PDA

View Full Version : KEKU dhe Kosova


ANESTEZIA
28-01-06, 01:07
Mendoj se teme e nxehte ne Kosove por qe eshte heshtur per shkak te varrimit te presidentit ishte rryma dhe KEKU me huqet e veta.
Te kujtojme: asnjehere nuk arriti qe te jete stabil se paku nje muaj gjate gjithe ketyre viteve te pasluftes.
Beri ē'nuk beri, akuzoi konsumatoret, kazanat e vjeter, deri edhe rrufene, kerkoi shume here para nga buxheti i Qeverise se deshtuar te Kosoves duke i shperlare keshtu parate e tatimpaguesve.
Kapakun ia vuri tash kur mori 40 milion euro nga buxheti i Qeverise se deshtuar te Kosoves dhe filloi me aplikimin e sistemit ABC(viti 2005edhe ashtu na shkoi me plane ABC te Qeverise).Dhe ēka beri? Beri denime kolektive te qytetareve(qe eshte e ndaluar me te gjitha konventat nderkombetare).Denoi fshatera te tera.Mandej kur filluan t'i harxhohen parate e dhuruara nga Qeveria e deshtuar , filloi te denoj edhe lagje te qyteteve per t'ia lidhur gryken me rastin e t'pames dhe varrimit te presidentit kur me perjashtim te qendres se Prishtines te gjitha qytetet dhe fshaterat e Kosoves-hambarit te pashterrur per hajdutet, mbeten ne terr dhe ne te ftohet. Kjo gjendje po vazhdon edhe me tutje.
Ne shqiptaret po kerkojme t'i marrim kompetencat e rezervuara , kurse ato qe i kemi nuk po i menaxhojme kurrqyshe.
Pyetje:A vlen te kemi ministri te Energjetikes kur nuk dijme ta menaxhojme ate.Ajo ministri vetem se e rendon buxhetin e Qeverise se deshtuar te Kosoves me staf te panevojshem ,nepunesa, keshilltare e zedhensa.
Kur do te mesohemi te kerkojme llogari nga ata qe i kemi zgjedhur apo ata te japin llogari para dikujt.
A pajtoheni qe ministri i Energjetikes te quhet tashe e tutje Ministri i Territ!

Artisti
28-01-06, 11:14
Anestezia,te lumte per kete teme dhe kete shkrim.

Jo vetem Ministria e Energjetikes por edhe disa ministri tjera duke filluar nga Presidenca te gjithe jane te korruptuar.
Nje gjigant i cili ne ate kohe e furnizonte nje shtet te madh i quajtur Jugosllavi dhe po kjo Jugosllavia e shitke rrymen e Gjigantit Kosovar,tash nuk mund ta furnizoje Kosoven ,eshte per tu quditur.
Por kur ti marim parasysh korruptimet qe behen nga ata qe dojn te fitojn para nga shitja e Gjeneratoreve,kjo gjendje nuk eshte qudi aspak.
Mafijozat po punojne,ata qe e kane marre voten e popullit ,spo punojn por pi marrin parat e gatshme nga Mafijozat vetem e vetem qe ta shukatin gojen e tyre dhe ti lene Mafine te punoje sipas qefit te saj.

Per gjendjen e veshtire nuk mund ta bejm fajtor askend,perpos njerezit tane.
Llogaritjet e KEKUT qe behen te qytetaret,nje Paushalle e cila eshte hipodimensionale,qe nje qytetar i cili shkaku i qeverisjes se dobet nuk ka pune,nuk mund ta paguaj,jane jonjerezore.

Deri kur do te vazhdojn keshtu ........


Artisti

laliloli
28-01-06, 20:00
Anestezia pershendetje per temen.
Komuna ime sot gjat ter dites ,deri ne keto momente, ka pasur vetem nje ore rryme,prej ores 13:30--14:30.Kjo eshte nje gjendje e perballueshme,dhe sinqerisht kam ardhur me mllef ne net kafe per te hapur nje teme per KEK-un,te lumte Anestezia qe ju paskit hapur me pare.
Eshte absurde qe ne shekullin e 21 ende nuk kemi rryme,derisa popujt tjere kan pushtuar henen e planetet tjera.
Ku jane valle institucionet tona qe nuk ndermarrin asnje hap per te permiresuar kete gjendje te padurueshme,apo jane duke pritur kompetenca per te bere nje hap te tille.A thua me kete po deshmojme se nuk jemi te afte te mbajme shtetin .
Ra blloku A sot ,ai B neser ,jane refrenet banale qe degjohen nga pergjegjesit e KEK-ut qdo dite.
Korrupcioni ,papergjegjesia ,paaftesia,joprofesionaliteti,jodiciplina ,mendoj qe jane faktore qe Kosova nuk ka rryme ,edhe perkunder investimeve marramendese ne Termocentralet tona.

laliloli
29-01-06, 20:07
KEK-u---Turpi i Kosoves

21 ore ne terr e vetem 3 me drite

turisti
29-01-06, 20:12
KEK-u---Turpi i Kosoves

21 ore ne terr e vetem 3 me drite

:( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :(

laliloli
29-01-06, 20:42
KEK-u---Turpi i Kosoves

21 ore ne terr e vetem 3 me drite

:( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :(

Turisti po perfitojne tjeret me paaftesine tone dhe ne kurriz tonin .
Firmat e ndryshme te huaja po perfitojne shume nga shitja e gjeneratoreve dhe qirinjeve ne Kosove.

Juve ju falenderoj per shprehjen e keqardhjes.

ANESTEZIA
01-02-06, 20:26
Eshte e padrejte qe rasti i Likoshanit te quhet vandalizem.Pse vandalizem?Sepse i kane rrezuar shtyllat e tensionit te larte qe qojne rrymen per ne Mal te Zi kurse ne s'kemi rryme!!!!
Kjo eshte teoria e absurdit.

Vandale jane ata qe denuan fshatra te tera te Drenices dhe te tere Kosoves te vuajne ne te ftohte ne ditet me te ftohta te ketij dimri te eger.

Keto jane metoda te egra te denimit kolektiv te cilat jene te denueshme me te gjitha ligjet nderkombetare.E keto metoda i zbaton KEKU se bashku me Qeverine me te deshtuar qe ka patur ndonjehere Kosova.

Per mendimin tim veprimi i Likoshanasve eshte pergjigje ne metodat vandale te denimit te popullit nga ana e KEK-ut dhe qeverise sone te deshtuar fund e krye. Vetem veprimet e Likoshanasve, i nxoren ne plan te pare veprimet vandale te KEK-ut dhe Qeverise se deshtuar te Kosoves.

Vranina
03-02-06, 23:59
Eshte e padrejte qe rasti i Likoshanit te quhet vandalizem.Pse vandalizem?Sepse i kane rrezuar shtyllat e tensionit te larte qe qojne rrymen per ne Mal te Zi kurse ne s'kemi rryme!!!!
Kjo eshte teoria e absurdit.Ku je tash me i shpall komandanta e clirimtar keta trima qe i kan bombarduar shtyllat e tensionit tė lartė, me siguri jan ne pregaditje te fletlavdatave Laloli me Anestezine.

