PDA

View Full Version : Origjinal dhe kopje


Drita_Love
20-01-06, 20:32
Origjinal dhe kopje...

--------------------------------------------------------------------------------

Nga shkrimi cilin unė e kam botuar nė gjuhen suedeze nė temen "Origjinal dhe kopje".

OBS! Ndoshta pak e kam pėrkthyer keq sepse ėshtė mė lehtė tė shkruaj nė gjuhen suedeze pėr mua dhe kopja kurrė nuk ėshtė si origjinali! Kėtu vijnė disa rreshte:

Origjinal dhe kopje

Nė fillim egzistonte vetem erėsira, vetem heshtja dhe zbraztira. Pak mė vonė u dėgjua zėri i parė dhe i dyti dhe i treti. Dikur nė njė cast, cdo gjė filloj pėr mua, kur dėgjova njė njė urdher: "Zgjohu", dhe unė fillova tė eci.

Mė sė pari e takova djellin dhe e pyeta: "Kush je ti"?
Ai mė tha: "Ai i cili tė jep dritė".

Pak mė vonė takova shiun dhe e pyeta: "Kush je ti"?
Mė tha: "Ai i cili tė jep jetė".

Pastaj takova lulen dhe e pyeta: "Kush je ti"?
Mė tha: "Ajo e cila e zbukuron token".

Pastaj e takova njeriun dhe e pyeta: "Kush je ti"?
Mė tha: "Ai i cili e ka forcen mė tė madhe nė botė dhe i cili e zhduk cdo gjė pran vetes".

U friksova tepėr dhe mora dy hapa mbrapa. Por pastaj e dėgjova njė zė tė ėmbel dhe kur shikova lartė pash zogun i cili mė tha:
"Mos u frikėso, vetem kthehu mbrapa nga ke ardhur dhe ec nė drjetim tė kundėrt. Vetėm vazhdo dhe mos shiko mbarapa, as kurrė mos u kthe".

Dhe fillova tė eci nė drejtim tė kundert duke mos e ditur se sa e gjatė ėshtė kjo rrugė...

26 vite mė vonė...

Nuk jamė kthyer mbrapa kurrė. Jamė duke ecur nė drejtimin e kundert, kam parė shumė botėra dhe kam takuar shumė njerėz, por tė gjithė janė duke ecur nė atė rrugen e cila ėshtė pa kthim dhe prandaj ju them: "Mos shkoni atje sepse atje ėshtė vdekja".

Nganjėherė ndalet dikush dhe mė dėgjon, por prap vazhdon nė atė rrugen e vdekjes, atė rrugė cilen kurrė mė nuk dua ta shijoj. Nganjėherė ndalem edhe unė, pres tė kthehet dikush nga ajo rrugė, por askush nuk vjen sepse ajo ėshtė rruga pa kthim.

Shumė kohė ka kaluar! Mė thonė se janė vetem 26 vite, por nuk besoj. Shumė gjėra i kam parė, kam takuar prap diellin dhe lulen dhe shiun dhe zogun. Oh sa e gjatė kjo rrugė...Nganjėherė dua tė kthehem mbrapa, tė eci me ata qė mė shofin por nuk mė dėgjojnė, tė cilėt duhet tė kthehen, por nuk kuptojnė. Dhe vazhdova nė drejtimin e kundėrt, nuk u ndala.

Njė ditė e takova prap zogun dhe mė pyeti: "A e ke gjetur"?
E pyeta: "Cfarė"?
Mė tha: "Atė vendin nga ke ardhur"?
I thash: "Jo".
Mė tha: "Pra vazhdo, mos u kthe, vetem edhe pak"!

Dhe kėshtu, nė njė cast u ndala tė pushoj. Vetėm sa i mbylla sytė, dėgjova njė zė tė ėmbel prap, por kėsaj rrale ishte zėri im dhe mė tha:
"E ke gjetur, e ke gjetur atė qė kėrkoje tėrė jeten, e ke gjetur jeten, e ke gjetur bukurinė, e ke gjetur lirinė, dhe tani gjithėmonė duhet tė ecėsh nė kėtė rrugė, nė drejtimin e kundėrt, nė rrugen e jetės. Dhe mė nė fund do ta gjesh atė mė tė rėndsishmen, do ta gjesh origjinalin tėnd"!

