PDA

View Full Version : Unxhijt


Hattabi
12-02-06, 22:32
A ka mundesi me me tregue datat e sakta kur jan shkruajtur 4 unxhijt. :lol:

Pres pergjegje - FLM per Mirekuptim

Hattabi
06-03-06, 21:46
A ka naj pergjegje a jo !?

Murgesha
06-03-06, 23:23
Po ēka po tė duhen o Hattab?
Kėto gjėra s`ju interesojnė mė as tė krishterėve, e u dashka tė trajtohen mu nė kėtė forum edhe ate nga njė njeri qė ndodhet nė Xhihad e qė vetėm e ka pėrcaktuar se kujt i takon ardhmėria.


"Ardhmėria i takon Islamit - ELHAMDULILAH"

krijuesiii
07-03-06, 00:06
... o Hattabi edhe heshtja flete thojne, ju mungojn o njeri argumentet shikoja ketyre historin e kane te ngriture neper vite e shekuj mbi shpifje dhe terroorizem ndaj njerzimit barbare me keta smund te jetojne ne paqe, prandaj edhe librate dhe fjalet i ndrrojne si ju pelqen per kohen dhe momentin...


tungiii

Espresso
07-03-06, 15:45
Hatibi dhe krijuesiii

Katolicizmi shqiptare nuk mbeshtetet ne ekstremizem. As nuk ka qene dhe shpresojne te mos jete ne te ardhmen(Ketu nuk e perjashpj ndonje individ vetjak). Forumet shqiptare nuk i frekuentojne as priftat e as krypeshkopat per te bartur Qarqafe Copy-Paste me nga 5 metra te gjata siq bejne babahoxhet e Imamat e juaj ne cdo forum. Neper forumet e krishtera nuk gjene keso temash: "Vllaznit tone ***** i ekzekutun kaq njerez" siq gjene neper forumet islame:" Vllaznit tone te Al Kaides vran kaq e kaq ushtare amerikan dhe kolaboracionista, polic irakian.
Shpresoi te ju mjaftoi kjo.

Zana_ch
07-03-06, 16:01
... o Hattabi edhe heshtja flete thojne, ju mungojn o njeri argumentet shikoja ketyre historin e kane te ngriture neper vite e shekuj mbi shpifje dhe terroorizem ndaj njerzimit barbare me keta smund te jetojne ne paqe, prandaj edhe librate dhe fjalet i ndrrojne si ju pelqen per kohen dhe momentin...


tungiii


Krijusi pash at zot ende su mbushe me mend .....he mjeri ti por ti ske per tu mbush me mend kurr ......ku po don argumente ma te forta se prej se ka lind Krishti e deri ne diete e sotit e ter bota feston me keto libra dhe argumente ......hey nje udhzim lexo edhe libra tjera te vertet dhe mos lexo perralla se perrallat jen per te vanue ne gjum sikur ju kan vnue shum disave e nder ta je erdhe ti dhe qai Hattabi.....

SHKRIMET DHE BIBLA SHEJTE NUK KA NDRYSHUE DERI ME SOT JO !!

Hattabi
07-03-06, 22:45
Po ēka po tė duhen o Hattab?
Kėto gjėra s`ju interesojnė mė as tė krishterėve, e u dashka tė trajtohen mu nė kėtė forum edhe ate nga njė njeri qė ndodhet nė Xhihad e qė vetėm e ka pėrcaktuar se kujt i takon ardhmėria.


"Ardhmėria i takon Islamit - ELHAMDULILAH"

Jo veq deshta me ju pa se a po e dini se e vertet o kjo se askush nuk e din sepse kush u qoke ma heret e shkrujke ka 1 unxhill .

Hattabi
07-03-06, 22:52
ku po don argumente ma te forta se prej se ka lind Krishti e deri ne diete e sotit e ter bota feston me keto libra dhe argumente

Me cilat libra feston :
Unxhilli sipas Barnabes
Unxhilli sipas Llukes
Unxhilli sipas Mateut
Unxhilli sipas Gjonit
Dhjata e Re
Dhjata e VjeterMe cilen Feston bota Krishtere :eek:


SHKRIMET DHE BIBLA SHEJTE NUK KA NDRYSHUE DERI ME SOT JO !!

