PDA

View Full Version : Ku qendron faji????????


GURI SYLAJ
15-01-06, 20:55
Si antare i keti forumi e pashe te arsyeshme qe te hap nje teme te re rreth nje problemi qe ndoshta per nga pesha nuk eshte i madh por qe une nuk po mundem me e skjaru, ne rend te pare per veteveten, e ndoshta dikush me ndihmon.

Ivetedijshem se ka shume forume shqiptare, i vetedijshem se edhe ka shume me nikun Guri... por nuk e kuptoj pse dikush ka frige nga niku im Guri Sylaj dhe e gjen edhe atje ku une as nuk jam i regjistruar e as qe kam ndermend te regjistrohem e ndoshta as qe do e kisha marr vesh po te mos me thoshte, nje Guri tjeter se, cka po lypi atje.

Me nikun Odiseu njihemi nga ky forum por eshte interesant qe ai ,Odiseu, me gjen edhe atje dhe i drejtohet antarit te ketij forumi me Guri Sylaj ,ndoshta pa qellim ,ndoshta edhe ne mungese te mundesise qe te vertetoj kete por une po e siguroj se, mund te rrij i qete , une nuk jam atje dhe asnje shkrim, ne forumin -Zeri yt,- nuk ka autoresin time .

Prandaj e pash me te udhes qe ketu te skjarohem dhe te pys si dhe pse ndodhin gjera te tilla.Eshte ne pyetje rastesia apo ka dicka tjeter qe behet me qellim?

Me nderime GURI SYLAJJa edhe shkrimet ku flet Odiseu pėr mua nė atė forum.


Odise


: Simbolet e Kosovės (?!)
« Pėrgjigjja #249 nė: 29 Dhjetor, 2005, 03:44 »

--------------------------------------------------------------------------------
Guri01, leri ti ato terrta-verrta, se e dijmė kush po mundohet t'i jep vulen e tij Kosovės e shtetit, e flamurit, e demokracise - e kush e meriton me te vėrtetė, te zgjedhi e te vendosi pėr simbole e gjėra te tilla...Pėr flamurin e Kosovės vendose K o s o v a a e jo njė njeri, kushdoqoftė ai!

Njė paraqitje e njė flamuri su zyrtar e pa u vendose ne asnjė seance politike e kombėtare ne Kosovė - atė e bėn vetėm ai qe s'ka pikė mendje ne koken e vet edhe ma i keq ėshtė ai qe e perkrahe njė gjė te tillė, sikurse je ti Guri (sylaj) a kush je ti...

Raporto E identifikuar
Odise


: Simbolet e Kosovės (?!)
« Pėrgjigjja #256 nė: 30 Dhjetor, 2005, 18:02 »

--------------------------------------------------------------------------------
Guri sylaj, asgjė nuk ke thėnė konkretisht, vetėm rastin e Ahmet Krasniqit edhe krejt je jasht theme!

Megjithatė, po tė pergjegjem: Kosova duhej tė kishte vetėm njė ushtri ēlirimtare, e jo disa sosh - e pse dikujt nuk i erdh ujė me blua, sepse burimin e kishte jasht, nuk iu kemi faj! Kėtu po flasim pėr simbolet e Kosovės, e jo pėr krahet e luftės. Ti bėhu ma konkret, kujt i takon, e fol konkretisht, e leri ato thojza, qe thonė te kundėrtėn edhe pa dijen tėnde!

Dihet kush e luftoi armikun, e dihet kush po i lufton sot atdhetaret e luftetaret e lirisė!

Bėhu ma i kjarte, e mos fol me pergjithsime! Perndryshe, e mbyllim kėtu biseden!

Problematiku
15-01-06, 21:17
I nderuemi Guri Sylaj, nashti nuk ma sheh si kabahat qe po perzihem ne ket muhabet, por per Odise-un kallaj asht ajo pune.

Atij thuj se nuk qendron prapa atij emri Guri Sylaj po te kqyr mos eshte Dardan Shkodra, edhe nuk ka nevoj ma shum me diskutu se ata ishin te njoftun qysh moti neper chate e Paltalka e internet kafe e besa dikur edhe neper forume ja kan nis me shkru, bile edhe ktu te na e kan pas ba ni muhabet bukur te madh nder veti, e bukur fort po ja kishin hatrin njoni tjetrit.

