PDA

View Full Version : Ndalimi nga e keqja, shpetim i juaji!


musl|m
13-03-06, 02:04
NE EMER TE ALL-LLAHUT, MESHIRUESIT, MESHIREBERESIT!

PA OFENDUAR ASNJE PEJGAMBER AQ ME PAK ISAIN A.S DHE MUHAMEDIN A.S. TE VAZHDOJME DISKUTIMET DHE TE BINDIM NJERI TJETRIN NE TE MIRE, DUKE NDALUR NJEKOHSISHT NGA E KEQJA. KY ESHTE MISIONI I ISAIT DHE MUHAMEDIT, URDHERONI KRISHTER SHTRONI ARGUMENTE DHE BINDNI MUSLIMANET NESE JAN GABIM, DHE JA UN TASH DO TE BEJ TE KUNDERTEN SI MUSLIMAN DO TE MUNDOHEM TE JU SQAROJ DISA GJERA NE LIDHJE ME FEJEN TIME TE CILEN E NJOH ME MIR SE JU KRISHTER PASI QE ESHTE E IMJA DHE KAM LEXUAR DHE NDEGJUAR ME SHUM PER TE.

UN SI SHQIPTARE KAM LINDUR MUSLIMAN, POR KJO NUK DO TE THOT SE KAM LINDUR ME BESIM TE PLOTE DHE SE E KAM TRASHIGIMI BESIMIN E GATSHEM, BESIMIN NE ALL-LLAHUN E KAM FITUAR VETE ATEHER KUR KAM MENDUAR SE UN NUK BESOJ NE DISA GJERA QE I THONE MUSLIMANET KAM FILLUAR NJE HULUMTIM DHE FILLIMISHT KAM FILLUAR KONTAKTIN ME NJEREZ QE KAN LEXUAR ME SHUM PER FEJEN PASTAJ DHE KAM FILLUAR TE LEXOJ VET.

PAS NJE HULUMTIMI TE SHKURTE, JAM BINDUR PLOTESISHT SE NUK KA ZOT TJETER POS ALL-LLAHUT DHE SE MUHAMEDI A.S ESHTE I DERGUAR I TIJ, DHE SE NUK KA DYSHIM NE ATO QE THUHEN NE KUR`AN. FILLIMISHT ISHA I LUMTUR QE FAMILJA IME ESHTE MUSLIMANE, PASTAJ I LUMTUR EDHE PER VEHTEN, SEPSE ESHTE NDJENJE E MIRE KUR E DIN SE TI JE NGA ATA QE DO TE SHIJOSH XHENNETIN.

NUK DUA TE ME KUPTONI SI NJE OFENDUES PER JU QE NUK BESONI ALL-LLAHUN POR DUA TE ME KUPTONI SI NJE KALIMTAR I RASTIT QE JU JEP NJE KESHILLE DHE NUK JU KUSHTON ASGJE TA NDEGJONI ATE DHE TE VEPRONI TE PAKTEN NJEHER SA PER TE PROVUAR, ANDAJ JU THEM BENI NJE HULUMTIM TE VOGEL DHE DO TE GJENI RRUGEN E VERTETE.

NESE KONTAKTI ME PERSONA QE DIN ME SHUM PER ISLAMIN JU DUKET I PA HIJSHEM DHE LEXIMI I MERZITSHEM ATEHER DISA NGA FAKTET MUND TI GJENI NE FORMA TE FOTOGRAFIVE NE KETE FAQE KLIKONI KETU ---> FAKTE TE QARTA (http://www.sllupcani.com/fakte/) BESOJ SE DO TE JEN TE QARTA, DHE TE MJAFTUESHME QE TE JU DETYROJNE TE VAZHDONI HULUMTIMIN RRETH ISLAMIT.