Po kur jan shkruajtur ato pra ... :redface:

Murgesha
07-03-06, 22:58
Jo veq deshta me ju pa se a po e dini se e vertet o kjo se askush nuk e din sepse kush u qoke ma heret e shkrujke ka 1 unxhill .

Hmmmm ma ka marrė mendja se pėrveēse temė pėr provokim asgjė tjetėr nuk ishte ajo pyetja juaj.

Espresso
08-03-06, 16:54
Murgesha

Cka do me theene: "Emdylirilah" (Nenshkrimi yt i djeshem) se vertet nuk e kuptoi? :D

Murgesha
08-03-06, 17:42
Murgesha

Cka do me theene: "Emdylirilah" (Nenshkrimi yt i djeshem) se vertet nuk e kuptoi? :D

Espreso kur tė citojsh diēka nėse nuk din ta shkruajsh pėrdor copy paste qė tė mos dalėsh qesharak. Shkruhet Elhamdylilah, mė duket se ėshtė shprehje falėnderuese ndaj zotit nė gjuhėn arabe.
Nuk ishte nėnshkrimi im, po shko lexoje edhe njėherė shkrimin tim dhe e kupton.

Hattabi
08-03-06, 23:51
Jo Murhesh nuk shkurhet me Y por me U : ELHAMDULILAH - FALENDERIMI I TAKON ALLAHUT

Espresso
09-03-06, 12:07
Espreso kur tė citojsh diēka nėse nuk din ta shkruajsh pėrdor copy paste qė tė mos dalėsh qesharak. Shkruhet Elhamdylilah, mė duket se ėshtė shprehje falėnderuese ndaj zotit nė gjuhėn arabe.
Nuk ishte nėnshkrimi im, po shko lexoje edhe njėherė shkrimin tim dhe e kupton.

Murgesha

Une mendove qe kishe si nenshkrim dhe me pas e kishe terhequr, sepse do e kisha bere copy-paste, por ti s'ke nevoj te marresh pezmatim sepse kush eshte qesharak e konfirmoi antari qe shkrou pas teje.:tongue:

krijuesiii
20-03-06, 23:49
http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=18438&page=3

King_Gentius
21-03-06, 03:15
Kush eshte i interesuar te lexoje per ungjijt ka nje artikull ketu:

http://en.wikipedia.org/wiki/New_testament

Meti_tetova
10-09-06, 20:59
nuk eshte ,,PERGJIGJE"ate cka e ke shkruar o i ,,DITUR"i historise.


ISLAMI ESHTE ZBUTJE E ZEMRAVE (Jakup A)

Savior
11-09-06, 00:16
... o Hattabi edhe heshtja flete thojne, ju mungojn o njeri argumentet shikoja ketyre historin e kane te ngriture neper vite e shekuj mbi shpifje dhe terroorizem ndaj njerzimit barbare me keta smund te jetojne ne paqe, prandaj edhe librate dhe fjalet i ndrrojne si ju pelqen per kohen dhe momentin...


tungiii

Nuk e di a juve a neve po na mungojne argumentet. Po, po shihet cilet bejne ushtrojne terrorizem dhe e perkrahin ate. Se ju historine si deshironi vet e besoni, e faktet jane krejt ndryshe. Atyre qe qe zoti i tyre u ka thene te vrasin njerez sepse nuk besojne si ta. Po sipas jush libri i Zotit mund te ndryshohen sipas qejfit te dikujt, ne to pershkruhen fjalet e Jezu Krishtit nga dishepujt e tij. Ju nuk besoni (eshte e drejte e juaj) por ju kisha lut qe mos t'i fusni edhe te tjeret ne pabesimin tuaj. Nese doni te fundoseni, mos u mundoni qe edhe te tjeret t'i ngreni pas vetes.

