PDA

View Full Version : Ku qėndron kuptimi i jetės?


Daja POLIC
19-03-06, 02:02
Pershendetje

Nese din dikush reth kesaj pytjes dicka net shenon

kohet e fundit jam tuj lexu shum reth kesaj teme ne gjuhen gjermane kishe pas deshir mi lexuar edhe disa mendime shqip.

nuk e di ndoshta egziston kjo teme. nese po ater net mbyllet no problem
flm.

Daja POLIC
19-03-06, 02:06
me falni e bera ni gabim ket teme deshta ta hapi ne Hapsiren filosofike dhe psikologjike e jo ketu hmmmmmmmm

Reana
19-03-06, 03:16
Kuptimi i jetes eshte kuptimi te cilin ia japim ne vete jetes sone.
Si individe, po edhe si pjese kolektivesh, jemi pergjegjes per permbajtjen/kuptimin e jetes sone. Mendoj se nuk egziston kuptim i pergjithesuar qe vlen per te gjithe. Secili/la ka intereset/objektivat/motivet/synimet/ambiciet e veta gjate jetes; sipas tyre ia gjen edhe kuptimin jetes. Pra nuk eshte nje solucion/zgjidhje e vetme, qe vlen per te gjithe, por dicka shume individuale, qe iu mbetet individeve ta definojne vetiu.

Domira
19-03-06, 14:09
Kuptimi i jetes mendoj se qendron ne ballafaqim me sfidat e saj te cilat na dalin per cdo moment qe e jetojme. Nga keto sfida dalim fitues ose humbes te koncepteve individuale ose kolektive.

Makaveli
19-03-06, 16:40
Jeta na shpije nė shumėllojshmėri tė netėve,ditėve,sekondave dhe orėve.
Nė secilen ditė njeriu jeton mė ndryshe dhe nga secila pėrvojė pėrsonaliteti vėshtron nga njė kėndvėshtrim krejt tjetėr jetėn dhe rrjedhat e saja.Arsyja mė e pa qėllimt ėshtė kuptimi jetėsor pėr ta arritur sepse qdo shpirt ka njė frym dhe qdo frym e ka kuptimin e tė folurit,tė shprehurit,tė jetuarit dhe mė thjeshtėsisht tė shijuarit e Jetes.
"Jeta nuk ėshtė pėr ta kuptuar por pėr ta jetuar atė"thjesht jetoje aty qė ke pėrpara duke menjanuar vetėdijėshem mundohu tė tejkalosh sfida tė ndryshme,ekstreme tė pa avansueshme mes prioriteteve tua pėrsonale.Mundohu tė pėrballesh me cilen do shkallė sociale tė njerėzimit,me secilen do kultur popullore,me secilin do njeri qė krejtėsisht ka kuptim jo homogjen jetėsor pėrpara se ti tė kuptosh se qfar ėshtė jeta ..

Me nderime:Makaveli

jadore
20-03-06, 00:30
( tek kjo teme fillozofike -psikollogjike, nuk e di pse ,kam deshire te jap nje pergjigje te thjeshte )

...-e ndjej, kuptimin e te jetuarit, kur shof ,nje kthejlltesi qiellore, dhe me jep te kuptoj ,qe jemi vizjonare, tek levizja e reve qe krijon format me imagjinare, dhe ti vetedijesohesh, qe dhe jeta ec me kete hap, ..tek rrezatimi idjellit ne nje dite te bukur, qe te jep pershtypjen qe" engjujt "pershkruajne token ..., tek druri ,qe ngjalle kurora lulesh, dhe te kujton qe jeta eshte ndjenje ...tek lartesite e shkembinjeve qe te japin iden --arrije piadestalin e te jetuarit ne jete ...tek qetesia e oqeaneve qe te jep te mendosh, jeta eshte e thelle e qete dhe e zhurmeshme , sfidoje kete shume here , - tek pafajsija engjellore e femiut me kurreshjten , se si te jetesoj te jetuaren....tek krijesat tjera qe tek ta shof veteveten, ..., tek vertetesia" profetike" e te moshuarve qe jeta eshte e shkurter .-shume e shkurter .!..,tek ...fillimi i seciles dite te re, me krenarine e pa thyeshme - ne jemi mbreter te kohes se jetuar !.....ka mijra, e mijra copza castesh qe presin nga ne te vetedijesohemi .. se ne jemi te gjallet.- ne jetojme -ky duhet te jete mendoi kuptimi i jetes !!

pokeri
20-03-06, 08:12
Nėse bėn qė pėrmes vargjeve tė shpreh pikpamjet e mia pėr
Jetėn dhe vdekjen, atėherė pak a shumė kėshtu "poetikisht" mendoj Unė.JETA

Pse fshehemi nė natė, vallė a na ka hije?
Askush nuk na ndjek, veē ndėrgjegja s'di,
Jeta ėshtė veē lojė, njė pėrqafim fėmije
Njė foto e varur n'mur, me gjyrat bardh e zi.


Kot ikim gjithė tmerr e strukemi medet,
Fytyrat palosim nėn maskat e reja,
Diku nė ndoj skutė, Ne Vdekja na pret,
ashtu siē na prisnin, gėzimi, hareja.


Sot jemi, po nesėr askush s'mund ta dij,
ndėr valėt e Jetės pėrplasemi pa frymė,
Kot e presim trenin qė kurrė s'do tė vij
Kot ngjyrosim flokėt qė na zurėn brymė.
(kjo poezi ėshtė botuar...)

Kupid
20-03-06, 17:13
jeta eshte lufte. une jam komandant i vetit.

Psikologu
20-03-06, 21:53
Jeta , bashkė me ditet e tona , krijon ne veten e vetė njė kuptim tė saj , edhe pse ne shumė menyra rrugė , pengesa , shqetesime dhe gezime , prapė se prapė merrė kuptimin e saj tė emrit Jetė.
Te jetojmė jeten , do tė thotė qe te jemi sa me shumė intenziv me jeten dhe peripetit jetsore duke e ditur se dita ne ditė ndryshon edhe pse nuk e verejm dhe cdo moment i jetes e kerkon njė shfrytezim tė saj , njė rendesi tė saj , qe ne fakt , ne me plotė bindje te e quajmė jetė , jetė e cila nuk vendosi mbi ne ose per ne , por ne ishim ata qe i ndryshuam kahjen , pamvarsishtė se ne cka dhe si.
Ne shumė dimenzione tė jetes , njerezit tė cilet edhe janė deshtues ne disa rrugė , marrin edhe shprehin qe tė fajesojnė jeten , por perse ?!
Jeta nuk i ka fajet , edhe pse faji gjindet ne mesin tonė , gjindet ne gatishmerin tonė inteligjente, kuptimore, studjuese dhe analizuese.
Te filluar nga parimet e ndryshme tė jetes dhe studimeve mbi jeten , ne lirishtė mundemi tė e ndajmė jeten ne dy shkallė ose ne dy drejtime :
Pasive dhe Aktive.
Te jesh aktiv me jeten dhe ne jetė per jeten , do tė thotė se cdo gjė edhe nese ne e quajmė tė kot , duhet ta mesojmė dhe se punes me tė vogel , tė i kushtojmė rendesin mė tė madhe.
Ne fajesimin qe dikush i benė jetes , kemi tė bejmė edhe me njerez qe e fajesojnė edhe njeri -tjeterin , duke harruar se komunikimi i njeriut , eshte qelsi kryesorė edhe mes bisedave vulgare, edhe ne mes tė vete komunikimit me veteveten tende dhe personalitetin tendė njerzorė.
Kush jemi ne ?
Cka jemi ne dhe cka deshirojmė ne nga jeta , sepse jeta nuk deshiron asgjė nga ne .
Fati dhe meshira e jetes nuk lihet ne meshiren e jetes , por duhet qė ajo tė aktivizohet , tė krijohet njė qark i saj qe edhe nese ne mendojmė se jemi duke u sillur ne tė njejtin vende, tė mos mbesim aty tė mbyllurė ne ato mendime , por te mundohemi qe qarkun ose harkun te e zgjerojmė me shumė se aq sa mendojmė qe e kemi tė gjykuar, pra nese mendojmė se e kemi tė gjykuar.
Jeta nuk gjykon , por ne e lejojmė qe ajo tė behet gjykates i joni , gabimet tona nuk janė me qellim , por ne i lejojmė tė peshojnė mbi ne , arritjet tona nuk janė nje mrekulli por vetem meritė e jona dhe kontribut i joni.
Konkretishtė, me duhet qe sa pėr fund edhe tė shkruaj fjalet e Zhan Zhak Ruso se ;
"Natyra ėshtė e mirė, por njerezit e prishin"
Pra , jeta ėshtė e mirė , por nese e lemė ne meshiren e saj , ne meshiren e njė mrekullie , atehere presim qe ajo tė punon pėr tė miren tonė , ndersa e mira dhe e keqja e jonė mvaret dhe do tė mvaret cdo here nga jeta dhe kuptimi i jetes, sesa dhe si kontribojmė ne per jetė, per veten tonė dhe pėr disfaten ose rezultait e arritjes.
A mirret jeta me ndjenja apo ndjenja me jeten , cka ėshtė ketu respektive dhe konstruktive?

Me nderime ;

Psikologu

LOJETARI
23-03-06, 17:27
Me gjithe respektin qe kam per parafolesit dhe shkrimet e tyre , munde te them se asgje nuk eshte bere ne drejtim te sqarimit te asaj qe kerkohet ne teme .Une kuptoj gjitheashtu emocionet e disave qe perpiqen ,qe permes vargjeve poetike te provojne sqarime , te cilat per mendimin tim jo qe nuk behen, por edhe i dhene nje nuance qesharake kuptimit te jetes .Gjitheashtu nuk pajtohem me mendimin e dikujt qe merre guxim qe jeten ta ndaj ne dy drejtime apo shkalle; ne ate aktive dhe pasive .Kjo ide per mua eshte interesante por e pakuptimt ngase nuk jep argumente te qendrueshme lidhur me ate qe tenton parafolesi te sqaroj, bile ka edhe elemente kontraverse qe e bejne nje ide te tille edhe me te deshtuar .Mendimet e lartshkruara reflektojne nje huti tek lexuesi sepse nuk kane fuqi sqaruese ,atyre ju mungon esenca ,ju mungon kthjeltesia shpjeguese , ju mungon fryma qe do te duhej te ndjehej nga lexuesi .

Reana
23-03-06, 21:11
Me gjithe respektin qe kam per parafolesit dhe shkrimet e tyre , munde te them se asgje nuk eshte bere ne drejtim te sqarimit te asaj qe kerkohet ne teme .Une kuptoj gjitheashtu emocionet e disave qe perpiqen ,qe permes vargjeve poetike te provojne sqarime , te cilat per mendimin tim jo qe nuk behen, por edhe i dhene nje nuance qesharake kuptimit te jetes .Gjitheashtu nuk pajtohem me mendimin e dikujt qe merre guxim qe jeten ta ndaj ne dy drejtime apo shkalle; ne ate aktive dhe pasive .Kjo ide per mua eshte interesante por e pakuptimt ngase nuk jep argumente te qendrueshme lidhur me ate qe tenton parafolesi te sqaroj, bile ka edhe elemente kontraverse qe e bejne nje ide te tille edhe me te deshtuar .Mendimet e lartshkruara reflektojne nje huti tek lexuesi sepse nuk kane fuqi sqaruese ,atyre ju mungon esenca ,ju mungon kthjeltesia shpjeguese , ju mungon fryma qe do te duhej te ndjehej nga lexuesi .

Problemi me definimin e ketij koncepti qendron ne faktin se jeta nuk eshte koncept statik, apo format i caktuar; jeta e secilit eshte ndryshe, krijohet dhe jetohet ne rrethana te ndryshme, perjetohet ndryshe, prandaj edhe nuk mund te presesh definime te njejta; eshte ceshtje shume individuale/personale...e s'do me thene se secili duhet patjeter te pajtohet me mendimin e tjeterit sepse jo te gjithe e perjtojne te qenurit gjalle ne menyre te njejte...perndryshe secili mundet ti drejtohet mjekesise/filozofise/psikologjise/dogmave religjioze, apo shkencave tjera, dhe varesisht prej kendit te shikuar, te gjej definime te ndryshme!!!
Po sdo me thene se si individe nuk kemi te drejte te krijojme opinionin tone personal, ne lidhje me ate sesi e definojme jeten!!!
Perndryshe,
:tongue: ke harruar te japesh mendimin tend per kuptimin e jetes:cool: !!!

Psikologu
23-03-06, 21:50
Me gjithe respektin qe kam per parafolesit dhe shkrimet e tyre , munde te them se asgje nuk eshte bere ne drejtim te sqarimit te asaj qe kerkohet ne teme .Une kuptoj gjitheashtu emocionet e disave qe perpiqen ,qe permes vargjeve poetike te provojne sqarime , te cilat per mendimin tim jo qe nuk behen, por edhe i dhene nje nuance qesharake kuptimit te jetes .Gjitheashtu nuk pajtohem me mendimin e dikujt qe merre guxim qe jeten ta ndaj ne dy drejtime apo shkalle; ne ate aktive dhe pasive .Kjo ide per mua eshte interesante por e pakuptimt ngase nuk jep argumente te qendrueshme lidhur me ate qe tenton parafolesi te sqaroj, bile ka edhe elemente kontraverse qe e bejne nje ide te tille edhe me te deshtuar .Mendimet e lartshkruara reflektojne nje huti tek lexuesi sepse nuk kane fuqi sqaruese ,atyre ju mungon esenca ,ju mungon kthjeltesia shpjeguese , ju mungon fryma qe do te duhej te ndjehej nga lexuesi .

Siq duket i nderuar , ju merrni barren e huaj persiper duke u munduar qė tė sqaroheni se cka dhe si ndjen lexuesi ose i kupton gjerat , por nderė idetė me tė mira do tė ishte ajo qė ju tė e keni tė kuptuar dhe farė tė kjartė se ketu kemi tė bejmė me njė temė dhe jo aspak me ndonjė vizualitet tė ndjenjave qe mundeni ju personalishtė tė e hedhni poshtė cdo shkrim te deri tanishem.
Sidoqoftė , ju e shifni boten ne syrin e juaj dhe nga kendi vizual i juaji , si edhe cdo kush , por ku qendron fakti dhe baza e studime tė verteta ne ketė lemi , besoj qe ju mundeni tė na sqaroni dicka me shumė pasi ne fakt , cdo gjė e shkruar deri me tash paska mbetur njė enigmė dhe huti pėr lexuesin.
Urdheroni dhe na sqaroni definicionet e juaj ne aspaktin e mendimit tė juaj ose ne bazen e studimeve nese e posedoni ne ketė lemi .

Me nderime ;

Psikologu

trimi99
25-03-06, 03:06
pershendetje,

Kuptimi i jetes qendron, po qe se ti ke ndonje HOBI qe te mbane ne jete, P.sh, ngan pas femrave[ndjek femrat apo F- mashkujt] bile bile edhe mose befshe asgje mbane ymet[te mbane ne jete hahaa]
Puna, sporti, studimet, lojrat, bixhozi etj, disa shembuje qe te mbajn ne jete pa keto jeta eshte pa kuptim! Dhe mbyte veten!

LOJETARI
25-03-06, 11:45
Loja me e nderlikuar qe ka munde te shpike dikush deri me tani eshte Jeta.Loje e pakuptimt ne kuptimin e kuptimit te se kuptimtes .Por ne ate moment kur te kuptohet kuptimi i saj humbe vlera e fjales KUPTIM dhe si rrjedhoje e kesaj mbetet vetem fjala JETE pa fjalen KUPTIM . Ne detyrohemi ta leshojme fushen e lojes duke lene mbrapa pershtypjen se kemi keqekuptuar rregullat e LOJES. Me duket se isha mjafte i kjarrte!

Problematiku
25-03-06, 12:22
Loja me e nderlikuar qe ka munde te shpike dikush deri me tani eshte Jeta.Loje e pakuptimt ne kuptimin e kuptimit te se kuptimtes .Por ne ate moment kur te kuptohet kuptimi i saj humbe vlera e fjales KUPTIM dhe si rrjedhoje e kesaj mbetet vetem fjala JETE pa fjalen KUPTIM . Ne detyrohemi ta leshojme fushen e lojes duke lene mbrapa pershtypjen se kemi keqekuptuar rregullat e LOJES. Me duket se isha mjafte i kjarrte!

