PDA

View Full Version : Vdekja e Pėrafėrt?


Makaveli
04-03-06, 00:57
Fatkeqėsisht kemi njerėz tė pėrafėrt nė mesin tonė tė cilėt janė shumė afėr vdekjes(fundit tė jetės),dhe ata zakonisht janė nė dijeni plotėsisht tė sigurt pėr gjendjen e tyre momentale.Cek ata njerėz tė cilėt jan me semundje tė pashėrueshme si psh Aids,etj...
SI DUHET TRAJTUAR KĖTA PĖRSONA NĖ KĖTĖ GJENDJE ?duke marrė parasysh fundin e tyre tė pėrafėrt....

Kėrkoj bashkpunimin tuaj ...

Me Rrespekt:Makaveli

Murgesha
04-03-06, 10:44
Pėrshėndetje pėr temėn i nderuari Makaveli!

Mendoj se ndihma mė e madhe qė mund tė bėhet nė kėtė rast ėshtė:
T`i mbėshtesim, tė jemi me ta edhe pėrtej mundėsive qė kemi nė mėnyrė qė pėr asnjė ēast mos ta ndjejnė veten tė braktisur.
Mundėsisht pėrmbushja e dėshirave tė tyre.
Pėr mendimin tim, jo vetėm mendimi por edhe nga qė kam pas rastin tė shof vetė, njerėzit qė gjinden nė pozitė tė tillė kan njė lloj frige, dhe kanė nevojė qė gjithmonė tė jetė dikush pranė tyre.

Murgesha!

vjeshta
05-03-06, 01:03
Pershendetje,

Fjala sheron plaget ,thojne

Duhet qe te ia mbajm moralin lart me fjale te duhura sipas gjendjes se tyre shendetsore dhe shpirterore.Duhet qe te ju themi ,se te gjithe jemi ka shkojm nga ajo rruge ,dhe se ndoshta ata jane me te priveligjuar ,se dikush tjeter ,sepse e dijne se edhe sa kohe ju ka mbetur per te jetuar dhe munden shume deshira qe tia plotesojn vetit ,munden te bejne takime me persona qe nuk i kan pare per shume kohe ,me nje fjale munden te thojne edhe amanetin e fundit ,te bejne paqe me ata qe kane pas fjalosje dmth te vdesin me shpirt te qete ,se disa qe humbin jeten ne aksidente komunikacioni dhe nuk kane pas kete privilegj .(me siguri mund ta quajm privilegj ,se per mu do te ishte ashtu)Vjeshta

jadore
05-03-06, 01:05
.....- mendoi qe eshte nje fakt shume i dhimbeshem per gjithesecilin karakter njerzor, ku vetem ne keto raste rendesia e jeter merr vleren reale ,-me ratesis te takoi njerze te smure nga kanceri -eshte shume e dhimbeshme kur ata i njeh dhe i ke miq ...eshte e dhimbeshme kur njeh femiun 7 vjeqar me smundje te tille e ti te mos mund te besh asgje per te --(ironi e jetes .shume here mendoi, pse vdekja nuk bazohet ne vlerat matematikore -qe perpjestimet ndaj jetes se jetuar te jene reale per te gjithe (mendim absurd !! -e di-po dhembja te shtyn shume here ne absurditete!!)-si ndihem une ne keto raste -sikur te ishte ne doren time -do te ipja nga vetja ime -pjes te jetes sime (-dhe kjo absurditet e di)-po te pakten mundohem te jem spontane ne komunikimin me ta -(te mos beje dallim apo respekt te veqante pse ata ndodhen ne kete situat --nuk e di, pse kam bindjen qe personat e ndodhur ne situate te tille ,nuk done veqime , dallime,jo tretmane te zakonshme ne kontakte me te tjeret -jo shenja qe te tjeret te ju japin qe te kuptojne qe kane fund te shkurte dhe respekt te veqante -...qe rruga e amshimit per ta eshte e hapur...se a eshte kjo ndihme qe ju ofroi ? nuk e di? -e di qe mundohem te mos flas per kete teme me ata -sepse me duket e pa drejte pozita qe ndodhemi, si une si ata ne kete rast ..--kete te pakten kam kuptuar nga Anna Marie( eshte mikja ime 7 vjeqare qe vuan nga tumori ne tru apo nga shoku im Arbeni(gjenerat me mua-qe ka tumor ne fyt) dhe e di qe dhemjen gjithesecili e perjeton ne formen e vet , ajo mbet tek ata, thell ne shpirtin e tyre -pa u reflektuar aspak ne siperfaqe -eshte vetem smundja qe vrehet se si deformon trupin njerzor -e ti si mik vuan se bashku me ata -po qe te dy ne heshtje .... deri ne momentin qe dhembja merr forme te humbjes... (kjo eshte atehere dhe me keq eshte humbje ,mungese dhe mall.qe te mundon per aq sa kohe deri sa dhe ti te nisesh rruges se amshimit , sikurse ata ......)