Zana_ch
11-09-06, 05:31
Te dashur Musliman ketu mundeni me lexue ma mir per qdo gja qe ju intereson per BIBLEN


http://www.bibla.net/

Giovanni
19-09-06, 19:30
A ka mundesi me me tregue datat e sakta kur jan shkruajtur 4 unxhijt. :lol:

Pres pergjegje - FLM per Mirekuptim


I nderuari Hattabi ndoshta po e jap pergjigje pak me vonese por siq thote populli me mire vone se kurre.
Pas vdekjes se Jezu Krishtit te krishteret e asaj kohe ishin te perseguituar nga pushteti Roman i asaj kohe keshtu qe librat e shejte ishin te fshehur ne vende te sigurta ku te krishteret ēelebronin meshen shejte.
Data e ungjillve jan keto: Marki 45 vite pas vdekjes se Krishtit
Mateo 40 ''
Luka 57 ''
Gjoni 40 ''
Keto jan datat ne te cilat ka filluar te lexohet vangjelli ne meshen shejte.

ensar
10-10-06, 15:44
nuk ka lidhje kur jon shkru ato libra kryesorja qka na intereson neve osht see n'ato libra shum sene jon shkru prej vet njerzve qe don me thon qe nuk munen mu kon krejt fjalt e zotit sepse i kan ndryshu senet ndersa te kurani kjo nuk ekziston fare sepse qe 14 shekuj kurani su prek dhe vet fakti qe ata e botojn edhe jomuslimant aj mbetet ashtut siq u ardh dhe do te mbes deri ne diten e gjykimit inshAll-llah sepse per to ka garantu Allahu. me nderime :)

Espresso
16-10-06, 20:31
nuk ka lidhje kur jon shkru ato libra kryesorja qka na intereson neve osht see n'ato libra shum sene jon shkru prej vet njerzve qe don me thon qe nuk munen mu kon krejt fjalt e zotit sepse i kan ndryshu senet ndersa te kurani kjo nuk ekziston fare sepse qe 14 shekuj kurani su prek dhe vet fakti qe ata e botojn edhe jomuslimant aj mbetet ashtut siq u ardh dhe do te mbes deri ne diten e gjykimit inshAll-llah sepse per to ka garantu Allahu. me nderime :)

E vargjet satanike ku po i len?? Me pas qene libri prej dores se Allahut, nuk do kishte dalur ne treg 23 vite pas vdekjes se profetit. Ec e gjeje se sa mileti i ka shti hunt gjate shkrimit te Kuranit??

Zana_ch
16-10-06, 20:31
Pershendetje te nderuar vellezer te fes islame .
Shum her e kam lexue ne forum se ne kuran jan shum gjana te shkruar gati njesoi si ne Bibel .
Pra dmth nga ana e juaj Kurani qenka liber i shkruar nga Zoti .ok
Por mor vellezer islam a ka mundesi mem tregue se ato fjal ta shkrua ne Bibel 6 shekuj ma para se ne Kuran ..... a naga njerzit ishin te shpikura te gjitha ato shkrime .Hmmmmmmmm
Ju kish lutur mundesish mos ja futni kot me shkrime me mendime pa lidhje se per zoten fare nuk po ju kan hije.
shnet ju lasha
Zana_ch

Mustaqedredhur
18-10-06, 01:29
Pershendetje te nderuar vellezer te fes islame .
Shum her e kam lexue ne forum se ne kuran jan shum gjana te shkruar gati njesoi si ne Bibel .
Pra dmth nga ana e juaj Kurani qenka liber i shkruar nga Zoti .ok
Por mor vellezer islam a ka mundesi mem tregue se ato fjal ta shkrua ne Bibel 6 shekuj ma para se ne Kuran ..... a naga njerzit ishin te shpikura te gjitha ato shkrime .Hmmmmmmmm
Ju kish lutur mundesish mos ja futni kot me shkrime me mendime pa lidhje se per zoten fare nuk po ju kan hije.
shnet ju lasha
Zana_ch

e nederume zoje/zonje

Mir po thua,themi se shum gjana jan t'shkrume si ne bible edhe ne Kuran-Pse i besojme Kuranit!