Ose une nuk mora vesh hiq, ose LOJTARI, nuk ka then asgje!

Pra po me duket se nuk ishe i kjart hiq, edhe pse e paske lidh kuptimin e jetes me nofken lojtari e me rregulla por me te marr vesh hiq jo une jo.

P. s. pa keqkuptime, se kam prit qe do te na thua diqka ma shum ne lidhje me definicionin e jetes.

Niku000
25-03-06, 19:39
Kuptimi i jetes?

Jeta eshte thjesht nje test per neve. Se si e kalojme kete test, apo cfar rezultati do te kemi, ajo varet nga ne. Ne kete jet ne ja japim vleren vetes. Jeta ne toke eshte sikur shkoll, e ne jemi nxenes ne te. Disa ngelin e disa kalojn ne klasen tjeter. Ligji universal vlen gjithkah "For every action there is a reaction"

-Niku

turisti
31-03-06, 09:42
Kuptimi i jetes?

Jeta eshte thjesht nje test per neve. Se si e kalojme kete test, apo cfar rezultati do te kemi, ajo varet nga ne. Ne kete jet ne ja japim vleren vetes. Jeta ne toke eshte sikur shkoll, e ne jemi nxenes ne te. Disa ngelin e disa kalojn ne klasen tjeter. Ligji universal vlen gjithkah "For every action there is a reaction"

-Niku

Pershendetje per temen i nderuar.Sot do te pergjegjna shkurte.

Shiquar nga kendi i gjithsise,ndoshta eshte planeti jone -gjeheneti-,por ketu nga kendi yne ndoshta ne nuk kemi aftesi ta kuptojme............


thjeshte & sinqerte,
TURISTI. :wink:

Gurbetqari
04-04-06, 22:13
Jeta dhe Mendimet

Jeta na mundson ne (Njerzve) te kemi mendime
Mendimet na bejin te kem qellime
Qellimet na shtyejin te veprojim
Veprimet shendrrohen ne zakone
Zakonet formojin karaktere
Karakteri vendos fatin dhe paracakton te ardhmen ton.

Me ne fund te gjith do te vdesim..
Detyra dhe qellimi I jon qe jeta na e ka caktu ka qen qe ne te shumzohem, ripertihem.

Ripertrija krijon pasardhs, dhe kshtu na mundson ekzistimin e metutejshem ne ket planet, dhe ne ket gjithsi respektivisht………….
Fakt gjenetik: Sa me shum qe krijonoi femij aq me shum do te vazhdoni te ekzistoni…

SHQIPTAR/E… Ekzistoni sa me shum…
Mos lejoni qe tiparet tuaja te zhduken, perpjekuni sa me shum ti ripertini ato.
Pa marr para-sysh kualitetin e tyre……….

Qellimi I jetes?

Qe ne dhe qdo gjalles tjeter te vazhdojim te ekzistoijm…

Kshtu po ma merr menja mue:smile: !!

Po juve???

panta_rhei
04-04-06, 23:59
Ju pershendes,

M'u duk interesant qellimi i temes (sidomos titulli), por edhe me shum me interesuan pergjigjet rreth saj...
sipas mendimit tim, deri me tani LOJETARI e ka kapur poenten e temes dhe qellimit te saj (ky eshte mendimi im),
gjithnje sipas meje, nese gjate pergjigjes ne kete pyetje njeriu kapet pas deshirave dhe gjerave ateher duhet te presim perafersisht 7 miljard postime te ndryshme per kete teme (!!!)

Pergjigjja ime ne lidhje me "ku qendron kuptimi i jetes" do te ishte:
Kuptimi i jetes qendron tek "te panjohurat e jetes", tek mosnjohja e se ardhmes, tek kurreshtja per ditur se qka do te ndodhe ne te ardhmen... tek SHPRESA dhe tek frika per te ardhmen...

paramendoni sikur njeriu te dinte gjithqka rreth fatit te tij, momentin e vdekjes se tij psh, apo rezultatin e nje veprimi te tij te qfaredoshem, dhe kete ta kalonte pa kurrfar stresi pa kurrfar emocioni, pa kurrfar befasie, pa gezim pa hidherim... nga kendi njerezor nje jete e tille nuk do te kishte kurrfar kuptimi...
pra, vetem atehere kur njeriu nuk e din perfundimin e nje veprimi vetem atehere njeriu ka arsye dhe vullnet per t'u munduar, punuar, shpresuar...dhe si pasoje e atij perfundimi vjen edhe gezimi, hidherimi, zhgenjimi, krenaria, lumturia... (a nuk eshte kjo vetė jeta?)

pokeri
05-04-06, 09:29
Me gjithe respektin qe kam per parafolesit dhe shkrimet e tyre , munde te them se asgje nuk eshte bere ne drejtim te sqarimit te asaj qe kerkohet ne teme .Une kuptoj gjitheashtu emocionet e disave qe perpiqen ,qe permes vargjeve poetike te provojne sqarime , te cilat per mendimin tim jo qe nuk behen, por edhe i dhene nje nuance qesharake kuptimit te jetes .Gjitheashtu nuk pajtohem me mendimin e dikujt qe merre guxim qe jeten ta ndaj ne dy drejtime apo shkalle; ne ate aktive dhe pasive .Kjo ide per mua eshte interesante por e pakuptimt ngase nuk jep argumente te qendrueshme lidhur me ate qe tenton parafolesi te sqaroj, bile ka edhe elemente kontraverse qe e bejne nje ide te tille edhe me te deshtuar .Mendimet e lartshkruara reflektojne nje huti tek lexuesi sepse nuk kane fuqi sqaruese ,atyre ju mungon esenca ,ju mungon kthjeltesia shpjeguese , ju mungon fryma qe do te duhej te ndjehej nga lexuesi .Sė pari, nuk ėshtė e ndershme tė polemizosh me dikend qė pėr njė
arsye apo pėr njė tjetėr, mungon!
Sė dyti, me ē'tė drejtė pėrpiqesh t'ua imponosh tė tjerėve
koncept-filozofinė tėnde tė Jetės?
Sė treti, a din tė lexosh dhe a din ta "kapėsh" nėntekstin?
Sė katėrti, a edhe me poezi ke qejf tė polemizosh?
Nga kjo replikė ytja dalin edhe shumė pyetje, megjithatė do t'i bie
shkurt.

Ja, pasiqė nuk njeh figurat stilistike (janė edhe qesharake) tė
poezisė, do tė flas me gjuhėn qė ndoshta e kupton. Po them
ndoshta?

JETA ĖSHTĖ NJĖ BARRĖ TĖ CILĖN NJERIU E ZBRAZ TE VARRI.
JETA ĖSHTĖ PASOJĖ.
JETĖS I JEP KUPTIM - VDEKJA. (Jo lindja)
JETA ĖSHTĖ TYMI, E VDEKJA HIRI.
JETOJMĖ PĖR TĖ VDEKUR.
JETA ĖSHTĖ IKJE.
JETA ĖSHTĖ PARADHOMA E VDEKJES.

Kur flet pėr Jetėn, njėkohėsisht e ke pėrmendur Vdekjen, sepse kėto dyja janė tė pandashme. Dhe ėshtė fat i madh qė njeriu e
koncepton filozofikisht Vdekjen, sepse po t'i ēasej konceptimit fizik, do tė ēmendej (padyshim).

JETA ĖSHTĖ ĒASTI IM.
JETA ĖSHTĖ URIA IME.
JETA ĖSHTĖ ENIGMA MĖ E THJESHTĖ (e zgjidh vdekja-s'do mend).
JETA ĖSHTĖ DHURATĖ E RASTĖSISĖ.
JETA ĖSHTĖ LOJĖ NERVASH.
JETA ĖSHTĖ POEZI.

Psikologu
05-04-06, 11:30
Tė nderuarė pokeri dhe LOJTARI!

Vendin pėr poezi e kemi nė forumin e emeruarė pėr poezi gjė e cila u mundeson postimet e lira aty.
Tė pėrmbahemi nė temen e hapur dhe tė jemi nė debatin e mirėfilltė.
Jeta nuk ėshtė poezi , as roman , e as novel, por ėshtė jetė e cila shkruhet , e nė ketė shkrim , e tėra mvaret nga ata qe shkruajnė , korigjojnė shkrimet ose shfletojnė letren e jetes, pamvarsishtė tė thatė apo tė plotė.
Jeta ėshtė bazė e njeriut , formuar simbas kompetences , dituris , maturis dhe edukates.
Pėr mendimin tim , jeta nuk ėshtė barrė e njeriut aspak ( mvaret se sa e rendon njeriu veteveten dhe sa posedon njohuri) por ajo ėshtė njė rrugė e cila hapet cdo here pėr ata/ ato qė kan qellimin e jetes , kan qellimin e personalitetit tė tyre dhe kan qellimin e arritjes deri aty ku e kan planifikuar.
Sjrkimet poetike muinden tė i japin ngjyrė jetes , por nuk e formulojnė termin e saj nė pergjithesi.
Tė jetosh , do tė thotė tė mos mendosh se do tė vdesesh , tė mendosh se do tė vdesesh do tė thotė tė jetosh me frigen e pergjithshme ditore qė sjellė me vete stres, depresion , ankth , e me keto , harrohet embelsira e jetes , harrohet lumturia e saj dhe vlefshmeria e saj.
Ushqehu tė jetosh e mos jeto tė ushqehesh, sepse atehere jeta nuk ka rendesi aq sa duhet.

Me nderime ;

Psikologu

pokeri
05-04-06, 13:20
Sė pari, nuk ėshtė e ndershme tė polemizosh me dikend qė pėr njė
arsye apo pėr njė tjetėr, mungon!
Sė dyti, me ē'tė drejtė pėrpiqesh t'ua imponosh tė tjerėve
koncept-filozofinė tėnde tė Jetės?
Sė treti, a din tė lexosh dhe a din ta "kapėsh" nėntekstin?
Sė katėrti, a edhe me poezi ke qejf tė polemizosh?
Nga kjo replikė ytja dalin edhe shumė pyetje, megjithatė do t'i bie
shkurt.

Ja, pasiqė nuk njeh figurat stilistike (janė edhe qesharake) tė
poezisė, do tė flas me gjuhėn qė ndoshta e kupton. Po them
ndoshta?

JETA ĖSHTĖ NJĖ BARRĖ TĖ CILĖN NJERIU E ZBRAZ TE VARRI.
JETA ĖSHTĖ PASOJĖ.
JETĖS I JEP KUPTIM - VDEKJA. (Jo lindja)
JETA ĖSHTĖ TYMI, E VDEKJA HIRI.
JETOJMĖ PĖR TĖ VDEKUR.
JETA ĖSHTĖ IKJE.
JETA ĖSHTĖ PARADHOMA E VDEKJES.

Kur flet pėr Jetėn, njėkohėsisht e ke pėrmendur Vdekjen, sepse kėto dyja janė tė pandashme. Dhe ėshtė fat i madh qė njeriu e
koncepton filozofikisht Vdekjen, sepse po t'i ēasej konceptimit fizik, do tė ēmendej (padyshim).

JETA ĖSHTĖ ĒASTI IM.
JETA ĖSHTĖ URIA IME.
JETA ĖSHTĖ ENIGMA MĖ E THJESHTĖ (e zgjidh vdekja-s'do mend).
JETA ĖSHTĖ DHURATĖ E RASTĖSISĖ.
JETA ĖSHTĖ LOJĖ NERVASH.
JETA ĖSHTĖ POEZI.
Po e ripostoj kėtė shkrim, qė ta them shqip; -Kjo ėshtė Filozofia
ime pėr Jetėn. E ku e dini ju, mė mirė se unė, se si e konceptoj
unė Jetėn?
E pakuptimtė, tmerrėsisht e pakuptimtė.

Secili ka tė drejtė ta konceptoj Jetėn sipas tekeve, veseve,
huqeve, pasioneve vetanake! Po, askush nuk ka tė drejtė,
t'ia imponoj dikujt tjetėr, filozofinė e vet pėr Jetėn. Pse, a jeta
qenka matematikė?

Jeta mbi tė gjitha ėshtė POEZI, (pėr mua). Ēfarė ėshtė pėr ju,
ėshtė ēėshtja juaj, jo imja.
Mos polemizoni me Poezinė, se ėshtė e njejtė sikur tė shitni
mjegull, s'e blen askush!

LOJETARI
06-04-06, 17:43
Avullon ,avullon pokeri .
Poezia apo impotenca intelektuale ne rrafshin filozofik munde te quhet ndryshe edhe masturbim mendimesh .Masturbimi eshte vetknaqesi ,vetknaqesia nuk eshte e keqe ,por nuk behet publikisht sepse ndodhe qe dikush te te perqeshe.E pra , eshte e drejte e secilit diskutues te polemizoje me mendimet e shprehura ne kete faqe , permdryshe diskutimi nuk ka vlere .Mirpo ekziston edhe nje mundesi tjeter :I merre mendimet tua , i rradhite fjalet si ushtaret e UCK-se kur nuk dihej se kush i drejtonte , i fute ne rame dhe veteknaqesh duke i lexuar pa polemizue me asnje lojtare qe e kane hobi ne jeten e tyre.

Aga Syl
06-04-06, 17:59
Jeta eshte jete
valla une jam knaqa ne jetem time.
me hanger me pi e me shetit.
nuk e qaj koken shume ri me
me pleq e rini tu pi kafe ne kafiteri.
ne mbremje ulem ngat oxhakut pi duhan me llull si age.
Mo s u merakosni per jeten.
Lumturi e miqasi:Fund.

:rolleyes: Te jetome sa malet.

jadore
07-04-06, 22:31
Avullon ,avullon pokeri .
Poezia apo impotenca intelektuale ne rrafshin filozofik munde te quhet ndryshe edhe masturbim mendimesh .Masturbimi eshte vetknaqesi ,vetknaqesia nuk eshte e keqe ,por nuk behet publikisht sepse ndodhe qe dikush te te perqeshe.E pra , eshte e drejte e secilit diskutues te polemizoje me mendimet e shprehura ne kete faqe , permdryshe diskutimi nuk ka vlere .Mirpo ekziston edhe nje mundesi tjeter :I merre mendimet tua , i rradhite fjalet si ushtaret e UCK-se kur nuk dihej se kush i drejtonte , i fute ne rame dhe veteknaqesh duke i lexuar pa polemizue me asnje lojtare qe e kane hobi ne jeten e tyre.

....-ishte kjo nje kompliment , apo, nje forme e admirimit, pse fusha per loje perban edhe lojtare te tjere (-se s'ka se si ndryshe te kuptohet "poker"lojtar" qe te dy asociacojne ne loje ).....por e thene ne nje stil ese-je"fillozofike" ( nuk e permenda jo, fjalen- vugllare)..........-megjithate lojrat mbesin lojra shume here te befasojne .....ashtu sikurse lojtaret -duhet te jemi te arsyeshem duhet te kuptojme ,fjale jane keto dhe fjalet shume here reshqasin............

Dilaver
09-04-06, 13:43
Me gjithe respektin qe kam per parafolesit dhe shkrimet e tyre , munde te them se asgje nuk eshte bere ne drejtim te sqarimit te asaj qe kerkohet ne teme.

Gjithashtu kam respekt pėr parafolesit por nė kėtė rast kam mendim tė kundert me z. Lojetari.

Poezia apo impotenca intelektuale ne rrafshin filozofik munde te quhet ndryshe edhe masturbim mendimesh.