Psikologu
05-03-06, 14:03
Vdekja dhe bjeta !

Njerezit shpeshė jetojnė njė jetė tė qetė , tė lumtur dhe tė gezuar , por papritmas , ne jetė behen kthesa tė ndryshme qe marrin me vete njė pikellim , shqetesim dhe njė mallengjim.
Njeriu ėshtė qenje njerzore dhe ashtu edhe duhet tė mbetet , por jo vetem si krijes , por ne rrethanat e jetes qe ajo i mundeson , cka dua tė themė se ne cdo hap duhet tė shfrytezohet cdo minut dhe cdo mundesi pėr tė mirė ,edhe pse ne keto kohra kaluese tė jetes takohemi me veshtirėsi dhe me pengesa dhe parapengesa .
Njeriu vdesė edhe kur nuk nderron jetė, vdesė edhe moralishtė , me ndjenja , me besim dhe vetė besim e keto gjera duhet tė ken njė mundesi tė permiresimitØ dhe ndryshimit ne punen pėr drejtimin e duhur dhe tė lumtur , pra duke e kuptuar se vlera e jetes ėshtė ajo vlerė qe mbanė me vetveten njė qellim tė mirė dhe pozitiv dhe cdo here m, mundesit e jetes janė tė emdha nese ato dijmė tė i analizojmė dhe tė i perdorim ashtu si duhet dhe ku duhet.
Te kaplohet njeriu nga ndonjė semundje , eshtė gjė normale dhe gjė e cila nuk mundet tė i iket , por ne keto rrethana , duhet tė kemi njerez aferė dhe tė i kemi aty ne cdo kohė , ose tė jemi afer atyre qe i kemi dashur dikur edhe kur kan qenė tė shendeosh, edhe kur kemi kaluar qaste tė mira dhe tåė gezuara , por raste tė tilla ka shumė e shumė pak ne ketė drejtim .
Shumė burra kan braktisur gruan dhe shumė gra kan braktisurr burrin , dhe shumė anetarė tė familjes e shoqeris kan braktisur njejtė njerzit dhe personat e semurė , gjė e cila dergon ne vorferimin dhe dobesimin shpirterorė dhe aty krijohet njė urrejtje personale pėr veten e tė semurit dhe fillojnė edhe bindjet negative ne ketė drejtim.
Ne mardhenjet bashkshortore, kan qenė tė pranishme keto gjera shumė e shumė , e kam fjalen tash ne ketė kohė, pra njof edhe njerez tė cilet e kan gruan e semurė dhe as qe i qendrojnė afer por kerkojnė fatin e tyre ne ndonjė dashuri tė re, e ketu duhet kupruar se kjo jo vetem qe eshte veper e njė njeriu tė pamoral , por ėshtė edhe zero njerzi e treguar ne kete rast, e njof njejtė edhe gra qė veprojnė ne ketė drejtim, pra ku mbeti dashuria dhe vlera e respekti njerzorė .
Nuk do tė shkoj me gjatė per momentin , por dua vetem tė formuloj ketė me njė fjalė se ;
Njeriun duaje si ne tė mirė e ne tė keq , jo vetem atehere kur ėshtė cdo gjė mirė.
Vdekja nuk ėshtė frigė dhe denim , me denim ėshtė vdekja morale sesa ajo natyrale.
Me nderime ;

Psikologu

turisti
05-03-06, 21:58
Pershendetje,

Fjala sheron plaget ,thojne

Duhet qe te ia mbajm moralin lart me fjale te duhura sipas gjendjes se tyre shendetsore dhe shpirterore.Duhet qe te ju themi ,se te gjithe jemi ka shkojm nga ajo rruge ,dhe se ndoshta ata jane me te priveligjuar ,se dikush tjeter ,sepse e dijne se edhe sa kohe ju ka mbetur per te jetuar dhe munden shume deshira qe tia plotesojn vetit ,munden te bejne takime me persona qe nuk i kan pare per shume kohe ,me nje fjale munden te thojne edhe amanetin e fundit ,te bejne paqe me ata qe kane pas fjalosje dmth te vdesin me shpirt te qete ,se disa qe humbin jeten ne aksidente komunikacioni dhe nuk kane pas kete privilegj .(me siguri mund ta quajm privilegj ,se per mu do te ishte ashtu)Vjeshta

Shume interesant shoqe.

