu jem ....

Dilingjia
04-01-06, 15:19
M'varet?!
Harresa eshte veti e intelegjences thojn... :lol:

Barbaroza
04-01-06, 15:23
Mendoj se kjo temė, nuk ka tė bėjė me gjykimin e atyre qė nuk japin ndihmėn e kėrkuar, por se a mundemi tė harrojmė, nėse dikush na e banė njė padrejtėsi qoftė edhe kur kėrkojmė ndihmė.

Barbaroza nėse tema ėshtė pikėrisht pėr mosdhėnjen e ndihmės, atėherė mė duhet tė tė them qė njė temė e tillė ėshtė po nė kėtė nėnforum e hapur nga Honesty.

Murgesha,une kur hapa temen,dhashe shembull nje rast kur dikush s'te ofron ndihme,por ne thelb tema ka te beje me ate se a mund ta harrojme gjestin e ulte qe dikush ka treguar ndaj neve ne kohen kur iu kemi lutur per diqka!Por,e shoh si disa diskutues i kane dhene paksa kahje tjeter temes!
Pra,gjithka ka te beje me "a mund ta harroni lehte apo fare hiq lendimin"???

Psikologu
04-01-06, 15:42
Lendimi?!

Pse tė lendohem nese dikush nuk me ka ndihmuar ose nuk me ndihmon ??!!
Pamvaresishtė nga rasti , mendoj se duhet njeriu tė llogarisė cdo here se asgjė nuk behet ashtu si ne kemi deshirė , edhe pse duhet tė mendojmė fare mirė se nga kush e kerkojmė ndihmen.
Miresin e harron vetem i ligu.
Personat qė kam respektė pėr ta dhe qė i dua , nuk u hidherohem kurrė ne asnjė rastė ,sepse e dij se me zemer do tė me ndihmonin , por nuk e kan mundesin qė njė gjė tė tillė ta bejnė,pamvarsishtė se sa kam ose kisha une nevojė pėr ata.

Cdo kush duhet tė jetė i kuptuar simbas rrethanave dhe mundesive.

Barbaroza
04-01-06, 15:47
M'varet?!
Harresa eshte veti e intelegjences thojn... :lol:

Bukur shume ke thene! :lol:

Psikologu
04-01-06, 17:34
Vetem tė ceki se;
Duke u shtrirė doren miqve , nuk duhet ti mbledhim gishterinjet grushtė .
Diogjen
Dhe bazuar nė ketė , njė fjalė thotė shkurt se ;
Edhe lyps edhe krenar nuk benė ,sepse kur tė kerkosh ndihmė , sdo tė thotė tė perulesh , por jo edhe tė ngritesh mbi nivelin e tė tjetrit me njė mendjemadhesi tė papėrshkruar.
Cdo here thjeshtesia ka nxjerrur ne dritė njerzit me tė aftė dhe me tė suksesėshem.
Pra , nese dikush lendohet pėr ndihmesen e pafituar nga kerkesa e tij/saj , le tė mendoj pak se mos vallė edhe kerkesa e tij/saj ka qenė dicka me e lartė se thjeshtesia , pra ka qenė mendjemadhesi dhe krenari e tejkaluar krenarishė.

FrEsKiA
04-01-06, 17:47
Vetem tė ceki se;
Duke u shtrirė doren miqve , nuk duhet ti mbledhim gishterinjet grushtė .
Diogjen
Dhe bazuar nė ketė , njė fjalė thotė shkurt se ;
Edhe lyps edhe krenar nuk benė ,sepse kur tė kerkosh ndihmė , sdo tė thotė tė perulesh , por jo edhe tė ngritesh mbi nivelin e tė tjetrit me njė mendjemadhesi tė papėrshkruar.
Cdo here thjeshtesia ka nxjerrur ne dritė njerzit me tė aftė dhe me tė suksesėshem.
Pra , nese dikush lendohet pėr ndihmesen e pafituar nga kerkesa e tij/saj , le tė mendoj pak se mos vallė edhe kerkesa e tij/saj ka qenė dicka me e lartė se thjeshtesia , pra ka qenė mendjemadhesi dhe krenari e tejkaluar krenarishė.
Shume bukur e formuluar kjo thenie! Pajtohem plotesishte!

Me nderime FrEsKiA

FrEsKiA
04-01-06, 17:49
Gjithcka duhet menduar sinqerishte duke u nisur se pari nga vetvetja!!!

FrEsKiA
04-01-06, 17:49
Gjithcka duhet menduar sinqerishte duke u nisur se pari nga vetvetja!!!

Domira
04-01-06, 18:04
Vetem tė ceki se;
Duke u shtrirė doren miqve , nuk duhet ti mbledhim gishterinjet grushtė .
Diogjen
Dhe bazuar nė ketė , njė fjalė thotė shkurt se ;
Edhe lyps edhe krenar nuk benė ,sepse kur tė kerkosh ndihmė , sdo tė thotė tė perulesh , por jo edhe tė ngritesh mbi nivelin e tė tjetrit me njė mendjemadhesi tė papėrshkruar.
Cdo here thjeshtesia ka nxjerrur ne dritė njerzit me tė aftė dhe me tė suksesėshem.
Pra , nese dikush lendohet pėr ndihmesen e pafituar nga kerkesa e tij/saj , le tė mendoj pak se mos vallė edhe kerkesa e tij/saj ka qenė dicka me e lartė se thjeshtesia , pra ka qenė mendjemadhesi dhe krenari e tejkaluar krenarishė.