Nėse poezia nė rrafshin filozofik mund tė quhet ”masturbim mendimesh” unė definimin e ”jetės si lojė” nė asnjė menyrė nuk e shof si definim shkecor por thjesht vetėm si definim i nxjerrur nga librat fetare.
Do tė marr shembull Pavllovin i cili me eksperimentin e tij, nuk po e ceki eksperimentin mos tė hasim nė far keqkuptimi, por konkretisht nė lidhje me ”jetėn” thot:

“Prej mijėra vjetėsh njerėzimi hulumton dukuritė psikologjike, dukuritė e jetės shpirtėrore, tė shpirtit njerėzor. Dhe s’janė vetėm psikologėt specialistė qė merren me kėtė punė, por gjithashtu edhe arti, tėrė letėrsia, tė gjitha shprehjet e mekanizmit tė jetės psikike tė njerėzimit. Me mijėra faqe janė mbushur me shpalimin e botės sė brendshme tė njeriut, kurse deri tani ne s’kemi arritur kurrfarė suksesi nė kėtė orvatje, s’kemi konstatuar asnjė ligj qė drejton jetėn psikike tė njeriut…”

GURI SYLAJ
22-04-06, 20:25
Kuptimi i jetes qendron ne vazhdimesine e ECJES!

Artisti
14-05-06, 12:51
Kuptimi i jetes qendron ne esencen e respektimit te sajArtisti

Drinni
14-05-06, 17:52
Hmm!!!

Per mendimin tim jeta e ka kuptimin e plot vetem nese arrin.Te duash dhe te jesh i dashur nga shumkush.

Tomori
15-05-06, 18:59
Hmm!!!

Per mendimin tim jeta e ka kuptimin e plot vetem nese arrin.
Te duash dhe te jesh i dashur nga shumkush.

-Drini te lumte po ashtu edhe une po ndaje te njejten mendim..!

turisti
18-05-06, 20:24
Kuptimi i jetes ?? Ndoshta : prej bires,per bire ,ne bire .

Daja POLIC
22-05-06, 21:29
Kuptimi i jetes ?? Ndoshta : prej bires,per bire ,ne bire .

hehehe o i nderruar turist, e ke gjetur qellimin e jetes apo jo? :biggrin::biggrin:

Artisti
17-06-06, 08:43
kuptimi i jetes :
Qeshe e Qaj,por kurrrrrrrreeee mos ShajArtisti

turisti
17-06-06, 23:40
hehehe o i nderruar turist, e ke gjetur qellimin e jetes apo jo? :biggrin::biggrin:

Po,momentalisht jam tek - bira e mesme- dhe po mundona me e deshifrue,hahahahahahahahahaahahahahahaahahahahaha hahahahahahahaahahaha.

Psikologu
24-06-06, 20:29
Sa here qė mundohemi ta kuptojmė shumė e mė shumė jeten , aq me shumė mbesim tė paditur pėr vlerat e saj .

Daja POLIC
23-07-06, 02:10
Turist heheh per ty ish kjo jete

Psikologu , ashtu mendoj edhe une , sa her lexoj apo mendoj aq me shum lindin pytje ,,, qe vetem nje zot e din ( pergjigjjen)

~AnnA~
02-07-10, 19:23
Ku qėndron kuptimi i jetės?


Askush nuk do mund te japi nje perkufizim te sakte per kuptimin e jetes, sepse askush nuk pretendon te kete gjetur nje pergjigje te sakte..
Apo, si eshte e mundur te kete vetem nje perkufizim per kuptimin e jetes, kur secili nga ne e shikojme nga nje kendveshtrim tjeter jeten?! Gjerat qe mund te kene kuptim per mua, mund te mos kene kuptim per dike tjeter!
Mendoj, kuptimi i jetes eshte i ndryshem nga njerez te ndryshem.Mvaret nga menyra se si e shikojne ato...

murrizi
02-07-10, 21:40
.......................
....................
.........................

Pasi i shkrova tre rreshta, tė plot, u ktheva dhe i dhash fshis vetė.

Vendosa ta them me vetėm kėto pak fjalė.
Jeta nė liri ėshtė e bukur, dhe se nuk ka ēmim qė do ta ndėrroja !!!

GURI SYLAJ
03-07-10, 08:54
Kuptimi i jetes qendron ne DASHURI...!!

hawk
03-07-10, 09:39
Tek harmonia me vetveten dhe ekuilbri me te tjeret.

4peace
03-07-10, 11:51
***

Kuptimi i jetes... Cfare kuptimi ka jeta/te jetuarit?

Nuk e dijme.

Po te mos kishte qene keshtu, gjerat do te qendronin shume, shume me ndryshe.

Sikur te ishin ne asofarelloj situate ku mbi 50% te popullates se rruzullit tokesor...
...do ta dinte kuptimin e jetes...
...eshte shume e sigurte se do te mbreteronte paqe (une jam 4peace:smile:). Paqe e perhershme. Paqe e vertete, jo paqe e imponuar (duke ia mbyllur gojen tjetrit).

Por ja qe s'eshte ashtu (s'ia dijme kuptimin), ndaj dhe kemi gjendje konfliktuoze permanente...


***

halla e madhe
03-07-10, 16:10
...ne kerkim te kuptimit mendojme deri sa te arrijme nje moshe,mandej zbehet pak kuptimi(shkaqet dihen,pleqeria, semundja)..ne fund duket kuptimi i jetes cast apo sa qel e mshel syte...,per ate them;jetes nuk i dihet kurr!:wink:

LABI
03-07-10, 18:18
...ne kerkim te kuptimit mendojme deri sa te arrijme nje moshe,mandej zbehet pak kuptimi(shkaqet dihen,pleqeria, semundja)..ne fund duket kuptimi i jetes cast apo sa qel e mshel syte...,per ate them;jetes nuk i dihet kurr!:wink:

gajret Halleeeee , mbajeee veten ... He cka ke ?? T'ka rrok reuma, mos po te dhambin gjunjettt... ?? Mos , u tut, mos u frigoo, se s'vdess pa i hanger njo dy kerre therra e pa i tret njo dy thas kryp :biggrin: :tongue: :tongue:

Nje i moshuar i tha nje tjetri: 'U plakem,po i afrohemi vdekjes'....Ndersa,tjetri iu pergjigj:'Mua me ngjan se po i afrohem dhe njeher femijerise sepse mbaj mend nenen qe me vishte dikur ne te njejten menyre siq me vesh bija ime sot !!Brezi i njejet i moshes me mendime , ndjenja dhe pershtypje te ndryshme ! Natyrisht eshte e tille se jemi te ndryshem , ne cdo aspekt ... S'do te thot qe ngjasojme te jemi dhe te perafrt... Sa jemi te ngjashem, aq jemi dhe te ndryshemmm IDENTIK JEMI VETEM ME VETEN (ne cdo aspekt) :biggrin::biggrin:

LABI
03-07-10, 18:25
Askush nuk do mund te japi nje perkufizim te sakte per kuptimin e jetes, sepse askush nuk pretendon te kete gjetur nje pergjigje te sakte..
Apo, si eshte e mundur te kete vetem nje perkufizim per kuptimin e jetes, kur secili nga ne e shikojme nga nje kendveshtrim tjeter jeten?! Gjerat qe mund te kene kuptim per mua, mund te mos kene kuptim per dike tjeter!
Mendoj, kuptimi i jetes eshte i ndryshem nga njerez te ndryshem.Mvaret nga menyra se si e shikojne ato...

Natyrisht subjekti eshte kriter dhe mase i vlersimit dhe percaktimit .

Ajo se cfare eshte e vertete , e drejte, moral, dashuri, e bukur, a/kulture eshte ceshtje subjektive !!

shfletuesi_
03-07-10, 18:48
... Per tek besimtaret , tek puna,dashuria, dhe falenderimi ndaj Zotit.
...Tek mos besimtaret vetem tek paraja :)

jadore
03-07-10, 18:57
... Per tek besimtaret , tek puna,dashuria, dhe falenderimi ndaj Zotit.
...Tek mos besimtaret vetem tek paraja :)
elhamdyrlilah, shfletuesi e paska gjet kuptimin e jetes ..koka kthy ka Kibla

Idila
03-07-10, 20:54
Jeta!
Ne jemi vet Jeta.
Ndaj dhe kuptimi i jetės qėndron pikėrisht tek Ne.
Tek ne gjendet pasuria e pashtershme e vlerave tė jetės, vetėm se...
mvaret nga drejtojmė timonin...

Makresh
04-07-10, 00:21
Kuptimi i jetes,.. te bejm te gjithe nga pak, per nje qellim final.

LOJETARI
04-07-10, 08:24
"Me u que njėherė ma shumė se qė rrzohesh "

shfletuesi_
04-07-10, 12:14
elhamdyrlilah, shfletuesi e paska gjet kuptimin e jetes ..koka kthy ka Kibla


:tongue: Qka po xhelozon ti a. Nuk them qe i permbahem te gjitha rregullave islame por mundohem te pakten :)elhamdulilah paq.

~AnnA~
04-07-10, 12:55
Natyrisht subjekti eshte kriter dhe mase i vlersimit dhe percaktimit .

Ajo se cfare eshte e vertete , e drejte, moral, dashuri, e bukur, a/kulture eshte ceshtje subjektive !!

Atehere i del, qe jeta te jete perralle, apo? :rolleyes:
Nejse, perrallat jane cdohere te bukura :) Fundi eshte cdohere fatlum :smile:

shfletuesi_
04-07-10, 13:11
Atehere i del, qe jeta te jete perralle, apo? :rolleyes:
Nejse, perrallat jane cdohere te bukura :) Fundi eshte cdohere fatlum :smile:


Varet edhe kush i tregon perrallat :) Sepse ka njerez qe nuk din ti tregojn dhe dalin jo te bukura :)

~AnnA~
04-07-10, 13:31
Varet edhe kush i tregon perrallat :) Sepse ka njerez qe nuk din ti tregojn dhe dalin jo te bukura :)

Pa marre parasyshe se kush i tregon, si femije genjehesh e te duken interesante :)
Pra, JETA: Nje grumbull perrallash me mbret e ne si femije, i duam!

DEA
04-07-10, 13:59
Pa marre parasyshe se kush i tregon, si femije genjehesh e te duken interesante :)
Pra, JETA: Nje grumbull perrallash me mbret e ne si femije, i duam!

Na ishte njeher................dhe perralla ne shkalle e dukati ne balle, ishin fjalin qe me fascinonin si femije.
Pa marre parasysh permbajtjen e perralles. Kur bej kete krahasim e shoh se jeta ka shume te perbashketa me perrallat!

Skyfter
04-07-10, 14:43
Krejt jeten vrapojm mbas jetes per ta gjet kuptimin e jetes, qe rrall shum rrall dikush e gjen e te tjeret vdesin duke vrapu mbas jetes per ta gjet kuptimin e jetes!

Ps. Pash jeten (jo kuptimin e jetes) a me tregon nojkush se a e kam then-formulu mir? :biggrin:

Idila
04-07-10, 14:47
Krejt jeten vrapojm mbas jetes per ta gjet kuptimin e jetes, qe rrall shum rrall dikush e gjen e te tjeret vdesin duke vrapu mbas jetes per ta gjet kuptimin e jetes!

Ps. Pash jeten (jo kuptimin e jetes) a me tregon nojkush se a e kam then-formulu mir? :biggrin:
Nuk vrapojmė pas jetės por vrapojmė pėr t`ia dhėnė kuptimin jetės.

Skyfter
04-07-10, 14:50
Nuk vrapojmė pas jetės por vrapojmė pėr t`ia dhėnė kuptimin jetės.

E njef ti dikond qe nuk vrapon mbas jetes?? :biggrin:

Idila
04-07-10, 14:56
E njef ti dikond qe nuk vrapon mbas jetes?? :biggrin:
Vrapoj si e marrė
nė kėtė jetė pėr atė Jetė
...

Skyfter
04-07-10, 15:05
Vrapoj si e marrė
nė kėtė jetė pėr atė Jetė
...

Ne kete jete per ate jete nuk ka asnje amo asnje rrug te pa kaluar, as para se te egzistonim neve e as mbasi nuk egzistojm me neve! :confused:Ps. i hongre fjalt qe i the pak me lart :biggrin:

Idila
04-07-10, 15:32
Ne kete jete per ate jete nuk ka asnje amo asnje rrug te pa kaluar, as para se te egzistonim neve e as mbasi nuk egzistojm me neve! :confused:Ps. i hongre fjalt qe i the pak me lart :biggrin:
Ishin pak vargje nga poezia ime e Jetės. :d

T`i pėrmbahemi temės Skyfter, pra, ne ia japim kuptimin jetės, nė baz tė veprimeve tona, reputacionit tė emrit tonė...
...
unė dhe jeta
jeta dhe unė
jemi Njė
...

Skyfter
04-07-10, 15:40
Nje luftetar kish pas thone: Faleminderit prinderve qe me dhuruan jeten dhe 2here me shume faleminderit mesusit tim! A e kuptove "foren" e kti luftetarit :biggrin:


Ps. nuk besoj se dalim nga tema derisa jepim mendime per jeten dhe kuptimin e saj syn .......i argusit :P!

Idila
04-07-10, 16:15
Luftėtari:
-Jeta ėshtė mėsuesja ime.

...
unė marr nga drita jote
ti merr nga zemra ime
tė dyja rendim dorė pėr dore
e shtrenjta Jeta ime.

panta_rhei
04-07-10, 20:16
...ne kerkim te kuptimit mendojme deri sa te arrijme nje moshe,mandej zbehet pak kuptimi(shkaqet dihen,pleqeria, semundja)..ne fund duket kuptimi i jetes cast apo sa qel e mshel syte...,per ate them;jetes nuk i dihet kurr!:wink:

Kurrsesi nuk mund te pajtohem me kete postim :biggrin:, hallė e nderuar

Mosha njeriut gjendet dhe ndryshohet vetem ne trurin e tij, e jo nė vitet.

Per do sene, ti je shum ma e re se unė bile :smile:

Skyfter
04-07-10, 20:19
Luftetari:


Faleminderit prinderve qe me dhuruan jeten dhe 2here me shume faleminderit mesusit tim qe me mesoi te mbes ne jet, me mesoi te mbrohem nga armiqt dhe te ruhem nga "miqt" .... :P


__________________________________________________ ______________________________________

Shumices se njerzve mbas shum e shum starteve per nje te ardhme me te mire ne kerkim te "kuptimit te jetes", ju ike jeta para syve! :confused:

GURI SYLAJ
04-07-10, 20:26
Jeta eshte lufte ,jeta eshte loje!
Behu luftetare i jetes sate ne menyre qe te tjeret mos te luajn me te.
Beje jeten loje ne menyre qe te mos kesh nevoje te luftosh me te!!

P.S
Idila dhe Skyfter a po ju pelqen hiq kjo!????

shfletuesi_
04-07-10, 20:33
Kur Zoti krijoj boten me te krijoj edhe gjallesa t'jera.
Por njera prej gjallesave me inteligjente ishte njeriu.

Pasi e krijoj njeriun e thirri e pyeti ti je krijesa me inteligjente ne planet dhe me e zgjuara ti do udhehqesh planetin dhe do me falenderosh dhe po te jap 40 vite jete.

Pastaj thirri Kalin tha ti je krijesa qe i duhesh njeriut ti ndihmosh per gjera qe i duhen te bash ngarkim shkarkim dhe i thot edhe ti ke 40 vjet jete.

Pastaj therret qenin edhe ty te jepi 40 vite jet sepse duhet te ruash njeriun dhe duhet te rrish i lidhur etj etj.

Njeriu ate moment foli dhe tha : O Zoti im une qenja me inteligjente ne toke dhe te jetoj aq vite sa keto dyja a ben te me shtosh edhe ca vite te me dallosh nga keto tjerat.

Zoti ju drejtua kalit e pyeti ti a ke ndonje kerkese ti.

Kali foli tha po o Zoti im une 40 vite te endem posht lart i ngarkuar nuk besoj qe do mundem te bej ball a ben te jetoj me pak. Zoti i thot a pajtohesh me ja jep njeriut 20 Vitet e tua. Kali tha po, edhe keshtu njeriu merr 20 vite te kalit ku i shtohen 20 vite tjera jete.

Pastaj pyet qenin a ke ti ndonje kerkese edhe Qeni fol ate moment thot o Zoti im mos eshte shume shume 40 vite te jetoj i idhur Vetem ti e din se kur ben Rahmet njeriu te me sjell diq me hanger. A ben edhe une sa Kali te jetoj 20 vite.

Zoti i thot a ja jep edhe ti 20 vite njeriut
Qeni i pergjigjet me nje pooo te madhe dhe keshtu njeriut i kalojn edhe 20 vite te qenit ku e arrin moshen 80 vjeqare.

