PDA

View Full Version : Ndarja!


Murgesha
19-01-06, 17:46
Ishte e re atėherė!
E re dhe e bukur shumė. Vinte nė Shkollėn e Lartė Pedagogjike, me dėshirė qė ti kryej sa mė shpejt ato dy vite, dhe tė kthehet nė vendlindje si edukatore.
Kishte ėndėrra si ēdo e re, dhe shpresonte t`i buzėqeshte fati e tė gjej princin qė e ėndėrronte.
Ai ishte i bukur gjithashtu, dhe e donte nė mėnyrėn e vet, ēmendej nga bukuri e saj.
Ja vendoi kusht vetes qė o e marton atė o s`do martohet kurrė.
Ajo e donte po ja kishte frigėn atij dhe familjes.
Njė ditė kur kėrkesat e tija ishin tė panumėrta pėr njė PO nga ana e saj, ajo e liroi zemrėn dhe gojėn.
- "Shiqo mbasi je kaē kėmbėngulės, kėrko filan personin dhe dėrgoe mėsit te baba".
E bėri kėtė me qėllim, se ai kudo kishte nxjerrė fjalė se ajo ishte e tija.
Dhe Babai duke menduar se kjo ėshtė e vėrtetė pranoi dhe dha dorėn e saj.
U martuan me njė dasmė tė thjeshtė nga tė dyja palėt.
Ajo edhe pse nuk e donte aq shumė, shpresoi qė me kalimin e kohės do tė lindte dashuri e fuqishme pėr te.
Por kot, ai e deshte nė mėnyrėn e vet, po dashuria e tij lidhej me bukurinė e saj, tė cilėn nuk mėnonte ta merrte sa herė qė ai donte, nėn afshin e dehjes nga rakia.
Nė lidhjen e saj nuk lindi dashuria, po lindi njė vajzė.
Pas lindjes sė vajzės ai, edhe mė tepėr ju shtrua alkoholit, dhe jeta e tyre e pėrbashkėt nuk ishte mė e mundshme.
U mundua qė pėr hirė tė fėmiut, vetėm ajo e din sa u mundua tė durojė atė jeta qė ja solli fati. kur njė natė ai erdhi nė shtėpi me tjetrėn, i dehur si kurrė mė parė, mori vajzėn nga duart e saja, ja hudhi nė prehėr tjetrės dhe asaj ja hapi derėn, tė cilėn gadi sa nuk ja pėrplasi pėr shpinde deri sa ajo dilte.
Nata ishte e errėt, por asaj edhe sytė ju mveshėn me errėsirė tė pėrjetshme, lotėt sju thanė mė kurrė.
Mes lotėve dhe dhembjes nė zemėr arriti nė shtėpinė prindėrore!

Murgesha
19-01-06, 18:11
Kaluan ditė, javė, muaj e asaj nuk i tereshin lotėt.
Ai kuptoi gabimin dėrgoi njerėz qė t`a kthej, por inati i familjes sė saj nuk pranoi njė ribashkim.
Ai edhe mė tepėr ju shtrua alkoolit dhe lavireve, vajzėn e mori nėn mbikqyrje gjyshja e saj.


Njė ditė nė shtėpin e saj, trokitėn disa njerėz.
Asaj ju dukėn ato trokitje, si plumba qė i ranė nė zemėr.
Erdhi pas pak nėna me lot nė sy.
-"Bija ime kanė ardhė mėsitė pėr ty, dha babait tėnd po i pėlqejnė ata njerėz qė po kėrkojnė dorėn tėnde".
Ajo qau tėrė atė natė, qau edhe ditėt nė vazhdim, qau dhe atė ditė kur u ba nuse pėr sė dyti.
Fati i saj nuk ishte i pasur, nuk kishte shtėpi tė madhe, po kishte zemėr tė mirė dhe e donte.
Me kohė edhe ajo filloi ta dojė, i lindėn dhe fėmijė tjerė, por zemra e saj kurr nuk gjente ngushėllim.
Qante shpesh, edhe nė dhomėn e fjetjes, e strukur nė gjirin e burrit tė saj tė dytė, i cili e ngushėllonte duke i thėnė:
-"Qaj e dashura ime, hjedh lotin dhe vrerin nė xhoksin tim, por dije se si sot do tė vjer dita e ti do ta takojsh ate, e atėherė do tė jemi tė gjithė tė lumtur"

Kaluan kėshtu vite tė tėra.
Lufta nė Kosovė shpėrndau njerėzit nė tė katėr anėt e botės.
Edhe ajo me fėmijėt dhe burrin ikėn prej atje.
Fati i tyre ishte Skandinavia, morėn lejėn e qėndrimit.
Fėmijėt ishin rriturr, por ajo nuk ishte e lumtur, zemrėn e kishte pa ngushėllim.
Ėndėrronte atė copė vajzė qė dikur ja morėn dhee hudhėn ne prehėrin e tjetrės.
Sa ėshtė rriturr, ēfarė jete ka bėrė pa mua?? Ishin kėto pyetjet qė mė sė shpeshti ja bėnte vetes.

