PDA

View Full Version : Gruaja!


Murgesha
22-03-06, 13:42
Gruaja sjell boshtin e njerėzimit.
Nė duart e saj ėshtė ardhmėria.

Murgesha
28-03-06, 12:54
Ata qė gjithmonė flasin mirė pėr femrat nuk i njohin mirė. Ata qė gjithmonė flasin keq pėr to, nuk i njohin fare.
(Lebruni)

Femrat klithin kur e shofin Miun, e qeshen kur shofin Ujkun.
(Montenji)

Nė mes tė Po-sė dhe Jo-sė sė gruas nuk do tė guxoja tė ngulja as gjilpėrėn.
(Servantesi)

halla e madhe
28-03-06, 23:00
Pa hallall te gruas burrit nuk i del shpirti...te paret e“kane dite domethenjen e kesaj fjale ;)

vjeshta
29-03-06, 22:02
Burri pa gru si qeni pa kolibe.

Murgesha
30-03-06, 09:32
Gruaja mban shtėpinė.

halla e madhe
30-03-06, 19:33
Gruaja e mire e mbane nje burre te keq:smile:

LOJETARI
30-03-06, 19:33
Pa hallall te gruas burrit nuk i del shpirti...te paret e“kane dite domethenjen e kesaj fjale ;)
Nuk ka cka i del se ja ka ngrene gruaja .hahahhah

halla e madhe
30-03-06, 19:36
Nuk ka cka i del se ja ka ngrene gruaja .hahahhah

Mos ke frige se nuk vlene per ty....hahahahahaa

LOJETARI
30-03-06, 19:39
Pse a ma bene hallall a ?hahhahahahah.....

halla e madhe
30-03-06, 19:53
Pse a ma bene hallall a ?hahhahahahah.....

Gruaja e mire ta bene hallall me 1000 e sa dreqen...hahahahhaha:redface:

LOJETARI
30-03-06, 20:01
[mes tė Po-sė dhe Jo-sė sė gruas nuk do tė guxoja tė ngulja as gjilpėrėn.
(Servantesi)[/quote]
Per ate ka mbete ai edhe pa grua, Frikacaku .

doGzona
09-04-06, 01:55
Gruaja barte cdo barre nese ia ka ngarkuar burri!

Brilliant
10-04-06, 02:41
Gruaja eshte pengese per pushim,stuhi ne shtepi dhe burg i jetes

TONINO
10-04-06, 10:52
Gruaja mban shtėpinė.

________________________________________


BBURRI E KNAQ GRUN ...

BURRI, GUJEN E BON ZOJ, GRUJEN E BON TOJ !!!

Dilaver
10-04-06, 14:31
Mė e hidhur se vdekja ėshtė gruaja: ėshtė lak gjuetarėsh, zemra e saj ėshtė rrjetė e duart e saja janė zinxhirė.
(Kush e ka thėnė nuk mė kujtohet)

halla e madhe
10-04-06, 23:05
Mė e hidhur se vdekja ėshtė gruaja: ėshtė lak gjuetarėsh, zemra e saj ėshtė rrjetė e duart e saja janė zinxhirė.
(Kush e ka thėnė nuk mė kujtohet)
Paska qene kokrra e burrit..hahahahah..s'di pse s'paska thene qe fjala e saje plumbe pushke?!!!

doGzona
11-04-06, 00:02
Askush s'flet ashtu si gruaja, gjera njekohesisht te cilterta dhe te thella!
Hygo

vendasi
22-04-06, 18:55
Gruja eshte ilaq i cdo lendimi_por mund te lendon me se shumti.....

Paradox_13
22-04-06, 21:22
* Gruaja e bukur te kenaq syrin; gruaja e mire te kenaq zemren. E para eshte stoli, e dyta thesar.