Tani rrini ne terr, jo rrymen po edhe ujin jau kisha ndal.


KOSOVĖN E KA KAPĖ RRYMA

Nga Ridvan Berisha

Largpercuesi i shembur ne fshatin Likoshan te Drenices
Javėt e fundit vetėm Prishtina, kryeqyteti i Kosovės, me sa duket i ka shpėtuar reduktimeve tė gjata tė energjisė elektrike. Thuajse tė gjitha rajonet tjera tė Kosovės kanė qenė tė mbuluara nga terri dhe nga orari i pakontrolluar i reduktimeve. Kjo situatė e vėshtirė energjetike ka nxitur revoltėn dhe dhunėn e qytetarėve. Nė disa qytete tė Kosovės si, Mitrovicė, Gjilan, Gjakovė dhe disa vende tė tjera, grupe qytetarėsh, tė hėnėn e kėsaj jave, kanė protestuar pėr ndėrprerjet e gjata tė energjisė elektrike.
Furnizimi me energji elektrike ėshtė pėrkeqėsuar edhe mė shumė pas njė sulmi tė javės sė kaluar qė pasoi rrėzimin e qėllimshėm tė largpėrēuesve mes fshatit Qirez dhe Likoshan nė komunėn sė Drenasit, derisa zyrtarėt e hetuesisė sė SHPK-sė kanė deklaruar se janė nė veprim pėr tė gjetur shkaktarėt e kėtij dėmi. Banorėt e kėtij fshati i takojnė kategorisė C, kategori kjo pėr tė cilėn KEK-u nuk garanton furnizim tė energjisė elektrike. Ndėrkohė qė zyrtarėt e KEK-ut kanė reaguar ashpėr ndaj kėtij sulmi, duke thėnė se pėr kthimin nė funksion tė lartpėrēuesve tė rrėzuar nevojitet angazhimi dhe ndihma e ekspertėve tė huaj. Pa dyshim se rrėzimi i kėtij largpėrēuesi qė Kosovėn me Malin e Zi, Kroacinė dhe Europėn ka vonuar pėrpjekjet e KEK-ut pėr tė siguruar importin e energjisė elektrike dhe njėherit ka dėmtuar rėndė edhe interesat e konsumatorėve kosovarė.
Zėvendėsministri i Ministrisė sė Energjetikės, Agron Dida, ka thėnė se “dėmi ėshtė direkt dhe indirekt. Dėm direkt ėshtė ai ekonomik qė pėr riparimin e kėtyre shtyllave nevojiten mė shumė se 500 mijė euro; dhe, dėmi indirekt, qė ka tė bėjė me destabilizimin e sistemit tė energjisė, ngase vėshtirėsohet importi dhe eksporti i energjisė nga Kosova nė Mal tė Zi dhe nė gjithė Europėn”.
“Nuk ėshtė i besueshėm fakti se nė Drenicė nuk paguhet energjia elektrike, por ėshtė e besueshme se kėtu ėshtė njė gjendje mė e rėndė”, ka dekleruar kryetari i Komunės sė Drenasit, Gani Sylaj, duke shtuar se problem tjetėr pėr kėta banorė ėshtė edhe pagesa paushall prej 70 eurosh pėr energji elektrike. Sylaj e dėnoi shkatėrrimin e largpėrēuesit dhe nuk dėshi tė spekulojė se kush mund tė fshihet prapa kėtij dėmi tė madh kundėr KEK-ut.

laliloli
04-02-06, 12:02
Qeveria e Kosoves ka ndare 16 milon euro per import te energjise elektrike,ku edhe pritet te shpallen tenderet per kompanite nga te cilat do te behet importi .

Ah qka ishin kane keta tenderet ,ilaq per tu pasuruar qeveritaret tane te deshtuar dhe korruptuar.
Populli ende duron erresiren nga 20 ore ne dite.Athua po jetojme ne xhungel apo Kosoven e evropianizuar?????

FrEsKiA
04-02-06, 12:03
Qeveria e Kosoves ka ndare 16 milon euro per import te energjise elektrike,ku edhe pritet te shpallen tenderet per kompanite nga te cilat do te behet importi .

Ah qka ishin kane keta tenderet ,ilaq per tu pasuruar qeveritaret tane te deshtuar dhe korruptuar.
Populli ende duron erresiren nga 20 ore ne dite.Athua po jetojme ne xhungel apo Kosoven e evropianizuar????? :( :(

ANESTEZIA
09-02-06, 16:30
Eshte e padrejte qe rasti i Likoshanit te quhet vandalizem.Pse vandalizem?Sepse i kane rrezuar shtyllat e tensionit te larte qe qojne rrymen per ne Mal te Zi kurse ne s'kemi rryme!!!!
Kjo eshte teoria e absurdit.Ku je tash me i shpall komandanta e clirimtar keta trima qe i kan bombarduar shtyllat e tensionit tė lartė, me siguri jan ne pregaditje te fletlavdatave Laloli me Anestezine.

Tani rrini ne terr, jo rrymen po edhe ujin jau kisha ndal.