Respektojme Kuranin dhe fjalen e Jezusit/Isa .a.s ne Kuran.Ashtu si thot Kurani.

Ne Kuran lexojme se cka me te vertete ka thane Jezusi, paqe e Zotit qofte mbi ta, dhe nese e gjejme edhe ne bibel..me shume asht /bile te gjitha/ perputhje ideore se tekstuale...
Dhe kjo asht ajo qe themi se Kurani asht ai qe percakton se ckasht hyjnore ne bibel /nese ka mbet dicka/

Kjo asht si nje shenbull praktik.

Nje krijues kriojon nje poezi,roman apo filozofi dhe ate e shtype ne liber.
Mbas nje kohe, secili botues qe boton librin ndryshon dicka nga teskti,ideja,...kjo asht ne natyren e njeriut
Athere si te vertetohet orgjinaliteti i fjales?librit?
Krijuesi boton nje liber ky spjegon se si cka ke qene orgjinali, dhe duhet ti permbahemi keti libri.
Logjiko pak kete shembull praktik me kuran-bibel.


Por, TI me siguri e beson ate qe shkruna ne bibel,...nese gjindet e njejta ide,mendim edhe ne Kuran a i beson?

Zana_ch
18-10-06, 18:49
e nederume zoje/zonje

Mir po thua,themi se shum gjana jan t'shkrume si ne bible edhe ne Kuran-Pse i besojme Kuranit!

Respektojme Kuranin dhe fjalen e Jezusit/Isa .a.s ne Kuran.Ashtu si thot Kurani.

Ne Kuran lexojme se cka me te vertete ka thane Jezusi, paqe e Zotit qofte mbi ta, dhe nese e gjejme edhe ne bibel..me shume asht /bile te gjitha/ perputhje ideore se tekstuale...
Dhe kjo asht ajo qe themi se Kurani asht ai qe percakton se ckasht hyjnore ne bibel /nese ka mbet dicka/

Kjo asht si nje shenbull praktik.

Nje krijues kriojon nje poezi,roman apo filozofi dhe ate e shtype ne liber.
Mbas nje kohe, secili botues qe boton librin ndryshon dicka nga teskti,ideja,...kjo asht ne natyren e njeriut
Athere si te vertetohet orgjinaliteti i fjales?librit?
Krijuesi boton nje liber ky spjegon se si cka ke qene orgjinali, dhe duhet ti permbahemi keti libri.
Logjiko pak kete shembull praktik me kuran-bibel.


Por, TI me siguri e beson ate qe shkruna ne bibel,...nese gjindet e njejta ide,mendim edhe ne Kuran a i beson?


Pershendetje Mustaqedredhur..........uaaa shum me ke habit me kto fjal tua
ne njeren ane thuni se kurani ashte i ardhun prej Allahut
ndersa tash shkrun se ne Kuran jan fjalt e Jezuesit....i nderuar athue edhe ni her qenka ardhe Jezuesi pas 6 shekuj e gjysem dhe e paska sjell Kuranin ne toke per fen islame .....:confused:

I nderuar mvjen shum keq per ty, te kisha than se edhe nj her lexoje mir shkrimin tend dhe pastaj e kupton se qka ki shkrue .
Nese bazohem ne thenjn tende del se Kurani ose ashte ba kopje nga Bibla dhe se fare nuk ka te baj me shkime te ardhuna nga Zoti,ose per ndryshim nga Bibla ju kan fut ne te edhe disa gjera tjera per me pas ma shum sipmpatie ne popoull.
P.S
Ju kisha ber nje lajmerim te vogel
shum njerz te shum popoujve te botes jan mundue me
gjet kunderthenje per shkrimin shejt Biblen
por deri me sot sja kan arrite te bejn asgje
MOS u mundoni edhe ju se jemi shum te vegjel.shnet ju lasha
Zana_ch

