PDA

View Full Version : Ndalimi i prostitucionit - zinasė


rifi-vu
07-01-06, 20:07
Disa prej atyre qė janė tė larguar nga rruga e vėrtetė dhe janė tė zhytur nė injorancė tė llojit tė vet, qė buron nga degjenerimi moral dhe zhytja nė terr besimi, e zėnė pėr tė madhe ndalimin e njeriut nga marrėdhėniet joligjore seksuale, duke e konsideruar kėtė privim tė njeriut nga liria, sepse nuk lihet i lirė ta kėnaqė epshin e vet, gjė qė ėshtė nevojė natyrore.

Mirėpo njė analizė e shkurtėr e kėsaj dukurie na shpalon madhėshtinė e Islamit dhe natyrėn e tij progresive duke u pėrballur dhe luftuar me tė gjitha dukuritė prapanike dhe destruktive qė e rėndojnė jetėn e njeriut. Kėshtu, mos pengimi i kėtij turpi dhe tė keqeje sjell nė shoqėri dėme tė natyrave tė ndryshme, me ē’rast ne do tė kishim veēuar dėmet shėndetėsore, shpirtėrore dhe ekonomike.

Kjo, ngase shoqėria e cila ėshtė e prekur nga kjo e keqe vuan nga sėmundje tė ndryshme, duke filluar nga mė tė lehtat e deri tek mė tė rėndat, disa prej tė cilave sot e kėsaj dite janė edhe tė pa shėrueshme dhe rrėmbejnė jetėn e mijėra njerėzve, siē ėshtė rasti me sidėn dhe pasojat e saj katastrofale tė cilat nuk janė tė pa njohura pėr njeriun bashkėkohor.

Nė aspektin social jemi para njė rreziku serioz i cili ka pasoja katastrofale pėr njerėzimin -shkatėrrimi i familjes, e cila ėshtė qeliza e parė e shoqėrisė. E pėr tu pohuar kjo e vėrtetė - rrėnimi i familjeve si rezultat i mos evitimit tė prostitucionit nė shoqėri - nuk duhet humbur mjaft kohė, sepse realiteti ekzistues e dėshmon mė sė miri kėtė praktikisht.

Nė aspektin shpirtėror, mos evitimi i kėsaj tė lige krijon aradha tė tėra tė njerėzve tė sėmurė shpirtėrisht, nė veēanti tė gjinisė femėrore, tė cilėt duke mos mundur ta pėrballojnė tė keqen qė ua sjell ky turp pėrfundojnė me sėmundje tė ndryshme shpirtėrore tė cilat e ē’rregullojnė nė tėrėsi jo vetėm jetėn e personit nė fjalė dhe familjes sė tij por edhe tė mbarė shoqėrisė dhe mjedisit.

Nė kėtė kontekst nuk bėn pa i zėnė nė gojė edhe dėmet qė sjell prostitucioni nė aspektin ekonomik, sepse pėrhapja e kėsaj tė keqe dhe mbėshtetja e saj nga qarqe tė caktuara qė synojnė shkatėrrimin e njerėzimit nė pėrgjithėsi ka pėr qėllim shtrydhjen e njerėzve ekonomikisht dhe rrėmbimin e tė mirave tė tyre materiale. Bordelet ekzistuese nė vende tė ndryshme tė botės, me tė gjitha format e organizimit tė tyre, bėjnė pasurimin e njė shtrese njerėzish pėrmes kėsaj pune tė fėlliqtė, nga njėra anė, dhe zbrazjen e xhepave tė njerėzve nė pėrgjithėsi, nga ana tjetėr.