KOSOVĖN E KA KAPĖ RRYMA

Nga Ridvan Berisha

Largpercuesi i shembur ne fshatin Likoshan te Drenices
Javėt e fundit vetėm Prishtina, kryeqyteti i Kosovės, me sa duket i ka shpėtuar reduktimeve tė gjata tė energjisė elektrike. Thuajse tė gjitha rajonet tjera tė Kosovės kanė qenė tė mbuluara nga terri dhe nga orari i pakontrolluar i reduktimeve. Kjo situatė e vėshtirė energjetike ka nxitur revoltėn dhe dhunėn e qytetarėve. Nė disa qytete tė Kosovės si, Mitrovicė, Gjilan, Gjakovė dhe disa vende tė tjera, grupe qytetarėsh, tė hėnėn e kėsaj jave, kanė protestuar pėr ndėrprerjet e gjata tė energjisė elektrike.
Furnizimi me energji elektrike ėshtė pėrkeqėsuar edhe mė shumė pas njė sulmi tė javės sė kaluar qė pasoi rrėzimin e qėllimshėm tė largpėrēuesve mes fshatit Qirez dhe Likoshan nė komunėn sė Drenasit, derisa zyrtarėt e hetuesisė sė SHPK-sė kanė deklaruar se janė nė veprim pėr tė gjetur shkaktarėt e kėtij dėmi. Banorėt e kėtij fshati i takojnė kategorisė C, kategori kjo pėr tė cilėn KEK-u nuk garanton furnizim tė energjisė elektrike. Ndėrkohė qė zyrtarėt e KEK-ut kanė reaguar ashpėr ndaj kėtij sulmi, duke thėnė se pėr kthimin nė funksion tė lartpėrēuesve tė rrėzuar nevojitet angazhimi dhe ndihma e ekspertėve tė huaj. Pa dyshim se rrėzimi i kėtij largpėrēuesi qė Kosovėn me Malin e Zi, Kroacinė dhe Europėn ka vonuar pėrpjekjet e KEK-ut pėr tė siguruar importin e energjisė elektrike dhe njėherit ka dėmtuar rėndė edhe interesat e konsumatorėve kosovarė.
Zėvendėsministri i Ministrisė sė Energjetikės, Agron Dida, ka thėnė se “dėmi ėshtė direkt dhe indirekt. Dėm direkt ėshtė ai ekonomik qė pėr riparimin e kėtyre shtyllave nevojiten mė shumė se 500 mijė euro; dhe, dėmi indirekt, qė ka tė bėjė me destabilizimin e sistemit tė energjisė, ngase vėshtirėsohet importi dhe eksporti i energjisė nga Kosova nė Mal tė Zi dhe nė gjithė Europėn”.
“Nuk ėshtė i besueshėm fakti se nė Drenicė nuk paguhet energjia elektrike, por ėshtė e besueshme se kėtu ėshtė njė gjendje mė e rėndė”, ka dekleruar kryetari i Komunės sė Drenasit, Gani Sylaj, duke shtuar se problem tjetėr pėr kėta banorė ėshtė edhe pagesa paushall prej 70 eurosh pėr energji elektrike. Sylaj e dėnoi shkatėrrimin e largpėrēuesit dhe nuk dėshi tė spekulojė se kush mund tė fshihet prapa kėtij dėmi tė madh kundėr KEK-ut.
mOS ME JEP SHKRIME GAZETASH PER NJE DUKURI QE PO E PERTYPIM QE 6 VITE. MOS ME JEP INFORMATA NGA GAZETARET, SE VETE PO E SHOH TERRIN DHE PO E PERJETOJ FTOHTIN. NESE NUK JE NE GJENDJE TE ANALIZOSH VETE KETE T(M)ERR POR PRET TE TA SHPJEGOJNE KETE GAZETARET E KRYETARET E KOMUNAVE , ATEHERE S'KAM ēKA TE DISKUTOJ ME ME TY.APO NDOSHTA TI JE NGA DIASPORA E TY NUK TE PENGON T(M)ERRI NE KOSOVE.
EDHE DIēKA: NESE MUA ME DUHET NDALE EDHE UJIN E PIJES, ATEHERE TY DUHET NDERRUAR BERE TRANSPLANTIM TE TRURIT,SE PAKU TE QENDRES PER DRITE DHE PER TE FTOHET.HAJT PRA MOS TE HUMBAS KOHE ME KOKEBOSHA.

Vranina
09-02-06, 16:46
E nderuar ANESTEZI, ti me pas tru ne kok se pari shkruan me shkronja te vogla e normal si te gjith e jo duke uluruar me shkronja te medha.

Nese per ty jan heroj dhe i merr ne mbrojtje kriminelet, banditat, rrebelet e vandalistat atehere rri pa rrym ne terr e sikur te kisha mundesine une edhe pa uj ju kisha len (ju qe i mbroni vandalistat e rreblat).

Lalioli ju vet po punoni per tendere ja tani edhe dy tendere per ato dy shtylla, "ashtu duhet", lexova diku se edhe trafos ja kishin ndrruar vendin, pra vetem perpara futjani minat me radh shtyllave e trafove e pastaj ju kan faj qeveritaret.

ANESTEZIA
09-02-06, 16:54
E nderuar ANESTEZI, ti me pas tru ne kok se pari shkruan me shkronja te vogla e normal si te gjith e jo duke uluruar me shkronja te medha.

Nese per ty jan heroj dhe i merr ne mbrojtje kriminelet, banditat, rrebelet e vandalistat atehere rri pa rrym ne terr e sikur te kisha mundesine une edhe pa uj ju kisha len (ju qe i mbroni vandalistat e rreblat).

Lalioli ju vet po punoni per tendere ja tani edhe dy tendere per ato dy shtylla, "ashtu duhet", lexova diku se edhe trafos ja kishin ndrruar vendin, pra vetem perpara futjani minat me radh shtyllave e trafove e pastaj ju kan faj qeveritaret.
TI OSE JE NDONJE MINIQEVERITAR QE TE MBETET DIQKA NGA HAJNITE E TYRE(EDHE ASHTU TE GJITHE JENI PA TRU) OSE PUNON NE DIASPORE EDHE I FSHINE RRUGET E PERENDIMIT.
EDHE ASHTU JAM NE TERR, SI SHUMICA E KETIJ POPULLI TE VUAJTUR EDHEPSE NUK JA KAM ASNJE CENT BORXH KEK-UT.KENAQU. UNE PO KENAQEM QE NUK JAM HAJN SI KEK-U YT DHE QEVERIA JOTE E DESHTUAR QE PO DON TE HYJE NE EUROPE ME TERR E ME HAJNI!!!!

Vranina
09-02-06, 17:14
E nderuar ANESTEZI, une fare nuk te pyeta kush je e qka je por ne baze te casjes ne diskutim erdha ne perfundim se ti flet nga pozitat e pakices, te denuar me voten e popullit.
Ti thua se nuk i ke borxh as njė cent KEK-ut, OK (te them te drejten nuk jam ka te besoj) pasi qe ” Banorėt e kėtij fshati i takojnė kategorisė C, kategori kjo pėr tė cilėn KEK-u nuk garanton furnizim tė energjisė elektrike.”
E qka doni ju, ku keni pa ju me ju furnizu me energji e mos me pagu, nuk shkon qyl ma, nese qeveria nuk ju denon do t’ju denoj Zoti.
E sa i perket kenaqesis mos ki dert se te gjith po e perjetojme nje ”kenaqesi” te tille por ty te interson vetem per lagjen tende.
E nese nu kje hajn e je e menqur, pse nuk hyre ti ne qeveri e me i rregullu punet e me pas ne te gjith rrym, nuk eshte ashtu jo se ata qe kan tru e kok ata jan ne qeveri e ata qe nuk kan tru ulurijne si ti qe po ulurin me ato shkronja qe na tmerrove.
Shkruarja me shkronja te medha eshte e njejte sikur ne shoqeri kur flet me ton te larte sa te degjohet zeri ne tri mahall, e

ANESTEZIA
09-02-06, 17:47
UNE THEM NDRYSHE:
NE QEVERI KA QENE HITLERI, MILLOSHEVIQI, MUSOLINI,STALINI,RRAHMAN MORINA, TASH JANE KETA SHOKET E TU, SI DUKET DO TE JESHE EDHE TI E TE TJERE SI TI.GJITHEQKA MBANE QEVERIA.