Pajtohem me kete mendim Psikologu. Por une nuk e perjashtoj edhe nje element kur flasim per menyren se si kerkohet ndihma dhe se si kuptohet kerkesa per ndihme.
Mund te thuhet te lutem me ndihmo ose mund te thuhet kerkoj te me ndihmosh. Nganjihere ne te dyja rastet mendohet ne lutje por mund te krijohet keqkuptim ne mes njerezve.
Sidoqofte me pelqeu kur dikush ketu tha se, kur e shoh mikun te cilit i nevoitet ndihma, nuk pres nga ai qe te me lus per ndihme por i ndihmoj pa me me thane miku.
Ndersa kur bejme fjale per njerez qe nuk i njohim mire ose nuk i njohim fare mund te keqkupthemi. Megjithate njeriu qe kerkon ndihme, kushdo qofte ai, kemi obligim njerezor qe ti dalim ne ndihme pa marre parasysh se ne cfare menyre e ka kerkuar ndihmen.
Por neqoftese dikush e keqperdor ndihmen tone ateher kemi te drejte qe heren tjeter te mos i dalim ne ndihme. Ky ishte mendimi im.
Deshta te them se ky diskutim nuk eshte ajo qe kerkoi Barbaroza kete e kam kuptuar. Kjo ishte pikpamje imja per Psikologun ne shkrimin e tij.

Me nderime
Domira

Barbaroza
04-01-06, 18:13
Kur dikush i kerkon dikujt ndihme,nuk besoj se ka vend per krenari ketu,sepse krenaria s'do t'lejonte te kerkosh ndihme sado qe do te te nevoitej!
Une mbeshtes mendimin e Domires e cila bukur e ka kuptuar thelbin e temes!

Psikologu
04-01-06, 18:19
E nderuara Domira!

Une e shkrova me lartė se:

Njerezit e afermė qe i kam dhe qė i dua , nuk pres tė me kerkojnė ndihmė, kur i shof rrethanat se aty kerkohet ndihma


Mirpo , njerezit lendohen fare shpejtė kur edhe ne njė menyrė tė dredhuar edhe kerkojnė ndihmen sikur tė themi;

"Valla ne daq me me ndihmu se jo qė kam nevojė"
Pa ketu flasim me atė se njė njeri i tillė ėshtė lypes por me shumė krenar, dhe tė tillit as qė i ndihmoj aspak , jo qė kerkoj pėrulje nga ai , por nuk ėshtė e vleres aspak njė ndihmė e tillė , edhe pse nuk kerkohet qė dikush " tė ma hjek kapuqin " pėr ndojgjė.
Nese keta pėrsona qė e ceka mė lartė lendohen , atehere nuk kam tė bejė aspak me lendimin e tyre dhe se ėshtė edhe e pabazė qė tė qoj mendjen andej qė ėshtė lenduar.
Jo vetem thenja se ;
Njerezit e afermė qe i kam dhe qė i dua , nuk pres tė me kerkojnė ndihmė, por ne faktė kjo edhe ėshtė realitet qė e dijnė shumė qe me njohin personalishtė fare mirė.
Nuk do tė flasė pėr veten time , por e themė prapė;
Kur kerkoj ndihmė edhe duhet tė dihet qė me tė vertet me nevoitet ndihma , e jo siq e shkrova me lartė se " Nese me ndihmon se..."
Dikush e ka edhe vajin nė buzė , dhe pamvarsishtė se cka , me pamundesi ose me pagatishmeri pėr ti ndihmuar , prapė se prapė mbetet i lenduar ose i ofenduar.
Nuk lendohem aspak nga askush , sepse duhet kuptuar se pamundesia e benė tė veten , gjė tė cilen e ceka edhe ne shkrimet e mė hershme.
Cdo kend e fali me plotė zemer , kur e dij se ka vepruar me paqellim , ose me mosdije tė tij/sa, ose me gjakėnxetesi, sepse jemi njerez dhe kemi cdo here nevojė pėr mbeshtetje, ndihmė dhe nuk del cdo here ashtu se si mendohet ose planifikohet.

Me nderime;

Psikologu

Domira
04-01-06, 18:51
Psikologu me me than dikush "Valla ne daq me me ndihmu se jo qe kam nevoje" as qe e kthej koken te flas me te se jo me i ndihmu.

Psikologu
04-01-06, 18:57
Psikologu me me than dikush "Valla ne daq me me ndihmu se jo qe kam nevoje" as qe e kthej koken te flas me te se jo me i ndihmu.

Pajtohem me ju e nderuar.
Por ka njerez tė tillė e pastaj edhe akuzojnė e hidherohen.

Me nderime;

Psikologu

norda
04-01-06, 19:47
Mvaret se cka eshte ne pyetje, dhe kush eshte personi qe me ka lenduar.
Nese eshte person i afert dhe qe kam perditshmeri me te do te mundohem te gjej aresyet pse, para se te marr vendimin per harrim apo mirekuptim.
E nese eshte kalimtar i rastit ne jeten time as qe e qaj me koken per te.

arben-ks
04-01-06, 20:08
Nese me lendon dikush , kurr sja harroj nese me ndihmon prap kurr sja harroj.