Agolli
23-04-06, 00:13
Gratė jan shum te afta sidomos ne matematik i dyfishoin blerjet, i dajn vjet gjysem per gjys dhe ia shtoijn shoqes ma te mirė spaku pes vjet. "Muriel Achard"
Gruaja kur nuk mendon ose vepron logjikisht mu edhe per atė rrall gabonė. " William Hazllit"

Niku000
23-04-06, 00:14
Sjom i martum hala, e se di qka eshte gruja. Veq kur martohna ju tregoj!

Luta_Fukara
23-04-06, 02:02
Gruaja e mire te rinon edhe ne pleqeri, gruaja e keqe te plak para kohe.

vendasi
23-04-06, 15:59
Gruja eshte si Vena sa ma e vjeter aq ma e shishme..:smile: :wink:

Niku000
25-04-06, 00:15
Gruja eshte si Vena sa ma e vjeter aq ma e shishme..:smile: :wink:

Valla me qet sen kogja shtir me u pajtu veq noshta noshta ... :biggrin:

Agolli
25-04-06, 09:53
Nuk ėsht trupi i gruas qe e bźn atė te jetė unike por ėsht kur din ti perdor dy gjysmat e trrurit.
Nje grua e kishte pirė nje gjysem shishe shampon te enve dhe kur ariti te mjeku ai e pyeste pse e bere ketė?
Gruaja ju drjetua mjekut se aty shkrunte qe ėsht shum efektiv per yndyra!!!!!:biggrin:

vendasi
26-04-06, 00:50
Valla me qet sen kogja shtir me u pajtu veq noshta noshta ... :biggrin:
Mbasi s'jeni i martuar Niku andaj edhe ndoshta se kuptuat se ku e pata fjalen:wink:
Te pershendes
Vendasi

Luana
26-04-06, 05:34
1.Jeta e gruas ėshtė e zbrazėt , nė qoftėse nuk e plotėson dashuria ...


2.Mashkulli i vėrtet dėshiron rrezikun dhe lojen , pėr ket arsye e do gruan si lodrėn mė tė rrezikshme ....


3.Pėrse femrat e bukura martohen me mashkuj tė mėrzitshėm ? Sepse mashkujt intelegjent nuk martohen me femra te bukura ...

Paradox_13
26-04-06, 12:40
1.Jeta e gruas ėshtė e zbrazėt , nė qoftėse nuk e plotėson dashuria ...


2.Mashkulli i vėrtet dėshiron rrezikun dhe lojen , pėr ket arsye e do gruan si lodrėn mė tė rrezikshme ....


3.Pėrse femrat e bukura martohen me mashkuj tė mėrzitshėm ? Sepse mashkujt intelegjent nuk martohen me femra te bukura ...


Tash verrtet po me binde per ate qe thoje dikur se :
Me e leht eshte qe ti mbash dy shtete se sa nje grua.........!
Hahahahah......:smile:

lonaaa
14-04-07, 23:44
Askush sflet ashtu si gruaja, gjėra njėkohėsisht tė ciltėrta dhe tė thella.

Prishtinasja_
15-04-07, 00:51
Shpata e grave ėshtė gjuha e tyre, prandaj nuk e lėnė tė ndryshket.:biggrin: :biggrin:

Buqja_ch
15-04-07, 08:07
Gruja eshte si Vena sa ma e vjeter aq ma e shishme..:smile: :wink:

Vendasi me kete fjal deshte me then se .......

GURI SYLAJ
21-04-07, 07:58
Gruaja eshte pushke per krah e jo pushke per t'a mbajtur vjerre si suvenire !!!!!!!!!

halla e madhe
24-04-07, 20:09
Gruaja eshte pushke per krah e jo pushke per t'a mbajtur vjerre si suvenire !!!!!!!!!...po me qellu e rende sa nje TENKE, nuk bahet valla n'krah:biggrin: :biggrin:

Agolli
24-04-07, 21:47
''Burri vdes per grue e gruja per uje'' ka thene Martin Camaj....http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

SoKoLi-i-Maleve
25-04-07, 00:53
Gruja e mire asht gjeja ma e shtrejt ne jete.

luckyman
25-04-07, 17:52
Gruaja e miré i ka hak nje kali pare.....