SA PER PLANIN "ABC". A DIN KU EKZISTON KY PLANI "ABC": NE INDI. DHE KETE PLAN NGA INDIA E KA KOPJUAR KEK-U DHE QEVERIA JOTE E KORRUPTUAR.
EDHE NJEHERE PO THEM: ME NORMA NDERKOMBETARE ESHTE E DENUESHME PRA E PADREJTE, TE PERDORET DENIMI KOLEKTIV. LE TE DENOHET AI QE NUK E PAGUAN RRYMEN.POR KJO NUK NDODHE.
POR A DIN PSE, TI ZOTERI ZEDHENES I KEK-UT DHE I QEVERISE ME TE DOBET NE BALLKAN,KEK-U E APLIKON KETE PLAN? PER TE HUMBUR GJURMET E HAJNISE. DHE PER KETE KA AMIN-IN E QEVERISE SATE TE DESHTUAR DHE TE UNMIKUT.

SA PER SHKRONJAT: PRITA TE ME GJESHE GABIME TJERA, POR KU TI GJESHE KUR NUK KE TRU, TAMAM SI AJO QEVERIA JOTE.

Vranina
09-02-06, 18:13
E moj e nderuar ANESTEZI, pa pas tru nuk mund te vie kush ne qeveri dhe pozite, e ata qe jan te pa tru shok te Nazmi Bagatellit ngelin duke bredhur neper shpatije, lugje e kodra, hijeve tuj mrizu e duke shar e ofenduar, ndersa nese ju ofrohet nje kock hyqymet veq ja nisin e levizin me bisht ne shenj lojaliteti.
Keta qe jan ne pushtet kan qen dhe jan krejtesisht kunder ketyre qe i ke cekur me larte por kam frike se ata te hijeve jan duke i ndjekur keta proletar qe te pranohen ne internacionalen e tyre.
Sa i perket planit ABC edhe une jam kunder dhe njejt sikurse te gjith qytetaret e Ksoves edhe une ndihem keq per kete fenomen qe na ka gjetur dhe se nuk jan te ndara redukimet ne kurrfar bazash por per fat te keq te gjith po e bartin ne supe kete fenomen.
Sa i perket hajnis a din ti qka kishte deklaruar njeni ne poziten e qeveritarve, ”hajt more hiqu tyre se edhe une kur kam qen ne opozit i kam akuzuar te gjith per hajni e qmos” keshtu diqka ishte deklarata e nje qeveritari.
E sa per gabime nuk kam kurrfar ingerencash te korigjoj une por disi shkronjat e medha paraqesin nje person qe nuk din te flet ne menyr te kulturuar por me arroganc.

laliloli
09-02-06, 18:23
JU lutem te mos e shendrroni kete teme ne debat politik

Laliloli

Gentiani
09-02-06, 20:30
Nėse do tė duhej kushtėzuar zgjidhjen e statusit tė Kosovės me standarde, padyshim qė e kisha vendosur nė radhė tė parė standardin me ēėshtjen e KEK-ut dhe furnizimit tė qytetarėve tė Kosovės me energji elektrike.

Furnizimi me energji dhe dispozicioni i saj si nevojė elementare, mu sikur ushqimi - buka dhe uji padyshim nė kėtė kategori hyn edhe e drejta dhe obligimi qė duhet kryer nga infrastruktura e shoqėrisė sė organizuar nė nivel institucional (dhe qė pretendon tė bėhet shtet) ndaj qytetarėve tė saj.

Nuk ėshtė ēėshtje politike, por fenomen idiotesk qė nuk mundet tė spjegohet dhe ti jipet kurfarė kahje tjetėr pėr ta arsyetuar kėtė mė shumė se ēmenduri dhe terrorizim i qytetarėve, e qė burimin e ka pikėrisht tek ata qė bėhen qė mirren me politikė dhe bėjnė politikė, po fatkeqėsisht janė nė vend tė gabuar.

Krijimi i ABC-edave dhe rregullave me furnizim ėshtė njė idiot-ide, propozim i ndonjė x idioti injorant dhe tė painformuar, ose qė nuk merr erė nė kėto punė, tamam sikur tė thuhej qė pronari i njė furrėtoreje ka pėrpiluar ABC planin pėr furnizim - shitjen e bukės, sepse ka nga ata furnizues qė nuk e paguajnė bukėn !!!

Edhe rastin e rrėnimit tė asaj shtylle, qė qenka shumė e rėndėsishme pėr furnizim, edhe pse nuk kam njohuri me atė rast, megjithėate e kuptoj, nuk e arsyetoj rrėnimin e shtyllės, por nė njė gjendje tė pakufishme e tė frustruar ka rrymė- nuk ka rrymė, nuk ėshtė pėr tė ēuditur nėse i ndodh diēka e tillė edhe njėrit nga termot A B C :lol: Ėshtė interesant fakti, se pas rrėzimit tė shtyllės gjeti kohė ministri si dhe pėrgjegjėsit tjerė tė informohen se ē`ndodhi dhe pse ndodhi dhe sa u kushton kjo ndodhi!

Nė vend se tė ishin marrė mė herėt me shkaqet, tani do tu nevojitet tė mirren me pasojat dhe pėrballimin e tyre. Njė shumicė nga ne qė shkruajmė nė kėtė medium, e kemi mundėsinė e furnizimit 24 orėshe zgjohu nė ora 3 tė mėngjezit ke rrymė, lirisht hidhju internetit dhe pushto dardaninė.

Diku 80 % ose mė shumėe punėve dhe nevojave nė shtėpi janė tė mvarura nga disponimi me energji dhe ėshtė ēėshtje e frustruar, nė pritje pėrcjellje kur vjen e kur ndalet ajo. Sikur tė kishte periudhė kohore tė caktuar do ta kuptonin edhe banorėt, aha! na duhet tė presim, sepse janė duke u kryer renovime tė infrastrukturės energjetike dhe punė zgjasin 3 muaj - 6 muaj! por kjo ėshtė gjendje qė nuk ka mbarim.

Personalisht nuk jam i goditur nga kjo dukuri, por mė duhet tė cek rastin qė nė vendin ku jetoj, nėse ndodh qė tė ketė ndėrprerje tė energjisė elektrike, jam i informuar me shkrim dy javė mė herė qė me datėn -- -- ---- prej orės -- -- deri nė -- -- nuk do tė ketė eneregji elektrike pėr shkak: .............., ose renovimeve pa munguar fajal ju lutemi pėr mirėkuptim dhe kjo nuk zgjatė mė shumė se 4 orė. Tani ndoshta pason tjetra, por ato janė vende tė zhvilluara dhe nuk ka probleme, sepse ne jemi shoqėri nė tranzacion dhe zhvillim! Dakord, por furnizimi i administratės institucionale dhe politike me automjete qė kapin shifrat mbi 100.000 euro dėshmon tė kundėrtėn e asaj nė vendet e zhvilluara.