Gentiani
05-01-06, 20:00
hala nuk e paskeni harruar a ?! :lol: :lol: :wink:

loni19
05-01-06, 20:05
Veshtire harroj...

Gentiani
05-01-06, 20:13
pritni edhe pak, e vjen "Ndihma e parė" , lėre qė nuk ju ka ndihmuar, por ju tregon edhe definicionin e ndihmės :lol: :lol: :wink: me njė fjalė ka edhe diēka pėr tė treguar e qė nuk ka mundur ta thotė atėherė kur ke pasur nevojė pėr ndihmė! Ka edhe aso rastesh dhe tipa tė tillė ... "ndihma pėr ndihmėn qė nuk arriti kurrė" :wink:

schütze
05-01-06, 23:05
besoj se kurr nuk do muj ti harroj ditet prej 28 nentorit te keti viti e deri mbram,kur u binda se .......... :(

Naki
06-01-06, 21:29
Pėrshėndetje Barbaroza!


Aty ku ka njeriu qasje ,mundėsi,njohuri pa elemente tė keqpėrdorimit ndihma e kėrkuar ėshtė njė elementė i vullnetit Humanitarė mbi tė gjitha.
Nė rrethin Familjarė dhe miqėsor,nuk pritet lutje por aksione afrimin e ndihmės.


Pajtohem plotėsishtė me opinionin e Domirės.

Naki

Kalt
06-01-06, 21:36
Dicka qe me ka ndodh une nuk e harroj kurre, por ama nuk jetoj perdite me te!
Ajo mbetet ne ditar dhe kujtohet atehere kur duhet!

Reana
06-01-06, 21:49
E di se gjithekujt i ndodh te kete nevoje per ndihmen e te tjereve, por sipas mendimit tim do te duhej te mesohemi te varemi nga vetevetja dhe jemi te pavarur!!
e kuptoj se kjo eshte e veshtire, por do te duhej qe nje edukate e tille ta na ofrohej qe ne ditet e para te jetes sone!!!

Ne pergjithesi NUK ME PELQEN te kerkoje ndihme prej askujt-dhe po te me ofrohet nuk e pranoj-pothuaj cfaredo qofte ajo!!!
te jesh ne gjendje ti drejtohesh gjithmone vetes, e jo te tjereve, eshte nje veti qe krijon individ te pergjegjjshem!!!

dite me pare mu ofrua ndihme per dicka shume te thjeshte ndoshta, dhe krejtesisht e parendesishme ne syte e dikujt-por nuk e pranova-sepse per mendimin tim do te ishte jo-principiele dhe jo korrekte...dhe ajo qe ndoshta quhet nganjhere ndihme.s'eshte gje me shume se nje mashtrim-sepse nuk eshte MERITE e ytja!!! Duhet te mesohemi te jetojme ne cdo segment jetesor fale meritave tona- e jo ne baze te asaj qe na fal/dhuron/ofron dikush!!!

Gentiani
06-01-06, 22:12
Hėm, erdhi Reana me definicionin e Ndihmės :lol: :lol: :lol:
Reana mė ndihmo se mė nevojiten 10.000 US $ e sapo ti kem kėto bėhem edhe i pamvarur dhe nuk i kėrkoj askujt ndihmė mė. :lol: :lol: :wink:

Po, por ndihma ėshtė shumė mė shumė se ndihma pėr tė cilėn po diskutojmė ne tė gjithė kėtu, dhe jam shumė i bindur dhe i sigurtė se ata tė cilėt kanė nevojė pėr ndihmė nuk shkruajnė e nuk e kanė atė mundėsi e as privilegj tė shkruajnė kėtu.

Ne tė gjithė, shumica vetėm pėr Internet paguajmė nė muaj diku 45 Euro shpenzime interneti, pėr derisa ata qė vėrtetė kanė nevojė pėr ndihmė pėrballen dhe duhet tė ballafaqohen me 50-60 Euro mujore pėrballė gjithė shpenzimeve pėr elementaret e jetesės.

turisti
06-01-06, 22:15
E di se gjithekujt i ndodh te kete nevoje per ndihmen e te tjereve, por sipas mendimit tim do te duhej te mesohemi te varemi nga vetevetja dhe jemi te pavarur!!
e kuptoj se kjo eshte e veshtire, por do te duhej qe nje edukate e tille ta na ofrohej qe ne ditet e para te jetes sone!!!

Ne pergjithesi NUK ME PELQEN te kerkoje ndihme prej askujt-dhe po te me ofrohet nuk e pranoj-pothuaj cfaredo qofte ajo!!!
te jesh ne gjendje ti drejtohesh gjithmone vetes, e jo te tjereve, eshte nje veti qe krijon individ te pergjegjjshem!!!

dite me pare mu ofrua ndihme per dicka shume te thjeshte ndoshta, dhe krejtesisht e parendesishme ne syte e dikujt-por nuk e pranova-sepse per mendimin tim do te ishte jo-principiele dhe jo korrekte...dhe ajo qe ndoshta quhet nganjhere ndihme.s'eshte gje me shume se nje mashtrim-sepse nuk eshte MERITE e ytja!!!