Guri i madh
15-01-06, 21:37
odise une guri i madh jam antarsue me 28 8 2005 i kam shfletue te gjitha temat kur ke qen antar me ket nik tash ndoshta je prap por me
nik tjeter por me nikun odiseu nga dardanija je largue i lagur e mos
mendo se esht dikush nga antaret e ma hershem

frajer74
24-01-06, 02:06
O Guri Sylaj, nuk je i vetmi ti qe ai psikopat mundohet te te njollose.

Injoroje at njeri se eshte me helmues se gjarperi.

Edhe ne ate forum smund durova me dhe ja paraqita ftyren e tij te vertet, por nuk di se a ma lejojne nje shkrim te tille atje, dhe po e postoj edhe ketu.

Lexoje dhe bindesh edhe vet se me cfare njeriu te paska dale pun atje.


Flori Bruqi

Shkencėtarėt s’kanė nevojė tė shkruajnė me pseudonime


Nė shumė shkrime virtuale nė internet forumuistėt pėrdorin nofka tė ndryshme, duke fshehur identitetin e tyre. Ka syresh qė pėrdorin emrat e tyre tė vėrtetė, sepse tė tillė nuk i frikėsohen tė vėrtetės. Ata kanė edhe website e tyre virtualė.
Ka kohė nė disa forume virtuale nė internet tė hasim emrin Drilon Gega, Odise,Dijedon, Iliriani 01, Lulja 04 etj.,ndėrsa sipas mendimit tim ėshtė i njėti person, qė keqpėrdor forumet letrare dhe shkencore.
Njė gjė tė tillė, duke dashur tė humbet gjurmė, ai i cili nė vitet 60-ta dhe 70-ta i kėndonte himne Titos, tani kyfarė “poeti”dhe forumisti qė atėbotė shkruante me emrin e vet tė vėrtetė, Nezir Myrta,nga Radoniqi i Gjakovės, tani me vendbanim nė Nju-Jork, ėshtė lėshuar “thellė” dhe merret me trillime dhe tė pavėrteta pėr njerėzit…
Neziri si adoleshent filloi tė shkruante poezi dhe t’i botonte nė revstėn letrare “Jeta e re”, nė Prishtinė. Pėr tė gjithė lexuesit shqiptarė vlen tė veēohen dy poezi (pometha), qė ia pati kushtuar
Titos siē janė: Josip Broz Tito, Jeta e re, nr.2, 1969, fq.195 dhe poezia tjetėr “Burrit tė dheut”, Titos me rastin e 80-vjetorit tė lindjes, Jeta e re, nr.3,1972, fq.393.
Ja, pra kush na ishte “zoti” Nezir Myrta, qė tani tenton tė mashtrojė opinionin dhe tė shtiret jo vetėm si krijues, por edhe shkencėtar, duke u “marrė” me ilirishten dhe pellazgjishten, pa pasur njohuritė mė elementare pėr to, por, vetėmse i pėrshkruan tė dhėnat nga autorė tė ndryshėm, saqė veten e quan edhe mė tė madh se Ēabej, etj., duke mos cituar as literaturėn e shfrytėzuar…
Kohėt e fundit po ky pseudoshkencėtar merr guxim “intelektual” t’i fyejė edhe fytyrat mė eminente tė kulturės sonė, si fjala vjen, Prof. Isa Bajēincėn, njėri ndėr njohėsit mė tė mirė tė gjuhė sė sotme letrare andej dhe kėndej kufirit dhe mė gjerė. Ai, zotria nė fjalė s’e paska harruar akoma zanatin e spiunimit, saqė nuk resht sė denoncuari shkrimtarin dhe studiusin e njohur Kadrush Radogoshin, tė cilin N.M. me klikėn e vetė, nė Gjakovė dhe rrethinė saherė u tekej e fusnin nė burg, e izolonin e gjer tė pushimi nga puna, ku fatkeqėsisht vetė Neza ia zinte Radogoshit vendin e punės.
Tė njėjtin e quan tani Radogoshiq pa fije turpi. Po kėshtu e emėrton edhe mėsuesin e popullit, tashmė tė ndjerė, Murat Bruqi, nė Bruqko. Nė tė njėjtin stil e fyen edhe Nezir Myrtajn, njė burrė qė dha kontrubut tė madh pėr lirinė e Kosovės, gazetar i “Kosovės sė lirė” dhe agjencisė “Kosovapress”.
Ky skriboman i sojit tė vet nuk ėshtė i vetėm qė pėrgojon, por ka edhe aftėsi kompiluese tė marra nga shkencėtarėt tjerė si Ēabej, Jokli, Peackok , Zeune etj., dhe pėr ēudi askush nuk iu kundėrvua pėrveē Agim Doēit dhe unė, qė jam vetėm shkrimar dhe gazetar e jo albanolog. Ku ėshtė pra guximi intelektual i disa shekncėtarėve, shkrimarėve dhe formustėve qė nuk i kundėrvihen kėtij pseudoshkencėtari virtual.
“Lartmadhėria” e tij shfrytėzon IP-tė 209.228.34.141 dhe Id:<195.360 dole.2f 10433b aol.com.
I njėjti, keni kujdes se ka “aftėsi” edhe hakeruese dhe mund t’iu shkatėrrojė edhe hark diskun me virusa, me emėrtim “A Card for You” etj.
Pėrveē kėtyre, opinioni ėshtė e nevojshme tė njoftohet se ky person ėshtė shumė i rrezikshėm dhe imoral. Njė njeri qė ka pasur mė se paku pesė gra, ku disa prej tyre thonė nė Gjakovė i ka mbyllur nėn dry. Madje, ai ka qenė i dėnuar pėr dhunim tė njė vajze nga Klina , sigurisht kur ka punuar si mėsues. A thua vallė, kėtė tip duhet mbajtur nė forum, duke dėgjuar marrėzirat idioteske tė tij?!Apo?
Me siguri me trillet qė bėn Neza do t’i shpėlajė mėkatet e tij , dhe, aq mė keq, si njė mėrgimtar lajthit moderatorėt e forumeve tė ndryshmeme lloj-lloj nofkash(pseudonime).
Eshtė mirė t’i thuhet troē: mjaft mė!