Mustaqedredhur
18-10-06, 19:48
Pershendetje Mustaqedredhur..........uaaa shum me ke habit me kto fjal tua
ne njeren ane thuni se kurani ashte i ardhun prej Allahut
ndersa tash shkrun se ne Kuran jan fjalt e Jezuesit....i nderuar athue edhe ni her qenka ardhe Jezuesi pas 6 shekuj e gjysem dhe e paska sjell Kuranin ne toke per fen islame .....:confused:


Po moj zoje e respektuar Jezusi ( Isa ne gjuhen Kuranore ) paralajmeroj ardhjen e Muhamedit a.s ,ai tha se ashte vertetues i tevratit ( Tora ) dhe pergezues i ardhjes te Muhamedit a.s


KURAN 61:6 " Dhe, kur Isai, biri i Merjemes tha: "O beni israilė, unė jam i dėrguar i All-llahut te ju, jam vėrtetues i Tevratit qė ishte para meje dhe jam pėrgėzues pėr njė tė dėrguar qė do tė vijė pas meje


Ai ne kete verset thot se asht i derguar i All-llahut te cifutet.
paralajmeron nje te derguar pas qe do te vij pas tij..
E ke te qarte?
Ti i beson Jezusit ( Isaa.s.) , beson ate qe tha..a e besoje edhe ate qe tha ne Kuran?P.S
Ju kisha ber nje lajmerim te vogel
shum njerz te shum popoujve te botes jan mundue me
gjet kunderthenje per shkrimin shejt Biblen
por deri me sot sja kan arrite te bejn asgje
MOS u mundoni edhe ju se jemi shum te vegjel.


Wooow, tani edhe kalamaj na bone :smile:
Si spjegon, ti zoje e madhe kete kunderthanje Biblike :

Te mateu 24/35 po lexoj : jezusi tha : qielli e toka do te zhduken,por fjalet e mia nuk do te bienposhte
Po aty ne 5/18 shkruna : Per te vertete po juthem ;derisa te jete qielli e toka ,asnje gjerme dhe asnje presje nuk do te hiqet Ligjit...."

Vargu i pare,zoje, na jep t ekuptojme se fjalet e JEzusit nuk do te zhduken...
i dyti n ajep t ekuptojme se fjalet (Ligji) do te qendroj derisa te jete qielli e toka, pra kur te zhduken ato zhduket edhe fjala e tij.
A zhduken apo nuk zhduken?

dhe nje perkujtim te vocer, enda nuk mora pergjigje se cka kerkojne letrat e Palit ne tekstet e 'shenjta' biblike.Bile ne meshe i lexoni si te Zotit?!!!

p.s.

Se paske kry mire detyren e logjikes ne shembullin e librit,kujtoe edhe nje here..
ok?

Savior
25-10-06, 05:43
Po moj zoje e respektuar Jezusi ( Isa ne gjuhen Kuranore ) paralajmeroj ardhjen e Muhamedit a.s ,ai tha se ashte vertetues i tevratit ( Tora ) dhe pergezues i ardhjes te Muhamedit a.s


KURAN 61:6 " Dhe, kur Isai, biri i Merjemes tha: "O beni israilė, unė jam i dėrguar i All-llahut te ju, jam vėrtetues i Tevratit qė ishte para meje dhe jam pėrgėzues pėr njė tė dėrguar qė do tė vijė pas meje


Ai ne kete verset thot se asht i derguar i All-llahut te cifutet.
paralajmeron nje te derguar pas qe do te vij pas tij..
E ke te qarte?
Ti i beson Jezusit ( Isaa.s.) , beson ate qe tha..a e besoje edhe ate qe tha ne Kuran?


M'falni qe po nderhyj menjehere keshtu.

Kish mujt edhe Zana_ch t'i pergjigjet ketij teksti por po ia lehtesoj qe te mos lodhet hiq.

Kjo eshte njejte sikur une te shkruaj keshtu ne nje liber timin qe do ta shkruaja prej vetit.