SIGURISHT ESHTE E QARTE QE NUK KAM KURRFAR INTERESI NE KETE JETE PER KETE QE E SHKRUAJ, KETE E BEJ VETEM ME DESHIRE QE TE NDALOJ NJEREZIT NGA E KEQJA, DHE TI SUGJEROJ NE RRUGEN E SHPETIMIT DHE KENAQESIVE, TI LARGOJ ATA NGA DENIMI I ALL-LLAHUT NE ATE MENYRE DHE TE SHPETOJ VETEN.

SHPETIMI I JONE ESHTE URDHERIMI NE TE MIRE, TI THEMI TE PADRETIT "TI JE I PADREJTE". TU THEMI MEKATAREVE "KENI FRIKE ALL-LLAHUT".
BETOHEM NE ZOTIN NUK DO TI LEME TE QETE MEKATARET NUK DO TE LEME!!! VALLAHI DO TI URDHEROJM NE TE MIRE ME FORC DHE BINDJE!


GJEJA ME E KEQE NE KETE JETE, QE SI VETI E LLOJIT TE VET QENDRON MBI QDO TE KEQE TJETER SI P.SH. BIXHOZI, ALKOHOLI, IMORALITETI, INJORANCA, AJO E KEQE GJITHMONE ESHT SHKATRRIMTARE, AJO E KEQE ESHTE:

"MOS NDALIMI NJERI TJETRIT NGA E KEQJA"

QE TE MOS JEMI EDHE NE NGA POPUJT QE MBARTIN KETE VETI DETYROHEM TE SHKRUAJ KETU, DO TE MUNDOHEM TE NDALOJ NJEREZIT NGA E KEQJA AQ SA MUNDEM.

NJE VEND MUSLIMAN SI INDONEZIA, VEND KU JETONIN NJEREZ MUSLIMAN NGA ME TE DEVOTSHMIT, KOHEVE TE FUNDIT ISHTE DEGJENERUAR PLOTESISHT, ATY U PERHAPEN VETIT ME TE KEQIJA TE KESAJ JETE, PERDERISA BABAI FALEJ NE XHAMI VAJZA NE SHTEPI BENTE IMORALITET ME TURIST KRISHTER, MADJE EDHE VET VELLEZERIT MUSLIMAN I SHISNIN MOTRAT MUSLIMANE TURISTEVE, ATY U PERHAPEN SHUM DUKURI TE FLLIQURA POR EDHE AJO ME E KEQJA, ATA NUK E NDALONIN NJERI TJETRIN NGA E KEQJA.

AI POPULL E HIDHEROI ALL-LLAHUN, DHE ME NJE URDHER TE TIJ TOKA U DRIDH, DETRAT U HAKMORREN, DHE PER PAK MINUTA AI VEND U NDRYSHUA I TERI NUK ISHTE ME SI ISHTE DJE, ISHTE VETEM GERMADHA DHE KUFOMA. INSERTET QE KEMI PARE NE MEDIUME JAN TE PA PARAMENDUESHME, DHE PAMJE TE TILLA NUK JAN PARE GJEKUNDI POS NE AJETE KURANORE.

FSHATRA TE TERA U SHKATRRUAN NGA ATO VALE TE ZEZA TE CILAT "MBARTNIN HIDHERIM", ESHTE PARE QARTE SE ATA E KISHIN HIDHERUAR ALL-LLAHUN, NGA SHTEPITE E TYRE NUK KISHTE MBETUR ASGJE POS THEMELEVE SEPSE GERMADHAT ISHIN HUDHUR ME DHJETRA KILOMETRA LARG, ANIJE DHE TANKER GJIGAND 560 TONELATESH ISHIN HUDHUR DHJETRA KILOMETRA LARG BREGUT TE DETIT, MBI SHTEPI TE FSHATRAVE.