E sa i perket temes dua te them njeriu ka ardh me nje mision ne planet ( kosove :tongue: ) dhe jo rastesisht, dmth te punoj te krijoj edhe te falenderoj. Pike.

E lumi une per vete qe i kam akoma vitet e mija e nuk kam dal n'vite te Kalit... :)

Sa i perket definicionit shtjellimit te viteve eshte keshtu.

Njeriu deri ne vitet 40-ta mendon vetem per veti per qejfet e veta dhe deshirat endrrat e tij rndaj edhe jan vitet e veta... mandej si te kalon ne vitet e kalit ( 40 e lart )ta punon sikur Kali, me dinamizem te madh per tu len diqka pasardheseve te vet... dhe kur ti kap vitet e qenit dmth vitet 60-ta e lart, flet flet flet flet ku kush se degjon sikur qeni ne kolibe kur leh... :) E nuk ia merr kush parasysh. Eh kshtu qe ju qe i keni vitet e Kalit Punoni mos mendoni qe i keni t'juajat.. E ju qka jeni me Te Qenit mos ju beni pengese rinise :) Se edhe ju keni qen rini.


Falenderonju ati qe na ka fale jete :) dhe qe merr jete. :)

Skyfter
04-07-10, 20:33
Shum i nderuari dhe respektuati Guri Sylaj jemi shum afer te gjejm kuptimin te jetes, me nje fjale: Kush e merr jeten me seriozitet kurr nuk ka me kuptu se cka eshte humori!


Ps. me pelqej ky mendim i juaj!

panta_rhei
04-07-10, 20:49
Kuptimi i jetės ėshtė i thjeshtė - vazhdimi i llojit, ...pastaj problemi marohet pa nevojė te shkaku qė s’na pėlqen shumė si qenie menduese qė jemi, dhe... ja nisim me shpikė budallakina qė na pėlqejnė... edhe pastaj nisim e i japim zor (bigari hak) qė tė gjejmė sa mė shumė kllosharė tė tjerė qė, ose u pėlqejnė budallakitė tona, ose qė i kanė budallakitė edhe ma t'mira se tonat. Po ta shohėsh jashtė qenies sonė, atėherė kuptimi i jetės ėshtė edhe mė i thjeshtė, entropia (rregullimi, ērregullimi, pastaj prap rregullimi, ērregullimi, pastaj prap rregullimi, ērr... deri nė pafundėsi, krejt kjo brenda njė sistemi tė izoluar.)
Shumė, tepėr tė izoluar.

Qe, qikjo ke budallakia ime…

4peace
04-07-10, 21:03
Kur Zoti krijoj boten me te krijoj edhe gjallesa t'jera.
Por njera prej gjallesave me inteligjente ishte njeriu.

Pasi e krijoj njeriun e thirri e pyeti ti je krijesa me inteligjente ne planet dhe me e zgjuara ti do udhehqesh planetin dhe do me falenderosh dhe po te jap 40 vite jete.

Pastaj thirri Kalin tha ti je krijesa qe i duhesh njeriut ti ndihmosh per gjera qe i duhen te bash ngarkim shkarkim dhe i thot edhe ti ke 40 vjet jete.

Pastaj therret qenin edhe ty te jepi 40 vite jet sepse duhet te ruash njeriun dhe duhet te rrish i lidhur etj etj.

Njeriu ate moment foli dhe tha : O Zoti im une qenja me inteligjente ne toke dhe te jetoj aq vite sa keto dyja a ben te me shtosh edhe ca vite te me dallosh nga keto tjerat.

Zoti ju drejtua kalit e pyeti ti a ke ndonje kerkese ti.

Kali foli tha po o Zoti im une 40 vite te endem posht lart i ngarkuar nuk besoj qe do mundem te bej ball a ben te jetoj me pak. Zoti i thot a pajtohesh me ja jep njeriut 20 Vitet e tua. Kali tha po, edhe keshtu njeriu merr 20 vite te kalit ku i shtohen 20 vite tjera jete.

Pastaj pyet qenin a ke ti ndonje kerkese edhe Qeni fol ate moment thot o Zoti im mos eshte shume shume 40 vite te jetoj i idhur Vetem ti e din se kur ben Rahmet njeriu te me sjell diq me hanger. A ben edhe une sa Kali te jetoj 20 vite.

Zoti i thot a ja jep edhe ti 20 vite njeriut
Qeni i pergjigjet me nje pooo te madhe dhe keshtu njeriut i kalojn edhe 20 vite te qenit ku e arrin moshen 80 vjeqare.

E sa i perket temes dua te them njeriu ka ardh me nje mision ne planet ( kosove :tongue: ) dhe jo rastesisht, dmth te punoj te krijoj edhe te falenderoj. Pike.

E lumi une per vete qe i kam akoma vitet e mija e nuk kam dal n'vite te Kalit... :)

Sa i perket definicionit shtjellimit te viteve eshte keshtu.

Njeriu deri ne vitet 40-ta mendon vetem per veti per qejfet e veta dhe deshirat endrrat e tij rndaj edhe jan vitet e veta... mandej si te kalon ne vitet e kalit ( 40 e lart )ta punon sikur Kali, me dinamizem te madh per tu len diqka pasardheseve te vet... dhe kur ti kap vitet e qenit dmth vitet 60-ta e lart, flet flet flet flet ku kush se degjon sikur qeni ne kolibe kur leh... :) E nuk ia merr kush parasysh. Eh kshtu qe ju qe i keni vitet e Kalit Punoni mos mendoni qe i keni t'juajat.. E ju qka jeni me Te Qenit mos ju beni pengese rinise :) Se edhe ju keni qen rini.


Falenderonju ati qe na ka fale jete :) dhe qe merr jete. :)


Aha?!

Me demek, qellimi i jetes na qenkan killometrat: prej 40 ne 80 :wink:

Apo s'kuptova gje une nga kjo...

***

shfletuesi_
04-07-10, 21:05
Aha?!

Me demek, qellimi i jetes na qenkan killometrat: prej 40 ne 80 :wink:

Apo s'kuptova gje une nga kjo...

***


Te hash qka te gatuan ai lart. :)

Amina
05-07-10, 14:32
Kuptimi jetes:
- te lindesh
- te rritesh
- te mesosh
- te integrohesh ne shoqerin
- te shkollohesh
- te punosh
- te martohesh(krijosh familjen)
- te ndryshosh gjat periudhave te ndryshme te jetes
- te plakesh
- te vdesish

.....

~AnnA~
05-07-10, 17:26
Kuptimi jetes:
- te lindesh
- te rritesh
- te mesosh
- te integrohesh ne shoqerin
- te shkollohesh
- te punosh
- te martohesh(krijosh familjen)
- te ndryshosh gjat periudhave te ndryshme te jetes
- te plakesh
- te vdesish

.....

Amina, te lindish, te kalosh neper gjithe keto tortura e pastaj te vdesesh-kjo eshte absurde!:confused:
Me duket qe jeta s'ka ndonje kuptim edhepse ne vrapojme per ta gjetur....
Po te isha darviniste, atehere do thoja qe kuptimi i jetes eshte "te hame , te pime sot, se neser do vdesim". Me nje fjale: Jeto si kafshe!!!
S'besoj qe ne fjaline me larte ka dicka te ekzagjeruar dhe eshte mjaft konkluzion llogjik per ato qe besojne ne evolucion!

jadore
05-07-10, 17:42
Amina, te lindish, te kalosh neper gjithe keto tortura e pastaj te vdesesh-kjo eshte absurde!:confused:
Me duket qe jeta s'ka ndonje kuptim edhepse ne vrapojme per ta gjetur....
Po te isha darviniste, atehere do thoja qe kuptimi i jetes eshte "te hame , te pime sot, se neser do vdesim". Me nje fjale: Jeto si kafshe!!!
S'besoj qe ne fjaline me larte ka dicka te ekzagjeruar dhe eshte mjaft konkluzion llogjik per ato qe besojne ne evolucion!
antiteza e kesaj qe thua Ana atehere do te jete ..mos ha mos pi mos vdis ..gjeje perjetesine ..sikur beduinet apo quheshine personat qe me meditim dhe jete asketi mundoheshin te gjenin kuptimin e jetes ..
megjithate une mbeshtes mendimin e Amines ..ne copezat e ketyre fagmenteve qe kalojme ne jete qenrdon kuptimi i saj ..
p.s.
te ju tegoj nje dialog me nje fqinje time dje ..ka nje vajze 5 muajshe ne jete .ne bisede e siper e pyeta ende je ne pushim te lindjes apo (sespe e shof qe kete pushim e shfytezon pe udhetime dhe vizita jashte shtetit tek familjaret e saj) ..po tha, deri sa ti bene nje vit ,ishalla po na dine kur te rritet ..mu qesh dhe pa ja kthy nuk munda ..qe do te ju dine tek kur vet te behet kjo nene aty po ju garantoj qe po, e me heret nuk e besoj ..veq edhe ti mos u arsyeto qe po e humb karrierren duke sakrifikuar per te kur te vrej qe kete pushim lehone je duke e shfrytezuarr si pushim vjetornga udhetimi ne udhetim ..
a nuk eshte ky nje proces i te kuptuait te jetes..!

Amina
05-07-10, 17:53
Amina, te lindish, te kalosh neper gjithe keto tortura e pastaj te vdesesh-kjo eshte absurde!:confused:
Me duket qe jeta s'ka ndonje kuptim edhepse ne vrapojme per ta gjetur....
Po te isha darviniste, atehere do thoja qe kuptimi i jetes eshte "te hame , te pime sot, se neser do vdesim". Me nje fjale: Jeto si kafshe!!!
S'besoj qe ne fjaline me larte ka dicka te ekzagjeruar dhe eshte mjaft konkluzion llogjik per ato qe besojne ne evolucion!

Mendoje keshtu eshte rrjedha e jetes, edhe pse gjdonjeri prej nesh zgjedh nje rruge te ndryshme per te kuptuar ne vete se cka eshte kuptimi jetes per at. Gjerat e permendura me lart jan ato qe shumica prej njerezeve i perjeton, kuptohet me gjenerata te ndryshme ndryshon edhe kuptimi i jetes. Ndonje cilesi humb vleren perderisa tjetra fiton.
Mund te them se asgje nuk ndodh pa arsye apo kuptim,keshtu qe edhe jetes i takon nje lloj kuptimi.

turisti
05-07-10, 20:51
...ne kerkim te kuptimit mendojme deri sa te arrijme nje moshe,mandej zbehet pak kuptimi(shkaqet dihen,pleqeria, semundja)..ne fund duket kuptimi i jetes cast apo sa qel e mshel syte...,per ate them;jetes nuk i dihet kurr!:wink:

Kjo eshte 1 pjese e kuptimit te jetes dhe jam i mendimit se bash rreth ksaj pjese qe NUK i DIHET - qarkullojne te gjithat.........

Si te pergjigjemi ku qendron kuptimi i jetes kur ne kete drejtim as shkenca nuk din asgje.......dhe kjo eshte dhe do te jet enigme me e madhe e njerzimit..........

Oqeani
05-07-10, 20:53
antiteza e kesaj qe thua Ana atehere do te jete ..mos ha mos pi mos vdis ..gjeje perjetesine ..sikur beduinet apo quheshine personat qe me meditim dhe jete asketi mundoheshin te gjenin kuptimin e jetes ..
megjithate une mbeshtes mendimin e Amines ..ne copezat e ketyre fagmenteve qe kalojme ne jete qenrdon kuptimi i saj ..
p.s.
te ju tegoj nje dialog me nje fqinje time dje ..ka nje vajze 5 muajshe ne jete .ne bisede e siper e pyeta ende je ne pushim te lindjes apo (sespe e shof qe kete pushim e shfytezon pe udhetime dhe vizita jashte shtetit tek familjaret e saj) ..po tha, deri sa ti bene nje vit ,ishalla po na dine kur te rritet ..mu qesh dhe pa ja kthy nuk munda ..qe do te ju dine tek kur vet te behet kjo nene aty po ju garantoj qe po, e me heret nuk e besoj ..veq edhe ti mos u arsyeto qe po e humb karrierren duke sakrifikuar per te kur te vrej qe kete pushim lehone je duke e shfrytezuarr si pushim vjetornga udhetimi ne udhetim ..
a nuk eshte ky nje proces i te kuptuait te jetes..!

Paska me i radhire ne 9 muaj me kete knaqnillek ...; http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Oqeani
05-07-10, 20:55
Kjo eshte 1 pjese e kuptimit te jetes dhe jam i mendimit se bash rreth ksaj pjese qe NUK i DIHET - qarkullojne te gjithat.........

Si te pergjigjemi ku qendron kuptimi i jetes kur ne kete drejtim as shkenca nuk din asgje.......dhe kjo eshte dhe do te jet enigme me e madhe e njerzimit..........

Shkenca boll mire e ka definuar - ka thene keshtu - Je nje - gjeje edhe nje .... jete he jete...http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon11.gif

turisti
05-07-10, 21:01
Shkenca boll mire e ka definuar - ka thene keshtu - Je nje - gjeje edhe nje .... jete he jete...http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon11.gif

Kur eshte JETA ne pyetje,une nuk i besoj shkences vetem e vetem per nje gje : para JETES eshte e PAFUQIESHME........

shfletuesi_
05-07-10, 21:44
Tek dashuria !? Po tham a din se qekjo po na trullav pak si ma shume. :D :)

elvio
05-07-10, 23:32
aty ku dikush ka aftesine t'ia kuptoje kuptimin e saj,edhe te ndieje qe ajo s'ngel ne vend,por rrjedh si uje i kristalte,edhe pse ka momente te turbullta

Idila
05-07-10, 23:38
Jeta pėrbėhet vetėm prej provimeve. Do tė ishim fatlum nėse do t`i jepnim provimet mė tė rėnda qė jeta na i ofron, nė kėtė rast do t`ia jepnim dhe kuptimin jetės.

shfletuesi_
05-07-10, 23:51
N'tyten e revoles te dajes polic qe e ka hap kete tem e na lodh me mendime te thella filozofike.

Oltiana1
06-07-10, 09:35
Shumė studiues tė ndryshėm janė munduar pėr t`i dhėnė njė pėrgjigje pyetjes qė ke shtruar te kjo temė .

Ka pėrgjigje tė mundėshme tė panumėrta mbi pyetjen se ku qėndron kuptimi i jetės , madje janė dhėnė shumė pėrgjigje tė ndryshme qė rrjedhin nga teoritė shkencore , folozofike , por pėrgjigje pėrfundimtare e tė pajtueshme dhe tė pranishme nuk ka ende .

Shumė persona janė tė lidhur ngushtė me pyetjet se ku qėndron kuptimi i jetės " Cili ėshtė qėllimi i jetės ?" . " Ēfarė ėshtė e ēmueshme nė jetė ?" dhe "Ē`domethėnje ka jeta ?" .

Sipas meje kuptimi i jetės , qėndron tek aftėsia e njeriut pėr t`i krijuar kushte tė pėrshtatshme vetės pėr tė mbijetuar nė kėtė botė .
Edukimi dhe besimi tek Zoti janė dy prej kushteve themelore pėr t`i dhėnė kuptim jetės .

shfletuesi_
06-07-10, 10:04
Edhe diqka.


Nese ndaleni e mendoni mire. Pse, per qfar, e perseri pse. Jetes do i humbet kuptimi. :) Shyteni edhe me thell ne mendime si qurat n'mjegull kur te humbasin e nuk do e gjeni ate qe kerkoni , menyra me e mire per ti gjetur kuptimin saj eshte besimi ne Zot. Per deri sa nuk besoni ne Zotin 1 nuk do e gjeni kurr kuptimin e jetes. :) Shnetje nuk ju fola si hoxh po si vllai i hoxhes :D

Antika
06-07-10, 10:19
Ende nuk e di mire kuptimin e jetes!!
Jetojme per te ngrene apo hame per te jetuar!?