Nė rast se nuk do tė kishte furnizim tė rregullt, as unė nuk do ti paguaja as gjysmėn e Euros KEK-ut. pikė! Mua mė ka ra rasti nė banesėn ku banoj, nuk funksiononte ngrohja e lajmėroj pronarin gojarisht dhe me shkrim, tipi nuk ndėrmerr asgjė. Nė rregull vjen fundi i muajit nuk i paguaj banesėn atij, por tė hollat i paguaj nė njė konto tė bllokuar dhe ai nuk mund ti marr. Ka funksionalitet 100 % ta paguaj 100 % nuk ka funksionalitet nuk e paguaj fare. Pasi u informua pėr rastin pronari, tė nesėrmen ta shihje si marshonte ekipi pėr renovimin e nxemjes :lol:

Me njė fjalė nė Kosovė, pėr luks ka para, por pėr elementaret nuk ka para, pa harruar qė ato institucione me non-stop energji elektrike dhe komoditet nė zyrat dhe administratėn e tyre financohen nga qytetarėt dhe del njėri nga ata nė emėr tė asaj administrate u tregon dhe pėrpilon ABC-edėn e furnizimit me energji, atyre - popullit qė e paguajnė atė nė atė detyrė.

Krijimi dhe funksionimi i shtetit, nuk ėshtė vetėm formimi i qeverive, zgjedhja e kryetarėve, kryeministrave, ministrave dhe pralamentit dhe imitimi i shtetit dhe njė shoqėrie tė organizuar, por ai shihet nė funksionimin e plotė dhe mundėsisht nė dobi tė atyre qė e pėrbėjnė atė.

Me shpresė qė tė nesėrmen Kosova e pamvarur, tė mos jetė Kosovė e pavarur nė errėsirė!

laliloli
11-02-06, 17:53
Me njė fjalė nė Kosovė, pėr luks ka para, por pėr elementaret nuk ka para, pa harruar qė ato institucione me non-stop energji elektrike dhe komoditet nė zyrat dhe administratėn e tyre financohen nga qytetarėt dhe del njėri nga ata nė emėr tė asaj administrate u tregon dhe pėrpilon ABC-edėn e furnizimit me energji, atyre - popullit qė e paguajnė atė nė atė detyrė.


Luksi Genti luksi --veturat e shtrenjta :lol:

Dea IS
11-02-06, 18:08
KEK-u ka deshtu e sidomos tash kur ne keto dite kaq te ftohta pati aq shume reduktime. Me ka bere shume nervoz sidomos fakti se ne Prishtine gjate gjithe kohes ka pasur shume pak nderprerje te energjise elektrike. E une beje pyetjen pse duhet te ndodhe kjo?
Pse ne qe jetojme ne qytete me te vogla duhet te kemi aq shume reduktime edhe pse e paguajme (po flas per vete dhe lagjen time)
Kjo thjesht eshte diskriminim dhe na detyron qe edhe ne qe deri tash e kemi paguar rregullisht rrymen te mos e paguajme me :(

Vranina
11-02-06, 18:10
E po mir ore burra, Japonia eshte nder shtetet me te zhvilluara ne bote, Zvicra e shum shtete tjera e qytetaret jan te obliguar te paguajne rrymen elektrike, e Kosova eshte njeri nder mjediset me te varfera ne bote, e nese del ne lokale hotelerie e kafeteri lokale nate etj. te gjitha lokalet jan te mbushura, vetura pjesa dermuese kan e borgjin per energji elektrike nuk paskan te paguajne, e ne anen tjeter i arsyetoni rreblat e vandalistat te cilet paskan dinamit e arme per shkatrrimin e objekteve te medha saqe po i fton zotni Gentiani edhe fton qe ne termot ABC te sulmojne, sa ide e cmendur.

E kam lexuar diku me heret se si paskan te holla njerzit per keto kompanit mashtruese Bingo e ku ta di une nese nuk gaboj vet zotni Gentiani ka pas hskruar e ne anen tjeter nuk paskan lek te paguajn borgjin.

Kush merr vesh shqip lexoni kete artikull taze sot te publikuar e mos me shurdhoni me brockulla.


Borxhi i Prizrenit ndaj KEK-ut ėshtė rreth 49 milionė euro


Prizreni, 11 shkurt 2006 (Kosovapress) Time: 16 : 26

Borxhi i pėrgjithshėm i konsumatorėve ndaj Korporatės Elektroenergjetike tė Kosovės (KEK) ėshtė mbi 200 milion euro, ndėrsa vetėm borxhi i Prizrenit ėshtė rreth 49 milionė euro, thanė tė shtunėn drejtues tė korporatės gjatė njė debati me qytetarė tė kėsaj komune.

Kalt
11-02-06, 18:28
Mendoj se teme e nxehte ne Kosove por qe eshte heshtur per shkak te varrimit te presidentit ishte rryma dhe KEKU me huqet e veta.
Te kujtojme: asnjehere nuk arriti qe te jete stabil se paku nje muaj gjate gjithe ketyre viteve te pasluftes.
Beri ē'nuk beri, akuzoi konsumatoret, kazanat e vjeter, deri edhe rrufene, kerkoi shume here para nga buxheti i Qeverise se deshtuar te Kosoves duke i shperlare keshtu parate e tatimpaguesve.
Kapakun ia vuri tash kur mori 40 milion euro nga buxheti i Qeverise se deshtuar te Kosoves dhe filloi me aplikimin e sistemit ABC(viti 2005edhe ashtu na shkoi me plane ABC te Qeverise).Dhe ēka beri? Beri denime kolektive te qytetareve(qe eshte e ndaluar me te gjitha konventat nderkombetare).Denoi fshatera te tera.Mandej kur filluan t'i harxhohen parate e dhuruara nga Qeveria e deshtuar , filloi te denoj edhe lagje te qyteteve per t'ia lidhur gryken me rastin e t'pames dhe varrimit te presidentit kur me perjashtim te qendres se Prishtines te gjitha qytetet dhe fshaterat e Kosoves-hambarit te pashterrur per hajdutet, mbeten ne terr dhe ne te ftohet. Kjo gjendje po vazhdon edhe me tutje.
Ne shqiptaret po kerkojme t'i marrim kompetencat e rezervuara , kurse ato qe i kemi nuk po i menaxhojme kurrqyshe.
Pyetje:A vlen te kemi ministri te Energjetikes kur nuk dijme ta menaxhojme ate.Ajo ministri vetem se e rendon buxhetin e Qeverise se deshtuar te Kosoves me staf te panevojshem ,nepunesa, keshilltare e zedhensa.
Kur do te mesohemi te kerkojme llogari nga ata qe i kemi zgjedhur apo ata te japin llogari para dikujt.
A pajtoheni qe ministri i Energjetikes te quhet tashe e tutje Ministri i Territ!

