PDA

View Full Version : Dallimi: Psikolog – Psikiater


Kaltrushi
13-01-06, 10:34
[b

Te nderuar,
mund te them se ka njerez qe ngatrrojn profesionet: Psikolog- Psikiater.

(ja nje sqarim i vogel)
Psikiatri ndjek shkollen e mjeksis. Pastaj specializohet ne Piken: sjelljet anormale, semundjet psiqike etj ne ket lami… dhe per keto gjera mund te pershkruajn medikamente ne krahasim me psikologun. Psikologut i duhet pas shkolles se kryer praktika nen shikimin e psikologeve tjere…………

Qfar lypi nga ju te nderuar forumista esht:
Me shume definicione, sqarime te ketyre dy profesione qe te dallohen sa ma shume ndermesvehti…

Me nderime dhe respekt

kaltrushi[/b]

e_martumja
13-01-06, 13:16
PSIKOLOGU :

Shume lloj Psikolog egistojn ata qe konsultojn per probleme eshte nje psikolog i klinikes Eshte nje psikolog qe studjon (diplōme 3eme cycle) ne psikologji clinike dhe pathologjike.

psychologu proposon Therapi


PSIKIATRI :

Eshte nje mjek qe e studjon mjeksin e pastaj specializohet ne trazirat psykiatrike, Aj propozon medikamente dhe terapi sikur te Psikologut

Prefixat:

,,,,LOG(I)E=Studime

....IATRIE=Medecin

....LOGUE= I Ditur

Pershendetje nga e_martumja

Ja ku e gjeta nje spjegim te qart ne net:Dallimi Psikiatėr – Psikolog


Shpeshherė ndodh qė tė ngatėrrohen profesioni i psikologut me atė tė psikiatrit. Prandaj ėshtė e rėndėsishme qė tė bėhet dallimi mes psikologut (psikologut klinik) dhe psikiatrit.Psikiatri nuk mund tė krahasohet mė psikologun. Ai ėshtė krejt ndryshe. Psikiatrėt janė mjekė tė specializuar tė trajtimin e sjelljeve anormale dhe si tė tillė ata mund tė rekomandojnė medikamente, gjė qė smund ta bėjnė psikologėt.

Psikiatrėt ndjekin shkollėn mjeksore dhe janė nė fillim doktor nė mjeksi. Ata pastaj specializohen nė trajtimin e sjelles anormale, sėmundjet psikike. Psikiatrėt shohin te problemet e sjelljės sė pacientit shkaqe mjeksore dhe nė kėtė mėnyrė pėrdorin trajtim mjeksor, dmth. terapi me medikamente, krahas terapisė psikologjike.

Psikiatria ėshtė degė e mjeksisė, jo e psikologjisė.Psikologu klinik diplomon nė psikologji dhe mė pas vazhdon studimet pasuniversitare. Zakonisht pas dy apo tre vjetėsh i jepet grada e zakonshme pėr psikologėt Ph. D. ose Dr. phil. (doktor i filozofisė). Pas kėsaj, ai duhet tė praktikoj njė kohė tė gjatė nė njė instuticion nėn kujdesjėn e psikologėve tė tjerė ose psikiatėrve, para se tė fillojė tė trajtojė, diagnostifikojė njerėzit nė menyrė tė pavarur.