Reana e nderuar,
--------------------

Duhet te mesohemi te jetojme ne cdo segment jetesor fale meritave tona- e jo ne baze te asaj qe na fal/dhuron/ofron dikush!!!
---------------------------------------------------------------------------

I veqova keto fjalet nga teksti yte i cili eshte korekt maksimalisht,por, deshta me shtu diqka lidhje me keto fjalėt e fjalise:kurre ne jete nuk mundemi me dit se kur do te na ndihmoje dikush dhe ne cilen menyre,sepse nuk ka nevoje qe te na ndihmoje dikush,mirepo jeta na bjen edhe ne pozite kur nuk kemi rrugedalje dhe shprese e as qe kerkojme ndihme,e pikerisht aty na ndihmon gjithmone dikush ,ndoshta qe kurre ne jete nuk e kemi takuar.

Per shkakun e rasteve te tilla,duhemi t'i veqojme 2% te tolerimit e principeve tona.....

Nga pervoja ime.

tjeshte & sinqerte
TURISTI. :P

Reana
06-01-06, 22:15
:? :shock: po si behet njeriu i pavarur vetem me 10. 000$ dollare??? :roll:

Portokalli
06-01-06, 22:19
E di se gjithekujt i ndodh te kete nevoje per ndihmen e te tjereve, por sipas mendimit tim do te duhej te mesohemi te varemi nga vetevetja dhe jemi te pavarur!!
e kuptoj se kjo eshte e veshtire, por do te duhej qe nje edukate e tille ta na ofrohej qe ne ditet e para te jetes sone!!!

Ne pergjithesi NUK ME PELQEN te kerkoje ndihme prej askujt-dhe po te me ofrohet nuk e pranoj-pothuaj cfaredo qofte ajo!!!
te jesh ne gjendje ti drejtohesh gjithmone vetes, e jo te tjereve, eshte nje veti qe krijon individ te pergjegjjshem!!!

dite me pare mu ofrua ndihme per dicka shume te thjeshte ndoshta, dhe krejtesisht e parendesishme ne syte e dikujt-por nuk e pranova-sepse per mendimin tim do te ishte jo-principiele dhe jo korrekte...dhe ajo qe ndoshta quhet nganjhere ndihme.s'eshte gje me shume se nje mashtrim-sepse nuk eshte MERITE e ytja!!! Duhet te mesohemi te jetojme ne cdo segment jetesor fale meritave tona- e jo ne baze te asaj qe na fal/dhuron/ofron dikush!!!

Melaqe e pake ba krejt rean. Spo dishe shka asht ndihma hiq bile. :evil:

Gentiani
06-01-06, 22:22
:? :shock: po si behet njeriu i pavarur vetem me 10. 000$ dollare??? :roll:

i pamvarur qė nuk tė kisha kėrkuar edhe 1000 $ dollare, sepse i kam 10.000 :lol: :lol:

Sepse ndihmat zakonisht dhe kryesisht janė afatshkurtėra dhe gjėra rrethanash momenti.

Reana xhehneti nuk fitohet lehtė a! :lol: :wink:

Reana
06-01-06, 22:23
Melaqe e pake ba krejt rean. Spo dishe shka asht ndihma hiq bile. :evil:


Cka :?: :roll:

Portokalli
06-01-06, 22:25
Melaqe e pake ba krejt rean. Spo dishe shka asht ndihma hiq bile. :evil:


Cka :?: :roll:

Spo dishe cka asht ndihma hiq? A more vesh? :lol: :P :lol:

Reana
06-01-06, 22:34
E di se GJITHEKUJT i ndodh te kete nevoje per ndihmen e te tjereve, por sipas mendimit tim do te duhej te mesohemi te varemi nga vetevetja dhe jemi te pavarur!!
e kuptoj se kjo eshte e veshtire, por do te duhej qe nje edukate e tille ta na ofrohej qe ne ditet e para te jetes sone!!!

Duhet te mesohemi te jetojme ne cdo segment jetesor fale meritave tona- e jo ne baze te asaj qe na fal/dhuron/ofron dikush!!!

Mua personalisht nuk me pelqen te kerkoje ndihme- e as te pres ndihme prej tjeterkujt-eshte pjese e kultures sime-edhepse nuk e paragjykoj ASKEND tjeter!!!
une po them me eshte ofruar dhe e kam REFUZUAR- e te tjeret mund te jetojne si t'u kendet ...nuk paragjykoj stilin jetesor te askujt-perveq qe besoj se do te ishte mire qe gjeneratat e reja ti edukojme ne nje fryme pavarsuese, e jo sikur tani kur pothuaj secili/la pret nga dikush tjeter dicka!!!!

Shembull-Njoh plot njerez te afte oper pune, e te zotet e vetevetes por qe iu pelqen te rrijne dhe te marrin ndihma sociale....kujt i ben mire ajo???

Portokalli
06-01-06, 22:37
Shembull-Njoh plot njerez te afte oper pune, e te zotet e vetevetes por qe iu pelqen te rrijne dhe te marrin ndihma sociale....kujt i ben mire ajo???

Askujt si ben mire. Krijuesiii i ketij forumi jewton me nihma sociale dhe vjell buken qe hane ne perendim. Kjo eshte kultura e disave.

Gentiani
06-01-06, 22:44
Shembull-Njoh plot njerez te afte oper pune, e te zotet e vetevetes por qe iu pelqen te rrijne dhe te marrin ndihma sociale....kujt i ben mire ajo???