SIGURISHT KUR I SHIKONIT ATO PAMJE ATO SHTEPI TE SHKATERRUARA TERESISHT PARASHTRONIT PYETJE VETES, VALL QKA U BENTE NE ATO SHTEPI!? ATY NE ATO VENDBANIME SHIKOHESHIN VETEM GERMADHA DHE TE KRIJOHEJ PERSHTYPJE SIKUR SHTEPIT E TYRE TE ISHIN PREJ DRURI, PERKUNDRAZI ATO ISHIN HOTELE ME PESE YJE TE NDERTUARA NGA MATERIALI ME I FORTE, E VETMJA GJE QE SHPETONTE NEPER KETO VENDBANIME ISHIN "XHAMITE" SIGURISHT KJO JU DUKET E PA BESUESHME POR PER TE SHIKUAR FAKTET KLIKONI KETU (http://images.google.com/images?q=tsunami+mosque&hl=sq)

SI THONI VELLEZER SHQIPTARE TI LEME TROJET TONA TE DENOHET SI INDONEZIA, A NUK KENI MENDUAR NDONJEHERE SE NE NUK DALLOJME SHUM NGA ATA, EDHE TEK NE QDO MOTER SHQIPTARE KA SHOK, KLUBET E NATES KU USHTROHT PROSTITUCIONI, KASINO KU LUHET BIXHOZI, KAFITERI KU PIHET ALKOHOLI, SHTOHEN DIT E ME SHUME, MOS TE NA BEHET VONE TE NDALIM NJERI TJETRIN NGA E KEQJA, NESE DOJME TE RUAJM VETEN NGA HIDHERIMI I ZOTIT.

XHAMITE RRALL VIZITOHEN NGA RINIA, ATY FALEN VETEM NJE NUMER I VOGEL I TE MOSHUARVE, ALL-LLAHUN E KUJTOJME VETEM KUR KEMI NEVOJE PER NDIHME. SIKUR KEMI HARRUAR KUSH JEMI, SIGURISHT NUK E DIME, PSE JETOJME, NE JEMI KETU TE ADHUROJME ALL-LLAHUN

JETA E TE RINJEVE SOT ESHTE TEPER E KOMPLIKUAR, ATA NDJEKIN SHUM RRUGE TE GABUARA DHE NE TE SHUMTEN E RASTEVE HASIN NE SHUM PROBLEME, DISA PERFUNDOJN NE BURGJE DISA EDHE ME VDEKJE DISA NUK BEJN GJUM NATEN, NGA PROBLEMET DHE HALLET E KESAJ JETE, SIKUR TA DININ SE NJE LUTJE DREJTUAR ALL-LLAHUT NE SEXHDE DO TIA ZGJIDHTE TEGJITHA PROBLEMET DHE DO TI MUNDESONTE QYSH ATE NATE GJUM TE REHATESHM SIKUR TE ISHTE NJE FEMIJ I NJOME PA BRENGA DHE HALLE.

TE PAKTEN JU VELLEZER DHE MOTRA MUSLIMANE MOS E LARGONI NGA MENDJA ALL-LLAHUN NE AS NJE QAST, PARA SE TE BENI DIQKA KUJTONE ATE DHE NESE ESHTE GABIM MOS E BEN NESE ESHTE E LAVDISHME BEJE NE EMER TE ALL-LLAHUT, TI ATEHER DO TE JESH SHUM I DASHUR TEK ZOTI YT, DHE AI PATJETER DO TE SHPERBLEJ ME TE MIRAT E KSAJ DHE BOTES TJETER, MJAFTON TA KEMI NE ZEMER DHE MENDJE ALL-LLAHUN, OBLIGIMET TJERA SI MBULESA, NAMAZI, AGJERIMI, HAXHI, JAN KUSHTE PLOTESUESE TE ISLAMIT, NDERSA THEMELI ESHTE MU AJO TE DESHMOJME SE ALL-LLAHU ESHTE NJE DHE SE DENIMI DHE SHPERBLIMI I TIJ NA PRET, ANDAJ TE KEMI KUJDES SE QKA VEPROJME.