Kosova krahas problemeve te tjera ka edche problemin e energjise.
Ky nuk eshte nje problem i panjohur apo i papritur.
Ende nga shume njerez nuk kuptohet se Kosova ka qene nje njesi e ish-federates jugosllave. Federate e cila funksiononte ne saj te kooperimit nderrepublikan dhe ne kete kuader nuk bente perjashtim as energjitika.
Tash pas luftes eshte nje situate e re dhe shume e veshtire, per te gjithe sektoret e ekonomise se Kosoves.
Jane prishur fijet e sistemit federativ si pasoje e shperberjes dhe po ashtu nga ana tjeter eshte humbur dhe kooperimi.
Nese Kosova funksiononte si njesi, ajo prodhonte per njesite e tjera punuese ne hapesiren e ish-federates dhe sot tashme ajo nuk ekziston.
Pastaj kesaj i bashkangjitet dhe procesi i transformimit te sistemit nga ai socialisto-veteqeverises jugosllav ne ate perendimor te tregut.
Si pasoje e ketyre dy zhvillimeve, Kosova ka humbur lidhjet, tregun, ka nje industri te dale teresisht prej loje, ka probleme dhe energjitike.
Mos harroni se pervec faktoreve te siperpermendur, ka edhe nje sere faktoresh te tjere qe ndikojne ne mosfurnizimin e rregullt me energji.
Kosova trashegoi nga ish-federata nje sistem energjitik te rrenuar dhe te amortizuar dhe per me teper te grabitur dhe te shkaterruar nga lufta e vitit 1999!
Problemet edhe per nje kohe do te vazhdojne, deri sa Kosova te orientohet drejt ne sistemin e tregut perendimor dhe te vendose lidhjet me shtetet fqinje ne sektorin e energjise.
Kosoves i duhen rrjete te reja lidhese me shtetet fqinje, permes te cilave do te behej i mundur transportimi i energjise.
Ende nga shume njerez nuk kuptohet se Kosova nese kerkon dhe lufton te jete e pavarur, kjo nuk do te thote se ajo do te jete nje ishull i izoluar nga fqinjet, por perkundrazi do te duhej te kishte lidhje te gjithanshme mbi bazat tashme te tregut.
Tregu nenkupton se energjia eshte nje mall si cdo mall tjeter dhe se ajo ka koston, ne baze te se ciles vendoset dhe cmimi i shitjes.
Nga ana tjeter konsumatoret duhet te kuptojne se nje mall qe del ne treg, duhet te blihet, pra duhet paguar fatura e energjise.
Pra krijimi i tregut rajonal te energjise, permes maredhenieve te tregut dhe pagesa e kesaj energjie nga konsumatori, do te bente te mundur qe Kosova te kishte energjine e nevojshme. Ne te kundert, nese demtohen percuesit dhe nuk paguhet fatura, atehere vecse do te shtoheshin problemet dhe Kosova do te vazhdoje te mbetet nje njolle e erret ne harten ballkanike!

laliloli
11-02-06, 18:49
Dihet qe borgji i qytetareve ndaj KEK-ut eshte i madh .Mirepo duhet pase parasysh se qmimi se pari eshte i shtrenjte ne krahasim me standardin kosovar (afer 0,048----dmth 5 cent nje kilovat),qe nenkupton se nje familje 5- 6 anetareshe duke kursyer maximum nuk mund te shpetoje nen 40 euro ne muaj,qe per pagen mesatare qe sillet rreth 200 euro ne Kosove eshte shume shume shtrenjte .E dyta ,qytetaret kane humbur besimin tek KEK-u ,nga shkaku se :
-Perkunder investimeve te medha ,qdo dite gati paraqiten avari,me kete edhe munges te madhe te energjise ,edhe nga 20 ore brenda dites ,qe nenkupton neglizhencen dhe papergjegjesine e KEK-ut.
--Humbja e energjise eshte shume e madhe qe don te thote se ajo vidhet nga familjare e besa edhe ndermarrje te ndryshme.Ketu dyshohet se kane gisht pergjegjesit e KEK-ut,ose ata hjane pergjegjes te eliminojne kete.
--Ne faturimin e energjise se shpenzuar behen "gabime" te medha (te qellimshme ).Oret lexohen njeher ne 5-6 muaj dhe shuma te caktohet paushall.Mua me ka rastisur te paguaj nje pjese te shumes dhe ajo shume e paguar ne faturimin e radhes prap ka figuruar.
Nje mik i imi ka lidhur kontraten per te paguar me rata per 20 muaj dhe keshtu ka paguar nga 60 euro ne muaj se bashku me energjine e shpenzuar.Ka paguar tre muaj dhe me pas i ka ardhur nje fature afer 130 euro kinse disa kilovat i paska te papaguar para dy viteve .Me kete eshte demoralizuar dhe ka nderprere pagesen .
Jane keto vetem disa raste qe mund ti rastisesh qdo dite te qdo konsumator ,por ka edhe x raste te keqperdorimit e manipulimit te KEK-ovitve qe bejne ne dem te konsumatoreve ,siq jane limiti i hargjimit ,ku 5 muaj nuk te faturohet rryma e shpezuar dhe e tera ajo te faturohet per nje muaj dhe ateher ne at muaj ke kaluar limitin e hargjimit dhe pason pagesa shtese .

Rryma e shpenzuar gjithesesi duhet paguar nga qdo konsumator.

Eshte nje gjendje alarmante e furnizimit me rryme e kur i gjendet zgjidhja eshte veshtire te prognozohet .Une po shoh vetem thellim te metejme ,me qka edhe durimit po i vie fundi.


Lali

Gentiani
11-02-06, 19:32
E po mir ore burra, Japonia eshte nder shtetet me te zhvilluara ne bote, Zvicra e shum shtete tjera e qytetaret jan te obliguar te paguajne rrymen elektrike, e Kosova eshte njeri nder mjediset me te varfera ne bote, e nese del ne lokale hotelerie e kafeteri lokale nate etj. te gjitha lokalet jan te mbushura, vetura pjesa dermuese kan e borgjin per energji elektrike nuk paskan te paguajne, e ne anen tjeter i arsyetoni rreblat e vandalistat te cilet paskan dinamit e arme per shkatrrimin e objekteve te medha saqe po i fton zotni Gentiani edhe fton qe ne termot ABC te sulmojne, sa ide e cmendur.

E kam lexuar diku me heret se si paskan te holla njerzit per keto kompanit mashtruese Bingo e ku ta di une nese nuk gaboj vet zotni Gentiani ka pas hskruar e ne anen tjeter nuk paskan lek te paguajn borgjin.

Kush merr vesh shqip lexoni kete artikull taze sot te publikuar e mos me shurdhoni me brockulla.


Borxhi i Prizrenit ndaj KEK-ut ėshtė rreth 49 milionė euro


Prizreni, 11 shkurt 2006 (Kosovapress) Time: 16 : 26

Borxhi i pėrgjithshėm i konsumatorėve ndaj Korporatės Elektroenergjetike tė Kosovės (KEK) ėshtė mbi 200 milion euro, ndėrsa vetėm borxhi i Prizrenit ėshtė rreth 49 milionė euro, thanė tė shtunėn drejtues tė korporatės gjatė njė debati me qytetarė tė kėsaj komune.Vranina, me kėtė shkrimin tėnd, sidomos ajo pjesa pėr sulm ndaj termove ABC ishte shumė qesharak, aq sa zili pėr sens humori edhe Oso i Kuka do ta kishte. :wink:

Edhe rastin e rrėnimit tė asaj shtylle, qė qenka shumė e rėndėsishme pėr furnizim, edhe pse nuk kam njohuri me atė rast, megjithėate e kuptoj, nuk e arsyetoj rrėnimin e shtyllės, por nė njė gjendje tė pakufishme e tė frustruar ka rrymė- nuk ka rrymė, nuk ėshtė pėr tė ēuditur nėse i ndodh diēka e tillė edhe njėrit nga termot A B C Ėshtė interesant fakti, se pas rrėzimit tė shtyllės gjeti kohė ministri si dhe pėrgjegjėsit tjerė tė informohen se ē`ndodhi dhe pse ndodhi dhe sa u kushton kjo ndodhi!

lexo edhe njėherė kėtė pjesė tė shkrimit dhe mė shkruaj ku e lexove atė ftesėn pėr sulm nė termot ABC?