Prishtinė,9.1.2005


http://mitglied.lycos.de/metafora/floripseudonimet.htm

Murgesha
27-01-06, 14:12
Te nderuar Anetar.
Ma merr mendja se ka edhe nga forumi jone qė janė anėtarėsuar nė forumin www.zeriyt.com dhe tash sa dite hasni nė njė nik Murgesha atje, e cila me sa i kam lexuar shkrimet e saja pretendon te jet Murgesha e Dardanise.

Unė po e shkruaj kėtu, pasi qė e di se ky mesazh do tė lexohet, se nuk kam tė bėjė asgjė me atė Murgeshėn atje dhe as nuk qėndroj unė pas atij niku, por qė dikush ėshtė ka luan lojė tė flliqtė i/e fshehur pas nikut tim.

Me nderime pėr tė gjithė qė lexoni kėtė shkrim.

Murgesha!

doGzona
27-01-06, 14:21
Nuk po dihet besa hiq koheve te fundit kush e cfare loje po luan
dhe ku eshte qellimi i tije/saj.

Artisti
27-01-06, 16:33
A ka ndokush me nikun Artisti atje ej ?

Une jam vetem ne Forumin Dardan i regjistruar dhe nuk me shkon mendja ndokund tjeter te regjistrohem,po e them kete qe ai i cili shkruan me nik Artisti ne qfaredo forumi tjeter ,nuk e ka autoresin time dhe nuk jam une ai.

Ma mire vlla ma heret me pague licencen per nik se kur te behet vone e tja nisin krejt me nik Artisti me shkrue .


.

Murgesha
27-01-06, 17:14
I nderuari Artist, mua nuk mė pengon asgjė nėse egzistojnė tė tjerė me nikun Murgesha, se pasi qė nuk po paraqitemi me emra tė vėrtetė por me nika ėshtė e drejtė e secilit ta zgjedhė nikun sipas dėshirės personale.

Ama kur dikush ban njė nik dhe pretendon se ėshtė anėtari po me atė nik nga forumi tjetėr, kjo ėshtė normale qė do ta pengonte secilin e jo vetėm mua si nė kėtė rast.

Murgesha!

laliloli
27-01-06, 17:15
Tani po gezohem qe e kam nikun e keq ,sepse askush nuk po ma kopjon :lol: :lol:

Artisti
27-01-06, 17:40
I nderuari Artist, mua nuk mė pengon asgjė nėse egzistojnė tė tjerė me nikun Murgesha, se pasi qė nuk po paraqitemi me emra tė vėrtetė por me nika ėshtė e drejtė e secilit ta zgjedhė nikun sipas dėshirės personale.