Njė natė kur me burrin dhe fėmijėt po shiqonin TV, e ajo bėnte sikur shiqonte por mendjen e kishte se si u banė 20 vite qė nuk e pa mė kurrė vajzėn qė dikur e lindi, cingėrron telefoni.
Ajo e kishte telefonin afėr, asaj i ra fati ta ngrejė e tė thotė:
-"Alo urdhėroni"-
Dėgjoi njė zė tė brishtė nė anėn tjetėr.
-"Alo, unė jam S, a mundem tė flas me D, tė cilėn e kam nėnė?"
Ajo humbi ndjenjat, burri i saj mori telefonin, e fėmijėt filluan tė ndihmojnė nėnėn e tyre.
Pas pak ajo erdhi nė vete, nuk dinte se ku ėshtė, pa brrin e saj qė fliste i buzėqeshur nė telefon, pa fėmijėt qė qanin.
Ju duk se bota e tėrė ndryshoi, u qua si e marrė, mori sėrish telefonin nė dorė, dhe filloi tė nxjerrė tėrė ato shprehje qė gjatė 20 viteve i kishte mbajtur tė mbyllura.
Nė anėn tjetėr ndėgjohej zėri i pėrvajshėm i asaj foshnje tani mė e rriturr, e martuar dhe nėnė.

****************************

Tė nesėrmėn mė mori nė telefon, mė ftoi qė tė shkoja tek ajo, ma bėri pak me dije se ēka ėshtė nė pyetje, po kishte nevojė tė fliste, tė derdhte gėzimin e vet, tė merrnin vesh e gjithė bota, se ajo tani mė ishte nėna mė e lumtur nė botė.

Pas tri javėve, iku pėr Kosovė.

Nė verėn e kaluar ishte sėrish atje, kishte sjellur me vete njė inqizim dasme, e lumtur vallėzonte, mes dy bijave tė veta.
Me tė madhen nga martesa e parė dhe tė voglėn nga martea e dytė.
Quditėrisht vajzat e saja sikur tė ishin binjake, tė bukura si ajo dikur.
Shiqoja se si rrezatonte ftyra e saj gėzimin, dhe ngadalė rrėshqisnin lotėt faqeve tė mia dhe tė saj.

vjeshta
19-01-06, 22:04
Oj ,Murgesh hallall mos te koft ,sa lotin kam derdhe :cry: :cry:

e_martumja
19-01-06, 22:20
Oj ,Murgesh hallall mos te koft ,sa lotin kam derdhe :cry: :cry:

Ashtu edhe une besomni, nje jete tragjike qe cdo her ajo none e paska pas nje dhimbje thell ne zemer dhe gezohem qe paska marr perfundimin me bashkim dhe me buzqeshje.
Nenes dhe bijes i deshiroj ta shfrytzojn kohen qe ikan humbur........


PS: Murgesha vertet hallall te koft se ke bere nje shpjegim te mirefillt...

Espresso
20-01-06, 16:16
Me vjen mire qe me ne fund e kane gjetur njera-tjetren. Histori e dhimbshme :(

halla e madhe
22-01-06, 10:18
Hallall te qofte oj Murgeshe :!: Keto ngjarje jete jane te hidhura si pelimi por drejtesija e asaj nene paska ndrite me ne funde.

inxhja
29-01-06, 17:06
Murshesh hallall te qoft po tash din ndonje gje a kan konatkt te shpesh nena me te ijen se shum prekse ishin keto shkrime te tuat
thon nje fjal popullore GJIRI I NENES KURR NUK HARROAHT MOS NE KET BOT NE BOTEN TJTER NENA EDHE FMIAJU DUHET TE TAKOHEN

turisti
13-02-06, 12:51
:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

TONINO
10-03-06, 13:55
Murgesha, pershendetje, met vertet mos te genjej, buza mu ka dridhur, por isha ne pun e me ja fillu me qajt I kisha shti te gjith koleget te qajn se qaj shum dhimbshem....

MURGESHA !!!! TASH E MAS I UROJ ASEJ NĖNĖ TE KET VEQ TE MIRA NE JET DHE TE PRET TI MARTOJ NIPET E MESAT !!!

ps: MURGESHA SHUM HER E KAM LEXU E DISA FJALI !!!! KALO BUKUR TI ME TE DASHURIT E TU....