Albanian eX|PerT
18-05-07, 01:37
Po te futesh tek fjalet e urta shqiptare, mund te shohesh edhe kete "proverbe" te shemtuar: "Nė daltė djalė tė na rrojė, nė daltė ēupė, tė tė rrojė" [JUGU]

Keto thenie injorantesh duhen eliminuar, dhe patjeter duhet luftuar kunder kesaj ideologjije antihumane!!!

Eh, sa shume felliqesira kane gezuar privilegjin te marrin pjese ne "fjale te urta shqiptare", porse neve sot sigurisht duhet t'i bojkotojmer keto ide sterile e primitive, dhe te jemi sa me larg ligjeve e "kanuneve" antinjerezore!

pleshti
18-05-07, 08:06
Po te futesh tek fjalet e urta shqiptare, mund te shohesh edhe kete "proverbe" te shemtuar: "Nė daltė djalė tė na rrojė, nė daltė ēupė, tė tė rrojė" [JUGU]

Keto thenie injorantesh duhen eliminuar, dhe patjeter duhet luftuar kunder kesaj ideologjije antihumane!!!

Eh, sa shume felliqesira kane gezuar privilegjin te marrin pjese ne "fjale te urta shqiptare", porse neve sot sigurisht duhet t'i bojkotojmer keto ide sterile e primitive, dhe te jemi sa me larg ligjeve e "kanuneve" antinjerezore!
Mjer ajo grua shqiptare qe ti i thua nene, se nuk ka lind nje zog shqiptari po nje kelysh arabistani.Kjo fjal e urte nuk ka te beje aspak me lindje te femiut, po eshte then ne nje kuptim krejt tjeter e qe perafersisht ka ket kuptim: Kur dikush qe nuk pajtohet me ndonje ide apo organizim te nje pune mban nje qendrim asnjenes por qe i paraqet opcionet e veta. Nese puna kryhet me sukses ateher merr pjese si fitues, e nese jo te rri gadi e te thot qe ti kam dhen me kohe verejtjet e mia. Ajo fraz te pershtatet shum mir ty se je njeri dyftyresh e nuk ke opcione te caktuara per asnje gje. I percjell vazhdimisht shkrimet tuaja e dyftyresia e jote cdo kund eshte e theksuar. Sa na parqitesh si studjues, sa na paraqitesh si maturant, sa na paraqitesh si rrugaq e pastaj na del ne rolin e kazanoves. Ket te kazanoves te deshtuar edhe une se me sjelljet e tua perveq ndonje qupke mamake qe nuk din se cka eshte jeta mundesh me e mashtru. Edhe gomari lidhet per nje shtylle po ti nuk je gomar, je kelyesh qe kush ta shtrin doren ja lepin. Shqiptari nuk e ka mbyt asnjeher te gjall vajzen qe i ka lind siq kan bere e bejne ende ajo far e mallkuar qe ti po mundohesh me cdo kusht me na i sjell zakonet e tyre ne shqiptari.

pleshti
18-05-07, 08:08
Mjer ajo grua shqiptare qe ti i thua nene, se nuk ka lind nje zog shqiptari po nje kelysh arabistani.Kjo fjal e urte nuk ka te beje aspak me lindje te femiut, po eshte then ne nje kuptim krejt tjeter e qe perafersisht ka ket kuptim: Kur dikush qe nuk pajtohet me ndonje ide apo organizim te nje pune mban nje qendrim asnjenes por qe i paraqet opcionet e veta. Nese puna kryhet me sukses ateher merr pjese si fitues, e nese jo te rri gadi e te thot qe ti kam dhen me kohe verejtjet e mia. Ajo fraz te pershtatet shum mir ty se je njeri dyftyresh e nuk ke opcione te caktuara per asnje gje. I percjell vazhdimisht shkrimet tuaja e dyftyresia e jote cdo kund eshte e theksuar. Sa na parqitesh si studjues, sa na paraqitesh si maturant, sa na paraqitesh si rrugaq e pastaj na del ne rolin e kazanoves. Ket te kazanoves te deshtuar ta pranoj edhe une se me sjelljet e tua perveq ndonje qupke mamake qe nuk din se cka eshte jeta mundesh me e mashtru. Edhe gomari lidhet per nje shtylle po ti nuk je gomar, je kelysh qe kush ta shtrin doren ja lepin. Shqiptari nuk e ka mbyt asnjeher te gjall vajzen qe i ka lind siq kan bere e bejne ende ajo far e mallkuar qe ti po mundohesh me cdo kusht me na i sjell zakonet e tyre ne shqiptari.
Me falni per gabimet teknike ne shkrim. Pleshti