Gentiani
06-07-10, 16:49
Ne "kuptimin" e kuptimit te saj, o do mbeteni duke shikur sikur rrjedhen e lumit, qe rrjedhe vazhdimisht... rrjedhe, po pra rrjedhe e rrjedhe e nuk ndalet. Paramendoni anijen ne detin e hapur dhe nuk dine nga te ja mesyje ?! Perkufizimi i kuptimit te saj, ku dua te shkoj dhe ēfare duhet te beje hap pas hapi ... gati, gati ne rruge per ti mesuar kuptimin ! :tongue:

LOJETARI
06-07-10, 17:10
Ne "kuptimin" e kuptimit te saj, o do mbeteni duke shikur sikur rrjedhen e lumit, qe rrjedhe vazhdimisht... rrjedhe, po pra rrjedhe e rrjedhe e nuk ndalet. Paramendoni anijen ne detin e hapur dhe nuk dine nga te ja mesyje ?! Perkufizimi i kuptimit te saj, ku dua te shkoj dhe ēfare duhet te beje hap pas hapi ... gati, gati ne rruge per ti mesuar kuptimin ! :tongue:

Dmth, jeta mundė tė ndodhė qė s'ka kuptim , por s'do tė thotė qė ėshtė e pakuptimt !:tongue:

Oqeani
06-07-10, 17:15
Jeta pėrbėhet vetėm prej provimeve. Do tė ishim fatlum nėse do t`i jepnim provimet mė tė rėnda qė jeta na i ofron, nė kėtė rast do t`ia jepnim dhe kuptimin jetės.

Vetem edhe nje me ka mbetur http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon11.gif

Idila
06-07-10, 17:20
Vetem edhe nje me ka mbetur http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon11.gif
Pėr ta kompenzuar (plotėsuar) kuptimin e jetės? lol

Gentiani
06-07-10, 17:36
Dmth, jeta mundė tė ndodhė qė s'ka kuptim , por s'do tė thotė qė ėshtė e pakuptimt !:tongue:

Nein, Lojetare, e mendova ne kuptimin e definimit te saj, o do mbetet Galaktike, pa ditur cila mbeti e Toka e cili Marsi, Jupiteri... ? :tongue:

Ose tjetra: Jeta eshte e mire! po jeta eshte e mire !!! ja und ?!... ama pas shtrohet pyetja pse eshte e mire jeta?, e kur ti kthesh pergjigjen se qishtu, e qishtu e qishtu...A...Aha, eh tani e di pse eshte jeta e mire.

DEA
06-07-10, 18:53
Vete jeta eshte kuptim!

Naki
07-07-10, 09:15
Nuk ėshtė me rėndėsi se ēka presim nga Jeta, por ēka Jeta pretė nga ne.
Dhe Jeta pėrfundimisht nuk do tė thotė tjetėr pėrveē se- tė marrėsh pėrgjegjėsinė pėr tė gjetur pėrgjigjen e drejtė pėr problemet e saj dhe tė pėrmbushim detyrat tė cilat jeta vazhdimisht i vė pėr secilin individ, pėr plotėsimin e kėrkesės sė ēdo momenti. Dhe pasi qė kuptimi i jetės ndryshon nga njėri-tjetri dhe nga njėri moment nė momenti tjetėr, ėshtė e pamundur tė definohet kuptimi i jetės nė mėnyrė tė pėrgjithshme

LABI
07-07-10, 19:32
Amina, te lindish, te kalosh neper gjithe keto tortura e pastaj te vdesesh-kjo eshte absurde!:confused:
Me duket qe jeta s'ka ndonje kuptim edhepse ne vrapojme per ta gjetur....
Po te isha darviniste, atehere do thoja qe kuptimi i jetes eshte "te hame , te pime sot, se neser do vdesim". Me nje fjale: Jeto si kafshe!!!
S'besoj qe ne fjaline me larte ka dicka te ekzagjeruar dhe eshte mjaft konkluzion llogjik per ato qe besojne ne evolucion!

"Instinktivizmi" si teori filozofike dhe biologjike ne pergjithesiii , mbeshtetin pretendimet dhe metimet e tyre se ato cyten dhe realizohen nga nje burim (i pashtershem) i impulseve qe burojne nga pjese te pandergjegjeshme (te erreta) te " APARATIT PSIKIK"....

Po ne te njejeten "FRYME" interpretimi dhe shpjegimi te "FENOMENIT TE JETES" (si fenomen/dukuri sociale dhe biologjike) ... Konceptimin per "NJERIUN" dhe "JETEN" eshte perpiqur ta shpjegoj, apo paraqes po me te njejten gjuhe argumenti edhe Frojdi (si nje qenie , qe kryesisht motivohet dhe udhehiqet nga impulse me origjine shtazore, apo qe kane prejardhjen nga pejsa e pandergjegjeshmee e tij).

MEGJITHATE, "perkufizimi i njeritu" qe na vjen nga teoria frojdiste - eshte arma me e forte (argumenti ) dhe "mbrojtja" me e forte qe i behet "CIVILIZIMIT"...

Duke iu referuar gjithmone ketyre pikepamjeve ( perkatesisht Frojdit), "NJERIU- KAFSHE" behet qenie njerzore vetem ne saje te nje NDRYSHIMI RRENJESOR TE NATYRES SE VET, GJE KJO QE NUK NDIKON VETEM MBI "QELLIMET" E TIJ INSTINIKTIVE, POR EDHE MBI "VLERAT" qe percaktohen nga parimet mbi te cilat udhehiqet apo strukturohet psika njerzore : ( 1) parimi i knaqesise dhe 2)parimi realitetit) .

Sipas Frojdit "CIVILIZIMI/QYTETRIMI" mbeshtetet, bazohet mbi shtypjen e vazhdueshme te 'instinkteve njerzore' (pra qe do te thot se ajo nuk motivohet dhe cytet nga e pandergjegjeshmja, dhe se kjo e pandergjegjeshmja sublimohet pershkak te "parimit te realitetit" - gjegjesisht rendit shoqerore qe ven per qellim arritjen apo perfilljen e konsensuit vlerore social ) !!

panta_rhei
07-07-10, 22:54
"Instinktivizmi" si teori filozofike dhe biologjike ne pergjithesiii , mbeshtetin pretendimet dhe metimet e tyre se ato cyten dhe realizohen nga nje burim (i pashtershem) i impulseve qe burojne nga pjese te pandergjegjeshme (te erreta) te " APARATIT PSIKIK"....

Po ne te njejeten "FRYME" interpretimi dhe shpjegimi te "FENOMENIT TE JETES" (si fenomen/dukuri sociale dhe biologjike) ... Konceptimin per "NJERIUN" dhe "JETEN" eshte perpiqur ta shpjegoj, apo paraqes po me te njejten gjuhe argumenti edhe Frojdi (si nje qenie , qe kryesisht motivohet dhe udhehiqet nga impulse me origjine shtazore, apo qe kane prejardhjen nga pejsa e pandergjegjeshmee e tij).

MEGJITHATE, "perkufizimi i njeritu" qe na vjen nga teoria frojdiste - eshte arma me e forte (argumenti ) dhe "mbrojtja" me e forte qe i behet "CIVILIZIMIT"...

Duke iu referuar gjithmone ketyre pikepamjeve ( perkatesisht Frojdit), "NJERIU- KAFSHE" behet qenie njerzore vetem ne saje te nje NDRYSHIMI RRENJESOR TE NATYRES SE VET, GJE KJO QE NUK NDIKON VETEM MBI "QELLIMET" E TIJ INSTINIKTIVE, POR EDHE MBI "VLERAT" qe percaktohen nga parimet mbi te cilat udhehiqet apo strukturohet psika njerzore : ( 1) parimi i knaqesise dhe 2)parimi realitetit) .

Sipas Frojdit "CIVILIZIMI/QYTETRIMI" mbeshtetet, bazohet mbi shtypjen e vazhdueshme te 'instinkteve njerzore' (pra qe do te thot se ajo nuk motivohet dhe cytet nga e pandergjegjeshmja, dhe se kjo e pandergjegjeshmja sublimohet pershkak te "parimit te realitetit" - gjegjesisht rendit shoqerore qe ven per qellim arritjen apo perfilljen e konsensuit vlerore social ) !!

Robotėt nuk kanė instinkte hiq.

Ose:

Pse milionerėt edhe pasanikėt edhe njerėzit e menqur kanė qef me shku e me ndejtė mė shumė nė deti dhe nė mal sesa nė "civilizim"?

Une mendoj: sepse rėra e plazhit, uji, lisat, bari dhe lulet nuk tė gjykojnė hiq. Nuk tė gjykojnė ēka paske veshur, sa shumė ke qeshur, si ke folur, si je shprehur, si e ke frizurėn, si po ushqehesh, si po ulesh, si po ecė, si po shtrihesh... Thjeshtė, nuk je tėrė kohėn para gjyqit (qė ta nxinė jetėn) si i pandehur... siē je nė "civilizim".

Gentiani
07-07-10, 23:34
bash valla, si e lexova kuptimin e jetes sipas Labit me shkoj mendja te nje shqiptare, qe e pata degjuar duke ja dhene kuptimin jetes ne perkufizimin e tije... Ah jete, he.... jeten e .........bam,bum,bam,buum,baaaaam


Phuuuu ēka i maroj, nuk e dije a ka mundur te shkoje deri ne urgjence jeta ? :tongue: se ti kish nxane Darvinin edhe Frojdin qaty dikund perskaj, tybe ne kishin dijte as kirurgit me i kallezue se ēka u marue :biggrin:

panta_rhei
07-07-10, 23:38
bash valla, si e lexova kuptimin e jetes sipas Labit me shkoj mendja te nje shqiptare, qe e pata degjuar duke ja dhene kuptimin jetes ne perkufizimin e tije... Ah jete, he.... jeten e .........bam,bum,bam,buum,baaaaam


Phuuuu ēka i maroj, nuk e dije a ka mundur te shkoje deri ne urgjence jeta ? :tongue: se ti kish nxane Darvinin edhe Frojdin qaty dikund perskaj, tybe ne kishin dijte as kirurgit me i kallezue se ēka u marue :biggrin:
a qashtu tu ja shtypen instinktin ish kan :biggrin:

LABI
07-07-10, 23:58
Robotėt nuk kanė instinkte hiq.

Ose:

Pse milionerėt edhe pasanikėt edhe njerėzit e menqur kanė qef me shku e me ndejtė mė shumė nė deti dhe nė mal sesa nė "civilizim"?
(e tani ketu gjeneralizon kur flet ne shumes)

Une mendoj: sepse rėra e plazhit, uji, lisat, bari dhe lulet nuk tė gjykojnė hiq. Nuk tė gjykojnė ēka paske veshur, sa shumė ke qeshur, si ke folur, si je shprehur, si e ke frizurėn, si po ushqehesh, si po ulesh, si po ecė, si po shtrihesh... Thjeshtė, nuk je tėrė kohėn para gjyqit (qė ta nxinė jetėn) si i pandehur... siē je nė "civilizim".
Kjo eshte qeshtje e sistemit vleore dhe perceptimit te individit ne te (kjo eshte edhe njera nga format e devijimit, arratisjes nga lirija qe ben individi nga presioni qe shkaktojne sistemet)instinkti-biologjia eshte nje aspekt i jetes (perkatesija- identiteti 'kafsheror' i njeriut)

Kultura- eshte aspekti tjeter i jetes (perkatesisht identieti 'social' i njeriut).


Entiteti i dyte i perkatesise/identietit te njeriut eshte me i larte dhe 'transformon' ate te parin (pershkak te parimit real , normes, ligjit qe vie nga presioni, ambienti shoqerore)...

Gentiani
08-07-10, 07:08
a qashtu tu ja shtypen instinktin ish kan :biggrin:

ahahaha Jeta si supersweet eshte... vetem, kape, ngjitja, e mos e lesho qaty ne kallamoq e nen hije te palmave :tongue: edhe wow sa shume po me pilqen :biggrin:

ja edhe nje film dokumentar :tongue: mbi jeten edhe kuptimin e saj sipas darwinit e gjeta :tongue:

http://www.youtube.com/watch?v=hno0Zk0tibs&playnext_from=TL&videos=5Ke1Qzz-nBU (http://www.youtube.com/watch?v=hno0Zk0tibs&playnext_from=TL&videos=5Ke1Qzz-nBU)

Skyfter
08-07-10, 08:51
A.Ajnshtanji ka pas thone qe Fantazia eshte shum me e qmueshme se sa dituria, sepse kjo e dyta eshte e kufizuar!


E un po tho qe,
Mundohu qe te ndryshosh dhe te behesh vetvetja qe mos te enderrosh jeten por ta jetosh endrren sepse jetes nuk mund ti'a shtojsh as edhe nje dite me shume kurse dites mund ti'a shtojsh nje jet te tere!Ps. cfar filozofi :cool:

shfletuesi_
08-07-10, 09:03
E Gjetaaaaaaaaaaaaa e gjetaaaa ooo Vallahin e Gjetaa.. Se ku qendron kuptimi i Jetes.


Po lereni ajnshtajnin e frojdin edhe ata njerez si ne kan qen. eiiiiii Hiq zor nuk kish qen me gjet.

Kshtu ndenja mbrem vone per ta festuar humbjen e gjermanis jo fitoren e spanjes... Edhe kisha per tu zgjuar ne pune sot heret me merrke gjumi ate kohe kur beri zilja e telefonit khuuu ma doja te kisha pushim se te humbiste gjermania , por kohen prapa nuk munda ta ktheja..

Kur u zgjova ne mengjes me ra mend k jo teme edhe thash kuptimi i jetes qenka Puna. Pa punuar asgje nuk ka kuptim sikur te gjithe te kishim mjaft edhe te ishim milionera... qfar kuptimi do kishte pastaj Jeta.!? :D :cool: :smile:

!!!

Amina
24-07-10, 21:18
"Instinktivizmi" si teori filozofike dhe biologjike ne pergjithesiii , mbeshtetin pretendimet dhe metimet e tyre se ato cyten dhe realizohen nga nje burim (i pashtershem) i impulseve qe burojne nga pjese te pandergjegjeshme (te erreta) te " APARATIT PSIKIK"....

Po ne te njejeten "FRYME" interpretimi dhe shpjegimi te "FENOMENIT TE JETES" (si fenomen/dukuri sociale dhe biologjike) ... Konceptimin per "NJERIUN" dhe "JETEN" eshte perpiqur ta shpjegoj, apo paraqes po me te njejten gjuhe argumenti edhe Frojdi (si nje qenie , qe kryesisht motivohet dhe udhehiqet nga impulse me origjine shtazore, apo qe kane prejardhjen nga pejsa e pandergjegjeshmee e tij).

MEGJITHATE, "perkufizimi i njeritu" qe na vjen nga teoria frojdiste - eshte arma me e forte (argumenti ) dhe "mbrojtja" me e forte qe i behet "CIVILIZIMIT"...

Duke iu referuar gjithmone ketyre pikepamjeve ( perkatesisht Frojdit), "NJERIU- KAFSHE" behet qenie njerzore vetem ne saje te nje NDRYSHIMI RRENJESOR TE NATYRES SE VET, GJE KJO QE NUK NDIKON VETEM MBI "QELLIMET" E TIJ INSTINIKTIVE, POR EDHE MBI "VLERAT" qe percaktohen nga parimet mbi te cilat udhehiqet apo strukturohet psika njerzore : ( 1) parimi i knaqesise dhe 2)parimi realitetit) .

Sipas Frojdit "CIVILIZIMI/QYTETRIMI" mbeshtetet, bazohet mbi shtypjen e vazhdueshme te 'instinkteve njerzore' (pra qe do te thot se ajo nuk motivohet dhe cytet nga e pandergjegjeshmja, dhe se kjo e pandergjegjeshmja sublimohet pershkak te "parimit te realitetit" - gjegjesisht rendit shoqerore qe ven per qellim arritjen apo perfilljen e konsensuit vlerore social ) !!

Po siq dihet Frojd i ka mbivleresu instinktet njerzore, keshtu qe nuk qendron kuptimi veq aty.....

Lapsi
25-07-10, 16:47
tek vetja, nese veten e njehe

Fshatari
25-07-10, 22:56
"Jeta s'vlen gjė.
Asgjė s'e vlen jetėn".

André Malraux
____________________________

Sikur te pyetej "ēfare qellimi ka jeta" do t'i afroheshim shume afer pergjigjes.
Kuptimi i jetes me duket i pakuptim.

Oqeani
25-07-10, 23:03
"Jeta s'vlen gjė.
Asgjė s'e vlen jetėn".