MOS U BENI EDHE JU NGA ATA QE INJOROJNE DHE NUK NDEGJOJNE FJALEN E TE TJEREVE, INJORANCA GJITHMON KA SJELLUR HUMBJE TEK ATA QE E KAN PRAKTIKUAR, NUK JU KUSHTON ASGJE TE INTERESOHENI ME SHUME NE LIDHJE ME ISLAMIN, TE PARASHTRONI PYETJE PSE ZOTI NA KRIJOI, PSE NE JEMI GJALLE, QKA BEJME NE NE KET PLANET, LEXONI DHE MESONI QKA SHKRUAN MBRENDA NE KUR`AN, ATY DO TE GJENI QDO PERGJIGJE, PSE JETOJME, QKA BEJME, MADJE EDHE QKA DUHET TE BEJME, GJITHQKA ESHTE QARTE E THEKSUAR NE KUR`AN JUVE JU MBETET VETEM TA MESONI DHE TA ZBATONI, KY ESHTE MISIONI I JUAJ, TE ADHURONI ALL-LLAHUN, TI BINDENI ATIJ, PER KETE JENI KRIJUAR.

SHPEJTONI NE RRUGEN E SHPETIMIT, NGURRONI QE ME PASTAJ TE KENI KOH TI SHPETONI DHE ME TE AFERMIT TUAJ, MOS TE JU BEHET VONE, DO TE NDJEHENI SHUM KEQ, KUR DO TA KUPTONI SE NENA JUAJ KA VDEKUR KRISHTERE, KUR DO TA DINI SE AJO DO TE DENOHET DHE NUK KE MUNDESI TA SHPETOSH, NJE RAST I KETILLE KA NDODHUR ME NJE AMERIKAN I CILI PASI QE KISHTE PRANUAR ISLAMIN, E KISHTE QORTUAR RENDE LIGJERUESIN E TIJ, PSE NUK E KISHTE THIRRUR ME HERET NE ISLAM, QE TE ARRINTE TA SHPETONTE NENEN E TIJ PARA SE AJO TE VDISTE. PER KETE GJE E KEMI FAJIN EDHE NE MUSLIMANT, NE JEMI FAJTOR PER QDO JO BESIMTAR QE VDES SOT ANDAJ SHPEJTONI.

BESONI ALL-LLAHUN, NDJEKNI RRUGEN E TE DERGUARIT TE TIJ, RRESPEKTONI FJALET E ALL-LLAHUT (KUR`ANIN) KERKONI FALJE ATIJ PER GABIMET QE I BENI (NAMAZ). DHE PA DYSHIM DITEN E GJYKIMIT DO TE PERQAFOHEMI RRUGES DREJT XHENNETIT.
ENDE NUK ESHTE VONE, MUSLIMAN DHE JO MUSLIMAN, KTHEHUNI KAH ALL-LLAHU KERKONI FALJE DHE BINDJINI ATIJ, DO TE JENI NGA ATA QE DITEN E GJYKIMT DO TE KRENOHENI, DO TE JENI LARG JO BESIMTAREVE QE DITEN E GJYKIMIT DO TE JEN TE TMERRUAR, DHE DO TE KERKOJNE MESHIRE SIKUR LYPSARET E KESAJ JETE.


PENDOHUNI, ALL-LLAHU ESHTE MESHIRUESI ME I MADH, DHE MUHAMEDI ESHTE I DERGUARI I TIJ I CILI KUR ISHTE GJALLE KISHTE PREMTUAR SE DITEN E GJYKIMIT DO TE KERKOJE NGA ALL-LLAHU QDO MUSLIMAN TA SHPERBLEJ ME XHENNET DUKE IA FALUR TEGJITHA GABIMET E BERA. KJO ESHTE SHPRESA JONE QE NA BEN TE JETOJME TE LUMTUR NGASE E DIME PREMTIMIN E MUHAMEDIT A.S DHE FJALEN E ALL-LLAHUT SE DO TI PLOTESOJE DESHIRAT E MUHAMEDIT A.S PRA A NUK DESHIRONI QE JU TE JENI NGA ATA QE DO TE JETOJNE PA DILEMA DHE PA FRIKE, QE DO TE JETOJNE ME DESHIRE SA ME SHPEJT TE VDESIN DHE TE FILLOJNE JETEN E PA FUND NE XHENNET.

WE SELAMU ALEJKUM.
[email protected]