Askujt si ben mire. Krijuesiii i ketij forumi jewton me nihma sociale dhe vjell buken qe hane ne perendim. Kjo eshte kultura e disave.

eh kėsaj i thonė, nė njė portokalle moj tė gjeta unė ty, parat e socialit o tė binin mbi kry :lol: :lol: :lol: :wink:

mirė de, lėre qė nuk po ndihmoni, po filluat edhe ndihmėn e tjetėrkujt ta ndalni a!

Rrnofshin shpirtėrat e njerėzve human, se pėr ju ishte shkatėrruar bota hala pa u nisė :lol: :lol: :wink:

dr1ta
07-01-06, 12:01
Mos prit ndihme nga dikush , nese i kerkon (ndoshta nuk ka mundesi tju ndihmoj nga xxx shkaqe )

Kur kerkon ndihme dikush nga une, ndihem e respektuar dhe e forte.

Kur une kerkoj ndihme nga dikush , esht nje person ce i besoj dhe e nderoj.

:D

Portokalli
07-01-06, 14:04
Shembull-Njoh plot njerez te afte oper pune, e te zotet e vetevetes por qe iu pelqen te rrijne dhe te marrin ndihma sociale....kujt i ben mire ajo???

Askujt si ben mire. Krijuesiii i ketij forumi jewton me nihma sociale dhe vjell buken qe hane ne perendim. Kjo eshte kultura e disave.

eh kėsaj i thonė, nė njė portokalle moj tė gjeta unė ty, parat e socialit o tė binin mbi kry :lol: :lol: :lol: :wink:

mirė de, lėre qė nuk po ndihmoni, po filluat edhe ndihmėn e tjetėrkujt ta ndalni a!

Rrnofshin shpirtėrat e njerėzve human, se pėr ju ishte shkatėrruar bota hala pa u nisė :lol: :lol: :wink:

Hehe sem njeh ti mu sa human jam une. Une vetem profetin pedofil e urrej dhe jame kundershtare i rrept i fanatikeve islamik si krijuesi me do m*ta tjere. Kjo sdo me thane se nuk jame human.

Xhaxhi Portokalli :lol:

Murgesha
07-01-06, 16:58
Hehe sem njeh ti mu sa human jam une. Une vetem profetin pedofil e urrej dhe jame kundershtare i rrept i fanatikeve islamik si krijuesi me do m*ta tjere. Kjo sdo me thane se nuk jame human.

Xhaxhi Portokalli :lol:

Xhaxhi Portokalli lėre qė s`je fare nė temė por edhe shprehja e urrejtjes sate nuk ėshtė me vend.
Nuk ėshtė e drejtė e jotja tė flasėsh pėr Profeta nė kėtė temė, por akoma mė e pa drejtė ėshtė se ju me kėto fjalė fyeni tė gjithė muslimanėt qė defilojnė nė kėtė faqe Dardane.
Tė lutem shumė qė komente tė tilla t`i mbajsh pėr vete.

Murgesha!

laliloli
07-01-06, 18:13
Pershendetje

Barbaroza kur e ka parashtruar kete teme sigurisht qe nuk ka menduar vetem ne ndihmen materiale .
Njeriu i sinqerte dhe punetore kerkon ndihmen vetem atehere kur ai mbeshtetet per muri dhe shpenzon forcen e fundit per te zgjidhur problemin.Njerezit qe mesohen nga ndihmat ,ata paten o spaten nevoje per to, do ti kerkojne dhe behen te varur plotesisht prej tyre.
Njeriut, eshte e pamundur qe ndonjeher, gjat jetes se tij, tė mos i ndodhe qe te kerkoje ndihme ,nuk bene te themi se une i kam te gjitha dhe nuk kam nevoje per askend.
Dhe meqe Barbaroza ka parashtruar edhe pyetjen se a mbani mend ndonje rast qe keni kerkuar ndihme dhe nuk iu eshte afruar ,une mbaj mend nje rast te tille.Une si shume i ri dhe kujdestar i familjes mbaj mend qe kam kerkuar nje shume simbolike te hollash tek nje i aferm dhe nuk me ka kryer pune ,thjesht qe nuk ka dashur.


Lali

Barbaroza
07-01-06, 18:36
Laliloli,natyrisht se nuk kam menduar per ndihme materiale,por per diqka shpirterore,megjithese ketu mund cdokush t'i shprehe pervojat e veta qofshin edhe ato kur ka kerkuar ndihme materiale!
Une asesi s'po mund ta harroj nje lendim qe me eshte shkaktuar sepse nuk eshte qe harrohet...!

Gentiani
09-01-06, 16:13
Pershendetje

Barbaroza kur e ka parashtruar kete teme sigurisht qe nuk ka menduar vetem ne ndihmen materiale .
Njeriu i sinqerte dhe punetore kerkon ndihmen vetem atehere kur ai mbeshtetet per muri dhe shpenzon forcen e fundit per te zgjidhur problemin.Njerezit qe mesohen nga ndihmat ,ata paten o spaten nevoje per to, do ti kerkojne dhe behen te varur plotesisht prej tyre.
Njeriut, eshte e pamundur qe ndonjeher, gjat jetes se tij, tė mos i ndodhe qe te kerkoje ndihme ,nuk bene te themi se une i kam te gjitha dhe nuk kam nevoje per askend.
Dhe meqe Barbaroza ka parashtruar edhe pyetjen se a mbani mend ndonje rast qe keni kerkuar ndihme dhe nuk iu eshte afruar ,une mbaj mend nje rast te tille.Une si shume i ri dhe kujdestar i familjes mbaj mend qe kam kerkuar nje shume simbolike te hollash tek nje i aferm dhe nuk me ka kryer pune ,thjesht qe nuk ka dashur.