Ama kur dikush ban njė nik dhe pretendon se ėshtė anėtari po me atė nik nga forumi tjetėr, kjo ėshtė normale qė do ta pengonte secilin e jo vetėm mua si nė kėtė rast.

Murgesha!

Murgesha,te pershendes e nderuar, pajtohem plotesisht me shkrimin tend.

1.Desha te them qe une tashme jam paraqit me emrin tim te vertete.

2. Me ke borgj nje pergjigje qofte ne privat qofte ne publik,ndoshta ke harruar krahasimin qe eshte bere Historise se Popullit Shqiptar.


Besarti

vjeshta
27-01-06, 17:49
E gezofsh Besart emrin

Edhe une me te vertet nuk jam e regjistruar ne asnje forum tjeter ,por edhe si vizitore nuk i vizitoj .Nese dikush has ne nick sikur timin dhe se si ceki murgesha ,pretendon qe eshte vjeshta e forumit dardan ,apo ndonje nick i kujt do qoft, qe eshte anetar i ketij forumit ,do te ishte mire qe te njohtoj o privat o ne menyre publike.

Vjeshta

Artisti
27-01-06, 18:12
E gezofsh Besart emrin

Edhe une me te vertet nuk jam e regjistruar ne asnje forum tjeter ,por edhe si vizitore nuk i vizitoj .Nese dikush has ne nick sikur timin dhe se si ceki murgesha ,pretendon qe eshte vjeshta e forumit dardan ,apo ndonje nick i kujt do qoft, qe eshte anetar i ketij forumit ,do te ishte mire qe te njohtoj o privat o ne menyre publike.

Vjeshta


faleminderit shumeeeee oj simpatiiii,e gezofsh jeten ti :lol: :lol: :wink:


.

Psikologu
27-01-06, 22:36
Cdo lojė , cdo qellim i keq , me kohen del ne shesh vetvetiu.
Pamvarsishte etiketimet , tentimet pėr njollosjen e personalitetit tė dikuj , edhe atij me te voglit, kur ėshtė qellimi i paster njerzorė , cdo here e drejta fiton.
Kam fjalen me pėrdorimin e niclave tė ndryshem qė njerzit edhe i preferojnė ose i pėrdorin sikur hakmarrje ose njollosje .
Te mos shkoj me tutje , por me keto gjera te tilla, besoj qe dikur , cilidoqoftė do tė lidhet vete ne kurthen e vetė.
Perse njerzit nuk janė tė zotet e te aftė ose tė tillė qe tė dalin haptazi me mendime dhe urrejtje ndaj dikuj nese e poesedojnė, perse veprat lojė sikur tė gjarperit, ketė spo e kuptoj , apo e paskem munges te dredhis time personale ne keto aspekte, qe sdua as ta njof ketė lemi tė ndyrė aspak.
Pra , nickun tim le ta pėrdorė kush te mundet, por emrin tim , personalitetin tim , nuk mundet askush te e prek aspak , edhe pse janė ba tentime e etiketime ketu neper forum , gjoja qe me njohin aq sa duhet, por pėr tė me njohur mua , duhet studjuar njė kohė tė gjatė veprn time dhe te kaluaren time e pėr tė arritur deri tė vlersimi pėrsonal , politik dhe letrar.


Cdo tė mirė

krijuesiii
27-01-06, 23:04
...ka vertet do derra kendej qe jane te prirur vetem per te urrejture e shpikure edhe mua me vije nje a dy te till pas sa i ndrrojne nikate sa bejne ashtu e keshtu, por kush tha se ata jane gjarperinje qe duhet shtypure koka, apo thjeshte jane njerze me moral te lige e frigacak keshtu qe kane gjete netin dhe menyren qe mund te fshihen pas nikave te ndryshem...

...Une them se ilaqi me i mire per ta ishe Ignjorimi shume here do ta takoni pomorangjen e kalbte me shume nika duke mi "qouet" shkrimet e mija e duke share ky pis e i pafytyr, por jame bere imun ndaj bastareve te till dhe ishe e kote me hargjue kohen me ta...


...Une do ta theme mendimet e bindjet e mija duke u mbeshtetur ne fakte argumentet reale dhe kendveshtrimi ime, duke mos u munduar per ta lenduar ofenduar dike, por nese dikush ndjeht i till une mund ti kerkoj edhe falje...tungiiii