PDA

View Full Version : Poezi dhe meditime...


Drita_Love
20-01-06, 20:20
Nganjėherė i duhet njeriut tė qan,
pastaj mė lehtė ėshtė pėr tė qeshur.
Nganjėherė i duhet njeriut tė vdes,
pastaj ndihet mė i gjallė.

Nganjėherė i duhet njeriut ujė i hidhur,
pastaj cdo gjė ėshtė mė e ėmbėl.
Nganjėhere i duhet njeriut robėria,
pastaj kurrė mė nuk dorėzohet liria.

INDRITI
01-02-06, 15:15
Vijme ne k'te bote edhe qajme me lot
e dime qe do vuajme,ndaj s'eshte qarje kot.
Nderkohe qe ne qajme, shume te tjere preken
Ah sa shume gezohem, sa marrezisht defrehen.

Kur e leme k'te bote qe gjithe qajne per ne
rrenohen ne lote, ne qiell i ngrejne re
nese mire ne bejme me plot gaz dhe qeshim
ngaqe e kuptojme, keshtu kurre nuk vdesim

Mos qaj nene, baba mos qaj
asnje dite zi mos mbaj
vepermiret kurre nuk vdesin
perjete gjalle ata do mbesin.

Urime drita, duhet ta dish se pas mveshtiresise vjen lehtesimi, pas nates se erret dita me diell, pas kurbave ne qiell flutorojne pellumbat e bardhe.

Dicka jashte teme:

Mos valle kemi kontaktuar tek Forumi shqiptar sebashku?
Flm dhe suksese me tutje.
Indriti