Makaveli
06-03-06, 01:20
JU falenderoj per bashkpunimin ......edhe pse sipas mendimit tim keta persona duhet trajtuar ne menyra shum tė veqanta .....!
Njera nga kėto ^

pokeri
06-03-06, 05:57
Besoj qė autori i topikut ka menduar se si duhet trajtuar, si duhet t'u qasemi njerėzve qė gjenden nė prak tė vdekjes... Pavarsisht titullit (qė nėnkupton diēka tjetėr) besoj qė kjo ka qenė "ēėshtja", apo ideja pėr t'u diskutuar...
Unė mendoj se, jeta ėshtė pėrplot sfida. Nga mė tė ndryshmet, nga mė tė papriturat...
Personalisht, kam karakter tė tillė dhe nuk zbrapsem (luftoj deri nė fund), dhe kėsisoj do t'u isha qasur atyre qė diagnostifikohen me ndonjė sėmundje tė "pashėrueshme". Gjithnjė, do tė isha pėrpjekur t'i motivoja, t'i kurajoja, jo duke ua shtrembėruar "gjendjen", por duke i nxitur tė mos pėrulen, tė qėndrojnė, ta zhvillojnė betejėn, dhe ta fitojnė... S'ka betejė tė humbur, veē atyre qė nuk zhvillohen hiē. S'ka sėmundje qė nuk shėrohet!!! Jam shumė i bindur. Ka shembuj e shembuj nė jetė, qė tregojnė se vullneti dhe dėshira e madhe(mendimi pozitiv) ngadhnjejnė ndaj tė gjitha vėshtėrsive (edhe ndaj sėmundjes)...
Kjo do tė ishte qasja ime...

vjeshta
06-03-06, 08:27
Shume interesant shoqe.

Shpresoj ,qe perveq interesantit edhe te ka pelqy :tongue:

turisti
06-03-06, 11:42
Shpresoj ,qe perveq interesantit edhe te ka pelqy :tongue:Mendimi - absolutikisht dhe menyra e ndihmes,per ate dhe i perfshira me 1 fjale : interesant.

musl|m
16-03-06, 01:08
Shumica ketu jan shprehur sikur te ishin te PA VDEKSHEM!

Ngushlloni ata qe kan semundje hronike nderkaq harroni faktin se ju nuk keni as nje vertetim per vet jetegjatesine tuaj.

Mendoj se vdekja nuk duhet vlersuar si diēka e larget per njerezit qe jan te shendoshe, mendoj se asnjeri nga ne nuk e din ate gje madje dhe ata qe kan semundje hronike, sepse thjeshte ka raste qe jan sheruar dhe nga ata, psh. eshte ēiklisti Amstrong i cili kishte qen i semure nga Kanceri ne mushkri por qe sheruar dhe tash eshte Kampion i garave "Tour de France" 5 her me radhe, dhe llogaritet si legjende e ēiklizmit. Nderkaq ka dhe nga ata te cilt vdesin ne pushime verore ku kishin shkuar vetem per tu argetuar.

Disa nga propozimet e fjaleve qe do ti thonit nje te semuri me pelqyen pa mase, por sikur ato fjale do tia thonit njeri tjetrit pamvarsisht jeni te shtrire per vdekje apo te shtrire buz detit, mund te paramendoni boten dhe njerezimin si do te dukej ne rast se ne ēdo rast do te urdheronin njeri tjetrin per gjera te mira, si kerkimi falje nga ata qe u kemi gabuar, te ndihmuarit te tjeret me pasurine qe nuk ta ze varri (dhenia e zekatit), falja e gabimeve te tjereve, te leme inatet mes njeri tjetrit te perqafohemi se neser do te jet vone, te bejme nje veper sado pak te vogel por te mire qe neser te na mbajne mend, thjesht te ngurrojme per gjera te mira qe na kenaqin shpirtin njekohsisht dhe te tjeret duke na bere keshtu te dashur dhe te pranueshem ne zemren e sejcilit.

PERFUNDIMI:

Mendoj se fjala qe do ti jepte shpirte nje te semuri hronik do te ishte, ndoshta un vdes tash (para teje), dhe ajo eshte fakt qe do te besohej nga i semuri, dhe ashtu do ti ndihmonit Atij te mos ndjehet NDRYSHE NGA TE TJERET!!!

Ky eshte dhe shkaku qe zoti e beri vdekjen te pa paralajmrushme, Ai beri keshtu sepse eshte me i urte, dhe ne ate menyre na ben neve shpresen te pa vdekshme!

Se fundi i falemderohem Zotit qe me mundesoi te shkruaj kete tekst, gjithashtu i falem per netet qe kam fjetur dhe mengjeset qe jam zgjuar, i falem per ditet qe kam kaluar dhe hapat qe kam bere, per te mirat dhe te keqijat qe me kan ngjare, me shprese qe neser do te mund ta lexoj dhe njehere!

Makaveli
18-03-06, 23:06
Secili po debaton diqka dhe flm...
por ne q'menyr do ishte mė i favorizuar ambienti per kėta individ..?

turisti
05-04-06, 13:09
Secili po debaton diqka dhe flm...
por ne q'menyr do ishte mė i favorizuar ambienti per kėta individ..?

Ne qetesi - dihet.