André Malraux
____________________________

Sikur te pyetej "ēfare qellimi ka jeta" do t'i afroheshim shume afer pergjigjes.
Kuptimi i jetes me duket i pakuptim.

Eh edhe ky gazepin e ka pa ne Kinė http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif - E ka kuptuar mire jeten !!!

Murgesha
26-07-10, 15:59
Te jesh vetvetja e jo kopje e dikuj tjeter!!

emine
26-07-10, 16:29
Jeta fillone te kete kuptime,kure munde te punojme dhe jetojme ne liri,kure para syve tane eshte synim diqka se duam te ja arijm,eshte pra ajo qka gjithmone kemi uru te jemi,eshte ajo qe cdo dite apo cdo fund dite jemi te lodhune pore te knaqune se veprojme ashtu siq jemi,kuptim ka jeta kure jemi shendosh e mire,kuptim ka jeta kure se pari msojme ta duam veten dhe pastai cdo gjenje te gjall ti buzeqeshim dhe ti ofrojme miresin tone,po ashtu ka kuptim jeta kure nuke lejojme gjana e vepra te kqija te behen pjes e jetes sone,kure kemi femije te shendoshe dhe lejme pas nesh thesar te cmuare qe ne i edukojme dhe i rrisim,ajo qka eshte me e kuptushme dhe cmushme jane Femijet ,,,dhe si ka shkru murgesha te jemi vetvetja,te jemi unikat ,se shum fallxikime a mush bota kohev te fundit

Fiora
26-07-10, 19:42
A ka jeta kuptim?A duhet kuptuar? Jo ēdo gjė ja dhė kohės,ēdo minutė,ēdo secondė e jetoj ashtu sic mė vjen.

teutaA
26-07-10, 20:54
Jeta fillone te kete kuptime,kure munde te punojme dhe jetojme ne liri,kure para syve tane eshte synim diqka se duam te ja arijm,eshte pra ajo qka gjithmone kemi uru te jemi,eshte ajo qe cdo dite apo cdo fund dite jemi te lodhune pore te knaqune se veprojme ashtu siq jemi,kuptim ka jeta kure jemi shendosh e mire,kuptim ka jeta kure se pari msojme ta duam veten dhe pastai cdo gjenje te gjall ti buzeqeshim dhe ti ofrojme miresin tone,po ashtu ka kuptim jeta kure nuke lejojme gjana e vepra te kqija te behen pjes e jetes sone,kure kemi femije te shendoshe dhe lejme pas nesh thesar te cmuare qe ne i edukojme dhe i rrisim,ajo qka eshte me e kuptushme dhe cmushme jane Femijet ,,,dhe si ka shkru murgesha te jemi vetvetja,te jemi unikat ,se shum fallxikime a mush bota kohev te fundit

te lumt ty qe jep mendimet nga jeta e praktika e nuk merresh si intelegjentat e fd me frojda e teorit e tyre :smile:

LABI
26-07-10, 21:15
Po siq dihet Frojd i ka mbivleresu instinktet njerzore, keshtu qe nuk qendron kuptimi veq aty.....


MEGJITHATE, "perkufizimi i njeriut" qe na vjen nga teoria frojdiste - eshte arma me e forte (argumenti ) dhe "mbrojtja" me e forte qe i behet "CIVILIZIMIT"...


:rolleyes: :rolleyes:


E c'ti besh qe ne nje "paralelizem" shqyrtimi te struktures shoqerore dhe struktures se personalitetit njerzore... Ne menyren se si sendertohen,realizohen dhe funksionojne ( 'socialja' dhe 'individualja') keto dy kategori nocionesh "PERSONALITETI" dhe "SHOQERIA" ngjane qe te dyja realizohen "si tek njera dhe tjetra" duke kanalizuar/sublimuar (tek individi) dhe normesuar (tek shoqeria) SJELLJET DHE NDEVERPIMET NJERZORE (pamarre parasysh burimin e motiveve)??!!

panta_rhei
26-07-10, 21:16
te lumt ty qe jep mendimet nga jeta e praktika e nuk merresh si intelegjentat e fd me frojda e teorit e tyre :smile: Edhe na jena te knaqune,si dhe deshirojm miresin ta kemi ne mesine tone,sepse miresi asht ni gjenje e gjall,amo qe ska brina,eshte vetvetja,unikat pa fallxikime ,,,pastai edhe femijet jane te cmuare se shum a mush bota kohev te fundit pore te knaqune se veprojme

LABI
26-07-10, 21:56
te lumt ty qe jep mendimet nga jeta e praktika e nuk merresh si intelegjentat e fd me frojda e teorit e tyre :smile:

Lum si ti qe je kaq origjinale , e pavarur, e perkyrer, e vetmjaftueshme

(kontrollo navigacionin, mos lejo qe vetmjaftueshmerija qe buron nga verbrija jote narcistike te coj aq lart... ke mundesi te perplasesh fort nga vetrespekti dhe prepotenca e larte )!!
:wink:

teutaA
26-07-10, 22:01
ahhahahah smarr vesh jo un me dasht frojdin me lexu e googli sa po rri po tybe as ata se livdojn fort po nejse nashta andej kah ju njifet si patriot edhe ky edhe fol shqip labi se smarr vesh un me teori te vjedhne :tongue:

emine
26-07-10, 22:20
ahhahahah smarr vesh jo un me dasht frojdin me lexu e googli sa po rri po tybe as ata se livdojn fort po nejse nashta andej kah ju njifet si patriot edhe ky edhe fol shqip labi se smarr vesh un me teori te vjedhne :tongue:merre me mend me na qite zoti hyse ka njohe qesoje,na duhet perkthysi em veti se sune e marrim vesh sen na :tongue:

Murgesha
26-07-10, 22:21
ahhahahah smarr vesh jo un me dasht frojdin me lexu e googli sa po rri po tybe as ata se livdojn fort po nejse nashta andej kah ju njifet si patriot edhe ky edhe fol shqip labi se smarr vesh un me teori te vjedhne :tongue:


Mos ju beso as teorive tė pavjedhne, nėse ti e kupton jetėn nga kėndvėshtrimi i tė tjerėve atėherė do tė vdesėsh pa e kuptuar atė!

teutaA
26-07-10, 22:22
merre me mend me na qite zoti hyse ka njohe qesoje,na duhet perkthysi em veti se sune e marrim vesh sen na :tongue:

hahahahahahha jo po shiqyr qe so gjall qaj frojdi :wink:

emine
26-07-10, 22:24
hahahahahahha jo po shiqyr qe so gjall qaj frojdi :wink:jo po qeta tu kosoves gjeth kure ti takojshe diten e pare flasin me gramatike,masanej harrojne tybe veq kure tja nisin mar e mrapsht,hajte rri shlir hiqu frodit se sen ski nto

teutaA
26-07-10, 22:28
Mos ju beso as teorive tė pavjedhne, nėse ti e kupton jetėn nga kėndvėshtrimi i tė tjerėve atėherė do tė vdesėsh pa e kuptuar atė!

lllllllllllllllll

AlbaSoft
26-07-10, 23:41
E ku ta di un sikur ta kisha dite ju kisha tregu neyse edhe un kisha mund pak me filozofu n`ket teme ama ashtu keshtu qenka ber boze kjo teme.

Neferta
28-07-10, 15:34
Ne trurin qe mendon, enderron, percepton , imagjinon dhe njen.

Doooni
01-08-10, 00:34
te femija, per ato qka na ka bo natura, si edhe lulen dhe lopen.

krejt tjer jan veten iluzjone nga truni jon, qka lyp pergjigjje..edhe pse pergjigjjen e ka para syrit.

Doooni
01-08-10, 01:03
jo po qeta tu kosoves gjeth kure ti takojshe diten e pare flasin me gramatike,masanej harrojne tybe veq kure tja nisin mar e mrapsht,hajte rri shlir hiqu frodit se sen ski nto


vallahi bilahi emine.....a ma bjen edhe mue nje thes speca?

uck_aksh
04-06-11, 11:31
do te plakem e nuk mundem ta kuptoj jeten e banoreve ne ket planet po ashtu edhe jeten time kur u bera me dit si i vogel shija shum njerz qe thonin se keshtu duhet me ber e keshtu shija tjer me thoshin se keshtu duhet ber asnjeri nuk me fliste njesoj me thoshin se ne jem musliman e muslimanet bejn keshtu e bejn ashtu ne besojm ne zot e respektojm at ne jemi krijues te zotit allahut dhe ne anen tjeter fqiut te vet ia kujtonin te keqen u rrita e nisa te bej shoqri bera shoqeri te gjitha fejeve te gjith me tregonin per te deruarit e zotit e asnjeri prej tyre nuk e respektonin at qa tregonin per zotin

edhe keshtu ja nisa ti bej pyetje vetvetes athua qka kan keta njerz

njeri nga shoket besimtar i fort ne zot vrau nje krijes te krijuar nga zoti ( sipas thenjeve te atyre) vetem pse bashkeshortes se tij i ka than a ban me pi nje kafe , kush esht ai qe e merr jeten e njeriut a nuk ishte zoti ai qe jep dhe merr shpirtin e krijeses se vet

pash edhe shum gjera, perjetova edhe luften , po perjetojm edhe luftra te tjera qe po ndodhin ne planetin tok

po shoh qe ka njeri qe vdes per nje kafshat buke e tjetri ka miliarda e nuk i ndimon
kam par ku ai qe gja gjymtyrt e trupit per shokun e tij tash ka mbet ne meshiren e kohes e shoku ka zen kolltuqe dhe ka ber miliona

ku fshihet e verteta
qka esht duke ndodh me planetin tok
pse nuk e respekton njeriu njeriun
pse jan armet, perse nuk zgjidhen problemet me fjal po me dhun

jadore
04-06-11, 12:49
jo po qeta tu kosoves gjeth kure ti takojshe diten e pare flasin me gramatike,masanej harrojne tybe veq kure tja nisin mar e mrapsht,hajte rri shlir hiqu frodit se sen ski nto

tybe qashtu eshte , ski san ne to Frod hesapi. qe ma kujtove me kete shkrim Besartin Emine ( Besarti eshte nje i ri qe mbahet per suksesin ne shkolle prej te pares deri ne mature me peseshe , dhe ne vit te 3 te fakultetit ne Kosoven e pasluftes , kur erdhe me punu me dhimbsej qe situata e detyron te punoj )fjala me e menqur e tij qe kam degjuar sot e tri vjet eshte .. sbon me lexu shume se bohesh budall , tranohesh .. sa here ne bisede e siper kur ai e thote me plot bindje kete konkludim te tij ,mua me dhimbset jo ai, po diploma qe do te vie ne dore te tij herdokurdo ..

AlbaSoft
04-06-11, 13:01
Kam ardh ne perfundim qe esht me pak se Zero dhe s`ja vlen me lodh veten aq shum per ca gjera .

tipi engjellor
04-06-11, 16:17
po e kemi mision dikush me te lehte e dikush me te veshtire.......e ne fund llogari.....mos e harroni kete ....

GURI SYLAJ
05-06-11, 18:05
Kuptimi i jetes qendron ne, Detyrimet qe i kemi per te nesermen!!

emine
05-06-11, 18:10
kur te doket uji sok borovnicash:tongue:

emine
05-06-11, 18:13
tybe qashtu eshte , ski san ne to Frod hesapi. qe ma kujtove me kete shkrim Besartin Emine ( Besarti eshte nje i ri qe mbahet per suksesin ne shkolle prej te pares deri ne mature me peseshe , dhe ne vit te 3 te fakultetit ne Kosoven e pasluftes , kur erdhe me punu me dhimbsej qe situata e detyron te punoj )fjala me e menqur e tij qe kam degjuar sot e tri vjet eshte .. sbon me lexu shume se bohesh budall , tranohesh .. sa here ne bisede e siper kur ai e thote me plot bindje kete konkludim te tij ,mua me dhimbset jo ai, po diploma qe do te vie ne dore te tij herdokurdo ..po edhe nje kojshi i jemi thojke: qa koka gazep me pa budall me shkolle,se kure a budallpa shkolle apet hahet diqysh,a i ka qit cellafon dipllomat Besarti:biggrin:

tipi engjellor
05-06-11, 19:18
Ku qėndron kuptimi i jetės "? Pėrgjigje ka po ka edhe pytje: Cili ėshtė kuptimi i jetės? Si mund tė gjej qėllimet pėr tė plotsuar kėnaqėsi nė jetėn time? A ka mundėsi pėr tė kryer diēka tė rėndėsishme? Shumė kush kurrė nuk kanė pushuar pėr tė shqyrtuar kuptimin e jetės. Vite mė vonė ata shikojnė prapa dhe pyesin veten pse marrėdhėniet e tyre shkuan nėn shkėmbinj, dhe pse ata ndjehen kaq bosh, dhe pse ata kurrė nuk e kan arritur atė pėr tė cilėn janė pėrcaktuar.

Nė shoqėritė tona humane, shumė njerėz kan ndjekur objektivat nė besimin se ata do tė gjejnė plotėsimin e qėllimit pėr tė realizuar ato. Disa nga kėto qėllime janė tė suksesit tė karrierės, prosperitetit, marrėdhėnie tė mira, seksi, argėtimi, vepra tė mira pėr tė tjerėt, dhe kėshtu kanė dėshmuar popullit, edhe pse ata tė arritur qėllimet e tyre pėr prosperitet, marrėdhėnie tė mira, dhe kėnaqėsi qė nuk ka nė dukje ende njė boshllėk tė thellė nė brendėsi tė tyre,por ka njė ndjenjė tė boshllėkut pėr tė mbuluar qė nuk mund tė duket.

Nuk duken ato boshllėqe,sepse kuptimi i jetės nė vetvete ėshtė kuptimi teleologjik nė univers, ose zhvillimi biologjik dhe social-kulturore tė "Homo sapiens" nė veēanti. Nė kuptimin mė tė ngushtė, nė mėnyrė qė "interpretimin e marrėdhėnieve nė tė cilėn njeriu qėndron pėr botėn e tij" ėshtė i tė menduarit.Ka shumė pėrgjigje tė mundshme, zakonisht fetare filozofike pėr kėto pyetje eskatologjike.

Eshatologji do tė thotė, "Doktrina e mėsimit per fund" (greqisht,to eschaton), ose "doktrina e gjėrave tė fundit" (greqisht.to eschata ).

Fundi kohės, ose nė lidhje me mbihistorinė? Sistemet eskatologjik nė krahasim: Modelet eskatologjike dhe sistemet qė janė zhvilluar nė historinė e religjionit janė tė shumta. Ata merren me ide tė ndryshme filozofike dhe teologjike,dhe qė lidhen kryesisht me njė (pamje pėr interpretimin e njė dorėshkrimi) tė pėrbashkėt e njohur si Hermeneutik.

Hermeneutika (greqisht.hermeneuo= interpretuar ose pėrkthyer) ėshtė shkenca e kuptimit ose interpretimit, pėr shembull nė lidhje me Shkrimet e Shenjta. Herezi Teologjike, dhe nė sekte qė lulėzojnė pėr shkak tė neglizhencės dhe mosrespektimi i rregullave tė projektimit themelore, tė cilat janė pėrmbledhur shkurtimisht si mė poshtė:

Nė mesjetė ata kan preferuar kuptimin e katėr-fish tė shkrimit:
Kuptimin e saktė-literar
Kuptim alegorik
Kuptim anagogjik
Kuptimin moral dhe,
Kuptimin mistik...................

Jana
05-06-11, 19:32
..ne syrin qe ne e shikojm ... vullnetin tone ... optimizmin ... pozitivitetitn ... dhe mbi te gjitha tek besimi tek vetja ....

Hajra
05-06-11, 23:52
.......ku eshte bre se u myta ty e lyp hahaha....

Naki
07-06-11, 16:58
Kuptimi i jetes dhe te jetuarit kerkone pergjigjeje Individuale qe nga faza e
Fekondimit
Paralindjes- fetusit
te lindjes
rritjes
zhvillimit dhe pjekuris
mplakjes
dhe Vdekjes Klinike/Biologjike.