Prandaj mė nuk pushoj! Mė nuk ndalem kurrė, dhe jamė e bindur qė kurrė nuk do tė shkoj mbrapa, sepse nė kėtė rrugė ėshtė e vėrteta, nė fund tė rruges mė pret origjinali i qenies njerėzore, ai nga i cili vijmė tė gjithė. Aty ėshtė burimi, aty ėshtė fillimi. Prandaj eci sepse dua ta gjej fėmiun mbrenda vetvetes, atė fėmi i cili bėnte pyetje dhe e dallonte tė miren nga e keqja, jeten nga vdekja. Dua ta gjej atė fėmi i cili e dėgjoi zėrin e lirisė dhe kishte guxim tė shkoj kunder tė gjithve. Dua ta gjej atė fėmi, i cili nuk dinte shumė gjėra, por e dinte qė origjinali ėshtė mbrenda vet njeriut, nė rrugen e kundert, sepse cdo gjė tjeter ėshtė vetem kopje...Ø

P:S: Njė filozof i antikes ka thėnė: "Njeriu lind si origjinal dhe vdes si kopje"! Cili ėshtė ai?
"Social psychology" thotė se njeriun e krijon rrethina.
Neurologjia e cek se personalitetin e njeriut e formon gjenetika.
Cfarė mendon ti?
__________________

turisti
20-01-06, 20:46
Pershendetje e nderuar. :P

Secili person e ka mendimin e vet,vizionet e veta ,ani qe kan lindur ne te njejten menyre,i takojne grupit te njejte dhe jeten dhe vdekjen e kan te perbashket.Kemi lind,e kemi filluar jeten,dhe si te tille,si ēdo fillim qe ka mbarim,ne duhet te vdesim.

Njeriu eshte i perbere nga kujtimet,e as qe eshte diqka perveq kujtimit,andej edhe normal eshte qe -ēdo gjė ėshtė e kalueshme,a mė i kalueshmi ėshtė njeri.

Thjeshte & sinqerte,
TURISTI. :P

Drita_Love
20-01-06, 22:29
Pershendetje e nderuar. :P

Secili person e ka mendimin e vet,vizionet e veta ,ani qe kan lindur ne te njejten menyre,i takojne grupit te njejte dhe jeten dhe vdekjen e kan te perbashket.Kemi lind,e kemi filluar jeten,dhe si te tille,si ēdo fillim qe ka mbarim,ne duhet te vdesim.

Njeriu eshte i perbere nga kujtimet,e as qe eshte diqka perveq kujtimit,andej edhe normal eshte qe -ēdo gjė ėshtė e kalueshme,a mė i kalueshmi ėshtė njeri.

Thjeshte & sinqerte,
TURISTI. :P

Ashtu ėshtė Turist,
me gjithė mend ne jemi vetem njė kujtim
dhe asgjė tjeter.

Sidoqoftė, thelbi i temes mė lartė, (Pak keq qė nuk ka vend pėr ta botuar tėrė shkrimin)“, ėshtė qė njeriu faktikisht duhet tė mendoj qė tė gjithė vijmė nga i njejti vend dhe nė fund tė jetes kthehemi tek ai vend, por kemi rrugė tė ndryshme.

Nė boten tonė sot, shoqria ku jetojmė e ka rolin kryesor pėr formimin e personalitetit tonė, prandaj edhe ne tė gjithė gjatė kėtij udhėtimi qė ne e cuajmė "JETE", duhet tė pyesim vetveten: Nė cilen rrugė jemi duke ecur?
Sepse me tė vėrtet, nganjėhere jamė plotsisht e bindur qė ne e zgjedhim atė rrugė tė cilėn dikush e ka vendosur, apo e kemi parė dikėnd tjeter dhe vetem imitojmė!

PRA KU ĖSHTĖ ORIGJINALITETI?
A NUK ĖSHTĖ ASHTU QĖ NJERIU LIND SI ORIGJINAL DHE VDES SI KOPJE?

PRANDAJ EDHE THEM QĖ DUHET TA GJEJM RRUGEN TONĖ, ATĖ ORIGJINALITET TĖ CILIN VETEM FĖMIU MBRENDA NEVE E NJEF DUKE MOS E KĖRKUAR APROVIMIN E DIKUJT TJETER POR TĖ KĖRKOJMĖ MBRENDA VETVETES DHE TA KUPTOJMĖ CFARĖ DO TĖ THOTĖ TĖ JESH QENIE NJERĖZORE.

turisti
20-01-06, 22:37
Normal qe atyre femijve as qe mundomi mi ja kushtue rendesine e lere me t'i kuptojme...,ndoshta femijet tregojne ngjarjet e jeterave te kaluara qe i kan te fresketa e pastaj fillojne nga e para rruges se vet ne jete ku ndodh jo pak here qe edhe fati fshihet me demoralizim.....

thjeshte & sinqerte,
TURISTI. :P