Lali

Lalioli,

ndoshta ai i afėrmi i yt ka dashur qė: Njerezit qe mesohen nga ndihmat ,ata paten o spaten nevoje per to, do ti kerkojne dhe behen te varur plotesisht prej tyre. Dhe ka menduar se vjen pėrsėri lali me i kėrkuar ndihmė.

Ha,hahahaaaa Lali, po maskara paska qenė ai i afėrmi i yt, kėshtu do ta quaja edhe tė afėrmin tim, po tė vepronte nė kėtė mėnyrė.

Por nė pėrgjithėsi ndihma ėshtė e kufizuar dhe ėshtė ēėshtje momenti e rrethanash dhe nuk ka karakter asistence dhe mbajtje tė dikujt, sepse askush nga ne nuk ėshtė ent social.

e_martumja
11-01-06, 19:30
JO ASGJE NUK HARROHET, me kalimin e kohes lendimi duket se u zhduk por ndoniher te vjen pa pritmas dhe ta perkujton lendimet, humbja e besimit aq shume qe te lendon ta ndryshon edhe mendimin.Ku mundesh ta harrosh nje lendim kur aq shume ka pasoje per te ndryshuar mendimin e njeriut.

Cdo lendim rrin ne heshtje qe me kohen zemra ligshtohet dhe loti ja nis me rrjedh...........................................

turisti
11-01-06, 19:35
JO ASGJE NUK HARROHET, me kalimin e kohes lendimi duket se u zhduk por ndoniher te vjen pa pritmas dhe ta perkujton lendimet, humbja e besimit aq shume qe te lendon ta ndryshon edhe mendimin.Ku mundesh ta harrosh nje lendim kur aq shume ka pasoje per te ndryshuar mendimin e njeriut.

Cdo lendim rrin ne heshtje qe me kohen zemra ligshtohet dhe loti ja nis me rrjedh...........................................

-------------------------------------------------------------------------------------

Barbaroza
11-01-06, 19:41
JO ASGJE NUK HARROHET, me kalimin e kohes lendimi duket se u zhduk por ndoniher te vjen pa pritmas dhe ta perkujton lendimet, humbja e besimit aq shume qe te lendon ta ndryshon edhe mendimin.Ku mundesh ta harrosh nje lendim kur aq shume ka pasoje per te ndryshuar mendimin e njeriut.

Cdo lendim rrin ne heshtje qe me kohen zemra ligshtohet dhe loti ja nis me rrjedh...........................................

laliloli
11-01-06, 19:50
Lalioli,

ndoshta ai i afėrmi i yt ka dashur qė: Njerezit qe mesohen nga ndihmat ,ata paten o spaten nevoje per to, do ti kerkojne dhe behen te varur plotesisht prej tyre. Dhe ka menduar se vjen pėrsėri lali me i kėrkuar ndihmė.


Ha,hahahaaaa Lali, po maskara paska qenė ai i afėrmi i yt, kėshtu do ta quaja edhe tė afėrmin tim, po tė vepronte nė kėtė mėnyrė.

Por nė pėrgjithėsi ndihma ėshtė e kufizuar dhe ėshtė ēėshtje momenti e rrethanash dhe nuk ka karakter asistence dhe mbajtje tė dikujt, sepse askush nga ne nuk ėshtė ent social.

Genti pershendetje

Po sigurisht ndoshta ka menduar se une do te mesohem te kerkoj shpesh para dhe keshtu heret mi ka "prere drute".Une e mbaj ne mend shume mire fjalet e tij: "Ai te gjithe vetem tek une kerkoni para,une nuk jame banke ketu" :lol: :lol:
Mirepo nga ky pesim une kam marre mesim dhe jam bindur qe duhet pervjelur krahet dhe punuar vete, ne menyre qe te mos jem i varur nga askush.Ky rast me ka sherbyer per te mire ne jete.

Gentiani
12-01-06, 22:57
[

Genti pershendetje

Po sigurisht ndoshta ka menduar se une do te mesohem te kerkoj shpesh para dhe keshtu heret mi ka "prere drute".Une e mbaj ne mend shume mire fjalet e tij: "Ai te gjithe vetem tek une kerkoni para,une nuk jame banke ketu" :lol: :lol:
Mirepo nga ky pesim une kam marre mesim dhe jam bindur qe duhet pervjelur krahet dhe punuar vete, ne menyre qe te mos jem i varur nga askush.Ky rast me ka sherbyer per te mire ne jete.

Eh kohėra, kohėra qė na erdhėn more lal :lol: :lol:

Nuk ke lekė, nuk ka ndihmė! po flitet qė edhe fjala ndihmė shumė shpejtė do tė zhduket nga fjalori dhe do tė zėvendėsohet me shėrbim me kundėrpagesė - lekė cash :lol: :lol: si duket kėshtu kanė filluar tė funksionojnė bankat e para :lol: :lol: merr ndihmė e mos kthe, merr ndihmė e mos kthe fare! mjafton njė ju Falemnderit buza gaz dhe mirupafshim deri herėn tjetėr :lol:

Arb
12-01-06, 23:20
A mund ta harrojme a?