Edhe ajo qė kam shkruar lidhur me Bingot ėshtė e vėrtetė! por kėtu ėshtė fjala pėr njė problem shumė mė madhor se vetura e Dacit dhe aq banal qė ndodh nė shek XXI. Vendi i cili pretendon qė nesėr tė jetė i pamvarur dhe tė plotėsojė standarde - i integruar nė rrjedha politike e shoqėrore me popujt tjerė nė Evropė, pa e cekur anėn ekonomike pėr tė qenė i aftė tė konkurroj me prodhime nė treg, ku industria do tė ndeshet me tretmanin 20 orė pa rrymė e 4 me rrymė!!!

Vranina, atė borgjin qė i kanė KEK-ut qytetarėt, duhet ta rregullojnė vehtė, sė fundit marrin rroga pėr atė punė. Ka mėnyra tė ndryshme ta nxjerr borgjin e vehtė e njėra ndėr ato ėshtė ēkyqja nga rrjeti i atij qė nuk paguan, por tė pėrpilosh plane furnizimi me energji ABC ėshtė qesharak dhe ēėshtje e KEK-ut nuk ėshtė nga dje, por komplet kohėn e pasluftės dhe nuk dihet kur pėrfundon nga rendi i ditės.

Nė Kosovėn e okupuar ka pasur rrymė, ndėrsa tani nė Kosovėn ku qeverisin shqiptarėt vehtė me atė inftastrukturė nuk ka rrymė, pak sa absurde kjo gjendje !!!

Dilaver
29-06-06, 17:30
KEK-u ka ndėrmarrė njė fushatė me intensive pėr identifikimin e konsumatorėve ilegal dhe shkyējen e atyre tė cilėt nuk paguajnė energjinė e shpenzuar, qė nga fillimi i kėsaj fushate KEK-u ka arritur brenda njė muaji tė bėjė deri nė 10 mijė shkyēje.

djsalih
01-12-06, 11:00
Pergjigjuni ne kete teme "Cka mendoni per Kek-un dhe planin e tij ABC, dhe per ata qytetar te cilet e paguajn rrymen dhe se gjinden ne Kat. C (paguaj qe te mos kesh rryme?)????

Me shume ka rryme Afganistani, Kenia, Etiopia se Kosova "Deshpruese aaaaaa"
:confused:

prishtinasi
01-12-06, 12:00
Pergjigjuni ne kete teme "Cka mendoni per Kek-un dhe planin e tij ABC, dhe per ata qytetar te cilet e paguajn rrymen dhe se gjinden ne Kat. C (paguaj qe te mos kesh rryme?)????

Me shume ka rryme Afganistani, Kenia, Etiopia se Kosova "Deshpruese aaaaaa"
:confused:

Gjithsesi plan diskriminues...qe nuk sjell kurrfare financa shtese per KEK-un!
Kush eshte iniciator i ketij plani...garant ndonje qoban, qe tash eshte bere minister!

sunshine
01-12-06, 16:21
Pergjigjuni ne kete teme "Cka mendoni per Kek-un dhe planin e tij ABC, dhe per ata qytetar te cilet e paguajn rrymen dhe se gjinden ne Kat. C (paguaj qe te mos kesh rryme?)????

Me shume ka rryme Afganistani, Kenia, Etiopia se Kosova "Deshpruese aaaaaa"
:confused:

Ēka tė mendosh pėr KEK-un( Katastrofa Energjetike e Korrupcionit)? Mizeri! Le tė i ndajnė grupet me shkronja apo numra se nuk do iu sjell gjė!
Sė pari ēmimi i rrymės nė Kosovė ėshtė i njėjtė me atė nė Evropėn Perėndimore (ku paga mesatare ėshtė mbi 1000€, kurse Kosovė 150€!). Sė dyti. nė Kosovė mbi 10% e rrymes vidhet. Sė treti harxhohet rrymė pa masė (mė e keqja edhe pėr ngrohje!).
Kur jemi te vjedhja e rrymės. Pėrderisa nė Kosovė tė mos krijohet edhe njė mentalitet i tillė, kur fqiu lajmėronė nė organet pėrgjegjėse fqiun e vet, i cili tėrė shtėpinė e ngrohė me rrymė pa paguar asnjė cent pėr tė, ne do kemi problemi gjithmonė. Fundja pse unė tė paguaj rrymė rregullisht e tė mbetem shpeshė nė terrė pėr arsye se fqiu im i parė vjedhė rrymėn (sipas KEK-ut, nėse nuk gaboj diku 15% e rrymes konsiderohet e humbur- lexo vjedhur!).
Tė marr njė shembull, ndoshta pak banal, pėr harxhimin e rrymės pa masė. Nė kohen e paraluftes (kur me KEK-un menaxhonin serbėt), nė Kosovė nuk kishte ndalesa tė mėdha tė rrymes (jo qė serbet menaxhonin mirė!). Nė vendlindjen time, njė fshat nė afėrsi tė Prishtinės, rreth orės 23 mbretėronte errėsirė absolute. Dmth. asnjė dritė nuk shkėlqente nėpėr oborret e shtėpive. Kurse sot, tė kalosh nė mesnatė afėr fshatit tim, shkėlqejnė dritat nė gati ēdo oborrė tė shtėpive (natyrisht nėse ka rrymė!). Me kėtė dua tė them se edhe vetėdija qytetare pėr shfrytėzimin e energjisė elektrike ėshtė paksa e ulėt (shembull: nė Gjermani nėpėr banesat gjermane nė mbrėmje vėren vetėm nga njė dritė tė ndezur!)
Sidoqė tė jetė, fajtorė pėr kėtė gjendje katastrofale prapėseprapė janė vetėm ata qė menaxhojnė me KEK-un, e askush tjetėr.

ANESTEZIA
16-12-06, 04:26
KEK-ueshte pjelle e pushtetit te sotem te deshtuar qe eshte nje simbioze e hajnave nderkombetare e vendore.
Plani ABC eshte bere me nje qellim te vetem : qe t'i zvogeloje presionet e popullates ndaj KEK-ut dhe ketij pushteti te zi.Them pushteti te zi sepse ky pushtet nuk di te prodhoje drite e stabilitet por vetem terr , tmerr, varferi, jostabilitet politik dhe ajo qe eshte me e tmerrshmja me metoden "brain wach", popullin e ka dehur fare me propaganden e vet.
Me planin ABC paknaqesia do te parcializohet,pra presioni ne pushtet dhe ne hajnat e KEK-ut do te jete me i vogel.
Me planin ABC, nuk do te ndalet rryma ne lagjet ku jetojne "bosat" e politikes se korruptuar.Rryma pra do te ndalet ne ekonomite familjare, dhe ne bizneset qe nuk e meritojne kete.Pra behet nje diskriminim tejet negativ.
Me planin ABC, mund te mos kemi rryme edhe atehere kur prodhohet mjafte, sepse atehere rryme shitet dhe ato para perfundojne ne duart e qeveritareve e te vazaleve te tyre ne KEK.