__________________________________________________ ____________________

PO MOS TE KISHTE EGZISTUAR XHELOZIJA !!! AS SHQIPTARIA NUK DOT EGZISTONET !!!

nezi
15-03-06, 10:59
ehh moj Murgesh kjo eshte vetem nje mini storje nga Jeta..sa e sa nena ka te tilla, ndoshta qe akoma s'i kane pare femijet e tyre !Shume shkurt po ju rrefej per nje ngjarje te vertet:

Ndarje e zakonshme, Nena duhet te kthehet ne Prinderit, lene te bijen ne gjume . thone edhe dielli per nje cast humbi ne rete, ate dite nuk doli fare!!!!
....... u rimartua nena e asaj voglushe ..ndoshta per te sjellur ne jete edhe femije te tjere qe te mbushe ate zbraztesire te madhe..kure la femine e saje ne djep , pe te mos u kthyer kurreme afer bijes se saje. U be NENE perseri,...pore zemra e saje ishte boshe...!

...........................................


Kaluan vite e vite Nenes ju semur nje femije.. ju desh te shtrihet ne njeren Klinik te prishtines me femiun e saje te semure:....Aty takoi shume nena me femije te semure..pore njera nuse e re e terhicte me shume qe te qaje hallet e nenes....

Dic e mbrendshme filloi te trazoj shpirtin e saje : nuk kishte guxim ta pyste si e kishte emrin !!! Pore... me ne fund menzi arriti ta pys ..." Moj nuse si e pate emrin se neve bisedojme e nuk .... s'arriti ta thot se e ndiente dic shume te afert at nuse .. po edhe nuses se re.. i kisin ardhur te dridhurat e Shpirtit dhe nuk kuptonte pse..........?

Nusja ngadal menxi nxorrin emrin e saje e tha : " Liri" e kame emrin..Nena shtangu..morri fryme thelle..i doli nje ofshame sa ju duk e tere Klinika e ndegjoi at ofshame te saje.. Buza filloj ti dridhej.. Po............ Babi yt si quhet ..." X " nena ....uhfffffffffffffff Ngadale po nena yte Moj Liri ..????

Nenen s'e njohe fare kurre s'e kame pare.. Me ka Lene bebe ne djep duke me perkundur gjyshja .....!!!!

Nena: po emrin s'ja dine... Ngadal u shiquan ne SYY Thelle..menxi doli emri i NENES nga goja e Liris..vetem ja kishin treguar..se s'e kishte perjetuar kurre te therriste ..Oj NENE !

.................................................. ......................


Nenes sikur ju ndal fryma per nje cast ... Ngriti duart drejt Nuses .. :

"LIRI BIJA IME UNE JAME NENA YTE

..................................................

Murgesha
22-03-06, 13:47
Me raste tė tilla ėshtė e mbushur pėrditshmėria shqiptare, e unė solla njė prej atyre qė kam dijuni mė tepėr.
Fati e deshti pėr kėtė nėnė qė traxhedia e saj tė pėrfundoj nė mėnyrė tė lumtur.
Fatkeqėsisht jo tė gjitha kanė pas fatin e mirė qė tė ritakohen me fėmijėt qė i lanė dikur tė detyruara nga egėrsia e "burrave" shqiptar. Me kėtė "burra" pėrfshijė edhe baballarėt, vėllezėrit, vjehrrit, qė shum herė kanė qenė tė vetmit shkaktar pėr ndarje tė njė qifti, pa i parashikuar pasojat nė tė ardhmen.

Ju falėnderoj tė gjithėve pėr lexim e nėse dikush din raste tė tilla do tė ishte mirė qė ti shkruaj.

Murgesha!

Virti
13-12-06, 17:04
rast i dhimbshem dhe shume mire i pershkruar!
secilit le t'i prine fati i mbare...!!!

ARI_03
24-12-06, 02:39
Pershkrim i i bukur edhe pse ne permbajtje te dhimbshme,nese ka te bej me realitet uroj te gjitha te mirat personazhit kryesor...

Murgesha
24-12-06, 13:55
Pershkrim i i bukur edhe pse ne permbajtje te dhimbshme,nese ka te bej me realitet uroj te gjitha te mirat personazhit kryesor...

Po Ari ėshtė ngjarje e vėrtetė. Tė falėnderoj nė emėr tė personazhit kryesor tė cilėn e njoh shumė mirė.

ARI_03
24-12-06, 18:28
Edhe juve ju falenderoi per menyren e bukur te pershkrimit....

geli
07-02-07, 22:18
oooooooooooooo murgesha une jam mashkull po shum kam qajt duke e lexuar po edhe pse jam mashkull me ja ba dikujt ashtu ma mir kam qef me marr naj plum ne ball se me ja prish jeten dikujt