"Dhe kur Jezusi, biri i Marise tha: "O beni israilė, unė jam i dėrguar i All-llahut te ju, jam vėrtetues i Tevratit, Ungjillit, Kuranit, qė ishte para meje dhe jam pėrgėzues pėr njė tė dėrguar nga Kosova qė do tė vijė pas meje e ai do ta kete emrin Savior.

Por kjo asgje nuk do te thote. Edhe une do te mundja qe te vertetoja cdogje, bile te them se edhe Kur'ani dhe Bibla jane ndryshuar dhe tani duhet te me ndjekni mua apo do te vdisni nga xhihadi dhe do te shkoni ne ferr. Jezusi na ka paralajmeruar per profetet e rreme. Gjithashtu mund te thoja se Ungjilli iu shpall Jezusit, Kurani Muhamedit, dhe libri qe une do ta shkruaja m'u ka shpallur mua. Gjithashtu per ajetin qe thote se nuk do te kete 'profet' tjeter mas Muhamedit te them se e kane ndryshuar hoxhallaret ose arabet.

Po por si mundet qe Jezusi nga shekulli i I te profetizoje dhe kjo te shkruhet ne shek. e gjashte ne Kuran. Kjo bjen ne kundershtim me logjiken menjehere. Kur profetizohet diqka shenohet para se ai profet te vije por edhe siq eshte rasti me Profetizimin e ardhjes se Jezusit (Mesise).Te mateu 24/35 po lexoj : jezusi tha : qielli e toka do te zhduken,por fjalet e mia nuk do te bienposhte
Po aty ne 5/18 shkruna : Per te vertete po juthem ;derisa te jete qielli e toka ,asnje gjerme dhe asnje presje nuk do te hiqet Ligjit...."

Vargu i pare,zoje, na jep t ekuptojme se fjalet e JEzusit nuk do te zhduken...
i dyti n ajep t ekuptojme se fjalet (Ligji) do te qendroj derisa te jete qielli e toka, pra kur te zhduken ato zhduket edhe fjala e tij.
A zhduken apo nuk zhduken?

dhe nje perkujtim te vocer, enda nuk mora pergjigje se cka kerkojne letrat e Palit ne tekstet e 'shenjta' biblike.Bile ne meshe i lexoni si te Zotit?!!!Keto nuk bijne asgje ne kontradikte, tjeter gje thuhet ne njerin varg diqka tjeter thuhet ne tjetrin. Keto jane dy garanci qe na ka jepur Jezusi. Shiqo vargje o i nderuar, ato jane ne pjese te ndryshme. Eshte njejte sikur ne rastin e meposhtem.

6:7. Edhe sikur tė zbritnim ty njė libėr tė shkruar nė letėr, e ta preknin atė me duart e tyre, ata qė mohuan do tė thoshin: “Kjo nuk ėshtė tjetėr pėrveē njė magji e qartė”.

6:129. PO ashtu (sikur u dhamė xhinve dhe njerėzve pėrjetim), Ne i bėjmė sundues disa mizorė mbi mizorėt e tjerė pėr shkak tė asaj qė fituan (vepruan).

Une kam nje pyetje per ty. Si eshte e mundur qe keto ajete te dallojne.:tongue: Njeri ajet thote tjeterqka e tjetri diqka tjeter. Po kundershtojne njera tjetren shume.

Pershendetje

Mustaqedredhur
25-10-06, 20:55
..Po por si mundet qe Jezusi nga shekulli i I te profetizoje dhe kjo te shkruhet ne shek. e gjashte ne Kuran. Kjo bjen ne kundershtim me logjiken menjehere. Kur profetizohet diqka shenohet para se ai profet te vije por edhe siq eshte rasti me Profetizimin e ardhjes se Jezusit (Mesise)...Po qysh , more, Jezusi 'bir i zotit', e m'shtetun me shpirtin e shejte... s'paska mujte me profetizue??????

eh,qyqan,e quqan...edhe ate qe ,medemek e beson, e mohon!
ani,vazhdo se je ne rruge te mire!