Harrohet vetevetiu...

Barbaroza
13-01-06, 11:25
A mund ta harrojme a?

Harrohet vetevetiu...

Eshte e pamundur te harrohet teresisht.Kisha thene diqka cfare me pat thene dikush,por po e le me mire...! :lol:

jadore
07-06-06, 20:30
,,Harrova !!! -qka me paska pas ndodhur ????

- do te quaja marrezi , nese do ishim rob te se ndodhures ne te kaluaren , eshte tjeter ,qe e ndodhura e pa deshiruar, transformohet ne vetedijen tone ,si mesim , pervoj hap sigurije ne vendimet e se ardhemes ......

vjeshta
10-06-06, 23:24
Mvaret se ciles shkalle i takon.

Guri i madh
11-06-06, 00:01
e harroj qdo gje spontane nuk e harroj asnji te keqe me paramendim hajgaret i kuptoj por ndaj te keqes me paramendim gjdo her tentoj te hakmerrem pa e perdorur peshojen

Murgesha
30-06-06, 12:25
Kohėve tė fundit bukur si shumė ja kam nisė me harru.
Tybe ma mirė ėshtė ka mė bjen me kėtė harresėn...:wink:

Guri i madh
01-07-06, 23:10
kam pas deshir qdo gje te jet e harruar e (KALUAR) por nuk mundem me ble dardha nga dardhagjia qe dardhat e tij jan ma te dobta se te miat se edhe une jam dardhagji

e_martumja
01-07-06, 23:55
JO se herdo po te njek !!!

seriozja_19
02-07-06, 00:00
As une per vete jo, po i bashkangjitem mendimit se martuares...

Imtesirat i harroj, por gjera qe kan pasur efekt te madhe eshte shume veshtire t'i harrosh sepse her do kur te do, pasojat mbesin ne memori...

Guri i madh
02-07-06, 00:08
JO se herdo po te njek !!!


e martumja mir e kie do ju permbahna sygjerimeve tuaja me nji kusht nese ju garantoni per sinqeritet ndaj xx pers

Paradox_13
03-07-06, 15:50
Asesi nuk munde te harroj leht ate qfar me ka ndodhur,por kurr nuk dua ta perkujtoj per qellim hakmarrje.

"Nese e harrojm te kaluaren ajo munde te na perseritet"

Agroni22
05-07-06, 12:53
i haroje gjerat pa rendesi , nuk i haroje gjerat me rendesi

gjimnazistja
16-07-06, 10:04
shpsh thon se njeriu te miren e haron me shpejt dhe te keqen e mban mend por per mendimin tim ajo qe me ka ndodhur nuk harrohet leht edhe nese mundohesh te ta harrosh dikush pa dashje ka per te ta kujtuar por gjithsesi c'udia me e madhe 3 dite zgjat por qe ta harosh te nje gje te tile mvaret nga ajo se per qfa behet fjal......Nje thenie e vjeter thot

Vin-Diesel
19-07-06, 18:21
Gjdo gje si kujtim i mire apo i keq te pakten Test i Jetes....Nuk harroj te mire as te keqen e dikujt...nuk harroj te mire as te keqen qe ja bej dikujt ....edhe kur te ndodh mendoj se a eshte kthyese apo qfar ??

Domira
23-08-07, 01:06
Nje ngjarje e cila me kujtohet pothuajse per cdo nate...
Nuk mund ta harroj dhe me mundon shume nje ngjarje jo e mire ne te cilen mirrte pjese edhe MIKU IM per te cilin i kisha futur dy durt ne zjarr se ai mund te jet pjesemarres i nje ngjarjeje jo te kandshme...:frown:
Me le pa gjum dhe nuk me hiqet asnjeher nga mendja, mu sikur sonte...:frown:

DEA
23-08-07, 07:19
Asesi nuk munde te harroj leht ate qfar me ka ndodhur,por kurr nuk dua ta perkujtoj per qellim hakmarrje.

"Nese e harrojm te kaluaren ajo munde te na perseritet"

Nese e kemi harru, ku mujm me e dit qe eshte ka perseritet:biggrin:

Kavaleri
23-08-07, 11:40
Diskutues te nderuar,ju ftoj te diskutojme ne kete teme qe besoj se do e zgjoje interesin tuaj per te debatuar.
Tani une ketu nuk dua te diskutojme per faljen,sepse falja eshte tjeter pune,por per diqka tjeter.
Jo rralle,jemi ndjere te lenduar kur kemi kerkuar ndihme nga dikush,por ajo s'ka arritur apo ndoshta edhe ka arritur por ne menyren qe ne as qe mundnim ta imagjinonim:me fyerje!!!!
Tani lere qe s'mund te harrohet kjo gje,por edhe shume gjera ndodhin me pas:zhgenjimi ne"miqte"tane,humbja e besimit se s'mund t'i kerkosh ndihme askujt se ndihme s'do gjesh dhe ajo ne fund qe s'mundemi asesi ta harrojme"ndihmen" e atij/asaj.Dikush edhe mund ta harroje kete,por ja qe dikush s'mundet asesi dhe gjithmone jeton me ndjenjen e hidhur qe i ka ofruar mikja/miku!
Jeni ndjere ne kesi lloj pozite dhe a do t'mund te harronit lehte nje diqka si kjo qe parashtrova ne teme?