Mbi te gjitha mendoje qe Kodi universal do te ishte
Shendeti i mire,Paramendoni lindjet e femijeve me sindromin down ku dihet hendikepi intelektuale dhe pasojat .
Edhe ky grup i femijeve do te kaloje ne fazat e rritjes,zhvillimit,pjekuris,mplakjes dhe se fundi vdekjes.

Nga Gjeneratat e Paraardhesve tone kemi ndegjuar shpesh "shendosh me qen se te tjerat Vijne ose behet mire"

Nga perjetimet e mia individuale dhe nga Perceptimet Profesionale,personalishte Mundohem ti jape jetes Vite e jo e kunderta.
Puno sot per te ardhmen,te jesh personalishte i lumtur dhe me kete Elan te reflektosh Pozitivizem per veten dhe pasardhesit,Familjen dhe shoqerin ne pergjithesi.
Jeta dhe te jetuarit Kerkone pergjegjesi Etike ,Morale,Pune dhe angazhim social,ekonomik,Edukative.
Kuptimin e jetes do ta shohim ne fazen e Pleqeris ate qe kemi Mbjellur do ta korrim ,ateher do te shohim deshirojme te jetojme ne kete jete apo do te shkojme ne amshim-Vdekje ku Biletat per parajse do te jene ne duarte e Perendis.

halla e madhe
07-06-11, 17:18
Kuptimi i jetes dhe te jetuarit kerkone pergjigjeje Individuale qe nga faza e
Fekondimit
Paralindjes- fetusit
te lindjes
rritjes
zhvillimit dhe pjekuris
mplakjes
dhe Vdekjes Klinike/Biologjike.

Mbi te gjitha mendoje qe Kodi universal do te ishte
Shendeti i mire,Paramendoni lindjet e femijeve me sindromin down ku dihet hendikepi intelektuale dhe pasojat .
Edhe ky grup i femijeve do te kaloje ne fazat e rritjes,zhvillimit,pjekuris,mplakjes dhe se fundi vdekjes.

Nga Gjeneratat e Paraardhesve tone kemi ndegjuar shpesh "shendosh me qen se te tjerat Vijne ose behet mire"

Nga perjetimet e mia individuale dhe nga Perceptimet Profesionale,personalishte Mundohem ti jape jetes Vite e jo e kunderta.
Puno sot per te ardhmen,te jesh personalishte i lumtur dhe me kete Elan te reflektosh Pozitivizem per veten dhe pasardhesit,Familjen dhe shoqerin ne pergjithesi.
Jeta dhe te jetuarit Kerkone pergjegjesi Etike ,Morale,Pune dhe angazhim social,ekonomik,Edukative.
Kuptimin e jetes do ta shohim ne fazen e Pleqeris ate qe kemi Mbjellur do ta korrim ,ateher do te shohim deshirojme te jetojme ne kete jete apo do te shkojme ne amshim-Vdekje ku Biletat per parajse do te jene ne duarte e Perendis.

Naki_pajtohem plotesisht me mendimin tend,anadaj cdo fjale e imja do ishte e tepert....tash perjetoj te korrurat e jetes,eshte knaqesi e vecant sa i bukur duket Dielli i mbremjes:smile:

Suelaa
07-06-11, 17:26
Ta shijosh sa te jetosh.

Naki
07-06-11, 17:58
Naki_pajtohem plotesisht me mendimin tend,anadaj cdo fjale e imja do ishte e tepert....tash perjetoj te korrurat e jetes,eshte knaqesi e vecant sa i bukur duket Dielli i mbremjes:smile:

Znj. halla e madhe me vjene mire qe ndani mendimin time dhe e qmoje vleresimin tuaj,

hasanmehmeti
08-06-11, 01:40
Duhet kėrkuar(kuptimin) tek Ai qė ta dhuroj atė(jeten).

murrizi
08-06-11, 02:02
Duhet kėrkuar(kuptimin) tek Ai qė ta dhuroj atė(jeten).

Edhe unė jam i mendimit tuaj Hasan.

emine
13-06-11, 10:08
ne gjanat ma te vogla ,qe nuk munde te blihen,vetem te jipen ashtu siq i ndjene dhe i pranone

emine
15-03-12, 22:22
ne gjanat ma te vogla ,qe nuk munde te blihen,vetem te jipen ashtu siq i ndjene dhe i pranone

:smile::smile:

lovely
16-03-12, 00:05
Ku qėndron kuptimi i jetės?


Nė moskuptimin e saj! :)

Bajlozi i Zi
16-03-12, 01:00
Ne e ndryshojme, sipas momentit tonė personal, kuptimin e jetes.
Qe se edhe ne kete rast e perdora "Ne", duke marre persiper te flas ne emer te shumices. Arbitrarisht tybe, se jo qe kam ndonjefar kompetence. Po qe, keshtu e kemi te mesuar jeten, te bazohemi ne ate qe mendon e vepron shumica.
Ban ēka ban shumica, dmth je normal.

Personalisht, keto pallavrat pėr "shumicen", po me pengojne fort koheve te fundit. Ndoshta eshte pasoje e fazes se jetes, ose moshes. Por jam mjaft mjaft mosbesues ndaj ketij qendrimit dhe vleresimit qe i ipet shumices... edhe pse ėshtė njė nga fjalėt qė
pėrdoret mė sė shumti.
Shumica vendosė, shumica ka te drejte, vota e shumices, shija e shumices, shumica po e dojne... e terrci-verrci. Ta lodhin b***** gazetat me kete fjale, dite pėr dite.

Nejse,

Sipas meje, kjo puna e "shumicės", vlen, ama mė sė miri vlen pėr tė vdekurit.
S’dij nese e keni dėgjuar kur thonė pėr te vdekurin "shkoi te tė shumtėt"?

Tė gjallėt, e duan pakicėn. Edhe u kry puna. Pikė.

Krejt lufta ne kete jete bėhet pėr tė qėnė tek tė paktit. Tek pakica.
Normal, duke pėrdorur e shfrytezuar shumicėn. Sepse
shumica ėshtė thjesht mjet pėr me arrite te pakica, dhe jo qėllim.
Gjėrat e mira, nė kėtė botė ose jetė, janė tė kufizuara. Jane pėr nje pakicė shumė te vogel.
Nuk ka pėr krejt. Porsche-tė, BMW-tė, Ferrari, Cindy Crwaford, Merlin Monro... janė “me cikirrik”, nuk ka pėr gjithkanin. Veē njė ėshtė kryeministri ose
presidenti; nja disa pak jane ministra...

Meshkujt e femrat janė baraz si numer, por, krejt numri i djemve ėndėrrojne pėr jeten e tyre veē njė grusht femra, sa gishtat e dores, femra te bukura dhe tėrheqėse. Ato tjerat femra janė veē kur nuk munden kurrqyshė me i kapė ato tė paktat qe numerohen me gishta te dores…

Kjo, veē nese jemi dyfytyresha,ndryshe s'kemi qysh e mohojme.

Njejte kėshtu ndodh edhe “kah ana tjeter”, kah femrat… shumicen absolute te meshkujve i zgjedhin veē kur te vjen puna “futja bukė me ēervish t'kallamojt, se mishi u sos”, ose “kur s’ki knus e han
kaēelin”. Sepse jane teper pak ne numer ata meshkuj qe femrat do t'i enderronin e zgjidhnin pėr shok te jetes.

Une nuk e dij kush na ka programu kesisoj.
A Darwini a Zoti, kjo pėr jeten njerezore kurre s'ka lujte rol. Kurrfare peshe s'ka. Macja luan
me miun a me lamshin pa e mėsu kurrkush. E ka me tė dhanme, me t'leme, e jo me tė thanme.
Edhe ne e kemi me tė dhanme, me tė lindur, qė gjate jetes sone tė luajmė kete komedinė tonė njerėzore, qė na pėrzgjedhė vazhdimisht, pa mėshirė, pėr te na e imponuar "shumicėn", edhe e ruan "pakicėn", qė e zhvillon e e perparon vazhdimisht viranen e pashmangshme e shumė te deshirueshme, lojėn e pakicės.
Loja ma e famshme ne kete jetė eshte loja e pakicės, se ciles ne nuk i shmangemi dot.
Sa me shumė qe e mohojme kete loje... Keq pėr neve, mirė pėr lojėn.

Afrimi_17
16-03-12, 04:04
Nėse bėn qė pėrmes vargjeve tė shpreh pikpamjet e mia pėr
Jetėn dhe vdekjen, atėherė pak a shumė kėshtu "poetikisht" mendoj Unė.JETA

Pse fshehemi nė natė, vallė a na ka hije?
Askush nuk na ndjek, veē ndėrgjegja s'di,
Jeta ėshtė veē lojė, njė pėrqafim fėmije
Njė foto e varur n'mur, me gjyrat bardh e zi[/COLOR].


Kot ikim gjithė tmerr e strukemi medet,
Fytyrat palosim nėn maskat e reja,
Diku nė ndoj skutė, Ne Vdekja na pret,
ashtu siē na prisnin, gėzimi, hareja.


Sot jemi, po nesėr askush s'mund ta dij,
ndėr valėt e Jetės pėrplasemi pa frymė,
Kot e presim trenin qė kurrė s'do tė vij
Kot ngjyrosim flokėt qė na zurėn brymė.
(kjo poezi ėshtė botuar...)


Nuk eshte Jeta veq bardh e zi ka edhe ngjyra tjera!
Kjo kritik shkon per poezin qe ka postuar POKERI!

LOJETARI
18-03-12, 22:45
Ne e ndryshojme, sipas momentit tonė personal, kuptimin e jetes.
Qe se edhe ne kete rast e perdora "Ne", duke marre persiper te flas ne emer te shumices. Arbitrarisht tybe, se jo qe kam ndonjefar kompetence. Po qe, keshtu e kemi te mesuar jeten, te bazohemi ne ate qe mendon e vepron shumica.
Ban ēka ban shumica, dmth je normal.

Personalisht, keto pallavrat pėr "shumicen", po me pengojne fort koheve te fundit. Ndoshta eshte pasoje e fazes se jetes, ose moshes. Por jam mjaft mjaft mosbesues ndaj ketij qendrimit dhe vleresimit qe i ipet shumices... edhe pse ėshtė njė nga fjalėt qė
pėrdoret mė sė shumti.
Shumica vendosė, shumica ka te drejte, vota e shumices, shija e shumices, shumica po e dojne... e terrci-verrci. Ta lodhin b***** gazetat me kete fjale, dite pėr dite.

Nejse,

Sipas meje, kjo puna e "shumicės", vlen, ama mė sė miri vlen pėr tė vdekurit.
S’dij nese e keni dėgjuar kur thonė pėr te vdekurin "shkoi te tė shumtėt"?

Tė gjallėt, e duan pakicėn. Edhe u kry puna. Pikė.

Krejt lufta ne kete jete bėhet pėr tė qėnė tek tė paktit. Tek pakica.
Normal, duke pėrdorur e shfrytezuar shumicėn. Sepse
shumica ėshtė thjesht mjet pėr me arrite te pakica, dhe jo qėllim.
Gjėrat e mira, nė kėtė botė ose jetė, janė tė kufizuara. Jane pėr nje pakicė shumė te vogel.
Nuk ka pėr krejt. Porsche-tė, BMW-tė, Ferrari, Cindy Crwaford, Merlin Monro... janė “me cikirrik”, nuk ka pėr gjithkanin. Veē njė ėshtė kryeministri ose
presidenti; nja disa pak jane ministra...

Meshkujt e femrat janė baraz si numer, por, krejt numri i djemve ėndėrrojne pėr jeten e tyre veē njė grusht femra, sa gishtat e dores, femra te bukura dhe tėrheqėse. Ato tjerat femra janė veē kur nuk munden kurrqyshė me i kapė ato tė paktat qe numerohen me gishta te dores…

Kjo, veē nese jemi dyfytyresha,ndryshe s'kemi qysh e mohojme.

Njejte kėshtu ndodh edhe “kah ana tjeter”, kah femrat… shumicen absolute te meshkujve i zgjedhin veē kur te vjen puna “futja bukė me ēervish t'kallamojt, se mishi u sos”, ose “kur s’ki knus e han
kaēelin”. Sepse jane teper pak ne numer ata meshkuj qe femrat do t'i enderronin e zgjidhnin pėr shok te jetes.

Une nuk e dij kush na ka programu kesisoj.
A Darwini a Zoti, kjo pėr jeten njerezore kurre s'ka lujte rol. Kurrfare peshe s'ka. Macja luan
me miun a me lamshin pa e mėsu kurrkush. E ka me tė dhanme, me t'leme, e jo me tė thanme.
Edhe ne e kemi me tė dhanme, me tė lindur, qė gjate jetes sone tė luajmė kete komedinė tonė njerėzore, qė na pėrzgjedhė vazhdimisht, pa mėshirė, pėr te na e imponuar "shumicėn", edhe e ruan "pakicėn", qė e zhvillon e e perparon vazhdimisht viranen e pashmangshme e shumė te deshirueshme, lojėn e pakicės.
Loja ma e famshme ne kete jetė eshte loja e pakicės, se ciles ne nuk i shmangemi dot.
Sa me shumė qe e mohojme kete loje... Keq pėr neve, mirė pėr lojėn.


shkrim kontraverz .....veq e ke kompliku ma shumė

natyra
19-03-12, 05:39
...qendron ku do,dhe kur do...dikur ka pasur kuptim edhe doni pjes e pakuptimt(per mua)...tani vetem kujtimet kan mbetur!.....te shkruara ne leter..dhe ni nder to,e "shkruar ne zemer" qe s'ka gom qe fshin:!

E-Ai eshte (shoku im) i pakrahasuar!:(

...respekt
Natyra!

halla e madhe
19-03-12, 19:30
Ne e ndryshojme, sipas momentit tonė personal, kuptimin e jetes.
Qe se edhe ne kete rast e perdora "Ne", duke marre persiper te flas ne emer te shumices. Arbitrarisht tybe, se jo qe kam ndonjefar kompetence. Po qe, keshtu e kemi te mesuar jeten, te bazohemi ne ate qe mendon e vepron shumica.
Ban ēka ban shumica, dmth je normal.

Personalisht, keto pallavrat pėr "shumicen", po me pengojne fort koheve te fundit. Ndoshta eshte pasoje e fazes se jetes, ose moshes. Por jam mjaft mjaft mosbesues ndaj ketij qendrimit dhe vleresimit qe i ipet shumices... edhe pse ėshtė njė nga fjalėt qė
pėrdoret mė sė shumti.
Shumica vendosė, shumica ka te drejte, vota e shumices, shija e shumices, shumica po e dojne... e terrci-verrci. Ta lodhin b***** gazetat me kete fjale, dite pėr dite.

Nejse,

Sipas meje, kjo puna e "shumicės", vlen, ama mė sė miri vlen pėr tė vdekurit.
S’dij nese e keni dėgjuar kur thonė pėr te vdekurin "shkoi te tė shumtėt"?

Tė gjallėt, e duan pakicėn. Edhe u kry puna. Pikė.

Krejt lufta ne kete jete bėhet pėr tė qėnė tek tė paktit. Tek pakica.
Normal, duke pėrdorur e shfrytezuar shumicėn. Sepse
shumica ėshtė thjesht mjet pėr me arrite te pakica, dhe jo qėllim.
Gjėrat e mira, nė kėtė botė ose jetė, janė tė kufizuara. Jane pėr nje pakicė shumė te vogel.
Nuk ka pėr krejt. Porsche-tė, BMW-tė, Ferrari, Cindy Crwaford, Merlin Monro... janė “me cikirrik”, nuk ka pėr gjithkanin. Veē njė ėshtė kryeministri ose
presidenti; nja disa pak jane ministra...

Meshkujt e femrat janė baraz si numer, por, krejt numri i djemve ėndėrrojne pėr jeten e tyre veē njė grusht femra, sa gishtat e dores, femra te bukura dhe tėrheqėse. Ato tjerat femra janė veē kur nuk munden kurrqyshė me i kapė ato tė paktat qe numerohen me gishta te dores…

Kjo, veē nese jemi dyfytyresha,ndryshe s'kemi qysh e mohojme.

Njejte kėshtu ndodh edhe “kah ana tjeter”, kah femrat… shumicen absolute te meshkujve i zgjedhin veē kur te vjen puna “futja bukė me ēervish t'kallamojt, se mishi u sos”, ose “kur s’ki knus e han
kaēelin”. Sepse jane teper pak ne numer ata meshkuj qe femrat do t'i enderronin e zgjidhnin pėr shok te jetes.