Alko71
26-10-06, 02:00
6:7. Edhe sikur tė zbritnim ty njė libėr tė shkruar nė letėr, e ta preknin atė me duart e tyre, ata qė mohuan do tė thoshin: “Kjo nuk ėshtė tjetėr pėrveē njė magji e qartė”.

6:129. PO ashtu (sikur u dhamė xhinve dhe njerėzve pėrjetim), Ne i bėjmė sundues disa mizorė mbi mizorėt e tjerė pėr shkak tė asaj qė fituan (vepruan).


E para vlene per ata si ti qe nuk beson qe eshte liber i shpallur nga Zoti i boteve,por mendon se eshte mashtrim (magji)


E dyta eshte per popullin mizore qe tejkalon kufijt e te lejuares(Shqiptaret e Kosoves), dhe mbi ate popull Ai dergon nje popull tjeter me te fuqishem po ashtu mizore(Serbija dhe mbi Serbine, Ameriken) qe ta shtyp ate te parin ndoshta po permiresohen dhe nuk veprojne me ashtu si kishin vepruar sa ishin ne pushtet.Kjo vlene edhe per individet njesoj.

Ku sheh kunderthenje ti ketu? E para eshte per sa i perket Kur'anit dhe nese nuk e besojne behen nga mizoret e qe spjegohet ne te dyten edhe pse i kane 122 versete ne mes.Po deshe ta kuptosh me mire lexoj edhe ato ne mes tyre dhe e sheh me mire teresine e mozaikut.

Mustaqedredhur
26-10-06, 23:10
Cito:


I - mateu 24/35 :
jezusi tha : qielli e toka do te zhduken,por fjalet e mia nuk do te bien poshte


II - Po aty ne 5/18 :

Per te vertete po juthem ;derisa te jete qielli e toka ,asnje gjerme dhe asnje presje nuk do te hiqet Ligjit...."Keto nuk bijne asgje ne kontradikte, tjeter gje thuhet ne njerin varg diqka tjeter thuhet ne tjetrin. Keto jane dy garanci qe na ka jepur Jezusi. Shiqo vargje o i nderuar, ato jane ne pjese te ndryshme. Eshte njejte sikur ne rastin e meposhtem.

Lexo mire ,savior, dhe logjiko :

Kontardiktat:

- ne 24/15 – jezusi thot ( apo garancon ma fjalt e tua), se qielli e toka do te zhduken e fjale e tij, jo.
Kjo kuptohet qarte .Vetem nese je me dioprti te trashe e nuk e dallon.

2.
Ne 5/18- ktu jezusi thot se fjale tij /ligji/ do te jene bashke me egzistimin e qiellit e tokes/ derisa sa te jete qielli e tok. Thot mateu,m’fal, jezusi/ do te jete edhe fjale/ligji/ e jezusit.Pra fjala zhduket.
Edhe kjo asht e qarte.

Pra:

Me nje logjike te thjeshte deduktive/ mos te hym ne ate tautologjike/ perfundojme :

Fjala e jezusit/ligji/ me tekstine pare nuk zhduket edhe pas zhdukjes te qiellit e tokes
Citati I dyte ne tregon se fjale e jezusit/ligji/ zhduket s’bashku me qiellin e token!

Ktu asht kontradikta.
Lind pyetja.
A zhduket a nuk zhduket fjale/ligji/?
Cili citat ashte I vertete?
I pari apo I dyti?
E ke te qarte?

mullari
26-09-07, 01:27
Jo veq deshta me ju pa se a po e dini se e vertet o kjo se askush nuk e din sepse kush u qoke ma heret e shkrujke ka 1 unxhill .


Hatab pash Perenin lere bre burr se na e morre ftyren ,na flliqe edhe ne myslimanve te devotshem me ato shkrime te tua qi edhe vet all-llahu i ka tullusum.


Hatab po me duket qi je prej qetyne qenve qe po u qesin me hanger keta te arabijes saudite,me vjen keq se po te flas publikisht ,se ketu lexojn edhe te krishteret ,veq pasha nji all-llah marre asht qka je ka flliq qetytne.


All-llahu ti falt gjynahet in-shallah.