Diskutime te mbara!
Hmm..
Sendet e mira dhe te fituara lehte, po u harrojshin shpejte.
Ndresa me humb nje mik-esh e humb nese humbet edhe besimi, edhe qe nuk harrohet pasi qe behet fjal per nje mik-esh.
Sot osht bo koh e vshtir, mua personalisht me ka ndoll me humb besim me shum ne mikesha se ne mik! Femrat po te shkelin edhe qe kjo nuk esht e re, thuaja gati si zakon i tyre.
E qe ski qka i ben valla edhe mu harru nuk po harrohet aq leht.
Sendet po ndryshojn, kshtu qe ktheja gxofin qysh osht moti.
Respekt

Lijanna
13-09-07, 19:38
Hm varet se cfare ndodhie eshte ajo. Megjithate me mban me nje thenie e urte:

'Gjerat kane rendesi ne jete por me e rendesishme eshte se si ne i pranojme ato'

LuLjaa
02-10-07, 00:55
Kurr as t'miren, as t'keqen se harroj leht,
edhe pse do sene t'kėqja eshte mire mi harro ama qe s'mundem.

Murgesha
02-10-07, 01:05
Kurr as t'miren, as t'keqen se harroj leht,
edhe pse do sene t'kėqja eshte mire mi harro ama qe s'mundem.

Edhe ti Ferizajlike hahahahahahaahahaaaaaaaaaaaaaa

LuLjaa
02-10-07, 01:07
Edhe ti Ferizajlike hahahahahahaahahaaaaaaaaaaaaaa

Po pra hahaha qe boll munona me harru at nate qe e kam pa daden shefk
ne syret po s'muj hahahahahaaa

Lona
02-10-07, 10:35
Jo nuk mundem aq lehte ta harroje, lendimin.

°Mili°
12-10-07, 21:21
varet se qka me ndodh ka shum sene qe i harroj mas pak kohe por ka edhe shum raste qe i kam perjetu ma teper se qe 1 vejt dhe nuk e kam harru dhe kurr nuk do ta harroj, per shembull ne pun jam kon, rojtar ne pishin, dhe u kan ty u myt 1 thmi per mi ja pshtu jeten jam desh me hi ne uj e me nxerr, mes mu pas kon askushi aty aj mo nuk do te ishte ne ket bot. mendoj qe ket rast kurr nuk do ta harroj

Sy_kaltra
28-12-07, 12:53
Me teper falė,se sa i harroje !

luan_i
28-12-07, 12:58
Ēdo gjė e pėrjetuar, qoftė e kėndshme apo e pa kėndshme, pavarėsishtė se kur ka ndodhur, mė kujtohet sikur tė kishte ndodhė sot.

LaCoStA
05-01-08, 02:21
Nese dikujt i kam kerku ndihme dhe nuk me ka ofru , edhe pse ka pasur mundesi , nuk e harroj kurre , por nese vjen koha qe ai person te kerkoj ndihme nga une , i ofroj dhe munde te ndodhe qe ja permend "te miren" qe ai me ka bere ....

Gjumashja
06-01-08, 13:10
kohen e fundit e kam leshu ne ler... po harroj gjithcka vetem se nuk po shkeli askend...:biggrin:

teutaA
06-01-08, 13:15
jo asesi edhe pse tani me eshte ber pjes e pa ndar e jetes por nuk mund ta harroj
thot nje fjal mos te raft me harru

emine
18-05-08, 08:54
JO...Nuke mundem ti harroje X gjana,shpesh me bahen hakmerrse ne jeten time...jeta ashte nganjeher e padrejt,edhe pse e sgjedh drejtesin padrejtesia nganjeher te ndjek si hije......

Diva
18-05-08, 15:06
Sa 100 Ndera ni Fjal e Mir,
Kur e thu me Zemer te Lir,
Ni Fjal te Pshton,
Nje Fjal nga Vdekja te Largon,
Me ni Fjal bahesh pizhman se je Gjall,
Te pret dikush per ni Fjal me Mall,
Me ni Fjal gjithshka Ndryshon,
Me ni Fjal gjithshka Shkatrron,
Me nje fjale gjithqka mbaron,
Ni Fjal asht kajher e Rand..!
Me ni Fjal e hup Bab e Nan..!
Me ni Fjal kur dikan e Faliminderon,
Ati Zemren ja Gzon,
Me nje fjal e humb edhe at person qe e don:(

Keshtu qe eshte shum mir te leni fjale te mira dhe kujtime te mira per qdo kend ,dhe t`ju kujtojn gjithmon per te mir:)

Jana
18-05-08, 18:03
Varte per qka eshte fjal....edhe qysh ja ban njeriu vetit....

Ka gjera qe sdua vet ti harroj dhe i kujtoj shpesh.....por ....
ka gjera qe i harroj shum shpejt...thjesht qysh vendos vet njeriu...qysh ja ban vetit...
Spaku une mendoj keshtu.....

Lola
18-05-08, 19:20
varet pi njeriut ka tė tillė cė e kanė zemrėn e vockėl e harrojnė shpejtė domethonė nuk e shtijnė hiq n to.ka asi cė marin gjithcka me ndjenja te njeritė tė sinqertė dhe nuk harrojnė qpejtė.edhe ktu dallonė pi sinqeritetitė tė dikujė.unė nuk harroj ltė asgjo

teutaA
20-05-08, 02:52
ncukk.................