Paradox_13
11-06-07, 10:23
Bukuria e verrtet e nje gruaje qe ta ka enda,eshte e reflektuar ne shpirtin e saj qe shpesh munde te fal..........

halla e madhe
16-06-07, 23:27
Bukuria e verrtet e nje gruaje qe ta ka enda,eshte e reflektuar ne shpirtin e saj qe shpesh munde te fal..........
...qe hasreti i halles ka shije valla...o t'rafte nje nuse e mire ishalla:biggrin:

vjeshta
02-09-07, 23:42
Gruaja eshte burri i fortė!

Kavaleri
02-09-07, 23:57
Gruaja sjell boshtin e njerėzimit.
Nė duart e saj ėshtė ardhmėria.
Au au Gruja Gruja, shum po Livdohi hahah, nuk ju ka taku juve hmm.. Shaka.
Gruas dhe Armikut nuk i Zihet bes.
Gruan e mir , e prish Burri i lige.

Murgesha
28-11-07, 00:16
Bukuria e Gruas.


Njė djalė i vogėl e pyeti nėnėn kur e pa duke qarė.
-„Pse po qan“
-„Sepse unė jam grua“- ju pėrgjigj ajo.
-„Por unė nuk po e kuptoj kėtė“- ju pėrgjigj djali
Nėna pėrqafoi djalin e vogėl dhe i tha:
-„Dhe kurr nuk do ta arrijsh ta kuptojsh kėtė“
Mė vonė djali kurreshtarr e pyeti babain e vet
-„Si ėshtė e mundur qė nėna qan shpesh pa pasė ndonjė arėsye tė posaēme?”
-„Tė gjitha femrat qajnė ndonjėherė edhe pa pasė arėsye“ – ishte pėrgjigja e vetme qė babai mundi tė jepte..
Ai djalė i vogėl u rrit dhe u ba burrė, por ende e mundonte kurreshtja pse femrat qajnė.
Mė nė fund vendosi qė ti telefonojė Zotit, e kur Zoti ju lajmėrua nė telefon, ai e pyeti:
-„Zot i dashur, pėr ēka femrat qajnė shumė lehtė?“
Zoti ju pėrgjigj:
-”Kur unė krijova gruan,ajo duhej tė ishte diēka e veqantė. Unė ja bėra asaj supet tė forta qė ajo tė jetė nė gjendje tė baj dertet e botės, dhe gjithashtu tė buta qė kur mashkujt duan ngushėllim tė mbėshteten nė supin e saj…”
-”Unė i dhash asaj pjesė tė mbrendshme tė veēanta qė tė mbaj fėmiun, dhe tė mbaj mbrenda edhe dertet qė janė tė shumta prej fėmijėve tė saj…”
-”Ja dhashė gjithashtu edhe njė forcė tė madhe qė e lejon atė tė vazhdojė edhe kur tė tjerėt hjekin dorė, pėr tu kujdesur pėr familjen, edhe kur ata janė tė sėmurė e tė paduruar pa u ankuar kurrė…”
-”Ja dhashė asaj ndjenjėn qė pa kufi ti dojė fėmijėt e vet, edhe atėherė kur fėmija i saj e ka lėnduar atė thellė…”
-”Unė i kam dhėnė asaj intuitėn qė ta udhėheq burrin e vet, gjatė mangėsive dhe e bėra gruan nga brinja e tij, qė ajo tė mbroj zemrėn e tij…”
-”Ja dhashė asaj dijen qė tė dijė, se njė bashkėshort i mirė asnjėherė nuk i shkakton gruas sė vetė tė kėqia, por provon qė gjithherė tė forcojė vendosshmėrinė qė tė rrijė nė anėn e tij pa luhatje dhe dyshime…”
-”Dhe nė fund ja dhash asaj njė lot, qė ajo ta lėshoj… Ajo vendos vet kur duhet ta pėrdorė atė lot…”