Une nuk e dij kush na ka programu kesisoj.
A Darwini a Zoti, kjo pėr jeten njerezore kurre s'ka lujte rol. Kurrfare peshe s'ka. Macja luan
me miun a me lamshin pa e mėsu kurrkush. E ka me tė dhanme, me t'leme, e jo me tė thanme.
Edhe ne e kemi me tė dhanme, me tė lindur, qė gjate jetes sone tė luajmė kete komedinė tonė njerėzore, qė na pėrzgjedhė vazhdimisht, pa mėshirė, pėr te na e imponuar "shumicėn", edhe e ruan "pakicėn", qė e zhvillon e e perparon vazhdimisht viranen e pashmangshme e shumė te deshirueshme, lojėn e pakicės.
Loja ma e famshme ne kete jetė eshte loja e pakicės, se ciles ne nuk i shmangemi dot.
Sa me shumė qe e mohojme kete loje... Keq pėr neve, mirė pėr lojėn.

...ev ev Bajloz ev, na shkoj ymri e kurr s'u knaqem,mazamakeeeeq!:biggrin:

Bajlozi i Zi
19-03-12, 21:39
A di ēka keni ju? Do t'ju tregoj nje perralle, qe ne goje e kam e nuk po mund te durohem pa e tregu.
Hajt, ju lutem, a ta tregoj!!!???

OK, flm, qe perralla :

Na ishte seē na ishte. Na ishte nje mbret (ho de tash mos m'gjuni me patligjana se qeshtu ia nisin krejt perrallat).
Ky mbreti jetonte diku andej nga Veriu i Europes, ne Irlande.
Edhe ky mbreti, nje dite, e fiton nje lufte te madhe.
Edhe thėrret nje poet. I thote keshtu:
O poet, po dua te ma qendisesh nje poezi te bukur
shume, qe kjo fitore te gdhendet njehere e mirė pergjithmone, sepse keshtu edhe duhet: fitore e madhe, fjale te medhaja.
Mire, thote poeti, qikaq send mund ta bej, sepse une dij kete e ate, e dij ku qitet pika e ku qitet presja, ku duhet rima e ku duhet metrika e poezise, e mos ki gajle ti se ta qendis jarani poezine ty tak e tak. Sa kohe po m'jep afat ti shoki?
Mbreti thote: deri sa te vijne bilbilat prej vendeve te nxehta, ma shkurt rrumullak ni motmot.

OK. Shkon ky poeti, vjen pas nje viti, poezia gati. Del
para klases, edhe reciton permendsh: e qeshtu e qashtu, e ku e morem e ku i lame e ku e gjetem e kah na shkoi e ku na mbet.
Mbreti qaq shumė u kenaq saqe ke kah shashtriset nga kerrnaqja. Edhe u qu ne kembe e tha:
Ngo ti poeto, ti e paske qendis shume bukur kete
vjershen, s'paske lene send pa thene. Bile, edhe po
te na humbin krejt ato qe jane shkru deri tash, s'ka problem sepse tash e kemi kete poezine tende. Por ama, vjersha jote nuk tha ndonje gje te re, sepse te gjitha keto i kam dijte, por ti e ke meriten qe i ke mbledhe bashke.
Bile do te jap urdher qe te na i bejne nja disa qindra
kopje. Edhe me te thene te drejten, kjo vjersha jote as nuk na e gufoi gjakun, as nuk na e mori frymen. Edhe une, si burre i mire qe jam, po ta jap nje pasqyre te dukatit.
Poeti i pergjigjet: te falenderoj edhe po t'kuptoj.


Eh mire,
N'krye te motmotit tjeter, poeti erdh te mbreti me nje
vjershe te re. Edhe ia nisi, por kesaj here, jo
permendsh. E lexonte i shkreti edhe madje
ngaterrohej nganjehere gjate leximit. Fjalet ishin te ēuditshme, lloj-lloj metaforash, alegorishe e marifete tjera, si pa lidhje, ma shkurt hesapi.
Ky mbreti thot vetmeveti: ēka e paska gjetė more poetin keshtu. Edhe ēohet e thote: ngo ti ēukuluk, ajo e para i thoshte te gjitha. Ama qikjo e dyta i tejkalon ato, i kapercen e i rrafshon me ka krejt. Qikjo poezia e e dyte po ta merrka frymen, vallahi une u mahnita e u shashtrisa krejt. Bile, a din ēka? Kete vjershe do ta ruajme ne nje kuti, unikat, asnje kopje tjeter. Edhe po ta jap nje maske te dukatit.
Poeti i pergjigjet: te falenderoj edhe po t'kuptoj.


Kalon motmoti, e poeti kurrkund. Ēon fjale mbreti, ka
humbur poeti, me ma pru ketu patjeter.
Ia bijne kete te shkretin, e ky thote: jo une po dua veē sy me sy me mbretin, hajt ju ēukulukat e tjere dilni jashte.
Eh mire, keta bashke.
Mbreti tash: po ku je more ti, kah humbe?
Poeti: allahile mbreto, rri rahat se m'ka nxane belaja, kam shkruar diēka, por ma mire mos t'e kisha shkru hiē.
Mbreti: po thujma more vetem mua, hajde tashti, dridhmu.
Poeti e nxjerr letren edhe e thote vetem nje fjale, veē nje, asnje ma shumė as ma pak.
Mbreti i zgurdullon syte, qekeravet krejt, si hut, edhe neper buze e peshperit ate fjalen e poezise.

Edhe i thote poetit:
Kqyre ti shoki, une kam shetitur gjithandej, kahmos ne krejt boten, kam pa me sy vende qe vallahi ti as me satelit e teletajp as me gugell maps s'do t'i kishe pa,
por qikjo poezia jote qenka me e bukura ne bote, qenka mrekullia e krejt mrekullive. I thote, pashe zotin, pashe familjen, kah te erdh ky frymezim?
Poeti i thot: vallahi s'di bre ēka te them, por nje dite u
ēova n'sabah, edhe e verejta qe me silleshin neper mendje e neper goje disa fjale te pakuptueshme. Edhe mendova, more mos e ka bere ndonje gjynah ky mbreti, asi gjynahesh qe s'ti fal as Perendia.

Ky mbreti i thote: po vallahi, te dyjt kemi bere gjynah: e kemi njohur Bukurinė, e njohja e sė Bukurės e sė Mirės nuk eshte per njerezit, tash duhet te shpaguajme gjynahet tona. Edhe po ta jap nje thike te dukatit.

Shkon ky poeti, si t'del prej dere, e therr vetin me qat thikė. Ndersa mbreti, eshte hala edhe sot lypes endacak neper Irlande duke lypur me strajce.


Tash, pyetja ime pėr juve, eshte:
Ēka ka mujt me shkru ne qat poezine e tretė ky poeti, se ma lujti tepen e kresė?!

emine
19-03-12, 21:42
vec ne dy sene:tongue:

lovely
19-03-12, 22:11
Tash, pyetja ime pėr juve, eshte:
Ēka ka mujt me shkru ne qat poezine e tretė ky poeti, se ma lujti tepen e kresė?!


1. Haram, (mėkat)ose
2. Kojtagji
3. Hajduk
4. Tradhtar
5. Vdekje:rolleyes:
6. Allah
7. E pakuptimte
8. Badihava :D
9. Genjeshtar/e
10. Bajloz:biggrin:

halla e madhe
20-03-12, 07:27
..poet zeza, e paska gjete e zeze dita me ate dite qe ka zbulu fshetesite e ksaj dyjeje ;) ;)

.hm, kriza ekonomike e BE_se dhe fusnota e hashes ja paska plas barkun:biggrin::biggrin:

emine
06-11-12, 22:49
Kure mesone se ajo qe ke ne duart e tua nuk te takon ty,
Po vetem ajo qe mbane ne zemer dhe ne mendjen tende,

vjeshta
06-11-12, 23:15
Kuptimi i jetes eshte nje zhvillim pozitiv i vetes si shpirte ,ndergjegjesimi .

LOJETARI
06-11-12, 23:24
Kuptimi i jetes eshte nje zhvillim pozitiv i vetes si shpirte ,ndergjegjesimi .

hajt kallxo , pse ?

vjeshta
06-11-12, 23:27
hajt kallxo , pse ?


Sepse, jemi kalimthi .

LOJETARI
06-11-12, 23:29
Sepse, jemi kalimthi .

e ēka ka kjo tė bėj me zhvillin pozitiv tė shpirtit ose ndergjegjėsimit ?

vjeshta
06-11-12, 23:33
e ēka ka kjo tė bėj me zhvillin pozitiv tė shpirtit ose ndergjegjėsimit ?


Ka te bej ,por nuk don te thote qe ka te bej per mua duhet te bej edhe per ty . Kuptimi i jetes tende mund te eshte i ndryshem nga imi ,materializmi ,si shembulle .

LOJETARI
06-11-12, 23:40
Ka te bej ,por nuk don te thote qe ka te bej per mua duhet te bej edhe per ty . Kuptimi i jetes tende mund te eshte i ndryshem nga imi ,materializmi ,si shembulle .

E tash ju ke afrue pak realitetit edhe pse je shume konfuze ne pohim .Nėse ti e ke kap thelbin e domethėnjes sė jetės pėr ty personalisht atėherė ka njeriu pse tė tė lexoi , urrno fol ,ēelu ,shpėthe qysh thojnė te na nė katund , por nėse flet pėr kuptimin e jetės nė pėrgjithėsi atėherė besoj qė nuk do tė arrish me i knaqė kėrkesat e shumicės .

vjeshta
06-11-12, 23:52
E tash ju ke afrue pak realitetit edhe pse je shume konfuze ne pohim .Nėse ti e ke kap thelbin e domethėnjes sė jetės pėr ty personalisht atėherė ka njeriu pse tė tė lexoi , urrno fol ,ēelu ,shpėthe qysh thojnė te na nė katund , por nėse flet pėr kuptimin e jetės nė pėrgjithėsi atėherė besoj qė nuk do tė arrish me i knaqė kėrkesat e shumicės .


Nga realiteti po shkruaj e jo nga afer , E konfuze jo ,ndoshta qe len me kuptu edhe diqka po ,mungon edhe pak . Po sikur kuptimet e jetes ndryshojn ,une u mundova vetem pak "shije" me i dhen nga ajo e imja .

A u qela mjafte ?

Per ma shume ,bama hallall.

LOJETARI
06-11-12, 23:57
Nga realiteti po shkruaj e jo nga afer , E konfuze jo ,ndoshta qe len me kuptu edhe diqka po ,mungon edhe pak . Po sikur kuptimet e jetes ndryshojn ,une u mundova vetem pak "shije" me i dhen nga ajo e imja .

A u qela mjafte ?

Per ma shume ,bama hallall.

hahhahaha....jo sa pėr fillim mirė je ēelė ,por jam i bindur qė jo vetėm ti por tė gjithė qė shkruajnė kėtu , nėse arrijnė tė lirohen prej komplekseve kur tė shkruajnė ,se ēka mendojnė tė tjerėt ,do tė nxjerrnin shumė ma shumė gjėra interesante prej vetvetės qė do tė ia vlente me i lexue .

vjeshta
07-11-12, 00:05
hahhahaha....jo sa pėr fillim mirė je ēelė ,por jam i bindur qė jo vetėm ti por tė gjithė qė shkruajnė kėtu , nėse arrijnė tė lirohen prej komplekseve kur tė shkruajnė ,se ēka mendojnė tė tjerėt ,do tė nxjerrnin shumė ma shumė gjėra interesante prej vetvetės qė do tė ia vlente me i lexue .


A e din se si e kuptoj une fjalen "me u qel"?

I bjen sikur me i "dorezu armet " .

Jo valla !lol


As gjumin se baj pa arme nen koke .:biggrin:

AlbaSoft
07-11-12, 00:10
Ka dicka me shum se te hash te pish te flesh.....

sheqerja
07-11-12, 05:38
Nese ka kuptim jeta, ateher duhet te jet me i dhen jetes kuptim.
Mund edhe te them:
Jeta nuk ka kuptim tjeter perveq kuptimit qe ne vet i japim.

Bona-us
07-11-12, 07:04
Njerezit, ndersa rriten e vene moshe evoluojne shume, nga niveli i muratorit kalojne ne nivelin e arkitektit te rendomtesise te jetes se tyre.

Oltiana1
18-01-13, 12:47
Kuptimi i jetės nuk mund tė shprehet me fjalė . Ėshtė diēka qė ndjehet nė disa momente tė veēanta ...kur je pranė njė personi tė dashur , ose pranė njė peme qė na mahnit me bukurinė e saj , ose kur je nė paqe tė plotė me veten dhe natyrėn . Kuptimi i jetės ėshtė njė eksperiencė , jo njė koncept qė mund ta mėsosh pėrmendėsh , dhe nuk mund ta ndalesh dot kohėn .

emine
18-01-13, 13:09
mi thy tabut

Alima
18-01-13, 13:20
...

Ngadhnjimi o humbja e asaj tjetres te perjetshems!


Kaq!

.

jadore
18-01-13, 13:51
Kuptimi i jetės nuk mund tė shprehet me fjalė . Ėshtė diēka qė ndjehet nė disa momente tė veēanta ...kur je pranė njė personi tė dashur , ose pranė njė peme qė na mahnit me bukurinė e saj , ose kur je nė paqe tė plotė me veten dhe natyrėn . Kuptimi i jetės ėshtė njė eksperiencė , jo njė koncept qė mund ta mėsosh pėrmendėsh , dhe nuk mund ta ndalesh dot kohėn .


qato me peme ja ke qellu .

halla e madhe
18-01-13, 19:17
....aty ku shpirti vlon nga energjia,edhe broff,ngirhem ne kembe e gatuaj nje embelsire qe s'ka emer, ajo ka arome vanille cokollade e zimet, mu ne kete dite dimri nga jasht bie bore pa nderpre, e nga brenda kreativiteti ska te ndalur ne gaturje dhe ne pikturat e mia abstrakte qe s'ju gjeje shoqen dot!:smile::tongue:

power8
18-01-16, 19:27
"Ne endra nene po me vjene ralle
Ndonse te varri kame ardhur shpesh
Cdo lot i imi pikon vec malle
Ti nuk me flet vetem buzqesh..."


jEtA_1
__________________________________________

Me duket sikur "kuptimi"(nosens) i jetes fshehet pas ketyre 4 vargjeve te renda e te dhimbshme te nje antareje qe u nda nga jeta para disa vitesh por qe na la ne trashegim :
endrra, varre, lote, malle e buzqeshje !

vjeshta
02-02-16, 21:14
N“goten gjysme t“mbushur.

elvio
04-02-16, 10:52
"Ne endra nene po me vjene ralle
Ndonse te varri kame ardhur shpesh
Cdo lot i imi pikon vec malle
Ti nuk me flet vetem buzqesh..."


jEtA_1
__________________________________________

Me duket sikur "kuptimi"(nosens) i jetes fshehet pas ketyre 4 vargjeve te renda e te dhimbshme te nje antareje qe u nda nga jeta para disa vitesh por qe na la ne trashegim :
endrra, varre, lote, malle e buzqeshje !

E dhimbshme,te dhimbshme vargje.
Pushofte e qete.


Vargje per te shkaktuar merziti,,,,,sot.

power8
04-02-16, 11:47
E dhimbshme,te dhimbshme vargje.
Pushofte e qete.


Vargje per te shkaktuar merziti,,,,,sot.

"Ne endra nene po me vjene ralle
Ndonse te varri kame ardhur shpesh
Cdo lot i imi pikon vec malle
Ti nuk me flet vetem buzqesh..."


jEtA_1
_________________________

Sikur dhembja te ishte substanca e ēdo vargu poetik !

Per jEtA_1, jeta s'ishte tjetėr veē njė iluzion (ėndėrr) dhe njė buzėqeshje e heshtur dhe e shtangur; nė mes iluzionit dhe buzėqeshjes sė heshtur, ndodhen vetėm varre, lotė e mallė.

power8
09-04-16, 01:57
Kur te kem kuptuar jeten nuk do jem me ne mesin tuaj.