Nje eshte e sigurte : ME KETE JOSTABILITET ENERGJETIK, NE BOTES PO IU TREGOJME SE NUK JEMI TE ZOTE TE MENAXHOJME SI DUHET NJE KORPORATE , E LERE ME TERE KOSOVEN.
Le te me demantoje dikush , se me kete nuk po ia bejme me sy Serbise.

Dhe tash ēfare thone hajdutet e qeverise se deshtuar: bejne projekte te medha per Kosoven C, kurse e harrojne Kosoven A dhe B. Flasin per te ardhmen se si do te jete,per t'ia mbyllur syte popullit qe te mos shohin tash si po jetojne.Pra ne esence keta qeveritare jane komuniste te regjur per nga metodologjia e veprimit.Dikur komunistet na flisnin per komunizmin ku njeriu do te punoje sa te mundet ,e do te marre aq sa te kete nevoje. E per ta ,komunizmi si stadi me i larte i zhvillimit shoqeror ishte :e ardhmja. Njerezit jetonin me enderra. Edhe sot pra jetojne me endrra.

Qeveria , per vitin e ardheshem i ka ndare buxhet KEK-ut, 50 milion euro, pra 1/14 pjese e buxhetit te Kosoves kaperdihet nga KEK-u si korporate prodhuese!!!!!!Prodhuese e territ.
Pra une e paguaj KEK-un drejteperdrejte per rrymen e harxhuar, dhe permes taksave qe shkojne ne buxhetin e Kosoves.Njehere paguaj per ate pak rryme te harxhuar dhe njehere per rrymen qe une nuk e harxhoj!!!!!! Ku ka keshtu ne Bote.

Nuk do ta paguaj me. Edha ashtu nuk po kam rryme me shume se 8 ore brenda 24 oreve.Per ato 8 ore parat me merren permes taksave , pa me pyetur fare.

Ika se tash do te me ndalet rryma.

sunshine
13-04-07, 14:00
Tė nderuar! Sigurisht se keni lexuar apo ndėgjuar qė para disa ditesh Koorporata Energjetike e Kosovės ( KEK ), ka vendosur ta dyfishojė ēmimin e rrymės pėr konsumatorė! Me kėtė Kosova ka ēmimin mė tė lartė tė rrymės nė tėrė rajonin (bile me diēka tė jemi tė parėt!).
Unė nuk dua tė mirrem me atė se e vendosėn tė huajt kėtė apo vendorėt, por pyes vetėn, "athua ku janė duke jetuar kėta njerėz", "ndoshat kanė ndonjė plan tė msheftė sesi ta pasurojnė popullin nė mėnyrė qė edhe pagesa e rrymės mos tė paraqes problem tė madh", nuk i dihet, ne jemi tė zot pėr mrekullira!? Pėr mrekullira tė mbrapshta ama! Kosova me Valėn 900 ka njė ndėr telefonitė mė tė shtrenjėta nė botė, tash me rrymė do ia kalon edhe vendeve tė zhvilluara perėndimore! Deri kur kėshtu? Edhe sa do tė ketė durim populli qė nė kurrizin e tij tė bėhen eksperimente?
E di qė nga dikush do ketė menjėherė reagime negative, por prapė e them: Populli duhet ngritur nė kėmbė edhe tė protestojė pėr ēdo padrejtėsi qė i bėhet, qoftė nga pushteti vendor, qoftė nga UNMIK-u! Kjo aspak nuk e zbeh, siq thuhet nga dikush "procesin e pavarėsisė". Fundja, pavarėsia e ka kuptim e plotė vetėm atėherė kur ka njė bazė tė shėndoshė tė zhvillimit tė mėtutjeshėm. E me njė popull tė plaēkitur, tė varfėruar e tė gėnjyer nė ēdo aspekt, nuk mund tė bėhesh konkurrent i denjėt me ata qė ne mendojmė tė jetojmė nesėr bashkė, pra me shtetet tjera europiane!

Pėr fund do pyesja: A mendoni qė KEK-u me kėtė vendim e ka pėrforcuar emrin e Koorporatės Energjetike tė Korrupcionit!

arber145
13-04-07, 15:51
Nuk jane normal keta njerez
paguaj dhe nuk kam rrym a ketu e bejne edhe me shtrenjet
Hajdut! Hajdut

instruktori
13-04-07, 15:56
Ju pergezoj per kete teme shum te mire dhe shume interesante per ne qe jetojm ketu ne Kosove.
Kjo qka ka ber KEK-u me ngritjen e qmimeve eshte "Qmenduri"
Nuk them qe duhet ne konsumatoret ta shpenzojm rrymen e mos ta paguajm.
Aq sa ne paguajm per Shtetin aq Shtet kemi por:
Me miliona e miliona Euro u vodhen ne KEK,dhe prap nuk ka rryme,mandej duhet te themi haptas se ne nuk po e paguajm se duhet rrymen.Por a e dini se para nje muaji e gjysme Qeverija ne menyr interne intervenoj me 11 milion euro nga bugjeti i kosoves ne emer qe nuk ka para.Shikoni pagat ne KEK.
Qe mos ti numeroj te gjitha me nje fjal kesaj i thon Qmenduri e pushtetarve qe na kajten nanen e nuk po e lan kete popull kaq te vujtur as buk te ngihet sa duhet dhe e la pa streh mbi koke.
Keta te qmendur do ta kerkojn voten e keti populli qe po don me e lan ne terr.Boll ishim ne terrin e Serbis .
A e meriton ky popull prap Terrin - une mendoj se jo.

Kishte me qen mire dhe une mendoj qe qmimet e energjis jo te rriten por perkundrazi te ulen.

Me respekt per te gjith ju pershendes

iriqi
12-02-08, 03:47
Nuk duhet njerzit me u dallu si partiak na jemi populli e ata te partive jan politikan, politikant e kan nje qellim me bo pare mu pasunu ata e shfritzojn rastin kur ne pupulli bejm perqarje ner mes veti, KEKU, DOGANA, AEROPORTI,POSTA, kto jon ne kontroll te nje njerit qe i kasirat me perqindje te gjith politikanet e kosoves te ministris etj etj, 15 milion euro jan dhen per avokatet e ti, 3000 mij njerz qe e mbrojn ma mir me thon nje ushtri punojn ne rrethin e ti te ngusht ma shum se 100 ndermarje private paguajn haraq mos te hym ma thell, nese mendoheni pak do ta dini se kush esht..!