Siē po e shef vazhdoi Zoti:
-”Njė grua nuk ėshtė e bukur nga rrobet qė ajo mban nė trup, as nga trupi qė ajo e ka, e as nga mėnyra se si ajo i mban flokėt.
Bukurinė e gruas duhet ta kėrkojsh nėpėrmjet syrit tė saj, qė ėshtė dera kryesore qė qon nė zemrėn e saj – aty ku dashuria e gruas jeton...”

Murgesha
28-11-07, 00:21
Nuk e di se ku i kam gjetur kėto vargje e as tė kujt janė por mė kanė pėlqyer dhe po i postoj....


Zemer Gruaje

Eshte e ndieshme si ajri,
Eshte e thyeshme si kristali,
Eshte transparente si xhami,
Eshte e duruar si stralli.

Eshte e kuqe si dashuria,
Behet e zeze nga merzia,
Di te heshte si ne varre,
Ėshte e eger si hakmarrje.

Di te jepet me gjithe zjarr,
Di te terhiqet por me vaj,
Nga ajo zemer buron jete,
Ngjan me rreze deperton rete.

Eshte e bute si e mendafshte,
Eshte e brishte dhe e zjarrte,
Eshte melodioze tinguj shperndan,
Eshte pothuaj nje pentagram.

Eshte shume e gjere si oqean,
Eshte vete dielli rreze shperndan,
Eshte e thelle, pafundesi mban,
Eshte e ngushte hidherimi e can.

Rri e strukur brenda ne kraheror,
Si zog i merdhitur ne dite me bore,
Me forcen e saj cdo gje urdheron,
Shpesh e tulatur me ankthe jeton.

E vogela zemer na ka kater pjese,
Ka dy barkushe, po ka dhe dy veshe,
Po ju duhet te dini ka dhe nje pjese,
Teper mistike por zbulohet lehte.

Kush anatomine e njeriut e krijoi,
Gruas pinjolle te Eves celes i dhuroi,
I tha: "kujdes, celsin mos humbet,
Se po u gjet, mallekimi te pret"

(Si priti Even ne pafundesi e vjet)

Duajeni gruan per gjithe keto cilesira,
Eshte burim i jetes qe krijoi vete Natyra.

***************************
Ps. Kėto dy postime i kam nė njė forum tjetėr.
Nėse i hasni gjatė shfletimit tė netit mos mė akuzoni pėr vjedhje....... http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

vjeshta
01-12-07, 21:10
Grua tė keqe dhe duhanė tė mirė nuk ka .http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Paradox_13
01-12-07, 21:18
Grua tė keqe dhe duhanė tė mirė nuk ka .http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Qe tybe ksaj here su pajtova me thenjen tende....se duhangjiu i flakt nuk e zgjedhe as duhanin....ahahahha

vjeshta
01-12-07, 21:24
Qe tybe ksaj here su pajtova me thenjen tende....se duhangjiu i flakt nuk e zgjedhe as duhanin....ahahahha

Hhahhaa ,me zgjegje ndoshta jo ,valla vetem mirė nuk i banė .........http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Paradox_13
01-12-07, 21:31
Hhahhaa ,me zgjegje ndoshta jo ,valla vetem mirė nuk i banė .........http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Me tejkalu nga situata,gjithnje me shpres se nje dite do te bahet ma mire.....ahahah